ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Η δολοφονία της Υπατίας
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 12
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
AgentMulder
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
238 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2012, 21:25:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AgentMulder  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάω λίγο πίσω, καθώς ψάχνοντας για πληθυσμιακά στοιχεία στο wikipedia για την Ελλάδα, έφτασα στο "θρησκεία στην Ελλάδα" και τους "δωδεκαθεϊστές" (ποιος είναι ο σωστός όρος;) τους αναφέρει ως εξής:

Ελληνικός Νεοπαγανισμός

Κύριο λήμμα: Ελληνική εθνική θρησκεία

Περίπου 2.000 είναι τα μέλη της νεοπαγανιστικής "Ελληνικής εθνικής θρησκείας" (Δωδεκαθεϊσμός).

Πηγή:http://el.wikipedia.org/wiki/Θρησκεία_στην_Ελλάδα

Καλά μεταξύ μας, αλλά και στη Wiki?

XGRT Member
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2012, 21:26:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr,

quote:
Και εγώ θέλω να αλλάξει η θρησκεία, αλλά για σοβαρούς λόγους

Θα ήθελα να τους ακούσω κάποια στιγμή που θα βρείς χρόνο,για κάποιο σχετικό post.

quote:
όχι για τον κάλο που έχουν στο κεφάλι τους μερικοί.

Ως προς τα κείμενα και τις "προσβολές" τους, η εκκλησία έχει δώσει την εκδοχή της, τώρα όποιος θέλει την αποδέχεται όποιος δεν θέλει δεν πάει στην εκκλησία. Απλό είναι.


Αν έβγαζες τα εισαγωγικά από το -προσβολές- θα ήταν μια καλή παραδοχή σύμφωνα με αυτά που έλεγα παραπάνω,στην κουβέντα με τον Χρίστο Έλ και τον AgentMulder.Εξ' άλλου η Ελληνική Εκκλησία είναι σίγουρα λιγότερο αδιάλλακτη από τις υπόλοιπες,αλλά δεν τη λες και διαλλακτική.
Εκτός αν -επειδή το δικό μου κείμενο έβαλες στο quote σου- με περιλαμβάνεις και μένα στους έχοντες κάλο.(και να το κάνεις ,θα τα καταφέρω να ζήσω και με τον κάλο που θα μου έχεις φορτώσει-πάλι φίλοι θα'μαστε. -

Όσο γι'αυτό που έγραψες για το Νικόμαχο:

quote:
Aν εσύ είχες καλλιεργήσει την δική σου προσωπική θρησκεία, ίσως να ήσουν καλύτερος άνθρωπος.

Νομίζω ότι πολλοί άνθρωποι χρειάζονται όντως κάποια ανώτερη δύναμη για να της φορτώνουν τις ελπίδες τους και τις αμαρτίες τους.

Και μ'αυτόν τον τρόπο όντως γίνονται -αυτοί που είναι από καλή πάστα τουλάχιστον-καλύτεροι άνθρωποι.(κοινώς συμφωνώ εν μέρει μαζί σου).

Απλά δε πιστεύω ότι ο Νικόμαχος ανήκει σε αυτήν την κατηγορία.Είναι ότι βλέπεις και διαβάζεις.

Αν σου φαίνεται καλός, τότε είναι, αν όχι δεν θα γινόταν καλύτερος κάτω από την όποια σκέπη(μαντρί θα το έλεγε ο ίδιος).

Προφανώς και δεν απαντώ εκ μέρους του,απλά γούσταρα να σχολιάσω την ατάκα σου, dr.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2012, 21:31:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
AgentMulder
Εσύ για τί θα πολεμούσες;

Για δύο λόγους η σειρά είναι ίδια.Πατρίδα-Πίστη.(άν υπάρχει θέμα πίστης)


Λόγος Α:
Απο ηθικής και ψυχικής πλευράς,πρώτα για την πατρίδα.Τον χώρο που γεννήθηκα και ζώ.

Λόγος Β:
Ψυχρά και άκρως υπολογιστικά,πρώτα για την πατρίδα.
Επειδή άν έχω πατρίδα,μπορώ να καλλιεργήσω θρησκεία.
Η θρησκεία δεν αποδίδει πατρίδα.
( μόνο...μετά θάνατον!!)

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AgentMulder
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
238 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2012, 21:37:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AgentMulder  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με κάλυψες!

Έχουν βάση τα λόγια σου!

Μπράβο ΝΙΚΟΜΑΧΕ! Ορθός!

XGRT Member
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2012, 21:37:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικόμαχε,

quote:
Προφανώς κατάλαβες λάθος την ερώτηση.
Η ερώτησή μου δεν αφορά το ποιός είναι ο εχθρός.

Αφορά την σειρά εννοιών,με την οποία μάχεται ο Ελληνας πατριώτης.


Έχω καταλάβει την ερώτηση.Απαντώντας κάποιος απερίφραστα ναι στην δική μου ερώτηση,σημαίνει ότι βάζει πρώτη την πατρίδα του με τη λογική ότι α.αμύνεται εναντίον ενός χριστιανικού έθνους και
β."δεν γυρίζει και το άλλο μάγουλο" σε εθνικά ζητήματα

Άρα θεωρητικά θα είχε απαντήσει και στη δική σου.

Το απερίφραστα δεν το είδα όμως...

Επειδή προφανώς τον έφερα σε δύσκολη θέση,αν μη τι άλλο του χρωστώ την δική μου απάντηση στο δίλημμα:

Είναι απλή για μένα.Θα ήθελα να μπορώ να φτάσω το μικρό δαχτυλάκι του παππού μου.


Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2012, 21:41:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AgentMulder,

Μετά την απάντησή σου στο Νικόμαχο,(την έγραφες παράλληλα με μένα και δεν την είδα πριν)παίρνω πίσω συτό που έγραψα παραπάνω:

quote:
Το απερίφραστα δεν το είδα όμως...

Εμένα με κάλυψες πλήρως.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.

Edited by - @ΑΜΕΙΝΙΑΣ on 08/10/2012 21:42:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2012, 21:45:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Λόγος Α:
Απο ηθικής και ψυχικής πλευράς,πρώτα για την πατρίδα.Τον χώρο που γεννήθηκα και ζώ.

Λόγος Β:
Ψυχρά και άκρως υπολογιστικά,πρώτα για την πατρίδα.
Επειδή άν έχω πατρίδα,μπορώ να καλλιεργήσω θρησκεία.
Η θρησκεία δεν αποδίδει πατρίδα.


Συνυπογράφω.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2012, 21:51:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
quote:
quote:
Και εγώ θέλω να αλλάξει η θρησκεία, αλλά για σοβαρούς λόγους
Θα ήθελα να τους ακούσω κάποια στιγμή που θα βρείς χρόνο,για κάποιο σχετικό post.
Γιατί δεν επιτελεί τον σκοπό της, που είναι να δημιουργεί μια σύνδεση.
quote:
Νομίζω ότι πολλοί άνθρωποι χρειάζονται όντως κάποια ανώτερη δύναμη για να της φορτώνουν τις ελπίδες τους και τις αμαρτίες τους.
Αυτό, έτσι όπως το περιγράφεις, δεν είναι σύνδεση, είναι βαμπιρισμός. Εντούτοις, μάλλον καταλαβαίνω τι λες.
quote:
Και μ'αυτόν τον τρόπο όντως γίνονται -αυτοί που είναι από καλή πάστα τουλάχιστον-καλύτεροι άνθρωποι.(κοινώς συμφωνώ εν μέρει μαζί σου).
Ναι..
quote:
Απλά δε πιστεύω ότι ο Νικόμαχος ανήκει σε αυτήν την κατηγορία.Είναι ότι βλέπεις και διαβάζεις.
Αυτό φοβάμαι. Αλλά δεν το πιστεύω.
quote:
Αν σου φαίνεται καλός, τότε είναι, αν όχι δεν θα γινόταν καλύτερος κάτω από την όποια σκέπη(μαντρί θα το έλεγε ο ίδιος).
Αν κάτι που αναπτύσσεις ο ίδιος, λέγεται μαντρί, τότε κάτι που δεν αναπτύσσεις ο ίδιος, πώς λέγεται;
quote:
Προφανώς και δεν απαντώ εκ μέρους του,απλά γούσταρα να σχολιάσω την ατάκα σου, dr.
Καλά κάνεις έχεις insightΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2012, 21:52:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
quote:
Ντοτορο
Aν εσύ είχες καλλιεργήσει την δική σου προσωπική θρησκεία, ίσως να ήσουν καλύτερος άνθρωπος.

Λάθος...γιατρέ μου!

Προσωπική θρησκεία δεν έχω.Ούτε θα καλλιεργήσω.Θρησκεία λέω!!!

Ιδέες κοινωνικές όσες θέλεις έχω.


και τι να τις κάνω τις ιδέες;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2012, 22:00:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
Sesostris
Θα σε παρακαλούσα,άν ζητηθεί,να παραθέσεις μερικούς απο τους ψαλμούς και άλλα αποσπάσματα,όπου ξεκάθαρα διαφαίνεται το μίσος κατα του Ελληνισμού.

Γεννηθήτω το θέλημά σου φίλε ΝΙΚΟΜΑΧΕ !
Όπως πολύ καλά γνωρίζεις , ο μεγαλύτερος εχθρός του χριστιανισμού αλλά και γενικότερα των τριών αβραμικών θρησκειών , είναι η ελληνική φιλοσοφία και ο ελληνικός τρόπος σκέψης . Γι αυτό ξεχειλίζει το μίσος κατά των Ελλήνων τόσο στους λόγους και τις επιστολές των "Πατέρων" της εκκλησίας , όσο και στα ευαγγέλια και τα εκκλησιαστικά βιβλία , υπάρχουν ύβρεις κατά των Ελλήνων , λοιδορούνται οι Έλληνες φιλόσοφοι και γενικότερα ο ελληνικός τρόπος σκέψης . Παραθέτω πιο κάτω ένα απόσπασμα από το βιβλίο "ΤΑ ΥΒΡΙΣΤΙΚΑ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΚΕΙΜΕΝΑ" του Δημήτρη Λάμπρου , που περιέχει τις ύβρεις κατά των Ελλήνων που ψάλλονται κάθε μήνα καθ όλη την διάρκεια του έτους στις εκκλησίες .

Ολόκληρο το βιβλίο μπορείς να το κατεβάσης δωρεάν εδώ σε μορφή PDF και να το διαβάσης . Περισσότερο όμως θα ήθελα να το διαβάσουν οι φίλοι μας οι χριστιανοί , που πηγαίνουν στην εκκλησία απλώς για να λειτουργηθούν δίχως να πολυπροσέχουν η να καταλαβαίνουν αυτά που λέγονται στους ψαλμούς , και να μας πουν τη γνώμη τους για όλα αυτά .

Υ.Γ.

Αυστηρώς ακατάλληλο για φανατικούς χριστιανούς .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2012, 22:08:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde
Και δεν έχω δει κανέναν στις εκκλησίες να 'χει πρόβλημα με αυτά που ακούγονται.


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2012, 22:09:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γεννηθήτω το θέλημά σου φίλε ΝΙΚΟΜΑΧΕ !
Όπως πολύ καλά γνωρίζεις , ο μεγαλύτερος εχθρός του χριστιανισμού αλλά και γενικότερα των τριών αβραμικών θρησκειών , είναι η ελληνική φιλοσοφία και ο ελληνικός τρόπος σκέψης . Γι αυτό ξεχειλίζει το μίσος κατά των Ελλήνων τόσο στους λόγους και τις επιστολές των "Πατέρων" της εκκλησίας , όσο και στα ευαγγέλια και τα εκκλησιαστικά βιβλία , υπάρχουν ύβρεις κατά των Ελλήνων , λοιδορούνται οι Έλληνες φιλόσοφοι και γενικότερα ο ελληνικός τρόπος σκέψης . Παραθέτω πιο κάτω ένα απόσπασμα από το βιβλίο "ΤΑ ΥΒΡΙΣΤΙΚΑ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΚΕΙΜΕΝΑ" του Δημήτρη Λάμπρου , που περιέχει τις ύβρεις κατά των Ελλήνων που ψάλλονται κάθε μήνα καθ όλη την διάρκεια του έτους στις εκκλησίες .
Sesostris μπορείς να μου εξηγήσεις πώς σχετίζεται αυτό, με το θέμα "Η δολοφονία της Υπατίας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2012, 22:15:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris

Φίλε Agnostic . Η παρέμβασή σου στο θέμα μου θυμίζει λίγο μερικές ανακοινώσεις του Αμερικανικού Κογκρέσου , που συνιστούν αυτοσυγκράτηση και από τα δύο μέρη των εμπλεκομένων , βάζοντας στο ίδιο τσουβάλι θύτες και θύματα .
Στην περίπτωση της δολοφονίας της Υπατίας , υπάρχει σαφής αναφορά και περιγραφή για το ποιοι και πως την δολοφόνησαν , από τον χριστιανό ιστορικό της εποχής Σωκράτη Σχολαστικό την οποία μπορείς να διαβάσης στο έργο του ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ , στις παραγράφους 7.14-7.15 σελ. 165-166 .
Οι μόνοι που επιχειρούν με γελοίες δικαιολογίες , δίχως να παραθέτουν αξιόπιστα στοιχεία να διαστρεβλώσουν τα γεγονότα και να δικαιολογήσουν τους ομοδόξους τους για το έγκλημα , είναι οι φανατικοί χριστιανοί , οι οποίοι για μένα δεν διαφέρουν σε τίποτα από τους ισλαμιστές ταλιμπάν .



Φίλε Sesostris ίσως φταίω κι εγώ που δεν το κατέστησα σαφές αλλά αναφερόμουν στο ρόλο του Κύριλλου τον οποίο κατηγορούν συχνά ως ηθικό αυτουργό. Γενικά δεν αμβισβητείται ότι η Υπατία δολοφονήθηκε από χριστιανούς. Αυτό που γίνεται αντικείμενο διαμάχης είναι ο ρόλος του Αρχιεπισκόπου Κύριλλου στη δολοφονία και από το απόσπασμα που παρέθεσες δεν προκύπτει ότι ήταν ηθικός αυτουργός. Το ίδιο απόσπασμα επικαλείται κιόλας η ΟΟΔΕ για να αθωώσει τον Κύριλλο.

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2012, 22:38:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
Λόγος Α:
Απο ηθικής και ψυχικής πλευράς,πρώτα για την πατρίδα.Τον χώρο που γεννήθηκα και ζώ.

Λόγος Β:
Ψυχρά και άκρως υπολογιστικά,πρώτα για την πατρίδα.
Επειδή άν έχω πατρίδα,μπορώ να καλλιεργήσω θρησκεία.
Η θρησκεία δεν αποδίδει πατρίδα.



ΠΑΤΡΟΣ ΤΕ ΚΑΙ ΜΗΤΡΟΣ ΤΕ ΚΑΙ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΠΡΟΓΟΝΩΝ ΑΠΑΝΤΩΝ ΤΙΜΙΩΤΕΡΟΝ ΚΑΙ ΟΣΙΟΤΕΡΟΝ ΚΑΙ ΣΕΜΝΩΤΕΡΟΝ ΕΣΤΙΝ Η ΠΑΤΡΙΣ . ΚΑΙ ΕΝ ΜΕΙΖΟΝΙ ΜΟΙΡΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑ ΘΕΟΙΣ ΚΑΙ ΠΑΡ' ΑΝΘΡΩΠΟΙΣ ΤΟΙΣ ΝΟΥΝ ΕΧΟΥΣΙΝ
ΣΩΚΡΑΤΗΣ

Ο Σωκράτης φίλε ΝΙΚΟΜΑΧΕ , προκειμένου να καταδείξη την ιερότητα της πατρίδας , όχι μόνο δεν αναφέρεται στην θρησκεία , αλλά θεωρεί ότι η πατρίδα είναι ιερώτερη ακόμα και για τους Θεούς .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2012, 22:42:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde
Sesostris μπορείς να μου εξηγήσεις πώς σχετίζεται αυτό, με το θέμα "Η δολοφονία της Υπατίας

Απλά , απάντησα στον ΝΙΚΟΜΑΧΟ .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2012, 22:47:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
sesostris

Είσαι πάντα μέσα στο πνεύμα μου,στην σκέψη μου.

Ευχαριστώ για το βιβλίο,το έχω διαβάσει.

Μη δίνεις πολύ...σημασία στον γιατρούλη μας.Απλά...κουτσουλάει!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2012, 22:53:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Agnostic
Αυτό που γίνεται αντικείμενο διαμάχης είναι ο ρόλος του Αρχιεπισκόπου Κύριλλου στη δολοφονία και από το απόσπασμα που παρέθεσες δεν προκύπτει ότι ήταν ηθικός αυτουργός.

Δεν μπορούσε φίλε Agnostic ο Σωκράτης ο Σχολαστικός όντας ιερωμένος και ο ίδιος να κατηγορήση απερίφραστα τον πανίσχυρο και με προσβάσεις στην αυτοκρατορική αυλή Κύριλλο , γι αυτό έγραψε εμμέσως :

Τοῦτο οὐ μικρὸν μῶμον Κυρίλλῳ καὶ τῇ Ἀλεξανδρέων ἐκκλησίᾳ εἰργάσατο· ἀλλότριον γὰρ παντελῶς τῶν φρονούντων τὰ Χριστοῦ φόνοι καὶ μάχαι καὶ τὰ τούτοις παραπλήσια.


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2012, 22:53:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde
Και δεν έχω δει κανέναν στις εκκλησίες να 'χει πρόβλημα με αυτά που ακούγονται.
Βέβαια υπάρχουν πάντα κάποιοι γέροι που παραπονιούνται και θέλουν να επιβάλλουν την άποψη τους, γιατί έτσι είναι οι γέροι θέλουν τα πάντα να γίνονται όπως θέλουν αυτοί, ανεξάρτητα με το ποια ειναι η άποψη των άλλων, αλλά δεν τους παρεξηγεί κανείς όπως κανείς δε παρεξηγεί τα παιδιά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2012, 22:59:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν κάτι που αναπτύσσεις ο ίδιος, λέγεται μαντρί, τότε κάτι που δεν αναπτύσσεις ο ίδιος, πώς λέγεται;

Αλλουνού(σε άπταιστα ελληνικά) μαντρί;
Το να το χτίσεις μόνος σου έχει άλλο γούστο,δεν έχει;

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2012, 23:06:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde
Και δεν έχω δει κανέναν στις εκκλησίες να 'χει πρόβλημα με αυτά που ακούγονται.

Θα σου το κάνω λιανά Dr για να το καταλάβης !
Τι πρόβλημα μπορεί να 'χει ρε Dr ο χριστιανός που πηγαίνει στην εκκλησία μ' αυτά που ακούγονται ?? Αν είχε πρόβλημα δεν θα 'ταν χριστιανός . Χώρια που η πλειοψηφία του χριστεπώνυμου πληρώματος της εκκλησίας δεν καταλαβαίνει γρυ από αυτά που ψέλνονται .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2012, 23:11:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde
Και δεν έχω δει κανέναν στις εκκλησίες να 'χει πρόβλημα με αυτά που ακούγονται.

Θα σου το κάνω λιανά Dr για να το καταλάβης !
Τι πρόβλημα μπορεί να 'χει ρε Dr ο χριστιανός που πηγαίνει στην εκκλησία μ' αυτά που ακούγονται ?? Αν είχε πρόβλημα δεν θα 'ταν χριστιανός . Χώρια που η πλειοψηφία του χριστεπώνυμου πληρώματος της εκκλησίας δεν καταλαβαίνει γρυ από αυτά που ψέλνονται .

Δεν με ενδιαφέρει το δικό τους πρόβλημα, το δικό σου πρόβλημα με ενδιαφέρει. Εσύ έχεις την άποψη οτι τα χριστιανικά κείμενα προσβάλλουν τον ελληνισμό, ωραία. Πρέπει και οι άλλοι να έχουν την ίδια άποψη;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2012, 23:21:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θεωρητικά όλοι το ίδια κείμενα δε βλέπουμε;(εννοώ με το όλοι, όσους μπορούν να τα διαβάσουν)
Δεν θα έπρεπε να τίθεται ζήτημα ορθής μεταφοράς στα νεοελληνικά.


Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.

Edited by - @ΑΜΕΙΝΙΑΣ on 08/10/2012 23:23:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2012, 23:30:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν είναι μόνο η μεταφορά το θέμα ΑΜΕΙΝΙΑΣ αλλά δεν υπάρχει λόγος να μπούμε σε τέτοια άχρηστη κουβέντα. Υπάρχουν ήδη πλεονάζουσες άχρηστες κουβέντες από το 2002. Μπορείς να τις βρεις να τις διάβασεις, αν έχεις καφετιέρα και μπόλικο χρόνο για χάσιμο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2012, 23:31:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde
Δεν με ενδιαφέρει το δικό τους πρόβλημα

Σ' αυτούς αναφέρθηκες .
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde
το δικό σου πρόβλημα με ενδιαφέρει

Εσύ τι πρόβλημα έχεις ?

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2012, 23:49:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εσύ τι πρόβλημα έχεις ?
Με το οτι γεμίζεις το θέμα αυτό με σκουπίδια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2012, 23:50:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπορείς να σταματήσεις να το κάνεις;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2012, 23:57:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν είναι μόνο η μεταφορά το θέμα ΑΜΕΙΝΙΑΣ αλλά δεν υπάρχει λόγος να μπούμε σε τέτοια άχρηστη κουβέντα

Προφανώς και είναι πρόβλημα μεταφοράς-μετάφρασης,ενώ δεν θα έπρεπε να είναι.
Αν δεν ήταν έτσι ,οι συζητήσεις αυτές δεν θα ήταν ανούσια μακροσκελείς.
Σίγουρα είναι όμως αρκετά εκτός του συγκεκριμένου θέματος,οπότε σταματώ εδώ προσωπικά.
Θα ήθελα όμως να δω -σε κάποιο άλλο πιο αρμόδιο topic-κάποιο σημάδι ότι καταννοούνται τα κείμενα.
Το αν κάποιος διαλέγει να τον ενοχλούν πολύ,λίγο ή καθόλου, δεν αλλάζει την σημασία του γραπτού λόγου.
Αυτός παραμένει μονοσήμαντος.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.

Edited by - @ΑΜΕΙΝΙΑΣ on 08/10/2012 23:58:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2012, 00:09:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde
Με το οτι γεμίζεις το θέμα αυτό με σκουπίδια.

Κανένας δεν σε πίεσε να συμμετάσχης με το ζόρι στο παρόν θέμα , που στην απάντησή σου στον φίλο ΑΜΕΙΝΙΑ χαρακτήρισες άχρηστες κουβέντες . Αν δεν σ' ενδιαφέρουν τα ιστορικά στοιχεία που παρατίθενται εδώ , και οι συζητήσεις μας , μπορείς κάλλιστα να ασχοληθής με κάτι ποιό χρήσιμο για σένα και να μας αφήσης ήσυχους .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2012, 00:15:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΜΕΙΝΙΑΣ
Αν δεν ήταν έτσι ,οι συζητήσεις αυτές δεν θα ήταν ανούσια μακροσκελείς.
Όμως είναι ανούσια μακροσκελείς, γιατί κάποιοι σκοπίμως αλλάζουν το θέμα.
quote:
Σίγουρα είναι όμως αρκετά εκτός του συγκεκριμένου θέματος,οπότε σταματώ εδώ προσωπικά.
Υπάρχει θέμα ειδικά για τις "ύβρεις" των χριστιανικών κειμένων, είναι πολλές σελίδες, μπορείς να πας και να το διαβάσεις
Μέρος 2
Μέρος 1
Μόλις τα μελετήσεις προσεχτικά και τα δύο, αν σου 'χουν μείνει απορίες, φτιάξε ένα καινούριο θέμα και πες μας τα σχόλιά σου. Όπως επίσης θα παρατηρήσεις, τα θέματα αυτά δεν είναι καθόλου μακροσκελή, είναι 100 σελίδες μόνο με ουσία.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 09/10/2012 00:39:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2012, 00:17:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φρονώ πως υπάρχει ένα ελάχιστο σύνολο προτάσεων στο οποίο όλοι θα μπορούσαν να συμφωνήσουν:

1. Άλλο πράγμα το περιεχόμενο μιας θρησκείας, άλλο ο χειρισμός της σε κοσμικό επίπεδο, είτε από τους ιερείς, είτε από τους κοινωνούς.

2. Η εμφάνιση μιας θρησκείας έρχεται να καλύψει κάποια κενά ή και νέες ανάγκες στην εποχή της. Αυτό δεν υλοποιήθηκε ποτέ και πουθενά με, ας πούμε, δημοκρατικό τρόπο. Εντούτοις, οι πολλοί επέβαλαν εν τέλει τις πεποιθήσεις τους στο σύνολο.

3. Ακόμα και οι θεόπνευστες θρησκείες (εδώ πολύ συχνά τις αποκαλείτε αβρααμικές), υιοθέτησαν πρακτικές και τελετουργικά προυπαρχουσών, αν και στις περισσότερες περιπτώσεις αυτό δεν είναι ξεκάθαρα ορατό.

4. Οι αλλαγές στα θρησκευτικά συστήματα δεν υπήρξαν ποτέ αναίμακτες, ακόμα και στις περιπτώσεις που συντελούνταν σε θεωρητικώς αναξίθρησκα πολιτικά συστήματα.

5. Η πολιτική και η θρησκεία ως συστήματα και όχι ως περιεχόμενο, μπορούν να αγκαλιάζονται ή και να αντιμάχονται, ανάλογα με τις καταστάσεις.

6. Ένα έγκλημα παραμένει τέτοιο, άσχετα αν διεπράχθη για πολιτικούς, θρησκευτικούς, προσωπικούς, ή όποιους άλλους λόγους.

7. Η ιστορία δεν είναι και ούτε υπήρξε ποτέ δίκαιη ή ακριβής, ή αντικειμενική. Είναι αυτή που είναι και διαστρεβλώνεται υποχρεωτικά από αυτόν που την κωδικοποιεί, σε μια ελεύθερη απόδοση κι εφαρμογή της Αρχής της Απροσδιοριστίας.

8. Η πατρίδα είναι κάτι απτό. Κάτι για το οποίο παλεύει κανείς ή όχι, αλλά που σε κάθε περίπτωση μπορεί να διαμορφωθεί κατά την επιθυμία του πατριώτη ή του εχθρού του. Η θρησκεία, στο βαθμό που αναφέρεται στο επέκεινα, δεν μπορεί να διαμορφωθεί, αφού εξορισμού το επέκεινα είναι εκτός της δικαιοδοσίας μας.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 12 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy