ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 Metal, Gothic (και άλλα...) Νο 4
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 12
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
NightElf
Νέο Μέλος

Greece
18 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2009, 22:18:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NightElf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατι,ο D_I τι ακούει τελικά?Με μπερδεύετε!!!

...Lost in Necropolis...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2009, 15:24:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
A ρε crucifire...
Είχα εισιτήριο για τους Amarth και το βράδυ ήμουν χάλια και δεν μπόρεσα να πάω!!!

Όχι την γκαντεμιά μου!!!!
Ο αδερφός μου πήγε και γυρίζοντας είπε τα εξής:
-Πρώτον είχε κόσμο μέχρι και απέξω.
-Δεύτερον ήταν γαμάτα - είσαι γκαντέμης...

ΜΠΟΥΧΟΥΧΟΥ!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2009, 15:54:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο αδερφός σου το συνόψισε άψογα φίλε μου!

N_E, o ντιάης ακούει κυρίως γκόθικ

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2009, 08:34:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο D_I ακούει κύριως gothic, dark κι από metal ακούει symphonic, gothic & doom metal.

Οπότε όταν η συζήτηση βρίσκεται επικεντρωμένη κυρίως στο metal δεν συμμετέχω τόσο πολύ επειδή δεν έχω τόσα πολλά σχετικά ακούσματα.



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2009, 08:56:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο D_I ακούει κύριως gothic, dark κι από metal ακούει symphonic, gothic & doom metal.

Δηλαδή θα μας έρθει Dying σε συναυλία με Gothic?
Δεν έχω πάει ποτέ και είχα μία πρόταση από τον αδερφό μου για με παρηγορήσει από τους Amarth...
(Πως λένε να σου δώσω μία κουταλιά ζάχαρη να ξεχάσεις το μισό κιλό πιπέρι που κατάπιες;;; )Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2009, 09:52:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δηλαδή θα μας έρθει Dying σε συναυλία με Gothic?

Ναι, αμέ!
Θα έρθει, ψυχή δεν έχει κι αυτός;




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2009, 21:09:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν Dying,
Ο αδερφός μου είπε για τους Crematory οι οποίοι θα έρθουν τον άλλο μήνα...
Εγώ είμαι μέσα, μια και δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το είδος...
Κανείς άλλος;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2009, 07:40:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί δεν απαντάει κανένας στην πρόταση μου;;;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2009, 08:31:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν δεν δουλεύω...ευχαρίστως
Κάτι λίγα έχω ακούσει από Crematory και μου άρεσαν αρκετά.

Θα ενημερώσω έγκαιρα...

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2009, 07:47:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γιατί δεν απαντάει κανένας στην πρόταση μου;;;

Εγώ το σκέφτομαι οπότε δεν ξέρω για σίγουρα.

quote:
Αν δεν δουλεύω...ευχαρίστως
Κάτι λίγα έχω ακούσει από Crematory και μου άρεσαν αρκετά.

Κι εγώ κάτι λίγα έχω ακούσει αλλά δε μου άρεσαν αρκετά.



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2009, 21:46:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαίρω πολύ - Χαιρόπουλος...
Αυτό σημαίνει να σου έχουν φύγει τα μυαλά:
Οι Crematory ήταν το Σάββατο που πέρασε...
Συγγνώμη...
Σήμερα κοιταξα να δω πότε είναι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2009, 22:56:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πωπω, πακέτο οι Crematory!

Τι κάνετε παίδες; Χαθήκαμε! Έχασα πάλι και την εκπομπή της NightElf γαμώτο... φτου!

Για φολκάδες και λοιπούς πιστούς, http://www.myspace.com/eluveitie, ανέβηκε το Omnos από το επερχόμενο ακουστικό Evocation I: The Arcane Dominion...

Περίεργο track...

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2009, 08:42:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όντως χαθήκαμε!

Φίλε crucifire, καλά που έδωσες την πληροφορία για τους Eluveitie διότι τελευταία έχω αρχίσει να τους εκτιμώ αρκετά, σε σημείο που να απορώ με μένα.





In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
NightElf
Νέο Μέλος

Greece
18 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2009, 04:30:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NightElf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας παίδες!Τι γίνεστε ρε όλα καλά?Χρόνια και ζαμάνια!!
crucifire
quote:
Έχασα πάλι και την εκπομπή της NightElf γαμώτο... φτου!

Με μεγάλη χαρά σας ανακοινώνω πως η εκπομπή ΑΛΛΑΞΟΜΕΤΑΛΙΕΣ επανέρχεται δριμύτερη και ανανεωμένη,νέα μέρα και ώρα,τα Σάββατα 21:00-23:00 στο fm1.teicrete.gr(για το Ηράκλειο Κρήτης στους 105,4 στα ερτζιανά).Καυτό μέταλ θα κυλήσει απ'τα ηχεία σας για ακόμη ένα εξάμηνο,και με μεταλμεσονύχτιες έκτακτες εκπομπές,εκτός από την προκαθορισμένη(όταν θα υπαρχει όρεξη φυσικά)με folk,neofolk,medieval και κέλτικα μέταλ ακούσματα!
Kαι μιας και τέθηκε το θέμα "πρόσκλησης" σε συναυλίες,ποιος ψήνεται να έρθει Satyricon???
http://rocking.gr/livedates-year2009-month5.php

...Lost in Necropolis...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2009, 14:18:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτά είναι! Βασικά, η εκπομπή θα είναι μονο τα σαββατα; Δεν πιστεύω! Είναι η ώρα που βγαίνει ο κόσμος...

quote:
και με μεταλμεσονύχτιες έκτακτες εκπομπές,εκτός από την προκαθορισμένη(όταν θα υπαρχει όρεξη φυσικά)με folk,neofolk,medieval και κέλτικα μέταλ ακούσματα!

Καλά, για τέτοια εκπομπή ΧΑΛΑΡΑ θα με ειδιποιήσεις, να ακονίσω το σπαθί μου! (Αλήθεια, ξέρεις κανείς που παίζει στην Αθήνα μέρος που να τροχίζουν σπαθιά;;;)

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2009, 20:07:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
2 μήνες νέκρα αυτό το τόπικ... Ώρα να ξυπνήσει ο γίγαντας νομίζω. Ετοιμάζω ένα review που (αν με το καλό βρω το σιντί) θα σας ενδιαφέρει πολύ πιστεύω. Κυρίως του πιο παλιούς εδώ μέσα. Θα καταλάβετε γιατί.

Κανας άλλος άκουσε τίποτα καλό τελευταία;

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2009, 07:52:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όντως, 2 μήνες ακριβώς από τότε που γράφτηκε το τελευταίο μήνυμα πριν από το δικό σου.
Προσωπικά δεν έχω ακούσει κάτι το συνταρακτικό ή έστω κάτι το οποίο αξίζει να αναφερθεί.
Εσύ τι review ετοιμάζεις;
Δεν θα δώσεις κανένα στοιχείο;



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2009, 16:36:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να το πάρει το ποτάμι... προσπαθώ να βρω αυτό εδώ:

Αλλά δεν το βρίσκω ακόμα. Θα αγγαρέψω την πηγή μου φαίνεται

Εν τω μεταξύ συνηστώ ανεπιφύλακτα το Classical Conspiracy των Epica και το Skyforger των Amorphis. Καιρό είχαν να με ενθουσιάσουν τόσο νέες κυκλοφορίες.

Τσιμπήστε και κάτι από το επερχόμενο των Korpiklaani, έτσι για τις ζεστές βραδιές του καλοκαιριού!

http://www.youtube.com/watch?v=Z5cfxhMe_gg

...πατάμε HD πάντα!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...

Edited by - crucifire on 30/05/2009 16:44:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2009, 09:09:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εν τω μεταξύ συνηστώ ανεπιφύλακτα το Classical Conspiracy των Epica και το Skyforger των Amorphis. Καιρό είχαν να με ενθουσιάσουν τόσο νέες κυκλοφορίες.

Πότε έβγαλαν καινούριο album οι Epica;
Δεν το είχα μάθει!
Δεν κάνεις καμία παρουσίαση;




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2009, 17:09:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αράχνες βγάλαμε, έλα να αναστήσουμε το θέμα λιγάκι...

Μιας και βαριέμαι να σας πω που χάθηκα και τι κάνω, μπαίνω κατ'ευθείαν στο ψητό :

HEXPEROS

Τα διαμάντια θέλουν κόπο να ανακαλυφθούν και όταν τα ανακαλύπτεις δεν περιγράφεται η ικανοποίηση...

Φίλοι μου σας παρουσιάζω τους Hexperos, ένα εκπληκτικό ντουέτο που αποτελείται από την σοπράνο Alessandra Santovito και τον Francesco Forgione.

Η Alessandra υπήρξε ιδρυτικό μέλος των Gothica στοιχείο που αποτελεί από μόνο του το κίνητρο να ασχοληθούμε μαζί τους.

Ξεκίνησαν το 2004 και έχουν κυκλοφορήσει μόλις ένα άλμπουμ το The Garden of the Hesperides το 2007 το οποίο βρίσεκται ήδη ψηλά στην λίστα μου για το soundtrack του φετινού χειμώνα. Τα παραδεισένια φωνητικά της Alessandra σε συνδοιασμό με τον neoclassical με μπόλικες πινελιές gothic και ολίγον νεοφόλκ ήχο τους, θα σας ικανοποιήσουν χωρίς καμμία αμφιβολία.

Τα δυνατά σημεία του δίσκου (κατ'εμέ) είναι τα Hesperos και Ave Maria, χωρίς αυτό να σημαίνει πως ο δίσκος κάνει κάπου κοιλιά, το αντίθετο θά'λεγα....

Γνωρίστε τους στο http://profile.myspace.com/hexperos ή στην επίσημη ιστοσελίδα τους http://www.hexperos.com και είμαι σίγουρος ότι θα τους εκτιμήσετε και εσείς....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2009, 18:10:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω κι άλλο....

TROBAR DE MORTE

Ομολογώ πως ο τίτλος του εν λόγω γκρουπ βγάζει λίγο γέλιο, κάτι σαν "θανατηφόρες τρόμπες" ένα πράγμα.... Έλα όμως που ο ήχος τους σε στέλνει αδιάβαστο !!!

Αν αγαπήσατε τους NARSILION, τότε σίγουρα θα λατρέψετε τους TROBAR DE MORTE. Καταλανοί και αυτοί, ιδρύθηκαν το 1999 από την Lady Morte και υπήρξε solo project (φωνητικά και keyboards) μέχρι που το 2002 συεργάστηκε με δύο μέλη των ARANMANOTH, που δεν ήταν άλλοι από τον Sathorys και την Lady Nott (τους μετέπειτα NΑRSILION) και από εκεί μας προέκυψαν οι αγαπημένοι μας ORDO FUNEBRIS. Όταν οι ORDO FUNEBRIS το δυάλισαν ένα χρόνο μετά, η Lady Morte συνέχισε από εκεί που σταμάτησε (μοναχούλα δηλαδή) μέχρι που βρέθηκε η Lenna να την συνοδεύει στην κιθάρα και αργότερα ο Taedium στα drums και εγέννετω το γκρουπ !!!

Πλέον το γκρουπ είναι πενταμελές και από το αρχικό σχήμα έχει μείνει μόνο η Lady Morte

ΔΙΣΚΟΓΡΑΦΙΑ
---------------
2004 - Nocturnal Dance of the Dragonfly (mcd)
2005 - Fairydust
2006 - Reverie
2008 - Legends of Blood & Light

Δεν χωράει κριτική για κανένα από τα παραπάνω, όλα είναι ένα μικρό αριστούργημα. Medieval και neoclassical ήχοι, μπόλικο φολκλόρ και αιθέρια φωνητικά. Τι παραπάνω να ζητήσει κανείς για τον φετινό χειμώνα ???

Φίλοι μου σπεύσατε στον όρμο των πειρατών για όσο υπάρχει ακόμα και βρείτε τα παραπάνω. Είμαι σίγουρος ότι θα τους λατρέψετε και θα τους βάλετε ψηλά στην λίστα σας.

Περισσότερα για τους TROBAR DE MORTE και μια πρώτη επαφή με τον ήχο τους στο http://www.myspace.com/trobardemorteΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2009, 20:09:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
MYRKGRAV

Για τους λάτρεις του viking/epic/black.

Από την Νορβηγία μας έρχεται το one-man-project MYRKGRAV όπου ο δημιουργός του Lars Jensen κάνει τα πάντα, συνθέτει, γράφει στίχους, παίζει όλα τα όργανα, τραγουδάει σε brutal ύφος και όλα αυτά στο προσωπικό του στούντιο.

Το αποτέλεσμα είναι κάτι παραπάνω από εξαιρετικό, αν σας αρέσουν οι Falknebach θα σας πορώσει και ο MYRKGRAV. Στο ενεργητικο του έχει ένα demo, το “Fra Fjellheimen Kaller…” (2004) και ένα άλμπουμ το "Trollskau, Skrømt og Kølabrenning" (2006). Ειδικά το ντέμο βγήκε σε μερικές κόπιες που γυρίσαν χέρι-χέρι, οπότε σπεύσατε στον "όρμο" να το βρείτε όσο υπάρχει ακόμα.
Αξίζει της προσοχής μας ο πιτσιρικάς.

http://myrkgrav.com/
Myrkgrav@MySpace.com
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2009, 07:45:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα στην παρέα, όσοι μείνατε και όπου και αν βρίσκεστε...

Ευτυχώς που υπάρψουν και οι γιορτές, να πάρουθμε καμμία άδεια και να ξεσκονίσουμε τα gigabytes που κατεβάζαμε τόσα χρόνια. Μέσα σε αυτό το σκάλισμα χθες, ανακάλυψα ότι είχα ένα διαμάντι από το 2006 και δεν έκατσα ποτέ να το απολαύσω....

Μιλάω για το The Burning Halo των DRACONIAN. Ότι και να γράψω για το εν λόγω άλμπουμ θα είναι λίγο. Χωρίς υπερβολή, είναι ότι πιο συγκλονιστικό άκουσα φέτος. Κινείται στον χώρο του ατμοσφαιρικού μπλακ με στοιχεία γκόθικ μέταλ. Τα μπρούταλ φωνητικά εναλλάσονται με αιθέρια γυναικία φωνητικά, ενώ οι μελωδίες δημιουργούν μια έντονη θεατρική ατμόσφαιρα. Σαν να παρακολουθείς μια βαμπιρική παράσταση ένα πράγμα. Όσοι είστε φαν του είδους και σας άρεσαν οι THE SINS OF THY BELOVED, τότε σίγουρα θα λατρέψετε και τους DRACONIAN και το The Burning Halo είναι ότι καλύτερο για να τους γνωρίσετε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2009, 08:05:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
DRACONIAN

Αφού τό'φερε η κουβέντα, ας πούμε και δυό λόγια γι'αυτούς...

Οι DRACONIAN είναι Σουηδοί, η ιστορία τους ξεκινάει τον Μάιο του 2004 και αρχικά ονομάζονταν KERBEROS. Έχουν κυκλοφορήσει μέχρι στιγμής 4 άλμπουμ, τα τρία τελευταία τους έχω την χαρά να τα έχω στην συλλογή μου και πρόκειται για αριστουργήματα. Σύντομα θα έχω και το ντεμπούτο τους :

Where Lovers Mourn (2003)
Arcane Rain Fell (2005)
The Burning Halo (2006)
Turning Season Within (2008)

Το στυλ τους είναι ατμοσφαιρικό-μελωδικό death metal, δεν χρειάζονται λόγια, γνωρίστε τους μέσα από τα sites που σας παραθέτω και είμαι σίγουρος ότι θα τους λατρέψετε...

http://www.draconian.se/main.html
http://www.myspace.com/draconianmusic

Πάρτε και άλλη μια φώτο με την Lisa Johansson (φωνάρα) μελαχροινή αυτή την φορά...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2010, 10:39:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ για τους Draconian κι ειδικά για το τελευταίο τους album!
Το άκουσα πριν λίγες ημέρες πρώτη φορά και μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις.

Όσον αφορά τις προτάσεις για τους Hexperos και τους Trobar De Morte, το γεγονός ότι τους ακούω συνεχόμενα επί 3 μέρες μάλλον δείχνει το αν τους θεωρώ καλούς ή όχι...

Συστήνω το τραγούδι Awareness από το album The legends of blood and light, υπέροχο κομμάτι...



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2010, 22:56:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
SATURNUS

Μου την δίνουν οι ταμπέλες...
Έσπαγα το κεφάλι μου να βρω πως θα περιγράψω αυτόπου ακούω, τελικά την λύση μου την έδωσε η wikipedia :

Saturnus is a band from Denmark formed in 1991 playing melodic death/doom metal, with touches of gothic metal. They sing of sorrow, loss, and death.

Η αλήθεια να λέγεται, μέσα σε όλα έπεσε με την παραπάνω περιγραφή. Εγώ να προσθέσω ότι έχουνε καταπληκτικές μελωδίες που καθιστούν την ακρόασή τους ιδανικο background ειδικά αν κάνεις δουλειά στον υπολογιστή. Τα φωνητικά εναλλάσονται μεταξύ brutal και αφήγησης, γενικά η όλη φάση βγάζει πολύ πόνο...

Η δισκογραφία τους είναι η ακόλουθη :

* For the Loveless Lonely Nights (EP)(1998)
* Paradise Belongs to You (1996)
* Martyre (2000)
* Veronika Decides to Die (2006)

Προσωπικά έχω ακούσει τα δύο τελευταία και τα συστήνω ανεπιφύλακτα, τα δύο πρώτα δεν έχω προλάβει ακόμα. Φίλε Dying_Incubus ξέρεις ότι το doom δεν το πολυγουστάρω όπως κι εσύ, έλα όμως που και οι δύο γουστάραμε Shape Of Despair !!! Οπότε σπεύσε και περιμένω εντυπώσεις

Περισσότερσ για τους SATURNUS στα http://www.saturnus.dk/ & http://www.myspace.com/saturnusΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2010, 10:52:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα προσπαθήσω να βρω την δισκογραφία τους γιατί είναι και δύσκολη εποχή από άποψη χρόνου...
Έχω 2 τραγούδια τους μόνο αλλά θέλω να βρω και τα albums τους ολόκληρα ώστε να έχω ολοκληρωμένη άποψη.

Μιας και το είπες φίλτατε, περιμένω πως και πως αν θα βγάλουν νέο album οι Shape Of Despair...




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2010, 16:20:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι RAMMS+EIN έρχονται Ελλάδα... Πρώτη σειρά θα είμαι εγώ σίγουρα...
Και μιας και λέτε για "ψαγμένες" μπάντες συστήνω Deathstars...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2010, 12:46:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε IndustrialAngel, θυμόμουν ότι είχαμε αναφερθεί παλιότερα στους Deathstars σε προηγούμενο μέρος του θέματος.
Οπότε έψαξα και βρήκα ότι είχαμε μιλήσει κάπου εδώ.

Προσωπικά έχω μόνο ένα album τους, το Termination bliss αλλά δεν το έχω ακούσει πολλές φορές για να θυμάμαι εάν μου άφησαν καλή εντύπωση ή όχι.
Θυμάμαι πάντως ότι μου άρεσαν 1 - 2 τραγούδια.

Εσύ τι μουσικά ακούσματα έχεις;




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2010, 22:33:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα industrial φυσικά, φαίνεται από nickname μου.


Gothminister, RAMMS+EIN, Deathstars, Megaherz, Oomph!,Eisbrecher, Nine Inch Nails, Ministry και μια που ανακάλυψα πρόσφατα Eisheilig


ακού και ενίοτε τα κλασσικά του heavy metal βέβαια metallica, sabbath,ozzy.Τους maiden δεν τους πάω.


και εν γένει heavy metal iced earth, satyricon, ayreon,pantera, moonspell,nightwish

από gothic ακούω και σέβομαι τους lacrimosa κυρίως,άντε και κανά tristania ή xandria αν και μου φαίνονται πανομοιότυπα συγκροτήματα

τώρα τελευταία τη βρίσκω πολύ με κάτι μπιτάκια τύπου e nomine και hocico. πολύ περιεργη φάση η συγκεκριμένη μουσική ακούστε πχ το mitternacht ή το the shape of things to come αντίστοιχα

επίσης από κλασσικό rock συστήνω atomic rooster πχ ακούστε το death walks behind you. Απίστευτα σκοτεινό κομμάτι τον καιρό που ούτε οι sabbath δεν ήταν γνωστοί.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 12 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy