ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΓΙΑ ΤΟΝ ΓΙΑΧΒΕ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 11
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2011, 01:46:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
opsimos
quote:
ΚΑΠΟΙΟ ΑΠ'ΤΑ ΕΒΡΑΙΟΧΡΙΣΤΙΑΝΟΠΟΥΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΧΩΡΙΣ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΤΥΠΟΥ (αυτά είναι αλληγοριές)ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΕΣ ΑΝΟΗΣΙΕΣ.
Λες λοιπόν, ότι όλα όσα αναφέρουν οι γραφές είναι κυριολεκτικά και δεν τα δέχεσαι ως αλληγορικά (προφανώς θεωρείς ότι οι γραφές απευθύνονταν σε άτομα χωρίς δυνατότητα σκέψης, δηλαδή άτομα ανίκανα να καταλάβουν και να ερμηνεύσουν αλληγορίες, όπως εσύ). Μάλιστα.

Για απάντησέ μου λοιπόν στο εξής, υπάρχει κάποια οποιαδήποτε "απάντηση" (εαν θεωρήσουμε ότι όντως ψάχνεις απάντηση) την οποία θα δεχτείς
ή ότι και να σου απαντήσει κανείς, είναι τσάμπα κόπος;

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 05/11/2011 01:50:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2011, 02:10:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
opsimos:
ΤΙΠΟΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ,ΤΙΠΟΤΑ ΛΙΓΟΤΕΡΟ, ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΕΙΡΩΝΙΕΣ,ΕΙΔΙΚΑ Ο "ΕΥΡΩΠΑΙΟΣ",ΣΥΝΕΧΩΣ ΥΠΕΚΦΥΓΕΣ ΜΕ ΕΝΑ ΣΩΡΟ ΠΡΟΣΧΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΣΤΑ ΔΥΣΚΟΛΑ,ΜΟΥΓΚΑ.
Μην μου κακολογείς τον Ευρωπαίο μου! Ο Ευρωπαίος είναι ο σάκος του μποξ.
Αν δεν υπήρχε ο Ευρωπαίος όλοι οι βρυκόλακες του φόρουμ που ξημεροβραδιάζονται να γράφουν για την εκκλησία, θα πέφτανε πάνω μου. Οπότε, μούγκα! Είναι φίνο παιδί ο Ευρωπαίος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
opsimos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
200 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2011, 10:54:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους opsimos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

opsimos
quote:
ΚΑΠΟΙΟ ΑΠ'ΤΑ ΕΒΡΑΙΟΧΡΙΣΤΙΑΝΟΠΟΥΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΧΩΡΙΣ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΤΥΠΟΥ (αυτά είναι αλληγοριές)ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΕΣ ΑΝΟΗΣΙΕΣ.
Λες λοιπόν, ότι όλα όσα αναφέρουν οι γραφές είναι κυριολεκτικά και δεν τα δέχεσαι ως αλληγορικά (προφανώς θεωρείς ότι οι γραφές απευθύνονταν σε άτομα χωρίς δυνατότητα σκέψης, δηλαδή άτομα ανίκανα να καταλάβουν και να ερμηνεύσουν αλληγορίες, όπως εσύ). Μάλιστα.

Για απάντησέ μου λοιπόν στο εξής, υπάρχει κάποια οποιαδήποτε "απάντηση" (εαν θεωρήσουμε ότι όντως ψάχνεις απάντηση) την οποία θα δεχτείς
ή ότι και να σου απαντήσει κανείς, είναι τσάμπα κόπος;

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 05/11/2011 01:50:42



ΓΙΑΤΙ ΠΑΛΙΚΑΡΙ ΜΟΥ,ΟΤΑΝ Η "ΓΕΝΕΣΗ" ΛΕΕΙ ΠΩΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΕΓΙΝΕ ΣΕ ΕΞΙ ΜΕΡΕΣ,ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΗΓΟΡΙΑ;ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΗΓΟΡΙΑ Ο ΚΑΤΑΚΛΗΣΜΟΣ ΤΟΥ ΝΩΕ;ΔΩΣΕ ΜΟΥ ΕΣΥ ΠΟΥ'ΣΑΙ ΠΑΝΕΞΥΠΝΟΣ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΕΡΜΗΝΕΙΑ,ΔΗΛΑΔΗ ΟΙ ΠΑΠΑΡΙΕΣ ΤΗΣ Π.Δ. ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΔΙΑΝΟΙΕΣ Ή ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΜΑΚΑΡΙΟΥΣ ΛΟΓΟ ΠΤΩΧΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ;
ΜΙΑ ΖΩΗ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΕ ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΡΕ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΠΟΥΛΑ ΚΑΙ ΟΛΟ ΜΟΥ ΤΗΝ ΚΑΝΕΤΕ ΔΙΑ ΤΗΣ ΠΛΑΓΙΑΣ ΟΔΟΥ,ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΞΥΠΝΑΔΕΣ ΕΤΣΙ ΝΑΧΑΜΕ ΝΑ ΛΕΓΑΜΕ,ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΣΑΣ ΠΕΡΝΕΙ ΑΛΛΟ ΤΟ ΡΙΧΝΕΤΕ ΣΤΗΝ ΕΙΡΩΝΙΑ.
ΔΕΝ ΨΑΧΝΩ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΗΝ Π.Δ.& Κ.Δ.,ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΠΟΤΕ ΕΓΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΩ ΣΕ ΜΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΠΟΥ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΤΗΝ ΠΡΟΟΔΟ ΚΑΙ ΕΦΕΡΕ ΤΟ ΣΚΟΤΟΣ ΤΟΥ ΜΑΣΑΙΩΝΑ ΣΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ,ΣΕ ΜΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΠΟΥ ΕΠΙΒΛΗΘΗΚΕ ΣΦΑΖΟΝΤΑΣ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ,ΣΕ ΜΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΠΟΥ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕ ΜΝΗΜΕΙΑ ΚΑΙ ΓΝΩΣΗ ΑΡΧΑΙΩΝ ΠΟΛΙΤΙΣΜΩΝ,ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΓΙΑΤΙ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΗΤΕ ΝΑ ΤΡΩΤΕ ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΣΤΟΝ 21ο ΑΙΩΝΑ.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2011, 12:06:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
opsimos
quote:
ΓΙΑΤΙ ΠΑΛΙΚΑΡΙ ΜΟΥ,ΟΤΑΝ Η "ΓΕΝΕΣΗ" ΛΕΕΙ ΠΩΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΕΓΙΝΕ ΣΕ ΕΞΙ ΜΕΡΕΣ,ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΗΓΟΡΙΑ;
Αυτό μάλλον είναι ρητορική ερώτηση. Δεν μου λες, να σε ρωτήσω κάτι, αν ο Μωϋσής ΔΕΝ τα εξηγούσε με αυτόν τον τρόπο, ΠΩΣ θα έπρεπε να τα εξηγήσει;
(Κάνε μια βόλτα ως την κουζίνα και σκέψου το)

Το σκέπτηκες;
Πες μου λοιπόν,
Πότε η Γένεση θα γινόταν κατανοητή;
Αν ο Μωυσής έλεγε "Η Γη είναι στρογγυλή, βρίσκεται σε ένα ηλιακό σύστημα, που βρίσκεται σε ένα γαλαξία, που βρίσκεται σε ένα σύμπαν με άπειρους γαλαξίες, που δημιουργήθηκαν μετά από μια σουπερ ντουπερ νόβα έκρηξη στο κέντρο του σύμπαντος, ή πολλές διαδοχικές εκρήξεις. Έπειτα, υπάρχουν τα κβάντα, το dna..." κλπ. Πότε λοιπόν ο Μωυσής θα γινόταν κατανοητός; Αν έλεγε το παραπάνω θα γινόταν κατανοητός;

Αν όμως έλεγε "Αρχικά υπήρχε το σκοτάδι" (ο κενός χώρος) "έπειτα δημιουργήθηκε το φως" (Δηλαδή η ενέργεια μέσα στον κενό χώρο) "Έπειτα δημιουργήθηκε το στερέωμα" (Δηλαδή η ενέργεια έγινε στερεή ύλη και έτσι δημιουργήθηκαν οι γαλαξίες και οι πλανήτες) "Έπειτα έγινε η στεριά η θάλασσα και εμφανίζονται οι φυτικοί οργανισμοί, κλπ κλπ.
Αυτή είναι μία απ' τις πολλές ερμηνείες. Με τις ελάχιστες γνώσεις που έχω τη σκέφτηκα μέσα σε ένα λεπτό.
Σε ρωτάω λοιπόν ξανά, ποια ερμηνεία είναι πιο κατανοητή;

Έρχεσαι λοιπόν εσύ και λες ότι οι χριστιανοί είναι χαζοί επειδή πιστεύουν, εσύ όμως που είσαι έξυπνος, πολίτης κιόλας του 21ου αιώνα, έρχεσαι και ρώτας "Μα γιατί να είναι αλληγορικά όσα γράφει η Γένεση;;"
Εμ, έλα ντε, γιατί να είναι αλληγορικά άραγε;
...
Για να καταλάβεις όμως τη διαφορά μεταξύ αλληγορίας και κυριολεκτικού λόγου, θα σου δώσω και ενα απόσπασμα της Κ.Δ. που δεν θα σου είναι τόσο δύσκολο να το ερμηνεύσης:
Μὴ κρίνετε, ἵνα μὴ κριθῆτε· 2 ἐν ᾧ γὰρ κρίματι κρίνετε κριθήσεσθε, καὶ ἐν ᾧ μέτρῳ μετρεῖτε μετρηθήσεται ὑμῖν. 3 τί δὲ βλέπεις τὸ κάρφος τὸ ἐν τῷ ὀφθαλμῷ τοῦ ἀδελφοῦ σου, τὴν δὲ ἐν τῷ σῷ ὀφθαλμῷ δοκὸν οὐ κατανοεῖς;


quote:
ΜΙΑ ΖΩΗ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΕ ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΡΕ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΠΟΥΛΑ ΚΑΙ ΟΛΟ ΜΟΥ ΤΗΝ ΚΑΝΕΤΕ ΔΙΑ ΤΗΣ ΠΛΑΓΙΑΣ ΟΔΟΥ,ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΞΥΠΝΑΔΕΣ ΕΤΣΙ ΝΑΧΑΜΕ ΝΑ ΛΕΓΑΜΕ,ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΣΑΣ ΠΕΡΝΕΙ ΑΛΛΟ ΤΟ ΡΙΧΝΕΤΕ ΣΤΗΝ ΕΙΡΩΝΙΑ.
Εσύ είσαι αυτός που την κάνει δια της πλαγίας οδού, γιατί ούτε πραγματικά ψάχνεις μια απάντηση -όπως ισχυρίζεσαι- ούτε και την απάντηση που υποτίθεται ότι ψάχνεις, την ψάχνεις εκεί που πρέπει.
Αν ήσουνα μαθητής σε ένα πανεπίστημιο, και ήθελες να βρεις την σωστή απάντηση σε ένα ερώτημα, τι θα έκανες; Θα ρωτούσες μήμπως την διπλανή σου και τον διπλανό σου;
Αν χρησιμοποιούσες αυτή την μέθοδο για να περάσεις ένα μάθημα, σίγουρα δεν θα το πέρναγες ποτέ.
Γιατί το σωστό ποιο θα ήτανε; Να πιάσεις το βιβλίο του μαθήματος στα χέρια σου, και να το ξεκοκαλίσεις.
Και όχι απλά θα έπρεπε να πάρεις το βιβλίο και να το κάνεις ανάγνωση, αλλά θα έπρεπε και να το εφαρμόσεις στη πράξη, να λύσεις ασκήσεις και να δεις πώς σου χρησιμεύει αυτό πρακτικά,
γιατί όταν θα έβγαινες στην αγορά εργασίας, το πρακτικό μέρος θα χρειαζόσουνα να χρησιμοποιήσεις.

Όμως εσύ τι λες; Λες "ΔΕΝ ΨΑΧΝΩ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΗΝ Π.Δ.& Κ.Δ." Από τη μια δηλαδή ισχυρίζεσαι ότι ψάχνεις απαντήσεις, από την άλλη στο μοναδικό μέρος που υπάρχουν οι απαντήσεις που ψάχνεις, λες οτι δεν ενδιαφέρεσαι να ψάξεις. Ε είσαι άξιος της μοίρας σου.

quote:
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΠΟΤΕ ΕΓΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΩ ΣΕ ΜΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΠΟΥ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΤΗΝ ΠΡΟΟΔΟ ΚΑΙ ΕΦΕΡΕ ΤΟ ΣΚΟΤΟΣ ΤΟΥ ΜΑΣΑΙΩΝΑ ΣΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ,ΣΕ ΜΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΠΟΥ ΕΠΙΒΛΗΘΗΚΕ ΣΦΑΖΟΝΤΑΣ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ,ΣΕ ΜΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΠΟΥ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕ ΜΝΗΜΕΙΑ ΚΑΙ ΓΝΩΣΗ ΑΡΧΑΙΩΝ ΠΟΛΙΤΙΣΜΩΝ,ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΓΙΑΤΙ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΗΤΕ ΝΑ ΤΡΩΤΕ ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΣΤΟΝ 21ο ΑΙΩΝΑ.....

Ο Χριστιανισμός, είναι μια διδασκαλία. Επειδή ήταν μια καλή διδασκαλία, που μιλούσε στις καρδιές των ανθρώπων, απέκτησε γρήγορα οπαδούς. Επειδή συνεχίζει να είναι μια πολύ καλή διδασκαλία, συνεχίζει να έχει πιστούς οπαδούς. Απαντήθηκε το ερώτημα σου;

Απο εκεί και πέρα, επειδή κάποιοι ρωμαϊκοί αυτοκράτορες έκριναν σκόπιμο να κάνουν μόδα τον χριστιανισμό (δεν μπορούσαν να κάνουν και κάτι άλλο γιατί οι χριστιανοί δεν ψόφαγαν) εμείς τι φταίμε να μας βρίζεις;
Και κυρίως, τι σου φταίει η διδασκαλία;
Μήμπως αφού ξεθεμελιώθηκε ο χριστιανισμός, σταμάτησαν να γίνονται σφαγές; Μήμπως η ανθρωπότητα έγινε πιο φιλειρηνική; Ή μήμπως ακόμα και σήμερα δεν σφαγιάζεται κόσμος για λόγους συμφέροντος; Ερωτήματα που ζητάνε απάντηση.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 05/11/2011 12:29:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2011, 13:26:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Doctor

quote:
Για να καταλάβεις όμως τη διαφορά μεταξύ αλληγορίας και κυριολεκτικού λόγου, θα σου δώσω και ενα απόσπασμα της Κ.Δ. που δεν θα σου είναι τόσο δύσκολο να το ερμηνεύσης:

Το παράδειγμα που φέρνεις δεν είναι αλληγορία αλλά μεταφορά. Για να υποστηρίξει την κυριολεξία (το "μη κρίνετε ίνα μη κριθείτε") χρησιμοποιεί ένα λογοτεχνικό σχήμα που λέγεται "μεταφορά". Καμία σχέση με αλληγορία.

quote:
Ο Χριστιανισμός, είναι μια διδασκαλία.

Μια "διδασκαλία" προϋποθέτει κι έναν "δάσκαλο". Επειδή εδώ όμως ούτε δάσκαλο έχουμε ούτε ξέρουμε τι είπε (αν όντως υπήρξε) δεν μπορούμε να μιλάμε για "διδασκαλία". Επιπλέον, όταν όμως κάτι φτιάχνεται εκ των υστέρων σε "εργαστηριακές συνθήκες", δεν είναι διδασκαλία, είναι κατασκεύασμα. Και ο χριστιανισμός αυτό ακριβώς είναι: Ένα κατασκεύασμα που φτιάχτηκε στα "χριστιανικά εργαστήρια" του Ευσέβιου, των "πατέρων" και τέλος του Έρασμου", στον οποίο οφείλετε και την ύπαρξη των σημερινών ευαγγελίων.

quote:
Επειδή ήταν μια καλή διδασκαλία, που μιλούσε στις καρδιές των ανθρώπων, απέκτησε γρήγορα οπαδούς.

Αφού τους ανάγκασε με το ζόρι να γίνουν "οπαδοί", ναι, απέκτησε πολλούς. Αν ήταν καλή "διδασκαλία" δεν θα χρειαζόταν 6,5 αιώνες διωγμών των μη χριστιανών και επιβολή του βαφτίσματος με τη βία για να επικρατήσει.

quote:
Επειδή συνεχίζει να είναι μια πολύ καλή διδασκαλία, συνεχίζει να έχει πιστούς οπαδούς.

Η σωστή έκφραση: Επειδή απευθύνεται στα κατώτερα ένστικτα του ανθρώπου, όπως είναι ο φόβος, συνεχίζει να έχει πιστούς οπαδούς, ακριβώς απ'αυτούς που δεν "τους κόβει για παραπάνω". Κι όσον αφορά στην Ελλάδα, η χρηματοδότηση του χριστιανισμού από τα κρατικά ταμεία, ενισχύει τις επαγγελματικές της δραστηριότητες προς τη διατήρηση των "πιστών οπαδών".

quote:
Μήμπως αφού ξεθεμελιώθηκε ο χριστιανισμός, σταμάτησαν να γίνονται σφαγές;

Μέχρι την εμφάνιση του χριστιανισμού δεν υπήρχαν θρησκευτικοί πόλεμοι. Με το που εμφανίστηκε αυτός και καναδυο άλλα ιουδαιογενή μονοθεϊστικά μορφώματα, άρχισαν να σφάζουν τους ανθρώπους γιατί δεν ήταν σαν κι αυτούς.

quote:
Ή μήμπως ακόμα και σήμερα δεν σφαγιάζεται κόσμος για λόγους συμφέροντος;

Για λόγους συμφέροντος πάντοτε γινόταν πόλεμοι. Διωγμοί όμως και θρησκευτικοί πόλεμοι, εμφανίστηκαν μόνον με την εμφάνιση του χριστιανισμού. Τα ξέρεις αυτά. Μην υποτιμάς τον εαυτό σου, χρησιμοποιώντας "επιχειρήματα" τύπου "Ψηλού" ή "ευρωπαίου".

Α, και κάτι άλλο, που βλέπω τεχνηέντως να προωθείται από όλους ανεξαίρετα τους χριστιανούς: Αντίθετα με τους χριστιανούς, που προσωποποιούν την ιδεολογία και σφάζουν αυτούς που έχουν αντίθετη ιδεολογία απ' τους ίδιους, οι μη χριστιανοί δεν προσωποποιούν την ιδεολογία. Δεν είναι εχθροί ή πολέμιοι των χριστιανών αλλά του χριστιανισμού: Της ίδιας της ιδεολογίας, όχι των φορέων της.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2011, 13:30:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σαδιστόπουλε κάτι σε ρώτησα για το βιβλίο. Πάλι με γράφεις;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2011, 14:06:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για λόγους συμφέροντος πάντοτε γινόταν πόλεμοι. Διωγμοί όμως και θρησκευτικοί πόλεμοι, εμφανίστηκαν μόνον με την εμφάνιση του χριστιανισμού. Τα ξέρεις αυτά. Μην υποτιμάς τον εαυτό σου, χρησιμοποιώντας "επιχειρήματα" τύπου "Ψηλού" ή "ευρωπαίου".

Πού σαι ρε macedon. Σταθερή αξία. Ακριβολόγος και πάντα υποστηρικτικός στους συναθέους του. Πολύ χριστιανικό εκ μέρους σου αυτό, το εγκρίνω. Επειδή όμως δεν απευθυνόμουν σε εσένα και δεν νιώθω την υποχρέωση να σου απαντήσω (άλλωστε δεν έχει και νόημα γιατί κάποια πράγματα είναι απλά θέμα άποψης) θα σου κάνω μόνο μια ερώτηση για ένα από τα πράγματα που είπες:

quote:
Για λόγους συμφέροντος πάντοτε γινόταν πόλεμοι. Διωγμοί όμως και θρησκευτικοί πόλεμοι, εμφανίστηκαν μόνον με την εμφάνιση του χριστιανισμού. Τα ξέρεις αυτά. Μην υποτιμάς τον εαυτό σου, χρησιμοποιώντας "επιχειρήματα" τύπου "Ψηλού" ή "ευρωπαίου".
Παραπάνω λες ότι υπάρχουν πόλεμοι που είναι θρησκευτικοί και πόλεμοι που είναι συμφέροντος.
Θέλω να μου απαντήσεις σε κάτι σαν ιστορικός που είσαι (σωστά λέω;): Οι σταυροφορίες σε ποια κατηγορία απ' τις δύο ανήκουν;

ΥΓ:

quote:
Το παράδειγμα που φέρνεις δεν είναι αλληγορία αλλά μεταφορά. Για να υποστηρίξει την κυριολεξία (το "μη κρίνετε ίνα μη κριθείτε") χρησιμοποιεί ένα λογοτεχνικό σχήμα που λέγεται "μεταφορά". Καμία σχέση με αλληγορία.
Ισχύει αυτό που λες, αλλά δεν έχει και σημασία γιατί το πόσταρα απλά για να το δει.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 05/11/2011 14:07:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

opsimos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
200 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2011, 18:12:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους opsimos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

opsimos
quote:
ΓΙΑΤΙ ΠΑΛΙΚΑΡΙ ΜΟΥ,ΟΤΑΝ Η "ΓΕΝΕΣΗ" ΛΕΕΙ ΠΩΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΕΓΙΝΕ ΣΕ ΕΞΙ ΜΕΡΕΣ,ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΗΓΟΡΙΑ;
Αυτό μάλλον είναι ρητορική ερώτηση. Δεν μου λες, να σε ρωτήσω κάτι, αν ο Μωϋσής ΔΕΝ τα εξηγούσε με αυτόν τον τρόπο, ΠΩΣ θα έπρεπε να τα εξηγήσει;
(Κάνε μια βόλτα ως την κουζίνα και σκέψου το)

Το σκέπτηκες;
Πες μου λοιπόν,
Πότε η Γένεση θα γινόταν κατανοητή;
Αν ο Μωυσής έλεγε "Η Γη είναι στρογγυλή, βρίσκεται σε ένα ηλιακό σύστημα, που βρίσκεται σε ένα γαλαξία, που βρίσκεται σε ένα σύμπαν με άπειρους γαλαξίες, που δημιουργήθηκαν μετά από μια σουπερ ντουπερ νόβα έκρηξη στο κέντρο του σύμπαντος, ή πολλές διαδοχικές εκρήξεις. Έπειτα, υπάρχουν τα κβάντα, το dna..." κλπ. Πότε λοιπόν ο Μωυσής θα γινόταν κατανοητός; Αν έλεγε το παραπάνω θα γινόταν κατανοητός;

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 05/11/2011 12:29:20



ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΕΚ ΤΗΣ ΠΛΑΓΙΑΣ ΟΔΟΥ.
ΑΝ ΥΠΗΡΞΕ ΠΟΤΕ ΜΩΥΣΗ ΠΟΘΕΝ ΘΑ ΓΝΩΡΙΖΕ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ;ΘΑ ΤΟΥ ΤΑ ΕΛΕΓΕ Ο ΓΙΑΧΒΕ;ΑΝ ΤΟΥ ΤΑ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΧΒΕ ΠΩΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΙ;
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΦΡΕΝΟ,ΚΑΙΡΟΣ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΟΤΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΓΕΝΕΣΗ, ΕΞΟΔΟΣ,ΠΡΟΦΗΤΕΣ ΚΛΠ ΕΙΝΑΙ ΜΥΘΟΙ, ΚΑΠΟΙΑ ΕΠΟΧΗ ΤΟΥΣ ΜΑΖΕΨΑΝ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΚΑΝΑΝ ΤΗΝ Π.Δ.,ΟΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΚΑΝΑΝΕ ΟΙ ΠΡΟΓΟΝΟΙ ΜΑΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥΣ ΜΥΘΟΥΣ, ΣΤΟΥΣ ΕΒΡΑΙΟΥΣ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΙ ΜΥΘΟΙ ΤΟΥΣ ΗΤΑΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΡΧΑΙΟΥΣ ΛΑΟΥΣ,ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ,Ο ΘΕΟΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΥ ΕΣΕΡΝΕ ΜΕ ΤΟ ΑΡΜΑ ΤΟΥ ΤΟΝ ΗΛΙΟ,ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΗΓΟΡΙΑ;ΒΕΒΑΙΩΣ ΟΙ ΠΡΟΓΟΝΟΙ ΜΑΣ ΑΠΟ ΠΟΥ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΗΛΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΤΡΟ,ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟΥΣ ΛΕΓΑΝ ΠΑΠΑΡΙΕΣ ΑΛΛΙΩΣ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΑΝ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ,ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ;ΑΝΤΕ ΑΠΟ ΕΚΕΙ,ΑΝΤΕ ΝΑ ΠΑΙΞΕΙΣ ΠΑΡΑΠΕΡΑ,ΑΜΑ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΚΟΡΟΪΔΕΥΕΙΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΜΕΓΕΙΑ ΣΟΥ ΜΕ ΧΑΡΑ ΣΟΥ,ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ,ΑΛΛΩΣΤΕ ΤΙ ΝΟΗΜΑ ΘΑ ΕΙΧΕ, ΜΟΝΟ ΣΑΣ ΕΥΧΩΜΑΙ ΚΑΛΗ ΑΝΟΙΞΗ ΣΤΑ ΜΥΑΛΑ ΣΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Χ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2011, 18:31:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όψιμε μην γράφεις με κεφαλαία και άφηνε και καμμιά παράγραφο.

Δεν γράφεις για να τα διαβάζεις μετά μόνος σου, υπάρχουν και οι άλλοι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2011, 19:13:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
X

quote:
Σαδιστόπουλε κάτι σε ρώτησα για το βιβλίο. Πάλι με γράφεις;

Όχι, απλά μάλλον μου διέφυγε. Τώρα που το είπες, γύρισα πίσω και το είδα.

Λοιπόν, δεν ξέρω πότε θα γίνει η δεύτερη έκδοση. Η πρώτη ήταν 2.000 αντίτυπα.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2011, 19:26:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
doctor

quote:
Πολύ χριστιανικό εκ μέρους σου αυτό, το εγκρίνω.

Μακριά από μένα οι χριστιανικές πρακτικές και οι χριστιανικές νοοτροπίες. Ούτε κακός θέλω να γίνω, ούτε υποκριτής ούτε μισάνθρωπος ενώ μου είναι εντελώς αδύνατο να καταφέρομαι εναντίον άλλων ανθρώπων ουρλιάζοντας και πετώντας σάλια από το στόμα μου. Με άλλα λόγια δεν έχω τα στοιχειώδη καν προσόντα να γίνω χριστιανός

quote:
Επειδή όμως δεν απευθυνόμουν σε εσένα και δεν νιώθω την υποχρέωση να σου απαντήσω

Αγαπητέ doctor, όταν γράφεις σε δημόσιο φόρουμ, μπορεί να σου απαντήσει ο καθένας καθώς (όπως είναι προφανές) απευθύνεσαι έμμεσα σε όλους. Διαφορετικά, μπορείς να χρησιμοποιείς το e-mail.

quote:
θα σου κάνω μόνο μια ερώτηση για ένα από τα πράγματα που είπες:

Κάνε μου.

quote:
Παραπάνω λες ότι υπάρχουν πόλεμοι που είναι θρησκευτικοί και πόλεμοι που είναι συμφέροντος.

Χωρίς όμως να σημαίνει πως ένας θρησκευτικός πόλεμος δεν είναι και πόλεμος συμφέροντος. Το είδος του πολέμου δεν ορίζεται μόνον από τους σκοπούς του αλλά και από τις μεθόδους του.

Και στο κάτω-κάτω, ένας θρησκευτικός πόλεμος είναι ένας πόλεμος συμφέροντος, καθώς γίνεται προς το συμφέρον του θεού, της εκκλησίας, του δόγματος, κτλ.

quote:
Θέλω να μου απαντήσεις σε κάτι σαν ιστορικός που είσαι (σωστά λέω;):

Λάθος λες. Δάσκαλος είμαι, όχι ιστορικός.

quote:
Οι σταυροφορίες σε ποια κατηγορία απ' τις δύο ανήκουν;

Ένας πόλεμος που ξεκίνησε σαν ιδέα της απελευθέρωσης των "Αγίων Τόπων" από τους μουσουλμάνους και σαν απάντηση στους "ιερούς" πολέμους των μουσουλμάνων, θα έλεγα πως αυτοπροσδιορίζεται ως θρησκευτικός. Αλλά δεν είχα κυρίως τις σταυροφορίες στο νου μου όταν μιλούσα για "θρησκευτικούς πολέμους".

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ρακοσυλλέκτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
55 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2011, 21:34:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σωστές οι απορίες σου, θεματογράφε βάση αυτά που έγραψες στο αρχικό σου άρθρο. Οι άνθρωποι για να μπορέσουν να κατανοήσουν υψηλές έννοιες έπρεπε να τους δοθεί με ένα μύθο.

Μπορείτε να πείτε λοιπόν στους ανθρώπους πως πιστεύουν σε ένα ψέμα αλλά δεν μπορείτε να αρνηθείτε ότι το ψέμα αυτό τους κάνει ευτυχείς , γιατί μέσα στις δυσκολίες της ζωής ο άνθρωπος αναζητά Τον Θεό που θα τον βοηθήσει. Αφού λοιπόν εσύ δεν δέχεσαι κάτι πάνω απ το Εγώ σου,κι ότι
δεν υπάρχει Θεός μπορείς να αρκεστείς στις θεωρίες του Δαρβίνου..

Οπότε πίστευε πως κατάγεσαι απο ένα χιμπαντζή , και άσε τους υπόλοιπους να αποτελούντε απο ανάσα = ζωή = ψυχή.

Συμπέρασμα : Είτε πιστεύεις στο Θεό είτε όχι Αυτός απλά Υπάρχει!


'' Μη εν πολλοίς ολίγα λέγε, αλλ` εν ολίγοις πολλά ''Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AMFITRITH
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2011, 22:30:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
KAI MONO ΠΟΥ ΘΕΤΕΙΣ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ
ΕΧΕΙΣ ΜΠΕΙ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΤΗΣ ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗΣ !!

Βλέπουμε τους αετούς να πετούν ψηλά μόνοι τους, ενώ τα πρόβατα μαζεύονται σε κοπάδι.
Philip Sidney

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2011, 22:39:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οπότε πίστευε πως κατάγεσαι απο ένα χιμπαντζή , και άσε τους υπόλοιπους να αποτελούντε απο ανάσα = ζωή = ψυχή


Κι αν δεν πιστεύει ούτε στον Δαρβίνο,ούτε στον Θεό?
Τον έφαγε η μαρμάγκα,θα μου πείς!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ρακοσυλλέκτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
55 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2011, 22:43:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χεχεχε Σωστά Νικομάχο, δεν μας είπε ο Θεματογράφος που πιστεύει,
μέχρι τώρα κρίνει αυτά που όλοι λίγο πολύ γνωρίζουμε.

Που πιστεύεις ; και αν η απάντηση σου είναι -Σε μένα.
Τι είσαι εσύ;

'' Μη εν πολλοίς ολίγα λέγε, αλλ` εν ολίγοις πολλά ''Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2011, 23:01:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
opsimos
quote:
ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΕΚ ΤΗΣ ΠΛΑΓΙΑΣ ΟΔΟΥ.
ΑΝ ΥΠΗΡΞΕ ΠΟΤΕ ΜΩΥΣΗ ΠΟΘΕΝ ΘΑ ΓΝΩΡΙΖΕ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ;ΘΑ ΤΟΥ ΤΑ ΕΛΕΓΕ Ο ΓΙΑΧΒΕ;ΑΝ ΤΟΥ ΤΑ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΧΒΕ ΠΩΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΤΑ opsimos

Θα σου απαντήσω σε αυτό, όταν όμως απαντήσεις και εσύ σε όλα τα υπόλοιπα που σου είπα. Εγώ απαντάω σε όλα όσα μου λες, δεν την κάνω δια της "πλαγίας οδού".
quote:
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΦΡΕΝΟ,ΚΑΙΡΟΣ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΟΤΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΓΕΝΕΣΗ, ΕΞΟΔΟΣ,ΠΡΟΦΗΤΕΣ ΚΛΠ ΕΙΝΑΙ ΜΥΘΟΙ,
Χαίρομαι που το κατάλαβες επιτέλους και δεν βλέπεις πλέον τα πάντα ως κυριολεκτικά.
quote:
ΟΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΚΑΝΑΝΕ ΟΙ ΠΡΟΓΟΝΟΙ ΜΑΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥΣ ΜΥΘΟΥΣ, ΣΤΟΥΣ ΕΒΡΑΙΟΥΣ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΙ ΜΥΘΟΙ ΤΟΥΣ ΗΤΑΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΡΧΑΙΟΥΣ ΛΑΟΥΣ,ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ,Ο ΘΕΟΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΥ ΕΣΕΡΝΕ ΜΕ ΤΟ ΑΡΜΑ ΤΟΥ ΤΟΝ ΗΛΙΟ,ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΗΓΟΡΙΑ;
Ναι είναι αλληγορία και μάλιστα αλληγορία που χρειάζεσαι ολόκληρο βιβλίο για να την ανάλυσεις και αυτό μπορεί να μη φτάσει.
quote:
ΒΕΒΑΙΩΣ ΟΙ ΠΡΟΓΟΝΟΙ ΜΑΣ ΑΠΟ ΠΟΥ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΗΛΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΤΡΟ,ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟΥΣ ΛΕΓΑΝ ΠΑΠΑΡΙΕΣ ΑΛΛΙΩΣ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΑΝ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ,ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ;
Αν εσύ πιστεύεις ότι οι αρχαίοι έλεγαν "παπαριές", πάω πάσο. Αν κάποτε ανοίξεις το μυαλό σου πάντως και πάψεις να θεωρείς ότι όλοι είναι ανίκανοι να ερμηνεύουν αλληγορίες (όπως εσύ) έλα να τα ξαναπούμε.
quote:
ΝΤΕ ΑΠΟ ΕΚΕΙ,ΑΝΤΕ ΝΑ ΠΑΙΞΕΙΣ ΠΑΡΑΠΕΡΑ,ΑΜΑ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΚΟΡΟΪΔΕΥΕΙΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΜΕΓΕΙΑ ΣΟΥ ΜΕ ΧΑΡΑ ΣΟΥ,ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ,ΑΛΛΩΣΤΕ ΤΙ ΝΟΗΜΑ ΘΑ ΕΙΧΕ, ΜΟΝΟ ΣΑΣ ΕΥΧΩΜΑΙ ΚΑΛΗ ΑΝΟΙΞΗ ΣΤΑ ΜΥΑΛΑ ΣΑΣ.
Ευχαριστώ που μου αφήνεις αυτό το δικαίωμα. Εγώ πάντως είχα τη διάθεση να μιλήσουμε αλλά μάλλον βιάζεσαι να πας κάπου. Έγινε, τα λέμε.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 05/11/2011 23:29:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2011, 23:10:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
macedon
quote:
Μακριά από μένα οι χριστιανικές πρακτικές και οι χριστιανικές νοοτροπίες. Ούτε κακός θέλω να γίνω, ούτε υποκριτής ούτε μισάνθρωπος ενώ μου είναι εντελώς αδύνατο να καταφέρομαι εναντίον άλλων ανθρώπων ουρλιάζοντας και πετώντας σάλια από το στόμα μου.
Ε κόψε τις κακές παρέες τότε, γιατί στο τέλος θα σε επηρεάσουν. Κυκλοφορούν κάτι άθεοι σε αυτό το φόρουμ που όλο βρίζουν και ωρύονται. Στο τέλος θα χρειαζόμαστε όλοι λεξοτανίλ.

quote:
Αγαπητέ doctor, όταν γράφεις σε δημόσιο φόρουμ, μπορεί να σου απαντήσει ο καθένας καθώς (όπως είναι προφανές) απευθύνεσαι έμμεσα σε όλους. Διαφορετικά, μπορείς να χρησιμοποιείς το e-mail.
Δε διαφωνώ φίλτατε. Είναι σωστό αυτό που λες, ο καθένας μπορεί να σου απαντήσει και ο καθένας μπορεί να μην σου απαντήσει.
quote:
Χωρίς όμως να σημαίνει πως ένας θρησκευτικός πόλεμος δεν είναι και πόλεμος συμφέροντος. Το είδος του πολέμου δεν ορίζεται μόνον από τους σκοπούς του αλλά και από τις μεθόδους του.

Α ωραία.
quote:
Λάθος λες. Δάσκαλος είμαι, όχι ιστορικός.
Α. Ε έπρεπε να το φανταστώ. Καλός δάσκαλος φαίνεσαι πάντως.
quote:
Ένας πόλεμος που ξεκίνησε σαν ιδέα της απελευθέρωσης των "Αγίων Τόπων" από τους μουσουλμάνους και σαν απάντηση στους "ιερούς" πολέμους των μουσουλμάνων, θα έλεγα πως αυτοπροσδιορίζεται ως θρησκευτικός. Αλλά δεν είχα κυρίως τις σταυροφορίες στο νου μου όταν μιλούσα για "θρησκευτικούς πολέμους".
Α οκ.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 05/11/2011 23:22:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2011, 08:05:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τζέκυλ,
quote:
Καλός δάσκαλος φαίνεσαι πάντως.
Όντως έτσι φαίνεται στην καθημερινή του ζωή. Ένας καλοκάγαθος δασκαλάκος της καρπαζιάς που περνάει απαρατήρητος.

Όταν όμως προετοιμάζεται να γράψει εδώ, μακριά απ' τα φώτα της δημοσιότητας, τότε... πέφτουν οι μάσκες.

Η παρακάτω φωτογραφία ελήφθη κατά την διάρκεια αυτής της προετοιμασίας, με κίνδυνο της ζωής του φωτογράφου. Τα σχόλια περιττεύουν...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2011, 09:37:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σαταναζιστή,
quote:
Λοιπόν, δεν ξέρω πότε θα γίνει η δεύτερη έκδοση.
Ετοιμάζεται όμως; Εξαντλείται η πρώτη;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

opsimos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
200 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2011, 10:59:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους opsimos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΦΡΕΝΟ,ΚΑΙΡΟΣ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΟΤΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΓΕΝΕΣΗ, ΕΞΟΔΟΣ,ΠΡΟΦΗΤΕΣ ΚΛΠ ΕΙΝΑΙ ΜΥΘΟΙ,
--------------------------------------------------------------------------------

Χαίρομαι που το κατάλαβες επιτέλους και δεν βλέπεις πλέον τα πάντα ως κυριολεκτικά.
quote:
---------------------------------------------------------------------

Επομένως πιστευεις σε μύθους,εκανες θρησκεία σου μύθους,με τα άνω γραπτά σου αυτο δίχνεις.

quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
ΟΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΚΑΝΑΝΕ ΟΙ ΠΡΟΓΟΝΟΙ ΜΑΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥΣ ΜΥΘΟΥΣ, ΣΤΟΥΣ ΕΒΡΑΙΟΥΣ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΙ ΜΥΘΟΙ ΤΟΥΣ ΗΤΑΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΡΧΑΙΟΥΣ ΛΑΟΥΣ,ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ,Ο ΘΕΟΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΥ ΕΣΕΡΝΕ ΜΕ ΤΟ ΑΡΜΑ ΤΟΥ ΤΟΝ ΗΛΙΟ,ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΗΓΟΡΙΑ;
--------------------------------------------------------------------------------

Ναι είναι αλληγορία και μάλιστα αλληγορία που χρειάζεσαι ολόκληρο βιβλίο για να την ανάλυσεις και αυτό μπορεί να μη φτάσει.

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
ΒΕΒΑΙΩΣ ΟΙ ΠΡΟΓΟΝΟΙ ΜΑΣ ΑΠΟ ΠΟΥ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΗΛΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΤΡΟ,ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟΥΣ ΛΕΓΑΝ ΠΑΠΑΡΙΕΣ ΑΛΛΙΩΣ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΑΝ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ,ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ;
--------------------------------------------------------------------------------

Αν εσύ πιστεύεις ότι οι αρχαίοι έλεγαν "παπαριές", πάω πάσο. Αν κάποτε ανοίξεις το μυαλό σου πάντως και πάψεις να θεωρείς ότι όλοι είναι ανίκανοι να ερμηνεύουν αλληγορίες (όπως εσύ) έλα να τα ξαναπούμε.
---------------------------------------------------------------------
quote:

Επιτέλους,ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΛΛΗΓΟΡΙΕΣ,πριν απο χιλιάδες χρόνια Εβραιοι, Ελληνες κλπ, ανθρωποι χωρις γνώσεις προσπαθουσαν με την φαντασία τους να κατανοήσουν τον κόσμο γύρο τους,επικρατουσε παντα η άποψη του πιο ευφάνταστου,αυτο ειχε αποτέλεσμα να περάσει στις επόμενες γενεές σαν θρησκεία.
Οπως ακριβώς εγινε με τα Ομηρικά έπη ετσι εγινε και με την Π.Δ. καποτε μαζέψαν ολη την προφορική τους παράδοση σ'ενα βιβλίο.
Ο Ιεζεκίηλ τι αρμα είδε;
Ειναι κ'αυτό μια αλληγορία, είναι μια φαντασίωση του "προφήτη",ή το πιο πιθανό είναι ακουσματα απο γενεα σε γενεα όπου το κουνουπι έγινε ελέφας;
Εχεις την εντύπωση πως οι Αθηναίοι την εποχή του Περικλέους πίστευαν οτι τον ήλιο τον εσερνε το άρμα του Απολλωνα;;;;;;
Αυτό πιστεύεις;;;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

opsimos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
200 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2011, 11:11:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους opsimos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σωστές οι απορίες σου, θεματογράφε βάση αυτά που έγραψες στο αρχικό σου άρθρο. Οι άνθρωποι για να μπορέσουν να κατανοήσουν υψηλές έννοιες έπρεπε να τους δοθεί με ένα μύθο.

Μπορείτε να πείτε λοιπόν στους ανθρώπους πως πιστεύουν σε ένα ψέμα αλλά δεν μπορείτε να αρνηθείτε ότι το ψέμα αυτό τους κάνει ευτυχείς , γιατί μέσα στις δυσκολίες της ζωής ο άνθρωπος αναζητά Τον Θεό που θα τον βοηθήσει. Αφού λοιπόν εσύ δεν δέχεσαι κάτι πάνω απ το Εγώ σου,κι ότι
δεν υπάρχει Θεός μπορείς να αρκεστείς στις θεωρίες του Δαρβίνου..

Οπότε πίστευε πως κατάγεσαι απο ένα χιμπαντζή , και άσε τους υπόλοιπους να αποτελούντε απο ανάσα = ζωή = ψυχή.

Συμπέρασμα : Είτε πιστεύεις στο Θεό είτε όχι Αυτός απλά Υπάρχει!



Προτιμώ χιλιες φορες την καταγωγή μου απο τις μαϊμούδες παρα απο τον Γιαχωβά σας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Είτε πιστεύεις στο θεό είτε όχι αυτός απλά ΔΕΝ υπάρχει!!!!!!!!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ρακοσυλλέκτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
55 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2011, 11:22:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χεχεχε μαρέσει που προσπαθείς , να προσβάλλεις το πιστεύω μου,
μάταια όμως ... τι πιστεύεις όμως δεν μου απάντησες.

'' Μη εν πολλοίς ολίγα λέγε, αλλ` εν ολίγοις πολλά ''Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

opsimos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
200 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2011, 12:43:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους opsimos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Χεχεχε μαρέσει που προσπαθείς , να προσβάλλεις το πιστεύω μου,
μάταια όμως ... τι πιστεύεις όμως δεν μου απάντησες.

'' Μη εν πολλοίς ολίγα λέγε, αλλ` εν ολίγοις πολλά ''


ΣΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ,ΧΕΧΕΧΕΧΕ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ρακοσυλλέκτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
55 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2011, 13:27:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
άρα πιστεύεις και στον Ιησού, άνθρωπος ήταν :)

'' Μη εν πολλοίς ολίγα λέγε, αλλ` εν ολίγοις πολλά ''Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

opsimos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
200 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2011, 17:13:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους opsimos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

άρα πιστεύεις και στον Ιησού, άνθρωπος ήταν :)

'' Μη εν πολλοίς ολίγα λέγε, αλλ` εν ολίγοις πολλά ''


Να σου πω,κατ'αρχάς αμφιβάλω για την υπαρξη του,δεν θα είχα κανένα προβλημα μαζί του αν δεν βάζαν τοσο παραμύθι οι ευαγγελιστες του.
Το μεγάλο κακό στην ανθρωπότητα το έκαναν οι "Μουτζαχεντίν" του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2011, 18:35:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρακοσυλλέκτης

quote:
άρα πιστεύεις και στον Ιησού, άνθρωπος ήταν :)

Και ο μπατμαν ήταν άνθρωπος αλλά δεν πιστεύει κανείς σ'αυτόν.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2011, 19:31:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σαδίσταρους, πάλι δεν απάντησες. Δεν μπορεί να σου ξέφυγε και τώρα.

Δεν πιστεύω να στράβωσες για την φωτογραφία...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2011, 19:38:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε συ, μου κάνεις ερωτήσεις που δεν μπορώ να απαντήσω.

Αυτά είναι θέματα του εκδότη μου, δεν είναι δικά μου.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2011, 19:42:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έγραψες οτι ετοιμάζεστε για την δεύτερη έκδοση, γι' αυτό ρωτάω.

Σχήμα λόγου ήταν;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2011, 20:14:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπόθεση

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 11 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy