ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Το σχοινί
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 7
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2012, 16:18:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
[...] σαφώς και σε στιγμές κινδύνου πρέπει να πρυτανεύει η λογική και όχι ο φόβος, όμως δεν νομίζω να υπήρξε ποτέ κανένας άνθρωπος που σε μία αντίστοιχη περίπτωση του θέματος ήρθε κατάματα με το Χάρο και δεν ένιωσε έστω και για μισό δευτερόλεπτο την ανάγκη προστασίας από μία δύναμη που τον υπερβαίνει.
--------------------------------------------------------------------------------


Ε, 'ντάξει ... γι' αυτό μην είσαι και τόσο σίγουρος ...




Zip, είμαι σίγουρος. Διότι εδώ δεν εξετάζουμε τα "θρησκευτικά πιστεύω" του καθενός. Δεν έχει δηλαδή σημασία αν είσαι άθεος άθρησκος ή ένθεος. Δεν έχει καμία σημασία με το θέμα μας αυτό...


Ο καθένας μπορεί μέσα από το λάπτοπ πίνοντας το ζεστό του καφεδάκι να δηλώσει ότι "ξέρετε κάτι, εγώ σε μία παρόμοια περίπτωση δεν θα επικαλούμουν καμία ανώτερη δύναμη, όντας άθεος, αλλά απλώς θα εξέταζα απολύτως ορθολογικά τα δεδομένα μου".

Αυτό είναι φυσικά εύκολο να το πει κάποιος. Εάν όμως φίλε zip βρισκόσουν ολομόναχος στα 5.000 μέτρα, ερχόμενος αντιμέτωπος με τα πιο επικίνδυνα θηρία και τις κοσμογονικές δυνάμεις της φύσης, και κρεμάμενος μάλιστα από ένα σχοινί που θα σε χώριζε από την άβυσσο, τότε πίστεψέ με ο περίφημος "ορθολογισμός" σου θα κατέρρεε, έστω και για μερικά δευτερόλεπτα.

Σαν "άθεος" που δηλώνεις μπορεί όντως να μην είχες επικαλεστεί κάποια θεότητα, θα επικαλούσουν όμως, έστω και για μία στιγμή, κάποια άλλη δύναμη (πχ. το πνεύμα κάποιου αγαπημένου προγόνου ή το πνεύμα της φύσης) για να σε προστατεύσει. Και αυτό είναι μία ενστικτώδης διαδικασία. Τη λογική σου έλεγξέ την όσο θες, τα ένστικτά σου αδυνατείς να τα ελέγξεις. Και ειδικά το ένστικτο αναζήτησης προστασίας από κάποιον "μεγαλύτερο" υπάρχει από τη νηπιακή ηλικία του ανθρώπου και δεν ξεριζώνει όσο "αυτόνομος" κι αν δηλώνει κάποιος.

Με αφορμή πάντως τέτοιες "διδακτικές" ιστορίες φαίνεται ξεκάθαρα η διαφορά στην έννοια της θεότητας μεταξύ ελληνισμού και χριστιανισμού.


Ο Αίσωπος νομίζω έλεγε ότι "οι θεοί βοηθούν εκείνους που βοηθούν τους εαυτούς τους", σε αντίθεση με ιστορίες σαν την παραπάνω που διδάσκουν πως "ο άνθρωπος πρέπει να εγκαταλείψει τον εαυτό του και να αφεθεί στα έμπιστα χέρια του Θεού για να τον βοηθήσει!!

Επίσης ο Αίσωπος πάλι έλεγε το περίφημο "συν Αθηνά και χέίρα κίνει", δηλαδή προσευχήσουν μεν στη θεότητα (διότι αυτό για τους αρχαίους ήταν ενστικτώδης εσωτερική ανάγκη) αλλά αμέσως μετά αναζήτησε τον τρόπο για να βοηθήσεις τον εαυτό σου!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2012, 19:08:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kost

Zip, είμαι σίγουρος.


Έγιννεεεε ...

quote:
Διότι εδώ δεν εξετάζουμε τα "θρησκευτικά πιστεύω" του καθενός. Δεν έχει δηλαδή σημασία αν είσαι άθεος άθρησκος ή ένθεος. Δεν έχει καμία σημασία με το θέμα μας αυτό...

Ποιος μίλησε για άθεους, άθρησκους και ένθεους ; Μίλησε κανείς ; Ο πρώτος που το κάνει, εσύ είσαι μάλλον ...

quote:
Εάν όμως φίλε zip βρισκόσουν ολομόναχος στα 5.000 μέτρα, ερχόμενος αντιμέτωπος με τα πιο επικίνδυνα θηρία και τις κοσμογονικές δυνάμεις της φύσης, και κρεμάμενος μάλιστα από ένα σχοινί που θα σε χώριζε από την άβυσσο, τότε πίστεψέ με ο περίφημος "ορθολογισμός" σου θα κατέρρεε, έστω και για μερικά δευτερόλεπτα.

[...]

Τη λογική σου έλεγξέ την όσο θες, τα ένστικτά σου αδυνατείς να τα ελέγξεις. Και ειδικά το ένστικτο αναζήτησης προστασίας από κάποιον "μεγαλύτερο" υπάρχει από τη νηπιακή ηλικία του ανθρώπου και δεν ξεριζώνει όσο "αυτόνομος" κι αν δηλώνει κάποιος.


Μ' αφήνεις, σε παρακαλώ, να γνωρίζω τον εαυτό μου τουλάχιστον λιιίγο καλύτερα από σένα ;

*[ πάντως, thanks που θεωρείς τον ορθολογισμό μου ... περίφημο ]

quote:
Σαν "άθεος" που δηλώνεις μπορεί όντως να μην είχες επικαλεστεί κάποια θεότητα, θα επικαλούσουν όμως, έστω και για μία στιγμή, κάποια άλλη δύναμη (πχ. το πνεύμα κάποιου αγαπημένου προγόνου ή το πνεύμα της φύσης) για να σε προστατεύσει.

Πλάκα μου κάνεις τώρα, ε ;

*[ Πάντως αν ήταν να επικαλεστώ πνεύματα κρεμασμένος από ένα σχοινί, μάλλον θα καλούσα το πνεύμα του Τεντωμένου Σχοινιού. Τα πνεύματα του αγαπημένου προγόνου μου και της φύσης, τι να μου κάνουν εκείνη την στιγμή ; ]


Edited by - zip on 03/02/2012 19:28:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2012, 19:36:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde στο http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=11277&whichpage=19

Όμως φίλε Ζιπ, δεν υπάρχουν "θεότητες" που αφορούν τον καθένα μας προσωπικά, και οι οποίες έχουνε μια δύναμη (που κατα κάποιο τρόπο είναι και δικιά μας) η οποία μπορεί να μας σώσει;(σε μια δύσκολη στιγμή) ή όχι;


Κι εσύ πλάκα μου κάνεις ;

Edited by - zip on 03/02/2012 19:36:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2012, 19:53:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kost,

... πέραν της πλάκας, εγώ ανέφερα συγκεκριμένα παραδείγματα από πραγματικές καταστάσεις [ π.χ ένα ναυάγιο και την διαδικασία εγκατάλειψης του πλοίου ή έναν άνθρωπο που κινδυνεύει να πνιγεί και τις τεχνικές διάσωσής του ] που επιβεβαιώνουν τα λεγόμενά μου και αποδυναμώνουν τα δικά σου σε σχέση με αυτό που λες πως "δεν νομίζω να υπήρξε ποτέ κανένας άνθρωπος που σε μία αντίστοιχη περίπτωση του θέματος ήρθε κατάματα με το Χάρο και δεν ένιωσε έστω και για μισό δευτερόλεπτο την ανάγκη προστασίας από μία δύναμη που τον υπερβαίνει.". Εσύ μπορείς να μου φέρεις ένα παράδειγμα από μια πραγματική κατάσταση που να επιβεβαιώνει έστω με κάποιον τρόπο αυτό που λες ή βασίζεσαι μόνο στην δική σου υπόθεση ;

Edited by - zip on 03/02/2012 19:56:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2012, 04:37:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
zip:

amalia, πες μας όμως κι εσύ ... Εσύ τι θα έκανες ;



Να σου πω, το σκέφτομαι το θέμα, γι' αυτό και δεν έχω γράψει ακόμα τι θα έκανα. Είναι δύσκολο, νομίζω.
Γιατί έχουμε δύο τεράστιες (και ίσως πρωτόγονες - τουλάχιστον η πρώτη) δυνάμεις να αντιπαλεύουν για το ποια θα υπερισχύσει: τη θέληση για ζωή από τη μια και την πίστη από την άλλη.
Ποια από τις δύο υπερισχύει σε μια τόσο δύσκολη στιγμή; Μπορεί άραγε κάποιος να απαντήσει θεωρητικά; Δηλαδή, χωρίς να βρίσκεται σε μια πραγματικά δύσκολη στιγμή;

Θεωρητικά μιλώντας λοιπόν, νομίζω ότι θα κρατιόμουν όσο πιο γερά μπορώ από το σκοινί. Ότι δεν θα το ρίσκαρα. Τουλάχιστον, όχι για κάτι το τόσο άπιαστο, όπως ο θεός.
Μάλλον λοιπόν, συμφωνώ με τον Αίολο:

quote:
Αίολος:

Θα υπακούσω στην λογική κι ας πεθάνω.
Το στήριγμα μιας ολόκληρης ζωής, δεν το ξεπουλάς μπροστά στον θάνατο.
Η λογική μάς βοηθάει στην επιβίωση και όχι ο θεός.


kost:

quote:
Τη λογική σου έλεγξέ την όσο θες, τα ένστικτά σου αδυνατείς να τα ελέγξεις. Και ειδικά το ένστικτο αναζήτησης προστασίας από κάποιον "μεγαλύτερο" υπάρχει από τη νηπιακή ηλικία του ανθρώπου και δεν ξεριζώνει όσο "αυτόνομος" κι αν δηλώνει κάποιος.

Νομίζω ότι εδώ έχουμε κι από τις δυο πλευρές ένστικτα και ίσως το ένστικτο της επιβίωσης να είναι ισχυρότερο από αυτό της αναζήτησης προστασίας από κάποιον μεγαλύτερο. Και το ένστικτο της επιβίωσης δεν θα αφήσει τα χέρια να ξεγαντζωθούν από το μοναδικό πράγμα που σε κρατάει στη ζωή, πιστεύω.


quote:
kost:

Με αφορμή πάντως τέτοιες "διδακτικές" ιστορίες φαίνεται ξεκάθαρα η διαφορά στην έννοια της θεότητας μεταξύ ελληνισμού και χριστιανισμού.

Ο Αίσωπος νομίζω έλεγε ότι "οι θεοί βοηθούν εκείνους που βοηθούν τους εαυτούς τους", σε αντίθεση με ιστορίες σαν την παραπάνω που διδάσκουν πως "ο άνθρωπος πρέπει να εγκαταλείψει τον εαυτό του και να αφεθεί στα έμπιστα χέρια του Θεού για να τον βοηθήσει!!



Πράγματι!
Είδες το "Το σχοινί"...;
Καλά τα είπες Αίολε: "Πολύ διδακτικό και πήγε άπατο..."


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2012, 08:13:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συνεπώς, εγώ θα έπαιρνα το ρίσκο και θα έκοβα το σχοινί [ θα πήγαινα κοντρα στη λογική δηλ.], εσύ amalia και ο Αίολος θα μένατε κρεμασμένοι [ θα υπακούατε δηλ. στη λογική ]. Οk.

quote:
amalia

Ότι δεν θα το ρίσκαρα. Τουλάχιστον, όχι για κάτι το τόσο άπιαστο, όπως ο θεός.


Ώπα. Εγώ δεν το ρισκάρω για χάρη του Θεού. Επειδή μου το λέει ένας Θεός δηλ. Εγώ το ρικάρω ... [ δες παρακάτω ] ... χάρην της λογικής και πάλι.

Το παρακάτω που λέω, πως το σχολιάζετε ;

quote:
zip

Η λογική μου θα μου έλεγε "Μην το κόβεις το σχοινί γιατί θα πεθάνεις" αλλά η λογική θα μου έλεγε και το "Αν δεν το κόψεις, θα παγώσεις και ... πάλι θα πεθάνεις". [ Συνεπώς, εγώ το ρίσκο το παίρνω επειδή πάλι η λογική μου λέει "Αν δεν το κόψεις, θα παγώσεις και ... πάλι θα πεθάνεις", όχι επειδή μου το λέει ένας Θεός. ]


Εδώ, τι έχετε να πείτε ; Γιατί εδώ, η λογική φαίνεται ότι φτάνει σε αδιέξοδο. Εδώ, σ' αυτήν την περίπτωση, τι κάνετε ;

Edited by - zip on 04/02/2012 08:21:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2012, 08:56:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[ πολύ ωραία εξελίσσεται το θέμα ... ]

Δηλ. amalia και Αίολος, εγώ θα το έκοβα το σχοινί όχι επειδή μου το λέει ένας Θεός. Δεν ρισκάρω για τον Θεό, για την λογική ρισκάρω. Και να μην υπήρχε ο λόγος δηλ. του Θεού, εγώ πάλι θα το έκοβα. Και θα το έκοβα το σχοινί γιατί ; Γιατί, η λογική σ' αυτήν την περίπτωση δεν μπορεί να βοηθήσει, έτσι κι αλλιώς, είτε υπάρχει, είτε δεν υπάρχει Θεός. Από την μια η λογική σου λέει "Μην κόβεις το σχοινί γιατί θα πεθάνεις" και από την άλλη, πάλι η ίδια η λογική σου λέει "Αν ΔΕΝ το κόψεις, θα παγώσεις πάνω στο σχοινί και πάλι θα πεθάνεις". Δεν μπαίνει πουθενά ο Θεός. Θέμα λογικής ... καθαρά! Εδώ όμως, η λογική είναι ... άχρηστη. Δεν σε οδηγεί πουθενά. Δεν τίθεται δηλ. θέμα, όπως λέει ο Αίολος

quote:
Αίολος

Θα υπακούσω στην λογική κι ας πεθάνω. Το στήριγμα μιας ολόκληρης ζωής, δεν το ξεπουλάς μπροστά στον θάνατο. Η λογική μάς βοηθάει στην επιβίωση και όχι ο θεός.


Ναι, ok, δεν διαφωνώ σ' αυτό, συμφωνώ ... αλλά εδώ, αυτό "Το στήριγμα μιας ολόκληρης ζωής" που σε βοηθάει στην επιβίωση όπως λέει ο Αίολος, η λογική δηλ. αυτή η ίδια η λογική, έρχεται και σου λέει και το άλλο :"Αν ΔΕΝ το κόψεις, θα παγώσεις πάνω στο σχοινί και πάλι θα πεθάνεις".

Και έδωσα και κάποιες περιπτώσεις, όπως π.χ ένας άνθρωπος που πνίγεται και ο διασώστης του, πάει κόντρα στη λογική [ δηλ. χρησιμοποιεί βία στο θύμα, το χτυπάει με κίνδυνο να πάθει το θύμα καρδιακή ανακοπή και να πεθάνει ] για να σώσει το θύμα από πνιγμό.

Αυτό που λέω, αυτό είναι ... νοητικό πείραμα. Αφήστε τον θεό. Δείτε μόνο την λογική σας. Αφήνεις το σχοινί, πεθαίνεις [ γιατί π.χ δεν ξέρεις σε τι ύψος βρίσκεσαι, δεν βλέπεις τι έχει από κάτω σου κτλ.], δεν αφήνεις το σχοινί και πάλι πεθαίνεις [ γιατί π.χ παγώνεις από το κρύο γαντζωμένος πάνω στο σχοινί ]. Τι κάνετε σ' αυτήν την περίπτωση ;

[ Γι' αυτό είπα και στον kost, πως εγώ δεν μίλησα ούτε για τα θρησκευτικά "πιστεύω" κάποιων, ούτε για ένθεους, ούτε για άθεους, ούτε για άθρησκους. Ανεξαρτήτως αν κάποιος πιστεύει ή όχι στον Θεό [ δεν με απασχολεί αυτό ], στη συγκεκριμένη περίπτωση η λογική οδηγείται σε αδιέξοδο και "μπλοκάρει" και δεν μπορεί να βοηθήσει. Τι κάνουμε σ' αυτήν την περίπτωση ; ]

Edited by - zip on 04/02/2012 10:02:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2012, 10:23:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η χειραγώγιση του ανθρώπου σ' αυτήν την ιστορία, βρίσκεται ακριβώς σ' αυτό που λέω, πως δηλ. οι "εμπνευστές" αυτής της ιστορίας γνωρίζουν πως η λογική δεν μπορεί να βοηθήσει, έτσι κι αλλιώς. Όποτε, σου λένε "Η λογική σου είναι άχρηστη εδώ. Έτσι κι αλλιώς. Μην "την ψάχνεις" δηλ. Που θα πας ; Που θα απευθυνθείς ; Πάρε έναν Θεό να 'χεις, για να σε βοηθήσει". Αυτό που λέει και ο kost δηλ.

quote:
kost

Εάν όμως φίλε zip βρισκόσουν ολομόναχος στα 5.000 μέτρα, ερχόμενος αντιμέτωπος με τα πιο επικίνδυνα θηρία και τις κοσμογονικές δυνάμεις της φύσης, και κρεμάμενος μάλιστα από ένα σχοινί που θα σε χώριζε από την άβυσσο, τότε πίστεψέ με ο περίφημος "ορθολογισμός" σου θα κατέρρεε, έστω και για μερικά δευτερόλεπτα.


Σ' αυτό ποντάρουν δηλ. Όμως ανεξαρτήτως από την ύπαρξη ή την δημιουργία ενός Θεού [ δηλ. δεν υπάρχει, κάτσε να τον φτιάξουμε, να τον δημιουργήσουμε ], ο άνθρωπος δεν ζει ή δεν πεθαίνει μόνο με την λογική του ή με τον ... ορθολογισμό του. Δηλ. αυτό που λέει ο Αίολος,

quote:
Αίολος

Το στήριγμα μιας ολόκληρης ζωής, δεν το ξεπουλάς μπροστά στον θάνατο.


δεν είναι απολύτως αληθές. Η λογική ασφαλώς είναι στήριγμα, αλλά ο άνθρωπος δεν στηρίζεται μόνο σ' αυτή. Στηρίζεται και στο συναίσθημα, στηρίζεται και στο ένστικτό του, στηρίζεται και στον συνάνθρωπό του, κτλ. χωρίς σώνει και ντε να χρειάζεται να στηριχθεί σε έναν ή περισσότερους Θεούς. Ο kost από την άλλη, είναι σίγουρος για το ότι ο άνθρωπος θα ψάξει να βρει στήριγμα σε μια "ανώτερη" δύναμη. Δηλ. σου λέει σώνει και ντε εκεί θα πας, στην "ανώτερη" δύναμη για να βρεις βοήθεια. Δεν έχεις άλλη επιλογή. Εγώ διαφωνώ.

Όταν εγώ λέω :

quote:
zip

Θα έπερνα το ρίσκο δηλ. ,δεν ξέρω, ίσως γιατί έτσι είναι αν θέλεις και ο χαρακτήρας μου γενικότερα. Εννοώ δηλ. πως σε τέτοιες καταστάσεις γενικότερα, δεν κολώνω. Μερικές φορές το παίρνω το ρίσκο χωρίς να ξέρω δηλ. αυτή η επιλογή μου που θα με οδηγήσει.


εννοώ πως μερικές φορές στη ζωή μου εγώ προσωπικά δεν στηρίζομαι στη λογική μου, αλλά μπορεί να βρω το στήριγμα που ψάχνω στο ένστικτό μου, στο συναίσθημά μου κτλ. Όχι απαραιτήτως δηλ. στη λογική μου και σίγουρα όχι σε έναν ή περισσότερους Θεούς.

Edited by - zip on 04/02/2012 11:27:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2012, 11:17:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η λογική σκέφτεται.

1. Αν κόψεις το σχοινί, έχεις μια πιθανότητα να ζήσεις και πολλές πιθανότητες να πεθάνεις αμέσως.

2. Αν δεν κόψεις το σχοινί, έχεις πιθανότητες να ζήσεις λιγο παραπάνω, μα είναι σίγουρο πως απο το κρύο θα πεθάνεις, σε μια ώρα σε δυο ώρες...είναι θέμα χρονου.

3. Ε τότε κρατιέμαι στο σχοινί μέχρι να δώ πως φθάνει το τέλος.....και λιγο πριν φθάσει, κόβω το σχοινί.

Αν υπάρχει εκείνη η πιθανότητα, καλώς...αν δεν υπάρχει, έχετε γεια βρισουλες.

Τουλάχιστον και το τελευταίο δευτερόλεπτο στη ζωη, το έζησα...έν και επι-γνώση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2012, 11:23:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ

3. Ε τότε κρατιέμαι στο σχοινί μέχρι να δώ πως φθάνει το τέλος.....και λιγο πριν φθάσει, κόβω το σχοινί.


Άρα λοιπόν στο τέλος ( ή λίγο πριν φθάσει το τέλος) κι εσύ ΠΛΑΤΩΝΑ [ ακολουθώντας βέβαια έναν δικό σου, διαφορετικό τρόπο σκέψης ... δηλ. περιμένεις να δεις αν θα παγώσεις ή όχι κρεμασμένος από το σχοινί και μόλις δεις πως για εκεί πάει το πράγμα ... ] κόβεις το σχοινί. Σωστά ;

quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ

Τουλάχιστον και το τελευταίο δευτερόλεπτο στη ζωη, το έζησα...έν και επι-γνώση.


Ωραία. Για πες μας τότε, σ' αυτό το τελευταίο δευτερόλεπτο στη ζωή, σου πέρασε από το μυαλό η σκέψη να απευθυνθείς σε μια "ανώτερη" δύναμη για να σωθείς ; Και αν σου πέρασε από το μυαλό σου, ποια ήταν αυτή η "ανώτερη" δύναμη που σκέφτηκες ή επικαλέσθηκες ;

Edited by - zip on 04/02/2012 11:37:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2012, 11:37:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ σωστά ΠΛΑΤΩΝΑ. αλλά παρέλειψες τον παράγοντα "θεό".
Για να μην συμβαίνει το λογικό αδιέξοδο του zip, θα έπρεπε ίσως να στηριχτούμε σε μια υπόθεση η οποία είνααι από μόνη της κάπως μπερδεμένη.
Η οποία υπόθεση έχει τρία σκέλη.
Μπορεί να μας μιλήσει ο θεός;
Θέλει να μας μιλήσει ο θεός;
Υπάρχει θεός που να μιλάει και να θέλει να μας μιλήσει;

Διότι εάν ο ορειβάτης είναι θρήσκος και ακούσει μια φωνή μετά από την έκκλησή του, τότε σίγουρα θα πιστέψει ότι του μιλάει ο θεός, ακόμα κι αν του μιλάει ο γαπ. Και παρακούει.
Εάν είναι άπιστος, θα δεν θα κάνει έκκληση και οποιαδήποτε φωνή θα θεωρηθεί παραίσθηση, ακόμα και τού θεού.

Επομένως τι;

Edited by - Αίολος on 04/02/2012 11:38:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2012, 11:43:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ζιπ

Ωραία. Για πες μας τότε, σ' αυτό το τελευταίο δευτερόλεπτο στη ζωή, σου πέρασε από το μυαλό η σκέψη να απευθυνθείς σε μια "ανώτερη" δύναμη για να σωθείς ; Και αν σου πέρασε από το μυαλό σου, ποια ήταν αυτή η "ανώτερη" δύναμη που σκέφτηκες ή επικαλέσθηκες ;
...........

Να σου πω ζιπ. Αν πέρασε απο το μυαλο κάτι τέτοιο, πέρασε πριν το τελευταίο λεπτό.

Παν/θεός/θεοί/ δεν έχει σημασία.

Τα τελευταία δευτερόλεπτα ίσως ζητώ συγνώμη σε όσους αδίκησα (αν) ίσως δεν σκέφτομαι τίποτα, ισως να τον περιμένω (τον ΆΓΝΩΣΤΟ κύριο black,)

Το θέμα είναι πως κόβοντας το σχοινι, εκείνη τη στιγμη λέω....τέλος.

1.2.3 δευτερόλεπτα.....το θα κάνω....ποιος ξέρει?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2012, 11:46:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αίολε,

φυσικά, για να μην υπάρχει το λογικό αδιέξοδο, θα πρέπει η λογική να βρει ... διέξοδο. Βρίσκει αυτήν την διέξοδο στον Θεό ; Η δίκη σου π.χ η λογική, θα την έβρισκε ; Δηλ. ρε παιδί μου εσύ σώνει και ντε, αν έβρισκες διέξοδο, θα την έβρισκες εκεί ; Σε έναν Θεό ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2012, 11:55:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οχι βρε zip, αλλά στο θέμα μας, χωρίς τον παράγοντα "θεο", δεν υπάρχει αντικείμενο συζήτησης.
Χωρίς "θεό", η θέση του ΠΛΑΤΩΝΑ με καλύπτει.

Edited by - Αίολος on 04/02/2012 11:59:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2012, 12:01:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΛΑΤΩΝΑΣ,

quote:
Να σου πω ζιπ. Αν πέρασε απο το μυαλο κάτι τέτοιο, πέρασε πριν το τελευταίο λεπτό. [ Δηλ. δεν είσαι σίγουρος αν πέρασε ή όχι ; ]

Παν/θεός/θεοί/ δεν έχει σημασία.

Τα τελευταία δευτερόλεπτα ίσως ζητώ συγνώμη σε όσους αδίκησα (αν) ίσως δεν σκέφτομαι τίποτα, ίσως να τον περιμένω (τον ΆΓΝΩΣΤΟ κύριο black,) [ Συγνώμη, εγώ σε ρώτησα κάτι βασιζόμενος σ' αυτό που είπες πως και το τελευταίο δευτερόλεπτο στη ζωή ... το έζησες. Τώρα μου λες ... ίσως να κάνω αυτό, ίσως να κάνω το άλλο ; Το έζησες ή δεν το έζησες ; ]

Το θέμα είναι πως κόβοντας το σχοινι, εκείνη τη στιγμη λέω....τέλος.

1.2.3 δευτερόλεπτα.....το θα κάνω....ποιος ξέρει?


Μα ... συγνώμη, για να μπορέσω να σε καταλάβω. Έστω, πριν το τελευταίο λεπτό, έστω ... λες ότι σκέφτηκες κάτι, μια "ανώτερη" δύναμη, έτσι ; [ ναι, ασφαλώς δεν έχει σημασία ποια "ανώτερη" δύναμη θα σκεφτείς. Από περιέργεια σε ρώτησα. ] Πάντως, το γεγονός είναι ότι σκέφτηκες μια "ανώτερη" δύναμη . Σωστά ;

Το έζησες ή δεν το έζησες το τελευταίο δευτερόλεπτο ; Αν το έζησες, θα ξέρεις και τι έκανες το τελευταίο δευτερόλεπτο ή πριν το τελευταίο δευτερόλεπτο. Αυτό σε ρωτάω : αφού το έζησες, τι έκανες, τι σκέφτηκες ; Τι "ίσως" και τι "αν", μου λες ;

Edited by - zip on 04/02/2012 12:18:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2012, 12:04:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αίολος

Χωρίς "θεό", η θέση του ΠΛΑΤΩΝΑ με καλύπτει.


Άρα, κι εσύ θα το 'κοβες το σχοινί (χωρίς Θεό). Σωστά ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2012, 12:08:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σωστά zip.
Δεν είχα σκεφτεί αυτά.

quote:
3. Ε τότε κρατιέμαι στο σχοινί μέχρι να δώ πως φθάνει το τέλος.....και λιγο πριν φθάσει, κόβω το σχοινί.
quote:
Τα τελευταία δευτερόλεπτα ίσως ζητώ συγνώμη σε όσους αδίκησα (αν) ίσως δεν σκέφτομαι τίποτα, ισως να τον περιμένω (τον ΆΓΝΩΣΤΟ κύριο black,)

Το θέμα είναι πως κόβοντας το σχοινι, εκείνη τη στιγμη λέω....τέλος.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2012, 12:16:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συνεπώς, εγώ θα έκοβα το σχοινί γιατί μ' αρέσει ας πούμε να ρισκάρω. Εσύ Αίολε και ΠΛΑΤΩΝΑ, πάλι θα κόβατε το σχοινί [ αλλά για διαφορετικό λόγο από μένα ] γιατί δηλ. θα βλέπατε πως αν παραμένατε γαντζωμένοι σ' αυτό θα γινόσασταν παγοκωλώνες και η amalia δεν θα έκοβε το σχοινί κι ας γινόταν παγοκωλώνα. Σωστά, μέχρι στιγμής ;

Edited by - zip on 04/02/2012 12:21:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2012, 12:23:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
θα βλέπατε πως αν παραμένατε γαντζωμένοι σ' αυτό θα γινόσασταν παγοκωλώνες
Εαν ήξερα ότι θα γίνω παγοκολώνα, θα το έκοβα για να μάθω.
Εδώ κολλάει η περιέργεια που σκότωσε την γάτα.
Μπορεί να πέθανε, μπορει και όχι.
Το σίγουρο είναι ότι έμαθε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2012, 12:27:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να σου πω την αλήθεια Ζιπ, ισως ξέρω τι θα κάνω και το τελευταίο δευτερόλεπτο/δευτερόλεπτα. (στα έγραψα)

Οι περισσότεροι άνθρωποι φεύγουν και κόβεται κάτι. (σχοινι είναι και αυτο, μα δεν φενεται) η...ΖΩΗ.

Είναι ελάχιστοι εκείνοι που θέλουν να γνωρισουν....πραγματι τι γίνεται. (έν ζωη)

Να φύγουν διλ. Καθαροί, φίλοι της ζωής, φίλοι με το θάνατο.

Αν δεν φοβάσαι αυτο το ΆΓΝΩΣΤΟ,...φεύγεις όσο πιο ήρεμα γίνεται.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2012, 12:30:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αίολος

Εαν ήξερα ότι θα γίνω παγοκολώνα, θα το έκοβα για να μάθω.
Εδώ κολλάει η περιέργεια που σκότωσε την γάτα.
Μπορεί να πέθανε, μπορει και όχι.
Το σίγουρο είναι ότι έμαθε.


Ναι. Και τι έμαθε ; Τι λέει στο τέλος η ιστορία για τα διασωστικά συνεργεία που βρήκαν τον ορειβάτη ; Που τον βρήκαν ;

Στην ιστορία μας, η περιέργεια δεν σκότωσε τη γάτα. Η πίστη σε έναν ανύπαρκτο Θεό σκότωσε την γάτα. Μακάρι να ήταν περίεργος ο ορειβάτης και να έκοβε το σχοινί. Ήταν μόλις 1m κρεμασμένος πάνω από το έδαφος, συνεπώς, δεν θα πάθαινε τίποτε. Αυτός όμως δεν το έκοψε, ούτε καν από περιέργεια!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2012, 12:37:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΛΑΤΩΝΑΣ,

ρε ΠΛΑΤΩΝΑ, λες ΔΕΣ λίγο τι λες :

quote:
Τουλάχιστον και το τελευταίο δευτερόλεπτο στη ζωη, το έζησα...έν και επι-γνώση.

Δηλ. λες ότι το έζησες full συνειδητός. Ωραία, εγώ δεν αμφιβάλλω γι' αυτό.

Μετά, έρχεσαι και λες :

quote:
Να σου πω την αλήθεια Ζιπ, ισως ξέρω τι θα κάνω και το τελευταίο δευτερόλεπτο/δευτερόλεπτα. (στα έγραψα)

Δηλ.

DDDDOOOOOOOIIIIIOIIIIOIIIIIIINNNNGGGGGGG!!!!

Μα εγώ ... δεν σε ρωτάω ΤΙ ΘΑ έκανες. Σε ρωτάω, αφού ρε φίλε μου, μου λες πως το έζησες [και σε πιστεύω ότι το έζησες, δεν αμφιβάλλω δηλ. γι' αυτό], τότε πες μου ΤΙ ΕΚΑΝΕΣ, όχι ΤΙ ΘΑ έκανες ...

Edited by - zip on 04/02/2012 12:40:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2012, 12:39:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τιποτα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2012, 12:43:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ

Τιποτα!


Συνεπώς, αυτό που λες ότι σκέφτηκες μια "ανώτερη" δύναμη, συνέβει ή όχι στην πραγματικότητα (στο βίωμά σου δηλ.) ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2012, 12:51:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ζιπ

Συνεπώς, αυτό που λες ότι σκέφτηκες μια "ανώτερη" δύναμη, συνέβει ή όχι στην πραγματικότητα (στο βίωμά σου δηλ.) ;
...........

Σου έγραψα ΑΝ το έκανα! Και αυτο έχει τη λογική του μέσα (το ΑΝ)

Εδω ο γιος του την τελευται στιγμη στο Σταύρο των ρώτησε γιατι τον εγκατέλειψε,...

Γιατι να ακούσει εμένα?

Ζιπ, δεν με απασχολεί ούτε δευτερόλεπτο στη ζωη μου ο θεός, (αυτο το εξωτερικο, το ανωτερο, που απευθηνονται ολοι) γιατι να τον επικαλέσθω...στο τέλος?

Πως υπάρχουν διαφορες δυνάμεις....(Είναι άλλου παπά Ευαγγελίο...)


για μένα υπάρχουν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2012, 12:55:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ναι. Και τι έμαθε ;

Αν υπάρχει θεός!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2012, 13:02:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ

Ζιπ, δεν με απασχολεί ούτε δευτερόλεπτο στη ζωη μου ο θεός, (αυτο το εξωτερικο, το ανωτερο, που απευθηνονται ολοι) γιατι να τον επικαλέσθω...στο τέλος?

Πως υπάρχουν διαφορες δυνάμεις....(Είναι άλλου παπά Ευαγγελίο...)


για μένα υπάρχουν.


Ωραία, δικαίωμά σου. Δεν υπάρχει πρόβλημα ρε φίλε μου. Το τελευταίο δευτερόλεπτο της ζωής σου που λες ότι το έζησες, απευθύνθηκες σ' αυτές τις δυνάμεις ; Τις επικαλέσθηκες ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2012, 13:03:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντως ΠΛΑΤΩΝΑ είναι διασκεδαστικό να βλέπεις τον φίλο μας να καταπιάνεται με το κατσάρωμα μιας τρίχας για να εμποδίσει την τσατσάρα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2012, 13:12:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και για μένα είναι πολύ διασκεδαστικό να σας βλέπω να λέτε μπούρδες, Αίολε, αλλά δεν το κάνω θέμα ... για να αποπροσανατολίσω την κουβέντα ... Προσπαθώ να κουβεντιάσω με τον ΠΛΑΤΩΝΑ, λέει κάποια πράγματα, έχω κάποιες ερωτήσεις, τις κάνω. Δεν προσπαθώ να αποδείξω τίποτε, ούτε να εμποδίσω τίποτε, ούτε καμιά τσατσάρα, ούτε τίποτε. Συζήτηση προσπαθώ να κάνω ... απλά!. Εσύ στην αρχή είπες πως ΔΕΝ θα το 'κοβες το σχοινί, μετά είπες, πως θα το 'κοβες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2012, 13:13:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πάντως ΠΛΑΤΩΝΑ είναι διασκεδαστικό να βλέπεις τον φίλο μας να καταπιάνεται με το κατσάρωμα μιας τρίχας για να εμποδίσει την τσατσάρα.



Πρέπει να έχεις υπομονή μαζυ του!

Ζιπ, όχι δεν απευθύνθηκαν σε καμία δύναμη. Αυτές τη δουλεια τους κάνουν.

Σου ξανά γράφω, δεν κάνω κάτι. Χαμογελώντας στον black, τον πιάνω αγκαζε, και τον ρωτάω για τα μυστήρια της ζωής!

ΧΑΧα....τα σπαω και ΕΓΏ φίλε Αιολε! (όχι στο ζιπακο μας)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 7 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy