ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Η δολοφονία της Υπατίας
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 12
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2012, 15:12:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ἀποδύσαντές τε τὴν ἐσθῆτα ὀστράκοις ἀνεῖλον· καὶ μεληδὸν διασπάσαντες, ἐπὶ τὸν καλούμενον Κιναρῶνα τὰ μέλη συνάραντες πυρὶ κατηνάλωσαν.
Ωραία! Εστω και έμμεσα μας είπες το πως.
Τελετουργικά. Σαν ανθρωποθυσία.

Μας μένει το ποίοι και το γιατί.

Καλά τα πας. Συνέχισε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2012, 15:32:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Oι ήχοι της γαργάρας και της καρπαζιάς που σβουρίζει στον αέρα πριν πέσει σε παγανιστικό σβέρκο με ξετρελλαίνει πάντως...

Ειλικρινά όμως Αίολε, άνοιξε και κανένα λέξικό/γραμματική/συντακτικό (που σε πείραζε η αγγλόφωνη ορολογία μου τρομάρα σου).

Να γίνεσαι σε μένα ρεζίλι δεν πειράζει και είδες πως σε γλένταγα για κάποια ποστς που επέμενες αλλά αφού έγραψες τις ίδιες ΣΑΧΛΑΜΑΡΕΣ στον Agnostic που μάλλον δεν θέλησε να σε εκθέσει είπα να τη διακόψω την πλάκα και να ακούσω τους αγαπημένους μου ήχους!


Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2012, 22:21:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελικά η Υπατία πρόλαβε να βαφτιστή και να πάη στον Παράδεισο , ή πέθανε σαν μιαρή Ελληνίδα ; Ποιος έχει δίκιο τελικά ο...σύγχρονός της καθηγητής και θαυμαστής της Συνέσιος ο Κυρηναίος , ή η Μ. Dzielska και ο Μεταλληνός 16 ολόκληρους αιώνες μετά ; Γιατί στο πρώτο μέρος του κειμένου , που σκόπιμα παρέθεσα για να προκαλέσω αυτήν ακριβώς την αντίδραση , υπονοείται έμμεσα ότι την σκότωσαν οι εθνικοί επειδή ήθελε να γίνη ή έγινε χριστιανή , προκειμένου να κατηγορήσουν μετά τους χριστιανούς και τον Κύριλλο για τον φόνο της .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2012, 01:20:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σωτήρη σε ποιο κείμενο αναφέρεσαι?

Σε κάθε περίπτωση ο Σωκράτης ο Σχολαστικός καθώς και η πρότερη δράση και στάση του Ορέστη έναντι των Χριστιανών δένουν απόλυτα και εξηγούν μια χαρά τι έγινε και για ποιους λόγους.

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2012, 01:39:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
PanosT
Σωτήρη σε ποιο κείμενο αναφέρεσαι?

Όχι μόνο λοιπόν δεν υπήρχαν θρησκευτικοί λόγοι του φόνου της Υπατίας, αλλά ο φόνος αυτός εργάσθηκε κατά της Χριστιανικής Εκκλησίας, επειδή η θαυμάσια αυτή γυναίκα, αγαπούσε τον Χριστό και την Εκκλησία Του. Αλλά οι ψευδείς συκοφάντες τού Νεοπαγανισμού, προσπαθούν να παρουσιάσουν την πολιτική αυτή δολοφονία ως θρησκευτική, για να φανούν ως θύματα. Φωνάζει ο κλέφτης αν φοβάται ο νοικοκύρης!


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2012, 02:05:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
PanosT
Σωτήρη σε ποιο κείμενο αναφέρεσαι?

Όχι μόνο λοιπόν δεν υπήρχαν θρησκευτικοί λόγοι του φόνου της Υπατίας, αλλά ο φόνος αυτός εργάσθηκε κατά της Χριστιανικής Εκκλησίας, επειδή η θαυμάσια αυτή γυναίκα, αγαπούσε τον Χριστό και την Εκκλησία Του. Αλλά οι ψευδείς συκοφάντες τού Νεοπαγανισμού, προσπαθούν να παρουσιάσουν την πολιτική αυτή δολοφονία ως θρησκευτική, για να φανούν ως θύματα. Φωνάζει ο κλέφτης αν φοβάται ο νοικοκύρης!


Έλα ρε συ, καμμία σχέση μ'αυτό που νομίζεις.

Κατακρίνει αυτό που έγινε τελικά. Να ρίξουν στην Ορθοδοξία και στον Κύριλλο όλο το φταίξιμο οι ΕΘΝΙΚΟ/ΝΕΟΠΑΓΑΝΙΣΤΕΣ και να "θαφτεί" ταυτόχρονα η όποια συμπαθεια της για το Χριστό και την Εκκλησία.

Όχι ότι το έκαναν οι Εθνικοί το έγκλημα!

Είπα και εγώ, ποια Χριστιανική "ταλεντάρα" τα έριξε στους εθνικούς και μου έχει διαφύγει το γεγονός...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AgentMulder
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
238 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2012, 02:51:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AgentMulder  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
PanosT δίνεις ρέστα φίλε!

Υπάρχει περίπτωση να βρεθούν "οι κοι Κολοκυθόπουλοι" που σκότωσαν την Υπατία? Είναι σαν να ψάχνεις το όνομα αυτού, που κάρφωσε τα καρφιά στα χέρια του Ιησού Χριστού...! Μα τι λέμε τώρα

Είναι σωστό το να επιλέγεις τον δικό σου δρόμο και όχι αυτόν που σου επιβάλλουν οι άλλοι..

"Οι πρώτοι που θα πλανηθούν & θα κριθούν είναι οι ιερείς"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2012, 11:16:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είπα και εγώ, ποια Χριστιανική "ταλεντάρα" τα έριξε στους εθνικούς Ελληνες και μου έχει διαφύγει το γεγονός...

Ετσι τους έλεγαν τότε...

Edited by - Αίολος on 19/10/2012 11:18:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2012, 13:21:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
PanosT
Κατακρίνει αυτό που έγινε τελικά. Να ρίξουν στην Ορθοδοξία και στον Κύριλλο όλο το φταίξιμο οι ΕΘΝΙΚΟ/ΝΕΟΠΑΓΑΝΙΣΤΕΣ και να "θαφτεί" ταυτόχρονα η όποια συμπαθεια της για το Χριστό και την Εκκλησία.

Όχι ότι το έκαναν οι Εθνικοί το έγκλημα!



Οπότε η Ορθοδοξία και ο Κύριλλος αποκλείεται να έφταιγαν "επειδή η θαυμάσια αυτή γυναίκα, αγαπούσε τον Χριστό και την Εκκλησία Του" . Ούτε όμως και οι εθνικοί έκαναν το έγκλημα για να προβοκάρουν τους χριστιανούς και τον Κύριλλο . Οπότε πρέπει την Υπατία μάλλον να την δολοφόνησαν οι ισλαμιστές της Al Qaeda , επειδή είχε ασπαστεί τον χριστιανισμό !! Τα κάνουν αυτοί κάτι τέτοια .

*

Edited by - Sesostris on 19/10/2012 13:23:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2012, 19:40:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AgentMulder,

quote:
Είναι σαν να ψάχνεις το όνομα αυτού, που κάρφωσε τα καρφιά στα χέρια του Ιησού Χριστού...! Μα τι λέμε τώρα

Για τα ονόματα σίγουρα συμφωνώ μαζί σου,υπάρχει όμως κανείς που να διαφωνεί στο ότι ήταν Ρωμαίοι στρατιώτες;

Κάνοντας την αντιστοιχία στο θέμα της Υπατίας,σίγουρα τα ονόματα των 500 είναι αδύνατο να τα βρούμε,αλλά μάλλον δεν ήταν μωαμεθανοί...
Για την όποια εμπλοκή του ιδίου του Κύριλλου δεν υπάρχουν αποδείξεις κατά την άποψή μου,το έχω ήδη παραδεχτεί αυτό.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2012, 21:40:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
Κάνοντας την αντιστοιχία στο θέμα της Υπατίας,σίγουρα τα ονόματα των 500 είναι αδύνατο να τα βρούμε,αλλά μάλλον δεν ήταν μωαμεθανοί...
Για την όποια εμπλοκή του ιδίου του Κύριλλου δεν υπάρχουν αποδείξεις κατά την άποψή μου,το έχω ήδη παραδεχτεί αυτό.

Φίλε @ΑΜΕΙΝΙΑ . Για τις συνθήκες της θανάτωσης της Υπατίας σίγουρα θα έχουν αναφερθεί και αρκετοί από τους τότε ιστορικούς , που τα έργα τους όπως και τα έργα της Υπατίας , έχουν χαθεί ύστερα από τόσους αιώνες πολέμων και φυσικών καταστροφών . Αυτά τα ελάχιστα που γνωρίζουμε , είναι μέσα από το έργο δύο διαφορετικών ιστορικών , εκ των οποίων ο πρώτος υπήρξε σύγχρονός της και ο δεύτερος ένα αιώνα μετά . Κατά ευτυχή όμως συγκυρία , μολονότι τα δύο αυτά αποσπάσματα προέρχονται από δύο διαφορετικούς συγγραφείς , είναι αλληλοσυμπληρούμενα .
Έτσι λοιπόν από την "ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ" του Σωκράτους Σχολαστικού έχουμε τις συνθήκες της δολοφονίας της , το ποιοι ήταν οι δολοφόνοι της , και το όνομα του αρχηγού τους .

Καὶ δὴ συμφρονήσαντες ἄνδρες τὸ φρόνημα ἔνθερμοι, ὧν ἡγεῖτο Πέτρος τις ἀναγνώστης, ἐπιτηροῦσι τὴν ἄνθρωπον ἐπανιοῦσαν ἐπὶ οἰκίαν ποθέν· καὶ ἐκ τοῦ δίφρου ἐκβαλόντες, ἐπὶ τὴν ἐκκλησίαν ᾗ ἐπώνυμον Καισάριον συνέλκουσιν, ἀποδύσαντές τε τὴν ἐσθῆτα ὀστράκοις ἀνεῖλον· καὶ μεληδὸν διασπάσαντες, ἐπὶ τὸν καλούμενον Κιναρῶνα τὰ μέλη συνάραντες πυρὶ κατηνάλωσαν.

Και από την "ΧΡΟΝΟΓΡΑΦΪΑ" του Ιωάννη Μαλάλα , την ηθική αυτουργία του Κυρίλλου .


Κατ εκείνον τον καιρόν παρρησίαν λαβόντες υπό του επισκόπου οι Αλεξανδρείς έκαυσαν φρυγάνοις αυθεντήσαντες Υπατίαν την περιβόητον φιλόσοφον περί ης μεγάλα εφέρετο , ην δε παλαιά γυνή .


*

Edited by - Sesostris on 19/10/2012 21:41:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2012, 22:40:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα έχω υπ' όψιν και τα δυο κείμενα φίλε Sesostris.Την ολοκληρωμένη άποψή μου την έχω αναρτήσει μερικές σελίδες πίσω.
Απλά επειδή αμφισβητείται η πηγή του Μαλάλα από κάποιους στο forum,(όχι από εμένα),θεώρησα ότι και μόνη της η πηγή του Σ.Χ. είναι αρκετή για να αποδώσει μεγάλο μέρος των ευθυνών.Τον λόγο που συμβαίνει αυτό δεν μπορώ να τον θέσω υπό συζήτηση,καθ' ότι η μεταφορά κειμένων στην νεοελληνική είναι-όπως έχω ξαναπεί-μονοσήμαντη.
Προς ένδειξη καλής θελήσεως σε αυτούς που εκφράζουν την αντίθετη άποψη,στην αναφορά μου δεν χρησιμοποιώ (παρ ' ότι θα έπρεπε,)την πηγή του Μαλάλα,αλλά το να λέμε ότι για το θάνατο της Υπατίας ευθύνεται ένας όχλος "πολιτικοί πράκτορες" που εξουδετέρωσαν πολιτικό αντίπαλο,είναι άνω ποταμών και στερείται της όποιας σοβαρότητας.
Όπως καταλαβαίνεις δεν χρειάζεται να πείσεις εμένα

ΥΣ: Η πολυτέλεια της επιλογής των κοντινοτέρων στο υπό μελέτη συμβάν,πηγών,γίνεται μόνο όταν έχουμε αρκετές από αυτές...Όταν έχουμε ελάχιστες μόνο,(όπως στην περίπτωση Υπατίας-Σ.Χ.-Μαλάλα) προστρέχουμε για λόγους διεύρυνσης δεδομένων και ως προς το πλήθος και ως προς την αξιοπιστία,και σε πιο απομακρυσμένες χρονικά από το συμβάν πηγές.
Αλλά αυτά είναι ψιλά γράμματα για μερικούς....

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.

Edited by - @ΑΜΕΙΝΙΑΣ on 19/10/2012 22:43:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2012, 16:39:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι Χριστιανοί πιστεύουν ότι ΟΛΟΙ είμαστε αμαρτωλοί (ακόμα και οι ίδιοι) αλλά όταν πας να γράψεις για κάποιο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ χριστιανικό έγκλημα η προδοσία θα προσπαθήσουν να το διαψεύσουν.


Τα ίδια με το Γρηγόριο τον Ε', τα ίδια με την Υπατία, τα ίδια με τους διωγμούς της φιλοσοφίας.


Εσύ Πανούλη μπορείς να μου γράψεις για κάποιο ΙΣΤΟΡΙΚΑ θεμελιωμένο (με τη δικιά σου αντίληψη της ιστορίας) έγκλημα των Χριστιανών; Όχι άοριστο (ναι γενικά τάχα ίσως να υπάρχουν) ούτε (θρησκο-κεντρικό, "χτες που ήταν νηστεία έφαγα σουβλάκια"). Ρωτάω συγκεκριμένα για έγκλημα θρησκευτικού μίσους με θύτες Χριστιανούς. Έχει συμβεί ποτέ κάτι τέτοιο;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2012, 16:46:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ρωτάω συγκεκριμένα για έγκλημα θρησκευτικού μίσους με θύτες Χριστιανούς. Έχει συμβεί ποτέ κάτι τέτοιο;
Βεβαίως, αλλά όχι έγκλημα θρησκευτικού μίσους, αλλά οικονομικό! (εκεί καταλήγουν όλα...)
Ανανίας και Σαπφείρα!

Edited by - Αίολος on 22/10/2012 17:40:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2012, 21:33:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ

ΥΣ: Η πολυτέλεια της επιλογής των κοντινοτέρων στο υπό μελέτη συμβάν,πηγών,γίνεται μόνο όταν έχουμε αρκετές από αυτές...Όταν έχουμε ελάχιστες μόνο,(όπως στην περίπτωση Υπατίας-Σ.Χ.-Μαλάλα) προστρέχουμε για λόγους διεύρυνσης δεδομένων και ως προς το πλήθος και ως προς την αξιοπιστία,και σε πιο απομακρυσμένες χρονικά από το συμβάν πηγές.
Αλλά αυτά είναι ψιλά γράμματα για μερικούς....


Έχεις χάσει επεισόδια φίλε μου γι'αυτό και σε δικαιολογώ.

Εγώ είμαι υπέρ ΟΛΩΝ των ιστορικών πηγών να εξετάζονται διεξοδικά.

Απλά, σε άλλες συζητήσεις μας με το macedon και την παρέα του για ιστορικο/θρησκευτικά ζητήματα ζητούσαν ΜΟΝΟ ΣΥΓΧΡΟΝΕΣ (και πρωτογενείς) πηγές.

Σ'αυτό το thread αποφάσισα να χρησιμοποιήσω τη ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ ΜΕΘΟΔΟΛΟΓΙΑ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ ΤΩΝ ΙΣΤΟΡΙΚΩΝ ΠΗΓΩΝ και είδες τα αποτελέσματα...

Πνίγηκαν σε μισό ποστ μου!

Άρα τα "ψιλά γράμματα" ξέρεις σε ποιους να τα στείλεις πλέον...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2012, 21:40:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Industrial_Angel

Οι Χριστιανοί πιστεύουν ότι ΟΛΟΙ είμαστε αμαρτωλοί (ακόμα και οι ίδιοι) αλλά όταν πας να γράψεις για κάποιο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ χριστιανικό έγκλημα η προδοσία θα προσπαθήσουν να το διαψεύσουν.


Τα ίδια με το Γρηγόριο τον Ε', τα ίδια με την Υπατία, τα ίδια με τους διωγμούς της φιλοσοφίας.


Εσύ Πανούλη μπορείς να μου γράψεις για κάποιο ΙΣΤΟΡΙΚΑ θεμελιωμένο (με τη δικιά σου αντίληψη της ιστορίας) έγκλημα των Χριστιανών; Όχι άοριστο (ναι γενικά τάχα ίσως να υπάρχουν) ούτε (θρησκο-κεντρικό, "χτες που ήταν νηστεία έφαγα σουβλάκια"). Ρωτάω συγκεκριμένα για έγκλημα θρησκευτικού μίσους με θύτες Χριστιανούς. Έχει συμβεί ποτέ κάτι τέτοιο;


Η ερώτηση σου είναι εξ'αρχής ΟΞΥΜΩΡΗ γι'αυτό και δεν έχεις βρει ακόμα απάντηση και αποφάσισες από μόνος σου ότι πρόκειται περί Χριστιανικού "κουκουλώματος"

ΚΑΙ αυτά τα θέματα, αποδεικνύεις με την ερώτησή σου, ότι δεν είναι για εσένα φοιτητάκο.

Άραξε στο κυλικείο και αμπελοφιλοσόφησε περί Επιστήμης διότι δεν υπάρχει και τίποτα καλύτερο για εσένα έξω στον πραγματικό κόσμο...

Υ.Γ Ελπίζω να τελείωσες με τη διπλωματική σου ώστε να τα βάζω με Επιστήμονα και όχι με Φοιτητάκο που τον πήραν λίγο τα χρονάκια...

Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 24/10/2012 21:43:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2012, 21:54:32  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Industrial_Angel

Οι Χριστιανοί πιστεύουν ότι ΟΛΟΙ είμαστε αμαρτωλοί (ακόμα και οι ίδιοι) αλλά όταν πας να γράψεις για κάποιο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ χριστιανικό έγκλημα η προδοσία θα προσπαθήσουν να το διαψεύσουν.


Τα ίδια με το Γρηγόριο τον Ε', τα ίδια με την Υπατία, τα ίδια με τους διωγμούς της φιλοσοφίας.


Εσύ Πανούλη μπορείς να μου γράψεις για κάποιο ΙΣΤΟΡΙΚΑ θεμελιωμένο (με τη δικιά σου αντίληψη της ιστορίας) έγκλημα των Χριστιανών; Όχι άοριστο (ναι γενικά τάχα ίσως να υπάρχουν) ούτε (θρησκο-κεντρικό, "χτες που ήταν νηστεία έφαγα σουβλάκια"). Ρωτάω συγκεκριμένα για έγκλημα θρησκευτικού μίσους με θύτες Χριστιανούς. Έχει συμβεί ποτέ κάτι τέτοιο;


Η ερώτηση σου είναι εξ'αρχής ΟΞΥΜΩΡΗ γι'αυτό και δεν έχεις βρει ακόμα απάντηση και αποφάσισες από μόνος σου ότι πρόκειται περί Χριστιανικού "κουκουλώματος"

ΚΑΙ αυτά τα θέματα, αποδεικνύεις με την ερώτησή σου, ότι δεν είναι για εσένα φοιτητάκο.

Άραξε στο κυλικείο και αμπελοφιλοσόφησε περί Επιστήμης διότι δεν υπάρχει και τίποτα καλύτερο για εσένα έξω στον πραγματικό κόσμο...

Υ.Γ Ελπίζω να τελείωσες με τη διπλωματική σου ώστε να τα βάζω με Επιστήμονα και όχι με Φοιτητάκο που τον πήραν λίγο τα χρονάκια...

Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 24/10/2012 21:43:27


sorry παιδες,αρε Πανο πως τα λες ετσι.............και εμεις αιωνοβιοι φοιτητες ειμαστε εδω μεσα.

Edited by - stiv on 24/10/2012 21:56:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2012, 22:11:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
PanosT,

quote:
Έχεις χάσει επεισόδια φίλε μου γι'αυτό και σε δικαιολογώ.

Προσπαθώ να διαβάζω παλιά επεισόδια,όταν θεωρώ ότι έχουν ουσία και δεν καταντούν φτηνό κλωτσοσκούφι.

quote:
Εγώ είμαι υπέρ ΟΛΩΝ των ιστορικών πηγών να εξετάζονται διεξοδικά.

Δεν έχουμε καμμιά διαφωνία εδώ.


quote:
Απλά, σε άλλες συζητήσεις μας με το macedon και την παρέα του για ιστορικο/θρησκευτικά ζητήματα ζητούσαν ΜΟΝΟ ΣΥΓΧΡΟΝΕΣ (και πρωτογενείς) πηγές.

Σ'αυτό το thread αποφάσισα να χρησιμοποιήσω τη ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ ΜΕΘΟΔΟΛΟΓΙΑ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ ΤΩΝ ΙΣΤΟΡΙΚΩΝ ΠΗΓΩΝ και είδες τα αποτελέσματα...

Πνίγηκαν σε μισό ποστ μου!


Δεν θέλω να σχολιάσω.Έχετε προφανώς προηγούμενα μεταξύ σας και το επίπεδο συνομιλίας είναι για εμένα απαράδεκτο.

Έχω αναφερθεί σε αναρτήσεις σου,και θετικά και αρνητικά,επειδή πιστεύω ότι έχεις γνώσεις(τουλάχιστον στον τομέα της φυσικής και εν μέρει της ιστορίας),από τις οποίες πολλοί μπορούν να διδαχθούν ορισμένα πράγματα.

Το μελανό σημείο -για μένα-είναι ο τρόπος που αναφέρεσαι στους συνομιλητές σου.
Είσαι εριστικός και προσβλητικός σε βαθμό απορίας,ορισμένες φορές.
Σαφώς προκαλείσαι κάποιες φορές και εκεί δικαιολογείται εν μέρει η αντίδραση σου,αλλά αυτά τα "φοιτητάκο" και "ναζιστάκο" και "άντε στο κυλικείο" κ.λ.π. νομίζω ότι δεν σε τιμούν.
Συχώρεσέ μου τα σχόλια,πήρα αφορμή από την απάντησή σου στη δικιά μου ανάρτηση,για να σου πω αυτά που σκέφτομαι απευθείας και όχι μέσω τρίτων αναφορών.
Έτσι μπορείς να "μου την πεις" με τη σειρά σου δικαιωματικά πλέον

ΥΣ: Η δικιά μου άποψη στο θέμα Υπατία έχει διατυπωθεί σε 2-3 αναρτήσεις στις προηγούμενες σελίδες.Αν έχεις διάθεση κριτικής και σχολίων,το συζητάμε αλλά σε χαλαρό επίπεδο αδερφέ.
Η κριτική μου στην Χριστιανική θρησκεία(πρόσεξε,όχι στους Χριστιανούς συνολικά) είναι αυστηρή μεν,αλλά δεν θα δεχθώ την ταμπέλα του Χριστιανομάχου(δεν τραβάω τέτοιο ζόρι ειλικρινά).

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2012, 22:43:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ

Φαίνεσαι σοβαρό, ευγενικό και καλοπροαίρετο παιδί και οι απόψεις σου όσο και αντίθετες να είναι προς τις δικές μου δεν πρόκειται να με ερεθίσουν.

Ακριβώς ΓΙ'ΑΥΤΟ ΤΟ λόγο δεν ήθελα κάποιος σαν και εσένα να θεωρήσει ότι εγώ έχω τέτοιο πρόβλημα με την εξέταση των ιστορικών πηγών όπως άφηνα να εννοηθεί για κάποιον που δεν ξέρει το πρόσφατο παρελθόν.

Απλά σου επισήμανα γιατί το κάνω αυτό με τις ιστορικές πηγές και αυτό ήταν όλο.

Συνέχιζε να πιστεύεις όοοοοτι θέλεις περί Θεού, θρησκείας, Υπατίας κτλ, εγώ από την άλλη ψάχνω μόνο για άτομα που τραβάει ο οργανισμός τους τη ΣΟΒΑΡΗ ΠΛΑΚΙΤΣΑ!

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2012, 23:00:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
PanosT,
quote:
Ακριβώς ΓΙ'ΑΥΤΟ ΤΟ λόγο δεν ήθελα κάποιος σαν και εσένα να θεωρήσει ότι εγώ έχω τέτοιο πρόβλημα με την εξέταση των ιστορικών πηγών όπως άφηνα να εννοηθεί για κάποιον που δεν ξέρει το πρόσφατο παρελθόν.

Έχω παρακολουθήσει αρκετά τις αναρτήσεις σου ώστε να ξέρω ότι δεν ετίθετο τέτοιο θέμα.Η αναφορά μου στα ψιλά γράμματα δεν αναφερόταν σε σένα.Παρά ταύτα χαίρομαι που το διευκρίνισες.

quote:
Συνέχιζε να πιστεύεις όοοοοτι θέλεις περί Θεού, θρησκείας, Υπατίας

Για τα πρώτα δυο αναγνωρίζω ότι εμπεριέχεται το θέμα πίστη,και φυσικά είναι δικαίωμα και δικό μου και δικό σου να θεωρούμε ότι θέλουμε σεβόμενοι τον απέναντι(αυτό ισχύει σε αμοιβαίο επίπεδο μόνο).
Για την Υπατία όμως είναι ιστορικό το ζήτημα, και δεν εμπεριέχει το θέμα πίστη.Εκεί υπάρχουν ενδείξει,ς αποδείξεις, μεταφράσεις,ερμηνείες και όχι πιστεύω.

quote:
από την άλλη ψάχνω μόνο για άτομα που τραβάει ο οργανισμός τους τη ΣΟΒΑΡΗ ΠΛΑΚΙΤΣΑ!

Είναι δικαίωμα σου σαφώς,αλλά αναλώνεσαι.(είσαι overqualified γι' αυτή τη δουλειά).Άσε που είσαι άδικος αρκετές φορές-πάντα κατά τη γνώμη μου.
Ας είναι όμως.Αρκετά για σήμερα.
Ευχαριστώ για την απάντηση,σε κάθε περίπτωση.Καλό βράδυ.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2012, 23:31:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
Άσε που είσαι άδικος αρκετές φορές-πάντα κατά τη γνώμη μου.

Δεν θα σε ρωτήσω σε ποιον αναφερόσουν για τα "ψιλά γράμματα" μιας που εγώ με τον Αίολο και το Σωτήρη "συζητούσαμε" αλλά αυτό που έκανα quote από το ποστ σου, μου χτυπάει ευαίσθητες χορδές.

Ποιον έχω αδικήσει σε παρακαλώ (κατά τη γνώμη σου πάντα)?

Υ.Γ Την Υπατία δεν την έβαλα στην ίδια κατηγορία συζήτησης με το Θεό/θρησκεία αλλά ως ένα γεγονός που του έχει αποδοθεί έντονο θρησκευτικό στοιχείο.

Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 24/10/2012 23:32:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2012, 01:40:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
PanosT,

quote:
Άρα Σωτηράκη πέτα έξω το συμπαθή Μαλάλα καθώς είναι κατά έναν αιώνα μεταγενέστερος.

ΜΟΝΟ ΣΩΚΡΑΤΗΣ ο ΣΧΟΛΑΣΤΙΚΟΣ λοιπόν για τα γεγονότα.


Αυτή τη δική σου ανάρτηση στις 5/10 (4η σελίδα) την χρέωσα στον AgentMulder που την είχε βάλει σε quote και την πέρασα για δική του.
Τώρα που το βλέπω πιο κάτω στα δικά του λόγια συμφωνεί κιόλας μαζί σου,αλλά για να είμαι ειλικρινής,δεν το είχα δει από την αρχή αυτό,τώρα το είδα που έκανα το copy-paste.
Όταν έγραφα την γνώμη μου στο θέμα η αναδρομή μου στις σελίδες ήταν πρόχειρη για το ποιος είπε τι.

Όμως είναι δικό μου το φάουλ ούτως ή άλλως.
Η χορδή σου είχε δίκιο.


quote:
Ποιον έχω αδικήσει σε παρακαλώ

Λεκτικά φίλε έχεις πει βαριές κουβέντες σε πολλούς.
Νομίζω ότι δεν χρειάζεται είτε έχεις δίκιο, είτε άδικο σε μια αντιπαράθεση να προσβάλλεις τον άλλο τόσο πολύ,όταν αν μη τι άλλο η συζήτηση έχει κανόνες.
Εξαιρούνται μόνο οι εντελώς γραφικοί που πάνε γυρεύοντας.Δε νομίζω όμως ότι έχεις μείνει μόνο σ' αυτούς.
Δεν θέλω να αναφέρω ονόματα για να μην ξεκινήσει καμμιά φρέσκια αντιπαράθεση για την οποία θα είμαι υπαίτιος.


quote:
Υ.Γ Την Υπατία δεν την έβαλα στην ίδια κατηγορία συζήτησης με το Θεό/θρησκεία αλλά ως ένα γεγονός που του έχει αποδοθεί έντονο θρησκευτικό στοιχείο.

Δεκτή η διευκρίνηση.
Όμως στο θέμα αυτό θα ήθελα να μου πεις ανακεφαλαιωτικά και εστιασμένα τη γνώμη σου.
Αποδέχεσαι ότι Χριστιανοί τη σκότωσαν(ανεξάρτητα με το τι τους ώθησε σε πρώτη φάση);
Για τον Κύριλλο θα είχες υπόννοιες για την εμπλοκή του ως Πάνος με τα όποια στοιχεία έχεις; (και ποια η γνώμη σου για τη γενικότερη δράση του εκτός Υπατίας;)

Τελικά τσάμπα είπα καλό βράδυ τόσο νωρίς..Μάλλον το είπα για να το πιστέψω εγώ.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2012, 22:13:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
PanosT,

quote:
Άρα Σωτηράκη πέτα έξω το συμπαθή Μαλάλα καθώς είναι κατά έναν αιώνα μεταγενέστερος.

ΜΟΝΟ ΣΩΚΡΑΤΗΣ ο ΣΧΟΛΑΣΤΙΚΟΣ λοιπόν για τα γεγονότα.


Αυτή τη δική σου ανάρτηση στις 5/10 (4η σελίδα) την χρέωσα στον AgentMulder που την είχε βάλει σε quote και την πέρασα για δική του.
Τώρα που το βλέπω πιο κάτω στα δικά του λόγια συμφωνεί κιόλας μαζί σου,αλλά για να είμαι ειλικρινής,δεν το είχα δει από την αρχή αυτό,τώρα το είδα που έκανα το copy-paste.
Όταν έγραφα την γνώμη μου στο θέμα η αναδρομή μου στις σελίδες ήταν πρόχειρη για το ποιος είπε τι.

Όμως είναι δικό μου το φάουλ ούτως ή άλλως.
Η χορδή σου είχε δίκιο.


Οκ.
Πάντως το ξεκαθάρισα και στον Agnostic όταν του απάντησα σε κάποιο ποστ του λεγοντας του ότι εγώ αξιολογώ ακόμα και τις χαλκευμένες πηγές διότι και από εκεί μπορεις να βγάλεις χρήσιμα συμπεράσματα από το ποιος πότε και για ποιο λόγο τις εξέδωσε.

quote:

quote:
Ποιον έχω αδικήσει σε παρακαλώ

Λεκτικά φίλε έχεις πει βαριές κουβέντες σε πολλούς.


Σωστό, αλλά πάντα σε δεύτερο χρόνο αφού είχα ήδη προκληθεί.

quote:

Νομίζω ότι δεν χρειάζεται είτε έχεις δίκιο, είτε άδικο σε μια αντιπαράθεση να προσβάλλεις τον άλλο τόσο πολύ,όταν αν μη τι άλλο η συζήτηση έχει κανόνες.

Η συζήτηση έχει κατ'εμέ ΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΚΑΝΟΝΑ.

ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΟΠΡΟΑΙΡΕΤΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΥΠΟΚΡΙΤΗΣ.

Σ'όλες τις περιπτώσεις που αναφέρεσαι έχει συμβεί ακριβώς αυτό οπότε "να'χαν μάνα να τους έκλαιγε"...

Λέγε μου ονόματα θιγέντων (και με p.m αν θες) και θα σου παραθέτω links ΥΠΟΚΡΙΣΙΑΣ.

quote:

Εξαιρούνται μόνο οι εντελώς γραφικοί που πάνε γυρεύοντας.Δε νομίζω όμως ότι έχεις μείνει μόνο σ' αυτούς.

Όχι βέβαια, απλά αυτοί οι εντελώς γραφικοί αναλώνουν περισσότερο από το χρόνο μου και δεν το κρύβω ότι το "σκούξιμό" τους μου φτιάχνει τη διάθεση και μου τονώνει τα χαμηλότερα των ενστίκτων μου.

Περνάω καλά, με άλλα λόγια, με τους "εντελώς γραφικούς" και δεν σκέφτομαι να τους αφήσω σε χλωρό κλαρί...

quote:

Δεν θέλω να αναφέρω ονόματα για να μην ξεκινήσει καμμιά φρέσκια αντιπαράθεση για την οποία θα είμαι υπαίτιος.

Δεν έχω πρόβλημα να το κάνεις με p.m.

quote:

quote:
Υ.Γ Την Υπατία δεν την έβαλα στην ίδια κατηγορία συζήτησης με το Θεό/θρησκεία αλλά ως ένα γεγονός που του έχει αποδοθεί έντονο θρησκευτικό στοιχείο.

Δεκτή η διευκρίνηση.
Όμως στο θέμα αυτό θα ήθελα να μου πεις ανακεφαλαιωτικά και εστιασμένα τη γνώμη σου.
Αποδέχεσαι ότι Χριστιανοί τη σκότωσαν(ανεξάρτητα με το τι τους ώθησε σε πρώτη φάση);
Για τον Κύριλλο θα είχες υπόννοιες για την εμπλοκή του ως Πάνος με τα όποια στοιχεία έχεις; (και ποια η γνώμη σου για τη γενικότερη δράση του εκτός Υπατίας;)


Ήταν ΚΟΙΝΟΙ ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ που έτυχε να είναι Χριστιανοί στο θρήσκευμα. Εννοείται πως είχαν προκληθεί από τον Ορέστη και σφαχτεί γονείς τους ή αδέρφια τους ή παιδιά τους ή φίλοι τους πρόσφατα από τους Εβραίους της Αλεξάνδρειας με την ανοχή του Ορέστη (αν και Χριστιανός και ο ίδιος) για τα οποία γεγονότα ΔΕΝ ΑΚΟΥΓΕΤΕ ΤΣΙΜΟΥΔΙΑ από τη γνωστή παρείτσα.

Παρ'όλα αυτά αυτοί οι άνθρωποι είναι δολοφόνοι χωρίς ελαφρυντικά κατ'εμέ ΑΚΡΙΒΩΣ επειδή δήλωναν Χριστιανοί και ο θεικός νόμος είναι ξεκάθαρος

Μτ Ε‐39 ᾿Εγὼ δὲ λέγω ὑμῖν μὴ ἀντιστῆναι τῷ πονηρῷ· ἀλλ᾿ ὅστις σε ῥαπίσει ἐπὶ τὴν δεξιὰν σιαγόνα, στρέψον αὐτῷ καὶ τὴν ἄλλην·

Μτ Ε‐40 καὶ τῷ θέλοντί σοι κριθῆναι καὶ τὸν χιτῶνά σου λαβεῖν, ἄφες αὐτῷ καὶ τὸ ἱμάτιον·

Μτ Ε‐41 καὶ ὅστις σε ἀγγαρεύσει μίλιον ἕν, ὕπαγε μετ᾿ αὐτοῦ δύο·

Μτ Ε‐42 τῷ αἰτοῦντί σε δίδου καὶ τὸν θέλοντα ἀπὸ σοῦ δανείσασθαι μὴ ἀποστραφῇς.

Μτ Ε‐43 ᾿Ηκούσατε ὅτι ἐρρέθη, ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου καὶ μισήσεις τὸν ἐχθρόν σου.

Μτ Ε‐44 ᾿Εγὼ δὲ λέγω ὑμῖν, ἀγαπᾶτε τοὺς ἐχθροὺς ὑμῶν, εὐλογεῖτε τοὺς καταρωμένους ὑμᾶς, καλῶς ποιεῖτε τοῖς μισοῦσιν ὑμᾶς καὶ προσεύχεσθε ὑπὲρ τῶν ἐπηρεαζόντων ὑμᾶς καὶ διωκόντων ὑμᾶς,

Μτ Ε‐45 ὅπως γένησθε υἱοὶ τοῦ πατρὸς ὑμῶν τοῦ ἐν οὐρανοῖς, ὅτι τὸν ἥλιον αὐτοῦ ἀνατέλλει ἐπὶ πονηροὺς καὶ ἀγαθοὺς καὶ βρέχει ἐπὶ δικαίους καὶ ἀδίκους.

O Κύριλλος ήταν ο κατάλληλος "ποιμένας" για το χώρο, το χρόνο και το "ποίμνιο" που του δόθηκε.

Επειδή οι Αλεξανδρινοί (όλων των φυλών και θρησκευμάτων) ήταν εξαιρετικά θερμόαιμοι και ουσιαστικά εκτός ελέγχου αν ο Κύριλλος φέρονταν με την ίδια έπαρση, εγωισμό και υπέρμετρη φιλοδοξία (όπως άλλοι ιεράρχες κατά καιρούς) θα τιναζόνταν ολόκληρη η επαρχία στον αέρα.

Το ότι διαφύλαξε το "ποίμνιο" από τον αφανισμό δεν του "συγχωρέθηκε" από κάποιους "ιστορικούς" του εππιπέδου και της ποιότητας Ρεπούση και Τατσόπουλου.

Πάρε ένα ΙΣΤΟΡΙΚΟ/ΦΙΛΟΣΟΦΟ με ΚΑΡΥΔΙΑ John M. Rist.

To CV του εδώ.

http://philosophy.cua.edu/res/docs/CV-John-Rist.pdf

Και από εδώ κατέβασε το pdf που αναφέρεται στην Υπατία.

http://jnsilva.ludicum.org/Sherlock/hypatia3.pdf

Τεσπα.
Και επειδή η Ιστορία επαναλαμβάνεται τα ίδια και χειρότερα συνέβησαν και με τον ΥΠΕΡΜΕΓΙΣΤΟ ΠΑΤΡΙΑΡΧΗ ΓΡΗΓΟΡΙΟ ΤΟΝ Ε'.

Αν εμείς "βριζόμαστε" στα Ελληνικά για θέματα Πίστης/Αθείας και δεν είμαστε Μουσουλμάνοι μιλώντας Τούρκικα το χρωστάμε Σ'ΑΥΤΟΝ ΚΑΙ ΜΟΝΟΝ.

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2012, 00:07:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στο κομμάτι της συμπεριφοράς, σου είπα τη γνώμη μου,και διάβασα τις απαντήσεις σου.
Ανεξαρτήτως αν συμφωνώ ή όχι,δεν ήσουν υποχρεωμένος να μου τις δώσεις ,οπότε σε ευχαριστώ ούτως ή άλλως.
Δεν θα ήθελα όμως να επεκταθούμε άλλο.

Επειδή μου αναγνώρισες καλή πρόθεση,και το εκτιμώ,σου λέω με τη σειρά μου ότι αν δεν έβλεπα καλά στοιχεία στη συμμετοχή σου δεν θα ασχολιόμουν κάνοντας κριτική.

Στο θέμα της ενοχής του πλήθους των Χριστιανών,με βρίσκεις σύμφωνο.

Στο θέμα του Κύριλλου,έχω άλλη άποψη για το γενικότερο ποιόν του(χωρίς να θεωρώ αποδεδειγμένη την ενοχή του στο θέμα Υπατία).
Όμως μόλις βρω χρόνο θα μελετήσω με ενδιαφέρον το pdf που μου παραθέτεις.
Αν μου αλλάξει τη γνώμη ακόμα και στα σημεία,θα στο γνωστοποιήσω.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2012, 12:13:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ήταν ΚΟΙΝΟΙ ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ που έτυχε να είναι Χριστιανοί στο θρήσκευμα.
Μάλιστα!
Ετυχε! Δηλαδή οποιοσδήποτε την συναντούσε στον δρόμο θα την καθάριζε έτσι κι αλλοιώς. Ακόμα και οι Κινέζοι!
Ηταν επικηρυγμένη!

Αυτή είναι η γνώμη σου. Σεβαστή, αλλά αυθαίρετη.
Δεν στηρίζεται σε τίποτα, αλλά υπαγορεύεται από τις θρησκευτικές σου πεποιθήσεις.

Το γιατί δεν μας το είπες ακόμα όμως.
Τι είχε κάνει και θα την καθάριζε όποιος την εύρισκε μπροστά του;

quote:
Εννοείται πως είχαν προκληθεί από τον Ορέστη και σφαχτεί γονείς τους ή αδέρφια τους ή παιδιά τους ή φίλοι τους πρόσφατα από τους Εβραίους της Αλεξάνδρειας με την ανοχή του Ορέστη (αν και Χριστιανός και ο ίδιος) για τα οποία γεγονότα ΔΕΝ ΑΚΟΥΓΕΤΕ ΤΣΙΜΟΥΔΙΑ από τη γνωστή παρείτσα.
Χεχε... Δεν εννοείται τίποτα!
ΠΡΩΤΟΓΕΝΕΙΣ πηγές πλιζ;;;

Edited by - Αίολος on 26/10/2012 12:38:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2012, 12:20:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εγὼ δὲ λέγω ὑμῖν, ἀγαπᾶτε τοὺς ἐχθροὺς ὑμῶν, εὐλογεῖτε τοὺς καταρωμένους ὑμᾶς, καλῶς ποιεῖτε τοῖς μισοῦσιν ὑμᾶς καὶ προσεύχεσθε ὑπὲρ τῶν ἐπηρεαζόντων ὑμᾶς καὶ διωκόντων ὑμᾶς,
"ει τις ερχεται προς με και ου μισει τον πατερα εαυτου και την μητερα και την γυναικα και τα τεκνα και τους αδελφους και τας αδελφας ετι τε και την ψυχην εαυτου ου δυναται ειναι μου μαθητης."

Λουκας βρε! Δεν το έχεις δει;


Σωστός ο Κύριος!
Αγαπάτε, λέει, τους εχθρούς σας, αλλά να μισείτε όλους τους άλλους!

Σχιζοφρενή Κύριο έχεις...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2012, 12:30:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Παρ'όλα αυτά αυτοί οι άνθρωποι είναι δολοφόνοι χωρίς ελαφρυντικά κατ'εμέ ΑΚΡΙΒΩΣ επειδή δήλωναν Χριστιανοί και ο θεικός νόμος είναι ξεκάθαρος
Μπουρδες!
Ηταν πιστοί που υπάκουαν στην διαταγή του κυρίου σας που έλεγε ότι, όποιος δεν τον δέχεται για βασιλιά του, ΝΑ ΣΦΑΖΕΤΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΤΟΥ.

Επίσης υπάκουσαν στον Αγιο Χρυσόστομο (μεγάλο τ' όνομά του)!

«Κι αν ακόμη φονεύσει κάποιος κατά το θέλημα του θεού, ο φόνος αυτός είναι από κάθε φιλανθρωπία καλύτερος, ενώ αν κάποιος από λύπη δείξη ευσπλαχνία και φιλανθρωπία, παρά το θέλημα του θεού, θα μπορούσε η φειδώ αυτή να αποβή πιο μιαρή από οποιοδήποτε φόνο»!

Edited by - Αίολος on 26/10/2012 12:31:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2012, 12:39:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αίολε,

Ο PanosT,αν κατάλαβα καλά,ισχυρίζεται ότι λόγω προηγούμενων της ομάδας των Εβραίων έναντι των Χριστιανών υπό την ανοχή του Ορέστη(που είχε κοινωνικές σχέσεις η Υπατία),οι τελευταίοι,δηλαδή το πλήθος των συγκεκριμένων Χριστιανών, ξέσπασαν την οργή τους εγκληματώντας και σκοτώνοντας την.
Νομίζω ότι υφίσταται η παραδοχή του,ότι δεν θα μπορούσε να ήταν Κινέζοι ή οτιδήποτε άλλο.
Ότι η γνώμη μου προσωπικά είναι πιο αυστηρή,το ξέρεις και το ξέρει και ο PanosT,αλλά θα μπορούσες να αναγνωρίσεις την εν μέρει σύγκλιση.
Νομίζω ότι χωρίς τέτοιου τύπου στάση, δεν προχωράει καμμιά συζήτηση.
Και για να σε προλάβω, ο στόχος μιας συζήτησης μεταξύ ακόμα και διαφωνούντων μερών,είναι η ανταλλαγή δεδομένων που πιθανώς δεν είναι γνωστά και στα δυο μέρη.(π.χ. για μένα είναι το pdf που δεν είχε πέσει στην αντίληψή μου και θέλω να το ψαχουλέψω.)
Θέλει λίγο καλή διάθεση.Δεν την απαιτώ από κανέναν σας,δεν θα μπορούσα άλλωστε,την προτείνω όμως.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2012, 12:43:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
«Κι αν ακόμη φονεύσει κάποιος κατά το θέλημα του θεού, ο φόνος αυτός είναι από κάθε φιλανθρωπία καλύτερος, ενώ αν κάποιος από λύπη δείξη ευσπλαχνία και φιλανθρωπία, παρά το θέλημα του θεού, θα μπορούσε η φειδώ αυτή να αποβή πιο μιαρή από οποιοδήποτε φόνο»!

Ρώτησέ τον αν αποδέχεται το συγκεκριμένο χωρίο ότι είναι του Χρυσοστόμου κατ' αρχήν,και αν πιστεύει ότι είναι σύμφωνο με την πίστη του.
Νομίζω ότι θα είχε ενδιαφέρον να δούμε την απάντηση.Πιο ήρεμα όμως για να μη γίνει πάλι κλωτσοσκούφι..

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2012, 12:48:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο PanosT,αν κατάλαβα καλά,ισχυρίζεται ότι λόγω προηγούμενων της ομάδας των Εβραίων έναντι των Χριστιανών υπό την ανοχή του Ορέστη
Αυτό είναι αυθαίρετο ΑΜΕΙΝΙΑ.
Δεν προκύπτει από την μόνη πηγή που δέχεται ως σωστή.
...και η Υπατία δεν ήταν Ιουδαία.


Edited by - Αίολος on 26/10/2012 13:27:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 12 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1640625
Maintained by Digital Alchemy