ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Η δολοφονία της Υπατίας
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 12
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2012, 12:34:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...και έχουμε και άλλη εκκρεμότητα.
Πρέπει να χρησιμοποιήσω ανάλλογο τρόπο;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2012, 12:47:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φυσιολάτρης. Εντάξει. Μάλιστα, συμφωνώ κατά το ήμισυ από πια επιφανειακή σκοπιά.

Σου διαφεύγει κάτι. Δεν θεώρησα τον "παγανισμό" ως κάτι κακό αλλά ούτε ως και κάτι καλό. Θέλω να σου πω Αίολε, υπάρχουν λογής λογής φυσιολατρικά πιστεύω και πρακτικές. Μπορεί δηλαδή κάποιος παγανιστής να αφιερώνει μωρά και να θεωρηθεί μοχθηρός, ενώ κάποιος να κάνει αναίμακτες τελετές και προσφορές και να θεωρηθεί αγαθός. Τώρα ποιον θα θεωρήσεις αγαθό ή κακό, είναι δική σου επιλογή.

Σαν λέξη ο παγανισμός δεν φανερώνει κάτι το κακό. Πάντως, έλα τώρα, πολλά πράγματα αλλάζουν. Η νεο-φυσιολατρία έχει πολλά καινούργια στοιχεία και φυσικά υπάρχουν και σατανιστές παγανιστές/φυσιολάτρες.

Αίολε, ο κόσμος είναι πολύπλοκος, οι λέξεις έχουν εμπλουτιστεί με πολλές σημασίες γιατί ο κόσμος δεν είναι στατικός - πολλά αλλάζουν. Μπορεί να μείνει κάτι αυθεντικό αλλά έχουμε όλο και νέες ιδέες και μορφές.

Με τον παγανισμο μπορεί να εννοούμε ένα σώρο μύρια πράγματα, καλά ή κακά. Πάντως, ετυμολογικά πιστεύω και οι 2 ερμηνείες μας είναι ικανοποιητικές.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AgentMulder
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
238 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2012, 13:14:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AgentMulder  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν απευθυνόμουνα σ' εσένα AgentMulder, αλλά έστω.

Α, δεν πειράζει Αίολος το ξέρω ότι δεν απευθυνόσουν σε εμένα.

Απλά βρήκα την ευκαιρία να το κοιτάξω λίγο.

Προσωπικά όταν προσκυνάω μια εικόνα το κάνω τιμής για τον Άγιο που απεικονίζει και όχι το ξύλο σαν υλικό.

Είναι σαν μια κορνίζα με τη φωτογραφία ενός αγαπημένου συγγενή, την έχεις στο σαλόνι και προσέχεις να μην σπάσει :)

Προσωπική άποψη και μόνο!

Λένε ότι υπήρχαν αγάλματα που μιλούσαν στην Αρχαία Ελλάδα ε; βλ. Τσούτσουρο..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AgentMulder
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
238 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2012, 13:19:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AgentMulder  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φυσιολάτρης. Εντάξει. Μάλιστα, συμφωνώ κατά το ήμισυ από πια επιφανειακή σκοπιά.

Σου διαφεύγει κάτι. Δεν θεώρησα τον "παγανισμό" ως κάτι κακό αλλά ούτε ως και κάτι καλό. Θέλω να σου πω Αίολε, υπάρχουν λογής λογής φυσιολατρικά πιστεύω και πρακτικές. Μπορεί δηλαδή κάποιος παγανιστής να αφιερώνει μωρά και να θεωρηθεί μοχθηρός, ενώ κάποιος να κάνει αναίμακτες τελετές και προσφορές και να θεωρηθεί αγαθός. Τώρα ποιον θα θεωρήσεις αγαθό ή κακό, είναι δική σου επιλογή.

Σαν λέξη ο παγανισμός δεν φανερώνει κάτι το κακό. Πάντως, έλα τώρα, πολλά πράγματα αλλάζουν. Η νεο-φυσιολατρία έχει πολλά καινούργια στοιχεία και φυσικά υπάρχουν και σατανιστές παγανιστές/φυσιολάτρες.

Αίολε, ο κόσμος είναι πολύπλοκος, οι λέξεις έχουν εμπλουτιστεί με πολλές σημασίες γιατί ο κόσμος δεν είναι στατικός - πολλά αλλάζουν. Μπορεί να μείνει κάτι αυθεντικό αλλά έχουμε όλο και νέες ιδέες και μορφές.

Με τον παγανισμο μπορεί να εννοούμε ένα σώρο μύρια πράγματα, καλά ή κακά. Πάντως, ετυμολογικά πιστεύω και οι 2 ερμηνείες μας είναι ικανοποιητικές.


Με κάλυψες εμένα Χρίστο!

Μια ερώτηση.. οι Δρυϊδες είναι παγανιστές ή φυσιολάτρες ή μήπως έμπνευση του Άρχοντα των Δαχτυλιδιών; να ευθυμίσουμε λίγο.

Πιο λογική μου φαίνεται η αναίμακτη "θυσία", τι νόημα έχει να σφάζεις ανθρώπους; Να εξαγνήσεις τα τελώνια; λολ

Edited by - AgentMulder on 05/10/2012 13:23:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2012, 14:16:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αυτό είναι σοβαρή παρατήρηση;
Παλιά, όταν ήμουν πιτσιρικάς, οι μεγαλύτεροι μας έλεγαν, όταν βλέπαμε παπά να πιάνουμε τ' ...
Αν δεν θέλεις να σε αντιμετωπίζω με τον ίδιο τρόπο, μην γράφεις μαλακίες.
Δεν κάνουμε γαργάρες ότι δεν μας βολεύει...

Για "γαργάρες σε ότι δε με βολεύει" το είχατε πει ξανά μαζί με το Σωτήρη για το Σταγειρίτη και ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΣΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ σε ποιο ή ποια σημεία έκανα γαργάρα.

Επιπλέον μετά από την απόδοση που έκανε ο Σωτήρης (και όχι μόνο) στο "εισελθείν προς" και στον "ασπασμό" της Παναγίας από τον Άγγελο ΜΟΝΟ ΠΛΑΚΙΤΣΑ.

Μη μου μεταφέρετε παλιά άρθρα του Δαυλού διότι μου προκαλείτε πλήξη και βαρεμάρα καθώς ΗΔΗ ξέρετε τον ΑΝΤΙΛΟΓΟ...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2012, 14:20:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Που και που διαβάζουμε και καμμιά...αλήθεια!!


Για την Υπατία θα βάλεις κανένα χεράκι για το παρεάκι το γύρισε στην ...ετυμολογία του παγανισμού!

Αν όχι πήγαινε στο "Περί Αθείας..." γιατί εκκρεμούν κάποιες εξηγήσεις επί προσωπικού...

Μετά μπορείς να χαίρεσαι όσο θες αφού δεν μπορείς να καταλάβεις και πολλά-πολλά από τα γραφόμενα στο forum.

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2012, 14:43:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τι πίνεις βρε μπαγάσα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2012, 14:44:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε παιδιά, σοβαρά τώρα: Τι στραβό είπα;
Τι είπα και τι απάντησε;;;

α ρε macedon...

Edited by - Αίολος on 05/10/2012 14:46:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2012, 14:51:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΙΟΛΕ.
Τις πρωτογενείς που όμως τυγχάνει να είναι ΚΑΙ ΣΥΓΧΡΟΝΕΣ του γεγονότος. (Κοίτα και το Υ.Γ μου για να καταλάβεις τι σε βρήκε και γιατί έγινες εντελώς ρόμπα μαμώ τα ελληνικά μου μέσα...χεχεχεχε)

Άρα Σωτηράκη πέτα έξω το συμπαθή Μαλάλα καθώς είναι κατά έναν αιώνα μεταγενέστερος.


Πολύ σωστά! Με αυτό το σκεπτικό στα σκουπίδια Ηρόδοτος, Ομηρος, Παπαρρηγόπουλος, ακόμα η Καινή ΚΑΙ η παλαιά Διαθήκη σας βρε όργιο!


Μα, αυτός δεν είναι ο τρόπος αντιμετώπισης της παρείτσας για τα Ιστορικά γεγονότα (που άπτονται του Χριστιανισμού βεβαίως)?

Γιατί σε πείραξε τώρα που ακολουθώ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΑΚΤΙΚΗ με εσάς στην περίπτωση της Υπατίας???

Από πότε σας έπιασε ο πόνος για την Αρχαία Ελληνική γραμματεία τον Παπαρρηγόπουλο και την Αγία Γραφή???

Επί της ουσίας δε βλέπω κάτι σαν απάντηση.
Ούτε για την Υπατία ούτε για τον Ορέστη...

quote:

Οταν μιλάμε για πρωτογενείς πηγές, εννοούμε τις πλησιέστερες στην υπό έρευνα εποχή και όχι αποκλειστικά σύγχρονες της ιδίας περιόδου.

Ο macedon συμφωνεί μ'αυτό που γράφεις?

Έχεις καμμία πιστοποίηση ISO που να καθορίζει το "πλησιέστερα" πιο συγκεκριμένα για να σας την υπενθυμίζω στις μελλοντικές μας συζητήσεις?

Έχετε πλάκα πάντως όταν μου τα γυρίζετε...

quote:

Υπάρχει ένα κενό όμως.
Δεν μας είπες τι υποστηρίζεις με την πηγή σου.

Κατ'αρχάς είναι δική σας πηγή ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΑΠΟΔΕΧΟΜΑΙ ΠΛΗΡΩΣ.

quote:

Οτι η Υπατία πέθανε από βαθειά γεράματα ή από κάτι άλλο;

Δεν πιστεύω να μου ζητήσεις και μετάφραση του Σωκράτη του Σχολαστικού?

Είπαμε, ΣΥΝΤΑΣΣΟΜΑΙ ΠΛΗΡΩΣ ΜΕ ΣΩΚΡΑΤΗ ΣΧΟΛΑΣΤΙΚΟ.

Εσείς από ποιες πηγές ανακαλύψατε θρησκευτικό έγκλημα προερχόμενο από θρησκευτικό μίσος και ηθική αυτουργία του Κυρίλλου???

Με τρώει η αγωνία (λέμε τώρα, καθώς ξέρω ήδη τις παγανιστικές πηγές σας) να δω πόσα χρόνια απέχει η πρωτογενής σας πηγή από το γεγονός.

quote:

Δεν είναι δυνατόν να γίνει σοβαρή συζήτηση όταν μας λες "μαντέψτε τι θέλω να πω".
Να μάθεις να ξεκαθαρίζεις πρώτα την δική σου θέση και μετά να ρωτάς τους άλλους.

Αφού δεν σου ήταν από το πρώτο μου ποστ ξεκάθαρη η θέση μου στην...ξανακαθάρισα!

Άντε να δούμε τον αντίλογο σας...

Υ.Γ Ισχύει ακόμα η προσφορά μου να συζητήσουμε ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΘΕΜΑ θρησκευτικου διωγμού από Χριστιανούς νομίζετε ότι έχετε ιστορικά στοιχεία και σας βολεύει στην προπαγάνδα σας.

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2012, 15:08:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2012, 15:56:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τελικά είσαι τρελάρας Πλάκα μου κάνεις(αυτό πιστεύω) ή μιλάς σοβαρά; Σε πρόσβαλα, προπαγάνδα, ασχετοσύνη... Τί λες καλέ; Ηρέμησε - συζητάμε!
Χρίστος Έλ don't feed he trollsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2012, 16:53:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σωτήρης



O ΣΩΤΗΡΗΣ ΜΑΣ ΤΕΛΕΙΩΣΕ (ΚΑΙ) ΑΠΟ ΥΠΑΤΙΑ ΝΩΡΙΣ-ΝΩΡΙΣ!!!!

NEEEEEEXT.....

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2012, 17:20:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απ' ό,τι διάβασα δεν υπάρχει ομοφωνία για το τι πραγματικά έγινε και έχουν διατυπωθεί ποικίλες απόψεις για το θάνατο της Υπατίας.

Ταυτόχρονα τέθηκε και το ενδιαφέρον δίλημμα αν πρέπει να εμπιστευόμαστε μόνο τις σύγχρονες με τα γεγονότα πηγές ή και τις μεταγενέστερες, ένα θέμα που συζητήσαμε και στο topic περί των διωγμών των χριστιανών. Εγώ πιστεύω ότι και οι δύο είναι χρήσιμες (δεν μιλάω για πηγές που έχουν αποδειχθεί κάλπικες εννοείται).

Δεν θα θεωρούσα μόνο αντικειμενικό έναν συγγραφέα σύγχρονο των γεγονότων ειδικά για ένα ευαίσθητο θέμα που θα μπορούσε να ερμηνευεί ποικιλοτρόπως από τους σύγχρονους σχολιαστές/αφηγητές ανάλογα με τις ιδεολογικές, πολιτικές ή θρησκευτικές προκαταλήψεις τους. Και σήμερα βλέπουμε πόσο διαφορετικά ερμηνεύουν π.χ. οι διάφοροι σχολιαστές των ΜΜΕ ένα φλέγον ζήτημα ανάλογα με το "στρατόπεδο" στο οποίο ανήκουν.

Δεδομένης της όχι και τόσο μεγάλη γκάμας πηγών για το θάνατο της Υπατίας το πιθανότερο είναι το θέμα να παραμείνει στο σκοτάδι εκτός συνταρακτικού απροόπτου και ο καθένας δέχεται την εξήγηση που θεωρεί λογικότερη ή που είναι εναρμονισμένη με τις δικές του (ιστορικοθρησκευτικές) πεποιθήσεις.


Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2012, 18:08:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]



Sesostris

Εν τούτω ταν γαν,ανάστρεψον...

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2012, 18:22:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
PanosT
Εγώ είμαι πιο μαλάκας απ'όλους αυτούς μαζί, φίλε μου...

Τουλάχιστον έχεις το γνώθι σ' αυτόν .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2012, 20:07:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2012, 21:32:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
PanosT
Εγώ είμαι πιο μαλάκας απ'όλους αυτούς μαζί, φίλε μου...

Τουλάχιστον έχεις το γνώθι σ' αυτόν .

Ούτε εσύ κατάλαβες τι εννοούσα και χαίρεσαι σαν το ΝΙΚΟΜΑΧΟ που το σχολίασε επίσης.

Ευτυχώς που βρήκες κάτι να ψελλίσεις στο thread για την...Υπατία.

Πες μου πως αισθάνεσαι που δεν μπορείς να υπερασπιστείς την Υπατία ακόμα και μπροστά σε εμένα με ότι κατάλαβες ότι εννοούσα τέλοσπαντων???

Υ.Γ Ο Αίολος ίσως να κατάλαβε γιατί δεν τον είδα να σχολιάζει...


Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 05/10/2012 21:37:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2012, 22:03:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Agnostic

Απ' ό,τι διάβασα δεν υπάρχει ομοφωνία για το τι πραγματικά έγινε και έχουν διατυπωθεί ποικίλες απόψεις για το θάνατο της Υπατίας.

Ταυτόχρονα τέθηκε και το ενδιαφέρον δίλημμα αν πρέπει να εμπιστευόμαστε μόνο τις σύγχρονες με τα γεγονότα πηγές ή και τις μεταγενέστερες, ένα θέμα που συζητήσαμε και στο topic περί των διωγμών των χριστιανών. Εγώ πιστεύω ότι και οι δύο είναι χρήσιμες (δεν μιλάω για πηγές που έχουν αποδειχθεί κάλπικες εννοείται).

Δεν θα θεωρούσα μόνο αντικειμενικό έναν συγγραφέα σύγχρονο των γεγονότων ειδικά για ένα ευαίσθητο θέμα που θα μπορούσε να ερμηνευεί ποικιλοτρόπως από τους σύγχρονους σχολιαστές/αφηγητές ανάλογα με τις ιδεολογικές, πολιτικές ή θρησκευτικές προκαταλήψεις τους. Και σήμερα βλέπουμε πόσο διαφορετικά ερμηνεύουν π.χ. οι διάφοροι σχολιαστές των ΜΜΕ ένα φλέγον ζήτημα ανάλογα με το "στρατόπεδο" στο οποίο ανήκουν.

Δεδομένης της όχι και τόσο μεγάλη γκάμας πηγών για το θάνατο της Υπατίας το πιθανότερο είναι το θέμα να παραμείνει στο σκοτάδι εκτός συνταρακτικού απροόπτου και ο καθένας δέχεται την εξήγηση που θεωρεί λογικότερη ή που είναι εναρμονισμένη με τις δικές του (ιστορικοθρησκευτικές) πεποιθήσεις.


Συμφωνώ και επαυξάνω.

Για εμένα ακόμα και οι αποδεδειγμένα κάλπικες πηγές έχουν τρομακτική αξία διότι σου ανακαλύπτει πολλά για τα κίνητρα της απάτης όταν μάθεις το ποιος/ποιοι, πότε και γιατί επέλεξαν την απάτη.

Στα πλαίσια της σοβαρής πλακίτσας που ευαγγελίζομαι και γνωρίζοντας εκ των προτέρων την επιχειρηματολογία τους από Δαυλό, Ρασσιά και λοιπούς απατεώνες (κατά Φουράκη) καθώς και την πρακτική που ακολουθούν στις ιστορικές πηγές που άπτονται του Χριστιανισμού είπα να τους πνίξω στα γρήγορα...

Για εμένα Agnostic το κλειδί είναι η στάση του Ορέστη μέχρι το θάνατο της Υπατίας.

Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 05/10/2012 22:04:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2012, 23:22:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Agnostic
Δεδομένης της όχι και τόσο μεγάλη γκάμας πηγών για το θάνατο της Υπατίας το πιθανότερο είναι το θέμα να παραμείνει στο σκοτάδι εκτός συνταρακτικού απροόπτου και ο καθένας δέχεται την εξήγηση που θεωρεί λογικότερη ή που είναι εναρμονισμένη με τις δικές του (ιστορικοθρησκευτικές) πεποιθήσεις.

Φίλε Agnostic . Η παρέμβασή σου στο θέμα μου θυμίζει λίγο μερικές ανακοινώσεις του Αμερικανικού Κογκρέσου , που συνιστούν αυτοσυγκράτηση και από τα δύο μέρη των εμπλεκομένων , βάζοντας στο ίδιο τσουβάλι θύτες και θύματα .
Στην περίπτωση της δολοφονίας της Υπατίας , υπάρχει σαφής αναφορά και περιγραφή για το ποιοι και πως την δολοφόνησαν , από τον χριστιανό ιστορικό της εποχής Σωκράτη Σχολαστικό την οποία μπορείς να διαβάσης στο έργο του ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ , στις παραγράφους 7.14-7.15 σελ. 165-166 .
Οι μόνοι που επιχειρούν με γελοίες δικαιολογίες , δίχως να παραθέτουν αξιόπιστα στοιχεία να διαστρεβλώσουν τα γεγονότα και να δικαιολογήσουν τους ομοδόξους τους για το έγκλημα , είναι οι φανατικοί χριστιανοί , οι οποίοι για μένα δεν διαφέρουν σε τίποτα από τους ισλαμιστές ταλιμπάν .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2012, 23:35:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι περισσότερες πηγές,συμφωνούν στα εξής:

1. Η Υπατία έχαιρε της εκτίμησης των πιο πολλών συμπολιτών της(ανεξαρτήτως θρησκειών).

2. Ενεπλάκηκε το όνομά της στην πολιτική διαμάχη Ορέστη(διοικητή Αλεξανδρείας) και Κυρίλλου(επισκόπου Αλεξανδρείας)

3. Ο θάνατός της ήταν εξαιρετικά βίαιος και δράστες ήταν περίπου 500 Χριστιανοί υπό το καθεστώς φανατισμού.

4. Ο Κύριλλος ενίσχυσε με την στάση του την εξέλιξη του συμβάντος,και θεωρείται ηθικός αυτουργός,πράγμα που επιβεβαιώνεται από την γενικότερα φανατισμένη στάση του σε σειρά θεμάτων της εποχής,που άπτονται πολιτικοθρησκευτικών ζητημάτων.

ΟΜΩΣ δεν υπήρχαν αποδείξεις της πρακτικής εμπλοκής του (αν υπήρξε) και άρα ΔΕΝ θεωρήθηκε ένοχος.

Συμπέρασμα: Αρκετοί Χριστιανοί της εποχής ήταν αρκετά ανοιχτά μυαλά ώστε να απολαμβάνουν της παρέας και της διδασκαλίας της Υπατίας,αλλά και αρκετοί ακόμη εγκλημάτισαν με τον πιο ανατριχιαστικό τρόπο,μη τηρώντας ούτε κατά διάννοια τις διδαχές αγάπης που αναφέροντο σε αρκετά κείμενα της Χριστιανικής θρησκείας,προτιμώντας να ακολουθήσουν επιλεκτικά κάποια άλλα κείμενα της ίδιας θρησκείας ή προτροπές κάποιων εκ των ιεραρχών της, που ωθούσαν στη βία και στο αίμα.

Το αν ήταν ο Κύριλλος ,σε επίπεδο οργάνωσης, πίσω από το φονικό,λίγο ενδιαφέρει, και μάλλον δε θα το μάθουμε ποτέ.

Άλλωστε τα "παράσημά" του ήταν ήδη πολλά και χωρίς αυτό του θανάτου της Υπατίας.

Όποιος ισχυρίζεται ότι δεν είχαν γίνει φονικά εγκλήματα από όλες τις θρησκείες,σε όλη την διάρκεια της ιστορίας τους(με το Χριστιανισμό δυστυχώς να ισοβαθμεί στην πρώτη θέση μαζί με τον Ισλαμισμό,προφανώς δεν έχει ιδιαίτερη σχέση με την ιστορία.

ΥΣ: Επειδή βαριόμουν να ανατρέξω βραδυάτικα στις πηγές κατευθείαν,χρησιμοποίησα επίτηδες τις αναφορές του ιστόχωρου της ΟΟΔΕ,που προφανώς είναι οι επιεικέστεροι προς την Χριστιανική πλευρά.Παρά ταύτα,προκύπτουν τα ανωτέρω συμπεράσματα.

Χριστιανομάχος δεν είμαι,αλλά δε ζηλεύω καθόλου και την πλευρά που προσπαθεί να υπερασπιστεί τη θέση των εκφραστών του Χριστιανισμού,στη διάρκεια της ιστορίας της θρησκείας.
Σε ένα μεγάλο μέρος της είναι εμετική,όπως και όλες οι θρησκείες ευρείας απήχησης.Λυπάμαι γι' αυτό,αλλά δεν παύει να είναι αδιαπραγμάτευτο.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AgentMulder
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
238 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2012, 13:40:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AgentMulder  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεδομένης της όχι και τόσο μεγάλη γκάμας πηγών για το θάνατο της Υπατίας το πιθανότερο είναι το θέμα να παραμείνει στο σκοτάδι εκτός συνταρακτικού απροόπτου και ο καθένας δέχεται την εξήγηση που θεωρεί λογικότερη ή που είναι εναρμονισμένη με τις δικές του (ιστορικοθρησκευτικές) πεποιθήσεις.

Σωστή τοποθέτηση!

Σίγουρα, καλό θα ήταν να υπάρξει μια τοποθέτηση πέρα από την θρησκευτική προσέγγιση. Που βέβαια...

quote:
...Στην περίπτωση της δολοφονίας της Υπατίας , υπάρχει σαφής αναφορά και περιγραφή για το ποιοι και πως την δολοφόνησαν , από τον χριστιανό ιστορικό της εποχής Σωκράτη Σχολαστικό

Ειρωνία ε; Καταγραφή από Χριστιανό για το ποιοί την "εξαϋλωσαν".

quote:
Οι φανατικοί χριστιανοί , οι οποίοι για μένα δεν διαφέρουν σε τίποτα από τους ισλαμιστές ταλιμπάν.

Οι τότε "φανατικοί" και μόνο Χριστιανοί ίσως να μην διέφεραν αλλά δεν νομίζω στα χρόνια μας να είδαμε χριστιανό να Σφάζει κανέναν μουσουλμάνο http://www.youtube.com/watch?v=I9984oQ8bKM&bpctr=1349521743
Σύμφωνα με το http://rethimniotes.blogspot.gr
"Προσφάτως ισλαμιστές στην Τυνησία αποκεφάλισαν άνδρα ο οποίος είχε ασπαστεί τον Χριστιανισμό.
Σύμφωνα με το Ισλαμ ο προσυλητισμός σε άλλες θρησκείες είναι θανάσιμο αμάρτημα και τιμωρείται με θάνατο."

Εδώ οι μουσουλμάνοι που "διαδείλωσαν" και κάναν γυαλιά καρφιά την Ομόνοια απείλησαν τους Χριστιανούς με ΣΦΑΓΗ!

Ο Φανατισμός ΔΕΝ οδηγεί πουθενά!

Edited by - AgentMulder on 06/10/2012 14:00:49

Edited by - AgentMulder on 06/10/2012 14:07:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2012, 17:28:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η γνώμη μου ήταν και θα είναι να πάψουμε να ασχολούμαστε με τέτοια θέματα. Δεν μας βοηθούν στην ηθική μας βελτίωση, αλλά προσφέρουν περισσότερα δεινά στον πόνο και τη δυστυχία μας.

Εάν είναι αλήθεια ότι οι χριστιανοί σφάξανε την Υπατία, τί θα έπρεπε να κάνουμε; Να σφάξουμε κάθε Χριστιανό; Και δεν νομίζω ότι ο Χριστιανισμός είναι απειλή, για να μιλήσουμε σοβαρά. Μάλιστα αυτή την κρίσιμη περίοδο προσφέρουμε και έργο στον φανατικό ισλαμισμό, μισώντας τον Χριστιανισμό. Πιστεύω ότι χτυπάτε ένα πτώμα. Εντάξει, φταίξανε οι ηγέτες της ορθοδοξίας αλλά δεν θα πανηγυρίσω την καταστροφή τους από τους μασώνους. Θα μείνω ουδέτερος.

Είναι σαν τους "αντιεξουσιαστές". Ισχυρίζονται ότι πρεσβεύουν μια θεωρία την οποία καν δεν έχουν καταλάβει και χτυπώντας την Ελλάδα, προσφέρουν υπηρεσίες στους ξένους ρατσιστές.


Και μου φάνηκε περίεργη η φράση "φρικιαστική" δολοφονία. Χωρίς να αναιρώ το ενδεχόμενο να πρόκειται για φρικιαστικό έγκλημα(πάρα πολύ πιθανό), όταν θέλεις να κάνεις μια αληθινή μελέτη δεν πρέπει να χρησιμοποιείς τέτοιες φράσεις, γιατί ο άλλος μπορεί να νομίζει ότι κάνεις προπαγάνδα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2012, 18:00:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χρίστος Έλ,

Αν και είμαι κατά των θρησκειών,συντάσσομαι με το post σου.
Είναι τίμιο και έχει και παραδοχές.
Φτάνει να τις κάνουμε όλοι αυτές τις τελευταίες.
Κάποια στιγμή πρέπει να λειτουργήσουμε μαζί.
Το έχει ανάγκη και ο τόπος και εμείς.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AgentMulder
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
238 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2012, 11:39:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AgentMulder  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χρίστος Έλ πιστεύω ότι έφτασες στο πιο ουσιώδες σημείο!

Μπράβο Χρίστος! Θα συμφωνήσω και με ΑΜΕΙΝΙΑΣ.

Πάντως ΔΕΝ είναι τυχαίο που οι "αρχαιοελληνιστές/ δωδεκαθεΪστές ή ότι άλλο είναι..'τρώγονται' ΜΟΝΟ με τον Χριστιανισμό και με καμία άλλη θρησκεία βλ. φαγούρα στα περισσότερα τεύχη "Φαινόμενα" )

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2012, 12:05:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να δούμε τι επικριτείτε βρε παιδιά.
quote:
Η γνώμη μου ήταν και θα είναι να πάψουμε να ασχολούμαστε με τέτοια θέματα. Δεν μας βοηθούν στην ηθική μας βελτίωση, αλλά προσφέρουν περισσότερα δεινά στον πόνο και τη δυστυχία μας.
Εδώ μάλλον μας προτείνει ο φίλος μας να καταργήσουμε την ιστορία. Γιατί;
Προσωπικά πάντως, η ιστορική γνώση κάθε άλλο παρά δεινά και πόνο μου δημιουργεί.
Αηδία για τα παραμύθια που μας διδάσκουν αισθάνομαι.
quote:
Εάν είναι αλήθεια ότι οι χριστιανοί σφάξανε την Υπατία, τί θα έπρεπε να κάνουμε; Να σφάξουμε κάθε Χριστιανό; Και δεν νομίζω ότι ο Χριστιανισμός είναι απειλή, για να μιλήσουμε σοβαρά.
Για να μιλήσουμε σοβαρά, σου παρέθεσα απόσπασμα του χριστιανισμού που δείχνει ότι δεν φταίει το ιερατείο, για να σε προλάβω, αλλά το αγνόησες προκλητικά.
Και είναι απειλή. Κατέστρεψε οτιδήποτε ελληνικό.
Για να μιλάμε σοβαρα...
quote:
Πιστεύω ότι χτυπάτε ένα πτώμα.

"πιστεύεις" αλλά δεν γνωρίζεις. Να σου πω να μάθεις: Ενα "πτώμα" που απλώς ζήτησε να μην μειωθούν οι μισθοί των και σαν από θαύμα, ΔΕΝ μειώθηκαν, σε αντίθεση με άλλους που, παρ' όλο που ξεσκίζονται σε απεργίες, και μειώνονται και τρώνε ξύλο.

Πολύ θα ήθελα να είμαι "πτώμα"...

quote:
Και μου φάνηκε περίεργη η φράση "φρικιαστική" δολοφονία. Χωρίς να αναιρώ το ενδεχόμενο να πρόκειται για φρικιαστικό έγκλημα(πάρα πολύ πιθανό),
Γιατί σου φάνηκε περίεργη η φράση "φρικιαστική";
Με όστρακα την κομάτιασαν. Σου φαίνεται φυσιολογικό;
Και δεν είναι "ενδεχόμενο", είναι ΚΑΤΑΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟ ΓΕΓΟΝΟΣ.

Αυτές είναι οι σοβαρές θέσεις που επικροτείτε;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2012, 12:27:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν και είμαι κατά των θρησκειών,συντάσσομαι με το post σου.
Είναι τίμιο και έχει και παραδοχές.
Δηλαδή τι τίμιο υπάρχει σε μια εξ' ολοκλήρου ανακρίβεια;
Αν θέλεις, θα σου διατυπώσω ανασκευάζοντας το κείμενο του Χρίστου (γιατί με γιώτα;) στο ακριβές και με παραδοχές για να δούμε την διαφορά.

Για παράδειγμα η πρώτη παράγραφος: Η γνώμη μου ήταν και θα είναι να πάψουμε να ασχολούμαστε με τέτοια θέματα. Δεν μας βοηθούν στην ηθική μας βελτίωση, αλλά προσφέρουν περισσότερα δεινά στον πόνο και τη δυστυχία μας.

Η γνώμη μου ήταν και θα είναι να ασχολούμαστε με την ιστορία μας και να πάψουμε νά παίρνουμε σοβαρά το επίσημο παραμύθι.
Μας βοηθά στην ηθική μας βελτίωση διότι μαθαίνουμε να μην επαναλαμβάνουμε τα λάθη μας. Η ιστορία μας διδάσκει, άλλο Ελληνας και άλλο χριστιανός.
Προχοχή όμως: η γνώση της ιστορίας μας προκαλεί πόνο και λύπη για τα όσα τράβηξαν οι προγονοί μας από την θρησκεία της "αγάπης".

Ανασκευασμένο. Μήπως είναι άτιμο και δεν έχει παραδοχές;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2012, 12:59:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αίολε,

Οι παραδοχές που κατά την άποψή μου, έκανε ο Χρίστος Έλ,είναι οι παρακάτω:

α."φταίξανε οι ηγέτες της ορθοδοξίας"

β."σαν τους "αντιεξουσιαστές". Ισχυρίζονται ότι πρεσβεύουν μια θεωρία την οποία καν δεν έχουν καταλάβει και χτυπώντας την Ελλάδα, προσφέρουν υπηρεσίες στους ξένους ρατσιστές."

γ."το ενδεχόμενο να πρόκειται για φρικιαστικό έγκλημα(πάρα πολύ πιθανό"(λέει μεν ενδεχόμενο,αλλά πολύ πιθανό.Κάνει βήμα να πάρει η ευχή,είναι παραδοχή-δες το καλόπιστα.)

Στις δικές σου αναφορές τώρα.

quote:
Αυτές είναι οι σοβαρές θέσεις που επικροτείτε;;;

Η δική μου θέση υπάρχει λίγο πιο πάνω στο 05/10/2012, 23:35:50.
Αν διαφωνείς με αυτήν είμαι πρόθυμος να το συζητήσουμε.

Την θέση του Χρίστου Έλ την σχολίασα θετικά,διότι παρατηρώ ειλικρινή προσπάθεια σύγκλισης από μέρους του,που είναι στοιχείο απαραίτητο από όλους μας.

Δεν βρίσκεις περίεργο που ενώ ιδεολογικά οι θέσεις μας είναι συγγενέστερες(εννοώ εσένα και εμένα),διαφωνούμε σε επίπεδο σχολιασμού;

Μήπως ενώ κατά βάση οι θέσεις σου είναι σωστές,η κριτική σου διάθεση είναι από αυστηρή έως λάθος; π.χ. χαρακτηρίζεις την άποψη του Χρίστου Έλ άτιμη...

Με αυτόν τον τρόπο δεν γίνεται συζήτηση και δεν θα επέλθει ποτέ ομόνοια μεταξύ των Ελλήνων.
Από ιστορία θεωρώ ότι γνωρίζεις αρκετά για να ξέρεις τις επιπτώσεις της διχόνοιας στο Ελληνικό έθνος που δεν έχω καμμιά αμφιβολία ότι αγαπάς.
Σίγουρα υπάρχουν κάποιοι που δεν το αγαπούν κι ας δηλώνουν Έλληνες(ΜΑΖΙ ΣΟΥ σ'αυτό).
Πιστεύεις όμως στα σοβαρά, ότι ας πούμε ο Χρίστος Ελ είναι από αυτούς; ΑΔΥΝΑΤΩ και να φανταστώ κάτι τέτοιο αδερφέ.


Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2012, 13:24:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AgentMulder,

quote:
Πάντως ΔΕΝ είναι τυχαίο που οι "αρχαιοελληνιστές/ δωδεκαθεΪστές ή ότι άλλο είναι..'τρώγονται' ΜΟΝΟ με τον Χριστιανισμό και με καμία άλλη θρησκεία βλ. φαγούρα στα περισσότερα τεύχη "Φαινόμενα"

Επαναλαμβάνω ότι είμαι κατά όλων των θρησκειών.
Παρά ταύτα θα σου θυμίσω ότι όταν κυνηγήθηκε(διότι κυνηγήθηκε) η αρχαιοελληνική θρησκεία,αυτό έγινε και για πολιτικούς και για θρησκευτικούς λόγους.
Όσον αφορά τους θρησκευτικούς,κατά το πρώτο μισό της ύστερης αρχαιότητας(μέχρι και το 500μ.χ.) δεν υπήρχε Ισλάμ.
Το όποιο κυνηγητό(όπως βλέπεις οι εκφράσεις μου είναι επίτηδες ήπιες),έγινε από την κυρίαρχη θρησκεία (από το 330μ.χ και μετά) της εποχής,δηλαδή το Χριστιανισμό.
Αν η επίσημη Χριστιανική θρησκεία του σήμερα,έκανε κι αυτή παραδοχές σαν του Χρίστου Έλ,αντί να εμμένει στο πόσο αγαπούσαν το Ελληνικό έθνος κάποιοι ιεράρχες που το κυνήγησαν και το μείωναν με όποιο τρόπο μπορούσαν,ίσως να κατευναζόταν και η άλλη πλευρά για τα λάθη και εγκλήματα του παρελθόντος.Τότε μπορεί και να συμβίωναν αρμονικά οι μεν και οι δε,και κάτω από τη λογική της ανεξιθρησκείας,να εργάζονταν όλοι μαζί για το καλό του Ελληνικού έθνους που όλοι διατείνονται ότι αγαπάνε.
Να μην αναφέρω ότι και κάποιοι σήμερα,προσπαθούν στο όνομα της υπεράσπισης του Χριστιανισμού να διαστρεβλώσουν την ιστορία.Αυτό δημιουργεί το φαύλο κύκλο των συνεχόμενων αντεγκλήσεων Χριστιανομάχων και υπερασπιστών του Χριστιανισμού,σε μια αέναη παπαριά,που τη βαριέμαι να τη βλέπω κάθε τρεις και λίγο.

Η λύση απλή: Παραδοχή των εγκλημάτων από όπου και αν έγιναν.Σίγουρα δεν ήταν ισόποσα και ισοβαρή.Αλλά νισάφι πια.

Ας σώσουμε την σημερινή Ελλάδα.

Ας κοιτάξουμε την υστεροφημία των σύγχρονων γενεών επιτέλους.

Τιμώ τους Έλληνες προγόνους μας,αλλά θα ήθελα τηρουμένων των αναλογιών να συγκριθούμε κάποια στιγμή μαζί τους.

Προς το παρόν θα ντρεπόμουν.


Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.

Edited by - @ΑΜΕΙΝΙΑΣ on 08/10/2012 13:25:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2012, 13:57:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μήπως ενώ κατά βάση οι θέσεις σου είναι σωστές,η κριτική σου διάθεση είναι από αυστηρή έως λάθος; π.χ. χαρακτηρίζεις την άποψη του Χρίστου Έλ άτιμη...
Προσπαθώ να διατυπώνω τις θέσεις μου ολιγόλογα διότι σιχαίνομαι τις σάλτσες φίλε μου.
Ωμό θα μπορούσες να με χαρακτηρίσεις χωρίς ν΄απέχεις και πολύ.
Λάθος όμως;
Δεν είπα πουθενά ότι είναι άτιμος, αλλά εσύ, έμμεσα, χαρακτηρίζοντας τίμιο κάτι στο οποίο είμαι αντίθετος, αυτομάτως χαρακτηρίζεις άτιμο οτιδήποτε αναιρεί το τίμιο.
Επομένως χαρακτήρισα άτιμο το κείμενό μου ή, έμμεσα, του Χρίστου.

Μάλλον λάθος χαρακτηρισμός ε;
Επρεπε να γράψεις "αληθές", αλλά και πάλι...

Edited by - Αίολος on 08/10/2012 14:06:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2012, 14:02:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η λύση απλή: Παραδοχή των εγκλημάτων από όπου και αν έγιναν.Σίγουρα δεν ήταν ισόποσα και ισοβαρή.Αλλά νισάφι πια.

Ας σώσουμε την σημερινή Ελλάδα.


Βεβαίως, αλλά το θέμα μας δεν πραγματεύεται αυτό.
Κάνεις λάθος για το νισάφι.
Νισάφι για 'μένα θα είναι όταν γραφτεί η ελληνική ιστορία στα σχολικά βιβλία.
Μέχρι τότε, δεν υπάρχει νισάφι για 'μένα φίλε μου.

Edited by - Αίολος on 08/10/2012 14:23:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 12 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy