ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Το σχοινί
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 7
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2012, 14:37:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΠΛΑΤΩΝΑΣ - Τουλάχιστον και το τελευταίο δευτερόλεπτο στη ζωη, το έζησα...έν και επι-γνώση.

[...]

zip - Σε ρωτάω, αφού ρε φίλε μου, μου λες πως το έζησες [και σε πιστεύω ότι το έζησες, δεν αμφιβάλλω δηλ. γι' αυτό], τότε πες μου ΤΙ ΕΚΑΝΕΣ, όχι ΤΙ ΘΑ έκανες ...

ΠΛΑΤΩΝΑΣ - Τιποτα!

zip - Συνεπώς, αυτό που λες ότι σκέφτηκες μια "ανώτερη" δύναμη, συνέβει ή όχι στην πραγματικότητα (στο βίωμά σου δηλ.) ;

ΠΛΑΤΩΝΑΣ - Ζιπ, δεν με απασχολεί ούτε δευτερόλεπτο στη ζωη μου ο θεός, (αυτο το εξωτερικο, το ανωτερο, που απευθηνονται ολοι) γιατι να τον επικαλέσθω...στο τέλος? Πως υπάρχουν διαφορες δυνάμεις....(Είναι άλλου παπά Ευαγγελίο...) για μένα υπάρχουν.

zip - Ωραία, δικαίωμά σου. Δεν υπάρχει πρόβλημα ρε φίλε μου. Το τελευταίο δευτερόλεπτο της ζωής σου που λες ότι το έζησες, απευθύνθηκες σ' αυτές τις δυνάμεις ; Τις επικαλέσθηκες ;

ΠΛΑΤΩΝΑΣ - Ζιπ, όχι δεν απευθύνθηκαν σε καμία δύναμη. Αυτές τη δουλεια τους κάνουν.


Οk. Συνεπώς, το τελευταίο δευτερόλεπτο της ζωής σου, δεν απευθύνθηκες σε καμία δύναμη. Αυτό που λες, είναι και μια απάντηση στον kost. Γιατί εδώ, στην περίπτωσή σου, έχουμε έναν άνθρωπο [ εσένα ] που δηλώνεις πως ακόμη και σ' αυτό, το τελευταίο δευτερόλεπτο της ζωής σου, δεν έκανες τίποτε! Ούτε επικαλέσθηκες καμία δύναμη, ούτε τίποτε.

O kost λέει :

quote:
kost

[...] όμως δεν νομίζω να υπήρξε ποτέ κανένας άνθρωπος που σε μία αντίστοιχη περίπτωση του θέματος ήρθε κατάματα με το Χάρο και δεν ένιωσε έστω και για μισό δευτερόλεπτο την ανάγκη προστασίας από μία δύναμη που τον υπερβαίνει.


Και μάλιστα, είναι και σίγουρος γι' αυτό.

quote:
kost

Zip, είμαι σίγουρος.


Συνεπώς, ας πάρει την απάντησή του από σένα ΠΛΑΤΩΝΑ, γιατί εσύ [ και η μαρτυρία σου ] είσαι αυτήν την στιγμή η ζωντανή απόδειξη στο ότι αυτό που ισχυρίζεται ο kost δεν ισχύει. Εσύ το έχεις βιώσει αυτό το τελευταίο δευτερόλεπτο, κι όμως δεν επικαλέσθηκες καμία "ανώτερη" δύναμη.

Edited by - zip on 04/02/2012 14:48:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2012, 15:08:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταλαβαίνω τι λες,

ίσως ζιπ πρέπει να δούμε πως ο θεός (έστω και της τελευταίας στιγμής) έχει να κάνει με το φόβο.

Σου φέρνω αλλα δυο παραδείγματα, που δεν επικαλεσθηκαν ΚΑΤ εμε τίποτα.

Σωκρατη, και επίκουρο.

Έφυγαν όπως έζησαν. Χωρίς φόβο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2012, 16:30:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Νομίζω ότι εδώ έχουμε κι από τις δυο πλευρές ένστικτα και ίσως το ένστικτο της επιβίωσης να είναι ισχυρότερο από αυτό της αναζήτησης προστασίας από κάποιον μεγαλύτερο. Και το ένστικτο της επιβίωσης δεν θα αφήσει τα χέρια να ξεγαντζωθούν από το μοναδικό πράγμα που σε κρατάει στη ζωή, πιστεύω.

Αμαλία δεν διαφωνούμε. Ούτε και ιεράρχησα το δευτερο ως ανώτερο του ενστίκτου της επιβίωσης. Ίσα-ίσα εμπεριέχεται σ'αυτό.

Προφανώς και όλοι συμφωνούμε ότι το ένστικτο της επιβίωσης ενεργοποείται ακαριαία και κυριαρχεί σε στιγμές κινδύνου.

Αυτό είναι το αυτονόητο. Και το ένστικτο αυτό μάλιστα οδηγεί σε εκπληκτικές υπερβάσεις της θέλησης. Ο φόβος σε κάνει υπεράνθρωπο...υπό κανονικές συνθήκες δεν πρόκειται ποτέ να πηδήξω σε ένα χαντάκι πέντε μέτρων...εάν όμως κάποιοι με κυνηγούν και νιώσω τη ζωή μου να απειλειται τότε χωρίς πολύ σκέψη θα κάνω το σάλτο μορτάλε αλά μάτριξ!!!


Πάμε τώρα στον zip ο οποίος διαστρέβλωσε εντελώς αυτό που του είπα:


quote:
Η χειραγώγιση του ανθρώπου σ' αυτήν την ιστορία, βρίσκεται ακριβώς σ' αυτό που λέω, πως δηλ. οι "εμπνευστές" αυτής της ιστορίας γνωρίζουν πως η λογική δεν μπορεί να βοηθήσει, έτσι κι αλλιώς. Όποτε, σου λένε "Η λογική σου είναι άχρηστη εδώ. Έτσι κι αλλιώς. Μην "την ψάχνεις" δηλ. Που θα πας ; Που θα απευθυνθείς ; Πάρε έναν Θεό να 'χεις, για να σε βοηθήσει". Αυτό που λέει και ο kost δηλ.
quote:

kost
Εάν όμως φίλε zip βρισκόσουν ολομόναχος στα 5.000 μέτρα, ερχόμενος αντιμέτωπος με τα πιο επικίνδυνα θηρία και τις κοσμογονικές δυνάμεις της φύσης, και κρεμάμενος μάλιστα από ένα σχοινί που θα σε χώριζε από την άβυσσο, τότε πίστεψέ με ο περίφημος "ορθολογισμός" σου θα κατέρρεε, έστω και για μερικά δευτερόλεπτα.



Μα το πνεύμα του σχοινιού!!!! Θα μας τρελάνεις!!!

Όχι μόνο δεν κατάλαβες τι σου έγραψα αλλά και προβάλλεις τα δικά σου πιστεύω πάνω στα λεγομενά μου!!!

Πάμε λοιπόν να το ξανακάνω πενηνταράκια...

Είπαμε από πριν ότι η συγκεκριμένη ιστορία αποτελεί προφανώς μία συγκαλυμμένη κατήχηση περί του χριστιανικού θεού, περι πίστης κτλ.

Από εκεί και πέρα σκεφτόμαστε τι θα έπραττε ο καθένας σε αυτή ή σε μία αντίστοιχη περίπτωση. Και εννοώ αντίστοιχες περιπτώσεις αυτές όπου το άτομο έχει παγιδευτεί σε μία κατάσταση -με ελάχιστο περιθώριο δράσης- και όπου θα βιώσει την απόλυτη απόγνωση και απελπισία! Δεν εννοώ περιπτώσεις όπου το άτομο δεν προλαβαίνει καν να σκεφτεί (πχ. Αποκοιμιέμαι στο αμάξι και ξυπνάω έχοντας χάσει τον έλεγχο του αμαξιού). Ούτε φυσικά αναφέρομαι σε περιπτώσεις φιλοσόφων και του πώς θανατώθηκαν.

Εδώ μιλάμε για περιπτώσεις όπου το άτομο βρίσκεται παγιδευμένο στην άβυσσο, με τις δυνάμεις του σχεδόν αδρανοποιημένες. Και στις οποίες περιπτώσεις μάλιστα εμπεριέχεται και μία απόφαση με πολύ μεγάλο ρίσκο, όπου δηλαδή αν η απόφαση μου αποδειχτεί λάθος τότε game over.

Όταν δηλαδή ένας άνθρωπος κρέμεται σε ένα ετοιμόρροπο σχοινί και από κάτω του είναι (ή τουλάχιστον νομίζει ότι είναι) η άβυσσος τότε μιλάμε για την αισθηση της απόλυτης απόγνωσης!!

Αφουγκραστείτε λοιπόν τη στιγμή αυτή...Την στιγμή που ο άτυχος φουκαράς της ιστορίας μας βιώσει τον απόλυτο τρομο που μπορει να γνωρισει ένας άνθρωπος τότε σαφώς και συμφωνούμε ότι αφού ξεπεράσει το σοκ και τον πανικό το μυαλό θα αρχίσει να σκέφτεται τους ελάχιστους τροπους δράσης.

Η δική μου λοιπόν βεβαιότητα ειναι ότι δεν υπάρχει ουδείς που στη διάρκεια αυτής της διαδικασίας δεν θα επικαλούνταν, έστω και για μία στιγμή, έστω και ασυναίσθητα, κάποια δύναμη ή πνεύμα, ή τέλος πάντων κάτι που εκείνη τη στιγμή ξεπερνά τις δικές του δυνάμεις. Ακόμα και ο καλύτερα εκπαιδευμένος κομάντο, ακόμα και κάποιος που έχει εκπαιδευτεί με την πιο αμείλικτη πειθαρχία για να αποβάλλει το φόβο, ακόμα και αυτός έστω και ΑΣΥΝΑΙΣΘΗΤΑ θα επικαλεστει κάποια δύναμη, οντότητα, πνευμα, μητέρα, πατέρα ή ακόμα και τον ίδιο του τον εαυτό ώστε να αντλήσει ψυχική δύναμη και να ευχηθεί ότι η περιπέτειά του θα έχει αίσιο τέλος!!! Όχι φυσικά επειδή είναι λιπόψυχος αλλά επειδή είναι μία Αρχετυπική διαδικασία και ουδείς άνθρωπος δεν μπορει να την αποβάλλει διότι πολύ απλά δεν την ελέγχει!!

Επομένως ζιπ βγάλε από το μυαλό σου τη λέξη "Θεός"!! Βγάλτην εντελώς...Εσύ ο ίδιος λες ότι

quote:
Πάντως αν ήταν να επικαλεστώ πνεύματα κρεμασμένος από ένα σχοινί, μάλλον θα καλούσα το πνεύμα του Τεντωμένου Σχοινιού


To ίδιο μου κάνει! Μην κολλάς στα ονόματα και τις ταμπέλες...το πνευμα του σχοινιού δεν έχει και κάποια φοβερή διαφορά σε σχέση με το "πνεύμα του Θεού" που εξετάζουμε εδώ...."πνεύματα" είναι και τα δύο...και εγώ δεν είπα πως ντε και καλά θα απευθυνόσουν σε κάποιον θεό.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2012, 16:30:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ

ίσως ζιπ πρέπει να δούμε πως ο θεός (έστω και της τελευταίας στιγμής) έχει να κάνει με το φόβο.


Δεν υπάρχει Θεός, ούτε και της τελευταίας στιγμής. Αν εννοείς τον "Θεό" του φόβου, τότε ... άκου ένα τραγουδάκι ... για τον φόβο! [ μππρρρρ!!!! ] > [ http://www.youtube.com/watch?v=vmcPDi_W0BU ]

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2012, 16:32:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kost

Πάμε τώρα στον zip ο οποίος διαστρέβλωσε εντελώς αυτό που του είπα



Εεεε ... καλααά ... ως συνήθως, ο zip ... διαστρεβλώνει ...

quote:
kost

Η δική μου λοιπόν βεβαιότητα ειναι ότι δεν υπάρχει ουδείς που στη διάρκεια αυτής της διαδικασίας δεν θα επικαλούνταν, έστω και για μία στιγμή, έστω και ασυναίσθητα, κάποια δύναμη ή πνεύμα, ή τέλος πάντων κάτι που εκείνη τη στιγμή ξεπερνά τις δικές του δυνάμεις.


Υπάρχει ... ο ΠΛΑΤΩΝΑΣ. Τον έχεις συνομιλητή σου. Ρώτα τον.

Σου είπα, ακριβώς από αυτήν την ... "βεβαιότητα" ξεκινάει η Θρησκεία και φτιάχνει μαντριά. Από την ... "βεβαιότητά" σου ... Αυτή η "βεβαιότητά" σου [ που δεν είναι φυσικά μόνο δική σου αλλά μπορεί να είναι και αρκετών άλλων ανθρώπων, κλάϊν μάϊν βεβαιότητα ασφαλώς ... αλλά λέμε ... ] εμένα μου δίνει το δικαίωμα να ρίξω το πρώτο θεμέλιο, έτσι ... φτιαγμένο από πολύ καλό μπετόν αρμέ, για να φτιάξω την θρησκεία μου [ η οποία δεν είναι άλλη από την θρησκεία του Τεντωμένου Σχοινιού, βεβαίως, βεβαίως ... ] και να φέρω ένα Θεούλη - Σωτήρα [ το Τεντωμένο Σχοινί ] ο οποίος θα έχει μεγαλύτερες δυνάμεις από σένα την στιγμή της δικής σου απόγνωσης.

quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ

Τουλάχιστον και το τελευταίο δευτερόλεπτο στη ζωη, το έζησα...έν και επι-γνώση.


quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ

Ζιπ, όχι δεν απευθύνθηκα σε καμία δύναμη.


quote:
kost

To ίδιο μου κάνει! Μην κολλάς στα ονόματα και τις ταμπέλες...το πνευμα του σχοινιού δεν έχει και κάποια φοβερή διαφορά σε σχέση με το "πνεύμα του Θεού" που εξετάζουμε εδώ...."πνεύματα" είναι και τα δύο...και εγώ δεν είπα πως ντε και καλά θα απευθυνόσουν σε κάποιον θεό.


Τι λες ; πώς δεν έχει ... το πνεύμα του Τεντωμένου Σχοινιού είναι πιο ... αλανιάρικο. Άσε δηλ. που είναι και πιο δυνατό.

Edited by - zip on 04/02/2012 17:29:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2012, 17:11:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Μια νύχτα θα 'ρθει από μακρυά,
αέρας πεχλιβάνης [ εννοεί τον φόβο ]
να μην μπορείς να κοιμηθείς
μόλις τον ανασάνεις".

[...]

"Αγέρα, να 'σαι τιμωρός,
να 'σαι και παιχνιδιάρης
κι αν βαρεθεί η ψυχούλα μου
να 'ρθείς να μου την πάρεις ..."

Ο φόβος λοιπόν ... αέρας πεχλιβάνης ... τιμωρός και παιχνιδιάρης. Τι λες γι' αυτό ΠΛΑΤΩΝΑ ;

Edited by - zip on 04/02/2012 17:21:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2012, 17:12:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχει ... ο ΠΛΑΤΩΝΑΣ. Τον έχεις συνομιλητή σου. Ρώτα τον.

Σου είπα, ακριβώς από αυτήν την ... "βεβαιότητα" ξεκινάει η Θρησκεία και φτιάχνει μαντριά. Από την ... "βεβαιότητά" σου ... Αυτή η "βεβαιότητά" σου [ που δεν είναι φυσικά μόνο δική σου αλλά μπορεί να είναι και αρκετών άλλων ανθρώπων, κλάϊν μάϊν βεβαιότητα ασφαλώς ... αλλά λέμε ... ] εμένα μου δίνει το δικαίωμα να ρίξω το πρώτο θεμέλιο, έτσι ... φτιαγμένο από πολύ καλό μπετόν αρμέ, για να φτιάξω την θρησκεία μου [ η οποία δεν είναι άλλη από την θρησκεία του Τεντωμένου Σχοινιού, βεβαίως, βεβαίως ... ] και να φέρω ένα Θεούλη - Σωτήρα [ το Τεντωμένο Σχοινί ] ο οποίος θα έχει μεγαλύτερες δυνάμεις από σένα την στιγμή της δικής σου απόγνωσης.
..............

Άντε ζιπ, αν είναι να βγάλουμε φράγκα....μέσα!

Διλαδη να βοηθήσω ρε αδερφε...πω πω φαντάζεσαι κοστ μια μέρα, να ανάβουν κερί και να προσκηνανε οι άνθρωποι τον ζιπ?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2012, 17:13:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Αγέρα [ εννοεί τον φόβο ], να 'σαι τιμωρός,
να 'σαι και παιχνιδιάρης
κι αν βαρεθεί η ψυχούλα μου
να 'ρθείς να μου την πάρεις ..."
Ο φόβος λοιπόν ... τιμωρός και παιχνιδιάρης. Τι λες γι' αυτό ΠΛΑΤΩΝΑ ;
..........

Φόβος και η ταύτιση με το κουφάρια μας....αδερφε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2012, 17:27:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ

Άντε ζιπ, αν είναι να βγάλουμε φράγκα....μέσα!


Μπαα ... δεν νομίζω πως θα πιάσει. Το όνομα δηλ. δεν είναι εμπορικό, δεν είναι πιασάρικο ... άκου "Θρησκεία του Τεντωμένου Σχοινιού" !!!;;; Θα μας πάρουν με τις πέτρες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2012, 17:34:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kost, εσύ δεν μας είπες ... τι θα έκανες ; Θα το έκοβες το σχοινί ή όχι ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2012, 17:52:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντως μέχρι στιγμής, μονάχα η amalia δεν έχει κόψει το σχοινί και κινδυνεύει να γίνει παγοκολώνα ... Ρε amalia, μήπως να το ξανασκεφτείς το πράγμα ... ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2012, 18:33:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πόσα όνειρα πρόδωσες, πόσες θάλασσες δεν ταξίδεψες, πόση αγάπη δεν έδωσες, πόση πίκρα πότισες τους ανθρώπους σου, πόση ΖΩΗ έχασες εξ’ αιτίας των φόβων σου?

"Σκουπίδι η σκέψη, την πετώ,
την λογική απαρνιέμαι,
μ' ένα σαράκι Αρμένικο,
για δρόμους που δεν θέλησα
στις χαραυγές ξεχνιέμαι ..."

< κάνε κλικ να ... ξεχαστείς >

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2012, 20:26:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Σου είπα, ακριβώς από αυτήν την ... "βεβαιότητα" ξεκινάει η Θρησκεία και φτιάχνει μαντριά. Από την ... "βεβαιότητά" σου ...

Άντε πάλι η θρησκεία, ε ρε κόλλημα...έχεις μεγάλο θέμα πάντως ζιπ με το "θεό" και τη "θρησκεία" γενικά...πάλι σου βγήκε αντιδραστικότητα, ενώ εδώ αυτό που λέω δεν έχει να κάνει με τη θρησκεία.


Εγώ τι θα έκανα? Μα φυσικά θα επικοινωνούσα τηλεπαθητικά με τον πλησιέστερο συγγενή (για να μην σου πω συνάνθρωπα) για να του δώσω στίγμα πού είμαι και να έρθουν να με ξεκρεμάσουν!!

Τι θα έκανα? Κοίτα, προφανώς δεν θα έκοβα το σχοινί. Διότι παρακάτω αναφέρεται ότι την επόμενη ημέρα τον ανακάλυψε η "ομάδα διάσωσης". Από τη στιγμή λοιπόν που ξέρω ότι λογικά θα με πάρει χαμπάρι η ομάδα διάσωσης τότε δεν κόβω το σκοινί. Και θα ήμουν μ....ς αν το έκανα (σόρυ αν κάποιος απάντησε ότι θα το έκοβε, απλά το θεωρώ ύψιστη μογγολιά το να κόψεις το σκοινί για να πέσεις στα τυφλά από τη στιγμή που ξέρεις ότι υπάρχει γύρω ομάδα διάσωσης).


Από την άλλη βέβαια, όπως λέει και ο Πλάτωνας, αν έβλεπα ότι δεν ερχόταν κανένας και ένιωθα ότι γίνομαι Iceman τότε θα το έκοβα και στη διάρκεια της πτώσης θα προσπαθούσα να πιαστώ από ότι διαθέσιμο έβρισκα (εντάξει εδώ το έκανα λίγο Ράμπο). Τώρα που το σκέφτομαι πάντως το σενάριο εξελίσσεται υποτίθεται νύχτα γι'αυτό και δεν μπορείς να δεις από κάτω τι υπάρχει. Περιμένεις λοιπόν να βγει το πρώτο φως όπου και εκεί πλέον ξέρεις εάν είσαι ήδη καταδικασμένος σε περίπτωση πτώσης ή αν έχεις και κάποια πιθανότητα να τη σκαπουλάρεις. Και η αλήθεια είναι δεν ξέρω, μέσα σε πόσες ώρες παγώνει ένα σώμα ντυμένο με χειμερινό εξοπλισμό? Άρα εδώ ίσως να έχει άλλο ένα σφάλμα η ιστορία αυτή.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2012, 20:35:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πάντως μέχρι στιγμής, μονάχα η amalia δεν έχει κόψει το σχοινί και κινδυνεύει να γίνει παγοκολώνα ... Ρε amalia, μήπως να το ξανασκεφτείς το πράγμα ... ;


Πάγο κολώνα ?

Μπα έχει άλλο σενάριο ο θεός για την Αμαλία.

Θα της δώσει άλλη μια ευκαιρία! Άκου λοιπόν ζιπ!
..........
Θεος. Άμα κόψεις το σκοινί, θα πέσεις παρα κάτω...

Αμαλιτσα. Θα σωθω Θεέ μου?

Θεός. Εξαρτάται...τι καρμα κουβαλάς!

Αμαλία. Μα ΕΓΏ είμαι ένταξη θεέ μου.

Θεός. κανένας στη γη δεν είναι ένταξη.

Αμαλία. Άμα είναι ας παει και το παλιοαμπελο. Και που θα πεσω?

Θεός. Στο καράβι του αγγελου!

Αμαλία. Όχι όχι Θεέ μου!

Θεός. Μα δεν θα πέσεις μόνο αμαλιτσα. Εκει θα βρεθείς με το νικομαχο, το γιαννηψευτη, και όλους όσους μεχρι σημερα έδειξες κίτρινες και κόκκινες κάρτες!

Αμαλία. Μα Θεέ μου άλλη λύση δεν υπάρχει? προτιμώ να γίνω παγοκολωνα.!

Όχι αμαλιτσα. Το καρμα σου αυτο λέει. Θα γίνει δική, και θα δικαστείς απο κανονικό δικαστήριο. Ο Ζιπ θα είναι ο δικαστής. Μπορείς να διαλέξεις συνηγόρους, τον κοστ η τον Αιολο.

Αμαλία. Τον κοστ Θεέ μου, χωρίς αμφιβολία.

Θεός. Και ο αιολος καλός είναι Αμαλία. Θα σε φυλάει απο το δικαστή.

...........

Η δική έχει συνέχεια, μιας και είμαι αποκλεισμένος, ποιος ξέρει για πόσες μέρες ακόμα....ΈΞΩ παίδες έχει 60 πόντους χιόνι, -6 και τη Δευτέρα θα φτάσει -15. Το χιόνι συνεχίζει....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2012, 20:46:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Καλά η δίκη θα είναι όλα τα λεφτά Πλάτωνα!!! Αμαλία, μην ανησυχείς έχεις καλό δικηγόρο. Δεν ξέρω βέβαια αν ο δικαστής zip-dread μιλιέται ή λαδώνεται...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2012, 20:52:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kost, το σενάριο είναι αυτό :

quote:
amalia

1. Βρίσκεσαι σε μια στιγμή απόγνωσης: μόνος και η ζωή σου από τη μια στιγμή στην άλλη μπορεί να χαθεί εφόσον έχεις βρεθεί σε μια ιδιαίτερα δύσκολη περίσταση. (Η ζωή σου "κρέμεται από μια κλωστή")

2. Νιώθωντας ανασφάλεια για το εάν ζήσεις ή πεθάνεις επικαλείσαι μια ανώτερη δύναμη να σε βοηθήσει.

3. Συγχρόνως δηλώνεις πίστη στο ότι η ανώτερη αυτή δύναμη μπορεί όντως να σε βοηθήσει.

4. Η ανώτερη δύναμη σου δίνει τη λύση, αλλά αυτό που σου λέει να κάνεις αντιβαίνει στη λογική σου.

5. Η λογική σου λέει πως εάν υπακούσεις στην εν λόγω συμβουλή θα πεθάνεις.

Τι θα κάνεις;


Η amalia το έθεσε ... πιο σωστά από την αρχική ιστορία.

Tι θα έκανες ; Θα το έκοβες το σχοινί ή όχι ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2012, 20:55:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kost

Δεν ξέρω βέβαια αν ο δικαστής zip-dread μιλιέται ή λαδώνεται...


Ο δικαστής zip-dread σε κάθε περίπτωση θα προσπαθήσει να είναι δίκαιος. Να είσαι σίγουρος γι' αυτό ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2012, 22:04:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σενάριο Ν 1.

Η Αμαλίτσα κλίνει τα ματια της. Το σχοινί κόβεται και αρχίσει να μαζευεται (μαζι με την αμαλιτσα), στο καταστρωμα του αγγελου.

Ο πρώτος που τρέχει προς την Αμαλία, είναι ο νικομαχος.

Νικομαχος. εξωγήινοι! Εξωγήινοι! Το έλεγα ΕΓΏ!

Αμαλιτσα. Συνελθε Νικομαχε!

Νικομαχος. Πως ξέρεις το όνομα μου? έλα λέγε, απο ποιο γαλάζια έρχεσαι, δεν θα την βγάλεις καθαρή.

Αμαλία. Κοιτα Νικομαχε, είναι μια δύσκολη στιγμη για μένα. Με έστειλε στο καράβι ο θεός και

Νικομαχος. Ποιος θεός και τρίχες κατσαρες βρε κοπέλα μου. Άκου θεός. Ομολόγησε πως είσαι εξωγηινη.

Αμαλία. Βρε Νικομαχε, άκου που σου λέω. Ο θεός με έστειλε. Αν πιστεύεις πως μπορεί να υπάρχουν εξωγήινοι, και να με έστειλαν αυτοι, γιατι να μην υπάρχει θεός και να με έστειλε εκείνος?

Νικομαχος. Τι διλαδη, άγγελος είσαι και εσυ? φτάνει κοπέλα μου, έχουμε τέτοιο στο καράβι, δεν χρειαζόμαστε δεύτερο.

Η Αμαλία σηκώνεται, φτιάχνει τα Μάλια της και τακτοποίει το παντελονι της.

Νικομαχος. Τα ρούχα σου φαίνονται γήινα! Παραλλαγή είναι? απο που ψωνίζεις?

Αμαλία. Μοναστηράκι.

Νικομαχος. Μα είσαι γήινη?

Αμαλία. Γήινη είμαι που να μην ήμουνα. Η Αμαλία είμαι, η διαχειρηστρια του εσωτερικα που γραφεις, και εξαιτίας σου είμαι εδω. Με έστειλε ο θεός να δικασθω απο εσάς η άμοιρη. 

Νικομαχος. Να δικαστείς να δικαστείς! Καλα σου έκανε! Άκου κίτρινες και δυο εβδομάδες να μην γράφουμε. Αμάν βρε κυρά μου, τα στολίδια του φόρουμ είμαστε!

Εκείνη τη στιγμη κάνει την εμφάνιση του ο δικαστής ζιπ. Έχει κόψει το τσιγγαρο, και ειναι λιγο νευρικος, οχι ομως εντελώς, γιατι δαγκωνει μια ηλεκτρική δόση νικοτινης, και κάνει νευμα της αμαλιας, που έχει μια όλοιδια.

Έχεις λιγο υγρό? μην ανησυχείς, θα είμαι αμερολυπτος.

........

Συνεχίζεται...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2012, 22:06:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
..σε ψάχνω Πλάτωνά μου..που αρμενίζεις;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2012, 22:39:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2012, 23:21:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σενάριο Ν 2.

Η Αμαλία βρίσκεται στο γραφείο του δικαστη ζιπ. Δυπλα της είναι οι συνήγοροι, κοστ και Αιολος. Ο δικαστής διαβάζει προσεχτικα τις κατηγορίες, συκωνει αργά το βλέμμα του, και κοιτάζει στα ματια την Αμαλία.

Ζιπ. Ώστε σε έστειλε ο θεός.

Αμαλία. μάλιστα.

Δικαστης Ζιπ. Και θέλει ο θεός να δικαστείς γιατι έδειξες αυτα τα χρόνια κόκκινες και κίτρινες στα μέλη του φόρουμ σου?

Αμαλία. Δεν έχω άλλη επιλογή σεβασμιότατε. Δεν έκοβα το σχοινι νωρίτερα, που να μου κοπούν τα χέρια. Τώρα η θα γίνω...κολόναπαγου η...θα δικαστώ. 
Αυτές είναι οι βουλές του.

Ο ζιπ κουναει το κεφάλι του, σαν κάτι να μην πηγαίνει καλα...οπότε επεμβαίνει ο πρώτος συνήγορος.

Κοστ. Κύριε δικαστα, υπάρχει μεγάλη παρεξήγηση. Δεν εγιναν ετσι ακριβως τα πραγματα. Της κατηγορουμενης, της φανηκε πως ειδε τον θεο. Εμεις Θα φέρουμε στη δική όλα τα ελαφρυντικά στοιχεία που διαθέτουμε. Η κ.αμαλια, είναι υπόδειγμα λογικης γυναίκας και με αρχές...

Δικαστής ζιπ. Σκασιλα μου αν την εστειλε ο θεος. Εμένα γιατι με λέει σεβασμιώτατο? Άκου σεβασμιότατο! Να είχα και τα χρόνια...μια χαρα νιοπαντρο παλληλαρι είμαι.

Αιολος. Ουφ. (ανακούφιση)

Κοστ. Δεν θα επαναληφθεί κύριε δικαστα. Να ορίσουμε την ημέρα της δικής.

Δικαστής Ζιπ. Να προσκόμισεται τα πάντα, κίτρινες, κόκκινες, τρόλ, τα πάντα, θα γίνει μια κανονική δικη. 
........

Συνεχίζεται...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2012, 23:28:59  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την καταληξη περιμενουμε να δουμε Πλατων

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2012, 23:51:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Την καταληξη περιμενουμε να δουμε Πλατων



Μη βιάζεσαι Σταυρο.
Πρώτα θα ακουσθεί το κατηγορητήριο και θα εξετασθούν οι μάρτυρες κατηγορίας και θα ερωτηθούν αν επιθυμούν την ποινική δίωξη.

Ασε τον Πλάτωνα καλά τα πάει...

Εχω...πεθάνει στο γέλιο!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2012, 23:58:11  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Περιμενω Νικ.

Πλατων Αστυνομικη δυναμη υπαρχει !

Πιθανον κατα την ετυμυγορια να γινουν και συμπλοκες


ααααααα μαρτυρες υπερασπισης εχουμε!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2012, 04:02:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΛΑΤΩΝΑ θέλω οπωσδήποτε τη συνταγή από αυτό που πίνεις!!!

Θα πω στον θεό (που είναι φιλαράκι) να χιονίσει κι άλλο γιατί έχεις τρομερή ρέντα.

Δεν σχολιάζω τίποτε άλλο, θα μιλήσει ο δικηγόρος μου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2012, 04:05:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι ένα update της έως τώρα άποψής μου:

quote:
zip:

Η λογική μου θα μου έλεγε "Μην το κόβεις το σχοινί γιατί θα πεθάνεις" αλλά η λογική θα μου έλεγε και το "Αν δεν το κόψεις, θα παγώσεις και ... πάλι θα πεθάνεις". [Συνεπώς, εγώ το ρίσκο το παίρνω επειδή πάλι η λογική μου λέει "Αν δεν το κόψεις, θα παγώσεις και ... πάλι θα πεθάνεις", όχι επειδή μου το λέει ένας Θεός.]
[...]
Εδώ, τι έχετε να πείτε ; Γιατί εδώ, η λογική φαίνεται ότι φτάνει σε αδιέξοδο. Εδώ, σ' αυτήν την περίπτωση, τι κάνετε ;



Εγώ μάλλον θα περίμενα μέχρι να φτάσει η στιγμή που δεν θα μπορούσα άλλο να κρατηθώ κρεμασμένη από το σκοινί. Ίσως και η μεγαλη εξάντληση που θα ένιωθα να έκανε τους εγκεφαλικούς μου νευρώνες να "μεθύσουν" ακόμα παραπάνω και να ακούν ολοένα και πιο επίμονα τις θεϊκές υποσχέσεις, σε σημείο που μπορεί και να υπερίσχυε τελικά η θεία αυτή μέθη και να έκοβα το σκοινί (για το καλό μου, τελικά).

quote:
zip:

Αυτό που λέω, αυτό είναι ... νοητικό πείραμα. Αφήστε τον θεό. Δείτε μόνο την λογική σας. Αφήνεις το σχοινί, πεθαίνεις [ γιατί π.χ δεν ξέρεις σε τι ύψος βρίσκεσαι, δεν βλέπεις τι έχει από κάτω σου κτλ.], δεν αφήνεις το σχοινί και πάλι πεθαίνεις [ γιατί π.χ παγώνεις από το κρύο γαντζωμένος πάνω στο σχοινί ]. Τι κάνετε σ' αυτήν την περίπτωση



Είναι όμως διαφορετικό το ερώτημα που θέτεις εδώ. Ξεφεύγουμε από το πίστη vs λογικής και πάμε σε ένα δίλημμα που μεταξύ δύο λογικών επιλογών καλείσαι να διαλέξεις την πιο συντηρητική ή αυτή που ρισκάρει περισσότερο. Αλλά στο νοητικό πείραμα αυτό που κάνει το διαφορά είναι ο θεός.

quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ:

Η λογική σκέφτεται.

1. Αν κόψεις το σχοινί, έχεις μια πιθανότητα να ζήσεις και πολλές πιθανότητες να πεθάνεις αμέσως.

2. Αν δεν κόψεις το σχοινί, έχεις πιθανότητες να ζήσεις λιγο παραπάνω, μα είναι σίγουρο πως απο το κρύο θα πεθάνεις, σε μια ώρα σε δυο ώρες...είναι θέμα χρονου.

3. Ε τότε κρατιέμαι στο σχοινί μέχρι να δώ πως φθάνει το τέλος.....και λιγο πριν φθάσει, κόβω το σχοινί.

Αν υπάρχει εκείνη η πιθανότητα, καλώς...αν δεν υπάρχει, έχετε γεια βρισουλες.



Αυτό με καλύπτει κι εμένα αρκετά. Και η λύση και η ανάλυση που κάνεις ΠΛΑΤΩΝΑ.

quote:
zip:

Συνεπώς, εγώ θα έκοβα το σχοινί γιατί μ' αρέσει ας πούμε να ρισκάρω. Εσύ Αίολε και ΠΛΑΤΩΝΑ, πάλι θα κόβατε το σχοινί [ αλλά για διαφορετικό λόγο από μένα ] γιατί δηλ. θα βλέπατε πως αν παραμένατε γαντζωμένοι σ' αυτό θα γινόσασταν παγοκωλώνες και η amalia δεν θα έκοβε το σχοινί κι ας γινόταν παγοκωλώνα. Σωστά, μέχρι στιγμής ;



Για το σημείο που θα γινόμουν παγο-κολόνα δεν ξέρω τι θα έκανα. Τείνω όμως να καταλήξω στο ότι λίγο πριν καταψυχθώ θα χρησιμοποιούσα το ψαλιδάκι.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2012, 04:16:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kost:

Η δική μου λοιπόν βεβαιότητα ειναι ότι δεν υπάρχει ουδείς που στη διάρκεια αυτής της διαδικασίας δεν θα επικαλούνταν, έστω και για μία στιγμή, έστω και ασυναίσθητα, κάποια δύναμη ή πνεύμα, ή τέλος πάντων κάτι που εκείνη τη στιγμή ξεπερνά τις δικές του δυνάμεις. Ακόμα και ο καλύτερα εκπαιδευμένος κομάντο, ακόμα και κάποιος που έχει εκπαιδευτεί με την πιο αμείλικτη πειθαρχία για να αποβάλλει το φόβο, ακόμα και αυτός έστω και ΑΣΥΝΑΙΣΘΗΤΑ θα επικαλεστει κάποια δύναμη, οντότητα, πνευμα, μητέρα, πατέρα ή ακόμα και τον ίδιο του τον εαυτό ώστε να αντλήσει ψυχική δύναμη και να ευχηθεί ότι η περιπέτειά του θα έχει αίσιο τέλος!!! Όχι φυσικά επειδή είναι λιπόψυχος αλλά επειδή είναι μία Αρχετυπική διαδικασία και ουδείς άνθρωπος δεν μπορει να την αποβάλλει διότι πολύ απλά δεν την ελέγχει!!



Συμφωνώ με την ανάλυση αυτή που κάνεις. Να το θέσω κι αλλιώς, διατηρώντας την ίδια σημασία πάνω κάτω:
Όταν η ζωή σου κρέμεται από μια κλωστή και είσαι έτοιμος να πεθάνεις και μονάχα ένα θαύμα θα μπορούσε να σε σώσει, αυτό που ζητάς είναι ένα θαύμα!
Αλλά ο θεός δεν χαρίζει έτσι εύκολα τα θαύματα - αμ πώς!
Αν θες θαύμα, θα πρέπει να ομολογήσεις πίστη. Να δώσεις εγγυήσεις. Και ποια είναι η καταλληλότερη εγγύηση; Να αφήσεις τη ζωή σου στα χέρια Του. Κόψε το σκοινί λοιπόν αν όντως πιστεύεις.

Αυτή η έννοια του θεού είναι ενδιαφέρουσα. Προσδίδονται κάποια χαρακτηριστικά σ' αυτόν. Εκτός από τα στάνταρ (πανάγαθος, παντοδύναμος, πάνσοφος, κ.λπ.) έχει και κάποιες απαιτήσεις. Ή απλά, θέλει να σε δοκιμάσει γιατί δεν θέλει να χαρίσει σε οποιονδήποτε το παν-έλεός του.

Ποιός είναι λοιπόν ο χαρακτήρας του θεού της ιστορίας του σκοινιού;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2012, 06:45:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σενάριο Ν 3

Η Αμαλία έχει βγει στο καταστρωμα του πλοίου. Θέλει να πάρει λιγο αέρα και να σκεφθεί τι θα απαντησει στο δικαστήριο. Είναι στεναχωρεμενη, γιατι ο θεός δεν κατάλαβε πως δεν είχε ποτε της καμία διάθεση να τιμώρησει κανένα μέλος, και οι κίτρινες και οι συστάσεις γινόντουσαν για να επανέλθει τάξη,  μα να που έπρεπε να περάσει και απο τέτοια δοκιμασία. 

Έκανε τέτοιες και αλλες σκέψεις, για την αντικειμενικοτητα, την δικαιοσύνη 
μέχρι που μπροστά της παρουσιάσθηκε...

Άγγελος.  Ωστε, Κουνελακι Κουνελακι, ξύλο που θα το φας...

Αμαλία. Α εσυ είσαι, με τρόμαξες!

Άγγελος. Ήρθε η ώρα να λογοδοτησεις και εσυ!

Αμαλία. Τα εχει αυτα η ζωη αγγελε. Αν εσφαλα θα λογοσοτησω και θα πληρώσω. Μα ακομα δεν έγινε η δικη, μπορει και να αθωώθω.

Άγγελος. Αποκλείεται, με το ζιπ δικαστη, θα πέσει καμπάνα. Περνάει δυσκολίες τελευταια, σε μένα ζητάει χιλιαρικα. Μαλιστα δεν τα θέλει δανεικά. Δωρεά θέλει, όπως κάνουν οι ανθρωποι στις εκκλησίες. 

Αμαλία. Σοβαρά, ειπε τέτοιο πράγμα? Μα δεν καταλαβαίνω, γιατι αν έχει κάποιος δυσκολίες, να την πληρώνουν άλλοι. 

Άγγελος. Έτσι πάντα δεν γίνεται? δεν πανε καλα οι δουλειές, ξέσπας στη γυναίκα σου...στο παιδι σου...

Αμαλία. Δεν έχεις άδικο. Πριν γίνεις άγγελος πρέπει να είχες βιώματα και εσυ. Λεφτά, ξενύχτια, ασωτη ζωη.

Άγγελος....sex...

Αμαλία. Και γιατι έγινες άγγελος?

Άγγελος. Πονεμένη ιστορία Αμαλία μου. Ο φιλεσπλαχνος θεός που γνωρίσες, είδε  ποσο βασανιζομουν στην γη, και προς το παρόν μου έδωσε αυτο το καράβι. Η εντολή του είναι να κυριξω το θέλημα του, στο φόρουμ σας.

Αμαλία. (χαμιλοφωνα) απο την πόλη έρχομαι και στην κορφή κανέλα.
..........

Συνεχίζεται...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2012, 08:29:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
amalia,

quote:
Εγώ μάλλον θα περίμενα μέχρι να φτάσει η στιγμή που δεν θα μπορούσα άλλο να κρατηθώ κρεμασμένη από το σκοινί. Ίσως και η μεγαλη εξάντληση που θα ένιωθα να έκανε τους εγκεφαλικούς μου νευρώνες να "μεθύσουν" ακόμα παραπάνω και να ακούν ολοένα και πιο επίμονα τις θεϊκές υποσχέσεις, σε σημείο που μπορεί και να υπερίσχυε τελικά η θεία αυτή μέθη και να έκοβα το σκοινί (για το καλό μου, τελικά).

quote:
Είναι όμως διαφορετικό το ερώτημα που θέτεις εδώ. Ξεφεύγουμε από το πίστη vs λογικής και πάμε σε ένα δίλημμα που μεταξύ δύο λογικών επιλογών καλείσαι να διαλέξεις την πιο συντηρητική ή αυτή που ρισκάρει περισσότερο. Αλλά στο νοητικό πείραμα αυτό που κάνει το διαφορά είναι ο θεός.

Συνεπώς, χωρίς "Θεό" στην ιστορία , κι εσύ amalia θα το έκοβες το σχοινί. [ σιγά να μην δεν το 'κοβες δηλ. ]

Το ερώτημα είναι : Γιατί, χωρίς να εμπλέκεται ο "Θεός" στην ιστορία θα κόβατε το σχοινί [ αργά ή γρήγορα, δηλ. θα περιμένατε να ξημερώσει ή θα περιμένατε να δείτε μέχρι που φτάνουν οι δυνάμεις σας πρωτού σας εγκαταλείψουν ολοκληρωτικά και λίγο "πριν το τέλος" θα κόβατε το σχοινί ] ενώ μόλις εισάγουμε την έννοια του "Θεού" ή την επέμβαση κάποιων "ανώτερων" δυνάμεων, το σχοινί δεν θα το κόβατε ;

Στην μία περίπτωση (λογικής vs "Θεού" ή "ανώτερων" δυνάμεων) λέτε με σιγουριά, "Δεν θα το έκοβα το σχοινί κι ας πεθάνω", ενώ στην άλλη (λογικής vs λογικής), λέτε "Θα περίμενα να δω πόσο θα αντέξω και λίγο πριν το τέλος, θα το έκοβα το σχοινί". Γιατί ;

Δηλ. αυτό που λέει η amalia πως "στο νοητικό πείραμα αυτό που κάνει τη διαφορά είναι ο θεός.", γιατί συμβαίνει ;

Edited by - zip on 05/02/2012 08:35:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2012, 09:20:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Σενάριο Ν 4

Η Αμαλία ψάχνει νευρικά τις τσεπες της, για το ηλεκτρονικό τσιγγαρο της. Δεν το βρισκει. Μάλλον, ταραγμενη οπως ηταν, να τα άφησε ολα, στο γραφείο του δικαστη Ζιπ. Μα νασου στο καταστρωμα, ένας ακόμα θαμώνας.

Γιαννηςψευτης. Τσιγγαρακι?

Αμαλία. Ευχαριστώ, θα πάρω ένα.

Γιαννηςψευτης. Καινούργια στο πλοίο του αγγελου?

Αμαλία. Α μπα, παλιά παρουσία είμαι, μα κυκλοφορω συνηθως τις πρωινές ώρες.

Γιάννηςψευτης. Και γιατι μόνο τις πρωινές ώρες?

Αμαλία. Εργάζομαι.

Γιαννηςψευτης. Α εργάζεσαι! Και τι δουλεια κανείς?

Αμαλία. Ψυχίατρος!


Γιάννηςψευτης. Ψυχίατρος? έχουμε ανάγκη στο πλοίο απο ψυχίατρο!

Αμαλία. Ναι αλλα δεν είμαι για αυτο, στο πλοίο.

Γιάννηςψευτης. Και γιατι είσαι εδω?

Αμαλία. Περιμένω να δικαστώ. Έδειξα πολλές κίτρινες κάρτες τον τελευταίο καιρο, και σε σένα, και ο θεός με έστειλε να δικαστώ..

Γιάννηςψευτης. Ω μα είσαι η Αμαλία! Υπάρχει θεός! Υπάρχει θεός!!!

Με το άκουσμα από το στόμα του γιαννηψευτη, την αναφώνηση, υπάρχει θεός, μαζεύονται και άλλοι θαμώνες στο καταστρωμα.
Κοιτάνε περίεργα τον γιαννηψευτη.

Αιθαιροβαμονας. Μύγα τον τσίμπησε!

γιαπετ. Μα την περικεφαλαια της Αθήνας, και τα γενια του ποσειδωνα. 
Η κρίση θα φταίει!

Μακεδωνας. Ηρεμιστε. Όλα θα διορθωθούν. 

Πανος Τ. ....σας το λέγα φαρισαιοι...ερευνατε τις γραφές!
....
Συνεχίζεται...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 7 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy