ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Χρονολογηση των Ελληνικων κατακλυσμων.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 16
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2013, 23:57:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θα επισημάνω απλώς οτι το Αιγαίο χαρακτηρίζεται ως Πέλαγος.

Και ?
Γίνε πιο σαφής .

quote:
Κι έτσι όπως βοσκούσαν τις καμήλες και χαριεντιζόντουσαν με τις κατσίκες, ένα ωραίο πρωί αποφάσισαν να φτιάξουν το Μπάαλμπεκ

Υπονοείς οτι η πόλη Μπάαλμπεκ είναι 12.000 χρόνων ?

Κοίτα DSM, η ύπαρξη πολιτισμού (και μάλιστα προηγμένου)
πριν 10,12,15000 χρόνια πριν, για έμενα είναι καθαρά ενα παραμύθι
και έχω αναλύσει το σκεπτικό μου πολλές φορές.

Πάντως, σύμφωνα με τα ευρήματα, οι άνθρωποι πριν 10-12000 χρόνια
ηταν συλλέκτες τροφής επομένως το θεωρώ αστείο να πιστεύει κάποιος οτι ο άνθρωπος, στο τέλος της παλαιολιθικής και αρχές νεολιθικής εποχής ήταν σε θέση να κατασκευάσει κάτι πέραν των εργαλείων του.

ΥΓ
(όσον αφορά την αναφορά σου στη Μεσόγειο, η λεκάνη της έχει "γεμίσει και αδειάσει" τουλάχιστον 3 φορές)


not asked to learn how deep the secrets ... there are no
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2013, 00:08:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αιθηρ
Κοίτα DSM, η ύπαρξη πολιτισμού (και μάλιστα προηγμένου)
πριν 10,12,15000 χρόνια πριν, για έμενα είναι καθαρά ενα παραμύθι

Για μένα είναι...καθαρή πιθανότητα και μάλιστα ακόμη πιο προηγμένος ακόμη παλαιότερα!!!

Aitherovamon συμβουλή:
Προμηθεύσου...αλεξίπτωτο.Η πτώση απο τα σύννεφα είναι οδυνηρή!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2013, 00:24:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AitheroVamon

Η λέξη Πέλαγος σημαίνει πεδιάδα.

Το Μπάαλμπεκ δεν είναι πόλη. Είναι ένας ναός, και για την ακρίβεια αναφέρομαι στη θεμελίωσή του. Κανείς δεν γνωρίζει την προέλευση και το σκοπό της δημιουργίας του. Ούτε καν αν επρόκειτο περί ναού.
Το δεδομένο είναι πως δεν υπάρχει καμία μαρτυρία περί της κατασκευής του. Όλοι το βρήκαν εκεί.Το ίδιο και η Σφίγγα.

Θα πρέπει πάντως να σου φαίνεται κι εσένα περίεργο το πως από τροφοσυλλέκτης και θηρευτής, ο άνθρωπος ξαφνικά πλακώθηκε να φτιάχνει μεγαλιθικά μνημεία. Επίσης, μου φαίνεται κι εμένα εκπληκτικά αστεία η άποψη, πως γρανιτένιοι μεγάλιθοι λαξεύτηκαν με πέτρες, ή στην καλύτερη, με χάλκινα εργαλεία. Λόγω των σπουδών μου έχω μια μικρή σχέση με το αντικείμενο, και πίστεψέ με, αυτή η άποψη είναι παντελώς ανεδαφική.

Η άνοδος στη στάθμη του νερού δεν έγινε μια και έξω φυσικά. Δεν έγινε όμως και χιλιοστό το χιλιοστό. Απ΄όσο μπορούμε σήμερα να καταλάβουμε, πρέπει να υπήρξε μια σειρά πολύ σοβαρών γεγονότων, η οποία απλώς απλώθηκε περίπου σε ένα διάστημα 1500 χρόνων. Είναι πάντως βέβαιο πως έχουμε τουλάχιστον 100 μέτρα ανόδου της στάθμης των θαλασσών.

Θα είχε μεγάλη πλάκα να πάρεις έναν τοπογραφικό χάρτη και να δεις π.χ. τι θα γινόταν στην Αττική έτσι κι ανέβαινε η στάθμη κατά 8 μέτρα.


There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2013, 01:16:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ντι σι εμ,ολα αυτα που λες εχουν απαντηθει πολλακις στο φορουμ.Θα παρακαλουσα η συζητηση να μην στραφει στις πυραμιδες αλλα να μεινει στα πλαισια του κατακλυσμου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2013, 01:17:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απολύτως δεκτόν.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2013, 01:21:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Απολύτως δεκτόν.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.



Ευχαριστω.Ανδρας εισαι,η,γυναικα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2013, 01:28:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έφεδρος υπολοχαγός τεχνικού.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2013, 01:30:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Έφεδρος υπολοχαγός τεχνικού.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.



Συγχαρητηρια για την ευγενεια σου ,κατι που εγω δεν εχω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2013, 15:14:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Έφεδρος υπολοχαγός τεχνικού.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.


Πρόσφατα προήχθη σε Αρχιναύαρχο Ολων των Θαλασσών!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2013, 02:12:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aitherovamon,

quote:
Πάντως, σύμφωνα με τα ευρήματα, οι άνθρωποι πριν 10-12000 χρόνια
ηταν συλλέκτες τροφής

Ακολουθώ κι εγώ σκεπτικιστική οδό,για να ανακόψω και να προσγειώσω την ενδόμυχη ανάγκη που έχω να εξηγηθούν όλα τα κενά σημεία και όλα τα παράδοξα-που κι εσύ φαντάζομαι συμφωνείς ότι υφίστανται-όσον αφορά την ιστορία της ανθρωπότητας.

Πρέπει όμως να επισημάνω ότι το γεγονός ότι έχουμε ελάχιστα στοιχεία για 10 και παραπάνω χιλιάδες χρόνια πριν,στερεί μεν την δυνατότητα από τον Νικόμαχο ,εμένα ή όποιον άλλο χαριεντίζεται με την ιδέα της ύπαρξης παλαιότερων πολιτισμών,να αποδείξει την ύπαρξή τους,αλλά αυτή ακριβώς η έλλειψη στοιχείων, σου αφαιρεί και εσένα την δυνατότητα να είσαι τόσο κάθετος.
Είναι λογικό να υποθέσει κανείς ότι σε 10 ή 15 χιλιάδες χρόνια το μόνο υλικό που μένει σχετικά αναλοίωτο είναι η πέτρα.

Αν η σημερινή μορφή πολιτισμού καταρρεύσει(για τον όποιο λόγο, που δεν είναι του παρόντος),μετά από 10 χιλιάδες χρόνια αν κάποιος ψάξει να βρει απομεινάρια,μάλλον δεν θα είναι ιδιαίτερα τυχερός.
Το σίδερο των αεροπλάνων θα έχει λιώσει,και τα τσιπάκια των υπολογιστών θα έχουν χαθεί.
Και ξέρεις κάτι... αν βρούν κανένα τόξο από τους πυγμαίους της Ν.Γουινέας,ή καμμιά γκλίτσα από τους Αβορίγινες της Αυστραλίας, μάλλον θα οδηγηθούν σε λάθος συμπεράσματα ε;

Με αυτά δε θέλω να πω ότι είναι πιθανότερη η ύπαρξη παλαιότερων πολιτισμών,απ' ότι η επίσημη σημερινή θέση.

Αυτή η τελευταία όμως οφείλει να μην είναι απόλυτη.
Το στατιστικό δείγμα των λαθών της θα έπρεπε να την κάνει να κοκκινίζει.Εκτός κι αν η γη δεν γυρίζει,γιατί θα ....πέφταμε.

Τώρα αν τα στοιχεία που ευαγγελίζεται ο Νικόμαχος είναι να έρθουν τόσο σύντομα όσο υπαινίσσεται,δεν μπορώ να το γνωρίζω.
Αν γίνει θα είναι σίγουρα ενδιαφέρον.
Κι εγώ δεν θα χρειαστώ αλεξίπτωτο,μόνο και μόνο γιατί έχω αφήσει πιθανότητα-μικρή αλλά υπαρκτή-να συμβεί.

Νικόμαχε,δε πιστεύω να γκρεμοτσακιστώ χωρίς αλεξίπτωτο ε;

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2013, 03:50:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΜΕΙΝΙΑ

5,98 × 10(24) kg.Αυτή είναι η ποσότητα της ύλης της Γης.

4.500.000.000 έτη.Αυτη είναι η ηλικία της Γης.

300 ενεργά ηφαίστεια.Αυτα είναι περίπου τα ηφαίστεια σήμερα.

Ας κάνουμε τώρα μερικούς υπολογισμούς.Ας υποθέσουμε,ότι τα ηφαίστεια ήταν πάντα τόσα,σε όλη την ηλικία της Γης.Ας υποθέσουμε ότι κάθε ηφαίστειο εκλύει 1.000.000kg ύλης σε κάθε έκρηξη μια φορά τον χρόνο.Τα ποσά που δίνω είναι αστεία μπρός στα πραγματικά,αλλά και αυτα αρκούν να καταλήξω εκεί που θέλω.

Εχουμε λοιπόν 1.000.000χ300=300.000.000 kg τον χρόνο,ύλης που εκλύεται απο το εσωτερικό της Γης.

300.000.000χ4.500.000.000=13.500.000.000.000.000.000kg ύλης.

5,98 × 10(24) η ύλη ολόκληρου του πλανήτη,των υδάτων και της ατμόσφαιρας συμπεριλαμβανομένων.

Με τους πιο ήπιους υπολογισμούς, τα ηφαίστεια έχουν εκλύσει τα 2/3 της συνολικής ύλης της Γης, απο την δημιουργία της έως σήμερα.

Που βρίσκουν όλη αυτή την ύλη?Σίγουρα δεν είναι εισαγόμενη,ούτε τροφοδοτούμενη έξωθεν.Αρα μια απάντηση υπάρχει.Ανακύκλωση!!

Αυτό σημαίνει οτι όλη η ύλη του πλανήτη μας, ανακυκλώνεται, με όλα όσα υπάρχουν πάνω της.Ανθρώπους, ζώα, φυτά, πολιτισμούς, ηπείρους, επίγεια, εναέρια και υπόγεια.

Τι περιμένει κανείς λοιπόν να βρει, απο έναν ή πολλούς πολιτισμούς, που υπήρξαν πριν 5-15 25-100 εκατομ.χρόνια?

Αλλά υπάρχει και ο παράγων όλων των υπολοίπων καταστροφών, συνεπεία εξωγήϊνων αιτίων.( κομήτες-αστεροειδής-ακτινοβολιών ).

Αν πέσει σήμερα, ένα μετέωρο μήκους 2 χιλ, τι νομίζεις ότι θα υπάρχει μετά απο όχι πολλά, μόνο 5.000 χρόνια?Πέρα απο κάτι πρωτόγονους αγριάνθρωπους τύπου κρο-Μανιόν?

Που θα βρίσκονται οι πόλεις μας,οι ουρανοξύστες μας,τα τσιπάκια μας και όλα μας τα υπάρχοντα?Μπορεί να βρίσκει κανείς σκόρπια κομάτια μέσα σε κεχριμπάρια και απολιθώματα!!!

Φαντάζει απίστευτο έτσι?
Εχε αλεξίπτωτο καλού-κακού!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 08/02/2013 04:05:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2013, 14:37:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικόμαχε

Θα διαφωνήσω μαζί σου για δύο λόγους:

1. Οι υπολογισμοί που παρουσιάζεις, δεν μου βγαίνουν. Από τη μία έχουμε συνολική μάζα 5,98 × 10(24) kg, κι από την άλλη 300.000.000χ4.500.000.000=13.500.000.000.000.000.000kg=1.35 × 10(19) kg, δηλαδή μια διαφορά της τάξης του 10(6), δηλαδή 1.000.000 φορές μικρότερη η κατά την άποψή σου ανακυκλωμένη μέχρι τώρα μάζα.

2. Η τροφοδότηση των ηφαιστείων με νέα μάζα μπορεί να γίνει μόνο μέσω του μηχανισμού διολίσθησης των λιθοσφαιρικών πλακών στα διάφορα ρήγματα που υπάρχουν ανά τον κόσμο. Τα ρήγματα αυτά όμως βρίσκονται κυρίως κάτω απ' τον πυθμένα των ωκεανών, δηλαδή σε σημεία που δεν θα μπορούσε να αναπτυχθεί πολιτισμός. Άρα το ποσό ανακυκλούμενης μάζας που αφορά πλέον την εξαφάνιση στοιχείων πολιτισμού, μικραίνει ακόμα περισσότερο.

Άλλο πράγμα πρέπει να έχει συμβεί.

Υ.Γ. skartados συγγνώμη αν παρεκτρέπην, για άλλη μια φορά, της συζήτησης.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2013, 14:51:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εύλογη η διαφωνία σου DSM.

Να σου εξηγήσω τι σου διαφεύγει.Τα υποωκεάνια ρήγματα, καθώς και τα ρήγματα των λιθοσφαιρικών πλακών, τα οποία ανανεώνουν το ηφαιστειακό υλικό,δημιουργούν με την σειρά τους ρήγματα και στην επιφάνεια.οι πολιτισμοί βρίσκονται στην επιφάνεια.Σε μια τόσο μεγάλης έκτασης καταβύθιση, είναι δυνατόν να "εξαφανισθεί" μια ολόκληρη ήπειρος κυριολεκτικά εν μια νυκτί!!!

Οσο για την μάζα έχω ήδη πεί πιο πάνω, ότι τα ποσά είναι πολύ πιο μικρά απο τα πραγματικά,αλλά ήθελα να δείξω έναν συγγενή υπολογισμό,επειδή δεν είμαστε σε θέση να ξέρουμε πόση ύλη ανακυκλώθηκε στο απώτερο παρελθόν.

Επίσης ανέφερα 'οτι ανακυκλώνονται τα 2/3 της γήϊνης μάζας και αυτο δεν είναι απόλυτο, αλλά κατα προσέγγιση.Δείχνει όμως το ζητούμενο στο θέμα μας,που είναι πώς θα μπορούσε ένας ή περισσότεροι πολιτισμοί να εξαφανισθούν χωρίς ίχνη.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2013, 14:54:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
DSM
Άλλο πράγμα πρέπει να έχει συμβεί.

Τι έχεις στο μυαλό σου?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2013, 15:07:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι όμως. Δεδομένου οτι υπάρχουν τρεις ιστορικά καταγεγραμένες εκρήξεις ηφαιστείων (Θήρα, Βεζούβιος, Κρακατόα) κατακλυσμικού και παγκόσμιου χαρακτήρα βάση των επιπτώσεών τους, δεν παρατηρήθηκε σημαντική ανάσχεση του πολιτισμικού γίγνεσθαι.

Της Θήρας, που είναι και η μεγαλύτερη καταγεγραμένη, δεν ήταν αρκετή ούτε καν για να γκρεμίσει την πόλη του Ακρωτηρίου, η οποία ουσιαστικά καθόταν στο επίκεντρο.

Οπωσδήποτε μια συνδυασμένη δραστηριότητα μεγάλων ηφαιστείων, θα ήταν διαφορετική περίπτωση. Σε αυτήν την περίπτωση όμως θα μιλούσαμε για μια διάπυρη επιφάνεια του πλανήτη, δηλαδή ένα μέρος στο οποίο δεν θα μπορούσε να υπάρχει πολιτισμός ευθύς εξαρχής.

Υπάρχει βεβαίως και η περίπτωση των υπερηφαιστείων όπως το Γιέλοουστοουν, που πάντως σαν μεμονομένο(α) περιστατικά δεν θα ήταν αρκετή.

Επιμένω πως αλλιώς έχει παιχτεί το ματσάκι.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2013, 18:53:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
DSM

Γιατι κάνεις το λάθος να τοποθετείσαι σε τόσο μικρό εύρος χρόνου στο παρελθόν?Εχουμε 4,5 δις έτη ηφαιστειακής δραστηριότητας.Τι σύγκριση να κάνω με τις ήδη καταγεγραμμένες εκρήξεις?Μόνο αυτές συνέβησαν?

quote:

Οπωσδήποτε μια συνδυασμένη δραστηριότητα μεγάλων ηφαιστείων, θα ήταν διαφορετική περίπτωση. Σε αυτήν την περίπτωση όμως θα μιλούσαμε για μια διάπυρη επιφάνεια του πλανήτη, δηλαδή ένα μέρος στο οποίο δεν θα μπορούσε να υπάρχει πολιτισμός ευθύς εξαρχής.

Και άν DSM, η συνδυασμένη δραστηριότητα έγινε μετά την έναρξη κάποιου πολιτισμού, τι θα απέμενε απο αυτόν,ώστε να ξέρουμε σήμερα?

quote:

Επιμένω πως αλλιώς έχει παιχτεί το ματσάκι.

Το βλέπω ότι επιμένεις καλέ μου φίλε, αλλά δεν σε βλέπω να κάνεις και κάποια υπόθεση.Η ηφαιστειακή δραστηριότητα και η τυχόν πρόσκρουση αστεροειδών, είναι δύο υποθέσεις, έστω κι αναπόδειχτες.Μπορώ να κάνω κι άλλες.Π.χ. μαζική έξοδος προς άλλο σύστημα, λόγω επικείμενης καταστροφής.Κουφό μεν αλλά...!!!

Κάνε και την δική σου και μη φοβάσαι το κράξιμο.Αυτοί που ξέρουν θα σε ακούσουν.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2013, 19:00:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
skartados

Έχω την άδειά σου να συνεχίσω την κουβέντα προς αυτήν την κατεύθυνση για λίγο ακόμα?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2013, 19:16:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

skartados

Έχω την άδειά σου να συνεχίσω την κουβέντα προς αυτήν την κατεύθυνση για λίγο ακόμα?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.


Ο Σκαρτάδος είναι Εκατόνταρχος στην Λεγεώνα μου.
Οπότε σαν ανώτερός του,σου δίνω την άδεια!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2013, 19:30:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Που θα βρίσκονται οι πόλεις μας,οι ουρανοξύστες μας,τα τσιπάκια μας και όλα μας τα υπάρχοντα?

Αυτό είπα κι εγώ αδερφέ.Το περιόρισα σε 15.000 έτη για να είμαστε μέσα στη "δύσκολη" περίοδο.
Για πιο πριν,-φαίνεται εκ πρώτης περίεργο-αλλά είναι πιο εύκολο να έχει συμβεί ένα ή παραπάνω reset.

Στην όποια περίπτωση μάλλον στις πιθανότητες να βρεθεί άκρη σύντομα,διαφωνούμε.
Εγώ δεν είμαι τόσο αισιόδοξος.
Και όσο δε βρίσκεται,ο φίλος Aitherovamon δε θα χρειάζεται αλεξίπτωτο...

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.

Edited by - @ΑΜΕΙΝΙΑΣ on 08/02/2013 19:31:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2013, 20:09:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
NIKOMAXE
Σε εχω ρωτήσει στο παρελθόν και θα κάνω πάλι την ίδια ερώτηση,
συνάρτηση αυτών που λες παραπάνω.

Μεμονωμένα ενα περιστατικό (ή συνδυασμός περισσοτέρων)
είτε αυτο λέγετε ηφαιστειακή έκρηξη, είτε πτώση μετεωρίτη
ξέρεις πολύ καλά οτι δεν είναι ικανά (σε τοπικό παντα επίπεδο)
να εξαφανίσουν τα στοιχεία, για τον ερευνητή του μέλλοντος.
Τι θέλω να πω,
αν μιλάμε για έναν τουλάχιστον (!) προηγμένο πολιτισμό που υπήρχε στην Γη, αυτός θα πρέπει να τοποθετηθεί πολύ πολύ πριν από 500 εκατ. χρόνια*
μια και αυτή είναι η χρονική περίοδο που έχουμε τα "στοιχεία" για την ύπαρξη ζωής στην Γη, και μάλιστα υδρόβια.
(βέβαια η ζωή ξεκίνησε αρκετά νωρίτερα απο τα 500 εκατ. χρόνια
στο τελος της Προκάμβριου περιόδου
απλά οι οργανισμοί αυτής της περιόδου μάλλον δεν διέθεταν τμήματα τα οποία να μπορούσαν να υποστούν απολίθωση.)

Η σημερινή γνώση, μας αποδεικνύει, οτι μετα την έντονη ηφαιστειακή δραστηριότητα στο τέλος της Κάμβριου περιόδου, οπου είχαμε την πρώτη μαζική εξάλειψη ειδών,
έρχεται η Σιλούρια περίοδος, οπου έχουμε επαρκή οξυγόνο στην επιφάνεια του πλανήτη και εμφανίζονται τα πρώτα αρθρόποδα, που εποικίζουν την ξηρά ...
και ... φτάνουμε ως το "σήμερα" να έχουμε την εξέλιξη της γήινης βιοποικιλότητας απο τα γνωστά απολιθώματα που "ξεκινούν" περίπου πριν 250 εκατ. χρόνια.
Αρα ?
για ποιον ανθρώπινο πολιτισμό μπορούμε να μιλάμε βρε ΝΙΚ,
πότε ?


*το reset που λεει και ο @ΑΜΕΙΝΙΑΣ


not asked to learn how deep the secrets ... there are no

Edited by - AitheroVamon on 08/02/2013 20:12:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2013, 20:37:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αρα ?
για ποιον ανθρώπινο πολιτισμό μπορούμε να μιλάμε βρε ΝΙΚ,
πότε ?

Bρε Αιθήρ

Γιατι πάντα τυγχάνω παρεξηγήσεων?
Υπόθεση έκανα και εξέτασα πιθανότητες ύπαρξης-καταστροφής.
Δεν είμαι σίγουρος πέραν πάσης αμφιβολίας.

Εσυ είσαι σίγουρος και πέραν πάσης αμφιβολίας ότι Δεν υπήρξε ΠΟΤΕ ανθρωπινος πολιτισμός ανώτερος του δικού μας?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2013, 20:40:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε αυτόν τον πλανήτη, ναι είμαι σίγουρος


not asked to learn how deep the secrets ... there are no
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2013, 20:42:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αιθηρ
Μεμονωμένα ενα περιστατικό (ή συνδυασμός περισσοτέρων)
είτε αυτο λέγετε ηφαιστειακή έκρηξη, είτε πτώση μετεωρίτη
ξέρεις πολύ καλά οτι δεν είναι ικανά (σε τοπικό παντα επίπεδο)
να εξαφανίσουν τα στοιχεία, για τον ερευνητή του μέλλοντος.

Μην είσαι απόλυτος.Υπό κατάλληλες συνθήκες θα μπορούσε.

Επίσης έχω μια ερώτηση που αφορά τους ερευνητές του μέλλοντος.

Οι σημερινοί ερευνητές,προηγούμενων πολιτισμών,έχουν εξηγήσει τα πάντα με απόλυτη σιγουριά και πέραν πάσης αμφιβολίας?
Υπάρχουν εντελώς ανεξήγητα ευρήματα σήμερα?
Αποκρύπτονται ή αγνοούνται συστηματικά?

Δεν θα επεκταθώ σε λεπτομέρειες, μην με ρωτήσεις.
Ενήλικος είσαι, μπορείς να βρείς άν υπάρχουν!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2013, 20:43:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σε αυτόν τον πλανήτη, ναι είμαι σίγουρος

Μα για αυτό συνέστησα...αλεξίπτωτο!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2013, 20:46:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αιθηράκο μας μια ερώτηση ακόμη παρακαλώ:

θεωρείς ότι υπάρχουν άγνωστα αντικείμενα σε τροχιά γύρω απο την Γη ή όχι?
Αντικείμενα που δεν κατασκεύασε ο τωρινός πολιτισμός.

Ξέρεις απλά ρωτά, δεν υπονοώ τίποτα!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2013, 21:04:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμμ... μου έχεις κάνει πάλι την ίδια ερώτηση.
Δεν έχει αλλάξει τίποτα απο τότε στις απόψεις μου.
(Προφανώς αναφέρεσαι στην Σελήνη)
Αν ναι, τότε θα σου πω ότι το θεωρώ εντελώς ιστορία για μικρά παιδιά, ότι η σελήνη είναι κατασκεύασμα,
και όχι φυσικό ουράνιο σώμα.

Τώρα (για να σε προλάβω) ξέρεις πολύ καλά οτι άλλο το ενα, άλλο το άλλο
γνωρίζεις επίσης οτι είμαι απο τους πρώτους υποστηριχτές της παρεμβατική εξέλιξη, σε αυτόν εδω τον χώρο.


Γενικότερα, το αλεξίπτωτο δεν θα μου χρειαστεί φίλε,
όσο απόλυτος κι αν μοιάζω τώρα,
δεν φαντάζεσαι πόσο θα ευχαριστηθώ την "πτώση"
μονο που ισως δεν προλάβουμε τις "απαντήσεις" ....


not asked to learn how deep the secrets ... there are no
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2013, 22:01:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν μιλώ για την Σελήνη,αλλά για αντικειμενα.

Αντικείμενα σε τροχιά στο ύψος των τεχνικών μας δορυφόρων.

Απορώ πώς πήγε το μυαλό σου στην Σελήνη, αφού έγραψα αντικείμενα.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2013, 22:04:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άρης Ν. Πουλιανός, Charles H. Hapgood, Robert M. Schoch, Graham Hancock, Robert Bauval, John Anthony West

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2013, 22:40:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΙΚΟΜΑΧΕ
Απο τη στιγμή που θεωρείς την σελήνη διαστημόπλοιο πως θες να το πάρω
Αλλα και στα αντικείμενα που λες, κι εκει πιστεύω οτι δεν υπάρχουν
ΜΗ γήινα κατασκευάσματα .


(ας κλείσουμε ομως την παρένθεση , και να επανέρθει το θέμα στο αρχικό ερώτημα)


not asked to learn how deep the secrets ... there are no
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2013, 23:50:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δε γαμεις,ας παει το θεμα οπου ναναι.
Σαν πιτσιρικας,διαβαζα και εγω κατι περιεργους οπως ο ρομπερτ σαρρου ,τσαρλς μπερλιτζ και κατι αλλους,που μιλουσαν για τετοια θεματα.Και τι δεν ελεγαν....τελος παντων,απο ολα αυτα,μονο για ενα δεν μπορει να με πεισει κανεις οτι πραγματι κατι περιεργο συμβαινει.Κατι ζωγραφιες σε ενα σπηλαιο μαλλον της γαλλιας του 15000 περιπου π.χ,μπορει και πιο παλιες,ανθρωπων που εχουν συχρονη εμφανιση.Ειμαι σιγουρος οτι ολοι θα τις εχετε δει,αν μπορει καποιος ας τις βαλει κιολας.
Για αυτες,οτι και να με πει καποιος,δεν με πειθει οτι εξηγουνται.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 16 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy