ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Η δολοφονία της Υπατίας
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 12
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2012, 12:50:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ρώτησέ τον αν αποδέχεται το συγκεκριμένο χωρίο ότι είναι του Χρυσοστόμου κατ' αρχήν,και αν πιστεύει ότι είναι σύμφωνο με την πίστη του.
Φυσικά και το αποδέχεται!
Δεν είναι η πρώτη φορά που του το δείχνω.
Γαργάρες κάνει συνέχεια.


Το αποδέχεσαι Πανούλη μας;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2012, 12:55:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...επίσης ΑΜΕΙΝΙΑ θα τον ρωτήσω αν δέχεται τον λόγο του κυρίου του για την σφαγή των αντιφρονούντων.


Δέχεσαι Πάνο μας τις σφαγές που υπαγορεύει ο κύριός σου;

Edited by - Αίολος on 26/10/2012 13:23:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2012, 12:57:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...καθώς επίσης ΑΜΕΙΝΙΑ, αν μισεί όλους αυτούς που επίσης υπαγορεύει ο κύριός του.

Μισείς τον εαυτό σου, την οικογέννειά σου και τους φίλους σου Πάνο μας;

Edited by - Αίολος on 26/10/2012 13:23:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2012, 13:00:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρατήρησε απαντήσεις ΑΜΕΙΝΙΑ... (φιξτ)

Edited by - Αίολος on 26/10/2012 13:22:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2012, 13:07:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτό είναι αυθαίρετο

Πιθανότατα,όμως δεν στερεί τίποτα από την παραδοχή.
Αν υποθέσουμε ότι είχαν ένα τέτοιο πάτημα οι δράστες,δικαιολογείται ο φόνος της Υπατίας,επειδή γνώριζε (είτε λίγο είτε πολύ) τον Ορέστη;
Η απάντηση είναι όχι,έτσι δεν είναι; Το εγκλημα παραμένει αυτούσιο.

ΥΣ: μη μου σκοτώνεις το ψευδώνυμο αδερφέ

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.

Edited by - @ΑΜΕΙΝΙΑΣ on 26/10/2012 13:09:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2012, 13:28:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
(φιξτ)

ωραίος!

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2012, 13:31:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντως για να πάρεις απαντήσεις θα μπορούσες να είσαι λιγότερο εριστικούλης απέναντί του.Γιατί ρε δε μου κάνετε τη χάρη;

Αμ περιμένετε να βαρεθώ πάντως,κοντεύω.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.

Edited by - @ΑΜΕΙΝΙΑΣ on 26/10/2012 13:33:31

Edited by - @ΑΜΕΙΝΙΑΣ on 26/10/2012 13:34:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2012, 13:33:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και μόλις τελειώσουμε με τον Πάνο μας, θ' αρχίσουμε με υποθέσεις εργασίας, δια της ατόπου. Αφαιρετικά.
Παράδειγμα: Αν ήταν χριστιανή θα την σκότωναν;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2012, 13:35:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πάντως για να πάρεις απαντήσεις θα μπορούσες να είσαι λιγότερο εριστικούλης απέναντί του.Γιατί ρε δε μου κάνετε τη χάρη;


Διότι αυτό που προσπαθείς, το έχουν/με προσπαθήσει κι άλλοι και το αποτέλεσμα το είδες.
Θα το διαπιστώσεις ακόμα μία φορά...

Edited by - Αίολος on 26/10/2012 13:53:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2012, 16:53:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
Ρώτησέ τον αν αποδέχεται το συγκεκριμένο χωρίο ότι είναι του Χρυσοστόμου κατ' αρχήν

Μπορεί να το αρνηθή φίλε @ΑΜΕΙΝΙΑ ότι είναι του ανθέλληνα Χρυσόστομου , που μας τον κάθισαν τρομάρα τους μαζί με τους άλλους δύο προστάτη των γραμμάτων ; Και για να μην έχεις αμφιβολία σου παραθέτω παρακάτω το εν λόγω απόσπασμα στο πρωτότυπο .

Κἂν φονεύσῃ τις κατὰ γνώμην τοῦ Θεοῦ, φιλανθρωπίας ἁπάσης βελτίων ἐστὶν ὁ φόνος· κἂν φείσηταί τις καὶ φιλανθρωπεύσηται παρὰ τὸ δοκοῦν ἐκείνῳ, φόνου παντὸς ἀνοσιωτέρα γένοιτ' ἂν ἡ φειδώ. Οὐ γὰρ ἡ φύσις τῶν πραγμάτων, ἀλλ' αἱ τοῦ Θεοῦ ψῆφοι καλὰ καὶ φαῦλα εἶναι τὰ αὐτὰ ποιοῦσι.
Ι. ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΟΥ ΛΟΓΟΙ ΚΑΤΑ ΙΟΥΔΑΙΩΝ Λόγος Δ΄

Ολόκληρο δε το "Adversus Judaeos" μπορείς να το διαβάσης εδώ , και το επίμαχο απόσπασμα για να μη ψάχνεις , θα το βρης στο 48.873 στην αρχή της σελίδας 24 .

quote:
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
και αν πιστεύει ότι είναι σύμφωνο με την πίστη του.

Καλά εδώ θ' αρχίση όπως πάντα τις συνηθισμένες του πιρουέτες , όπως εκείνο το ανεκδιήγητο ότι την Υπατία την σκότωσαν μεν χριστιανοί , αλλά γιατί οι ....Εβραίοι τους σκότωσαν την μάνα και τον πατέρα . Ο άνθρωπος φίλε @ΑΜΕΙΝΙΑ δεν είναι για να τον παίρνει κάποιος στα σοβαρά .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2012, 17:28:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αίολος

PanosT

quote:
Ήταν ΚΟΙΝΟΙ ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ που έτυχε να είναι Χριστιανοί στο θρήσκευμα.
Μάλιστα!
Ετυχε! Δηλαδή οποιοσδήποτε την συναντούσε στον δρόμο θα την καθάριζε έτσι κι αλλοιώς. Ακόμα και οι Κινέζοι!
Ηταν επικηρυγμένη!

Δυστυχώς για εσένα δε μου κάνει εντύπωση που κατάλαβες κάτι τέτοιο.

Συντασσόμενος πλήρως, όπως σου είχα ξαναπεί με το Σωκράτη το Σχολαστικό, έγραψα αυτό

"
ἐπεὶ γὰρ συνετύγχανε συχνότερον τῷ Ὀρέστῃ, διαβολὴν τοῦτ' ἐκίνησε κατ' αὐτῆς παρὰ τῷ τῆς ἐκκλησίας λαῷ, ὡς ἄρα εἴη αὕτη ἡ μὴ συγχωροῦσα τὸν Ὀρέστην εἰς φιλίαν τῷ ἐπισκόπῳ συμβῆναι. Καὶ δὴ συμφρονήσαντες ἄνδρες τὸ φρόνημα ἔνθερμοι, ὧν ἡγεῖτο Πέτρος τις ἀναγνώστης, ἐπιτηροῦσι τὴν ἄνθρωπον ἐπανιοῦσαν ἐπὶ οἰκίαν ποθέν·
"

καθώς και αυτό

"
ἀλλότριον γὰρ παντελῶς τῶν φρονούντων τὰ Χριστοῦ φόνοι καὶ μάχαι καὶ τὰ τούτοις παραπλήσια.
"

σε πιο απλά Ελληνικά και με ένα χωρίο από το Ευαγγέλιο απευθυνόμενος στον ΑΜΕΙΝΙΑ για να το καταλάβουν ακόμα και άτομα του δικού σου μορφωτικού επιπέδου αλλά για την περίπτωσή σου φαίνεται ότι απέτυχα παταγωδώς...

Όπως δεν πήρες μυρωδιά από το πρωτότυπο έτσι έγινε και με τη δική μου απόδοση.

quote:

Αυτή είναι η γνώμη σου. Σεβαστή, αλλά αυθαίρετη.

Αυτή είναι η ΔΙΚΗ σου γνώμη πάνω στη δική μου γνώμη αλλά επειδή στηρίζεται σ'αυτή του Σωκράτη του Σχολαστικού και σας χαλάει τη σούπα απλώς σκούζετε...

quote:

Δεν στηρίζεται σε τίποτα, αλλά υπαγορεύεται από τις θρησκευτικές σου πεποιθήσεις.

Στηρίζεται στο Σωκράτη το Σχολαστικό ο οποίος χαλάει τη σούπα των ΔΙΚΩΝ ΣΑΣ πεποιθήσεων.


quote:

Το γιατί δεν μας το είπες ακόμα όμως.
Τι είχε κάνει και θα την καθάριζε όποιος την εύρισκε μπροστά του;

Βρε ταλαίπωρε αφού την έκανες και quote την αιτιολογία ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΠΟ ΚΑΤΩ...

Τέτοια θύελλα εν κρανίω πρώτη φορά βλέπω...

quote:

quote:
Εννοείται πως είχαν προκληθεί από τον Ορέστη και σφαχτεί γονείς τους ή αδέρφια τους ή παιδιά τους ή φίλοι τους πρόσφατα από τους Εβραίους της Αλεξάνδρειας με την ανοχή του Ορέστη (αν και Χριστιανός και ο ίδιος) για τα οποία γεγονότα ΔΕΝ ΑΚΟΥΓΕΤΕ ΤΣΙΜΟΥΔΙΑ από τη γνωστή παρείτσα.

Χεχε... Δεν εννοείται τίποτα!
ΠΡΩΤΟΓΕΝΕΙΣ πηγές πλιζ;;;


Ααααα, τώρα κατάλαβα Χρυσαυγιτάκο...

Από το Σωκράτη το Σχολαστικό έχεις διαβάσει μόνο το εδάφιο 7.15 που αναφέρεται στην Υπατία εεεε????

Για πάρε λίγο από 7.13 και κάτω

ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΚΑΘΩΣ ΟΙ ΥΠΟΓΡΑΜΜΙΣΕΙΣ ΕΧΟΥΝ ΜΟΝΟ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΙΚΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ (ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΜΠΛΕΧΤΕΙΣ ΣΑΝ ΤΟ ΣΩΤΗΡΗ)

και συνεχίζει στην επόμενη σελίδα

Οι σελίδες είναι οι 164 και 165 από το link του Σωτήρη για την Εκκλησιαστική Ιστορία του Σωκράτη του Σχολαστικού.

http://khazarzar.skeptik.net/pgm/PG_Migne/Socrates%20and%20Sozomenus%20Scholasticus_PG%2067/Historia%20ecclesiastica.pdf

Στη δεύτερη σελίδα περιγράφεται και το περιστατικό με τον Ιέρακα το οποίο είναι άκρως ενδιαφέρον και διαφωτιστικό του κλίματος και των γεγονότων αλλά και της συνεχόμενης προκλητικής στάσης του Ορέστη ΠΟΥ ΠΡΟΗΓΗΘΗΚΑΝ της δολοφονίας της Υπατίας.

Αυτά τα γεγονότα δεν έχουν ειπωθεί ποτέ από το Δαυλό, το Ρασσιά, τον Καλόπουλο και τους λοιπούς κοινούς απατεώνες και πληρωμένα πρακτοράκια (κατά Φουράκη πάντα) οπότε είναι λογικό τα άτομα επιπέδου Αίολου ΝΑ ΤΑ ΑΓΝΟΟΥΝ ΑΝ ΚΑΙ ΦΕΡΟΝΤΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΙΣ ΠΡΩΤΟΓΕΝΕΙΣ ΙΣΤΟΡΙΚΕΣ ΠΗΓΕΣ (π.χ ΤΟ ΣΩΚΡΑΤΗ ΤΟ ΣΧΟΛΑΣΤΙΚΟ εν προκειμένω)

Όπως καταλαβαίνεις γι'αυτό ΔΕΝ ΕΜΠΑΙΝΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΜΠΩ σε σοβαρή ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ μαζί σου.

Η απάντηση αφορούσε τον ΑΜΕΙΝΙΑ αλλά αφού πετάχτηκες σαν... είπα να σου τα πετάξω στα μούτρα τα...στοιχεία που τόσο ευγενικά μου ζήτησες.

ΚΑΛΗ ΚΑΤΑΠΟΣΗ!!!

Υ.Γ Περίμενε και τους σχολιασμούς αστείρευτης πλακίτσας που θα σου κάνω και για τα υπόλοιπα θέματα που έχεις θίξεις ενώ δεν έχεις τη παραμικρή νοητική ικανότητα κατανόησής τους.

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2012, 17:35:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σωτήρης

quote:
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
και αν πιστεύει ότι είναι σύμφωνο με την πίστη του.

Καλά εδώ θ' αρχίση όπως πάντα τις συνηθισμένες του πιρουέτες , όπως εκείνο το ανεκδιήγητο ότι την Υπατία την σκότωσαν μεν χριστιανοί , αλλά γιατί οι ....Εβραίοι τους σκότωσαν την μάνα και τον πατέρα . Ο άνθρωπος φίλε @ΑΜΕΙΝΙΑ δεν είναι για να τον παίρνει κάποιος στα σοβαρά .


Άσε τους χαρακτηρισμούς και τις κρίσεις και ΞΕΚΙΝΑ ΝΑ ΑΠΑΝΤΑΣ ΕΠΙ ΤΩΝ ΠΗΓΩΝ.

Βέβαια δεν έχεις ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΠΟΤΕ και ο Robben περιμένει ΕΔΩ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΦΈΡΕΙΣ ΤΙΣ ΠΗΓΕΣ ΠΟΥ ΤΟΥ ΥΠΟΣΧΕΘΗΚΕΣ ΟΤΙ ΕΓΡΑΦΑΝ ΤΑ ΓΕΛΟΙΑ ΧΩΡΙΑ ΠΟΥ ΤΟΥ ΚΟΥΒΑΛΗΣΕΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ.

ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟ ΣΤΑΓΕΙΡΙΤΗ, ΤΟΥΣ ΘΕΟΔΟΣΙΑΝΟΥΣ ΚΩΔΙΚΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΝΘΡΩΠΟΘΥΣΙΕΣ.

Για να σε δούμε και με το Σωκράτη το Σχολαστικό...

ΚΑΛΗ ΚΑΤΑΠΟΣΗ ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΤΕΡΟ ΓΡΑΦΙΚΟ ΜΕΛΟΣ ΤΗΣ ΠΑΡΕΙΤΣΑΣ!

Α, ρε ΑΜΕΙΝΙΑ φωτιές που τους άναψες άθελά σου...,

Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 26/10/2012 17:36:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2012, 17:35:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η ερώτηση σου είναι εξ'αρχής ΟΞΥΜΩΡΗ γι'αυτό και δεν έχεις βρει ακόμα απάντηση και αποφάσισες από μόνος σου ότι πρόκειται περί Χριστιανικού "κουκουλώματος"

ΔΕΝ αποφάσισα ΤΙΠΟΤΑ. Παρατηρώ ένα φαινόμενο, δεν έγραψα ΠΟΥΘΕΝΑ τη λέξη κουκούλωμα. Η έκφραση μου ήταν ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΨΕΥΣΟΥΝ. Δεν έχει το χρώμα που θες να της δώσεις, γκαιμπελίσκο.

Κάνω μια ερώτηση:

Έχουν κάνει ποτέ στην ιστορία Χριστιανοί έγκλημα θρησκευτικού μίσους; Ναι ή όχι; Όχι γενικές απαντήσεις αλλά συγκεκριμένα, ναι τότε ο τάδε και ο τάδε εις βάρος του δείνα ή όχι ποτέ.


Το κουκούλωμα βέβαια είναι η μύγα που όποιος την έχει μυγιάζεται, για αυτό το διάβασες "ανάμεσα στις γραμμές".


quote:

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2012, 19:33:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί βρε μπαγάσα Πανο με εκθέτεις στον ΑΜΕΙΝΙΑ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2012, 23:04:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
PanosT
ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟ ΣΤΑΓΕΙΡΙΤΗ, ΤΟΥΣ ΘΕΟΔΟΣΙΑΝΟΥΣ ΚΩΔΙΚΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΝΘΡΩΠΟΘΥΣΙΕΣ.

Αλλού την κλάρα Pano . Εκεί που σε παίρνει .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Eumenis
Μέλος 3ης Βαθμίδας


620 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2012, 13:10:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αυτά τα γεγονότα δεν έχουν ειπωθεί ποτέ από το Δαυλό, το Ρασσιά, τον Καλόπουλο και τους λοιπούς κοινούς απατεώνες και πληρωμένα πρακτοράκια (κατά Φουράκη πάντα)

http://attikanea.blogspot.gr/2012/08/blog-post_1290.html

πληρωμένα πρακτοράκια; ο Φουράκης;

ο Φουρακης ξεσκεπαζει την πλανη των δηθεν "αρχαιολατρων" κ αποκαλυπτει τα πραγματικα τους σχεδια υποκινουμενα απο την Μασονια..
ΟΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΜΑΣΟΝΟΙ...ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣΟΝΟΙ ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ,ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ !!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2012, 13:57:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ο Φουρακης ξεσκεπαζει την πλανη των δηθεν "αρχαιολατρων" κ αποκαλυπτει τα πραγματικα τους σχεδια υποκινουμενα απο την Μασονια..
ΟΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΜΑΣΟΝΟΙ...ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣΟΝΟΙ ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ,ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ !!!
Ε μα, είναι δυνατόν να αποκαλεί τον Ραδ/θυ μασώνο;;; Μα μασώνο;;;;;.
Έλεος!
Ε-λε-ός!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2012, 14:21:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
PanosT
Στη δεύτερη σελίδα περιγράφεται και το περιστατικό με τον Ιέρακα το οποίο είναι άκρως ενδιαφέρον και διαφωτιστικό του κλίματος και των γεγονότων αλλά και της συνεχόμενης προκλητικής στάσης του Ορέστη ΠΟΥ ΠΡΟΗΓΗΘΗΚΑΝ της δολοφονίας της Υπατίας.

Αυτά τα γεγονότα δεν έχουν ειπωθεί ποτέ από το Δαυλό, το Ρασσιά, τον Καλόπουλο και τους λοιπούς κοινούς απατεώνες και πληρωμένα πρακτοράκια (κατά Φουράκη πάντα) οπότε είναι λογικό τα άτομα επιπέδου Αίολου ΝΑ ΤΑ ΑΓΝΟΟΥΝ ΑΝ ΚΑΙ ΦΕΡΟΝΤΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΙΣ ΠΡΩΤΟΓΕΝΕΙΣ ΙΣΤΟΡΙΚΕΣ ΠΗΓΕΣ (π.χ ΤΟ ΣΩΚΡΑΤΗ ΤΟ ΣΧΟΛΑΣΤΙΚΟ εν προκειμένω)



Δηλαδή αντί εκδικηθούν σκοτώνοντας τον Ορέστη , δολοφόνησαν την Υπατία γιατί .....έκανε κακές παρέες !!
Τι άλλο έχουμε να ακούσουμε από τους απολογητές της συμφοράς .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2012, 19:43:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...και δεν φαίνεται να υπήρχαν Ελληνες Sesostris.
Ιουδαιοχριστιανική ήταν η Αλεξάνδρεια;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2012, 21:34:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αίολος
...και δεν φαίνεται να υπήρχαν Ελληνες Sesostris.
Ιουδαιοχριστιανική ήταν η Αλεξάνδρεια;

Οι Έλληνες φίλε Αίολε , πλήρωναν το μάρμαρο για τους σκυλοκαβγάδες μεταξύ εβραίων και εβραιοχριστιανών , για το ποιος έχει την αποκλειστικότητα ("exclusivity" κατά τους...... αγγλοτραφείς μας) του Γιαχβέ .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2012, 19:02:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΡΕ ΕΠΙ ΤΗΣ ΟΥΣΙΑΣ ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΙΣΤΟΡΙΚΕΣ ΠΗΓΕΣ ΕΧΕΤΕ ΑΝΤΙΛΟΓΟ ΠΕΡΙ ΔΟΛΟΦΟΝΙΑΣ ΤΗΣ ΥΠΑΤΙΑΣ?

ΝΑΙ Ή ΟΥ???

Υ.Γ Αχ, βρε ταλαίπωρη Υπατία ποιοι πήγαν να σε υπερασπιστούν στο esoterica...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2012, 19:40:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΡΕ ΕΠΙ ΤΗΣ ΟΥΣΙΑΣ ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΙΣΤΟΡΙΚΕΣ ΠΗΓΕΣ ΕΧΕΤΕ ΑΝΤΙΛΟΓΟ ΠΕΡΙ ΔΟΛΟΦΟΝΙΑΣ ΤΗΣ ΥΠΑΤΙΑΣ?

ΝΑΙ Ή ΟΥ???


Πάντως περισσότερα απο όσα έχεις κι εσυ,για τον θάνατό της απο βαθειά γεράματα!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2012, 21:08:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
quote:

ΡΕ ΕΠΙ ΤΗΣ ΟΥΣΙΑΣ ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΙΣΤΟΡΙΚΕΣ ΠΗΓΕΣ ΕΧΕΤΕ ΑΝΤΙΛΟΓΟ ΠΕΡΙ ΔΟΛΟΦΟΝΙΑΣ ΤΗΣ ΥΠΑΤΙΑΣ?

ΝΑΙ Ή ΟΥ???


Πάντως περισσότερα απο όσα έχεις κι εσυ,για τον θάνατό της απο βαθειά γεράματα!!


Κάνεις κάποιου είδους πλάκα που δεν κατάλαβε ή όντως θεωρείς ότι έγραψα για το θάνατο της Υπατίας από βαθειά γεράματα?

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2012, 02:39:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ ακόμα περιμένω να που απαντήσει ο Πάνος αν έχει καταγραφεί ποτέ στην ιστορία έγκλημα θρησκευτικού μίσους με θύτες Χριστιανούς.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2012, 14:28:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εγώ ακόμα περιμένω να που απαντήσει ο Πάνος αν έχει καταγραφεί ποτέ στην ιστορία έγκλημα θρησκευτικού μίσους με θύτες Χριστιανούς.

Στο ξαναέγραψα για το οξύμωρο του πράγματος αλλά ως συνήθως δεν το κατάλαβες ή δεν θέλεις να καταλάβεις.

Η δολοφονία της Υπατίας θεωρείται ως ένα εξέχον τέτοιο παράδειγμα που ζητάς.
Από τη συζήτηση μέχρι τώρα εσύ τι έχεις καταλάβει?

Όοοοοτι λοιπόν και αν έχεις καταλάβει, το ΙΔΙΟ πάνω-κάτω ισχύει και για τα υπόλοιπα μιας που είναι λιγότερο "καραμπινάτα" στον κόσμο των urban myths περί Χριστιανικών εγκλημάτων.

Πάμε και με ένα κοντινό σου παράδειγμα.

Αν εγώ "καθαρίσω" το macedon και ισχυριστώ εντίμως και ξεκάθαρα και πριν και μετά το γεγονός ότι το έκανα από θρησκευτικό ζήλο/μίσος, οι γονείς σου, (που κατά δήλωσή σου είναι Χριστιανοί), θα με θεωρούσαν ακόμα "καλό" Χριστιανό και την πράξη μου εξόχως Χριστιανική και θεάρεστη?

Η επίσημη Ορθόδοξη Εκκλησία θα μου έδινε άφεση και συγχώρεση για το φόνο ενός συνανθρώπου μου που δήλωνε άθεος και εχθρός της Ορθοδοξίας και του Χριστιανισμού (για τη Θεική Δικαιοσύνη ούτε καν το συζητώ)?

Οι γονείς σου, ο Ψηλός, ο Robben, ο europaios 2 και τα υπόλοιπα μέλη που έχουν δηλώσει Χριστιανοί θα έπρεπε να είναι υπόλογοι για το έγκλημα (θρησκευτικού ζήλου/μίσους κατά δήλωση μου) που έκανα εγώ?

Αυτά...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2012, 14:29:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι έγινε ρε θλιβεροί υπερασπιστές της Υπατίας?

Ξεμείνατε από Ιστορικά στοιχεία???

Άντε ζωηρέψτε λίγο!!!!

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2012, 16:16:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η δολοφονία της Υπατίας θεωρείται ως ένα εξέχον τέτοιο παράδειγμα που ζητάς.
Από τη συζήτηση μέχρι τώρα εσύ τι έχεις καταλάβει?

Σε ρώτησα τι θεωρείς ΕΣΥ. Εσύ δήλωσες ότι το αμβισβητείς. Δε θέλω να μου πεις τι θεωρείται από τους άλλους (είτε πολέμιους είτε ίσως και από την ιστορική έρευνα). Θέλω να μου πεις τι ΑΠΟΔΕΧΕΣΑΙ ότι συνέβη.


quote:
Όοοοοτι λοιπόν και αν έχεις καταλάβει, το ΙΔΙΟ πάνω-κάτω ισχύει και για τα υπόλοιπα μιας που είναι λιγότερο "καραμπινάτα" στον κόσμο των urban myths περί Χριστιανικών εγκλημάτων.

Το "ίδιο" που ισχύει και στο υπόλοιπα τι είναι ακριβώς;


Urban Myths; Άρα θες να πεις ότι, στη δικιά σου αντίληψη της ιστορίας: "Ποτέ δεν έχει διαπράξει Χριστιανός/ομάδα Χριστιανών έγκλημα θρησκευτικού μίσους". Απάντα ξεκάθαρα. Χαρακτηρίζεις ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ τέτοια αναφορά "μύθο"

Ερώτηση: Πιστοί άλλω θρησκειών, πχ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΟΙ έχουν διαπράξει έγκλημα θρησκευτικού μίσους;

quote:
Πάμε και με ένα κοντινό σου παράδειγμα.

Σου είπα, τενεκέ, από την αρχή να μη μου απαντήσεις σε θεωρητική βάση. Ναι ίσως, τάχα, γενικά, κάποτε, κάπως, κάποιος να έκανε ένα έγκλημα ή μπορεί να γίνει ένα τέτοιο έγκλημα.


Σου ζητάω ένα ΙΣΤΟΡΙΚΑ καταγεγραμμένο, όχι μύθο, έγκλημα θρησκευτικού μίσους.


quote:
Αν εγώ "καθαρίσω" το macedon και ισχυριστώ εντίμως και ξεκάθαρα και πριν και μετά το γεγονός ότι το έκανα από θρησκευτικό ζήλο/μίσος, οι γονείς σου, (που κατά δήλωσή σου είναι Χριστιανοί), θα με θεωρούσαν ακόμα "καλό" Χριστιανό και την πράξη μου εξόχως Χριστιανική και θεάρεστη?


Πιθανόν όχι αλλά το ερώτημα είναι ΑΣΧΕΤΟ με την ερώτηση που σου έκανα εγώ. Δεν πιστεύω να υπάρχει άνθρωπος λογικός σήμερα που να θεωρεί δίκαιη (ή θεάρεστη) τη θανάτωση της Υπατίας. Αυτό όμως δεν καθιστά τους θύτες της λιγότερο ή περισσότερο ενόχους.

quote:
Η επίσημη Ορθόδοξη Εκκλησία θα μου έδινε άφεση και συγχώρεση για το φόνο ενός συνανθρώπου μου που δήλωνε άθεος και εχθρός της Ορθοδοξίας και του Χριστιανισμού (για τη Θεική Δικαιοσύνη ούτε καν το συζητώ)?

Δε γνωρίζω τι προβλέπει το δόγμα (ή τι τους συμφέρει πολιτικά να κάνουν :P ). Πιθανόν να σε συγχωρέσουν. Αυτό όμως δε σε καθιστά λιγότερο ή περισσότερο ένοχο.

quote:
Οι γονείς σου, ο Ψηλός, ο Robben, ο europaios 2 και τα υπόλοιπα μέλη που έχουν δηλώσει Χριστιανοί θα έπρεπε να είναι υπόλογοι για το έγκλημα (θρησκευτικού ζήλου/μίσους κατά δήλωση μου) που έκανα εγώ?


Όλοι αυτοί που ανέφερες στο υποθετικό έγκλημα δεν είναι υπόλογοι. Αλλά εγώ ρωτάω.

Οι δικοί ΣΟΥ γονείς δεν είναι υπόλογοι, που δε σου έμαθαν ότι δεν πρέπει να σκοτώνουμε ανθρώπους;

Ο πνευματικός σου δεν είναι υπόλογος που δε σου είπε το ίδιο;

Και αφού σου αρέσει να παίζουμε με υποθετικά σενάρια, αν είχε εμφανιστεί ένας παπάς και σου είχε πει ότι η Α.Γ. λέει να σκοτώνουμε τους απίστους και εσύ, ως γνήσιος τενεκές, τον είχες ακούσει και πιστέψει, τι υπαιτιότητα έχει; Ο νομικός όρος "ηθική αυτουργία" έχει να κάνει άραγε με αυτήν την περίπτωση;


Και επίσης, γιατί ένας Χριστιανός να σκοτώνει; Δεν τον εμποδίζει το δόγμα του;

Και γιατί δε ΣΥΓΧΩΡΕΣΕΣ το Macedon, όπως ο Χριστός;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2012, 20:57:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ Industrial_Angel

Σου τα γράφω και στο άλλο thread.

Συνεχίζεις την ΑΠΟΛΥΤΑ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΗ ΤΑΚΤΙΚΗ ΣΟΥ (μην κατανοώντας αυτά που σου γράφω και απαντώντας άλλα αντί άλλων) την οποία μόνο σαν συνταξιούχος μπορώ να ακολουθήσω.

quote:
Industrial_Angel
Και γιατί δε ΣΥΓΧΩΡΕΣΕΣ το Macedon, όπως ο Χριστός;

Τι μου έκανε καλέ ο άνθρωπος???

Γιατί να του δώσω συγχώρεση επιπέδου (ανύπαρκτου ή/και ψυχασθενούς) Ιησού???

Εγώ πρέπει να του ζητήσω συγχώρεση που ενώ οι άλλοι Χριστιανοί μετά από ένα σημείο απλά αδιαφορούσαν για τις όποιες παρατυπίες του, εγώ ασχολήθηκα ΣΧΟΛΑΣΤΙΚΑ ΜΙΑ ΠΡΟΣ ΜΙΑ και τον έχω φέρει...εκεί που τον έχω φέρει τέλοσπάντων...

Επίσης, εδώ που τα λέμε με έχει προβληματίσει έντονα το γεγονός ότι "αν υπήρχε Θεός" θα έπρεπε ήδη να με είχε σταματήσει με κάποιο τρόπο από την ψυχολογική πίεση και το "κακό" που κάνω σ'έναν συνάθρωπό μου, αλλά τελικά ο macedon με το προσωπικό του παράδειγμα αυτοθυσίας ίσως να με κάνει και εμένα άθεο...

macedon με ΣΥΓΧΩΡΕΙΣ???

Ερευνάτε τας Γραφάς


Edited by - PanosT on 01/11/2012 21:00:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Eumenis
Μέλος 3ης Βαθμίδας


620 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2012, 08:59:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ερευνάτε τας Γραφάς


Τατιανός Ασσύριος - Βικιπαίδεια


el.wikipedia.org/wiki/Τατιανός Ασσύριος


Ο Τατιανός(120-190), ήταν Συριακής καταγωγής χριστιανός δυαλιστής ....

«...το μίσος του κατά των Ελλήνων δεν αποκλείεται να είχε φυλετικές καταβολές»,

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2012, 12:10:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Τατιανός γεννήθηκε γύρω στα 120 μ.Χ. στην ανατολική Συρία. Καταγόταν από οικογένεια ειδωλολατρική και έλαβε φροντισμένη ελληνική παιδεία. Θα πραγματοποιήσει διάφορα ταξίδια προκειμένου να γνωρίσει τις θρησκευτικές αντιλήψεις και τις ανατολικές μυστηριακές θρησκείες. Μεταξύ των σταθμών της περιοδείας του αυτής είναι και η Αθήνα. Θα καταλήξει στη Ρώμη όπου θα ασπασθεί το χριστιανισμό. Για τις συνθήκες της μεταστροφής του ο ίδιος μας πληροφορεί πως γνώρισε το χριστιανισμό αφού βρήκε γραφάς βαρβαρικάς οι οποίες τον εντυπωσίασαν επειδή ήταν αρχαιότερες, θειότερες, και συνταγμένες απλούστερα από τις ελληνικές φιλοσοφικές αντιλήψεις.

To μοναδικό σωζόμενο σύγγραμα του τιτλοφορείται Προς Έλληνας. Πρόκειται για μία συστηματική πολεμική κατά των θεσμών, και πολιτιστικών επιτευγμάτων του ελληνορωμαϊκού πολιτισμού. Αρχικά συμπαραθέτει τα ελληνικά και βαρβαρικά επιτεύγματα καλώντας τους Έλληνες να μην υποτιμούν τους δεύτερους. Άλλωστε αρκετά από τα επιτεύγματά τους είναι δάνεια από τους βάρβαρους. Ακολούθως παραθέτει στοιχεία της χριστιανικής πίστεως: η ανωτερότητά της έγκειται, μεταξύ άλλων, στα πάθη που χαρακτήριζαν τον βίο αρχαίων φιλοσόφων, αλλά και στην αρχαιότητα των πηγών της χριστιανικής θρησκείας έναντι των εθνικών αντιλήψεων.
Πηγή Wikipedia


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 12 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy