ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Από χώρος διαλόγου, χώρος παραλόγου
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2011, 12:56:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Ενδεχομένως ο “σκοπός να αγιάζει τα μέσα”.

Ελπιζω να εννοεις τη συντηρηση της κινησης,γιατι απο εξαργυρωση απ'οτι βλεπεις δεν υπαρχει!



Βεβαίως
Κουβέντα να γίνεται, ασχέτως τι λέγεται

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2011, 13:57:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν, δείτε τώρα τι γίνεται σ' αυτό το θέμα [ http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=11216&whichpage=6 ]

Πάει και κάνει αυτήν την δημοσίευση [ εγώ δεν λέω αν αυτά που γράφει είναι μπούρδες ή όχι, 'ντάξει ; δεν με νοιάζει, αν και θα 'πρεπε να με νοιάζει γιατί ... το εξήγησα στην 1η σελίδα, αλλά ξαναλέω, δεν με νοιάζει ]

quote:
anna999

Η ΜΙΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ

Ο άνθρωπος που είναι προικισμένος με διαισθητική σκέψη και ευαίσθητο συναίσθημα δεν είναι δυνατό να μην αντιληφθεί ότι τα πάντα μέσα στο σύμπαν που ζούμε, ξεκινούν από κάπου και επιστρέφουν εκεί, αφού πρώτα διαγράψουν ένα κύκλο μεταμορφώσεων και αλλαγών.

Μ’ άλλα λόγια βρίσκεται μπροστα σ’ένα τεράστιο σχέδιο «κυκλοφορίας» σε μακροκοσμική και μικροκοσμική κλίμακα.
Γύρο του βλέπει το ορυκτό, το φυτικό ,το ζωικό, το ανθρώπινο βασίλειο να διαγράφουν τους κύκλους τους.Στο στερέωμα βλέπει τα ουράνια σώματα να κάνουν το ίδιο,περνώντας από τις διάφορες φάσεις της κοσμογονίας τους.

Και η ευαισθησία του διαπιστώνει ότι τα πάντα συνδέονται μεταξύ τους.
Δεν του φαίνεται καθόλου παράξενο π.χ. άν ένας σούπερ νόβα συνδέεται μυστικά με τον κόσμο των εντόμων ή ακόμα και των ιών.
Και νιώθει ότι η μυστική αυτή συνδεση διασταυρώνεται με άπειρες άλλες, ενδιάμεσες, διασυνδέσεις, οριζόντιες και κάθετες.

Αυτού του είδους ο άνθρωπος βλέπει το κάθε βασίλειο και τον κάθε «πολίτη» του κάθε βασιλείου, σαν φορέα επιδράσεων από τα βασίλεια που βρίσκονται επάνω ή κάτω από το δικό του.

Και αφού διαπιστώσει αυτή την τεράστια κλιμάκωση του σύμπαντος σε οκτάβες ανάπτυξης και σύμπυξης,θα θελήσει ασφαλώς να βρει ποιά είναι η δική του ατομική θέση μέσα σ’αυτή την κλιμάκωση, καθώς και την ιδιαίτερη θέση του ανθρώπινου γένους μέσα σ’ αυτήν.

Επόμενο είναι λοιπόν,να θελήσει να ξεχωρίσει τα σκαλοπάτια αυτής της τεράστιας Κοσμικής κλίμακας σύμφωνα με τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά του κάθε βασίλειου-ορυκτού, φυτικού, ζωικού,ανθρώπινου, πλανητικού ,ηλιακού,γαλαξιακού κ.ο.κ.

Και ασφαλώς θα σταθεί ιδιαίτερα στα δύο βασίλεια που πλαισιώνουν το ανθρώπινο δηλ. στο ζωικό, από κάτω και στο πλανητικό από πάνω.
σχολιάστε..


Τελευταία λέξη που γράφει είναι "σχολιάστε...", "σχολιάστε...". Δηλ. 'ντάξει, μας επιτρέπει να πούμε κι εμείς κάτι. Ευχαριστούμε βρε, να 'σαι καλά. Και αμέσως μετά πάει ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ και την ρωτάει κάτι :

quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Ποιό και τι είναι το πλανητικό βασίλειο anna999 και πώς δεσπόζει του ανθρώπου?

Επίσης τι είναι η κοσμική κλίμακα?


και τι του απαντάει [ ;;;!!! ]

quote:
anna999

ME τη σειρά Νικ,το πιο μικρό θα ρωτάει πρώτα.. διαλέγω να είμαι το μικρό..

τι κοινό τον συνδέει με τα ζώα και

τι κοινό τον συνδέει με την πλανητική ζωή?


Δηλ. ενώ πριν λέει "σχολιάστε...", έρχεται μετά και λέει "εγώ θα ρωτάω πρώτη" !!!

Νομίζω ότι αυτό απαντάει amalia στο παρακάτω που λες :

quote:
amalia

Και επίσης, ποιός σου απαγόρευσε να διαφωνίσεις με τις εν λόγω απόψεις που θεωρείς λανθασμένες; Σκοπός μιας συζήτησης δεν είναι να εμπλουτιστούν οι απόψεις μέσα από τον διάλογο και τον σωστό αντίλογο;


... και είναι χαρακτηριστικό δείγμα "διαλόγου".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2011, 14:04:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαχαχαχα! αυτό που κάνει το άτομο ... πρώτη φορά το βλέπω!

Επιμένει ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ και της λέει :

quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Καλύτερα να μου απαντήσεις πρώτη εσυ,
Τι είναι το πλανητικό βασίλειο άνωθεν του ανθρώπου?
Τι είναι η κοσμική κλίμακα?Τι βαθμίδες εχει και πώς ονομάζονται?

Τώρα τι κοινό συνδέει τον άνθρωπο με τα ζώα,είναι πάρα πολλά τα κοινά σημεία.Για την πλανητική ζωή,απλά είναι μέρος της.

Αυτα όμως είναι άσχετα με τις ερωτήσεις μου,που είναι συγκεκριμένες βάσει αυτών που γράφεις.Αν έχεις την ευγενή καλωσύνη,να προχωρήσεις σε μια αναλυτική απάντηση,θα ήμουν υπόχρεως!


και τι του λέει ξανά [ ;;;!!!!]

quote:
anna999

Κι άλλη ερώτηση Νικ μήπως κάποιος απαντήσει.. [ χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα! ]

ποια δέσμη αοράτων επιδράσεων ωθεί το ζωικό βασίλειο στο ξεδίπλωμα του,και ποιες δυνάμεις κάνουν το ίδιο για την πλανητική ζωή?

και σε τι μοιάζει ο άνθρωπος με τα δυο βασίλεια που τον πλαισιώνουν?

εδώ σε θέλω κάβουρα..


!!!!!!!!!!!!

[ θα πηδηχτώ απ' το παράθυρο ρε γαμώτο!!!! ]

Edited by - zip on 11/11/2011 14:07:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2011, 14:22:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ζιπ

Πρόσεξε μερικά παραδείγματα διαφορετικών θεάσεων και ερμηνειών επι των ιδίων θεμάτων:

ΘΕΜΑ 1

Ολοι γνωρίζουμε την πλάκα του Τάφου στο Παλένκουε.
Ο αρχαιολόγος βλέπει μια ιεροτελεστία ενός μάγια ιερέα.

Ο Νταίνικεν βλέπει,έναν αρχαίο αστροναύτη.

Ο αντικειμενικός παρατηρητής,μπορεί να δεί και τα δύο.


ΘΕΜΑ 2

Εχουμε την εξίσωση Σρέτινγκερ.Δεν επιλύεται ολοσχερώς.
Αλλοιώς την ακολουθει ο φυσικός.
Αλλοιώς ο μαθηματικός.
Αλλοιώς ο ηλεκτρονικός.

Ενας χειρουργός ή ενας ιστορικός ή ενας απλός παρατηρητής βλέπει μόνο αριθμούς και γράμματα.


ΘΕΜΑ 3

Γράφει ο Αμοθεν:3853[10=Αργ’αυτων σφετερησιν ατασθαλιησιν*

Ο φιλόλογος το μεταφράζει ώς φαίνεται.

Ο Αμοθεν βλέπει : διοτι από αλαζονικες δικες τους πραξεις οσοι ηρθαν από το γαλαξια ΑΡΓΟ

Ο αντικειμενικός παρατηρητής μπορεί να βλέπει και τα δύο.Ασχετα αν το ενα φαντάζει λογικό και το άλλο παράλογο,επειδή δεν υπάρχει τίποτα σχετικό.

Αν υπήρχε και κάποια άλλη σχετική αρχαιολογική ανακάλυψη [π.χ. το ίδιο το αστρόπλοιο].τότε η ερμηνεία Αμοθεν θα φάνταζε λογική και θα εκλαμβάνετο απο τον παρατηρητή,ώς πιθανά αντικειμενική.


Υπάρχουν και άλλα πλείστα τέτοια θέματα.Απλά έκανα μια επιλογή.

Τι θέλω να πω?
Οτι έχει δικαίωμα ο καθένας να καταθέτει τις απόψεις του,για οποιοδήποτε θέμα τον απασχολεί.
Εκείνο που δεν έχει δικαίωμα [και εδω δικαιώνεσαι απολύτως Ζιπ],είναι να αρνείται τον διάλογο.

Αλλωστε οι αναγνώστες του φόρουμ,είναι οι τελικοί κριτές!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ρακοσυλλέκτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
55 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2011, 14:24:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι θεά απλά zip , εχω πάθει...λέμε..

Δηλώνω φαν της Άννας!

Υ.γ Γατάκια!

'' Μη εν πολλοίς ολίγα λέγε, αλλ` εν ολίγοις πολλά ''

Edited by - Ρακοσυλλέκτης on 11/11/2011 14:25:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2011, 14:31:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Μονομερή σε βρίσκω zip. Σκίζεις τα ιμάτιά σου από αγανάκτηση για την «κατάντια» του φόρουμ, νοσταλγώντας τις «παλιές καλές μέρες», ξεχνάς όμως κάποια πράγματα.

Εδώ και πολλά χρόνια υπάρχει το φαινόμενο στο esoterica των μελών που φλυαρούν ακατάσχετα με τρόπο προκλητικά δογματικό. Μάλλον ξεχνάς το τι γινόταν στο Μύθο-Θρησκεία και το Παράξενο όλα αυτά τα χρόνια...γενικώς από τότε που το esoterica μεγάλωσε τόσο πολύ από πλευράς επισκεψιμότητας και εγγραφών, ήταν μοιραίο να επικρατήσει ως ένα βαθμό ο θόρυβος, το υβρεολόγιο και η πάντα επίκαιρη και κάθε είδους συνωμοσιολογία και φαντασιοπληξία.

quote:
Πείτε μου ένα θέμα που αφορά τον Εσωτερισμό?

Υπερβολικός είσαι. Κατ’αρχάς σου γράφει πολύ σωστά ο Ρακοσυλλέκτης ότι η έννοια «Εσωτερισμός» είναι εξαιρετικά διευρυμένη. Από εκεί και πέρα κατά καιρούς υπάρχουν μέλη που ανοίγουν θέματα εσωτερισμού ή κατεβάζουν σεντόνια εσωτεριστικού μονολόγου. Και η ουσία είναι βέβαια στο πώς το κάνει ο καθένας. Τα σεντόνια της άννας δεν έχουν κάποιο ενδιαφέρον, άλλω μελών όμως έχουν. Για παράδειγμα πριν από αρκετούς μήνες υπήρχε ένα μέλος, ο Lord Thomas, ο οποίος αρεσκόταν στο να μονολογεί κάπως δογματικά για θέματα εσωτερισμού, όμως το ύφος του δεν ήταν ενοχλητικό και οι απόψεις του είχαν περιεχόμενο, ουσία και επιχειρηματολογία. Το να κάνει λοιπόν κάποιος μονόλογο δεν είναι απαραίτητα κακό. Και εγώ σε κάποια θέματα προτιμώ να κάνω μονόλογο και όχι διάλογο, να παραθέτω δηλαδή αναλυτικά τις δικές μου απόψεις μου, εφόσον βέβαια έχω κάνει έρευνα πάνω στο θέμα.


quote:
«Είναι απαράδεχτο για το φόρουμ να υπάρχουν θέματα που αφορούν π.χ την "αποκωδικοποίηση" της Οδύσσειας. Αυτό το πράγμα δεν είναι Εσωτερισμός. Είναι άλλο πράγμα. Δεν ξέρω τι είναι, κι ούτε με ενδιαφέρει τι είναι, πάντως Εσωτερισμός δεν είναι».


Εδώ αδερφέ έχεις μεσάνυχτα. Προφανώς αγνοείς πλήρως τις σοβαρές προσεγγίσεις πάνω στο εν λόγω θέμα....σε παραπέμπω λοιπόν στο δικό μου θέμα στη «Σοφία» για να δεις ότι η «αποκωδικοποίηση του Ομήρου» (την οποία εκδιώχνεις από την εσωτεριστική ατζέντα) είναι ένα τεράστιο θέμα με ιστορία 2.500 ετών το οποίο απασχόλησε αρκετούς από τους μεγαλύτερους φιλοσόφους της αρχαιότητας! Η πρωταρχική και υπέρτατη πηγή του «Εσωτερισμού», τουλάχιστον για τον δυτικό πολιτισμό, είναι ο Όμηρος! Αλλά εσύ όμως ζιπ κρίνεις το εν λόγω θέμα με γνώμονα τα όσα ισχυρίζεται ο άμοθεν (έλεος!!!).

Επίσης ζιπ να σου πω ότι η δική σου «αγριοφωνάρα» και συχνά υβριστική φρασεολογία δεν βοηθάει και ιδιαίτερα στην βελτίωση της ποιότητας του φόρουμ. Εδώ πριν από ένα μήνα επέδειξες νοοτροπία ασφαλίτη αλλά και βαθυστόχαστου καθοδηγητή σε μία καινούρια κοπελίτσα στο φόρουμ η οποία δεν βρήκε την πόρτα για να φύγει άρον άρον. Αυτό κι αν ήταν δυσφημιστικό για το φόρουμ, μην κρίνεις λοιπόν με δύο μέτρα και δύο σταθμά.

quote:
«αλλά και επειδή παρ' ότι έχω κάνει μαλακίες στο παρελθόν, μου φέρθηκαν εντάξει».

Εδώ συνοψίζεται η αντίφασή σου. Έρχεσαι και λες ελεύθερα όσα λες, προφανώς επειδή «τα παιδιά σου φέρθηκαν εντάξει» όπως τονίζεις. Αυτό όμως δεν σε χρίζει αυτόματα ως τον τίμιο υπέρμαχο της ποιότητας στον χώρο. Δεν γίνεται δηλαδή από τη μία να έχεις τύχει ευνοϊκής μεταχείρισης, όπως λες, για τις όποιες «μαλακίες» και το βεβαρυμένο παρελθόν σου και από την άλλη να απαιτείς την πιο δυναμική παρέμβαση των συντονιστών και του άντμιν σε βάρος των ομολογουμένως ανόητων θεμάτων που ανοίγονται.

Από την στιγμή λοιπόν που φέρθηκαν σε εσένα εντάξει τότε θα πρέπει να περιμένεις ότι θα φερθούν εντάξει και στους άμοθεν και άννα, χωρίς δηλαδή να τους φιμώσουν, αλλά απλώς να τους συμβουλεύουν μία στο τόσο διακριτικά είτε να επιχειρηματολογήσουν καλύτερα είτε να αλλάξουν τροπάριο. Το ότι θα έπρεπε να το κάνουν πιο συχνά ναι, δεν διαφωνώ, δεδομένου ότι ειδικά η άννα τον τελευταίο καιρό το έχει παρακάνει και έχει κουράσει τους αναγνώστες και τα μέλη του φόρουμ...


Εν κατακλείδι λοιπόν έχεις δίκο στο ότι η επίμονη παραγωγή θεμάτων από μέλη όπως ο άμοθεν και η άννα (αλλά και άλλων μελών, αλίμονο τέτοια θέματα υπάρχουν μπόλικα) ρίχνουν το επίπεδο του φόρουμ...το ρίχνουν πολύ....και αυτό δεν μου αρέσει...και όσο κι αν προσπάθησα να μπω σε σοβαρή κουβέντα μαζί τους δεν το κατάφερα...όμως δεν νομίζω ότι μπορεί να γίνει κάτι για να εκλείψει αυτό...όπως επίσης δεν βλέπω να μπορεί να γίνει κάτι με την ανεκδιήγητη φρασεολογία και υβρεολογία από αρκετά μέλη των οποίων το λεξιλόγιο και η νοοτροπία είμαι βέβαιος ότι απωθεί πολύ κόσμο εδώ μέσα....ούτε με αυτό νομίζω ότι μπορεί να γίνει κάτι... και εάν γινόταν κάτι πιο «δραστικό», όπως εσύ επιθυμείς, τότε ίσως το αποτέλεσμα να αποδεικνυόταν χειρότερο.....επίσης αν δεν ήταν αυτοί θα ήταν άλλοι στη θέση τους...τους οποίους ούτε στον αράπη μπορούν να τους στείλουν οι διαχειριστές προς συμμόρφωση, ούτε να τους θέσουν σε απομόνωση...ούτε και μπορούμε εμείς να βάλουμε φρένο πχ. στο Νικόμαχο ο οποίος φαίνεται να παίρνει τους άμοθεν και άννα περισσότερο σοβαρά απ’όσο πρέπει και να τους δίνει θάρρος με τις απορίες που τους διατυπώνει....


Καλό θα ήταν πάντως να τοποθετηθούν πάνω στο θέμα οι άννα και άμοθεν μιας και τους αφορά άμεσα! Από τη στιγμή δηλαδή που υπάρχουν τουλάχιστον τρία μέλη που εκφράζουν την δυσαρέσκειά τους για τη νοοτροπία και τον τρόπο γραψίματός τους οφείλουν να πάρουν μία σοβαρή και τεκμηριωμένη θέση εδώ ώστε να αποδείξουν ότι μπορούν υπό συνθήκες να κάνουν και σοβαρό διάλογο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2011, 14:43:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τώρα ρε NIKOMAXE, συγνώμη που στο λέω, αλλά κάθεσαι και γράφεις πράγματα που μας είναι σχεδόν σε όλους γνωστά. Τσάμπα κόπος δηλ. Τι μου λες ; Πως τα πράγματα έχουν διαφορετική όψη και συμπεριφορά, η οποία εξαρτάται από την θέση και την θέαση του παρατηρητή ; Χαίρω πολύ! Αυτό εγώ το γνωρίζω καλά και μέσω της Επιστήμης μου και μέσα από την πολύχρονη ενασχόλησή μου με τον Εσωτερισμό.

quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Τι θέλω να πω? Οτι έχει δικαίωμα ο καθένας να καταθέτει τις απόψεις του,για οποιοδήποτε θέμα τον απασχολεί.


Βρε αγόρι μου, δεν διαφωνώ σ' αυτό. Εμένα, με απασχολεί [ σ' αυτό το συγκεκριμένο θέμα που άνοιξα ] ο τόπος, ο χώρος, το που καταθέτει αυτός που έχει το [ κάθε ] δικαίωμα να καταθέτει τις απόψεις του.

Εμένα με απασχολεί η Τζούλια. Να ανοίξω ένα θέμα και να μιλάω για την Τζούλια ; Να τ' ανοίξω στην ενότητα της Γνώσης ; Γουστάρεις ; Ξέρεις τι γνώση θα λάβεις άμα εγώ ανοίξω ένα τέτοιο θέμα στην ενότητα της Γνώσης ; Τρομερή γνώση φίλε! [ και δεν κάνω πλάκα ]. Μπορώ να το κάνω ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2011, 15:20:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kost,

quote:
kost

Μονομερή σε βρίσκω zip. Σκίζεις τα ιμάτιά σου από αγανάκτηση για την «κατάντια» του φόρουμ, νοσταλγώντας τις «παλιές καλές μέρες», ξεχνάς όμως κάποια πράγματα.


Να δω τι ξεχνάω, ευχαρίστως.

quote:
kost

Εδώ και πολλά χρόνια υπάρχει το φαινόμενο στο esoterica των μελών που φλυαρούν ακατάσχετα με τρόπο προκλητικά δογματικό. Μάλλον ξεχνάς το τι γινόταν στο Μύθο-Θρησκεία και το Παράξενο όλα αυτά τα χρόνια...γενικώς από τότε που το esoterica μεγάλωσε τόσο πολύ από πλευράς επισκεψιμότητας και εγγραφών, ήταν μοιραίο* να επικρατήσει ως ένα βαθμό ο θόρυβος, το υβρεολόγιο και η πάντα επίκαιρη και κάθε είδους συνωμοσιολογία και φαντασιοπληξία.


Ναι, το ξεχνάω. Το θυμίζεις εσύ. Σωστό, δεν διαφωνώ. Αυτή η παρατήρησή σου δεν αφορά εμένα, την διαχείριση αφορά. Γενική παρατήρηση είναι, σωστή κατ' εμέ, ας το λάβει και ως υπενθύμιση η ίδια η Διαχείριση. Κανένα πρόβλημα. *Την λέξη "μοιραίο" βέβαια δεν καταλαβαίνω [ δηλ. γιατί σώνει και ντε θα έπρεπε να επικρατήσει ένας θόρυβος και ένα υβρεολόγιο ], αλλά 'ντάξει ...

quote:
kost

Υπερβολικός είσαι. Κατ’αρχάς σου γράφει πολύ σωστά ο Ρακοσυλλέκτης ότι η έννοια «Εσωτερισμός» είναι εξαιρετικά διευρυμένη. Από εκεί και πέρα κατά καιρούς υπάρχουν μέλη που ανοίγουν θέματα εσωτερισμού ή κατεβάζουν σεντόνια εσωτεριστικού μονολόγου. Και η ουσία είναι βέβαια στο πώς το κάνει ο καθένας. Τα σεντόνια της άννας δεν έχουν κάποιο ενδιαφέρον, άλλω μελών όμως έχουν. Για παράδειγμα πριν από αρκετούς μήνες υπήρχε ένα μέλος, ο Lord Thomas, ο οποίος αρεσκόταν στο να μονολογεί κάπως δογματικά για θέματα εσωτερισμού, όμως το ύφος του δεν ήταν ενοχλητικό και οι απόψεις του είχαν περιεχόμενο, ουσία και επιχειρηματολογία. Το να κάνει λοιπόν κάποιος μονόλογο δεν είναι απαραίτητα κακό. Και εγώ σε κάποια θέματα προτιμώ να κάνω μονόλογο και όχι διάλογο, να παραθέτω δηλαδή αναλυτικά τις δικές μου απόψεις μου, εφόσον βέβαια έχω κάνει έρευνα πάνω στο θέμα.


Μιλάς για τον Lord Thomas. Εσύ τώρα, στο παρελθόν δεν αναφέρεσαι ; Που είναι ο Lord Thomas ; Συνεπώς, ενώ στην αρχή μου λες : "νοσταλγώντας τις «παλιές καλές μέρες»", ε, κι εσύ πάνω - κάτω το ίδιο κάνεις στην συγκεκριμένη υπενθύμισή σου, αναφερόμενος στον Lord Thomas. Κατά τ' άλλα, δεν διαφωνώ ούτε σ' αυτήν την παρατήρησή σου και δεν βλέπω και το λόγο δηλ. που γίνεται αυτή [ εσύ αναφέρεις για παράδειγμα τον Lord Thomas, μας υπενθυμίζεις τον Lord Thomas, ok, κανένα πρόβλημα ].

quote:
kost

Εδώ αδερφέ έχεις μεσάνυχτα. Προφανώς αγνοείς πλήρως τις σοβαρές προσεγγίσεις πάνω στο εν λόγω θέμα....σε παραπέμπω λοιπόν στο δικό μου θέμα στη «Σοφία» για να δεις ότι η «αποκωδικοποίηση του Ομήρου» (την οποία εκδιώχνεις από την εσωτεριστική ατζέντα) είναι ένα τεράστιο θέμα με ιστορία 2.500 ετών το οποίο απασχόλησε αρκετούς από τους μεγαλύτερους φιλοσόφους της αρχαιότητας! Η πρωταρχική και υπέρτατη πηγή του «Εσωτερισμού», τουλάχιστον για τον δυτικό πολιτισμό, είναι ο Όμηρος! Αλλά εσύ όμως ζιπ κρίνεις το εν λόγω θέμα με γνώμονα τα όσα ισχυρίζεται ο άμοθεν (έλεος!!!).


Συγνώμη, εγώ έχω μεσάνυχτα γιατί εσύ με παραπέμπεις στο δικό σου θέμα που πιθανόν εγώ δεν το έχω διαβάσει και δεν έχω καμία απολύτως συμμετοχή σ' αυτό ; Και τι θες τώρα ; Να πάω εγώ να το διαβάσω για να έρθω μετά και να σου πω τι καλά που τα γράφεις ; Σου είπα εγώ τίποτε για το δικό σου το θέμα ; Συμμετείχα εγώ στο δικό σου το θέμα ; Εγώ τον αμοθεν διάβασα, το θέμα του αμοθεν είδα, αυτό σχολιάζω. Άμα πάω και διαβάσω ΤΙ λες εσύ στο δικό σου θέμα, θα σου πω την άποψή μου. Τώρα αυτό που λες πως "Η πρωταρχική και υπέρτατη πηγή του «Εσωτερισμού», τουλάχιστον για τον δυτικό πολιτισμό, είναι ο Όμηρος!" είναι σαφώς ένα θέμα για σοβαρή συζήτηση και διάλογο. Γράφεις εσύ εκεί μέσα τίποτε για αστρόπλοια ; ε ; Έχει το ίδιο ύφος το θέμα σου και λες τα ίδια με τον αμοθεν ; Και φίλε ... συγνώμη ρε παιδί μου που δεν διάβασα το θέμα σου, τι άλλο να σου πω ;

quote:
kost

Επίσης ζιπ να σου πω ότι η δική σου «αγριοφωνάρα» και συχνά υβριστική φρασεολογία δεν βοηθάει και ιδιαίτερα στην βελτίωση της ποιότητας του φόρουμ. Εδώ πριν από ένα μήνα επέδειξες νοοτροπία ασφαλίτη αλλά και βαθυστόχαστου καθοδηγητή σε μία καινούρια κοπελίτσα στο φόρουμ η οποία δεν βρήκε την πόρτα για να φύγει άρον άρον. Αυτό κι αν ήταν δυσφημιστικό για το φόρουμ, μην κρίνεις λοιπόν με δύο μέτρα και δύο σταθμά.


A, εδώ είναι το θέμα τώρα, έτσι ; Τι έκανα εγώ ... Όλα αυτά που λες, που αφορούν και καταφέρονται εναντίον μου, εγώ μπορώ να σου τα ανατρέψω. Να κάτσω και να σου αποδείξω, πως ούτε φωνάζω, ούτε τίποτε. Θες να το κάνω σε ένα άλλο θέμα ; Να πάρω δηλ. αυτά που λες και να τα αντικρούσω, κάνοντας χρήση του δικαιώματος να υπερασπίσω τον εαυτό μου. Θες ; Δεν έχω πρόβλημα.

quote:
kost

Εδώ συνοψίζεται η αντίφασή σου. Έρχεσαι και λες ελεύθερα όσα λες, προφανώς επειδή «τα παιδιά σου φέρθηκαν εντάξει» όπως τονίζεις. Αυτό όμως δεν σε χρίζει αυτόματα ως τον τίμιο υπέρμαχο της ποιότητας στον χώρο.


Κατ' αρχήν, δεν είμαι τίμιος. Κατά δεύτερον, δεν θεωρώ τον εαυτό μου, υπέρμαχο της ποιότητας του χώρου. Απλά, λέω την άποψή μου.

quote:
kost

Δεν γίνεται δηλαδή από τη μία να έχεις τύχει ευνοϊκής μεταχείρισης, όπως λες, για τις όποιες «μαλακίες» και το βεβαρυμένο παρελθόν σου και από την άλλη να απαιτείς την πιο δυναμική παρέμβαση των συντονιστών και του άντμιν σε βάρος των ομολογουμένως ανόητων θεμάτων που ανοίγονται.


Γιατί δεν γίνεται ;

quote:
kost

Από την στιγμή λοιπόν που φέρθηκαν σε εσένα εντάξει τότε θα πρέπει να περιμένεις ότι θα φερθούν εντάξει και στους άμοθεν και άννα, χωρίς δηλαδή να τους φιμώσουν, αλλά απλώς να τους συμβουλεύουν μία στο τόσο διακριτικά είτε να επιχειρηματολογήσουν καλύτερα είτε να αλλάξουν τροπάριο. Το ότι θα έπρεπε να το κάνουν πιο συχνά ναι, δεν διαφωνώ, δεδομένου ότι ειδικά η άννα τον τελευταίο καιρό το έχει παρακάνει και έχει κουράσει τους αναγνώστες και τα μέλη του φόρουμ...


Ωραία ... ας το κάνουν, δεν έχω πρόβλημα. Εγώ είπα την άποψή μου, βλέπω ότι κι εσύ συμφωνείς σε κάποια πράγματα, κανένα πρόβλημα.

quote:
kost

Εν κατακλείδι λοιπόν έχεις δίκο στο ότι η επίμονη παραγωγή θεμάτων από μέλη όπως ο άμοθεν και η άννα (αλλά και άλλων μελών, αλίμονο τέτοια θέματα υπάρχουν μπόλικα) ρίχνουν το επίπεδο του φόρουμ...το ρίχνουν πολύ....και αυτό δεν μου αρέσει...και όσο κι αν προσπάθησα να μπω σε σοβαρή κουβέντα μαζί τους δεν το κατάφερα...όμως δεν νομίζω ότι μπορεί να γίνει κάτι για να εκλείψει αυτό...όπως επίσης δεν βλέπω να μπορεί να γίνει κάτι με την ανεκδιήγητη φρασεολογία και υβρεολογία από αρκετά μέλη των οποίων το λεξιλόγιο και η νοοτροπία είμαι βέβαιος ότι απωθεί πολύ κόσμο εδώ μέσα....ούτε με αυτό νομίζω ότι μπορεί να γίνει κάτι... και εάν γινόταν κάτι πιο «δραστικό», όπως εσύ επιθυμείς, τότε ίσως το αποτέλεσμα να αποδεικνυόταν χειρότερο.....επίσης αν δεν ήταν αυτοί θα ήταν άλλοι στη θέση τους...τους οποίους ούτε στον αράπη μπορούν να τους στείλουν οι διαχειριστές προς συμμόρφωση, ούτε να τους θέσουν σε απομόνωση...ούτε και μπορούμε εμείς να βάλουμε φρένο πχ. στο Νικόμαχο ο οποίος φαίνεται να παίρνει τους άμοθεν και άννα περισσότερο σοβαρά απ’όσο πρέπει και να τους δίνει θάρρος με τις απορίες που τους διατυπώνει....


Καλό θα ήταν πάντως να τοποθετηθούν πάνω στο θέμα οι άννα και άμοθεν μιας και τους αφορά άμεσα! Από τη στιγμή δηλαδή που υπάρχουν τουλάχιστον τρία μέλη που εκφράζουν την δυσαρέσκειά τους για τη νοοτροπία και τον τρόπο γραψίματός τους οφείλουν να πάρουν μία σοβαρή και τεκμηριωμένη θέση εδώ ώστε να αποδείξουν ότι μπορούν υπό συνθήκες να κάνουν και σοβαρό διάλογο.


Ωραία. Συμφωνώ [ εγώ βέβαια εξακολουθώ να θέλω να γίνει κάτι πιο "δραστικό", αλλά 'ντάξει, ακόμη και να γίνει αυτό που λες εσύ, ΄ντάξει, κάτι θα είναι ... ].

Edited by - zip on 11/11/2011 15:46:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2011, 15:57:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προσωπικά, πιστεύω ότι θα ήταν σωστό και δίκαιο ή Άννα και ο Άμοθεν, να έχουν Ένα μόνο θέμα να γράφουν. Άντε να έχουν δύο χαριστικά. Όσα περισσότερα τόσο χειρότερα για το κύρος του φόρουμ.
Δεν θεωρώ ότι η ποιότητα των λόγων τους αξίζει παρα πάνω απο ένα-δύο θέματα. Αυτή είναι η προσωπική μου γνώμη, και θεωρώ ότι οποιοσδήποτε φιλόγος, επιστήμονας κοκ θα συμφωνούσε σε αυτό. Τα γραπτά τους έχουν έλλειψη σε λογική συνοχή και επιχειρήματα και επίσης έχουν κλειστό χαρακτήρα (δηλαδή μη-διαλογικό).

Θεωρώ ότι είναι επιτακτικό το να γίνει κάτι για το ζήτημα για τους λόγους που έχει ήδη αναφέρει ο Ζιπ.

Εγώ ήδη φοβάμαι να προτείνω το φόρουμ σε άλλους ανθρώπους. Φοβάμαι. Και δεν το κάνω.
Το μοναδικό πράγμα που έχω κάνει είναι να δώσω συγκεκριμένο λινκ, σε συγκεκιμένο άτομο, με την οδηγία να διαβάσει συγκεκιμένα μηνύματα. Αυτό έχω κάνει. Και νομίζω ότι αυτή μου η τακτική μαρτυρά τα γενικά προβλήματα του φόρουμ.
Αμα ξεκινήσουμε όμως με τη λογική της απραξίας και τη λογική ότι τίποτα δεν μπορεί να γίνει, ε τότε εντάξει, ας περιμένουμε τη δευτέρα παρουσία.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 11/11/2011 16:29:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2011, 16:08:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και για να "κατευνάσω" [ αν μπορώ δηλ. ] λίγο την παρορμητική σου διάθεση έναντι εμού kost, θα παραθέσω ξανά την δημοσίευσή σου, τονίζοντας με bold γράμματα τα σημεία εκείνα στα οποία συμφωνούμε σε σχέση με τα forums του esoterica.gr [ δηλ. και εγώ συμφωνώ μαζί σου και εσύ μαζί μου ] προς ενημέρωση δηλ. της διαχείρισης και των υπευθύνων.

quote:
kost

Εδώ και πολλά χρόνια υπάρχει το φαινόμενο στο esoterica των μελών που φλυαρούν ακατάσχετα με τρόπο προκλητικά δογματικό. Μάλλον ξεχνάς το τι γινόταν στο Μύθο-Θρησκεία και το Παράξενο όλα αυτά τα χρόνια...γενικώς από τότε που το esoterica μεγάλωσε τόσο πολύ από πλευράς επισκεψιμότητας και εγγραφών, ήταν μοιραίο να επικρατήσει ως ένα βαθμό ο θόρυβος, το υβρεολόγιο και η πάντα επίκαιρη και κάθε είδους συνωμοσιολογία και φαντασιοπληξία.

Υπερβολικός είσαι. Κατ’αρχάς σου γράφει πολύ σωστά ο Ρακοσυλλέκτης ότι η έννοια «Εσωτερισμός» είναι εξαιρετικά διευρυμένη. Από εκεί και πέρα κατά καιρούς υπάρχουν μέλη που ανοίγουν θέματα εσωτερισμού ή κατεβάζουν σεντόνια εσωτεριστικού μονολόγου. Και η ουσία είναι βέβαια στο πώς το κάνει ο καθένας. Τα σεντόνια της άννας δεν έχουν κάποιο ενδιαφέρον, άλλω μελών όμως έχουν. Για παράδειγμα πριν από αρκετούς μήνες υπήρχε ένα μέλος, ο Lord Thomas, ο οποίος αρεσκόταν στο να μονολογεί κάπως δογματικά για θέματα εσωτερισμού, όμως το ύφος του δεν ήταν ενοχλητικό και οι απόψεις του είχαν περιεχόμενο, ουσία και επιχειρηματολογία. Το να κάνει λοιπόν κάποιος μονόλογο δεν είναι απαραίτητα κακό. Και εγώ σε κάποια θέματα προτιμώ να κάνω μονόλογο και όχι διάλογο, να παραθέτω δηλαδή αναλυτικά τις δικές μου απόψεις μου, εφόσον βέβαια έχω κάνει έρευνα πάνω στο θέμα.

Εδώ αδερφέ έχεις μεσάνυχτα. Προφανώς αγνοείς πλήρως τις σοβαρές προσεγγίσεις πάνω στο εν λόγω θέμα....σε παραπέμπω λοιπόν στο δικό μου θέμα στη «Σοφία» για να δεις ότι η «αποκωδικοποίηση του Ομήρου» (την οποία εκδιώχνεις από την εσωτεριστική ατζέντα) είναι ένα τεράστιο θέμα με ιστορία 2.500 ετών το οποίο απασχόλησε αρκετούς από τους μεγαλύτερους φιλοσόφους της αρχαιότητας! Η πρωταρχική και υπέρτατη πηγή του «Εσωτερισμού», τουλάχιστον για τον δυτικό πολιτισμό, είναι ο Όμηρος! Αλλά εσύ όμως ζιπ κρίνεις το εν λόγω θέμα με γνώμονα τα όσα ισχυρίζεται ο άμοθεν (έλεος!!!).

Επίσης ζιπ να σου πω ότι η δική σου «αγριοφωνάρα» και συχνά υβριστική φρασεολογία δεν βοηθάει και ιδιαίτερα στην βελτίωση της ποιότητας του φόρουμ. Εδώ πριν από ένα μήνα επέδειξες νοοτροπία ασφαλίτη αλλά και βαθυστόχαστου καθοδηγητή σε μία καινούρια κοπελίτσα στο φόρουμ η οποία δεν βρήκε την πόρτα για να φύγει άρον άρον. Αυτό κι αν ήταν δυσφημιστικό για το φόρουμ, μην κρίνεις λοιπόν με δύο μέτρα και δύο σταθμά.

Εδώ συνοψίζεται η αντίφασή σου. Έρχεσαι και λες ελεύθερα όσα λες, προφανώς επειδή «τα παιδιά σου φέρθηκαν εντάξει» όπως τονίζεις. Αυτό όμως δεν σε χρίζει αυτόματα ως τον τίμιο υπέρμαχο της ποιότητας στον χώρο. Δεν γίνεται δηλαδή από τη μία να έχεις τύχει ευνοϊκής μεταχείρισης, όπως λες, για τις όποιες «μαλακίες» και το βεβαρυμένο παρελθόν σου και από την άλλη να απαιτείς την πιο δυναμική παρέμβαση των συντονιστών και του άντμιν σε βάρος των ομολογουμένως ανόητων θεμάτων που ανοίγονται.

Από την στιγμή λοιπόν που φέρθηκαν σε εσένα εντάξει τότε θα πρέπει να περιμένεις ότι θα φερθούν εντάξει και στους άμοθεν και άννα, χωρίς δηλαδή να τους φιμώσουν, αλλά απλώς να τους συμβουλεύουν μία στο τόσο διακριτικά είτε να επιχειρηματολογήσουν καλύτερα είτε να αλλάξουν τροπάριο. Το ότι θα έπρεπε να το κάνουν πιο συχνά ναι, δεν διαφωνώ, δεδομένου ότι ειδικά η άννα τον τελευταίο καιρό το έχει παρακάνει και έχει κουράσει τους αναγνώστες και τα μέλη του φόρουμ...

Εν κατακλείδι λοιπόν έχεις δίκο στο ότι η επίμονη παραγωγή θεμάτων από μέλη όπως ο άμοθεν και η άννα (αλλά και άλλων μελών, αλίμονο τέτοια θέματα υπάρχουν μπόλικα) ρίχνουν το επίπεδο του φόρουμ...το ρίχνουν πολύ....και αυτό δεν μου αρέσει...και όσο κι αν προσπάθησα να μπω σε σοβαρή κουβέντα μαζί τους δεν το κατάφερα...όμως δεν νομίζω ότι μπορεί να γίνει κάτι για να εκλείψει αυτό...όπως επίσης δεν βλέπω να μπορεί να γίνει κάτι με την ανεκδιήγητη φρασεολογία και υβρεολογία από αρκετά μέλη των οποίων το λεξιλόγιο και η νοοτροπία είμαι βέβαιος ότι απωθεί πολύ κόσμο εδώ μέσα....ούτε με αυτό νομίζω ότι μπορεί να γίνει κάτι... και εάν γινόταν κάτι πιο «δραστικό», όπως εσύ επιθυμείς, τότε ίσως το αποτέλεσμα να αποδεικνυόταν χειρότερο.....επίσης αν δεν ήταν αυτοί θα ήταν άλλοι στη θέση τους...τους οποίους ούτε στον αράπη μπορούν να τους στείλουν οι διαχειριστές προς συμμόρφωση, ούτε να τους θέσουν σε απομόνωση...ούτε και μπορούμε εμείς να βάλουμε φρένο πχ. στο Νικόμαχο ο οποίος φαίνεται να παίρνει τους άμοθεν και άννα περισσότερο σοβαρά απ’όσο πρέπει και να τους δίνει θάρρος με τις απορίες που τους διατυπώνει....

Καλό θα ήταν πάντως να τοποθετηθούν πάνω στο θέμα οι άννα και άμοθεν μιας και τους αφορά άμεσα! Από τη στιγμή δηλαδή που υπάρχουν τουλάχιστον τρία μέλη που εκφράζουν την δυσαρέσκειά τους για τη νοοτροπία και τον τρόπο γραψίματός τους οφείλουν να πάρουν μία σοβαρή και τεκμηριωμένη θέση εδώ ώστε να αποδείξουν ότι μπορούν υπό συνθήκες να κάνουν και σοβαρό διάλογο.


Edited by - zip on 11/11/2011 16:16:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2011, 16:36:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
To ίδιο που έκανα με τον kost, θα κάνω και με την δημοσίευση του gianipseftis και με του Dr Jekyll Mr Hyde.

quote:
gianipseftis

Το βασικό στοιχείο , που θεωρώ απαράδεκτο, είναι η άρνηση επικοδομητικού διαλόγου και από τα δύο αυτά μέλη, που είτε δεν απαντούν, είτε διαστρεβλώνουν κάθε τεκμιριομένη αντίθετη άποψη.

Με τον αμοθεν, είχα εξ αρχής έντονη αντιπαράθεση, γιατί ενώ αφενός δεν απαντούσε σε συγκεκριμένες αντιρρήσεις μου, αφετέρου διαστρέβλωνε τις θέσεις μου, αποδίδοντάς μου απόψεις που ποτέ δεν διατύπωσα, παραπληροφορώντας βάναυσα τους αναγνώστες του φόρουμ.
Ως εκ τούτου έπαψα να ασχολούμαι με τους παράλογους και αστήριχτους μονόλογους του.

Ολόκληρη η βάση που στηρίζει την δήθεν αποκωδικοποίησή του, είναι σαθρή.
Χρησιμοποιεί μια ψευδεπιστήμη σαν ευαγγέλιο, για να μεταφέρει στην “ανθρωπότητα” τις αυθαίρετες ερμηνείες - φαντασιώσεις του.
Και το σπουδαιότερο, οι απόψεις αυτές δεν επιδέχεται – κατά την γνώμη του - αντίλογο.

Είπαν κάποιοι, “μα άφησε να ολοκληρώσει πρώτα την ανάπτυξη όλου του θέματος”.
Η ερμηνεία και μόνο ενός στοίχου αρκεί.
Όλη βάση που στηρίζεται είναι λάθος, και αυτός δεν δέχεται κουβέντα, πάνω σε αυτή την βάση.

Μάλλον κάποιοι τους αρέσει να παραμυθιάζονται.
Έτσι – από ένα σημείο και μετά - σταμάτησα να ασχολούμαι με άμοθεν, άνωθεν και έξωθεν διαφωτισμούς/ερμηνείες.

Σχετικά με το νεώτερο μέλος – Άννα -.
Άλλη μία περίπτωση μέλους, που ανέβηκε στο βάθρο να πει άκριτα, το ποίημα του.
Αυτή προφανώς, θέλει να μας κάνει κατήχηση και προσηλυτισμό , σε μια (δική της ?) νέα θρησκευτική δοξασία, ένα ινδουιστικοχριστινικοβουστκο μωσαϊκό ρητών και απόψεων, διανθισμένων συχνά πυκνά, με βαρύγδουπες επιστημονικοφανείς ορολογίες, αρνούμενη τον ουσιαστικό διάλογο, καθιστώντας ματαιοπονία κάθε προσπάθεια εποικοδομητικής συζήτησης

Απορώ πως επιτρέπονται τέτοιου είδους μονότονοι μονόλογοι, με έντονα στοιχεία προσυλλογισμού , ιδικά όταν κάτι τέτοιο γίνεται χωρίς αντίλογο, άκριτα.

Βέβαια αυτό δεν είναι θέμα δικό μου, αλλά των συντονιστών.
Προφανώς αυτοί κάτι γνωρίζουν.
Ενδεχομένως ο “σκοπός να αγιάζει τα μέσα”.


quote:
Dr Jekyll Mr Hyde

Προσωπικά, πιστεύω ότι θα ήταν σωστό και δίκαιο ή Άννα και ο Άμοθεν, να έχουν Ένα μόνο θέμα να γράφουν. Άντε να έχουν δύο χαριστικά. Όσα περισσότερα τόσο χειρότερα για το κύρος του φόρουμ.
Δεν θεωρώ ότι η ποιότητα των λόγων τους αξίζει παρα πάνω απο ένα-δύο θέματα. Αυτή είναι η προσωπική μου γνώμη, και θεωρώ ότι οποιοσδήποτε φιλόγος, επιστήμονας κοκ θα συμφωνούσε σε αυτό. Τα γραπτά τους έχουν έλλειψη σε λογική συνοχή και επιχειρήματα και επίσης έχουν κλειστό χαρακτήρα (δηλαδή μη-διαλογικό).

Θεωρώ ότι είναι επιτακτικό το να γίνει κάτι για το ζήτημα για τους λόγους που έχει ήδη αναφέρει ο Ζιπ.

Εγώ ήδη φοβάμαι να προτείνω το φόρουμ σε άλλους ανθρώπους. Φοβάμαι. Και δεν το κάνω.
Το μοναδικό πράγμα που έχω κάνει είναι να δώσω συγκεκριμένο λινκ, σε συγκεκιμένο άτομο, με την οδηγία να διαβάσει συγκεκιμένα μηνύματα. Αυτό έχω κάνει. Και νομίζω ότι αυτή μου η τακτική μαρτυρά τα γενικά προβλήματα του φόρουμ.
Αμα ξεκινήσουμε όμως με τη λογική της απραξίας και τη λογική ότι τίποτα δεν μπορεί να γίνει, ε τότε εντάξει, ας περιμένουμε τη δευτέρα παρουσία.


Και τώρα amalia, πες ότι εγώ δεν υπάρχω, πες ότι εγώ δεν έχω δικαίωμα να μιλάω, πες ότι λέω διφορούμενα πράγματα κτλ αλλά πες και ότι αυτό το θέμα δεν το άνοιξα εγώ, αλλά αυτά τα 3 ενεργά μέλη των forums του esoterica.gr.

Εγώ θα λείψω για το σ/κ, [ πάω να "μονάσω" σε ένα ημι-ορεινό χωριό της Χαλκιδικής, χωριό δηλ. με την απόλυτη σημασία της λέξης, χωρίς internet & "κυβέρνηση συνεργασίας", χε,χε,χε ] εύχομαι και ελπίζω να δω κάτι διαφορετικό από την συντονιστική ομάδα και την διαχείριση του forum σχετικά με τα όσα ειπώθηκαν, [ αν βέβαια έχετε κι εσείς τον απαραίτητο χρόνο για να ασχοληθείτε ] όταν θα επιστρέψω. Καλό σ/κ σε όλους.

Edited by - zip on 11/11/2011 17:02:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αμοθεν
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
516 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2011, 18:04:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για την αποκατάσταση της αλήθειας σε ότι αφορά τις κατηγορίες εναντίον μου για άρνηση διαλόγου με τα μελή του φόρουμ έχω να δηλώσω τα εξής.

Ουδέποτε αρνήθηκα το διάλογο.

Όποιος Έχει στοιχεία για το αντίθετο ,παρακαλώ να τα καταθέσει για να του ζητήσω συγνωμη.

Όμως υπάρχουν και αυτονοητα,όπως,

Δεν κάνω διάλογο με κάποιον που βρίζει και λοιδορεί τις θέσεις μου καθώς και έμενα τον ίδιο.

Θεωρώ ως προαπαιτούμενο μια συγνωμη από όσους ευτέλισαν και ειρωνεύτηκαν τις θέσεις μου για να ξαναρχίσει ο διάλογος.

Τελος είναι αυτονόητο για μένα πως δεν κάνω διάλογο με αποδεδειγμένα εγωπαθείς , αλαζόνες ,ξεγάνωτους τενεκέδες- ετερόφωτους ξερόλες.

Η συνδεση μου με την [αννα999] είναι το λιγωτερο κουτοπονηρη και ατυχης.

Παντα καλοπροαιρετα και φιλικα στο ονομα της αληθειας και της αναζητησης της αληθειας.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2011, 20:44:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Kαμία παρορμητική διάθεση εκ μέρους μου προς εσένα ζιπ, ίσα-ίσα σκέφτηκα πριν γράψω και το καλοζύγισα ώστε να μην σε αδικήσω. Από τη στιγμή που κρίνεις είναι λογικό και εσύ με τη σειρά σου να κριθείς, όπως και εγώ ή ο καθένας που κρίνει άλλους.

quote:
«Είναι απαράδεχτο για το φόρουμ να υπάρχουν θέματα που αφορούν π.χ την "αποκωδικοποίηση" της Οδύσσειας. Αυτό το πράγμα δεν είναι Εσωτερισμός. Είναι άλλο πράγμα. Δεν ξέρω τι είναι, κι ούτε με ενδιαφέρει τι είναι, πάντως Εσωτερισμός δεν είναι».

Μπορεί εγώ να μην κατάλαβα σωστά και να μυγιάστηκα, αλλά στο παραπάνω φαίνεται να τσουβαλιάζεις κάθε θέμα που πραγματεύεται την «αποκωδικοποίηση του Ομήρου».

quote:
«Εγώ θα λείψω για το σ/κ, [ πάω να "μονάσω" σε ένα ημι-ορεινό χωριό της Χαλκιδικής, χωριό δηλ. με την απόλυτη σημασία της λέξης, χωρίς internet & "κυβέρνηση συνεργασίας", χε,χε,χε ] εύχομαι και ελπίζω να δω κάτι διαφορετικό από την συντονιστική ομάδα και την διαχείριση του forum σχετικά με τα όσα ειπώθηκαν».


Μα δεν καταλαβαίνεις ότι ακόμα κι αν ήθελαν να κάνουν κάτι τώρα δεν θα το κάνουν??...διότι αν το κάνουν θα είναι σαν να έχουν υπακούσει στα δικά σου κελεύσματα...και θα ήταν εντελώς φαιδρό με το που έρχεσαι εσύ να τους βάζεις χέρι εκείνοι αμέσως να καταλαβαίνουν τα τυχόν λάθη τους και να τα διορθώνουν!!


Και το θέμα αγαπητέ μου για εσένα και για όλους μας δεν είναι τι μπορούν να κάνουν οι άλλοι για το φόρουμ αλλά τι μπορείς να κάνεις εσύ (JFK speaking). Αντί να προσπαθείς να δυναμιτίζεις τις συζητήσεις και να εκβιάζεις με το ζόρι αλλαγές από την πλευρά των διαχειριστών κοίτα πρώτα τη δική σου καμπούρα και γίνε εσύ πρώτος το καλό παράδειγμα.


Εμένα πάντως μου αρκεί να πούμε δύο σοβαρές κουβέντες εδώ με τον άμοθεν και την άννα μπας και συνεννοηθούμε. Όπως θα ήθελα να μπουν εδώ αντρίκια και ΟΣΑ μέλη μιλάνε με βρισιές και ειρωνίες και να μου πουν γιατί εκφράζονται με αυτό τον χυδαίο τρόπο??

Και σιγά μην αρχίσω να γαυγίζω στους άλλους για να «διορθώσουν» την κατάσταση...πλάκα κάνουμε τώρα?? Άλλη δουλειά δεν έχω και άλλη δουλειά δεν έχουν...


Άμοθεν, μιας και λες ότι ποτέ δεν αρνήθηκες τον διάλογο να σε ρωτήσω. Την πρώτη φορά που σου έστειλα ένα μήνυμα με την γνώμη μου πάνω στις απόψεις σου απάντησες ότι «έχεις αρχή να μην απαντάς παρά μόνο σε επώνυμα μέλη»!! Και ότι μόνο εάν σου έλεγα το ονοματεπώνυμό μου θα καταδεχόσουν να μιλήσεις μαζί μου. Αυτό θεωρείς ότι είναι παράδειγμα σοβαρού διαλόγου μεταξύ ενηλίκων?

Την δεύτερη φορά που σου είπα ευγενικά τη γνώμη μου απάντησες ότι «αν με ξανασυγκρίνεις με τους τάδε συγγραφείς θα χάσω την υπομονή μου μαζί σου»!! Αυτό θεωρείς ότι είναι δείγμα ενήλικης γραφής ατόμου που έχει «αποκωδικοποιήσει» τα μεγαλύτερα μυστικά του Ομήρου?


Και εγώ σε ρωτάω, από τη στιγμή που όπως λες στο esoterica δεν έχεις βρει παρά ειρωνίες και ύβρεις γιατί παραμένεις ακόμα εδώ? Δεν θα ήταν προτιμότερο να γράφεις σε έναν άλλο χώρο όπου οι κριτικές θα είναι θετικότερες απέναντι στις έρευνές σου? Άσε που θεωρώ πως αν μαζέψεις όλα τα στοιχεία σου και τα εκδώσεις σε ένα βιβλίο πιστεύω ότι θα πάει αρκετά καλά εμπορικά! Γιατί λοιπόν αναλώνεσαι εδώ με εμάς τους εγωπαθείς και υβριστές?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2011, 22:46:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
κοστ
quote:
Μα δεν καταλαβαίνεις ότι ακόμα κι αν ήθελαν να κάνουν κάτι τώρα δεν θα το κάνουν??...διότι αν το κάνουν θα είναι σαν να έχουν υπακούσει στα δικά σου κελεύσματα...και θα ήταν εντελώς φαιδρό με το που έρχεσαι εσύ να τους βάζεις χέρι εκείνοι αμέσως να καταλαβαίνουν τα τυχόν λάθη τους και να τα διορθώνουν!!
Δεν τους το λέει μόνο ο Ζιπ, τους το λέω και εγώ, και ο Γιάννης και εσύ. Μπορεί όντως να το είχαν δρομολογήσει οι ίδιοι και να μη βρήκαν τον χρόνο, γιατί εγώ αυτό είχα καταλάβει τότε που έκαναν τις παρατηρήσεις, ότι θα κλείνανε θέματα. Το ότι πέντε μακροχρόνια μέλη του φόρουμ τους λένε κάτι δεν είναι λόγος για να μην κανουν κάτι, αλλά παρότρυνση για να κάνουν αυτό που λέει η κοινή λογική, να δουν δηλαδή ότι και τα άλλα μέλη συμφωνούν ότι πρέπει να παρθούν ορισμένα μέτρα για το ζήτημα.

Η κοινή λογική λέει ότι αν κάποιος θέλει να πει την άποψή του, δεν χρειάζεται δέκα θέματα για να το κάνει, του αρκεί ένα. Εγώ όταν θέλω να πώ κάτι έχω το δικό μου θέμα το "ΑΝΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ", και όταν βλέπω ότι μια προσωπική μου κουβέντα με κάποιον σε κάποιο άλλο φόρουμ παρεκτρέπεται, την μεταφέρω εκεί. Δεν ανοίγω δέκα θέματα για να "έχω άπλα", θα μπορούσα όμως να το κάνω. Αφού όμως μπορώ με ένα θέμα, το ίδιο μπορεί και ο καθένας, έτσι πιστεύω.


Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 11/11/2011 23:05:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2011, 22:51:53  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ντοκτορ ,σωστα τα ειπατε ολοι σας ,αλλα απο την στιγμη που υπαρχουν υπευθυνοι το χωρου αυτου ξερουν τι θα κανουν

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2011, 23:05:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έτσι είναι ΣτιβΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2011, 23:07:30  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ntoktor ο Πλατων που χαθηκε ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2011, 23:32:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ξέρω... Δεν μιλάω μαζί του δυστυχώς! και εγώ την ίδια απορία έχωΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2011, 00:55:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Η κοινή λογική λέει ότι αν κάποιος θέλει να πει την άποψή του, δεν χρειάζεται δέκα θέματα για να το κάνει, του αρκεί ένα. Εγώ όταν θέλω να πώ κάτι έχω το δικό μου θέμα το "ΑΝΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ", και όταν βλέπω ότι μια προσωπική μου κουβέντα με κάποιον σε κάποιο άλλο φόρουμ παρεκτρέπεται, την μεταφέρω εκεί. Δεν ανοίγω δέκα θέματα για να "έχω άπλα", θα μπορούσα όμως να το κάνω. Αφού όμως μπορώ με ένα θέμα, το ίδιο μπορεί και ο καθένας, έτσι πιστεύω.


Συμφωνώ με αυτό που λες δρ. τζέκυλ. Πέντε-έξι θέματα πανομοιότυπα πρέπει να γίνονται ένα...είναι πάντως και πώς ζητάει ο καθένας κάτι και πώς επιχειρηματολογεί για αυτό...έχω βλέπεις ένα θέμα με τον τρόπο του καθενός. Οι αγριοφωνάρες και οι μεγάλες λέξεις τίγκα στα bold δεν νομίζω ότι καταφέρνουν κάτι ουσιώδες, μηνύματα όμως σαν το τελευταίο δικό σου, χωρίς δηλαδή φανφάρες, εντυπωσιασμούς και αναθέματα αλλά με λογικά επιχειρήματα είναι πιο πειστικά και αποτελεσματικά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αμοθεν
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
516 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2011, 09:41:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστω που μου θυμισες την περιπτωση kost, ουτε τοτε αρνηθηκα τον διαλογο μαζι σου απλως σου εθεσα ένα ορο, ονοματεπωνυμο.

Γιατι το εκανα;;;

Αναρωτηθηκες ποτε;;;

η απλως,παρ’ολη την [7] επταετη πειρα σου, προσελαβες πως ημουν ακαταδεκτος.

Αλλα ακουσε και την δικη μου αποψη για τα τοτε περιστατικα.


Ηταν Φεβρουαριος του 2011,ειχα μολις ένα μηνα στο φορουμ,εσυ [7] χρονια,ημουν στη θεση που βρισκονται όλα τα νεα μελη του φορουμ,όπως πολύ σωστα επισημαινεις σημερα για την [Gaea] και δεκαδες ιδιες περιπτωσεις.


Αρχισα να ζητω ονοματεπωνυμο από τα μελη του φορουμ στην προσπαθεια μου να αμυνθω στις επιθεσεις σε βαρος μου.Τελικα αποχωρισα από το φορουμ και ησουν παρον στον τελευταιο διαλογο που ειχα με το μελος zip.


Σημερα εσεις οι παλιοι του φορουμ αποφασισατε να λυσετε τα προβληματα του φορουμ,και ποια είναι αυτά;;; ,


ο αμοθεν!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


« είναι παραδειγμα σοβαρου διαλογου ενηλικων» αυτό που συμβαινει στο παρον θεμα;;;


Προσωπικα μου φερνει κατι σαν χουντα.

Είναι δειγμα ενηλικης συμπεριφορας να διακοπτεις τον διαλογο μαζι μου,σημερα, όταν ξεμενεις από επιχειρηματα;;;


Ακομη περιμενω την απαντηση σου στο επιχειρημα μου για την αγνοια των παλαιων ερευνητων στο ότι ο ΟΜΗΡΟΣ περιγραφει τον Γενετικο μας Κωδικα μεσα από τα γραπτα του.


Και τελος,


Δεν σ’εβρισα ,συ ειπας.Εκτος αν θεωρεις πως πληρεις την περιγραφη του ετεροφωτου ξεγανωτου τενεκε,αποφασισε,προσωπικα αμφιβαλω.


Σε ότι αφορα τα προσωπικα μου, ας μου επιτραπει ν’αποφασιζω ο ιδιος.


Παντα καλοπροαιρετα και φιλικα στο ονομα της γνωσης και της αναζητησης της αληθειας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ρακοσυλλέκτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
55 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2011, 10:22:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε παιδιά το χετε κουράσει το θέμα,
πιο πολύ προσωπικό πρόβλημα βλέπω να υπάρχει παρά, γενικό.
Νομίζω πως οι συντονιστές και οι διαχειριστές δεν είναι τυφλοί
βλέπουν και μπορούν να ξεχωρίσουν τι είναι αυτό που δεν χρειάζεται μέσα
στο σαιτ ή όχι .

Όπως και γίνονται σε πολλούς συστάσεις από τους αρμόδιους .. Αυτή την στιγμή δεν δείχνει κανείς σεβασμό στη σελίδα όπου φιλοξενούμαστε. Τους λέτε τι πρέπει και δεν πρέπει να κάνουν.

Διάβασα πιο πάνω τον zip με τον Νικομάχο να γράφει ο ένας στο θέμα της Άννας ..
και να ρχοντε εδώ να σχολιάζουν τι κάνανε σωστά και τι όχι ,
αυτό συγνώμη για την έκφραση για μένα είναι κατινίστικο ..

Ο Νικομάχος δεν ξέρω πως την έχει δει και μιλάει στον κάθε συμφορουμιστή λες και τον ξέρει τι είναι και δεν είναι..
Δείχνοντας πως είναι ανώτερος κουλάρισε ρε φίλε,
με τις 1000 ενσαρκώσεις σου ένας απλός πολίτης είσαι
που παντρεύτηκε και έκανε παιδιά, γλυκοκοιτάζοντας άλλες κοπέλες.
Που δεν θα μπορεί να χει ποτέ...Ε και , είσαι ένας ανάμεσα σε πολλούς.


Αμφιβάλλω αν αυτά που γράφεις εδώ μέσα τολμάς να τα πεις και έξω .

Τι έγινα το ίδιο με εσένα μόλις έ;
Το γνωρίζεις αυτό;

Η θεωρεία είναι πως αν κυλιστείς μαζί με το γουρούνι θα λερωθείτε και οι δυο,
με μόνη διαφορά πως το γουρούνι θα το ευχαριστηθεί!

Δεν μαρέσει αλλά όκ φτάνει , είμαι νέος στο φόρουμ και
έχω μπει είδη στις σκέψεις να μείνω ή να φύγω ..

Ένα ξέρω όμως όταν δεν μαρέσει αυτό που διαβάζω ,
δεν συμμετέχω απλά.Δεν θα μπω στην διαδικασία να
ειρωνευτώ τον εκάστοτε θεματογράφο , ούτε να τον χλευάσω .

Όλα αυτά τα έγραψα εδώ.. και όχι σε προσωπικό μήνυμα ,
γιατί κάνετε το ίδιο .

'' Μη εν πολλοίς ολίγα λέγε, αλλ` εν ολίγοις πολλά ''Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2011, 10:37:09  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

για την έκφραση για μένα είναι κατινίστικο ..

Ο Νικομάχος δεν ξέρω πως την έχει δει και μιλάει στον κάθε συμφορουμιστή λες και τον ξέρει τι είναι και δεν είναι..
Δείχνοντας πως είναι ανώτερος κουλάρισε ρε φίλε,
με τις 1000 ενσαρκώσεις σου ένας απλός πολίτης είσαι
που παντρεύτηκε και έκανε παιδιά, γλυκοκοιτάζοντας άλλες κοπέλες.
Που δεν θα μπορεί να χει ποτέ...Ε και , είσαι ένας ανάμεσα σε πολλούς.


Αμφιβάλλω αν αυτά που γράφεις εδώ μέσα τολμάς να τα πεις και έξω .

Τι έγινα το ίδιο με εσένα μόλις έ;
Το γνωρίζεις αυτό;

Η θεωρεία είναι πως αν κυλιστείς μαζί με το γουρούνι θα λερωθείτε και οι δυο,
με μόνη διαφορά πως το γουρούνι θα το ευχαριστηθεί!




Ρακοσυλλέκτης,καλως ηλθες και απο μενα ,αλλα με αυτα που γραφεις και εσυ τωρα δεν κατινιαζεις για μελος του φορουμ?

Θεωρεις οτι εβαλες ενα λιθαρακι τωρα σε ολο το θεμα ΄η αφαιρεσες , το να κριτικαρουμε ειναι ευκολο αλλα το να δειξουμε το κατι τις θετικο ειναι το ουσιαστικο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ρακοσυλλέκτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
55 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2011, 10:42:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ίσως να ναι κατινίστικο αλλά φίλε,
η Άννα δεν συμμετέχη εδώ ,
ενώ ο Νικομάχος σε όποιο ποστ και να με δει,
θα έρθει να ειρωνευτεί ή να χλευάσει ..
Οπότε το κάνω εδώ γιατί βλέπει
και συμμετέχει ενεργά στο συγκεκριμένο ποστ ,
όπου το παίζει και πάλι υπεράνω και το κορυφαίο,
συμφωνεί σε πολλά που δεν κάνει ο ίδιος.

'' Μη εν πολλοίς ολίγα λέγε, αλλ` εν ολίγοις πολλά ''Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2011, 10:47:06  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλε εχουμε την επιλογη να μην συμμετεχουμε ή αν συμμετεχουμε αγαπαμε τους φιλους με τα ελλατωματα τους και τα προτερηματα τους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2011, 10:48:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλη την παρέα!
Αναρρωτιέμαι πολλές φορές -και δεν θέω να το ξεχνάω..- ποιός και τι είναι 'κείνο , που διαρκώς μας χειραγωγεί και μας ωθεί στην μια σκέψη και στην άλλη και στην δημιουργία των όποιων συναισθημάτων , αν όχι ο ίδιος μας ο εαυτός???
Ασφαλώς σε τούτη τη ζωή -Και όχι μόνο στο φόρουμ..-όπου και να πάμε , θα συναντήσουμε διαφορους χαρακτήρες και διαφορετικές νοηματοδοτήσεις και συνήθως αυτοί θα βρίσκονται και στο ίδιο τραπέζι όπου καθόμαστε και μείς...
Ο καθένας θα έχει την δική του άποψη-σκέψη και προφανώς σε έναν ανοικτό διάλογο θα την καταθέσει -και εχει δικαίωμα ασφαλώς να το κανει..- , το ερώτημα -το οποίο είναι και μια πρόκληση για μάς..- είναι το πως θα αντι-δράσουμε και κατα πόσο θα μπορέσουμε να αντέξουμε στην διαφορετική άποψη και δεν θα παρεκτραπούμε αλλα ΚΑΙ δεν θα χειραγωγηθούμε απο τις δικές μας ιδέες και οι οποίες θα μας καλέσουν να τις υπερασπισθούμε ως τις μόνες ορθές και αληθείς , που ο απέναντί μας "προσπαθεί" να απορρίψει με έμεσσο έστω τρόπο...
Επι της ουσίας , το όλο θέμα ανακύπτει απο τον ίδιο μας τον εαυτό τον χειραγωγημένο απο τις ιδέες απο τις οποίες έχει κατακλυσθεί και αναζητούν-απαιτούν δικαίωση και "αγκαλίτσες"...σαν το μικρό παιδάκι που αναζητάει την προστασία στην αγκαλιά της μαμάς του , όταν κάποιος "ψηλότερος" το απειλεί και δεν μπορεί να τα βγάλει πέρα μαζί του...
Τον ρόλο της μαμάς , ορισμένοι φίλοι στο φόρουμ τον βλέπουν στο πρόσωπο των συντονιστών και τους καλούν υποκειμενικοποιούμενοι στην θέση του παιδιού , να αναλάβουν εκείνο που οι ίδιοι -προφανώς- δεν μπορούν να αναλάβουν και μάλιστα όταν βλέπουν την μαμά -συντονιστές- να γελούν με τα καμώματά τους , θυμώνουν και οργίζονται με την ίδια αλλα και αισθάνονται ότι υπάρχει έλλειψη αγάπης απο αυτήν προς το πρόσωπό τους...
Η Μαμά , είναι όντως καλή και ζωο-σωτήρια αλλα για τα ανήλικα παιδάκια και όσο αυτά απευθυνονται στην μαμά , είτε απαιτώντας είτε διαμαρτυρόμενα για δικά τους θέματα και αδυναμίες...τόσο προβάλλουν και ισχυροποιούν ταυτόχρονα το μηδέποτε ενηλικιωμένο της ύπαρξής τους...
Έδωσα έναν ορισμό της εσωτερικότητας , όπως προσωπικά τον αντιλαμβάνομαι...
Καλή μας μέρα...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2011, 12:04:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αναρρωτιέμαι πολλές φορές -και δεν θέω να το ξεχνάω..- ποιός και τι είναι 'κείνο , που διαρκώς μας χειραγωγεί και μας ωθεί στην μια σκέψη και στην άλλη και στην δημιουργία των όποιων συναισθημάτων , αν όχι ο ίδιος μας ο ψυχολογικός εαυτός???

Κάνω μια "προσθήκη" στο ποστ σου, για να συγκεκριμενοποιήσω λίγο αυτό που λες. Δεν μ'αρέσει κάποιος να λέει ότι αυτός που κάνει τις σκέψεις μας είναι ο "εαυτός" μας, γιατί τότε τίθεται το ερώτημα, ποιος εαυτός μας;
Ο βιολογικός εαυτός μας, αυτός με τον οποίον γεννηθήκαμε, το dna, οι ιστοί του σώματός μας κλπ, ή ο εαυτός μας που διαμορφώθηκε από το περιβάλλον και τις καταστάσεις και ο οποίος μπορεί εύκολα να αναδιαμορφωθεί;

(βέβαια και το dna μας ποιος μας λέει ότι δεν μπορούμε να το διαμορφώσουμε..)

Τροφή για σκέψη.

(Αυτό ήταν μια σύντομη εκτός θέματος παρέμβαση που τελειώνει εδώ)

quote:
φιλε εχουμε την επιλογη να μην συμμετεχουμε ή αν συμμετεχουμε αγαπαμε τους φιλους με τα ελλατωματα τους και τα προτερηματα τους.
Έτσι είναι.. για αυτό και εγώ δε προτείνω ας πούμε να αφαιρέσουμε το δικαίωμα του λόγου από τα μέλη που συζητάμε εδώ, αλλά να μην τους δίνουμε περισσότερες ελευθερίες από όσες τους ειναι απαραίτητες. Και αυτό αφορά φυσικά όχι μόνο τα συγκεκριμένα μέλη, αλλά ΌΛΑ τα μέλη. Τα δύο μέλη για τα οποία μιλάμε είναι αφορμή για μια μεγαλύτερη κουβέντα, που ουσιαστικά έχει να κάνει με το πώς, πότε και ποιος μπορεί να ανοίξει θέματα. Και ΠΟΣΑ θέματα μπορεί να ανοίξει.

quote:
kost
Συμφωνώ με αυτό που λες δρ. τζέκυλ. Πέντε-έξι θέματα πανομοιότυπα πρέπει να γίνονται ένα...είναι πάντως και πώς ζητάει ο καθένας κάτι και πώς επιχειρηματολογεί για αυτό...έχω βλέπεις ένα θέμα με τον τρόπο του καθενός. Οι αγριοφωνάρες και οι μεγάλες λέξεις τίγκα στα bold δεν νομίζω ότι καταφέρνουν κάτι ουσιώδες,
Ναι ίσως να 'χεις δίκαιο σε αυτό... όχι ίσως, σίγουρα έχεις δίκαιο. Απλά έχουν δίκαιο και με τα μέλη που ακολουθούν την παραπάνω τακτική, γιατί με αυτόν τον τρόπο (τα μπολντ, κλπ) προκαλούν ένα "σοκ" σε αυτόν που τα διαβάζει, τραβάνε την προσοχή του. Το ότι βέβαια αυτό το σοκ μπορεί να έχει είτε θετικά είτε αντίθετα αποτελέσματα, ισχύει.
quote:
μηνύματα όμως σαν το τελευταίο δικό σου, χωρίς δηλαδή φανφάρες, εντυπωσιασμούς και αναθέματα αλλά με λογικά επιχειρήματα είναι πιο πειστικά και αποτελεσματικά.

quote:
Βρε παιδιά το χετε κουράσει το θέμα,
πιο πολύ προσωπικό πρόβλημα βλέπω να υπάρχει παρά, γενικό.
Για κάποιους μπορεί να είναι προσωπικό. Εμένα όμως δε με απασχολεί αυτό, προσωπικό-ξεπροσωπικό εμένα με απασχολεί μόνο η ποιότητα των επιχειρημάτων. Αν κάποιος για λόγους προσωπικούς, λέει κάτι που είναι απολύτως σύμφωνο με την λογική, ας το λέει.
Το πρόβλημα πάντως είναι γενικο. Και εγώ προσωπικά είχα ανοίξει και θέμα παλιότερα σχετικά με αυτό το ζήτημα, δηλαδή σχετικά με το ποιος θα έπρεπε να ανοίγει θέματα και πόσα.
Κατα τη γνώμη μου, ένα μέλος που έχει λιγότερο από μια εβδομάδα στο φόρουμ και λιγότερο απο είκοσι μηνύματα, δεν θα έπρεπε να έχει το δικαίωμα να ανοίγει παραπάνω απο ένα θέμα στο φόρουμ, παραμόνο με ειδική άδεια.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 12/11/2011 12:19:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2011, 12:11:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Αναρρωτιέμαι πολλές φορές -και δεν θέω να το ξεχνάω..- ποιός και τι είναι 'κείνο , που διαρκώς μας χειραγωγεί και μας ωθεί στην μια σκέψη και στην άλλη και στην δημιουργία των όποιων συναισθημάτων , αν όχι ο ίδιος μας ο ψυχολογικός εαυτός???

Κάνω μια "προσθήκη" στο ποστ σου, για να συγκεκριμενοποιήσω λίγο αυτό που λες. Δεν μ'αρέσει κάποιος να λέει ότι αυτός που κάνει τις σκέψεις μας είναι ο "εαυτός" μας, γιατί τότε τίθεται το ερώτημα, ποιος εαυτός μας;
Ο βιολογικός εαυτός μας, αυτός με τον οποίον γεννηθήκαμε, το dna μας κλπ, ή ο εαυτός μας που διαμορφώθηκε από το περιβάλλον και τις καταστάσεις και ο οποίος μπορεί εύκολα να αναδιαμορφωθεί;

Τροφή για σκέψη.
(Αυτό ήταν μια σύντομη εκτός θέματος παρέμβαση που τελειώνει εδώ)



Πάντα ευπρόσδεκτος φίλε μου και οι παρατηρήσεις σου , προσωπικά δεν το συγκεκριμενοποίησα διότι το θεώρησα ως αυτο-νόητο , ωστόσο η παρατήρησή σου είναι εύστοχη!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2011, 12:32:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμοθεν
quote:
Για την αποκατάσταση της αλήθειας σε ότι αφορά τις κατηγορίες εναντίον μου για άρνηση διαλόγου με τα μελή του φόρουμ έχω να δηλώσω τα εξής.

Ουδέποτε αρνήθηκα το διάλογο.



Θέλω να πω κάτι.
Ανέφερα ότι η Αννα999 και ο Άμοθεν γράφουν μηνύματα που έχουν κλειστό χαρακτήρα.
Τι εννοώ όταν λέω "κλειστό χαρακτήρα";
Εννοώ ότι γράφουν τις απόψεις τους, χωρίς να τους ενδιαφέρει ποια είναι η ανταπόκριση των άλλων. Με άλλα λόγια δεν γράφουν για τους αναγνώστες, αλλά γράφουν για τους εαυτούς τους. Αν έγραφαν για τους αναγνώστες, τότε θα τους ενδιέφερε να έχουν και λογική συνέπεια τα όσα γράφουν, να γίνονται δηλαδή κατανοητά.
Αντ'αυτού, όταν οι άλλοι ζητάνε διευκρινίσεις, απαντήσεις ή επιχειρηματολογία σχετικά με κάποια απ' τα πράγματα που αναφέρουν, τα εν λόγω άτομα είτε γυρνάνε την πλάτη, είτε προβάλλουν κυριολεκτικά απίθανα επιχειρήματα.

Η ερώτηση της ημέρας λοιπόν.

Πώς λέγεται κάποιος που μιλάει μόνος του,
για πράγματα που κανείς δεν καταλαβαίνει,
τα οποία μεταξύ τους δεν έχουν λογική συνοχή
και δεν στηρίζονται σε καμία απτή απόδειξη;

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 12/11/2011 12:36:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ρακοσυλλέκτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
55 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2011, 12:45:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr Jekyll Mr Hyde

quote:
Για κάποιους μπορεί να είναι προσωπικό. Εμένα όμως δε με απασχολεί αυτό, προσωπικό-ξεπροσωπικό εμένα με απασχολεί μόνο η ποιότητα των επιχειρημάτων. Αν κάποιος για λόγους προσωπικούς, λέει κάτι που είναι απολύτως σύμφωνο με την λογική, ας το λέει.
Το πρόβλημα πάντως είναι γενικο. Και εγώ προσωπικά είχα ανοίξει και θέμα παλιότερα σχετικά με αυτό το ζήτημα, δηλαδή σχετικά με το ποιος θα έπρεπε να ανοίγει θέματα και πόσα.
Κατα τη γνώμη μου, ένα μέλος που έχει λιγότερο από μια εβδομάδα στο φόρουμ και λιγότερο απο είκοσι μηνύματα, δεν θα έπρεπε να έχει το δικαίωμα να ανοίγει παραπάνω απο ένα θέμα στο φόρουμ, παραμόνο με ειδική άδεια.

Σε αυτό θα συμφωνήσω , μερικός όμως δεν συμφωνώ στο ότι δεν έχουν δικαίωμα να γράφουν κείμενα τα άτομα που χουν λιγότερες αναρτήσεις απ τις 20. Γιατί εδώ μπορεί να χουν είκοσι σε άλλα σάιτ επίσης άξια,
μπορεί να χουν πολλές περισσότερες το ότι είναι νέοι στο σάιτ δεν τους καθιστά αυτόματα αμαθείς ή ότι δεν ξέρουν να γραφούν ένα κείμενο.
Ειδική άδεια; συγνώμη φίλε αλλά σε πιο φόρουμ , οποιοδήποτε και να ναι αυτό υπάρχει κάποιος τέτοιος όρος; Είναι λογικό αυτό;

'' Μη εν πολλοίς ολίγα λέγε, αλλ` εν ολίγοις πολλά ''Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2011, 13:14:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ρα
Ο Νικομάχος δεν ξέρω πως την έχει δει και μιλάει στον κάθε συμφορουμιστή λες και τον ξέρει τι είναι και δεν είναι..
Δείχνοντας πως είναι ανώτερος κουλάρισε ρε φίλε,
με τις 1000 ενσαρκώσεις σου ένας απλός πολίτης είσαι


Καλά αδελφέ έσκισες!!!
Και πάντα αναρωτιόμουν,γιατι τα παραμύθια έχουν τόση αποδοχή!!!
1000 ενσαρκώσεις!!!!!!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy