ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Ο Ναος- Η οικοδομη- Η φιλοσοφια
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 10
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2004, 09:27:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ ωραία ερώτηση !!!

Λοιπόν, αν και πολύ καλή η παραολυμπιάδα, αν και πάρα πολύ σωστά τα κράτη της Ευρώπης δίνουν μεγάλη σημασία στις ανάγκες των Α.Μ.Ε.Α., στην οικοδομή δεν μπορεί να εργασθεί ένας τέτοιος άνθρωπος.

Πως θα ανέβει στη σκαλωσιά ;
Πως θα περπατήσει πάνω στα μαδέρια ;
Πως θα κουβαλήσει υλικά ;
Και πολλά άλλα …..

Έτσι λοιπόν ουδέποτε στις οικοδομικές συντεχνίες ( πρόσεχε τι λέω ) ήταν δυνατή η συμμετοχή Α.Μ.Ε.Α., ακόμα και στις σημερινές οικοδομές δεν μπορεί να δουλέψει ένα τέτοιο άτομο.
Ο νόμος λοιπόν απαγορεύει κάτι τέτοιο.
Όμως αυτός δεν εφαρμόζετε πάντα και έτσι υπάρχουν εξαιρέσεις στον κανόνα.


Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2004, 11:16:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Ramoglou, wellcome back!

Ήσουν βόλτα με το κότερο;


Αγαπητή Avallon,

με κάλυψε ο φίλτατος.

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2004, 11:47:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο νόμος λοιπόν απαγορεύει κάτι τέτοιο.
Όμως αυτός δεν εφαρμόζετε πάντα και έτσι υπάρχουν εξαιρέσεις στον κανόνα.

Aχ αυτές οι εξαιρέσεις!
Αντί να με καλύπτουν μου δημιουργούν περισσότερα ερωτηματικά... όπως και τα παραθυράκια στους νόμους...
Anyway...ευχαριστώ για την ειλικρινήαπάντηση φίλε μου!


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2004, 14:42:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή μου Zadok χαίρε

Υπάρχουν κάποιες θάλασσες ηρεμίας, ανεξερεύνητες, που διάσπαρτα μέσα τους βρίσκεις πανέμορφα νησιά.

Ναι σ’ αυτές της θάλασσες ταξίδευα, ζήτησα και έλαβα την ηρεμία, την απομόνωση που σε οδηγεί στην τάξη.
Ναι σ’ αυτό το ταξίδι αποστασιοποιήθηκα από τον «πολιτισμό» για να θυμηθώ πως είμαι ένας λύκος (βλέπεις παραλίγο να με «βοηθήσουν» να ξεχάσω τη φύση μου και να θυμάμαι μόνο ότι είμαι πλοιοκτήτης), επέστρεψα λοιπόν στις «κοιλάδες» ελεύθερος να τρέχω και να αρμενίζω, σα λύκος ή σαν καπετάνιος.
Παρέα με την ελεύθερη αγέλη ή τους πειρατές, μακριά και συνειδητά όμως από τον «πολιτισμό» και τις πόλεις που κρύβουν στα καταγώγια τους καπηλεία με μεθυσμένες παρεούλες.


Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2004, 15:14:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Aχ αυτές οι εξαιρέσεις!


Μία έντιμη ασυμφωνία είναι συχνά ένα καλό σημάδι προόδου.
Μαχάτμα Γκάντι


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2004, 15:22:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η σχεδόν ποιητική περιγραφή, φίλε Ramoglou, μας έβαλε στο όμορφο κλίμα!

Να 'σαι καλά να σε απολαμβάνεις κι εμείς μαζί σου...

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2004, 17:19:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μία έντιμη ασυμφωνία είναι συχνά ένα καλό σημάδι προόδου.
Μαχάτμα Γκάντι

Και μια που, Zadok, μου έδωσες την ευκαιρία να διαβάσω τον λόγο του αγαπημένου μου Γκάντι, αυτής της Μεγάλης Ψυχής, αυτού του αυθεντικού άνθρωπου Δράσης, επιτρέψτε μου να παραθέσω κι εγώ τις σκέψεις που η έμπνευση από αυτά που γράφτηκαν τελευταία σε αυτό το "αναβιωθέν" Θέμα μου έχει γεννήσει.

Και μία ανίερη συμφωνία παράγει πάντα τα βαθύτερα αποτελέσματά της σε αυτούς που την έχουν κάνει... αργά ή γρήγορα.

Πολλές φορές εμείς οι άνθρωποι "βαπτίζουμε" ως Αρετές τις μικρότητές μας, από τις πιο "ανώδυνες" μέχρι και τις πιο βδελυρές ακόμη και, σαν την άλλη όψη του προηγούμενου, αποφεύγουμε την Αρετή σαν κάτι που απειλεί να καταστρέψει το οικοδόμημα της προσωπικότητάς μας. Μόνο που σε αυτή την περίπτωση δεν είναι σωστό να μιλάμε για Ναό και Οικοδομή, όσο και αν θα θέλαμε να βαυκαλιζόμαστε, αλλά για Σάπια Θεμέλια που έχουν επικαλυφθεί με ένα βρώμικο μίγμα ακαθαρσιών. Ένα "βαψιματάκι" πολύ συχνά επιμηκύνει την αίσθηση ασφάλειας που έχουμε, αλλά η κατάρρευση είναι τελικά αναπόφευκτη.

Σε όλα παίζει πρωταρχικό ρόλο η Διάκριση. Το ότι ο δρόμος που έχουμε πάρει μας αρέσει και είναι γεμάτος με εξωτικά και όμορφα φυτά και ζώα, αξιοθέατα για να θαυμάσουμε κ.ο.κ. δεν σημαίνει ότι είναι και ο Δρόμος της Αρετής! Νομίζω ότι σχεδόν όλοι θα θυμάστε τον σχετικό Μύθο, οπότε δεν υπάρχει λόγος να το επεξηγήσω μάλλον...


-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2004, 23:45:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2004, 01:48:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όλες οι οικοδομές ξεκινούν από ένα σημείο.

Είναι γνωστό από τη Γεωμετρία ότι το Ευκλείδιο σημείο δεν έχει ούτε μήκος, ούτε πλάτος, ούτε πάχος• ότι είναι χωρίς διαστάσεις και ότι είναι απλώς ένα στίγμα στο χώρο. Για να αναγνωρίζεται ως «πεπερασμένον» ή για να έχει υπόσταση, θα πρέπει να υπάρχει η δυνατότητα καθορισμού διαστάσεων. Αυτό το «Ά-ΠΕΙΡΟΝ» είναι εκτός διαστάσεων• είναι το Απόλυτο, το άδηλον (να μία εξήγηση για τη Γένεση)• απεριόριστη θέση ή πανταχού παρουσία εμπεριέχοντας εντός του όλες τις δυνατότητες, ακόμα μη εκδηλωμένες (Αναξίμανδρος). Εάν, συνεπώς, δούμε το Ευκλείδειο σημείο ως ον, έξω από όλες τις διαστάσεις, παύει να είναι στατικό. Διαχέεται προς κάθε κατεύθυνση ακτινοβολώντας και οι ακτινοβολία του επιστρέφει κατά τον ίδιο τρόπο, αναζητώντας και πάλι το σημείο ως κέντρο της υπάρξεώς του.
Τελικά, σχηματίζει, όπως και ήταν, μία σφαίρα, η οποία έχει ύπαρξη μόνο όσο το κεντρικό σημείο παραμένει σε ασταθή κατάσταση, εν δυνάμει. Είναι το έμβλημα αυτού που εμείς, οι άνθρωποι της Δύσης, γνωρίζουμε ως το Πρώτο Πρόσωπο της Τριάδος, το Αρσενικό, θετικό, στοιχείο της Θεότητος και του θείου γνωρίσματος της ΜΕΤΑΒΟΛΗΣ, η οποία λανθασμένα μερικές φορές αναφέρεται ως Καταστροφή (πόσες φορές άραγε δεν χρειάστηκε να γκρεμίσουμε την οικοδομή και να την ξαναφτιάξουμε). Θα πρέπει να λαμβάνουμε πάντοτε υπ’ όψιν μας ότι στον Κύκλο του Απείρου το Κέντρο θεωρείται ότι βρίσκεται «παντού» και η Περιφέρεια «πουθενά»• κάθε Σημείο της Περιφέρειας είναι ως εκ τούτου πάντα «ένα Κέντρο», γεγονός μεγάλης σημασίας για την κατανόηση της εσωτερικής διδασκαλίας. Εξάλλου, μόνον όταν ο άνθρωπος ως «Σημείο» της «Περιφέρειας» αντιλαμβάνεται ότι το «Κέντρο» είναι αληθινά παντού και ότι το περιβάλλον του και ο ίδιος του ο εαυτός δεν έχουν ξεχωριστή ύπαρξη, τότε μόνον ελεύθερα αναγνωρίζει ότι το «Κέντρο» είναι πραγματικά «ένα Σημείο» από το οποίο «δεν μπορεί να παραστρατήσει».
Η πορεία του Πνεύματος είναι απαραιτήτως καθορισμένη και μολονότι είναι αλήθεια ότι κάθε Σπινθήρας του μπορεί να επιταχύνει ή να καθυστερήσει τη διαδικασία κατά περίπτωση, δεν μπορεί με τίποτα και ποτέ να αποφύγει την τελική ολοκλήρωσή της. Προερχόμενο από τη Μη Εκδηλωμένη Θεία Φύση, το Πνεύμα στέκεται για λίγο στον Παράδεισο, κατέρχεται στη φαινομενική Ύπαρξη δια των πεδίων της αυξανόμενης πυκνότητος και τότε ανέρχεται δια των πεδίων της μειούμενης (μυούμενης) πυκνότητος για να επιστρέψει τελικά στην Πηγή από την οποία προήλθε (Αναξίμανδρος). Απλά το σημείο της Μεταβολής συνήθως μοιάζει με Καταστροφή. Επί του παρόντος, έχουμε δεδομένη τη βάση της ελευθέρας βουλήσεως και του πεπρωμένου και, εάν μελετήσουμε τη διαδικασία λεπτομερειακώς, μπορούμε ευκόλως να αποδείξουμε για τους εαυτούς μας ότι και οι δύο είναι αυθεντικές και οι δύο είναι ουσιαστικές. Είναι αληθινά φανερό το ότι δεν υπάρχει τυχαίο στο Σύμπαν• ο Μεγάλος Στοχαστής είναι πάντοτε ουσιαστικά πίσω από τις σκέψεις Του και συνεπώς κακώς συμπεραίνουμε ότι τα πράγματα κυλούν, μπορούμε να αναπαυθούμε ασφαλείς ότι «όλα τα πράγματα συνεργάζονται για το δικό μας καλό».

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2004, 02:52:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάρα πολύ ωραίο το κείμενο του φίλτατου Admin, ομολογώ ότι δεν τον είχα δει να γράφει στο παρελθόν σε αυτό το «στυλ», οι υποχρεώσεις ίσως του συντονισμού και της ανάπτυξης του site δεν τον άφηναν να εκφραστεί τοιουτοτρόπως.
Όμως να που μπορεί.

Καλώς όρισες λοιπόν στην λίγο ειδική κουβεντούλα των εργατών κ. Admin.

Ο μύθος και ο στοχασμός που παρέθεσες μου έφερε στο μυαλό ένα άλλο «μύθο», πολύ όμορφο και πολύ επίκαιρο για την κουβέντα μας.

Ήταν λοιπόν ένας άνθρωπος απλός, καθημερινός σαν όλους μας.
Κάποια στιγμή τα βήματα της ζωής τον έφεραν στο κατώφλι μιας ομάδας άλλων ανθρώπων, εκεί μέσα τον έμαθαν ότι η πειθαρχεία είναι το Α και το Ω για να μπορέσει κάποιος να διοικήσει.
Αυτός λοιπόν έμαθε να βιώνει την εκεί πειθαρχία με τρόπους λίγο ανορθόδοξους και κάπως ξεπερασμένους.
Εκεί «βάφτιζαν» την Υποταγή - Αρετή, την αυτόβουλη συμμετοχή - Υποχρέωση, και άλλα τέτοια.
Ο φίλος του «μύθου» μας λοιπόν ανδρώθηκε μέσα σ’ αυτό το σύστημα και οικειοποιήθηκε τις πρακτικές του.

Μια μέρα ξεκίνησε ένα πείραμα, έφτιαξε ένα σχέδιο και αποφάσισε να κάνει την κατασκευή της οικοδομής, όπως ήταν φυσικό προσπάθησε να τη διοικήσει με τον τρόπο που είχε μάθει, έκανε όμως ένα λάθος, δεν είπε σ αυτούς τους εργάτες που πήγαν στον όμορφο φαινομενικά χώρο αυτόβουλα, την αλήθεια, δηλαδή το λόγο δημιουργίας και το ότι όλοι έπρεπε να συμφωνούν απόλυτα και χωρίς αντιρρήσεις μαζί του.

Έτσι ήρθαν οι μέρες που κάποιοι κατάλαβαν ότι κάτι τρέχει, ότι κάτι δεν πάει καλά και άρχισαν τις ερωτήσεις και το συνδυασμό καταστάσεων.
Ο «φίλος μας» προσπάθησε να μη γίνει ντόρος και ακούσουν πολλοί, οι «αντιδραστικοί» βαρέθηκαν, αηδίασαν και έφυγαν.
Το «κακό» είχε ξεπεραστεί, ο Αρχηγός ήταν δυνατός και το οικοδόμημα του όρθιο αλλά σε σάπια θεμέλια, με ενοίκους που μοιάζουν με αυλικούς κόλακες και διαχειριστές που δίνουν αλλού τα έξοδα για να βγουν τα κοινόχρηστα διότι οι ίδιοι απλά ΔΕΝ ξέρουν.

Ο «φίλος μας» κάθε μέρα πήγαινε στον μαγικό καθρέφτη του λοιπόν και ρώταγε :καθρέφτη καθρεφτάκο μου ποιος είναι ο ποίο μεγάλος οικοδόμος ; ….. ΕΣΥ ΜΕΓΑΛΕ ΓΝΩΣΤΗ !!! του έλεγε ο καθρέφτης και έτσι όλα πήγαιναν κατ’ ευχή.

Αυτοί που είχαν φύγει πέρναγαν έξω από το οικοδόμημα χαμογελούσαν με λύπη και συνέχιζαν το δρόμο τους, ακόμα και όταν αποφάσισαν να κάτσουν μια μέρα στο καφενείο του ισογείου είδαν ότι τίποτα δε φτιάχτηκε, τίποτε δεν άλλαξε, ακόμα και ο καθρέφτης συνέχιζε να φωνάζει ΕΣΥ ΜΕΓΑΛΕ ΓΝΩΣΤΗ !!!


Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2004, 04:12:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάτι μου θυμίζεις, κάτι μου θυμίζεις...


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2004, 16:14:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ τον Ramoglou για τα καλά του λόγια καθώς και για τον "μύθο" που μας παρέθεσε/ανέπτυξε!

Είναι όντως ένα γλαφυρό και διδακτικό παράδειγμα που, για μένα τουλάχιστον, δείχνει την ύψιστη αναγκαιότητα οι άνθρωποι να λειτουργούν και να επιλέγουν σύμφωνα με ένα υγιές, ανεμπόδιστο, πλήρως ελεύθερο κριτήριο. Τέτοιο που δομείται μόνο στο πλαίσιο μίας όλο και μεγαλύτερης αποδέσμευσης από πάθη και εγωκεντρισμούς. Χρειάζεται ίσως να μην ακούμε για λίγο, μερικές φορές, τις κραυγές της προσωπικότητας για να ακούσουμε την φωνή του πραγματικού μας Εαυτού, αυτού του πλήρως Ελεύθερου Ανθρώπου που "κρύβουμε" μέσα μας.

Ειδικά όταν οι Άνθρωποι πλησιάζονται και βαδίζουν μαζί μονοπάτια ή δρόμους, είναι απαραίτητο το παραπάνω, γιατί είναι και το μόνο στοιχείο μέσα μας που μπορούμε να πούμε ότι Διοχετεύει αληθινή Αγάπη, αυτή που είναι ικανή να μαλακώσει τις ψυχές των Ανθρώπων, να τους κάνει να δουν ξεκάθαρα τον δικό τους Σκοπό και το Ιερό τους ξεχωριστό Έργο σε αυτή την Οικοδομή που λέγεται Ανθρωπότητα, να τους κάνει να δουν πίσω και πάνω από τις φαινομενικές διαφορές - θεμέλιος λίθος, κολώνα, αντέρεισμα κ.λπ. Σε αυτήν τη Οργανική Οικοδομή, τα πράγματα είναι πλήρως δυναμικά! Το κάθε Δομικό Στοιχείο συγκρίνεται μόνον με τον εαυτό του και την πορεία του σε σχέση με τον Σκοπό του και εξελίσσεται καθοδηγούμενο από την Ελεύθερη Βούλησή του ή αντεξελίσσεται όσο δεν την ενεργοποιεί. Δεν υπάρχει τυρανία, δεν υπάρχει άτεγκτο σχέδιο. Ο κάθε λίθος είναι ελεύθερος να δοκιμάσει να εξελιχθεί σε ανώτερο επίπεδο Φορτίου/Ευθύνης και άρα σε πιο δύσκολη θέση όσο αποδεικνύει πραγματικά στον Αληθινό Ευατό του ότι έχει κατακτήσει το προηγούμενο Βήμα. Νικητής! Νικητής και "Θυσιασμένος" ταυτόχρονα σε έναν ανώτερο Στόχο. Τα πράγματα φαίνονται αντιφατικά, αλλά υπό το Αληθινό Φως αποκτούν την πραγματική τους Διάσταση. Το μεγάλο Αριστούργημα της Θεότητας, διαποτισμένο από βαθύτατη Δικαιοσύνη για όλα τα Πλάσματα!

quote:
Κάτι μου θυμίζεις, κάτι μου θυμίζεις...

Εσάς Zadok, τι σας θυμίζει αλήθεια;

Δεν ξέρω... παρότι ο Ramoglou αναφέρει παραπάνω ότι αυτή η "κουβεντούλα" είναι "λίγο ειδική" (), προσωπικά αισθάνομαι πολύ καλά εδώ! Θα συνεχίσω να παρακολουθώ την Συζήτηση με ιδιαίτερο ενδιαφέρον!


-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2004, 17:02:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τα πράγματα φαίνονται αντιφατικά, αλλά υπό το Αληθινό Φως αποκτούν την πραγματική τους Διάσταση
....


ας δουμε λιγο κατι γνωριμο απο την ατραπο...
καποιοι κρατουν το φαναρι ...
καποιοι διακρινουν μεσα απο το φως που απλωνεται..
ενω καποιοι θελουν να παρουν τη λαμπα...
καποιοι αλλοι δε τυφλωνονται απο το φως...


hare Ram...-back!


υγ:-)οντως ο αγαπητος Aντμιν "μεταμορφωθηκε"(:?)-


....το νεο "σλογκανατμα":καθρεφτ*σουμεταπαντα...


...the soul of the rose...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2004, 18:58:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εσάς Zadok, τι σας θυμίζει αλήθεια;

Έχω ζήσει ανάλογη εμπειρία με αυτή την οποία περιγράφει ο αγαπητός Ramoglou κι έχω ακούσει πολλούς να περιγράφουν άλλες αντίστοιχες, όμως πάντα πίστευα ότι "μία ιδέα δεν είναι υπεύθυνη για το είδος των ανθρώπων, οι οποίοι την πιστεύουν".


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2004, 00:44:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έχω ζήσει ανάλογη εμπειρία με αυτή την οποία περιγράφει ο αγαπητός Ramoglou κι έχω ακούσει πολλούς να περιγράφουν άλλες αντίστοιχες, όμως πάντα πίστευα ότι "μία ιδέα δεν είναι υπεύθυνη για το είδος των ανθρώπων, οι οποίοι την πιστεύουν".

Έχεις απόλυτο δίκιο Zadok. Επειδή έχω ζήσει κι εγώ ανάλογες καταστάσεις το ίδιο διαπίστωσα και πολλά άλλα.

Διαπίστωσα ότι αν και η ιδέα δεν φταίει για την ποιότητα των ανθρώπων που την πιστεύουν και την υπηρετούν, ωστόσο δεν βοηθάει καθόλου, στην προώθηση της ιδέας αυτής, η συνεργασία και ο συγχρωτισμός με αυτούς τους ανθρώπους που (νομίζεις ότι) είναι ανεπαρκείς να την υπηρετούν.

Έτσι το καλύτερο είναι, από ότι πιστεύω, να υπηρετήσεις την ιδέα αυτή με άλλους ανθρώπους, σε άλλον τόπο, με τις συνθήκες που πιστεύεις ότι είναι πιο υγιείς. Πάντα σε αυτές τις περιπτώσεις είναι καλύτερα... "να πάρει ο καθένας το δικό του κουβαδάκι και να πάει σε άλλη παραλία".

Αλλιώς θα αισθάνεσαι σαν... τίγρης σε κλουβί.

Νομίζω όμως ότι μάλλον ξεφύγαμε από το θέμα.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2004, 01:09:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο αγαπητός Thoth !
Καλώς όρισες και εσύ φίλε στην γωνιά των οικοδόμων.

Θα συμφωνούσα απόλυτα με την προτροπή σου για κουβαδάκια και παραλίες αν οι παραλίες είχαν ταμπέλα που να λέει «ιδιωτικός χώρος απαγορεύετε η πρόσβαση», ή ακόμα και αν είχαν ένα συρματόπλεγμα που να επέτρεπε στον πορτιέρη να κάνει face control.

Όμως φίλτατε Thoth τέτοια ταμπέλα δεν υπάρχει, αντίθετα το αμπέλι σόρρυ η παραλία είναι ξέφραγη και προσβάσιμη σε όλους, κάποτε πήγαν κάποιοι «σκύλοι» να κάνουν τους φύλακες αλλά εκδιώχθηκαν, έτσι τώρα η παραλία είναι ελεύθερη με ότι προτέρημα ή ελάττωμα αυτό έχει.

Ελπίζω να μην ξέφυγα και εγώ από το θέμα


Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2004, 01:49:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα ωρέ Ramogloy δεν πίστευα ότι θα σε αγγίξουν τόσο... βαθιά οι ενδόμυχες σκέψεις μου προς ZADOK

Εξ άλλου νομίζα ότι εσύ, πάνω στο κότερο, θα είσαι... υπεράνω κάθε παραλίας.

Ξέχασέ μας εμάς τους ναυαγούς και ανοίξου στο πέλαγος

Εεε... σίγουρα έχουμε ξεφύγει τώρα από το θέμα!

Αλλά ποιος νοιάζεται για την ουσία, αφού οι εντυπώσεις είναι σίγουρα πιο ελκυστικές και πιο φτηνές; Τι φτηνές λέω εγώ; Τζάμπα πράμα


"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2004, 01:54:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί thoth και Ramoglou,

καθόλου εκτός, καθόλου εκτός!

quote:
Αλλιώς θα αισθάνεσαι σαν... τίγρης σε κλουβί.


Χάλι! Και το χειρότερο δεν είναι αυτό!!! Το χειρότερο είναι ότι κάποιοι φρόντιζαν να περνάνε το σύνθημα ότι "δεν υπάρχει άλλη παραλία" και "πού θα βρεις καλύτερα, οι άλλες δεν είναι αμμουδιές" κι άλλα τέτοια, ώσπου φωνάζεις "ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΩ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ, ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΠΕΙΤΕ" και την "κάνεις μ' ελαφρά" μπας και τα βρεις μ' εσένα τουλάχιστον.

Και "Ω, του θαύματος" έρχεται η μέρα που βρίσκεις και ωραία παραλία και καλή παρέα και ωραίο ηλιοβασίλεμα... (πάντα μετά την σταύρωση η ανάσταση)


Αλήθεια, τί λέτε: προτιμάτε τις παραλίες του ΕΟΤ ή τις άλλες, τις free;

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2004, 02:01:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αλήθεια, τί λέτε: προτιμάτε τις παραλίες του ΕΟΤ ή τις άλλες, τις free;

Να σου πω την αμαρτία μου ZADOK, εγώ δεν έχω καμία όρεξη για θάλασσες και παραλίες. Μου αρέσουν τα βουνά, αλλά προτιμώ να περιμένω να πάρω κι άλλους μαζί μου που δεν έχουν ξαναδεί κορυφές μπας και τους κάνω πιο ευτυχισμένους.

Σου εύχομαι κάθε ευτυχία στην νέα σου... ανάσταση

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
FM
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
58 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2004, 02:14:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλτατε Admin μίλησες σωστά.
Μπορεί όποιος θέλει να πάρει το κουβαδάκι του και να χτίζει μόνος του κάστρα στην άμμο. Και να βαυκαλίζεται συγχρόνως. Ότι τα φτιάχνει τόσο γερά, όσο τα άλλα από πέτρα, που στέκουν όρθια και ασφαλή στους αιώνες, ακόμη κι αν κάποτε είχαν αφήσει ανοιχτές τις κερκόπορτες. Αλλά, ο Ναός είναι στεγασμένος και εξωτερικώς. Ταύτα και μένω στην σιγή - για να μην ξεχνιόμαστε. Είπον

Edited by - FM on 29/01/2004 02:36:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2004, 02:33:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ώπα!!! Σήμερα είναι η βραδιά των εκπλήξεων !!!

"Νύχτα γιομάτη θαύματα, νύχτα σπαρμένη μάγια..."

FM μήνες έχω να σε δω στο forum.

Μας παρακολουθείς σιωπηλά ή έτυχε κι έπεσες σήμερα στην... μάζωξή μας. Αν είναι το δεύτερο, τι να πω; Αυτό κι αν είναι timing

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2004, 02:34:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Thoth θα σου αφήσω εδώ ένα απλό χαμόγελο για όλα αυτά που τόσο όμορφα μοιράστηκες μαζί μας.

Πάντως αν ποτέ θελήσεις βολτούλα σε ανοιχτές θάλασσες ή στο βουνό ευχαρίστως να σε συνοδεύσω.

Προς το παρόν είπαμε είσαι στην πόλη ε ?


Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

FM
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
58 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2004, 02:52:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αδελφέ μου Thoth - και δεν εννοώ κάτι άλλο πέρα από το ότι σε νιώθω αδελφικό φίλο, μην παρεξηγηθείς - ήταν timing αν και φαίνεται ότι κατά κάποιον ανεξήγητο τρόπο παρακολουθούσα, χωρίς να μπαίνω στο forum. Χαίρομαι που σας νιώθω όλους καλά και ... εργατικούς.
Έσπασα την σιωπή μου για να σε χαιρετήσω και μόνο. Για όλους έχω καλές σκέψεις, χωρίς εξαίρεση. Βλέπω ότι το topic εξελίχθηκε καλά και για αυτό ας συνεχίσουμε την σωστή συνταγή - την σιγή κάποιων από εμάς.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2004, 02:58:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δυστυχώς στην πόλη είμαι.

Αλλά από την Πόλη έρχομαι και στην Κορφή... Κανέλα (Λέτε η Πόλη να είναι η Κωνσταντινούπολη και αυτήν την παροιμία να έχει υπόψη της το σενάριο της ταινίας "Πολίτικη Κουζίνα"; . Είναι και η Κανέλα, βλέπετε)

Ευχαριστώ για την πρόσκληση. Θα την έχω υπόψη μου. Θα φέρω μαζί μου και κεφτεδάκια με κανέλα για να... γλυκαθούμε κατιτίς.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2004, 03:02:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όπως θέλεις FM.

Ακόμα και η Σιγή... βροντοφωνάζει πόσο απαραίτητη είναι μερικές φορές.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2004, 04:57:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ thoth,

τώρα που βρήκα την παραλία που 'ψαχνα, σίγουρα θα κάνω καιρό ν' αναρωτηθώ για τις κορυφές. Ελπίζω όμως, όταν έρθει εκείνη η ώρα, να δέχεσαι επισκέψεις...


Φίλτατε FM,

νομίζω ότι δεν έχουμε ξανασυναπαντηθεί, ε;

quote:
...και να χτίζει μόνος του κάστρα στην άμμο. Και να βαυκαλίζεται συγχρόνως. Ότι τα φτιάχνει τόσο γερά, όσο τα άλλα από πέτρα, που στέκουν όρθια και ασφαλή στους αιώνες, ακόμη κι αν κάποτε είχαν αφήσει ανοιχτές τις κερκόπορτες


Αυτά που αναφέρεις να στέκουν όρθια στους αιώνες, είναι εκείνα που έχουν γκρεμιστεί τουλάχιστον δύο φορές έως τώρα και ξαναχτίζονται εκ νέου;

Ή δεν σε εννόησα ή είμαστε λιγάκι ανακριβείς, για να μην πω αλαζονικοί...


quote:
κεφτεδάκια με κανέλα για να... γλυκαθούμε κατιτίς.


Γιαμ!!!

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2004, 09:02:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ώπα!!! Σήμερα είναι η βραδιά των εκπλήξεων !!!
"Νύχτα γιομάτη θαύματα, νύχτα σπαρμένη μάγια..."
FM μήνες έχω να σε δω στο forum.

O αγαπητός FM είχε αποσυρθεί για να κάνει τις έρευνές του...
Πήρε λοιπόν τα σύνεργα του καλού χτίστη, τα έβαλε κάτω...μέτρησε από δω...έκοψε από κει και ως δια του θαύματος κατάφερε ως βλέπω να βρει το σημείο G!...

Ηow profound!


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2004, 09:05:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
O Καθενας βρισκει αυτο που ψαχνει...και βλεπει αυτο που θελει εστω και χωρις να το ξερει να δει...
και εφοσον υπαρχει ενα σημειο (κατω απο τα αστερια) που αν εισαι εκει. δεν δυνασε να κανεις λαθος....

... τοτε ολες οι αποψεις ειναι απο-δεκτές ..
και απο εκει και περα ολα ειναι θεμα καλης διαθεσης και αγαπης.

Αγαπης δηλαδη θυσιας του Εγω και των σκοπιμοτητων.


Πιστης Ελπιδα και αγαπη... ιδιοτητες του καλου εργατη (μεταξυ αλλων)
Υπερανω ολων η Αγαπη...

....φωναζει το πραγμα

Αγαπη για οτι ερχεται και συγχωρεση για οτι εχει ηδη γινειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2004, 11:38:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν άντεξα τελικά στον πειρασμό
και θα ήθελα να πω ένα απλό πραγματάκι, καθότι με τα σύνθετα πραγματάκια, πέραν μίας σχετικής αμπελοφιλοσοφίας βλέπω γενικά μία δυσκολία εφαρμογής

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

και στους men και στους den (thooooth...καλόόόό)
καθώς βλέπω ότι γίνεται ένα gathering...λέτε...
At the end, there will be only one?

Γρήγορα το κουβαδάκι μου και σε άλλη παραλία...εάν τώρα πετύχω και τον φίλο μου τον Ράμογλου με το κότερό του...ελπίζω να με πάρει καμιά βόλτα


Tiger! Tiger! burning bright
In the forests of the night,
What immortal hand or eye,
Dare frame thy fearful symmetry?
WILLIAM BLAKE
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2004, 14:25:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ drumx13,

επιτέλους λίγη τάξη στο χάος!

Καλέ μας old tiger,

quote:
Δεν άντεξα τελικά στον πειρασμό


Πολύ χάρηκα!


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 10 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy