ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΓΙΑ ΤΟΝ ΓΙΑΧΒΕ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 11
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2011, 10:48:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2011, 10:49:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2011, 10:51:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2011, 20:56:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί βρε άνθρωπέ μου δεν το κάνεις ένα .pdf να το κατεβάσει όποιος θέλει και γεμίζεις κάθε φορά με κατεβατά το θέμα;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2011, 22:50:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
Εγώ δεν έχω ανάγκη να φαντάζομαι τίποτα γιατί απλά δεν το έχω ανάγκη. Ο Πανάγαθος Θεός φροντίζει να με ελεεί όταν Αυτός κρίνει πως χρειάζεται.
Αυτός που έχει ανάγκη να φαντάζεται το αντίθετο και να προσπαθεί πάσει θυσία να το αποδείξει είσαι εσύ μπαρμπαΣωτήρη.
Έφτασες σε αυτή την ηλικία και ακόμη δεν καταστάλαξες κάπου;
Τι περιμένεις;

Αυτή είναι και η βασική διαφορά μας Ψηλέ . Εσύ σταμάτησες και κατάπιες αμασητί το πρώτο παραμύθι με το οποίο σου έκαναν από μικρό πλύση εγκεφάλου , και δεν ασχολήθηκες ποτέ να ερευνήσης κατά πόσο στέκουν αυτά που σου είπαν .
Αν για παράδειγμα γεννιόσουν στη φυλή των Bantu σήμερα θα μου μίλάγες για τον μεγάλο Θεό Bumba και αν ήσουν Ζουλού , για τον μεγάλο Unkulunkulu .
Αντίθετα εγώ , δεν ζητώ την ελεημοσύνη καμιάς υπερφυσικής οντότητας , αλλά όπως πολύ σωστά το γράφεις ερευνώ , και όπως σου έχω ξαναγράψει στο παρελθόν , στην βιβλιοθήκη μου υπάρχουν πολύ περισσότερα χριστιανικά βιβλία απ’ ότι στις βιβλιοθήκες πολλών φανατικών χριστιανών εδώ μέσα . Με βάση λοιπόν την κοινή λογική στην έρευνά μου αυτή , και τις συγκρίσεις , προσπαθώ να βρω πειστικές ιστορικές αποδείξεις , και βάσει αυτών αποδέχομαι , βάζω σε παρένθεση ή απορρίπτω , και προχωρώ παρακάτω . Αυτή άλλωστε είναι και η μαγεία της διαρκούς αναζήτησης .
quote:
Ψηλός
***Ξέχασα να πω, απευθυνόμενος σε όσους τυχόν διαβάζουν τα ψεύδη που παραπέμπει ο μπαρμπαΣωτήρης, ας κάνουν τον κόπο να ερευνήσουν αν και κατά πόσο αληθεύουν αυτά που παραπέμπει ο ίδιος.

Αυτά τα γράφεις Ψηλέ επηρεασμένος από την πρακτική της ΟΟΔΕ και των απολογητών . Όμως θα ήταν μεγάλη χαρά για μένα αν οι φίλοι συνδίκτυοι ακολουθούσαν την συμβουλή σου για να τα επιβεβαιώσουν .
quote:
Ψηλός
Εγώ γνωρίζω πως πρόκειται περί ψευδών και παραποιημένων στοιχείων, γι' αυτό άλωστε τα χαρακτηρίζω ως ψεύδη. Όποιος επιθυνμεί, ας διασταυρώσει στοιχεία για να το διαπιστώσει και ο ίδιος.

Δάσκαλε που δίδασκες !!! Αν ακολουθούσες ο ίδιος την συμβουλή που δίνεις στους άλλους , δεν θα το έγραφες αυτό το τελευταίο .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2011, 23:08:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
μπαρμπαΣωτήρη, πάρε και δες αυτό σε παρακαλώ.
Δες το ως το τέλος. Κάνε μια εξαίρεση, αξίζει
http://www.youtube.com/watch?v=ubLkdMfOAYc&feature=related

Αντίθετα με σένα Ψηλέ που όπως συμπαιρένω από τα γραφόμενά σου δεν μπήκες στον κόπο να δης το βίντεο με την τηλεφωνική μαρτυρία του κύπριου μοναχού για το (Άγιο Φως) , στην εκπομπή του Σπύρου Καρατζαφέρη , εγώ είδα μέχρι τέλους τον «Διάλογο μεταξύ γέροντα και άθεου» , όπως κάνω άλλωστε πάντοτε και βλέπω όλα όσα μου στέλνουν .

Είναι φανερό ότι ο διάλογος αυτός είναι εντελώς φανταστικός και στα μέτρα αυτού που τον έγραψε υποτιμώντας την νοημοσύνη αυτών που θα τον διαβάσουν , όπως γίνεται τις περισσότερες φορές σ’ όλα αυτά τα χριστιανικά κείμενα της συμφοράς που μάλλον απευθύνονται σε παιδάκια του νηπιαγωγείου .
Λέγει λοιπόν ο γέροντας στον άθεο :

«Ο Χριστός σε έφερε στον κόσμο και σου ‘χει δώσει τόση ελευθερία , ώστε να μπορής να τον αμφισβητής ....»

Δηλαδή Ψηλέ αν ήταν μουσουλμάνος θα τον έφερνε στον κόσμο ο Αλλάχ ; Και αυτούς που δεν έχουν θρησκεία ποιος τους έφερε , μόνοι τους ήλθαν ή είναι ζόμπι ; Όσο για την ελευθερία αμφισβήτησης αυτό είναι τουλάχιστο αστείο επιχείρημα . Και συνεχίζει ....

«Εμείς πιστεύουμε στον Χριστό , διότι η επί της γης παρουσία του συνοδεύθηκε από υπερφυσικά γεγονότα , πράγμα το οποίο σημαίνει ότι είναι Θεός .»

Ποιος ιστορικός της εποχής αναφέρει αυτά τα υπερφυσικά γεγονότα ; που αν πραγματικά συνέβαιναν θα προκαλούσαν μεγάλη αναστάτωση στην περιοχή ; Κανένας !!!

Και βάζει ο κατασκευαστής του διαλόγου τον άθεο να απαντά στον γέροντα :

«Και γω παραδέχομαι ότι ο Χριστός ήταν σπουδαίος φιλόσοφος και μεγάλος επαναστάτης , αλλά μην τον κάνουμε και θεό τώρα...»

Η απάντηση αυτή του άθεου είναι τέτοια που να βολεύη τον συντάκτη του διαλόγου αυτού , αφού ο άθεος παραδέχεται τον Χριστό όχι μόνο σαν υπαρκτό πρόσωπο αλλά και σαν φιλόσοφο και μεγάλο επαναστάτη . Εδώ γελάνε !

Αντιπαρέρχομαι τα τα περί φιλοσοφίας και επαναστάσεως , και διερωτώμαι . Την περιοδο εκεινη, κοντα στην υποτειθεμενη γεννηση του Ιησου, ειχαν δρασει πολλοι ψευδοπροφητες . Αναφερονται σχετικα οι , Ιησους Μπεν Σιραχ, Ιησους Μπεν Παντιρα, Ιησους Μπεν Ανανιας, Ιησους Μπεν Σαφατ, Ιησους Μπεν Γαμαλιηλ, Ιησους Μπεν Τεμπουτ.
Συνεπως ποιος απ΄ολους ηταν ο Ιησους Χριστος Μανώλης που λέει και ο Κώστας . Γιατί αυτόν και τα υπερφυσικά γεγονότα που συνόδευσαν την γέννησή του , δεν τον αναφέρει κανένας από τους 42 ιστορικούς που κατέγραψαν τα γεγονότα της εποχής .

Στη συνέχεια ο συντάκτης του διαλόγου βάζει τον γέροντα να παραδέχεται τα ευαγγέλια ως ιστορικά βιβλία , και τους Αποστόλους σαν αυτόπτες μάρτυρες των γεγονότων αυτών , για να καταλήξη στον Παύλο ένα επώνυμο πρόσωπο που κατασκεύασαν οι ανώνυμοι γραφείς του 4ου και 5ου αιώνα , ανακατεύοντας τα λόγια και τα ιστορικά γεγονότα που αναφέρονται σε τρία διαφορετικά πρόσωπα , από τα οποία τα δύο είναι τελείως φανταστικά , και μόνο το ένα πραγματικό. Ο Παύλος-Σαούλ , είναι γνωστό ότι ήταν Φαρισαίος και μυρίστηκε εξουσίες, γι’ αυτό μπλέχτηκε με τα Χριστιανικά (ιδεώδη) . Στην Αθήνα όταν πήγε να μιλησή για το νέο Θεό του, δεν τον άφησαν να ολοκληρώση , γιατι έλεγε τα γνωστά που είχαν ειπωθεί από Αριστοτέλη , Πλάτωνα , Πυθαγόρα , κλπ κλπ. Μάλιστα στην επιστολή προς Κορινθίους κινδυνολογεί , με αφορμή τους παραπάνω αντιπάλους του δόγματος που είχαν το όνομα Ιησούς .

Θα μπορούσα να συνεχίσω γράφοντας ολόκληρα σεντόνια για το περιεχόμενο του διαλόγου αυτού , όμως σταματάω εδώ για δύο λόγους . Πρώτον γιατί οι μακροσκελείς απαντήσεις είναι βαρετές στους αναγνώστες , και δεύτερον γιατί αυτά που γράφω δεν πρόκειται να πιάσουν τόπο .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2011, 11:01:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ παράξενος τύπος πάντως , αυτός ο Γιαχβέ . Επιλέγει να κάνει γνωστή την ύπαρξή του μέσω του επαναλαμβανόμενου "θαύματος" της αφής του αγίου φωτός , που αμφισβητείται με χημικά κ.λ.π. στοιχεία από διάφορους.......κακόβουλους και κακεντρεχείς άπιστους , τύπου Καλόπουλου . Ενώ πολύ απλά , εάν έκανε να φυτρώσει κανένα κομμένο χέρι σε κοινή θέα παρουσία επιστημόνων , ώστε ...ας πούμε να "πιστοποιηθεί" το θαύμα , τότε θα κέρδιζε εκατομμύρια νέους οπαδούς .
Θα πιστεύαμε και όσοι άπιστοι αμφισβητούμε την ύπαρξή του ή (και) την "παντοδυναμία" ή την "πανσοφία" του και θα ....... γλυτώναμε και το μάλωμα από τον Σωτήριο.... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2011, 11:04:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αυτή είναι και η βασική διαφορά μας Ψηλέ .

Οι διαφορές μας είναι πολλές.


quote:

Εσύ σταμάτησες και κατάπιες αμασητί το πρώτο παραμύθι με το οποίο σου έκαναν από μικρό πλύση εγκεφάλου , και δεν ασχολήθηκες ποτέ να ερευνήσης κατά πόσο στέκουν αυτά που σου είπαν .

Έλα όμως που κάνεις λάθος. Έλα που από μικρός το «παραμύθι» που λες δεν με ενδιέφερε καθόλου. Μετά, μεγάλος πια, ανακάλυψα πως τα δικά σου παραμύθια είναι τα επικίνδυνα και αυτό που εσύ χαρακτηρίζεις ως παραμύθι είναι η ΜΟΝΗ αλήθεια.


quote:

Αν για παράδειγμα γεννιόσουν στη φυλή των Bantu σήμερα θα μου μίλάγες για τον μεγάλο Θεό Bumba και αν ήσουν Ζουλού , για τον μεγάλο Unkulunkulu .

Ναι, έτσι είναι όπως λες. Πώς μπορώ να μιλήσω για κάτι που δεν γνωρίζω;


quote:

Αντίθετα εγώ , δεν ζητώ την ελεημοσύνη καμιάς υπερφυσικής οντότητας , αλλά όπως πολύ σωστά το γράφεις ερευνώ ,

Αυτή την έρμη την έρευνα της έχετε αλλάξει τα φώτα. Λάστιχο την έχετε κάνει. Γέμισε ο τόπος από ερευνητές.

quote:

quote:
Ψηλός
***Ξέχασα να πω, απευθυνόμενος σε όσους τυχόν διαβάζουν τα ψεύδη που παραπέμπει ο μπαρμπαΣωτήρης, ας κάνουν τον κόπο να ερευνήσουν αν και κατά πόσο αληθεύουν αυτά που παραπέμπει ο ίδιος.

Αυτά τα γράφεις Ψηλέ επηρεασμένος από την πρακτική της ΟΟΔΕ και των απολογητών . Όμως θα ήταν μεγάλη χαρά για μένα αν οι φίλοι συνδίκτυοι ακολουθούσαν την συμβουλή σου για να τα επιβεβαιώσουν .
quote:
Ψηλός
Εγώ γνωρίζω πως πρόκειται περί ψευδών και παραποιημένων στοιχείων, γι' αυτό άλωστε τα χαρακτηρίζω ως ψεύδη. Όποιος επιθυνμεί, ας διασταυρώσει στοιχεία για να το διαπιστώσει και ο ίδιος.

Δάσκαλε που δίδασκες !!! Αν ακολουθούσες ο ίδιος την συμβουλή που δίνεις στους άλλους , δεν θα το έγραφες αυτό το τελευταίο .


Κοίτα να δεις μπαρμπαΣωτήρη, είναι πολύ απλά τα πράγματα.

Είπες, σε προηγούμενο μήνυμά σου:

1-Ο Πατριάρχης Ιεροσολύμων Εφραίμ Β΄ (1766-1771) χαρακτήρισε την παρουσίαση του αγίου φωτός «χειροποίητον μηχανουργίαν» και, καθώς ο ίδιος γνώριζε από την προσωπική του εμπειρία τον μηχανισμό εμφάνισής του, το περιέγραψε ως το «το χειροποίητον εκείνο φως, ού καγώ, φησι, την δραματουργίαν αυτοψεί κατανοήσας».

Θέλω να μου υποδείξεις σε ποιο έγγραφο του Πατριάρχη περιέχεται αυτή του η δήλωση, πού και πώς την κοινοποίησε, καθώς και τα μέτρα που πήρε, ως Πατριάρχης, κατόπιν αυτής της εξακρίβωσης εκ μέρους του.

Για να αποδείξεις, μπαρμπαΣωτήρη, σε μένα, αλλά και σε όσους σε διαβάζουν, το πόσο καλός και αντικειμενικός «ερευνητής» είσαι, υποχρεούσαι να καταθέσεις τα στοιχεία που σου ζητώ γιατί διαφορετικά θα είσαι εκτεθειμένος και, για μια ακόμη φορά, θα υποχρεωθώ να σε χαρακτηρίσω ως έναν κοινό συκοφάντη!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2011, 11:40:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αντίθετα με σένα Ψηλέ που όπως συμπαιρένω από τα γραφόμενά σου δεν μπήκες στον κόπο να δης το βίντεο με την τηλεφωνική μαρτυρία του κύπριου μοναχού για το (Άγιο Φως) , στην εκπομπή του Σπύρου Καρατζαφέρη , εγώ είδα μέχρι τέλους τον «Διάλογο μεταξύ γέροντα και άθεου» , όπως κάνω άλλωστε πάντοτε και βλέπω όλα όσα μου στέλνουν .

Συμπεραίνεις πολύ κακώς. Το είδα ως το τέλος το βίντεο με τον ..... «κύπριο μοναχό» με την «συνταρακτική» μαρτυρία που άκουσε από τον ξάδερφο που του την είπε ο θείος της ανεψιάς του αδελφού του πατέρα του ξαδέρφου......

Άχ βρε μπαρμπαΣωτήρη, ξέρεις πόσους «Κύπριους μοναχούς» μπορώ να σου βρω εγώ; Και μάλιστα να μη φοβούνται να δώσουν το όνομά τους, όπως έκανε εκείνος του Καρατζαφέρη, και μάλιστα στον κολλητό σου τον Καλόπουλο;;;

quote:

Λέγει λοιπόν ο γέροντας στον άθεο :
«Ο Χριστός σε έφερε στον κόσμο και σου ‘χει δώσει τόση ελευθερία , ώστε να μπορής να τον αμφισβητής ....»
Δηλαδή Ψηλέ αν ήταν μουσουλμάνος θα τον έφερνε στον κόσμο ο Αλλάχ ; Και αυτούς που δεν έχουν θρησκεία ποιος τους έφερε , μόνοι τους ήλθαν ή είναι ζόμπι ; Όσο για την ελευθερία αμφισβήτησης αυτό είναι τουλάχιστο αστείο επιχείρημα .

Ο Γέροντας και ο άθεος μιλάνε για κάτι συγκεκριμένο και η συζήτηση ξεκινά επί συγκεκριμένου θέματος. Δεν μπορείς εσύ να την τανάς και να την τεντώνεις όπως θέλεις μπαρμπαΣωτήρη. Απορώ, με τόσο πνεύμα που σε διακρίνει, να έχεις τόσες δυσκολίες να παρακολουθήσεις μια συζήτηση;

quote:

Και συνεχίζει ....
«Εμείς πιστεύουμε στον Χριστό , διότι η επί της γης παρουσία του συνοδεύθηκε από υπερφυσικά γεγονότα , πράγμα το οποίο σημαίνει ότι είναι Θεός .»
Ποιος ιστορικός της εποχής αναφέρει αυτά τα υπερφυσικά γεγονότα ; που αν πραγματικά συνέβαιναν θα προκαλούσαν μεγάλη αναστάτωση στην περιοχή ; Κανένας !!!

Αναφορές υπάρχουν πάμπολλες.
Τον να μην τις βλέπουν, ενώ είναι μπροστά στα μάτια τους, είναι ιδιαίτερο χαρακτηριστικό των χριστιανομάχων μπαρμπαΣωτήρη.
Και, να φανταστείς, πως αυτά τα υπερφυσικά γεγονότα που συνέβησαν, δεν αναστάτωσαν μόνο τη γύρω περιοχή, αλλά την Οικουμένη ολόκληρη. Και αυτή η αναστάτωση συνεχίζει έως και σήμερα και, ..... ας ψάχνετε εσείς να βρείτε «ιστορικό της εποχής».
Ξέρεις πως το λένε αυτό που κάνετε εσείς μπαρμπαΣωτήρη οι επιστήμονες;
Να το πω; Να το χαρακτηρίσω;

quote:

Και βάζει ο κατασκευαστής του διαλόγου τον άθεο να απαντά στον γέροντα :
«Και γω παραδέχομαι ότι ο Χριστός ήταν σπουδαίος φιλόσοφος και μεγάλος επαναστάτης , αλλά μην τον κάνουμε και θεό τώρα...»
Η απάντηση αυτή του άθεου είναι τέτοια που να βολεύη τον συντάκτη του διαλόγου αυτού , αφού ο άθεος παραδέχεται τον Χριστό όχι μόνο σαν υπαρκτό πρόσωπο αλλά και σαν φιλόσοφο και μεγάλο επαναστάτη . Εδώ γελάνε !

Όχι. Δεν γελάνε καθόλου.
Τέτοια και άλλα γελοία ισχυρίζονται πολλοί προκειμένου να μη δεχθούν τη θεϊκή υπόσταση του Ιησού.

quote:

Αντιπαρέρχομαι τα τα περί φιλοσοφίας και επαναστάσεως , και διερωτώμαι . Την περιοδο εκεινη, κοντα στην υποτειθεμενη γεννηση του Ιησου, ειχαν δρασει πολλοι ψευδοπροφητες . Αναφερονται σχετικα οι , Ιησους Μπεν Σιραχ, Ιησους Μπεν Παντιρα, Ιησους Μπεν Ανανιας, Ιησους Μπεν Σαφατ, Ιησους Μπεν Γαμαλιηλ, Ιησους Μπεν Τεμπουτ.
Συνεπως ποιος απ΄ολους ηταν ο Ιησους Χριστος Μανώλης που λέει και ο Κώστας . Γιατί αυτόν και τα υπερφυσικά γεγονότα που συνόδευσαν την γέννησή του , δεν τον αναφέρει κανένας από τους 42 ιστορικούς που κατέγραψαν τα γεγονότα της εποχής.


Φαντάσου βρε μπαρμπαΣωτήρη και να τα ανάφερε κάποιος από τους «42 ιστορικούς» σου, τι θα μπορούσε να είχε γίνει μέχρι σήμερα ε;
Να γελάσουμε ή να κλάψουμε τώρα με αυτό που είπες;


quote:

Στη συνέχεια ο συντάκτης του διαλόγου βάζει τον γέροντα να παραδέχεται τα ευαγγέλια ως ιστορικά βιβλία , και τους Αποστόλους σαν αυτόπτες μάρτυρες των γεγονότων αυτών , για να καταλήξη στον Παύλο ένα επώνυμο πρόσωπο που κατασκεύασαν οι ανώνυμοι γραφείς του 4ου και 5ου αιώνα , ανακατεύοντας τα λόγια και τα ιστορικά γεγονότα που αναφέρονται σε τρία διαφορετικά πρόσωπα , από τα οποία τα δύο είναι τελείως φανταστικά , και μόνο το ένα πραγματικό. Ο Παύλος-Σαούλ , είναι γνωστό ότι ήταν Φαρισαίος και μυρίστηκε εξουσίες, γι’ αυτό μπλέχτηκε με τα Χριστιανικά (ιδεώδη) . Στην Αθήνα όταν πήγε να μιλησή για το νέο Θεό του, δεν τον άφησαν να ολοκληρώση , γιατι έλεγε τα γνωστά που είχαν ειπωθεί από Αριστοτέλη , Πλάτωνα , Πυθαγόρα , κλπ κλπ. Μάλιστα στην επιστολή προς Κορινθίους κινδυνολογεί , με αφορμή τους παραπάνω αντιπάλους του δόγματος που είχαν το όνομα Ιησούς .

Τελικά, δεν έχει άδικο ο Ανώνυμος Απολογητής που σας αποκαλεί μυθοπλάστες.
Καλά, μιλάμ για σενάριο με πλοκή τώρα, όχι αστεία!!

quote:

Θα μπορούσα να συνεχίσω γράφοντας ολόκληρα σεντόνια για το περιεχόμενο του διαλόγου αυτού , όμως σταματάω εδώ για δύο λόγους . Πρώτον γιατί οι μακροσκελείς απαντήσεις είναι βαρετές στους αναγνώστες , και δεύτερον γιατί αυτά που γράφω δεν πρόκειται να πιάσουν τόπο .

Μα πώς να πιάσουν τόπο βρε μπαρμπαΣωτήρη αφού δεν έχουν καμιά απολύτως σχέση με αυτά που διάβασες;
Είναι τόσος ο φανατισμός σου που δεν σε αφήνει ούτε να συγκεντρωθείς σε αυτό που διαβάζεις και πλάθεις υποθετικά σενάρια.

Εντελώς φιλικά, σου συνιστώ να διακόψεις την «έρευνα» διότι σου κάνει κακό!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2011, 13:14:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ενώ πολύ απλά , εάν έκανε να φυτρώσει κανένα κομμένο χέρι σε κοινή θέα παρουσία επιστημόνων , ώστε ...ας πούμε να "πιστοποιηθεί" το θαύμα , τότε θα κέρδιζε εκατομμύρια νέους οπαδούς .
Θα πιστεύαμε και όσοι άπιστοι αμφισβητούμε την ύπαρξή του ή (και) την "παντοδυναμία" ή την "πανσοφία" του και θα ....... γλυτώναμε και το μάλωμα από τον Σωτήριο....


Κάνεις κάτι, κάντο καλά μωρέ.
Κάνε κάτι το πρωτοποριακό. Πες κάτι διαφορετικό. Μας πούντιασες με τα παγάκια που πετάς.
Πρέπει να γελάσουμε τώρα με αυτό που λες;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2011, 08:23:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε ψηλέ , είσαι περίπτωση .
Από τρίπλα πάντως καλά πας . Όλο γύρω - γύρω , σφυρίζεις αδιάφορα και "άλλα λόγια να αγαπιόμαστε" είσαι.Δεν είσαι ο μόνος βέβαια......
Το θέμα δεν είναι να γελάσεις . Να απαντήσεις με λογικά επιχειρήματα, είναι το ζητούμενο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2011, 09:34:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ρε ψηλέ , είσαι περίπτωση .
Από τρίπλα πάντως καλά πας . Όλο γύρω - γύρω , σφυρίζεις αδιάφορα και "άλλα λόγια να αγαπιόμαστε" είσαι.Δεν είσαι ο μόνος βέβαια......
Το θέμα δεν είναι να γελάσεις . Να απαντήσεις με λογικά επιχειρήματα, είναι το ζητούμενο.


Κοίτα, και μόνο που κάνω πως σου απαντώ, πολύ είναι.
Πρέπει, όμως, να δηλώσω αδυναμία, να το παραδεχτώ δηλαδή πως εμπρός στα δικά σου "λογικά" ερωτήματα, δεν έχω να αντιπαραθέσω "λογικά" επιχειρήματα και το μόνο που μου μένει είναι να το ρίξω στο χουχουχου και στο χαχαχα.

Βλέπεις δεν έχουμε όλοι την ίδια διανοητική ικανότητα, όπως τη δική σου π.χ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2011, 09:39:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα καλά, αυτός ο μπαρμπαΣωτήρης που είναι;
Μήπως χάθηκε στους διαδρόμους της βιβλιοθήκης του ψάχνοντας να βρει αυτό που του ζήτησα;
Περίεργο πράγμα;;;;
Τα άλλα, τα βρήκε αμέσως, τόσο δύσκολο είναι να πάει στις παρακάτω σελίδες του βιβλίου του και να βρει και αυτό που του ζήτησα εγώ;;

**ΜπαρμπαΣωτήρη, να τις προσέχεις τις αντιγραφές από το Ίντερνετ. Εγώ δεν είμαι αντίθετος σε αυτό. Απλά, να προσέχεις από που ξεσηκώνεις τις πληροφορίες σου γιατί εκτίθεσαι!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2011, 12:54:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το βιντεάκι που "ανακάλυψε" ο ψηλός κυκλοφορεί ως κείμενο στο νετ αρκετό καιρό.


Το μέλος stellar είχε ανοίξει και θέμα ξεκινώντας με αυτόν ακριβώς το διάλογο όπου πολλοί είχαμε τοποθετηθεί με απορίες.

Λινκ:
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=11024


Αν ενδιαφέρεσαι ψηλέ μπορείς να μας απαντήσεις εκεί...


(Btw τόσο άδεια είναι η δεξαμενή επιχειρημάτων, που μας σερβρίρουν το ίδιο και το ίδιο τη μια ως βίντεο και την άλλη ως κείμενο;)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2011, 16:27:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το βιντεάκι που "ανακάλυψε" ο ψηλός κυκλοφορεί ως κείμενο στο νετ αρκετό καιρό.


Έτσι για να ξέρεις, ο Ψηλός, εδώ και χρόνια, έχει στην κατοχή του το σύνολο του έργου, μέρους του οποίου αποτελεί και το βιντεάκι που "ανακάλυψα" όπως λες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2011, 17:51:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός

quote:
Έτσι για να ξέρεις, ο Ψηλός,

Το πρόβλημα βαθαίνει...αρχίζεις και μιλάς για τον εαυτό σου στο 3ο πρόσωπο. Πρέπει σοβαρά να σκεφτεί να ζητήσεις τη βοήθεια κάποιου γιατρού.


quote:
εδώ και χρόνια, έχει στην κατοχή του το σύνολο του έργου

"έργο". Κάνε λίγο κράτει στις βαρύγδουπες κουβέντες.


quote:
μέρους του οποίου αποτελεί και το βιντεάκι που "ανακάλυψα" όπως λες

ναι υπάρχει λόγος που το έβαλα μέσα σε εισαγωγικά, γιατί ΟΛΩΣ τυχαίως το πετάς τώρα.


Σε κάθε περίπτωση, επί της ουσίας, αν όντως σε ενδιαφέρει το "έργο" αυτό μπορείς να καταθέσεις την άποψη σου στο αντίστοιχο θέμα και όχι να ποστάρεις σε 100 διαφορετικά θέματα, το ίδιο πράγμα...

Τελικά δε μας είπες,παρά το υπεροπτικό υφάκι "τα έχω δει όλα", γιατί ακούμε διαρκώς τα ίδια και τα ίδια...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2011, 20:06:16  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
opsimos,υπαρχει και αυτη η πιθανοτητα ,ολα παιζουν στην σκακιερα, Who now!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

opsimos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
200 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2011, 20:09:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους opsimos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
--------------------------------------------------------------------------------

quote:
--------------------------------------------------------------------------------

ΠΡΟΣ ΦΙΛΟ ΟΨΙΜΟ

ΤΥΧΑΙΑ ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΟΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟ ΣΟΥ.
ΕΓΩ ΔΕΝ ΣΕ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΩ ΑΘΕΟ η ΑΠΙΣΤΟ ΚΑΤ΄ ΑΡΧΗΝ , ΑΛΛΑ ΕΝΑΝ ΕΝΗΛΙΚΑ ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟ ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΒΡΗΚΕ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ η ΔΕΝ ΤΟΥ ΕΔΩΣΑΝ.
ΤΥΧΑΙΝΕΙ ΦΙΛΕ ΝΑ ΤΙΣ ΕΧΩ ΓΙ' ΑΥΤΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ ΝΑ ΣΤΙΣ ΔΩΣΩ.

ΦΙΛΙΚΑ

MELETHTHS

--------------------------------------------------------------------------------


Δεν ξέρω αν θα χαρακτηριστω αθεος ή απιστος,ποσός μ'ενδιαφέρει,προσωπικά ειμαι οπαδος της ρήσης,ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ ΤΟΥΣ ΘΕΟΥΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΘΕΟΙ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ.

Επι της ευκαιρίας,εχετε αναρωτηθεί ποτε γιατι ολοι οι αρχαιοι λαοι Ελληνές,Εβραίοι,Ινδοί,Κινέζοι κλπ,εχουν μυθους που αναφερονται σε μάχες μεταξή των θεων στους ουρανους,στην περιπτωση των Εβραίων μαχες αναμεσα στους αγγελους,
Τώρα,εγω ο πτωχος στο πνευμα,ρωτω,μηπως πριν απο χιλιαδες χρόνια εχει γίνει κατι εκει στους ουρανους,κατι πολυ εντονο ωστε να περασει στην μνήμη και στην παραδοση των λαων,εφτασε σε μας με την μορφή των μύθων.
Κάποιο εδαφιο της γενεσης ανάφερει:ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΠΟΥ ΥΠΗΡΧΑΝ ΟΙ ΓΙΓΑΝΤΕΣ (υπηρξε αυτη η εποχη με ανθρωπους υψους 2μετρων πριν 200.000 χρονια) ΚΑΤΕΒΗΚΑΝ ΟΙ ΥΙΟΙ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΣΤΗΝ ΓΗ (υιοι του θεου,ποιοι υιοι θεου;;;;;;;;;;;;) ΒΡΗΚΑΝ ΩΡΑΙΑΙΣ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΚΑΙ ΗΡΘΑΝ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ (με λιγα λογια τις "πηδηξαν") ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΜΑΘΕ Ο ΓΙΑΧΒΕ ΤΑ ΠΕΡΝΕΙ ΣΤΟ ΚΡΑΝΙΟ,ΚΑΙ ΑΝΤΙ ΝΑ ΤΙΜΩΡΗΣΕΙ ΤΑ ΚΟΛΟΠΑΙΔΑ ΤΟΥ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ !!!!!!!
Ολα τα παραπάνω,περα απο την πλακα,εγω βλέπω πειραματα γενετικης τα οποια απετυχαν, αποτελεσμα η θανατωση των πειραματοζωων.
Και ρωτω μήπως,λεω μήπως,μετα την λήξει του πολέμου των αστρων,οι νικητες θεοι μοίρασαν την Γη σε ζώνες επιρροης,ο Διας πηρε την Ευρώπη,ο Γιαχβε την μεση ανατολη,ο Κρισνα την νοτιοανατολικη Ασια κλπ,και απ'οτι φενεται ο πιο μαγκας απ'ολους ηταν ο Γιαχωβακος,θα μου πεις τωρα,(ΚΑΛΑ ΡΕ ΦΙΛΑΡΑ,ΣΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ "ΘΕΟΙ"ΣΟΥ ΤΩΡΑ;;;;;)
Ααα,αγαπητοι μου,αυτο το αφήνω σε σας.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2011, 23:40:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
Κοίτα να δεις μπαρμπαΣωτήρη, είναι πολύ απλά τα πράγματα.
Είπες, σε προηγούμενο μήνυμά σου:
1-Ο Πατριάρχης Ιεροσολύμων Εφραίμ Β΄ (1766-1771) χαρακτήρισε την παρουσίαση του αγίου φωτός «χειροποίητον μηχανουργίαν» και, καθώς ο ίδιος γνώριζε από την προσωπική του εμπειρία τον μηχανισμό εμφάνισής του, το περιέγραψε ως το «το χειροποίητον εκείνο φως, ού καγώ, φησι, την δραματουργίαν αυτοψεί κατανοήσας».
Θέλω να μου υποδείξεις σε ποιο έγγραφο του Πατριάρχη περιέχεται αυτή του η δήλωση, πού και πώς την κοινοποίησε, καθώς και τα μέτρα που πήρε, ως Πατριάρχης, κατόπιν αυτής της εξακρίβωσης εκ μέρους του.
Για να αποδείξεις, μπαρμπαΣωτήρη, σε μένα, αλλά και σε όσους σε διαβάζουν, το πόσο καλός και αντικειμενικός «ερευνητής» είσαι, υποχρεούσαι να καταθέσεις τα στοιχεία που σου ζητώ γιατί διαφορετικά θα είσαι εκτεθειμένος και, για μια ακόμη φορά, θα υποχρεωθώ να σε χαρακτηρίσω ως έναν κοινό συκοφάντη!

Όταν κάνω έναν δημόσιο διάλογο με κάποιον Ψηλέ , φροστίζω να είμαι πάντοτε σοβαρός και να τεκμηριώνω τις απόψεις μου , απαιτώντας ανάλογη συμπεριφορά και από τον συνομιλητή μου . Δυστυχώς όμως μαζί σου δεν είναι εφικτός ένας τέτοιος διάλογος , γιατί σου λείπει πρωτίστως η σοβαρότητα . Από την αρχή και δίχως να παραθέσης κανένα στοιχείο περί του αντιθέτου , με χαρακτήρισες ψεύτη και κοινό συκοφάντη , όχι επειδή έχεις τα στοιχεία που αποδεικνύουν ότι αυτά που γράφω δεν είναι αλήθειες , αλλά επειδή οι αλήθειες που παρέθεσα ενόχλησαν τον θρησκευτικό φανατισμό σου . Θα μπορούσα να σου ανταποδώσω τα ίσα χαρακτηρίζοντάς σε αναλόγως , όμως δεν το κάνω σεβόμενος τις αρχές και τον χώρο του ESOTERICA που με φιλοξενεί .

Είχα αποφασίσει να μην απαντήσω στην τελευταία προκλητική σου απάντηση , όμως ο τίτλος του κοινού συκοφάντη που μου απένειμες , με οδήγησαν στο να αλλάξω την απόφασή μου για να μην σου δώσω την ευκαιρία να θριαμβολογήσης ότι αποφεύγω τον διάλογο .

Όσο για τις δηλώσεις του Πατριάρχη Ιεροσολύμων Εφραίμ Β’ , αυτές είναι καταγεγραμμένες σε μια μαρτυρία του συγγραφέα Νεοφύτου Καυσοκαλυβίτη , στην οποία αναφέρεται τόσο ο Κωνσταντίνος Σάθας «Νεοελληνική Φιλολογία» σελ.512 όσο και ο Δ. Γρ. Καμπούρογλου «Μνημεία της ιστορίας των Αθηναίων» τόμος Β’ σελ.234 , απ’ όπου και το παρακάτω σκαναρισμένο κείμενο .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2011, 12:15:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Όσο για τις δηλώσεις του Πατριάρχη Ιεροσολύμων Εφραίμ Β’ , αυτές είναι καταγεγραμμένες σε μια μαρτυρία του συγγραφέα Νεοφύτου Καυσοκαλυβίτη , στην οποία αναφέρεται τόσο ο Κωνσταντίνος Σάθας «Νεοελληνική Φιλολογία» σελ.512 όσο και ο Δ. Γρ. Καμπούρογλου «Μνημεία της ιστορίας των Αθηναίων» τόμος Β’ σελ.234 , απ’ όπου και το παρακάτω σκαναρισμένο κείμενο .




ΜπαρμπαΣωτήρη μη παριστάνεις το θιγμένο. Δεν σε σώζει κάτι τέτοιο.
Είσαι εκτεθειμένος!!!

Σε ρώτησα κάτι συγκεκριμένο και εσύ, πάλι, μου παραθέτεις μαρτυρίες του ξαδέφλου της θείας της Αγλαΐας που άκουσε από τον παππού του ξαδέλφου .... και πάει λέγοντας.

Όταν ένας Πατριάρχης προβαίνει σε μια τόσο σοβαρή δήλωση, αν μη τι άλλο, περιμένουμε να δούμε τη δήλωσή του γραπτώς, καθώς και τα μέτρα που έλαβε στη συνέχεια.

Αλλά, αντ' αυτού, μας πετά στη μάπα δήθεν "μαρτυρίες" φτιαγμένες από άτομα σαν και σένα, με τη μόνη διαφορά πως αυτοί έζησαν πριν από σένα.

Με όλο το σεβασμό στα χρόνια σου, δυστυχώς, η ηλικία σου δεν σε κάνει να απέχεις από τέτοιες συκοφαντικές ενέργειες.
Όσο κι αν θες να κρύβεσαι πίσω από δήθεν προθέσεις αγνού ερευνητή, ο αντιχριστιανισμός σου είναι γνωστός σε όλους μας. Τόσα χρόνια τώρα εδώ μέσα έχεις καταθέσει άπειρα δείγματα αντιχριστιανικού φονταμενταλισμού.

Για τους υπόλοιπους, όσους τυχόν μας διαβάζουν, πέρα από τα γνωστά παλικάρια και πρωτοπαλίκαρα του Εσωτέρικα, στο Ίντερνετ και για το συγκεκριμένο θέμα της δήθεν δήλωσης του Πατριάρχη, υπάρχει άφθονο υλικό που αποκαθιστά την αλήθεια.

Έχω μια ελπίδα πως, έστω και τώρα, και ιδιαίτερα λόγω των περιστάσεων, ο Έλληνας θα πάψει να χάφτει τόσο εύκολα την έτοιμη τροφή που του προσφέρουν κάποιοι όψιμοι εθνοσωτήρες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2011, 12:47:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τη συκοφαντική κα ψευδή αναφορά του μπαρμπαΣωτήρη, μπορείτε να πάτε εδώ ΟΟΔΕ

Edited by - Ψηλός on 07/12/2011 12:47:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2011, 13:16:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τη συκοφαντική κα ψευδή αναφορά του μπαρμπαΣωτήρη, μπορείτε να πάτε εδώ ΟΟΔΕ

Εκ στόματος κόρακος.........


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2011, 07:53:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
opsimos
quote:

Κάποιο εδαφιο της γενεσης ανάφερει:ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΠΟΥ ΥΠΗΡΧΑΝ ΟΙ ΓΙΓΑΝΤΕΣ (υπηρξε αυτη η εποχη με ανθρωπους υψους 2μετρων πριν 200.000 χρονια)

Αμ το άλλο ; Στην εποχή του Αβραάμ κ.λ.π. συναπαντήματος , οι άνθρωποι ζούσαν αρκετές εκατοντάδες χρόνια ; Μιλάμε και γ@@ώ τα βιοτικά επίπεδα !
Και το ωραίο είναι ότι οι σημερινοί εβραιόπληκτοι το πιστεύουν , σαν πραγματικό γεγονός.........Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2011, 14:08:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
D.P.J. 10


Να σου πω την αμαρτία μου κάποιοι Homo λόγω καλύτερης διατροφής (κυνήγι) ήταν πιο αναπτυγμένοι σωματικά από τους μεταγενέστερους Homo sapiens sapiens που ήταν γεωργοί ή από προγενέστερα είδη. Αλλά για τα εκατοντάδες χρόνια μην το ψάχνεις...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

opsimos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
200 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2011, 17:54:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους opsimos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
D.P.J. 10

quote:

opsimos
quote:

Κάποιο εδαφιο της γενεσης ανάφερει:ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΠΟΥ ΥΠΗΡΧΑΝ ΟΙ ΓΙΓΑΝΤΕΣ (υπηρξε αυτη η εποχη με ανθρωπους υψους 2μετρων πριν 200.000 χρονια)

Αμ το άλλο ; Στην εποχή του Αβραάμ κ.λ.π. συναπαντήματος , οι άνθρωποι ζούσαν αρκετές εκατοντάδες χρόνια ; Μιλάμε και γ@@ώ τα βιοτικά επίπεδα !
Και το ωραίο είναι ότι οι σημερινοί εβραιόπληκτοι το πιστεύουν , σαν πραγματικό γεγονός.........

ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ,ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΙ Η ΕΙΡΩΝΙΑ,ΕΞΗΓΗ ΣΟΥ ΠΑΡΑΚΑΛΩ.
ΑΝ ΑΜΦΙΒΑΛΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΔΙΜΕΤΡΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 200.000 ΧΡΟΝΙΑ,ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2011, 00:17:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πέρασα να σας πω, ότι απολαμβάνω πολύ την κουβέντα σας. Παρακαλώ συνεχίστε, βγάλτε τα όλα έξω

وداعا
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Earendil
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
110 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2011, 01:26:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Earendil  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
opsimos
quote:

ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ,ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΙ Η ΕΙΡΩΝΙΑ,ΕΞΗΓΗ ΣΟΥ ΠΑΡΑΚΑΛΩ.
ΑΝ ΑΜΦΙΒΑΛΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΔΙΜΕΤΡΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 200.000 ΧΡΟΝΙΑ,ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙΣ.

Πλάκα-πλάκα χαζεύοντας στην wikipedia επειδή μου δημιουργήθηκε η απορία, στον Homo heidelbergensis, βρήκα αυτό:

The species was tall, 1.8 m (5ft 11in) on average, and more muscular than modern humans. Males may have weighed around 100 kg (220 lb). According to Professor Lee R. Berger of the University of Witwatersrand, numerous fossil bones indicate some populations of Heidelbergensis were "giants" routinely over 2.13 m (7 ft) tall and inhabited South Africa between 0.5 million and 300,000 years ago.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2011, 12:41:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι ρε Earendil, μπράβο!

Και εγώ τον άνθρωπο της Χαϋλδεβέργης είχα στο μυαλό μου! Ακριβώς! Αυτοί ήταν πιο μεγαλόσωμοι από εμάς.


Επίσης ο άνθρωπος των νήσων Φλόρες ήταν από άποψη μεγέθους "χόμπιτ", πάρα πολύ μικρόσωμος!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

opsimos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
200 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2011, 17:06:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους opsimos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr Jekyll Mr Hyde


quote:

Πέρασα να σας πω, ότι απολαμβάνω πολύ την κουβέντα σας. Παρακαλώ συνεχίστε, βγάλτε τα όλα έξω

وداعا


ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΕΓΩ,ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΤΟ ΠΑΛΙΚΑΡΙ ΘΑ ΜΠΑΝΙΖΕΙ ΛΑΘΡΑ,ΑΛΛΑ ΜΟΥΓΚΑ, ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΕΞΑΝΤΛΗΘΗΚΑΝ ΤΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΤΟΥ,Ο ΜΟΝΟΣ ΠΟΥ ΑΝΤΕΧΕΙ ΑΚΟΜΑ ΛΟΓΟ "ΥΨΗΛΩΝ" ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΩΝ ΕΙΝΑΙ ΒΕΒΑΙΩΣ ΒΕΒΑΙΩΣ, Ο ΨΗΛΟΣ!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2011, 23:53:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα επιχειρήματα χρειάζονται μόνο όταν απευθύνεσαι σε φυσιολογικούς ανθρώπους φίλτατεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 11 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy