ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΓΙΑ ΤΟΝ ΓΙΑΧΒΕ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 11
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2011, 16:32:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Mα γιατί να σε ειρωνευτώ?
Διάβασα με περίσσιο ενδιαφέρον τα επιχειρήματά σου!....είναι φοβερά και νομίζω ότι κανείς χριστιανός δεν μπορεί να φέρει αντίλογο!

Δεν είναι θέμα κότσιων. Είναι θέμα γνώσεων! και πιστεύω ακράδαντα ότι δύσκολα να βρεθεί κάποιος να σε αντιμετωπίσει.
Μην το πάρεις σαν κολακεία, αλλά έτσι είναι.


ΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ,ΠΟΛΥ ΤΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΘΗΚΑ ΠΟΥ Ο ΚΥΡΙΟΣ "Micropeos" ΣΑΝ ΚΑΛΟΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΗΝ ΑΝΩΤΕΡΟΤΗΤΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΣΚΥΒΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ΤΑΠΕΙΝΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΤΟΝ ΔΙΑΚΡΙΝΕΙ ΤΗΝ ΚΕΦΑΛΑ ΤΟΥ.


Mα είναι δυνατόν να μην αναγνωρίσω με ταπεινότητα την ανωτερότητά σου?......με τέτοια επιχειρήματα ποιος να σταθεί μπροστά σου?

ΝΙΚΟΣ ΞΥΛΟΥΡΗΣ - πουλημένοι

Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα. (Ηράκλειτος)

ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

"Κυνηγήστε ΠΑΣΟΚ-Ν.Δ & τα πιόνια τους. Αυτοί οι Γκάνγκστερ καίνε την Ελλάδα & τα παιδιά μας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2011, 16:34:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

quote:
opsimos
Το τι κανει το παπαδαριο ειναι δικος του λογαριασμος,προφανως κανει την δουλεια του για την οποια εταχθει,εσυ εχεις να πεις κατι για να μας βγαλεις απο την αγνοια μας,αν δεν εχεις, μην το βασανιζεις,αστο,κανε μου την χαρη σε παρακαλω φωτεινα μυαλα σαν του Αριστοτελη μην τα ανακατευεις με αρρωστημενες φαντασιοσεις μυθοπλαστων την αρχαιοτητος.

Καλά σου λέει ο opsimos, είναι διαβασμένος πολύ.
Μην τον αποπαίρνεις opsime δεν έχει τις γνώσεις σου.....τώρα μαθαίνει κι αυτός!

Μήπως μπορείς αγαπητέ opsime να μου εξηγήσεις αυτό που υπογράμμισα?....δεν είμαι διαβασμένος σαν κι εσένα και χρειάζομαι να μάθω έστω και λίγο από αυτά που ξέρεις.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!



ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΑΣ "Micropeos" ΤΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΕΞΗΓΗΣΗ ΜΕ ΤΕΤΟΙΑ ΠΛΥΣΗ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΠΟΥ Σ'ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ,ΠΙΘΑΝΟΝ ΑΠΟ ΚΟΥΝΙΑΣ,ΜΟΝΟ ΜΕ ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΘΑΧΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΘΕΤΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.


Με απογοητεύεις...ήλπιζα κάτι να μάθω από σένα....αλλά είσαι τόσο εχέμυθος!!

ΝΙΚΟΣ ΞΥΛΟΥΡΗΣ - πουλημένοι

Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα. (Ηράκλειτος)

ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

"Κυνηγήστε ΠΑΣΟΚ-Ν.Δ & τα πιόνια τους. Αυτοί οι Γκάνγκστερ καίνε την Ελλάδα & τα παιδιά μας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2011, 16:39:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2
Για να βγουν ασφαλή συμπεράσματα θα πρέπει να γίνει πλήρης αποσυμβολισμός της προφητείας-οράματος του ΙΕΖΕΚΙΗΛ.
Με μία πρώτη ματιά εδώ ο ΙΕΖΕΚΙΗΛ χωρίζει την τιμωρία των Ισραηλιτών σε δύο μέρη.
Στο αριστερό πλευρό, όπου είναι και οι περισσότερες ημέρες, συμβολίζεται η σκλαβιά, ως τιμωρία του Ισραήλ από τους Βαβυλώνιους και αμέσως μετά από τους Πέρσες και τους Μακεδόνες.
Ενώ στο δεξιό πλευρό, έχουμε την τιμωρία ειδικά της φυλής του Ιούδα, η οποία κυριάρχησε με την επαναστάτη των Μακκαβαίων, αλλά και πάλι μετά η Ιερουσαλήμ δεν έμεινε για πολύ ελεύθερη.
Τώρα τα περί φαγητού με ακαθαρσίες κ.λ.π. δεν είναι παρά ο συμβολισμός της τιμωρίας.
Η έλλειψη φαγητού δεν είναι παρά η απομάκρυνση από την Εβραική θρησκεία (φαγητό) και το φαγητό που τρώνε μέσα από τις ακαθαρσίες δεν είναι παρά η ανάμειξη με την ειδωλολατρεία που παρείσφρισε μέσω των κατακτητών τους.

Ἐπορεύθη δὲ Ῥουβὴν ἐν ἡμέρᾳ θερισμοῦ πυρῶν καὶ εὗρε μῆλα μανδραγορῶν ἐν τῷ ἀγρῷ καὶ ἤνεγκεν αὐτὰ πρὸς Λείαν τὴν μητέρα αὐτοῦ· εἶπε δὲ Ῥαχὴλ Λείᾳ τῇ ἀδελφῇ αὐτῆς· δός μοι τῶν μανδραγορῶν τοῦ υἱοῦ σου. εἶπε δὲ Λεία· οὐχ ἱκανόν σοι ὅτι ἔλαβες τὸν ἄνδρα μου; μὴ καὶ τοὺς μανδραγόρας τοῦ υἱοῦ μου λήψῃ; εἶπε δὲ Ῥαχήλ· οὐχ οὕτως· κοιμηθήτω μετὰ σοῦ τὴν νύκτα ταύτην ἀντὶ τῶν μανδραγορῶν τοῦ υἱοῦ σου. εἰσῆλθε δὲ Ἰακὼβ ἐξ ἀγροῦ ἑσπέρας, καὶ ἐξῆλθε Λεία εἰς συνάντησιν αὐτῷ καὶ εἶπε· πρὸς ἐμὲ εἰσελεύσῃ σήμερον· μεμίσθωμαι γάρ σε ἀντὶ τῶν μανδραγορῶν τοῦ υἱοῦ μου. καὶ ἐκοιμήθη μετ᾿ αὐτῆς τὴν νύκτα ἐκείνην.
Γενεσις Λ, 14-16

Στο παραπάνω απόσπασμα φίλε europaios2 , αφού η οικογένεια των αγίων ενδόξων προπατόρων φαίνεται ότι μαστουρώνεται κανονικά , (ο μανδραγόρας είναι παραισθησιογόνος) , στη συνέχεια ο μέγας πατριάρχης Ἰακὼβ εξαγοράζεται σαν σερνικιά πουτάνα για μια χούφτα μανδραγόρες . Τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω εγώ όπως το διαβάζω
Περιμένω λοιπόν να μας το αποσυμβολίσης για να μάθουμε κι εμείς τι θέλει να πη ο ποιητής .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

opsimos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
200 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2011, 17:24:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους opsimos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
europaios2
Για να βγουν ασφαλή συμπεράσματα θα πρέπει να γίνει πλήρης αποσυμβολισμός της προφητείας-οράματος του ΙΕΖΕΚΙΗΛ.
Με μία πρώτη ματιά εδώ ο ΙΕΖΕΚΙΗΛ χωρίζει την τιμωρία των Ισραηλιτών σε δύο μέρη.
Στο αριστερό πλευρό, όπου είναι και οι περισσότερες ημέρες, συμβολίζεται η σκλαβιά, ως τιμωρία του Ισραήλ από τους Βαβυλώνιους και αμέσως μετά από τους Πέρσες και τους Μακεδόνες.
Ενώ στο δεξιό πλευρό, έχουμε την τιμωρία ειδικά της φυλής του Ιούδα, η οποία κυριάρχησε με την επαναστάτη των Μακκαβαίων, αλλά και πάλι μετά η Ιερουσαλήμ δεν έμεινε για πολύ ελεύθερη.
Τώρα τα περί φαγητού με ακαθαρσίες κ.λ.π. δεν είναι παρά ο συμβολισμός της τιμωρίας.
Η έλλειψη φαγητού δεν είναι παρά η απομάκρυνση από την Εβραική θρησκεία (φαγητό) και το φαγητό που τρώνε μέσα από τις ακαθαρσίες δεν είναι παρά η ανάμειξη με την ειδωλολατρεία που παρείσφρισε μέσω των κατακτητών τους.


ΚΑΙ ΖΗΣΑΝ ΑΥΤΟΙ ΚΑΛΑ ΕΜΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.
ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΗ ΕΡΧΟΜΑΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΟΡΦΗ ΚΑΝΕΛΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΑΠΑΡΙΑΣ ΤΟ ΑΝΑΓΝΩΣΜΑ ΜΕΛΕΤΗΡΟΤΑΤΕ "Micropeos".
Δεν μπορεις να φαντασθεις ποσο πολυ με διασκεδαζουν αυτες οι μακακιες που αραδιαζεις.

ΣΠΕΡΝΕΙΣ ΑΝΕΜΟΥΣ ΘΕΡΙΖΕΙΣ ΘΥΕΛΛΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anna999
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2011, 17:56:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Sesostris,
σχετικά με το "Γένεσις 14-16" Ένα μικρό επεισόδιο οδήγησε στην γέννηση του πέμπτου παιδιού της Λείας. Τα μήλα μανδραγόρων επιστεύετο ότι τρωγόμενα υπό στείρων γυναικών έλυων την στείρωσην.Η δε Ραχήλ άτεκνος ζητά τους μανδραγόρας δια να τεκνοποιήσει.
Πόσος πόθος τεκνογονίας τότε εν αντιθέσει προς την σημερινή εκούσια ατεκνίαν πολλών..
(Ιεζεκιήλ...σου απάντησα στο μύθος, θρησκεία.)


anahsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2011, 19:50:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]
Αγαπητέ Sesostris,
σχετικά με το "Γένεσις 14-16" Ένα μικρό επεισόδιο οδήγησε στην γέννηση του πέμπτου παιδιού της Λείας. Τα μήλα μανδραγόρων επιστεύετο ότι τρωγόμενα υπό στείρων γυναικών έλυων την στείρωσην.Η δε Ραχήλ άτεκνος ζητά τους μανδραγόρας δια να τεκνοποιήσει.
Πόσος πόθος τεκνογονίας τότε εν αντιθέσει προς την σημερινή εκούσια ατεκνίαν πολλών..
(Ιεζεκιήλ...σου απάντησα στο μύθος, θρησκεία.)


anahs
================================================================
-Αγαπητη Αννα,μ'αυτη την συντομη,μεστη,ευγανικα διατυπομενη
απαντηση σου,περνουμε πολλαπλο μαθημα ολοι μας...ολοι μας;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2011, 20:28:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
anna999
Αγαπητέ Sesostris,
σχετικά με το "Γένεσις 14-16" Ένα μικρό επεισόδιο οδήγησε στην γέννηση του πέμπτου παιδιού της Λείας. Τα μήλα μανδραγόρων επιστεύετο ότι τρωγόμενα υπό στείρων γυναικών έλυων την στείρωσην.Η δε Ραχήλ άτεκνος ζητά τους μανδραγόρας δια να τεκνοποιήσει.
Πόσος πόθος τεκνογονίας τότε εν αντιθέσει προς την σημερινή εκούσια ατεκνίαν πολλών..

Αγαπητή anna999 απ' ότι βλέπω προσπαθείς να περάσης αβρόχοις ποσί την λεπτομέρεια "μεμίσθωμαι γάρ σε ἀντὶ τῶν μανδραγορῶν τοῦ υἱοῦ μου"
Με άλλα λόγια τον νοίκιασε για τη βραδιά με τους μανδραγόρες .
quote:
anna999
(Ιεζεκιήλ...σου απάντησα στο μύθος, θρησκεία.)

Απ' ότι βλέπεις καλή μου φίλη , ο φίλος μας europaios2 έχει διαφορετική ερμηνεία για τον Ιεζεκιήλ . Που ξέρεις μπορεί από κάποιον άλλο χριστιανό να μάθουμε κάτι περισσότερο .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2011, 21:44:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
opsimos
ΚΑΙ ΖΗΣΑΝ ΑΥΤΟΙ ΚΑΛΑ ΕΜΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.
ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΗ ΕΡΧΟΜΑΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΟΡΦΗ ΚΑΝΕΛΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΑΠΑΡΙΑΣ ΤΟ ΑΝΑΓΝΩΣΜΑ ΜΕΛΕΤΗΡΟΤΑΤΕ "Micropeos".
Δεν μπορεις να φαντασθεις ποσο πολυ με διασκεδαζουν αυτες οι μακακιες που αραδιαζεις.

ΣΠΕΡΝΕΙΣ ΑΝΕΜΟΥΣ ΘΕΡΙΖΕΙΣ ΘΥΕΛΛΕΣ



Αν θες να διασκεδάσεις απλά διάβαζε και ξαναδιάβαζε τα γραπτά σου....είναι όντως για γέλια...μην κοιτάς που σε κοαλακεύω.....είναι για να μην φύγεις και που θα βρούμε άλλον σαν εσένα!

ΝΙΚΟΣ ΞΥΛΟΥΡΗΣ - πουλημένοι

Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα. (Ηράκλειτος)

ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

"Κυνηγήστε ΠΑΣΟΚ-Ν.Δ & τα πιόνια τους. Αυτοί οι Γκάνγκστερ καίνε την Ελλάδα & τα παιδιά μας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2011, 22:10:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Sesostris
Ἐπορεύθη δὲ Ῥουβὴν ἐν ἡμέρᾳ θερισμοῦ πυρῶν καὶ εὗρε μῆλα μανδραγορῶν ἐν τῷ ἀγρῷ καὶ ἤνεγκεν αὐτὰ πρὸς Λείαν τὴν μητέρα αὐτοῦ· εἶπε δὲ Ῥαχὴλ Λείᾳ τῇ ἀδελφῇ αὐτῆς· δός μοι τῶν μανδραγορῶν τοῦ υἱοῦ σου. εἶπε δὲ Λεία· οὐχ ἱκανόν σοι ὅτι ἔλαβες τὸν ἄνδρα μου; μὴ καὶ τοὺς μανδραγόρας τοῦ υἱοῦ μου λήψῃ; εἶπε δὲ Ῥαχήλ· οὐχ οὕτως· κοιμηθήτω μετὰ σοῦ τὴν νύκτα ταύτην ἀντὶ τῶν μανδραγορῶν τοῦ υἱοῦ σου. εἰσῆλθε δὲ Ἰακὼβ ἐξ ἀγροῦ ἑσπέρας, καὶ ἐξῆλθε Λεία εἰς συνάντησιν αὐτῷ καὶ εἶπε· πρὸς ἐμὲ εἰσελεύσῃ σήμερον· μεμίσθωμαι γάρ σε ἀντὶ τῶν μανδραγορῶν τοῦ υἱοῦ μου. καὶ ἐκοιμήθη μετ᾿ αὐτῆς τὴν νύκτα ἐκείνην.
Γενεσις Λ, 14-16

Στο παραπάνω απόσπασμα φίλε europaios2 , αφού η οικογένεια των αγίων ενδόξων προπατόρων φαίνεται ότι μαστουρώνεται κανονικά , (ο μανδραγόρας είναι παραισθησιογόνος) , στη συνέχεια ο μέγας πατριάρχης Ἰακὼβ εξαγοράζεται σαν σερνικιά πουτάνα για μια χούφτα μανδραγόρες . Τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω εγώ όπως το διαβάζω
Περιμένω λοιπόν να μας το αποσυμβολίσης για να μάθουμε κι εμείς τι θέλει να πη ο ποιητής .


Αγαπητέ Sesostris, εδώ ο Ιακώβ είχε 4-5 γυναίκες εκ των οποίων οι δύο ήσαν πρώτες του ξαδέρφες τα μήλα του μανδραγόρα σε μάραναν?

Προς γνώση σου, βρισκόμαστε σε μία εποχή κάτι χιλιάδες χρόνια π.Χ. τότε που ο Θεός άρχισε να προσεγγίζει τον άνθρωπο για να τον βοηθήσει να καταλάβει ορισμένα βασικά πράγματα όπως του ότι δεν είναι ηθικό ή αιμομιξία ή η κτηνοβασία.

Μην ξεχνάς ότι εμείς οι Έλληνες που θεωρούμασταν ποιο πολιτισμένοι από τους Εβραίους εκείνης της εποχής, όχι μόνο προβαίναμε σε αιμομιξίες και κτηνοβασίες, αλλά είχαμε ως πρότυπο θεούς, κτηνοβάτες και αιμομίκτες.

Άργησε αρκετά η ανθρωπότητα να αφήσει κατά μέρος αυτά τα κουσούρια και αυτό έγινε όταν ο Θεός προκειμένου να συνετιστεί ο άνθρωπος, άρχισε σκληρές τιμωρίες....τιμωρίες που εσύ όμως τις έχεις καταδικάσει στο όνομα της ελευθέρας βουλήσεως.....δικαίωμά σου.

Πρώτοι λοιπόν που σταμάτησαν τις αιμομιξίες και τις κτηνοβασίες ήσαν οι Εβραίοι και αυτό οφείλεται στον αυστηρό Θεό, που έπαιρνε κεφάλια στην αντίθετη περίπτωση.
Στη συνέχεια και ειδικά με την αποδοχή του χριστιανισμού και από άλλους λαούς, δόθηκε ένα τέλος σε αυτά τα ζωώδη ένστικτα.

ΝΙΚΟΣ ΞΥΛΟΥΡΗΣ - πουλημένοι

Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα. (Ηράκλειτος)

ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

"Κυνηγήστε ΠΑΣΟΚ-Ν.Δ & τα πιόνια τους. Αυτοί οι Γκάνγκστερ καίνε την Ελλάδα & τα παιδιά μας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2011, 07:51:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μην ξεχνάς ότι εμείς οι Έλληνες που θεωρούμασταν ποιο πολιτισμένοι από τους Εβραίους εκείνης της εποχής, όχι μόνο προβαίναμε σε αιμομιξίες και κτηνοβασίες, αλλά είχαμε ως πρότυπο θεούς, κτηνοβάτες και αιμομίκτες. Πρώτοι λοιπόν που σταμάτησαν τις αιμομιξίες και τις κτηνοβασίες ήσαν οι Εβραίοι και αυτό οφείλεται στον αυστηρό Θεό, που έπαιρνε κεφάλια στην αντίθετη περίπτωση.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2011, 08:02:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να προσθέσω και εγώ μια απορία μου , σε αυτές του θεματοθέτη .
Στο "επεισόδιο" με το αίτημα του Γιαχβέ στον Αβραάμ : Εάν ο Αβραάμ του έλεγε "όχι......ρε , δεν θυσιάζω το γιό μου ούτε για εσένα ούτε για κανένα" , τι θα γινόταν ; Θα τον τιμωρούσε ο........."πανάγαθος"; Και αν ακόμα δεν τον τιμωρούσε , θα τον θεωρούσε αμαρτωλό επειδή αρνήθηκε να σκοτώσει το παιδί του ;;;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
anna999
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2011, 09:31:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απάντησις,
συμβολικά ο Ισαάκ ο υιός του Αβραάμ είναι η φωτεινότατη εικόνα της θυσίας του Χριστού. Ισαάκ και Χριστός είναι μονογενείς,αγαπητότατοι και ευπειθέστατοι εις την πατρική εντολή."ουκ εφείσατο του μονογενούς",ρωμ.8,32,
ο Ισαάκ επ' ώμων τα ξύλα της θυσίας φέρει,ο δε Χριστός το ξύλο του σταυρού, σιωπώντες και οι δύο εις όρος Μοριά βαδίζουν.
ο Ισαάκ είναι σύμβολο μόνον,εικόν και ουχί πρωτότυπον.Ως τοιούτον διαφέρει του Χριστού του πρωτοτύπου κατά τούτο ο μεν Χριστός εθυσιάσθη ουχί όμως ο Ισαάκ, εβρ.11,19. Ανέστη ο Χριστός εκ νεκρών,
κι αντικατεστάθη η θυσία του Ισαάκ υπό του κριού.

anahsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2011, 11:39:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπηνή Άννα , εάν η παρ΄ ολίγον θυσία του υιού του Αβραάμ είναι συμβολισμός , γιατί "δεν βγαίνουν και εδώ τα κουκιά" , μήπως είναι συμβολισμός π.χ. και η "ανάστασις" του Ιησού ; Ή εκεί έχουμε σίγουρες πληροφορίες ότι πράγματι συνέβη ;
Kαι τέλος πάντων εγώ έχω ένα απλό φτωχό μυαλό . Συνέβη ή δεν συνέβη με λίγα λόγια αυτό με τον Αβραάμ που μας λέει η Αγ. Γραφή ως γεγονός ;
Κυρίως όμως εξετάζω το ποιόν του "πανάγαθου" Γιαχβέ ,με το να ζητήσει από ένα.......δούλο του να σκοτώσει ΕΝ ΨΥΧΡΩ τον γιό του . Εσύ αγαπητή Άννα θα σκότωνες το παιδί σου αν στο ζητούσε ο θεός σου ;
Εγώ πάντως ......την λέω την αμαρτία μου : Θα ........τον διαολόστελνα.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
RedArrowZ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


127 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2011, 12:11:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
D.P.J. 10, και εγώ το ίδιο. Δεν είναι πιο σημαντικός από τους δικούς μας ανθρώπους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2011, 13:22:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
D.P.J. 10

RedArrowZ


Αμαρτωλοί...!!!

Και εγω το ίδιο θα έκανα.Στο διάολο και ακόμη παραπέρα!!
Είμαι περίεργος να δώ τι θα έκαναν οι:
Αννα,Ψηλός,Ευρωπαίος και Νοτιρκ!!

πάω στοίχημα οτι απάντηση επι του ερωτήματος με ενα ΝΑΙ ή ΟΧΙ δεν θα πάρουμε απο κανέναν τους!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2011, 14:39:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Νικομαχε,επεσες εξω με μενα ,με αποκλειστικη ευθηνη μου.!!!!
-Τον Θεο,τον παιζω οπως εγω θελω.Κι'αυτος το καταλαβενει και του αρεσω.
-Θα του ελεγα λοιπον ενα ξερω και βροντερο ΟΧΙ!!!!!Και εκεινος ειμαι σιγουρος οτι θα μου ελεγε...Σε παω Νοτιρκ
-Ο νοων νοητω!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2011, 14:58:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

-Νικομαχε,επεσες εξω με μενα ,με αποκλειστικη ευθηνη μου.!!!!
-Τον Θεο,τον παιζω οπως εγω θελω.Κι'αυτος το καταλαβενει και του αρεσω.
-Θα του ελεγα λοιπον ενα ξερω και βροντερο ΟΧΙ!!!!!Και εκεινος ειμαι σιγουρος οτι θα μου ελεγε...Σε παω Νοτιρκ
-Ο νοων νοητω!!!!




Δυστυχώς δεν είσαι σίγουρος για το τι και πως θα σου απαντούσε . Μιλάμε για για τον βιβλικό Γιαχβέ πάντα . Όπως και δεν ξέρεις για ποιο λόγο σε έβαλε σ΄ αυτό το άθλιο δίλλημα .
Άσε που αν αναλογιστείς , ότι σαν παγνώστης που είναι ο Γιαχβέ και ήξερε από πριν την απάντηση , ........χάνεις τα λογικά σου !
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2011, 15:07:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-O γιαχβε υπαρχει οσο συζηταμε γι'αυτον,μονο ετσι του δινουμε υποσταση.Ο Θεος που εγω εννοω,ειναι εσυ κι'εγω,εμεις!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2011, 15:22:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Οχι και ιδιος με τον Ψηλο βρε Νικομαχε...νησαφι!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2011, 15:30:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

-Οχι και ιδιος με τον Ψηλο βρε Νικομαχε...νησαφι!!!



Xαζεεεεεεεέ...!!!
Βιάσθηκες να το χαλάσεις.Δόλωμα ήταν για τους άλλους η αναφορά σε σένα!!

Το στοίχημα πάει για τους τρείς!

ΝΑΙ ή ΟΧΙ αγόρια και κορίτσια?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 31/10/2011 15:31:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2011, 15:33:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Χ, όντως για γέλια ήταν η λατρεία των προγόνων μας προς το Δία για παράδειγμα, που είχε για σύζυγο την αδελφή του και που μεταμορφωνόταν ακόμη και σε ζώο, ακόμη και σε στάλα βροχής, για να περάσει από τη χαραμάδα του τοίχου στο υπνοδωμάτιο της νιας που είχε βάλει στο μάτι, ώστε να είτε απλώς να την αυτώσει είτε να την κλέψει, ή προς την Αφροδίτη που την έπαιρναν σχεδόν όλοι οι άρρενες θεοί, ή προς το θεό Πάνα εδώ:

Ωστόσω είναι παρήγορο το γεγονός ότι όλος ο κόσμος παντού, όλα τα έθνη έτσι συμπεριφέρονταν, εκτός βέβαια από τους Εβραίους που εξαιτίας του αυστηρού Θεού τους, άλλαξαν αυτή τη νοοτροπία αρκετά νωρίς σε σχέση με όλους τους υπόλοιπους λαούς.


Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα. (Ηράκλειτος)

ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

"Κυνηγήστε ΠΑΣΟΚ-Ν.Δ & τα πιόνια τους. Αυτοί οι Γκάνγκστερ καίνε την Ελλάδα & τα παιδιά μας"

Edited by - europaios2 on 31/10/2011 15:33:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2011, 15:34:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Άσε που αν αναλογιστείς , ότι σαν παγνώστης που είναι ο Γιαχβέ και ήξερε από πριν την απάντηση , ........χάνεις τα λογικά σου


Μπααα...δεν τα χάνεις!
Δεν έχει αρκετά μεγάλους cohones ο Γιαχβε,να κάνει ζητήσει τέτοια θυσία,αν ξέρει σαν παντογνώστης,οτι θα τον...παραπέμψουν αρμοδίως!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2011, 15:37:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Να προσθέσω και εγώ μια απορία μου , σε αυτές του θεματοθέτη .
Στο "επεισόδιο" με το αίτημα του Γιαχβέ στον Αβραάμ : Εάν ο Αβραάμ του έλεγε "όχι......ρε , δεν θυσιάζω το γιό μου ούτε για εσένα ούτε για κανένα" , τι θα γινόταν ; Θα τον τιμωρούσε ο........."πανάγαθος"; Και αν ακόμα δεν τον τιμωρούσε , θα τον θεωρούσε αμαρτωλό επειδή αρνήθηκε να σκοτώσει το παιδί του ;;;


Απλά θα πήγαινε παρακάτω. Ούτε θα τον τιμωρούεσε ούτε τίποτα. Ο Θεός δεν έψαχνε να τιμωρήσει κάποιον, αλλά έψαχνε έναν πιστό όπου ο πιστός αυτός να βάζει πάνω από τη ζωή του ίδιου του του παιδιού το Θεό.

Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα. (Ηράκλειτος)

ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

"Κυνηγήστε ΠΑΣΟΚ-Ν.Δ & τα πιόνια τους. Αυτοί οι Γκάνγκστερ καίνε την Ελλάδα & τα παιδιά μας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2011, 15:37:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάνεις ενα μεγάλο λάθος Ευρωπαίε.
Την Αφροδίτη δεν την έπαιρναν μόνο οι άρρενες Θεοί,αλλά και οι γυναίκες Θεοί.Μιλάμε για πολύ κόμματο!!!

Δύο ερωτήσεις:

Α.Σου είπε κανείς οτι ο Χ και οι υπόλοιποι αρνητές του χριστιανισμού,είναι αρχαιολάτρεις?

Β:θα απαντήσεις στο ερώτημα πιο πάνω?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 31/10/2011 15:39:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2011, 15:40:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπηνή Άννα , εάν η παρ΄ ολίγον θυσία του υιού του Αβραάμ είναι συμβολισμός , γιατί "δεν βγαίνουν και εδώ τα κουκιά" , μήπως είναι συμβολισμός π.χ. και η "ανάστασις" του Ιησού ; Ή εκεί έχουμε σίγουρες πληροφορίες ότι πράγματι συνέβη ;
Kαι τέλος πάντων εγώ έχω ένα απλό φτωχό μυαλό . Συνέβη ή δεν συνέβη με λίγα λόγια αυτό με τον Αβραάμ που μας λέει η Αγ. Γραφή ως γεγονός ;
Κυρίως όμως εξετάζω το ποιόν του "πανάγαθου" Γιαχβέ ,με το να ζητήσει από ένα.......δούλο του να σκοτώσει ΕΝ ΨΥΧΡΩ τον γιό του . Εσύ αγαπητή Άννα θα σκότωνες το παιδί σου αν στο ζητούσε ο θεός σου ;
Εγώ πάντως ......την λέω την αμαρτία μου : Θα ........τον διαολόστελνα.....

Κρίμα που δε σε άκουσε ο Αγαμέμνονας και θυσίασε την κόρη του για να φυσήξει ο άνεμος!
Αν είχες διαβάσει όμως την Καινή Διαθήκη δε θα είχες αυτή την απορία.


Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα. (Ηράκλειτος)

ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

"Κυνηγήστε ΠΑΣΟΚ-Ν.Δ & τα πιόνια τους. Αυτοί οι Γκάνγκστερ καίνε την Ελλάδα & τα παιδιά μας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2011, 15:43:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Κάνεις ενα μεγάλο λάθος Ευρωπαίε.
Την Αφροδίτη δεν την έπαιρναν μόνο οι άρρενες Θεοί,αλλά και οι γυναίκες Θεοί.Μιλάμε για πολύ κόμματο!!!

Δύο ερωτήσεις:

Α.Σου είπε κανείς οτι ο Χ και οι υπόλοιποι αρνητές του χριστιανισμού,είναι αρχαιολάτρεις?

Β:θα απαντήσεις στο ερώτημα πιο πάνω?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


? Γιατί να είναι αρχαιολάτρης? αλλά και να είναι?

Απλά δείχνω το πως σκεφτόταν τότε ο κόσμος και μάλιστα εμείς οι Έλληνες.....δε νομίζω αυτό να είναι κακό ή προσβλητικό.

Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα. (Ηράκλειτος)

ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

"Κυνηγήστε ΠΑΣΟΚ-Ν.Δ & τα πιόνια τους. Αυτοί οι Γκάνγκστερ καίνε την Ελλάδα & τα παιδιά μας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2011, 15:44:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ασε τα κόλπα μπερδεμένεΕυρωπαίε και απάντησέ μας σταράτα.
θα θυσίαζες τον πρωτότοκό σου αν στο ζητούσε ο Γιαχβέ?
ΝΑΙ ή ΟΧΙ χαϊβάνι.Δεν υπάρχει άλλη απάντηση.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2011, 15:49:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευρωπαίε ακούω κάτι ελαφρά πηδηματάκια,που απομακρύνονται!
Δικά σου είναι?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2011, 16:18:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ευρωπαίε,
quote:
Αγαπητέ Χ, όντως για γέλια ήταν η λατρεία των προγόνων μας προς το Δία για παράδειγμα,
Για γέλια είναι οι ασυναρτησίες που αράδιασες αγαπητέ εβραιολάγνε. Αυτές οι μπούρδες είναι για τα παιδάκια του δημοτικού και οφείλω να σε πληροφορήσω οτι έχει περάσει λίγος καιρός από τότε που το τελειώσαμε.
quote:
Ωστόσω είναι παρήγορο το γεγονός ότι όλος ο κόσμος παντού, όλα τα έθνη έτσι συμπεριφέρονταν, εκτός βέβαια από τους Εβραίους που εξαιτίας του αυστηρού Θεού τους, άλλαξαν αυτή τη νοοτροπία αρκετά νωρίς σε σχέση με όλους τους υπόλοιπους λαούς.
Φυσικά, τόσο πολύ την άλλαξαν που με την πρώτη ευκαιρία προσκυνούσαν χρυσά μοσχάρια.

Σε περίπτωση πάντως που σου διέφυγε, το θέμα με τα ανέκδοτα είναι εδώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

opsimos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
200 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2011, 17:13:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους opsimos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Να προσθέσω και εγώ μια απορία μου , σε αυτές του θεματοθέτη .
Στο "επεισόδιο" με το αίτημα του Γιαχβέ στον Αβραάμ : Εάν ο Αβραάμ του έλεγε "όχι......ρε , δεν θυσιάζω το γιό μου ούτε για εσένα ούτε για κανένα" , τι θα γινόταν ; Θα τον τιμωρούσε ο........."πανάγαθος"; Και αν ακόμα δεν τον τιμωρούσε , θα τον θεωρούσε αμαρτωλό επειδή αρνήθηκε να σκοτώσει το παιδί του ;;;


Απλά θα πήγαινε παρακάτω. Ούτε θα τον τιμωρούεσε ούτε τίποτα. Ο Θεός δεν έψαχνε να τιμωρήσει κάποιον, αλλά έψαχνε έναν πιστό όπου ο πιστός αυτός να βάζει πάνω από τη ζωή του ίδιου του του παιδιού το Θεό.



ΤΙ ΘΑ ΠΕΙ(Απλά θα πήγαινε παρακάτω)ΕΙΝΑΙ Η ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΩΓΝΩΣΤΗΣ Ο ΓΙΑΧΒΕ;ΕΠΡΕΠΕ Η ΟΧΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΝ ΗΤΑΝ ΠΙΣΤΟΣ Ο ΑΒΡΑΑΜ;ΓΙΑ ΠΙΟ ΛΟΓΟ ΒΑΣΑΝΙΖΕ Ο ΜΠΑΓΛΑΜΑΣ ΣΑΣ ΤΟΥΣ ΠΙΣΤΟΥ ΤΟΥ;ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΕΓΩ ΓΙΑ ΠΙΟ ΛΟΓΟ,ΓΙΑ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΝΟΗΤΟΙ ΣΑΝ ΚΑΙ ΣΕΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΗΚΑΝ ΚΑΙ "ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΝ" ΕΝΑ ΘΕΟ ΤΕΡΑΣ ΣΑΝ ΤΟΝ ΓΙΑΧΒΕ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 11 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy