ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Ο Ναος- Η οικοδομη- Η φιλοσοφια
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 10
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2003, 18:21:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποιά "οικόπεδα" πιστεύετε ότι πρέπει να απαλλοτριωθούν για να ελευθερωθεί ο χώρος για έναν τέτοιο ναό;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2003, 19:10:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν απαλοτριωνης οικοπεδα καλε μου φιλε... γιατι στα μερη που εσυ πρεπει να χτισεις ειναι δασικη εκταση και ετσι δεν μπορεις να χτισεις τιποτα. Θα πρεπει λοιπον να αρχισεις να ξεριζωνεις τα ζιζανια για αρχη μεχρι να βρεις και τα δεντρα εκεινα που κανουν ζημια επειδη ειναι αρρωστα...ετσι σιγα σιγα θα βρεθεις με ενα υπεροχο κηπο μεσα στον οποιο θα φτιαξεις το δημιουργημα σου
Ξεκινα λοιπον απο τα ζιζανια των ελλατωματων μας, των παθων μας, των προκαταληψεων, και εβλεπεις εκεινο το δεντρο μεσα στην μεση...εκεινο που γραφει εγωισμος?? Κοφτο απο την ριζα και βαλτο στο τζακι... θα κανει καλη φωτια γιατι η ριζα του αντλουσε τροφη απευθειας απο το ΕΓΩ μας :) Βεβαια θα πρεπει να προσεξεις να ειναι το φεγγαρι στη χαση του - γιατι τοτε τα ξυλα δεν εχουν υγρα και καιγονται πιο ευκολα

Μάρα
Η Σεναριογράφος
Strike like lightning and leave the thunder to those that like loud noises.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2003, 20:36:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα και χρονια πολλα σε ολους
και ενα καλως ηρθατε στην πορεια-παρεα και απο εμενα στον manos και στην mara.
Χαιρομαι που το τοπικ παει καλα και εχει επιπεδο και ειμαι σιγουρος οτι αν κρατησουμε τα πραγματα οπως πανε χρησιμοποιοντας την τοσο ομορφη "γλωσσα μας" με τους συμβολισμους της και αποφευγοντας λεξεις κλειδια θα παμε καλυτερα...
Παμε
Avallon τα ερωτηματα σου
quote:
To κτίσμα αυτό ανήκει σε μένα ή στο "δημόσιο"?
Το κτίσμα αυτό θα εξυπηρετήσει δικό μου σκοπό ή σκοπό άλλων?
Το κτίσμα αυτό χρειάζεται τη βοήθειά μου στην ανέγερσή του?
αν ναι γιατί? Αν λείψει ένας "λίθος" εύκολα μπορεί να αντικατασταθεί από κάποιον άλλο φαντάζομαι...


α)και β) Το κτησμα αυτο θα εξυπερετησει πρωτα απο ολα εσενα και θα εκφραζει πρωτα απο ολα εσενα .
Αν δεν συμβει κατι τετοιο εισαι ΕΛΕΥΘΕΡΗ να φυγεις και αυτη ειναι η ουσια της ελευθεριας.
Πρεπει να εκφραζει και καποια δικα σου θελω αλιως δεν υπαρχει λογως να συμετεχεις.
Εξαλου κατα την "εισοδο" στον "Προναο".... ερωτηθηκες για το τι ενιωσες και πως το βρηκες .
Επειδη μια διαδικασια τετοια φανερωνει τους "δεκτες" του καθενος.... αυτους που με επιμελεια εχει προετοιμασει για αυτο τον λογο στο παρελθον.... ειναι σιγουρο οτι βρηκες κατι καλο για εσενα σε αυτο το Σημειο και συνεχισες.
Τωρα το τι εστι καλο ειναι πρωσοπικο σου.
Ειθηστε ομως μεσα απο εναν ιδιοτυπο κομφορμισμο (οχι κατ αναγκη κακο)να ενουμε καλο το ιδιο πραγμα οποτε το κτισμα γινεται κοινο και δημοσιο και εκφραζει το καλως ενουμενο συμφερον της κοινωνιας οπως αυτο εκφραζεται μεσα απο του φωτισμενους ηγετες της.

γ)Ασφαλως....οπως και οποιου εχει διαθεση να βοηθησει .
Ειπα παραπανω οτι προκυτε για αλαγη και βια και ο αποστολος ειπε για "παιδεμα" που γινεται αυτοβουλως
Αν λοιπον ο καθε ενας συμετεχει αυτοβουλως θα υπαρχει και λιγοτερη "βια".
Αν ληψει ενας λιθος αυτος θα χασει...
και Τελος
δεν σου ζητηθηκε τιποτα.... εσυ το ζητησες και συνεχιζεις οσο θες, οσο σε εκφραζει το project...

Σημειωση προς αρση παρεξηγησεων
τα ανωτερω αποτελουν προσωπικες αποψεις....οκ???
οκ....


Αγαπη για οτι ερχεται και συγχωρεση για οτι εχει ηδη γινειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2003, 20:57:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σιγουρα αποστολε λαξευουμε πρωτα απο ολα εμας Ετσι ωστε να γινουμε αξιοι Ηγετες.... φωτεινα παραδειγματα στην δουλεια μας στην οικογενεια μας στο μικρο μας ή μεγαλο συμπαν.
Αλωστε ενας ηγετης απεδευτος και τυρανος δεν εμπνεει κανεναν και καταστρεφει την ισοροπια του κοσμου.
Γινεται δογματικος και δεσποτικος και κατα συνεπεια τελείως ασυμφoρος για το project.

Φιλε avatar και το μεσα και το εξω..... ειμαστε συντεχνια και οχι μοναστηρι.

steelspring καλως ηρθες...

Δεν απαλωτριωνεις οικοπεδα φιλε μου.
Το οικοπεδο ειναι ενα και κοινο και οποιος βαζει συνορα στο οικοπεδο και λεει αυτο δικο μου και αυτο δικο σου μαλλον βαζει συνορα στον οριζοντα του.

Μαρα μου συμφωνουμε στην τελευταια απαντηση σου

Σημειωση προς αρση παρεξηγησεων
τα ανωτερω αποτελουν προσωπικες αποψεις....οκ???
οκ....

ΔΕΝ ΕΚΦΑΖΩ ΚΑΝΕΝΑΝ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΤΟΝ drum

και μια ερωτηση...

Τι εστι συντεχνια στο σημερα ?
Δεν νομιζω οτι διατηρειτε τυχαια η λεξη
τι λετε...???

Αγαπη για οτι ερχεται και συγχωρεση για οτι εχει ηδη γινει

Edited by - drumx13 on 28/10/2003 21:10:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2003, 15:01:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου Drumx δεν ανήκουν όλοι στο επάγγελμα , ίσως να διαβάζουν συχνά το «ΣΠΙΤΙ» και να έχουν άποψη για την οικοδομή αλλά δεν ασκούν το επάγγελμα .
Βέβαια αυτό δεν τους αφαιρεί το δικαίωμα να έχουν άποψη και να εκφράζουν απορίες .

Ποιο κάτω ρωτάς λοιπόν φίλε μου ….

quote:
Τι εστι συντεχνια στο σημερα ?
Δεν νομιζω οτι διατηρειτε τυχαια η λεξη
τι λετε...???

Η λέξη από μόνη της λέει και την έννοια της και όπως καλά γνωρίζουμε η Ελληνική γλώσσα είναι απόλυτα σαφής .
Η λέξη Συντεχνία λοιπόν ορίζει την ομάδα των ανθρώπων που ασκούν την ίδια τέχνη και δρουν με κανόνες , προστατεύοντας παράλληλα τα μυστικά της τέχνης .
Και εδώ με αυτό ακριβώς έχουμε να κάνουμε , με ανθρώπους που ασκούν την τέχνη του «οικοδομήν» .

Εκτός λοιπόν από την ιστορική καταβολή του τίτλου αυτού η συνέχεια της διατηρήσεως έχει να κάνει με την ασχολία της «εργασίας» .


Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2003, 23:13:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γραψε λαθος αποστολε "η μπυρες" δεν ειναι χρησιμες.... ειναι απαραιτητες γιατι ετσι ξεχωριζει η Ηρα απο το σταρι και γινεται η επιλογη με καρμικο τροπο.

Λιγο εσυ πας, λιγο εγω ερχομαι και συναντιομαστε καπου στην μεση. Αν ταιριαξουμε προχωραμε αν οχι παλι καλα.
Αλλα πρεπει να ξεπερασεις τον φοβο σου και εκει ο μυθος ειναι το συνορο και η διαφορα αναμεσα στο ανοιχτο μυαλο... και στο καθολου μυαλο αναμεσα στην νυχτοπεταλουδα που την ζαλιζει το φως και πηγαινει και στον σπουργιτη που χαιρετε την μερα και τον ηλιο γιατι εκει ζει απο παντα.
Μπορει να μας λυπει που ακουμε για τις "μπυρες" κατα καιρους αλλα τι να κανουμε .
...."τα παντα εν σοφια εποιησε"
Τιποτα δεν ειναι τυχαιο και ο καθενας παιρνει αυτο που ζηταει τελικα.

Οσο για το προηγουμενο ποστ που ισως να δημηουργησε μια αμηχανια και σταματησε την κουβεντα εχω να πω οτι:.... δεν ειναι κακο... ουτε λαθος να κανουν απεργια και να διεκδικουν δικαιωματα και προνομια οι ταξιτζηδες ενωμενοι..... αλωστε οπως ειπα και παραπανω ο καθενας παιρνει οτι ζηταει. Γιατι πρεπει να νιωθουν ασχημα οι οδηγοι ταξι (το επαναλαμβανω) bottom line συμφωνησαμε οτι προκειτε(μεταξυ αλλων) για διαμορφωση του περιβαλοντος σε μια ποιο φιλικη εκδοση με οτι αυτο συνεπαγεται...

Στο κατω κατω της γραφης ποιος ειπε οτι η ζωη ειναι δικαια.
Ουτε ο ιδιος ο Χριστος....
Πρεπει ομως να αναφαιρω ομως αν και ενοειτε ...οτι ετσι το λαμβανω εγω -για την ωρα- και το παρουσιαζω ως drum προς σχολιασμο και για την κουβεντα και.... δεν εκφραζω κανεναν παρα μονο εμενα.

Επισης πιστευω οτι για οτιδοιποτε γινεται αυτην την στιγμη που μιλαμε.... οπουδοιποτε υπαρχουν ανθρωποι.... υπαρχει ενα καλο κινητρο, ενας καλος λογος, ενα καλο συμφερον.
ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΟΣ...
(και τα μερμυγκια μαζευονται για να φανε την κατσαριδα τελικα ...ασχετο αν καθαριζουν το περιβαλλον απο το πτωμα.)

και θα ημουν ευτυχης αν καποιος με πεισει για το αντιθετο αλωστε αυτον ψαχνω εδω και χρονια.

freedom

Αγαπη για οτι ερχεται και συγχωρεση για οτι εχει ηδη γινειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2003, 18:26:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φερελπιδες ....νεοι μπαινουν ριχνουν μια ντουφεκια και βγαινουν
αληθεια ειδατε καμια παπια, κανα τρυγονι, ή καμια μπεκατσα στα μερη σας ...?????
εγω ειδα μια... εμενα

παπαπαπαπαπαππαπαα*

και τι ντουφεκια κατευθειαν....στο ψαχνο
τι ειναι αυτο το πραγμα ποια???


*Oannes..... ασχετο με τον φαντομ ντακ που εχεις στην σελιδα σου

Αγαπη για οτι ερχεται και συγχωρεση για οτι εχει ηδη γινει

Edited by - drumx13 on 05/11/2003 18:28:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2003, 18:54:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα να ζητήσω συγνώμη για την απουσία μου από αυτό το τόσο όμορφο θέμα , απλά θα ήθελα να είμαι απερίσπαστος και ήρεμος για να αποτυπώσω τις όποιες απόψεις μου .

Ευχαριστώ για την ανοχή .


Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2003, 19:08:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλε μου ramoglou καπως ετσι ειμαστε ολοι μας...

Μετα απο καθε μπορα - καθε ειδους μπορα - θα πρεπει να κανουμε ενα απολογισμο ως προς το τι χτυπηθηκε και χρειαζεται επισκευη και ως προς τι εμεινε... ενα ειδος συντηρησης του καθε κτιριου...μερικοι το λενε "εσωτερικες διεργασιες"...

Μάρα
Η Σεναριογράφος
Strike like lightning and leave the thunder to those that like loud noises.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2003, 11:21:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Drumx,

“τα πάντα εν σοφία εποίησε» τι έχεις να πεις για αυτό το αποδέχεσαι?

Αν ναι, πως συνδυάζεται αυτό που αναφέρεις για τη ζωή ότι δηλαδή είναι άδικη?

Αδικία και σοφία πάνε μαζί?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Knight MIXAIL
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
266 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2003, 01:10:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Knight MIXAIL  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενας φιλος ηρθε αποψε απο τα παλια
Καλησπεριζω ολη την παρεα
Μου λειψατε.

Επιτρεψε μου φιλε drymx13 να εκφρασω δυο αποψεις μου
ξεκινωντας απο την αρχη. Συγγνωμη αν μοιαζει να επανερχομε
σε θεματα που εχετε ηδη θιξει.

Πραγματι τιποτα δεν φτιαχνεται απο το μηδεν. Για τον Πλατωνα, τα 4 στοιχεια προυπαρχουν της Δημιουργιας μαζι με αλλα εργα της Αναγκης. (απο εδω η φραση 'αναγκας και θεοι πειθονται') Ετσι ο Δημιουργος καταστρωνει και εφαρμοζει μια στρατηγικη και ενα σχεδιο για να πετυχει τον σκοπο του
Ομοια ενεργουμε και εμεις.
Βια ?
Οταν αφηνουμε κατι πισω μας - υπολειμμα απο την λειανση -ναι, ειναι κατι δικο μας, που αγαπησαμε. Ειμαστε εμεις ομως που το κριναμε ως περιττο- περισσιο και αποφασισαμε -οικεια και ελευθερα βουλησει- να το αποκοψουμε. Η διαδικασια αυτη δεν νομιζω οτι ενεχει βια

Ακομα αυτο το ελαττωμα ειναι αποτελεσμα μιας εσωτερικης μας δυναμης η ενεργειας . Μεταμορφωνουμε την ενεργεια αυτη η την διοχετευουμε διαφορετικα ωστε τελικα εχουμε διαφορο αποτελεσμα . Την δυναμη αυτη, την εσωτερικη αυτη ενεργεια μας, τελικα ποτε δεν την αποχωριζομαστε.
Η μεταστοιχειωση ειναι ακριβως αυτο. Δεν υπαρχει βια!

Ολοκληρωνεται ποτε ο Ναος ??
Καθως μιλαμε για τον εσωτερικο μας ναο, ολοκληρωνεται αυτος , ειναι δυνατον , μεσα σε μια γηινη ζωη ??
Ταυτοχρονα ο ναος αυτος, αποτελει ενας απλο κυβικο λιθο, για τον Ναο της Ανθρωποτητας . Ποτε ολοκληρωνεται λοιπον ο Παγκοσμιος Ναος ??
Ποιος ρωτα να μαθει?? και γιατι ?? Εχει σημασια αν δεν εχω κατορθωσει ουτε μια ορθη γωνια να φτιαξω στον εαυτο μου ?? Αν δεν εχω ανοιξει την καρδια μου κυκλο ωστε να χωρα ολους οσους ειναι καθετοι στις αποψεις τους ??
Μια ειναι η απαντηση αγαπητοι φιλοι,

Eργασου και εγκαρτερησον

LOVE IS THE LAW
HARMONY THE EFFECT

Κight MIXAHΛ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2003, 01:48:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κnight MIXAIL καλώς όρισες και πάλι... (θα τα πούμε βεβαίως και στο topic ΚΑΜΠΑΛΑ που άνοιξες πριν καιρό...)
Ο άμορφος και ακατέργαστος εαυτός μας μπαίνει σε μια διαδικασία λάξευσης και λείανσης. Μια διαδρομή μακράς πορείας και αρκετά επίμοχθη. Μια διαδρομή με δοκιμασίες, απογοητεύσεις, παρεκκλίσεις και κάποιες φορές και οπισθοδρομίσεις.
Ρωτάς αν ολοκληρώνεται ποτέ ο Ναός...
Η ανέγερση του Ναού εκείνου που είναι η πρόοδος και εξέλιξη της Ανθρωπότητας προυποθέτει να «δέσουν» οι κυβικοί λίθοι, αν κι εφόσων γίνουν ποτέ κυβικοί. Αλλά κι αν ακόμη γίνουν, για να δέσουν χρειάζεται ένα βασικό συστατικό: Το κονίαμα της Αγάπης.


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2003, 06:47:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Oannes στα τρία «είθε» είναι το κονίαμα που αναφέρεις .

Φίλε Drumx13 λες ότι τα πάντα γίνονται από συμφέρον .
Δεν μπορώ να διαφωνήσω με αυτή την τοποθέτηση , απλά θα προσπαθήσω να διαχωρίσω το συμφέρων .

Εάν η πράξη έχει γνώμονα το συμφέρων προς την βελτίωση είτε του εαυτού μας είτε του κοινωνικού συνόλου τότε θεωρώ πως καλώς γίνετε , διότι υπάρχει σκοπός και υπάρχει και αποτέλεσμα που οδηγεί αυτή τη δραστηριότητα σε μια αλυσίδα πράξεων και αντιδράσεων με στόχο την ανέλιξη .

Στο παράδειγμα σου αναφέρεις τα μυρμήγκια και την ψόφια κατσαρίδα και το αποτέλεσμα που είναι ο καθαρισμός του περιβάλλοντος , εκεί λοιπόν για μένα είναι η πράξη συμφέροντος ( Τροφή μιας ομάδος ) με κοινωνικά αποτελέσματα ( Καθαρισμός περιβάλλοντος ) .
Η αλυσίδα που δημιουργείτε είναι ότι εάν έμενε εκεί αυτή η ψόφια κατσαρίδα ίσως να μην επέτρεπε με την αποσύνθεσή της να αναπτυχθεί ένα άλλο είδος ζωής σε αυτό το σημείο π.χ. με την εναπόθεση αυγών από ένα άλλο μικρό ερπετό .
Η αντίδραση θα ήταν αν κακόβουλα κανείς δεν καθάριζε την όποια βρωμιά , θέλοντας να προκαλέσει κακό στο κοινωνικό σύνολο , να προκληθεί μια άλλη δυναμική από το ίδιο το κοινωνικό σύνολο και αυτό αντιδρώντας να αναλάβει τη δράση για να επέλθει ο «καθαρισμός» .
Με όλες αυτές τις πράξεις και τα αποτελέσματα υπάρχει η δημιουργία της συνειδήσεως , απέναντι στον ορατό κόσμο .

Άρα όλα είναι αιτιατά .

Φίλε Knight MIXAIL και από εμένα ένα χαίρε και εμάς μας έλειψες , καλή συνέχεια λοιπόν για την επάνοδο σου .


Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2003, 12:49:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ετσι ο Δημιουργος καταστρωνει και εφαρμοζει μια στρατηγικη και ενα σχεδιο για να πετυχει τον σκοπο του
Ομοια ενεργουμε και εμεις.

Για μένα υπάρχει μια ερώτηση...

Γνωρίζουμε τον "σκοπό" μας;..

Aκόμα κ αν πιστεύουμε πως "NAI", ποιος μπορεί να μας πει ότι έχουμε δίκιο;

K αν έχουμε άδικο;

Ποια θα είναι τα αποτελέσματα της στρατηγικής κ του σχεδίου που θα αναπτύξει ο καθένας από μας;

Va(l)nta
Διχασμένη προσωπικότητα
+ Mοναδική απόγονος
Thoth Tρισμέγιστου
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2003, 14:36:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ Valnta ΘΕΤΕΙΣ ΠΟΛΛΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ...

quote:
Γνωρίζουμε τον "σκοπό" μας;..

Aκόμα κ αν πιστεύουμε πως "NAI", ποιος μπορεί να μας πει ότι έχουμε δίκιο;

K αν έχουμε άδικο;

Ποια θα είναι τα αποτελέσματα της στρατηγικής κ του σχεδίου που θα αναπτύξει ο καθένας από μας;



AΥΤΕΣ ΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΙΣΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΙΣ ΚΑΝΕΙΣ ΣΕ ΕΣΕΝΑ ....
ΕΣΥ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΚΑΛΙΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ΤΟ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΚΟΠΟΣ ΣΟΥ.

ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΟΣ...
ΕΣΥ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟΣ ΣΟΥ...
ΕΣΥ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΤΑ ΛΑΘΗ ΣΟΥ (ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΛΑΘΗ ΣΟΥ)
ΕΣΥ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΤΟΝ ΣΚΟΠΟ ΣΟΥ ....
Ο ΔΡΟΜΟΣ ΜΟΝΑΧΙΚΟΣ (Η ΑΤΡΑΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΔΡΟΜΙ-ΜΟΝΟΠΑΤΙ).
ΕΣΥ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΣΥ ΚΤΙΖΕΙΣ ΤΟΝ ΝΑΟ ΣΟΥ-Ο ΑΓΩΝΑΣ ΔΙΚΟΣ ΣΟΥ.
Ο ΚΤΙΣΤΗΣ ΕΣΥ
ΕΣΥ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΚΑΛΛΙΤΕΡΑ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΑΛΛΟΝ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΝΑΟ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2003, 14:53:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλέ μου Avatar δίκιο έχεις..

Aυτό όμως με έβαλε σε σκέψεις..

quote:
Ταυτοχρονα ο ναος αυτος, αποτελει εναν απλο κυβικο λιθο,
για τον Ναο της Ανθρωποτητας.

K αν αυτό που φτιάχνω εγώ κ ο κάθε παραστρατημένος "εγώ" είναι ένα τερατούργημα;

Ποιό θα είναι το τελικό αποτέλεσμα;

Πως θα είναι ο Nαός της Aνθρωπότητας;

Πως είναι άραγε σήμερα;

Yπάρχει;

H μήπως είναι μόνο σκόρπιοι ογκόλιθοι πεταμένοι στο εργοτάξιο;

Va(l)nta
Διχασμένη προσωπικότητα
+ Mοναδική απόγονος
Thoth Tρισμέγιστου

Edited by - Valnta on 07/11/2003 14:54:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2003, 18:26:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλωσηρθες και απο μενα ιπποτα Μηχαηλ πισω στην μεγαλη "μεταφυσηκη" μας παρεα που λεει και το newsletter του εσσωτερικα


elpida

quote:
Φίλε Drumx,

“τα πάντα εν σοφία εποίησε» τι έχεις να πεις για αυτό το αποδέχεσαι?

Αν ναι, πως συνδυάζεται αυτό που αναφέρεις για τη ζωή ότι δηλαδή είναι άδικη?

Αδικία και σοφία πάνε μαζί?


Eιναι δυνατον να μην τα αποδεχομε καλη μου ελπιδα ????
Πως θα μπορουσα??.... εγω δεν κρινω φιλεναδα ....εξερευνω.
ΜΑ φανταζεσαι μια ζωη απολυτα δικαια για ολους??
Μια ζωη σπαρμενη με ροδοπεταλα για τον ανθρωπο απο την στιγμη που γενιεται??
Ποιος θα ηταν ο σκοπος του ανθρωπου τοτε πανω στην γη?
θα ειμασταν, αγαπητη μου, ολοι χοντροι απο το πολυ φαι, κυφηνες, αδιαφοροι και μη ανταγωνιστικοι, διοτι δεν θα υπηρχε λογος και, δεν θα παραγονταν τιποτα γιατι θα τα ειχαμε ηδη ολα.
Γιατι να προσπαθησω να παλεψω για να ορισω την ζωη μου το συμπαν μου αν θα ηταν ολα δικαια και γιατι να εξελιχτω..??? ποιος ο λογος...??

Ειναι σιγουρο καλη μου οτι τα παντα εν σοφια εποιησε για αυτο τα εκανε τοσο ανταγωνιστικα και αδικα για να εχουμε κινητρο για να κοιταξουμε να βελτιωθουμε σε ατομικο επιπεδο και ετσι να φτιαξουμε ενα καλυτερο κοσμο. Για να κοιταξουμε να τον φτασουμε...
Ο Ν. Καζαντζακης περιγραφει τον θεο που θελει να μοιασει- στην Ασκητικη του- παρα πολυ καλα.... και δεν μιλα για ενα θεο εξω απο εδω και καπου μακρια.... μιλα για τον εαυτο του ..
και τελος
...αν ηταν ολα δικαια εδω κατω δεν θα υπηρχε λογος να σαρκωθει και να σταυρωθει εδω κατω .

Ιπποτα μου .....
οταν αναφερω την λεξη "βια" μιλω για επιπεδο φυσης και συμπαντος... Οταν συμφωνουμε με τον αποστολη στην λεξη "παιδεμα" ενουμε πρωσοπικο επιπεδο και κατ επιλογην.
εξηγουμαι...
εδιδαχθηκα να παρατηρω την φυση αυτο κανω αυτην ακριβως την εποχη... και διαβαζοντας να ψαχνω τα δικα μου συμπερασματα στον δρομο της αυτωγνωσιας στον δρομο της λειανσης μου .
Παρατηροντας την παρατηρω μια "ρουτινα" μια φυσικη ταξη μια ισοροπια .
Η ταξη αυτη αλαζει συνεχως οσες φορες οσες στιγμες υπαρχουν ή υπηρξαν στον χρονο η ταξη αλαζε προς μια νεα ισοροπια .
Ο τροπος για την αλαγη αυτη ηταν παντα η βια.
Η βια ειναι στην φυση η βια ειναι η ιδια η φυση βια ειναι.. το κυμα, το ηφαιστιο, ο σεισμος, η βροχη, το πεταγμα μιας πεταλουδας στην αυλη μου.... ειναι μια εξοδος απο την ¨ρουτινα" ειναι μια αλαγη της ταξης του συμπαντος.
Η εξοδος απο την ρουτινα ονομαζεται και αλαγη ...Η αλαγη λοιπον ειναι βια.
Ο θεος οταν αποφασισε οτι επρεπε να αλαξει τον κοσμο εκανε τον κατακλυσμο ενω θα μπορουσε να το κανει με ενα νευμα η μια σκεψη.

Η αλαγη λοιπον ή μεταστοιχειωση ειναι βια ή μαλλον δυναται να παραχθει με βια αλλα και παραγει βια.

Κατα το "περασμα" μου σε αυτον τον τροπο ζωης- σκεψης αντιληφθηκα οτι ο "κοσμος" αυτος θα αλαξει εξ ορισμου διοτι μπηκα και εγω ...η εισοδος αυτη αποτελει μια αλαγη για το εσω-συμπαν και την ταξη του μια μεταστοιχειωση οπου δυναται να προκαλεσει χαος και καταστροφη ...
ομως ειχε προβλευτει και γι αυτο και ειχε καταστει σαφες οτι η αλαγη που θα προκαλουσα θα ηταν ελεγχομενη μεσω του "τσεκαρισματος μου"...
πολυ συντομα θα επανερθω....

Αγαπη για οτι ερχεται και συγχωρεση για οτι εχει ηδη γινειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2003, 23:38:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αποστολε
καλη η οικολογια φιλε μου αλλα μην προσπαθουμε να δικαιολογηθουμε γιατι δεν χρειαζεται.... ειπαμε η ζωη ειναι αδικη και αναλυσαμε τους λογους ....
Κανεις ποτε δεν ειπε οτι η ζωη ειναι δικαια ουτε στο σχολειο ουτε στο σπιτι ουτε πουθενα.....

και ολοι παλευουμε να την κανουμε ποιο δικαια για "εμας" και απο εκει και περα "σταχτη και μπουρπερη" ...και αυτο ειναι το project ...
ειτε το ατομικο ειτε το συλογικο.

Tο ονειρο μας μπορει να ειναι και εφιαλτης για τους υπολοιπους... ποιος νιαζεται??? ας νιαστουν οι ιδιοι στο κατω κατω...
και αυτο ειναι το project...

Εδω μπαινει η ηγεσια και η διαμορφωση του περιβαλοντος που ειπα παραπανω....
Εδω ειναι χρησιμο να μην λεμε και πολλα και οτι λεμε να ειναι τυποποιημενο...
Εδω μπαινει το οποιος ερθει πρεπει να το ζητησει γιατι ετσι εκφαρζεται η αναγκη του να διαμωρφωσει το περιβαλον του και να ξεπερασει του φοβους του.

Ο ναος υπαρχει και λεγεται συντεχνια και εμεις που ζουμε σημερα ανακαινισαμε τα φθαρμενα και νεκρα τουβλα του παρελθοντος.

Σκοπος μας ειναι να γινουμε χρισημοι στο οικοδομιμα...
και φυσικα να καθαρισουμε τον πλανητη απο της νεκρες κατσαριδες.....

....αν χρειαστει...

ολα αυτα απειχουν πρωσοπικες αποψεις ετσι την εχω δει τωρα και
... "τα παντα ρει"

FREEDOM

Αγαπη για οτι ερχεται και συγχωρεση για οτι εχει ηδη γινειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2003, 01:00:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μια μικρη παρενθεση φιλοι μου...
σχετικα με την βια...

η πληρης συνειδηση του εαυτου ειναι μια πραξη βιαιη
που αναποφευκτα μυριζει αιμα...αιμα...γιατι
πληγωνει...ετσι πρεπει να αφηνομαι στην συνειδηση σαν
ενα πληγωμενο εγω που αιμοραγει και αφυδατωνεται
στον πυρετο της υπαρξης μου.οτι απομενει απο αυτην
την αλχημικη πραξη ειναι η ουσια του Ειναι μου...
ειναι τα σαπισμενα υλικα που χρησιμοποιοει το
συμπαν για να δημιουργει τις ψευδαισθησεις του κοσμου που αντιλαμβανομαι.
το τιποτα ειμαι που ομως εμπεριεχεται παντου....

drumx13 συμφωνω


ειμαι το πτωμα του χθεσινου μου εαυτου...
ειμαι η νεκρη γνωμη που ειχα χθες και αλλαξε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2003, 17:00:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή μου Valnta λες :
quote:
Aυτό όμως με έβαλε σε σκέψεις..
quote:

Ταυτοχρονα ο ναος αυτος, αποτελει εναν απλο κυβικο λιθο,
για τον Ναο της Ανθρωποτητας.

K αν αυτό που φτιάχνω εγώ κ ο κάθε παραστρατημένος "εγώ" είναι ένα τερατούργημα;
Ποιό θα είναι το τελικό αποτέλεσμα;
Πως θα είναι ο Nαός της Aνθρωπότητας;
Πως είναι άραγε σήμερα;
Yπάρχει;
H μήπως είναι μόνο σκόρπιοι ογκόλιθοι πεταμένοι στο εργοτάξιο;


Η δική μου η άποψη λέει ότι μόνο αν ο λίθος σου έχει λειανθεί τέλεια θα μπορέσει να ταιριάξει με τον προσωπικό λίθο του άλλου . Και έτσι θα δέσουν όλοι οι λίθοι ο ένας με τον άλλο , έτσι θα φτιαχτεί το οικοδόμημα του Ναού της Αρετής .
Αυτό είναι το σχέδιο .

Ο Ναός αυτή τη στιγμή είναι ατελής και πάνω σε αυτή την πορεία εργαζόμαστε , στην ανοικοδόμηση του .

Αγαπητέ μου Drumx13 ναι οικεία βουλήση , ελεύθερα και αβίαστα , αποφασίσαμε να αναζητήσουμε και να εργαστούμε πάνω στο project .

Μέσα σε όλα ήταν και η αλλαγή παλιών φθαρμένων τούβλων , θα ακολουθήσουν και άλλα πιστεύω εγώ .


Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Knight MIXAIL
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
266 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2003, 20:22:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Knight MIXAIL  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Νομος του Συμπαντος που κατοικουμε αποτελει αυτη η αιωνια
αντιθεση : Μαυρο - Ασπρο. Ειναι οι δυο πολοι , αναγκαιοι για την παραγωγη εργου. Η μεταβαση απο τον ενα στο αλλο ειναι δυσκολη και οδυνηρη . Θα μπορουσε να χαρακτηριστει απο τον ορο 'βια'
Οσο βαδιζουμε πανω η αναμεσα στο μαυρο και στο ασπρο , ετσι θα ειναι

"Δυναμεθα να προχωρησουμε ??"
Μονο αν σκοπο μας ειναι η υπερβαση αυτης της θαλασσας των αντιθεσεων.
Η παγκοσμια ενοτης ειναι τοσο ο τελικος μας σκοπος, οσο και καθημερινος τροπος δρασης μας.

Ελευθερια Ισοτης Αδελφοτης.
Με αυτη την τριλογια, στην Γαλλικη Επανασταση ,εγιναν πολλα αισχη
Ο ανθρωπισμος και οσοι εργαζονται υπερ αυτου,αναζητουν τον κοινο τοπο των εννοιων αυτων, ως χωρος δρασης. Ειτε αυτος προσεγγιζεται κοινωνικα, ειτε,πρωτα απο ολλα,εσωτερικα.

LOVE IS THE LAW
HARMONY THE EFFECT

Knight ΜΙΧΑΗΛ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2003, 11:20:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Drumx,
Σε ευχαριστώ για την απάντηση, θα συμφωνήσω μαζί σου.
Κάθε επέμβαση έξω από την συνηθισμένη ροή πραγμάτων και καταστάσεων συγκαταλέγονται στην λέξη βία, αν έχω καταλάβει σωστά από τα γραφόμενα.

Για να μπορέσει όμως κάποιος να επιβληθεί στον εαυτό του και να καταφέρει να λαξεύσει τον προσωπικό του λίθο, να μπορέσει να αντέξει την "βία" θα πρέπει ο αυτοέλεγχος να κυριαρχεί.

Με τον αυτοέλεγχο ο άνθρωπος βάζει φραγμούς στον εαυτό του. Διαπιστώνει τα λάθη του σε μια συγκεκριμένη ενέργεια. Περιορίζει τις παράλογες επιθυμίες του. Ελέγχει τις πράξεις του.

Και συνεχίζοντας, θα πρέπει για να γίνουν όλα αυτά να υπάρχει γνώση. Η γνώση αποκαλύπτει τους φυσικούς και κοινωνικούς νόμους. Αξιοποιεί τις πνευματικές αρετές του ανθρώπου. Απαλλάσσει τον άνθρωπο από τις δεισιδαιμονίες και τις προλήψεις. Χαρίζει στον άνθρωπο τα κατάλληλα εφόδια για την αντιμετώπιση των δυσκολιών της ζωής. Διαμορφώνει το συναισθηματικό του κόσμο. Συντελεί στην οργάνωση της κοινωνικής ζωής και της ομαλής κοινωνικής συμβίωσης.

Και σαφώς για την απόκτηση αυτής της γνώσης χρειάζεται κόπος και έρευνα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2003, 12:36:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Μην πυροβολητε τον πιανιστα...."

Ελευθερα και οικεια βουλησει επιλεγω να συμετεχω στο project
Ελευθερα σκεφτομαι και ενεργω αλλα μην μου το θυμιζεται ολη την ωρα σαν "επιχειρημα" γιατι αισθανομαι οτι αποτελει "συνορο" στην Ελευθερια...

Εξερευνω και αν βρω κατι θα το πω.... στο μετρο που αυτο δεν επιρεαζει το project.... αν και αυτο αποτελει καποιο συνορο και φραγμο στην ελευθερια.

Ποοορισμος μιας απαντησης αν βρεθει ειναι να γυαλιστει και να κοπει να μπει σε προθηκη και για γινει θεαμα στα ματια του κοσμου και τροφη για νεες ερωτησεις.

Εχουμε ολοι τα ιδια εργαλεια.... αλλα αν φτασουμε ολοι στο ιδιο "σχημα"
θα ειναι "τραγωδια" για το project.

Φανταζεστε ενα οικοδομιμα φτιαγμενο απο κυβικους λιθους συνδεδεμενους και..... τιποτα αλλο....?
Ειναι ωραιο σαν σχεδιο???

Χρειαζομαστε και λιγο μαρμαρο για την σκαλα, καμια κωλονα στρογγυλη και ψιλη,... κανα τουβλο με τρυπες...

Και στο κατω κατω οταν ο διπλα κυβικος λιθος δεν ταιριαζει απολυτα με εμας...για τους δικους του λογους ... θα πρεπει να αφησουμε μια τρυπα στο οικοδομιμα για να μπανει φως ή να τη καλυψουμε με.... κατι.


Ναι ελπιδα μου αυτο λεω..... τωρα σωστα ή λαθος ο χρονος και τα ματια του κοινου θα δειξουν....

Για να βαλεις το αυτοελεγχο στην ζωη σου πρεπει κατα την γνωμη μου να μαθεις τον εαυτο σου καλή μου

Οταν ομως εισαι σε μια διαδικασια μαθησης αυτο ειναι αδυνατον διοτι ο εαυτος σου μεταστοιχειωεται και αλαζει συνεχως...

Πρωτα τελειωνεις με της σπουδες σου -που εγω ονομαζω εξερευνηση- και μετα αν κρινεις οτι αυτο που εχεις φτιαξει σαν σχημα για τον εαυτο σου δεν ταιριαζει ή δεν "συμφερει" το project και θελεις να συμετασχεις ... αρχιζεις να δουλευεις επανω του.
Παντα αν θελεις να το κανεις.

Η γνωση που αποκαλυπτεται ειναι το ερεθισμα που θα παρεις και θα παραχθει αντιδραση με βαση τις προτερες εμπειριες και βιωματα σου...
Αν ησουν "σκλαβος" πχ θα θελησεις να ελευθερωθεις...

Η γνωση ομως δεν μαθαινεται αλλα βιωνεται και διαφορετικα καταλαβαινω εγω αποεσενα ενα κειμενο που διαβαζουμε μαζι.

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΔΕΚΤΟ????

Σε καθε περιπτωση ομως προκειτε για ενα ταξιδι αυτωγνωσιας και σε καθε περιπτωση ειναι επωδυνο
και για αυτο γινεται σταδιακα.

σε καθε περιπτωση δεν ειμαστε ολοι ιδιοι και ευτυχως.

Ιπποτα μου εδω κολαει...." το αλλο το project και αλλο οι εργαζομενοι" υποθετω.

Ιπποτα μου εδω ομως κολανε και τα οσα ειπαμε παραπανω περι ελευθεριας και αυτωγνωσιας ....

Θα πρεπει να μπει φραγη και καθοδηγηση στην Ελευθερια εφοσον αυτη οδηγει σε "Τερατα" ??
ή να την αφησουμε γιατι η ανθρωποτητα μαθαινει μονο απο τα λαθη της.

Και αληθεια τα ξερουμε ολα???
πως θα εξελιχτει ενας εργατης πχ υπο καποιες καταστασεις οπως η γαλικη επανασταση ???
εχει να κανει με τιτλους σπουδων???
εχει να κανει με τα χρονια στην δουλεια???
εχει να κανει με τα διαβασματα του???
και τι ειναι καλυτερο να συνεχιστει η ερευνα ή να γινουμε ολοι ομοιοι.... λειοι... κυβικοι ...μονοχρωμοι ....λιθοι.?

Εχοντας ηδη μια καποια απαντηση στα πατροναρισμενα μυαλα μας.


τα λεμε
και θελω να σας ευχαριστησω ολους για την ποιοτητα της κουβεντας

freedom

Αγαπη για οτι ερχεται και συγχωρεση για οτι εχει ηδη γινειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2003, 13:00:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για να βαλεις το αυτοελεγχο στην ζωη σου πρεπει κατα την γνωμη μου να μαθεις τον εαυτο σου καλή μου
Οταν ομως εισαι σε μια διαδικασια μαθησης αυτο ειναι αδυνατον διοτι ο εαυτος σου μεταστοιχειωεται και αλαζει συνεχως...

Καλέ μου Drumx
Στο πρώτο κομμάτι θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου φίλε μου.

Τον εαυτό μας τον μαθαίνουμε καθημερινά μέσα από αυτά που βιώνουμε παρατηρώντας τις αντιδράσεις. Δεν νομίζω πως υπάρχει τέλος στο να μάθεις τον εαυτό σου. Η εξέλιξη είναι καθημερινή. Ας θυμηθούμε πόσες φορές στη ζωή μας ο καθένας μας νόμιζε πως μπορούσε να κάνει κάτι η να δεχτεί κάτι και η ζωή τον έκανε να ανατρέψει αυτό το πιστεύω του.

Αν υποθέσουμε ότι κάποιος βρίσκεται στη φάση της μεταστοιχείωσης, πως μπορείς χωρίς αυτοέλεγχο να προχωρήσεις ? ακόμα και να αφομοιώσεις πράγματα?

Δεν υπάρχει ο κίνδυνος της απόρριψης? Όταν δεν μπορείς να έχεις τον έλεγχο πως θα επεξεργαστείς το «καινούριο», πως θα το δεχτεί κανείς? Υπάρχει ο φόβος αυτών που αισθάνεται ο καθένας. Το αποτέλεσμα της βίας, κάτι το οποίο αρχικά δεν είναι ευχάριστο.

quote:
Η γνωση ομως δεν μαθαινεται αλλα βιωνεται και διαφορετικα καταλαβαινω εγω αποεσενα ενα κειμενο που διαβαζουμε μαζι.
ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΔΕΚΤΟ????

Σαφώς και είναι αποδεκτό, άλλωστε ο καθένας μας αντιλαμβάνεται πρόσωπα πράγματα και καταστάσεις διαφορετικά έχοντας άμεση σχέση με τα προσωπικά βιώματά του τις γνώσεις του την αντίληψή του.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Knight MIXAIL
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
266 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2003, 16:15:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Knight MIXAIL  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπον φιλε, πολλα εθεσες. Γνωριζεις βεβαια οτι δεν διαφωνουμε, απλα φωτιζουμε διαφορετικες πτυχες του θεματος.

"λειοι, κυβικοι λιθοι"
Οι μαθητευομενοι εργατες στο εργατοξιο ειχαν ενα μονο καθηκον, να μαθουν την κατασκευη κυβικων λιθων. Καθε αλλη εργασια ηταν απορριπτεα. Ομως ο τροπος κατασκευης της Αψιδας απαιτουσε ενα λιθο μη κυβικο, μη κυκλικο, κατεργασμενο ομως. Τον Κλειδολιθο.
Ηταν εργο του Διδασκαλου.

Η ανεγερση των τειχων των ναων η των καστρων απαιτουσαν κυβικους λιθους για την εξωτερικη επιφανεια, αλλα και αρκετους ακατεργαστους για το γεμισμα. Θυμισου πως κατασκευαζαν γεφυρια, πχ της Αρτας.
Καθεις εφ ω εταχθη.
Ο ακατεργαστος λιθος σωστα τοποθετημενος εκανε το γεφυρι ανθεκτικο , διαφορετικα μετα την αφαιρεση της σκαλωσιας επεφτε.
Και αυτο ηταν εργο του Διδασκαλου.

Γραφωντας θυμαμαι τον Καζαντζακη. Η πλακα ειναι οτι βρισκομαι στην Κρητη. " Να υπηρετεις σκοπο ανωτερο σου, αυτο ειναι το καθηκον του Ανθρωπου' εγραφε. Δηλαδη να γνωρισουμε την θεση μας (ως λιθοι), το καθηκον που ο Αρχιτεκτων μας εθεσε,- αυτο ειναι το εργο μας- και να το επιτελεσουμε στο ακεραιο.

Μπορει βεβαια ο μαθητης, αυτος που μολις χθες εμαθε να κανει ορθες γωνιες, να ειναι ο επομενος Διδασκαλος. Ας εχει το θαρρος να παρουσιασει στο μαστορα του, την 'μη κυβικη' εργασια του. Σιγουρα δεν θα παει χαμενη.

'οικεια και ελευθερα βουλησει' ???
Γνωριζω ενα Μυστη ,που ειχε την δυναμη να ανασταινει νεκρους, να θεραπευει αρρωστους και να κανει πολλα θαυματα. Αυτος με την υπερτατη θεληση ειπε: " Γεννηθητω το Θελημα σου "

ΥΓ. Ξεχασα να σου πω. μου αρεσει ο τροπος που παιζεις πιανο.
Οχι πως ειμαι μουσικος, αλλα το ευχαριστιεμαι.

LOVE IS THE LAW
HARMONY THE EFFECT

Knight MIXAHΛ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2003, 00:52:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου καλησπέρα σε όλους.
Knight MIXAIL καθώς ανέφερες τον μεγάλο Νίκο Καζαντζάκη μου ήρθε στο μυαλό η συνέχεια απο το απόσπασμα της «Ασκητικής» που παρέθεσες...

- Πού πάμε, θα νικήσουμε ποτέ; Προς τί όλη ετούτη η μάχη;
- ΣΩΠΑ ! Οι πολεμιστές ποτέ δεν ρωτούνε !

Ευχαριστώ...


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2003, 17:44:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Που παμε σημερα κυριοι ...βαδιζονατς τον 21 αιωνα?

Συνεχισουμε να βαδιζουμε εντος ενος κομφορμιστικου συστηματος βαθμων και εσω-εξουσιας ???

Αναμασαμε και αντιγραφουμε εναν διαφωτισμο που νομιζω οτι ....ληπει στις μερες μας???

Καταληγουμε οτι η βαση ειναι η συντεχνια και απο εκει και περα το χαος???

Γινομαστε "ιεραποστολή" ιδρυοντας σχολεια και πανεπιστημια προσπαθοντας να μεταλαμπαδευσουμε "φως" και με το παραδειγμα μας προσπαθουμε να αλαξουμε τον κοσμο?

κατι αλλο???

Για να αρχισουμε μια κουβεντα που θα μας βοηθησει ολους να βαλουμε στοχους τους οποιους θελουμε να πετυχουμε ....
Στην καλυτερη θα γνωρισουμε τα ονειρα μας...
Στην χειροτερη θα γνωριστουμε καλυτερα...

Αν θελετε...


Αγαπη για οτι ερχεται και συγχωρεση για οτι εχει ηδη γινειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2003, 18:11:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρομαι για την ροη αυτης της κουβεντας μα πανω απο ολα για την ποιοτητα της!!

Θα συμφωνησω για το θεμα της βιας... αλλωστε ειναι μια κινηση η οποια ουσιαστικα παραγει ενεργεια η οποια με την σειρα της φερνει αποτελεσμα. Ξεφευγουμε λοιπον απο την αδρανεια, και βρισκουμε την δυναμη να προχωρησουμε πιο κατω...

Διαβαζωντας τις αποψεις σας θα ηθελα να σταθω σε 2 σημεια

Γλυκια μου φιλη λες:

quote:
Αν υποθέσουμε ότι κάποιος βρίσκεται στη φάση της μεταστοιχείωσης, πως μπορείς χωρίς αυτοέλεγχο να προχωρήσεις ? ακόμα και να αφομοιώσεις πράγματα?


Προσωπικη μου αποψη ειναι πως προχωρας βημα βημα - μεγαλο ρολο παιζει η παρατηρηση... το να παρατηρεις τον εαυτο σου, τις σκεψεις σου, τις κινησεις σου και ολα αυτα τι αποτελεσμα φερνουν... με ανοιχτα ματια ομως και πανω απο ολα με ειλικρινεια. Ετσι γνωριζεις σιγα σιγα διαφορα κομματια του εαυτου σου. Βλεπεις ποιες αντιδρασεις σου κανοθν ποιες οχι , σμιλευεις λιγο το λιθο σου δινωντας του σχημα που να μπορει να φερει μια ισσοροπια και προχωρας παρακατω. Δεν ειναι αναγκη να γινουν ολα με την μια, βημα-βημα, κομματι - κομματι...παρατηρεις, μαθαινεις - αφομιωνεις, προχωρας

quote:
Με τον αυτοέλεγχο ο άνθρωπος βάζει φραγμούς στον εαυτό του

Ο αυτοελεγχος θα βαλει φραγμους στον ευατο μας , αλλα υπο προυποθεσεις. Ο αυτοελεγχος πορει να προκλειθει απο διαφορα 'ταμπου" - απο τα διαφορα "μη" που μας εχοθν μαθει κατα καιρους και εκει μπαινουν φραγμοι που δεν μας αφηνουν να προσωρησουμε παρακατω. Μπορει ομως να υπαρξει και αυτοελεγχος πανω στον εαυτο μας βασισμενος των γνωσεων που εχουμε αποκτησει. Στην προκειμενη περιπτωση δεν σημαινει οτι αποριπτουμε κομματια μας αλλα εχουμε μαθει να ειμαστε εμεις οι κυριαρχοι πανω τους και να τα κοντρολαρουμε με τετοιο τροπο ωστε να μας βοηθησουν στην εξελιξη μας.

Ελπιζω να μην σας μπερδεψα

Μάρα
Η Σεναριογράφος
Strike like lightning and leave the thunder to those that like loud noises.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2003, 19:41:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aκόμη στα μπετά είστε?
Αυτό που δεν αναφέρθηκε ότι για την επίτευξη του στόχου εκτός από θέληση ... και σαφώς χρήμα (γιατί σαν άνεργος δεν μπορείς να έχεις) χρειάζεται απαραίτητα η βοήθεια, καθοδήγηση του κατάλληλου προσωπικού... Οσο να θέλω να χτίσω τον τέλειο Οίκο κατ'εμέ αν δεν έχω τη βοήθεια του μάστορα, υδραυλικού, ηλεκτρολόγου, μηχανολόγου (ανάλογα με το στάδιο της οικοδομής) δεν πρόκειται να καταφέρω τίποτα!
Νula.-


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Knight MIXAIL
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
266 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2003, 22:52:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Knight MIXAIL  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ποιος ειναι που δεν εχει την αναγκη 'οδηγου', προς τοπο οπου θα ασκησουμε τον προορισμο μας επι της γης ?

Μπροστα στο χρημα ειναι που φαινεται χαρακτηρας του ανθρωπου. Ολοι εχουν την τιμη τους. Μπροστα σε αυτη , τι κανεις ??
Αυτο ειναι το ερωτημα

Αγαπητε drumx13, τους στοχους που αναφερεις, τους αναφερουμε μπροστα στον καθρεπτη.
Μετα βγαινουμε στην βιοπαλη, στην δραση. Στα ματια του αδελφου, φιλου, συνοδοιπορου κλπ, βλεπουμε ποσο αληθινοι ειμαατσε, απεναντι στον εαυτο μας.
Αυτο ζηταμε απο τον καθε Ιολαο. Αυτο περιμενει καθε Ηρακλης.

Ειναι ο συνδυασμος αυτος που μας κανει αληθινους εργατες της δικης μας 'Πρωτης Υλης' η οχι.

Αν οδευουμε με τετοιο τροπο προς τον σκοπο μας, προς το Φως, οχι μονο συναντησαμες τον 'βοσκο', αλλα αυτη η υπεροχη ελευθερη πατριδα ειναι εδω, στο καθε σημερα.

LOVE IS THE LAW
HARMONY THE EFFECT

Knight MIXAΗΛ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 10 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy