ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 Metal, Gothic (και άλλα...) Νο 4
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 12
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2010, 15:02:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Rest In Peace dear Ronnie.....

When evening falls
She'll run to me
Like whispered dreams
Your eyes can't see
Soft and warm
She'll touch my face
A bed of straw
Against the lace

* We believed we'd catch the rainbow
Ride the wind to the sun
Sail away on ships of wonder
But life's not a wheel
With chains made of steel
So bless me come the dawn
Come the dawn

Edited by - KERRY KING on 19/05/2010 15:02:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2010, 20:42:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ολη η rock και metal κοινότητα θρηνεί τις τελευταίες μέρες.
R.I.P. Ronnie

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2010, 22:02:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα μας μείνει αξέχαστος και πάντα ζωντανός στην μνήμη μας κάθε φορά που θα ακούμε την υπέροχη φωνή του μέσα από τα τραγούδια του…!!!

"Rainbow Eyes" – Rainbow


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2010, 23:30:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πήρε συνέντευξη ο Στάθης από τους Ράδιο Αρβύλα από τον κιθαρίστα των RAMMSTEIN.

RICHARD=είδωλο!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2010, 10:09:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα έχουμε ένα πολύ γερό καλοκαίρι φέτος. Δυστυχώς για άλλη μια χρονιά θα είμαι απών από όλα τα events. Ειδικά έτσι και η συναυλία των MEGADETH - SLAYER - ANTHRAX - METALLICA γινότανε 20-25 χρόνια πιο πριν και την έχανα, δεν ξέρω αν θα μπορούσα ποτέ να το ξεπεράσω ψυχολογικά .

Πάντως ποντάρω στους RAMSTEIN, πιστεύω θα είναι μακράν η καλύτερη φετινή συναυλία στην χώρα μας.

Περιμένω με αγωνία τις εντυπώσεις σας !!!

Edited by - KERRY KING on 03/06/2010 10:09:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2010, 10:30:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ περιμένω πώς και πώς τους Βig Four, ειδικά τους Megadeth και Anthrax που είναι και παραδοσιακές αδυναμίες μου. Αυτές τις μέρες θα πάρω το (πανάκριβο) εισητήριο. Θα πέσει πολύ ξύλο εκεί στο pit..χε..χε..

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2010, 11:22:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εγώ περιμένω πώς και πώς τους Βig Four, ειδικά τους Megadeth και Anthrax που είναι και παραδοσιακές αδυναμίες μου.

θα πρόσεξες με τι σειρά έβαλα τους big four !!!!!

Άντε τυχεράκια, εγώ θα περιμένω καμμιά δεκαριά χρόνια για να πηγαίνω με τον πιτσιρικά μου

Εννοείτε ότι θα μας κάνεις ρεπορτάζ μετά έτσι ?

Ρε σεις, αυτή η ψυχή ο crucifire που χάθηκε ?????
Μπας και μας τον τύλιξε καμμία και δεν τον αφήνει από τα μάτια της ????Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2010, 12:09:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε επίπεδο live (όχι συνθέσεων) οι RAMMS+EIN κάνουν τις άλλες μπάντες να μοιάζουνε με ερασιτεχνικό γυμνασικό συγκρότημα. Για αυτό και πήγα και τσίμπησα εισητήριο(πρόλαβα τα 45). Φλογοβόλα, πυροτεχνήματα κτλ κτλ. Οπότε έχεις δίκιο kerry king


Τώρα παιδιά θα τσακωθούμε βάλατε τους κλέφτες τους MEGADETH πάνω από τους tallica? Που πήρανε το four horsemen και το κάνανε mechanix; Καλός ο Mustaine αλλά όχι και καλύτεροι οι megadeth...Οι τάλικα έχουν το orion, το call of ktulu, το master και το creeping death τι έχουν απέναντι οι άλλοι δηλαδή; Το hangar και το symphony of destruction?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2010, 14:00:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι θέμα "συμπεριφοράς" φίλε IndustrialAngel.

Για μένα οι Metallica "πέθαναν" στο Black Album. Από εκεί και ύστερα τους θεωρώ Παπάρικα. Πάντως θα τους θυμάμαι όλη μου την ζωή για το συγκλονιστικό τους live στην Ριζούπολη (καλοκαίρι του 98 αν δεν κάνω λάθος).

Ο Dave είναι θέος, τι να λέμε τώρα ????

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2010, 17:38:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάμε ένα flamewar megadeth vs tallica? Να γουστάρουμε;

Ο Dave είναι καλός αλλά ο Het είναι απλά ο καλύτερος rythm guitarist της ιστορίας! Το δεξί του χέρι είναι δαιμονισμένο. Ξέρεις ότι παίζει μόνο με χτυπήματα προς τα κάτω; Εννοώ ότι όταν ανεβάζει το χέρι του με την πένα δε βρίσκει χορδή επίτηδες. Αυτό είναι σα να κόβεις τη μισή ταχύτητα, σαν να τρέχεις με το ένα πόδι ας πούμε. Και όμως παίζει ΤΟΣΟ γρήγορα. Σα να μας λέει πόσο άχρηστοι είμαστε... Ημίθεος ο Dave Θεός ο Het λοιπόν!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2010, 07:28:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
KERRY KING

Άντε τυχεράκια, εγώ θα περιμένω καμμιά δεκαριά χρόνια για να πηγαίνω με τον πιτσιρικά μου

Εννοείτε ότι θα μας κάνεις ρεπορτάζ μετά έτσι ?


Εννοείται KERRY. Αλλά πιστεύω ότι αυτά δεν πρέπει να τα χάνεις δεδομένης και της ηλικίας των συγκροτημάτων. Π.χ. ποιος ξέρει αν σε μερικά χρόνια θα βρίσκονται εν ενεργεία όλοι αυτοί? Αλλά οπωσδήποτε προέχουν οι οικογενειακές υποχρεώσεις τις οποίες εγώ δεν έχω βιώσει ακόμα.

Αναρωτιέμαι βέβαια ποια εικόνα του metal θα συναντήσει όταν μεγαλώσει ο πιτσιρικάς σου...πραγματικά δυσεπίλυτο αίνιγμα...


.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
IndustrialAngel...μου θύμισες παλιότερες κόντρες και ατελείωτες ώρες συζητήσεων που κάναμε στο ΤΕΙ για την αξία και την ποιότητα των συγκροτημάτων στο χώρο του metal. Εγώ φανατικός Mustaine maniac, ένας κολλητός Hetfield-ικός μέχρι κόκκαλο, και είχαμε μετατρέψει τις φοιτητικές καφετέρεις σε "ρινγκ".

Μετα από πολλά χρόνια συζητήσεων κατέληξα στο συμπερασμα ότι μάλλον δεν υπάρχει εύκολα ένα αντικειμενικό κριτήριο αξιολόγησης και σύγκρισης πάνω στο ποιο είναι "καλύτερο" ή "ανώτερο" συγκρότημα. Νομίζω ότι μόνο αν συγκεκριμενοποιήσουμε τα κριτήρια βρίσκεται ένα νόημα σύγκρισης...όπως π.χ. να συγκριθεί η ποικιλία των solos, οι αλλαγές στο tempo και ο βαθμός μονοτονίας, η ποιότητα του στιχουργικού τομέα, το εύρος των φωνητικών και οι παρεμφερείς τεχνικές λεπτομέρεις.

Προσωπικά είμαι άσχετος από μουσικά όργανα διότι δεν ασχολήθηκα ποτέ, αλλά πιστεύω ότι τουλάχιστον τα πολλά χρόνια που ακούω metal μου έχουν προσφέρει μια σχετικά καλή ακουστική εικόνα "αναγνώρισης"
Εξάλλου έχω συμβουλευτεί και λίγους γνωστούς που παίζουν κιθάρα για την προσκόμιση "εγκυρότερης" γνώμης. Με βάση τα παραπάνω θα έλεγα με λίγο ρίσκο ότι ο Dave στον τομέα των solos είναι αρτιότερος, τεχνικότερος και περισσότερο εμπνευσμένος. Νομίζω είναι από τους λίγους ρυθμικούς κιθαρίστες που αναλαμβάνει τόσο αποδοτικά (τηρουμένων των αναλογιών) και ρόλο lead κιθαρίστα. Πραγματικά τα solos των Megadeth μου ακούγονται ξυράφια. Από την άλλη οι Metallica έχουν περισσότερο όγκο.

Εν πάσει περιπτώσει σχετικά με το ερώτημά σου για τη σύγκριση τραγουδιών δυσκολεύομαι να απαντήσω όχι τόσο γιατί δεν μπορώ να βρω κομμάτια των Megadeth υψηλών "προδιαγραφών" (π.χ. Holy Wars, Tornado of Souls, Ashes in your mouth, In my darkest our, Peace Sells κτλ), αλλά επειδή αναγκαστικά υπεισέρχεται ο υποκειμενικός παράγοντας για το τι είναι ποιοτικότερο και ανώτερο (μα τι ασαφείς ορισμοί)

Προσωπικά προτιμούσα πάντα περισσότερο τους Megadeth σε σχέση με τους Metallica διότι είμαι από τους ανθρώπους που δεν μπορώ να ακούσω εύκολα τα μεγάλης διάρκειας κομμάτια. Με κουράζουν αρκετά με ορισμένες εξαιρέσεις (π.χ. Master of Puppets, One). Οι Metallica μέχρι και το Black Album έχουν ένα μέσο όρος σύμφωνα με έναν πρόχειρο υπολογισμό κάπου τα 6-7 λεπτά ενώ οι Megadeth πάντα κειμένονταν γύρω στο 4-λεπτο. Κατα τη γνώμη μου ένα κομμάτι είναι hit ή ύμνος λόγω διαχρονικότητας στη συνείδηση των οπαδών μάλλον παρά λόγω διάρκειας. Δηλαδή όσο ύμνος είναι το 8-λεπτο Master of Puppets άλλο τόσο ύμνος είναι και το Paranoid των 2.30 λεπτών...

Για το Four Horsemen τώρα, απ'όσο γνωρίζω η αρχική μορφή του ήταν όπως στο Mechanix στο οποίο συμμετείχε και ο Mustaine άρα δεν το λες ακριβώς "κλεψιά".
Γενικά τα δύο συγκροτήματα ανέπτυξαν αρκετά διαφορετικό ύφος και στυλ παιξίματος. Πάντως στη δεκαετία 2000-2009 οι Megadeth φάνηκε να βρίσκονται σε καλύτερη φόρμα από τους Metallica κυκλοφορώντας περισσότερα και αξιολογότερα albums(ωπ, νά'τος πάλι ο υποκειμενισμός!) Παρά τις πολυάριθμες αλλαγές στο line-up o Mustaine έδειξε παραγωγικότερη διάθεση όχι μόνο από τους Metallica αλλά και από τους άλλους δύο τιτάνες των "Big Four". Κι αυτό είναι σπουδαίο κατόρθωμα, διότι δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορούσε ο Hetfield να "αντέξει" δισκογραφικά αν είχε απωλέσει τους Hammet και Ulrich.
Αντίθετα ο Dave, σκέτος ταύρος, κάνει μόνος του δικτατορικό παιχνίδι και αλλάζει τους συμπαίκτες με ρυθμό πολυβόλου χωρίς να του κοστίζουν ιδιαίτερα οι αλλαγές αφού τα τελευταία album κιθαριστικά σκίζουν και εμπορικά πάνε αρκετά καλά στα charts, σε μια δύσκολη για το πιο παραδοσιακό metal περίοδο..

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2010, 16:16:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν είχαν πολύ φάση τα νεανικά χρόνια; Που τσακωνόμασταν για τέτοια θέματα;


Στα σόλο ο Dave είναι καλύτερος αλλά ο Het έχει γράψει RIFFαρες και αυτός είναι ο λόγος που έχουν τόσο "όγκο" όπως λες οι τάλικα. Επίσης είναι και πολύ δημιουργικός γιατί στριμώχνει πολλές "ιδέες" σε ένα τραγούδι για αυτό και κρατάνε 8 λεπτά τα κομμάτια τους. Αυτό τα κάνει και επικά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2010, 19:05:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα νεανικά χρόνια....

Εκείνα τα χρόνια, είχα πάθει πλάκα με τους guitar heroes. Σκάγανε ο ένας πίσω από τον άλλο : Joe Satriani, Vinnie Moore, Tony McAlpine, Marty Friedmn, Jason Becker....

Έχετε ακούσει τα σόλο άλμπουμ τους ?

Για δείτε τώρα το παρακάτω :

http://www.youtube.com/watch?v=tYIZP1hrfZI&feature=PlayList&p=4D60C38D0EBC13CF&playnext_from=PL&index=7

Όταν το είδα σοκαρίστηκα, με πήρανε τα κλάματα....
Τελευταίο πράγμα που ήξερα για τον Jason Becker ήταν που αντικατέστησε τον Steve Vai στο σχήμα του David Lee Roth.....

Edited by - KERRY KING on 05/06/2010 19:50:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2010, 19:47:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Jason Becker- Ένας μεγάλος κιθαρίστας

Ένας μεγάλος κιθαρίστας που διάλεξε τι θα κάνει στην ζωή του, αλλά αυτή είχε ...άλλα σχέδια!

Τον Jason Becker σίγουρα οι οπαδοί των guitar solos κομματιών θα τον ξέρουν σαν έναν Νεοκλασικό metal κιθαρίστα.

16 χρονών, αποφάσισε να κάνει τα κόκκαλα του Pagannini να τρίξουν, παίζοντας αστραπιαία και αναίμακτα το 5th Caprice! Μέχρι τότε, τα λόγια του Malmsteen ήταν ότι "είναι σχεδόν αδύνατο να παιχτεί ολόκληρο και άρτια σε κιθάρα"!

Στα 16 του, η σβελτάδα του πάνω στο fretboard και η δύναμη του να συνθέτει, είχαν πια ξεφύγει από κάθε έλεγχο. Εκείνο το διάστημα ένωσε τις δυνάμεις του με έναν άλλο βιρτουόζο που δεν ήταν άλλος από τον Marty Friedman, και δημιούργησαν το τελειότερο κιθαριστικο δίδυμο που έγινε ποτέ, με το δικό τους band ονόματι Cacophony.

(Με τους Cacophony, είχε γίνει πλέον διάσημος για το τρικ με το Yo-yo που έπαιζε με το δεξί, ενώ με το αριστερό έπαιζε κιθάρα! Δείτε το βίντεο που ακολουθεί και χαζέψτε..... )

http://www.youtube.com/watch?v=9WqE_q3kFUM&feature=related

Ο πιο ταλαντούχος και παράλληλα και πιο "καταραμένος" guitar player, έμελε να χτυπηθεί αλύπητα από την ασθένεια ALS (Amyotrophic Lateral Sclerosis) που του αφαίρεσε την ικανότητα να παίζει, να μιλαει, αλλά όπως επίσης και κάθε άλλης κίνησης του σώματος του. Αυτό που δεν κατάφερε να τσακίσει, είναι το κουράγιο και η δύναμη του για ζωή, αλλά και για την μουσική που τόσο αγάπησε. Έχοντας την ικανότητα να κινεί μόνο τα μάτια του ως μόνη του επαφή με τον έξω κόσμο, και με την βοήθεια ενός υπολογιστή που έχει ως μέσο εισαγωγής την κίνηση των ματιών του (ένα ειδικό κύκλωμα που εξέλιξε ένας φίλος του, μαζί με την υποστιρηξη από τον πατέρα του), μπορεί και συνθέτει μουσική κανονικότατα!

(Πηγη : http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=News&file=article&sid=2147)

Να προσθέσω ότι γεννήθηκε στις 22 Ιουλίου του 1969 και η ασθένεια τον χτύπησε στην ηλικία των 20 κατά την ηχογράφιση του A Little Ain't Enough άλμπουμ του David Lee Roth. Αρχικά του είχανε δώσει 3 με πέντε χρόνια ζωής. Από το 1996 έχασε πλέον την ικανότητα να μιλάει, καθώς η ασθένεια έφτασε στο peak της και έπρεπε να διασωληνωθεί.

Η δισκογραφία του (δώστε προσοχή στις ημερομηνίες)

Cacophony

* Speed Metal Symphony (1987)
* Go Off! (1988)

Marty Friedman

* Dragon's Kiss (1988)

Solo

* Perpetual Burn (1988)
* Perspective (1995)
* The Raspberry Jams (1999)
* The Blackberry Jams (2003)
* Collection (2008)

David Lee Roth

* A Little Ain't Enough (1991)

Other works

* Richie Kotzen (1989, producer)

Δεν έχω άλλα να πω, μια επίσκεψη στο site του αξιζει από ΟΛΟΥΣ, φανς του μέταλ και μη....

http://jasonbeckerguitar.com/

JASON BECKER - ΕΝΑΣ ΜΕΓΑΛΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ


Edited by - KERRY KING on 05/06/2010 19:57:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2010, 23:49:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό το στυλ μουσικής με σολο δε μου πολυάρεσε ποτέ. Μόνο με το Σατριάνι τα έχω καλά...αλλά πραγματικά συγκλονιστική η ιστορία που μας δίνεις kerry king

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2010, 12:36:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το πόσταρα και σε άλλο θέμα, για την πολιτική του διάσταση.

Εδώ το ποστάρω καθαρά για την μουσική τους....

Δεν τους ήξερα τους SABATON, έχουν όμως όλα τα στοιχεία για να γίνουν η αγαπημένη μου epic metal μπάντα

http://www.youtube.com/watch?v=Cr00QE1uLU8&feature=related

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2010, 14:21:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εντάξει απλά τα σπάνε οι SABATON. Πάντως οι Γιατροί του ερυθρού σταυρού της Ελλάδας είχαν αποκλειστεί αν θυμάμαι καλά επειδή είχαν βοηθήσει την Σερβία. Δεν αποκλείεται να το είχαν αυτό στο νού τους όταν έφτιαχναν το κομμάτι, γιατι απ' ότι άκουσα εμπλέκονται και Σέρβοι στο band.


Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 20/06/2010 14:35:11

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 20/06/2010 14:38:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2010, 12:35:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν την Πέμπτη έιχα πάει στους Big Four και έμεινα με τις καλύτερες εντυπώσεις! Τα έδωσα όλα στους αγαπημένους μου Αnthrax και Megadeth με μπόλικο headbanging, σπρωξίδι και γύρω γύρω όλοι στα pits! Δυστυχώς ο ήχος δεν ήταν συνέχεια καλός και η συρρικνωμένη χρονική διάρκεια(1 ώρα έκαστος) των συγκροτημάτων της τετράδας του thrash που έπαιξαν πριν τους Metallica μετρίασε κάπως την εικόνα τους σε σχέση με τους headliners οι οποίοι είχαν τον καλύτερο και δυνατότερο ήχο καθώς και το εντυπωσιακότερο stage show (φωτιές, γιγαντοοθώνες, φωτισμό κτλ).

Η βροχή μόνο μας ξενέρωσε η οποία χτύπησε μόλις τέλειωσαν οι Megadeth και άρχισαν οι Metallica (βουντού του Mustaine?) η οποία μας έκανε παπιά και είναι θαύμα που δεν αρπάξαμε πνευμονία. Ελπίζω σύντομα να ξαναδούμε την μεγάλη τετράδα αλλά ξεχωριστά το κάθε γκρουπ σε δική του συναυλία ώστε να ευχαριστηθούμε περισσότερη μουσική.

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2010, 13:15:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
βουντού του Mustaine?

Ο Mustaine είναι καλός χριστιανός... Έχει βρει τον Ιησού... Ντροπή να λες τέτοια πράγματα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2010, 15:29:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2010, 15:27:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όποιος δεν ήταν χτεσ στις 28/6/10 στη Μαλακάσα ΕΧΑΣΕ...


Τα παληκάρια από τη Γερμανία,οι RAMMSTEIN, έκαναν απλά καταπληκτικό σόου...


Τα φλογοβόλα στο live δεν έχουν καμία σχέση με αυτό που βλέπουμε στα DVD, νιώθεις τη ζέστη στο πρόσωπο σου και το χρώμα της φωτιάς σε κάνει να μένεις με ανοιχτό το στόμα


Το μόνο που δε μου άρεσε είναι το mosh... ρε παιδιά...είναι μοναδικές οι στιγμές...και εσείς γυρίζετε πλάτη στη σκηνή και σπρώχνεστε...έλεος...σεβασμό στην τέχνη


Να μας ξανάρθουν...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2010, 09:27:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΖΗΛΕΥΩ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Είδα βιντεάκια από το live των RAMMSTEIN στην Μαλακάσα και πραγματικά νοιώθω ένα τεράστιο κενό......

Ποιός ξέρει, ίσως τους απολάυσω παλαίμαχους πια ύστερα από καμμια δεκαριά χρόνια (παρέα με τον πιστιρικά...)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2010, 17:33:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το βίντεο δε λέει τίποτα...Έχω και τα 2 live DVD τους και τα έχω δει 100 φορές και με το που δούλεψαν πρώτη φορά τα φλογοβόλα, έμεινα να κοιτάω...


Και ο ήχος πολύ δεμένος, ενιαίος. Καλοπροβαρισμένη μπάντα...


Δεν κάνανε εκπτώσεις, μπράβο τους...


Ελπίζω και εγώ να ξανάρθουν, να έρθεις και εσύ με τον πιτσιρικά, εγώ πάλι εκεί θα είμαι Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2010, 20:20:51  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
HEAVY METAL: Ο Πρωταγωνιστής καταφθάνει πάνω σε μία Χάρλευ, σκοτώνει τον δράκο, πίνει μερικές μπύρες και γαμάει την πριγκίπισσα, και φεύγει.

GRIND METAL: Ο Πρωταγωνιστής καταφθάνει, ουρλιάζει κάτι ακατανόητο για περίπου 2 λεπτα και μετά φεύγει...

EPIC METAL: Ο Πρωταγωνιστής καταφθάνει καβάλα σε ένα άσπρο Μονόκερο, αποφεύγει τον δράκο, σώζει την πριγκίπισσα και κάνουν έρωτα μέσα σε ένα μαγικό δάσος

POWER METAL: Ο Πρωταγωνιστής καταφθάνει και αρχίζει να χοροπηδάει κοροϊδευτικά γύρο από τον δράκο, ο δράκος νευριασμένος στην προσπάθεια του να πετύχει τον πρωταγωνιστή καίει την πριγκίπισσα, το κάστρο και το διπλανό χωριό, στο τέλος παθαίνει ανακοπή και πεθαίνει.
Ο ήρωας φεύγει να βρει άλλες πριγκίπισσες.

THRASH METAL: Ο Πρωταγωνιστής καταφθάνει, σκοτώνει τον δράκο και γαμάει την πριγκίπισσα. Απλά και γρήγορα.

FOLK METAL: Ο Πρωταγωνιστής καταφθάνει μαζί με μερικούς φίλους του παίζοντας ακορντεόν, βιολιά, φλάουτα και πολλά ακόμα παράξενα όργανα, ο δράκος αποκοιμάται (απο όλο αυτό τον χoρό).
Ο πρωταγωνιστής φεύγει χωρίς την πριγκίπισσα

VIKING METAL: Ο Πρωταγωνιστής καταφθάνει πάνω σε ένα πολεμικό καράβι, σκοτώνει τον δράκο με το τρομερό του πέλεκυ, τον ψήνει και τον τρώει πίνοντας κρασί από τον κρανίο του, βιάζει την πριγκίπισσα μέχρι θανάτου, λαφυραγωγεί το κάστρο και το καίει πριν φύγει.

DEATH METAL: Ο Πρωταγωνιστής καταφθάνει, σκοτώνει τον δράκο, γαμάει την πριγκίπισσα, την σκοτώνει και φεύγει.

BLACK METAL: Ο Πρωταγωνιστής καταφθάνει τα μεσάνυχτα, σκοτώνει τον δράκο και τον παλουκώνει μπροστά από το κάστρο... μετά σοδομίζει την πριγκίπισσα και πίνει το αίμα της σε μια ιεροτελεστία πριν την σκοτώσει... υστερα ανασκολοπίζει την ξεπαρθενεμένη πριγκίπισσα.

GORE METAL: Ο Πρωταγωνιστής καταφθάνει, σκοτώνει τον δράκο και σκορπίζει τα εντόσθια του μπροστά από το κάστρο, γαμάει την πριγκίπισσα και την σκοτώνει... μετά γαμάει το νεκρό κορμί, ανοίγει την κοιλιά και τρώει τα έντερα της, γαμάει το πτώμα για τρίτη φορά, το καίει και μετά γαμάει ότι έχει απομείνει για μία τελευταία φορά.

DOOM METAL: Ο Πρωταγωνιστής καταφθάνει, βλέπει το μέγεθος του δράκου και σκέφτεται ότι δεν θα τον νικήσει ποτέ, παθαίνει κατάθλιψη και αυτοκτονεί. Ο δράκος τρώει το πτώμα και την πριγκίπισσα... και είμαστε όλοι καταδικασμένοι.

PROGRESSIVE METAL: Ο Πρωταγωνιστής καταφθάνει με το όργανο της επιλογής του και παίζει ένα απίστευτο σόλο για 26 λεπτά, ο δράκος αυτοκτονεί από βαρεμάρα. Ο πρωταγωνιστής πάει στο δωμάτιο της πριγκίπισσας, αλλάζει όργανο και της παίζει ακόμα ένα solo με όλες τις τεχνικές που έμαθε τον τελευταίο χρόνο... η πριγκίπισσα αποδρά και τώρα ψάχνει τον Heavy Metal πρωταγωνιστή.

GLAM METAL: Ο Πρωταγωνιστής καταφθάνει, ο δράκος γελάει με την εμφάνιση του και τον αφήνει να περάσει. Ο πρωταγωνιστής κλέβει το μακιγιάζ της πριγκίπισσας και προσπαθεί να βάψει το κάστρο με ένα πανέμορφο λιλά χρώμα.

INDUSTRIAL METAL: Ο Πρωταγωνιστής καταφθάνει φορώντας ένα λαδωμένο παλτό, κάνει χυδαίες χειρονομίες στον δράκο και συνοδεύεται έξω από την χώρα των θαυμάτων απ τους φρουρούς ασφαλείας.

CHRISTIAN METAL: Ο Πρωταγωνιστής περνάει καθώς γυρνάει από την εκκλησία και τραγουδάει μία μελιστάλακτη μπαλάντα στον δράκο για το πόσο τον αγαπάει ο Ιησούς και ότι ο δράκος πρέπει να γυρίσει σε αυτόν.
Ο Δράκος αλλαξοπιστεί αμέσως και πάει να εξομολογηθεί.
Όταν η πριγκίπισσα προσπαθεί να "ευχαριστήσει" τον ήρωα της απαντάει ότι δεν κάνει σεξ πριν τον γάμο.

TECH METAL: Ο Πρωταγωνιστής παίζει ένα ολόκληρο τονικό riff αλλάζοντας ανάμεσα στα 11/16 και 13/16 με το αριστερό του χέρι καθώς χτυπάει μία αυξανόμενη χρωματική σειρά με το δεξί. Ο Δράκος παθαίνει ένα μαζικό εγκεφαλικό ανεύρυσμα και πεθαίνει. Η πριγκίπισσα πάει σε μουσική σχολή για να καταλάβει τι στο διάολο έπαιζε ο πρωταγωνιστής.

SPEED METAL: Ο Πρωταγωνιστής καταφθάνει με απίστευτη ταχύτητα, φρενάρει απότομα και καρφώνεται πάνω στον τοίχο του κάστρου, ο δράκος πεθαίνει απο τα γέλια.


NOVUS ORDO SECLORUM
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2010, 00:43:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γ@@ω την ατυχία μου, την πριγκηπέσα την έχω, ο δράκος όμως που είναι για να γίνω ολοκληρωμένος μεταλλάς…

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2010, 10:34:41  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
να σου κλεισω ενα εισιτηριο για το Κομοντο, οπου βρισκονται οι περιφημοι "Δρακοι του Κομοντο"... ωστε να ολοκληρωθεις ως μεταλας


Αλλα.... δεν μας ειπες, σε πια κατηγορια εισαι?


NOVUS ORDO SECLORUM

Edited by - PREDATOR on 03/08/2010 10:35:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2010, 20:01:25  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
- Τι σημαίνει στα ελληνικά το όνομα του τραγουδιστή των IRON MAIDEN, BRUCE DICKINSON;
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
- ΒΡΑΣΙΔΑΣ ΠΟΥΤΣΟΜΕΣΟΓΙΟΣ


NOVUS ORDO SECLORUM
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2010, 01:22:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
PREDATOR -Αλλα.... δεν μας ειπες, σε πια κατηγορια εισαι?

Μου αρέσει πολύ το EPIC και DOOM METAL, αλλά πάνω από όλα η καλή ROCK και HEAVY μουσική, βέβαια όχι πως είμαι αδιάφορος και σε άλλα είδη μουσικής…

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2010, 13:19:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μιας κι είχα την ευκαιρία να "εντρυφήσω" και πάλι στα μουσικά μου ακούσματα αυτές τις ημέρες και να αναζητήσω νέες κυκλοφορίες, έχω να προτείνω δύο πολύ καλά - κατά την γνώμη μου πάντα - albums.

Το ένα είναι το Dark Sanctuary από το ομώνυμο gothic/atmospheric συγκρότημα που κυκλοφόρησε τον τελευταίο χρόνο.
Ομολογώ πως το συγκεκριμένο συγκρότημα είναι ένα από τα αγαπημένα μου οπότε δύσκολα θα μπορούσα να παραμείνω αδιάφορος στο άκουσμα κάποιας νέας δουλειάς τους.

Το άλλο album είναι το Sitra ahra από τους Therion το οποίο πιστεύω δεν θα απογοητεύσει ούτε τους λάτρεις του symphonic metal ούτε τους φανταικούς οπαδούς του συγκροτήματος...





In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2010, 15:32:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dying - welcome back...
Αναμένουμε ιστορίες από τα πολεμικά σου κατορθώματα...

Λοιπόν: εγώ προτείνω από τους Rhapsody το The frozen tears of angels και από τους Blind guardian το At the edge of time... Και τα δύο δεν είναι ακριβώς στο προηγούμενο στιλ τους, αλλά δεν παύουν να είναι αρκετά καλά...
Τα άλλα δύο που γράφεις σκοπεύω να τα βάλω στο χέρι μου από Σεπτέμβριο...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 12 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy