ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 Metal, Gothic (και άλλα...) Νο 4
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 12
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2009, 09:37:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Την ερωτιση την εκανα πιο πολυ ρητωρικα, προς προβληματισμο του καθενα μας. Χαιρομαι ομως που απαντισες. Εγω δεν μπορω να θεωρισω ουτε τα στιχιωδη για τον εσωτερισμο, οποτε δεν ειμαι και σε θεση να απαντισω σε αυτο το ερωτιμα, αλλα νομιζω πως βρησκεσε πολυ κοντα στην απαντιση που θα εδινα και εγω

Αγαπητέ Dark_kronos, μέχρι τώρα έχω συναντήσει αρκετούς ανθρώπους οι οποίοι για διάφορους λόγους προσπάθησαν να οριοθετήσουν την έννοια του εσωτερισμού και να την περικλείσουν μέσα σε καλούπια και να τη μορφοποιήσουν ανάλογα με τις προσδοκίες τους ή τις ήδη γνωστές εμπειρίες τους.

Στις περισσότερες περιπτώσεις, οι άνθρωποι αυτοί δυστυχώς οδηγήθηκαν στον δογματισμό και στην εκούσια τύφλωση...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2009, 18:12:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όσο γι'αυτό που λες, kronos, (καλώς ήρθες, κι από μένα) ότι το θέμα ξεστρατίζει, έχεις δίκιο, αλλά όπως βλέπεις έχει φτάσει ήδη στο 4ο μέρος, που σημαίνει ότι είμαστε μια παρέα εδώ και χρόνια, οπότε, όπως καταλαβαίνεις, είναι λογικό να συζητάμε και κανά άσχετο ζήτημα πότε πότε.

Και φυσικά ισχύουν και οι λόγοι που ανέφερε ο "αρμόδιος" D_I.

Όσο για τη σχέση μέταλ και εσωτερισμού, πέραν το ότι δε μπορούμε να ορσίσουμε τον εσωτερισμό ως κάτι συγκεκριμένο, εγώ ούτε μπορώ να αναπτύξω εσωτερισμό ακούγοντας π.χ. thrash, αλλά πολύ περισσότερο, αυτό που εγώ σκέφτομαι ως εσωτερισμό, μπορώ άνετα να το αναπτύξω και με π.χ. ινδιάνικη μουσική. Και δεν εννοώ αυτοσυγκεντρώσεις, γιόγκα κλπ.

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2009, 07:30:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και δεν εννοώ αυτοσυγκεντρώσεις, γιόγκα κλπ.

Then, what does the poet mean?


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2009, 12:51:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι αρκετά δύσκολο να το εξηγήσω, καθώς δεν έχω βάλει όρια. Απλά θέλω να το διαφοροποιήσω από μια συγκεκριμένη κατάσταση συγκέντρωσης, η οποία έχει κάποιες προϋποθέσεις, όπως η αποκοπή από το περιβάλλον, ο διαλογισμός κλπ.

Πιο πολύ θα το παρομοίαζα με φιλοσοφικές αναζητήσεις, από την άποψη ότι πάντα, ενώ ξεκινάω ένα ταξίδι με εσωτερικό προορισμό, πάντα καταλήγω να θεωρώ τα πάντα ένα. Ένα σύνολο του οποίου κομμάτι είμαι κι εγώ. Βέβαια ίσως να φταίει ο επιστημονοκεντρικός ορθολογισμός που με διακατέχει συνήθως... Στενόμυαλος άνθρωπος...

Τι έγινε, κανα καινούριο cd ακούσαμε;

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2009, 07:21:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πιο πολύ θα το παρομοίαζα με φιλοσοφικές αναζητήσεις, από την άποψη ότι πάντα, ενώ ξεκινάω ένα ταξίδι με εσωτερικό προορισμό, πάντα καταλήγω να θεωρώ τα πάντα ένα. Ένα σύνολο του οποίου κομμάτι είμαι κι εγώ.

Πιστεύω πως το εσωτερικό αυτό ταξίδι είναι ένας από τους κύριους - αν όχι ο κύριος - στόχους αυτού που αποκαλούμε "εσωτερισμός".
Μια στροφή προς τα μέσα, μια προσπάθεια να ανακαλύψεις και να δεις τον εαυτό σου όπως πραγματικά είναι και να τον εντάξεις στο γενικότερο σύστημα γύρω σου.
Κι αυτό είναι πολύ πιο δύσκολο από το να προσπαθήσεις να γνωρίσεις τον υπόλοιπο κόσμο...






In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2009, 03:10:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"World cundalini is on the rise,a new empire soon to come" απο τους Αξεπεραστους THERION ......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2009, 08:59:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πριν κάμποσες μέρες έβαλα να ακούσω Therion και για άλλη μια φορά η βελόνα κόλλησε στο Abraxas...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
NightElf
Νέο Μέλος

Greece
18 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2009, 01:12:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NightElf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα(τι καλησπέρα δλδ τέτοια ώρα που είναι :P ) και από μένα!Πραγματικά δεν περίμενα να βρω τέτοιο τόπικ στο συγκεκριμένο φόρουμ!Εν8ουσιάστηκα Anyway διαβάζοντας παραπάνω έμαθα και κάποιες νέες μπάντες που δεν γνώριζα και thnx για αυτό.Με ενδιαφέρει και η περαιτέρω συζήτηση και ανταλλαγή απόψεων για νέες μπάντες(καθ'οτι και ραδιοφωνική παραγωγός).Και όσον αφορά τη μέταλ και τον εσωτερισμό,θέμα που θίχτηκε σε κάποιο σημείο,εγώ πιστεύω πως οποιαδήποτε μουσική μπορεί να σε στρέψει στον εσωτερισμό(κυρίως μέσω στίχων κατά τη γνώμη μου)και στη σκέψη και περισυλλογή καταστάσεων που περιγράφονται στα κομμάτια.Εγώ δλδ αυτό παθαίνω :p
Metal ρε μ...παιδια!!!xD
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2009, 01:02:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εμενα η βελονα ή μαλλον το laser κολλαει σε ολους τους δισκους των THERION απο το THELI κυριως και μετα.
Και κατι αλλο.Το heavy metal ειναι το ειδος της μουσικης με την ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ποικιλια ως προς την θεματολογια των στιχων του.Καμμια αλλη μουσικη δεν το καταφερνει αυτο.Μελετω αυτην την πλευρα του metal αρκετα χρονια και σας προσκαλω να το διαπιστωσετε κι εσεις διαβαζοντας στιχους των δισκων που εχετε στην κατοχη σας (αν δεν το εχετε ηδη κανει).Σιγουρα θα εκπλαγειτε οταν διαπιστωσετε ποσα διαφορετικα θεματα προβαλλονται/θιγονται μεσω των στιχων....και σιγουρα η μελετη των στιχων ειναι μια πρωτης ταξεως ευκαιρια για να σταματησουν καποιοι (εκτος metal εννοω) να κατηγορουν αυτο το παρεξηγημενο μουσικο ειδος.Και μιλαω ΜΟΝΟ για το metal και θεματα των στιχων του.ΟΧΙ για to rock.Αυτο αν θελετε το συζηταμε αλλη στιγμη....Προς το παρον,
"I'm just thinking aloud,isn't thinking allowed" ...φοβερo λογοπαιγνιο απο τους αξεπεραστους (στιχουργικα τουλαχιστον) Skyclad !!!

Edited by - Masvidal on 11/02/2009 01:19:32

Edited by - Masvidal on 11/02/2009 01:21:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2009, 08:48:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Masvidal, έχεις δίκιο για την ποικιλία που υπάρχει στην θεματολογία των στίχων του heavy metal αλλά και γενικότερα του metal και του gothic.
Παρόλα αυτά είναι - και θα είναι για πολύ καιρό ακόμα - παρεξηγημένο.
Κάποιος ο οποίος δεν έχει ιδιαίτερη εμπειρία από το συγκεκριμένο είδος μουσικής, θα ακουστεί μόνο στο άκουσμα της μουσικής που θα του φανεί παράξενη οπότε και θα την απορρίψει.

Δεν θα μείνει εύκολα στους στίχους ενός τραγουδιού από Cradle Of Filth, από Sopor Aeternus ή από The Sins Of Thy Beloved...



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2009, 16:23:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωπ, ξαναξύπνησε το τόπικ!

NightElf ραδιοφωνική παραγωγός; Για πες, για πες!

Παίδες πράγματι το μέταλ κυριολεκτικα μπορεί να συνδεθεί με οποιοδήποτε μέρος της ζωής σου και της σκέψης σου. Είναι μεγάλο όσο και όλα τα υπόλοιπα είδη μουσικής μαζεμένα! Χώρια που συχνά μπαίνει και στα χωράφια τους!

Αλλά το Σάββατο, στους Kreator, παρατήρησα μια σχετική στενομυαλιά. Είχα βγει το προηγούμενο βράδυ με τον Chrigel των Eluveitie, κι ενα session κιθαρίστα τους, και όταν τους ρώτησα σχετικά με την ακυρότητα του billing, μου είπαν ότι ίσα ίσα βοηθάει να γνωρίζει περισσότερος κόσμος την μπάντα κλπ. Λέω από μέσα μου "καλά, να δεις τι θα γίνει αύριο"...

Πράγματι, 15-25άχρονοι νεάντερταλ να μην ξέρουν καν το όνομα της μπάντα [Ελ(ου)βέιτι] ούτε τι παίζουν, και να χλευάζουν μιλόντας για βοσκούς με προβοιές. Δεν τους χάλασε που οι βοσκοί πήγαν να γκρεμίσουν το κτήριο κι ας είχαν χάλια ήχο.

Κατά τ' άλλα, τα ίδια ζώα θα έρθουν και μεθαύριο Amon Amarth, όχι όμως γιατί τα τραγούδια τους είναι ηρωικά έπη, αλλά για να τα "σπάσουνε ρεεεεεε".

Ουγκ.

Κλασσικά, τα 'πα και ξεθύμανα, και σας αφήνω μεεεεε

http://www.youtube.com/watch?v=OL4J9GlK4lM

Thor, Odin's son, protector of mankind, ride to meet your fate, your destiny awaits

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NightElf
Νέο Μέλος

Greece
18 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2009, 20:36:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NightElf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξύνεις πληγές τώρα ρε crucifire!Kreator εεε??Με Caliban και Eluveite(νοσταλγικό ύφος).....Πολύ θα θελα να χα πάει.Τεσπα,όσο για αυτό στο οποίο εσύ αναφέρεσαι ωσ στενομυαλιά μερικών 15-25άχρονων νεάτερνταλ,εγώ θα το έλεγα αμάθεια/ημιμάθεια και ακολούθηση του ρεύματος της εποχής(γιατι όπως και να το κάνουμε το μέταλ έχει παρει τα πάνω του τον τελευταίο καιρο).Το ίδιο θεμα συζήτησης είχαμε και με ενα φίλο τις προάλλες και καταλήξαμε στο ότι μέταλ παιδεία αποκτας μετά από πολυ πολύ καιρό και ακόμη περισσότερα ακούσματα του είδους.Δεν ξυπνάς μια μέρα και λες''Θα γίνω μεταλάς για να πουλήσω μαγκιά''.Και για να μην πολυλογώ(γιατί πιστεύω πως καταλάβατε πάνω κάτω τι θέλω να πω),καλό είναι να μην μένουμε στο 'φαίνεσθε'(headbanging,moshpit,ξύλο,μπύρες και γκόμενες),αλλά να ψαχνόμαστε διαρκώς.
Crucifire,σχετικά με αυτό που με ρώτησες,μπορείς να μας ακούς στο fm1.teicrete.gr τις Τετάρτες 7-9.Οποιαδήποτε σχόλια δεκτά :P

...Lost in Necropolis...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2009, 00:27:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά, δεν υπάρχει αυτό! Πρώτη φορά άτομο γράφει με την πρώτη σωστά το nick μου, κι όχι Crusifire!

Τεσ' πα, δίκιο έχεις ως προς την ημι/αμάθεια, αλλά τους παρατηρώ, και μου μοιάζουν απίστευτα με την καθυστέρηση που βλέπω σε μεταλάδες του '80, σε ντοκιμαντέρ κλπ. Ακατέργαστα πνεύματα, που κάνουν ότι βλέπουν σε βιντεάκια στο YouTube, χωρίς να ξέρουν γιατί το κάνουν. Οι μισοί 80άδες, και οι άλλοι μισοί emoκάτι...

Και βλέπω τώρα και ανθρώπους 40-50 χρονών να σκάνε με μπλουζάκι Eluveitie και να παθαίνω την πλάκάρα μου. Κυρίως γιατί τους ίδιους είχα ξαναδεί τις προάλλες στους Epica και στους Ensiferum!

Που θα πάει, δε θα μάθουν κι αυτά...

quote:
μπορείς να μας ακούς στο fm1.teicrete.gr τις Τετάρτες 7-9.Οποιαδήποτε σχόλια δεκτά :P

Α, ναι, σας ακούνε κάποιοι φίλοι μου από Κρήτη. Την Τετάρτη θα συντονιστώ. Δέχεστε και requests; Κάτι από Ensiferum κύριε πρόεδρε;

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NightElf
Νέο Μέλος

Greece
18 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2009, 05:01:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NightElf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δέχεστε και requests; Κάτι από Ensiferum κύριε πρόεδρε;

α)Έχω κάνει αφιέρωμα στους Esiferum,κρίμα το έχασες:P
β)Φυσικά και δεχόμαστε οποιαδήποτε παραγγελιά,έπειτα από τηλεφωνική επικοινωνία,και αν φυσικά η παραγγελιά συμφωνει με το όλο ύφος της εκπομπής.Σκεφτόμουν αφιέρωμα στη symphonic metal για επόμενη Τεταρτη,αλλά αν μου δώσεις ένα καλό λόγο και ένα καλό κομμάτι,μπορεί και να βάλω.Και όλα αυτά επειδή είμαι καλός άνθρωπος :P
P.S.:Btw,που χάθηκαν ρε παιδιά όλοι οι μεταλλάδες???

...Lost in Necropolis...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2009, 09:24:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
NightElf

...Lost in Necropolis...


Κι εσύ?

quote:
P.S.:Btw,που χάθηκαν ρε παιδιά όλοι οι μεταλλάδες???


Εδώ είμαστε φίλη NightElf, απλά τρέχουμε από δω κι από κει και κάνει κάποιο καιρό το τόπικ να μας δει.

Καλημέρα με αυθεντικούς μέταλ ήχους από τα θρυλικά 80'ς

http://www.youtube.com/watch?v=Mycfq4h11Fc&feature=related


Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
NightElf
Νέο Μέλος

Greece
18 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2009, 15:07:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NightElf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κι εσύ?

Ναι,και εγώ my friend, αλλά πιστεύω πως και ο καθένας μας μπορεί να ζει στην δική του νεκρόπολις,αναλόγως πως την ορίζει.
Όσο για το που χάθηκαν όλοι οι μεταλλάδες,δεν εννοώ απαραιτήτως εδώ μέσα αλλά και γενικότερα,εκει έξω
Καλησπέρα και από μένα,και σας χαιρετώ με το παρακάτω,γνωστο και ως"το κομμάτι με τα απίστευτα σόλο,που όσες φορές και να ακούσω δεν θα το βαρεθώ ποτέ!".Απλά αράξτε και απολαύστε!
http://www.youtube.com/watch?v=12pywl9zNIE

...Lost in Necropolis...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2009, 08:26:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάτι για τι οποίο χαίρομαι είναι που βλέπω τη NightElf να γίνεται μόνιμο μέλος της παρέας αυτού του θέματος.
Όσο να 'ναι, στο θέμα αυτό ανέκαθεν οι άνδρες υπερτερούσαν αριθμητικά.

quote:
Όσο για το που χάθηκαν όλοι οι μεταλλάδες,δεν εννοώ απαραιτήτως εδώ μέσα αλλά και γενικότερα,εκει έξω

Δε νομίζω ότι χάθηκε κανένας.
Αυτοί οι οποίοι ακούνε σταθερά metal ή gothic κλπ υπάρχουν και θα συνεχίσουν να υπάρχουν.
Απλώς με το πέρασμα του καιρού έχουν ξεπηδήσει τόσα άλλα είδη και τόσα δήθεν φαινόμενα που επειδή πληθαίνουν, νομίζουμε ότι χάθηκαν οι original.




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2009, 13:01:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
α)Έχω κάνει αφιέρωμα στους Esiferum,κρίμα το έχασες:P

Τι;! ΤΙ;! ΟΧΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ
Μου λες ότι υπάρχει άτομο στην άκρη της Ελλάδας, που ξέρει τους Ensiferum, κι όχι μόνο αυτό, αλλά έκανε και αφιέρωμα σε αυτούς, και εγώ, που είναι η αγαπημένη μου μπάντα, τους έχασα;;;!!!

Ή το επαναλαμβάνετε, ή έρχομαι κάτω με το σπαθί μου και σας στέλνω straight to Valhalla!!!

Kαλά λέω ρε γαμώτο ότι πρέπει να μετακομίσω Κρήτη. Είναι το απόλυτο μέταλ νησί... χάλασε και το Άβαλον στα Χανιά γαμώτο...

Kαλά, κοίτα, εγώ απλά θα σου πω από τώρα, επειδή δεν είμαι και του τηλεφώνου, αν μπορείς βάλε την Τετάρτη κάτι από Ensi. Οτιδήποτε, κι αν κολλάει φυσικά στο ύφος της εκπομπής.

http://www.youtube.com/watch?v=Br2o85GjDeo

Πάτησα pause σε αυτό για να ακουσω τους Funkadelic. Ενδιαφέρουσα αλλάγή...

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NightElf
Νέο Μέλος

Greece
18 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2009, 21:32:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NightElf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dying_Incubus
Κάτι για τι οποίο χαίρομαι είναι που βλέπω τη NightElf να γίνεται μόνιμο μέλος της παρέας αυτού του θέματος.
Όσο να 'ναι, στο θέμα αυτό ανέκαθεν οι άνδρες υπερτερούσαν αριθμητικά.

Ελπίζω να μην σε ενοχλεί το γεγονός ότι προστέθηκε μια κοπέλα στην ανδροκρατούτμενη παρέα σας(και δεν το λέω προσβλητικά,αλλά αρκετοί μεταλλάδες που ξέρω έχουν μια προκατάληψη)
quote:
νομίζουμε ότι χάθηκαν οι original

Μακάρι να είναι αυτό που λες και να μην χάθηκαν όντως,ξενερωμενοι από αυτά τα νέα φαινόμενα.

quote:
crucifire
Ή το επαναλαμβάνετε, ή έρχομαι κάτω με το σπαθί μου και σας στέλνω straight to Valhalla!!!

Kαλά λέω ρε γαμώτο ότι πρέπει να μετακομίσω Κρήτη. Είναι το απόλυτο μέταλ νησί... χάλασε και το Άβαλον στα Χανιά γαμώτο...



Έλα ρε κάτω να κονταροχτυπηθούμε :P Αν σε χαλάει τόσο η Αθήνα (γιατί αν κατάλαβα καλά από κει είσαι) μπορούμε να κάνουμε ένα swap places.Και ναι όντως το Αβαλον μπορεί να χάλασε κ ο Μύθος να έκλεισε,αλλά έχει Gravity,Praksis,4 Epoxes kai Elli(για επιλεγμένες βραδιές μόνο βεβαια!)Αυτά περί διασκέδασης..Αν μπορέσω θα σου βάλω Ensi!

...Lost in Necropolis...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
NightElf
Νέο Μέλος

Greece
18 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2009, 23:45:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NightElf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
A!Να σημειώσω και κάτι άλλο που ξέχασα!Όσο υπάρχουν τέτοια θέματα ανοιχτά,σχετικά με μέταλ,εγώ πάντα μέσα φίλε Dying_Incubus!
METAL ΡΕ Μ...ΠΑΙΔΙΑ!!! :p

...Lost in Necropolis...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2009, 14:20:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι λες ρε, τι να έρθεις να κάνεις εδώ; Το μόνο μέταλ που θα βρεις είναι στα Εξάρχεια, όπου και πάλι είναι ό,τι να 'ναι... Καμία συνοχή, καμία συμφωνία, απλά ό,τι να 'ναι... Άμα θες ανταλλαγή, ευχαρίστως!

Αυτά που μου είπες είναι anywhere near Χανιά; Γιατί όποτε ξαναβρώ χρόνο+φράγκα για εκεί με βλέπω...

Tonight's the night brothers κι εχω μια ημικρανία turbo...

Γιαααααργκ

http://www.youtube.com/watch?v=0iGWjXR_vso

Aaaaasaaaatoooooor

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NightElf
Νέο Μέλος

Greece
18 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2009, 20:23:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NightElf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξέρεις σε πόσα live θέλω να πάω,και απλά δεν μπορώ γιατί δεν έχω μέρος να μείνω(σε γνωστούς δεν θέλω να υποχρεώνομαι)και δεν είναι κ ακίνδυνο για μια κοπέλα να κοιμάται στα παγκάκια.Οπότε λεω ναι στο θέμα της ανταλλαγής.Όσο για τα μαγαζιά τα οποία προανέφερα,ναι,είναι όλα στα Χανιά(στο Αβαλον δούλευα παλιά κιόλας)και πιστεύω αξίζει να τα επισκεφτείς.Amon απόψε ε??Εμείς εδώ έχουμε πάρτυ,η λέσχη χαρλεάδων!Και επειδή η μέρα είναι special,πείτε "άντε γ... Βαλεντίνε" και κοιτάξτε να περάσετε κα(υ)λά!Κ καλά πιώματα!Αdios ...μέχρι την επόμενη φορά

...Lost in Necropolis...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2009, 17:38:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νιώθω σα να με έχει ποδοπατήσει ένα κοπάδι μανιασμένων ταράνδων... και ο Johan Hegg που τους κυνηγούσε. Δηλαδή όπως ένιωθα και μετά το προπερσινο λαιβ τους... Με τους Amarth τελικά δε χρειάζεται να μπεις στο pit. Η μουσική σε δέρνει από μόνη της. Αν δεν είχαμε και τη βαβούρα της χαμηλοκουρδισμένης κιθάρας του Μικονεν...

Φοβερός ήχος, ντραμς πολυβόλα, rythm section οδοστροτήρας, μελωδική κιθάρα λίγο ρηγμένη δυστυχώς, κι ο νταλικέρης σε απίστευτα κέφια (ζήτω η κόκα) με κάθε συλλαβή να ακούγεται σαν το μάγκνουμ του Harry Callahan...

Kαι του χρόνου!

quote:
Ξέρεις σε πόσα live θέλω να πάω,και απλά δεν μπορώ γιατί δεν έχω μέρος να μείνω(σε γνωστούς δεν θέλω να υποχρεώνομαι)και δεν είναι κ ακίνδυνο για μια κοπέλα να κοιμάται στα παγκάκια.

Υποθέτω ότι μπορείς να πάρεις βραδυνό πλοίο/αεροπλάνο για επιστροφή, μετά τη συναυλεία... Αλλά όπως και να 'χει, άμα είναι να πληρώνεις τρεις φορές το εισητήριο της συναυλείας, χαρήκαμε... Έχεις δίκιο.

Τελευταία φορά που πήγα στο Άβαλον ήταν Απρίλιος του 2006, πρωί, και νόμιζα ότι ήμουν σε άλλη χώρα! Ήταν όπως ακριβώς φανταζόμουν τις καφετέριες στη Φινλανδία π.χ.

quote:
Και επειδή η μέρα είναι special,πείτε "άντε γ... Βαλεντίνε"

Καλά, εγώ αυτό λέω σε κάθε χριστιανική γιορτή και έθιμο, αλλά είχε πλάκα να ακούς το Johan να λέει την ίδια φράση! Δηλαδή νομίζω ότι την είπε. Οι λέξεις Valentine και gamisou/gamisi ήταν καθαρές!

Εσείς πως περάσατε χαρλεάδες;

Κανάς άλλος από δω μεσα ήταν χθες Amarth;

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NightElf
Νέο Μέλος

Greece
18 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2009, 21:19:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NightElf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σήμερα τσέκαρα βιντεάκια που ανέβηκαν youtube απο το live των Amarth.Πολύς κόσμος,πολύ headbanging,καλός ήχος,ξεσηκωμένο κοινό(Το ίδιο καλα ήταν και Θεσσαλονίκη απ'ότι έμαθα).Μόνο που μου φάνηκε πως ακουγα ένα απόκοσμο βουητό,που δεν ερχόταν ούτε από τα όργανα ούτε από τον κόσμο.Τεσπά,ιδέα μου μάλλον(γιατί τα βιντέο ήταν και ερασιτεχνικά και παρμένα από κινητό).Εσυ που ήσουν εκει crucifire ξέρεις καλύτερα.
quote:
Τελευταία φορά που πήγα στο Άβαλον ήταν Απρίλιος του 2006, πρωί, και νόμιζα ότι ήμουν σε άλλη χώρα! Ήταν όπως ακριβώς φανταζόμουν τις καφετέριες στη Φινλανδία π.χ.

Εγώ δούλευα καλοκαίρι 2007.Και από τότε μέχρι σήμερα έχει αλλάξει πολύ.Έχει χάσει τη "μπρουταλιά" που είχε παλιά(κάνει και ρίμα ;)και το κύρος του σαν μαγαζί,αφού έγινε πιο cult.Πλεόν συχνάζουν γέροι μεταλλάδες και οικογένειες τουριστών με τα παιδιά τους...
quote:
Εσείς πως περάσατε χαρλεάδες;

Και εμείς περάσαμε πολύ καλά!Η λέσχη μοτοσυκλετιστών και φίλων Harley davidson (support 81) ήταν ουσιαστικά ένας υπογειος χώρος.Στο πάτωμα κόκκινο χαλί,τοίχοι καλυμένοι με εξώφυλλα βινυλίων,και πανιά-αφίσες με συνθήματα "Ride or die" ,black lights,μπιλιάρδα και θαμώνες μαλλιάδες,με δερμάτινα και μπαντάνες.Ο χώρος πολύ ευνοικός για live.Έφτασα την ώρα του soundcheck.Πρώτα έπαιξε μία alternative hip-hop μπάντα(Reason to be ή κάπως ετσι λέγονταν)οι οποίοι με τη δικαιολογία ότι δεν είχαν κανει πολλές πρόβες,είπαν 2 κομμάτια και κατέβηκαν.Σειρά είχαν οι 18χρονοι Ηρακλειωτες Off Topic,οι οποίοι έπαιξαν classic kai hard rock(still lovin you,hotel california,tnt,lady of the night,paranoid,doctor doctor κά)και οι οποίοι πραγματικά ξεσήκωσαν τον κόσμο!(να σημειωθεί ότι είχε λίγο κόσμο σχετικά με αυτό που αναμέναμε)Στη συνέχεια έπαιξε μία άλλη μπάντα με κάτι 30-40χρονους,(old school φάση και έτσι)οι οποίοι όμως το κατείχαν καλά το θέμα!!Μετά από 2 μπύρες και πολλά headbanging(ακόμη πονάει ο σβέρκος μου!)ο τραγουδιστής-κιθαριστας τους κυριολεκτικά με τράβηξε απ'τα μαλλιά(καημένα μαλλάκια..)για να πούμε μαζί το edge of thorns.Μετά από αυτους έφυγα,αλλά υποθέτω η βραδια συνεχίστηκε απο μουσική του dj Νίκου Αθηναίου(γιατί κάπου εκεί τον είδα να περιφέρεται).Αυτά...Ωραία ήτανε!
Ααα!Κοιτάτε σκηνικό:αν ήθελες να βγεις έξω για λίγο και μετά να ξαναμπείς,για να μην ξαναπληρώνεις ο πορτιέρης σου έβαζε μια σφραγιδούλα με ένα ζώο,αυτό που ο ίδιος πίστευε ότι σου έμοιαζε!Όταν κάποια στιγμή βγήκα έξω να πάρω ένα τηλέφωνο,μου έβαλε σφραγίδα αράχνη..Εσκασα στα γέλια!

...Lost in Necropolis...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2009, 09:19:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ελπίζω να μην σε ενοχλεί το γεγονός ότι προστέθηκε μια κοπέλα στην ανδροκρατούτμενη παρέα σας(και δεν το λέω προσβλητικά,αλλά αρκετοί μεταλλάδες που ξέρω έχουν μια προκατάληψη)

Για να είμαι ειλικρινής, δεν θα έλεγα ότι είμαι μεταλλάς.
Πέρα από αυτό όμως, δεν έχω τέτοιες προκαταλήψεις.
Κάθε άλλο νομίζω.

quote:
Μακάρι να είναι αυτό που λες και να μην χάθηκαν όντως,ξενερωμενοι από αυτά τα νέα φαινόμενα.


Ναι, από την προσωπική μου εμπειρία δεν πιστεύω ότι "χάθηκαν" οι άνθρωποι που ακούνε gothic ή metal.
Τυχαίνει να γνωρίζω με την ίδια συχνότητα όπως παλιότερα άτομα που αρέσκονται σε αυτά τα είδη μουσικής.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
NightElf
Νέο Μέλος

Greece
18 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2009, 13:56:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NightElf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας ρε παιδιά!Τι γίνεται?Δεν βλέπω και πολύ συμμετοχή και συζήτηση τον τελευταίο καιρό..Τεσπά,για όσους ενδιαφέρονται να σας ενημερώσω πως σήμερα θα σας κρατήσω συντροφιά για 2 ωρίτσες με μέταλ ακούσματα,όποιος θέλει να ακούσει μέσω νετ στο fm1.teicrete.gr,7-9 το απόγευμα.1η εκπομπή για το 2009!Περιμένω support και επιλογές

...Lost in Necropolis...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2009, 20:30:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εσυ που ήσουν εκει crucifire ξέρεις καλύτερα

Κοίτα για το απόκοσμο βουητό δε μπορώ να σου πω ακριβώς... γιατί δεν άκουγα και πολλά πράγματα πέρα από ένα βουητό

Αλλά πραγματικά ο χώρος μας έβγαλε ακόμα μια φορά ασπροπρόσωπους, όπως με τους Guardian, την Tarja, τους Kamelot, τους Firewind κλπ

Αλλά τα συμπεράσματα και δικά σας!

Runes To My Memory
http://www.youtube.com/watch?v=qZPpzu7HiOU

Death In Fire
http://www.youtube.com/watch?v=3gOcdz_Y3Lk

Guardians Of Asgaard
http://www.youtube.com/watch?v=13TTn_QhL3Y

Και τέλος... το ανυπέρβλητο
Pursuit Of Vikings
http://www.youtube.com/watch?v=xv_e4ugBvI8
Εντάξει, εδώ έγινε πόλεμος, απλά...
Watch in high quality ρε!

Κρίμα το Avalon γαμώτο... έχω ακόμα φωτογραφίες με τα σπαθιά στους τοίχους και τα εισητήρια από τις συναυλείες στον πίνακα ανακοινώσεων. Μέρα μεσημέρι η κοπέλα που σέρβιρε μας είχε βάλει Therion... ισοπεδώσαμε τα Χανιά!

Ωραία περάσατε κι εσείς πάντως βλέπω!

quote:
ο τραγουδιστής-κιθαριστας τους κυριολεκτικά με τράβηξε απ'τα μαλλιά για να πούμε μαζί το edge of thorns

Ωωωω, έτσι η NightElf! Τραγουδάει και στα καλύτερα μαγαζά, άμα λάχει να 'ουμ! Και Savatage!

quote:
μου έβαλε σφραγίδα αράχνη

Ωχ... επικίνδυνο αυτό...

quote:
Για να είμαι ειλικρινής, δεν θα έλεγα ότι είμαι μεταλλάς

Δεν πειράζει μικρέ D_I, εμείς σε αγαπάμε! Κάποτε θα γίνεις κι εσύ άνθρωπος... πλάσμα της νύχτας!

Τώρα πρόλαβα να ανοιξω το πισι. Balls to the wall! Εύγε NightElf!

Εμείς τρέχουμε, δεν είμαστε αργόσχολοι να καθόμαστε όλη μέρα στα pc

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2009, 21:03:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
A, ωραία μουσική βάζει αυτός ο σταθμός! Αλλά προφέρεται Σέιταν και Βίκτ'μ, όχι σάταν και βικτιμ

Ensiferum δεν άκουσα. Ή δεν τους πρόλαβα ή θα βάλεις την επομενη φορά.

Εύγε Βάσια!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NightElf
Νέο Μέλος

Greece
18 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2009, 21:50:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NightElf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είσαι άδικος!Το σέιταν το διόρθωσα τη δεύτερη φορά που είπα για το κομμάτι!Όσο για Ensi,θα έβαζα αγαπητέ αλλά ήταν απέξω ο υπεύ8υνος ροής που τα βάζει πάντα με μένα που είμαι η μόνη μεταλλού εκεί μέσα(οι προκαταλήψεις που έλεγα παραπάνω)ε και δεν ήθελα να μου την πει πάλι.
quote:
Εμείς τρέχουμε, δεν είμαστε αργόσχολοι να καθόμαστε όλη μέρα στα pc

Τι εννοείς???
Επίσης το ψήνω να ξανανέβω για gothic αφιέρωμα σε λιγάκι,κατα τισ 12.

...Lost in Necropolis...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2009, 21:59:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ok, Ensi, όποτε μπορέσεις, δεν είναι θεμα, σιγά...

Να το κάνεις το αφιέρωμα. Βέβαια εγώ μάλλον δε θα ακούω, αλλά "όχι για μένα, για το φουκαριάρητον D_I" που τον έχουμε ζαλίσει με το μεταλο τοσα χρονια!!!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 12 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy