ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Ο Ναος- Η οικοδομη- Η φιλοσοφια
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 10
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2004, 22:20:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για την εφορία: Αρχιτέκτων

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 08/02/2004 22:22:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2004, 10:11:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Nόμιζα ότι ήσουν μουσικός...κάτι τέτοιο είχα αντιληφθεί από τα λεγόμενά σου στο θέμα της Μυθωδίας αν δεν κάνω λάθος...
Anyway αγαπητή Zadok the priest μπορείς να μου απαντήσεις και σε μια τελευταία (ευτυχώς για σας) ερώτηση?
Αν κάποιος από τους εργάτες της οικοδομής έχει την άποψη ότι η μέθοδος χτισίματος που υποδεικνύεται από τον αρχιμηχανικό είναι λανθασμένη ή έχει έστω κάποιες απορίες που θα ήθελε να εκφράσει και να ρωτήσει τέλος πάντων γιατί αυτή η μέθοδος και όχι κάποια άλλη θα μπορούσε να πάρει απαντήσεις ή θα έπρεπε a priori να δεχθεί την εγκυρότητα της μεθόδου?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2004, 14:08:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Nόμιζα ότι ήσουν μουσικός...


Κι αυτό σωστό είναι. (αλλά μην το πεις στην εφορία, γιατί κατά καιρούς έχω κάνει πολλά επαγγέλματα)

Αγαπητή Avallon,

μ' αρέσουν οι ερωτήσεις, άσχετα αν δεν είναι δυνατόν να γνωρίζω ν' απαντήσω στα πάντα σ' αυτή τη ζωή...

Κατ' αρχήν η μέθοδος χτισίματος είναι πανάρχαια κι όχι του μηχανικού, οπότε οι εργάτες καλούνται να περάσουν την περίοδο μαθητείας έως ότου εξασκηθούν και πειραματιστούν εκ του ασφαλούς μαζί της.

Σ' αυτή την περίοδο είναι νομίζω λογικό, ότι οι μαθητευόμενοι εργάτες δεν μπορεί να κάνουν παρατηρήσεις στο μηχανικό, γιατί δεν γνωρίζουν όσα εκείνος σπούδασε επί χρόνια.

Μπορούν να κάνουν όσες ερωτήσεις θέλουν. Εξάλλου αυτός είναι ο σκοπός, να μάθουν.

Την τέχνη βέβαια, την γνωρίζουν σταδιακά, οπότε σταδιακά δίνονται και οι απαντήσεις.

Για να προτείνει ένας μαθητευόμενος κάτι, θα πρέπει να 'χει μάθει καλά την τέχνη και να κάνει προτάσεις τεκμηριωμένες κι εμπεριστατωμένες. Αερολογίες είναι ανεπίτρεπτες, γιατί αποσπούν τους εργάτες από το έργο και θα πάψει να πληρώνει ο εργολάβος. Αν έχει φτάσει όμως σε τέτοια επίπεδα γνώσης κάποιος και μπορεί να κάνει πλήρεις προτάσεις, μάλλον δε θα είναι πια μαθητευόμενος, σωστά;

Ελπίζω να σε κάλυψα.

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2004, 15:23:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βέβαια, τώρα που το σκέφτομαι, το σημείο "G" είναι κάπου αλλού!!!!


Τί θα γίνει αν μαθητεύσεις ευπειθώς, καταστήσεις εαυτόν ικανόν εργάτην και έρθει η στιγμή εκείνη που θα εκπονήσεις το δικό σου σχέδιο;

ΣΕΝΑΡΙΟ 1
Ενώ λοιπόν, όλοι μαζί χτίζουμε το έργο, το οποίο έχουμε αναλάβει, είναι δυνατόν εσύ να παρουσιάσεις σχέδια αναστήλωσης του Πύργου της Πίζας φερειπείν;

Και άμα απορριφθεί το σχέδιο, τίς πταίει;


ΣΕΝΑΡΙΟ 2
Έχεις εντοπίσει τεχνικά σφάλματα επί του έργου και προτείνεις αλλαγή προμηθευτή υλικών.
Σου απαντούν ότι ο οικονομικός προϋπολογισμός δε σηκώνει τέτοιες αλλαγές στην παρούσα φάση και θα πρέπει να περιμένεις ένα εξάμηνο τουλάχιστον.

Τί κάνεις; Τα βροντάς και φεύγεις;


Μπορούμε να γράψουμε ΣΕΝΑΡΙΟ 3, 4 κ.ο.κ.

Μήπως λοιπόν, το σημείο "G" είναι στη φιλοσοφία της αδελφότητας, η οποία είναι κομβικό σημείο για τη συνοχή της κατασκευής; Οι παραδοσιακοί τεχνίτες πάντως έδιναν μεγάλη σημασία σ' αυτό.

Ένα έργο χρειάζεται πάνω απ' όλα να το αγαπάς...

Ένα φαγητό όταν το μαγειρεύουμε με αγάπη, γίνεται κάπως πιο νόστιμο, έτσι δεν είναι;


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2004, 15:50:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Zadok μήπως το σημείο "G" είναι μοναδικό, ανεξαρτήτως πως αυτοβαφτίζεται η οποιαδήποτε ομήγυρη ανά την ιστορία;
Άρα από αυτό πιστεύω ότι η οποιαδήποτε φιλοσοφία της εκάστοτε "συντεχνίας" απλά βάζει τα θεμέλια, άντε και τον σκελετό του "κτιρίου", όπου κτίριο είναι η εκάστοτε αδελφότητα.
Η ανοικοδόμηση του Ναού, νομίζω ότι αναφέρεται καθαρά σε προσωπικό επίπεδο. Είναι θέμα καθαρά προσωπικό (άρα και εσωτερικό) του πως θα διαμορφώσει κανείς το Ναό του.

Θέλω να πιστεύω ότι στις διάφορες "συντεχνίες", δίδεται αυτή η Ελευθερία. Μία Ελευθερία που είναι βαθύτατα Εσωτερική και εν τέλει αυτή που οδηγεί το άτομο προς το Φως. Εάν δεν ισχύει αυτό...συγγνώμη δεν θα πάρω

Ελπίζω τα παραπάνω να είναι και μία έστω μικρή απάντηση στην αγαπητή Avallon


Tiger! Tiger! burning bright
In the forests of the night,
What immortal hand or eye,
Dare frame thy fearful symmetry?
WILLIAM BLAKE
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2004, 16:34:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμμμμ... ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ .... (say the magic word)


Μα, δεν είναι προϋπόθεση;

Εξάλλου πρώτα αυτή και μετά όλα τα άλλα...

Δε διαφωνούμε, αγαπητέ γερο-τίγρη κι αν δεν είναι εμφανές αυτό, "παγιδούλα" μου μυρίζεται.

Σαφώς κύριο μέλημα είναι ο Ναός - εσωτερικά - αλλά δεν είναι "όποιος κι όποιος".
Είναι συγκεκριμένος, άρα τα θεμέλια κάπου παραπέμπουν... στο μοναδικό.


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 10/02/2004 16:38:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2004, 17:28:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Άρα από αυτό πιστεύω ότι η οποιαδήποτε φιλοσοφία της εκάστοτε "συντεχνίας" απλά βάζει τα θεμέλια, άντε και τον σκελετό του "κτιρίου", όπου κτίριο είναι η εκάστοτε αδελφότητα.
Η ανοικοδόμηση του Ναού, νομίζω ότι αναφέρεται καθαρά σε προσωπικό επίπεδο. Είναι θέμα καθαρά προσωπικό (άρα και εσωτερικό) του πως θα διαμορφώσει κανείς το Ναό του.

Θέλω να πιστεύω ότι στις διάφορες "συντεχνίες", δίδεται αυτή η Ελευθερία. Μία Ελευθερία που είναι βαθύτατα Εσωτερική και εν τέλει αυτή που οδηγεί το άτομο προς το Φως. Εάν δεν ισχύει αυτό...συγγνώμη δεν θα πάρω


ορθοτατον

.... μην ξεχναμε οτι ολα κρινονονται απο τον υπερτατο κριτη
την συνηδηση του καθενος απο εμας

κατι για το οποιο κριθικε ο καθενας μας απο την εισαγωγη του αλλα και απο την πορεια του ...

Διοτι και εδω οπως παντου δεν εχει σημασια τι λεει καποιος ....οσο ποιος ειναι αυτος που το λεει και τι εχει πει στο παρελθον...και αρα ο καθενας αυτοπροσδιριζεται απο την πορεια του και παιρνει την αντιμετωπιση που του αξιζει...


πανω απο ολα λοιπον η Ελευθερια που δεν παραβοαζεται απο κανεναν σε κανενα σημειο
και αν παραβιαζεται δεν γινεται παρα την θεληση του παθοντος

και απο εκει και περα με τα χρονια ως ζητουμενο ερχετε η αδερφοτητα...και η ενωση καθοτι το φως ειναι ενα

Αγαπη για οτι ερχεται και συγχωρεση για οτι εχει ηδη γινειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2004, 18:10:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι Zadok μου δεν διαφωνούμε, απλά ήθελα να καταστήσω πιο κατανοητή την διαφορά της “οικοδομής” από το “Ναό”. Καμία παγίδα...εξάλλου συνήθως οι άνθρωποι φτιάχνουν παγίδες για τις τίγρεις...όχι το αντίθετο
quote:
και απο εκει και περα με τα χρονια ως ζητουμενο ερχετε η αδερφοτητα...και η ενωση καθοτι το φως ειναι ενα


Αυτό που πολύ σωστά αναφέρει ο drumx είναι πάντα κατά την γνώμη μου η αληθινή υπόσταση της λέξης “αδελφότητα”, αλλά είναι μάλλον μία ιδεατή κατάσταση. Το θέμα είναι κατά πόσο αυτή η κατάσταση μπορεί να πάρει «σάρκα και οστά» καθώς μιλάμε για ένα ετερόκλητο εξελικτικό πλήθος ανθρώπων με αρκετές αδυναμίες και πάθη. Ως εκ τούτου θεωρώ μάλλον αδύνατο να λειτουργήσει αυτό το πλήθος σαν ένα τεράστιο gestalt. Απεναντίας νομίζω ότι κάποια στιγμή ο εργάτης διαπιστώνει την μοναδικότητά του (όχι με την ανόητη εγωιστική έννοια που συνήθως προσδίδουμε σε αυτή την λέξη) και ανακαλύπτει πλέον το πόσο μοναχικός είναι ο δρόμος. Όπως είπα και στο προηγούμενο post μου έχει φθάσει πλέον στο σκελετό του Ναού και πλέον καλείται να βάλει το προσωπικό του “μεράκι”.



Tiger! Tiger! burning bright
In the forests of the night,
What immortal hand or eye,
Dare frame thy fearful symmetry?
WILLIAM BLAKE
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2004, 19:12:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλτατε γερο-τίγρη,

μα ναι, το "παγιδούλα" ήταν αλληγορία κι όχι υπαινιγμός.

Πολύ μοναχικός... indeed.

Ο homo gestalt όμως δεν είναι που πρέπει ν' ακολουθήσει του homo sapiens;


Παρατηρώ τους Υδροχόους τώρα τελευταία. (στην εποχή που ζούμε χρειάζεται νομίζω)

Ξέρεις, ο Υδροχόος είναι το σύμβολο της ομαδικότητας για την επίτευξη, αλλά ταυτόχρονα τόσο ανεξάρτητος (λάτρης της ελευθερίας) που πολύ δύσκολα δεν είναι μόνος.

Μαζί και μόνοι ένα πράγμα...

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 10/02/2004 20:53:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2004, 20:19:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για την εφορία: Αρχιτέκτων

quote:
quote:
Nόμιζα ότι ήσουν μουσικός...

Κι αυτό σωστό είναι. (αλλά μην το πεις στην εφορία, γιατί κατά καιρούς έχω κάνει πολλά επαγγέλματα)

Mμμμ...πολύ ενδιαφέρον αυτό!
Για την εφορία Αρχιτέκτων...
Για την ιστορία μουσικός...

Κάτι μου θυμίζει αυτό... το πρωί έτσι και το βράδυ γιουβέτσι...

quote:
Αγαπητή Avallon,μ' αρέσουν οι ερωτήσεις, άσχετα αν δεν είναι δυνατόν να γνωρίζω ν' απαντήσω στα πάντα σ' αυτή τη ζωή...
Κατ' αρχήν η μέθοδος χτισίματος είναι πανάρχαια κι όχι του μηχανικού, οπότε οι εργάτες καλούνται να περάσουν την περίοδο μαθητείας έως ότου εξασκηθούν και πειραματιστούν εκ του ασφαλούς μαζί της.Σ' αυτή την περίοδο είναι νομίζω λογικό, ότι οι μαθητευόμενοι εργάτες δεν μπορεί να κάνουν παρατηρήσεις στο μηχανικό, γιατί δεν γνωρίζουν όσα εκείνος σπούδασε επί χρόνια.

Σωστή η παρατήρηση όμως υπάρχει περίπτωση να'ναι κανείς τόσο κοκορόμυαλος ώστε από τα πρώτα του κιόλας "μεροκάματα" στην οικοδομή να εκφράσει τέτοιες παρατηρήσεις? Αν ένα τέτοιο άτομο "προσλήφθηκε" στην οικοδομή μάλλον φταίνε αυτοί που του έκαναν το interview...δε νομίζεις?
quote:
Μπορούν να κάνουν όσες ερωτήσεις θέλουν. Εξάλλου αυτός είναι ο σκοπός, να μάθουν.Την τέχνη βέβαια, την γνωρίζουν σταδιακά, οπότε σταδιακά δίνονται και οι απαντήσεις.

Ποιό το νόημα να κάνουν ερωτήσεις οι οποίες δεν πρόκειται να απαντηθούν τουλάχιστον όχι στην παρούσα φάση... Πιστεύω ότι για να προχωράει κάποιος μαθητής με εμπιστοσύνη θα πρέπει να του δίνονται οι απαντήσεις όταν αυτές εκφράζονται αλλιώς θα πρέπει να πούμε ότι από τη στιγμή που εργαζόμαστε στην οικοδομή δεχόμαστε de factoκάποια πράγματα που όμως δεν γνωρίζουμε... Δεν ακούγεται κάπως σαν ατόπημα όλο αυτό? Πως είναι κάτι τόσο σημαντικό να βασίζεται στο ψέμμα?

quote:
Για να προτείνει ένας μαθητευόμενος κάτι, θα πρέπει να 'χει μάθει καλά την τέχνη και να κάνει προτάσεις τεκμηριωμένες κι εμπεριστατωμένες. Αερολογίες είναι ανεπίτρεπτες, γιατί αποσπούν τους εργάτες από το έργο και θα πάψει να πληρώνει ο εργολάβος. Αν έχει φτάσει όμως σε τέτοια επίπεδα γνώσης κάποιος και μπορεί να κάνει πλήρεις προτάσεις, μάλλον δε θα είναι πια μαθητευόμενος, σωστά;

Δηλαδή εσύ τώρα θέλεις να μου πεις ότι ο εργολάβος/αρχιμηχανικός είναι υπεράνω αποριών?
Οτι έχει δηλαδή όλες τις απαντήσεις?
Οι αρχαίοι μας πρόγονοι έλεγαν "Γηράσκω αεί γηρασκόμενος", "το όσο ζω μαθαίνω " δε σου λέει εσένα κάτι?
Αυτό κι αν είναι άστοχο εντελώς...

Αποκλείεις δηλαδή την περίπτωση ενός χαρισματικού ανθρώπου που είναι γεννημένος Μύστης να έρθει να εργαστεί σε μια οικοδομή και να ανοίξει ένα νέο δρόμο? Με έναν άλλο τρόπο που όμως θα συμβαδίζει και δεν θα αναιρεί τους κανόνες και τις βάσεις της οικοδομής? Εκτός και αν πιστεύεις ότι ποτέ ένας τέτοιος μεγάλος άνθρωπος θα ερχόταν να εργαστεί μέσα στη οικοδομή...

Οι απορίες μου είναι πολλών ετών και πηγάζουν από την αγάπη μου για το Εργο και όχι από κακοβουλία...ελπίζω αυτό τουλάχιστον να γίνει κατανοητό.



"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2004, 20:50:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Avallon,

για να λήξει αυτό το θέμα, μια και δεν αφορά στη συζήτηση:

ε, δε νομίζω ν' απαγορεύεται κάποιος ν' αλλάζει επαγγέλματα σε μία ζωή κάποιων ετών...
Εκτός αν είσαι της εφορίας, οπότε ευτυχώς που με ξέρεις απλά ως priest.

Τώρα αν εσύ και καλά "αστειευόμενη" θέλεις ν' αφήνεις υπαινιγμούς:

quote:
Κάτι μου θυμίζει αυτό... το πρωί έτσι και το βράδυ γιουβέτσι...

επέτρεψέ μου να το αγνοήσω.


Επί της ουσίας τώρα:

quote:
Σωστή η παρατήρηση όμως υπάρχει περίπτωση να'ναι κανείς τόσο κοκορόμυαλος ώστε από τα πρώτα του κιόλας "μεροκάματα" στην οικοδομή να εκφράσει τέτοιες παρατηρήσεις? Αν ένα τέτοιο άτομο "προσλήφθηκε" στην οικοδομή μάλλον φταίνε αυτοί που του έκαναν το interview...δε νομίζεις?

Ο καθένας κάνει τη δουλειά του και είναι όλα μελετημένα, μην ανησυχείς!
Έθεσες ένα γενικό ερώτημα και θεώρησα σκόπιμο ν' απαντήσω καλύπτοντας όσο το δυνατόν όλες τις περιπτώσεις... Από κει και πέρα "ιδού η Ρόδος..."


quote:
Ποιό το νόημα να κάνουν ερωτήσεις οι οποίες δεν πρόκειται να απαντηθούν τουλάχιστον όχι στην παρούσα φάση...

Υπάρχει νόημα.

quote:
Πως είναι κάτι τόσο σημαντικό να βασίζεται στο ψέμμα?

Πού το είδες το "ψέμμα";;;

quote:
Δηλαδή εσύ τώρα θέλεις να μου πεις ότι ο εργολάβος/αρχιμηχανικός είναι υπεράνω αποριών?

Έγραψα εγώ κάτι τέτοιο;


quote:
Οτι έχει δηλαδή όλες τις απαντήσεις?


Κανονικά, τις έχει τις απαντήσεις μπροστά στα πόδια του...

quote:
Οι αρχαίοι μας πρόγονοι έλεγαν "Γηράσκω αεί γηρασκόμενος", "το όσο ζω μαθαίνω " δε σου λέει εσένα κάτι?
Αυτό κι αν είναι άστοχο εντελώς...


Τί σχέση έχουν όλα αυτά;;; Έγραψα εγώ ποτέ κάτι αντίθετο με τη ρήση των σοφών προγόνων, την οποία επικαλείσαι;

quote:
Αποκλείεις δηλαδή την περίπτωση ενός χαρισματικού ανθρώπου που είναι γεννημένος Μύστης να έρθει να εργαστεί σε μια οικοδομή και να ανοίξει ένα νέο δρόμο? Με έναν άλλο τρόπο που όμως θα συμβαδίζει και δεν θα αναιρεί τους κανόνες και τις βάσεις της οικοδομής? Εκτός και αν πιστεύεις ότι ποτέ ένας τέτοιος μεγάλος άνθρωπος θα ερχόταν να εργαστεί μέσα στη οικοδομή...

Όχι, δεν το αποκλείω. (πού το συμπέρανες αυτό;)

Έχεις δει πολλούς Μύστες τριγύρω σου; Νόμιζα ότι μιλάγαμε φυσιολογικά μέχρι τώρα.

Εν πάσει περιπτώσει, ποιός έγραψε το αντίθετο;;;

Ο Μύστης είναι κάποιος ο οποίος αναγνωρίζει την αξία του εσωτερισμού σε οποιοδήποτε σύστημα κι αν τον αντικρύσει. Αυτά τα οποία γράφεις είναι άσχετα και μου αποδίδεις δικά σου συμπεράσματα.


quote:
Οι απορίες μου είναι πολλών ετών και πηγάζουν από την αγάπη μου για το Εργο και όχι από κακοβουλία...ελπίζω αυτό τουλάχιστον να γίνει κατανοητό.



Για να το λες, έτσι θα είναι. Αλήθεια, τί γνωρίζεις για το Έργο;

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2004, 21:44:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπητή Avallon,για να λήξει αυτό το θέμα, μια και δεν αφορά στη συζήτηση:ε, δε νομίζω ν' απαγορεύεται κάποιος ν' αλλάζει επαγγέλματα σε μία ζωή κάποιων ετών...Εκτός αν είσαι της εφορίας, οπότε ευτυχώς που με ξέρεις απλά ως priest.Τώρα αν εσύ και καλά "αστειευόμενη" θέλεις ν' αφήνεις υπαινιγμούς:
επέτρεψέ μου να το αγνοήσω.

Ωχ! Η Zadok τα πήρε...
Απορώ γιατί... τα smilies υπάρχουν για να μην αφήνουμε υποννοούμενα και λεξούλες σε εισαγωγικά όπως αυτή που που προσάπτεις ("αστειευόμενη") από την άλλη τη μια σε βλέπω πολύ χαλαρή στο θέμα χιούμορ (μα πάρα πολύ χαλαρή θα έλεγα) και την άλλη πολύ σφιγμένη θα έλεγα... σα να έχω να κάνω με δυο διαφορετικά άτομα...

quote:
quote:
Ποιό το νόημα να κάνουν ερωτήσεις οι οποίες δεν πρόκειται να απαντηθούν τουλάχιστον όχι στην παρούσα φάση...

Υπάρχει νόημα.

Για να το λες εσύ έτσι θα'ναι...

quote:
quote:
Πως είναι κάτι τόσο σημαντικό να βασίζεται στο ψέμμα.
Πού το είδες το "ψέμμα";;;

Συγνώμη, χρησιμοποίησα λάθος λέξη λόγω κεκτημένης ταχύτητας...Πλάνη ήθελα να πω γιατί μην μου πείτε πως δεν είναι πλάνη να λέει κάποιος ότι έχει "τυφλή" πίστη σε κάτι χωρίς να ξέρει τι είναι αυτό χωρίς να έχει τις απαντήσεις που του χρειάζονται για να έχει μια εμπεριστατωμένη άποψη?
Δεν είναι πολύ παράτολμο? γιατί όπως είπες εσύ πριν:
quote:
Σ' αυτή την περίοδο είναι νομίζω λογικό, ότι οι μαθητευόμενοι εργάτες δεν μπορεί να κάνουν παρατηρήσεις στο μηχανικό, γιατί δεν γνωρίζουν όσα εκείνος σπούδασε επί χρόνια.Μπορούν να κάνουν όσες ερωτήσεις θέλουν. Εξάλλου αυτός είναι ο σκοπός, να μάθουν.Την τέχνη βέβαια, την γνωρίζουν σταδιακά, οπότε σταδιακά δίνονται και οι απαντήσεις.


Zadok λες:

quote:
Αν έχει φτάσει όμως σε τέτοια επίπεδα γνώσης κάποιος και μπορεί να κάνει πλήρεις προτάσεις, μάλλον δε θα είναι πια μαθητευόμενος, σωστά;

και μετά ξαναλές:
quote:
Τί σχέση έχουν όλα αυτά;;; Έγραψα εγώ ποτέ κάτι αντίθετο με τη ρήση των σοφών προγόνων, την οποία επικαλείσαι;

To ένα αυτοστιγμή δεν αναιρεί το άλλο? Μα πάντα θα είναι μαθητευόμενος ακόμη και ένας Μύστης...πάντα θα έχει κάτι να μάθει στην υπόλοιπή του πορεία...

Θα συμφωνήσω με την λέξη κλειδή που έδωσε ο τιγράκος: Eλευθερία που είναι όμως και παγίδα...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2004, 23:57:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Avallon,

δεν ξέρω τί νομίζεις τελικά, αλλά μ' εσένα δεν τα "παίρνω".
Η συζήτηση ήταν απόλυτα σοβαρή. Με ρώτησες κάτι. Σου απάντησα. Χρειαζόταν υπαινιγμός;

Όσες φορές αστειεύτηκα ήταν μέσα στα πλαίσια της συζήτησης κι όχι για το τί είναι κάποιος στη ζωή του ή τα προσωπικά του στοιχεία.

Εν πάσει περιπτώσει, θα πάει μακριά αυτή η βαλίτσα; Ξέρεις τί υπονοούσες, οπότε μη μου γράψεις πάλι:

quote:
σα να έχω να κάνω με δυο διαφορετικά άτομα...

γιατί τα smilies δεν μπορεί να δικαιολογούν παρεκτροπές αυτού του στυλ, οι οποίες σαφώς δε σου ταιριάζουν. Τώρα αν θέλεις να γυρίσουμε τη συζήτηση στο χαβαλέ, πες το μας, να ειδοποιήσουμε τον Admin, να μας στείλει "Αχλαδότυρο".


quote:
Πλάνη ήθελα να πω γιατί μην μου πείτε πως δεν είναι πλάνη να λέει κάποιος ότι έχει "τυφλή" πίστη σε κάτι χωρίς να ξέρει τι είναι αυτό χωρίς να έχει τις απαντήσεις που του χρειάζονται για να έχει μια εμπεριστατωμένη άποψη?

Όχι "ψέμμα", αλλά "πλάνη". Οκ!
Δε μου λες: όταν πήγαινες Δημοτικό και μάθαινες την προπαίδεια, αν ρώταγες για τη θεωρία της Σχετικότητας επειδή κάπου είχε πάρει το μάτι σου τον Αϊνστάιν, θα σου απαντούσαν ανάλογα με το επίπεδό σου ή θα σου μάθαιναν επί τη ευκαιρία λογαριθμικές συναρτήσεις; Κι αν σου απαντούσαν ανάλογα, αυτό θα ήταν "πλάνη";


Λοιπόν, δε θα συνεχίσω με τα αυθαίρετα συμπεράσματά σου. Εκφράσεις του στυλ: "τυφλή πίστη", "Μύστης", "Ελευθερία που είναι παγίδα" είναι δικές σου, ίσως γιατί αυτό θέλεις να καταλάβεις. Δικαίωμά σου, αλλά μην το "κουράζουμε"! Εγώ απαντώ σ' αυτά που ρωτάς κι εσύ κάνεις δική σου μετάφραση.


Ακόμα περιμένω απάντηση για το τί ξέρεις εσύ για το Έργο...

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 11/02/2004 00:37:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2004, 02:09:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η δική μου ερώτηση στη φίλη Avallon είναι η εξής, μπορεί να ρωτά και να παίρνει απαντήσεις αυτός που κοιτάει την οικοδομή απ’ έξω και δε μπορεί να ρωτήσει αυτός που εργάζεται έστω και σαν εργάτης ;

Εσύ φίλη μου που τόσα χρόνια είσαι στο απέναντι οικόπεδο και παρατηρείς τα όσα παρατηρείς μπορείς και έχεις άποψη ( σωστή ή λάθος ) και την εκφράζεις και τη συζητάς με εργάτες, τεχνίτες και μηχανικούς. Οι ίδιοι δεν μπορούν να συζητήσουν μεταξύ τους ;
Άτοπο θα έλεγα.

Προσωπικά θα ήθελα να πω και κάτι ακόμα.
Ο υπαινιγμός απέναντι στο επάγγελμα της Zadok ήταν ατυχέστατος έστω και με μορφή χιούμορ, ίσως αν τον δεχόμουν εγώ να απαντούσα σκληρότερα.
Δεν αρμόζουν σε αυτό το Topic τέτοιες συμπεριφορές από άτομα που έχουν αποδείξει πως μπορούν να συζητήσουν με ήθος και σεβασμό.


Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2004, 08:37:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Mεταλαμπαδευτής της αλήθειας - Αναζητητής της αλήθειας = 1-0

Ευχαριστώ για τη τιμή που μου κάνατε να συζητήσετε μαζί μου και αποχωρώ για να μη ρίξω άλλο το επίπεδο (αληθεύει ότι μπορεί εύκολα να γλιστρήσει κανείς από το ρετιρέ στο υπόγειο και ομοιοτρόπως από τις Απόψεις στο αχλαδότυρο.Φταίει όμως και αυτός που ρίχνει την μπανανόφλουδα...) Δεν ήταν αυτός ο στόχος μου...

Υ.Γ. Φαντάσου και να ήμουν προκατελλειμένη αρνητικά πως θα μου μιλάγατε... Φαντάσου και να μην ξέρατε την Avallon τόσο καιρό...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2004, 12:21:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φαντάσου και να μην ξέρατε την Avallon τόσο καιρό...


Αγαπητή Avallon (για μένα αγαπητή είσαι και θα είσαι),

ακριβώς γι' αυτό δεν κατανοώ το προηγούμενο ποστ σου και το θεωρώ απλά ατυχές ή κινούμενο από παρόρμηση της στιγμής.

Μήπως η στάση σου είναι "κάπως" εξ αρχής;

quote:
Mεταλαμπαδευτής της αλήθειας - Αναζητητής της αλήθειας = 1-0


Πολύ μεγάλες κουβέντες, αγαπητή μου, και στο χώρο της οικοδομής χρησιμοποιούνται σπάνια...

Ποιός μπορεί να κατέχει την αλήθεια, αγαπητή; Γι' αυτό μιλάγαμε τόση ώρα;


quote:
Φταίει όμως και αυτός που ρίχνει την μπανανόφλουδα...


Όλοι φταίμε και που υπάρχουμε, άμα το θέτεις έτσι.


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2004, 14:33:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προς αναζητητη της αληθειας.... over.... over.... με λαμβανεις ???

Αν θες κατι πρεπει να το ζητησεις και οχι να περιμενεις να στο ζητησουν.... αυτο αποκλειεται να γινει ....δεν δουλευει ετσι το πραγμα ....
Ζητα και θα λαβεις....

και αν νιωθεις αμηχανια να ξερεις οτι ειναι και αυτο ενα σταδιο ....


over over


Αγαπη για οτι ερχεται και συγχωρεση για οτι εχει ηδη γινειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2004, 22:21:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα το έχω υπόψη αγαπητέ drumx13...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2004, 22:32:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν αρμόζουν σε αυτό το Topic τέτοιες συμπεριφορές από άτομα που έχουν αποδείξει πως μπορούν να συζητήσουν με ήθος και σεβασμό.

Ελπίζω ότι τα Ελληνικά μου είναι σε αρκετά καλό επίπεδο.
Το παραπάνω δηλώνει την πίστη μου σε σένα φίλη Avallon.
Θεωρώ πως τουλάχιστον εγώ μπορώ να σε ξέρω λίγο καλύτερα απ’ ότι οι άλλοι.
Αν λοιπόν προσωπικά εγώ δεν ήξερα ορισμένα πράγματα να είσαι σίγουρη πως δε θα έκανα τον κόπο να ασχοληθώ με απαντήσεις κλπ.

Ελπίζω να έγινα ποιο κατανοητός

Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2004, 23:00:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ελπίζω να έγινα και γω κατανοητή... και αμφισβητήσεις του τύπου
quote:
είσαι "κάπως" εξ αρχής;
όχι μόνο δε βοηθούν αλλά σας βάζουν και στο ίδιο επίπεδο με κάποιους άλλους που σε άλλο παρόμοιο τόπικ με βρίζανε επειδή έλεγαν ότι είμαι προκατειλημμένη θετικά ως προς την Τέχνη...

Τότε όμως δε λέγατε τίποτα...
Δε λέγατε πως είμαι "κάπως εξ' αρχής" γιατί αυτό το κάπως σας άρεσε...
και τώρα δε σας αρέσει καθόλου...μα δεν είμαι ρομπότ...είμαι άνθρωπος και κατά καιρούς μου γεννιούνται απορίες...και ειδικότερα από τότε που έδειξα ενδιαφέρον...

Δηλαδή εσείς μπήκατε στην οικοδομή έτσι χωρίς να το ψάξετε?
Χωρίς να έχετε ιδέα?
Ξυπνήσατε μιαν ωραία πρωϊα και είπατε: Θέλω να γίνω οικοδόμος?
Η μήπως σας "έσπρωξε" κάποιος φίλος ή συγγενής?

Αν πάλι είχατε κάποια σχετική ιδέα ποιός σας έλυσε τις απορίες?

Στην τελική θέλετε να έχετε συναδέλφους συνειδητούς και συνειδητοποιημένους γύρω από το έργο ή συναδέλφους που έρχονται μαζί σας για όλους τους λάθος λόγους??? Γιατί θα μπορούσα και γω από περιέργεια να έχω μπει από καιρό τώρα... Είναι όμως αυτό το ζητούμενο

ΟΧΙ! Δεν είναι αυτό το ζητούμενο ούτε για μένα αλλά ούτε και για το Εργο...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2004, 23:24:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελικά μαζί μου το 'χεις το πρόβλημα και δεν καταλαβαίνω το γιατί.

Χρησιμοποιείς τη δική μου φράση, για να αναφερθείς σε ένα συμβάν στο οποίο εγώ δε συμμετείχα και να με εξομοιώσεις με υβριστικές αναφορές.

Εμ μας χρωστάγαν, εμ μας πήραν και το βόδι!!!


Τί να σου πω; Λυπάμαι!

Κι αν εσύ τις βαρύγδουπες δηλώσεις τις ονομάζεις απορίες, ε ήμαρτον!!!

Ξέρεις γιατί έχουμε στοές στην οικοδομή; Ώστε όταν σκουντουφλάμε στο θόλο, να μαθαίνουμε να ελισσόμεθα κι όχι να λέμε γκρεμήστε το θόλο να περάσω, ο/η "μεγάλος/η"!!!

Όσο γι' αυτό:


quote:
Γιατί θα μπορούσα και γω από περιέργεια να έχω μπει από καιρό τώρα...


Είσαι μακρυά νυχτωμένη!!!


Ακόμα περιμένω απάντηση σχετικά με το τί γνωρίζεις για το Έργο.

Αλλά ουκ αν λάβεις παρά του μη έχοντος, ε;


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 11/02/2004 23:43:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2004, 23:42:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τελικά μαζί μου το 'χεις το πρόβλημα και δεν καταλαβαίνω το γιατί.

quote:
Χρησιμοποιείς τη δική μου φράση, για να αναφερθείς σε ένα συμβάν στο οποίο εγώ δε συμμετείχα και να με εξομοιώσεις με υβριστικές αναφορές.

quote:
Τί να σου πω; Λυπάμαι!

Eγώ να δεις...

quote:
Όσο γι' αυτό:

quote:
Γιατί θα μπορούσα και γω από περιέργεια να έχω μπει από καιρό τώρα...

Είσαι μακρυά νυχτωμένη!!!


Oλη αυτή η "κακία" αλήθεια από που πηγάζει? Πραγματικά βλέπω ένα πρόσωπο που δεν αναγνωρίζω...απορώ πως έπεσα τόσο έξω...
Μπορείς λοιπόν αφού ξέρεις με τόση σιγουριά ότι δε θα μπορούσα να μπω να με διαφωτίσεις και μένα για το λόγο?


quote:
Ακόμα περιμένω απάντηση σχετικά με το τί γνωρίζεις για το Έργο.
Αλλά ουκ αν λάβεις παρά του μη έχοντος, ε;

Aφού ξέρεις τι ρωτάς?
Παρεπιμπτόντως το τόπικ με τους Κυνικούς είναι αλλού...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2004, 23:48:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μπορείς λοιπόν αφού ξέρεις με τόση σιγουριά ότι δε θα μπορούσα να μπω να με διαφωτίσεις και μένα για το λόγο?


Αμάν το "εγώ" σου, ρε κριάρι!!! Μην παραδεχτείς ποτέ ότι έκανες λάθος, αλλά να συνεχίζεις να βαράς το κεφάλι σου στον τοίχο μέχρι να ματώσει!!!

Για να έπεσες έξω, μάλλον είσαι επιπόλαιη!

Εν τω μεταξύ, το περίμενα ότι δε θα καταλάβεις!


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2004, 23:53:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή είμαι σε αυτές τις δύσκολες μέρες του μήνα που...
το χιούμορ μου γίνεται ξύδι...
ο ειρμός μου χάνεται διαρκώς...
η γλώσσα μου στάζει δηλητήριο...
τα νεύρα μου γίνονται τσατάλια με το τίποτα...
μήπως θα μπορούσες να μου το εξηγήσεις λίγο καλύτερα αυτό το "το περίμενα ότι δε θα το καταλάβαινες"?...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2004, 00:03:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κρίμα !

Όταν αποφάσισα να ξαναγράψω σε αυτό το Forum είπα στον εαυτό μου ότι πρέπει να απορρίψει την όποια έντονη προστριβή.
Αυτό θα κάνω και τώρα.

Απλά θα σου κάνω μία ερώτηση Avallon στην οποία δε θέλω απάντηση.
- Αν κάποιος σου έκανε τις ίδιες ερωτήσεις με τον ίδιο τρόπο και τους ίδιους υπαινιγμούς, πώς θα αντιδρούσες ;
Σκέψου απλά και πράξε ανάλογα.

Δεν έχω να χωρίσω με κανένα τίποτα, δε μπορώ να πω σε κάποιον τι να πιστεύει και τι όχι, δε θα ήθελα ποτέ από το λόγο μου και μόνο κάποιος να κρούσει τη θύρα του εργοταξίου.

Ο καθένας από μόνος του κάνει – πιστεύει – ερευνά – μαθαίνει.

Όσο για το πώς ο καθένας αποφάσισε να γίνει εργάτης ε αυτό είναι εντελώς προσωπικό θέμα και όχι θέμα οικογενειοκρατίας κλπ.


Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2004, 00:21:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή μου,

η φράση μου υπονοούσε ότι αν είχες ιδέα τί εστί "έργο", θα κατανοούσες πόσο άτοπο είναι αυτό που έγραψες.

Φτιάχνεις ομελέττα χωρίς να σπάσεις αυγά;

Με το να χαζεύεις την οικοδομή απ' το απέναντι πεζοδρόμιο και να ρωτάς όσους περνούν και τους βλέπεις να μπαίνουν μέσα, δε θα καταλάβεις.

Γιατί ακόμα κι αν μπεις δε θα καταλάβεις!

Αν δεν πιάσεις σμίλη, σφύρα, γνώμονα, νήμα της στάθμης, αν δεν κουβαλήσεις πέτρες, δεν ανέβεις στην σκαλωσιά, δεν φτιάξεις τσιμέντο και δεν ιδρώσεις για να δεις το αποτέλεσμα της δικής σου εργασίας, δεν καταλαβαίνεις με λόγια...


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2004, 00:25:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν κάποιος σου έκανε τις ίδιες ερωτήσεις με τον ίδιο τρόπο και τους ίδιους υπαινιγμούς, πώς θα αντιδρούσες ;

Ρε Ράμογλου θα μας τρελλάνεις τελείως ?
Που στο καλό είδες τους υπαινιγμούς?
Από την ώρα που άρχισα να θέτω ερωτήματα μου μιλάτε για υπαινιγμούς...
Από πότε η Αvallon δε μιλά ξεκάθαρα?
Ερωτήσεις που ίσως τέθηκαν "άκομψα" και χιούμορ που ίσως ήταν "bad" αλλά υπαινιγμούς
Μπορείς να μου πεις σε τι τέλος πάντων αναφέρεσαι?

Και ελπίζω τουλάχιστον η αγαπητή Ζadok να μου απαντήσει γιατί θα "κοβόμουν" στις εξετάσεις...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2004, 00:28:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απ'ότι βλέπω γράφαμε ταυτόχρονα Zadok!
Και κατά μια φοβερή σύμπτωση... έφτασα τα 1717 μηνύματα εδώ σε αυτό το τόπικ... Τι θέλει να μας πει ο ποιητής με αυτή την σύμπτωση?
"Το πεπρωμένο φυγείν αδύνατον"...


"Τάδε έφη Avallon"

Edited by - Avallon on 12/02/2004 00:32:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2004, 00:39:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
No comment !

Ας περάσουν οι μέρες οι επικίνδυνες και τα συζητάμε «ρε» Avallon.


Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2004, 02:15:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Απ'ότι βλέπω γράφαμε ταυτόχρονα Zadok!
Και κατά μια φοβερή σύμπτωση... έφτασα τα 1717 μηνύματα εδώ σε αυτό το τόπικ... Τι θέλει να μας πει ο ποιητής με αυτή την σύμπτωση?
"Το πεπρωμένο φυγείν αδύνατον"...


"Τάδε έφη Avallon"

Edited by - Avallon on 12/02/2004 00:32:34


Ανάψανε τα πληκτρολόγια!

Άντε βρε, επόμενος τζερτζελές στο 1893! Εκεί να δεις τί έχει να γίνει...


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 10 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy