ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Η τυραννία των μεγάλων αριθμών, ως ένδεια διάνοιας.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 15
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2013, 09:28:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για την ιστορία:
Όσοι την είδαν να κινείτε αριστερόστροφα, χρησιμοποιούν κυρίως κέντρα του αριστερού ημισφαιρίου, ήτοι, χρησιμοποιούν τη λογική, τους κανόνες, τις λέξεις και τη γλώσσα, τα μαθηματικά και την επιστήμη, έχουν αίσθηση του παρελθόντος και μέλλοντος, καταστρώνουν στρατηγικές και πλάνα, εστιάζουν στις λεπτομέρειες, κ.ά.

Όσοι την είδαν να κινείτε δεξιόστροφα, χρησιμοποιούν κυρίως κέντρα του δεξιού ημισφαιρίου, ήτοι, χρησιμοποιούν το συναίσθημα, τη φαντασία, τα σύμβολα και τις εικόνες, έχουν πίστεις, βλέπουν τη “γενική εικόνα” (δεν εστιάζουν στις λεπτομέρειες), αντιλαμβάνονται καλύτερα τη φιλοσοφία και τη θρησκεία, έχουν καλύτερη αίσθηση του χώρου, αντιλαμβάνονται τη λειτουργία των αντικειμένων, παίρνουν ρίσκα, κ.ά.

Για να στριφογυρνά κατά βούληση δε χρειάζεται να τις κάνετε ‘ματάκια’ (εναλλάσσεις τα κέντρα ασυνείδητα) , αρκεί κοιτώντας την κορυφή της κεφαλής της (για να αποφύγετε την πεποίθηση) να κάνετε μια πράξη ή να σκεφτείτε ένα αγαπημένο σας πρόσωπο!

Σε περίπτωση που τη δείτε ακίνητη ή κόλλησε ο υπολογιστής ή ετοιμάζεστε να δείτε το δημιουργό σας!
Καλημέρα σας!


We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2013, 13:31:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Osmosis,

Η απάντηση είναι η εξής:

"Κάπως έτσι απέκτησε ενδιαφέρον η γνωστή ‘Spinning Dancer’ του Γιαπωνέζου web designer - Nobuyuki Kayahara, που την δημιούργησε. Ανάλογα με την οπτική του παρατηρητή λοιπόν, η φορά της κίνησης αλλάζει!
Πάμε τώρα να δούμε πως γίνεται αυτό: Όταν η χορεύτρια κινείται δεξιόστροφα, έχει ανασηκωμένο το δεξί χέρι και το δεξί πόδι. Όταν όμως κινείται αντίθετα, έχει ανασηκωμένα τα αντίθετα μέλη αντίστοιχα. Το γεγονός ότι η σιλουέτα είναι μονόχρωμη, αφήνοντας τις λεπτομέρειες να “εννοηθούν”, κάνει ασαφή την όψη της κοπέλας που βλέπουμε κάθε φορά. Έτσι, μας επιτρέπεται να φανταστούμε πως βλέπουμε την πλάτη της ή το πρόσωπό της ανάλογα με την οπτική που “θέλουμε” να έχουμε!"

Περισσότερα στο :
http://noexcus.blogspot.gr/2013/01/blog-post_2895.html

Τα "ματάκια" που έγραψα χαριτολογώντας πετυχαίνουν ακριβώς αυτό.Δηλαδή να πιάσεις το βηματισμό της αντίστροφης φοράς,πετυχαίνοντας να "δεις" την αντιστροφή.

Όπως καταλαβαίνεις η τελευταία σου ανάρτηση είναι ασυναρτησία..


Στο μόνο που θα συμφωνήσω είναι στο...

quote:
Σε περίπτωση που τη δείτε ακίνητη ή κόλλησε ο υπολογιστής ή ετοιμάζεστε να δείτε το δημιουργό σας!

Αυτό ήταν όντως έξυπνο.

Καλησπέρα σας


Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2013, 16:13:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπορεί να είναι και έτσι!
Γι΄αυτό έγραψα να κοιτάμε την κεφαλή ή τα πόδια δεν έχει σημασία το άκρο, αλλά η πεποίθηση!
Δύσκολα της ξεφεύγεις της άτιμης!

We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2013, 16:14:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Όπως καταλαβαίνεις η τελευταία σου ανάρτηση είναι ασυναρτησία..


Θα δείξει!

We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2013, 17:26:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Λέγαμε λοιπον , για την ένδεια διάνοιας........;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2013, 20:52:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μην απορρίπτεις τα παραπάνω σαν άσχετα Notirk και εξηγούμε, πήρα την εικόνα της χορεύτριας απο μπλογκ νοολόγου. Η χρήση της χορεύτριας έγινε ακριβώς για να δείξει ο άνθρωπος την πλευρικότητα του εγκεφάλου, η οποία μέχρι στιγμής δείχνει να επαληθεύεται άσχετα με το αν η χορεύτρια μπορεί να δείξει ποιο είναι το κυρίαρχο ημισφαίριο.

Το πείραμα είναι δική μου επινόηση και έχει επαληθευτεί όσες φορές και αν το έκανα!

Δημιούργησα λοιπόν μια πεποίθηση στο μυαλό μου, οτι αυτή η εικόνα όντως μπορεί να δείξει το κυρίαρχο ημισφαίριο και μάλιστα το επιβεβαιώνω κάθε φορά που επαναλαμβάνω το πείραμα.

Έρχεται τώρα ο ΑΜΕΙΝΙΑΣ και μου φέρνει μια δημοσίευση σε ένα μπλογκ και μου γράφει οτι αυτό δεν ισχύει, εξηγεί τους λόγους και δίνει και την σύνδεση!

Εκεί εγώ διαβάζω οτι οι περισσότεροι (απο ένα δείγμα 1600 ατόμων) βλέπουν τη χορεύτρια να περιστρέφεται δεξιόστροφα.
Ο νοολόγος, πατήστε εδώ, γράφει ακριβώς το αντίθετο, οι περισσότεροι τη βλέπουν να περιστρέφεται αριστερόστροφα (εδώ να πω οτι περίμενα με αγωνία την απάντηση του ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ γιατί έχει δηλώσει οτι αποφεύγει το συναίσθημα).
Χαμένος στην πληροφορία!
Όπως γράφει και το μότο στο εξαιρετικό μπλόγκ (διαβάστε το πόνημα του περί ψυχής, εκπληκτικό!!!) τα δεδομένα προηγούνται οι θεωρίες (η σκέψη;) έπονται! Υπάρχει κάποιος που μπορεί να ισχυριστεί οτι έχει ιδία γνώση για γεγονότα σε τόση μεγάλη κλίμακα, ας μην πούμε χώρα, όπως μιας πόλης;
Που βασίζει ένας άνθρωπος την άποψη που σχηματίζει;


We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2013, 21:28:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Osmosis

Βλέπω την χορεύτρια να στριφογυρίζει κατα το δοκούν,χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια.Επίσης μπορώ να την σταματήσω και να αντιστρέψω την κίνηση πολύ εύκολα.Εσυ δεν μπορείς?

Δεν θεωρώ ότι έχει την οποιαδήποτε σχέση με τα ημισφαίρια του εγκεφάλου.
Ολα τα σχετικά πειράματα,έχουν πολλές συνιστώσες και δεν είναι δυνατόν να εξαχθούν ασφαλή συμπεράσματα.

Συμφωνώ με την άποψη του ΑΜΕΙΝΙΑ.

Συναισθήματα έχω,όταν θέλω να έχω.Αλλοιώς η ψυχρή λογική είναι υπερ ανω όλων.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2013, 21:51:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ γιατί την έβλεπα μόνο αριστερόστροφα ότι κινητέ; μήπως επειδή γράφω με το δεξί αλλά έχω καταπιεσμένη αριστοροχειρία γιατί μου έμαθαν αναγκαστικά να γράφω με το δεξί λέγω τώρα, μήπως έχει σχέση και αυτό, αλλά έχει δίκαιο ο Νικομάχος την έκανα να κινείται και από της δύο πλευρές αρκεί να γύρεις προς τα δεξιά, απλά μετράει η πρώτη εικόνα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2013, 21:58:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Βλέπω την χορεύτρια να στριφογυρίζει κατα το δοκούν



Πως το κάνεις αυτό;
quote:
Επίσης μπορώ να την σταματήσω και να αντιστρέψω την κίνηση πολύ εύκολα.Εσυ δεν μπορείς?
Ναι, περιέγραψα και τη μέθοδο που χρησιμοποιώ!

quote:
Δεν θεωρώ ότι έχει την οποιαδήποτε σχέση με τα ημισφαίρια του εγκεφάλου.

Τι σε οδήγησε σε αυτό το συμπέρασμα;


quote:
Συμφωνώ με την άποψη του ΑΜΕΙΝΙΑ.

Ποία άποψη και γιατί;

quote:
Συναισθήματα έχω

Αν δεν έχεις άσπεγκερ το βρίσκω απόλυτα φυσιολογικό!
quote:
όταν θέλω να έχω.

Επίτρεψε μου να αμφιβάλλω!
quote:
Αλλοιώς η ψυχρή λογική είναι υπερ ανω όλων.
Δηλαδή αποκομίζεις ηδονή απο μια λογική σκέψη;

We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.

Edited by - Osmosis on 02/04/2013 22:09:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2013, 22:06:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εγώ γιατί την έβλεπα μόνο αριστερόστροφα ότι κινητέ; μήπως επειδή γράφω με το δεξί αλλά έχω καταπιεσμένη αριστοροχειρία γιατί μου έμαθαν αναγκαστικά να γράφω με το δεξί λέγω τώρα, μήπως έχει σχέση και αυτό, αλλά έχει δίκαιο ο Νικομάχος την έκανα να κινείται και από της δύο πλευρές αρκεί να γύρεις προς τα δεξιά, απλά μετράει η πρώτη εικόνα



Αν ισχύει, θα είναι μάλλον η περιστροφή σε ηρεμία, αν είσαι συναισθηματικά φορτισμένος ή αν έκανες λίγο πριν λογαριασμούς, αν ισχύει, θα επηρεάζονταν και η οπτική!

Αυτό που βλέπω μέχρι στιγμής είναι οτι κανείς δεν κάνει την άσκηση όπως την περιέγραψα, για να διαπιστώσω κατα πόσο ισχύει η παρατήρηση μου! Μη μου κάνετε τη χάρη βρε κακομαθημένα

We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.

Edited by - Osmosis on 02/04/2013 22:09:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2013, 22:40:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Osmosis

quote:

Πως το κάνεις αυτό;

Προφανώς επειδή μπορώ.

quote:

Τι σε οδήγησε σε αυτό το συμπέρασμα;


Εβαλα ηλεκτρόδια στο κρανίο μου και διεπίστωσα ότι ανάβουν και τα δυο λαμπάκια ταυτόχρονα,όταν χορεύει η χανούμ!

quote:

Ποία άποψη και γιατί;

Αυτη την άποψη: << Όταν η χορεύτρια κινείται δεξιόστροφα, έχει ανασηκωμένο το δεξί χέρι και το δεξί πόδι. Όταν όμως κινείται αντίθετα, έχει ανασηκωμένα τα αντίθετα μέλη αντίστοιχα. Το γεγονός ότι η σιλουέτα είναι μονόχρωμη, αφήνοντας τις λεπτομέρειες να “εννοηθούν”, κάνει ασαφή την όψη της κοπέλας που βλέπουμε κάθε φορά. >>

quote:

Αν δεν έχεις άσπεγκερ το βρίσκω απόλυτα φυσιολογικό!


Αλλη φορά να διαβάζεις ολόκληρη την πρόταση και να προσέχεις και τα κόματα.Συναισθήματα έχω, (κόμα) όταν θέλω να έχω.
Κόβεις την πρότασή μου στα δυο,ανάλογα με ποιό ημισφαίριο καταλαβαίνεις τις προτάσεις πριν και μετά τα κόματα?

και είναι άσπεργκερ.

quote:

Επίτρεψε μου να αμφιβάλλω!

ΟΧΙ

quote:

Δηλαδή αποκομίζεις ηδονή απο μια λογική σκέψη;

Απο τον regulus, θα θεωρούσα φυσιολογική αυτή την ερώτηση.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2013, 22:48:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η συγκεκριμένη εικόνα με τη χορεύτρια έχει συζητηθεί εντόνως ως παράδειγμα πλαγίωσης των εγκεφαλικών ημισφαιρίων. Δυστυχώς, μαζί με την αναφορά στην πλαγίωση φέρνει μαζί της υπεραπλουστευμένες και επιστημονικά ακροβατικές ερμηνείες, όπως η χαρακτηρολογική περιγραφή όσων την βλέπουν έτσι ή αλλιώς, κάτι που καταντάει να θυμίζει περιγραφή ζωδίων με λιγότερες κατηγορίες όμως! (δύο, αντί για δώδεκα που υπάρχουν στα ζώδια).


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2013, 23:20:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικόμαχε,

Ευχαριστώ που κατέδειξες σε ποιο σημείο της ανάρτησής μου βρισκόταν η κεντρική ιδέα της άποψής μου,αν και ήταν οφθαλμοφανέστατο.

Θα περίμενα να το έχει δει κι ο osmosis βέβαια.

Για την ιστορία:

osmosis,

Στο site που παραπέμπεις εσύ :

quote:
την πλευρικότητα του εγκεφάλου, η οποία μέχρι στιγμής δείχνει να επαληθεύεται άσχετα με το αν η χορεύτρια μπορεί να δείξει ποιο είναι το κυρίαρχο ημισφαίριο

Δηλαδή : η πλευρικότητα ισχύει(δεν το αρνήθηκα ποτέ).
Η χορεύτρια ΔΕΝ επαληθεύεται ότι καταδυκνείει την πλευρικότητα.(βλ. λέξη άσχετα,στο απόσπασμα,από το δικό σου site)

Το σύνολο των λειτουργιών και ιδιοτήτων που έχει κάθε ημισφαίριο είναι έτσι όπως τα λέει το site (σου).
Το αν βλέπει αριστερόστοφη ή δεξιόστροφη τη χορεύτρια ο όποιος, δεν καταδυκνείει επιστημονικά ποιο είναι το κυρίαρχό του ημισφαίριο...
Δεν μπορώ να το πω πιο απλά....
Εκτός αν νομίζεις ότι ο Νικόμαχος και γω έχουμε δυο κυρίαρχα ημισφαίρια ή είμαστε φακίρηδες...

To site που παραπέμπεις είναι αξιόλογο.
Απλά δεν υποστηρίζει αυτά ακριβώς που λες.
Κοινώς η αξιοπιστία του δεν ανεβάζει την αξιοπιστία της γνώμης σου.

Όσον αφορά το site που παρέπεμψα εγώ,το έκανα κυρίως για να δείτε τα τρία βιντεάκια.

Στο αριστερό ενισχύεται η οπτική της μιας φοράς περιστροφής.
Στο δεξί της άλλης.
Στο κέντρο είναι το αρχικό βίντεο με την ασάφεια.

Βλέποντας τα τρία βιντεάκια καταλαβαίνει ο καθένας, ότι το πράγμα είναι καθαρά θέμα οπτικής.(το ξαναείπα αυτό ε;)

Ελπίζω να έχεις εμπεδώσει το ποια είναι η άποψή μου.

Το να συμφωνήσεις φυσικά, είναι προαιρετικό.

ΥΣ: Εγώ τέλειωσα με τα τεστάκια.Με ..παροπλίζω.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2013, 10:28:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
NIKOMAXOΣ
quote:
Προφανώς επειδή μπορώ.
Ένα τόσο ανήσυχο πνεύμα και δεν αναρωτιέται γιατι; Χμμμ!
quote:

Εβαλα ηλεκτρόδια στο κρανίο μου και διεπίστωσα ότι ανάβουν και τα δυο λαμπάκια ταυτόχρονα,όταν χορεύει η χανούμ!

Κοίταξες αν είχες το χέρι στην πρίζα;
quote:
Αυτη την άποψη: << Όταν η χορεύτρια κινείται δεξιόστροφα, έχει ανασηκωμένο το δεξί χέρι και το δεξί πόδι. Όταν όμως κινείται αντίθετα, έχει ανασηκωμένα τα αντίθετα μέλη αντίστοιχα. Το γεγονός ότι η σιλουέτα είναι μονόχρωμη, αφήνοντας τις λεπτομέρειες να “εννοηθούν”, κάνει ασαφή την όψη της κοπέλας που βλέπουμε κάθε φορά. >>

Αυτή δεν είναι η άποψη, αυτό είναι δεδομένο, έτσι είναι σχεδιασμένη (δεν αμφιβάλλω για το δεδομένο) !
Μήπως θέλεις να σου γράψω την άποψη με την οποία συμφωνείς;
quote:
Αλλη φορά να διαβάζεις ολόκληρη την πρόταση και να προσέχεις και τα κόματα.Συναισθήματα έχω, (κόμα) όταν θέλω να έχω.
Κόβεις την πρότασή μου στα δυο,ανάλογα με ποιό ημισφαίριο καταλαβαίνεις τις προτάσεις πριν και μετά τα κόματα?
Τη συνέχεια τη σχολίασα παρακάτω, για να εισπράξω ένα επετειακό όχι, το οποίο φυσικά και λόγο του ποιόν σου (εσύ δεν έλεγες ότι διαφωνείς με μια άποψη αλλά θα υπερασπιστείς με τη ζωή σου και μπλαμπλαμπλαμπλα, μήπως φορτίστηκες συναισθηματικά και άλλαξες γνώμη βρε μπαγασάκο, επέτρεψες τέτοιο πράγμα;) καθαρόγραψα στους γενετήσιους αδένες μου (προυπήρχε δηλαδή αλλά λόγω της εφίδρωσης από την αγωνία της απάντησης σου είχε σβηστεί, όπως επίσης αυτή σου η θέση δε θα με εμποδίσει να αποδεχτώ κάτι το οποίο θα κρίνω ότι είναι σωστό. Το ότι ξεβάφει δηλαδή σημαίνει ότι δεν είναι ανεξίτηλη, κάτι τέτοιες παγιωμένες απόψεις της αποφεύγω!)
quote:
και είναι άσπεργκερ.
Όντως!
quote:
Απο τον regulus, θα θεωρούσα φυσιολογική αυτή την ερώτηση.
Από εμένα δηλαδή δε τη θεωρείς φυσιολογική;
Τι είναι αυτό που σε οδήγησε σε ένα τέτοιο συμπέρασμα;
ΑΜΕΙΝΙΑΣ
quote:
Ευχαριστώ που κατέδειξες σε ποιο σημείο της ανάρτησής μου βρισκόταν η κεντρική ιδέα της άποψής μου,αν και ήταν οφθαλμοφανέστατο.
Ισχύει η απάντηση που έδωσα και στον ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ, δε διαφωνώ με το δεδομένο, τον τρόπο δηλαδή που είναι σχεδιασμένη!
quote:
Η χορεύτρια ΔΕΝ επαληθεύεται ότι καταδυκνείει την πλευρικότητα.(βλ. λέξη άσχετα,στο απόσπασμα,από το δικό σου site)
Δεν αναφέρει πουθενά τη λέξη, άσχετα (που το διάβασες;), χρησιμοποιεί το παράδειγμα της χορεύτριας ακριβώς για αυτό το λόγο, για να δείξει την πλευρικότητα του εγκεφάλου!
quote:
Το αν βλέπει αριστερόστοφη ή δεξιόστροφη τη χορεύτρια ο όποιος, δεν καταδυκνείει επιστημονικά ποιο είναι το κυρίαρχό του ημισφαίριο...
Για να το χρησιμοποιεί ένας ορθολογιστής επιστήμονας πάει να πει πως έχει κάποια στοιχεία (ενδείξεις) γι’αυτό, τόσο απόλυτος δε θα ήταν ούτε αυτός, εσύ και ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ ………..!
Αλλά εντάξει, άλλο τα στοιχεία ενός επιστήμονα και άλλο το μπλογκ του άγνωστου.
quote:
Δεν μπορώ να το πω πιο απλά....
Τι να πείς, ότι στηρίζεις την άποψη σου σε αυτά που διάβασες στο μπλογκ του άγνωστου χωρίς να αφήνεις περιθώρια αμφισβήτησης;
quote:

To site που παραπέμπεις είναι αξιόλογο.
Ο άνθρωπος είναι αξιόλογος, μέχρι στιγμής, δεν έχω διαβάσει το μέλλον του!
quote:
Απλά δεν υποστηρίζει αυτά ακριβώς που λες.
Λες ψέματα!
Υποστηρίζει ακριβώς αυτό, ξαναγράφω, μέχρι στιγμής! Μπορεί να έχει νέα δεδομένα και να μην έχει χρόνο να κάνει τις διορθώσεις! Μέχρι στιγμής πάντως, υποστηρίζει την άποψη μου (η οποία διαμορφώθηκε από την ανάγνωση του κειμένου του και επαληθεύτηκε από τον πειραματισμό μου) .
quote:
Κοινώς η αξιοπιστία του δεν ανεβάζει την αξιοπιστία της γνώμης σου.
Ενώ το μπλογκ του άγνωστου και η άποψη σου πρέπει να με κάνουν να αμφιβάλλω για την άποψη του και για τις διαπιστώσεις μου………… οκ!

quote:
Στο αριστερό ενισχύεται η οπτική της μιας φοράς περιστροφής.
Στο δεξί της άλλης.
Στο κέντρο είναι το αρχικό βίντεο με την ασάφεια.

Βλέποντας τα τρία βιντεάκια καταλαβαίνει ο καθένας, ότι το πράγμα είναι καθαρά θέμα οπτικής.(το ξαναείπα αυτό ε;)


Οπτική η οποία γίνεται αντιληπτή από πού, από τις πατούσες; Ποιος την επεξεργάζεται αυτή την οπτική;

quote:
Ελπίζω να έχεις εμπεδώσει το ποια είναι η άποψή μου.

Το να συμφωνήσεις φυσικά, είναι προαιρετικό.


Και την άποψη σου και τους λόγους που σε κάνουν να την υπεραμύνεσαι!
Για να συμφωνήσω θα πρέπει να κάνεις πολύ περισσότερα!

Amalia

quote:
Η συγκεκριμένη εικόνα με τη χορεύτρια έχει συζητηθεί εντόνως ως παράδειγμα πλαγίωσης των εγκεφαλικών ημισφαιρίων.]
Αν έχεις υπόψη σου κάποια έρευνα κάποια ανταλλαγή στοιχείων, έστω και στατιστικών, θα ήθελα να μου τις υποδείξεις.
Την καλημέρα μου!


We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2013, 13:20:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οσμοσις

Δεν σου απαγόρευσα ποτέ να λές ότι θέλεις.
Εχεις αυτο το δικαίωμα και εξακολουθώ να το ασπάζομαι.


οσο για αυτο:


quote:

καθαρόγραψα στους γενετήσιους αδένες μου (προυπήρχε δηλαδή αλλά λόγω της εφίδρωσης από την αγωνία της απάντησης σου είχε σβηστεί, όπως επίσης αυτή σου η θέση δε θα με εμποδίσει να αποδεχτώ κάτι το οποίο θα κρίνω ότι είναι σωστό.


Και σε αυτο συμφωνώ και επαυξάνω και εμπράκτως.
Δυστυχώς έχεις περιορισμένο χώρο εγγραφής,αφου η εφίδρωση σβήνει δεδομένα.

Εγω απέφυγα αυτη την δυσκολία,δημιουργώντας μια ευρυζωνική σύνδεση με το υπερ-πέραν,όπου ο χώρος καταγραφής είναι άπειρος.

Επομένως...!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2013, 13:43:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Osmosis

quote:
Τη συνέχεια τη σχολίασα παρακάτω, για να εισπράξω ένα επετειακό όχι, το οποίο φυσικά και λόγο του ποιόν σου (εσύ δεν έλεγες ότι διαφωνείς με μια άποψη αλλά θα υπερασπιστείς με τη ζωή σου και μπλαμπλαμπλαμπλα, μήπως φορτίστηκες συναισθηματικά και άλλαξες γνώμη βρε μπαγασάκο, επέτρεψες τέτοιο πράγμα;) καθαρόγραψα στους γενετήσιους αδένες μου (προυπήρχε δηλαδή αλλά λόγω της εφίδρωσης από την αγωνία της απάντησης σου είχε σβηστεί, όπως επίσης αυτή σου η θέση δε θα με εμποδίσει να αποδεχτώ κάτι το οποίο θα κρίνω ότι είναι σωστό. Το ότι ξεβάφει δηλαδή σημαίνει ότι δεν είναι ανεξίτηλη, κάτι τέτοιες παγιωμένες απόψεις της αποφεύγω!)

Παρατηρώ, για δεύτερη φορά, πως η υπερπληθωρική σου σεξουαλικότητα κατακλύζει το topic. Να υποθέσω πως οφείλεται στον ερχομό της Άνοιξης, ή έχεις πάρει κάτι και θα έχει μεγαλύτερη διάρκεια?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2013, 14:18:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εκθέτω τον εαυτό μου και ο καθένας διαλέγει και παίρνει.

quote:
ή έχεις πάρει κάτι και θα έχει μεγαλύτερη διάρκεια?

Βγήκα απο τη μαρμίτα με δυσκολία!

We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2013, 14:26:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φρόντισέ το το θέμα πάντως, το συντομότερο δυνατόν. Κάποιος που το άφησε να εξελιχθεί ενεξέλεγκτα, από συγγραφέας, κατάντησε βουλευτής...

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2013, 14:49:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απαπα, δεν είμαι μαθηματικό μυαλό εγώ!

α! άλλων εννοούσες, γράψε λάθος!
Είσαι πολύ κακός!

We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.


Edited by - Osmosis on 03/04/2013 14:55:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2013, 04:10:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Amalia
quote:
Η συγκεκριμένη εικόνα με τη χορεύτρια έχει συζητηθεί εντόνως ως παράδειγμα πλαγίωσης των εγκεφαλικών ημισφαιρίων.]
Osmosis :
Αν έχεις υπόψη σου κάποια έρευνα κάποια ανταλλαγή στοιχείων, έστω και στατιστικών, θα ήθελα να μου τις υποδείξεις.
Την καλημέρα μου!

Osmosis δεν έχω υπόψη μου κάποια επιστημονική έρευνα σχετικά με το ζήτημα της χορεύτριας όσον αφορά στην υπόθεση της πλαγίωσης και δε νομίζω κιόλας να υπάρχει. Την ξέρω όμως την υπόθεση από τότε που ξεκίνησε, κάποια στιγμή μέσα στο 2007. Από τότε είχε κυκλοφορήσει ως παράδειγμα πλαγίωσης (όπως έγραψα στο προηγούμενο μήνυμα) αλλά τα πράγματα με την εγκεφαλική πλαγίωση είναι πολύ πιο πολύπλοκα για να μπορούν να παρασταθούν ικανοποιητικά με τη συγκεκριμένη χορεύτρια.

Και δεν είναι και αυτό το μεγάλο ενδιαφέρον με την εικόνα αυτή, όπως και με άλλες αμφίσημες εικόνες. Το ενδιαφέρον είναι το γιατί και με ποιον τρόπο κάνει ο εγκέφαλός μας τη μία ή την άλλη ερμηνεία σε ένα ερέθισμα που στην ουσία του δεν αλλάζει. Με άλλα λόγια, σε κάθε φορά περιστροφής που αντιλαμβανόμαστε, το ερέθισμα στον αμφισβληστροειδή είναι το ίδιο. Παρολαυτά, η αντίληψη που έχουμε είναι δεξιόστροφη ή αριστερόστροφη περιστροφή. Το τι γίνεται μέσα στον εγκέφαλό μας κάθε φορά που επιλέγουμε να αντιληφθούμε τη χορεύτρια με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, είναι αυτό που έχει ενδιαφέρον. Τα νευρωνικά πρότυπα που συνδέονται με τη μία ή την άλλη αντίληψη έχουν σημαντική συσχέτιση με τη λειτουργία της συνειδητής αντίληψης και μπορούν να βοηθήσουν τη νευροεπιστήμη στην αναζήτηση νευρωνικών αντιστοίχων της συνείδησης/αντίληψης. Και πάνω σε αυτό, ναι, υπάρχουν πολλές έρευνες. Όχι συγκεκριμένα με τη χορεύτρια (αν και νομίζω πως κάπου είχα συναντήσει μια αναφορά) αλλά κυρίως με τη χρήση διάφορων αμφίσημων εικόνων.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2013, 16:52:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Osmosis

Έχεις pm.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2013, 22:40:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πνοή:

"I think we risk becoming the best informed society that has ever died of ignorance"

Ruben Blades


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2013, 03:15:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΘΕΜΕΛΙΩΔΕΙΣ ΝΟΜΟΙ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗΣ ΒΛΑΚΕΙΑΣ.

1.Πάντα και αναπόφευκτα,ο κάθε ένας απο εμας,υποτιμά τον αριθμό των ηλιθίων ατόμων που κυκλοφορούν.

2.Η πιθανότητα να είναι ένα συγκεκριμένο πρόσωπο ηλίθιο,είναι ανεξάρτητη, απο οποιοδήποτε άλλο χαρακτηριστικό του ιδίου ατόμου.

3.Ενα ηλίθιο άτομο,είναι ένα πρόσωπο που προκαλεί ζημιά σε ένα άλλο πρόσωπο ή ομάδα προσώπων,χωρίς ταυτόχρονα να εξασφαλίζει κάποιο όφελος για το ίδιο.Πολλές φορές μάλιστα,το ίδιο υφίσταται μια απώλεια.

4.Τα μη ηλίθια άτομα,υποτιμούν πάντοτε την βλαπτική ενέργεια των ηλιθίων ατόμων.Ιδίως οι μη ηλίθιοι,ξεχνούν διαρκώς,ότι σε οποιαδήποτε στιγμή και τόπο και σε οποιαδήποτε περίπτωση,η συναναστροφή και ο συγχρωτισμός,με ηλίθια άτομα,αποδεικνύεται ασφαλώς,ένα σοβαρότατο σφάλμα.

5.Το ηλίθιο άτομο,είναι ο ποιό επικίνδυνος τύπος ανθρώπου,που υπάρχει.


Ο βλάκας είναι πιο επικίνδυνος απο τον κακοποιό.
Carlo M. Cipolla

Το δυναμικό ενός ηλιθίου προσώπου,για τη δημιουργία ζημιών,εξαρτάται απο δυο βασικούς παράγοντες.
Πρώτος είναι ο γενετικός παράγων.
Μερικά άτομα κληρονομούν αξιοσημείωτες δόσεις του γόνου της βλακείας και χάρη σε αυτήν την κληρονομικότητα,συμμετέχουν απο την γέννησή τους,στην ελίτ της ομάδας τους.

Δεύτερος παράγων,που καθορίζει το δυναμικό ενός ηλιθίου προσώπου,προέρχεται απο την θέση ισχύος και εξουσίας,που κατέχει μέσα στην κοινωνία.
Ανάμεσα στους γραφειοκράτες,τους στρατηγούς,τους πολιτικούς,τους αρχηγούς κρατών και τους ανθρώπους της Εκκλησίας,βρίσκεται το χρυσό ποσοστό,των κατά βάση ηλιθίων ατόμων,η ικανότητα των οποίων,να ζημιώνουν τον πλησίον τους,αυξήθηκε επικίνδυνα απο την θέση ισχύος που κατέχουν.


Allegro ma non Troppo
Carlo M. Cipolla


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2013, 15:22:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Nικόμαχε ,
Ο Τσίπολα έχει κάτι να μας πει , για την ηλιθιότητα –έστω ιδιόμορφη- της ελίτ της σύγχρονης διανόησης και το βαθμό επικινδυνότητας της σε σχέση με αυτή των κοινών ηλιθίων;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2013, 16:09:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Notirk υπάρχουν όλες οι απαντήσεις στα ερωτήματά σου στο Allegro ma non Troppo.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2013, 16:36:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σύμφωνα με τις πιο πάνω δυο κατηγορίες ηλιθίων:

Ο Α προσλαμβάνει τον Β για μια εργασία,μετά το πέρας της οποίας εξαφανίζεται,χωρίς την απόδοση της συμφωνημένης αμοιβής.Επικοινωνούν όμως μέσω κινητών και ο Β παρενοχλεί συνεχώς τον Α εκτοξεύοντας ύβρεις και απειλές.Αφού είδε ότι δεν πιάνουν τόπο,λέει στον Α, ότι του έχει αγοράσει ένα δώρο και του ζητά την δ/νση να του το στείλει.Ο Α του δίνει μια δ/νση σε άλλη πόλη.

ΤΕΣΤ

Σε ποιές κατηγορίες ανήκουν ο Α και ο Β?

1.Και οι δύο στην πρώτη.

2.Και οι δυο στην δεύτερη.

3.Ο Α στην δεύτερη και ο Β στην πρώτη.

4.Ο Β στην πρώτη και ο Α σε καμία.Είναι έξυπνος.

5.Ο Β στην δεύτερη και ο Α σε καμία.Είναι έξυπνος.

Η σωστή απάντηση αυριο.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2013, 15:31:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Let's face it, γλύκα:

"Οι πιο πολλοί δεν αγαπάνε αυτά που έχουν
Γκρινιάζουνε πως τάχα δεν αρκούν
Μα είναι τα όνειρα γι`αυτούς
που ξέρουν να τα βλέπουν
Και τα τραγούδια γι`αυτούς
που ξέρουν να τ`ακούν."

Το είπε ξεκάθαρα ο Μητροπάνος*. Να μην κοιτάς που τρία χρόνια μετά την κοπάνησε. Να κοιτάς που πρόλαβε και τα είπε.

Κάτσε και παίξε το παιχνιδάκι σου, κι απόλαυσέ το. Είναι και ματσάκια που λήγουν στο 0 - 0, και μετά γυρνάς σπίτι με τα πόδια για να χωνέψεις. Σαν να έχεις φάει αρνάκι για κυρίως, και μετά μουσακά για επιδόρπιο, και μπακλαβά για φρούτο. Δε σπαρτάρισε το πλεκτό, σου λέει ο άλλος. Έ, και λοιπόν ρε μεγάλε? Άμα η μπάλα τρέχει πάνω-κάτω, και οι δυό καλύτεροι παίχτες στο χορτάρι είναι οι τερματοφύλακες, χαλάλι το σπαρτάρισμα.

Έτσι και το κοράκι σφυρίξει την έναρξη, πάρε τη μπάλα και τρέχα. Δες γύρω σου τους παίχτες και τα κενά που δημιουργούνται. Χώσου όταν σου δίνουν χώρο, και μαζέψου άμα σε πιέζουν, αλλά κράτα πάντα το σέντερ φορ ψηλά, να βλέπουν οι απέναντι πως υπάρχεις. Κάνε τις μπούκες σου άμα σε παίρνει, αλλιώς σούταρε κι από μακριά. Όσο πιό ανασφαλής αισθάνεται ο αντίπαλος, τόσο πιό χαλαρά θα τρέχουν οι δικοί σου.

Η μπαλίτσα θέλει την καλλιτεχνία της. Για αυτό σε πληρώνει ο φίλαθλος. Να δει τον σαραντάρη διαβήτη, να δει και την ποδιά, με τον αντίπαλο να σκάει στις Μαλαματίνες, δίπλα στους κουβάδες. Αλλά δεν είναι μόνο το μυαλό που παίζει μπάλα. Είναι και τα μπακ σου. Δεν τα φώτισε ο θεός να βλέπουν γήπεδο, αλλά χωρίς αυτά, ομάδα δεν φτιάχνεις. Και φυσικά θέλεις καλό τερματοφύλακα. Να μην είναι θεατής. Να ξέρεις πως μπορείς να βασιστείς απάνω του, ειδικά άμα σε πιέζουν οι απέναντι. Το καλό τέρμα κομπλάρει τον αντίπαλο.

Έτσι είναι το ποδοσφαιράκι. Και μέσα, και έξω απ' τις γραμμές.
Και σε όλα, απόλυτος άρχοντας και χρονομέτρης είναι το κοράκι. Θα σφυρίξει μιά για να ξεκινήσεις την τρεχάλα, και τρεις για να σε στείλει στα αποδυτήρια και να σε διαβάζουν την επόμενη στις εφημερίδες.
Κι έχει κριτική για όλους μετά. Και για τους δεκατέσσερις άμα χρειαστεί.

Μπύρες έχει για όλους μετά. Μερικές για τη χαρά, και μερικές για το ντόπινγκ κοντρόλ.

* http://www.youtube.com/watch?v=pLND9Sfkilg

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2013, 00:37:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε κάποιο ράφι της βιβλιοθήκης,υπάρχει ,σαν παραφωνία* ανάμεσα σε βιβλία,ένα μικρό κόκκινo τετράγωνο κουτάκι.

Μέσα έχει μια ομάδα subbuteo,βαμμένη στο χέρι,από τον Τύπη.(πραγματικό χαιδευτικό ψευδώνυμο, πραγματικού προσώπου).

Έχει και μια αφιέρωση γραμμένη με μαρκαδόρο,στο κάτω μέρος του κουτιού.
Στο τέλος της έγραφε:
Και που ξέρεις! με αυτήν την ομάδα ίσως ξαναβρείς το ...."γερμανικό στυλ ποδοσφαίρου" 8-11-1990

Επειδή γίνεται αλληγορικά πολύς λόγος για ...ποδόσφαιρο τώρα τελευταία,για συμπτώσεις,για χαζούς,για έξυπνους,για φίλους, και για ανθρώπους,γενικότερα,καταθέτω το παραπάνω κειμενάκι,ως συνδρομή στο Σ.Α.

Τον Τυπάκο,παρεπιπτόντως, έχω καιρό να τον δω και να τον ακούσω.

Μερικά πράγματα όμως είναι εδώ,παρόντα, για να με διαψεύδουν.Όπως το:
Δεν ασχολούμαι με ομάδες εγώ ρε ....

*Μόνο παραφωνία δεν είναι το κουτάκι,συντροφιά κάνει στα βιβλία.
Αυτή είναι η δουλειά του.Γι' αυτό δεν είναι οι φίλοι;

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

No Excuse
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2013, 12:28:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγνώμη για την παρεμβολή, όμως επειδή είδα πως αναφέρθηκε το blog μου παραπάνω για το θέμα της χορεύτριας, θεώρησα χρήσιμο να σας παραθέσω τις πολύ αξιόπιστες πηγές απ’ όπου πήρα τις πληροφορίες του θέματος.

Πηγές:
Οι ειδικοί στις οφθαλμαπάτες:
http://www.moillusions.com/2012/12/spinning-girl-illusion-explanation.html
Το επιστημονικό:
http://scienceblogs.com/cognitivedaily/2008/10/10/casual-fridays-tk421-why-cant/
Σημείωση: το επάγγελμά μου (στον τομέα του σχεδιασμού), απαιτεί αυξημένες ικανότητες αντίληψης του χώρου. Σας διαβεβαιώνω απ’ τη πλευρά μου πως είναι θέμα οπτικής κι αν κάποιο σημείο του εγκεφάλου ευθύνεται για αυτήν την οφθαλμαπάτη, τότε αυτό είναι το σημείο της φαντασίας!
Απόδειξη; Δείτε ένα απλό παράδειγμα: Σ’ αυτή την εικόνα
(https://lh3.googleusercontent.com/-4p5YGGFrjzI/UVw_wUO7mLI/AAAAAAAAOss/Qr8473ZO_iA/s901/silhouette+-+illusion.jpg), σας έχω σχεδιάσει τη μπροστινή, και τη πίσω όψη μιας γυναίκας. Έπειτα σε μια τρίτη απεικόνιση έχω κρατήσει μόνο το περίγραμμά της (το οποίο είναι κοινό και στις 2 όψεις) και μαύρισα όλη την υπόλοιπη φιγούρα της. Τώρα, τι θα λέγατε πως βλέπετε στη τρίτη εικόνα; Το μπρος ή το πίσω μέρος της; Καταλαβαίνετε πως δεν υπάρχει σωστό και λάθος. Και τα 2 είναι πιθανά. Όταν βλέπουμε τη σκιά κάποιου, δε μπορούμε να ξέρουμε αν είναι γυρισμένος πλάτη στη σκιά του ή αν είναι στραμμένος προς αυτήν!
Το παραπάνω illusion έχει λύση πολύ πιο απλή απ’ ότι φαίνεται, ο σχεδιαστής του απλά δυσκόλεψε κάπως τα πράγματα με την περιστροφή.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2013, 01:02:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλωσήρθες No Excuse
Σ' ευχαριστούμε για την παράθεση των πηγών, καθώς και για τις πρόσθετες πληροφορίες.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 15 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy