ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Το σχοινί
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 7
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2012, 23:49:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα ... αυτό σου εξηγώ ρε kost. Άμα βρεθείς κρεμασμένος από ένα σχοινί σε μια χαράδρα, νύχτα, σε υψόμετρο κάποιων χιλιάδων μέτρων, με θερμοκρασίες υπό του μηδενός, χωρίς να γνωρίζει κανένας ότι βρίσκεσαι εκεί ... είσαι 100% χαμένος από χέρι. Τι κι αν παραμείνεις κάποια ώρα κρεμασμένος στο σχοινί, τι κι αν το κόψεις αμέσως ; Το ίδιο είναι, δεν παίζει δα και σπουδαίο ρόλο αν θα παραμείνεις κρεμασμένος. Το πολύ πολύ να παρατείνεις την ... έλευση του Χάρου. Αλλά, έτσι κι αλλιώς, δεν την γλυτώνεις.

Edited by - zip on 06/02/2012 23:54:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2012, 23:53:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kost

Το παράδειγμα που αναφέρεις ζιπ διαφέρει από το παράδειγμά μας. Ο φίλος σας δεν υπολόγισε σωστά την σωματική του αδυναμία εκείνη την ημέρα, ή ήταν απλά άτυχος, και επιπλέον είχε και 5-6 νοματαίους δίπλα του μαζί με τον εκπαιδευτή.

Η συμπεριφορά του μπορεί να ήταν επιπόλαια, υπερεκτιμώντας τις δυνάμεις του, όμως δεν μπορείς να την ονομάσεις και "τρέλα" διότι θα μπορούσε να έχει συμβεί στον καθένα. [ Στον καθένα ; Έγινε, 'ντάξει... ] Το να πηδήξω όμως αμέσως στα τυφλά μόνο και μόνο για μην παγώσω μετά από μερικές ώρες είναι σαν να σηκώνω λευκή σημαία και να αυτοκτονώ πριν καν ξεκινήσει η μάχη!!


Έγινε λέμε, 'ντάξει ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2012, 00:05:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ζιπ
Καλά κάνεις λοιπόν Πλάτωνα που θέλεις να είσαι "προσεκτικός στο πέρασμα", χωρίς φόβο, με θετική και ήρεμη συνείδηση. Εδώ όμως μιλάμε για τον αγώνα της επιβίωση όπου οφείλεις να προσπαθήσεις να γλυτώσεις (ακόμα και ο ταξιδιώτης του Βούδδα αρχικά επιχειρεί να διαφύγει)...εάν τελικά δεν τα καταφέρεις τότε εντάξει, φεύγεις πιο ήρεμος, ξέρεις ότι προσπάθησες και ετοιμάζεσαι για το πέρασμα. Πριν φτάσεις όμως στα "τελευταία δευτερόλεπτα" οφείλεις να εξαντλήσεις τα όρια του πιθανού, εξετάζοντας τα ψυχρά δεδομένα. Και όπου το ζητούμενο είναι να αγωνιστείς να βρεις κάποιο τρόπο, μιας και μίλησες για ηρωϊσμό.
.............

Απο ότι γράφεις εδω, είναι αυτο που σου πρότεινα ΈΞ αρχής!

Διλ δεν κόβω αμέσως το σχοινι, το σκέφτομαι πρώτα...τώρα αν βρεθώ 10 λεπτά η δυο ώρες στο κενό, δεν έχει σημασία, σημασία έχει να το κόψεις πριν χάσεις κάθε αίσθηση. Χρήσημες οι πληροφωριες, μα πριν 2 ώρες γυρισα, περπάτημα σε -10 βαθμούς για δυο ώρες. (ντυμένος και ότι θες, μα αν ακουμπάγες το μάγουλο, είχες την εντύπωση πως θα κοπεί) μπουχτησα στον αποκλεισμό απο το χιόνι.

Ο λιαντηνης αν έφυγε στην ηλικία που έφυγε, (για μενα) δεν είναι πως τον πειραν τα χρόνια, μα φοβόταν μήπως παει στη συνάντηση.... ξεμωραμενος...

Απο όσα γραφέις συμφωνείς εσυ μαζυ μας στο τέλος!

Καρχαρίακια λοιπόν! Και Που να δεις τιγρη (ινδια) να περνά στα τρία μέτρα και εσυ να κατουρας! Εκει δεν παγώνει Το σώμα σου...παγώνει.το ...


Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 07/02/2012 00:08:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2012, 07:34:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μόνο που αυτό που λες παραπάνω ΠΛΑΤΩΝΑ, δεν το λέω εγώ αλλά το λέει ο kost. Τα μπέρδεψες λίγο ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2012, 07:56:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kost,

quote:
Αυτό όμως θα ίσχυε μόνο στην περίπτωση που εξαρχής ήσουν 100% χαμένος από χέρι! [...] Το παράδειγμά μας όμως προϋποθέτει ότι δεν είσαι 100% χαμένος...και ότι υπάρχει λίγος χρόνος και περιθώριο για σκέψη ή και δράση.

Έπειτα, να σου πω και το άλλο και δεν θα επιμείνω περισσότερο γιατί προφανώς, δεν έχει νόημα να επιμείνω.

Ίσα - ίσα, η ιστορία μας προϋποθέτει πως είσαι 100% χαμένος από χέρι. Γιατί μόνο αν είσαι 100% χαμένος από χέρι θα εμφανιζόταν ο Θεός να σε σώσει, θα εμφανιζόταν αυτές οι "ανώτερες" δυνάμεις να σου δώσουν την λύση. Μόνο αν βρισκόσουν δηλ. σε αδιέξοδο. Άμα έχεις έστω και μία πιθανότητα να σωθείς ... τι να τις κάνεις τις "ανώτερες" δυνάμεις ; Αν ο άνθρωπος είχε έστω και μία πιθανότητα να σωθεί από μόνος του, τι νόημα θα είχε η ύπαρξη ενός Θεού ή η ύπαρξη "ανώτερων" δυνάμεων ; Κανένα απολύτως.

Συνεπώς η ιστορία πρϋποθέτει [ πριν ασφαλώς την εμφάνιση των "ανώτερων" δυνάμεων ] τον βέβαιο θάνατό σου και όχι αυτό που λες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2012, 08:00:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΛΑΤΩΝΑΣ

quote:
Χρήσημες οι πληροφωριες, μα πριν 2 ώρες γυρισα, περπάτημα σε -10 βαθμούς για δυο ώρες.

Για δοκίμασε να το ξανακάνεις ... αλλά δεν θέλω να περπατάς, θέλω να στέκεσαι για 2 ώρες στο ίδιο σημείο. Χωρίς να κουνιέσαι. Πες ότι είσαι κρεμασμένος από ένα σχοινί ... Και μετά, έτσι και μπορέσεις να ξαναγράψεις στο i-pad σου [ έτσι και μπορέσεις και ξαναγράψεις ... γενικώς δηλ. ], έλα τρύπα μου το φρύδι ...

quote:
τώρα αν βρεθώ 10 λεπτά η δυο ώρες στο κενό, δεν έχει σημασία, σημασία έχει να το κόψεις πριν χάσεις κάθε αίσθηση.

Ρε χρυσέ μου άνθρωπε, σου εξηγώ : Σε καταστάσεις όπως αυτές που συζητάμε, ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΠΌΤΕ θα χάσεις τις αισθήσεις σου. Δεν θα το καταλάβεις καν! Στην υποθερμία, νομίζεις ότι δεν κρυώνεις, ότι όλα είναι ok, δεν έχεις αίσθηση του κρύου. Εμείς όταν ρωτήσαμε το παλικάρι αφού συνήλθε "Καλά ρε μαλάκα, δεν κατάλαβες ότι κρύωνες ;", ξέρεις τι μας έλεγε ; "Στην αρχή κρύωνα. Μετά, δεν κρύωνα!". Αυτός αισθάνθηκε στην αρχή κρύο αλλά μετά είδε ότι δεν κρύωνε. Ε, και σου λέει "Έλα μωρέ 'ντάξει, τι έγινε; Kρύωσα για λίγο αλλά τώρα ok, πέρασε ... δεν κρυώνω. - Εμ' έπαθες υποθερμία μαλάκα μου! Γι' αυτό!". Στην πραγματικότητα αυτό συνέβει στον οργανισμό του. Δεν μπορούσε να κουνήσει ούτε χέρια, ούτε πόδια. Και ξέρεις πότε κατάλαβε αυτή την ακαμψία που είχαν πάθει τα άκρα του ; Όταν βγήκε έξω από το νερό. Μέσα, δεν το καταλάβαινε. Αυτό είναι το ύπουλο της υποθερμίας.

Έτσι και μείνεις κρεμασμένος σε σχοινί σε μια τέτοια κατάσταση που κουβεντιάζουμε, θα παγώσεις χωρίς καν να το καταλάβεις! Κυριολεκτικά! Ούτε σχοινί θα μπορείς να κόψεις όσο κι αν το θες, ούτε τίποτε δεν θα μπορείς να κάνεις. Θα παραλύσουν τα άκρα σου, θα πρηστούν, θα μελανιάσουν, δεν θα τα αισθάνεσαι, θα πέσεις σε λήθαργο. Άσε που μπορεί να πάθεις και καρδιακή ανακοπή εξ' αιτίας της υποθερμίας. Να παγώσει δηλ. το αίμα σου και να σταματήσει να δουλεύει η καρδιά σου. Αυτό σου λέω. Όσο κι αν αυτό σου φαίνεται περίεργο, παράξενο, παράλογο, ψέμα ... δεν ξέρω τι σου φαίνεται.

Θες να σου φέρω άλλο παράδειγμα ; Πήγες φαντάρος ; Έχεις κάνει σκοπιά χειμώνα ; Έχει τύχει ποτέ να ακούσεις ή να δεις κάποιον να παθαίνει κρυοπαγήματα στα πόδια του ; Παρ' όλο που στη σκοπιά δηλ. κινείσαι και λίγο, περπατάς δηλ. Το κρυοπάγημα είναι σύμπτωμα της υποθερμίας. Και ο σκοπός ούτε είναι ορειβάτης, ούτε βρίσκεται σε ένα ψηλό βουνό, ούτε τίποτε. Κι όμως, υπάρχουν περιπτώσεις που φαντάροι έχουν πάθει κρυοπαγήματα στη σκοπιά τους. Κι όταν μετά τους ρωτήσεις "Καλά ρε, δεν κατάλαβες ότι πάγωσαν τα πόδια σου ;", ξέρεις τι θα σου πουν ; "Όχι! στην αρχή κρύωνα, αλλά μετά, ok, δεν κρύωνα".

Τι άλλο να σου πω δηλ ... ;

Τέλος πάντων για να μην λέμε τα ίδια και τα ίδια [ εγώ βέβαια έχω φέρει ένα σωρό παραδείγματα από πραγματικές καταστάσεις και γεγονότα που ενισχύουν τα λεγόμενά μου, ενώ εσείς μιλάτε εντελώς θεωρητικά ], εγώ έχω και μια άλλη ερώτηση που απευθύνεται και σε σένα ΠΛΑΤΩΝΑ και στον kost και στα υπόλοιπα ασφαλώς μέλη, για να προχωρήσει και λίγο το θέμα.

Αν η σωτήρια λύση [ ασχέτως αν αυτή η λύση προερχόταν από "ανώτερες" δυνάμεις ή όχι ] ήταν να κόψετε το χέρι σας για να σωθείτε, τι θα κάνατε

Edited by - zip on 07/02/2012 10:19:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2012, 10:14:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε ζιπ, δεν είναι πως δεν το γνωρίζω, αλλα να πως να στο πω, εκει κρεμασμένος στο σχοινι πριν το κόψω θα το σκεφτώ λιγο βράδυ αδερφε!

Όχι μπαμ τεντωθηκε και κόβω το σχοινι!

Για το χέρι δεν το συζητώ! Σίγουρα θα παραπονεθω!

Ρε μεγάλε τι με βάζεις να κάνω, θα το πω..

Τώρα αν απαντησει, και δεν το κόψω, θα φτιάξω τρία καράβια σαν του αγγελου, θα πάρω και την αμαλιτσα μέσα, να σώσουμε χαμένες ψυχές, με πρώτη τι δικη σου!

Αν πάλι ζιπ δεν κουνηθεί τίποτα, φαντάζομαι τι στιγμή του κόψηματος.

Διλ. Μου λες Πλάτωνα λυποθυμας στο κρύο, και τι...δεν θα λυποθυμας όταν πριονιζεις το χέρι σου?

Ρε ζιπ, θες να μας τρελλανεις εντελώς διλ. εσυ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DISOBEDIENT HEART
troll


17 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2012, 10:15:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DISOBEDIENT HEART  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βασικα,αν το μυαλουδακι σου σου λεει κοψε το σκοινι,κοψτο!
Αν σου πει κοψε το χερακι σου,κοψτο!
Κατι παραπανω γνωριζει απο εσενα!
Στη συγκεκριμενη περιπτωση,πιθανον εσυ συνειδητα να μη γνωριζες σε τι υψος βρισκοσουν ομως αυτος
ο αγνωστος,ο εγκεφαλος σου δηλαδη,κατι θα ειχε στο μυαλουδακι του!
Το μονο που γουσταρει ειναι να μεινει στη ζωη τωρα αν στην πορεια χασεις ενα χερι ενα ποδι...αυτα ειναι λεπτομερειες!
Ετσι και αλλιως αυτο ισχυει για σενα που παρατηρεις,γιἀυτον δεν αλλαζουν και πολλα!

Ειδα πριν λιγο καιρο ενα ντοκυμαντερ για ανθρωπους που βιωσαν ακραιες καταστασεις επιβιωσης,ειχε καποιον ο οποιος
ναυαγησε και τον μαζεψανε απο τη θαλασσα μετα απο 90 μερες!Ειχε τη λεμβο του και ενα ψαροντουφεκο.Ψαρευε λοιπον ο τυπος και ετρωγε το σουσι του!
Τις πρωτες μερες,γιατι σιγα σιγα αρχισε να πεταει το ψαχνο και να τρωει τα ματια τα συκωτια και λοιπα εντοσθια.....και ευτυχως!Αν συνεχιζε να τρεφετε
μονο με το ψαχνο απο το ψαρακι δε θα την εβγαζε καθαρη!Το μυαλουδακι του ομως,αχ το μυαλουδακι του,τον εκανε να βλεπει αυτα τα αηδιαστικα πραγματακια
ως λιχουδια!Μεταλλα και ιχνοστοιχεια και επειτα απο 90 μερες στη θαλασσα και ο τυπος εσφυζε απο ζωη!

Ποσοι απο εσας εχουν κανει διαιτα;
Μετα το πρωτο σοκ των πρωτων ημερων θα εχετε νοιωσει μια τρομερη ευεξια,ε;
Ορεξινη,μια ορμονη που προετοιμαζει τον οργανισμο για το κυνηγι!
Δυναμωνει τους μυς και τους προετοιμαζει για τρεξιμο!

Τι κανει το σωμα μας οταν του στερεισουμε την τροφη;
Τρεφετε απο τον ιδιο του τον εαυτο,στην αρχη χτυπαει τις αποθηκες (λιπος) και σιγα σιγα προχωραει,παει και ο μυικος ιστος και τελος προχωραει στα ιδια του τα οργανα(ιεραρχικα ετσι!)
Στην περιπτωση που δεν υπαρχουν συντροφοι στην περιπετεια για να μεταλλαχθουν απο συντροφοι σε τροφη τοτε το μυαλουδακι μας κανει τα ακρα μας να φανταζουν λουκουλειο γευμα (δακτυλακι παραμεσος ειναι τα πρωτα που φευγουν)

Μονο σε ενα σημειο θα διαφωνησω με το zipακο,
δε τιθεται θεμα λογικης vs λογικης


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2012, 10:20:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Sorry για το edit. Προσέθεσα κι άλλα πράγματα στην προηγούμενη απάντησή μου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2012, 10:21:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α και που είσαι.

Γράψου σαν sperimental στο

www.volunia.com

Ο τύπος είναι Ιταλός μα είναι αυτός που έφτιαξε τον άλγοριθμο του google.

Λέει στα ιταλικά πως ο καινούργιος θα είναι κατα πολυ ανώτερος.!

Δεν θα ψάχνει μόνο μα θα σε συνδέει με το ΜΕΓΆΛΟ! (ότι θες διλ)

Volunia είναι.

http://launch.volunia.com/


Και άλλες γλώσσες!


Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 07/02/2012 10:26:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2012, 10:41:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ

Διλ. Μου λες Πλάτωνα λυποθυμας στο κρύο, και τι...δεν θα λυποθυμας όταν πριονιζεις το χέρι σου?

Ρε ζιπ, θες να μας τρελλανεις εντελώς διλ. εσυ


Χε, χε ... τη ταινία "Ο ναυαγός" την έχεις δει ; Θυμάσαι που ο ήρωας με το παγοπέδιλο προσπαθεί να βγάλει το δόντι του και μετά από τον πόνο λυποθυμάει ; Ε ... κάπως έτσι ...

Πάντως, θα το 'κοβες το χέρι σου. Σωστά ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2012, 10:44:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε συ, τι είναι ακριβώς αυτό το Volunia ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2012, 11:01:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι το ΝΕΟ google.

Αυτός που το έφτιαξε πριν χρόνια ήταν Ιταλός, μα γύρισε στην Padova και έγινε καθηγητής στο πανεπιστήμιο.

Συγχρόνως έψαχνε για κάτι NEO για το Ίντερνετ.

Αυτο είναι διλ google και συγχρόνως θα σου δίνει άλλες πληροφωριες...

Αυτο που δεν κατάλαβα, είναι αν σε μαθαίνει σαν χρήστη. Περιμένω να δώσει το οκ, να το δοκιμάσω.

Γράψουν για να έισαι power....πιθανόν να έχεις μεγαλύτερες δυνατότητες..risorse κ.λ.π

Είναι η πρώτη μέρα..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2012, 11:03:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χθες μόλις έλεγαν τα Μ.Μ.Ε. πως στην κεντρική Ιταλία εκατοντάδες άνθρωποι οδηγήθηκαν στα νοσοκομεία με συμπτώματα υποθερμίας. Ε, αυτοί δεν ήταν όλοι ηλικωμένοι, ούτε ήταν ορειβάτες, ούτε ήταν κρεμασμένοι από σχοινί στην χαράδρα ενός βουνού, ούτε τίποτε. Κι εσείς μου λέτε ... "Θα περιμένω στο σχοινί να δω που θα πάει το πράγμα, κι αν είναι να παγώσω, ε, θα το κόψω!". Χα, χα, χα!

Γι' αυτό ΠΛΑΤΩΝάκο μου, κάτσε μέσα στο σπιτάκι σου αγόρι μου. Κάτσε μέσα τουλάχιστον αυτές τι μέρες ... είσαι και σε μια ηλικία δηλ. Μην πολύ περπατάς αυτές τις μέρες γιατί ο γέρος ή από πέσιμο ή από χέσιμο θα πάει ... Και έξω, απ' ότι άκουσα, γλυστράει πολύ. Ζεστά ρούχα, θέρμανση, ζεστά ροφήματα και ... internet, νέο google - πως το είπες ; - volunia ... Αυτό είναι! Από προμήθειες, πως πας ;

Edited by - zip on 07/02/2012 11:22:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2012, 11:25:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φτάσε στην ηλικία μου, και κανε ότι κάνω...
Ευχή είναι!

Λοιπουν 30 για την ηλικία που έφυγε ο πλάτωνας...και λένε πως γυμνάζοταν μέχρι το τέλος! (στον κήπο της Ακαδημίας)

Το καλοκαίρι έχω σκοπό να περάσω πάλι απο Β. Ελλαδα, (δεν την γύρισα όλη, είσαι για μια κατάδυση δίχως οξυγόνο)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2012, 11:35:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΛΑΤΩΝΑ, γράφτηκα ρε συ στο volunia. Τώρα τι γίνεται ; Περιμένω να με ειδοποιήσουν με mail ;

quote:
Το καλοκαίρι έχω σκοπό να περάσω πάλι απο Β. Ελλαδα, (δεν την γύρισα όλη, είσαι για μια κατάδυση δίχως οξυγόνο)

Χωρίς οξυγόνο φίλε ... δεν βουτάω. Άλλωστε χωρίς οξυγόνο, πόσο βαθιά μπορείς να πας ; Ε, κι αν πας δηλ. πόσο μπορείς να κάτσεις ;

Βασικά ... να σου πω, ελεύθερη κατάδυση λίγες φορές έχω κάνει κι αυτό γιατί κάτι φιλαράκια μου είναι ψαροτουφεκάδες δηλ, ε, και βούτηξα έτσι ... για την παρέα, για την "φάση". Άλλη γλύκα έχει η αυτόνομη κατάδυση, άλλη γλύκα έχει η ελεύθερη. Άμα δεν έχεις 20min στα -30m ... ε, δεν "λέει" ρε γμτ, προσωπικά, για μένα δηλ. δεν "λέει".

quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ

Λοιπουν 30 για την ηλικία που έφυγε ο πλάτωνας...και λένε πως γυμνάζοταν μέχρι το τέλος! (στον κήπο της Ακαδημίας)


50 χρονών είσαι ρε φίλε ; Και θες να κάνεις και κατάδυση χωρίς οξυγόνο ; Εμένα μετά, σε ποια φυλακή θα με πάνε, ξέρεις ;

Edited by - zip on 07/02/2012 11:40:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2012, 12:06:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμ να σου πω, όλοι οι φίλοι με λένε τρελλο, γιατι το παίζω ράμπο και καλα, μα ίσως πρέπει να έχω και λιγο το νου μου.


Όταν είναι οκ ο καιρός κάνω και 50 χιλ ποδήλατο, στην ελλάδα κάτω στην Αρκαδία αν δεν περπατώ στις παραλίες, περπατω για ωρες στα βουνά!

Η κατάδυση είναι για μένα το πνευματικό μου σπορ. Κρατω την αναπνοή μου μέχρι σκασμου, και το κάνω απο μικρο παιδάκι. Εκει πρωτοψυλιασθηκα πως μπορει να υπάρχει συνείδηση δίχως ΣΚΈΨεις. Για χρόνια κατέβαινω, όχι για ψάρεμα, μα για παρατήρηση.

Εκει μακρυα απο την επαφή με το γνωστο,....στη υσηχια αυτου που ο κόσμος καλεί, θεό!

Α ρε ζιπακο, είσαι πιο πιστός απο τον ψηλό και τον Ευρωπαίο μαζυ εσυ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2012, 12:10:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ

Όταν είναι οκ ο καιρός κάνω και 50 χιλ ποδήλατο, στην ελλάδα κάτω στην Αρκαδία αν δεν περπατώ στις παραλίες, περπατω για ωρες στα βουνά!


Σωστό σε βρίσκω. Έτσι "λέει" ... Το ποδήλατο είναι πολύ καλή άσκηση.

quote:
Α ρε ζιπακο, είσαι πιο πιστός απο τον ψηλό και τον Ευρωπαίο μαζυ εσυ!

Γιατί το λες αυτό ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2012, 12:18:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
..α, ρε ζιπάκο ζεις τόσο κοντά μου, μολίς γίνουν τα μαρουλάκια τρέξε.. είναι η αρχή για τα μπικικίνια που ήθελες..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2012, 12:21:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να σε πειραξω! :D]

Αυτο ηταν για σένα...


Εκει μακρυα απο την επαφή με το γνωστο,....στη υσηχια αυτου που ο κόσμος καλεί, θεό!

Πάω για να καθαρίζω λιγο το δρόμο μπρος στο γκαράζ. Χιονίσει ακόμα, μα το Σάββατο περιμένουν άλλους 70 πόντους!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2012, 12:26:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

..α, ρε ζιπάκο ζεις τόσο κοντά μου, μολίς γίνουν τα μαρουλάκια τρέξε.. είναι η αρχή για τα μπικικίνια που ήθελες..



Αγγέλε στο Άγιον όρος είσαι?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2012, 12:32:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...σαλΌνικα μπρε! - θες,κι άλλη Νίκη;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2012, 12:43:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ο Κάσσανδρος είχε ωραία κόρη Πλάτωνα, όταν νικούσε της έλεγε, Θεσσαλονική μου; θες κι άλλη νίκη;
Έχουμε και την Κάσσανδρου, μεγάλε, μεγάλος δρόμος ε, ζιπάκο;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex5545
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2012, 12:59:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια απορεια σχετικα με το θεμα.... τους διασωστες ποιος τους φωναξε;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2012, 17:48:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πλατωνας
περπάτημα σε -10 βαθμούς για δυο ώρες. (ντυμένος και ότι θες, μα αν ακουμπάγες το μάγουλο, είχες την εντύπωση πως θα κοπεί)

Πλάτωνα, είσαι τυχερός που δεν χρειάστηκε να ουρήσεις......
Την επόμενη φορά να σκεφτείς καλά και αυτό το ενδεχόμενο πριν βγεις στο δρόμο με τέτοιο καιρό.

Το μάγουλο δεν κόβεται εύκολα λόγο ....λίπους

Σε αυτή την ηλικία , μην το παίζεις ....τζόβενο και θέτεις την αρτιμέλεια σου σε κίνδυνο

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2012, 19:41:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kost,

Aν γυρίσεις μερικές σελίδες πίσω στο θέμα θα δεις τα εξής :

quote:

σελ.1

Η amalia θέτει 5 πρϋποθέσεις : 1. Βρίσκεσαι σε μια στιγμή απόγνωσης: μόνος και η ζωή σου από τη μια στιγμή στην άλλη μπορεί να χαθεί εφόσον έχεις βρεθεί σε μια ιδιαίτερα δύσκολη περίσταση. (Η ζωή σου "κρέμεται από μια κλωστή") 2. Νιώθωντας ανασφάλεια για το εάν ζήσεις ή πεθάνεις επικαλείσαι μια ανώτερη δύναμη να σε βοηθήσει. 3. Συγχρόνως δηλώνεις πίστη στο ότι η ανώτερη αυτή δύναμη μπορεί όντως να σε βοηθήσει. 4. Η ανώτερη δύναμη σου δίνει τη λύση, αλλά αυτό που σου λέει να κάνεις αντιβαίνει στη λογική σου. 5. Η λογική σου λέει πως εάν υπακούσεις στην εν λόγω συμβουλή θα πεθάνεις. Τι θα κάνεις;

Αίολος - Θα υπακούσω στην λογική κι ας πεθάνω. Το στήριγμα μιας ολόκληρης ζωής, δεν το ξεπουλάς μπροστά στον θάνατο. Η λογική μάς βοηθάει στην επιβίωση και όχι ο θεός. [ Αυτό σημαίνει : ΔΕΝ ΘΑ έκοβα το σχοινί, κι ας πέθαινα ]

amalia - Θεωρητικά μιλώντας λοιπόν, νομίζω ότι θα κρατιόμουν όσο πιο γερά μπορώ από το σκοινί. Ότι δεν θα το ρίσκαρα. Τουλάχιστον, όχι για κάτι το τόσο άπιαστο, όπως ο θεός. Μάλλον λοιπόν, συμφωνώ με τον Αίολο [ Ούτε η amalia θα έκοβε το σχοινί ]

[ Συνεπώς, εδώ έχουμε δύο απόψεις που λένε και οι δύο πως δεν θα έκοβαν το σχοινί εφ' όσον ισχύουν οι παραπάνω 5 προϋποθέσεις, δηλ. εφ' όσον εμπλέκεται στην υπόθεση κάποια "ανώτερη" δύναμη. ]

σελ.2

Αίολος - Χωρίς "θεό", η θέση του ΠΛΑΤΩΝΑ με καλύπτει. [ Η θέση του ΠΛΑΤΩΝΑ είναι πως θα περίμενε να δει που θα πάει το πράγμα και μετά ... θα έκοβε το σχοινί ]

zip - Άρα, κι εσύ θα το 'κοβες το σχοινί (χωρίς Θεό). Σωστά ;

Αίολος - Σωστά zip.

[ o Αίολος αλλάζει την απάντησή του μόλις ... αφαιρεθεί από την ιστορία ο "Θεός" ή η "ανώτερη" δύναμη ]

σελ.3

amalia - Εγώ μάλλον θα περίμενα μέχρι να φτάσει η στιγμή που δεν θα μπορούσα άλλο να κρατηθώ κρεμασμένη από το σκοινί. Ίσως και η μεγαλη εξάντληση που θα ένιωθα να έκανε τους εγκεφαλικούς μου νευρώνες να "μεθύσουν" ακόμα παραπάνω και να ακούν ολοένα και πιο επίμονα τις θεϊκές υποσχέσεις, σε σημείο που μπορεί και να υπερίσχυε τελικά η θεία αυτή μέθη και να έκοβα το σκοινί (για το καλό μου, τελικά).

και παρακάτω ...

amalia - Αυτό με καλύπτει κι εμένα αρκετά. Και η λύση και η ανάλυση που κάνεις ΠΛΑΤΩΝΑ. [ Αναφέρεται στην απάντηση του ΠΛΑΤΩΝΑ που λέει πως θα περίμενε να δει που θα πάει το πράγμα και μετά ... θα έκοβε το σχοινί ]

και πιο κάτω ...

amalia - Για το σημείο που θα γινόμουν παγο-κολόνα δεν ξέρω τι θα έκανα. Τείνω όμως να καταλήξω στο ότι λίγο πριν καταψυχθώ θα χρησιμοποιούσα το ψαλιδάκι.

[ Συνεπώς, και η amalia αλλάζει την απάντησή της, αν αφαιρεθεί από την ιστορία η έννοια του "Θεού" ή των "ανώτερων" δυνάμεων ]


quote:
kost

Τα έχεις μπλέξει ζιπ. Η απορία σου πιο πριν ήταν "γιατί οι άλλοι ενώ αρχικά είπαν πως είτε α) θα έκοβαν το σκοινί είτε γ) θα περίμεναν, τελικά μετά -όταν μπήκε στο κόλπο ο θεός- άλλαξαν γνώμη και είπαν ότι β)δεν θα το έκοβαν"?

Και σου ξαναλέω, δεν γίνεται αρχικά να είπαν ότι θα έκοβαν το σκοινί και στη συνέχεια -κατόπιν παραινέσεως του θεού- να μην το έκοβαν!! Αυτό είναι παράλογο!

Το αντίστροφο ναι, μπορεί να συμβεί, αυτό όμως που λες δεν γίνεται! Δηλαδή τόσο η λογική σου όσο και το υπερβατικό να σου λένε "κόψε το σκοινί" και εσύ τελικά να μην το κόβεις, αυτό δεν γίνεται, εκτός κι μιλάμε για άνθρωπο μουρλό. Άρα ήταν λάθος η απορία που εξέφρασες.


Η απορία μου διατυπώθηκε στην σελ. 3 με κόκκινα έντονα γράμματα και ήταν η εξής :

quote:
zip

Γιατί, χωρίς να εμπλέκεται ο "Θεός" στην ιστορία θα κόβατε το σχοινί [ αργά ή γρήγορα, δηλ. θα περιμένατε να ξημερώσει ή θα περιμένατε να δείτε μέχρι που φτάνουν οι δυνάμεις σας πρωτού σας εγκαταλείψουν ολοκληρωτικά και λίγο "πριν το τέλος" θα κόβατε το σχοινί ] ενώ μόλις εισάγουμε την έννοια του "Θεού" ή την επέμβαση κάποιων "ανώτερων" δυνάμεων, το σχοινί δεν θα το κόβατε ;


Δεν υπήρξε απάντηση και αναρρωτήθηκα μήπως δεν εκφράζω σωστά την απορία μου. Έγραψα λοιπόν το θέμα με την μορφή πολλαπλών επιλογών για να επαναδιατυπώσω την απορία μου πιο κατανοητά :

quote:
zip

A' μέρος (λογική vs λογικής) [ Χωρίς "θεό" δηλ. χωρίς "ανώτερες" δυνάμεις ]

Έμπειρος ορειβάτης ξεκινάει αναρρίχηση ενός βουνού την νύχτα με χαμηλή ορατότητα. Κατά την διάρκεια της αναρρίχησης, γλυστράει και πέφτει σε μια χαράδρα και καταλήγει να βρίσκεται κρεμασμένος από το σχοινί του. Τι θα έκανες αν ήσουν στην θέση του ;

α) Θα έκοβα το σχοινί

β) Δεν θα έκοβα το σχοινί

γ) Θα περίμενα να δω που θα πάει το πράγμα (αν θα παγώσω π.χ ή όχι γαντζωμένος πάνω στο σχοινί) και μετά θα το έκοβα

δ) Θα απευθυνόμουν σε μια "ανώτερη" δύναμη για να με βοηθήσει

B' μέρος (λογική vs "ανώτερων" δυνάμεων) [ Με "θεό" δηλ. με "ανώτερες" δυνάμεις ]

Έμπειρος ορειβάτης ξεκινάει αναρρίχηση ενός βουνού την νύχτα με χαμηλή ορατότητα. Κατά την διάρκεια της αναρρίχησης, γλυστράει και πέφτει σε μια χαράδρα και καταλήγει να βρίσκεται κρεμασμένος από το σχοινί του. Απεγνωσμένος ο ορειβάτης στρέφεται προς μια "ανώτερη" δύναμη (Θεό ή οτιδήποτε άλλο) για να αναζητήσει εκεί σωτηρία. Η "ανώτερη" δύναμη ανταποκρίνεται στο κάλεσμα του ορειβάτη και του δίνει την λύση, δηλ. του λέει τι να κάνει για να σωθεί. Η λύση είναι να κόψει το σχοινί. Τι θα έκανες αν ήσουν στην θέση του ;

α) Θα έκοβα το σχοινί

β) Δεν θα έκοβα το σχοινί

γ) Θα περίμενα να δω που θα πάει το πράγμα (αν θα παγώσω π.χ ή όχι γαντζωμένος πάνω στο σχοινί) και μετά θα το έκοβα

Προσωπικά, η δική μου απάντηση και στις δύο περιπτώσεις είναι η α. Και η απορία που απευθύνω στους συνομιλητές μου, διαβάζοντας τις απαντήσεις τους, είναι η εξής : Γιατί στο Α' μέρος απαντάνε το α ή το γ ενώ στο δεύτερο απαντάνε το β ;


Tώρα που έχεις μπροστά φίλε kost, τι έγραψα ολοκληρωμένα, νομίζω καταλαβαίνεις γιατί η απορία μου δεν είναι λάθος. Μάλλον εσύ μπερδεύτηκες και όχι εγώ.

Edited by - zip on 07/02/2012 19:52:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2012, 21:28:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Giannis
Πλάτωνα, είσαι τυχερός που δεν χρειάστηκε να ουρήσεις......
Την επόμενη φορά να σκεφτείς καλά και αυτό το ενδεχόμενο πριν βγεις στο δρόμο με τέτοιο καιρό.

Το μάγουλο δεν κόβεται εύκολα λόγο ....λίπους

Σε αυτή την ηλικία , μην το παίζεις ....τζόβενο και θέτεις την αρτιμέλεια σου σε κίνδυνο
...........

Έχεις δίκαιο φίλε, πρέπει να συμμορφωθω λιγάκι.

Φταίει και η ψυχη που λέει είσαι 18....και ας περάσα τον μισό αιώνα!

Το κόψιμο στο σχοινι Γιάννη για μένα δεν είναι και τόσο δύσκολο όσο φενεται, η μητέρα μου που έφυγε πρόσφατα, ήθελε να φύγει απο το καλοκαίρι, (δεν πειρε τα φάρμακα της δυο μέρες, κρύβοντας τα) όταν τη ρώτησα γιατι το έκανε, μου είπε πως είναι κουρασμένη, μα δεν φοβόταν να φύγει...

Την σταμάτησα μόνο όταν της ειπα, δεν ξέρεις που θα πας, και αν εκει είναι καλύτερα απο εδω, τουλάχιστον εμείς σ'αγαπαμε. Θες να φυγεις, φυγε!, μα όταν έρθει η ώρα.

Η δυσκολία στη ζωη δεν είναι να κόψεις καποιο σχοινι, μα να ελευθερωθεις απο τη συνήθεια, ΑΝΑΊΤΙΑ,. (όχι βάζοντας στη θέση της κάτι άλλο)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2012, 00:14:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


quote:
ΖιπΚαλά κάνεις λοιπόν Πλάτωνα που θέλεις να είσαι "προσεκτικός στο πέρασμα", χωρίς φόβο, με θετική και ήρεμη συνείδηση. Εδώ όμως μιλάμε για τον αγώνα της επιβίωση όπου οφείλεις να προσπαθήσεις να γλυτώσεις (ακόμα και ο ταξιδιώτης του Βούδδα αρχικά επιχειρεί να διαφύγει)...εάν τελικά δεν τα καταφέρεις τότε εντάξει, φεύγεις πιο ήρεμος, ξέρεις ότι προσπάθησες και ετοιμάζεσαι για το πέρασμα. Πριν φτάσεις όμως στα "τελευταία δευτερόλεπτα" οφείλεις να εξαντλήσεις τα όρια του πιθανού, εξετάζοντας τα ψυχρά δεδομένα. Και όπου το ζητούμενο είναι να αγωνιστείς να βρεις κάποιο τρόπο, μιας και μίλησες για ηρωϊσμό.

Ζιπ, αυτό ο Πλάτωνας κατά λάθος το έγραψε σε εσένα αλλά ουσιαστικά σε εμένα πήγαινε! Και έχει δίκιο, τώρα είδα ότι εκείνος έγραψε πρώτος από όλους την πιο ορθολογική λύση ότι "πρώτα περιμένω και μετά εν ανάγκη το κόβω"! Απλώς μετά ο Πλάτωνας έβαλε ατάκες τύπου "δεν θα σκεφτόμουν τίποτα", "θα κοίταζα να φύγω ήρεμος" και γι'αυτό θεώρησα πως θεώρησε την περίπτωση χαμένη.


Από εκεί και πέρα ζιπ είναι φως φανάρι ότι η επαναδιατύπωση του Αιόλου και της Αμαλίας δεν οφείλεται στον παράγοντα "θεός"!! Αλλά στον παράγοντα "τώρα που το ξανασκέφτομαι καλύτερα"!!

Αρχικά λοιπόν -όταν το ερώτημα ήταν "το κόβω ή δεν το κόβω?" ειπαν ότι δεν θα το έκοβαν, στη συνέχεια όμως, επειδή το ξανασκέφτηκαν, είδαν ότι αρχικά όντως θα περίμεναν αλλά κάποια στιγμή, όταν οι δυνάμεις και η υπομονή τους θα εξαντλούνταν, θα το έκοβαν. Πάνω σε αυτό μάλιστα συμφώνησαν με τον Πλάτωνα ο οποίος είχε ήδη γράψει ότι αρχικά θα περίνενε και μετά βλέποντας και κάνοντας!!

Εσύ δηλαδή λανθασμένα συσχέτισες την μεταστροφή τους με τον παράγοντα "ανώτερες δυνάμεις"!


Και κάτι άλλο ζιπ. Λες τώρα πως η περιπτωσή μας προϋποθέτει πως είμαστε 100% χαμένοι!!! Αυτό αλήθεια πότε το είπαμε??? Και αν όντως το είπαμε τότε γιατι συζητάμε τόσες μέρες?

Καμία περίπτωση όμως δεν ειναι 100% χαμένη. Ακόμα και στην πιο κωλοκατάσταση πάντα υπάρχει μία μικρή πιθανότητα να το γλυτώσεις. Εκ των υστέρων μπορεις να πεις για κάτι πως ήταν 100% χαμένο, εκ των προτέρων όμως δεν μπορεις να το πεις!!

Και λύσε μου και μια απορία ζιπ. Στην αρχή του θέματος ειπες το εξής:

quote:
Ακόμη και να μείνει κρεμασμένος μια νύχτα ένας άνθρωπος από ένα σχοινί [ σε συνθήκες που μας είναι άγνωστες γιατί δεν διευκρινίζονται από την ιστορία, π.χ θερμοκρασίες κτλ ], πάλι δεν είναι σίγουρο πως θα πεθάνει. [ Π.χ θα μπορούσε να είχε πάθει υποθερμία και απλώς να είχε χάσει τις αισθήσεις του. ]


Επειδή λοιπόν εγώ τα ιατρικά δεν τα κατέχω πες μας, τελικά ο ορειβάτης της περίπτωσής μας ειναι βέβαιον ότι θα πεθάνει μετά από 2-3 ώρες από υποθερμία ή μπορει απλά να λιποθυμήσει? Διότι στην αρχή λες ότι δεν είναι απαραίτητο να πεθάνει αμέσως από κρύο ενώ μετά λες με βεβαιότητα ότι θα πεθάνει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2012, 09:35:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Giannis
Πλάτωνα, είσαι τυχερός που δεν χρειάστηκε να ουρήσεις......
Την επόμενη φορά να σκεφτείς καλά και αυτό το ενδεχόμενο πριν βγεις στο δρόμο με τέτοιο καιρό.

Το μάγουλο δεν κόβεται εύκολα λόγο ....λίπους

Σε αυτή την ηλικία , μην το παίζεις ....τζόβενο και θέτεις την αρτιμέλεια σου σε κίνδυνο
...........

Έχεις δίκαιο φίλε, πρέπει να συμμορφωθω λιγάκι.

Φταίει και η ψυχη που λέει είσαι 18....και ας περάσα τον μισό αιώνα!

Το κόψιμο στο σχοινι Γιάννη για μένα δεν είναι και τόσο δύσκολο όσο φενεται, η μητέρα μου που έφυγε πρόσφατα, ήθελε να φύγει απο το καλοκαίρι, (δεν πειρε τα φάρμακα της δυο μέρες, κρύβοντας τα) όταν τη ρώτησα γιατι το έκανε, μου είπε πως είναι κουρασμένη, μα δεν φοβόταν να φύγει...

Την σταμάτησα μόνο όταν της ειπα, δεν ξέρεις που θα πας, και αν εκει είναι καλύτερα απο εδω, τουλάχιστον εμείς σ'αγαπαμε. Θες να φυγεις, φυγε!, μα όταν έρθει η ώρα.

Η δυσκολία στη ζωη δεν είναι να κόψεις καποιο σχοινι, μα να ελευθερωθεις απο τη συνήθεια, ΑΝΑΊΤΙΑ,. (όχι βάζοντας στη θέση της κάτι άλλο)


Την άποψη της μητέρας σου για την ζωή (τη κούραση) την έχω συναντήσει σε πολλούς ηλικιωμένους και αρχικά είχα παραξενευτεί.
Μετά από αρκετή σκέψη, έγινε κατανοητή.

Μάλιστα με έβαλε σε σκέψεις
Αν ο Σωκράτης ήταν 30-40 χρονών, θα έπαιρνα με τόση ...“ευκολία” το κώνιο, ή θα την κοπάναγε με το πλοίο?
Δες την άλλη περίπτωση, του Ιησού των ευαγγελίων.
Μέχρι και απάνω στο σταυρό παρουσιαζόταν μεγάθυμος, όπως φαίνεται απο την αναφορά, “πάτερ άφες αυτοίς....”, ή την υπόσχεση της βασιλείας των ουρανών στο ληστή.

Την τελευταία όμως στιγμή, όταν κατάλαβε πως ο θεός-πατέρας του, δεν θα επέμβει να τον σώσει, ούρλιαξε με αγανάκτηση (έβγαλε φωνή μεγάλη) προς τον θεό λέγοντας “Θεέ μου , θεέ μου, ΓΙΑΤΙ με εγκατέλειψες”?

Αυτά σύμφωνα πάντα με τι λένε τα βαγγέλια για τον Ιησού.
Αν υπήρχε ή όχι είναι άλλου παπά βαγγέλιο.

Γιαυτό σκέπτομαι.
Αν ο Σωκράτης ήταν 25-35 χρονών – έχοντας, ή όχι, την ίδια σοφία που είχε και στο τέλος - , θα έκοβε το σχοινί?

Το ερώτημα δηλαδή για μένα, είναι.
Έχει σχέση άραγε, η ηλικία με την απόφαση?

Κατά τα άλλα.
Η αρτιμέλεια είναι σοβαρός παράγοντας.
Νους υγιής, σε υγιή σώματα.

Edited by - gianipseftis on 08/02/2012 09:38:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DISOBEDIENT HEART
troll


17 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2012, 10:06:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DISOBEDIENT HEART  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το σωμα μας εχει δυο μηχανισμους για να προστατευθει απο την απωλεια θερμοτητας:
Ανατριχιλα,δημιουργωντας θυλακες την παγιδευει
Ριγος,με τη γρηγορη κινηση των μυων την παραγει

Αν αυτα τα δυο σταματησουν...thats bad news
Σημαινει οτι ο εγκεφαλος κλεινει συστηματα για να εξοικονομησει ενεργεια!
Ο χρονος που απαιτειται ειναι σχετικος,παιζει ρολο απο το τι εφαγες την τελευταια φορα σωματικο βαρος και κατανομη αυτου μεχρι ηληκια
και τυχον παθησεις!

Η ουσια ειναι μια,
θυμαστε τι μας λεγανε οι δασκαλοι μας,η πρωτη σκεψη που σου περνα απο το μυαλο ειναι και η πιο σωστη.
Λενε επισης <<τον προδωσε η καρδια του>> ή <<εχασε τα λογικα του>>

Αν η πρωτη σκεψη ειναι,πρεπει να κοψω το σκοινι (ετσι ρε παιδι μου κατι μεσα μου μου λεει,κοψτο) αλλα η καρδουλα μου πεταρισει και δεν το κανω...τοτε το παιχνιδι ειναι χαμενο!
Αν η πρωτη σκεψη ειναι,α! ο ταδε θα δει οτι αργω και θα καλεσει βοηθεια αλλα με την παροδο του χρονου μου σαλεψει και κοψω το σχοινι...το χασαμε το παληκαρι!

Γιατι δεν το κανετε λιγο πιο ενδιαφερων,
κατω απο εσας κρεμετε ενας ακομη ανθρωπος,
ποιες ειναι οι σκεψεις σας;

Στην περιπτωση που δεν σας αντεχε και τους δυο το σχοινι,αρχιζε να υποχωρει το υποστυλωμα,τι θα κανατε;
Ελα και χωρις αλοθι,ειναι μερα και απο κατω σας γκρεμιλα ατελειωτη!


Να το κανω και κοματακι πιο ευκολο;
Πανω απο εσας κρεμετε το παιδι σας και απο κατω σας ενας επιστημονας που ειναι ετοιμος να βρει το φαρμακο για την νουμερο ενα αιτια θανατου.
Το σχοινι αντεχει μονο εναν,τι κανετε;

Την καλημερα μου

ψευτογιαννε,λες η υπακοη στο νομο να εχει να κανει με την ηληκια.......πρωτοφανες,πρωτη φορα το ακουω!!!
Νομος ειναι μονο η αναγκη(για τα ζωα δηλαδη γιατι για τον ανθρωπο εχουν μπει και αλα στη μεση οπως η καλοπεραση λεω εγω)
Πως το ειχαν πει,ευτυχεις αυτος που απο τα αναγκαια τιποτα δε του λειπει και απο τα περιττα τιποτα δεν αναζητα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 7 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy