ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Από χώρος διαλόγου, χώρος παραλόγου
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2011, 00:54:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τι την έκανες την μ-αννουλα σου βρε.
Γιατί την παράτησες εξω απο την πόρτα να περιμένει?.
Μα για να επιστρέψει σε σένα φυσικά! Δεν μαρέσει να μπλέκομαι στα οικογενεικά των άλλων.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2011, 02:12:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
gianipseftis
μιας και το έφερε μέχρις εδώ η κουβέντα για ότι σου είχα απευθύνει στο θέμα Προσέγγιση στην ύπαρξη μέσω σαφών διατυπώσεων (σοφόν το σαφές)
και εν προκειμένω το εξής:
quote:
amalia - Απεστάλη: 05/09/2011, 22:31:55

Τρίχες κατσαρές και κωλοτούμπες gianipseftis

Και για να γλυτώσουμε κι από τον περιττό κόπο, μήπως θέλεις να μας πεις τώρα τι κρύβεις;



Να σου υπενθυμίσω (ή προτιμάς να συνεχίζεις να κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις ) ότι:
Σε αντίθεση με το όπως προσπαθείς να το παρουσιάσεις στο παρόν θέμα,
- Δεν επρόκειτο περί διαφοράς της δικής σου ερμηνείας με τη δική μου ερμηνεία στο θέμα που συζητούσαμε.
- Δεν επρόκειτο περί λόγου και αντίλογου.

Το πολύ επιεικές "τρίχες κατσαρές και κωλοτούμπες" που σου είχα γράψει αναφερόταν στην προσπάθειά σου να φανείς ιδιαίτερα καταρτισμένος σε ένα θέμα που πιθανόν δεν το κατείχες και που το παρουσίασες ως γνώση σου χρησιμοποιώντας κοπτοραπτικά τεχνάσματα (copy paste και μικρο-αλλαγές σε προτάσεις που είχες πάρει από διάφορες τοποθεσίες του Διαδικτύου χωρίς να αναφέρεις πηγή προέλευσης). Στο θέμα αυτό έτυχε να σου κάνω μια ερώτηση από ειλικρινές ενδιαφέρον κι εσύ μου είχες απαντήσει με αλλαζονεία μάλιστα, αλλ' αντ' άλλων, στη συνέχεια βέβαια προσπάθησες να το καλύψεις και να εμφανίσεις το ζήτημα ως δήθεν διαφωνία απόψεων. Γενικότερα, η συμπεριφορά σου στο θέμα εκείνο, υπέδειχνε ότι κάτι κρύβεις και η άγνοιά σου επί του συγκεκριμένου θέματος (που ούτε το άρθρο το οποίο μου είχες προτείνει δεν τόλμησες να προσπαθήσεις να διαβάσεις ή να πεις σε κάποιον τέλος πάντων να στο διαβάσει και να στο εξηγήσει για να μην φανείς αναντίστοιχος με τον εαυτό σου) ήταν το λιγότερο που μπορεί να κρύβεις.
Ποιος ξέρει τι άλλο...

Μην κάνεις λοιπόν πολύ τον έξυπνο στον αμοθεν, γιατί όποιος σκάβει το λάκκο του άλλου πέφτει αυτός μέσα.

Όχι βέβαια ότι τα γραπτά του αμοθεν είναι παράδειγμα συνεκτικού και κατανοητού κειμένου, ούτε και το δείγμα διαλόγου του μέσα στα φόρουμ παραπέμπουν σε κάποιον προσγειωμένο και ταπεινό συνομιλητή (πώς να είναι άλλωστε, αφού υπαγορεύει ο Μέντης-Αθηνά τις διάφορες σοφίες)
αλλά ούτε κι εσύ δικαιούσαι να παίρνεις μια τόσο αυστηρά κριτική στάση, διότι και η δικιά σου φωλιά λερωμένη είναι: εκτός των όσων σου ανέφερα πιο πάνω αναφορικά με το θέμα στο οποίο είχαμε συνομιλήσει, η γενικότερη συμπεριφορά σου στα forums (ειρωνίες και εξυπνάδες από δω και από κει και "κουβεντούλες" εκτός θέματος σε πολλά θέματα) δε σου δίνει το ηθικό δικαίωμα να κατακρίνεις με τον τρόπο που το κάνεις τους άλλους για το πώς συζητούν.

Και μιας και μιλάμε για κριτική, ειρωνίες και διάφορα άκομψα και αδικαιολόγητα κακεντρεχή σχόλια, στο παρόν θέμα έχεις γράψει:

quote:
gianipseftis - Απεστάλη: 11/11/2011, 12:38:18

Βέβαια αυτό δεν είναι θέμα δικό μου, αλλά των συντονιστών.
Προφανώς αυτοί κάτι γνωρίζουν.
Ενδεχομένως ο “σκοπός να αγιάζει τα μέσα”.



quote:
gianipseftis - Απεστάλη: 11/11/2011, 12:56:41

Βεβαίως
Κουβέντα να γίνεται, ασχέτως τι λέγεται



Να προσέχεις, γιατί το έξυπνο πουλί από τη μύτη πιάνεται.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2011, 07:46:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
amalia στο http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=11270

zip
Αυτό έχει παραγίνει με τα μηνύματα που γράφεις και σβήνεις σε διάφορα θέματα. Το έχεις ξανακάνει πολλές φορές, έχουμε βαρεθεί να το βλέπουμε.
Τελευταία φορά που γίνεται αυτό.
Αν δε μπορείς να συγκρατηθείς, να κλείσεις τον υπολογιστή σου και να πας μια βόλτα και να ξαναγυρίσεις στα forums όταν μπορέσεις να συγκρατηθείς!!


Δηλ. συγνώμη ρε amalia. Σε ενόχλησε που εγώ διόρθωσα κάποια μηνύματά μου και έσβησα κάποια άλλα [ δυνατότητα που μου την δίνει η ίδια η βάση δεδομένων ] και δεν σε ενοχλεί το γεγονός πως το κοριτσάκι κάθε φορά που ανοίγει ένα θέμα, βάζει μια φωτογραφία του 1000x1000 στο forum και το κάνει forum γνωριμιών ;

Κι αν αυτή την φωτογραφία την πάρει κάποιος και την χρησιμοποιήσει για x αθέμιτους λόγους ;

Τέλος πάντων ... τι να πω ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2011, 07:59:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
... υπάρχει και το facebook ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2011, 08:27:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
zip
προβληματικό είναι και το ένα και το άλλο.
Γι' αυτό άλλωστε μεταφέρθηκε το "θέμα" στο Μουσείο (εφόσον δεν ετίθετο στην ουσία καν θέμα...) αλλά επίσης έχουν γίνει κατά καιρούς κάποιες διακριτικές παρατηρήσεις (για την ανάρτηση των φωτογραφιών).

Το παραπάνω όμως δε δικαιολογεί τη δική σου στάση, που δεν περιορίζεται μονάχα στη συγκεκριμένη περίπτωση. Γενικώς το κάνεις zip αυτό και θα πρέπει να σταματήσει. Αν θέλεις να πεις σε κάποιον κάτι προσωπικό και δεν θες να το δουν οι άλλοι, μπορείς να χρησιμοποιήσεις τη λειτουργία των προσωπικών μηνυμάτων. Και πάλι όμως με προσοχή και με σεβασμό στον άλλο άνθρωπο, πάνω από όλα, αλλιώς, αν δεν μπορείς να "συγκρατηθείς" - όπως είπαμε, υπάρχει και η επιλογή της βόλτας.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2011, 08:32:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ε, εντάξει, εκνευρίστηκα ... άνθρωπος είμαι. Άντε, καλημέρα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2011, 08:33:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα και σε σένα


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2011, 11:34:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Anna999
quote:
τώρα το τέλειο είναι να κλείσουν αυτά τα τρία θέματα(ΜΎΘΟς -ΘΡΗΣΚΕΊΑ) διότι δεν με αντιπροσωπεύουν, να μείνει μόνο ένα "Ψυχή"διότι με την ψυχή μου θα εργαστώ,
για τις δικές σας Ψυχές!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2011, 14:00:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

gianipseftis
μιας και το έφερε μέχρις εδώ η κουβέντα για ότι σου είχα απευθύνει στο θέμα Προσέγγιση στην ύπαρξη μέσω σαφών διατυπώσεων (σοφόν το σαφές)
και εν προκειμένω το εξής:
quote:
amalia - Απεστάλη: 05/09/2011, 22:31:55

Τρίχες κατσαρές και κωλοτούμπες gianipseftis

Και για να γλυτώσουμε κι από τον περιττό κόπο, μήπως θέλεις να μας πεις τώρα τι κρύβεις;



Να σου υπενθυμίσω (ή προτιμάς να συνεχίζεις να κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις ) ότι:
Σε αντίθεση με το όπως προσπαθείς να το παρουσιάσεις στο παρόν θέμα,
- Δεν επρόκειτο περί διαφοράς της δικής σου ερμηνείας με τη δική μου ερμηνεία στο θέμα που συζητούσαμε.
- Δεν επρόκειτο περί λόγου και αντίλογου.

Το πολύ επιεικές "τρίχες κατσαρές και κωλοτούμπες" που σου είχα γράψει αναφερόταν στην προσπάθειά σου να φανείς ιδιαίτερα καταρτισμένος σε ένα θέμα που πιθανόν δεν το κατείχες και που το παρουσίασες ως γνώση σου χρησιμοποιώντας κοπτοραπτικά τεχνάσματα (copy paste και μικρο-αλλαγές σε προτάσεις που είχες πάρει από διάφορες τοποθεσίες του Διαδικτύου χωρίς να αναφέρεις πηγή προέλευσης). Στο θέμα αυτό έτυχε να σου κάνω μια ερώτηση από ειλικρινές ενδιαφέρον κι εσύ μου είχες απαντήσει με αλλαζονεία μάλιστα, αλλ' αντ' άλλων, στη συνέχεια βέβαια προσπάθησες να το καλύψεις και να εμφανίσεις το ζήτημα ως δήθεν διαφωνία απόψεων. Γενικότερα, η συμπεριφορά σου στο θέμα εκείνο, υπέδειχνε ότι κάτι κρύβεις και η άγνοιά σου επί του συγκεκριμένου θέματος (που ούτε το άρθρο το οποίο μου είχες προτείνει δεν τόλμησες να προσπαθήσεις να διαβάσεις ή να πεις σε κάποιον τέλος πάντων να στο διαβάσει και να στο εξηγήσει για να μην φανείς αναντίστοιχος με τον εαυτό σου) ήταν το λιγότερο που μπορεί να κρύβεις.
Ποιος ξέρει τι άλλο...

Μην κάνεις λοιπόν πολύ τον έξυπνο στον αμοθεν, γιατί όποιος σκάβει το λάκκο του άλλου πέφτει αυτός μέσα.

Όχι βέβαια ότι τα γραπτά του αμοθεν είναι παράδειγμα συνεκτικού και κατανοητού κειμένου, ούτε και το δείγμα διαλόγου του μέσα στα φόρουμ παραπέμπουν σε κάποιον προσγειωμένο και ταπεινό συνομιλητή (πώς να είναι άλλωστε, αφού υπαγορεύει ο Μέντης-Αθηνά τις διάφορες σοφίες)
αλλά ούτε κι εσύ δικαιούσαι να παίρνεις μια τόσο αυστηρά κριτική στάση, διότι και η δικιά σου φωλιά λερωμένη είναι: εκτός των όσων σου ανέφερα πιο πάνω αναφορικά με το θέμα στο οποίο είχαμε συνομιλήσει, η γενικότερη συμπεριφορά σου στα forums (ειρωνίες και εξυπνάδες από δω και από κει και "κουβεντούλες" εκτός θέματος σε πολλά θέματα) δε σου δίνει το ηθικό δικαίωμα να κατακρίνεις με τον τρόπο που το κάνεις τους άλλους για το πώς συζητούν.

Και μιας και μιλάμε για κριτική, ειρωνίες και διάφορα άκομψα και αδικαιολόγητα κακεντρεχή σχόλια, στο παρόν θέμα έχεις γράψει:

quote:
gianipseftis - Απεστάλη: 11/11/2011, 12:38:18

Βέβαια αυτό δεν είναι θέμα δικό μου, αλλά των συντονιστών.
Προφανώς αυτοί κάτι γνωρίζουν.
Ενδεχομένως ο “σκοπός να αγιάζει τα μέσα”.



quote:
gianipseftis - Απεστάλη: 11/11/2011, 12:56:41

Βεβαίως
Κουβέντα να γίνεται, ασχέτως τι λέγεται



Να προσέχεις, γιατί το έξυπνο πουλί από τη μύτη πιάνεται.





Καλώς την Αμαλία μας.
Δεν έχω να συμπληρώσω τίποτε παραπάνω από αυτά που σου ανέφερα στους διαλόγους που είχαμε σε εκείνο το παλιό θέμα που αναφέρεις, και μήτε να αφαιρέσω.
Δεν ήμουν εγώ άλλωστε αυτός που το ανέσυρα, και έκανα άσκοπη χρήση του

Όπως και να έχει όμως το θέμα, σου υπενθυμίζω πως τα γραπτά μένουν, το ίδιο και η ιστορία της κουβέντας μας, για όποιον τρίτο ενδιαφέρεται να την ερευνήσει, και είμαι εδώ να δώσω επιπλέον εξηγήσεις αν το επιθυμεί και θα καταλάβει..

Εσύ προσωπικά, φαίνεται να ερμηνεύεις διαφορετικά τον όρο “οπτικό ανάλογο” που χρησιμοποίησαν οι ερευνητές, στην παρουσίαση της έρευνας τους για τους μνημοκλαστήρες “memory – reflector”, συγκρίνοντας τους με τους κατά 3 χρόνια παλαιότερους memristor.

Προσπάθησα ματαίως να σου εξηγήσω πως η “αναλογία” αφορά (και περιορίζεται) μόνο στην ιδέα εύρεσης ενός τρόπου ώστε η επεξεργασία της πληροφορίας να γίνεται επι τόπου και όχι να μεταφέρεται σε κάποιο κέντρο επεξεργασίας, μιμούμενοι την βιολογική εγκεφαλική σύναψη.
Και στις δυο περιπτώσεις η λύση βρέθηκε, αλλά με τελείως διαφορετικό τρόπο.
Η μεγάλη διαφορά της νέας μεθοδολογίας ( που εσύ δεν γνώριζες καν – και αυτό ήταν που σε ενόχλησε) ήταν πως αυτή μιμείται απόλυτα σχεδόν τον ανθρώπινο εγκέφαλο και την ικανότητα του να μετατρέπει τα ηλεκτρομαγνητικά σήματα σε βιοχημικά.
Και η λύση ήταν απλή.
Η επινόηση της χρήσης υλικών αλλαγής φάσης (γνωστών ήδη, ως προς την ύπαρξή τους από πολύ καιρό).
Οι memristor δεν ακολουθούν αυτή την μεθοδολογία.
Η νέα αυτή προσέγγιση με τους “μνημοκλαστήρες” (memflectors – από το memory reflector) κατά την δική μου γνώμη είναι μια πολλά υποσχόμενη προσέγγιση, η πρακτική εφαρμογή της οποίας είναι δυνατόν να οδηγήσει σε καταπληκτικές εφαρμογές τεχνικής νοημοσύνης.
Επέτρεψέ μου να έχω τις απόψεις μου κόντρα στις δικές σου.


Ένας επί πλέον λόγος που σταμάτησα τον διάλογο μαζί σου είναι πως εσύ κρίνοντας από την δική σου κοπτοραπτική μεθοδολογία, και την ενασχόλησή σου με clopy αντίγραφα, και δικτυακές διασυνδέσεις μου αποδίδεις ανάλογες πρακτικές, αν και έχω δηλώσει πως όσα γράφω στο φόρουμ είναι σκέψεις δικές μου εκείνης της στιγμής, που δεν έχω μάλιστα τον χρόνο να διαβάσω και να τις διορθώσω, για τον λόγο αυτό αρκετά συχνά, υπάρχουν συντακτικά ή άλλα λάθη.

Οι υπαινιγμοί σου πως κάτι κρύβω, με αφήνουν παγερά αδιάφορο, μια και δεν κρύβω τίποτα στα λόγια μου και ότι έχω να πώ το λέω.
Κουβέντα δέχομαι πάνω στις θέσεις μου, χωρίς να αρνούμαι τον διάλογο.
Απαντώ σε ΟΛΟΥΣ εκτός των υβριστών, και προσπαθώ να μην παρασύρομαι σε ξεκατινιάσματα.
Πιστεύω πως οι συζητήσεις πρέπει γίνονται πάνω σε θέσεις, που επιδέχονται αντίλογο, και όχι σε προσωπικό επίπεδο που άλλωστε δεν έχει κανένα νόημα μια και η ιδιότητα και το όνομα καθενός είναι άγνωστα
Αν με δική του ευθύνη θελήσει να μιλήσει επώνυμα δηλώνοντας μια ιδικότητα, θα πρέπει αυτά να είναι διαθετημένος να τα αποδείξει.

Δεν κατάλαβα τι θεωρείς πως αν δεν το αποκαλύψω εγώ θα το κανείς εσύ?
Δεν καταλαβαίνω σε τι αναφέρεσαι.
Εμπρός λοιπόν σε προκαλώ!
Γίνε σαφής?
Για πες.

Στο φόρουμ μπήκα για να ακούσω ιδέες σε θέματα που εγώ ερευνώ και με ενδιαφέρουν, αλλά και να πώ και δικές μου ιδέες με σκοπό να τις ελέγξω.
Όταν κάτι με ενδιαφέρει ζητώ επιπλέον εξηγήσεις που θα με βοηθήσουν να το κατανοήσω και στην συνέχεια να το δεχτώ και να το συμπεριλάβω στις έρευνές μου, η να το απορρίψω.

Σχετικά με το τελευταίο σου σχόλιο
Δεν καταλαβαίνω που ανακάλυψες κριτική ειρωνική, και άκομψα σχόλια.
Αντίθετα κάνω μια διαπίστωση της κατάστασης που επικρατεί το τελευταίο διάστημα στο φόρουμ, με τα ασυνάρτητα κατεβατά δύο μελών, καθώς και την αποφυγή διαλόγου.

Δεν κατάλαβα που εντόπισες κακεντρέχεια.
Μήπως η αλήθεια πονά?

Δυστυχώς ο χρόνος μου τέλειωσε, και το ..... κύκλωμα όπου νάναι θα πέσει

Υ.Γ
Αλήθεια η κατάθεση της δικής σου θέσης στην αντιπαράθεση με το μέλος “αμοθεν” που εγώ επισύναψα, ήταν διασκευή δική μου, ή αυτούσια μεταφορά των δικών σου επισημάνσεων?

Τόσο γρήγορα ξεχνάς, ή μήπως η μεταγενέστερη δική μας αντιπαράθεση έπαιξε ρόλο?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2011, 14:37:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εσύ προσωπικά, φαίνεται να ερμηνεύεις διαφορετικά τον όρο “οπτικό ανάλογο” που χρησιμοποίησαν οι ερευνητές, στην παρουσίαση της έρευνας τους για τους μνημοκλαστήρες “memory – reflector”, συγκρίνοντας τους με τους κατά 3 χρόνια παλαιότερους memristor.
Ε όχι ρε παιδί μου τι μου λες;
Δηλαδή τόση φασαριά για δυό κλαστήρες εγινε; Αμά ρε παιδιά! Δείξτε λίγο το καλό σας πρόσωπο και αλληλοσυγχωρέστε τα περι κλαστήρων ατοπήματά σας.
quote:
Οι υπαινιγμοί σου πως κάτι κρύβω, με αφήνουν παγερά αδιάφορο,
Μπρρρρ. Και μένα. Ο Γιάννης ψεύτης δε κρατάει ποτέ μυστικά. Αυτά είναι συκοφαντίες για να μη πω επιστημονική.. φαντασία!
quote:
Κουβέντα δέχομαι πάνω στις θέσεις μου, χωρίς να αρνούμαι τον διάλογο.
Αυτό είναι αληθεια. Πάντα καταλήγουν οι άλλοι να τον αρνούνται.
quote:
Πιστεύω πως οι συζητήσεις πρέπει γίνονται πάνω σε θέσεις, που επιδέχονται αντίλογο,
Αρκεί να είναι μόνο αντίλογος, δηλαδή να είναι κάτι σαν την ηχό στο έρημο φαράγγι.
quote:
και όχι σε προσωπικό επίπεδο που άλλωστε δεν έχει κανένα νόημα μια και η ιδιότητα και το όνομα καθενός είναι άγνωστα

Ε πώς είναι άγνωστα; Αφού εσένα σε λένε Γιάννη.

quote:
Δεν κατάλαβα τι θεωρείς πως αν δεν το αποκαλύψω εγώ θα το κανείς εσύ?
Δεν καταλαβαίνω σε τι αναφέρεσαι.
Εμπρός λοιπόν σε προκαλώ!
Γίνε σαφής?
Για πες.
Συκοφαντίες Γιάννη μου, συκοφαντίες!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2011, 18:25:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
doctor

Μπρρρρ. Και μένα. Ο Γιάννης ψεύτης δε κρατάει ποτέ μυστικά. Αυτά είναι συκοφαντίες για να μη πω επιστημονική.. φαντασία!


Βρε "σήκω φάτνη", για πες ποια από τα τόσα όσα προσωπικά σου μυστικά, που μου εμιστεύτηκες, τα έβγαλα σε κοινή θέα?
Θες να τα μαρτυρήσω όλα βρεεεεε?

quote:
Αυτό είναι αληθεια. Πάντα καταλήγουν οι άλλοι να τον αρνούνται.

Εμ τι να περίμενε κανείς από τους αρνητές της ζωής και του φυσικού κάλους.

quote:
Αρκεί να είναι μόνο αντίλογος, δηλαδή να είναι κάτι σαν την ηχό στο έρημο φαράγγι.

Χμ! διαπιστώνω πως γοητεύεσαι με την ηχώ σου εεε!!

Ηχοκλαστήρα ε! ηχοκλαστήρα
Μόνο ο κάλος αρνείται το κάλος.
Ομοιοπαθητική με λίγα λόγια.

quote:
Ε πώς είναι άγνωστα; Αφού εσένα σε λένε Γιάννη.




Στα ψέμματα όμως.
Στο έχω αναφέρει και προσωπικά, το ξέχασες?

Αλτσχάιμερ! Αλτσχάιμερ?

Έτσι θα καταντήσω και εγώ στην ηλικία σου?
Συμφορά μου!!!!

quote:
Συκοφαντίες Γιάννη μου, συκοφαντίες!


Το ξέρω βρε ντοκτορ, τι νομίζεις δεν το ξέρω?

Πολλοί είναι αυτοί που ζηλεύουν τα νιάτα μου και την αμορφία μου

'Όχι πως θέλω να το παινευτώ.
Αλλά να!
Η αλήθεια να λέγεται
Μάρτυς μου ο ....χριστιανός ο Βούδας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2011, 00:47:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Βρε "σήκω φάτνη", για πες ποια από τα τόσα όσα προσωπικά σου μυστικά, που μου εμιστεύτηκες, τα έβγαλα σε κοινή θέα?
Θες να τα μαρτυρήσω όλα βρεεεεε?
Όχι τα προσωπικά μας σε κοινή θέα βρε αγόοορι μου! Έχουμε και μια υπό-ληψη!

quote:
Βρε "σήκω φάτνη", για πες ποια από τα τόσα όσα προσωπικά σου μυστικά, που μου εμιστεύτηκες, τα έβγαλα σε κοινή θέα?
Θες να τα μαρτυρήσω όλα βρεεεεε?
Είδες άμα ο άνθρωπος αρνείται το φυσικό... κάλος των συνανθρώπων του;
quote:
Στα ψέμματα όμως.
Στο έχω αναφέρει και προσωπικά, το ξέχασες?
Το κατα κόσμον εννοείς ή το μοναστικό σου;
quote:
Αλτσχάιμερ! Αλτσχάιμερ?

Έτσι θα καταντήσω και εγώ στην ηλικία σου?
Συμφορά μου!!!!


Ααα τώρα κατάλαβα. Μπέντζαμιν σε λένε λοιπόν.

Μήμπως έχεις και καμία σχέση με τα κουμπιά;

quote:
Το ξέρω βρε ντοκτορ, τι νομίζεις δεν το ξέρω?

Πολλοί είναι αυτοί που ζηλεύουν τα νιάτα μου και την αμορφία μου


Έχει και άλλους τσοπάνιδες εκεί στο χωριό;
Χαζή ερώτηση θα μου πεις. Κάποιος έπρεπε να σου δείξει πώς ανοίγει το λάπτοπ.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 18/11/2011 00:53:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2011, 08:12:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θεωρώ πως το θέμα εξυπηρέτησε σε μεγάλο βαθμό το σκοπό που ανοίχθηκε [ και ο αμοθεν και η anna999 ξεκίνησαν να κουβεντιάζουν δηλ. ,έγιναν και οι απαραίτητες παρεμβάσεις στα θέματα της anna999, κάπως η κατάσταση άλλαξε δηλ. προς το καλύτερο ], συνεπώς προσωπικά εγώ, δεν βλέπω λόγο για να συνεχίζει να υπάρχει. amalia, κάνε τα δέοντα plz αν συμφωνείς.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2011, 08:53:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βέβαια υπάρχει ακόμα το θέμα με τον Άμοθεν. Έχει ανοίξει διάφορα θέματα ανα καιρούς, τα οποία ίσως να έπρεπε να εξεταστούν. Π.χ. ένα θέμα όπως αυτό "Οι ΑΧΑΙΟΙ εφυγαν το [1] της εποχης του ΚΡΙΟΥ η 2320 Π.Χ.. Τι συνεβη μετα;;;" θα έπρεπε να μείνουν ανοιχτά; Ένα ερώτημα θέτω.

Σχετικά με την Άννα999 βλέπω ότι υοθετήθηκε η λύση που πρότεινα οπότε και εγώ θεωρώ το θέμα λήξανΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2011, 08:54:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 18/11/2011 09:18:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2011, 05:30:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σχετικά με gianipseftis (Απεστάλη: 17/11/2011, 14:00:56)

1ον.
Γράφεις στο παρόν θέμα (ο τονισμός με διαφορετικό χρώμα, δικός μου):

quote:
gianipseftis - Απεστάλη: 17/11/2011, 14:00:56:

Ένας επί πλέον λόγος που σταμάτησα τον διάλογο μαζί σου είναι πως εσύ κρίνοντας από την δική σου κοπτοραπτική μεθοδολογία, και την ενασχόλησή σου με clopy αντίγραφα, και δικτυακές διασυνδέσεις μου αποδίδεις ανάλογες πρακτικές, αν και έχω δηλώσει πως όσα γράφω στο φόρουμ είναι σκέψεις δικές μου εκείνης της στιγμής, που δεν έχω μάλιστα τον χρόνο να διαβάσω και να τις διορθώσω, για τον λόγο αυτό αρκετά συχνά, υπάρχουν συντακτικά ή άλλα λάθη.


Στο θέμα Προσέγγιση στην ύπαρξη μέσω σαφών διατυπώσεων (σοφόν το σαφές) είχα γράψει:

quote:
amalia - Απεστάλη: 31/08/2011, 05:19:57:

Τέλος, στο εν λόγω paper, (δεν διατίθεται ελεύθερα, εμείς επικοινωνήσαμε με έναν από τους ερευνητές και μας το έστειλε) στην πρώτη παράγραφο αναφέρεται:
[...]



Είναι προφανές πως η τρομερή σου γνωστική εμβρίθεια την οποία προσπαθείς να διαφημίσεις περιορίζεται μονάχα στο να "κάνεις τον έξυπνο" παραθέτωντας (copy-paste και ελαφρώς παραλλαγμένες) πληροφορίες που έχεις μισο-κατανοήσει και δεν φτάνει καν στο να αναγνωρίζεις ότι όταν ο συγγραφέας μιας επιστημονικής έρευνας σου στέλνει αντίγραφο της έρευνάς του μετά από αίτησή σου, αυτό δεν αποτελεί "ενασχόληση με clopy αντίγραφα" αλλά συνήθη ερευνητική πρακτική.

Υπενθυμίζω, ότι την εν λόγω έρευνα στην στείλαμε επανειλημμένως για να διαπιστώσεις του λόγου το αληθές, αλλά εσύ... έκανες το κορόιδο!

2ον.
Από το ίδιο απόσπασμά σου στο παρόν θέμα (ο τονισμός με διαφορετικό χρώμα, δικός μου):

quote:
gianipseftis - Απεστάλη: 17/11/2011, 14:00:56:

Ένας επί πλέον λόγος που σταμάτησα τον διάλογο μαζί σου είναι πως εσύ κρίνοντας από την δική σου κοπτοραπτική μεθοδολογία, και την ενασχόλησή σου με clopy αντίγραφα, και δικτυακές διασυνδέσεις μου αποδίδεις ανάλογες πρακτικές, αν και έχω δηλώσει πως όσα γράφω στο φόρουμ είναι σκέψεις δικές μου εκείνης της στιγμής, που δεν έχω μάλιστα τον χρόνο να διαβάσω και να τις διορθώσω, για τον λόγο αυτό αρκετά συχνά, υπάρχουν συντακτικά ή άλλα λάθη.



Από μήνυμά σου στο θέμα Προσέγγιση στην ύπαρξη μέσω σαφών διατυπώσεων (σοφόν το σαφές) (ο τονισμός με διαφορετικό χρώμα, δικός μου):
quote:
gianipseftis - Απεστάλη: 01/09/2011, 12:42:45:

Χωρίς να θέλω να απαξιώσω τις σοβαρές προσπάθειες που έγιναν στο παρελθόν προς την ίδια κατεύθυνση, και βασίστηκαν σε βρόχο υπερτονισμένης υστέρησης [...]



Μάλιστα.
"Βρόχος Υπερτονισμένης Υστέρησης".
Ενδιαφέρων τεχνικός όρος. Πού άραγε τον βρήκες;

Τον πήρες από δικό μου κείμενο που είναι δημοσιευμένο στο X-Paths του Pathfinder!!!
Ο συγκεκριμένος όρος δεν υπάρχει πουθενά άλλου στο Διαδίκτυο μεταφρασμένος στα ελληνικά με τον παραπάνω τρόπο. Η αλήθεια είναι ότι δυσκολεύτηκα να μεταφράσω το "pinched hysteresis loop" που είναι ο αγγλικός όρος και με βοήθησε να τον αποδώσω στα ελληνικά, μετά από συζήτησή μας και έρευνα, άλλος ερευνητής από την ομάδα του esoterica, που ασχολείται με το συγκεκριμένο αντικείμενο. Έτσι, στο άρθρο είχα γράψει:
"Αυτή η συμπεριφορά, που καλείται βρόχος υπερτονισμένης υστέρησης (pinched hysteresis loop) είχε εμφανιστεί περιοδικά εδώ και χρόνια στην βιβλιογραφία της νανοτεχνολογίας."

Εσύ όμως, εκτός από το ότι είχες το θράσος να πάρεις κομμάτι από το δικό μου κείμενο για να κάνεις τον έξυπνο σε εμένα, χωρίς καν να αναφέρεις πηγή προέλευσης (π.χ. ενημερώθηκα από το τάδε άρθρο που απέδωσες) μου αντιγυρίζεις ότι εξασκώ κοπτοραπτική μεθοδολογία και υποστηρίζεις ότι τάχαμου, όσα γράφεις είναι δικές σου σκέψεις!

Γελοίο... το λιγότερο που έχω να πω.

3ον.
Αν θες να παριστάνεις τον "ξερόλα", κάνε το τουλάχιστον σωστά:

quote:
gianipseftis - Απεστάλη: 17/11/2011, 14:00:56:

Η νέα αυτή προσέγγιση με τους “μνημοκλαστήρες” (memflectors – από το memory reflector) κατά την δική μου γνώμη είναι μια πολλά υποσχόμενη προσέγγιση, η πρακτική εφαρμογή της οποίας είναι δυνατόν να οδηγήσει σε καταπληκτικές εφαρμογές τεχνικής νοημοσύνης.


"Τεχνική Νοημοσύνη": νεο-ανακαλυφθέν πεδίο, κλάδος της ψυχολογίας που μελετά τη νοημοσύνη των Τεχνικών προφανώς!

Αυτά τα ολίγα, τουλάχιστον για την ώρα
γιατί δεν έχω μεγάλη όρεξη να ασχοληθώ με χοντροκέφαλους, ισχυρογνώμονες, ημιμαθείς που προσπαθούν να το παίξουν "βασιλικότεροι του βασιλέως" και να προσβάλλουν, χωρίς να έχουν καν ιδέα για το τι μιλάνε.


(που μας το παίζεις και "πολυάσχολος" όταν έρχονται τα δύσκολα...)



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2011, 10:07:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κυρ-Γιάννη

μετά απο αυτο,θα σου πώ τι θα έκανα εγω!

θα "έπαιρνα" 10 μέρες,μόνος μου και μετα την επιστροφή μου,θα ήμουν πιο φειδωλός στις εξυπνάδες τύπου "ξερόλα".

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 22/11/2011 10:08:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2011, 13:03:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Κυρ-Γιάννη

μετά απο αυτο,θα σου πώ τι θα έκανα εγω!

θα "έπαιρνα" 10 μέρες,μόνος μου και μετα την επιστροφή μου,θα ήμουν πιο φειδωλός στις εξυπνάδες τύπου "ξερόλα".

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 22/11/2011 10:08:48



Βρε ξερόλα μετά από αυτό, εγώ στην θέση σου θα ερευνούσα όλα τα στοιχεία που έχουν κατατεθεί σχετικά και με τις δύο εν λόγω έρευνες, και αν ήμουν σε θέση να τις κατανοήσω θα έλεγα την δική μου γνώμη, αποφεύγοντας να γελοιοποιούμαι σαν εσένα,

Εμπρός βρε μέγα επιστήμονα, ερεύνησε και τις δυο μεθόδους επεξεργασίας της πληροφορίας, δες εάν μπορείς να διακρίνεις τις σημαντικές διαφορές, και πες μας την γνώμη σου.

Αναμένω!

Διαδορετικά, το πλέον φρονιμότερο θα ήταν να σιωπήσεις.

Αμαλία!
Με την πρώτη ευκαιρία θα σου απαντήσω, ποτέ δεν αποφεύγω τον αντίλογο όπως εσύ.

Δει δη χρόνου!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2011, 14:24:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψευτης
Εμπρός βρε μέγα επιστήμονα, ερεύνησε και τις δυο μεθόδους επεξεργασίας της πληροφορίας, δες εάν μπορείς να διακρίνεις τις σημαντικές διαφορές, και πες μας την γνώμη σου.

Αναμένω!



Περιμένεις να ασχοληθώ με την τεχνητή νοημοσύνη,αφου πρώτα δεν εχω κατανοήσει την φυσική νοημοσύνη?

Οχι φίλε μου,σαν μέγας επιστήμονας που με αποκαλείς,δεν ασχολούμαι με ουτοπίες!

Τεχνητή νοημοσύνη θα υπάρξει,όταν μάθω τα πάντα και πέραν πάσης αμφιβολίας,για την ανθρώπινη νοημοσύνη.Τότε θα μπορώ να κατασκευάσω ενα αντίγραφο.Τώρα όσοι ασχολούνται βαδίζουν ξυπόλητοι στα αγκάθια.
Αυτή είναι η πραγματικότητα.Τα υπόλοιπα είναι,κονδύλια και "μάσες" για έρευνες!


Και το θέμα που έχει σημασία για σένα είναι οι αντιγραφές σου,που ισχυρίζεσαι κατα καιρούς οτι είναι δικές σου σκέψεις.Πιάστηκες επ'αυτοφώρω και αυτο είναι το χείριστο είδος συνομιλητή "ξερόλα" ημιμαθή.


Προσωπικά εγω,στο λέω ευθαρσώς,δεν χρειαζόμουν τις αποδείξεις της Αμαλίας,για να καταλάβω το άσχετο αντιγραφικό "σεργιάνι" που κάνεις απο θέμα σε θέμα,χωρίς να κατανοείς τι ακριβώς γράφεις.
Στο εχω επισημάνει αρκετές φορές,με επεμβάσεις μου σε μηνύματά σου.
Αλλά...φωνη βοώντος εν τη ερήμω!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2011, 14:27:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τρόλη

Ευχαριστώ για τον χαρακτηρισμό "βλάξ".
Με τιμά...ιδιαίτερα,ειδικά οταν προέρχεται απο σένα!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2011, 18:23:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Νικόμαχος

Τρόλη

Ευχαριστώ για τον χαρακτηρισμό "βλάξ".
Με τιμά...ιδιαίτερα,ειδικά οταν προέρχεται απο σένα!


quote:
Περιμένεις να ασχοληθώ με την τεχνητή νοημοσύνη,αφου πρώτα δεν εχω κατανοήσει την φυσική νοημοσύνη?

Οχι φίλε μου,σαν μέγας επιστήμονας που με αποκαλείς,δεν ασχολούμαι με ουτοπίες!

Τεχνητή νοημοσύνη θα υπάρξει,όταν μάθω τα πάντα και πέραν πάσης αμφιβολίας,για την ανθρώπινη νοημοσύνη.Τότε θα μπορώ να κατασκευάσω ενα αντίγραφο.Τώρα όσοι ασχολούνται βαδίζουν ξυπόλητοι στα αγκάθια.
Αυτή είναι η πραγματικότητα.Τα υπόλοιπα είναι,κονδύλια και "μάσες" για έρευνες!


Και το θέμα που έχει σημασία για σένα είναι οι αντιγραφές σου,που ισχυρίζεσαι κατα καιρούς οτι είναι δικές σου σκέψεις.Πιάστηκες επ'αυτοφώρω και αυτο είναι το χείριστο είδος συνομιλητή "ξερόλα" ημιμαθή.


Προσωπικά εγω,στο λέω ευθαρσώς,δεν χρειαζόμουν τις αποδείξεις της Αμαλίας,για να καταλάβω το άσχετο αντιγραφικό "σεργιάνι" που κάνεις απο θέμα σε θέμα,χωρίς να κατανοείς τι ακριβώς γράφεις.
Στο εχω επισημάνει αρκετές φορές,με επεμβάσεις μου σε μηνύματά σου.
Αλλά...φωνη βοώντος εν τη ερήμω!!


Αν ο χαρακτηρισμός “βλαξ” είναι τιμητικός για σένα – κατά δήλωσή σου – εφεξής θα σε αποκαλώ με αυτόν τον τίτλο τιμής σου, για να καμαρώνεις..

Λοιπόν βλάκα, θεωρείς που οι έρευνες κατανόησης των εγκεφαλικών λειτουργιών θα έπρεπε να έχουν ολοκληρωθεί, και αν δεν έχουν μέχρι στιγμή ολοκληρωθεί, θα έπρεπε να σταματήσουν πάραυτα?
Θαρρείς πως οι έρευνες για την κατασκευή συστημάτων που θα μιμούνται όλο και ποιο περισσότερο τις εγκεφαλικές λειτουργίες, δεν θα πρέπει να γίνονται, μόνο και μόνο επειδή κάποιος βλάκας τις θεωρεί περιττές και άσκοπες?.

Γνωρίζεις πως η μαζική παραγωγή μνήμης που θα βασίζεται στην τεχνολογία των memristors (memory resistor) θα αρχίσει πολύ σύντομα, και σε 1-2 χρόνια θα αντικαταστήσουν τις μνήμες DRAM, SDAM, SD, προσδίδοντας τρομερές δυνατότητες επεξεργασίας με πολύ χαμηλές απαιτήσεις ενέργειας?

Και όταν στα επόμενα 5 περίπου χρόνια ολοκληρωθεί η παραγωγή και διάθεση στην αγορά της νέας πρόσφατης τεχνολογίας των memflectors, θα έχει γίνει ουσιαστικά το πρώτο μικρό βήμα δημιουργίας τεχνητού νευρώνα, μια και η καινούργια αυτή τεχνολογία με την χρήση υλικών αλλαγής φάσης μιμείται τους φυσικούς νευρώνες (κάτι που δεν το κάνουν οι memristor και αυτή είναι η σημαντική διαφορά και υπεροχή τους) ?

Όταν μπορέσουμε να συνδυάσουμε και τις δύο μεθόδους, θα έχουμε καταπληκτικά αποτελέσματα, που εσύ ούτε να διανοηθείς μπορείς, τις πρακτικές τους εφαρμογές στην ιατρική, στην ρομπορική κλπ κλπ.


Καλό λοιπόν θα ήταν να γνωρίζεις το θέμα της συζήτησης πριν παρέμβεις να πετάξεις μια άσχετη μ@λ@κία.

Μην ανακατεύεσαι σε συζητήσεις που δεν έχεις τίποτε το εποικοδομητικό να προσφέρεις, με μόνο σκοπό το γλείψιμο, που το έχεις αναγάγει σε εθνικό σου σπορ.

Ακόμα και τρολάκιδες γλείφεις
Είσαι τελικά αξιολύπητος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2011, 20:43:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σχετικά με gianipseftis (Απεστάλη: 17/11/2011, 14:00:56)

1ον.
Γράφεις στο παρόν θέμα (ο τονισμός με διαφορετικό χρώμα, δικός μου):

quote:
gianipseftis - Απεστάλη: 17/11/2011, 14:00:56:

Ένας επί πλέον λόγος που σταμάτησα τον διάλογο μαζί σου είναι πως εσύ κρίνοντας από την δική σου κοπτοραπτική μεθοδολογία, και την ενασχόλησή σου με clopy αντίγραφα, και δικτυακές διασυνδέσεις μου αποδίδεις ανάλογες πρακτικές, αν και έχω δηλώσει πως όσα γράφω στο φόρουμ είναι σκέψεις δικές μου εκείνης της στιγμής, που δεν έχω μάλιστα τον χρόνο να διαβάσω και να τις διορθώσω, για τον λόγο αυτό αρκετά συχνά, υπάρχουν συντακτικά ή άλλα λάθη.


Στο θέμα Προσέγγιση στην ύπαρξη μέσω σαφών διατυπώσεων (σοφόν το σαφές) είχα γράψει:

quote:
amalia - Απεστάλη: 31/08/2011, 05:19:57:

Τέλος, στο εν λόγω paper, (δεν διατίθεται ελεύθερα, εμείς επικοινωνήσαμε με έναν από τους ερευνητές και μας το έστειλε) στην πρώτη παράγραφο αναφέρεται:
[...]



Είναι προφανές πως η τρομερή σου γνωστική εμβρίθεια την οποία προσπαθείς να διαφημίσεις περιορίζεται μονάχα στο να "κάνεις τον έξυπνο" παραθέτωντας (copy-paste και ελαφρώς παραλλαγμένες) πληροφορίες που έχεις μισο-κατανοήσει και δεν φτάνει καν στο να αναγνωρίζεις ότι όταν ο συγγραφέας μιας επιστημονικής έρευνας σου στέλνει αντίγραφο της έρευνάς του μετά από αίτησή σου, αυτό δεν αποτελεί "ενασχόληση με clopy αντίγραφα" αλλά συνήθη ερευνητική πρακτική.

Υπενθυμίζω, ότι την εν λόγω έρευνα στην στείλαμε επανειλημμένως για να διαπιστώσεις του λόγου το αληθές, αλλά εσύ... έκανες το κορόιδο!

2ον.
Από το ίδιο απόσπασμά σου στο παρόν θέμα (ο τονισμός με διαφορετικό χρώμα, δικός μου):

quote:
gianipseftis - Απεστάλη: 17/11/2011, 14:00:56:

Ένας επί πλέον λόγος που σταμάτησα τον διάλογο μαζί σου είναι πως εσύ κρίνοντας από την δική σου κοπτοραπτική μεθοδολογία, και την ενασχόλησή σου με clopy αντίγραφα, και δικτυακές διασυνδέσεις μου αποδίδεις ανάλογες πρακτικές, αν και έχω δηλώσει πως όσα γράφω στο φόρουμ είναι σκέψεις δικές μου εκείνης της στιγμής, που δεν έχω μάλιστα τον χρόνο να διαβάσω και να τις διορθώσω, για τον λόγο αυτό αρκετά συχνά, υπάρχουν συντακτικά ή άλλα λάθη.



Από μήνυμά σου στο θέμα Προσέγγιση στην ύπαρξη μέσω σαφών διατυπώσεων (σοφόν το σαφές) (ο τονισμός με διαφορετικό χρώμα, δικός μου):
quote:
gianipseftis - Απεστάλη: 01/09/2011, 12:42:45:

Χωρίς να θέλω να απαξιώσω τις σοβαρές προσπάθειες που έγιναν στο παρελθόν προς την ίδια κατεύθυνση, και βασίστηκαν σε βρόχο υπερτονισμένης υστέρησης [...]



Μάλιστα.
"Βρόχος Υπερτονισμένης Υστέρησης".
Ενδιαφέρων τεχνικός όρος. Πού άραγε τον βρήκες;

Τον πήρες από δικό μου κείμενο που είναι δημοσιευμένο στο X-Paths του Pathfinder!!!
Ο συγκεκριμένος όρος δεν υπάρχει πουθενά άλλου στο Διαδίκτυο μεταφρασμένος στα ελληνικά με τον παραπάνω τρόπο. Η αλήθεια είναι ότι δυσκολεύτηκα να μεταφράσω το "pinched hysteresis loop" που είναι ο αγγλικός όρος και με βοήθησε να τον αποδώσω στα ελληνικά, μετά από συζήτησή μας και έρευνα, άλλος ερευνητής από την ομάδα του esoterica, που ασχολείται με το συγκεκριμένο αντικείμενο. Έτσι, στο άρθρο είχα γράψει:
"Αυτή η συμπεριφορά, που καλείται βρόχος υπερτονισμένης υστέρησης (pinched hysteresis loop) είχε εμφανιστεί περιοδικά εδώ και χρόνια στην βιβλιογραφία της νανοτεχνολογίας."

Εσύ όμως, εκτός από το ότι είχες το θράσος να πάρεις κομμάτι από το δικό μου κείμενο για να κάνεις τον έξυπνο σε εμένα, χωρίς καν να αναφέρεις πηγή προέλευσης (π.χ. ενημερώθηκα από το τάδε άρθρο που απέδωσες) μου αντιγυρίζεις ότι εξασκώ κοπτοραπτική μεθοδολογία και υποστηρίζεις ότι τάχαμου, όσα γράφεις είναι δικές σου σκέψεις!

Γελοίο... το λιγότερο που έχω να πω.

3ον.
Αν θες να παριστάνεις τον "ξερόλα", κάνε το τουλάχιστον σωστά:

quote:
gianipseftis - Απεστάλη: 17/11/2011, 14:00:56:

Η νέα αυτή προσέγγιση με τους “μνημοκλαστήρες” (memflectors – από το memory reflector) κατά την δική μου γνώμη είναι μια πολλά υποσχόμενη προσέγγιση, η πρακτική εφαρμογή της οποίας είναι δυνατόν να οδηγήσει σε καταπληκτικές εφαρμογές τεχνικής νοημοσύνης.


"Τεχνική Νοημοσύνη": νεο-ανακαλυφθέν πεδίο, κλάδος της ψυχολογίας που μελετά τη νοημοσύνη των Τεχνικών προφανώς!

Αυτά τα ολίγα, τουλάχιστον για την ώρα
γιατί δεν έχω μεγάλη όρεξη να ασχοληθώ με χοντροκέφαλους, ισχυρογνώμονες, ημιμαθείς που προσπαθούν να το παίξουν "βασιλικότεροι του βασιλέως" και να προσβάλλουν, χωρίς να έχουν καν ιδέα για το τι μιλάνε.


(που μας το παίζεις και "πολυάσχολος" όταν έρχονται τα δύσκολα...)






Θα σου απαντήσω συνολικά στην παραπάνω σου τοποθέτηση, λόγω ταχύτερης και καλύτερης διαχείρισης του χρόνου μου

Δεν θα ασχοληθώ ξανά με ένα θέμα που έχω το εξαντλήσει.
Αν δεν μπορείς να κατανοήσεις την διαφορά της μιας και της άλλης μεθοδολογίας, δεν έχω την υπομονή και τον χρόνο να επαναλαμβάνω τα ίδια και τα ίδια.

Η αναφορά μου σε clopy paste , δεν σχετίζετο με την συγκεκριμένη εργασία, αλλά τις συνεχείς επικλήσεις για συνδέσμους (links & video), πρακτικές με τις οποίες έχεις τόσο πολύ ταυτιστεί, ώστε να θεωρείς αδιανόητο να υπάρχουν άτομα που δεν τις χρησιμοποιούν / ακολουθούν.
Έχω κατ επανάληψη δηλώσει στο φορουμ, πως δεν ανοίγω κανέναν προτεινόμενο σύνδεσμο.
Ούτε ιο ίδιος έχω ποτέ προτείνει οποιοδήποτε σύνδεσμο.
Θεωρώ το φόρουμ τόπο ανταλλαγής απόψεων και όχι αναδημοσίευσης ειδήσεων αμφίβολης εγκυρότητας.
Μην κρίνεις λοιπόν εξ ιδίων.
Αν κάποιος έχει κάτι να πει, ας το πει ο ίδιος με δικά του λόγια, για να είναι σε θέση και να το στηρίξει.

Η αναφορά σου στην χρήση του όρου “Βρόχος Υπερτονισμένης Υστέρησης” που υποτίθεται αντέγραψα – από σένα - και συνέρραψα , (παρουσιάζοντας σαν δικό μου τάχατες λες? ), δεν καταλαβαίνω πως συσχετίζεται με “clopy paste” πρακτικές.
Μαζί κουβεντιάζαμε ένα θέμα και χρησιμοποίησα τον δικό σου όρο, για να σου απαντήσω ώστε να γίνω κατανοητός

Ουδέποτε οικειοποιήθηκα ποτέ δικές σου γνώσεις.

Τέλος είναι πολύ μικρόψυχη η επισήμανση ενός λάθους μου σε μια πληκτρολόγηση, με δεδομένη της δήλωσής μου, πως λόγου φόρτου εργασίας, γράφω πολύ βιαστικά χωρίς να ελέγχω τα γραπτά μου για συντακτικά ή άλλα λάθη.
Ήταν σαφές πως αναφερόμουν σε “τεχνητή νοημοσύνη” και όχι σε “τεχνική νοημοσύνη”

Την φτηνή αυτή ειρωνεία την προσπερνώ.
Είναι προφανώς αντάξια του βεληνεκούς σου, όπως και οι λοιποί απαράδεκτοι χαρακτηρισμοί σου, δείγμα της ωχρότητας των επιχειρημάτων σου, και έκφραση μια φανερής σύγχυσης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2011, 22:55:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΙΑΝΝΗ

Μην ξεχάσεις να πάρεις μαζί σου σαπούνι και πετσέτα!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2011, 04:39:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
gianipseftis - 22/11/2011, 20:43:21:
quote:
Τέλος είναι πολύ μικρόψυχη η επισήμανση ενός λάθους μου σε μια πληκτρολόγηση, με δεδομένη της δήλωσής μου, πως λόγου φόρτου εργασίας, γράφω πολύ βιαστικά χωρίς να ελέγχω τα γραπτά μου για συντακτικά ή άλλα λάθη.
Ήταν σαφές πως αναφερόμουν σε “τεχνητή νοημοσύνη” και όχι σε “τεχνική νοημοσύνη”

Κοίταξε, τρανέ ειδήμονα:
ήταν οπωσδήποτε σαφές για τους περισσότερους ημών των αναγνωστών που ξέρουμε τι μας γίνεται. Για εσένα όμως σίγουρα δεν ήταν.

Δεν ήξερα δε, πως συμβαίνει ένα τέτοιο λάθος κατά την πληκτρολόγηση, ούτε και νομίζω πως μπορεί να γίνει κατανοητό πώς αυτό είναι εφικτό. Βεβαίως έχω ακούσει κάποιες φορές αυτό το λάθος στον προφορικό λόγο -κάτι που είναι φυσικά κατανοητό- αλλά κατά την πληκτρολόγηση, είναι ανήκουστο. Τα δάκτυλα μπορούν να πάνε κατά λάθος σε κάποιες γειτονικές θέσεις επί παραδείγματι, αλλά να αντικατασταθούν τα η και τ από τα ι και κ;;
Αν το έχει βέβαια κάποιος στο μυαλό του, αλλάζει το πράγμα...

Όποιος θέλει μπορεί να κάνει και μία αναζήτηση στα (μισό εκατομμύριο) μηνύματα των Forums για να δει πόσο συχνά έχει γίνει αυτό το λάθος (και ακόμη από ποια μέλη). Είναι σίγουρα κατατοπιστικό και ίσως και αποκαλυπτικό...



Ο Πραγματικός Αναζητητής της Γνώσης
είναι ένας απαράμιλλος Ακροβάτης του φευγαλέου ορίου
ανάμεσα στον Δογματισμό και το Μηδενισμό.

----------------------

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2011, 13:04:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΓΙΑΝΝΗ

Μην ξεχάσεις να πάρεις μαζί σου σαπούνι και πετσέτα!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Σιγά μην πάρω και προστασία οδοντοστοιχίας

Το μποξ είναι βάρβαρο άθλημα να το αποφεύγεις.
Δεν είναι για επιστήμονες της δικής σου εμβέλειας..
Το ίδιο κάνω και εγώ αν και απόφοιτος δημοτικού.

Διαβάζοντας το σοφό μήνυμά σου, πιστεύω πως θα είχε μεγαλύτερη αξία, - άρα και ωφέλεια - αν η συμμετοχή σου στις συζητήσεις ήταν ουσιαστική, φροντίζοντας να λες τεκμηριωμένα την γνώμη σου, έστω και αν αυτή είναι μια τεκμηριωμένη αρλούμπα, σαν αυτές τις δικές μου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2011, 13:15:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

gianipseftis - 22/11/2011, 20:43:21:
quote:
Τέλος είναι πολύ μικρόψυχη η επισήμανση ενός λάθους μου σε μια πληκτρολόγηση, με δεδομένη της δήλωσής μου, πως λόγου φόρτου εργασίας, γράφω πολύ βιαστικά χωρίς να ελέγχω τα γραπτά μου για συντακτικά ή άλλα λάθη.
Ήταν σαφές πως αναφερόμουν σε “τεχνητή νοημοσύνη” και όχι σε “τεχνική νοημοσύνη”

Κοίταξε, τρανέ ειδήμονα:
ήταν οπωσδήποτε σαφές για τους περισσότερους ημών των αναγνωστών που ξέρουμε τι μας γίνεται. Για εσένα όμως σίγουρα δεν ήταν.

Δεν ήξερα δε, πως συμβαίνει ένα τέτοιο λάθος κατά την πληκτρολόγηση, ούτε και νομίζω πως μπορεί να γίνει κατανοητό πώς αυτό είναι εφικτό. Βεβαίως έχω ακούσει κάποιες φορές αυτό το λάθος στον προφορικό λόγο -κάτι που είναι φυσικά κατανοητό- αλλά κατά την πληκτρολόγηση, είναι ανήκουστο. Τα δάκτυλα μπορούν να πάνε κατά λάθος σε κάποιες γειτονικές θέσεις επί παραδείγματι, αλλά να αντικατασταθούν τα η και τ από τα ι και κ;;
Αν το έχει βέβαια κάποιος στο μυαλό του, αλλάζει το πράγμα...

Όποιος θέλει μπορεί να κάνει και μία αναζήτηση στα (μισό εκατομμύριο) μηνύματα των Forums για να δει πόσο συχνά έχει γίνει αυτό το λάθος (και ακόμη από ποια μέλη). Είναι σίγουρα κατατοπιστικό και ίσως και αποκαλυπτικό...




Φίλε admin
Οφείλω, απο ευγένεια, να σου ανταποδώσω την εύσημο φιλοφρόνηση σου,
αποκαλώντας σε και εγώ με την σειρά μου, τρανέ περί τα γραφολογικά ειδήμονα.

Επί τη ευκαιρία θεωρώ εποικοδομητικό και καλοπροαίρετο να εξηγήσω, - όσο ποιο απλά μπορώ – πως, και υπό ποίες τραγικές συνθήκες ένα τόσο σημαντικό στην γραφή λάθος, μπορεί να συμβεί.

Κάθε λάθος ορθογραφικό ή λάθος στη πληκτρολόγηση – όπως παράδειγμα, οι επιπλέον , οι λιγότεροι ή λάθος χαρακτήρες,- ο κειμενογράφος μου, το υπογραμμίζει με κόκκινο.

Όταν στο τέλος της καταγραφής του κειμένου, ζητήσω την διόρθωσή των λαθών, σε κάθε μία λάθος λέξη, ο διορθωτής προτείνει ένα αριθμό άλλων πιθανών λέξεων, που με τα βελάκια μπορώ να επιλέξω.
Προφανώς, πάνω στην βιασύνη μου, επέλεξα και πάτησα λάθος διόρθωση.
Μιλώ συγκεκριμένα για τον κειμενογράφο της εφαρμογής “OpenOffice”

Τόσο απλά!
Τόσο ανθρώπινα!

Χαίρομαι που τα είπαμε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2011, 05:17:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
gianipseftis - 23/11/2011, 13:15:06:
quote:
Όταν στο τέλος της καταγραφής του κειμένου, ζητήσω την διόρθωσή των λαθών, σε κάθε μία λάθος λέξη, ο διορθωτής προτείνει ένα αριθμό άλλων πιθανών λέξεων, που με τα βελάκια μπορώ να επιλέξω.
Προφανώς, πάνω στην βιασύνη μου, επέλεξα και πάτησα λάθος διόρθωση.

vs.

gianipseftis - 22/11/2011, 20:43:21:

quote:
Τέλος είναι πολύ μικρόψυχη η επισήμανση ενός λάθους μου σε μια πληκτρολόγηση, με δεδομένη της δήλωσής μου, πως λόγου φόρτου εργασίας, γράφω πολύ βιαστικά χωρίς να ελέγχω τα γραπτά μου για συντακτικά ή άλλα λάθη.

;;;
Θα μπορούσε ίσως κάποιος φίλος/η να με βοηθήσει να δώσω απάντηση σ'αυτό το μυστηριώδες αίνιγμα;
Τελικά ελέγχει ή δεν ελέγχει ο gianipseftis τα κείμενά του; Τι ρόλο πραγματικά διαδραματίζουν η βιασύνη και ο φόρτος εργασίας; Δεν του επιτρέπουν να ελέγξει τα αρχικά λάθη ή τα λάθη που προκύπτουν από τη διόρθωση;

Έχω μπερδευτεί πραγματικά... Τι να σου πω gianipseftis; Σε κάποιες περιπτώσεις μου φαίνεσαι σαν "Γιάννης" ενώ σε άλλες σαν "Ψεύτης"...


Ο Πραγματικός Αναζητητής της Γνώσης
είναι ένας απαράμιλλος Ακροβάτης του φευγαλέου ορίου
ανάμεσα στον Δογματισμό και το Μηδενισμό.

----------------------

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2011, 09:26:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Admin
Έχω μπερδευτεί πραγματικά... Τι να σου πω gianipseftis; Σε κάποιες περιπτώσεις μου φαίνεσαι σαν "Γιάννης" ενώ σε άλλες σαν "Ψεύτης"...
Αdmin τίποτα δεν υπάρχει. Τα πάντα είναι
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2011, 15:06:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

gianipseftis - 23/11/2011, 13:15:06:
quote:
Όταν στο τέλος της καταγραφής του κειμένου, ζητήσω την διόρθωσή των λαθών, σε κάθε μία λάθος λέξη, ο διορθωτής προτείνει ένα αριθμό άλλων πιθανών λέξεων, που με τα βελάκια μπορώ να επιλέξω.
Προφανώς, πάνω στην βιασύνη μου, επέλεξα και πάτησα λάθος διόρθωση.

vs.

gianipseftis - 22/11/2011, 20:43:21:

quote:
Τέλος είναι πολύ μικρόψυχη η επισήμανση ενός λάθους μου σε μια πληκτρολόγηση, με δεδομένη της δήλωσής μου, πως λόγου φόρτου εργασίας, γράφω πολύ βιαστικά χωρίς να ελέγχω τα γραπτά μου για συντακτικά ή άλλα λάθη.

;;;
Θα μπορούσε ίσως κάποιος φίλος/η να με βοηθήσει να δώσω απάντηση σ'αυτό το μυστηριώδες αίνιγμα;
Τελικά ελέγχει ή δεν ελέγχει ο gianipseftis τα κείμενά του; Τι ρόλο πραγματικά διαδραματίζουν η βιασύνη και ο φόρτος εργασίας; Δεν του επιτρέπουν να ελέγξει τα αρχικά λάθη ή τα λάθη που προκύπτουν από τη διόρθωση;

Έχω μπερδευτεί πραγματικά... Τι να σου πω gianipseftis; Σε κάποιες περιπτώσεις μου φαίνεσαι σαν "Γιάννης" ενώ σε άλλες σαν "Ψεύτης"...


Αν δεν βρεθεί κάποιος ιδικός στο φόρουμ, να λύσει αυτό το ασύλληπτο παράδοξο, προτείνω να ζητηθεί η συνδρομή ενός ανεξάρτητου ορκωτού πραγματογνώμονα, που μετά από εμπεριστατωμένη μελέτη της κατάστασης, θα αποφανθεί αναλυτικά και μετά λόγου γνώσης, πως ένας γρήγορος έλεγχος ορθογραφικός, δεν μπορεί να αποτρέψει λάθη συντακτικά, ή εννοιολογικά όπως για παράδειγμα,
“δόση” αντί “δώσει” ή και ακόμη του φοβερού “τεχνική” και “τεχνητή”.
Και κυρίως ο γρήγορος ορθογραφικός αυτός έλεγχος δεν σχετίζεται με ένα πλήρη έλεγχο του κειμένου, για συντακτικά και εννοιολογικά λάθη, που απαιτεί την πλήρη ανάγνωση του .

Αν δεν μπορείς να το εννοήσεις αυτό , θα πει πως δεν υπάρχει από μέρους σου καλή προαίρεση, και μπορεί κάτι άλλο σε ενοχλεί.
Γιατί δεν το λες?

Φίλε admin εγώ – λόγω και του ονόματος – μπορώ να λέω σαν ψέματα κάποιες αλήθειες, γνωρίζοντας πως η πραγματικότητα είναι ενίοτε και δυσάρεστη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2011, 15:38:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:


Αν δεν βρεθεί κάποιος ιδικός στο φόρουμ, να λύσει αυτό το ασύλληπτο παράδοξο, προτείνω να ζητηθεί η συνδρομή ενός ανεξάρτητου ορκωτού πραγματογνώμονα, που μετά από εμπεριστατωμένη μελέτη της κατάστασης, θα αποφανθεί αναλυτικά και μετά λόγου γνώσης, πως ένας γρήγορος έλεγχος ορθογραφικός, δεν μπορεί να αποτρέψει λάθη συντακτικά, ή εννοιολογικά όπως για παράδειγμα,
“δόση” αντί “δώσει” ή και ακόμη του φοβερού “τεχνική” και “τεχνητή”.
Και κυρίως ο γρήγορος ορθογραφικός αυτός έλεγχος δεν σχετίζεται με ένα πλήρη έλεγχο του κειμένου, για συντακτικά και εννοιολογικά λάθη, που απαιτεί την πλήρη ανάγνωση του .

Αν δεν μπορείς να το εννοήσεις αυτό , θα πει πως δεν υπάρχει από μέρους σου καλή προαίρεση , και μπορεί κάτι άλλο σε ενοχλεί.
Γιατί δεν το λες?

Φίλε admin εγώ – λόγω και του ονόματος – μπορώ να λέω σαν ψέματα κάποιες αλήθειες, γνωρίζοντας πως η πραγματικότητα είναι ενίοτε και δυσάρεστη.




Βρε gianipseftis, αυτή την "καλή προαίρεση" καραμέλα την έχεις κάνει!! Με το που επισημαίνει ο οποιοσδήποτε κάποια λάθη σου στο πλαίσιο μιας συζήτησης, κατευθείαν ισχυρίζεσαι πως δεν υπάρχει από μέρους του καλή προαίρεση(το έχεις ισχυριστεί και για μένα προσωπικά και μάλιστα πολύ έντονα). Δηλαδή, έχουμε βαρεθεί να το διαβάζουμε!

Ξέρω... τώρα θα γράψεις ότι "ανακατεύομαι" σε συζητήσεις που δεν με αφορούν. Μπορεί και να έχεις δίκιο. Αλλά μόλις είδα για ακόμη μια φορά αυτό το "δεν υπάρχει από μέρους σου καλή προαίρεση", δεν άντεξα να μην απαντήσω.

Edited by - Narkissa555 on 28/11/2011 15:40:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy