ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Χρονολογηση των Ελληνικων κατακλυσμων.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 16
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2013, 00:57:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Άρης Ν. Πουλιανός, Charles H. Hapgood, Robert M. Schoch, Graham Hancock, Robert Bauval, John Anthony West

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.


Πήρες το ελεύθερο απο τον Σκαρτάδο.
Πώς παίχθηκε το ματς?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2013, 01:32:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε λίγη ώρα θα σηκώσω το φιλμ του αγώνα.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kondoras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
272 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2013, 01:47:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Κατι ζωγραφιες σε ενα σπηλαιο μαλλον της γαλλιας του 15000 περιπου π.χ,μπορει και πιο παλιες,ανθρωπων που εχουν συχρονη εμφανιση.Ειμαι σιγουρος οτι ολοι θα τις εχετε δει,αν μπορει καποιος ας τις βαλει κιολας.
Για αυτες,οτι και να με πει καποιος,δεν με πειθει οτι εξηγουνται.


Μάλλον εννοείς το Lascaux. Οι Γάλλοι έχουν φτιάξει ένα καταπληκτικό site με τις ζωγραφιές.

Και την ίδια περίοδο στην Altamira της Ισπανίας.

______________________________________________________________________
Αν δεν καώ εγώ, αν δεν καείς εσύ, αν δεν καούμε όλοι, πώς θα βγει απ'τα σκοτάδια φως;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2013, 02:02:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με την άδεια του θεματοθέτη λοιπόν (skartados, ευχαριστώ).

Η ζωή όπως την αντιλαμβανόμαστε στη γη, είναι απ' ότι φαίνεται πολύ πιο επίμονη και ανθεκτική απ' όσο νομίζαμε. Νικόμαχε, πριν λίγες μέρες ανακοινώθηκε οτι ξετρύπησαν λίμνη στην Ανταρκτική (που λέγαμε το καλοκαίρι) και βρήκαν ζωντανούς πανάρχαιους οργανισμούς, εντελώς διαφορετικούς από αυτούς που γνωρίζουμε ως εδώ. Ουσιαστικά, για πρώτη φορά εντοπίσαμε μια ζωντανή χρονοκάψουλα. Όχι στη Βοστόκ (που ελέγχεται από Ρώσους), αλλά υπάρχει μια ομιχλώδης ενημέρωση πως μπορεί να ξετρύπησαν κι αυτή. Άλλωστε το είχαν ξεκινήσει πριν μερικά χρόνια και το σταμάτησαν γιατί έπρεπε να εξελίξουν συστήματα που θα μπορούσαν να κάνουν υποβρύχια έρευνα, χωρίς παράλληλα να μολύνουν το νερό.

Το όλο πρότζεκτ έχει λέει τεράστια επιστημονική αξία, γιατί το χρησιμοποιούν ως οδηγό για το πως πρέπει να διαχειριστούμε επανδρωμένα ταξίδια στον Άρη...

Στην περίπτωση των μέγα καταστροφών που μπορεί να εξάληψαν παλαιότερους πολιτισμούς. Λέω λοιπόν Νικόμαχε, πως μεγαλύτερες απώλειες στοιχείων από τα ηφαίστεια, μπορούν και δημιουργούν το νερό, ο αέρας και οι σεισμοί.

Το νερό της βροχής σε συνδυασμό με τον αέρα είναι σαφές φαντάζομαι, πως φθείρει ταχύτατα, τόσο τις μεταλλικές κατασκευές, όσο και τις λίθινες. Ειδικά το νερό που τυχαίνει να παγώσει, έχει την τάση να σπάει τα πετρώματα στα οποία έχει ισχωρήσει. Άρα, οι πέτρινες κατασκευές που εκτίθενται σε ετήσιους κύκλους πάγου, αργά ή γρήγορα θα διαλυθούν. Αυτό βέβαια στην περίπτωση που κανείς δεν θέλει να τις συντηρεί, ή που δεν ενδιαφέρεται να τις συντηρήσει...

Στις περιπτώσεις των κατακλυσμικών πλημμυρών, είτε αυτές προέρχονται λόγω καιρικών φαινομένων, είτε λόγω λιώσιμου των πάγων, είτε λόγω τσουνάμι, ευτυχώς δεν είναι απαραίτητο να έχουμε ολοσχερή καταστροφή των λίθινων κατασκευών. Σε σχετικά σταθερές συνθήκες θερμοκρασίας, οξύτητας, κι οπωσδήποτε με πλήρη απουσία πάγου, οι λίθινες κατασκευές μπορούν να διατηρηθούν για πολλές χιλιάδες χρόνια σχεδόν άθικτες, ή σε γενικές γραμμές αναγνωρίσιμες. Ας πούμε στον ελλαδικό χώρο έχουμε την Ελίκη, τη Βούρα και το Παυλοπέτρι. (Σου βάζω ιδέες για το καλοκαίρι που έρχεται ΑΜΕΙΝΙΑ).
Είναι σίγουρο πως στο χώρο της Μεσιγείου υπάρχουν τουλάχιστον 180 βυθισμένες πόλεις, άλλες απολύτως τεκμηριωμένες κι άλλες αγνώστου πατρός και τύχης... Η τελευταία εκτός Μεσογείου ημιαναγνωρισμένη(?) ακόμα περίπτωση, είναι αυτή του Γιοναγκούνι στα νότια της Ιαπωνίας. Αγνώστου πατρός και τύχης και σε βάθος 40 μέτρα...
Τα μεταλλικά απομεινάρια ωστόσο, δεν έχουν τη δυνατότητα να ανταπεξέλθουν στις συνθήκες αυτές για μεγάλα χρονικά διαστήματα.

Ο αέρας είναι καταστροφικός με δύο τρόπους. Με το οξυγόνο και την υγρασία που περιέχει και βοηθά στην οξύδωση των μετάλλων, αλλά και με μηχανικό τρόπο, λόγω της ορμής του ανέμου, μπορεί και εξανεμίζει αυτά που το νερό αποσάθρωσε. Χαρακτηριστικό το παράδειγμα της Σφίγγας στη Γκίζα.

Οι σεισμοί είναι προφανές πως μπορούν να καταστρέψουν λίθινες κατασκευές, τόσο απευθείας, όσο και με τη δημιουργία τσουνάμι. Οι καιρικές συνθήκες αναλαμβάνουν τα υπόλοιπα σε βάθος χρόνου. Εδώ θέλω να επισημάνω, πως μετά από μια τέτοιου είδους καταστροφή, οι κάτοικοι στο παρελθόν προτιμούσαν να εγκαταλείψουν παρά να ξαναχτίσουν πάνω στα ερείπια. Τόσο για λόγους θρησκευτικούς (όπως σε πολλές περιοχές της Μινωικής Κρήτης), όσο και για λόγους πρακτικούς και κοινωνικούς.

Με τα παραπάνω προσπαθώ να δείξω μερικούς εντελώς συνήθεις τρόπους με τους οποίους μπορούμε να χάσουμε την επαφή με πράγματα του απώτερου παρελθόντος. Επίσης θεωρώ πως η ιστορική ανθρώπινη μνήμη δεν λειτουργεί με τη γραμμικότητα της καθημερινής ανθρώπινης μνήμης. Μπορεί να μοιάζει δηλαδή αδύνατο να ξεχάσουμε την ύπαρξη της Ακρόπολης, όμως η αλήθεια είναι πως για κάτι εξίσου θαυμαστό, τον Κολοσσό της Ρόδου, ξέρουμε ελάχιστα πράγματα. Είναι γενικά μάλλον πολύπλοκο το πως συμβαίνει αυτό, αλλά φαίνεται οτι υπό συνθήκες (πόλεμοι, λιμοί κ.λ.π.) συμβαίνει, και στην καλύτερη περίπτωση κάποιες φορές, η μνήμη μεταπίπτει στο μύθο.

Δεν είναι με λίγα λόγια απαραίτητο να έχουν χαθεί τα απομεινάρια παλαιότερων πολιτισμών. Υπάρχουν χιλιάδες ενδείξεις - και για αυτό παρέθεσα τα ονόματα κάποιων επιστημόνων και συγγραφέων παραπάνω - ανά τον κόσμο, αλλά δεν έχει ακόμα στα αλήθεια επιχειρηθεί η σοβαρή τους μελέτη, χρονολόγηση και διασύνδεση. Το βασικότερο πρόβλημα νομίζω πως έγκειται στη δυσκολία που έχουμε στη χρονολόγηση. Αφού το μακροβιότερο απομεινάρι μπορεί να είναι μόνο λίθινο, πρέπει να βρούμε έναν τρόπο να χρονολογούμε την πέτρα άμεσα, κι όχι μέ έμεσους συγκριτικούς τρόπους όπως κάνουμε μέχρι τώρα.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2013, 02:21:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.mistiria.com/ancienthistory/spilaiografia.html
Αυτο εδω λεω και κανα 3-4 παρομοιες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2013, 03:26:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
DSM

Χαίρομαι επειδή δεν διαφωνούμε καθόλου.
Εχω ήδη σε παλαιότερες δημοσιεύσεις μου,ομιλήσει για αυτα ακριβώς.
Για το Γιοναγκούνι,τις υποθαλάσσιες πόλεις,τις ενδείξεις ύπαρξης της Ατλαντίδας, την περίπτωση στο απώτερο παρελθόν η Μεσόγειος να ήταν πολύ πιο μικρή θάλασσα, λίμνη θα έλεγα, με παράκτιες πόλεις γύρω της.

Εχω μιλήσει για τις ενδείξεις πυρηνικών εκρήξεων στο παρελθόν ( τυχαίες ή σκοπούμενες δεν το εξετάζουμε εδώ),τις κρυσταλοποιήσεις βράχων κ.λ.π.

Υπάρχουν και τα χειρόγραφα, καθώς και οι παραδόσεις όλων των λαών της Γης που μιλούν για προγενέστερους πολιτισμούς, είτε ήρθαν απο τον ουρανό είτε όχι.

Πολλά απο τα υπάρχοντα "μυστήρια", όσο και να προσπαθούν οι σκεπτικιστές, δεν μπορούν να τα δικαιολογήσουν.Τουλάχιστον όχι σε μερικούς απο εμάς.

Τα ευρήματα των λιμνών της Ανταρκτικής δεν πρόκειται να φθάσουν στο κοινό.Πρώτα θα επεξεργασθούν και μετά θα ανακοινωθεί μόνον ότι κριθεί αναγκαίο.Οτι μπορέσουμε, θα μάθουμε ανεπίσημα, απο τις γνωριμίες που έχει ο καθένας μας,ότι καταφέρουν να ξετρυπώσουν οι "συνομωσιολόγοι" και οι ερευνητές τού αδύνατου!

Πάντως σύντομα, πολλοί θα χρειασθούν...αλεξίπτωτα!!

Επι τη ευκαιρία να υπενθυμίσω τα λόγια του Μάνου Δανέζη:

<< Η ιστορία και η φιλοσοφία των επιστημών μας διδάσκει,ότι όταν δημιουργείται μια επιστημονική επανάσταση, μετά έρχεται και μια κοινωνική και πολιτισμική επανάσταση.Αυτο που θέλω να σας πώ είναι ότι ήδη έχει τελειώσει μια πολύ μεγάλη επιστημονική επανάσταση και κανείς,εκτός απο τους μυημένους,δεν έχει πάρει είδηση.Δεν διδάσκεται πουθενά στα πανεπιστήμια και θα μου επιτρέψετε προσωπικά,είναι προσωπική μου άποψη,μπορεί να κάνω λάθος,ότι, δεν ξέρω άν η κοινωνία θέλει να γίνει γνωστή, γνωρίζοντας ότι μετα την γνώση,αυτης της μεγάλης επιστημονικής επανάστασης, θα προκύψει και μια μεγάλη κοινωνική επανάσταση.Δεν ξέρω άν οι ηγεσίες,είναι έτοιμες να την αποδεκτούν.>>


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2013, 03:52:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικόμαχε

Δεν ήθελα να επεκταθώ. Αν πάντως διαπιστωθεί ενδιαφέρον, μπορούμε να μιλήσουμε για αυτά. Όχι μόνο σε επίπεδο αναφορών, αλλά κυρίως κριτικής σκέψης. Για αυτόν το λόγο έδωσα τα ονόματα.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2013, 20:25:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
DSM,

Εύστοχα αναφέρεσαι στις τρεις αυτές τοποθεσίες(Ελίκη, Βούρα,Παυλοπέτρι)

Αν αφήσουμε τη βόρεια Πελλοπόνησο(Ελίκη ,Βούρα) προς το παρόν,και εστιάσουμε στο Παυλοπέτρι,βλέπουμε ότι είναι δυτικά του Μαλέα.

Σύμφωνα με τη θεωρία του Πανταζή(βλ.Θέμα μου περί ομηρικών ζητημάτων),με την οποία και μετά από μελέτη,συμφωνώ,οι αληθινές ομηρικές Μυκήνες βρίσκονται κάπου εκεί.

Η πιο πιθανή τοποθεσία είναι ο κόλπος της Νεάπολης,δηλαδή το Παυλοπέτρι.

Τώρα αν εννοείς να συνδυάσω καλοκαιρινές διακοπές με παρατήρηση αρχαιολογικών χώρων,καλή η προτροπή σου.

Ευκαιρία ψάχνω γιατί η τελευταία φορά που το κατάφερα ήταν το 2007 που έψαχνα (και βρήκα) τη σπηλιά του Ευμαίου στη Λευκάδα...


Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2013, 20:28:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικόμαχε,

quote:
Πάντως σύντομα, πολλοί θα χρειασθούν...αλεξίπτωτα!!

Εσύ ,τώρα τελευταία κυρίως,πολύ συχνά το αναφέρεις το "σύντομα".
Μπας και ξέρεις κάτι και δε το μαρτυράς;

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2013, 21:04:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΜΕΙΝΙΑ

Σύντομα...θα δείς!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2013, 12:21:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικόμαχε

Να υποθέσω οτι έχει σχέση με τη δουλειά του Martyn Stubbs?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2013, 13:11:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάτι πάντως δεν πάει πολύ καλά:

ΒΟΜΒΑ στο Βατικανό Παραιτείται στις 28 Φεβρουαρίου ο Πάπας Βενέδικτος

http://news.pathfinder.gr/world/854027.html

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2013, 13:22:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Νικόμαχε

Να υποθέσω οτι έχει σχέση με τη δουλειά του Martyn Stubbs?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.


Καλά δεν μπορεί να κρυφθεί ο ένας απο τον άλλον!!
Βεβαίως και έχει σχέση και όχι μόνο με τον Stubbs, αλλά και με την παραίτηση του Πάππα, ο οποίος αρνήθηκε να παίξει το παιχνίδι του σχεδίου της Νέας Τάξης.( τουλάχιστον έτσι λένε οι φήμες ).

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2013, 14:17:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ανακοίνωση του Πάπα:

«Αφού εξέτασα επανειλημμένα τη συνείδησή μου ενώπιον του Θεού, βεβαιώθηκα ότι οι δυνάμεις μου, λόγω προχωρημένης ηλικίας, δεν είναι πλέον αρκετές για να ασκώ κατάλληλα το αξίωμά μου.

Γνωρίζω καλά ότι το αξίωμα αυτό, εξαιτίας της σημαντικής πνευματικής του φύσης, πρέπει να ασκείται, όχι μόνο με λέξεις και πράξεις αλλά όχι με λιγότερες προσευχές και πόνο.

Ωστόσο, στον σημερινό κόσμο, που βιώνει τόσες πολλές ραγδαίες αλλαγές και συνταράσσεται από ερωτήματα που σχετίζονται βαθιά με την πίστη, προκειμένου να ανταποκριθώ στις ανάγκες του πληρώματος του Αγίου Πέτρου και να διακηρύττω το Ευαγγέλιο, είναι εξίσου απαραίτητες η δύναμη του μυαλού και του σώματος, η οποία τους τελευταίους μήνες έχει επιδεινωθεί σε μένα, σε σημείο που έπρεπε να αναγνωρίσω την ανικανότητά μου να εκπληρώσω επαρκώς το έργο που μου ανατέθηκε»

Η επισήμανση με bold δική μου.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2013, 17:44:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικόμαχε,DSM,

Το smoking gun υπάρχει από το 2000 αν δε κάνω λάθος.Γιατί του δίνετε τώρα επικαιρότητα;
Το γεγονός ότι ο τύπος από το Βανκούβερ είχε τα μέσα να περάσει από ψιλό κόσκινο χιλιάδες ώρες πραγματικού φίλμ,είναι κι αυτό γνωστό.
Ότι δε φαινόταν παλαβιάρης,το θεωρώ κι αυτό δεδομένο.
Γιατί όμως τώρα φθάνουμε στο "σύντομα";
Προφανώς κάτι δε βλέπω που το βλέπετε εσείς.
Μπορείτε να το μοιραστείτε παίδες;

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2013, 18:26:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμεινία

Υπάρχει η παροιμία που λέει, οτι μπορείς να κοροιδέψεις λίγους ανθρώπους για πολύ χρόνο, πολλούς για λίγο, αλλά όχι πολλούς για πολύ.

Πιστεύεις οτι η ροή της πληροφορίας το 2000 είχε τον ίδιο ρυθμό με σήμερα?
Και για να το θέσω κι αλλιώς, την εποχή που παρουσιάστηκε το smoking gun, είχες την υπολογιστική δυνατότητα στο σπίτι σου για να διαπιστώσεις του λόγου το αληθές?
Σε τελική ανάλυση, η απορία πρέπει να είναι το γιατί τώρα, ή το γιατί όχι νωρίτερα?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2013, 10:24:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
DSM,

quote:
Σε τελική ανάλυση, η απορία πρέπει να είναι το γιατί τώρα, ή το γιατί όχι νωρίτερα?

Το πρόβλημά μου δεν είναι να το αμφισβητήσω,είναι να πειστώ ότι υπάρχουν οι προυποθέσεις να αναδειχθεί.

Αν γίνει αυτό θα εξεταστεί και πιο ενδελεχώς,και σε περίπτωση που αποτελεί απόδειξη-πράγμα που πιστεύω-να γίνει ευρέως αποδεκτό.

Το πρόβλημά μου καταληκτικά είναι ο φόβος ότι όπως δεν έγινε νωρίτερα δεν θα γίνει και τώρα....
Γι' αυτό ερωτώ μήπως έχετε κάτι πρόσθετο-ενισχυτικό δηλαδή-να μοιραστείτε.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2013, 15:15:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΜΕΙΝΙΑΣ
Το πρόβλημά μου καταληκτικά είναι ο φόβος ότι όπως δεν έγινε νωρίτερα δεν θα γίνει και τώρα....
Γι' αυτό ερωτώ μήπως έχετε κάτι πρόσθετο-ενισχυτικό δηλαδή-να μοιραστείτε.

Φίλε μου άς το πάμε σιγά-σιγά και θα καταλάβεις μόνος σου.

Ερώτηση:Θεωρείς ότι υπάρχουν αγνώστου ταυτότητος ιπτάμενα αντικείμενα, εντός κι εκτός πλανήτη?

Απάντηση ερώτηση θα πάμε όση χρονική διάρκεια και άν έχει.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2013, 15:58:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμεινία

Δες λίγο τι γίνεται στο forum. Έχουμε ένα πραγματικά κοσμοιστορικό γεγονός στον τομέα των θρησκειών - την παραίτηση του Πάπα - και δεν κουνιέται φύλλο. Κατά τα λοιπά σχολούμαστε με τη Ναζαρέτ, το Μάξιμο, τον Αδάμ, τους βοσκούς, τα χρυσά αυγά και πάει λέγοντας.

Τί πιστεύεις οτι θα μπορούσε να είναι πραγματικά ένα αδιάσειστο στοιχείο για αυτά που λέμε, κι εγώ κι ο Νικόμαχος? Να εμφανιστεί π.χ. ο Master Draconian σε κοινή συνέντευξη τύπου με τον Ομπάμα? Έ, σε αυτή την περίπτωση, κι εγώ κι ο Νικόμαχος δεν θα έχουμε να προσθέσουμε και πολλά...

Εδώ ο ΓΑΠ το είπε καθαρά: we need a global government, and we need it fast...

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2013, 16:41:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ερώτηση:Θεωρείς ότι υπάρχουν αγνώστου ταυτότητος ιπτάμενα αντικείμενα, εντός κι εκτός πλανήτη?

Ναι,εδώ και χιλιάδες χρόνια τουλάχιστον.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2013, 19:20:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
DSM

Oντως η "παππική" παραίτηση, είναι ένα βήμα προς τα εκεί.
Αλλά είναι και μια απόδειξη.Απόδειξη ότι οι "προφητείες" κάθε άλλο, παρά προφητείες είναι.

Σαν να γράφθηκαν απο κάποιους, που 'αργούν πολύ να πεθάνουν", ώστε να χειραγωγούν το ηλίθιο πόπολο δια μέσου των αιώνων.Τι το ποιό αληθοφανές, στο μυαλό των θρησκευόμενων προβάτων, όταν οι γραφές τους επαληθεύονται?

Κανενός προβάτου το μυαλό δεν πάει στον προσχεδιασμό!!!

Κανένα πρόβατο δεν σκέπτεται, ότι άν κυβερνούσαν άνθρωποι τον πλανήτη, δεν θα ήταν βρε αδερφέ τόσο κακός!!

κάπου-κάπου θα "ξέφευγε" και κανένας καλός κυβερνήτης και θα έσκαγε λίγο χαμόγελο στην ανθρωπότητα.Φεύ δεν έχει γίνει ποτέ κάτι τέτοιο.

Σημεία των καιρών...!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2013, 19:26:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΜΕΙΝΙΑ

ΝΑΙ λοιπόν.Υπάρχουν.

Αφού υπάρχει εκ μέρους σου η παραδοχή της ύπαρξης, η επόμενη λογική σκέψη θα είναι:<< Εχουν πληρώματα>>.

Δεδομένο λοιπόν:
Υπάρχουν αγνώστου ταυτότητας ιπτάμενα αντικείμενα με εξ'ίσου αγνώστου ταυτότητος πληρώματα.

Ερώτηση:Θεωρείς ότι τα πληρώματα αυτά προέρχονται απο κάποιο εξωγαλαξιακό ή εσωγαλαξιακό πολιτισμό, ή απο κάποιον πολιτισμό αυτόχθονα των παλαιών ημερών?
Μήπως και τα δύο?

Υ.Γ. ξεκάθαρη απάντηση όπως πριν σε παρακαλώ.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2013, 19:58:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δε νομίζω εξωγαλαξιακό.Θα είχαν βρει πιο κοντινούς στόχους να ασχοληθούν.
Εσωγαλαξιακό λοιπόν ή παλαιότερο γήινο.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2013, 20:09:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικόμαχε-Αμεινία

Κάποιος που μπορεί να κινείται εσωγαλαξιακά, πιθανότατα έχει και τη δυνατότητα της διαγαλαξιακής εξερεύνησης. Άρα δεν έχει και τόσο νόημα ένας τέτοιος διαχωρισμός.

Αν πρόκειται περί αυτοχθόνων, δυσκολεύομαι να φανταστώ γιατί θα επέλεγαν να παρακολουθούν από τροχιάς.

Σε κάθε περίπτωση, οι τρεις επιλογές ελάχιστη σημασία έχουν, πιστεύω. Την πρόθεση πρέπει να ψάξουμε. Αυτό είναι για μένα το πραγματικό μυστήριο, όπως και ο βαθμός της παρεμβατικότητάς τους διαχρονικά.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2013, 20:38:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κάποιος που μπορεί να κινείται εσωγαλαξιακά, πιθανότατα έχει και τη δυνατότητα της διαγαλαξιακής εξερεύνησης

Δεν διαφωνώ,απλά λέω π.χ.ότι ενώ μπορώ να πάω και στην Λαμία και στην Γλυφάδα κινηματογράφο,επιλέγω Γλυφάδα που μου πέφτει πιο κοντά.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2013, 20:40:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Την πρόθεση πρέπει να ψάξουμε

Όντως εδώ είναι το θέμα.Πιστεύεις ότι είναι ακόμα στην εξερεύνηση;

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2013, 20:43:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι. Άλλωστε για αυτό συμφωνώ με το Νικόμαχο πως είναι πολύ κοντά το πανηγύρι.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2013, 20:57:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η γενιά που θα ζήσει μια τέτοια επαφή,θεωρώντας ότι αυτή θα λάβει χώρα,θα είναι διακεκριμένη από πλευράς εμπειρίας.Δυσκολεύομαι να δεχθώ ότι είναι η δική μας...

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2013, 21:14:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η γενιά που θα ζήσει μια τέτοια επαφή,θεωρώντας ότι αυτή θα λάβει χώρα,θα είναι διακεκριμένη από πλευράς εμπειρίας.Δυσκολεύομαι να δεχθώ ότι είναι η δική μας...

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.


Η δική μας είναι η καταλληλότερη όλων.
Επειδή άν περιμένουν κι άλλο, τα πρόβατα θα ξυπνήσουν μαζικά και μετα δεν θα μπορούν να κάνουν τίποτα.

Θα προσπαθήσουν να εκμεταλευθούν το νέο είδος προβάτων, το οποίο θα τους δεί ώς σωτήρες ή ώς "θεούς"!!!
και εκεί θα παιχθεί το μέγα παίγνιο!!!

Ηξερε πολύ καλά τι έλεγε ο Χώκινγκ.
Θεωρητικά και με βάση την λογική, σε εξάρτηση απο την ιστορία των τελευταίων 3.000 ετών,οι κύριοι αυτοί είναι υπεύθυνοι για την ανθρώπινη κατρακύλα.
Αρα με βάση την ίδια λογική, είναι ΕΧΘΡΟΙ και ώς τέτοιοι πρέπει να αντιμετωπισθούν.

Ομως η λογική φίλε ΑΜΕΙΝΙΑ λέει και κάτι άλλο.
Αν οι τύποι αυτοί, ήταν οι απόλυτοι δυνάστες, θα είχαν ήδη "κατακυριεύσει" τον πλανήτη και θα ήταν ήδη εμφανώς ανάμεσά μας,με εμαςς υποτακτικούς τους.

Γιατι δεν το έχουν ήδη κάνει?
Μήπως υπάρχει αντίπαλο δέος και για αυτούς?
Ενα πράγμα σαν το γιατι δεν εισβάλλει η Τουρκία στην Συρία, ας πούμε?

Αφού παραδεχθήκαμε την ύπαρξή τους φίλτατε ΑΜΕΙΝΙΑ, τώρα πρέπει να εξετάσουμε και την συμπεριφορά τους, τα πιθανά σχέδιά τους και τις τυχόν αναστολές τους.

Θεωρώ ώς πιό πιθανή την περίπτωση να είναι ήδη σε επαφή με ορισμένες κυβερνήσεις και με την τακτική του διαίρει και βασίλευε και του δώσε στους εκλεκτούς ένα κομάτι ψωμί παραπάνω,μια θέση στο μέλλον, κάτι κάποιο όφελος, επιβάλουν την θέλησή τους, απομακρύνοντας κάθε φωνή διαμαρτυρίας.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2013, 21:59:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όποιος είχε την τύχη να συγκατοικεί με σκύλο ή με γάτα, θα με καταλάβει πολύ καλά. Εγώ μεγάλωσα με τη Σούζη (ημίαιμο κόρτζι) και πλέον εδώ και 19 χρόνια γερνάω με τον κο Τσανς (stray γάτος). Και τα δύο είδη -κυνοειδή και αιλουροειδή- στη φύση είναι κυνηγοί.

Το πιο αγαπημένο τους παιχνίδι μαζί μου, ήταν το κρυφτό. Εγώ έκανα πως κρυβόμουν, κι εκείνα έκαναν πως με έβρισκαν αφού με έψαξαν πρώτα...

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 16 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy