ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 Metal, Gothic (και άλλα...) Νο 4
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 12
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2018, 00:10:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι. Πόσο χρονών είσαι;

Γιατί αν θέλεις να γίνεις έστω το 1/20 από τα ινδάλματά σου, πρέπει να ξέρεις ότι θα χτυπηθείς άγρια. Δεν μιλάω για εκατοντάδες ώρες πρόβας σε ανήλιαγα υπόγεια. Μιλάω για σπουδές μουσικής.

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Metal Gear
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2018, 15:24:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είμαι 18, καταλαβαίνω τι εννοείς, αλλά δεν το σκεφτόμουν έτσι. Έλεγα να μαζεύομαι παρέα με φίλους και να παίζουμε και να το ευχαριστιώμαστε, αλλά μενουν μακρυά και συναντιώμαστε λίγες φορές, όμως το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω ιδέα σχεδόν από μουσική και το σκέφτομαι καθαρά ερασιτεχνικά. Σε ευχαριστώ για την βοήθειά σου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2018, 18:02:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είτε ερασιτεχνικά το δεις είτε επαγγελματικά, για να παίξεις μουσική πρέπει να μάθεις μουσική. Να στο πω πιο τεχνικά, να σου δείξει κάποιος μερικά "πιασίματα" στην ταστιέρα, μερικές αλλαγές σε 5ες, μπουκώματα και ριφάκια με μια μέταλ πεταλιέρα στο φουλ, θα βγάλεις κάτι που θα ακουστεί μέταλ σε ενα μήνα. ΟΚ θα σου φύγει η καύλα που λένε. Να παίξεις κάτι που θα γουστάρουν κι άλλοι, αυτό είναι ένα θέμα. Όλοι αυτοί που βλέπεις να σολάρουν στις σκηνές, έχουν κάτι χρόνια σπουδών από πίσω τους και δεν μιλάω για τύπους όπως πχ ο Πετρούτσι. Από τριτοκλασάτους και πάνω εννοώ

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Metal Gear
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2018, 20:14:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατάλαβα... Θα κοιτάξω για κανένα ιδιαίτερο μάθημα και βλέπω από εκεί και πέρα. Θα βασιστώ σε αυτό που είπες να μου μάθει κάποια πράγματα στην κιθάρα ώστε να αρέσει και στους άλλους. Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2018, 09:04:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπορεί να μοιάζει πολύ απλό αυτό που σου έγραψα, αλλά δεν είναι. Μουσική παίζεις και για τους άλλους, όχι μόνο για σένα. Χωρίς να θέλω να πω ότι πρέπει να παίζεις μόνο εμπορικά πράγματα (πχ να ακούγεσαι σαν κάποιο συγκρότημα ή σαν κάποιον κιθαρίστα) πρέπει να δεις πως ακούγονται στους άλλους δυο πράγματα: αυτά που παίζετε σαν γκρουπ και αυτά που παίζεις εσύ σαν μουσικός. Ρυθμός, αρμονία, μελωδία δεν είναι αυτονόητα. Όπως δεν είναι και το δέσιμο σαν μπάντα, το feeling, το στήσιμο, το peformance στη σκηνή. Το heavy metal έχει κάποια θεατρικότητα στη σκηνή, μη δώσεις βάρος στην αρχή αλλά αφού στίσεις τη μπάντα, πρέπει να δείτε τι βγάζετε σαν σύνολο.
Σημειώνω ότι δεν έχω παίξει ποτέ metal αλλά αυτές οι αρχές ισχύουν σε όλα τα είδη μουσικής.

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2018, 17:21:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
https://www.youtube.com/watch?v=4ZmhLugyHH0

Ή κοίτα εδώ ρε παιδί μου αυτοί οι τρελο-Αρμένιοι πόσο ωραία αναμιγνύουν τη μεταλλιά τους με ολίγον από ραπ, προσθέτουν και μία πικάντικη σάλτσα επικής μελωδίας και μοιρολογιού από την μαμά-πατρίδα, και το πράγμα απογειώνεται!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 12 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.09375
Maintained by Digital Alchemy