ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Η δολοφονία της Υπατίας
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 12
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2012, 14:15:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τιμώ τους Έλληνες προγόνους μας,αλλά θα ήθελα τηρουμένων των αναλογιών να συγκριθούμε κάποια στιγμή μαζί τους.

Προς το παρόν θα ντρεπόμουν.


Ορίστε, μόνος σου έκανες την πρώτη πρόταση για βελτίωση. Την ιστορία.
Ετσι θα μάθουμε σε τι διαφέρουμε από εκείνους, τι μας λείπει, ποίοι τους αφάνισαν, γιατί τους αφάνισαν, ποίες οι διαφορές των και ποίες οι διαφορές μας από εκείνους.

Για να γίνουν εφικτά όμως όλα αυτά, το μέσον είναι ένα: Η ιστορία.
Γι' αυτήν μιλάμε ως επι το πλείστον.
Ετσι δεν είναι;
Το ίδιο αποπειραθήκαμε κι εδώ. Δεν είναι και πολύ αρεστό φαίνεται...

Ας αφήσουμε λοιπόν την ιστορία και ας δούμε με ποίον άλλον τρόπο θα σταματήσουμε να ντρεπόμαστε.

;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AgentMulder
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
238 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2012, 14:46:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AgentMulder  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Παρά ταύτα θα σου θυμίσω ότι όταν κυνηγήθηκε(διότι κυνηγήθηκε) η αρχαιοελληνική θρησκεία,αυτό έγινε και για πολιτικούς και για θρησκευτικούς λόγους.

Αρνείται κανείς ότι δεν κυνηγήθηκε ο Χριστιανισμός αφού κυνηγήται ακόμη και σήμερα από .. πως το λέτε.. "Χριστιανομάχους" είτε αρχαιοελληνιστές είναι αυτοί είτε εβραίοι (καλά για Ισλαμ πρώτοι και καλύτεροι); lol
Οφείλω να ομολογήσω πως οι δωδεκαθεϊστές ΔΕΝ κατέστρεψαν Εκκλησίες όπως οι πρωτοχριστιανοί, ούτε γκρέμισαν για να χτίσουν πάνω από αυτές (για μένα μέγα πολιτισμικό λάθος διότι ότι μας έδωσε-απέμεινε-η Αρχαίοι Προγόνοι είναι κληρονομιά, αν εξαιρέσουμε πόσα καταστράφηκαν, λεηλατήθηκαν, εκλάπησαν, κλπ.)

quote:
Αν η επίσημη Χριστιανική θρησκεία του σήμερα,έκανε κι αυτή παραδοχές σαν του Χρίστου Έλ,αντί να εμμένει στο πόσο αγαπούσαν το Ελληνικό έθνος κάποιοι ιεράρχες που το κυνήγησαν και το μείωναν με όποιο τρόπο μπορούσαν,ίσως να κατευναζόταν και η άλλη πλευρά για τα λάθη και εγκλήματα του παρελθόντος. Τότε μπορεί και να συμβίωναν αρμονικά οι μεν και οι δε,και κάτω από τη λογική της ανεξιθρησκείας,να εργάζονταν όλοι μαζί για το καλό του Ελληνικού έθνους που όλοι διατείνονται ότι αγαπάνε.

Όλο λέτε η "Χριστιανική θρησκεία" και η "Χριστιανική θρησκεία".. αλλά ΔΕΝ λέτε "κάποιοι σφετερίζοντας/ εκμεταλλεύοντας την Χριστιανική θρησκεία αυτό εκείνο κ τ' άλλο..".
Αγαπάνε το Έθνος επειδή σέβονται τον ίδιο τους τον πολιτισμό και υπερασπίστηκαν τα εδάφη αυτά στα οποία τους πολεμάτε και όχι για εξιλέωση του παρελθόντος.

quote:
Να μην αναφέρω ότι και κάποιοι σήμερα,προσπαθούν στο όνομα της υπεράσπισης του Χριστιανισμού να διαστρεβλώσουν την ιστορία.

Όπως είπες κι εσύ.. "κάποιοι", αυτή είναι η απάντηση. Κάποιοι και όχι η "Χριστιανική θρησκεία".

quote:
Η λύση απλή: Παραδοχή των εγκλημάτων από όπου και αν έγιναν...

Άντε να το δούμε και από τους δωδεκαθεϊστές αυτό... είπαμε και οι Χριστιανοί κυρίως Καθολικοί(βλ.από ιστορία Ισπανούς στο "Νέο Κόσμο" που κατέσφαξαν τους Ινδιάνους, οι Σταυροφόροι δολοφόνοι δήθεν στο όνομα του "Χριστού" για την εξουσία και τον πλούτο[σπηλώνοντας την Θρησκεία], οι Ροδόσταυροι αντίστοιχα και λοιπή συνομοταξία)..

quote:
Ας σώσουμε την σημερινή Ελλάδα.

Όσο οι αρχαιοελληνιστές πολεμάνε έναν σύμμαχο, ΔΕΝ θα δούμε άσπρη μέρα σε αυτή την "Χώρα", γιατί το Έθνος έχει διαλυθεί δυστυχώς.

Αλλά τι περιμένεις, Εβραίοι κυβερνάνε!

Για μένα αν δεν είχαν καταστραφεί η Βιβλιοθήκη της Αλεξάνδρειας και όλο το μεγαλύτερο μέρος της Αρχαίας Ελληνικής Γραμματείας και αν δεν έκρυβε όσα φυλάει επτασφράγιστα το Βατικανό, η Ελλάδα θα ήταν ξανά Παγκόσμια Αυτοκρατορία.

Το βασικό πρόβλημα είναι ο Πόλεμος ενάντια στην Ελλάδα ανα τους αιώνες και χιλιετίες (Ιστορία) από πολλές φυλές διότι η Ελλάδα μπορεί να αλλάξει τον Κόσμο.

Αυτό που έχει η Ελλάδα Πολιτισμό και Θρησκεία είναι αυτό που φοβούντε όλοι και κυρίως οι κυβερνήσεις..

Edited by - AgentMulder on 08/10/2012 14:56:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2012, 15:09:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ θέλω να μάθω ένα πράγμα:

Τι σχέση έχει ο Ελληνισμός με τον Χριστιανισμό.

Τι σχέση έχει ο πολιτισμός με τον σκοταδισμό.

Θεωρώ περιττό να αναφέρω,το μίσος που στάζει η χριστιανική θρησκεία,κατά των Ελλήνων,κάθε Κυριακή στην λειτουργία και σε κάθε εκκλησιαστική εορτή.

Ασχέτως άν οι νεοέλληνες "ορθόδοξοι",δεν γνωρίζουν όχι την θρησκεία τους,αλλά δεν μπορούν να δούν πέρα απο την μύτη τους.

Πώς λοιπόν θα υπάρξει σύμπνοια πραγματικών Ελλήνων και Ελληνορθόδοξων?

Υ.Γ

Sesostris
Θα σε παρακαλούσα,άν ζητηθεί,να παραθέσεις μερικούς απο τους ψαλμούς και άλλα αποσπάσματα,όπου ξεκάθαρα διαφαίνεται το μίσος κατα του Ελληνισμού.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 08/10/2012 15:12:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2012, 15:11:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η δική μου θέση υπάρχει λίγο πιο πάνω στο 05/10/2012, 23:35:50.
Αν διαφωνείς με αυτήν είμαι πρόθυμος να το συζητήσουμε.
Αμεινίας, στου κουφού τη πόρτα όσο θέλεις βρόντα... η χαρά αυτών των ανθρώπων, είναι μέσα στη διχώνια. Και αν μπορούν να κάνουν και τους έξυπνους μιλώντας για ιστορία ακόμα καλύτερα. Και άλλος βαμπιρισμός.


Άντε, γεια τώραΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AgentMulder
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
238 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2012, 15:23:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AgentMulder  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θεωρώ περιττό να αναφέρω,το μίσος που στάζει η χριστιανική θρησκεία,κατά των Ελλήνων,κάθε Κυριακή στην λειτουργία και σε κάθε εκκλησιαστική εορτή.

Πάλι πιπίλα, ΔΕΝ στάζει μίσος η Χριστιανική Θρησκεία αλλά αυτοί που φτιάξαν τα όποια κείμενα.

quote:
Ασχέτως άν οι νεοέλληνες...δεν μπορούν να δούν πέρα απο την μύτη τους.[quote]

Άμα διάβαζαν και καμιά Αρχαιοελληνική γραμματεία θα βλέπανε!

[quote]...να παραθέσεις μερικούς απο τους ψαλμούς και άλλα αποσπάσματα,όπου ξεκάθαρα διαφαίνεται το μίσος κατα του Ελληνισμού.



Δεν θα αρνηθώ ότι υπάρχουν αν υπάρχουν αλλά και να υπάρχουν κάποιοι τα βάλανε.. κάνω λάθος;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2012, 15:26:04  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πώς λοιπόν θα υπάρξει σύμπνοια πραγματικών Ελλήνων και Ελληνορθόδοξων?


Νικ .γιατι τωρα ,εσυ δεν βλεπεις αυτη την συμπνοια!!!! και σε τι ωφελει αυτος ο διαχωρισμος που κανεις μςταξυ τους?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2012, 15:27:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Νικόμαχος
Θεωρώ περιττό να αναφέρω,το μίσος που στάζει η χριστιανική θρησκεία,κατά των Ελλήνων,κάθε Κυριακή στην λειτουργία και σε κάθε εκκλησιαστική εορτή.
Εγώ εσένα πάντως βλέπω να στάζεις μίσος... Δε ξέρω αν στον εαυτό σου το δικαιολογείς, αλλά οταν το κάνουν οι άλλοι είναι κακό. Και δεν έχω δει κανέναν στις εκκλησίες να 'χει πρόβλημα με αυτά που ακούγονται.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 08/10/2012 16:35:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2012, 15:30:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αίολε,

quote:
Μήπως είναι άτιμο

Σε αυτό το σημείο αναρωτιέσαι μήπως είναι άτιμη η ανάρτηση του Χρίστου Έλ.
Αν σε παρεξήγησα σου ζητώ συγνώμη.

Όσον αφορά το νισάφι πια,εννοώ φτάνει πια(αυτή είναι η έννοια της έκφρασης,και έχει τουρκική ρίζα-εκ παραδρομής τη χρησιμοποίησα,αν το ξανάγραφα θα χρησιμοποιούσα την ελληνική αντίστοιχη)

Η αναγκαιότητα της μάθησης της ελληνικής ιστορίας είναι κάτι που έχω πει πολλές φορές,δε βλέπω που διαφωνούμε σε αυτό.

quote:
Επομένως χαρακτήρισα άτιμο το κείμενό μου ή, έμμεσα, του Χρίστου.
Μάλλον λάθος χαρακτηρισμός ε;

Εδώ μάλλον κάτι άλλο ήθελες να γράψεις,ή εγώ δεν το καταλαβαίνω.

Καταληκτικά και προς αποφυγή παρεξηγήσεων δεν είπα πουθενά ότι σε θεωρώ λάθος,είπα ότι η κριτική σου διάθεση είναι πολύ αυστηρή έως λάθος,με την έννοια ότι αν ακυρώνεις τον συνομιλητή σου ακόμα και όταν κάνει βήματα σύγκλισης,θα καταλήξεις να πολεμάς για το σωστό σκοπό(και εδώ σου αποδυκνείω ότι συμφωνούμε σε γενικές γραμμές),αλλά μόνος σου.
Με ενωτική διάθεση τα γράφω αυτά,ξέρω κι εγώ να γίνομαι απόλυτος,απλά δεν το επιλέγω.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AgentMulder
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
238 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2012, 15:39:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AgentMulder  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εγώ εσένα πάντως βλέπω να στάζεις μίσος... Δε ξέρω αν στον εαυτό σου το δικαιολογείς, αλλά οταν το κάνουν οι άλλοι είναι κακό. Και δεν έχω δει κανέναν στις εκκλησίες να 'χει πρόβλημα με αυτά που ακούγονται.

Που είδες μίσος ρε Dr. επειδή είπα ότι πιπιλάτε μια φράση;
Μίσος είναι αυτό;
Μήπως βλέπεις και απολλώνια αστεράκια;

Ή μήπως ακούνε όλοι στην Εκκλησία; Το 70% δεν καταλαβαίνει πιστεύω.

Θύμισε μου όταν σου πω "Γειά σου Dr Jekyll Mr Hyde" να μου κάνεις και μήνυση

Τι άλλο θα ακούσω Θεέ μου!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2012, 15:40:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AgentMulder στο Αίολο απευθυνούμουνα, σόρρυ θα το διορθώσω Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AgentMulder
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
238 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2012, 15:42:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AgentMulder  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Με ενωτική διάθεση τα γράφω αυτά,ξέρω κι εγώ να γίνομαι απόλυτος,απλά δεν το επιλέγω.


Αν το φόρουμ είχε "Like" θα έκανα :)

Edited by - AgentMulder on 08/10/2012 15:44:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AgentMulder
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
238 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2012, 15:44:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AgentMulder  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

AgentMulder στο Αίολο απευθυνούμουνα, σόρρυ θα το διορθώσω

Dr Jekyll Mr Hyde έχεις δίκιο, το λάθος είναι δικό μου, δεν το πρόσεξα.
Είσαι οκ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2012, 15:48:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AgentMulder,

Θα σε παρακαλούσα όταν σχολιάζεις δικά μου post,μην με τσουβαλιάζεις λέγοντας π.χ.

quote:
quote:
Παρά ταύτα θα σου θυμίσω ότι όταν κυνηγήθηκε(διότι κυνηγήθηκε) η αρχαιοελληνική θρησκεία,αυτό έγινε και για πολιτικούς και για θρησκευτικούς λόγους.

Αρνείται κανείς ότι δεν κυνηγήθηκε ο Χριστιανισμός αφού κυνηγήται ακόμη και σήμερα από .. πως το λέτε.. "Χριστιανομάχους" είτε αρχαιοελληνιστές είναι αυτοί είτε εβραίοι (καλά για Ισλαμ πρώτοι και καλύτεροι); lol


Κατά τα άλλα εκτιμώ τις παραδοχές που κάνεις και σε ευχαριστώ.

Επέτρεψέ μου μια ένσταση.Μην παρασύρεσαι στην διαμάχη και στην υπεράσπιση του Χριστιανικού υποσυνόλου που διέπραξε ότι διέπραξε.

Με τη σειρά μου παίρνω πίσω την ατάκα Χριστιανική θρησκεία εν τω συνόλω.Εννοούσα τους όποιους Χριστιανούς (σε ηγετικές θέσεις ή μη) που εγκλημάτισαν.

Για την ιστορία οι αρχαίοι Έλληνες(δωδεκαθειστές ή μη) δεν εγκλημάτισαν εναντίον Χριστιανών.Ή δεν ήθελαν 'η δεν μπορούσαν καθ'ότι δεν είχαν δύναμη και εξουσία στα χρόνια του Χριστιανισμού.

Για τους Ρωμαίους ή άλλους δωδεκαθειστές ή μη, δε νομίζω ότι για τα δικά τους εγκλήματα κατά των Χριστιανών,(που δεν είναι τόσα πολλά όσο νομίζεται από τον πολύ κόσμο μεν,υπήρξαν όμως δε),αξίζει να φαγωνόμαστε μεταξύ μας,δε νομίζεις;


Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2012, 16:00:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Πώς λοιπόν θα υπάρξει σύμπνοια πραγματικών Ελλήνων και Ελληνορθόδοξων?


Νικ .γιατι τωρα ,εσυ δεν βλεπεις αυτη την συμπνοια!!!! και σε τι ωφελει αυτος ο διαχωρισμος που κανεις μςταξυ τους?



Σταύρο
πώς να έχω σύμπνοια με τον υβριστή μου?

Αν σου έλεγαν στην εκκλησία κάθε Κυριακή,<< άντε γαμήσου μαλάκα Ελληνα >>,θα ξαναπήγαινες?

Σίγουρα όχι,έτσι Σταυρο?

Νομίζεις ότι δεν σου λένε το ίδιο τώρα,επειδή έχουν παραποιηθεί τα κείμενα στην νεοελληνική τους μετάφραση και έχουν αντικατασταθεί λέξεις?

Σαν παράδειγμα σου αναφέρω:
Οπου βλέπεις την λέξη "ειδωλολάτρης" στα εκκλησιαστικά κείμενα,να θεωρείς ότι ακούς την λέξη "Ελληνες".

Εοειδή αυτη η λέξη υπάρχει στα πρωτότυπα κείμενα.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2012, 16:03:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

AgentMulder στο Αίολο απευθυνούμουνα, σόρρυ θα το διορθώσω

Αυτο δείχνει την απόλυτη προχειρότητα και την μηδαμινή σημασία που δίνεις στα γραπτά μας ντοτόρο.

Καλά σου λένε,γράφεις μόνο για να πληκτρολογείς.

Απο νιο-νιο zero

To κείμενο είναι δικό μου και όχι του Αίολου.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2012, 16:05:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάμε στα δύσκολα τώρα...

Νικόμαχε,

Πιστεύεις ότι όλοι αυτοί που πάνε στην εκκλησία,καταλαβαίνουν τι ακούνε;

Αλλά έστω,νοιώθω υποχρεωμένος να σου απαντήσω για to αν υπάρχει σχέση μεταξύ ελληνισμού και (edit)Χριστιανισμού-ορθοδοξίας.Θα ήταν υπεκφυγή να μην το κάνω επί της ουσίας(άσχετα από την από πάνω ερώτησή μου,που ούτε εγώ δεν τη θεωρώ και κάνα σπουδαίο επιχείρημα...)

Ο παππούς μου ήταν Έλληνας και η θρησκεία του ήταν Χρ.Ορθόδοξος(αν και δεν θα τον χαρακτήριζα ιδιαίτερα θρήσκο).

Πολέμησε στον 2ο ΠΠ μάχιμος στα υποβρύχια Παπανικολής και Πιπίνος.

Στον τοίχο του σπιτιού μου έχω τρία κάδρα με τα μετάλλιά του(Μετάλλιο εξαιρέτων πράξεων,Σταυρός αγώνος Β.Ναυτικού και Πολεμικός Σταυρός Γ' τάξεως για τη βύθιση του Γερμανικού "R/T Cyrtatone",με το ΠΙΠΙΝΟΣ(το πτυχίο μου μάλλον είναι στο πατάρι).

Αδερφέ ,με το χέρι στην καρδιά,θα μου τον "ακυρώσεις" ;


edit-Το ελληνορθοδοξία το έγραψα εκ παραδρομής-είναι τουλάχιστον αδόκιμος όρος,εξ'ου και η διόρθωση


Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.

Edited by - @ΑΜΕΙΝΙΑΣ on 08/10/2012 16:06:41

Edited by - @ΑΜΕΙΝΙΑΣ on 08/10/2012 16:51:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AgentMulder
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
238 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2012, 16:13:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AgentMulder  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θα σε παρακαλούσα όταν σχολιάζεις δικά μου post,μην με τσουβαλιάζεις λέγοντας π.χ.


Δεν είχα τέτοια πρόθεση!

quote:
Κατά τα άλλα εκτιμώ τις παραδοχές που κάνεις και σε ευχαριστώ.

Σε ευχαριστώ, η αλήθεια πρέπει να λέγεται! Φαίνεται ότι εκτιμάς.

quote:
Επέτρεψέ μου μια ένσταση.Μην παρασύρεσαι στην διαμάχη και στην υπεράσπιση του Χριστιανικού υποσυνόλου που διέπραξε ότι διέπραξε.

Υπερασπίζομαι το ότι ΔΕΝ ήταν όλοι κακοί και "ανθέλληνες", ασπάζομαι όμως το ότι "χριστιανοί Ηγέτες" στο βωμό των πολιτικών και εξουσιαστικών τους προσδοκιών σε μια προσπάθεια να "πολεμίσουν" το Δωδεκάθεο, πήρε μπάλα και τα σπουδαία και μοναδικά έργα τέχνης, έργα που δεν αναπαράγονται πια, μιλάω για την αν όχι ολική καταστροφή -στην πλειοψηφία- έργων, κατασκευών, Θεάτρων, Ναών κλπ της Αρχαίας Ελλάδας. Αν και θα φανεί περίεργο, ναι, θα ήθελα να ζω σε μια πόλη/ Χώρα διακοσμημένη παντού με αγάλματα και ότι άλλο μας έχουν αφήσει οι πρόγονοι μας. Η Αθήνα θα έπρεπε να ήταν παντού μα παντού με αγάλματα και για να μην παρεξηγηθώ το λέω από καλλιτεχνικής άποψης διότι "λατρεύω" να βλέπω αγάλματα αρχαίων Ελλήνων αντί για τη Μ.Μερκούρη και άλλους προδότες του Ελληνικού Έθνους. Η Ελλάδα έπρεπε να είναι ένα Μουσείο από μόνη της. Αν και Χριστιανός Ορθόδοξος, λατρεύω την Πατρίδα μου ως Έλλην και είμαι παρήφανος για τους προγόνους μας και στενοχωριέμαι που δεν γνωρίζω καλά την Αρχαία Ελληνικήν.

quote:
Με τη σειρά μου παίρνω πίσω την ατάκα Χριστιανική θρησκεία εν τω συνόλω.Εννοούσα τους όποιους Χριστιανούς (σε ηγετικές θέσεις ή μη) που εγκλημάτισαν.

Σε ευχαριστώ γιατί καταλαβαίνεις τι εννοώ!

quote:
Για την ιστορία οι αρχαίοι Έλληνες(δωδεκαθειστές ή μη) δεν εγκλημάτισαν εναντίον Χριστιανών.Ή δεν ήθελαν 'η δεν μπορούσαν καθ'ότι δεν είχαν δύναμη και εξουσία στα χρόνια του Χριστιανισμού.

Για τους Ρωμαίους ή άλλους δωδεκαθειστές ή μη, δε νομίζω ότι για τα δικά τους εγκλήματα κατά των Χριστιανών,(που δεν είναι τόσα πολλά όσο νομίζεται από τον πολύ κόσμο μεν,υπήρξαν όμως δε),αξίζει να φαγωνόμαστε μεταξύ μας,δε νομίζεις;


Δεν αξίζει όντως, έχεις δίκιο και σε ευχαριστώ που μου το θυμίζεις! Όταν αναφέρομαι για δωδεκαθεϊστές και θηριομαχίες μιλάω για Ρωμαίους.

Μου άρεσε που μου ξεκαθάρισες για τους Ρωμαίους!

Χαίρομαι όταν μαθαίνω μέσα από συζητήσεις!


Edited by - AgentMulder on 08/10/2012 16:21:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2012, 16:36:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

AgentMulder στο Αίολο απευθυνούμουνα, σόρρυ θα το διορθώσω

Αυτο δείχνει την απόλυτη προχειρότητα και την μηδαμινή σημασία που δίνεις στα γραπτά μας ντοτόρο.

Καλά σου λένε,γράφεις μόνο για να πληκτρολογείς.

Απο νιο-νιο zero

To κείμενο είναι δικό μου και όχι του Αίολου.


Έχει διαφορα;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2012, 17:10:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AgentMulder,

quote:
Σε ευχαριστώ γιατί καταλαβαίνεις τι εννοώ!

Υποχρέωσή μου,από τη στιγμή που σχολιάζω ένα κείμενο (εντός φιλικού περιβάλλοντος),να το βλέπω καλόπιστα.

quote:
Χαίρομαι όταν μαθαίνω μέσα από συζητήσεις!

Προς τιμήν σου,που το κάνεις.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.

Edited by - @ΑΜΕΙΝΙΑΣ on 08/10/2012 17:18:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2012, 17:32:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AgentMulder,

quote:
Πάλι πιπίλα, ΔΕΝ στάζει μίσος η Χριστιανική Θρησκεία αλλά αυτοί που φτιάξαν τα όποια κείμενα.

Δυστυχώς ώς θρησκεία ορίζεται το άθροισμα των επισήμων γραπτών κειμένων της....

Μήπως πρέπει να γίνει και μια αυτοκάθαρση εντός της Χριστιανικής θρησκείας(και να μην "πιπιλάνε" στις εκκλησίες τα λάθος κείμενα,κρατώντας αυτά που όντως μιλάνε για αγάπη;

Με αυτόν τον τρόπο θα σταματήσει και ο Νικόμαχος να νοιώθει (δικαίως) ότι υβρίζεται ως Έλληνας,και να το "πιπιλάει" κι αυτός με τη σειρά του,έτσι δεν είναι;

Πρέπει όλες οι πλευρές να βάλουνε νερό στο κρασί τους.
Στην Ελλάδα δεν έγινε ποτέ με διάρκεια αυτό.Γι' αυτό βασιλεύει η διχόνοια.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.

Edited by - @ΑΜΕΙΝΙΑΣ on 08/10/2012 17:33:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AgentMulder
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
238 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2012, 18:12:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AgentMulder  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

AgentMulder,

quote:
Πάλι πιπίλα, ΔΕΝ στάζει μίσος η Χριστιανική Θρησκεία αλλά αυτοί που φτιάξαν τα όποια κείμενα.

Δυστυχώς ώς θρησκεία ορίζεται το άθροισμα των επισήμων γραπτών κειμένων της....

Μήπως πρέπει να γίνει και μια αυτοκάθαρση εντός της Χριστιανικής θρησκείας(και να μην "πιπιλάνε" στις εκκλησίες τα λάθος κείμενα,κρατώντας αυτά που όντως μιλάνε για αγάπη;

Με αυτόν τον τρόπο θα σταματήσει και ο Νικόμαχος να νοιώθει (δικαίως) ότι υβρίζεται ως Έλληνας,και να το "πιπιλάει" κι αυτός με τη σειρά του,έτσι δεν είναι;

Πρέπει όλες οι πλευρές να βάλουνε νερό στο κρασί τους.
Στην Ελλάδα δεν έγινε ποτέ με διάρκεια αυτό.Γι' αυτό βασιλεύει η διχόνοια.


quote:
..κρατώντας αυτά που όντως μιλάνε για αγάπη;

Συμφωνώ! Μακάρι να ήταν εφικτό χωρίς να αλλοιωθούν τα λόγια αγάπης!

quote:
Πρέπει όλες οι πλευρές να βάλουνε νερό στο κρασί τους.
Στην Ελλάδα δεν έγινε ποτέ με διάρκεια αυτό.Γι' αυτό βασιλεύει η διχόνοια.

Αυτό είναι ίσως το κλειδί για να ξαναγίνει η Ελλάδα σωστό "Έθνος"

XGRT Member

Edited by - AgentMulder on 08/10/2012 18:16:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2012, 18:22:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

AgentMulder,

quote:
Πάλι πιπίλα, ΔΕΝ στάζει μίσος η Χριστιανική Θρησκεία αλλά αυτοί που φτιάξαν τα όποια κείμενα.

Δυστυχώς ώς θρησκεία ορίζεται το άθροισμα των επισήμων γραπτών κειμένων της....

Μήπως πρέπει να γίνει και μια αυτοκάθαρση εντός της Χριστιανικής θρησκείας(και να μην "πιπιλάνε" στις εκκλησίες τα λάθος κείμενα,κρατώντας αυτά που όντως μιλάνε για αγάπη;

Με αυτόν τον τρόπο θα σταματήσει και ο Νικόμαχος να νοιώθει (δικαίως) ότι υβρίζεται ως Έλληνας,και να το "πιπιλάει" κι αυτός με τη σειρά του,έτσι δεν είναι;

Πρέπει όλες οι πλευρές να βάλουνε νερό στο κρασί τους.
Στην Ελλάδα δεν έγινε ποτέ με διάρκεια αυτό.Γι' αυτό βασιλεύει η διχόνοια.


Και εγώ θέλω να αλλάξει η θρησκεία, αλλά για σοβαρούς λόγους, όχι για τον κάλο που έχουν στο κεφάλι τους μερικοί.

Ως προς τα κείμενα και τις "προσβολές" τους, η εκκλησία έχει δώσει την εκδοχή της, τώρα όποιος θέλει την αποδέχεται όποιος δεν θέλει δεν πάει στην εκκλησία. Απλό είναι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2012, 19:54:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde
Έχει διαφορα;

Εχει και παρα-έχει!!

Ο Αίολος κι εγώ,είμαστε έξυπνοι!

Για σένα δεν είμαι σίγουρος!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2012, 20:31:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
Αδερφέ ,με το χέρι στην καρδιά,θα μου τον "ακυρώσεις" ;

Οχι βέβαια!!
Θα προσκυνήσω έναν τέτοιο πατριώτη.


Θα φανεί τώρα,ότι αυτοαναιρούμαι.
Οχι επειδή ο ίδιος το είπες.

quote:

Πιστεύεις ότι όλοι αυτοί που πάνε στην εκκλησία,καταλαβαίνουν τι ακούνε;

Οπως είπα και στον Σταύρο,άν ήξεραν θα πήγαιναν στην εκκλησία,θα εξακολουθούσαν να πιστεύουν?

Φυσικά και είναι Ελληνες πατριώτες οι χριστιανοί ορθόδοξοι.Απλά είναι αμαθείς και ώς εκ τούτου,εύκολο για τους "τσοπάνηδες" να τους "σαλαγάν ολούθε"

Εγω φίλε Αμεινία δεν αμφισβητώ τον πατριωτισμό τους,ότι είναι εφάμιλλος με τον δικό μου.

Μόνο μια διαφορά υπάρχει:Εγώ ξέρω γιατί η θρησκεία είναι μια απάτη,αυτοί όχι.

Κοίτα τι λέει ο AgentMulder

quote:

Αν και Χριστιανός Ορθόδοξος, λατρεύω την Πατρίδα μου ως Έλλην και είμαι παρήφανος για τους προγόνους μας και στενοχωριέμαι που δεν γνωρίζω καλά την Αρχαία Ελληνικήν


Δεν νομίζω ότι λέει ψέμματα ο φίλος μας.
Απλά το πιστεύει,αυτο που λέει.

Εχω μια ερώτηση κρίσης για τον φίλο μας:
Τι βάζεις πρώτο?
Το Ελλην ή το Χριστιανός Ορθόδοξος?

Δηλαδή:
Υπέρ Πίστεως και Πατρίδος,ή υπέρ Πατρίδος και Πίστεως?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2012, 20:33:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μόνο μια διαφορά υπάρχει:Εγώ ξέρω γιατί η θρησκεία είναι μια απάτη,αυτοί όχι.
Aν εσύ είχες καλλιεργήσει την δική σου προσωπική θρησκεία, ίσως να ήσουν καλύτερος άνθρωπος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2012, 20:58:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικόμαχε,

Για το δικό μου post και τις ερωτήσεις μου με κάλυψες.Και χαίρομαι πολύ γι'αυτό.

Μεταφράζω την ερώτησή σου για τον AgentMulder...(Ελπίζω να μου το επιτρέπετε αμφότεροι)

Αν ,που το απεύχομαι φυσικά, χρειαστεί να πολεμήσει με π.χ. τους Γερμανούς* σε μια επικείμενη εισβολή,θα το κάνει; (η ερώτηση είναι ακαδημαική γιατί πολλοί μπορεί να απαντήσουν ναι και στην πράξη να κάνουν το αντίθετο,και το ανάποδο.)
Αν ο φίλος απαντήσει ναι,τότε έχει απαντήσει και στο ερώτημα σου-Υπέρ Πίστεως και Πατρίδος,ή υπέρ Πατρίδος και Πίστεως?-
Και πιστεύω ακράδαντα ότι γνωρίζω την απάντησή του.

*H επιλογή των Γερμανών και όχι των Τούρκων π.χ. έγινε για να μην υπεισέρχεται η διαφορετική θρησκεία στο ερώτημα.Ούτως ή άλλως είναι ακαδημαικό το ερώτημα.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AgentMulder
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
238 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2012, 21:07:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AgentMulder  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μόνο μια διαφορά υπάρχει:Εγώ ξέρω γιατί η θρησκεία είναι μια απάτη,αυτοί όχι.

Αυτό είναι καθαρά θέμα προσωπικής άποψης.

Και για μένα είναι περίεργο και "αλλόκοτο" πως κάποιοι πιστεύουν στο 12θεο αλλά είναι κάτι που αφορά τον όποιο συμπατριώτη μου και το σέβομαι γι αυτό και δεν τον ενοχλώ!

quote:
Εχω μια ερώτηση κρίσης για τον φίλο μας:
Τι βάζεις πρώτο?
Το Ελλην ή το Χριστιανός Ορθόδοξος?

Δηλαδή:
Υπέρ Πίστεως και Πατρίδος,ή υπέρ Πατρίδος και Πίστεως?


Θα απαντήσω στην ερώτηση "τρικλοποδιά" με ένα "ψαλιδάκι".
Υπέρ και των Δυο! Συμπορεύονται αιώνες τώρα! Goaaaaal!!


XGRT Member
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AgentMulder
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
238 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2012, 21:17:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AgentMulder  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν ,που το απεύχομαι φυσικά, χρειαστεί να πολεμήσει με π.χ. τους Γερμανούς* σε μια επικείμενη εισβολή,θα το κάνει; (η ερώτηση είναι ακαδημαική γιατί πολλοί μπορεί να απαντήσουν ναι και στην πράξη να κάνουν το αντίθετο,και το ανάποδο.)
Αν ο φίλος απαντήσει ναι,τότε έχει απαντήσει και στο ερώτημα σου-Υπέρ Πίστεως και Πατρίδος,ή υπέρ Πατρίδος και Πίστεως-
Και πιστεύω ακράδαντα ότι γνωρίζω την απάντησή του.

Η απάντηση μου δεν έχει να κάνει με το αν επιλέγω -Υπέρ Πίστεως και Πατρίδος ή υπέρ Πατρίδος και Πίστεως?- θα υπερασπιζόμουν και τις δυο πλευρές παρότι σε μια Ελλάδα "διαμελισμένη".

Εσύ για τί θα πολεμούσες;

XGRT Member

Edited by - AgentMulder on 08/10/2012 21:56:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2012, 21:18:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
H τρικλοποδιά και το ψαλιδάκι,κάνουν την ερώτηση πιό...θεαματική,αλλά δεν απαντούν επι της ουσίας.

Ομως κατά μία έννοια,έχουν ήδη απαντήσει...

Ο νοών,νοείτω.


ΑΜΕΙΝΙΑ

Προφανώς κατάλαβες λάθος την ερώτηση.
Η ερώτησή μου δεν αφορά το ποιός είναι ο εχθρός.

Αφορά την σειρά εννοιών,με την οποία μάχεται ο Ελληνας πατριώτης.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2012, 21:24:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ντοτορο
Aν εσύ είχες καλλιεργήσει την δική σου προσωπική θρησκεία, ίσως να ήσουν καλύτερος άνθρωπος.

Λάθος...γιατρέ μου!

Προσωπική θρησκεία δεν έχω.Ούτε θα καλλιεργήσω.Θρησκεία λέω!!!

Ιδέες κοινωνικές όσες θέλεις έχω.

Προσωπικό όραμα περί μη ταξικής εξαρτώμενης κοινωνίας,περί αχρήματης κοινωνίας,περί ισονομίας και ισοπολιτείας,ξέρεις πολύ καλά ό,τι έχω.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 12 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy