ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Από χώρος διαλόγου, χώρος παραλόγου
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
αμοθεν
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
516 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2011, 13:25:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote
=================================================
Αμοθεν
quote:
Για την αποκατάσταση της αλήθειας σε ότι αφορά τις κατηγορίες εναντίον μου για άρνηση διαλόγου με τα μελή του φόρουμ έχω να δηλώσω τα εξής.
Ουδέποτε αρνήθηκα το διάλογο.


Θέλω να πω κάτι.
Ανέφερα ότι η Αννα999 και ο Άμοθεν γράφουν μηνύματα που έχουν κλειστό χαρακτήρα.
Τι εννοώ όταν λέω "κλειστό χαρακτήρα";
Εννοώ ότι γράφουν τις απόψεις τους, χωρίς να τους ενδιαφέρει ποια είναι η ανταπόκριση των άλλων. Με άλλα λόγια δεν γράφουν για τους αναγνώστες, αλλά γράφουν για τους εαυτούς τους. Αν έγραφαν για τους αναγνώστες, τότε θα τους ενδιέφερε να έχουν και λογική συνέπεια τα όσα γράφουν, να γίνονται δηλαδή κατανοητά.
Αντ'αυτού, όταν οι άλλοι ζητάνε διευκρινίσεις, απαντήσεις ή επιχειρηματολογία σχετικά με κάποια απ' τα πράγματα που αναφέρουν, τα εν λόγω άτομα είτε γυρνάνε την πλάτη, είτε προβάλλουν κυριολεκτικά απίθανα επιχειρήματα.
Η ερώτηση της ημέρας λοιπόν.

Πώς λέγεται κάποιος που μιλάει μόνος του,
για πράγματα που κανείς δεν καταλαβαίνει,
τα οποία μεταξύ τους δεν έχουν λογική συνοχή
και δεν στηρίζονται σε καμία απτή απόδειξη;
=======================================================


μηπως λεγεται ντοκτορ;;;;;;;;;;;;;;;;

μηπως λεγεται zip;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;


μηπως λεγεται γιαννης ψευτης;;;;;;;;;


ποιος εισαι, ρε μεγαλε, που γνωριζεις αν εχουν τα λογια μου λογικη συνεπεια στους αλλους;;;


και ποιοι ειναι αυτοι οι αλλοι,μηπως μπορεις να τους πεις και σε μας ωστε να τους ρωτησουμε;;;

παντα φιλικα και καλοπροαιρετα στο ονομα της γνωσης και της αναζητησης της αληθειας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ρακοσυλλέκτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
55 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2011, 13:27:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καλά αδελφέ έσκισες!!!


Στώ!!!

'' Μη εν πολλοίς ολίγα λέγε, αλλ` εν ολίγοις πολλά ''Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2011, 13:29:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
μερικώς όμως δεν συμφωνώ στο ότι δεν έχουν δικαίωμα να γράφουν κείμενα τα άτομα που χουν λιγότερες αναρτήσεις απ τις 20.

Παρατήρηση: Όχι να γράφουν κείμενα γενικά, να ανοίγουν καινούρια θέματα. Το να ανοίγεις ένα θέμα δεν είναι καθόλου εύκολο και καθόλου μικρή ευθύνη. Όλα τα μέλη που μπαίνουν σε αυτό το φόρουμ, νομίζουν ακριβώς αυτό, ότι θα πετάξουν ένα θεματάκι με greklish ή ελληνικά και θα το κοιτάνε μια φορά το μήνα για το αν έχει απαντήσεις. Δεν είναι έτσι.
Π.χ. εσύ που ΚΑΙ είσαι πάνω απο μια βδόμαδα στο φόρουμ ΚΑΙ έχεις πάνω απο 20 μηνύματα ΚΑΙ δεν έχεις προβλήματα έκφρασης - ορθογραφίας κλπ, έφτιαξες ένα θέμα στο ΠΑΡΑΞΕΝΟ που δεν θα έπρεπε να το φτιάξεις, γιατί υπήρχαν ήδη ένα σωρό θέματα στα οποία μπορούσες να κάνεις ποστ. Πόσω μάλλον ένα άλλο μέλος, που δεν θα έχει τις δεξιότητες τις δικές σου (τα περισσότερα νέα μέλη δεν τις έχουνε) και τις αντιληπτικές ικανότητες.
Είπες ότι ένα μέλος μπορεί να έχει συμμετάσχει σε άλλα φόρουμ και αν ξέρει. Ισχύει αυτό, όμως το κάθε φόρουμ και το κάθε σάιτ έχει τη δική του κουλτούρα. Δεν έχουν όλα τα φόρουμ την ίδια κουλτούρα. Το παρόν φόρουμ υποτίθεται ότι είναι ένα φόρουμ για σοβαρούς ανθρώπους. Εσύ αυτό βλέπεις, βλέπεις να υπάρχει σοβαρότητα; Εντάξει δεν λέμε να φοράμε και γραβάτες, αλλά ούτε μπορούμε και όλα να τα παίρνουμε στο χαλαρό και στην πλάκα. Και τα δύο χρειάζονται, ακόμα και η "πλάκα" μια τέχνη είναι, όμως στα πλαίσια που ο χώρος δεν γίνεται σκουπιδότοπος. Όταν ανοίγονται δέκα θέματα χωρίς ορισμένο περιεχόμενο και χωρίς ποιότητα λόγου, τότε ο χώρος γίνεται σκουπιδότοπος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ρακοσυλλέκτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
55 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2011, 13:42:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Παρατήρηση: Όχι να γράφουν κείμενα γενικά, να ανοίγουν καινούρια θέματα. Το να ανοίγεις ένα θέμα δεν είναι καθόλου εύκολο και καθόλου μικρή ευθύνη. Όλα τα μέλη που μπαίνουν σε αυτό το φόρουμ, νομίζουν ακριβώς αυτό, ότι θα πετάξουν ένα θεματάκι με greklish ή ελληνικά και θα το κοιτάνε μια φορά το μήνα για το αν έχει απαντήσεις. Δεν είναι έτσι.
Π.χ. εσύ που ΚΑΙ είσαι πάνω απο μια βδόμαδα στο φόρουμ ΚΑΙ έχεις πάνω απο 20 μηνύματα ΚΑΙ δεν έχεις προβλήματα έκφρασης - ορθογραφίας κλπ, έφτιαξες ένα θέμα στο ΠΑΡΑΞΕΝΟ που δεν θα έπρεπε να το φτιάξεις, γιατί υπήρχαν ήδη ένα σωρό θέματα στα οποία μπορούσες να κάνεις ποστ. Πόσω μάλλον ένα άλλο μέλος, που δεν θα έχει τις δεξιότητες τις δικές σου (τα περισσότερα νέα μέλη δεν τις έχουνε) και τις αντιληπτικές ικανότητες.
Είπες ότι ένα μέλος μπορεί να έχει συμμετάσχει σε άλλα φόρουμ και αν ξέρει. Ισχύει αυτό, όμως το κάθε φόρουμ και το κάθε σάιτ έχει τη δική του κουλτούρα. Δεν έχουν όλα τα φόρουμ την ίδια κουλτούρα. Το παρόν φόρουμ υποτίθεται ότι είναι ένα φόρουμ για σοβαρούς ανθρώπους. Εσύ αυτό βλέπεις, βλέπεις να υπάρχει σοβαρότητα; Εντάξει δεν λέμε να φοράμε και γραβάτες, αλλά ούτε μπορούμε και όλα να τα παίρνουμε στο χαλαρό και στην πλάκα. Και τα δύο χρειάζονται, ακόμα και η "πλάκα" μια τέχνη είναι, όμως στα πλαίσια που ο χώρος δεν γίνεται σκουπιδότοπος. Όταν ανοίγονται δέκα θέματα χωρίς ορισμένο περιεχόμενο και χωρίς ποιότητα λόγου, τότε ο χώρος γίνεται σκουπιδότοπος.

Τώρα μάλιστα, επειδή μάλλον εχω κάποιο πρόβλημα σε κάθε ενότητα έχω την δυνατότητα να βλέπω μέχρι 20 θέματα, δεν μου δείχνει κάτι άλλο,
γιαυτό και έκανα το λάθος, συνήθισα να βλέπω όλα τα θέματα σε άλλα φόρουμ.

Σοβαρότητα ομολογώ πως δεν βλέπω πουθενά, πόσο μάλλον απο άτομα που είναι καιρό εδώ μέσα βλέποντας τις πόσες απαντήσεις έχουν στο προφίλ τους..Όταν λοιπόν ένας άνθρωπος που χει καιρό εδώ μέσα,
κάθετε και γράφει ότι μπούρδα του ρθει πως περιμένεις απ τα νέα μέλη να ναι σοβαρά; κατάλαβες τι εννοώ , όχι εσένα.

Συμφωνώ στο όχι πολλά θέματα, και αν μπαίνουν παραπάνω θέματα απο 2-3 απο ένα άτομο μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα θα πρέπει να μπορεί να τα στηρίζει κιόλας ! Έτσι συμφωνώ.

'' Μη εν πολλοίς ολίγα λέγε, αλλ` εν ολίγοις πολλά ''Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2011, 14:04:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αμοθεν
μηπως λεγεται ντοκτορ;;;;;;;;;;;;;;;;

μηπως λεγεται zip;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;


μηπως λεγεται γιαννης ψευτης;;;;;;;;;



Ο καθένας θα μπορούσε να είναι/γίνει
quote:
ποιος εισαι, ρε μεγαλε, που γνωριζεις αν εχουν τα λογια μου λογικη συνεπεια στους αλλους;;;
Θα σου δώσω μια βοήθεια: Δεν ειμαι μάντης ή μέντιουμ.
quote:
και ποιοι ειναι αυτοι οι αλλοι,μηπως μπορεις να τους πεις και σε μας ωστε να τους ρωτησουμε;;;

Αμέ. Άνοιξε τη λίστα με τα μέλη του φόρουμ, βρες τα ενεργά και κάνε "τικ" σε κάθε άτομο που καταλαβαίνει όσα λες. Όταν φτάσεις στο πρώτο τικ... χτύπα μου.
quote:
Ρακοσυλλέκτης
Τώρα μάλιστα, επειδή μάλλον εχω κάποιο πρόβλημα σε κάθε ενότητα έχω την δυνατότητα να βλέπω μέχρι 20 θέματα, δεν μου δείχνει κάτι άλλο,
γιαυτό και έκανα το λάθος, συνήθισα να βλέπω όλα τα θέματα σε άλλα φόρουμ.
Δεν έχεις πρόβλημα. Για κοίτα τον "περιβάλλοντα" χώρο του φόρουμ, ποιες δυνατότητες σου δίνει;
quote:
Σοβαρότητα ομολογώ πως δεν βλέπω πουθενά, πόσο μάλλον απο άτομα που είναι καιρό εδώ μέσα βλέποντας τις πόσες απαντήσεις έχουν στο προφίλ τους..Όταν λοιπόν ένας άνθρωπος που χει καιρό εδώ μέσα,
κάθετε και γράφει ότι μπούρδα του ρθει πως περιμένεις απ τα νέα μέλη να ναι σοβαρά; κατάλαβες τι εννοώ , όχι εσένα.
Όχι μη με βγάζεις είμαι και εγώ μέσα σε αυτούς, και εγώ θα πω μπούρδες ή θα πω κάτι που θα είναι απλά για τη πλάκα, αλλά η πελιοψηφία αυτών που λέω δεν είναι πλάκες.
quote:
Συμφωνώ στο όχι πολλά θέματα, και αν μπαίνουν παραπάνω θέματα απο 2-3 απο ένα άτομο μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα θα πρέπει να μπορεί να τα στηρίζει κιόλας ! Έτσι συμφωνώ.

Τώρα που το σκέφτομαι, θα μπορούσε απλά να μπει ένα χρονικό περιθώριο μετά από τη στιγμή που καποιος ανοίξει ένα θέμα. Αν δηλαδή ανοίξεις τώρα ένα θέμα, να έχεις τη δυνατότητα να ξαναοίξεις αλλο μετά απο καμιά βδομάδα.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 12/11/2011 14:06:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2011, 14:05:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ζιπ
Θα έχεις πολύ δουλειά ,όταν με το καλό επιστρέψεις!

quote:
Ρακος
και συμμετέχει ενεργά στο συγκεκριμένο ποστ ,
όπου το παίζει και πάλι υπεράνω και το κορυφαίο,
συμφωνεί σε πολλά που δεν κάνει ο ίδιος.

Και ποιά παρακαλώ είναι τα πολλά που συμφωνώ και δεν κάνω?
Να τα αναφέρεις ένα-ενα και με αποδεικτικά στοιχεία.
Αλλοιώς λές <,αρλούμπες>>.

quote:
Ρακος
Σοβαρότητα ομολογώ πως δεν βλέπω πουθενά,


Αλήθεια,δεν βλέπεις σοβαρότητα στο esoterica?
Γιατι το λές αυτό?Επειδή ανέχεται όλων των ειδών τα...είδη?
Πήγαινε καλύτερα στα φόρουμ της ΟΟΔΕ,όπου βρε αδελφέ,στο κάτω-κάτω,θα ακούγεται και η φωνή σου.Είπαμε να δίνουμε βήμα σε όλους,ακόμη και σε άτομα,που μας αποκαλούν γουρούνια,αλλά ξεπερνάς τα όρια της ανοχής,όπου η νοημοσύνη μας δοκιμάζεται και πρέπει να διαλέξουμε μεταξύ ειρωνικής ή κατά μέτωπον επιθετικής άμυνας!!!

Κατά τα άλλα διακαιούσαι να λές οτι επιθυμείς,αλλά θα αναγνωρίζεις το αυτο δικαίωμα και στους υπόλοιπους.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2011, 14:22:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν προτίθεμαι να κουβεντιάσω με διαστρεβλωτές και κατά συρροή υβριστές.
Παραθέτω απλά την παρέμβαση της Αμαλίας στην αντιπαράθεσή μου με τον υβριστή “αμοθεν”, γιατί τα γραπτά μένουν .

Απεστάλη στις 29/08/2011 05.04,31 απο την Αμαλία στο θέμα “Ασκήσεις αποκωδικοποίησης της Οδύσσειας........”

quote:
αμοθεν:
Α Μ Α Λ Ι Α
μηπως φερνει στο μυαλο σου μια προσωπικου τυπου αντιπαραθεση,η εμπλοκη του γιαννηψευτη,σ'αυτο, αλλα και σε ολα τα θεματα μου και οχι μια αντιπαραθεση αποψεων; ; ;


Αμαλία

ο gianipseftis στο θέμα αυτό αντιπαρατίθεται με επιχειρήματα σε όσα έχεις γράψει. Το ίδιο έχουν κάνει και άλλοι που συζητούν μαζί σου και έχουν εισπράξει απαξιώσεις και απαντήσεις του τύπου "μιλάει ο διδάσκαλος από τον θρόνο του". Να σου θυμήσω μήπως πως από την αρχή του θέματος, ο Dr Jekyll Mr Hyde σου απευθύνει ένα ευγενέστατο μήνυμα με τις ενστάσεις του(Απεστάλη: 12/08/2011, 00:34:17) και μια εύλογη ερώτηση (Απεστάλη: 12/08/2011, 00:55:23 ) για τα οποία τον αποπαίρνεις κατηγορώντας τον μαζί με τον ΩΡΙΩΝΑ ως λασπολόγο; Ότι αντιμετωπίζεις κάθε εύλογη ένσταση στα όσα από καθέδρας γράφεις ως αντιδημιουργικές ενοχλήσεις;
Από την αρχή του θέματος ο gianipseftis σου θέτει λογικότατες και ξεκάθαρες ερωτήσεις τις οποίες εσύ απαξιώνεις π.χ. "Για οσους εχετε μεινει στο «δενδρακι» που ακουει στο ονομα ,αστρονομικα δεδομενα των στιχων της ΟΔΥΣΣΕΙΑΣ.Εχει καλως,καλα να περνατε." και στις οποίες απαντάς με... επιεικώς αστειότητες του τύπου "Μεινε μαζι μου,σε λιγο Ο ΜΕΝΤΗΣ_ΑΘΗΝΑ θα σου εξηγησει «ποιος» δινει την εντολη όταν απλωνεις το χερι σου να πιασεις το κωλαρακι της γκομενιτσας διπλα σου."
Επίσης, τι σημαίνει το "νεαρός" και το "ανώνυμος" στη φράση που του απευθύνεις: "δηλωση του νεαρου ανωνυμου γιαννηψευτη" (Απεστάλη: 27/08/2011, 12:14:23)
Ποια σχέση έχει με τη συζήτηση η όποια ηλικία μπορεί να έχει ο gianipseftis, που εν προκειμένω τη χρησιμοποιείς με έναν απαξιωτικό χαρακτήρα και γιατί διατυμπανίζεις το γεγονός ότι δεν συμμετέχει με ονοματεπώνυμο όπως κάνεις εσύ; Είδες πουθενά γραμμένο το ότι είναι υποχρεωτικό να αναφέρει κανείς το όνομα και το επίθετό του; Ή μήπως το ότι το να το αναφέρει ή να μην το αναφέρει κανείς αποτελεί κριτήριο ορθότητας των απόψεών του;
Μάλλον έχεις παρεξηγήσει εσύ (ή ο ΜΕΝΤΗΣ - ΑΘΗΝΑ, δεν ξέρω κιόλας σε ποιον να απευθυνθώ) τα πράγματα με το πώς γίνεται μια συζήτηση. Δεν μπορείς να λες ότι θέλεις και να μην περιμένεις αντίδραση από τους άλλους! Τι περιμένεις; Χειροκροτήματα και "πες κι άλλα δάσκαλε να σε ακούσουμε"; Οι αντιρρήσεις, τα ερωτήματα και οι ενστάσεις που έχεις δεχτεί είναι μέσα στα πλαίσια μιας υγιούς αντιπαράθεσης. Αυτή είναι η άποψή μας γενικότερα.
Αν θες και τη δική μου γνώμη, θα μπορούσαν να υπάρξουν πολλοί που θα ήταν λιγότερο ευγενικοί από τον gianipseftis στις ενστάσεις τους, εφόσον με αυθάδεια γράφεις εντελώς ανυπόστατες και αναπόδεικτες μεγαλοστομίες και ενοχλείσαι κιόλας που διαφωνούνε μαζί σου!!!
αμοθεν
αν θέλεις να αλλάξεις στάση και να μην αντιμετωπίζεις τις αντιρρήσεις με απαξίωση και αφ' υψηλού αλλά επί της ουσίας, εδώ είναι ο χώρος που μπορείς να το κάνεις. Οι αντιδράσεις που έχεις εισπράξει είναι ανάλογες του τρόπου που διατυπώνεις τις απόψεις σου και της ελλειπούς επιχειρηματολογίας με την οποία προσπαθείς να τις στηρίξεις.
Φιλικά


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2011, 14:25:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ntoctor
Κατα τη γνώμη μου, ένα μέλος που έχει λιγότερο από μια εβδομάδα στο φόρουμ και λιγότερο απο είκοσι μηνύματα, δεν θα έπρεπε να έχει το δικαίωμα να ανοίγει παραπάνω απο ένα θέμα στο φόρουμ, παραμόνο με ειδική άδεια.

Ντοκτορ
Διαφωνώ 100% με αυτή σου την προσέγγιση.
Ο διαχωρισμός σε παλιά και νέα μέλη κατά την δική μου γνώμη δεν είναι ορθολογικός και κομμάτι μου μοιάζει ρατσιστικός.
Αυτό που είναι ενοχλητικό και βαρετό, είναι η ταυτόχρονη ανάρτηση πολλαπλών θεμάτων, με σχετικά ίδιο αντικείμενο.
Ακόμη ποιο εξοργιστικό είναι ο θεματοθέτης να μην συμμετέχει στη συζήτηση του θέματος, και αντί να απαντά σε ενδεχόμενες απορίες ή αντίθετες απόψεις, συνεχίζει ακάθεκτος το ποιήματα του προσθέτοντας και νέα στοιχεία, με ένα μονότονο μονόλογο..

quote:
Τι εννοώ όταν λέω "κλειστό χαρακτήρα";
Εννοώ ότι γράφουν τις απόψεις τους, χωρίς να τους ενδιαφέρει ποια είναι η ανταπόκριση των άλλων. Με άλλα λόγια δεν γράφουν για τους αναγνώστες, αλλά γράφουν για τους εαυτούς τους. Αν έγραφαν για τους αναγνώστες, τότε θα τους ενδιέφερε να έχουν και λογική συνέπεια τα όσα γράφουν, να γίνονται δηλαδή κατανοητά.
Αντ'αυτού, όταν οι άλλοι ζητάνε διευκρινίσεις, απαντήσεις ή επιχειρηματολογία σχετικά με κάποια απ' τα πράγματα που αναφέρουν, τα εν λόγω άτομα είτε γυρνάνε την πλάτη, είτε προβάλλουν κυριολεκτικά απίθανα επιχειρήματα.

Εδώ συμφωνώ 100%

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2011, 14:26:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε Εαρινέ γύρισες?
Τι έγινε τελικά, θα συμπεθεριάσουμε.
Έχει κάποια άλλη σεμνή θυγατέρα η Αννούλα μας?
Λέω αν είμαι και εγώ τυχερός..........
μπορεί να γίνουμε μπατζανάκηδες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αμοθεν
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
516 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2011, 14:57:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για την αποκατάσταση της αλήθειας σε ότι αφορά τις κατηγορίες εναντίον μου για άρνηση διαλόγου με τα μελή του φόρουμ έχω να δηλώσω τα εξής.

Ουδέποτε αρνήθηκα το διάλογο.

Όποιος Έχει στοιχεία για το αντίθετο ,παρακαλώ να τα καταθέσει για να του ζητήσω συγνωμη.

Όμως υπάρχουν και αυτονοητα,όπως,

Δεν κάνω διάλογο με κάποιον που βρίζει και λοιδορεί τις θέσεις μου καθώς και έμενα τον ίδιο.

Θεωρώ ως προαπαιτούμενο μια συγνωμη από όσους ευτέλισαν και ειρωνεύτηκαν τις θέσεις μου για να ξαναρχίσει ο διάλογος.

Τελος είναι αυτονόητο για μένα πως δεν κάνω διάλογο με αποδεδειγμένα εγωπαθείς , αλαζόνες ,ξεγάνωτους τενεκέδες- ετερόφωτους ξερόλες.

Η συνδεση μου με την [αννα999] είναι το λιγωτερο κουτοπονηρη και ατυχης.

Παντα καλοπροαιρετα και φιλικα στο ονομα της αληθειας και της αναζητησης της αληθειας.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

---Sophie---
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
169 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2011, 15:08:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπον. Ειχα γραψει ενα μυνημα που μου ειπε ο Νικομαχος να το διαγραψω και επειδη δεν προλαβα απλα το αλλαζω και γραφω αυτο. Σορρυ.

Θα σε έστελνα στον διάολο...αλλά δεν μου φταίει και αυτός!

Edited by - ---Sophie--- on 12/11/2011 16:05:42

Edited by - ---Sophie--- on 12/11/2011 16:22:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2011, 15:16:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Sophie

Καλύτερα να το διαγράψεις αυτο το μήνυμα.
Θα δείς σύντομα γιατί.!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2011, 15:38:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Ακομη περιμενω την απαντηση σου στο επιχειρημα μου για την αγνοια των παλαιων ερευνητων στο ότι ο ΟΜΗΡΟΣ περιγραφει τον Γενετικο μας Κωδικα μεσα από τα γραπτα του.

Σου έχω πει τη γνώμη μου. Διαφωνώ απόλυτα με αυτή την υποκειμενική άποψη διότι στερείται κάθε λογικής τεκημρίωσης ή έστω μίας συγκριτικής μελέτης βασισμένης πάνω σε σοβαρή βιβλιογραφία που θα μπορούσε να οδηγήσει σε μία τέτοια πιθανότητα ή υπόνοια. Είναι δηλαδή ένα αυθαίρετο και ατεκμηρίωτο συμπέρασμα. Δικαίωμά σου εσύ να το πιστεύεις όμως όταν δεν μπορείς να αποδείξεις κάτι τότε είναι μάταιο να επιμένεις με τόσο πείσμα. Διότι και δεν πείθεις και εσύ θα ζοχαδιάζεις από όλα όσα ακούς και τα οποία οφείλονται πρωτίστως στο επηρμένο ύφος σοφού που επιχειρείς να προβάλλεις.
Και όταν λες ότι "αποχώρησες" για πότε ακριβώς μιλάς?

Η δε άννα τώρα λέει ας πούμε κάπου «Kαι τώρα απλά Άμοθεν, αναπαύου και ειρήνευε, θα γράψω το παρακάτω, θα στείλω την Ιερή Γνώση,πάντες θα γνωρίζουν και πάντες θα μανθάνουν». Και παντού γράφει σε αυτό το στυλ. Δηλαδή όταν διαβάζεις κάτι τέτοιο δύο τινά: ή θα πέσεις κάτω από τα γέλια και θα σου φτιάξει η μέρα από τη φαιδρότητα της περίπτωσης ή θα ενοχληθείς προσωπικά αλλά και για λογαριασμό του φόρουμ σκεφτόμενος τι μπορεί να γίνει με την προβληματική γραφή του εν λόγω ατόμου, το οποίο μάλιστα ούτε που καταδέχεται να περάσει από εδώ να μας εξηγήσει τι ρόλο βαράει. Όπως λένε και οι υπόλοιποι καλή η ελευθερία του λόγου των φόρουμ όμως όταν ένα άτομο κάνει κατάχρηση της ελευθερίας αυτής και μπαίνει σε κάθε θέμα γράφοντας διαρκώς ανοησίες τότε αρκετά μέλη ενοχλούνται ψάχνοντας να βρουν κάποια λύση. Διότι η ουσιαστική επικοινωνία που ήλπιζα εγώ με το εν λόγω άτομο φαίνεται παντελώς αδύνατη...

Και θέλω να ρωτήσω τους διαχειριστές: έχετε επιχειρήσει να επικοινωνήσει με το συγκεκριμένο άτομο? Και αν ναι ποιό ήταν το αποτέλεσμα?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2011, 15:58:00  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:



Edited by - stiv on 12/11/2011 16:40:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ρακοσυλλέκτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
55 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2011, 16:02:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αλήθεια,δεν βλέπεις σοβαρότητα στο esoterica?
Γιατι το λές αυτό?Επειδή ανέχεται όλων των ειδών τα...είδη?
Πήγαινε καλύτερα στα φόρουμ της ΟΟΔΕ,όπου βρε αδελφέ,στο κάτω-κάτω,θα ακούγεται και η φωνή σου.Είπαμε να δίνουμε βήμα σε όλους,ακόμη και σε άτομα,που μας αποκαλούν γουρούνια,αλλά ξεπερνάς τα όρια της ανοχής,όπου η νοημοσύνη μας δοκιμάζεται και πρέπει να διαλέξουμε μεταξύ ειρωνικής ή κατά μέτωπον επιθετικής άμυνας!!!

Κατά τα άλλα διακαιούσαι να λές οτι επιθυμείς,αλλά θα αναγνωρίζεις το αυτο δικαίωμα και στους υπόλοιπους.


Ποιο esoterica;; Μίλησα για την σελίδα ή για κάποιΟ άτομΟ της σελιδας,
σε παρακαλώ πολύ μη διαστρεβλώνεις τα λόγια μου, αν με χάλαγε το σαιτ δεν θα έκανα εγγραφή, το που θα πάω εγώ πότε θα πάω εγώ..και τι θα κάνω άσε να ναι θέμα δικό μου και τον αρμόδιων που επιτρέπουν στο ποιος θα ναι μέσα στην σελίδα και ποιος όχι..

Κουμάντο στην οικογένεια σου όχι σε μένα.
Ποια νοημοσύνη ΣΑΣ μίλησα για πολλούς ή έκανα αναφορά μόνο το όνομά σου;
Διάλεξε ότι θες..μπορώ και έτσι μπορώ και αλλιώς, εκτός αν κάποιο μέλος εδώ μέσα ένιωσε το ίδιο με σένα απο τα γραφόμενά μου
δλδ να αναφέρομαι σε κάποιον άλλο προσωπικά πέρα απο σένα.

Εκτός αν νιώθεις πολλοί, πολλαπλές προσωπικότητες ..
Τότε μιλώ στον πληθυντικό αν σε βολεύει.
Σέβομαι όποιον με σέβεται.


'' Μη εν πολλοίς ολίγα λέγε, αλλ` εν ολίγοις πολλά ''Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

---Sophie---
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
169 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2011, 16:08:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγω το αλλαξα, αλλα υπαρχει ακομα στο quote του stiv. Αν μπορεις stiv σβησ'το και εσυ. Τελικα γιατι ειπες να το διαγραψω νικομαχε?

Θα σε έστελνα στον διάολο...αλλά δεν μου φταίει και αυτός!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2011, 16:39:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εγω το αλλαξα, αλλα υπαρχει ακομα στο quote του stiv. Αν μπορεις stiv σβησ'το και εσυ. Τελικα γιατι ειπες να το διαγραψω νικομαχε?

Θα σε έστελνα στον διάολο...αλλά δεν μου φταίει και αυτός!


Επειδή Sophie,

Δεν πρόκειται για νεο μέλος,αλλά για troll και θέλησα να σε προστατέψω απο τυχόν υβριστική απάντηση λόγω του νεαρού της ηλικίας σου.Αν και κατα βάθος πιστεύω οτι και ο ίδιος δεν θα σου απαντούσε σκεπτόμενος το ίδιο.ποτε δεν ξέρεις όμως και έτσι καλύτερα φύλαγε τα ρούχα σου...


Σταυρο

Τι να σου πώ?Νομίζεις οτι πρέπει να υπάρχει η πρόκληση?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2011, 16:42:36  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καθαρισα την μπουγάδα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2011, 16:46:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

καθαρισα την μπουγάδα



Ημουν σίγουρος!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αμοθεν
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
516 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2011, 17:20:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote kost
========================================================

quote:
Ακομη περιμενω την απαντηση σου στο επιχειρημα μου για την αγνοια των παλαιων ερευνητων στο ότι ο ΟΜΗΡΟΣ περιγραφει τον Γενετικο μας Κωδικα μεσα από τα γραπτα του.
============================
Σου έχω πει τη γνώμη μου. Διαφωνώ απόλυτα με αυτή την υποκειμενική άποψη διότι στερείται κάθε λογικής τεκημρίωσης ή έστω μίας συγκριτικής μελέτης βασισμένης πάνω σε σοβαρή βιβλιογραφία που θα μπορούσε να οδηγήσει σε μία τέτοια πιθανότητα ή υπόνοια. Είναι δηλαδή ένα αυθαίρετο και ατεκμηρίωτο συμπέρασμα. Δικαίωμά σου εσύ να το πιστεύεις όμως όταν δεν μπορείς να αποδείξεις κάτι τότε είναι μάταιο να επιμένεις με τόσο πείσμα. Διότι και δεν πείθεις και εσύ θα ζοχαδιάζεις από όλα όσα ακούς και τα οποία οφείλονται πρωτίστως στο επηρμένο ύφος σοφού που επιχειρείς να προβάλλεις.
Και όταν λες ότι "αποχώρησες" για πότε ακριβώς μιλάς?

Η δε άννα τώρα λέει ας πούμε κάπου «Kαι τώρα απλά Άμοθεν, αναπαύου και ειρήνευε, θα γράψω το παρακάτω, θα στείλω την Ιερή Γνώση,πάντες θα γνωρίζουν και πάντες θα μανθάνουν». Και παντού γράφει σε αυτό το στυλ. Δηλαδή όταν διαβάζεις κάτι τέτοιο δύο τινά: ή θα πέσεις κάτω από τα γέλια και θα σου φτιάξει η μέρα από τη φαιδρότητα της περίπτωσης ή θα ενοχληθείς προσωπικά αλλά και για λογαριασμό του φόρουμ σκεφτόμενος τι μπορεί να γίνει με την προβληματική γραφή του εν λόγω ατόμου, το οποίο μάλιστα ούτε που καταδέχεται να περάσει από εδώ να μας εξηγήσει τι ρόλο βαράει. Όπως λένε και οι υπόλοιποι καλή η ελευθερία του λόγου των φόρουμ όμως όταν ένα άτομο κάνει κατάχρηση της ελευθερίας αυτής και μπαίνει σε κάθε θέμα γράφοντας διαρκώς ανοησίες τότε αρκετά μέλη ενοχλούνται ψάχνοντας να βρουν κάποια λύση. Διότι η ουσιαστική επικοινωνία που ήλπιζα εγώ με το εν λόγω άτομο φαίνεται παντελώς αδύνατη...

Και θέλω να ρωτήσω τους διαχειριστές: έχετε επιχειρήσει να επικοινωνήσει με το συγκεκριμένο άτομο? Και αν ναι ποιό ήταν το αποτέλεσμα?
===========================================================


ωστε αυτη ειναι η γνωμη σου!!!

τωρα ολα αποκτουν νοημα για μενα.

ο δομημενος και σωστος λογος σου σε συνδυασμο με το 12χρονο επιχειρημα σου,που ακολουθει την λαμπρη σκεψη σου, μ'αφινει στην κυριολεξια αφωνο.


να περνας καλα οπου και αν βρισκεσαι.


παντα καλοπροαιρετα και φιλικα στο ονομα της γνωσης και της αναζητησης
αληθειας.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αμοθεν
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
516 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2011, 17:23:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote kost
========================================================

quote:
Ακομη περιμενω την απαντηση σου στο επιχειρημα μου για την αγνοια των παλαιων ερευνητων στο ότι ο ΟΜΗΡΟΣ περιγραφει τον Γενετικο μας Κωδικα μεσα από τα γραπτα του.
============================
Σου έχω πει τη γνώμη μου. Διαφωνώ απόλυτα με αυτή την υποκειμενική άποψη διότι στερείται κάθε λογικής τεκημρίωσης ή έστω μίας συγκριτικής μελέτης βασισμένης πάνω σε σοβαρή βιβλιογραφία που θα μπορούσε να οδηγήσει σε μία τέτοια πιθανότητα ή υπόνοια. Είναι δηλαδή ένα αυθαίρετο και ατεκμηρίωτο συμπέρασμα. Δικαίωμά σου εσύ να το πιστεύεις όμως όταν δεν μπορείς να αποδείξεις κάτι τότε είναι μάταιο να επιμένεις με τόσο πείσμα. Διότι και δεν πείθεις και εσύ θα ζοχαδιάζεις από όλα όσα ακούς και τα οποία οφείλονται πρωτίστως στο επηρμένο ύφος σοφού που επιχειρείς να προβάλλεις.
Και όταν λες ότι "αποχώρησες" για πότε ακριβώς μιλάς?

Η δε άννα τώρα λέει ας πούμε κάπου «Kαι τώρα απλά Άμοθεν, αναπαύου και ειρήνευε, θα γράψω το παρακάτω, θα στείλω την Ιερή Γνώση,πάντες θα γνωρίζουν και πάντες θα μανθάνουν». Και παντού γράφει σε αυτό το στυλ. Δηλαδή όταν διαβάζεις κάτι τέτοιο δύο τινά: ή θα πέσεις κάτω από τα γέλια και θα σου φτιάξει η μέρα από τη φαιδρότητα της περίπτωσης ή θα ενοχληθείς προσωπικά αλλά και για λογαριασμό του φόρουμ σκεφτόμενος τι μπορεί να γίνει με την προβληματική γραφή του εν λόγω ατόμου, το οποίο μάλιστα ούτε που καταδέχεται να περάσει από εδώ να μας εξηγήσει τι ρόλο βαράει. Όπως λένε και οι υπόλοιποι καλή η ελευθερία του λόγου των φόρουμ όμως όταν ένα άτομο κάνει κατάχρηση της ελευθερίας αυτής και μπαίνει σε κάθε θέμα γράφοντας διαρκώς ανοησίες τότε αρκετά μέλη ενοχλούνται ψάχνοντας να βρουν κάποια λύση. Διότι η ουσιαστική επικοινωνία που ήλπιζα εγώ με το εν λόγω άτομο φαίνεται παντελώς αδύνατη...

Και θέλω να ρωτήσω τους διαχειριστές: έχετε επιχειρήσει να επικοινωνήσει με το συγκεκριμένο άτομο? Και αν ναι ποιό ήταν το αποτέλεσμα?
===========================================================


ωστε αυτη ειναι η γνωμη σου!!!

τωρα ολα αποκτουν νοημα για μενα.

ο δομημενος και σωστος λογος σου σε συνδυασμο με το επιχειρημα σου,που ακολουθει την λαμπρη σκεψη σου, μ'αφινει στην κυριολεξια αφωνο.


να περνας καλα οπου και αν βρισκεσαι.


παντα καλοπροαιρετα και φιλικα στο ονομα της γνωσης και της αναζητησης
αληθειας.




Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αμοθεν
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
516 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2011, 17:26:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

quote kost
========================================================

quote:
Ακομη περιμενω την απαντηση σου στο επιχειρημα μου για την αγνοια των παλαιων ερευνητων στο ότι ο ΟΜΗΡΟΣ περιγραφει τον Γενετικο μας Κωδικα μεσα από τα γραπτα του.
============================
Σου έχω πει τη γνώμη μου. Διαφωνώ απόλυτα με αυτή την υποκειμενική άποψη διότι στερείται κάθε λογικής τεκημρίωσης ή έστω μίας συγκριτικής μελέτης βασισμένης πάνω σε σοβαρή βιβλιογραφία που θα μπορούσε να οδηγήσει σε μία τέτοια πιθανότητα ή υπόνοια. Είναι δηλαδή ένα αυθαίρετο και ατεκμηρίωτο συμπέρασμα. Δικαίωμά σου εσύ να το πιστεύεις όμως όταν δεν μπορείς να αποδείξεις κάτι τότε είναι μάταιο να επιμένεις με τόσο πείσμα. Διότι και δεν πείθεις και εσύ θα ζοχαδιάζεις από όλα όσα ακούς και τα οποία οφείλονται πρωτίστως στο επηρμένο ύφος σοφού που επιχειρείς να προβάλλεις.
Και όταν λες ότι "αποχώρησες" για πότε ακριβώς μιλάς?

Η δε άννα τώρα λέει ας πούμε κάπου «Kαι τώρα απλά Άμοθεν, αναπαύου και ειρήνευε, θα γράψω το παρακάτω, θα στείλω την Ιερή Γνώση,πάντες θα γνωρίζουν και πάντες θα μανθάνουν». Και παντού γράφει σε αυτό το στυλ. Δηλαδή όταν διαβάζεις κάτι τέτοιο δύο τινά: ή θα πέσεις κάτω από τα γέλια και θα σου φτιάξει η μέρα από τη φαιδρότητα της περίπτωσης ή θα ενοχληθείς προσωπικά αλλά και για λογαριασμό του φόρουμ σκεφτόμενος τι μπορεί να γίνει με την προβληματική γραφή του εν λόγω ατόμου, το οποίο μάλιστα ούτε που καταδέχεται να περάσει από εδώ να μας εξηγήσει τι ρόλο βαράει. Όπως λένε και οι υπόλοιποι καλή η ελευθερία του λόγου των φόρουμ όμως όταν ένα άτομο κάνει κατάχρηση της ελευθερίας αυτής και μπαίνει σε κάθε θέμα γράφοντας διαρκώς ανοησίες τότε αρκετά μέλη ενοχλούνται ψάχνοντας να βρουν κάποια λύση. Διότι η ουσιαστική επικοινωνία που ήλπιζα εγώ με το εν λόγω άτομο φαίνεται παντελώς αδύνατη...

Και θέλω να ρωτήσω τους διαχειριστές: έχετε επιχειρήσει να επικοινωνήσει με το συγκεκριμένο άτομο? Και αν ναι ποιό ήταν το αποτέλεσμα?
===========================================================


ωστε αυτη ειναι η γνωμη σου!!!

τωρα ολα αποκτουν νοημα για μενα.

ο δομημενος και σωστος λογος σου σε συνδυασμο με το επιχειρημα σου,που ακολουθει την λαμπρη σκεψη σου, μ'αφινει στην κυριολεξια αφωνο.


εχω ενημερωσει πως η συνδεση μου με τη αννα ειναι κουτοπονηρη και ατυχης.Γιατι επιμενεις;;;


να περνας καλα οπου και αν βρισκεσαι.


παντα καλοπροαιρετα και φιλικα στο ονομα της γνωσης και της αναζητησης
αληθειας.






Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αμοθεν
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
516 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2011, 17:30:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[
[/quote]

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αμοθεν
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
516 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2011, 17:40:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

συγνωμη για το μπερδεμα το 12χρονο δεν ισχυει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2011, 18:19:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Βρε Εαρινέ γύρισες?
Τι έγινε τελικά, θα συμπεθεριάσουμε.
Έχει κάποια άλλη σεμνή θυγατέρα η Αννούλα μας?
Λέω αν είμαι και εγώ τυχερός..........
μπορεί να γίνουμε μπατζανάκηδες.



Mα δεν είχα πάει πουθενά , εδώ γύρω ήμουν και παρακολουθούσα , απλά δεν έβρισκα το λόγο να τοποθετηθώ σε κάτι...
Πάντως το "τα παιδία παίζει.." βρίσκει απόλυτη έκφραση στα τελευταία πόστ και είπα και γώ να συνδράμω ως γνήσιο παιδί...
Πέρα παο τ'αστεία πάντως , θεωρώ ότι δεν οδηγούν πουθενά οι προσωπικές εγκλήσεις και αντ-εγκλήσεις...και δεν υπάρχει σωστό και λάθος ή έτσι ή αλλοιώς...όλα είναι προσωπικές απόψεις του καθενός και με τις οποίες είναι άρρηκτα -προφανώς- συνδεδεμμένος και νοηματοδοτούμενος!
όπως και νά'χει το πράγμα , αυτά δεν εξέλειπαν και παλιότερα και θεωρώ ότι δεν θα εκ-λείψουν και στο σήμερα αλλα και στο αύριο...και θεωρώ ότι αυτό είναι "φυσιολογικό"...Αντίσταση απο την μια μεριά να δεχθούμε οτιδήποτε το νέο και αντίσταση απο την άλλη επίσης μεριά να κατανοηθεί η ακαμψία των πεισματικά αρνούμενων να κατανοήσουν αυτούς που σκάπτονται και ενεργούν "παραδοσιακά" θα έλεγα...
Πρόκειται για μια διαμάχη που διαρκεί μέσα στον χρόνο και τον διαπερνάει σαν κόκκινη γραμμή!
Όλα τα υπόλοιπα , μου θυμίζουν παιδικά καμώματα και παιχνίδια , του τύπου."Αυτός φταίει , άρχισε πρώτος και μετά τον έφτυσα και κλάμματα και όλα τα συναφή"...
Ή παιχνίδια του τύπου που παίζουν καθημερινά οι Μικρο-μέγαλοι , προσπαθώντας να κερδίσουν τις εντυπώσεις , ερωτώντας τους παρευρισκομένους..."Μα δεν έχω δίκιο.."??? ή "Μα εχω άδικο..πές μου σε παρακαλώ"???
Οι ερωτήσεις αυτές -Απο μόνες τους- προβάλλουν και το λάθος αλλα και στρεβλό της σκέψης και των ιδεών τους...των "Δογματικών ιδεών" τους , τις οποίες και οι ίδιοι δεν μπόρεσαν να αντιληφθούν αλλα και του ψυχισμού τους και δεν το λέω με κακή διάθεση και ούτε υπονοώ τίποτα αλλα θέλω να δείξω το χειραγωγούμενο του εαυτού τους/μας...
Δεν μπορεσαν να αντιληφθούν ότι δεν υπάρχει το σωστό και το λάθος -αυτά είναι εντελώς υποκειμενικά σε προσωπικό επίπεδο..- αλλα αυτό/ά ως έχει/ουν...
Ασφαλώς , όταν όμως κάποιος μπαίνει σε ένα δημόσιο διάλογο , θα πρέπει να είναι έτοιμος να αντικρύσει και την διαφορετική άποψη..τον διαφορετικο κώδικα πεποιθήσεων και την διαφορετική Θρησκευτική νοηματοδότηση , δεν μπορεί εισέρχεται σε έναν διάλογο για να επιβάλλει τις θέσεις του και τις απόψεις του και στην συνέχεια να κριτικάρει και να κατηγοριοποιήσει τον/ους απέναντί του , διότι τότε δεν μπήκε στον διάλογο για συζήτηση αλλα αυτό που προ-είπα να επιβάλλει τα ήδη θεωρούμενα απο τον ίδιο ως απολύτως σωστά και αδιαμφισβήτητα!
Δυστυχώς , σε επιπεδο συνενόησης και διαλόγου θεωρώ ότι είμαστε πάρα πολύ μακριά απο το επίπεδο που χρειάζεται και τα αποτελέσματα που εμφανίζονται εδώ , προβάλλουν και το επίπεδο της ίδιας της κοινωνίας μας και επίσης θεωρώ ότι τίποτα δεν είναι τυχαίο απ'ολα όσα μας συμβαίνουν...
Προσωπικά θεωρώ ότι ως άτομα όλοι είναι καλοί άνθρωποι και όλοι θέλουν ένα προσωπικό και κοινό καλό...ωστόσο στην πράξη "χαλάει" το πράμα , διότι υπάρχει ο ψυχολογικός εαυτός ... ο οποίος μας έχει δεσμεύεσει και έχει υφάνει ένα υφαντό με το οποίο μας έχει περιβάλλει απ'άκρου σ'άκρη , όλους μας...και δεν μας αφήνει να αναπνεύσουμε!
Ηρεμία παιδιά...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
---Sophie---
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
169 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2011, 19:49:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικομαχε σε ευχαριστω. Παντως εχω ξαναακουσει "υβριστικες απαντησεις" και μαλιστα και απο ατομα που εχουν το νεαρο της ηλικιας μου. Το μονο που εχω να πω για τετοια ατομα, οτι ηλικια και αν εχουν, ειναι οτι ειναι αξιολυπητα. Το ειχα υποπτευθει παντως οτι μπορει να ηταν troll. Αλλα που το καταλαβες οτι ειναι?

Θα σε έστελνα στον διάολο...αλλά δεν μου φταίει και αυτός!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2011, 19:59:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Άμοθεν, δεν συνεννοούματε...κανείς δεν σε συνέδεσε με το άλλο άτομο...κριτική γίνεται εδώ σε μέλη που εκφράζονται με άκαμπτο ύφος πεφωτισμένου, ανοίγοντας πολλά θεματα στο ίδιο στυλ και περιεχόμενο, με τρόπο που ενοχλεί κάποια άλλα μέλη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αμοθεν
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
516 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2011, 20:09:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

kost

εσυ εισαι ο "παλιος" κανε κατι.

οχι φυσικα να δινεις δικαιωμα στον γιαννη ψευτη,οπς λαθος,στον ζιπ να λεει τα δικα του.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αμοθεν
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
516 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2011, 20:13:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

εαρινε

μιλησες απλα και σοφα.

δεν μπορω παρα να σου δωσω τα συγχαρητηρια μου.

τα λεμε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2011, 20:45:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμοθεν

Πές μου σε παρακαλώ αν ισχύει το:<<οποιος δεν είναι μαζί μου,είναι εναντίον μου>> , στις σχέσεις σου με τους συνδίκτυους.Δεν είναι δυνατόν να μην καταλαβαίνεις οτι,μια τόσο πρωτοποριακή έρευνα,σαν την δική σου,θα τροφοδοτήσει πολλές απορίες και θα δρομολογήσει εξ ίσου πολλές αμφιβολίες.θεωρώ τουλάχιστον ατυχές το να λές:<< φέρτε μου στοιχεία που αποδεικνύουν το αντίθετο απο όσα παράλογα νομίζετε οτι λέω,για να το συζητήσουμε>> ή << για να συζητήσουμε θα μου ζητήσουν συγνώμη όλοι όσοι με χλεύασαν>>.

Δεν είναι τρόπος και όρος συζήτησης αυτός.Παραπέμπει σε απολυταρχισμό και υψίστη εγωκεντρικότητα.Ακόμη και αν αυτα που λές αποδειχθούν σωστά,θα παραμείνει το ύφος σου,ώς ανασταλτικός παράγων στην όποια θέληση για συγνώμη.
Αμοθεν όποιος αισθάνεται οτι πρέπει να σου ζητήσει συγνώμη,θα το κάνει μόνος του και οχι κατόπιν απαίτησής σου.Οπως π.χ. το έκανα εγώ,βλέποντας την προσπάθειά σου και τον κόπο σου,έστω κι αν οι πιθανότητες να επαληθευθείς είναι μικρότερες του 2%.

Υπάρχουν πολλοί τρόποι να κερδίσεις την συμπάθεια των αναγνωστών,ακόμη και αν δεν γνωρίζεις με ποιό τρόπο ακριβώς προχωράς σε μια τέτοια ερμηνεία,ενός απο τα πολυτιμότερα γραπτά της ανθρωπότητας.Αλλο είναι να θεωρείς πιθανή μια εποπτεία και μια επέμβαση εξωγήϊνου πολιτισμού,στο παρελθόν της Γης και άλλο να προσπαθείς να την εκμαιεύσεις μέσα απο αρχαία γραπτά,ερμηνεύοντας κατα το δοκούν και αποφεύγοντας επιτιμητικά την υποστήριξη των θέσεών σου.

Αμοθεν,επανελλειμένα εχω δηλώσει,οτι περιμένω το τέλος του έργου σου για να δω ολοκληρωμένο το σκεπτικό σου.Μην νομίζεις οτι θα αποφύγεις καίριες ερωτήσεις και τυχόν αμφισβητήσεις,επειδή διάκειμαι φιλικώς πρός τον κόπο σου.Αλλοι δεν εχουν την υπομονή να περιμένου και οφείλεις να το σεβαστείς και απαντάς σε οτι μπορείς.
Ελπίζω να είμαι κατανοητός!

Sophie

Δεν σε αγνοώ,αλλά καλύτερα να αρχίσεις να καταλαβαίνεις μόνη σου κάποια πράγματα,επειδή εχει πιο μεγάλη αξία να << ανακαλύπτεις>> παρά να σου τα λένε άλλοι!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy