ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Ο Ναος- Η οικοδομη- Η φιλοσοφια
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 10
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2004, 21:28:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάτι στροβιλίζει το μυαλό μου από χθες το βράδυ:

Γιατί άραγε πλησιάζουμε την οικοδομή; Τί είναι αυτό που μας προσελκύει είτε να χτυπήσουμε την πόρτα και να πιάσουμε δουλειά, είτε να παρακολουθούμε απ' έξω;


Τί λέτε;


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2004, 11:23:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η περιεργεια ως ενα βαθμο
Η αναγκη για εκφραση και ακροατηριο σε αυτα που λεει ο καθενας
Η αναγκη ενταξης σε ομαδες (για πολλους λογους κυριως αισθημα αδυναμιας που αισθανεται το ατομο στην ζωη του και κανει μια προσπαθεια να αποκτησει τον ελεγχο )
Η φιλοσοφικη προσεγγιση και η γενικοτερη αναζητηση
ο τυχοδιωκτισμος
Η εικονα που εχει σχηματισει ο καθενας μεσω της αναγνωσης της ιστοριας της οικοδομης αλλα και τα αναγνωσματα του γενικοτερα
οικογενειακες- αλλες επιροες φιλοι

νομιζω οτι το καλυψα ως ενα βαθμο το θεμα
και ειμαι σιγουρος οτι το καθενα απο αυτα σηκωνει πολυ κουβεντα


Αγαπη για οτι ερχεται και συγχωρεση για οτι εχει ηδη γινει

Edited by - drumx13 on 13/02/2004 11:26:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2004, 14:50:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
νομιζω οτι το καλυψα ως ενα βαθμο το θεμα
και ειμαι σιγουρος οτι το καθενα απο αυτα σηκωνει πολυ κουβεντα


Ω ναι!

Όμως μήπως υπάρχει και κάτι πιο ...εσωτερικό;

Και το λέω αυτό, γιατί όλα αυτά εξηγούν το αρχικό έρισμα. Στην πορεία όμως γιατί κάποιοι αποφασίζουν να εισέλθουν και να εργασθούν, ενώ κάποιοι άλλοι διστάζουν... και διστάζουν... και διστάζουν... ενώ γυροφέρνουν το κτήριο και δεν απομακρύνονται απ' αυτό;

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2004, 17:59:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η μήτρα που γεννιέται ο καθένας είναι τυχαία;;;

Σ’ εκείνο το δωμάτιο μήπως γράφει κάποια πράματα;;;

Μήπως δε μένουν όλοι να δουλέψουν αλλά την κάνουν για όμορφα γραφεία;;;

Τελικά αν δε μπεις για τους σωστούς λόγους μήπως το «σύστημα» σε απορρίπτει;;;

Απλά μερικά ερωτηματικά.


Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2004, 19:27:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ ορθά ερωτήματα, φίλτατε Ramoglou.


Είναι αλήθεια, ότι όπως γράφτηκε και πιο πάνω, αν κάποιος δεν είναι αποφασισμένος να δουλέψει, η πρόσληψη από μόνη της δε λέει κάτι και σίγουρα δεν εξασφαλίζει καριέρα...

Αντίθετα θα έλεγα ότι επειδή οι ρήτρες στα οικοδομικά συμβόλαια είναι πολύ πιεστικές και βαριές, δεν υπάρχουν περιθώρια για ολιγωρίες, τεμπελιές ή ενασχολήσεις με αλλότρια...
Η εργατικότητα δε των υπολοίπων καθίσταται οδοδείκτης για το νέο εργαζόμενο, αντιθέτως προτρέπει τον απρόθυμο να δηλώσει παραίτηση, συνήθως χωρίς να χρειαστεί να κινηθούν διαδικασίες απολύσεως. Η σημασία δε που δίδεται στην προσφορά εργασίας καταδεικνύεται από το γεγονός ότι έστω και μίας ημέρας ένσημα στο εργοτάξιο, ακόμα και η πιο ασήμαντη εργασία μνημονεύεται δια βίου και θεωρείται ένδειξη προσφοράς σημαντικής εσωτερικής σημασίας.

Ακριβώς γι' αυτό θα επιμείνω στο ερώτημα, αγαπητοί φίλοι/ες:
Είναι τυχαία όλα αυτά ή μήπως υπάρχει -κάτι- που έλκει ή απωθεί ή τέλος πάντων προβληματίζει;

Κάτι, που κρύβεται πιθανά πίσω από την φράση του αγαπητού drumx13:

quote:
και αν νιωθεις αμηχανια να ξερεις οτι ειναι και αυτο ενα σταδιο ....


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2004, 11:50:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aν καθομουνα να αναλυσω το βρηκα στην οικοδομη και τι μου εδωσε
θα εγραφα βιβλιο ...

αποψη μου ειναι οτι αυτο που λενε..... οι ποιητες...

"εκαστος λαμβανει τα προς αυτον οφειλωμενα" εχει πολυ
ψωμι...

καθοτι στους εργατες κανεις δεν χρωσταει τιποτα

ολο το ταξιδι (προς την Ιθακη ή το στοχο ή τον κυβικο λιθο) ειναι αυτωγνωσια...

γνωθις αυτων μεσω της απελευθερωσης ....

αλλα και με σκοπο την απολυτη ελευθερια την ποιο πολυ ελευθερια και την αποδοχη του αλλου ελευθερου εξ ορισμου ανθρωπου
την ισοτητα

Η ενοια της ελευθεριας εμπεριεχει την εννοια της δυναμης
ελευθερος απο καθε τι που σε σκλαβωνει ειναι δυναμη
ειναι απιστευτη και ατιθαση, αγρια, αγνη, ωμη.... δυναμη.

η εξασκηση της ελευθεριας ειναι η απολυτη δυναμη

μεσα απο το ζητουμενο ελευθερια... ερχεται το γνωθις αυτων και αυτο σε κανει πανυσχιρο

Το "εκαστος λαμβανει τα προς αυτον οφειλωμενα" ειναι απο μονο του ασαφες

Τιθεται το ερωτημα ποιος οριζει τα οφειλομενα?

ποιος αλλος περα απο τον εαυτο μου μπορει να ορισει τα οφειλομενα?

και εδω ερχεται το μετρο στην δυναμη αλλα και...
οπου θα μετρησεις απο εδω και απο εκει και θα κανεις το σχεδιο
και εδω μπανει τα αλλα εργαλεια που βοηθουν να φταιαξεις το σχεδιο σου πραγματικοτητα....

οσο ποιο καλα ξερεις πως να δουλευεις τα εργαλεια αυτα τοσο ποιο κοντα θα ειναι το αποτελεσμα σε αυτο που σχεδιασες -ονειρευτικες...
και οσο καλυτερα ελεγχεις τα εργαλεια τοσο καλυτερα ξερεις την τεχνη και ελεγχεις της δυναμης σου ωστε να μην σπαταλιουνται ασκοπα
αλλα συμφωνα με το σχεδιο ...σου.

πανω απο ολα ομως πρεπι να ορισεις το στοχο ετσι θα ορισεις και τα υπολοιπα

Ο στοχος

και εδω μπανει η αδερφοτητα

διοτι το οικοδομημα μου -στοχος διαφερει απο το δικο σου

και ειναι απο τα πρωτα πραγματα που μαθαινεις
αγαπη

διοτι ηρθες μαζι μας για τους λογους σου και το ξερουμε οτι εχεις καποιους λογους οπως εχουμε και εμεις ....

αλλα αφου ενθσαμε της δυναμης μας ειαστε αδερφια και αυτο ειναι τι πρωτο απο ολα
να ειμαστε αδερφια

Ο στοχος ....λοιπον ...

αυτη ειναι η απαντηση στο ερωτημα σου ζαντοκ


quote:
Γιατί άραγε πλησιάζουμε την οικοδομή; Τί είναι αυτό που μας προσελκύει είτε να χτυπήσουμε την πόρτα και να πιάσουμε δουλειά, είτε να παρακολουθούμε απ' έξω;



επειδη αυτο λοιπον ειναι πρωσοπικο θεμα
οι απαντησες θα ειναι πρωσοπικες...

και ο καθενας βρισκει αυτο που ψαχνει
αυτο που λοιπει απο το οικοδομημα του
αν δεν το βρει φευγει..και καλως πρατει
ποιος σωστος ειναι ο οικοδομος που ειναι τιμιος με τον εαυτο και μενει εκτος .... απο καποιον που το παιζει.....

ενω μεσα του ξερει οτι δεν βρηκε αυτο που εψαχνε....

διοτι αυτος δεν ειναι
αδερφος....

και καποια στιγμη θα φανει

[...]και αν συνεχισω θα το γραψω το βιβλιο τωρα

Αγαπη για οτι ερχεται και συγχωρεση για οτι εχει ηδη γινειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2004, 13:51:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Aν καθομουνα να αναλυσω το βρηκα στην οικοδομη και τι μου εδωσε
θα εγραφα βιβλιο ...


Αν θυμάμαι καλά, είχα διαβάσει σ' ένα βιβλίο της DION FORTUNE ότι συχνά ελκόμεθα εσωτερικά απ' ότι μας "θυμίζει" μία παλιά μας εμφάνιση σε κάποια παλιά μας ζωή.

Έλεγε δε χαρακτηριστικά ότι αυτό εξηγεί ειδικά τις περιπτώσεις εκείνων οι οποίοι ενώ δείχνουν ιδιαίτερο ενδιαφέρον πχ. για την οικοδομή, προσπαθούν να μάθουν όσα περισσότερα μπορούν σχετικά, συναναστρέφονται οικοδόμους, τεχνίτες και μηχανικούς, παρ' όλα αυτά δείχνουν αναποφάσιστοι στην ιδέα της ιδίας συμμετοχής προβάλλοντας συνεχώς αρνήσεις και τυχαία κωλύματα. Είναι μία δοκιμασία, την οποία, έστω και μ' αυτή τη μορφή, η ψυχή έχει επιλέξει να την περάσει...


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2004, 18:49:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το σκεφτομαι απο την πρωτη στιγμη που αρχισα να κτιζω

Η σχεση της οικοδομης με τον χριστιανισμο
οχι ως επισημη θρυσκεια παπαδαριο κλπ κλπ
αλλα ως διδασκαλια του Χριστου περα απο δογματα και αποψεις
Διδασκαλια του Χριστου που κατ εμε αναφερεται στο περα απο το ΕΓΩ εως την θυσια

και ενω στην οικοδομη κοιταμε το εγω μας σε σχεση με το οικοδομημα και προσπαθουμε να το κανουμε χρησιμο....

ποσο κοντα ειναι αυτα τα πραγματα

Αγαπη για οτι ερχεται και συγχωρεση για οτι εχει ηδη γινειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2004, 20:26:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το σκεφτομαι απο την πρωτη στιγμη που αρχισα να κτιζω

Τα ένσημα φαντάζομαι θα είναι βαρέα ανθυγιεινά...λόγω επαγγέλματος
Αντε βρε! και με το καλό τη σύνταξη...
Ωχ! βλέπω τον κακό λύκο να έρχεται...
Την κάνω με ελαφριά...


"Τάδε έφη η Κοκκινοσκουφίτσα!!"

Edited by - Avallon on 19/02/2004 20:27:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2004, 20:35:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ωχ! βλέπω τον κακό λύκο να έρχεται...
Την κάνω με ελαφριά...



Αγαπητέ drumx13,

quote:
και ενω στην οικοδομη κοιταμε το εγω μας σε σχεση με το οικοδομημα και προσπαθουμε να το κανουμε χρησιμο....

ποσο κοντα ειναι αυτα τα πραγματα



Μήπως μπορείς να απαναδιατυπώσεις το ερώτημα; Μου είναι λίγο δύσκολο να το κατανοήσω και δε θα ήθελα να είμαι εκτός θέματος.


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2004, 22:16:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μιλαμε για τον πρωσοπικο μας λιθο. (Ατομικοτητα)
Μιλαμε για τον σημειο εκεινο του συμπαντος που οταν βρισκεται ο Τεχνιτης δεν μπορει να κανει λαθος. (Ατομικοτητα-αλαθητο)
Μιλαμε για μοναχικη πορεια προς το φως.(Ατομικοτητα)
Μιλαμε για Ελευθερια... και απο αυτην πηγαζει η ατομικοτητα. Καθως η ελευθερια απαιτει, κατα τον Ν Καζαντζακη, αυτογνωσια και μη εξαρτυση.
Μιλαμε για αδερφοτητα ως κατι το ζητουμενο αρα δεν υπαρχει καθως υπαρχρει ατομκοτητα που στοχος ειναι να συμβιβαστει σε μια αδερφοτητα .

Γενικα κατα την γνωμη μου μεσω της γνωσης επιτυγχνεταιη εξυψωση της ατομικοτητας που στην πορεια τιθασευεται αυτοβουλως υπερ της αδεφροτητας...

Το εγω ειναι παρων και τονωνεται συνεχως....ακομα και με μια απλη συμετοχη

και σε καμια περιπτωση δεν διδασκεται η θυσια του Εγω παρα μονο η τιθασευση του υπερ των συμφεροντων της αδερφοτητας....εξαιρειτε ισως η αρχη αρχη...

Οι στοχοι- λογοι που ανεφερα παραπανω στο προηγουμενο ερωτημα σου καλη μου φιλη ειναι το "εγω" του καθενος απο εμας
και για καθε εναν μας υπαρχει αυτο και ισως κατι ποιο βαθυ, ως λογος, για να μπει στην Τεχνη αλλα.... και αυτο τελικα πηγαζει απο το εγω...

Ισως διαβαζοντας τα "κιταπια" μας (μου αρεσει ο κωδικας που χρησιμοποιουμε οποιος δεν μας εχει παρει χαμπαρι ειναι ή ασχετος η παν-ασχετος ) ξανα μετα απο 10 χρονια να αλαξω συμπερασμα
αλλα στην παρουσα φαση
ειμαι στο....

...οτι ο ανθρωπος ειναι στο κεντρο του συμπαντος -καθενας ξεχωριστα στο δικο του- και δεν τιθεται θεμα να φτασει εκει... αλλα να το αντιληφθει
μεσω της καταριψης των δογματων

Avvalon

quote:
Τα ένσημα φαντάζομαι θα είναι βαρέα ανθυγιεινά...λόγω επαγγέλματος
Αντε βρε! και με το καλό τη σύνταξη...
Ωχ! βλέπω τον κακό λύκο να έρχεται...
Την κάνω με ελαφριά...

Ενοειτε οτι "αμοιβομαι" καταληλα και με βαση αυτα που ζηταω καλη μου αλλα δεν ειναι η κατασταση μισθοδοσιας μου... για ολους

Αγαπη για οτι ερχεται και συγχωρεση για οτι εχει ηδη γινει

Edited by - drumx13 on 19/02/2004 22:17:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2004, 15:42:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμμμ... πολύ δύσκολο ερώτημα!!!


Αλήθεια, υπάρχει μεγαλύτερη θυσία από το ατομικό Έργο;

Νομίζω ότι ακριβώς αυτό είναι που μ' ενθουσιάζει στην οικοδομή, αυτό το "μαζί και μόνοι", που λέει και το τραγούδι...


Ας αφήσουμε τη φαντασία μας ελεύθερη:

Μ’ έναν στεναγμό, ο Πρωτο-Μάστορας αφήνει τα εργαλεία του. Για εκείνον, η οικοδομή κοντεύει να αποπερατωθεί, οι τελευταίοι λίθοι τοποθετούνται και ικανοποιείται με μία αμυδρή θλίψη καθώς βλέπει τρούλο/μιναρέ (ή ότι άλλο...) να εγείρονται δια της δυνάμεως του έργου των χεριών του. Ο αληθινός Πρωτο- Μάστορας δε νοσταλγεί ανάπαυση και όσο βλέπει τις ημέρες εργασίας του να τελειώνουν, λύπη βαραίνει την καρδιά του.

Αργά – αργά οι εργάτες του Εργοταξίου του τον αφήνουν, ακολουθώντας ο καθένας και η καθεμία τον δρόμο, ο οποίος του/ης αναλογεί.

Και, ανεβαίνοντας σκαλί – σκαλί, ο Πρωτο – Μάστορας στέκεται μόνος στο ζενίθ του οικοδομήματος.
Ένας λίθος πρέπει ακόμα να τοποθετηθεί, αλλά εκείνος δεν μπορεί να τον βρει. Κάπου βρίσκεται κρυμμένος.
Γονατίζει προσευχόμενος, ζητώντας στις υπάρχουσες δυνάμεις να τον βοηθήσουν στην αναζήτησή του. Το φως του ηλίου λάμπει πάνω του και τον περιβάλλει με μία ουράνια λαμπρότητα. Ξαφνικά, μία φωνή μιλά από τους Ουρανούς, λέγοντας: «Η οικοδομή επερατώθη και στον πιστό μου Μάστορα ευρέθη ο απολεσθείς λίθος.»


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2004, 17:53:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προσωπικο το θεμα καλη Zadok λοιπον οπως το θετεις πολη ευστοχα
quote:
Ξαφνικά, μία φωνή μιλά από τους Ουρανούς, λέγοντας: «Η οικοδομή επερατώθη και στον πιστό μου Μάστορα ευρέθη ο απολεσθείς λίθος.»

εντος του ειναι ο λιθος
εντος μου ειναι η απαντηση

Αγαπη για οτι ερχεται και συγχωρεση για οτι εχει ηδη γινει

Edited by - drumx13 on 20/02/2004 17:55:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2004, 17:54:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρωσοπικο τοθεμα καλη Zadok λοιπον οπως το θετεις πολη ευστοχα
quote:
Ξαφνικά, μία φωνή μιλά από τους Ουρανούς, λέγοντας: «Η οικοδομή επερατώθη και στον πιστό μου Μάστορα ευρέθη ο απολεσθείς λίθος.»

εντος του ειναι ο λιθος
εντος μου ειναι η απαντηση

Αλωστε δεν ειναι δυνατον να θετεις μια ερωτηση
χωρις να ξερεις την απαντηση της....

απλα και μονο χρειαζεται να την ξεθαψεις απο μεσα σου

Αγαπη για οτι ερχεται και συγχωρεση για οτι εχει ηδη γινει

Edited by - drumx13 on 20/02/2004 17:54:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Knight MIXAIL
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
266 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2004, 18:29:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Knight MIXAIL  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα σε ολους.

Τελειωνει,αληθεια,εκει το εργο μας ?

Το πρωτο οικοδομημα ειναι ο εαυτος μας,
ακολουθουν η οικογενεια μας ... ... ... η κοινωνια κλπ.
Για μας τους θνητους, η σκαλα του Ιακωβ,
ποσα αληθεια σκαλοπατια εχει ?

Αν συμφωνα με την ρηση του Βουδα, ολοκληρωσουμε
την εργασια μας και δουμε την πλατη του τελευταιου
ανθρωπου, να εισερχεται στον καθαγιασμενο ναο,
τοτε υπαρχει λυπη ?

Αν ο εργατης αυτος κοιταξει το βωμο, και πει:
"Στεμμα μου η συνειδηση μου"
τοτε υπαρχει λυπη ??

Για την μικροτητα μας, υπαρχει μονον εργασια
γιατι απεχουμε πολυ απο την ολοκληρωση του δικου
μας οικοδομηματος

LOVE IS THE LAW
HARMONY THE EFFECT

Knight ΜΙΧΑΗΛ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Knight MIXAIL
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
266 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2004, 18:34:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Knight MIXAIL  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΑΡΑΛΕΙΨΗ

Συμφωνα με τον Γκουρτζιεφ
Δασκαλος ειναι εκεινος που μπορεσε
να ανεβασει εστω και εναν, στο επιπεδο του
... ... ...
Ποιος μπορει να ακουμπησει το μετρο αυτο ??


LOVE IS THE LAW
HARMONY THE EFFECT

Knight ΜΙΧΑΗΛ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2004, 21:41:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν συμφωνα με την ρηση του Βουδα, ολοκληρωσουμε
την εργασια μας και δουμε την πλατη του τελευταιου
ανθρωπου, να εισερχεται στον καθαγιασμενο ναο,
τοτε υπαρχει λυπη ?



Χμμμ...


quote:
Δασκαλος ειναι εκεινος που μπορεσε
να ανεβασει εστω και εναν, στο επιπεδο του

Ξανά χμμμ...


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Knight MIXAIL
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
266 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2004, 18:31:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Knight MIXAIL  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητη Zadok
Απορια ??

Σιγουρα ειναι το δυσκολοτερο των εργων
Μεσα απο εικονες, της οποιας τεχνης,
προσπαθουμε να περιγραψουμε οχι μονο
το Φως αλλα και να 'ορισουμε' την αποσταση
που μας χωριζει απο αυτο.
Αν ειναι δυνατον !!!
Οσα βηματα και να κανουμε, η αποσταση ειναι
τοσο μεγαλη που δεν φαινεται να μειωνεται.

Τον νυκτερινο Πυθαγορειο αυτοελεγχο
ακολουθει:
'Οθεν εργασου και εγκαρτερησον'

Αυτο θα πρεπει να ειναι το 'καλημερα'
μπροστα στον καθρεπτη μας, καθε πρωι.

Υπαρχει αλλος τροπος ολοκληρωσης του Ναου ??

Ιστορικα τωρα, αλλα και συμβολικα σχετικα
με την προσωπικη μας εργασια, υπηρξαν τρεις ναοι.
Ολοι αναμενουν την ανοικοδομηση του τεταρτου,
περιλαμπρου ναου, ως την εποχη του Ερχομου του Μεσσια.
Τεσσερα,αριθμος ολοκλρωσης, απο την Ιερα Τετρακτυ.

LOVE IS THE LAW
HARMONY THE EFFECT

Knight ΜΙΧΑΗΛ



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2004, 18:50:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλτατε ιππότα,

όχι, δεν πρόκειται για απορία, απλά... τα λέτε τόσο ωραία... που δε θέλησα να παρεμβληθώ.

Είμαι εδώ και σκέπτομαι...


Ο τέταρτος, λοιπόν...

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 23/02/2004 18:51:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2004, 03:24:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 27/02/2004 03:54:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2004, 15:27:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...την καλημερα μου στην "οικοδομη"...
-χαιρομαι να κυλω στην αυτη ροη σας..-
η αφορμη το 4...
+ η παρουσια τουτο το λιθαρακι....:ο 4ος Μαγος...
Αν καποιος εχει διαβασει την μικρη αυτη ιστοριουλα...θα εχει σιγουρα εντοπισει ενα κομματι του πριν-του....ευκολοτερα απο την εκεινη τυχουσα ταυτιση μ' εναν εκ των τριων... γνωστων μαγων...
Ο τεταρτος εφτασε ....μα Τον ειχαν ηδη σταυρωσει...

Ο τεταρτος μαγος ,ναι..υπαρχει! ...στην δικη μου πραγματικη πραγματικοτητα...
μα ελα που θ'αναρωτηθω για την πεμπτη..."Αθανασια"'...
αν συμπεριλαβω και τις αυτες πολικοτητες θα πω..οτι μαλλον ειναι τεσσερις "γιανγκ" προς μια..."γιν"...


αγαπημενη συνταξιδιωτισσα Ζαντοκ... εισαι ο κρικος που φερει την απαντηση-λιθο στα εμα-δωματα...
αναμενω απαντηση εντος της οικοδομης κι αυτο γιατι ... μια ανεξιχνιαστη για τους οικοδομους φραση-υλικο-...θα δωσει σιγουρα νεους τροπους ..χρησιμοποιησης/τοποθετησης του....
-κατοπιν μελετης εξακριβωσης...της συστασης του αυτου "λιθου"...-

-το γεγονος οτι λαμβανω καθαρο υδωρ απο το παρον θεμα...με βαζει συνεχως στη ροη ..οποτε ακουραστα ...συνεχισω...-


ευχες,
πυθιατμα



Listen to the rythm of the Universe

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2004, 20:56:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι 4 μαγι...κές φάσεις της μορφικής εξέλιξης

Κάθε σκοπός πραγματοποιείται σε τέσσερα στάδια παράγοντας τα αντίστοιχα χρώματα:

ΜΑΥΡΟ: 'Massa Confusa'
Σ' αυτό το αρχικό στάδιο, το "αντικείμενο" φαίνεται συγκεχυμένο και αόριστο. "Χάος" είναι η νότα κλειδί και είναι ν' απορεί κανείς πώς γίνεται να βγει κάτι καλό απ' αυτό! Η παρατήρηση με υπομονή σύντομα αποκαλύπτει το αναδυόμενο "Υλικό", το οποίο καίτοι πρωτόγονον, αργά- αργά εξελίσσεται προς το επιθυμητό αποτέλεσμα.

ΛΕΥΚΟ: 'Purifactio'
Στο δεύτερο Στάδιο, το αναδυόμενο υλικό μπαίνει σε μία μάλλον έσχατη περίοδο "εξαγνισμού". Αποβάλλει την αρχέγονη αταξία και αοριστία.. αλλά μπορεί να δείχνει να έχει χάσει παντελώς την εξελικτική κατεύθυνση προορισμού του! Περισσότερη υπομονή αποκαλύπτει ότι αυτό το Στάδιο έχει περισσότερο σταθεροποιήσει το Υλικό σαν "ενεργό πυρήνα", ο οποίος αργότερα μπορεί να εξελιχθεί προς το επιθυμητό αποτέλεσμα.

ΚΟΚΚΙΝΟ: 'Fulminato'
Τώρα, σ' αυτό το τρίτο Στάδιο το Έργο γίνεται εμφανές. Το παλιότερο αρκετά ακαθόριστο Υλικό τώρα αρχίζει να δείχνει καθαρά σημάδια ότι ακολουθεί την επιθυμητή πορεία εξέλιξης. Η υπομονή είναι λιγότερο απαραίτητη τώρα απ' ότι η ΣΥΝΕΣΗ και η ΠΡΟΣΟΧΗ. Το Έργο σ' αυτή τη φάση μπορεί κάποιες φορές να γίνει απειλητικά "επικίνδυνο" με την γρήγορη εξέλιξή του! Υπάρχουν στιγμές, που μπορεί να αισθανθεί κάποιος ότι όλα είναι ΚΑΠΩΣ εκτός ελέγχου! Και τότε ξαφνικά...

ΧΡΥΣΟ: 'Magnum Opus'
Το Υλικό σταθεροποιείται σε μία ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΗ ή "ζώσα" ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ, η οποία ανταποκρίνεται στο προσδοκώμενο αποτέλεσμα (και συνήθως κατά τι ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ απ' ότι θα περίμενε κάποιος)! Μπορεί να θεωρηθεί ότι το έργο "ολοκληρώνεται", όταν φτάνει σ' αυτό το Στάδιο, αλλά μπορεί να χρειάζεται ακόμη να "κρυώσει" ή να αναχθεί γενικώς σε καταλληλότερη θερμοκρασία ώστε να λάβει την τελική μορφή μέσα σε μία μικρή περίοδο πρακτικής σημασίας. Απρόσμενα "τεκμήρια" της τελικού επιθυμητού Υλικού αναδύονται, για να πληροφορήσουν τον Κατασκευαστή ότι το Μεγάλο Έργο έχει περατωθεί.

Η σκόπιμη χρήση ακόμα και των χρωμάτων των Συμβολικών αυτών Τεσσάρων Φάσεων (π.χ. με τον τρόπο ενδύσεως κατ' ακολουθίαν) μπορεί να πυροδοτήσει αποτελέσματα, παρ' όλο που φυσιολογικά θα είναι μόνο σε μικρή κλίμακα εκτός αν χρησιμοποιηθούν επίσης οι Δημιουργικές Δυνάμεις της Αιτιώδους Γεωμετρίας. Η χρωματική αυτή εξέλιξη φαίνεται χρήσιμη σε πολλούς κυρίως για προσωπική χρήση, για αυτο-μετασχηματισμό.


Οι μάγοι λοιπόν, προσέφεραν τα δώρα σ' εκείνον, ο οποίος κατά τας Γραφάς θα έφερε το πενταγράμματο όνομα, εκείνον που θα αποκαταστούσε τον Adam Kadmon - αυτόν που ενώνει όλα τα αντιτιθέμενα - προσθέτοντας ένα γράμμα στο ιερό τετραγράμματο δια του "ιερού πυρός"...


Επομένως, ένα από τα κλειδιά της Σωτηρίας, για το μυημένο, είναι να ξαναβρεί μέσα του και μέσα στην σχέση του με τον Κόσμο, αυτή την αρχέγονη ανδρογυνία, η οποία καθορίζει την αρμονία και επίσης, τη νίκη πάνω στον Χρόνο - την Αθανασία. Γι' αυτό η σωτηριολογία δια του Έργου είναι τύπου κυκλικού:

σωτηρία είναι το να ξεκινούμε από το Ον, έτσι όπως το συλλαμβάνει η Γνώση και να επιστρέφουμε σ' αυτό με την αρμόδια μίμηση, εντός μας, του οντολογικού προτύπου.

Σωτηρία είναι το να αποκαταστήσουμε έναν ταιριαστό ισομορφισμό ανάμεσα στο μακρόκοσμο και το μικρόκοσμο, ο οποίος είναι το ανθρώπινο υποκείμενο (και ξέρουμε καλά πως η "πειραματική" πρακτική του μύστη αποβλέπει στο να μεταμορφώσει όχι τόσο το αντικείμενο του πειράματος, όσο τον ίδιο τον πειραματιζόμενο).

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 27/02/2004 21:04:16

Edited by - Zadok on 27/02/2004 21:07:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

.Κανένας.
Μέλος 1ης Βαθμίδας


98 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2004, 21:47:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους .Κανένας.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σωτηρία είναι το να αποκαταστήσουμε έναν ταιριαστό ισομορφισμό ανάμεσα στο μακρόκοσμο και το μικρόκοσμο, ο οποίος είναι το ανθρώπινο υποκείμενο (και ξέρουμε καλά πως η "πειραματική" πρακτική του μύστη αποβλέπει στο να μεταμορφώσει όχι τόσο το αντικείμενο του πειράματος, όσο τον ίδιο τον πειραματιζόμενο).



Μα τί πινεις????

Γλυκια η ζωη και ο θανατος μαυριλα!

---------------
ΠΡΟΣΟΧΗ !!
- Admin -
---------------

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2004, 07:15:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
.Κανένας.
εδω δεν ειναι τυροαχλαδου και λιγοι καλοι τροποι δεν βλαπτουν

αν διαφωνουμαι και εχουμε κατι να πουμε καθομαστε και το γραφουμε

αν οχι σκαμε και διαβαζουμε
τσαμπα γνωση.

Αν παλι δεν καταλαβαινουμε τι θελει να πει ο ποιητης
παμε καπου αλλου που ταιριαζουμε περισοτερο και διαβαζουμε ποιηση ...απο το ημερολογιο.

αυτα


δεν ειμαστε ρατσιστες αυτοι ... ειναι γαυροιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2004, 10:16:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
δεν ειμαστε ρατσιστες αυτοι ... ειναι γαυροι

Δεν είμαστε εμείς "κάποιοι" απλά αυτός είναι ο .Κανένας.
Zadok αν θέλεις να μας πεις λίγα παραπάνω για το τετραγράμματο και το πενταγράμματο...αν βέβαια συνάδουν με το θέμα...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2004, 12:04:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρακαλώ, να μας ειδοποιήσει όποιος παρατηρήσει κάποιο καινούργιο - και τελευταίο - παραστράτημα του Μέλους .Κανένας.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων(και εκ των υστέρων ) για την βοήθειά σας!


-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2004, 17:41:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Avallon,

το θέμα του ιερού τετραγράμματου και του πενταγράμματου έχουν να κάνουν απόλυτα με την Kabbalah. Είναι ο τρόπος γραφής του ιερού ονόματος και του ονόματος του Γιεσούα (εκείνου ο οποίος κατά την προφητεία θα ήταν ο Μεσσίας - και η λέξη δεν είναι τυχαία). Για τους φανατικούς Εβραίους είναι δανεικό όνομα για τον Εμμανουήλ (= ο Θεός μαζί μας), ο οποίος κατά την άποψή τους δεν ήταν ο Γιεσούα.

(Σημ.: τετραγράμματον ήταν και η επιγραφή επί του σταυρού του μαρτυρίου, ο οποίος έχει τέσσερα άκρα κλπ.)

Το ιερό τετραγράμματο απεικονίζει την ίδια τη δημιουργία (πέρα απ' το απρόφερτο όνομα) ως εκπόρευση. Σε κάθετη διάταξη απεικονίζει τον Adam Kadmon της δημιουργίας.

Τα τέσσερα γράμματα του ιερού τετραγράμματος τοποθετούμενα σε διάταξη Τετρακτύος και προστιθέμενα δίνουν τον ιερό αριθμό 72 (αριθμοσοφικά 9), ο οποίος αντιπροσωπεύει τις εκπορεύσεις του θείου. 72 είναι και τα ονόματα του Θεού τα οποία προκύπτουν από το πρωτότυπο κείμενο του 1ου κεφαλαίου της Γενέσεως.

Για να επανέλθουμε προς το θέμα, η Τετρακτύς από το 1,2,3,4 δίνει τους αριθμούς 3, 5 και 7 (ως απόρροια του σχήματος) και τον αριθμό 10 ως αριθμητικό άθροισμα. Συμβολίζει την πέρα από κάθε τελειότητα (9+1) αδιάλειπτη αξέλιξη με νέα αρχή κάθε φορά, ίδιον της δημιουργίας. Είναι το σχήμα της πυραμίδας, του οικοδομήματος εκείνου το οποίο κρύβει τον δρόμο της επιστροφής...


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

.Κανένας.
Μέλος 1ης Βαθμίδας


98 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2004, 18:24:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους .Κανένας.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Παρακαλώ, να μας ειδοποιήσει όποιος παρατηρήσει κάποιο καινούργιο - και τελευταίο - παραστράτημα του Μέλους .Κανένας.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων(και εκ των υστέρων ) για την βοήθειά σας!


Φιλε admin τι εννοεις οταν λες παραστρατημα? Δεν νομιζω ως τωρα οτι εχω παραστρατησει. Ο καθενας εχει τον τροπο του να σχολιαζει και να λεει τις αποψεις του.Αυτος που τα διαβαζει μπορει να κρινει.
Μου ειναι κουραστηκο να σου αναπτυξω τη φιλοσοφια της προτασης :¨Μα τι πινεις? ¨ , και τι εννοω εγω πισω απο αυτο. Που ξερεις μπορει μερικοι να με διαβασουν και να με καταλαβουν.....
Αλλωστε ο φιλος ο Thoth μου ειχε πει καποτε για καποιο θεμα που ειχα παραπονεθει.

quote:
Στο φως όλα και εκεί ας κρίνει ο καθένας.

Αυτο κανω κι εγω.


Φιλικα......Κανένας.

Γλυκια η ζωη και ο θανατος μαυριλα!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2004, 18:33:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Που ξερεις μπορει μερικοι να με διαβασουν και να με καταλαβουν.....
Αλλωστε ο φιλος ο Thoth μου ειχε πει καποτε για καποιο θεμα που ειχα παραπονεθει.


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Στο φως όλα και εκεί ας κρίνει ο καθένας.
--------------------------------------------------------------------------------


Αυτο κανω κι εγω.


Φιλικα......Κανένας.


Αυτό κατάλαβες ".Κανένας.";

Στο φως πρέπει να είναι οι προθέσεις και οι απόψεις και όχι οι απρόκλητες και αναίτιες προσβολές των προσώπων και των απόψεών τους.

Αν αυτό είναι το "φως" σου, καλύτερα να ζούμε στο... σκοτάδι;

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
.Κανένας.
Μέλος 1ης Βαθμίδας


98 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2004, 19:44:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους .Κανένας.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτό κατάλαβες ".Κανένας.";

Ναι φιλε μου αυτο καταλαβα, που ειναι το κακο?

quote:
Στο φως πρέπει να είναι οι προθέσεις και οι απόψεις και όχι οι απρόκλητες και αναίτιες προσβολές των προσώπων και των απόψεών τους.


Εσυ αυτο καταλαβες απο αυτα που ειπα?


quote:
Αν αυτό είναι το "φως" σου, καλύτερα να ζούμε στο... σκοτάδι

Ασε και αλλους με την υπαρξη μου να βγαλουν αυτο το συμπερασμα.
Εγω ποτε δε σου ειπα που και πως θα βρεις το φως σου....


Φιλικα.....Κανένας.


Γλυκια η ζωη και ο θανατος μαυριλα!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 10 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy