ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Το σχοινί
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 7
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2012, 10:10:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kost,

quote:
Από εκεί και πέρα ζιπ είναι φως φανάρι ότι η επαναδιατύπωση του Αιόλου και της Αμαλίας δεν οφείλεται στον παράγοντα "θεός"!! Αλλά στον παράγοντα "τώρα που το ξανασκέφτομαι καλύτερα"!!

Εγώ απλώς φίλε μου παρατήρησα αυτή την αλλαγή των απαντήσεων. Δεν ξέρω που οφείλεται αυτή η αλλαγή και γι' αυτό ακριβώς ρώτησα. Αν οφείλεται όπως λες στον παράγοντα "τώρα που το ξανασκέφτομαι καλύτερα", ok. Μπορεί να είναι κι έτσι, κανένα πρόβλημα. Αλλά αυτό είναι μια απάντηση που μονάχα ο Αίολος και η amalia θα μπορούσαν να δώσουν, καθώς η απορία μου απευθύνεται σ' αυτούς. Απ' αυτό και μόνο, εσύ δεν μπορείς να πεις αν η απορία μου είναι λάθος ή όχι. Η απορία μου έχει λογική βάση, δεν είναι λάθος, ανεξαρτήτως σε ποιον παράγοντα οφείλεται αυτή η αλλαγή των απαντήσεών τους.

quote:
Καμία περίπτωση όμως δεν ειναι 100% χαμένη. Ακόμα και στην πιο κωλοκατάσταση πάντα υπάρχει μία μικρή πιθανότητα να το γλυτώσεις. Εκ των υστέρων μπορεις να πεις για κάτι πως ήταν 100% χαμένο, εκ των προτέρων όμως δεν μπορεις να το πεις!!

Ναι ... αυτό που λες ερμηνεύεται ως "η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία". Δεν διαφωνώ, απλά λέω πως για την συγκεκριμένη περίπτωση της ιστορίας και πάντα εξετάζοντας την ιστορία αναγόμενη σε πραγματικές συνθήκες, η σωτηρία του ορειβάτη είναι μια περίπτωση 100% χαμένη.

quote:
Επειδή λοιπόν εγώ τα ιατρικά δεν τα κατέχω πες μας, τελικά ο ορειβάτης της περίπτωσής μας ειναι βέβαιον ότι θα πεθάνει μετά από 2-3 ώρες από υποθερμία ή μπορει απλά να λιποθυμήσει? Διότι στην αρχή λες ότι δεν είναι απαραίτητο να πεθάνει αμέσως από κρύο ενώ μετά λες με βεβαιότητα ότι θα πεθάνει!

Η πρόταση που διατυπώθηκε στην αρχή ότι δηλ. "Ακόμη και να μείνει κρεμασμένος μια νύχτα ένας άνθρωπος από ένα σχοινί [ σε συνθήκες που μας είναι άγνωστες γιατί δεν διευκρινίζονται από την ιστορία, π.χ θερμοκρασίες κτλ ], πάλι δεν είναι σίγουρο πως θα πεθάνει. [ Π.χ θα μπορούσε να είχε πάθει υποθερμία και απλώς να είχε χάσει τις αισθήσεις του. ]", νομίζω είναι ξεκάθαρη.

Αναφέρεται στην ιστορία έτσι όπως παρουσιάζεται από το μέλος 2kosmous, δηλ. χωρίς περισσότερες διευκρινίσεις. Οι συνθήκες π.χ που επικρατούν τις στιγμές εκείνες δεν διευκρινίζονται (π.χ θερμοκρασίες, το ύψος κτλ) από την ιστορία. Θεωρητικά λοιπόν μιλώντας θα μπορούσε ένας άνθρωπος [ εφ' όσον δεν γνωρίζουμε τις πραγματικές συνθήκες ] να θεωρήσουμε πως ίσως και να μην πέθαινε από το κρύο, γιατί μπορεί π.χ το εγχείρημα της αναρρίχησης να μην γινόταν χειμώνα αλλά καλοκαίρι. Δεν το ξέρουμε αυτό. Δεν μας το λέει δηλ. η ιστορία. Στην υποθερμία ο άνθρωπος ναι μεν μπορεί να χάσει τις αισθήσεις του, να λυποθυμίσει αλλά το αν θα παγώσει ή όχι, εξαρτάται από τις συνθήκες του περιβάλοντος που επικρατούν.

Η βεβαιότητα με την οποία μιλάω παρακάτω για το ότι θα πεθάνει, βασίζεται στο γεγονός πως αυτές οι συνθήκες ανάγονται σε πραγματικές. Σε πραγματικές λοιπόν συνθήκες, σε ένα ύψος κάποιων χιλιάδων μέτρων, χωρίς να έχει ενημερωθεί κάποιος γι' αυτό το εγχείρημα, ο θάνατος του ορειβάτη είναι κάτι παραπάνω από βέβαιος. Είναι αναπόφευκτος.

Ακριβώς λοιπόν αυτό το γεγονός [ το ότι ο θάνατός του είναι αναπόφευκτος ], το "εκμεταλλεύεται" η ιστορία και εκεί πάνω "πατάει" για να εισάγει στο "παιχνίδι" την έννοια του "θεού" ή των "ανώτερων" δυνάμεων.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2012, 10:33:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επίσης, αγαπητέ φίλε kost, δεν μπορούμε να υπολογίσουμε ακριβώς το πότε θα επέλθει ο θάνατος από υποθερμία. Αυτό που λες δηλ. "2 - 3 ώρες", αφ' ενός εγώ δεν το προσδιόρισα, αφ' ετέρου εξαρτάται και από τον ίδιο τον οργανισμό. Μπορεί ο χρόνος που θα παγώσει ο άνθρωπος και θα πεθάνει, να είναι πολύ μικρότερος ή πολύ περισσότερος. Πάντως, ο θάνατός του είναι αναπόφευκτος, ασχέτως αν επέλθει σε 1 ή 2 ή 3 ώρες. Σου ανέφερα ένα πραγματικό γεγονός υποθερμίας που το παλικάρι έπαθε ακαψία των άκρων του, σε λιγότερο από 1 ώρα.

Αν ο οργανισμός ενός ανθρώπου είναι ήδη εξαντλημένος (από την κούραση π.χ), τότε ο χρόνος που η υποθερμία θα επιφέρει τον θάνατο είναι μικρότερος. Αν ο ορειβάτης τραυματισθεί κατά την πτώση του εξ' αιτίας της πρόσκρουσής του στην πλαγιά των βράχων (π.χ πάθει κάποιο κάταγμα, κάποια εσωτερική αιμορραγία κτλ), τότε και πάλι αυτός ο χρόνος μειώνεται.

Αυτά που σου λέω, δεν χρειάζεται να είναι κάποιος γιατρός για να τα γνωρίζει. Εγώ απλώς τα διδάχθηκα σε ένα σχολείο διάσωσης που έπρεπε να πάω, για να ολοκληρώσω την εκπαίδευσή μου στις καταδύσεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2012, 19:18:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιάννης.

Α. Αν ο Σωκράτης ήταν 30-40 χρονών, θα έπαιρνα με τόση ...“ευκολία” το κώνιο, ή θα την κοπάναγε με το πλοίο?

Β. Αν ο Σωκράτης ήταν 25-35 χρονών – έχοντας, ή όχι, την ίδια σοφία που είχε και στο τέλος - , θα έκοβε το σχοινί?
...........

Γεια σου Γιάννη. Είναι περισσωτερες οι ερωτήσεις.

Η πρώτη έχει να κάνει με το αν τα νειατα (με όλη την ομορφια τους) μα με ένα Σωκρατη (σοφό) το δαιμόνιο του θα επεμβαίνε ώστε να μην πάρει το κωνειο.

Η δεύτερη, τι θα έκανε σε εκείνη την ηλικία ο σωκρατης, αν δεν ήταν σοφός.

Η Τρίτη, αν ήταν ακόμα νεώτερος, (μα σοφός), αν θα έκοβε η όχι το σχοινι.

Σε όλες σου της ερωτήσεις, δεν ξέρω αν το έβαλες εσυ έτσι, έχεις μέσα την σοφία. 

Έχω μια υπόνοια, και θέλω να το σκεφτείς προσεχτικα, και όπως αρμόζει. (μην δώσεις αμέσως την εύκολη απάντηση, διλ. της μνήμης και της γνώσης)

Η υπόνοια είναι η εξεις. 

Η σοφία φοβάται? 

Αν δεν φοβάται, δεν κάνει εκλογή. (π.χ ενας φοβος μπορει να ειναι, ειμαι νεος και δεν εκανα ακομα αρκετα, ώστε να φύγω και μάλιστα τόσο νωρίς)

Ο σοφος ποστευω πως η ζωη του ειναι ζησημο/δραση, (κατι σαν ενα) βλέπει τι πράτει, και δεν έχει αμφιβολίες. . Δεν έχουν οι ερωτησεις να κανουν με την ηλικια, αλλα με το αν ήταν η οχι σοφός, την στιγμη διλ. που βρέθηκε κρεμασμένος στο σχοινι. (αν και γνώμη μου παντα είναι, πως ο σοφός δεν κάνει ορειβασία, ούτε κάι  ασχολείται)

Γιάννης.
Δες την άλλη περίπτωση, του Ιησού των ευαγγελίων.
Μέχρι και απάνω στο σταυρό παρουσιαζόταν μεγάθυμος, όπως φαίνεται απο την αναφορά, “πάτερ άφες αυτοίς....”, ή την υπόσχεση της βασιλείας των ουρανών στο ληστή.

Την τελευταία όμως στιγμή, όταν κατάλαβε πως ο θεός-πατέρας του, δεν θα επέμβει να τον σώσει, ούρλιαξε με αγανάκτηση (έβγαλε φωνή μεγάλη) προς τον θεό λέγοντας “Θεέ μου , θεέ μου, ΓΙΑΤΙ με εγκατέλειψες”?
...........
Εδω Γιάννη είναι όλο το μυστήριο. Για κάποιον που σκέφτεται, δεν συμβιβάζονται τα παραπάνω. Για κάποιον που πιστεύει μόνο, θα σου πει το δεύτερο, ήταν η ανθρώπινη φύση του. Η διάφορα με το Σωκρατη, ήταν πως ο σωκρατης δεν βασανίστηκε. Δεν ξευτιλησθηκε. Δεν διασύρθηκε. Δεν σταυρωθηκε. Δεν είχε στα πόδια του, μητέρα, μαθητές, κλπ. 
Μπες για λιγο με το μυαλο σου εκει πάνω, στο Σταύρο, με λόγχες στα πλευρά και ξύδι στο στόμα, και το χλευασμό απο κάτω, με όλους όσους σε περιτριγυρησαν στη ζωη, μετα απο όλα αυτα τι θα σκεφτόσουν για τον άνθρωπο? 

Γιάννης.
Αυτά σύμφωνα πάντα με τι λένε τα βαγγέλια για τον Ιησού.
Αν υπήρχε ή όχι είναι άλλου παπά βαγγέλιο.
..........

Για μένα υπήρξε. Η Μονή ένσταση Γιάννη που κάνω, είναι αν ο θεός κάνει παιδιά...και τα στέλνει να τραβήξουν ότι τράβηξε ο Χριστός, η εμείς (η ανθρωπότητα) θελουμε πολλές ακόμα χιλιετηρηδες για να καταλάβουμε τι πράττουμε έν ζωη...

Υ.γ στα γράφω αυτα, και δεν είμαι χριστιανός. 
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2012, 22:59:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ

Η σοφία φοβάται?


Ωχ, άρχισαν οι υψηλού επιπέδου αμπελοφιλοσοφικές ερωτήσεις ... που παρεπιπτόντως δεν έχουν και καμία σχέση με το θέμα. Καιρός να την "κάνουμε". Ας μιλήσουν οι φιλόσοφοι ...

[ απάντηση στην ερώτηση : Γιατί να μην φοβάται ρε ΠΛΑΤΩΝάκο μου ; Κι ο σοφός, άνθρωπος είναι ... και φόβους θα 'χει κι απ' όλα θα 'χει ο άνθρωπος. Τι δηλ. ; Επειδή είναι σοφός ; ]

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2012, 23:25:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διλαδη ζιπ, όταν ο σωκρατης έπεινε το κωνειο, και έλεγε στον κριτια πως δεν κατάλαβε τίποτα απο την φιλοσοφία, (έκλεγε για το χωρισμό) εσυ νομίζεις πως ο σωκρατης φοβόταν?

Η ερώτηση έχει να κάνει με το θέμα, γιατι ο Γιάννης με ρωτάει για το τι θα έκανε ο σωκρατης (αν θα εκοβε το σχοινι) και του λέω τη γνώμη μου. Είναι δικη μου η γνώμη, πως ο φιλόσοφος δεν φοβόταν τίποτα, αν για σένα φοβόταν, είναι δικιά σου γνώμη, και σεβαστή.

Υ.Γ στις αναφορές του Πλάτωνα για την συμπεριφορά του, και στον πόλεμο, ήταν αταραχος, ακόμα και όταν οι άλλοι έτρεποντο σε φυγή...αναφέρει πως περπατούσε, και απλα κυταγε πισω, αν ερχόταν κάποιος, και τον αντιμετοπιζε.

Αν δεν φοβάσαι το θάνατο, αν έρθει τώρα η σε δέκα χρόνια, δεν αλλάζει κάτι (σε οποίο δεν φοβάται)

Τι 30 τι 40 τι 80...,(το πέρασμα έχει γίνει) εκει τελειώνει μόνο το σώμα.

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 08/02/2012 23:28:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2012, 08:14:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ

Διλαδη ζιπ, όταν ο σωκρατης έπεινε το κωνειο, και έλεγε στον κριτια πως δεν κατάλαβε τίποτα απο την φιλοσοφία, (έκλεγε για το χωρισμό) εσυ νομίζεις πως ο σωκρατης φοβόταν?


Δεν ξέρω, δεν ήμουν εκεί ... Υποθέτω όμως πως σαν άνθρωπος, ε, όλο και θα φοβόταν. Έστω και λίγο δηλ. ... σαν άνθρωπος.

quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ

Η ερώτηση έχει να κάνει με το θέμα, γιατι ο Γιάννης με ρωτάει για το τι θα έκανε ο σωκρατης (αν θα εκοβε το σχοινι) και του λέω τη γνώμη μου. Είναι δικη μου η γνώμη, πως ο φιλόσοφος δεν φοβόταν τίποτα, αν για σένα φοβόταν, είναι δικιά σου γνώμη, και σεβαστή.


Αααα ... καλά, έγινε ... 'ντάξει

quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ

Αν δεν φοβάσαι το θάνατο, αν έρθει τώρα η σε δέκα χρόνια, δεν αλλάζει κάτι (σε οποίο δεν φοβάται)

Τι 30 τι 40 τι 80...,(το πέρασμα έχει γίνει) εκει τελειώνει μόνο το σώμα.


Εσύ ΠΛΑΤΩΝΑ, τον φοβάσαι τον θάνατο ;

[ Πρωί πρωί ερώτηση ε ; γουστάρεις ; ]

Edited by - zip on 09/02/2012 08:31:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DISOBEDIENT HEART
troll


17 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2012, 11:10:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DISOBEDIENT HEART  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ

Η σοφία φοβάται?


Ωχ, άρχισαν οι υψηλού επιπέδου αμπελοφιλοσοφικές ερωτήσεις ... που παρεπιπτόντως δεν έχουν και καμία σχέση με το θέμα. Καιρός να την "κάνουμε". Ας μιλήσουν οι φιλόσοφοι ...





Τι σε κραταει απο το να συνεχισεις το θεμα;
Αναμενεις την απαντηση του Αιολου kai tηs amalias;
Σε αυτη την περιπτωση να σημειωσω απλα οτι κατα τη γνωμη μου η ερωτηση σου προδικαζει την απαντηση,την κατευθυνει αν θες καλυτερα,οποτε ματαιη η αναμονη!

Ο λογος παντως που θα εκοβες το σχοινι εμενα δε με εχει πεισει,εχεις να προσθεσεις κατι αλλο;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DISOBEDIENT HEART
troll


17 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2012, 11:16:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DISOBEDIENT HEART  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αν δεν φοβάσαι το θάνατο, αν έρθει τώρα η σε δέκα χρόνια, δεν αλλάζει κάτι (σε οποίο δεν φοβάται)

Τι 30 τι 40 τι 80...,(το πέρασμα έχει γίνει) εκει τελειώνει μόνο το σώμα.

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 08/02/2012 23:28:21


Τι ειναι ο φοβος μπροστα στην διαχρονια,ε Πλατωνα;

Τωρα περπατημα και φυγη (υπο καταδιωξη) δε συμβαδιζει,αλλα το παρακαμπτω.

Edited by - DISOBEDIENT HEART on 09/02/2012 11:17:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2012, 11:25:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
troll,

quote:
Τι σε κραταει απο το να συνεχισεις το θεμα;

Η βλακεία (των υπολοίπων & συμπεριλαμβανομένης και της δικής σου) που θα ακολουθήσει.

quote:
Αναμενεις την απαντηση του Αιολου kai tηs amalias;

Όχι βέβαια.

quote:
Σε αυτη την περιπτωση να σημειωσω απλα οτι κατα τη γνωμη μου η ερωτηση σου προδικαζει την απαντηση,την κατευθυνει αν θες καλυτερα,οποτε ματαιη η αναμονη!

Σημείωσέ το, αλλά είτε το σημειώσεις, είτε όχι ... χεστήκαμε πατόκορφα.

quote:
Ο λογος παντως που θα εκοβες το σχοινι εμενα δε με εχει πεισει,

Ναι, ε ; Δεν θα φάω το μεσημέρι ρε μεγάλε ...

quote:
εχεις να προσθεσεις κατι αλλο;

Όχι προς το παρόν ... "κάνε παιχνίδι" εσύ ...

Edited by - zip on 09/02/2012 11:30:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DISOBEDIENT HEART
troll


17 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2012, 11:39:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DISOBEDIENT HEART  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

troll,




"Στη γλώσσα του Διαδικτύου, η λέξη τρολ ή τρολλ (troll) περιγράφει κάποιον χρήστη του Ίντερνετ με πονηρά προκλητικές, σκόπιμα ανόητες ή επιτηδευμένα εκτός θέματος θέσεις και απόψεις σε μία online ανοιχτή κοινότητα, όπως ένα φόρουμ συζήτησης"
Απο Βικιπαίδεια
Παρακαλω

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2012, 11:43:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρακάλα ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DISOBEDIENT HEART
troll


17 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2012, 12:58:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DISOBEDIENT HEART  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με τον τροπο μου
και ολη η ντροπη δικια μου!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2012, 13:46:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γιάννης.

Α. Αν ο Σωκράτης ήταν 30-40 χρονών, θα έπαιρνα με τόση ...“ευκολία” το κώνιο, ή θα την κοπάναγε με το πλοίο?

Β. Αν ο Σωκράτης ήταν 25-35 χρονών – έχοντας, ή όχι, την ίδια σοφία που είχε και στο τέλος - , θα έκοβε το σχοινί?
...........

Γεια σου Γιάννη. Είναι περισσωτερες οι ερωτήσεις.

Η πρώτη έχει να κάνει με το αν τα νειατα (με όλη την ομορφια τους) μα με ένα Σωκρατη (σοφό) το δαιμόνιο του θα επεμβαίνε ώστε να μην πάρει το κωνειο.

Η δεύτερη, τι θα έκανε σε εκείνη την ηλικία ο σωκρατης, αν δεν ήταν σοφός.

Η Τρίτη, αν ήταν ακόμα νεώτερος, (μα σοφός), αν θα έκοβε η όχι το σχοινι.

Σε όλες σου της ερωτήσεις, δεν ξέρω αν το έβαλες εσυ έτσι, έχεις μέσα την σοφία. 

Έχω μια υπόνοια, και θέλω να το σκεφτείς προσεχτικα, και όπως αρμόζει. (μην δώσεις αμέσως την εύκολη απάντηση, διλ. της μνήμης και της γνώσης)

Η υπόνοια είναι η εξεις. 

Η σοφία φοβάται? 

Αν δεν φοβάται, δεν κάνει εκλογή. (π.χ ενας φοβος μπορει να ειναι, ειμαι νεος και δεν εκανα ακομα αρκετα, ώστε να φύγω και μάλιστα τόσο νωρίς)

Ο σοφος ποστευω πως η ζωη του ειναι ζησημο/δραση, (κατι σαν ενα) βλέπει τι πράτει, και δεν έχει αμφιβολίες. . Δεν έχουν οι ερωτησεις να κανουν με την ηλικια, αλλα με το αν ήταν η οχι σοφός, την στιγμη διλ. που βρέθηκε κρεμασμένος στο σχοινι. (αν και γνώμη μου παντα είναι, πως ο σοφός δεν κάνει ορειβασία, ούτε κάι  ασχολείται)

Γιάννης.
Δες την άλλη περίπτωση, του Ιησού των ευαγγελίων.
Μέχρι και απάνω στο σταυρό παρουσιαζόταν μεγάθυμος, όπως φαίνεται απο την αναφορά, “πάτερ άφες αυτοίς....”, ή την υπόσχεση της βασιλείας των ουρανών στο ληστή.

Την τελευταία όμως στιγμή, όταν κατάλαβε πως ο θεός-πατέρας του, δεν θα επέμβει να τον σώσει, ούρλιαξε με αγανάκτηση (έβγαλε φωνή μεγάλη) προς τον θεό λέγοντας “Θεέ μου , θεέ μου, ΓΙΑΤΙ με εγκατέλειψες”?
...........
Εδω Γιάννη είναι όλο το μυστήριο. Για κάποιον που σκέφτεται, δεν συμβιβάζονται τα παραπάνω. Για κάποιον που πιστεύει μόνο, θα σου πει το δεύτερο, ήταν η ανθρώπινη φύση του. Η διάφορα με το Σωκρατη, ήταν πως ο σωκρατης δεν βασανίστηκε. Δεν ξευτιλησθηκε. Δεν διασύρθηκε. Δεν σταυρωθηκε. Δεν είχε στα πόδια του, μητέρα, μαθητές, κλπ. 
Μπες για λιγο με το μυαλο σου εκει πάνω, στο Σταύρο, με λόγχες στα πλευρά και ξύδι στο στόμα, και το χλευασμό απο κάτω, με όλους όσους σε περιτριγυρησαν στη ζωη, μετα απο όλα αυτα τι θα σκεφτόσουν για τον άνθρωπο? 

Γιάννης.
Αυτά σύμφωνα πάντα με τι λένε τα βαγγέλια για τον Ιησού.
Αν υπήρχε ή όχι είναι άλλου παπά βαγγέλιο.
..........

Για μένα υπήρξε. Η Μονή ένσταση Γιάννη που κάνω, είναι αν ο θεός κάνει παιδιά...και τα στέλνει να τραβήξουν ότι τράβηξε ο Χριστός, η εμείς (η ανθρωπότητα) θελουμε πολλές ακόμα χιλιετηρηδες για να καταλάβουμε τι πράττουμε έν ζωη...

Υ.γ στα γράφω αυτα, και δεν είμαι χριστιανός. 



Φίλε Πλάτωνα, έναυσμα στην τοποθέτησή μου ήταν η αναφορά σου σε μια “θέση” της μητέρας σου, για το “σχοινί” που μας δένει και μας κρατά στην ζωή.

Η μητέρα σου αποφάσισε να κόψει το σχοινί (στην περίπτωσή της τα χάπια) γιατί είχε “κουραστεί” από την ζωή.
Αυτή η προσέγγιση κατά την δική μου γνώμη, ήταν μια φιλοσοφημένη απόφαση.
Δεν ήταν προϊόν της στιγμής, αλλά βαθιάς σκέψης.

Την ίδια προσέγγιση έχω διαπιστώσει σε αρκετά “σκεπτόμενα” ηλικιωμένα άτομα.

Έτσι μου πέρασε από το μυαλό η σκέψη αν την ευκολία που ο Σωκράτης αποφάσισε να κόψει το δικό του “σκοινί”, σχετίζεται με αυτή την στάση ζωής, αυτής της μερίδας των ηλικιωμένων, και δεν αποτελούσε γενναιότητα, και ηρεμία, ούτε ήταν θέμα εναρμόνισης με τα πιστεύω του.

Θα συμφωνήσω μαζί σου, πως η “σοφία” δεν φοβάται.
Βεβαίως η απόφαση για το κόψιμο του σκοινιού, είναι θέμα σωφροσύνης.

Μήπως η σωφροσύνη αποκτάται με τα χρόνια?

Η απόφαση να κόψει κάποιος το σχοινί σε νεαρή ηλικία, συνιστά σωφροσύνη ή απερισκεψία?

Επανέρχομαι σε αυτό που σε ρώτησα
Η ευκολία που έκοψε ο Σωκράτης το σχοινί, μήπως σχετίζεται με την ηλικία του?

Όσο για τον Ιησού, φίλε μου τι να πω?
Η όλη περιγραφή των γεγονότων, - αν τα δεχτούμε σαν αληθή – και το γεγονός πως ο Ιησούς περιγράφεται με διπλή φύση, δεν εναρμονίζεται η όλη συμπεριφορά του.
Τι θα πει τι υπέφερε πάνω στο σταυρό και ταπεινώθηκε και τι τράβηξε.
Υπήρχαν και απλοί άνθρωποι ιδεολόγοι, που τράβηξαν πολλαπλάσια βασανιστήρια και δεινά, και δεν λιποψύχησαν, χωρίς μάλιστα να γνωρίζουν πως θα είναι πρόσκαιρα – δυο τρεις μερούλες -

Με τον Ιησού, δεν καταλαβαίνω που συνίσταται η θυσία.
Σικέ το ματς φίλε μου, και το φινάλε εξ αρχής καθορισμένο.
Ποιον κοροϊδεύουμε?

Υ.Γ
Η ουσιαστική διαφορά Σωκράτη-Ιησού ήταν, πως ο πρώτος ήταν ένας άνθρωπος, ο άλλος ένας άνθρωπος που τελικά πίστεψε πως ήτανε θεός

Στα γραφω αυτά γιατι ..... δεν έχω τον θεό μου

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2012, 13:49:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ

Η σοφία φοβάται?


Ωχ, άρχισαν οι υψηλού επιπέδου αμπελοφιλοσοφικές ερωτήσεις ... που παρεπιπτόντως δεν έχουν και καμία σχέση με το θέμα. Καιρός να την "κάνουμε". Ας μιλήσουν οι φιλόσοφοι ...

[ απάντηση στην ερώτηση : Γιατί να μην φοβάται ρε ΠΛΑΤΩΝάκο μου ; Κι ο σοφός, άνθρωπος είναι ... και φόβους θα 'χει κι απ' όλα θα 'χει ο άνθρωπος. Τι δηλ. ; Επειδή είναι σοφός ; ]



Βρε zip εσύ θεωρείς πως το θέμα αυτό μπορούμε να το κουβεντιάσουμε σε άλλη βάση πέραν της φιλοσοφικής / ψυχολογικής?

Υπάρχει βέβαια και η θεολογική προσέγγιση, που εμένα δεν με ενδιαφέρει γιατί δεν πιστεύω στην ύπαρξη ενός προσωπικού δικού μου θεού, και δεν ενδιαφέρομαι να κουβεντιάσω μαζί του.

Έτσι κατα την γνώμη μου, ο διάλογος μεταξύ θεού-πιστού είναι αστείος, και ουδέποτε έγινε μια και ο μοναδικός μάρτυρας της συζήτησης πέθανε, εκτός και βρέθηκε πάνω του κασετόφωνο.
Κάτι τέτοιο όμως δεν αναφέρθηκε.

Αν εσύ έχεις διαφορετική άποψη, με γεια σου με χαρά σου.

Την γνώμη μου είπα, και αυτό που κουβεντιάζουμε με τον Πλάτωνα, είναι μια πτυχή του ίδιου θέματος.
Είμαστε δηλαδή εντός θέματος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2012, 14:08:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η κουβέντα μου διακατέχεται από χιούμορ, gianipseftis. Απλά, επειδή πολλές φορές αρκετά θέματα ξεκινάνε συγκεκριμένα και καταλήγουν ... ότι να' ναι, ε, λέω, μην έχει κι αυτό την τύχη των πολλών. Πάντως, από μένα ... ελεύθερα κανένα πρόβλημα κουβεντιάστε το δηλ. σε ότι βάση θέλετε ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2012, 15:32:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και εγώ φίλε μου, τις περισσότερες των περιπτώσεων, χιουμοριστικά τοποθετούμε, θέλοντας να δώσω μια άλλη νότα στην συζήτηση.
Οι περισσότεροι το εκλαμβάνουν σαν ειρωνεία η σαν προσπάθεια υποβάθμισης / διακωμώδησης της κουβέντας.

Η αναφορά μου στην τοποθέτησή σου είχε να κάνει κυρίως, με το άν είμαστε εκτός ή εντός θέματος

Κατά τα άλλα
Κανένα πρόβλημα από μέρους μου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2012, 16:13:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
HEART
Τι σε κραταει απο το να συνεχισεις το θεμα;
Αναμενεις την απαντηση του Αιολου kai tηs amalias;

Σε αυτη την περιπτωση να σημειωσω απλα οτι κατα τη γνωμη μου η ερωτηση σου προδικαζει την απαντηση,την κατευθυνει αν θες καλυτερα,οποτε ματαιη η αναμονη!
.........

Η θέση μου heart, είναι αυτη που λεει, δεν χρειαζονται διαγραφές ατομων απο το φόρουμ. Είχα προτυνει πριν χρόνια πρωτος τις κίτρινες, και αυτές με μετρο, μια, δυο τρεις, άντε Τέσσερις μέρες φτάνουν για να δειξουν σε ένα μέλος πως κάπου σφαλει, πως κάπου υπέρβαλει, πως κατι δεν είναι σωστο, σύμφωνα με τους κανονισμούς που έχει το φόρουμ. 

Μην ξεχνάς κατι βασικο, πως ο χορός είναι δικός τους. Είναι σαν να πηγαίνω στο σπίτι κάποιου, και να ανοίγω το ψυγείο, να ψαχνω στα συρτάρια, να πετώ πράγματα απο το παράθυρο, χωρίς έγκριση. 

Δεν υπάρχει μεγαλύτερος δάσκαλος, απο τα λάθη που πράττουμε. Μιλώ για ανθρώπους που σκέπτονται, και συγχρόνως έχουν συνειδηση, ευαισθησία, γιατι, με όσους αυτο γίνεται ΚΑΤ επανάληψη, προσωπικά σε μένα προκαλεί μονο λυπη. 

ΗΕΑΡΤ
Ο λογος παντως που θα εκοβες το σχοινι εμενα δε με εχει πεισει,εχεις να προσθεσεις κατι αλλο;
.......
Ο λόγος που θα το έκοβα, όπως έγραψα, είναι της λογικής που εξάντλησε οτιδήποτε άλλο. Αν αφήσεις μια παγοκολωνα η ένα άψυχο σώμα, (εγω/εσυ) τι σε ενδειαφερει πλεον, δεν πρόκειται να γυρίσουμε. 

Εκτός και πιστεύεις σε ανάσταση, σε εκείνο το σώμα.


HEART
Τι ειναι ο φοβος μπροστα στην διαχρονια,ε Πλατωνα;
Τωρα περπατημα και φυγη (υπο καταδιωξη) δε συμβαδιζει,αλλα το παρακαμπτω.
.........
 Σκέψου πως ισως δεν είναι φυγη, ούτε φόβος, μα η εξυπνάδα, που σε κάνει να διατηρείσαι στη ζωη. 
Η ίδια εξυπνάδα που βοηθά ένα βρέφος που το ρίξαμε στην πισίνα και κολυμπά,(και που 6 χρόνων αν δεν έμαθε μπάνιο πνίγεται) αυτη, η δευτερη, είναι η εξυπνάδα του (ΕΓΏ) 

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2012, 16:18:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιάννης.
Φίλε Πλάτωνα, έναυσμα στην τοποθέτησή μου ήταν η αναφορά σου σε μια “θέση” της μητέρας σου, για το “σχοινί” που μας δένει και μας κρατά στην ζωή.
Η μητέρα σου αποφάσισε να κόψει το σχοινί (στην περίπτωσή της τα χάπια) γιατί είχε “κουραστεί” από την ζωή.
Αυτή η προσέγγιση κατά την δική μου γνώμη, ήταν μια φιλοσοφημένη απόφαση.
Δεν ήταν προϊόν της στιγμής, αλλά βαθιάς σκέψης.

Την ίδια προσέγγιση έχω διαπιστώσει σε αρκετά “σκεπτόμενα” ηλικιωμένα άτομα.
............

Έχω την εντύπωση Γιάννη πως σε αυτα τα άτομα αν τα συζητήσεις λιγο, θα βρεις ότι αποφασίζουν να δώσουν τέλος, γιατι αισθάνονται πως δεν προσφέρουν. Διλαδη κάτι σαν να είναι άχρηστα πλέον. Δεν θέλουν να γίνονται βάρος. Κάτι άλλο που μου είχε πει τότε, 
....ε τώρα που είσαι εδω...γιατι να σε ταλαιπωρω! 

Η μητέρα μου ήξερε να δίνει στη ζωη της...και συνεχίζει. (μέσα μου)


Γιάννης.
Έτσι μου πέρασε από το μυαλό η σκέψη αν την ευκολία που ο Σωκράτης αποφάσισε να κόψει το δικό του “σκοινί”, σχετίζεται με αυτή την στάση ζωής, αυτής της μερίδας των ηλικιωμένων, και δεν αποτελούσε γενναιότητα, και ηρεμία, ούτε ήταν θέμα εναρμόνισης με τα πιστεύω του.
..........
Χμμ σίγουρα εξόριστος, θα βαριωμουν και ΕΓΏ. Δεν το αποκλείω αυτο, μα είμαι πιο κοντα να πιστεύω πως ήταν πιο κοντα στον άλλο σοφο, που φώναξε τις τρεις κόρες του, και ανακοίνωσε πως θα έφευγε, και να μην ανησυχούν. Εκείνες που περίμεναν ένα χρόνο μια γιορτή, (ελευσινια) του είπαν αν γίνεται να το καθυστερήσει, γιατι λόγο πένθους δεν θα μπορουσαν να πήγαιναν, και ο φιλόσοφος ζήτησε φρέσκο ψωμί, του το έδωσαν, και το μύριζε, λέγοντας στις κόρες του, πως θα τους έκανε αυτη τη χάρη.

Μόλις τελείωσε η εορτή, έβαλε στην άκρη το ψωμί, και έφυγε.

Γιάννης
Θα συμφωνήσω μαζί σου, πως η “σοφία” δεν φοβάται.
............

Είμαστε δυο.

Γιάννης.
Βεβαίως η απόφαση για το κόψιμο του σκοινιού, είναι θέμα σωφροσύνης.
........
Σοφροσυνης/εξυπνάδας, την κατάλληλη στιγμή, γιατι μπαμ και ΈΞΩ...είναι αντίδραση σε φόβο.

Γιάννης
Μήπως η σωφροσύνη αποκτάται με τα χρόνια?
..........
Δεν είναι θέμα χρονου.

Γιάννης.
Η απόφαση να κόψει κάποιος το σχοινί σε νεαρή ηλικία, συνιστά σωφροσύνη ή απερισκεψία?
Επανέρχομαι σε αυτό που σε ρώτησα 
Η ευκολία που έκοψε ο Σωκράτης το σχοινί, μήπως σχετίζεται με την ηλικία του?
..........

Η ευκολία Γιάννη έγκειται πως το είχε κόψει, πριν πάρει το κωνειο. Αυτο που γράφουν αρκετοί στο φόρουμ, 

άμα πεθάνεις πριν να πεθάνεις, τότε δεν θα πεθάνεις ποτέ!

Γιάννης.
Όσο για τον Ιησού, φίλε μου τι να πω?
Η όλη περιγραφή των γεγονότων, - αν τα δεχτούμε σαν αληθή – και το γεγονός πως ο Ιησούς περιγράφεται με διπλή φύση, δεν εναρμονίζεται η όλη συμπεριφορά του.
Τι θα πει τι υπέφερε πάνω στο σταυρό και ταπεινώθηκε και τι τράβηξε.
Υπήρχαν και απλοί άνθρωποι ιδεολόγοι, που τράβηξαν πολλαπλάσια βασανιστήρια και δεινά, και δεν λιποψύχησαν, χωρίς μάλιστα να γνωρίζουν πως θα είναι πρόσκαιρα – δυο τρεις μερούλες -
.............

Γιάννη για αυτο το (λιποψυχησμα) που εγραψες, τα γκρέμισε και σε μένα. Μένει μήπως το κοουτσαρανε οι Ευαγγελιστες για να δέσει..(χωρίς να είναι οι ίδιοι το ελάχιστο του Ιησού)

Γιάννης.
Με τον Ιησού, δεν καταλαβαίνω που συνίσταται η θυσία.
Σικέ το ματς φίλε μου, και το φινάλε εξ αρχής καθορισμένο.
Ποιον κοροϊδεύουμε?
........
 Νο comment!

Γιάννης.
Υ.Γ
Η ουσιαστική διαφορά Σωκράτη-Ιησού ήταν, πως ο πρώτος ήταν ένας άνθρωπος, ο άλλος ένας άνθρωπος που τελικά πίστεψε πως ήτανε θεός
..........
Έκανε και κάτι θαυματακια, πάντα κατα τους Ευαγγελιστες!

Γιάννης.
Στα γραφω αυτά γιατι ..... δεν έχω τον θεό μου
..........
Κανείς πολυ καλα!

Αν δεν έχεις το Θεό σου...τότε δεν έχεις τίποτα! Αυτο το τίποτα, έχει παρεξηγηθεί πολυ (και απο σένα), μα αν βρω χρόνο θα πάμε σε βάθος.

Υ.γ έρχεται άλλο ένα μετρο χιόνι!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2012, 23:03:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η Μονή ένσταση Γιάννη που κάνω, είναι αν ο θεός κάνει παιδιά...και τα στέλνει να τραβήξουν ότι τράβηξε ο Χριστός, η εμείς (η ανθρωπότητα) θελουμε πολλές ακόμα χιλιετηρηδες για να καταλάβουμε τι πράττουμε έν ζωη...
Εμ, βλέπεις;...[λέμε, τώρα, κουβέντα να γίνεται δηλαδή]...ο ύψιστος μέσα σ'όλα τα θαυμαστά που φτιαξε, έφτιαξε κι ολόκληρη Γή, τί να την αφήσει μόνη κι έρημη χωρίς παρέα;...Μήπως φροντίζει, όχι για τίποτα άλλο, αλλά να, για να μη μένει μονάχη της η καλή μας η φιλόξενη Γή και να χει πάντα παρέα[ανθρωπότητα], να χει πάντα μουσαφίρηδες, να υπάρχει πάντα αυτό το πήγαινε-έλα, το σούλτα-φέρτα από εμάς, έτσι δηλαδή για να της κάνουμε παρέα, γι'αυτό μήπως γίνεται το σχετικό νταλαβέρι;...εσείς τι λέτε zip,gianipseftis,ΠΛΑΤΩΝΑΣ,ε;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2012, 23:17:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Υ.γ έρχεται άλλο ένα μετρο χιόνι!
Καλά εσύ ΠΛΑΤΩΝΑΣ,απ'ότι βλέπουμε στις ειδήσεις,έχετε φάει τόνους χιόνι με το κουτάλι εκεί στην Ιταλία...άσπρες μέρες κι άσπρες νύχτες!

Και σε άλλες χώρες της Ευρώπης ρίχνει τσουβάλια χιόνι!
-6 και -15 βαθμούς απ'ότι λένε είναι ψωμοτύρι φέτος.
Είπανε ότι σε κάποια χώρα της Ευρώπης το θερμότερο έφτασε και τους -45...όχι ψυγείο...κατάψυξη!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DISOBEDIENT HEART
troll


17 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2012, 10:57:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DISOBEDIENT HEART  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πλατωνα
Γραφεις οτι τα μωρα δεν πνιγονται;
Ειναι λες επειδη δε φοβουνται;
Ο φοβος φυλαει τα ερ'μα,λεν στο χωριο μου!
Καθε μεταβολη,καθε ειδους,τα τρομαζει!
Ειναι το νερο μεταβολη γι'αυτα;
Οχι βεβαια,ειναι ενα τρομερα οικειο περιβαλλον.Γι'αυτο και δεν αντιδρουν!
Αυτο βεβαια σε θερμαινομενη πισινα!Γιατι αν το νερο ειναι κρυο σφιγγονται με οτι συνεπεια μπορει να εχει μια τετοια αντιδραση!

Ολοι οι δασκαλοι των πολεμικων τεχνων λενε πως,αν χρειαστει να σκεφτεις την κινηση σου απλα εχεις χασει!
Αυτο που εχεις εκει ψηλα φροντιζει για σενα πριν απο εσενα,εσυ το μονο που εχεις να κανεις ειναι να το διευκολυνεις απεχοντας
απο τη διεργασια αυτη που λεγεται σκεψη!

Δεν ξερω αν ειχες την τυχη να υπηρετησεις τη θητεια σου στο στρατο.
Σε ενα απο τα μαθηματα σκοποβολης μαθαινεις την εννοια της υπερεκτιμησης και της υποεκτιμησεις (μη κρινεις για να μη κριθεις λεμε) μιας αποστασης.
Ποιος κανει ομως αυτο το λαθος;
Εκεινη τη στιγμη δεν εισαι εσυ και ο στοχος,αλλα εσυ ο στοχος και η εκτιμηση σου για το περιβαλλον μεσα στο οποιο βρισκεται!

Γι'αυτο σου λεω,αν η αποφαση σου να κοψεις το σχοινι ειναι προιον διεργασιας,αστο!
Αν ομως ειναι προιον αισθησης,αν κατι μεσα σου σου λεει κοψτο το ρημαδι,τοτε καντο και με τα δοντια αν χειαστει!

Εξυπναδα;
Σπιρτο σκετο!

*Ο διοικητης μου μου ελεγε,ο μονος τροπος για να ζησεις σε μια μαχη ειναι να το παρεις αποφαση οτι θα πεθανεις!
Σωστος σαμουραϊ ο τυπος!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2012, 14:57:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΗΕΑΡΤ.
Πλατωνα
Γραφεις οτι τα μωρα δεν πνιγονται;
Ειναι λες επειδη δε φοβουνται;
Ο φοβος φυλαει τα ερ'μα,λεν στο χωριο μου!
Καθε μεταβολη,καθε ειδους,τα τρομαζει!Υ
Ειναι το νερο μεταβολη γι'αυτα;
Οχι βεβαια,ειναι ενα τρομερα οικειο περιβαλλον.Γι'αυτο και δεν αντιδρουν!
Αυτο βεβαια σε θερμαινομενη πισινα!Γιατι αν το νερο ειναι κρυο σφιγγονται με οτι συνεπεια μπορει να εχει μια τετοια αντιδραση!
...........

ΗΕΑΡΤ δεν έγραψα αυτα που γράφεις. 

Είπα πως κάποια εξυπνάδα έτσι και αλλιώς δρα...

τώρα για το φόβο, αυτος έχει σχέση πάντα με κάτι. (μιλώ για ψυχολογικό φόβο)

Το γάτο μου που δεν έχει φάει ποτε καμία σφαλιάρα, όταν κάνω πως θα τον χτύπησω, μου πιάνει το χέρι νομίζοντας πως θα παίξουμε. Αν είχε βίωμα το ξύλο, μόλις θα συκωνες το χέρι, θα γινόταν καπνός.

ΗΕΑΡΤ

Ολοι οι δασκαλοι των πολεμικων τεχνων λενε πως,αν χρειαστει να σκεφτεις την κινηση σου απλα εχεις χασει!
........

Μα ΕΓΏ δεν πολέμω! Κρεμασμένος σε ενα σκοινί είμαι.

ΗΕΑΡΤ.
Αυτο που εχεις εκει ψηλα φροντιζει για σενα πριν απο εσενα,εσυ το μονο που εχεις να κανεις ειναι να το διευκολυνεις απεχοντας 
απο τη διεργασια αυτη που λεγεται σκεψη!
.............
Αυτο για μένα είναι ο κανωνας. Σκέφτομαι μόνο όταν χρειάζεται, και στο σχοινι που με κρατά, παίζει το αν θα δώ προσεχώς τα ράδικια ανάποδα.

ΗΕΑΡΤ.
Δεν ξερω αν ειχες την τυχη να υπηρετησεις τη θητεια σου στο στρατο.
..........
Ρε ΗΕΑΡΤ φίλο πόλεμος είσαι? ΕΓΏ αντίθετα είμαι εναντίων των όπλων και κάθε βίας. Ήμουν ανυποτακτος για χρόνια, και μιας και έγραφα και υπέγραψα στις εφημερίδες, για να αλλάξουν λιγο το πράγματα (και άλλαξαν, τα εξάμηνα είναι σκέψεις και προτάσεις δικές μας) στο τέλος υπηρέτησα...και όχι μόνο. Το πεικμπουκ μου είναι φούλ απο τιμητικές και διακρίσεις.

ΗΕΑΡΤ

Σε ενα απο τα μαθηματα σκοποβολης μαθαινεις την εννοια της υπερεκτιμησης και της υποεκτιμησεις (μη κρινεις για να μη κριθεις λεμε) μιας αποστασης.
Ποιος κανει ομως αυτο το λαθος;
Εκεινη τη στιγμη δεν εισαι εσυ και ο στοχος,αλλα εσυ ο στοχος και η εκτιμηση σου για το περιβαλλον μεσα στο οποιο βρισκεται!

Γι'αυτο σου λεω,αν η αποφαση σου να κοψεις το σχοινι ειναι προιον διεργασιας,αστο!
Αν ομως ειναι προιον αισθησης,αν κατι μεσα σου σου λεει κοψτο το ρημαδι,τοτε καντο και με τα δοντια αν χειαστει!
......
Δεν είναι στη συζήτηση το σημάδι, ούτε ο στόχος, μα η ζωη σου.

ΗΕΑΡΤ.
Εξυπναδα;
Σπιρτο σκετο!
...........
Πρόσεχε φίλε μην ανάψεις και εσυ, και σε χάσουμε!

ΗΕΑΡΤ.
*Ο διοικητης μου μου ελεγε,ο μονος τροπος για να ζησεις σε μια μαχη ειναι να το παρεις αποφαση οτι θα πεθανεις!
Σωστος σαμουραϊ ο τυπος!
............
Πες του διοικητή σου να τελειώσει (μεσα του) με πολλα που τον ανυσηχουν, (πριν παει στον πόλεμο.)
Αν το κανεί, ίσως να καταλάβει πως στον πόλεμο, δεν σκοτώνει κανένα εχθρό, μα τον ίδιο του τον εαυτο.


Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 10/02/2012 15:00:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DISOBEDIENT HEART
troll


17 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2012, 12:47:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DISOBEDIENT HEART  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ρε ΗΕΑΡΤ φίλο πόλεμος είσαι?

Όχι,φιλόλογος!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2012, 14:47:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
zip - Απεστάλη: 07/02/2012, 19:41:16
quote:
zip

A' μέρος (λογική vs λογικής) [ Χωρίς "θεό" δηλ. χωρίς "ανώτερες" δυνάμεις ]

Έμπειρος ορειβάτης ξεκινάει αναρρίχηση ενός βουνού την νύχτα με χαμηλή ορατότητα. Κατά την διάρκεια της αναρρίχησης, γλυστράει και πέφτει σε μια χαράδρα και καταλήγει να βρίσκεται κρεμασμένος από το σχοινί του. Τι θα έκανες αν ήσουν στην θέση του ;

α) Θα έκοβα το σχοινί

β) Δεν θα έκοβα το σχοινί

γ) Θα περίμενα να δω που θα πάει το πράγμα (αν θα παγώσω π.χ ή όχι γαντζωμένος πάνω στο σχοινί) και μετά θα το έκοβα

δ) Θα απευθυνόμουν σε μια "ανώτερη" δύναμη για να με βοηθήσει

B' μέρος (λογική vs "ανώτερων" δυνάμεων) [ Με "θεό" δηλ. με "ανώτερες" δυνάμεις ]

Έμπειρος ορειβάτης ξεκινάει αναρρίχηση ενός βουνού την νύχτα με χαμηλή ορατότητα. Κατά την διάρκεια της αναρρίχησης, γλυστράει και πέφτει σε μια χαράδρα και καταλήγει να βρίσκεται κρεμασμένος από το σχοινί του. Απεγνωσμένος ο ορειβάτης στρέφεται προς μια "ανώτερη" δύναμη (Θεό ή οτιδήποτε άλλο) για να αναζητήσει εκεί σωτηρία. Η "ανώτερη" δύναμη ανταποκρίνεται στο κάλεσμα του ορειβάτη και του δίνει την λύση, δηλ. του λέει τι να κάνει για να σωθεί. Η λύση είναι να κόψει το σχοινί. Τι θα έκανες αν ήσουν στην θέση του ;

α) Θα έκοβα το σχοινί

β) Δεν θα έκοβα το σχοινί

γ) Θα περίμενα να δω που θα πάει το πράγμα (αν θα παγώσω π.χ ή όχι γαντζωμένος πάνω στο σχοινί) και μετά θα το έκοβα

Προσωπικά, η δική μου απάντηση και στις δύο περιπτώσεις είναι η α. Και η απορία που απευθύνω στους συνομιλητές μου, διαβάζοντας τις απαντήσεις τους, είναι η εξής : Γιατί στο Α' μέρος απαντάνε το α ή το γ ενώ στο δεύτερο απαντάνε το β ;



Εγώ είχα απαντήσει το γ στην πρώτη και το β στη δεύτερη περίπτωση. Οι απαντήσεις αφορούσαν σε δύο διαφορετικά ερωτήματα, όπως το δείχνεις κι εσύ με την ανάλυση των ερωτημάτων που έκανες.

Είχα γράψει εξάλλου στις 05/02/2012, 04:05:46:

"Είναι όμως διαφορετικό το ερώτημα που θέτεις εδώ. Ξεφεύγουμε από το πίστη vs λογικής και πάμε σε ένα δίλημμα που μεταξύ δύο λογικών επιλογών καλείσαι να διαλέξεις την πιο συντηρητική ή αυτή που ρισκάρει περισσότερο. Αλλά στο νοητικό πείραμα αυτό που κάνει το διαφορά είναι ο θεός. "

Οπότε από την πλευρά μου, μια πρώτη απάντηση της ερώτησής σου υπήρχε από πριν.
Αλλά θα επεκταθώ, όπως το σκέφτηκα περαιτέρω το ζήτημα:

ΣΕΝΑΡΙΟ ΜΕ ΘΕΟ

Στην περίπτωση που στο σενάριο εντάσσεται ο θεός, υπάρχουν ΔΥΟ επιλογές. Να κόψεις ή να μην κόψεις το σκοινί. Και οι επιλογές παρουσιάζονται στο "εδώ και τώρα" τη στιγμή που ο θεός αποκαλύπτει τη δική του πρόταση-επιλογή, δηλαδή το κόψιμο του σκοινιού.

Κατά τη γνώμη μου, ίσως και να μην είναι καν επιλογή το "θα περιμένω μέχρι να παγώσω και μετά θα ακολουθήσω τη συμβουλή του θεού" γιατί:

- είτε ο θεός μπορεί να το μετανιώσει και να πάει το έδαφος μερικές δεκάδες μέτρα πιο κάτω οπότε την πάτησες (με άλλα λόγια, δεν είσαι σίγουρος εάν η πρόταση που σου κάνει θα ισχύει και για μετά από μια ώρα)
- είτε η επιλογή αυτή δεν θα είναι καθαρή επιλογή πίστεως αλλά "δίπορτο", δηλαδή, εφόσον δε μου μένει πλέον τίποτε άλλο, ας ελπίσω ότι αυτά που μου έλεγε ο θεός δεν ήταν ψέματα. Με άλλα λόγια, απλά μετατίθεται το δίλημμα για αργότερα μέχρι που σχεδόν θα εξαφανιστεί το δίλημμα και θα πάμε στην περίπτωση "ΧΩΡΙΣ ΘΕΟ" με μια μικρή ελπίδα ότι ο θεός μπορεί και να ήξερε κάτι παραπάνω που πρότεινε το κόψιμο του σκοινιού.

ΣΕΝΑΡΙΟ ΧΩΡΙΣ ΘΕΟ

Στην περίπτωση που δεν υπάρχει θεός, στην αρχή δεν υπάρχουν δύο επιλογές αλλά μία: το να παραμείνεις κρεμασμένος από το σκοινί, εφόσον αυτό είναι που σε κρατά στη ζωή.

Καθώς περνάει η ώρα και αρχίζεις να παγώνεις, αρχίζει σταδιακά να αναδύεται μια δεύτερη επιλογή, που ενισχύεται όσο περνάει η ώρα, με αργό ρυθμό όμως, εφόσον όταν είσαι κρεμασμένος στο κενό, όσο και να παγώνεις, δεν είναι εύκολο να φανταστείς πως ίσως να βρίσκεσαι και ένα μέτρο πάνω από το έδαφος και να μην το ξέρεις. Η επιλογή του να κόψεις το σκοινί παραμένει να είναι εξαιρετικά αμφίβολη και ασθενής, η ενίσχυσή της οφείλεται μονάχα στο ότι η θέση σου ως κρεμασμένος γίνεται όλο και χειρότερη, ώστε η πιθανότητα του να επιζήσεις κρεμασμένος εξισώνεται (στη σκέψη σου) με την πιθανότητα να επιζήσεις αν κόψεις το σκοινί:

δηλαδή, τώρα πλέον που πλησιάζεις να γίνεις παγάκι και βλέπεις τον Χάρο με τα μάτια σου, θεωρείς ότι έχεις π.χ. 0,0001% πιθανότητα να ζήσεις έτσι κρεμασμένος και συγκρίνεις την κατάστασή σου αυτή με την 0,0001% πιθανότητα να βρίσκεσαι τόσο κοντά στο έδαφος που εάν κόψεις το σκοινί δεν θα τσακιστείς (να σημειώσω εδώ, ότι στον συγκεκριμένο απολογισμό, αφήνουμε κατά μέρος το γεγονός ότι σε λίγο θα ξημερώσει και θα διαπιστώσεις σε ποια κατάσταση βρίσκεσαι - ας υποθέσουμε λοιπόν ότι δεν θα ξημερώσει ποτέ).



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2012, 16:16:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απεστάλη: 12/02/2012, 14:47:26

Είπα και... πέθανα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2012, 15:53:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Την ξεχάσαμε κρεμασμένη την Αμαλία να διαλογίζεται

Ουσιαστικά όμως και στην δεύτερη περίπτωση πάλι το γ θα επέλεγες και όχι το β, έτσι δεν είναι? Διότι επιλέγοντας το β είναι σαν να λες "δεν το κόβω, ό,τι κι αν γίνει". Ενώ εσύ λες ότι τελικά πάλι στο γ θα κατέληγες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ahlobar
Μέλος 2ης Βαθμίδας


296 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2012, 11:33:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραια "ιστορια"...εχω να κανω μια παρατηρηση στους πρωλαλησαντες...εχει γινει οτι εχει γινει στην ιστορια και ειστε κρεμασμενοι απο το σχοινι.Και σας μιλαει ο θεος και εσεις σκεφτεσται ακομα?Προσωπικα ειμαι αθεος αλλα αν ημουν στη θεση του ορειβατη στη μεση του πουθενα και μου μιλουσε ο θεος ε οκ θα το κοβα χωρις να το σκεφτω καν.

High Hopes..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2012, 00:16:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ahlobar
Και πώς θα ήσουν σίγουρος ότι είναι ο θεός αυτός που σου μιλάει κι όχι το μυαλό σου που σου παίζει παιχνίδια;
Ιδιαίτερα σε τέτοιου είδους περιστάσεις, είναι πολύ εύκολο να δημιουργηθούν ψευδαισθήσεις.


Και το να πάρεις στα σοβαρά μια ψευδαίσθηση δεν είναι και το ασφαλέστερο πράγμα που μπορείς να κάνεις. Πάρε για παράδειγμα όσους βλέπουν διάφορα, επειδή έχουν πάρει μια έντονα ψυχοτρόπα ουσία όπως το LSD. Αν μέσα στον ψευδαισθητικό κόσμο του LSD είσαι σε μια ταράτσα και δεις μπροστά σου μια ωραία και ασφαλή γέφυρα με πράσινα - κόκκινα - κίτρινα - μπλε φωτάκια να αναβοσβήνουν καλώντας σε να περπατήσεις επάνω της για να φτάσεις στην απέναντι πολυκατοικία, αν το κάνεις, αυτό θα είναι κατά πάσα πιθανότητα και η τελευταία σου πράξη στον μάταιο τούτο κόσμο!

Τι διαφορά έχει το να ακούσεις τον θεό να σε προτρέπει να κόψεις το μοναδικό πράγμα που σε κρατάει στη ζωή;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2012, 13:57:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Προσωπικα ειμαι αθεος αλλα αν ημουν στη θεση του ορειβατη στη μεση του πουθενα και μου μιλουσε ο θεος ε οκ θα το κοβα χωρις να το σκεφτω καν.

Φίλε ahlobar, αν και δεν είμαι άθεος θεωρώ ότι στο παράδειγμα που φέρνεις τα όποια συμπεράσματα μπορεί να εξάγει ένας άνθρωπος σχετικά με ένα τέτοιο υποθετικό συμβάν είναι μάλλον επισφαλή.
Δε μπορείς να γνωρίζεις εάν όντως σε μια τέτοια περίσταση υπάρχει όντως επικοινωνία με κάποια μορφή ανώτερης δύναμης ή οντότητα ή εάν έχουν επιδράσει παράγοντες που έχουν να κάνουν καθαρά με εσένα, τις υποσυνείδητες σκέψεις σου ή τα συναισθήματα σου.
Εάν πχ είσαι σε ένα έρημο βουνό ολομόναχος ίσως φοβηθείς ότι μπορεί να χαθείς, ότι μπορεί να μην καταφέρεις να επιστρέψεις ή να σου περάσουν από το μυαλό αναμνήσεις σχετικά με ορειβάτες που χάθηκαν και δεν βρέθηκαν ποτέ ή βρέθηκαν νεκροί.
Αυτές οι σκέψεις σου και τα ανάλογα συναισθήματα που θα σου προκληθούν είναι πιθανόν να σε κάνουν να πιστέψεις ότι όντως άκουσες μια θεϊκή φωνή που σε καθησύχασε ή απλώς να άκουσες την ίδια σου την σκέψη που σε διαβεβαίωσε ότι όλα θα πάνε καλά κι εσύ να το ερμήνευσες διαφορετικά.





In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ahlobar
Μέλος 2ης Βαθμίδας


296 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2012, 03:25:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλοι συνομιλητες.Αμαλια και dying.Αυτα που λετε,ναι μεν ακολουθουν την φωνη της λογικης,αλλα πειτε μου αυτο θα κανατε?Αν βρισκοσασταν στη θεση του προταγωνιστη της ιστοριας,κρεμασμενοι,μεσα στο απολυτο σκοταδι και στο κρυο,γνωριζοντας οτι σιγουρα θα πεθανετε απο το κρυο,με τις πιθανοτητες συντριπτικα κατα σας στο να περασει ενα ελικοπτερο ας πουμε,με το θανατο διπλα σας και σας μιλαει ο θεος και εσεις μου λετε για παιχνιδια του εγκεφαλου?Οκ αποψη σας,καθιστε να πεθανεται απο το κρυο.Εγω θα το κοβα

Που'σαι ρε Κατερινα και μας αφησες...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 7 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy