ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Μηδεμία τεκμηρίωση ανεκτή αφρόνως (Ένα μικρό διάλειμμα στην τεκμηριωμένη γνώση Νο.2)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 7
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2012, 09:27:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Κατά καιρούς στα διάφορα τόπικς, μίλησα για σκότος πλήρες φωτός αναφερόμενος στην πριν από τη μεγάλη έκρηξη κατάσταση.
- Για μεγάλη φωταψία αντί για μεγάλη έκρηξη.
- Για ένα σύμπαν με συνείδηση, επιθυμίες και συναισθήματα.
- Για το συμπαντικό /ανθρώπινο δράμα του οποίου η ενότητα σύμπαν/άνθρωπος είναι σεναριογράφος, σκηνοθέτης , ηθοποιός και θεατής συγχρόνως.
-Για ένα σύμπαν που αναπροσδιορίζεται από της εμπειρίες του, μέρος των οποίων είναι η συνειδήσεις των ανθρωπίνων , αλλά και άλλων ομοιουσίων με τα ανθρώπινα ,όντων.
- Για ένα σύμπαν που δεν έχει τελικό σκοπό , ούτε αρχή, ούτε τέλος και που η Ανάγκη (ένα αδιευκρίνιστο δικό του κάτι) το έλκει και το απωθεί αναγκάζοντάς το σε σπειροειδείς εναλλαγές ύπαρξης ανυπαρξίας και αναπροσδιορισμού.
-Και τώρα Νικόμαχε, σχετικά με το γαλακτικό κέντρο ,ήθελα να πω ότι έχω διαισθανθεί ότι εκεί υπάρχει μια κατάσταση στην οποία συντελείται η επεξεργασία (δεν είναι η καταλληλότερη λέξη, αλλά δεν βρίσκω άλλη) συνείδησης , είναι κατά κάποιο τρόπο το εργαστήριο του σύμπαντος μας ,του γαλαξία μας , στο οποίο συγκεντρώνονται όλες οι επί μέρους συνειδήσεις όλων όσων υπάρχουν μέσα σε αυτό κρατιόνται οι καταλληλότερες, στέλνονται στο πυρ το εξώτερο οι ακατάλληλες -εξαγνισμός-και όταν έρθει η στιγμή, γίνεται ένα άλμα στη συνείδηση του γαλαξία και όλων των μυριάδων μερών του. Ένα κβαντικό συνειδησιακό άλμα.
Τι δουλειά έχει η εντροπία σε όλα αυτά; Μα αν ισχύουν όλα αυτά που έχω διαισθανθεί, η εντροπία πάει περίπατο, δεν ισχύει. Ο δεύτερος νόμος της θερμοδυναμικής πάει στο μουσείο των νοητικών απολιθωμάτων μαζί με τη ειδική και γενική σχετικότητα και με άλλες σπουδαίες ‘’ανακαλύψεις’’, οι οποίες όμως –και το τονίζω αυτό-παίξανε το ρόλο τους, βάλανε το λιθαράκι τους στο οικοδόμημα της ανθρώπινης άρα της συμπαντικής συνείδησης.
Σε κάποιο τόπικ είχα τολμήσει να πω, ότι η επιστήμη χωρίς να το έχει συνειδητοποιήσει , μπουσουλάει προς τα πίσω, προς την Αρχαία σοφία, προς την πηγή της γνώσης, προς το φωτεινό παρελθόν. Πιστεύω ότι κάποια στιγμή- που φαίνεται να μην είναι και πολύ μακριά- ο άνθρωπος θα ανακαλύψει την υπερβατική φυσική και έτσι την Αλήθεια για την ύπαρξή του.

Από πού μου βγήκαν όλα αυτά τα τρελά;
-Νομίζω, από τα ερεθίσματα που συνέλαβαν οι αισθήσεις μου και που άλλα καταγράφηκαν στο συνειδητό μου και άλλα- πολύ περισσότερα- στο ασυνείδητο μέρος της ύπαρξής μου κατά τη διάρκεια τις ζωής μου, από εμπειρίες της καθημερινότητας, από μελέτη βιβλίων, από μνήμες που ανασύρθηκαν με την επίδραση του συνειδητού και του ασυνείδητου και τέλος από υπερβατικές εμπειρίες. Κινητήρια δύναμη ήταν η ανάγκη να χορτάσω την πείνα μου και τη δίψα μου για γνώση.
Και ίσως να έχει κάποια σημασία … πεινάω από πολύ μικρός, τόσο μικρός , που πιστεύω ότι γεννήθηκα πεινασμένος.

-Ίσως όμως όλα αυτά να βγήκαν από το ταραγμένο μου μυαλό. Αν είναι έτσι , ελπίζω τουλάχιστον , με το αρνητικό μου παράδειγμα να συμβάλω, ώστε στην προσπάθεια σας να κορώσετε την πείνα σας και την δίψα σας για Γνώση να αποφεύγεται της ακατάλληλες τροφές.

Και για να μη ξεχαστώ....μέσα στις αναζητήσεις μας , ας βάζουμε και το ενδεχόμενο να είμαστε ένα είδος υβριδίου που δημιοούργησε ένα ομοιούσιο αλλά πολύ πιο εξελιγμένο από το ανθρώπινο όν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2012, 11:38:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σχετικά με τη "διαίσθηση",
πάντοτε θυμάμαι έναν καθηγητή Φυσικής που όλο το πιπίλιζε αυτό..."Σύμφωνα με τη φυσική μας Διαίσθηση"... θα ισχύει ή δεν θα ισχύει το τάδε ή το δείνα...

Πράγματι τη 'διαίσθηση' την παραδέχονται σχεδόν όλοι, ώς παράγοντα 'λήψης γνώσης' ή
'προσέγγισης γνώσης'
πέρα και έξω από τον 'ορθοκανονικό' νόμο της υφιστάμενης επιστήμης.
το αν είναι υπερ- ή υπό- ορθολογική όπως διευκρινίζει ο φίλος Κηφέας, συζητιέται.
Πάντως είναι εκεί παρούσα και Σεβαστή

Δεν είναι 'αλαθητη' αλλά μάλλον τις περισσότερες φορές βγαίνει σωστή.

Στα ειδικότερα τώρα, και μιας και λέτε για τη Μεγάλη Εκρηξη.

Η Μεγάλη Εκρηξη είναι μια θεωρία. Δηλαδή μπορεί να είναι έτσι, μπορεί και να μην είναι...

Και τι πάει να πεί μεγάλη έκρηξη?

Δηλαδή αν ας πούμε δείς μια μεγάλη φωτιά (στα τελευταία της, όχι όταν αρχίζει) μπορείς να κάνεις εμπειρογνωμοσύνη από τί και πώς και γιατί άρχισε? Αν ήταν τσιγάρο, γκαζάκι, εμπρηστής, κεραυνός, καλώδιο, ή βυτιοφόρο που τράκαρε πχ?

Εδώ δεν μπορεσε ο ιατροδικαστής να αποφανθεί αν βιάστηκε ή όχι η κακομοίρα η κοπελίτσα στην Πάρο, και τη μια έλεγε όχι και την άλλη τα γύρισε....
και θα βρούμε εμείς τί έγινε όταν έπαιζε με τα σπίρτα ο Θεός
(=οτιδήποτε μπορεί να σημαίνει αυτή η έννοια για τον καθένα και για την απαρχή του Σύμπαντος) ???



.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "

Edited by - PY8AGORAS on 11/08/2012 11:39:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2012, 15:32:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

(Δίόρθωση)
-Έτσι είναι σωστή η τελευταία παράγραφος του τελευταίου ποστ μου
11/08/2012. :

-Και για να μη ξεχαστώ....μέσα στις αναζητήσεις μας , ας βάζουμε και το ενδεχόμενο να είμαστε ένα είδος υβριδίου που δημιουργήθηκε από ένα ομοιούσιο αλλά πολύ πιο εξελιγμένο από το ανθρώπινο όν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2012, 16:42:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Notirk :

-Και για να μη ξεχαστώ....μέσα στις αναζητήσεις μας , ας βάζουμε και το ενδεχόμενο να είμαστε ένα είδος υβριδίου που δημιουργήθηκε από ένα ομοιούσιο αλλά πολύ πιο εξελιγμένο από το ανθρώπινο όν.


Notirk,

Το ενδεχόμενο που αναφέρεις, το θεωρώ και εγώ πολύ πιθανό.

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2012, 19:16:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κηφεύς, με τιμά που συμφωνείς και μου δίνει κουράγιο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vitras
Μέλος 2ης Βαθμίδας


185 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2012, 20:31:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κηφευς, Νοτιρκ,

Τολμω να πω οτι το ιδιο πιστευω πως δημιουργηθηκαμεαλλα με προβληματιζει πολυ το παρακατω αρθρο: http://www.newsnow.gr/article/181230/allazoun-ola-stin-istoria-tis-exelixis-tou-anthropinou-eidous.html

Ενδεικτικα παραθετω ενα μικρο κειμενο να παρετε μια ιδεα:

"Απολιθώματα που ανακαλύφθηκαν στην ανατολική Αφρική, δείχνουν ότι ένα ακόμα ξεχωριστό είδος προγόνου μας, ο Homo rudolfensis (ή αλλιώς “1470”), ζούσε πριν από 1,78 έως 1,95 εκατομμύρια χρόνια, παράλληλα με τους ήδη γνωστούς προγόνους Homo habilis και Homo erectus, που προηγήθηκαν του σημερινού σύγχρονου ανθρώπου (Homo sapiens).

Αυτό σημαίνει ότι υπήρξε εποχή στο παρελθόν, όταν τουλάχιστον τρία διαφορετικά είδη ανθρώπου φαίνεται πως συνυπήρχαν στη “μαύρη ήπειρο”"

Πιθανοτερο δεν ειναι να μην δημιουργηθηκαμε αλλα ... να τροποποιηθηκαμε;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2012, 20:46:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Notirk
-Και για να μη ξεχαστώ....μέσα στις αναζητήσεις μας , ας βάζουμε και το ενδεχόμενο να είμαστε ένα είδος υβριδίου που δημιουργήθηκε από ένα ομοιούσιο αλλά πολύ πιο εξελιγμένο από το ανθρώπινο όν.

Συμφωνώ με το ανωτέρω quote,αλλά δεν θα επεκταθώ ,επειδή θα ξεφύγουμε του θέματος.

Ελιναι γνωστή η θέση μου υπερ των πιθανοτήτων,μιας παρεμβατικής εξέλιξης.

Notirk Σέβομαι απόλυτα την παρουσία σου στις συζητήσεις και δεν σκοπεύω να σε διαβάλλω.Πρέπει όμως να κάνω κάποιες παρατηρήσεις,πάνω σε αυτά που λές.

κάνεις πραγματικά 'κβαντικά άλματα",απο την μια έννοια στην άλλη,μπερδεύοντας νοήματα,έννοιες,πραγματικότητες και "φαντασίες".

Δύσκολο έργο,αλλά κάποιος θα πρέπει να σε "συνεφέρει".
Μην ίπτασαι τόσο πολύ,θαλασσόλυκε!

Ας ξεκινήσουμε:

quote:

-Και τώρα Νικόμαχε, σχετικά με το γαλακτικό κέντρο ,ήθελα να πω ότι έχω διαισθανθεί ότι εκεί υπάρχει μια κατάσταση στην οποία συντελείται η επεξεργασία (δεν είναι η καταλληλότερη λέξη, αλλά δεν βρίσκω άλλη) συνείδησης

Δεν υπάρχει καμμία συνείδηση στο κέντρο του γαλαξία,Notirk,ούτε κάποια "κατάσταση",που να επεξεργάζεται κάτι τέτοιο.Το κέντρο του γαλαξία,δεν είναι κανένας ζωντανός οργανισμός,αλλά είναι ένας χώρος.Ενας τόπος,ένα σημείο στον χάρτη,που προσδιορίζει μια περιοχή.
Τίποτα περισσότερο.

quote:

είναι κατά κάποιο τρόπο το εργαστήριο του σύμπαντος μας ,του γαλαξία μας

Του σύμπαντός μας αποκλείεται Notirk.Ο γαλαξίας μας,είναι απλώς μια μικρή κουκίδα στο ορατό σύμπαν.
Τώρα για τον ίδιο τον γαλαξία μας,το κέντρο του είναι απλά ένας χώρος,αποτελούμενος απο ύλη και ενέργεια.Εργαστήριο "παραγωγής" ύλης,ενέργειας και μετουσίωσης των δύο αυτών,θα μπορούσε να είναι.
Πνευματικές ανυσηχίες πάντως,δεν έχει το κέντρο του γαλαξία μας.


quote:

στο οποίο συγκεντρώνονται όλες οι επί μέρους συνειδήσεις όλων όσων υπάρχουν μέσα σε αυτό κρατιόνται οι καταλληλότερες, στέλνονται στο πυρ το εξώτερο οι ακατάλληλες -εξαγνισμός-και όταν έρθει η στιγμή, γίνεται ένα άλμα στη συνείδηση του γαλαξία και όλων των μυριάδων μερών του

Αλμα στην ανθρώπινη και γενικά στην έμβια συνείδηση,ίσως να γίνεται.
Η ύλη του γαλαξία μας,δεν νομίζω να κάνει κβαντικά συνειδησιακά άλματα.

Σε ποιό χώρο λές να κρατιούνται οι συνειδήσεις?
Θα πρέπει να υπάρχει κάποιος χώρος?
Και ποιός επιλέγει ποιές είναι κατάλληλες και πρέπει να 'καούν"?
Τι σημαίνει για την συνείδηση εξαγνισμός στο γαλαξιακό κέντρο?

Λίγο μπερδεμένος ακούγεσαι εδώ.
Δεν στέκουν αυτα,κατά την άποψή μου πάντα.

quote:

Τι δουλειά έχει η εντροπία σε όλα αυτά; Μα αν ισχύουν όλα αυτά που έχω διαισθανθεί, η εντροπία πάει περίπατο, δεν ισχύει. Ο δεύτερος νόμος της θερμοδυναμικής πάει στο μουσείο των νοητικών απολιθωμάτων μαζί με τη ειδική και γενική σχετικότητα και με άλλες σπουδαίες ‘’ανακαλύψεις’’,

Για να λέει η διαίσθησή σου κάτι τέτοιο,θα πρέπει κάπου να το "βασίζει".
Επίσης θα πρέπει να μπορεί να παρουσιάσει κάτι άλλο σε αντικατάσταση των ανωτέρω.
Δεν μπορούμε να λέμε για την εντροπία ότι δεν ισχύει,χωρίς να εξηγούμε το γιατι και πώς.Χωρίς να συνδέουμε μέσω λογικής οδού,την διαίσθησή μας με την πραγματικότητα.
Παρομοίως δεν μπορούμε να απορρίπτουμε την ύλη για χάρη,μιάς διαισθητικής σκέψης,όταν αυτη δεν αφορά το υλικό,αλλά το "πνευματικό" μέρος μιας κατάστασης.


quote:

Και ίσως να έχει κάποια σημασία … πεινάω από πολύ μικρός, τόσο μικρός , που πιστεύω ότι γεννήθηκα πεινασμένος.

Καλό αυτο,αλλά μην τα τρώς...όλα μαζί!
Θα βαρυστομαχιάσεις!
Και μάλλον,αν κρίνω απο τα γραπτά σου,αυτο κάνεις.

Τόνισα πιο πάνω,την ανάγκη της γνώσης και πολύ περισσότερο της λογικής,στην χειραγώγηση της διαίσθησης.

Σίγουρα Notirk,θα σε στενοχωρήσουν όλα αυτα που μόλις διάβασες,αλλά φίλε μου δεν μπορούσα να σε αφήσω να "πετάς" χωρίς πλοήγηση!
Πιστεύω ότι κάποιος έπρεπε να σου τα πεί.
Συγνώμη και πάλι!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2012, 20:52:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Vitras
Πιθανοτερο δεν ειναι να μην δημιουργηθηκαμε αλλα ... να τροποποιηθηκαμε;

Σαφώς Vitras.
Αυτο σημαίνει και ο όρος παρεμβατική εξέλιξη.
Υπήρχε ένα είδος,που πλησίαζε στην εικόνα των "Σπορέων" της Γης και πάνω σε αυτο αποφάσισαν να πειραματισθούν.

Πιθανά αποτελέσματα,μέχρι τον σημερινό άνθρωπο,να είναι όλα αυτα τα 'τέρατα" των κατα τόπους μυθολογιών,μέχρι την "κατασκευή" του Αδάμ ή Αντάμα ή όπως αλλοιώς τον λένε.

Αλλωστε και μεις σήμερα,είμαστε σε θέση να παράγουμε εργαστηριακά τουλάχιστον,υβρίδια!

Είναι λοιπόν μια πιθανότητα και αυτο.
Μια μεγάλη πιθανότητα.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2012, 22:20:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
κατι απο παλιοτερες συζητησεις αυτου του φορουμ ηρθαν στομυαλο μου..
οκ τροποποιηθηκαμε τοτε γιατι δεν τελειοποιηθηκαμε;

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2012, 22:21:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
κατι απο παλιοτερες συζητησεις αυτου του φορουμ ηρθαν στομυαλο μου..
οκ τροποποιηθηκαμε τοτε γιατι δεν τελειοποιηθηκαμε;

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2012, 00:57:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

κατι απο παλιοτερες συζητησεις αυτου του φορουμ ηρθαν στομυαλο μου..
οκ τροποποιηθηκαμε τοτε γιατι δεν τελειοποιηθηκαμε;

d.k


Πολλές οι πιθανές απαντήσεις.
Π.χ:
Δεν μας έβαλαν τα κατάλληλα γονίδια?
Μας έκαναν κατ'εικόνα και ομοίωση,αλλά όχι κατ'ουσίαν?
Υπάρχει προγραμματισμός για εξέλιξη αργότερα?
Μήπως <<συν Αθηνά και χείρα κίνει>>?

Κατά καιρούς ο άνθρωπος "ανακαλύπτει"διάφορες υπερ-δυνάμεις,όπως ενόραση,τηλεπάθεια και γενικώς φαινόμενα Ψ.Που βρίσκονται αυτές οι δυνάμεις?Προυπάρχουν τοποθετημένες κάπου γονιδιακά και "ανακαλούνται" ανάλογα την εξέλιξη του καθε ενός απο εμας ξεχωριστά?

Εφ'όσον δεν είμαστε σίγουροι και πέραν πάσης αμφιβολίας για την παρεμβατική εξέλιξη,μας μένουν μόνο,η διαίσθησή μας σε συνδυασμό με το τι επιτρέπει η λογική μας.

Με την ψυχρή μαθηματική διαίσθηση,είναι πιθανόν να έχει συμβεί.

hunter1 η διαίσθησή σου τι λέει?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2012, 02:07:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικομαχε εισαι σκετη τρελα.Αν ειναι για τον χριστιανισμο,ζητας τεκμηριωση και στο και.Για κατι αλλα ομως,εισαι ετοιμος να δεχτεις το οτιδηποτε .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2012, 02:18:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Νικομαχε εισαι σκετη τρελα.Αν ειναι για τον χριστιανισμο,ζητας τεκμηριωση και στο και.Για κατι αλλα ομως,εισαι ετοιμος να δεχτεις το οτιδηποτε .......

Τι πίνεις δεν μας δίνεις Εκατόνταρχε?
Να ζητήσω τεκμηρίωση για κάτι βοσκούς απο την Ιουδαία?
που το έκανα αυτο βρε ?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2012, 07:47:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
η διαισθηση μου τι μου λέει ;οτι ειμαι ανθρωπος με δυναμεις αλλα πιο πολλες αδυναμιες.. ας μην ξεκινησουμε τα περι χριστιανισμου γιατι αλλο πιστη θρησκευτικη κ αλλο ερευνα..οκ υπαρχουν πολλα περιεργα στο θεμα οπως το γιατι εχουμε τοσο μεγαλο εγκεφαλο αφου δεν τον χρησιμοποιουμε ολο ή γιατι υπαρχουν ομοιοτητες παγκοσμια κ διαχρονικα στις ιστοριες της δημιουργιας..κα,κα..
Παντως αν το ψαξεις ολα ειναι υποκειμενικα δεν υπαρχει τεκμηριωση για καμια δυναμη ψ ..ας πουμε οτι το παιδια ενως ανωτερου θεου σε καθε μορφη πως να γινει ακουγεται καλυτερα..

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2012, 08:47:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Νικομαχε εισαι σκετη τρελα.Αν ειναι για τον χριστιανισμο,ζητας τεκμηριωση και στο και.Για κατι αλλα ομως,εισαι ετοιμος να δεχτεις το οτιδηποτε .......


Μη μιλάς υπηρέτη τον δρακονιανών δυνάμεων! Άκου εκεί ο Νικόμαχος είναι έτοιμος να δεχτεί οτιδήποτε... Δηλαδή αν ένα έγκυρο σάιτ γράφει οτι αστρόπλοιο γκρίζων εξωγηίνων πέρασε μόλις στη σελήνη, αυτό είναι "οτιδήποτε" για σένα;;
Κοντζάμ αστρόπλοιο;;
Βρε ουστ!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2012, 08:51:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

κατι απο παλιοτερες συζητησεις αυτου του φορουμ ηρθαν στομυαλο μου..
οκ τροποποιηθηκαμε τοτε γιατι δεν τελειοποιηθηκαμε;

d.k


Πολλές οι πιθανές απαντήσεις.
Π.χ:
Δεν μας έβαλαν τα κατάλληλα γονίδια?
Μας έκαναν κατ'εικόνα και ομοίωση,αλλά όχι κατ'ουσίαν?
Υπάρχει προγραμματισμός για εξέλιξη αργότερα?


Μες στην υπόγεια την ταβέρνα,

μες σε καπνούς και σε βρισιές,

(απάνου εστρίγγλιζε η λατέρνα)

όλη η παραία πίναμε εψές,

εψές, σαν όλα τα βραδάκια,

να πάνε κάτου τα φαρμάκια.

Σφιγγόταν ο ένας πλάι στον άλλο

και κάπου εφτυούσε καταγής,

ω! πόσο βάσανο μεγάλο

το βάσανο είναι της ζωής!

Οσο κι ο νους αν τυραννιέται

άσπρην ημέρα δε θυμιέται!

(Ηλιε και θάλασσα γαλάζα

και βάθος του άσωτου ουρανού,

ω! της αυγής κροκάτη γάζα

γαρούφαλλα του δειλινού,

λάμπετε-σβήνετε μακριά μας,

χωρίς να μπείτε στην καρδιά μας!)

Του ενού ο πατέρας χρόνια δέκα

παράλυτος - ίδιο στοιχιό

του άλλου κοντόμερη η γυναίκα

στο σπίτι λιώνει από χτικιό,

στο Παλαμίδι ο γυιός του Μάζη

κ' η κόρη του γιαβή στο Γκάζι.

-Φταίει το ζαβό το ριζικό μας!

-Φταίει ο θεός που μας μισεί!

-Φταίει το κεφάλι το κακό μας!

-Φταίει πρώτ' απ' όλα το κρασί!

"ποιος φταίει; Ποιος φταίει;... κανένα στόμα

δεν τόβρε και δεν τόπε ακόμα.

Ετσι, στην σκοτεινή ταβέρνα

πίνουμε πάντα μας σκυφτοί,

σαν τα σκουλήκια κάθε φτέρνα

όπου μας εύρει, μας πατεί:

δειλοί, μοιραίοι κι άβουλοι αντάμα!

προσμένουμε, ίσως, κάποιο θάμα!

Κώστας Βάρναλης
...οι μοιραίοι Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2012, 11:07:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

...του Θανάση Πρωτόπαπα

Ορισμοί
Το θέμα της εισήγησης είναι «ο ρόλος της διαίσθησης στη μελέτη της συνείδησης», άρα καλό είναι να ξεκαθαρίσω από την αρχή, όσο αυτό είναι δυνατό, τι εννοώ «διαίσθηση» και τι εννοώ «συνείδηση», για το πλαίσιο της σημερινής συζήτησης.

Το λεξικό της φιλοσοφίας του Πελεγρίνη δεν περιλαμβάνει λήμμα «διαίσθηση» - περιλαμβάνει όμως λήμμα «ενόραση» το οποίο δίνεται ως απόδοση του λατινικού «intuitio» και του αγγλικού «intuition», άρα καλύπτει αυτό που συζητάμε φέτος εδώ. Τι είναι λοιπόν η ενόραση; Ο γενικός ορισμός του Πελεγρίνη είναι «ότι με αυτήν εννοείται οτιδήποτε μπορεί να συλληφθεί κατά τρόπο άμεσο». Η άμεση γνώση της ενόρασης «αντιδιαστέλλεται προς τη γνώση που αποτελεί προϊόν της διασκεπτικής ενέργειας του νου» και «υφίσταται όταν εκείνο που γνωρίζει κανείς δεν το συνάγει από άλλες προκείμενες προτάσεις».

Στο λεξικό της κοινής νεοελληνικής του ιδρύματος Τριανταφυλλίδη, η ενόραση είναι «τρόπος
γνώσης άμεσης, χωρίς την παρέμβαση του λογικού», ενώ η διαίσθηση είναι, μεταξύ άλλων, «απροσδιόριστη γνώση αυτού που δεν μπορεί να αποδειχτεί με τη λογική ή αυτού που δεν υπάρχει ακόμη».

Άμεση γνώση λοιπόν, που δεν συνάγεται από άλλες προκείμενες προτάσεις..../
---------------


(-Αυτά για επιστροφή στο θέμα μας.)

=============================================================


-Νικόμαχε,

για να μη νιώθεις ενοχές,να ξέρεις ότι καθόλου δε με στεναχώρησες , αντίθετα με βοήθησες αν και με διαφορετικό τρόπο απ’ότι ίσως νομίζεις.
-Όσο για τη συγνώμη.....προτιμώ να μου τα ρίχνουν χωρίς συγνώμη.... Αυτή η λέξη με χαλάει.
-Ετοιμάζω τη βαλίτσα μου για Βραζιλία, όταν ηρεμίσω θα επανέλθω δριμύτερος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2012, 11:56:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
-Ετοιμάζω τη βαλίτσα μου για Βραζιλία

Πάρε με μαζί σου.. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2012, 12:09:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εν ολιγοις δηλαδη καταληγουμε στην υποκειμενικοτητα του θεματος κ στην διαλεκτικη δυναμη του καθενα μας οσον αφορα τα επειχηρηματα ..

ΒΡΑΖΙΛΙΑ να το ονομασω ανδρικο ονειρο;

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2012, 12:21:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΒΡΑΖΙΛΙΑ να το ονομασω ανδρικο ονειρο;
Μπα, εγώ θα καθόμουν για λίγο και μετά θα κοβα εισιτήριο για άλλη χώρα (της λατινοαμερικής). Αν είχε τίποτα μνημεία εκεί βέβαια, παλιούς ναούς και τέτοια, θα ήθελα σίγουρα να τα δω. Νομίζω βέβαια στο Μεξικό είναι τα πιο ενδιαφέροντα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2012, 14:17:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
το τερπνον μετα του ωφελιμου μια βουτια στα μυστηρια των μαγια κ μια βουτια στις φιεστες ..παντως ουτε κ γω θα ελεγα οχι

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2012, 18:35:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν, επειδή διακρίνω την αγωνία σας, θα σας γράψω εγώ πως δημιουργηθήκαμε!
Είμαστε το αποτέλεσμα μιας κοσμοϊστορικής καραμπόλας. Εντάξει όχι το άμεσο αποτέλεσμα, αυτό ήταν συντρίμμια, σκόνη και αποκαΐδια καθώς και ακτινοβολία γάμμα της οποίας είμαστε και το άμεσο αποτέλεσμα. Η γωνία πρόσπτωσης είναι υπαίτια για την ποικιλομορφία χρωμάτων και γλωσσικών ιδιωμάτων!
Μη ρωτήσετε που τα ξέρω αυτά,
Βιαστικοί,
Σας απαντώ αμέσως,
γιατί είμαι

O HULK

Λοιπόν θέλατε να μάθετε και μάθατε, από εδώ και πέρα τι;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2012, 21:31:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
να σου πω οτι εχεις αδικο δεν νομιζω..
ειναι μια αποψη

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2012, 02:39:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρακαλώ, μη ρίχνετε το επίπεδοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2012, 06:30:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ελα μια πλακα εκανε ο φιλος μας φορουμ ειναι ο καθενας εχει την δικη του οπτικη..
εξαλου μια πολυ απλουστευμενη θεση εθεσε οσον αφορα το Bing bang την μεγαλη καραμπολα που πιστευουν πολυ που μεσα απο τυχαιες αλυσιδωτες αντιδρασεις δημιουργησαν τη γη κ τη ζωητης..
τωρα στα σοβαρα αν θελετε να πιασουμε τηθεωρια της πανσπερμιας ειναι αλλη υποθεση..παντως εκ πειρας απο παλιοτερες συζητησεις φοβαμαι οτι το παρον θεμα ειναι ατελμωνο απο πολλες πλευρες ..

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2012, 09:36:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
...οτι το παρον θεμα ειναι ατελμωνο απο πολλες πλευρες ..

Εννοείται πως τέτοια θέματα, που άπτονται της φαντασιακής, θεωρητικής και φιλοσοφικής σφαίρας, χωρίς να μπορούν να αποδειχτούν, μπορούν να συζητούνται ες αεί (ή τουλάχιστον μέχρι να βρεθεί επιστημονικά τεκμηριωμένη απάντηση, 'πέραν πάσης αμφιβολίας' [sic] ...)

Τώρα αν είναι θέματα Ατέρμονα (χωρίς "τερμα" )
ή Ατελμωνα (?) (χωρίς "τέλμα" ?) δεν ξέρω...
Πιθανόν να μην έχουν ούτε τερμα ούτε και τέλμα....


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2012, 12:55:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2012, 17:11:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε ευχαριστω πυθαγορα που με διορθωσες..ειμαι ακομα μικρη κ μαθαινω..
Αυτο που δεν καταλαβα ειναι πως το γεγονος της γεννεσης;δημιουργιας;ενελιξης; ανηκει στην φ α ν τ α σ ι α κ η σφαιρα..
ειμαστε δηλαδη ολοι μας φανταστικοι;

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2012, 18:59:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σε ευχαριστω πυθαγορα που με διορθωσες..ειμαι ακομα μικρη κ μαθαινω..

Ανευ παρεξηγήσεως και φιλικά πάντα

quote:
Αυτο που δεν καταλαβα ειναι πως το γεγονος της γεννεσης;δημιουργιας;ενελιξης; ανηκει στην φ α ν τ α σ ι α κ η σφαιρα..
ειμαστε δηλαδη ολοι μας φανταστικοι;

Αν και υπάρχει και αυτή η 'προχώ' θεωρία
(ότι δηλαδή η πραγματικότητα που αντιλαμβανόμαστε δεν είναι και τόσο απόλυτη και αντικειμενική "πραγματικότητα", και υπό μια έννοια τα πάντα όλα είναι κάπως σαν φανταστικά...)
εντούτοις εδώ παραπάνω δεν αναφέρομαι σε αυτό, και σόρρυ αν δεν το έκανα λιανό.

Οταν λέω για φανταστιακή σφαίρα, αναφέρομαι στις Θεωρίες αυτές καθεαυτές.Η κάθε Θεωρία, ως πρόταση ερμηνείας των φαινομένων του κόσμου που μας περιβάλλει/περιέχει είναι ένα φανταστικό (αν θέλεις 'υποθετικό', ως πιο δόκιμο ίσως όρο...) κατασκεύασμα.
Μία ιστοριούλα, ένα 'παρα-μυθι'...

Λέμε για τη Μεγάλη Εκρηξη πχ. προτάθηκε ως Θεωρία από κάποιους, κάποτε, και σχεδόν από την πρώτη της εισήγηση 'έμπαζε'.
Όσα ερωτήματα 'έλυσε' και 'απάντησε' (και κάποια επιβεβαιώθηκαν και πειραματικά), άλλα τόσα αφησε ΑΝΑΠΑΝΤΗΤΑ.

Με κυριότερο: Τον 'Διακοπτικό' της χαρακτήρα. (Από μια άγνωστη στιγμή 'μηδέν' [0] πχ. περνάμε στο 'τσακ' σε μια στιγμή 'ένα' [1] απειρης μάζας, ενεργειας, πυκνότητας, κλπ, σε σημειακό -εναρκτήριο χωρόχρονο...)

Το φαινόμενο ή τα φαινόμενα μπορεί να είναι 'κοινώς' αντιληπτά η παραδεκτά,
ΑΛΛΑ ΟΙ ΕΡΜΗΝΕΙΕΣ δεν σημαίνει ότι είναι μοναδικές, ούτε σωστές, ακόμα και αν διατυπώνονται από ντεμέκ γιγαντομέγιστους Φυσικούς επιστήμονες...

Να στο πω με ένα παραδειγμα για να μη σε κουράζω κιόλας, (και επειδή δεν έχω και τόσο πολύ χρόνο τώρα...)

Το κλασικό παράδειγμα με το διακόπτη και το φως (ηλεκτρικό) στο σπίτι μας.
Όλα τα παιδάκια κάτω των 3-4 χρονών, αλλά και ενδεχομένως ένας πρωτόγονος και τελείως αγνοών τα περί ηλεκτρισμού, θεωρούν ότι ο μπαμπάς-ενήλικας, που 'ανάβει' το 'φως' κάνει κάποιο 'μαγικό' πατώντας το διακόπτη, και από το τίποτα (σκοτάδι) φέρνει ή παράγει ή φτιάχνει Φως. (πολλά παιδάκια, πχ λένε μπαμπά "φτιάξε φως", και όχι "άναψε το φως", το έχω πετύχει αυτό...).

Βεβαίως κάθε ενήλικας στοιχειωδώς ενημερωμένος, μορφωμένος, κλπ, γνωρίζει για καλώδια, για πίνακες, για κυκλώματα, για ΔΕΗ, για ηλεκτρικό δυναμικό και ΤΑΣΗ (που ενυπάρχει είτε είναι ανοικτός είτε κλειστός ο διακόπτης,κλπ) και έτσι το 'πάτημα' απλώς του διακόπτη δεν είναι και κανένα ...σπουδαίο φαινόμενο.

Πλην όμως, οι ερμηνείες του τί και πώς, όπως βλέπεις ποικίλουν.

Αυτό λοιπόν είναι λίγο πολύ το παιχνίδι, της Ζωής, της κοσμολογίας, της (Αστρο)Φυσικής, της Φιλοσοφίας.

Όχι μόνο να λέμε, σαν τα παιδάκια, α....εγινε φως,
αλλά αν μπορούμε να δούμε όλη την εικόνα και το background
(την "Αληθεια" ή τις "Ιδέες" ή την "Ενεργεια" ή ό,τι άλλο προσπαθούσαν να δουν και να αφουγκραστούν ολοι οι φιλόσοφοι και οι επιστήμονες πέρα και πίσω από την παρατηρηση και την όποια απλή ή επιφανειακή "ερμηνεία"...)



.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2012, 21:51:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γνωστα θεματα χιλιοειπομενα κ το μυστηριο περαμενει..
Μεσα απο την προσωπικη μου ερευνα θα σου θέσω τα δικα μου ερωτηματικα..
Δημιουργια ανθρωπινου ειδους σχετικη ταυτιση στα πιστευω λαων παγκοσμιως απο εποχες μη ανταλλαγης πληροφοριων..
εγκεφαλος μη πληρως λειτουργικο οργανο..
Κ τελευταια περιεργες μαθηματικες εξισωσεις που με καποιο μαγικο τροπο ενωνουν ολο τον κοσμο..


Κ η ζωη συνεχιζεται
τελικα μακαριοι οι πτωχοι το πνευματι ή οχι;

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 7 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy