ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Ο Ναος- Η οικοδομη- Η φιλοσοφια
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 10
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2004, 01:40:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΗΝ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΟΜΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΣ ΑΝΑΦΟΡΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ Η ΦΙΛΗ Zadok ΓΙΑ ΝΑ ΘΥΜΙΘΟΥΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕ Η ΑΓΑΠΗΤΗ spirit.

ΑΛΛΑ ΑΜΕΣΩΣ ΜΕΤΑ Η ΚΑΛΗ ΦΙΛΗ ΑΤΜΑ ΕΔΩΣΕ ΕΝΑ ΣΥΜΒΟΛΟ...
ΜΙΑ ΚΑΡΤΑ (ΕΝΑ ΣΥΜΒΟΛΟ)...

ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕΣ ΣΤΑ ΣΥΜΒΟΛΑ.....

quote:
ΤΟ ΣΥΜΒΟΛΟ..
ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΡΗΜΑ ΣΥΜΒΟΛΕΩ = ΣΥΝΑΝΤΩ ΕΞ ΟΥ ΚΑΙ ΣΥΜΒΟΛΗ .
Η ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΕΝΩΣΗ,ΣΥΝΑΦΕΙΑ,ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ.
ΣΥΜΒΟΛΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗΣ ,ΤΕΚΜΗΡΙΟ ,ΓΝΩΡΙΣΜΑ.
(EΠITOMON ΛΕΞΙΚΟΤΗΣ ΑΡΧΑΙΑΣΕΛΛΗΝΙΚΗΣΓΛΩΣΣΑΣ-Π.Χ.ΔΟΡΜΠΑΡΑΚΗ)

ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΝΑΟ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΙΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ?????
ΕΝΑΝ ΣΥΝΔΕΣΜΟ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΝΑΟ ????
ΜΙΑ ΕΝΩΣΗ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΜΑ ?????

ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΤΥΧΟΝ ΑΥΤΟΣ Ο ΝΑΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΛΗ Η ΦΥΣΗ ΓΥΡΟ ΜΑΣ ????

ΟΙ ΚΑΡΤΕΣ ΟΜΙΛΟΥΝ ΚΑΛΑ....

ΕΝΑ ΣΥΜΒΟΛΟ ΚΑΙ Ο ΝΑΟΣ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2004, 02:32:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2005, 16:55:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Της Άρτας το Γιοφύρι

Σαράντα πέντε μάστοροι κι εξήντα μαθητάδες
γιοφύρι εθεμέλιωσαν στης Άρτας το ποτάμι.
Ολημερίς το χτίζανε, το βράδυ εγκρεμιζόταν.
Μοιρολογιούν οι μάστοροι και κλαιν οι μαθητάδες:
"Αλοίμονο στούς κόπους μας, κρίμα στις δούλεψές μας,
ολημερίς να χτίζουμε το βράδυ να γκρεμιέται."
Πουλάκι εδιάβη κι έκατσε αντίκρυ στό ποτάμι,
δεν εκελάηδε σαν πουλί, μηδέ σαν χελιδόνι,
παρά εκελάηδε κι έλεγε ανθρώπινη λαλίτσα:
"Αν δε στοιχειώσετε άνθρωπο, γιοφύρι δε στεριώνει,
και μη στοιχειώσετε ορφανό, μη ξένο, μη διαβάτη,
παρά του πρωτομάστορα την όμορφη γυναίκα,
που έρχεται αργά τ' αποταχύ και πάρωρα το γιόμα."

Τ' άκουσ' ο πρωτομάστορας και του θανάτου πέφτει.
Πιάνει, μηνάει της λυγερής με το πουλί τ' αηδόνι:
Αργά ντυθεί, αργά αλλαχτεί, αργά να πάει το γιόμα,
αργά να πάει και να διαβεί της Άρτας το γιοφύρι.
Και το πουλι παράκουσε κι αλλιώς επήγε κι είπε:
"Γοργά ντύσου, γοργά άλλαξε, γοργά να πας το γιόμα,
γοργά να πας και να διαβείς της Άρτας το γιοφύρι."

Να τηνε κι εμφανίστηκε από την άσπρη στράτα.
Την είδ' ο πρωτομάστορας, ραγίζεται η καρδιά του.
Από μακριά τους χαιρετά κι από κοντά τους λέει:
"Γειά σας, χαρά σας, μάστοροι και σεις οι μαθητάδες,
μα τι έχει ο πρωτομάστορας και είναι βαργομισμένος;
"Το δαχτυλίδι του 'πεσε στην πρώτη την καμάρα,
και ποιός να μπει, και ποιός να βγει, το δαχτυλίδι νά 'βρει;"
"Μάστορα, μην πικραίνεσαι κι εγώ να πά σ' το φέρω,
εγώ να μπω, εγώ να βγω, το δαχτυλίδι νά 'βρω."

Μηδέ καλά κατέβηκε, μηδέ στη μέση πήγε,
"Τράβα, καλέ μ' τον άλυσο, τράβα την αλυσίδα
τι όλον κόσμο ανάγειρα και τίποτες δεν βρήκα."
Ένας πηχάει με το μυστρί κι άλλος με τον ασβέστη,
παίρνει κι ο πρωτομάστορας και ρίχνει μέγα λίθο.

"Αλίμονο στη μοίρα μας, κρίμα στο ριζικό μας!
Τρεις αδελφάδες ήμαστε, κι οι τρεις κακογραμμένες,
η μια 'χτισε το Δούναβη, κι η άλλη τον Αφράτη
κι εγώ η πιό στερνότερη της Άρτας το γιοφύρι.
Ως τρέμει το καρυόφυλλο, να τρέμει το γιοφύρι,
κι ως πέφτουν τα δεντρόφυλλα, να πέφτουν οι διαβάτες."

"Κόρη, το λόγον άλλαξε κι άλλη κατάρα δώσε,
που 'χεις μονάκριβο αδελφό, μη λάχει και περάσει."
Κι αυτή το λόγον άλλαζε κι άλλη κατάρα δίνει:
"Αν τρέμουν τ' άγρια βουνά, να τρέμει το γιοφύρι,
κι αν πέφτουν τ' άγρια πουλιά, να πέφτουν οι διαβάτες,
γιατί έχω αδελφό στην ξενιτιά, μη λάχει και περάσει.


.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2005, 09:28:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καιρό έχει να δει το φως των ενεργών θεμάτων αυτή η όμορφη γωνιά, δε θα αναφέρω βέβαια πως ο δημιουργός του λάμπει δια της απουσίας του ( υπάρχει πληροφορία πως ακόμα πανηγυρίζει την κατάκτηση του Νταμπλ ), αλλά νομίζω πως εμείς μπορούμε να το κρατήσουμε το «μαγαζί» ανοιχτό.

Δε θα βάλω προς το παρόν συγκεκριμένο θέμα κουβέντας αλλά θα περιμένω να κατατεθεί από εσάς κάποιο.

Ελπίζω πως ο πολυαγαπημένος φίλος θα μου επιτρέπει όσο απουσιάζει να κάνω τον επόπτη του θέματος του.




Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2005, 00:57:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εεεεεπ….πίσω και σε εφαγα…
Λοιπόν είπα να περάσω να πω ένα γεια κα να δω τι κάνουν οι φίλοι και βλέπω έναν από τους καλύτερους… πρώτο τραπέζι πιστά και μάλιστα να με έχει πεθυμήσει..
Επίσης ένα θέμα που άνοιξα προ αμνημόνευτων ( θα τολμούσα να πω) εεεεε …χμ….. «δευτερόλεπτων» να είναι ακόμα ζωντανό…
Ας το διάολο με συγκινήσατε (σνιφ-σνιφ)..

Μια καλή δικαιολογία για την απουσία μου είναι ότι ξεχαστηκα …..εχμ ….διάβαζοντας…derby.

....στην ποσρτογαλία...
αλλα που τετοια τυχη..

….και ένα θέμα ελαφρύ που μπορεί να «βαθύνει»... αλλα η ώρα είναι περασμένη..

Μήπως μες την οικοδομή…. κάθε οικοδομή ( με μαστόρους και μαστόρισσες ή μόνο μαστόρους κλπ. ….

Όλοι μαθαίνουμε την ίδια ιστορία (την Μπλε) που με βάση της εμπειρίες μας και την κοινή μας παιδεία μας οδηγεί λίγο πολύ στα ίδια συμπεράσματα…

Μήπως εν πολύς οι «τέχνη» και η μάθηση της σε οδηγεί σε κάποιο μοναδικό (σωστό) συμπέρασμα…..

Αυτό είναι καλό ή κακό αδέρφια?

…Και κάτι ακόμα ελαφρύτερο….Πως ο φορέας μοντέρνας σκέψης και δοχείο επεξεργασίας φιλοσοφίας η τέχνη δεν έχει ιδρύσει ούτε ένα έστω ανώτερο εκπαιδευτικό ίδρυμα.
Πως έχει συλλέξει τα πιο «τελειωμένα» κλειστά μυαλά που φοβούνται ακόμα και την χρήση του Ιντερνετ…

εξαιρούνται οι παρόντες

I think something is going wrong brs

Νομίζω από την άλλη ότι εάν η τέχνη είναι παρωχημένη θα σβήσει, όπως έσβησαν οι πεταλωτές και οι σαμαράδες ….
Μπορεί βέβαια και να προσλάβουμε μετανάστες να μας κάνουν την δουλεία ή ακόμα να μεταναστεύσουν οι εργολάβοι για αλλά μέρη με καλύτερες εργασιακές σχέσεις.

Πάντως θα πρέπει κατά την γνώμη μου να αρχίσει μια κουβέντα για το μέλλον της τέχνης στον 21 αιώνα.
Δια-οικοδομική όπως λέμε δια-συλλογική..

Αλλά είπαμε είναι περασμένη η ώρα…

Φιλάκια στην κόρη σου παλιό τραμπούκε (σε είδα στο βίντεο που δερνόσουν με έναν «πάνθηρα» και περίμενα την police να με ρωτήσει αν σε ξέρω για να σε «δώσω»…αλλά δεν έκαναν συσχέτιση στοιχείων και ……σώθηκες. Αυτή η υπηρεσία δίωξης ηλεκτρονικού εγκλήματος κοιμάται τον ύπνο του δικαίου.

Τελικά δεν συμφωνώ αυτόν που είπε ότι το τοπίk είναι μασονικού περιεχομένου (xiram νομίζω τον λέγανε ) αναρωτιέμαι όμως από πού αντλεί αυτές τις πληροφορίες και πως διάολο φτάνει σε τέτοιο συμπέρασμα.
Κούφο…
Ήμαρτον


δεν ειμαστε ρατσιστες αυτοι ... ειναι γαυροιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2005, 02:50:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δε ξέρω τι να πρωτοπώ, νιώθω μια ευτυχία, νιώθω σα να γύρισε κάποιο κομμάτι μου στη θέση του, νιώθω χαρά, νιώθω παράξενα το κέρατο σου παλιοβάζελε !

Ε ναι, μου έλειψες λοιπόν το παραδέχομαι.
Δυστυχώς το τι σε ενώνει με ένα άνθρωπο δεν έχει να κάνει με κοσμικές δυνάμεις, ούτε μετριέται σε χιλιόμετρα ή ώρες κοινής συνύπαρξης.

Θα συμφωνήσω απόλυτα στη διαπαραταξιακή των μηχανικών, εξ’ άλλου έχω εκφράσει αλλά και έχω γίνει και δέκτης τέτοιων απόψεων.
Οι νέοι μηχανικοί είναι αυτοί που κάποια στιγμή παίρνουν την κατάσταση στα χέρια τους και καλούνται να ανατρέψουν παλιά μοντέλα και να εισάγουν νέους κανόνες λειτουργίας. Μπορεί να χρειάζεται να καταργηθεί ένας κλάδος, μπορεί να χρειάζεται να ενημερώσουμε καλύτερα τον κόσμο για το τι ακριβώς κάνει η συντεχνία, μπορεί να χρειάζεται μια παγκόσμια ενοποίηση με κοινούς στόχους, με κοινά επαγγελματικά δικαιώματα και με μηχανικούς απ’ όλα τα μέρη.

Ελπίζω ( και θαρρώ είναι ελπίδα πολλών ) σε ένα καλύτερο αύριο.

Από την άλλη να μου γλυκοφιλήσεις το διδυμάκι σου και θα σου στείλω μια φανέλα του Θρύλου να τη φοράει να σωθεί το κορίτσι.
Βέβαια θα τη νουθετήσω να μην πειράζει τον πατέρα της όταν μεγαλώσει και να μη του δίνει παστέλι «Rivaldo» γιατί θα του ξεκολλάει η μασέλα.

Θα επανέλθω και για τι διατύπωση άλλων απόψεων αλλά τώρα πηγαίνω να ζωγραφίσω ένα πίνακα αδελφούλη.

Σε φιλώ και εύχομαι πάντα να είσαι γεμάτος υγεία και ευτυχία, τόσο εσύ όσο και τα αγαπημένα σου πρόσωπα.

Εδώώώ το καλόόόόό Παστέλιιιιιιιιιι !!!!





Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2005, 04:44:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερίζω τους αγαπημένους συνεργάτες!

quote:
Όλοι μαθαίνουμε την ίδια ιστορία (την Μπλε) που με βάση της εμπειρίες μας και την κοινή μας παιδεία μας οδηγεί λίγο πολύ στα ίδια συμπεράσματα…

Έχουμε τις ίδιες εμπειρίες και κοινή παιδεία όλοι;

Την ίδια οικοδομική δραστηριότητα έχει η Αθήνα, το Τόκυο και το Σάο Πάολο;
Οι αντίστοιχοι οικοδόμοι ξεκινούν από κοινή βάση, ενώ χρησιμοποιούν την ίδια ιστορία;

Νομίζω πως όχι.

quote:
Μήπως εν πολύς οι «τέχνη» και η μάθηση της σε οδηγεί σε κάποιο μοναδικό (σωστό) συμπέρασμα…..

Χμ... Ναι. Να κτίσουμε δεν προσπαθούμε;
Αν ήταν π.χ. να μαγειρέψουμε, δε θα πηγαίναμε σε σχολή μαγειρικής;

Όσο χρήσιμος είναι ο μπετατζής στην κοινωνία, τόσο είναι κι ο μάγειρας.

Όλα γίνονται στο π και φ.
Οι νόμοι της αναλογίας και της αρμονίας είναι η φύση... των πραγμάτων, που μας δίνει το ρυθμό κι εμείς εναρμονιζόμενοι χορεύουμε είτε καρσιλαμά, είτε ταγκό. Πάντως χορεύουμε...

quote:
Αυτό είναι καλό ή κακό αδέρφια?

Θα έλεγα ότι κατανοώ τον προβληματισμό, όμως θα απαντούσα ότι δεν υπάρχει κακό ...σε τίποτα, άρα πώς θα υπάρχει σε αυτό;

Από την άλλη μεριά, παρατηρώντες τα φαινόμενα βεβαιωνόμαστε ότι το "αυτό" το οποίο δείχνει να οδηγεί σε "κάτι" πρέπει να είναι ορθό, αφού ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ.

quote:
…Και κάτι ακόμα ελαφρύτερο….Πως ο φορέας μοντέρνας σκέψης και δοχείο επεξεργασίας φιλοσοφίας η τέχνη δεν έχει ιδρύσει ούτε ένα έστω ανώτερο εκπαιδευτικό ίδρυμα.

Καλέ μου συνεργάτη, τί να το κάνει; Αυτά τα κάνουν οι επιστήμονες.

Τελικά, η δουλειά κάνει τους άντρες (τώρα πια και τις γυναίκες), το πηλοφόρι, το μυστρί...

Θα μπορούσε βέβαια, να ιδρύσει κάτι... έτσι "για την τιμή των όπλων" που λέμε, αλλά ας όψεται... Δεν έχει έρθει η ώρα και το ευρύ πεδίο του στοχασμού και της δράσεως είναι υπεράνω των φροντίδων της υλικής ζωής...

(Αν θέλεις, γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος στο ερώτημα, μήπως και δεν έχω κατανοήσει.)

quote:
Πως έχει συλλέξει τα πιο «τελειωμένα» κλειστά μυαλά που φοβούνται ακόμα και την χρήση του Ιντερνετ…

Αυτά διέθετε το μαγαζί και αυτά ψωνίσαμε. Ελπίζουμε ότι θα 'ρθουν νέες παρτίδες προϊόντων...

quote:
εξαιρούνται οι παρόντες

Εκ των πραγμάτων. Αλλά είμαστε πραγματικά έτοιμοι για το αύριο, ενώ κοιτάμε αυτούς που έμειναν στο χτες και ζούμε στο σήμερα;
Μήπως θα γίνουμε αύριο ότι είναι αυτοί σήμερα;
Αν η απάντηση είναι θετική στην πρώτη ερώτησή μου και αρνητική στη δεύτερη, don't worry, just smile br...

quote:
Νομίζω από την άλλη ότι εάν η τέχνη είναι παρωχημένη θα σβήσει, όπως έσβησαν οι πεταλωτές και οι σαμαράδες ….

Δε νομίζω ότι θα πάψει ποτέ να είναι αναγκαία η στέγαση με οποιαδήποτε μορφή, αλλά αν είναι να συμβεί ότι έγινε με τους πεταλωτές κλπ., έτσι θα πρέπει να γίνει...
Οι πεταλωτές όμως, δεν έγιναν λαστιχάδες κι οι σαμαράδες ταπετσέρηδες;

quote:
Μπορεί βέβαια και να προσλάβουμε μετανάστες να μας κάνουν την δουλεία ή ακόμα να μεταναστεύσουν οι εργολάβοι για αλλά μέρη με καλύτερες εργασιακές σχέσεις.

Μία καλύτερη οργάνωση γενικά, νομίζω ότι πολλές συντεχνίες την χρειάζονται.
Οι αγρότες διαμαρτύρονται, αντί να μελετήσουν τη λειτουργία των συντεχνιών σε δύσκολες αλλά πολύ προσοδοφόρες τελικά εποχές (βλ. συνεταιρισμός Αμπελακίων).

Από την άλλη μεριά, όλα έχουν το λόγο ύπαρξής τους...

quote:
Πάντως θα πρέπει κατά την γνώμη μου να αρχίσει μια κουβέντα για το μέλλον της τέχνης στον 21 αιώνα.
Δια-οικοδομική όπως λέμε δια-συλλογική..

Αν ξεπεράσουμε το συνδικαλιστικό χαντάκωμα και ξαναβρούμε το όραμα που ήταν πάντα οδηγός μας, δε νομίζω ότι θα δυσκολευτούμε πολύ.

quote:
Οι νέοι μηχανικοί είναι αυτοί που κάποια στιγμή παίρνουν την κατάσταση στα χέρια τους και καλούνται να ανατρέψουν παλιά μοντέλα και να εισάγουν νέους κανόνες λειτουργίας. Μπορεί να χρειάζεται να καταργηθεί ένας κλάδος, μπορεί να χρειάζεται να ενημερώσουμε καλύτερα τον κόσμο για το τι ακριβώς κάνει η συντεχνία, μπορεί να χρειάζεται μια παγκόσμια ενοποίηση με κοινούς στόχους, με κοινά επαγγελματικά δικαιώματα και με μηχανικούς απ’ όλα τα μέρη.

Σίγουρα είναι μία καλή σκέψη όλα αυτά.
Ίσως να ωρίμασε η στιγμή, που θα μας οδηγήσει να εκτελέσουμε την τρίτη περιοδεία...

Τους αγωνιστικούς μου χαιρετισμούς!

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 31/01/2005 04:52:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2005, 20:30:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συντεχνείες...περιοδεύοντες οικοδόμοι και δε ξέρω και γω τι.....

Ή σε τοπική οργάνωση το ΚΚΕ έπεσα.............

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2005, 01:44:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και εγώ χαίρομαι που τα ξανάλεμε απόστολε και πιο πολύ χαίρομαι που μαθαίνω ότι οι σχέσεις του Ντουσαν με το Ριβαλντο είναι τόσο «αρμονικές» τον τελευταίο καιρο. Χάρηκα επίσης όταν άκουσα ότι μετά από παρέμβαση του προέδρου σταματά το μπουνίδι στα αποδυτήρια και η ομάδα βαδίζει σε ένα….. χιονισμένο ρομαντικό honey moon για άλλη μια φορά. Ακόμα πιο όμως πολύ χάρηκα που άκουσα να με αποκαλούν «εθνικό μειοδότη» και «εχθρό της πατρίδας» όταν αποκλείστηκε ο θρύλος από το τσαμπιονς λιγκ για άλλη μια φορά και αυτό γιατί με φίλους «καθαρα αντεθνικούς» και εθνικούς μειοδότες στήσαμε πάρτι με τα χρήματα που κερδίσαμε στο στοίχημα σε ξένους μπουκ. Η πλάκα είναι ότι αυτοί οι κουτόφραγκοι (ξένοι μπουκ) έπαιζαν και καλά τον ολυμπιακό να περάσει και την πάτησαν. Το επιχείρημα μου σε όσους αμφισβητούν πλέον ανοιχτά τον πατριωτισμό μου με αφορμή τα αντιολυμπιακά μου αισθήματα είναι ότι στοιχηματίζοντας στον ολυμπιακό να χασει στην Ευρώπη και ειδικά εκτός έδρας φέρνω συνάλλαγμα στην χώρα και αυξάνω το ΑΕΠ.
(Τον ανδριάντα που θα μου στήσει ο καλλιτέχνης για αυτές τις ενέργειες το θέλω σε μεγάλη πλατειά, σε χρώμα πράσινο, με το χέρι σηκωμένο στυλ «Γερος της Δημοκρατίας και ένα κασκόλ του βάζελου στο χέρι).

Φίλια στην κοράκλα σου

Επίσης χαίρομαι που ξαναδιαβάζω την πολύ καλή φίλη και συν-αδελφό Zadok γνωστή βέβαια για τα ολυμπιακά της αισθήματα (εάν θυμάμαι καλά) αλλά συγχωρητέα λόγω ελλείψεως της απαραίτητης οικειότητας κα θάρρους όπως προβώ στα …δέοντα

quote:
Θα συμφωνήσω απόλυτα στη διαπαραταξιακή των μηχανικών, εξ’ άλλου έχω εκφράσει αλλά και έχω γίνει και δέκτης τέτοιων απόψεων.Οι νέοι μηχανικοί είναι αυτοί που κάποια στιγμή παίρνουν την κατάσταση στα χέρια τους και καλούνται να ανατρέψουν παλιά μοντέλα και να εισάγουν νέους κανόνες λειτουργίας. Μπορεί να χρειάζεται να καταργηθεί ένας κλάδος, μπορεί να χρειάζεται να ενημερώσουμε καλύτερα τον κόσμο για το τι ακριβώς κάνει η συντεχνία, μπορεί να χρειάζεται μια παγκόσμια ενοποίηση με κοινούς στόχους, με κοινά επαγγελματικά δικαιώματα και με μηχανικούς απ’ όλα τα μέρη

οικοδόμοι αρνούνται να συζητήσουν έστω και ανεπίσημα αλλά σε κατά τόπους οικοδομές οι μεν εννοούν να αποκαλούν τους δε «ανύπαρκτους» και να τους συμπεριφέρονται εάν τύχει και βρεθούν μαζί σε κάποια εκδηλώσει ευρύτερου ενδιαφέροντος ως μιάσματα ( ο όρος είναι από πρώην αδ οικοδόμο . Που μεταπήδησε από την μεγάλη στην εθνική οικοδομή και αποκαλείτε από τους πρώην συνεργάτες του «ανύπαρκτος» και από τους δε έχει υποβληθεί σε τιμωρία και «τρώει πάγκο» για δυο χρόνια τώρα (τραγικό)
Ακόμη πιο τραγικό είναι ότι απαγορεύεται η οποιαδήποτε σχέση (επίσημα) σε όλα τα κιτάπια και κανονισμούς λειτουργίας των «καταστημάτων»( Να χαρώ εγώ οραματισμούς για παγκόσμια αδελφότητα λαών και ανθρώπων).

Που να πεις και να περάσει μετά η άποψη «να τα βρούμε».
Η αλήθεια είναι ότι η παρούσα κατάσταση βολεύει πολύ κόσμο και μόνο κάτι ιδεαλιστές του χώρου προβληματίζει πραγματικά. Πιο πολλές οικοδομές σημαίνει τουλάχιστον πιο πολλές καρέκλες και πιο πολλές καρέκλες σημαίνει επιρροή δύναμη και φυσικά ….κάλλος (για να είμαστε και εντός θέματος).

Η πρακτική αυτή συντηρείται και κρατιέται ως «αρχαίο οροθέσιο» λόγω της επιρροής από την αγγλική ….γρίπη (μέρες που είναι).
Anyway
Κάλη μου Zadok

quote:
Έχουμε τις ίδιες εμπειρίες και κοινή παιδεία όλοι;Την ίδια οικοδομική δραστηριότητα έχει η Αθήνα, το Τόκυο και το Σάο Πάολο;Οι αντίστοιχοι οικοδόμοι ξεκινούν από κοινή βάση, ενώ χρησιμοποιούν την ίδια ιστορία;Νομίζω πως όχι.
Μπορεί και να έχεις δίκιο δεν γνωρίζω Ισως οι κινέζοι οικοδόμοι να έχουν ειδικευτεί στην παγόδα και οι ινδιάνοι να έχουν μετεκπαίδευση στο «τιπί».
Πιστεύω όμως ότι ως ένα σημεία ο μύθος του ΧΑ (μπλε «τιπί») είναι παντού ως εργαλείο προβληματισμού και συζήτησης. Μπορεί όμως και να κάνω λάθος.

Ναι ρε φιλενάδα να κτίσουμε προσπαθούμε αλλά δεν είμαστε μουλάρια όλη μερα στη δουλεία χωρίς σκέψη και κριτική… Είναι στην φύση του ανθρώπου να προσπαθεί να αλλάξει τον χώρο που ζει προς ένα καλύτερο για τον ίδιο και είναι στην φύση του ανθρώπου να κοιτάξει να πατάξει το μεγαλύτερο δυνατό έργο με την λιγότερη σπάταλη ή χρήση ενέργειας.
Όποτε δεν το δέχομαι ότι οι νόμοι του σύμπαντος μας επιβάλουν τον χορό και εμείς χορεύουμε καρσιλαμά και ταγκό
Εάν το δεχτώ θα πρέπει να αρχίσω να προσεύχομαι για την Δευτέρα παρουσία και να αποδεχτώ ότι όλα είναι προδιαγεγραμμένα (μοιραία) στην ζωή μου και δεν αλλάζουν.
Ήρθα πριν κάποια χρόνια στην σχολή με διάθεση να μάθω για να αλλάξω και δεν δύναμαι να αλλάξω χωρίς να επηρεασθεί, έστω και στο ελάχιστο, το σύμπαν που είμαι μέρος.

Το κακό που λες ότι δεν υπάρχει υπάρχει Zadok .
Υπάρχει καλή μου εκεί όπου ο άνθρωπος κοιτά μονάχα το συμφέρον του και δημιουργεί πρόβλημα στο σύμπαν που τον περιβάλει (έμψυχο και άψυχο).Όσο και είναι φιλοσοφικά «ψαγμένο» και κοινά αποδεκτό συμπέρασμα ότι καλό και κακό δεν υπάρχει ή είναι υποκειμενικό είναι κακό να υπάρχει μόνο μια άποψη σε οποιοδήποτε θέμα ακόμα και σε θέματα που άπτονται θεμελιωδών νομών του σύμπαντος η της οικοδομής. Είναι ασύμφορο για τον Δημιουργό και την δημιουργία. Ο νόμος της εντροπίας λέει ότι η τάξη μεταλλάσσεται σε χάος και μετά σε τάξη με σκοπό και σκοπιμότητα (ή κάπως έτσι τέλος πάντων απλίκα δοσμένο) άρα η διαφωνία μας θα φέρει αρμονία και ενέχει σκοπιμότητα και από της δυο πλευράς.
Από την άλλη φαντάσου την Φύση να είχε μόνο μια άποψη για την ζωή στην γη.

[quote] "αυτό" το οποίο δείχνει να οδηγεί σε "κάτι" πρέπει να είναι ορθό, αφού ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ. [quote]
Σe αυτό που λες...[quote] Καλέ μου συνεργάτη, τί να το κάνει; Αυτά τα κάνουν οι επιστήμονες.
Τελικά, η δουλειά κάνει τους άντρες (τώρα πια και τις γυναίκες), το πηλοφόρι, το μυστρί...
Θα μπορούσε βέβαια, να ιδρύσει κάτι... έτσι "για την τιμή των όπλων" που λέμε, αλλά ας όψεται... Δεν έχει έρθει η ώρα και το ευρύ πεδίο του στοχασμού και της δράσεως είναι υπεράνω των φροντίδων της υλικής ζωής...
(Αν θέλεις, γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος στο ερώτημα, μήπως και δεν έχω κατανοήσει.)[quote]
Αναφέρομε βεβαίως σε εάν ΑΕΙ ανοικτό για όλους, δωρεά στην παγκόσμια διάδοση του Φώτος της γνώσης …Έστω αυτής που είναι βατή σε όλους διότι καλή μου δεν μπορεί να ζητάμε φως για εμάς και να μην δίνουμε-απαιτούμε από τους εαυτούς μας φως για όλους. Φαντάσου τον Προμηθέα να μην μας έδινε την φωτιά του με ότι αυτό του κόστισε….
Έτσι και εμείς πρέπει να διαδώσουμε την γνώση σε όσους περισσότερους γίνεται με οποιοδήποτε κόστος Βέβαια γεννάται το ερώτημα πια γνώση κατέχουμε και πια θα διαδώσουμε αλλά αυτή η ερώτηση αποτελεί άλλο θέμα και η συζήτηση δεν γίνεται δημόσια ….

Η Στέγαση σε οποιαδήποτε μορφή θα είναι πάντα απαραίτητη αλλά είναι μάταιος κόπος όταν γνωρίζουμε ότι η «συντεχνία των πωλητών» θα πουλήσει το μπαμπάκι μας καλύτερα από εμάς σε ξένες αγορές και θα μας φέρει χρήμα και την ίδια στιγμή να θεωρούμε τους πωλητές ως συντεχνία «ανύπαρκτους»
Και το χειρότερο είναι να νομίζουμε ότι εάν έχουμε ένα δυο πωλητές στην συντεχνία των βαμβακοπαραγωγών (την δικιά μας) θα τα βγάλουμε πέρα το ίδιο καλά….
Ακόμα πιο τραγικό είναι όταν κάποιος θέσει το πρόβλημα ή τις σκέψεις αυτές να λαμβάνει την απάντηση ότι είναι όλα είναι θέλημα θεού και δεν γίνεται τίποτα εάν ο θεός δεν το θέλει…και αφού η συντεχνία υπάρχει(ακόμα) άρα ο θεός την θέλει


Δεν ξέρω εάν ωρίμασε μια «κάποια στιγμή» αλλά έχω μερικές φοβερές ιδέες πολύ επικίνδυνες για το σύστημα …(όχι το οικοδομικό αλλά το άλλο το γνωστό σύστημα)
Αλώστε έχει ειπωθεί ότι η επόμενη επανάσταση θα αρχίσει από το δίκτυο
…..και πρέπει να ξαναειπωθεί ότι «πέτρα που κυλλά δεν χορταριάζει…» χρειαζόμαστε λίγο δράση να ανάψουν τα αίματα και να ξεκινήσουμε μια κουβέντα για την επόμενη μεγάλη επανάσταση….γουστάρετε???


Για το φίλο Gothic λιγες λέξεις …."Το μόνο που έχουμε να χάσουμε είναι οι αλυσίδες μας…."

Άλλος την χρυσή, άλλος από πλατίνα, άλλος την βαφτιστικη του, άλλος την αλυσιδα που δενει τον σκυλο του και άλλος την αγγυρα απο το κοτερο….


δεν ειμαστε ρατσιστες αυτοι ... ειναι γαυροιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2005, 02:20:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
και άλλος την αγγυρα απο το κοτερο….




Για ποιόν χτυπάει η καμπάνα................

Σας χαιρετίζω από την "Εθνική" .

Α ΡΕ ΕΘΝΙΚΑΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!

Αν και γνώρισα και τα άλλα γιαπιά...πέρασα και από κει.
Σόφα όσα ανέφερες συν-άδελφε πέρα από το χιούμορ αλλά....είναι στο αίμα του ΄Ελληνα η διάσπαση και όχι η ενώτητα δυστυχώς.

Επανάσταση είπατε;
Μπορείτε να υπολογίζετε σε εμένα.....και χωρίς καρέκλα....κάθομαι και στο πάτωμα.

Edited by - Gothic on 03/02/2005 02:21:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2005, 09:40:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε μέρες που διαλέξατε !!!

Είναι κάποιες στιγμές που καταλαβαίνω γιατί τα είχαν πάρει τόσο άσχημα οι Γάλλοι και άνοιξαν τόσα κεφάλια στην επανάσταση.

Αχ να δεις πως το είπε ο άλλος χθες …. Αααα ναι ναι ….

- Γιατί ρε συνάδελφε σκοτώνονται όλοι να γίνουνε Αρχιεργολάβοι ;
- Γιατί ο Θεός έχει 4 πόδια και μία πλάτη !

Σαν Αρχαίος και Αποδεδεγμένος Επαναστάτης του Ελληνικού Τύπου λοιπόν, συντάσσομαι στο πλευρό σας αγαπημένοι μου φίλοι.

Γιάννη γύρισες από Ξάνθη ή ακόμα ;;;;;;;
Μείον 4 και βλέπουμε !!!! Πολύ κακοκαιρία έχετε βρε παιδάκι μου !!!!!
Πάλι καλά που μαζεύει ο Ολυμπιακός και κανά βαθμό στην Ευρώπη για την Ελλάδα και έτσι θα μπορείτε και κάτι να βλέπετε στην TV. Αλλιώς μια ομάδα θα συνέχιζε σε λίγο στο C.L.

Την καλημέρα μου και την πραγματική μου αγάπη προς εσάς.





Edited by - Ramoglou on 03/02/2005 09:50:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2005, 10:35:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πάντως θα πρέπει κατά την γνώμη μου να αρχίσει μια κουβέντα για το μέλλον της τέχνης στον 21 αιώνα.
Δια-οικοδομική όπως λέμε δια-συλλογική..

Tόσο σοβαρή συζήτηση και την γυρίσατε στο ποδόσφαιρο?
Τσ,τσ,τσ.. θα σας μαλώσω...

Λοιπόν άκουσα ότι σε λίγο θα μπει και ΦΠΑ... και θα'ναι ακόμη πιο δύσκολο γι'αυτούς που δεν ευννοούνται οικονομικά να το πληρώσουν...
και γω προσωπικά εκεί κολλάω...
Οπότε δεν ξέρω για την πορεία των οικοδομών των 21ο αιώνα αφού ήδη πληρώνουμε ΙΚΑ.. δικηγορικά κλπ.κλπ...
Αν ξεπεραστεί αυτό το πρόβλημα νομίζω όλα θα πάνε καλά...
Καλή σας μέρα...


"H Γνώση είναι δύναμη...1234"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2005, 12:07:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου και ομογάλακτοι συντεχνίτες, τί "καρεκλοπόδαρα" είναι αυτά που ρίχνει
Τις πλάτες φαίνεται τις κράτησε για το τζάκι του...

Τουλάχιστον το κρύο ακόμα είναι σε ανεκτά επίπεδα εδώ κάτω...

Συν-αδελφέ θυμάσαι εκείνο το "απεταξάμην, απεταξάμην" κατά τα ΘΡΥΛΙΚΑ χρόνια του "Μυητηρίου"

Αχ, θυμάμαι να λες...!!

Δεν έχεις άδικο, καλέ μου... Δεχθείτε και τους δικούς μου αγωνιστικούς χαιρετισμούς και θα επανέλθω "δημήτρια"...

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2005, 13:03:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετίζω την αγαπητή Avallon και χαίρομαι για την επάνοδο της στο εδώ θέμα.

Όλα μια συνήθεια είναι φίλη μας, ακόμα και ο Φ.Π.Α. , άλλα και άλλα έχουμε πληρώσει σα λαός εκεί θα κολλήσουμε ;

Το κράτος δε θα πάψει να ψάχνει τρόπους να μας τα πάρει και εμείς δε θα σταματήσουμε να βρίσκουμε τρόπο να μη τα δίνουμε.

Άσε που αν δεν έχεις καλό λογιστή ακούς ότι θα πληρώσεις κάτι εξωπραγματικά νούμερα που δεν έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα.

Βέβαια δε κατάλαβα γιατί θα μας μαλώσεις !
Ο αθλητισμός νομίζω πως είναι μια κουβέντα που μπορεί να συζητηθεί παντού και να προσομοιώσει καταστάσεις πάρα πολύ εύκολα.

Φαντάσου να είσαι τερματοφύλακας και να έχεις μπροστά σου ένα τοίχος από συμπαίκτες σου και να λές «δε θα το φάω, δε θα το φάω !!!» και εκεί να έρχεται ο Rivaldo και να σου καθίζει το παστέλι στη γωνία !
Ε τρελαίνεσαι ή δεν τρελαίνεσαι μετά ;

0-0 το είχα το ματσάκι θα λές και ξαφνικά το τρώω το γκόλ από το πουθενά !
Και μετά πέφτει η ψυχολογία της ομάδας και αρχίζουν τα απανωτά γκόλ και ο διασυρμός, μέχρι που αρχίζουν και σκοράρουν και οι αμυντικοί. Και μεγαλώνει ο εκνευρισμός και πέφτουν και οι κόκκινες σε συμπαίκτες και άστα να πάνε.
Άντε να καταλάβεις ότι ο Rivaldo είναι εσωτεριστής γιατί στο έβαλε από την εσωτερική γωνία με εσωτερικό φάλτσο !

Ουπς με συνεπήρε το αθλητικό σπικάζ !

Τες πα απλά ήθελα να δείξω πως ο αθλητισμός πάει παντού. Κάτι σαν το Μωάμεθ και το Βουνό ένα πράμα, άμα δε πάει ο ένας πάει ο άλλος.

Και το σχετικό ενσταντανέ !!!





Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2005, 13:06:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Πιάστο καλέέέέ !!!!!
Ααα πα πα πα ούτε στην προπόνηση δε μπορεί να αποκρούσει !!!





Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2005, 13:53:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ για το καλοσόρισμα αλλά ήμουν περαστική.

Θα μου επιτρέψεις να προτιμήσω τους πίνακες της Tate gallerry που μας παρέθεσε η Zadok... Eεε πως να το κάνουμε...ταιριάζουν καλύτερα με το κλίμα...

Οσο για το χιόνι ευτυχώς που χιόνισε για να δω μια άσπρη μέρα αφού ούτε γεμάτη τσέπη έχω ούτε καλό λογιστή...


"H Γνώση είναι δύναμη...1234"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2005, 17:59:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
- Γιατί ρε συνάδελφε σκοτώνονται όλοι να γίνουνε Αρχιεργολάβοι ;
- Γιατί ο Θεός έχει 4 πόδια και μία πλάτη !


ΧΑΧΑΧΑ ΚΑΛΟ ! ! !

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Δημήτρης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
571 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2005, 22:42:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημήτρης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

...και άλλος την αγγυρα απο το κοτερο….

Μα καλά και δεν μπορεί να αγοράσει μια καινούρια άγκυρα; Δεν είναι δα και μεγάλο το κόστος σε σχέση με το κότερο.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2005, 00:32:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ίσως και να μην χρειάζεται!

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2005, 01:09:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με πρόλαβες !!!
Αυτό ακριβώς θα έλεγα.

Λοιπόν θα παρακαλέσω τους αγαπητούς συναδέλφους να μην παρεκκλίνουμε του θέματος.
Από την άλλη σας παρακαλώ να μην αναφερθεί κανείς στον αποκλεισμό του ακατονόμαστου. Απλά ας εορτάσουμε εχέμυθα το γεγονός.





Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2005, 01:13:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σας χαιρετίζω από την "Εθνική" .


Που είσαι ρε αδερφάκι «εθνικάρα»
Και εδώ τα ίδια συν-οπαδός της «εθνικής» μας
Γράψε μου όταν κρίνεις…
Τον Ραμογλου τον Αγνοώ επιδεικτικά σήμερα γιατί έχω τις μαύρες μου (τσκ… τσκ.. κύπελλο Ελλάδος σου λέει ο άλλος) αλλά δεν θα συνεχίσω γιατί θα πάρει θάρρος..
Χαιρετώ τους παρευρισκόμενους και προχωρώ στην παράθεση της Επαναστατικής ιδέας που σας έλεγα.

Έλαβα εάν γράμμα από κάποιο φίλο απελπισμένο δανειολήπτη και το παραθέτω αυτούσιο
Περιέχει κάποιες σκέψεις που δεν εκφράζουν κατ ανάγκη τον συγγραφέα του παρόντος κειμένου στο τοπίκ και αναδημοσιεύονται στο φόρουμ με την σύμφωνη γνώμη του συγγραφέα του γράμματος…


Φίλε μου….

Σήμερα το τραπεζικά μας σύστημα στηρίζεται στην καλή πίστη των πελατών του να πληρώσουν τα χρωστούμενα που έχουν πάρει από δάνεια και πιστωτικές κάρτες.
Κανείς δεν διανοητέ να μην πληρώσει διότι θα του πάρουν το σπίτι κα λοιπά και λοιπά.
Τι θα γίνονταν όμως εάν ένα μεγάλος αριθμός δανειοληπτών (φτωχών βιοπαλαιστών αρνιόταν συντεταγμένα να πληρώσει τις δόσεις του???.

Εάν υποθέσουμε ότι οι δανειολήπτες είναι οργανωμένοι και προέρχονται από μια μικρομεσαία τράπεζα…..Μια στάση πληρωμών για ένα μήνα θα οδηγούσε την τράπεζα στην χρεοκοπία. Το κέρδος θα ήταν τεράστιο για τον κάθε δανειολήπτη

Μια ανακοίνωση στο τύπο και λίγες αφίσες στους δρόμους, μαζί με κάποιους; «Ψιθύρους» που θα «διαρρέουν αρμοδίως» προς τους καταθέτες για να αποσύρουν τα χρήματα τους από την συγκεκριμένη τράπεζα γιατί θα κλείσει….και το χάος ξεκινά

Η πρόθεση των, συντεταγμένων πάντα, δανειοληπτών και στόχος θα είναι να την κλείσουν Αυτή η ανακοίνωση θα οδηγούσε σε κατακόρυφη πτώση των μετοχών και χάος στο σύστημα (επανάσταση).
Εάν η τράπεζα προχωρούσε σε κατασχέσεις όλοι μαζί θα μαζεύονταν να ρίξουν λίγες «ψιλές» εάν χρειαστεί στο κλητήρα και τους δικαστικούς και όλα θα τελείωναν με νίκη των δανειοληπτών.
Αυτό είναι το γνωστό σύστημα που κάνουν οι αθίγγανοι όταν κάποια τράπεζα πάει να πάρει το σπίτι κάποιου ομοφύλου τους Μαζεύονται …πλακώνουν τις γρήγορες τον δικαστικό λειτουργό και τον κλητήρα και η κατάσχεση αναβάλλεται για πάντα….

Καμία άλλη τράπεζα δεν θα βοηθούσε την τράπεζα στόχο γιατί αυτό θα ήταν κατά των νομών της ελεύθερης οικονομίας και όπως είπε κάποιος στο παρελθόν «ο καπιταλισμός θα σου πουλήσει και το σκοινί που θα κρεμαστείς.

Η κυβέρνηση θα έστελνε τα ΜΑΤ …τον Στράτο …τον Ναυτικό…?
Εναντίον ποιου ????
…των 50.000 και πλέον δανειοληπτών της ΙΔΙΩΤΙΚΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ Τάδε…? Δεν νομίζω…αλλά και δεν θα τον έστελνε για να αποφύγει την αιματοχυσία. Το μονοπου θα έκανε ο Αλογοσκουφης θα ήταν να τονίσει την ανάγκη ψυχραιμίας και σεβασμού το νόμου.. Αλλά ποιος νόμος λέει ότι οι πελάτες μιας επιχείρησης δεν μπορούν να οργανωθούν και να αναλάβουν δράση για να υπερασπίσουν το συμφέρον τους..

Κάποια άλλη πιθανή ενέργεια του Αλογοσκουφη θα ήταν πιθανών μια απογραφή…

Τι θα έκανε το τραπεζικό σύστημα μπροστά στον κίνδυνο…
Θα επενέβαινε η εθνική να στηρίξει την τράπεζα τάδε …???
Ούτε αυτό είναι πιθανών διότι μια τέτοια στήριξη θα ήταν άσκοπη και χάσιμο χρημάτων αφού οι δανειολήπτες θα συνέχιζαν να μην πληρώνουν….
Το μόνο που θα μπορούσε να γίνει θα ήταν να εξαγοραστεί η τράπεζα στόχος από μια άλλη τράπεζα αναλαμβάνοντας βέβαια το ρίσκο να αποτελέσει η ίδια τράπεζα στόχο

Όπως και να έχει αυτό που θα είχε συμβεί θα είχε τρίξει τα δόντια σε πολλούς και θα έκανε τον λαό να συνειδητοποιήσει την δύναμη του…και αυτό στην χειρότερη περίπτωση διότι στην καλύτερη όλοι οι τραπεζίτες θα την κοπάναγαν πωλώντας όσο όσο τις μετοχές τους και οι τράπεζες θα έκλειναν η μια μετά την άλλη…

Οι μόνοι που ίσως να αντιδρούσαν θα ήταν η εργαζόμενοι στην τράπεζα που πιθανών θα έμεναν άνεργοι…
Πιστεύεται φίλε drum ότι δεν υπάρχουν 50.000 δανειολήπτες πρόθυμoi να κάνουν «ντου»
Είμαι σίγουρος ότι είναι περισσότεροι και είμαι σίγουρος ότι όλοι περιμένουν κάποιον να ξεκινήσει και θα ακολουθήσουν…
Το τραγικό θα ήταν να κάθονται με σταυρωμένα χέρια και να βουλιάζουν στα χρέη…η συντεταγμένα να στοιβάζονται στις ουρές για να πληρώσουν την δόση τους.

Ακόμα πιο τραγικό θα ήταν μια μέρα των ημερών το πρόβλημα των δανειοληπτών να γίνει κοινωνικό πρόβλημα και να αναλάβουν κάποιοι βουλευτές να τους το λύσουν με …..επερωτήσεις και άλλες συντεταγμένες γελοιότητες.

Η τράπεζα πάντα μα πάντα κοίταζε το συμφέρον της και έδινε δάνεια στον κοσμάκη είναι καιρός να κοιτάξει και ο κοσμάκης το συμφέρον του που είναι να κλείσει η τράπεζα που έχει πάρει δάνειο. Να κηρύξει πτώχευση και είναι πολύ απλό να γίνει χωρίς κόστος για τους υπόλοιπους..
Άσε που θα κερδίσουν και την συμπάθεια ολόκληρου του λαού διότι θα τον έχουν ενημερώσει και θα έχει αποσύρει τα χρήματα του εγκαίρως και δεύτερον ο στόχος θα είναι μια μεγάλη επιχείρηση που είναι υπεύθυνοι για μύρια όσα έχουν υποφέρει οι κατά καιρούς δανειολήπτες

Οι πιθανές παρενέργειες θα ήταν μαζικές κατασχέσεις κλπ αλλά….
σε ένα μήνα, άντε δυο το πολύ κατάσχεις δεν γίνονται…δεν προλαβαίνουν τις διαδικασίες …σε δυο μήνες θα έχει κλείσει η τράπεζα
Αλλά και εάν κάποιος την πατήσει…. θα γίνει έρανος για να σώσει το σπίτι του και να μπλοκάρει έτσι τις διαδικασίες.
Χρειάζονται πάνω από τέσσερις μήνες καθυστέρηση στις πληρωμές για να ξεκινήσουν οι διαδικασίες.
Το ότι πληρώνουμε την τράπεζα μας είναι και καλά υποχρέωση μας αλλά το συμφέρον μας είναι να αυτό οργανωθούμε εναντίον της .
Της ποιο μικρής και αδύναμης-ασήμαντης αρχικά… και ανάλογα το αποτέλεσμα και ο επόμενος στόχος.

Θα καταρρεύσει το σύστημα θα μου πει κάποιος…
Επανάσταση δεν γίνεται για να μην καταρρεύσει το σύστημα αλλά ακριβώς για αυτό για να καταρρεύσει….
Τώρα με το ευρω τα χρήματα μας, όσοι έχουν καταθέσεις, μπορούν να τα μεταφέρουν άμεσα και χωρίς κόστος σε οποιαδήποτε τράπεζα θεωρούν ασφαλή ή εκτός στόχων….

Το ευρω θα σταματήσει την κλιμάκωση του οικονομικού χάους που θα προκαλούσαν αντίστοιχες ενέργειες εάν είχαμε δραχμή.
Οι μόνοι που θα χάσουν θα είναι οι τραπεζίτες και οι επενδυτές που δεν θα ακούσουν την ειδοποίηση.
Το σύστημα είναι ευάλωτο μόνο στα σημεία επαφής με τον Λαό και αυτά τα σημεία είναι οι τράπεζες.

Τι και αν προκληθεί Χαος??? Εάν πρόκειται να κερδίσουν οι τραπεζίτες προκαλούν χάος στην Αργεντινή στην Τουρκία στην νοτιοανατολική Ασία και καταστρέφουν κόσμο…και κοσμάκη

Αυτό το χάος θα το προκαλέσουμε εμείς και θα κερδίζουμε…

Εάν γουστάρετε λοιπόν….
Μπαταχτσήδες όλου του κόσμου ενωθείτε

Μετά τιμής

Ιζ-νο-γκουντ .Δανειολήπτης

Φυσικά πρόκειται για ψευδώνυμο που χρησιμοποιεί για να αποφύγει τον Τειρεσία

Ο συντάκτης του παρόντος κειμένου δεν φέρει καμία εύθηνη για τις απόψεις του Ιζ-νο –γκουντ…και για ότι προκληθεί από την δημοσίευση τους.


δεν ειμαστε ρατσιστες αυτοι ... ειναι γαυροι

Edited by - drumx13 on 04/02/2005 01:17:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2005, 02:32:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όσες φορές τα συνειδητοποίησε αυτά ο άνθρωπος αγαπητέ,γράφτηκε ιστορία

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 10 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy