ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Ο Ναος- Η οικοδομη- Η φιλοσοφια
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 10
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2004, 15:09:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο καθείς βλέπει τελικά ότι θέλει σε αυτόν τον κόσμο... (όπως έχει προλεχθεί και παραπάνω)

Άλλος εκλαμβάνει το καλυβάκι για Ναό, άλλος προσπερνά έναν καθεδρικό για να καταλήξει σε τσαντήρι, άλλος νομίζει ότι είναι ένα άτομο ενώ στην πραγματικότητα είναι πολλά και δυσαρμονικά, άλλος νομίζει ότι είναι πολλά άτομα ενώ τελικά είναι μόνον ένα(και αυτό χωρίς ψυχή), άλλος περνάει τις εμμετικές του εκκρίσεις για Νέκταρ και, εκτός του ότι τις ανακυκλώνει ο ίδιος επανατροφοδοτόντας την μηχανή του βούρκου, τις προσφέρει και στους άλλους...

Ευτυχώς που ο Κριτής είναι εκτός μας(ή εντός μας) και Ανεπηρέαστος! Γιατί με τέτοια σύγχυση και αναταραχή που προκαλούν οι ανθρώπινες προσωπικότητες, αυτά τα πάντα πολυμήχανα όντα που συνοδοιπορούν μαζί μας, μάλλον ο κόσμος θα είχε ήδη καταρρεύσει!

Όχι ότι δεν είναι αξιοθαύμαστο... Αξιοθαύμαστο και άκρως διδακτικό!

Τι κρύβει αλήθεια μέσα του ο Άνθρωπος!! Είναι απίστευτο πολλές φορές!

Προσέξτε πολύ φίλοι μου! Κι εσείς των παραλιών και εσείς των βουνών και εσείς των συνάξεων, γιατί σίγουρα θα συναντήσετε ανθρώπους στο δρόμο σας... Ο Άνθρωπος κρύβει μέσα του ένα Κτήνος και έναν Θεό μαζί! Σε οποιαδήποτε από τις δύο περιπτώσεις επιδιώκει την εκμηδένιση! Υπάρχει όμως μία άβυσος μεταξύ των δύο. Δεν είναι καθόλου το ίδιο!

Προσέξτε πολύ φίλοι μου! Για το τι θα ευχηθείτε... να αποκτήσετε ή να αποφύγετε από τους Ανθρώπους! Αγαπήστε τον Θεό και μην φοβηθείτε το Κτήνος! Γιατί: "στη Ζωή λαμβάνεις τελικά είτε αυτό που επιθυμείς πολύ ή φοβάσαι πολύ".


-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2004, 16:02:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Προσέξτε πολύ φίλοι μου! Για το τι θα ευχηθείτε... να αποκτήσετε ή να αποφύγετε από τους Ανθρώπους! Αγαπήστε τον Θεό και μην φοβηθείτε το Κτήνος! Γιατί: "στη Ζωή λαμβάνεις τελικά είτε αυτό που επιθυμείς πολύ ή φοβάσαι πολύ".

Οι Θεοί μας έχουν δώσει το μεγαλύτερο δώρο: μπορούμε να δημιουργήσουμε την πραγματικότητά μας με βάση τα πιστεύω μας και ο μόνος περιορισμός είναι εκείνος, στον οποίο πιστεύουμε.


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2004, 00:26:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Posted - 26/01/2004 :  16:59:00    
------------------------------------------------------------------------
Mια πνοή σε παλαιά topics ποτέ δεν έβλαψε. Aν μη τι άλλο, το συγκεκριμένο ούτε από το θέμα του ξέφυγε ούτε ανούσιες «κόντρες» είχε

Tείνω να αλλάξω γνώμη. Nα είστε καλά όλοι, ανεξαιρέτως


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2004, 01:24:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να τολμήσω να ρωτήσω τί ήταν αυτό που σου προκάλεσε αυτή την αίσθηση, αγαπητέ Oannes;

(Τόσο πολύ παρασύρθηκα απ' τα κουβαδάκια, που δεν καταλαβαίνω;;;)

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2004, 09:27:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα..

Σε τετοια θεματα στα οποια αναφερομαστε και που εξ ορισμου οι συμετεχοντες ειτε στο τοπικ ,ειτε στο χτησιμο... δεν εχουν την δυνατοτητα να κρινουν ευκολα και αβιαστα πρωσοπικες αποψεις.... γινονται τα εξεις:
α) ειτε οι συζητητες μιλουν για κουβαδακια παραλιες τσαντηρια και συνεχως με μια επιφαση καλυψης.... προσπαθουν να πιασουν τι λεει ο αλλος ...και Τελικα συμφωνουν χωρις να ειναι και σιγουροι ....

β) ειτε εκφραζοναται πρωσοπικες αποψεις οι οποιες δεν κρινονται ευκολα διοτι το θεμα ειναι πολυ γενικο και κατα συνεπεια ολα ειναι αποδεκτα...

γ) ειτε το θεμα ειναι πολυ ειδικο πχ Τεκτονισμος, ερβαιοι , δωδεκαθεο, και οι συμετεχοντες γινονονται μαλλια κουβαρια ...

θα ξεφυγω απο τον κανονα και θα παρω θεση
ζωντανευοντας την συζητηση...

και θα δωσω μια απαντηση στον αντμιν επιρεασμενη απο την δικη μου φιλοσοφια η μαλλον απο την φιλοσοφια που συναντησα και υιοθετησα τα τελευταια χρονια στην ζωη μου...

quote:
Άλλος εκλαμβάνει το καλυβάκι για Ναό, άλλος προσπερνά έναν καθεδρικό για να καταλήξει σε τσαντήρι, άλλος νομίζει ότι είναι ένα άτομο ενώ στην πραγματικότητα είναι πολλά και δυσαρμονικά, άλλος νομίζει ότι είναι πολλά άτομα ενώ τελικά είναι μόνον ένα(και αυτό χωρίς ψυχή), άλλος περνάει τις εμμετικές του εκκρίσεις για Νέκταρ και, εκτός του ότι τις ανακυκλώνει ο ίδιος επανατροφοδοτόντας την μηχανή του βούρκου, τις προσφέρει και στους άλλους...



με βαση αυτα που εχουν λεχτει παραπανω αυτο θα πρεπει να γινει αποδεκτο
αλλα υπαρχουν ενοιες οπως... "αδερφοτητα" οπου η τοσο μεγαλη διαφορα προσεγγισης σε ενα θεμα και η τοσο διαφορετικη αντιληψη του ιδιο γεγονοτος ειναι καταστροφικες για την αρχικη ενοια (αδερφοτητα)
γι'αυτο οι ανθρωποι που εντασονται σε... κοινωνιες, ομαδες, τσαντιρια, ναους, και θρυσκειες υφιστανται με την θεληση τους μια εκπαιδευση πριν ενταχθουν με σκοπο να εισελθουν στην ομαδα χωρις να δημιουργησουν το παραμικρο προβλημα (κατι που ειναι πρακτικα αδυνατον)
Εκπαιδευση λοιπον για οποιον θελει ...

εκπαιδευση πανω στο...

quote:
Ευτυχώς που ο Κριτής είναι εκτός μας(ή εντός μας) και Ανεπηρέαστος!
διοτι ο κριτης ειναι η συνηδηση μας και μονο αυτη και επειδη δεν δυναται να ενοχοποιουνται προθεσεις και υποψιες προθεσεων πρεπει να γνωριστουμε καλυτερα πριν να κρινουμε
και να μην εκδιδουμε συμβουλες προς ναυτιλομενους του τυπου
quote:
Προσέξτε πολύ φίλοι μου! Κι εσείς των παραλιών και εσείς των βουνών και εσείς των συνάξεων, γιατί σίγουρα θα συναντήσετε ανθρώπους στο δρόμο σας... Ο Άνθρωπος κρύβει μέσα του ένα Κτήνος και έναν Θεό μαζί! Σε οποιαδήποτε από τις δύο περιπτώσεις επιδιώκει την εκμηδένιση! Υπάρχει όμως μία άβυσος μεταξύ των δύο. Δεν είναι καθόλου το ίδιο!

διαφωνω φιλε μου οριζοντια καθετα διαγωνια και παραληλα με αυτηντην παραγραφο
πρωτα για το υφος της "συμβουλης" που μου φερνει στο νου δασκαλο που κουναει το δαχτυλο και συμβουλευει τα παιδια αλλα και επι της ουσιας
Ο ανθρωπος δεν κρυβει κανεναν θεο και κανενα κτηνος μεσα του....
ο ανθρωπος ειναι θεος και κτηνος μαζι
ο κρινων ή ο παθων αναλογα αποφασιζει με βαση τα ιδια κριτηρια και τα ιδια συμφεροντα (ωφελημισμος )
και κανεις δεν επιδιωκει την εκμηδενηση παρα μονον την υποταγη των οποιων στοχων σε καποιους αλλους μεγαλυτερους και συλογικοτερους υπο την σκεπη της "αγαπης"
...Θα ελεγα μαλιστα οτι η αυτοβελτιωση και η εξυψωση του ατομου οταν αυτο ειναι μερος ενος συστηματος και δυναται να βοηθησει καταστασεις ειναι μεγιστος στοχος ...
καμια εκμηδενιση λοιπον


αβυσος υπαρχει απο τους εξω προς τους μεσα ή το αντιστροφο
λογω παραπληροφορησης , ελληψης πληροφοριων, αισθηση αδικουμενου,αλλα και ζηλια...
αυτα τα αιτια προκαλουν την κριση και τελικα την διαφορα μεταξυ των ανθρωπων και τα μιση τελικα την αβυσο
αλλα δεν φταινε οι απο μεσα που οι απεξω ειναι... στην απεξω
διοτι στην ζωη.....
εκαστος
λαμβανει τα προς αυτον οφειλωμενα

εκτος αν δεν καταλαβα κατι καλα...


Αγαπη για οτι ερχεται και συγχωρεση για οτι εχει ηδη γινειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2004, 10:00:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μια ερωτησούλα λοιπόν για να δώσω πνοή σε αυτό το όμορφο θέμα...
Ξέρουμε ότι ο άνθρωπος έχει τη δύναμη να κάνει πολλά...βλέπε παραολυμπιάδα...

Αυτό που θέλω να μου πείτε είναι αν έχουν ποτέ χρησιμοποιηθεί για το χτίσιμο ενός τέτοιου Ναού άνθρωποι μη αρτιμελείς...Ειλικρινά όμως...


Μετά από 2 σελίδες και αρκετά posts (καλώς ήλθες τιγράκι) συγχωρείστε με αλλά όχι μόνο δεν κατανόησα αλλά και έμεινα μπορώ να πω με την πικρή γεύση της απογοήτευσης στο στόμα γι'αυτό και επανέρχομαι...

Φιλότιμη και καλή η προσπάθεια του φίλου Ramoglou να μου δώσει μια απάντηση αλλά κατόπιν τούτου περιέργως δεν μου έλυσε την απορία όταν την εξέφρασα! Το ίδιο και η γλυκήτατη Zadok την οποία εκτιμώ ιδιαιτέρως για τις γνώσεις και αυτά που έχει προσφέρει στο φόρουμ.

Και αναρωτιέμαι εγώ τώρα γιατί σε ένα "οικοδομικό" σύστημα δεν έχουν θέση οι μη αρτιμελείς (για να μην πω ανάπηροι-δεν εννοώ βεβαίως πνευματικά...).

Μην ξεχνάμε ότι η "άτιμη" και καθημερινά κατακριτέα ελληνική κοινωνία και το δικό της σύστημα έχει ενσωματώσει σε αρκετό βαθμό τους ανθρώπους αυτούς σε επαγγελματικό επίπεδο... Δεν κατανοώ λοιπόν και ξανασυγχωρήστε με γι'αυτό(ίσως φταίει το iq μου) γιατί σε ένα Ναό Πνεύματος και όχι ύλης οι άνθρωποι αυτοί απορρίπτονται... και ποιές οι προϋποθέσεις για να γίνουν δεκτοί? Να έχει μέσο γνωρίζοντας τον "εργολάβο"?
Να έχει αποδείξει την κοινωνική του καταξίωση μέσω της οικονομικής του ή επαγγελματικής κατάστασης?
Οι εργασίες στο Ναό αυτό δεν είναι πνευματικές?
Είναι!
Γι'αυτό μην αρχίζετε να μιλάτε σας παρακαλώ για αδόκιμους όρους και για χτισίματα με μυστριά κλπ....
Ας ανοίξουμε λοιπόν τα χαρτιά μας και ας κρίνουν οι άλλοι...


"Τάδε έφη Avallon"

Edited by - Avallon on 30/01/2004 10:03:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2004, 11:26:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να ζητήσω συγνώμη από τον Oannes αν θεωρεί ότι η συμμετοχή μου ήταν αρνητική στο topic.

Θα ήθελα απλώς να επισημάνω ότι η απάντησή μου στο μέλος ZADOK ήταν (κατά την γνώμη μου) μέσα στο πνεύμα του topic. Αν και με μια δόση χιούμορ, νομίζω ότι είναι σαφές ότι υποστηρίζω την συνεκτικότητα, την συντροφικότητα, την σύμπνοια και την ομόνοια των "συν-εργατών" όταν χτίζουν έναν "ναό", μια "οικοδομή". Εάν δεν υπάρχουν αυτά τα χαρακτηριστικά τότε καλύτερα να μην το "ζορίζουμε το πράμα" και να δοκιμάσουμε κάτι νέο. Μπορεί η Φύση να μας βοηθήσει και να μας στηρίξει δίνοντας Ζωή και Πνοή στην νέα μας προσπάθεια. Το έχω ξαναπεί κι άλλες φορές στο παρελθόν.

Αυτά τα συμπεράσματά μου, τα έχω εξάγει από δικές μου προσωπικές εμπειρίες και έτσι αυτή είναι μια βασική μου αρχή στο θέμα της εσωτερικής μου πορείας και στην επιλογή των "μορφών" τις οποίες ζωτικοποιώ.

Για του λόγου το αληθές:

quote:

Έχεις απόλυτο δίκιο Zadok. Επειδή έχω ζήσει κι εγώ ανάλογες καταστάσεις το ίδιο διαπίστωσα και πολλά άλλα.

Διαπίστωσα ότι αν και η ιδέα δεν φταίει για την ποιότητα των ανθρώπων που την πιστεύουν και την υπηρετούν, ωστόσο δεν βοηθάει καθόλου, στην προώθηση της ιδέας αυτής, η συνεργασία και ο συγχρωτισμός με αυτούς τους ανθρώπους που (νομίζεις ότι) είναι ανεπαρκείς να την υπηρετούν.

Έτσι το καλύτερο είναι, από ότι πιστεύω, να υπηρετήσεις την ιδέα αυτή με άλλους ανθρώπους, σε άλλον τόπο, με τις συνθήκες που πιστεύεις ότι είναι πιο υγιείς. Πάντα σε αυτές τις περιπτώσεις είναι καλύτερα... "να πάρει ο καθένας το δικό του κουβαδάκι και να πάει σε άλλη παραλία".


"Η φύση δίνει τις μορφές και μετά τις απορρίπτει. Είναι μήπως άστοργη;"

Ελπίζω να έδωσα κάποιες εξηγήσεις (ειδικά στον Oannes). Τώρα, αν κάποιοι, δεν θέλουν να μπουν στην ουσία της άποψής μου και προσπαθούν να την ερμηνεύσουν κατά το δοκούν, δυστυχώς, για αυτό δεν μπορώ να κάνω τίποτε παραπάνω.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2004, 12:55:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα αγαπημένοι συντεχνίτες,
Καλησπέρα και σ’ εσάς παρατηρητές και κριτές των οικοδόμων.

Το τόπικ αυτό όπως είπε ο αγαπητός Oannes δεν είχε ξεφύγει από το θέμα του και πήγαινε καλά, η δική μου προσπάθεια εκεί θα επικεντρωθεί λοιπόν και όπως στην αρχική μου συμμετοχή έτσι και τώρα θα απαντώ σε αυτούς που θα μπορούν να καταλάβουν τι εννοώ.

Χίλια συγνώμη που θα αγνοήσω αυτούς που δεν κατέχουν την οικοδομική τέχνη ή που την αρνούνται.

Avallon θυμάμαι εκείνο το e-mail που μου έστειλες πρόσφατα και αναφερόταν στο ποιος είναι ο αρχηγός !
Τέλειο και ταιριάζει στην πραγματικότητα με πολλούς που τελικά το μόνο που τους νοιάζει είναι να είναι αρχηγοί .

Παραβλέπω λοιπόν τα όποια άλλα σχόλια τα οποία και δεν αξίζει να ασχοληθώ μαζί τους και προχωρώ στην απάντηση επί της ερώτησης σου.

Όταν είπα ότι υπάρχουν εξαιρέσεις θα έπρεπε να υποψιαστείς ότι αυτές ανήκουν στην κατηγορία αυτών που αναφέρεις.
Και οι άλλες ( νοητικές, πλήρης αναπηρία, κλπ βαριές μορφές ) σε αυτές που αποτελούν τον κανόνα.

Το γιατί λοιπόν υπάρχει ο κανόνας είναι εύκολα κατανοητό και δεν έχει καμία σχέση με αυτό που ίσως σου περνάει από το μυαλό περί, ...

quote:
και ποιές οι προϋποθέσεις για να γίνουν δεκτοί? Να έχει μέσο γνωρίζοντας τον "εργολάβο"?
Να έχει αποδείξει την κοινωνική του καταξίωση μέσω της οικονομικής του ή επαγγελματικής κατάστασης?

Αυτά είναι σκέψεις άσχετες με την τέχνη και τουλάχιστον εσύ θα έπρεπε να το ξέρεις καλά.
Προσπαθώντας να σε βοηθήσω λίγο παραπάνω θα σου θυμίσω την ερώτηση που έκανα στο απαντητικό μου post.

Αν κάποιος δε δύναται να εργασθεί πως θα μπορέσει να προσληφθεί ;

Είναι πολύ καλό να προσπαθούμε να δείξουμε την αγάπη μας και την ελεημοσύνη μας απέναντι σε ευαίσθητες κοινωνικές ομάδες αλλά με στοργή και όχι με εκμετάλλευση.

Ξέρεις καλή μου φίλη πως η συντεχνία έχει κάτι άλλο στους κανονισμούς λειτουργίας που έρχεται να δώσει αυτό ακριβώς στην κοινωνία, αυτό είναι η αγαθοεργία, για την οποία κανένας οικοδόμος δεν περηφανεύεται και δεν διαλαλεί, γιατί απλά είναι το καθήκον του το οποίο πράττει αγόγγυστα και εν πλήρη συνειδήση.

Ελπίζω αυτή τη φορά αγαπητή μου να καλύφθηκες.

Υ.Γ. Προς κάθε ενδιαφερόμενο, γράφω ξανά απλά και μόνο για να συνομιλήσω με ανθρώπους που εγώ κρίνω ότι μπορώ να έχω κάποια επικοινωνία, με τα λιμά δεν θα ασχοληθώ εφ’ εξής όσο και αν προκληθώ καλυμμένα ή απροκάλυπτα.

Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2004, 15:48:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ drumx13,

μ' άρεσε η αρχική σου διευκρίνηση περί των συζητήσεων του Φόρουμ.

Δεν είχα "πιάσει" αυτή τη διάσταση των γραφομένων του αγαπητού Admin, αλλά νομίζω ότι επί της ουσίας δεν υπάρχει διάσταση απόψεων.

Εν πάσει περιπτώσει: "ότι πείτε εσείς οι άντρες"!


Αλλά, αν έχω καταλάβει καλά, έχει καταστεί σαφές μέχρι τούδε, ότι σε άλλους αρέσουν οι παραλίες, σε άλλους τα βουνά. Και σ' αυτούς υπάρχουν άλλες υποδιαιρέσεις: σε άλλους αρέσουν οι αμμουδιές, σε άλλους τα βότσαλα, σ' άλλους ο Παρνασσός και σ' άλλους ο Ψηλορείτης...

Θ' ακολουθήσω λοιπόν, την τακτική του αγαπητού Ramoglou και θα συνεχίσω επί του θέματος:


Κατ' αρχήν, αγαπητή Avallon σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, θα ήθελα να μη θεωρήσεις κολακεία το γεγονός ότι αισθάνομαι αμοιβαία τα αισθήματα.

Θα προσπαθήσω να δώσω μία ανάλογη απάντηση στο εύστοχο ερώτημά σου:

Σίγουρα θυμάσαι τη συζήτηση την οποία κάναμε στο τόπικ Gay και εσωτερισμος, το τόπικ το οποίο ανοίξαμε στη συνέχεια ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΑ ΚΕΝΤΡΑ ΚΑΙ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ και τους περιβόητους διαξιφισμούς στο τόπικ Rodostauroi.


Όλα τα θέματα, τα οποία αφορούν στην περί ου ο λόγος "οικοδομή", έχουν να κάνουν με μία κοσμική και μία εσωτερική διάσταση. Θα έλεγα ότι η απάντηση του αγαπητού Ramoglou καλύπτει σαφώς την κοσμική και σε κάποιο μέρος την εσωτερική.

Θα πρόσθετα λοιπόν, ότι όλα εξαρτώνται από το που χτίζουμε τί. Ποιός είναι ο σκοπός, τί προϋποθέσεις χρειάζονται για την επίτευξή του και ποιοί μπορούν να βοηθήσουν ενεργά σ' αυτό.

Θα έλεγα δε, ότι πιο πολύπλοκο μου φαίνεται το ερώτημα: ο οικοδόμος, ο οποίος έχει προσληφθεί και για κάποιο λόγο (μη εργατικό ατύχημα) έχει χάσει την αρτιμέλειά του, απολύεται; Όχι, φυσικά.

Άλλο ερώτημα: Η έγκυος μπορεί να εργαστεί στην οικοδομή; Όχι, όσο είναι έγκυος.

Όλα αυτά τα "όχι" και τα "ναι" έχουν να κάνουν με την καθαρά εσωτερική διάσταση του θέματος. Η καθημερινή πρακτική μπορεί να διαφοροποιείται και οι εξαιρέσεις έχουν να κάνουν με το γεγονός ότι στο συνειδησιακό επίπεδο, το οποίο εργαζόμεθα τα θεμέλια είναι γερά, παρ' όλες τις ανοικοδομήσεις...


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 30/01/2004 15:51:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2004, 23:18:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ παιδιά!
Καλύφθηκα!


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2004, 19:36:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η οικοδομη στον 21ο αιωνα.....


Ραστισμος;;;
Εγκλωβισμενοι στα δυχτια της παραδοσης χανουμε καθημερινα ενδεχομενα χερια απο χτιστες που ανηκουν σε αλλη φυλη -εθνικοτητα...
ποσο ευκολο ειναι αληθεια ενας τουρκος η ενας Αλβανος να δουλεψει μαζι μας στην οικοδομη και ποσο ποιο δυσκολο ενας μαυρος...
Τοσο δυσκολο που οι μαυροι φτιαχνουν τα δικα τους κτησματα ...
να υποθεσω οτι ειναι και μαυρα ;;;

Στον 21ο αιωνα στην νεα εποχη της παγκοσμιοποιησης και της επερχομενης προ παντων ενωσης (κατα αλλους αλωτριωσης ) τετοια δηλιματα φανταζουν εκτος τοπου και χρονου
και ομως δεν ειναι απλα φιλολογικα δηλιματα αλλα πραγματικες καταστασεις...

Σεξισμος;;;
αντιστοιχα των παραδοσιακων επιλογων των απανταχου αρσενικων οικοδομων...που χανουν εργατικα χερια ατομων που εχουν ενδεχομενος πανεπιστιμιακη μορφωση και διαπρεπουν στον χωρο τους μονο και μονο επειδη ειναι γυναικες .....

....επειδη ουτε ****** τιποτα ρωσιδες στην οικοδομη ουτε και τσαμπιονς λιγκ βλεπουμε (για να πεις οτι δεν ειναι για γυναικες και να το καταλαβω) δεν βλεπω τον λογο γιατι να μην δουλευουν μαζι μας την στιγμη που η κοινωνια και η πρακτικη εχουν δωσει στην γυναικα μωρφωση δουλεια και προπαντων οικονομικη ανεση απαραιτητη σε ολες της οικοδομες...
Το μονο που εχουμε να κανουμε ειναι να συγχρονιστουμε με την εποχη μας ενω εκεινο που θα επρεπε να ειχαμε κανει ειναι να ειχαμε εμει γενησει την νεα εποχη

κατακερματισμος
Ασπρες μαυρες κοκκινες κιτρινες οικοδομες με ανατολικο προσανατολισμο ,με δυτικο προσανατολισμο, μια κατασταση που η μεν κρινουν τους δε χωρις αρχη μεση και τελος (τραγωδια)

Παγκοσμιοποιηση και κοινωνια των πολιτων
Ποσο αντιλαμβανονται οι οικοδομοι σημερα το διεθνες γιγνεσθαι και ποια θα πρεπει να ειναι η θεση τους σε αυτο;;;
παρων και ενεργα ως ΜΚΩ (μη κυβερνητικη ωργανωση)
ή κλεισμενοι στα δικα τους περιμενοντας να περασει....τι ... η μπορα ;;;
και αν υπαρχει η δυνατοτητα κρατικης χρηματοδοτησεις υπο τον τιτλο ΜΚΩ (χρηματα τα οποια θα διατεθουν για τους σκοπους της εταιριας φιλανθρωπικους, στηριξης αναξιοπαθουντων, ιδρυση ή υποστηριξη σχολειων και νοσοκομειων ....

Γιατι οι Ενεργοι πολιτες καταφευγουν σε οργανωσεις τυπου action aid kai green peace η γιατροι χωρις συνορα και δεν ερχονται να δουλεψουν στην οικοδομη
μηπως εχουν αλλους στοχους
ή μηπως εχουμε αλλους στοχους
Που ειναι η δυναμικη κρουση στην κοινωνια που ενδεχομενως οραματιστικαν οι πρωτοι των πρωτων
και γιατι οι οικοδομοι... απο πρωτοποροι της διανοησης της σκεψης και της δρασης εχουν κλειστει στα καβουκια τους σαν τα σαλιγκαρια και περιμενουν να βρεξει...

Ποιο ειναι το προφιλ του μεσου οικοδομου σημερα
μηπως εχουν πεσει τα στανταρ μεσα στα χρονια που περασαν και μπροστα στην προσπαθεια μαζικοποιησης της ολη προσπαθειας


Στον 21ο αιωνα η ζωη και οι κοινωνια ισως επιβαλουν την προσαρμογη των στοχων και των δρασεων των οικοδομων σε θεματα ζωντανα....οπως ηταν παντα αλωστε
πρωτεργατες και δημιουργοι ρηξεων τασεων και μονοπατιων

και οχι την ομφαλοσκοπιση και την πνευαματικη ανελιξη
διοτι "μακαριος οποιος κοιταζει να λυσει τα προβληματα των αλλων ανθρωπων" (Καποιος θα πρεπει να το ειπε αυτο ποιο πριν απο εμενα... ειμαι σιγουρος)


Αληθεια πως η πρωτοποροι της σκεψης και γενικα τα ποιο προοδευτικα μυαλα του κοσμου που ηταν καποτε οι οικοδομοι εφτασαν να ειναι ενα απο τα ποιο συντηριτηκα κοματια των κοινωνιων που χτιζουν την οικοδομη τους

θα ηθελα την γνωμη σας

Αγαπη για οτι ερχεται και συγχωρεση για οτι εχει ηδη γινει

---------------------------------
Τροποποίηση του μηνύματος
λόγω απρεπούς φρασεολογίας.
- Admin
---------------------------------

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2004, 00:26:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλτατε drumx13,

καταρχήν σε συγχαίρω για τον προβληματισμό σου, ο οποίος κατά την γνώμη μου θίγει τα σημαντικότερα ζητήματα του κλάδου μέσα στη σημερινή κοινωνία.

Θα τολμήσω να αναπτύξω την σκέψη μου όσο πιο περιεκτικά γίνεται, για να μη μακρυγορήσω.


quote:
Ραστισμος;;;

(Συμπεραίνω ότι ήθελες να γράψεις: "Ρατσισμός")

Έχω ακούσει ότι σε κάποιες οικοδομές, υπάρχουν τέτοιες τάσεις. Όμως το φαινόμενο αυτό είχε παρατηρηθεί περισσότερο σε κοινωνίες οι οποίες αντίστοιχα έτρεφαν ιδιαίτερα τέτοια αισθήματα, όπως στις Νότιες Πολιτείες των ΗΠΑ.

Τα τελευταία χρόνια, νομίζω ότι προσπαθεί να αλλάξει αυτό. Εξάλλου έχω δει πολλές φωτογραφίες από Εργαστήρια και Οικοδομές, οι οποίες έχουν προσλάβει συνανθρώπους μας της μαύρης φυλής. Προσωπικά, μία φορά στην καριέρα μου μέχρι τώρα, παρέστην στην πρόσληψη εργάτου Μουσουλμανικού θρησκεύματος και μελαμψού στο χρώμα του δέρματος.

Θεωρώ δε, συγκλονιστική την στιγμή που ένας εργολάβος Εβραϊκής καταγωγής μετά από χρόνια κοινής εργασίας ασπάστηκε τον Χριστιανισμό. Απίστευτο;

Ίσως να λένε κάτι όλα αυτά...


quote:
Σεξισμος;;;

Δυστυχώς υπάρχουν τέτοια φαινόμενα. Κάτι τα μπράτσα των οικοδόμων, κάτι το τραγούδι: "η δουλειά κάνει τους άντρες, το γιαπί, το πιλοφόρι, το μυστρί...", κάτι η παράδοση...

Πάντως στην οικοδομή μας καμάρι το 'χουμε που δουλεύουμε ισάξια εμείς οι γυναίκες και όσοι άντρες συνάδελφοι έχουν δει τη δουλειά μας, το πως στήνουμε την σκαλωσιά, το πώς μετράμε τα υλικά, πώς τα κουβαλάμε, πώς ακολουθούμε πιστά το αρχιτεκτονικό σχέδιο, έχουν παραδεχτεί τη μαστοριά μας.


quote:
κατακερματισμος

Εδώ δεν ξέρω τί να πω, παρά να συμφωνήσω. Απελπισμένη δηλώνω κι εγώ!


quote:
Παγκοσμιοποιηση και κοινωνια των πολιτων

Εδώ τα πράγματα περιπλέκονται λίγο:

Κατά την ταπεινή μου άποψη, οι έννοιες αυτές γεννήθηκαν στους κόλπους της οικοδομής, αλλά η παραπέρα πορεία τους είναι κάπως ανεξέλεγκτη τουλάχιστον σε οικονομικό επίπεδο.

Πιστεύω ότι υπάρχουν κάποια Σωματεία οικοδόμων και εργολαβικά γραφεία, τα οποία το παλεύουν το θέμα, ενώ κάποια άλλα ψιλοπαίζουν "παιγνιδάκια εξουσίας"...

Τώρα ειδικά το θέμα του κοινωνικού έργου είναι τεράστιο:

Στο εξωτερικό τα πράγματα είναι τελείως διαφορετικά απ' ότι εδώ.

Η νομοθεσία στη χώρα μας είναι πολύ δεσμευτική για τα σωματεία μας και σχεδόν δεν επιτρέπει την επίσημη επέκτασή τους σε άλλες δραστηριότητες φιλανθρωπικού χαρακτήρα.
Έτσι, πολλά γίνονται τελείως αθόρυβα...

Θα σου πω μία ιστορία τώρα, η οποία με συγκλόνισε σχετικά με το τί γίνεται στο εξωτερικό:

Ταξείδευα με το αεροπλάνο πριν κάποια χρόνια προς Ν.Υόρκη και λίγες θέσεις πιο πίσω από μένα βρισκόταν μία παραπληγική κοπέλλα με τη θεία της. Κάποια στιγμή πιάσαμε την κουβέντα και επειδή υπέθεσα ότι πάει εκεί για θεραπευτικούς σκοπούς, μου είπε τα εξής:
Είχαν κάποιον γνωστό τους οικοδόμο στην Ελλάδα, ο οποίος τους είπε ότι οι οικοδόμοι της Αμερικής έχουν φτιάξει νοσοκομεία, τα οποία ειδικεύονται στην αποκατάσταση παραπληγικών και ειδικά παιδιών κι ότι είναι τα καλύτερα του κόσμου. Εκείνος φρόντισε και επικοινώνησε με σωματεία οικοδόμων της Αμερικής, έστειλε το ιατρικό ιστορικό της κοπέλλας (η οποία καμία σχέση με την οικοδομή δεν είχε πέραν του γνωστού) και ζήτησε τη βοήθειά τους. Του απάντησαν ότι ακολουθείται μία διαδικασία και θα τον ειδοποιήσουν, όπως έτσι και έγινε. Μία οικογένεια οικοδόμου από την Αμερική έγινε χορηγός του ταξειδιού της κοπέλλας και η χορηγία περιελλάμβανε τα εισιτήριά της, εισιτήρια και διαμονή για ένα συνοδό, νοσηλεία. Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο ευγνωμονούσε αυτή η κοπέλλα τους οικοδόμους!!!


quote:
Αληθεια πως η πρωτοποροι της σκεψης και γενικα τα ποιο προοδευτικα μυαλα του κοσμου που ηταν καποτε οι οικοδομοι εφτασαν να ειναι ενα απο τα ποιο συντηριτηκα κοματια των κοινωνιων που χτιζουν την οικοδομη τους

Νομίζω ότι εμπεριέχουν όλες τις τάσεις.

Θα σταματήσω εδώ, να γράψουν κι άλλοι και συνεχίζουμε...


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2004, 02:05:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπημένε ΦΙΛΕ

Αν και με κάλυψε σε μεγάλος μέρος η Zadok θα ήθελα να συμπληρώσω τα εξής.
Το 2001 έγινε στην Κωνσταντινούπολη μία μεγάλη μάζωξη οικοδόμων, οι Τούρκοι συνάδελφοι οφείλω να ομολογήσω μας φιλοξένησαν με τον καλύτερο τρόπο. Βέβαια εκεί δεν πήγαν μόνο Έλληνες τεχνίτες αλλά γενικά απ’ όλη την Ευρώπη.
Όσο αφορά την Αλβανία θα σου θυμίσω ότι μέχρι πριν λίγα χρόνια δεν είχαν το δικαίωμα του «συναθροίζεστε-συνεταιρίζεστε», όμως είμαι σίγουρος πως σε λίγο καιρό θα μπορέσουν και εκεί να έχουν το δικό τους σωματείο.

Όσο για την αποδοχή δε ξέρω βρε αδελφέ αλλά κάτι μου λέει μέσα μου πως θα γίνει παγκόσμια δυνατότητα στα χρόνια που έρχονται, αν με ρωτήσεις γιατί θα σου πω πως καθημερινά ακούω άντρες οικοδόμους που δεν ήθελαν τις γυναίκες δίπλα τους στην οικοδομή να τραγουδάνε το «ενωμένοι δυνατοί θα προχωρήσουμε μαζί γιατί κατάλαβα πως είμαστε ένα σ’ αυτά τα χρόνια τα χαμένα γιατί μαζί εγώ κι εσύ θα χτίσουμε σ’ όλη τη γη».

Υ.Γ. Μου έλειψες φίλε.


Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2004, 10:07:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητοί μου φίλοι...αυτούς τους προβληματισμούς που αναφέρατε τους έχετε εκφράσει ποτέ στον Αρχιμηχανικό της οικοδομής ή φοβάστε?
Τολμήσατε ποτέ να προσπαθήσετε να αλλάξετε κάτι που λειτουργεί τόσους αιώνες κάτω από το ίδιο καθεστώς?
Λένε μην αλλάζεις κάτι που λειτουργεί σωστά...αλλά εδώ απ'ότι φαίνεται τα τελευταία χρόνια κάτι δεν πάει καλά...κάτι πρέπει να αλλάξει...
Χτίσιμο δεν σημαίνει και αλλαγή-εξέλιξη?


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2004, 11:04:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα,

Παρακολουθώ με ενδιαφέρον την συζήτηση επιτέλους μία συζήτηση ουσίας (τώρα που μερικοί φύγανε για τις παραλίες και μερικοί για τα βουνά!!!)

Καλή μου Avallon

Αν παρακολούθησες και διάβασες το τι έχει γραφτεί παραπάνω θα έβλεπες ότι έρωτηση του στυλ:

quote:
"Τολμήσατε ποτέ να προσπαθήσετε να αλλάξετε κάτι που λειτουργεί τόσους αιώνες κάτω από το ίδιο καθεστώς?
Λένε μην αλλάζεις κάτι που λειτουργεί σωστά...αλλά εδώ απ'ότι φαίνεται τα τελευταία χρόνια κάτι δεν πάει καλά...κάτι πρέπει να αλλάξει...
Χτίσιμο δεν σημαίνει και αλλαγή-εξέλιξη?"

Λένε μην αλλάζεις κάτι που λειτουργεί σωστά...αλλά εδώ απ'ότι φαίνεται τα τελευταία χρόνια κάτι δεν πάει καλά...κάτι πρέπει να αλλάξει...
Χτίσιμο δεν σημαίνει και αλλαγή-εξέλιξη?"[/quote]

Θα ήταν λίγο άτοπη όταν ξεκάθαρα φαίνεται ότι η εξέλιξη υπάρχει, ότι δεν χτίζουν μόνο αλλά έχουν μάθει να ανακαινίζουν ώστε να μπορέσει να υπάρξει η δυνατότητα σε κάθε οικοδόμημα να διατηρηθεί και αν συνεχίζει να διακοσμεί τον περίγυρο.
Οι αλλαγές και ιδιώς στις οικοδομές – όσο μου επιτρέπουν οι γνώσεις μου να ξέρω – γίνονται μετά απο μελέτες. Είτε μιλάμε για τον ίδιο μας τον εαυτό, μελετάμε αντιδράσεις, ανακαλύπτουμε τα κενά μας και εξελισσόμαστε (αυτό είναι το ιδανικό τουλάχιστον), είτε μιλάμε για μία οικοδομή, μελετάμε τα υλικά που χρησιμοποιούμε, την αντοχή τους σε διάφορες περιπτώσεις (σεισμοί, αέρας, βροχή, ηλιοφάνεια) και αναλόγως προχωράμε στις ανάλογες αλλαγές για να μπορέσουμε να έχουμε ποιό σταθερές οικοδομές, είτε μιλάμε για το όλο οικοδομικό καθεστώς... που όπως φάνηκε, και ο ρατσισμός έχει πλεόν καταπολεμηθεί, και τις γυναίκες έχουν δεχτεί ως ισάξιες εργάτισσες. Το νερό λοιπόν έχει μπει στο αυλάκι... και δεν χρειάζεται να μετατραπεί σε χείμαρος... ας παραμείνει ήρεμο ποτάμι ώστε και οι αλλαγές να είναι σταθερές, σίγουρες μα πάνω απο όλα ουσιαστικές!!!

Strike like lightning and leave the thunder to those that like loud noises.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2004, 13:44:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Mara,

σας έχω διαβάσει στο παρελθόν και χαίρομαι που συναντιόνται τα ποστς μας.

Συμφωνώ απόλυτα με την απάντησή σας προς την αγαπητή Avallon.

Θα ήθελα να τονίσω επί τη ευκαιρία ότι το αποκορύφωμα της μαστοριάς είναι η ανοικοδόμιση!

Ειδικευόμεθα στα γκρεμίσματα, ολικώς ή μερικώς, με σύγχρονες οικολογικές μεθόδους και στην ανάπλαση χώρων με νέα σχέδια...

Έχετε δει τη διαφήμιση με τον τύπο ("τρελλαμένος με την μπάλλα"), ο οποίος πετάει τη σιδερένια μπάλλα στον τοίχο και καλά, βάζοντας γκολ;

Έχετε δει πώς γυαλίζει το μάτι του; Μεγάλη ηδονή!

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2004, 21:05:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγνώμη και πάλι αλλά θα ήθελα να ξέρω...
η ύπαρξη του προβλήματος(ότι κάτι δεν πάει καλά-κάτι δεν τσουλάει κατά γενική παραδοχή) εντοπίστηκε πότε?
Χθες, προχθές, περσυ, τον περασμένο αιώνα?...
Γιατί εγώ περιέργως βλέπω την ανακαίνηση της οικοδομής να γίνετε με πολύ αργούς ρυθμούς...όταν ξέρω ότι η εργατικότητα και η αμεσότητα σε άλλους τομείς είναι παρομοιώδης...

Λυπάμαι αν στεναχώρησα κάποιους με τις απορίες μου, πήρα τις απαντήσεις που χρειαζόμουν (όχι όμως και που ήθελα) και εδώ κάπου σας αποχαιρετώ...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2004, 21:52:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Avallon,

η τέχνη της ανοικοδόμισης δεν είναι στατική. Είναι "δυναμική".

Αυτό σημαίνει ότι μία τεχνική πχ. καλουπώματος, η οποία ήταν μια χαρά μέχρι χτες, σήμερα με τη νέα τεχνολογία μπορεί να αναπροσαρμοστεί για καλύτερα αποτελέσματα.

Αυτό δε σημαίνει ότι κάτι φταίει, είναι απλά εξέλιξη...

Η βάση της τέχνης βέβαια, είναι καθολική (με την ετυμολογική έννοια του όρου), για τον απλούστατο λόγο ότι πχ. το μυστρί πάντα μυστρί θα είναι και την ίδια δουλειά θα επιτελεί.

Δεν ξέρω αν σε καλύπτω, αλλά αν όχι, ίσως θα πρέπει να δώσεις ένα παράδειγμα, γιατί με το να λες

quote:
...κάτι δεν τσουλάει κατά γενική παραδοχή...

τί υπαινίσσεσαι ακριβώς; Ότι δεν ήταν λειτουργικά τα κτίσματα (έφταιγαν τα σχέδια δηλαδή); Δεν ήταν γερά στην κατασκευή (κατασκευαστικό το πρόβλημα); Υπήρξε αστοχία υλικών; Οι εργολάβοι τα παίρνανε; Τί;


Διακρίνω πάντως μία δυσαρέσκεια κι ελπίζω απλά να μου φάνηκε. Θα ήταν κρίμα να μας αποχαιρετάς έτσι... Ελπίζω να μην προκάλεσα εγώ κάτι τέτοιο άθελά μου.


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2004, 22:33:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα και ευχαριστω για την συμετοχη και της απαντησεις

Θα συμφωνησω με την ζαντοκ στο θεμα οτι εξω γινονται περισοτερα πραγματα και ποιο "ανοικτα" απο οτι γινονται εδω... και θα δικαιολογησω την ολη κατασταση της οικοδομης στην χωρα μας ... θυμιζοντας οτι η Ορθοδοξια ειναι φανατικα αντιθετη με την οικοδομη και την πολεμα....
Αυτο εχει ως αποτελεσμα μεγαλη ενεργεια να σπαταλιετε σε κατα καιρους επιθεσεις και αντεπιθεσεις και να μην πηγαινει εκει που ισως θα ειχε ποιο ορατα αποτελεματα.

Στο θεμα του σεξισμου -εδω να σας ενημερωσω οτι δουλευω σε αντρικη οικοδομη- ειναι κατι που οσες φορες εχει τεθει εχει αποριφθει μετα βδελυγμιας καθε κουβεντα επι του θεματος λογω της παραδοσης της και επειδη πολλα εχει τραβηξει ο χωρος στην ιστορια του
δεν σηκωνει πολυ κουβεντα το πραγμα υπο το φοβο της διασπασης....

Απορω ομως -και εχω καθε δικαιωμα- για το ποια ειναι η εσωτερικη ανοδος και εξελιξη τον ανθρωπων αυτων οταν θα μπορουσαν να παρουν τα εργαλεια τους αλλα και τα φτιαρακια, κουβαδακια, μπετονιερες, και να πανε σε αλλη παραλια-οικοδομη τοσο ευκολα μπροστα σε μια τετοια κατασταση....

Εδω δεν πρεπει να ξεχναμε την επιροη που ασκει ο big brother (αγγλικης προελευσης παιχνιδι ρολων και στρατηγικης) οπου απειλει να πεταξει εξω οποιον παιζει με τους κανονες....


Anygway

Ναι καλη μου zadok αναφερομουν στον Ρατσισμο και οχι στους ραστα-φαριανς....(χαχαχαχ)
Νομιζω οτι καθε προσπαθεια προς την εξαλειψη αυτων των φαινομενων που γινεται ειναι καλη αλλα εχω την αποψη οτι ειναι πολυ λιγη και ειδικα σε χωρες οπως ΗΠΑ και ΑΓΓΛΙΑ οπου μαυροι και λευκοι δεν δουλευουν παρεα...

....απο την αλλη ομως δεν βγαζω την Ελλαδα απ εξω διοτι ειδαμε πως γενηθηκε ο Ρατσισμος στην κοινωνια μας με τους οικονομικους μεταναστες και δεν αποκλειω να εκφραστει και στις οικοδομες μας ενα τετοιο ρευμα οταν τεθει το θεμα.

Σε καθε περιπτωση το να κανουμε εθιμοτυπικες εκδηλωσεις μεταξυ τον εθνων που απαρτηζουν την "διεθνη" των οικοδομων δεν ειναι αυτο που εχω στο μυαλο μου οταν αναφερομαι στον ρατσισμο αδερφε μου αποστολε

Αναφερομαι στην περιπτωση να εκφραστει ο ρατσισμος εντος μια οικοδομης απο οικοδομους προς οικοδομους επειδη ειναι αλλου χρωματος

και νομιζω οτι αυτος ειναι ο λογος που δεν υπαρχουν μικτες οικοδομες με μαυρους και λευκους
Πρεπει να δουμε εδω και μια αλλη παραμετρο ....μια ιστορια αποικιοκρατιας και ρατσισμου που υπαρχει εντονη αναμεσα σους μαυρους και την αγγλια αλλα κυριως τις ΗΠΑ...

Και επειδη για να προσληφθει καποιος στην οικοδομη πρεπει να ειναι καλης μαρτυριας αναρωτιεμε....
α) ποιος θα δωσει την καλη μαρτυρια για εναν αλβανο
β) ποιος θα αντεξει και δεν θα "μειδιασει" τουλαχιστον μπροστα σε ενα τετοιο αιτημα....

Δεν κατακρινω κανεναν ή τουλαχιστον προσπαθω αλλα νομιζω οτι ειναι θεματα που αξιζει να τα σχολιασουμε δικην δημοσιου διαλογου
και συμφωνω με την μαρα για το οτι οποια αλαγη πρεπει να γινει μετα απο μελετη...και οχι υπο καθεστως πιεσης απο καποιον Big brother αλλα και υπο την απειλη διασπασης...

Οσον αφορα το μελλον της οικοδομης ως ΜΚΟ αντιλαμβανομαι οτο στην Ελλαδα του χριστοδουλου αυτα ειναι ονειρα θερινης νυκτος

Αναρωτιεμε τι μας επιφυλασει το μελλον και η Νεα εποχη που ευαγγελιζονατι τα δυο μεγαλα κοματα

Αvallon καλη μου ελπιζω να σε καλυψα
Και τελος μια ευχη
ας τα βρουμε μεταξυ μας οι Ελληνες οικοδομοι

Αγαπη για οτι ερχεται και συγχωρεση για οτι εχει ηδη γινει

Edited by - drumx13 on 06/02/2004 22:38:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2004, 23:46:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτο εχει ως αποτελεσμα μεγαλη ενεργεια να σπαταλιετε σε κατα καιρους επιθεσεις και αντεπιθεσεις και να μην πηγαινει εκει που ισως θα ειχε ποιο ορατα αποτελεματα.

Έχω την αίσθηση δυστυχώς ότι ακριβώς γι' αυτό υπάρχει τόσο άρνηση κατά ένα μέρος (για χάριν του γενικού "μπάχαλου" δηλ.) και γιατί τα σωματεία των ραφτάδων δεν έκαναν δεκτό το αίτημά μας να ράβουν μικρότερες τσέπες στα ράσα.


quote:
... υπο το φοβο της διασπασης....

Ένας φόβος είναι, θα περάσει. Τώρα, όσο για τον Big Brother, όσο κι αν φαίνεται απίστευτο, ένας συνάδελφος από κει μου ψιθύρισε ότι θα ξημερώσει οσονούπω νέα μέρα, ένεκα η ανάγκη κι απλά θ' ανακαλύψει ξαφνικά ότι οι λέξεις έχουν πολλά νοήματα... κι οι νόμοι παραθύρια...

Πιο πολύ με ανησυχεί ο φανατισμός που διακατέχει μερικούς, γιατί απλά καθυστερεί η ανοικοδόμιση με τις συνεχείς συνελεύσεις των σωματείων για τέτοια θέματα.


quote:
...οπου μαυροι και λευκοι δεν δουλευουν παρεα...

Είναι ενδεικτικό, δε λέω. Αλλά ας θυμηθούμε ότι παλιότερα ούτε καν εργαζόντουσαν μαύροι στην οικοδομή...

Ήδη έχουμε δύο θέματα, τα οποία έχει ξεκινήσει μία μεταρρύθμιση. Έχουμε καιρό μέχρι την ολοκλήρωση...

Δεν πιστεύω ότι δε θα υπάρχουν και πισωγυρίσματα, αλλά στην εποχή του Υδροχόου ζούμε και νομίζω ότι μπορούμε να είμαστε αισιόδοξοι.

Πάντως το παράδειγμα που έφερα με το μουσουλμάνο μελαμψό πλέον συνάδελφο, αφορούσε στην οικοδομή που εργαζόμουν παλιότερα. Δεν ήταν ξεχωριστά εκείνος από εμάς.

Φαντάζεστε μια μέρα όλοι οι άνθρωποι να δουλεύουμε παρέα; Όνειρο;

Ας ξεκινήσουμε όμως τουλάχιστον από την ευχή του φιλτάτου drumx13:
Είθε να γίνουμε όλοι ένα σωματείο...

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2004, 00:00:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επιτρέψτε μου να προσθέσω κάτι ακόμα:

Όπως φάνηκε πιο πάνω, με άλλο αρχιμηχανικό ξεκίνησα να δουλεύω και με άλλον είμαι τώρα.

Συμβαίνουν κι αυτά και δεν είναι ότι πιο ευχάριστο.

Αλλά σημασία έχει να αισθανόμαστε ότι εκεί που εργαζόμαστε έχει τις καλύτερες συνθήκες για μας και μπορούμε να δουλέψουμε αποτελεσματικά.

Αν είναι ο αρχιμηχανικός να τεμπελιάζει, οι εργολάβοι να τα παίρνουν, οι εργάτες να μην προσέχουν και να κινδυνεύουν τελικά άνθρωποι, συγγνώμη, αλλά εγώ θέλω να κοιμάμαι ήσυχη τη νύχτα κι όχι να φοβάμαι μη γίνει κανας σεισμός και πλακώσει τον κοσμάκη το έκτρωμα των ανεύθυνων.

Κι επειδή στην αρχή δεν ήταν έτσι κι είχα φροντίσει να μάθω την τέχνη καλά, δεν τα παράτησα, γιατί η τέχνη δεν φταίει σε τέτοιες περιπτώσεις, βρήκα σωστούς συνεργάτες και τώρα χτίζουμεεε... Τί να κάνουμε, έτσι είν' η ζωή.


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2004, 07:15:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διάβασε με καλά αναρχικό στοιχείο μου, διάβασε τους στοίχους του τραγουδιού.

Και πάμε και σε μια λύση, πήγες και γράφτηκες εκεί που πίστευες ότι είναι ποιο καλά, ποιος σε εμποδίζει να πάρεις μεταγραφή ;
Μήπως θες να σου κάνω πρόταση ;
Βαρέθηκες να μην παίρνεις πρωτάθλημα ;
Ε καλά σε αγαπάω και το ξέρεις κάτι θα κάνουμε !

Avallon καλή μου έξω από το χορό πολλά τραγούδια λέμε και πολύ περισσότερο πολύ ποιο εύκολα κρίνουμε.
Για ένα να είσαι σίγουρη η ανακαινίσεις προχωράνε έτσι που να μην πειράζετε όμως η στατικότητα του κτηρίου.
Γιατί αν πέσει το κτήριο τζάμπα η ανακαίνιση.


Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2004, 10:19:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Avallon καλή μου έξω από το χορό πολλά τραγούδια λέμε και πολύ περισσότερο πολύ ποιο εύκολα κρίνουμε.

Λες ε? Ισως όμως αυτός που είναι έξω να έχει μιαν άλλην οπτική...πιο περιμετρική...ή ίσως επειδή ενδιαφέρεται πολύ για την οικοδομή να το έχει ψάξει πολύ...
quote:
Αν είναι ο αρχιμηχανικός να τεμπελιάζει, οι εργολάβοι να τα παίρνουν, οι εργάτες να μην προσέχουν και να κινδυνεύουν τελικά άνθρωποι, συγγνώμη, αλλά εγώ θέλω να κοιμάμαι ήσυχη τη νύχτα κι όχι να φοβάμαι μη γίνει κανας σεισμός και πλακώσει τον κοσμάκη το έκτρωμα των ανεύθυνων.

Ευγε αγαπητή μου! Αν όλοι είχαν την δική σου υπευθυνότητα ίσως οι οικοδομές να ήταν καλύτερες και ο κόσμος που θα επέλεγε να εργαστεί σε αυτές περισσότερος... Μέχρι τότε...με τόσα που έχω ακούσει μάλλον θα συνεχίσω μόνη μου το χτίσιμο ...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2004, 13:43:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Avallon,

μ' έχεις λίγο μπερδέψει:

1. Αν δεν γνωρίζεις την τέχνη, οπότε είσαι έξω απ' το χορό (όπως είπε ο φίλτατος Ramoglou), δεν μπορείς να ξέρεις αν έχουν γίνει λάθη κατασκευαστικά και όσο και να το έχεις ψάξει, θα σου ξεφεύγουν οι λεπτομέρειες. Που σημαίνει ότι τα "χοντρά" θα πιάνει το μάτι σου κι αυτά σίγουρα εκ των υστέρων... (Χαραμίζεσαι δηλαδή)

2. Αν είσαι του σωματείου, αλλά δε συμφωνείς με κάποιο μέρος του κτίσματος, όπως εγώ, συνεχίζεις με το σωστό συνεργείο και συνεργάζεσαι με σωστότερους τεχνίτες. Όπως έγραψα, δεν φταίει η τέχνη κι ούτε θα πάψει ποτέ το έργο. Άρα σημασία έχει τί κάνουμε εμείς γι' αυτό.

Βέβαια, είπες ότι θα προτιμήσεις την αυτονομία, αλλά αγαπημένη μου, το κτίσιμο είναι βαρειά εργασία για μία γυναίκα όπως και να το κάνεις, μήπως λοιπόν, πάνε χαμένες οι προσπάθειές σου; Πόσα θα κάμεις μόνη; Το κουβάλημα των υλικών, την προετοιμασία του τσιμέντου, το καλούπωμα, το μέτρημα, θα κοιτάξεις τα σχέδια, θα τα διορθώσεις; Κι αν οι γνώσεις σου δεν επαρκούν, ποιός θα στα διορθώσει;

Μερικές φορές η απομόνωση οδηγεί και στην περιθωριοποίηση. Άσε που οικονομικά θα σε κατασπαράξουν οι μεγαλοεργολάβοι...

Μήπως μαζί μπορούμε να φτιάξουμε περισσότερα και καλύτερα;


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 07/02/2004 13:50:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2004, 16:51:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελείως συμπτωματικά μου ήρθε ένα e-mail πριν από λίγο από ένα συνάδελφο απ' τις ΗΠΑ.

Εκεί, λέει, τα τελευταία χρόνια οι Αρχι-Μηχανικοί έχουν δώσει άδειες σε πολλούς εργολάβους ώστε να προσλάβουν κουφούς εργάτες, οι οποίοι όμως αποδεδειγμένα επικοινωνούν είτε διαβάζοντας τα χείλια, είτε με νοήματα. Έχουν γίνει βελτιώσεις στις διαδικασίες, ώστε να μπορούν να εργαστούν σχεδόν κανονικά και αυτοί. Ο ίδιος μου τόνισε ότι είναι ένα πολύ καλό παράδειγμα για το γεγονός ότι η Οικοδομική Τέχνη είναι ζωντανή και εξελίσσεται συναντώντας τις ανάγκες μίας εξελισσόμενης κοινωνίας.

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2004, 09:44:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σας αγαπημένοι φίλοι.

Avallon μπορώ να δεχθώ την όποια κριτική σου, μπορώ να ακούσω την όποια σκέψη σου, μπορώ ίσως ακόμα να ενστερνιστώ και κάποια ιδέα σου.

Όμως !

Όταν απλά παρατηρείς ένα έργο δε μπορείς να ξέρεις απόλυτα τις δυσκολίες που αυτό έχει μέσα από τη διαδικασία κατασκευής του.
Μα θα πεις, αφού βλέπω – παρατηρώ – μαθαίνω τι γίνετε μέσα στο εργοτάξιο άρα έχω γνώμη και άποψη.
Μα θα σου πω, βλέπεις τους εργαζόμενους – τα υλικά – μερικά αποτελέσματα όχι το σύνολο και πολύ περισσότερο τη σκέψη.

Μου χρειάζεται η γνώμη σου και να είσαι σίγουρη πως πάντα θα την ακούω – πάντα θα την λαμβάνω υπ’ όψη μου, αλλά θα πρέπει να είναι και εναρμονισμένη με την όλη οικοδομική διαδικασία και να μην είναι ανέφικτη.

Θα φέρω ένα παράδειγμα για να γίνω ποιο κατανοητός.

Όταν έρχεται ένας πελάτης στο γραφείο για να του φτιάξω το σπίτι ακούω προσεχτικά τα θέλω του, ακούω τις ιδέες που έχει για το πώς θα πρέπει να είναι το τελικό αποτέλεσμα, όμως τελικά το αν στηρίζεται η οικοδομή εκεί που αυτός θέλει, αν το τάδε δωμάτιο ή ο δείνα χώρος θα έχει τόσο επί τόσο διάσταση το ξέρω εγώ που γνωρίζω τους κανόνες τις τέχνης και τελικά εγώ θα αποφασίσω.
Ο συγκεκριμένος πελάτης μπορεί να «ξέρει» πολλά γιατί έχει διαβάσει όλα τα τεύχη του περιοδικού «Ιδανικό Σπίτι» όμως δε ξέρει την τέχνη και έτσι θα πέσει σε αντιφάσεις απέναντι στους νόμους της τέχνης.

Όταν αυτός ο ίδιος ο πελάτης θα έρθει να παρακολουθήσει την εξέλιξη της οικοδομής και πάλι κινδυνεύει να πέσει σε πλάνη διότι θα ακούει τον κάθε ένα να του λέει «ααα πλήρωσες πολλά για τα πλακάκια», «μμμ έπρεπε να έχεις κάνει ποιο κοντή τη μάντρα», «βρε συ τα τάδε χρώματα είναι ποιο καλά απ’ αυτά που έβαλες».
Όλα αυτά θα τον οδηγήσουν σε μια σύγχυση που τελικά δε θα έχουν άμεση σχέση με την οικοδομή και το αποτέλεσμα της.

Και τέλος κάτι ακόμα ποιο ακραίο αλλά πολύ καλό σαν παράδειγμα.
Φαντάσου πως δεν είσαι στη θέση του πελάτη αλλά στη θέση ενός νέου/ας που θέλει να γίνει τεχνίτης και προσπαθεί να βρει τον τρόπο να μπει σ’ ένα συνεργείο.
Ακούει λοιπόν από τους γύρω γύρω ότι για να πάς σ’ ένα μάστορα και να μπεις στο συνεργείο πρέπει να έχεις ένσημα από άλλες δουλειές, πρέπει να είσαι Έλληνας/δα, πρέπει να έχεις 3 σπίτια δικά σου και 2 εξοχικά μαζί με μία Mercedes για να πηγαίνεις στην οικοδομή, ότι για να μπορείς να μιλάς στον μάστορα πρέπει να στήσεις (_|_), ότι για να ανέβεις στην ιεραρχία και από βοηθός να μπορέσεις να γίνεις εργάτης θα πρέπει να κάνεις αυτό εκείνο το άλλο.
Ε τότε αυτός ο άνθρωπος δε ξέρει τίποτα γιατί έχει μπερδευτεί από όσα ψεύδη ακούει και έτσι έχει μια εντελώς λανθασμένη άποψη.

Την καλημέρα μου σε όλους σας.


Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2004, 12:46:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και πάμε και σε μια λύση, πήγες και γράφτηκες εκεί που πίστευες ότι είναι ποιο καλά, ποιος σε εμποδίζει να πάρεις μεταγραφή ;
Μήπως θες να σου κάνω πρόταση ;
Βαρέθηκες να μην παίρνεις πρωτάθλημα ;
Ε καλά σε αγαπάω και το ξέρεις κάτι θα κάνουμε !



Aν αναφαιρεσαι σε μενα
θα δήλωσω οτι δεν εντασομαι σε ομαδες που εχουν κανει ταριφα την 4αρα στην Ευρωπη.... την 5 αρα τρεις φορες τον χρονο... και εσχατως εσπασαν ρεκορ τσαμπιονς λιγκ με το 7 μηδεν....μπραβο
συνεχιστε να εξελισεσται......

και ευχομαι ολοψυχα (και σου το ορκιζομαι οτι το ενοω) αυτη.... η πνευματικη ανελιξη να συνεχιστει... και λεω πνευματικη
διοτι...

απο πρακτικης πλευρας πατε κατα διαολου.... και καθε φορα που παιρνατε τα συνορα ανακλυπτεται την βαθυτερη ενοια των λεξεων .... "βοηθα παναγια"
το οποιο καλο ειναι αλλα....

αποτελεσμα παπαλα....

ασε που εμπεριεχει εναν δογματισμο απαραδεκτο για εραστες της τεχνης


Το να αλαξω "ομαδα" στην "ηλικια" μου θα ηταν παιδικο.... ανωριμο και βλακωδες...


οσο για το πρωταθλημα
πριν απο κατι μερες το πηρα....


Θα προσπαθησω απο εδω να κανω την διαμορφωση του περιβαλοντος σε μια ποιο φιλικη εκδοση για .....μενα...

ειδωμεν


Αγαπη για οτι ερχεται και συγχωρεση για οτι εχει ηδη γινειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2004, 18:26:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είμαι σίγουρος ότι εάν ξεπεράσουμε τους δογματισμούς, εάν ακουστούν όλες αυτές οι φωνές των ενοποιημένων φιλάθλων τότε το πρωτάθλημα δεν θα έχει λόγο ύπαρξης.
Έτσι λοιπόν ας πορευτούμε προς αυτή την κατεύθυνση ο καθένας από την κερκίδα της δικής του ομάδας.
Ευχή μου να σε έχω κάποτε στη δίπλα θέση και να παρακολουθούμε μαζί τον αγώνα.

Όμως μην ξεχνάς αγαπημένε μου φίλε ότι μπορεί να είμαι τελευταίος στην πόλη ( αλήθεια και ο δεύτερος και ο τρίτος κλπ τελευταίοι δεν είναι στην πόλη ; ) αλλά είμαι πρώτος στο χωριό με 32 στρέμματα περιουσία, τα δύο από αυτά δε είναι μεγάλα 7 στρεμματάκια το καθένα.
Άσε τα ποτιστικά 20 στρέμματα σύνολο.
Όλες οι κοπελιές με γουστάρουν και είναι και ροδαλές και όχι σαν αυτές τις πόλης που βάζουν 30 κιλά σοβά για να πάρουν λίγο ζωντάνια, κάτι στο εκρού του νεκρού μου κάνουν όποτε τις βλέπω.

Φιλιά πολλά με αγάπη.


Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2004, 19:40:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ασε που εμπεριεχει εναν δογματισμο απαραδεκτο για εραστες της τεχνης
Το να αλαξω "ομαδα" στην "ηλικια" μου θα ηταν παιδικο.... ανωριμο και βλακωδες...


Αυτό κι αν είναι δόγμα!!!
Δε λέω, ο καθένας ξέχωρα κι όλοι μαζί έχουμε τα κολλήματά μας, αλλά για χάρη μίας ομάδας θα ξεχάσουμε τί λέγαμε πριν;

Κι αυτός ο Ramoglou τώρα θυμήθηκε να μας πει για την περιουσία και τις επαρχιωτοπούλες...

Εδώ εγώ άλλαξα εργοδότη σε μεγάλη ηλικία και κόντεψα να χάσω τη σύνταξη!

Όλα μία ιδέα είναι και όταν πήρα την απόφαση φαίνονταν όλα δύσκολα, γιατί δεν ήξερα πόσο θα 'μενα στην ανεργία και μάλιστα σ' αυτή την ηλικία.

Όταν βρήκα νέο εργοδότη: και καλύτερες αποδοχές και ιατρική περίθαλψη και πλήρης κάλυψη σε περίπτωση εργατικού ατυχήματος για όλη την οικογένεια και εξασφάλιση σπουδών για πτυχίο μηχανικού και μετεκπαίδευση...

Όλα μια ιδέα είναι κι εμείς που ξεκινήσαμε από τη σκαλωσιά και φάγαμε το ξεροβόρι στη μούρη νομίζω ότι πρέπει να το νοιώθουμε αυτό.

Τέλος πάντων, ότι πείτε εσείς οι άντρες...!!!


quote:
Είμαι σίγουρος ότι εάν ξεπεράσουμε τους δογματισμούς, εάν ακουστούν όλες αυτές οι φωνές των ενοποιημένων φιλάθλων τότε το πρωτάθλημα δεν θα έχει λόγο ύπαρξης.
Έτσι λοιπόν ας πορευτούμε προς αυτή την κατεύθυνση ο καθένας από την κερκίδα της δικής του ομάδας.
Ευχή μου να σε έχω κάποτε στη δίπλα θέση και να παρακολουθούμε μαζί τον αγώνα.


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 08/02/2004 19:42:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2004, 20:49:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Zadok καλή μου αν επιτρέπεται...τι επαγγέλεσαι? (εκτός από χτίστης)...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 10 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy