ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 "The Butterfly Effect", το Παράδοξο της Πεταλούδας
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Tommy
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2004, 17:22:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tommy
KAPODISTRIAS φιλε μου,θα επιλεξω και εγω την σιωπη σου,καθως ειναι προφανες αδυνατο να γεφυρωσεις τον κοσμο που ζεις με την πραγματικοτητα..
Παντως,(ελπιζω να μην παρεξηγηθεις),θα ηταν καλο για εσενα να συμβουλευτεις καποιον ειδικο σχετικα με τα θεματα αυτα..Πιστευω πως θα σε βοηθησει πολυ,καθως υπαρχουν πολλοι ψυχολογοι που εξιδεικευονται στις κοινωνικες συμπεριφορες..

Αυτα προς το παρον φιλε μου,ελπιζω να μην παρερμηνευσεις τα λογια μου,και καθως επισης πως μεχρι να βρεις τις λυσεις που χρειαζεσαι θα ηταν συνετο να συνεχισεις την σιωπη σου...
Ευχαριστω :)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tommy
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2004, 17:35:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tommy
Φιλε η φιλη OSTRIA,εχεις δικιο εν μερει,αν και πιστευω πως δεν παρακολουθησες τα παραπανω μυνηματα,τα οποια απαντουν στα ερωτηματα σου,καθως τεθηκαν και προηγουμενως...

Οσον αφορα τις επιθανατιες εμπειριες,(Επαναλαμβανω για 2η φορα),πως ουτε εγω γνωριζω πως σχετιζονται,και επειδη αναφερθηκαν απο 2 ατομα,επιθυμησα διευκρινισεις (τις οποιες ουδεποτε πηρα)...
Γραφεις:
"Εχω την εντύπωση ότι το "butterfly effect" αφορά την σχέση δράσης-αντίδρασης, αιτίας-αποτελέσματος, μέσα σε ένα κλειστό σύστημα.
Δηλαδή, αν δούμε την Γη ως ένα ζωντανό οργανισμό και η παραμικρή δραστηριότητα πάνω (και μέσα) της έχει αντίκτυπο στο σύνολο, επειδή ενεργοποιεί μία αλληλουχία δράσεων-αντιδράσεων."

Και εδω εισαι εν μερει σωστος-σωστη..Το λαθος σου ειναι οτι δεν αφορα μονο την γη,αλλα ολο τον κοσμο,οσος κι αν ειναι αυτος...
Δηλαδη: Η αλλαγη της τροχιας ενος πλανητη στην ακρη του συμπαντος,θα επιδρασει (αργα η γρηγορα,λιγο η πολυ) και εσενα...πολυ απλα γιατι ειναι σαν ντομινο..η αλλαγη της τροχιας δημιουργει καποια αλλη αλλαγη,η οποια δημιουργει καποια αλλη και παει λεγοντας..
Οσον αφορα για τα παραλληλα συμπαντα,αυτο εγω το ανεφερα και το εχει στηριξει παραπανω με ενα υπεραπλουστευμενο παραδειγμα (φανταστικο) για να μπορουν να το καταλαβουν ολοι..
Το παραθετω οπως ακριβως γραφεται ποιο πανω για να το καταλαβεις...αν εχεις οποιαδηποτε απορια,η δεν συμφωνεις με κατι,πολυ ευχαριστως να το ακουσω..εξαλλου τιποτα δεν ειναι απολυτο και ολα ειναι σωστα μεχρι να βρεθει καποιο λαθος στον λογικο ειρμο τους..

Λεω λοιπον:
"ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΡΡΑΛΗΛΑ ΣΥΜΠΑΝΤΑ..ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΗΡΕΑΣΟΥΝ ΑΥΤΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΙΚΑΝΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ
1)ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΥΝΔΕΣΗ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥ ΔΙΚΟΥ ΜΑΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΥΝΟΥ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ (VICE-VERSA Η ΑΛΛΑΓΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΠΡΟΣ ΑΥΤΟΥΣ)
Π.Χ.
ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΟΤΙ ΜΙΑ ΕΙΣΟΔΟΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΠΑΡΑΛΛΗΛΟ ΣΥΜΠΑΝ χ ,ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΜΙΑ ΜΑΥΡΗ ΤΡΥΠΑ ΠΟΥ ΥΠΟΘΕΤΙΚΑ ΥΠΑΡΧΕΙ 100.000 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΗ (ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΑ ΔΗΛΑΔΗ)...
ΑΣ ΥΠΟΘΕΣΟΥΜΕ ΕΠΙΣΗΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΚΟΣΜΟΣ (ΑΠΛΟΠΟΙΩ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΙΝΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ ΠΛΟΚΗ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΟΛΟΙ) ΟΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΜΑΣ, Α Λ Λ Α ,ΕΙΝΑΙ Ο ΕΝΑΣ ΚΟΣΜΟΣ ΟΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΥΜΒΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΛΟΓΩ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΩΝ ΕΠΙΛΟΓΩΝ...ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΣΤΟΝ ΑΛΛΟ ΚΟΣΜΟ,ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΞΕΡΕΥΝΟΥΝ ΜΕ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΤΙΣ ΜΑΥΡΕΣ ΤΡΥΠΕΣ...ΣΕ ΕΝΑ ΠΕΙΡΑΜΑ ΤΟΥΣ (ΥΠΟΘΕΤΙΚΟ ΣΤΟΝ ΑΛΛΟ ΚΟΣΜΟ) ΚΑΤΑΦΕΡΝΟΥΝ ΚΑΙ ΠΕΡΝΟΥΝ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΜΑΖΑΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΑΥΡΗ ΤΡΥΠΑ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΑΣ...
1)ΒΓΑΙΝΕΙ Η ΜΑΖΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΑΥΡΗ ΤΡΥΠΑ
2)ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΜΕΓΑΛΗΣ ΒΑΡΥΤΙΚΗΣ ΕΛΞΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΗ,ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΤΗΣ ΒΑΡΥΤΙΚΗΣ ΔΥΝΑΜΗΣ,ΘΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΟΥΝ ΠΑΛΙΡΟΙΕΣ..
3)ΥΠΟΘΕΤΙΚΑ,ΜΙΑ ΠΑΛΙΡΟΙΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΜΕΣΟΓΕΙΟ...
4)ΧΤΥΠΑΕΙ ΤΗΝ ΜΥΚΟΝΟ
5)ΥΠΟΘΕΤΙΚΑ ΕΧΕΙΣ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΕΚΕΙ
6)ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΠΑΛΙΡΟΙΑΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΠΟΘΑΝΟΝΤΕΣ
7)ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΣΥΓΓΕΝΗΣ ΣΟΥ
ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΣΟΥ,ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΣΤΗΝ ΕΚΒΑΣΗ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΛΗΠΤΕΣ ΚΑΙ ΕΥΝΟΗΤΕΣ.."

Eλπιζω να βοηθησα να καταλαβεις τι εννοω..
Παρολα αυτα,θα ηταν συνετο να διαβαζουμε ολο το θεμα για να αποφευγουμε τετοιου ειδος επαναληψεις...Αλλα δεν πειραζει,ευκαιρια ηταν να το αναφερουμε :)

Kissies..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2004, 18:06:25  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

KAPODISTRIAS φιλε μου,θα επιλεξω και εγω την σιωπη σου,καθως ειναι προφανες αδυνατο να γεφυρωσεις τον κοσμο που ζεις με την πραγματικοτητα..
Παντως,(ελπιζω να μην παρεξηγηθεις),θα ηταν καλο για εσενα να συμβουλευτεις καποιον ειδικο σχετικα με τα θεματα αυτα..Πιστευω πως θα σε βοηθησει πολυ,καθως υπαρχουν πολλοι ψυχολογοι που εξιδεικευονται στις κοινωνικες συμπεριφορες..

Αυτα προς το παρον φιλε μου,ελπιζω να μην παρερμηνευσεις τα λογια μου,και καθως επισης πως μεχρι να βρεις τις λυσεις που χρειαζεσαι θα ηταν συνετο να συνεχισεις την σιωπη σου...
Ευχαριστω :)




Καποδίστρια,γένους θηλυκού.
Αγαπητέ,ούτε αυτό το απλούστατο δεν κατάλαβες!!!
Για να δούμε τώρα ποιός χρειάζεται τους "Ειδικούς"!!!Και μάλιστα επι πολύ πιο απλουστάτων θεμάτων!!!
Α!!! Όχι,προς Θεού!!! Γιατί να παρεξηγήσω;!!!


Ναι,ναι η σιωπή είναι ότι το καλύτερο όταν πρέπει να ξεκινάς την διδασκαλία απο τον ...βρεφονηπιακό!!! Σας χαρίζω τους μπροστοτράγους σας,αυτοί έχουν και πολύ χρόνο(απ'ότι φαίνεται...)και διάθεση για διδασκαλία!!!
Α!!! Και την ράβδο να την ...χρυσώσετε!!!

ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ!!! ΕΥΤΥΧΩΣ!!!

...................................................

Edited by - kapodistria on 06/04/2004 12:54:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tommy
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2004, 18:23:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tommy
Σε ευχαριστουμε πολυ KAPODISTRIA..
Οποτε θελησεις να προσθεσεις κατι,με ομορφο τροπο,εμεις εδω θα ειμαστε και θα σε ακουσουμε..

Kissies..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2004, 20:17:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
quote:
Φιλε μου ZADOK καλησπερα και καλως σας βρηκα...

Την συσχετιση δεν την εκανα εγω ομως φιλε μου...αναφερθηκε συχνα το θεμα και ειμαι και εγω ο ιδιος περιεργος να δω πως συσχετιζεται,και γι'αυτο προσπαθω να "λυσω τις γλωσσες"...Παρολα αυτα,απο οτι καταλαβα προκειται για καποιο ταμπου,οποτε δεν επιμενω,απλα ημουν περιεργος...



Πολλές γυναίκες εδώ, φίλε μου!

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση. Εγώ κατάλαβα!

Μία διευκρίνηση επί του θέματος και προς όλους:

Όσοι έχουν μελετήσει συστεμική ψυχολογία σίγουρα αντιλαμβάνονται καλύτερα το "butterfly effect".
Τα συστήματα βρίσκονται το ένα μέσα στο άλλο και μαζί με άλλα αντός του όλου.

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2004, 20:51:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2004, 20:54:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2004, 03:15:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ
quote:

Χμμ... Γιατί έχω την εντύπωση ότι πάμε να τα μπλέξουμε όλα μαζί;
Τι σχέση έχει το butterfly effect με τους παράλληλους κόσμους και τις μεταθανάτιες εμπειρίες;

Εχω την εντύπωση ότι το "butterfly effect" αφορά την σχέση δράσης-αντίδρασης, αιτίας-αποτελέσματος, μέσα σε ένα κλειστό σύστημα.
Δηλαδή, αν δούμε την Γη ως ένα ζωντανό οργανισμό και η παραμικρή δραστηριότητα πάνω (και μέσα) της έχει αντίκτυπο στο σύνολο, επειδή ενεργοποιεί μία αλληλουχία δράσεων-αντιδράσεων.



quote:
Φιλε η φιλη OSTRIA,εχεις δικιο εν μερει,αν και πιστευω πως δεν παρακολουθησες τα παραπανω μυνηματα,τα οποια απαντουν στα ερωτηματα σου,καθως τεθηκαν και προηγουμενως...

η εχει μια ταση οπου βλεπει ατμα....κατα βαση να προσπερναει ενω ακριβως εκει εχει τις απντησεις....κοιταξετις απαντησεις της ατμα οστρια...εχω μια δι-αισθηση πως σου δημιουργουν προβλημα στο εγω σου...:)

φως!
μην μπερδευσαι απλα ανεφερα μια εμπειρια που απο τοτε και μετα ολα φανερωνονται αλλιως ....
θεωρω πως η οραση η πραγματικη και οχι των ματιων ...ερχεται μετα απο σημεια μηδενικα -οπως χαρακτηρισε +ο τομμι- την εμπειρια μου

εννοειται πως μετα απο αυτο μπορω να αναγνωριζω επακριβως ο,τι μου συμβαινει/ειτε το λεγεται δραση-αντιδραση ειτε "εφφε της πεταλουδας...."
το θεμα ειναι πως ακομη κιαν το βοιωνω οντως εσυ αν δεν μπορεις να κατανοησεις οτι μιλω αληθινα/δεν θα με πιστεψεις ποτε/βεβαια αρκει να θελει κανεις ...

λυπαμαι που το θετω ετσι μα ετσι ακριβως ειναι.
Η εμπειρια εκεινη μου εδωσε πολλα/και φανταζομαι οσοι εζησαν οντως κατι τετοιο, μαλλον ειναι οι μοναδικοι που με κατανοουν επακριβως.
Ολοι οι υπολοιποι θα πρεπει "να μην τρεφετε αισθηματα κατωτερα" ... προπαντων να εχετε και λιγη εμπιστοσυνη στο συνομιλητη...που κατι παραπανω ξερει κιας μην το γραφει εκει στη σελιδα...ταδε...
βλεπω πως θεωρηθηκα πως "ειμαι στην πριζα" απο το φιλο τομμυ, ενω ηρθαν δυο "πριζωμενοι" και προκαλεσαν μια φαινομενικα ασκοπη δραση....που ομως εφερε τη δικη μου αντιδραση...μοιραιο ηταν αντιδρω στο παραμικρο... η διαισθητικη μου φυση δεν μπροεινα εθελοτυφλει/οποιος ειναι διαισθητικος βαθεια, θα με καταλαβαινει.
πως ξερει καποδιστρια οτι αναφερομαι σε εκεινη οταν λεω "ο αντιλλαλος του" ;;;;
μα επειδη οντως σε εκεινη αναφερθηκα +θεωρω οτι η περισση επαρση που εδειξε καποτε σ'ενα φιλικο απο μενα καλεσμα την εφερε ως εδω...."αορατη"να ζει στα ματια μου αφου οι "δηθεν" ειναι παντα φανεροι ....οσο και η μυγες μεσα στο γαλα/αλλα εγω το εχω κοψει.
θεωρω οτι οντως ο καθενας ζει στον κοσμο του //μονο που οφειλει οταν συγκατοικει αρμονικα +να σεβεται οσους ηταν ηδη εδω /
δεν ειδα σεβασμο;θα δωσω οτι πηρα/πισω σε αυτον που το εστειλε/κι ας φαινεται πως ειμαι εγω στην πριζα ενω αλλοι κανουν ηλεκτροσοκ "ζηλιας"....η κατωτεροτητας;..'η τι να πω;...δεν ξερω! αβυσος η ψχ του ατομου..
ΕΝΑ ΜΗΝΥΜΑ ΠΡΟΣ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ:
ΠΡΩΤΟ + ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ
-ΣΤΟ ΣΤΥΛ ΠΟΥ ΣΟΥ ΑΡΜΟΖΕΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΣΗ ΑΣΕΒΕΙΑ ΣΤΗΝ ΟΝΤΟΤΗΤΑ ΜΟΥ:
"ΟΣΑ ΔΕ ΦΤΑΝΕΙ Η ΑΛΕΠΟΥ..." ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΟ ΧΡΥΣΩΜΕΝΟ ΡΑΒΔΙ+ΑΝΤΕΜΗΣΟΥΠΩ ΚΑΜΜΙΑΚΟΥΒΕΝΤΑΜΕΡΑΠΟΥ'ΝΑΙ...
-ΑΥΤΑ+ΠΟΛΥΑΣΧΟΛΗΘΗΚΑΜΑΖΙΣΟΥ.

Τελος Παντων...
ΤΟ ΠΑΡΑΛΛΗΡΗΜΑ ΣΥΓΝΩΜΗ, ΜΑ ΑΛΗΘΕΙΑ, ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΔΙΚΟΜΟΥ/ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑΝΑ ΤΟ ΚΟΥΒΑΛΑΩ....ΚΑΙ ΤΟ ΕΔΩΣΑ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΤΟ ΠΕΤΑΞΑΝ.
(Προσπαθω παντα να ειμαι ηρεμη ακομη κιαν σκιζουν τα καλσον τους για να τους πω εστω μια λεξη..και να μην σταματανε με τιποτα!..BUT!i can see now.. ΒΛΕΠΩ ΚΑΘΙΕΡΩΘΗΚΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΦΙΔΙ ΝΑ ΛΕΤΕ ΕΥΘΙΚΤΗ ΤΗΝ ΑΤΜΟΥΛΑ//ΕΧΜ..ΟΧΙ ΕΥΘΙΚΤΗ/ΠΥΡ ΚΑΙ ΜΑΝΙΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΛΥΗ Η ΕΠΙΘΕΣΗ:ΜΑ ΤΙ "ΕΠΙΘΕΣΗ" ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΛΕΨΙΜΗΑΥΤΟ ΕΝΝΟΥΣΑ ΦΙΛΕ ΤΟΜΜΥ/ΑΔΙΚΩΣ ΕΠΙΡΡΕΑΣΤΗΚΕΣ)
Ειμαστε μια "ομορφη παρεα" που μαλιστα εχουμε εναν αχαρο ρολο σε ενα δρωμενο που μοναχα ενας παρατηρητης θα κατανοουσε τι εννοω η ερμη...


Οστρια, ειχες ποτε επιθανατια εμπειρια;
επιθανατια ναι/αστρικη προβολη;/φωτοφανεια σε τοσα χιλιομετρα;..εχμ...οχι για να τ' αναλυσουμε οπωσδηποτε εδωμεσα
αλλα για να δω πως θεωρεις οτι τα μπερδεουμε...ενω εσυ τα διαβασες καλα απο τα βιβλια σου αλλα εδω στο θεμα..μαλλον δενμε διαβασες καν.
περιμενω :)

Αντιλαμβανομαι ολες τις λεπτεπιλεπτες αλλαγες...
θα μπορουσα να ειμαι το Ι-τσινγκ....!
μην το παρετε προσωπικα οσοι "ζηλευετε ευκολα"//απλα εννοω η ψυχη, οτι μετα απο πολλες επαναληψεις + μελετες καταστασεων που ονομαζω "συμπτωσεις"...εχω μετα απο τουλαχιστον δωδεκα χρονια...
την εμπειρια να μιλω οχι μεσα απο οσα μου ειπαν οι αλλοι//'η διαβασα αλλα απο τη ζωη που μου φανερωσεισως γιατι ειχα την υπομονη να επιμεινω μεχρι να καταλαβω χωρις να ενοχλω κανεναν και τιποτε μεσα απο μια οσο γινεται αρτιοτερη ακινησια...απραγια..μη εφικτη αν δεν εχεις το κοντινο σου περιβαλλον ν' ακολουθει σιωπηλα ...

Αν θελετε ετσι, με αυτο το μηνυμα, δινω μια βαση για τη ροη του θεματος/οσοι θελησουν παλι να σχολιασουν το δεντρο ..κι οχι το δασος...δεν θα παιξω -ΑΛΛΟ!-αφου ηδη βοηθησαν ωστε να φανερωθει ολο αυτο το τραγελαφικο που συμβαινει καιρο ....-πολυ καιρο εδω εσω...--
ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΔΩ + ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΣΕ ΝΕΟΥΣ ΟΡΙΖΟΝΤΕΣ ΑΝΑΚΕΦΑΛΑΙΩΝΟΝΤΑΣ...

αντε να δουμε τι αλλο θα φερει η μεγαλη εβδομαδα...
εγω παντως το δηλωνω: φετος δεν σταυρωνομαι.εχουμε αλλο "θυμα" στο εσωτερικα;...εχμ....σιγουρα.

ΩΡΑΙΑ....
ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΣΗ ΚΟΥΡΑΣΗ...ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΩ ΚΑΝ ΔΙΑΘΕΣΗ ΝΑ ΞΑΝΑΚΟΥΒΕΝΤΙΑΣΩ....ΘΑ ΣΚΕΦΤΗΚΑΝ...ΜΑ ΕΛΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ...
Η ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΟΤΑΝ ΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΗΓΗ...ΓΕΛΑΕΙΚΑΛΑ ΟΠΟΙΟΣ ΓΕΛΑΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.

(ΑΝ ΜΙΛΩ ΓΕΝΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΙΣ "ΑΠΟΨΕΙΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ"//ΑΝ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΣΤΗΝ "ΨΥΧΗ" ΘΑ ΗΜΟΥΝ ΠΙΟ....ΕΥΕΛΙΚΤΗ ΜΕ ΤΗ ΧΙΟΥΜΟΡΙΣΤΙΚΗ ΕΞΕΛΙΞΗ....ΤΟΥ ΔΡΩΜΕΝΟΥ....+ΠΙΟ ΠΥΘΙΑΤΜΑ...ΣΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ:)




Technoshamanism
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2004, 03:29:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ
ΖΑΝΤΟΚ ΧΑΙΡΕ!
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΗΡΘΕΣ...ΠΟΛΥΤΙΜΗ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ..ΕΧΜ ΣΥΝΤΑΞΙΔΙΩΤΙΣΣΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ..

THANX 4THIS:

quote:

Όσοι έχουν μελετήσει συστεμική ψυχολογία σίγουρα αντιλαμβάνονται καλύτερα το "butterfly effect".
Τα συστήματα βρίσκονται το ένα μέσα στο άλλο και μαζί με άλλα αντός του όλου.


ΩΡΑΙΑ ΤΩΡΑ ΜΑΛΛΟΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ..ΠΑΡΑΠΕΡΑ...

-ΝΑ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΩ ΠΩΣ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΚΑΙΡΟ ΚΑΝΩ ΟΡΘΡΟΓΡΑΦΙΚΑ...ΓΚΡΡΡ ΕΠΕΙΔΗ ΜΑΛΛΟΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΤΟΝ... ΓΕΡΜΑΝΟ ΜΟΥ//ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ:ΥΠΟΜΟΝΗ!ΔΙΟΡΘΩΝΩ ΟΣΑ ΒΛΕΠΩ..:)-




Technoshamanism
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Tommy
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2004, 04:06:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tommy
Καταρχας ειχα την πεποιθηση οτι ηταν o Zadok (μαλλον περισσοτερο ελπιδα ηταν,καθως αρχιζω να νιωθω γυναικοκρατουμενος...πλακα κανω,η αληθεια ειναι οτι ειναι ομορφα οπως και να 'ναι)

Φιλη ΑΤΜΑ...Που χαθηκες εσυ τοσο καιρο και μας αφησες μονους??
Χμμμ...παλι εφερες το θεμα της επιθανατιας εμπειριας,αλλα παλι μας αφησες μετεωρους..
Σε καποια στιγμη αναφερεις πως ισως το θεμα να ηταν καλυτερα στο "ΨΥΧΗ κλπ κλπ".Πιστευεις πως θα ηταν καλυτερα να το μεταφερουμε?Διοτι ισχυριζεσαι πως δεν μπορουμε να το καλυψουμε εις βαθος για αυτον τον λογο..Πραγμα που δεν ειναι αληθεια διοτι εγω το εβαλα αυτο το θεμα με μοναδικο σκοπο να ερευνηθει εις βαθος,και οχι μονο σε μια επιφανεια...

Αυτα προς το παρον...
kissies

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2004, 12:22:10  Εμφάνιση Προφίλ
Aν αυτό δεν είναι batterfly effect τότε ποιό είναι?

Κάτι είπε o masvidal κάτι απάντησε (αναίτια) η ατμα,μετά η αγαπημένη "συνήγορος του προαιώνιου συντρόφου" ακούστηκε σαν ηχώ...συνειρμικά κάτι σκέφθηκε η Αvallon...αλλά δε μίλησε...όχι γιατί φοβάται...αλλά γιατί βαριέται... τα ίδια και τα ίδια...

Οταν όμως θίγεται η Οστρια χωρίς κανένα λόγο...ενα μέλος που με κανέναν από δω μέσα δεν έχει έρθει σε χαμηλού επιπέδου αντιπαράθεση... δεν μπορώ να μη μιλήσω...φτου γμτ πάνω που έλεγα ότι ξεφύγαμε τον κίνδυνο...

Αντε λοιπόν να αρχίσουμε πάλι τα συνομοσιολογικά ανέκδοτα του τύπου "ολοι εναντίον της ατμας"(εκείνο με τον Τοτό το ξέρετε?)
Γιατί βρε κορίτσι μου το κάνεις αυτό?
Χαλάρωσε λιγάκι...Relax and enjoy the drive...
Εχουμε βαρεθεί να ξύνεις τα νύχια σου στις πλάτες μας.
Παντού και πάντα βλέπεις εχθρούς και συνομώτες
Αρπάζεσαι με το τίποτα και αν δε υπάρχει και αυτό το τίποτα NO PROMLEM! Το δημιουργείς μόνη σου...
Δε θα'ταν καλύτερα αντί για Δον Κιχώτης να ήσουν Δουλτσινέα?

quote:
πως ξερει καποδιστρια οτι αναφερομαι σε εκεινη οταν λεω "ο αντιλλαλος του" ;;;
Mα δεν είναι χαζή! Αγενής είναι...

quote:
η εχει μια ταση οπου βλεπει ατμα....κατα βαση να προσπερναει ενω ακριβως εκει εχει τις απντησεις....κοιταξετις απαντησεις της ατμα οστρια...εχω μια δι-αισθηση πως σου δημιουργουν προβλημα στο εγω σου...

quote:
φως!μην μπερδευσαι απλα ανεφερα μια εμπειρια που απο τοτε και μετα ολα φανερωνονται αλλιως ....
θεωρω πως η οραση η πραγματικη και οχι των ματιων ...ερχεται μετα απο σημεια μηδενικα -οπως χαρακτηρισε +ο τομμι- την εμπειρια μου εννοειται πως μετα απο αυτο μπορω να αναγνωριζω επακριβως ο,τι μου συμβαινει/ειτε το λεγεται δραση-αντιδραση ειτε "εφφε της πεταλουδας...."
το θεμα ειναι πως ακομη κιαν το βοιωνω οντως εσυ αν δεν μπορεις να κατανοησεις οτι μιλω αληθινα/δεν θα με πιστεψεις ποτε/βεβαια αρκει να θελει κανεις ...
λυπαμαι που το θετω ετσι μα ετσι ακριβως ειναι.
Η εμπειρια εκεινη μου εδωσε πολλα/και φανταζομαι οσοι εζησαν οντως κατι τετοιο, μαλλον ειναι οι μοναδικοι που με κατανοουν επακριβως.
Ολοι οι υπολοιποι θα πρεπει "να μην τρεφετε αισθηματα κατωτερα"

Λες ότι βίωσες "την εμπειρία...
Στο σημείο μηδέν λοιπόν αγγίζεις το Φως... ή στην χειρότερη περίπτωση απλά το βλέπεις και αυτό ξέρεις σου αφήνει ένα κουσούρι...ΣΕ ΑΛΛΑΖΕΙ!
Σε μαθαίνει στη χειρότερη περίπτωση απλά να προσπερνάς τέτοιες καταστάσεις(αν όντως υπάρχουν) στην καλύτερη δε σε μαθαίνει να γυρνάς και το άλλο μάγουλο...Ξέρεις όπως Εκείνος...Ομως αυτό βέβαια είναι για τους πολύ λίγους

Φίλε Τομμυ νόμιζα ότι η ταινία δεν έχει παιχτεί ακόμη στον κινηματογράφο...πότε και που την είδες? Εγώ άκουσα για αυτή νομίζω στο cinemania...

Οσον αφορά λοιπόν στο θέμα αυτό νομίζω ότι δεν είναι θέμα ψυχής και δεν πρέπει να μεταφερθεί εκεί(επηρεάζεται όμως και η ψυχή σαν ένα μικρό μέρος του Ολου)... Ισως όμως να ανοιγε εκεί ένα θέμα η ατμα για την πολύ ενδιαφέρουσα μεταθανάτια εμπειρία της...



"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2004, 12:25:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
Οκ να ξεκαθαρίσω λίγο την άποψη μου.

Αγαπητέ Tommy,
νομίζω ότι ταυτίζεις τα δύο φαινόμενα, το butterfly effect και το φαινόμενο ντόμινο.Είσαι σίγουρος όμως ότι αυτά τα δύο φαινόμενα ταυτίζονται;
Εχω την εντύπωση, ότι το πρώτο λειτουργεί αυτόνομα (πχ. -κουνάει τα φτερά της η πεταλούδα στην αφρική και αυτό δημιουργεί τυφώνα στην αμερική- τέλος.)Αυτή είναι άμεση σχέση αιτίας-αποτελέσματος (ακολουθώντας μία πορεία γεγονότων που όμως οδηγεί σε ένα συγκεκριμένο αποτέλεσμα).
Το φαινόμενο ντόμινο είναι η αλυσσιδωτή σειρά δράσεων-αντιδράσεων που θεωρητικά δεν σταματά ποτέ. (Θεωρητικά μπορεί να έχει και
απροσδιόριστη αρχή όπως και τέλος)
Το πρώτο είναι κλειστό κύκλωμα, το δεύτερο ανοιχτό.

Αγαπητή Ατμα,
Για να απαντήσω στο ερώτημα σου- έχω και γω κάποιες δικές μου εμπειρίες και μία σχετική με το θέμα της αστρικής προβολής, οπότε δεν είμαι αυτή που θα ισχυριστεί ότι "δεν υπάρχουν τέτοιου είδους εμπειρίες". Αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι δέχομαι a priori όλες τις αναφερόμενες εμπειρίες ως αληθινές.
Σε αυτές όμως που δέχομαι ως αληθινές, δίνω την προσωπική μου ερμηνεία (αυτό κάνουμε όλοι).
Οταν η εμπειρία είναι προσωπική, η ερμηνεία της είναι ακόμα πιό υποκειμενική. Οταν πρόκειται για την εμπειρία ενός τρίτου, μπορεί να γίνουμε λίγο πιό αντικειμενικοί, αλλά και πάλι υπακούοντας στις δικές μας νόρμες, εφ όσον τα πάντα περνούν από τα προσωπικά μας φίλτρα αναγνώρισης και εξήγησης ενός φαινομένου.
Τελικά, το ζητούμενο είναι: μπορεί να υπάρξει πραγματικά αντικειμενική ερμηνεία μιάς τέτοιας εμπειρίας; (Δηλαδή θα φτάσουμε ποτέ να κατανοήσουμε την πραγματική φύση κάποιων "μεταφυσικών" εμπειριών και με ποιόν τρόπο;)
Για να συμβεί αυτό, γνώμη μου πάντα, θα πρέπει να υπάρξει μία επιστημονική μέθοδος έρευνας, απαλλαγμένη από οποιαδήποτε ανθρώπινη υποκειμενικότητα.
(Συγνώμη αν ξέφυγα από το θέμα, γι αυτό και επιστρέφω γρήγορα).

Το φαινόμενο λοιπόν που υπονοείς, εγώ το δέχομαι ως "φαινόμενο" ντόμινο, με απροσδιόριστο (στα δικά μας μέτρα) τέλος. Πιθανόν η αρχή να έγινε με την εμπειρία σου, μπορεί όμως αυτή η εμπειρία να είναι ένα "κρίσιμο σημείο" στην προσωπική σου πορεία.
"Κρίσιμο σημείο" είναι το σημείο (που προσδιορίζεται και στους δύο άξονες τον χρονικό και τον τοπικό-δεν μου ρχεται άλλη ονομασία τώρα) όπου συμβαίνει ένα γεγονός το οποίο είτε ανατρέπει τελείως την μέχρι τότε κατάσταση/πορεία, είτε της δίνει άλλη κατεύθυνση.
Ενα τέτοιο γεγονός δεν είναι ξεκαθαρισμένο αν έχει κάποιο προσδιορισμένο αίτιο ή αν είναι εντελώς τυχαίο και ανεξάρτητο της
-μέχρι εκείνης της στιγμής- προσωπικής μας πορείας.

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Danai
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
123 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2004, 12:35:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Danai
Χαιρετω... ,
quote:
"The Butterfly Effect",to paradocso ths petaloydas

-ή αλλιως: «Για ενα καρφι χαθηκε το πεταλο.., για ενα πεταλο χαθηκε το αλογο.., για ενα αλογο χαθηκε ο αναβατης.., για εναν αναβατη χαθηκε η μαχη.., για μια μαχη χαθηκε το βασιλειο.-»-

(Χμμ παρατηρησε κανεις την συνδεση του φαινομενου με την διδασκαλια του Καρμα;..)

Fιλη Zadok γραφεις:

quote:
Τα συστήματα βρίσκονται το ένα μέσα στο άλλο και μαζί με άλλα εντός του όλου.

Αν λεγαμε οτι.. εμμ το ολο ειναι αυτο που επαναλαμβανεται,, αυτοεξελισεται σε καθε μέρος ακομα και στο ελαχιστο σωματιδιο του Οντος(!), θα ηταν το ιδιο;.. οχι;..


** **
http://www.butterflyeffectmovie.com/
..Change one thing, Change everything..


"To χθες δεν είναι τίποτα περισσότερο
από την ανάμνηση του σήμερα και το αύριο είναι το όνειρο το σήμερα"
Χαλίλ Γκιμπράν

Edited by - Danai on 06/04/2004 13:43:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2004, 12:41:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
Αγαπητή Avallon...

την καλημέρα μου!

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2004, 13:09:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg
Σας χαιρετώ.
quote:

Φίλε μου AVALLON,το θέμα είναι μεγαλύτερο απο αυτό που προσπαθούν να μας περάσουν,διότι πολύ απλά,δεν μπορεί να συνάψει ένας απλός νους παραμέτρους όπως αυτούς που ζητάει το θέμα..

Φίλε Tommy χαιρετώ και σένα..
Πιστεύω πως ο "απλός" νους μπορεί να "έχει" την εκπαίδευση, να διδαχθεί, -φθάνει να υπάρξουν οι ΕΣΩ διδασκάλοι-, το αποτέλεσμα του ελαφρού ή του μηδαμινού πετάρισματος...

Μια ακόμα γυναικεία ύπαρξη, άφυλλη δε ψυχή, προστίθεται στην όμορφη παρέα σας...

Και για να δώσω το δικό μου στίγμα αρχίζω με Σαίξπηρ και ειδικότερα με Άμλετ για το καινούγιο, αλλά και τόσο παλιό ερώτημα "ΣΤΟ μηδαμινό ΠΕΤΑΡΙΣΤΟ, μα τεράστιο εξελικτικό ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΗΣ ΠΕΤΑΛΟΥΔΑΣ":

Ο Σαίξπηρ τοποθετεί τον Άμλετ να μονολογεί αδικημένος...


ΑΜΛΕΤ:
Να ζεί κανείς ή να μη ζεί,- να αυτό ειν' το ζήτημα.
Τι είναι πιο ανώτερο στο πνεύμα, να υποφέρει
πετριές και βέλη άδικης τύχης, η επανάσταση
να κάνει ενάντια σ'ένα πέλαγος κακών
και με την άρνησή του να τους δώσει τέλος;
Θάνατος -ύπνος, -τίποτ' άλλο κι αν ειπούμε
πως με τον ύπνο παύει της καρδιάς ο πόνος
και της ζωής τα χίλια βάσανα, που η σάρκα
τα 'χει κληρονομήσει, -αυτό είναι μια συντέλεια
που να την εύχετε κανένας με κατάνυξη.
Θάνατος -ύπνος- ύπνος! Ίσως όνειρα! Ε,Ε,ε,ε...
Εδώ είναι το μπλέξιμο, γιατί σ' αυτόν τον ύπνο
του θανάτου, σαν σε όνειρα θα ερθούνε,
σαν θα 'χουμε πετάξει αυτό το σαρκοκούβαρο;
Αυτό μας κόβει, τούτη η έγνοια είναι που κάνει
τη δυστυχία να ζει τόσο πολύ, γιατί
ποιός θα δεχόταν του καιρού ντροπές και χάλια,
την αδικία του δυνατού,
τον εξευτελισμό του φαντασμένου,
το βάσανο του περιφρονημένου του έρωτα,
την άργητα του νόμου,
τους τραμπουκισμούς της εξουσίας...
και της κλωτσιές που η ταπεινή η αξία τρώει απ' τον ανάξιο.
Αν μπορούσε να δώσει μόνος του κανείς στον εαυτό του
τη λύτρωση μ' ένα μαχαίρι;
Ποιος θα το 'θελε να φέρνει ευθύνες, να γρυλλίζει και να ιδρώνει
από το βάρος της ζωής, αν η τρομάρα
μην είναι κάτι μετά τον θάνατο, στον κόσμο
τον άλλο, απ'όπου δε γυρίζει ταξιδιώτης,
δε σάστιζε τη θέληση και δεν μας έκανε
να προτιμάμε να τραβάμε αυτά τα βάσανα,
παρά να πάμε σ' άλλα που δεν τα γνωρίζουμε;...
Έτσι η συνείδηση μας κάνειόλους δειλούς
κι έτσι το χρώμα της απόφασης το γνήσιο
απ'την ωχρή μπογιά της σκέψης ξεθωριάζει,
κι είναι προσπάθειες πνοής μεγάλης κι ευκαιρίας
που με την άγνοια αυτή ξεκόβεται η ορμή τους
και χάνουν το όνομα της πράξης. Μα σιωπή!

Ναι, η ψυχολογιά πολλές φορές έρχετε ενάντια στην έσω επιστήμη της ψυχής.... Μα κάποτε θα περάσουν (οι γνώσεις της ΑΓΝΟΙΑΣ) τις γέφυρες ΚΑΡΛ ΓΙΟΥΝΓΚ και ΣΑΙΞΠΗΡ...
Σε χαιρετώ φιλικά.
Σας χαιρετώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2004, 14:50:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
quote:
Αν λεγαμε οτι.. εμμ το ολο ειναι αυτο που επαναλαμβανεται,, αυτοεξελισεται σε καθε μέρος ακομα και στο ελαχιστο σωματιδιο του Οντος(!), θα ηταν το ιδιο;.. οχι;..


Κι αυτό σωστό είναι. Υπάρχει άλλο τόπικ που ασχολείται με τα Φράκταλς.


zezmpergουλίνι, τέτοια μέρα θυμήθηκες το "Να ζει κανείς ή να μη ζει;"
Χρόνια Πολλά βρε!!! (σ' έκραξα;;;)

Πες μου κάτι:

quote:
η ψυχολογιά πολλές φορές έρχετε ενάντια στην έσω επιστήμη της ψυχής.... Μα κάποτε θα περάσουν (οι γνώσεις της ΑΓΝΟΙΑΣ) τις γέφυρες ΚΑΡΛ ΓΙΟΥΝΓΚ και ΣΑΙΞΠΗΡ...


Πώς το εννοείς αυτό;

“Οι ανεμόμυλοι πληθαίνουν! Οι Δόν Κιχώτες λιγοστεύουν...” – Ίμρε Φόρμπατ

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2004, 17:25:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg
Σας χαιρετώ.
quote:

zezmpergουλίνι, τέτοια μέρα θυμήθηκες το "Να ζει κανείς ή να μη ζει;"
Χρόνια Πολλά βρε!!! (σ' έκραξα;;;)



Zadok γκυκιά φιλεναδίτσα....
Δεν σταματάς ποτέ ένα χαρούμενο ΚΡΙΟ.....Και το ξέρουμε κι δυό από πρώτο χαίρι...
Ε, γλυκιά μου ΑΝΤΕ κράξε με, κράξε με, ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ όμως ΠΟΛΥ.

quote:

Πες μου κάτι:

quote:
η ψυχολογιά πολλές φορές έρχετε ενάντια στην έσω επιστήμη της ψυχής.... Μα κάποτε θα περάσουν (οι γνώσεις της ΑΓΝΟΙΑΣ) τις γέφυρες ΚΑΡΛ ΓΙΟΥΝΓΚ και ΣΑΙΞΠΗΡ...


Πώς το εννοείς αυτό;


Είναι και οι δυό (Καρλ Γιουγκ και Σαίξπηρ) δυτικοί, όπου πέρασαν στον πρακτικό εσωτερισμό από "ανατολικές" επιρροές, ουτος σώστε να γίνουν γέφυρες πνεύματος.
Ο Σαίξπηρ δε, είναι ο Πατέρας του "αμφιλεγόμενου" στην επιστήμη της ψυχολογίας, σύνδρόμου "The Butterfly effect"...
Τώρα ο Γιούγκ του δίνει μια καλλίτερη εμβάθυνση με τα τέσσερα αρχετυπά του...
Πιστεύω φιλεναδίτσα να κατάλαβες;
Σε ευχαριστώ και ανταποδίδω τις ευχές.
Φιλικά σε χαιρετώ.
Σας χαιρετώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2004, 17:36:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
quote:
Ο Σαίξπηρ δε, είναι ο Πατέρας του "αμφιλεγόμενου" στην επιστήμη της ψυχολογίας, σύνδρόμου "The Butterfly effect"...
Τώρα ο Γιούγκ του δίνει μια καλλίτερη εμβάθυνση με τα τέσσερα αρχετυπά του...
Πιστεύω φιλεναδίτσα να κατάλαβες;

Perfectly clear!


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2004, 17:54:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος
Που να δεις και το George’s Effect…
….εκεί να δεις «αρκουδιές»..


Γιώργος
..στο ρόλο του "πεταλούδα…".


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2004, 18:43:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
Καλησπέρα και στις δύο, zezmperg και zadok

Δεν γνωρίζω για το "butterfly effect" στην ψυχολογία, εννοείτε ότι υπάρχει ως όρος; (κατανοητό το φαινόμενο πάντως)
Απ όσο θυμάμαι ο συγκεκριμένος όρος πρωτοχρησιμοποιήθηκε στην μετεωρολογία πάνω στην πρόβλεψη του καιρού (ερευνώντας τα χαοτικά μαθηματικά συστήματα) γύρω στο '70 κάτι.

Και για να ξεκαθαρίσω την διαφορά μεταξύ του butterfly effect και του domino effect (νομίζω ότι μου βγήκε λίγο μπερδεμένο και εμένα) αυτό που λέω είναι το εξής:

Το butterfly effect αφορά ένα μικρό γεγονός που κάποια στιγμή φέρνει ένα άλλο πολύ μεγαλύτερο γεγονός (χαοτικής φύσεως) κάπου αλλού. Το δεύτερο αυτό γεγονός είναι έμμεσα εξαρτώμενο από το πρώτο αλλά ως αποτέλεσμα είναι μεμονωμένο, δηλαδή εδώ τελειώνει η επίδραση του πρώτου γεγονότος.
Το domino effect είναι όταν ένα γεγονός επιδρά με τον ίδιο τρόπο πάνω σε ένα δεύτερο ίδιο ή παρόμοιο σύστημα και το δεύτερο σε ένα τρίτο και ούτω καθεξής, μέχρι να υπάρξει ένα χαοτικό αποτέλεσμα (συνήθως καταστροφικό) σε όλα τα (παρ)όμοια συστήματα.

Ελπίζω να έγινα αρκετά σαφής και να είμαι και σωστή...
αν είμαι λάθος... ας με διορθώσει κάποιος...

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2004, 20:46:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg
Σας χαιρετώ.
quote:

Καλησπέρα και στις δύο, zezmperg και zadok

Δεν γνωρίζω για το "butterfly effect" στην ψυχολογία, εννοείτε ότι υπάρχει ως όρος; (κατανοητό το φαινόμενο πάντως)
Απ όσο θυμάμαι ο συγκεκριμένος όρος πρωτοχρησιμοποιήθηκε στην μετεωρολογία πάνω στην πρόβλεψη του καιρού (ερευνώντας τα χαοτικά μαθηματικά συστήματα) γύρω στο '70 κάτι.


Καλή μου Ostria σε χαιρετώ.

Ναι εδώ και αρκετό καιρό υπάρχει το "αμφιλεγόμενο" σύνδρομο του "Batterfly effect" και σχετίζετε με το έργο του Σαίξπηρ ΑΜΛΕΤ στην θεραπευτική ψυχολογία.
Εκεί βλέπουμε ένα απλό φυσικό γεγονός, -όπου είναι ο θάνατος του πατέρα του Αμλετ-,και την συνέχεια των ψυχολογικών προβλημάτων που φέρει στην ζωή του Άμλετ με μια μεγάλη σειρά από γεγονότα μετά τον γάμο της μητέρας του, με τον αδελφό του πατέρα του και συνάμα θείο του... Χαοτικών καταστάσεων και εσωτερισμού... Αφού στο τέλος ο Αμλετ μας λέει:

Δε μου επιβάλλεται νομίζεις τώρα, αυτόν
που σκότωσε το βασιλέα μου και ξεπόρνεψε
τη μάνα μου που χώθη ανάμεσα απ'το θρόνο
και τις ελπίδες μου που το 'ριξε το αγγίστρι
με τέτοιο δόλο για την ίδια την ζωή μου....

Έτσι καλή μου, σε μια θεραπευτική συνεδρία, ο ψυχολόγος θα φέρει τον ασθενή στην αρχή -στην γέννηση- του εξελιγμένου προβλήματος με την μέθοδο της αντιστροφής του συνδρόμου Butterfly effect...΄Η το μιδαμινό πέταγμα της πεταλούδας....Για τα Ελληνικά

Σε χαιρετώ φιλικά.
Σας χαιρετώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2004, 21:08:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900
quote:
Οι Δόν Κιχώτες λιγοστεύουν...

Μάλλον μεταμορφώνονται σε Μοντε - Χρήστους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2004, 22:43:53  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Οι Δόν Κιχώτες λιγοστεύουν...
Μάλλον μεταμορφώνονται σε Μοντε - Χρήστους

Aυτό μάλιστα!
Μας έφαγε η ξενομανία...
Οσο για το άλλο που προανέφερα...γράψτε λάθος!
Οπως μας εξήγησε η αγαπητή Ostria είναι το domino effect!
(όσο ζω μαθαίνω...)


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2004, 00:00:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
Αγαπητή Ostria,

η αγαπητή φίλη zezmperg έδωσε ήδη μία διάσταση στο θέμα, από πλευράς μου θα ήθελα να προσθέσω τα εξής:

Στη σύγχρονη ψυχιατρική υπάρχει ο όρος συστεμική ψυχολογία. Είναι η ψυχολογία που ερευνά τις αλληλεπιδράσεις στα διάφορα συστήματα.

Έχει ιδιαίτερη εφαρμογή στην παιδοψυχιατρική γιατί συχνά ο ψυχίατρος είναι αναγκασμένος μελετώντας τα συμπτώματα ενός παιδιού, να ερευνήσει τις αλληλεπιδράσεις του περιβάλλοντός του προκειμένου να φθάσει σε ασφαλή συμπεράσματα.

Τα συστήματα στη ζωή ενός ανθρώπου είναι ποικίλα. Ένα σύστημα είμαστε εμείς οι ίδιοι ως οργανισμοί, ανήκουμε σε συστήματα όπως: οικογένεια, εργασία, κοινωνικό περιβάλλον, έθνος, ανθρωπότητα κλπ. Κάποια από αυτά εντάσσονται το ένα στο άλλο (έθνος - ανθρωπότητα) και άλλα μπορεί να είναι αυτόνομα, να εφάπτονται ή και να τέμνονται (οικογένεια - εργασία). Αν το εργασιακό μας περιβάλλον π.χ. είναι μία οικογενειακή επιχείρηση, τέμνεται ή και ταυτίζεται με το σύστημα οικογένεια.

Μέσα στα συστήματα υπάρχουν αλληλεπιδράσεις και το κυριότερο: δημιουργούνται ισορροπίες.

Οποιαδήποτε αλλαγή π.χ. συνηθειών προκαλεί μία σωρεία φαινομένων.

Όσο περισσότερο είμαστε συνειδητοί, τόσο περισσότερο εξελικτικά θα καθοδηγούμε τις απαραίτητες αλλαγές και αποφεύγουμε τις καταστροφές. Βέβαια, δεν εξαρτώνται όλα από εμάς μόνο, αλλά και από τους "συμπρωταγωνιστές" μας.

Σε καταστάσεις "κρίσης" συνήθως χρειάζεται να μπορέσουμε να βγούμε έξω από το σύστημα (κάνε μια βόλτα :-), για να μπορέσουμε να εκτιμήσουμε την κατάσταση.

Εδώ "κολλάει" το παράδειγμα της επιθανάτιας εμπειρίας. Όταν βγαίνεις από το σύστημα "ζωή", γίνεσαι κοινωνός της πραγματικής πραγματικότητας με όλα τα συνεπακόλουθα σ' εσένα και στους γύρω σου, όταν επιστρέφεις στη ζωή... Δεν υπάρχουν ατομικές επιδράσεις, τα πάντα έχουν αλληλεπιδράσεις.

Τώρα, η ψυχολογία σε συνδυασμό με τη βιολογία (η μετάλλαξη είναι ένα φαινόμενο αλληλεπίδρασης) δέχεται ότι η ψυχολογία μας συσσωρεύει αλληλεπιδράσεις 7 γενεών!!!!
(Προσέχετε τί κάνετε...:-) Όσο πιο παλιό είναι το φαινόμενο, τόσο δυσκολότερα σπάει το pattern.

Ένα παρεμφερές φαινόμενο, πιο εσωτερίστικο, είναι ο ομαδικός διαλογισμός και η αστρική προβολή.

Απλά εκεί δεν εξετάζουμε το αποτέλεσμα ενός τυχαίου συμβάντος. Προκαλούμε το φαινόμενο, προκειμένου να δημιουργήσουμε τις αλληλεπιδράσεις.

Ακολουθούμε την τακτική "ο 100ος πίθηκος". Αν δεν έχεις διαβάσει το βιβλίο, πάρτο...

Ελπίζω να μην κούρασα. Προσπάθησα να είμαι όσο γίνεται περιεκτική.

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tommy
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2004, 02:46:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tommy
ΦΙΛΟΙ ΚΑΙ ΦΙΛΕΣ..

H αληθεια ειναι πως δεν μπορεσα να απαντησω τις τελευταιες 2 μερες,λογω υποχρεωσεων.
Γυρνοντας,ανακαλυπτω πως εχουν εκτεθει τοσες γνωμες που ειναι αδυνατο να τις αναλυσω μια-μια.

Ετσι,με αφορμη το τοσο ενδιαφερον στο παραφυσικο (ή παραδοξο,οπως θελετε πειτε το) θα ηθελα να σας ενημερωσω πως στο θεμα topic.asp?TOPIC_ID=3720 (ΣΟΒΑΡΗ ΠΡΟΤΑΣΗ ΓΙΑ ΛΕΣΧΗ ΦΙΛΩΝ ΤΟΥ ΠΑΡΑΞΕΝΟΥ) αναφερεται μια δημιουργια λεσχης με σκοπο την αποκαλυψη και γενικοτερα την συζητηση ολων αυτων των θεωρητικων η μη φαινομενων.

Ειναι μια ευκαιρια να ερθουν σε κοντινη επαφη ολα αυτα τα μυαλα τα οποια ενωθηκαν εδω εκθετωντας αποψεις πανω σε κοινα θεματα.Ολοι οσοι ειναι εδω,εχουν επιλεχθει ενας-ενας απο τους ιδιους τους εαυτους και μια ενωση αυτων θα μπορουσε να φερει ...ενδιαφερον,και μια καινουργια πλευρα σε αυτην την ζωη.Εκει λοιπον θα σας δωθει η ευκαιρια να ενωσετε τις αποψεις σας και να τις ανταλαξετε σε πραγματικο χρονο (face to face).

Aυτααα...Ελπιζω να μην ακουστηκα σαν φτηνος πλασιε,γιατι δεν εχω κανενα κερδος απο την ολη υποθεση...απλα πιστευω πως ειναι ενδιαφερον να δω ανυσηχες γνωμες,μυαλα και αποψεις κατω απο την ιδια σκεπη.

kissies...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2004, 04:29:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ
καλημερα ...βλεπω ομαδικη εγινε...η "επιθεσουλα"
φιλη Αβαλον, σημειωνεις διαφορα ,σχολιαζοντας τα λογια μου /οκ!θεμιτο μα οχι και εντελως δεοντολογικο επειδη δεν αναφερονται σε σενα.
Και σε εσενα απλα αναφερθηκα επειδη ειπες για την ταινια με τον αυτο τιτλο και αν θυμασαι σου ζητησα απλα αν μαθεις κατι ακομη να μ'ενημερωσεις-μου φανηκε ενδιαφερουσα-.
ο καθενας μπορει να υποστηριξει τον εαυτο του μοναχος του,αν εχει δικιο θα φανει εν καιρο/οι "ομαδικοι βιασμοι" μου φερνουν κατι σε αποστροφη...και νομιζω πως θα μπορουσα να κανω φονους αν μου συνεβαινε/επειδη οπως ανεφερες ...το εχουμε ξαναδει το εργακι.-
ωστοσο ..μου λες:

quote:
Λες ότι βίωσες "την εμπειρία...
Στο σημείο μηδέν λοιπόν αγγίζεις το Φως... ή στην χειρότερη περίπτωση απλά το βλέπεις και αυτό ξέρεις σου αφήνει ένα κουσούρι...ΣΕ ΑΛΛΑΖΕΙ!
Σε μαθαίνει στη χειρότερη περίπτωση απλά να προσπερνάς τέτοιες καταστάσεις(αν όντως υπάρχουν) στην καλύτερη δε σε μαθαίνει να γυρνάς και το άλλο μάγουλο...Ξέρεις όπως Εκείνος...Ομως αυτό βέβαια είναι για τους πολύ λίγους

..μιλας απ'οσα εχεις ακουσει/η απ'οσα εχεις ζησει;


ηδη μιλησα + ειπα πολλα/αφου αλλιως δεν καταλαβενετε καν/αλλα κρατησατε παλι οσα κατευθυνουν την ατμα προς τα κατω....και τις παπαρες με τα κριαρισια "εγω" ....και τις καταστροφες που μπορει αυτο να προκαλεσει/οταν αυτο βεβαια εχει σκοπο ειναι φανερο βρε!δεν κρυβεστε....το εκαναν κι αλλοι πριν απο εσας:
(για να μην αναφερω στο ποσο γελοιο ειναι:)


αντε "ηρεμα κοριτσια" γιατι αυτο με την παρορμηση του κριου....με προβληματιζε παντα/παρολο που ημουν τερας υπομονης...
"καποιοι σκανε και γαιδαρο"(εκεινο το ιερο ζωακι που κουβαλησε Εκεινον)

Ζαντοκ συνταξιδιωτισσα(το καλεσμα βλεπω εγινε/ !)....ευχομαι η αγελη να μην σε καλει με σκοπο ...που δεν βοηθαει την αντικειμενικη αληθεια.
ΚΑΙ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΛΕΣ ΚΑΛΑ ΤΙ ΕΝΝΟΩ.

αν και πολυ φοβαμαι οτι τα προβλεψιμα με βαζουν στη διαδικασια να θελω να γινω τοσο γηινη + να αρχισω τα μπινελικια.
επειδη το γαντι της ευγενειας ειναι οντως βολικο..-ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΗΔΗ-
αλλα προτεινω πλαστικΟ με αρωμα φραουλας...μπορει να κανει περισσοτερα...

αντε καλο ξημερωμα.

(οσοι λενε πολλα γυρω απο ενα θεμα...σκεψου οτι ισως το μελετουν ....ακομη...μεσα απο τα λογια που θετουν.
ειπα η ερμη ειχα μια γμν εμπειρια που απο τοτε ειμαι μια αλλη οντοτητα..πως πρπει να σας το πω ωστε να το καταλαβετε στα ελληνικα;...
απο τοτε λοιπον που εζησα και αυτην την εμπειρια -ειχα δυσκολη ζωη λογω βεβαρημενου καρμα :επαιρνα επανω μου το καρμα των αλλων επειδη αυτο ηταν ο μονος τροπος για να ανακουφησω καποιον οταν ηθελα να βοηθησω....μααααα....με ειρωνευεται τωρα η φαβαλλον λεγοντας πως ....


τι να σας πω....λυπαμαι πολυ....
τοασα ειπα αληθινα λογια και ακομη εχετε μια τακτικη που δεν δειχνει να με δεχεστε οπως ειμαι.
επειδη δεν ειστε εσεις αναρρωτιεμαι; ενωθειτε λοιπον γιατι μοναχα ετσι ειστε δυνατες/αλλα οχι δυνατοτερες.
βλεπω οσα το ξεροκεφαλο σας δεν εχει καν ιδεα οτι βλεπω σε οσα λετε/κι εσεις θελετε να μειωσετε κι εμενα αλλα και την καταθεση που κανω χωρις ανταλλαγμα.

να λοιπον ολα οσα με βαζετε να βοιωνω λογω των κομπλεξ που βγαζετε κριαρισια.

το αλλο μαγουλο φιλη,αβαλλον(οπου αβαλλον εδω : ολη η παρεουλα :)
το γυρνας ετσι κιαλλιως /αυτο θα σου πω...
+ οσοι δυσπιστησατε λογω ξιπασμου προς την οντοτητα μου
μα εσεις αν φατε μια σφαλιαρα....θα το κρατατε για παντα μανιατικο κι ας την αξιζατε...

σας ευχομαι λοιπον,να ζησετε μια επιθανατεια εμπειρια + με το καλο να επιστρεψετε!!!!!

τοτε εδω θα ειμαι και αφου μαθετε ολα τα βηματα απο πρωτο χερι και απο την καθε ατμα 'η απο βιβλιο/+επιστρεψετε/εδω θα ειμαι να το κουβεντιασουμε.
αντε γιατι......"δεν παιζεστε"

η αγενεια πολλες φορες δεν ειναι στα λογια-να δειτε τωρα το κανω κι εγω καλα αν θελω/αλλα στην ενεργεια αυτων που την εχουν ....
νιωθω τοσο μα τοσο ευθραστη -που να με πειστεψουν αυτες!-εμαθα να ζω ετσι/+εμαθα να το λεω + στους αλλουςωστε να ξερουν οτι ετσι ειμαι ααν καποιοι το χρησιμοποιουν κιολας...ε τοτε θα πω :καρμα /
δυσκολο να σε πιστεψυν οι ανθρωποι οταν ειναι βουτηγμενοι στην υποκρισια..ερχεται η ατμα απ'το πουθενα ενω αυτοι τοοοοσα χρονια τρεχαν στα σεμιναρια και στα πληρωμενα ασραμ....ς και δεν καταφεραν αυτο που εκεινη λεει!!!!!

αντε ....παμε σταυρωση να τελειωνουμε// να δοξαστειτε κι εσεις//ν'αναλυφθω κι εγω // να ησυχασετε//να ζησουμε εμεις οι εσωτεριστες καλα...και εσεις οι εσωτεριστες ζηστε καλυτερα βρε!....
αυτο θα μας πειραξει....εδω χαλασε το θεμα...
επειδη λεει ασκοπα εθεσα απαντησεις!

δεν ειδε κανεις ποσο ασκοπο ηταν το μηνυμα που το ξεκινησε ολο αυτο;;;;;;;;


ΤΟΜΜΥ ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΤΗΝ ΨΥΧΗ.
ΕΙΠΑ ΠΩΣ ΜΙΛΑΩ ΜΕ ΤΕΤΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΟΠΩΣ ΑΡΜΟΖΕΙ ΣΤΟΝ ΑΠΟΨΕΙΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ.
ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΝΑ ΖΗΣΗΤΗΘΕΙ ΔΙΕΞΟΔΙΚΑ.
ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΕΔΩ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΙΣΩ ΚΙΟΛΑΣ ΕΝΩ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΚΑΠΩΣ...ΑΣΚΟΠΟ.

ΟΠΟΤΕ ΕΤΣΙ ΕΠΕΞΗΓΩ ΓΙΑΤΙ ΜΙΛΗΣΑ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ.

ΕΠΙΣΗΣ ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΤΑ ΙΔΙΑ/ΔΕΝ ΤΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙ/ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΟ.
ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΟΟΥ ΕΤΣΙ;

ΜΑΛΒΙΝΑΤΜΑ

ΕΧΜ ..ΕΧΩ ΜΙΑ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΔΗΛΩΝΕΙ ΘΥΜΟ/ΔΕΝ ΔΗΛΩΝΕΙ ΠΡΙΖΑ/ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΕΞΗΓΗΣΩ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ/ΟΠΟΤΕ ΜΑΛΛΟΝ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ Η ΑΒΛΛΟΝ ....
ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΚΟΥΣΟΥΡΙ....

ΑΧ ΚΑΘΡΕΦΤΗ ΜΟΥ...ΘΑ ΣΕ ΚΑΝΩ ΘΡΥΨΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΠΕΤΡΕΨΑ ΚΑΠΟΤΕ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΟΥΝ ΕΠΑΝΩ ΣΟΥ....ΤΗ ΜΟΥΡΗ ΤΟΥΣ...


ΠΥΡ!!!!!!!!!
(ΤΟΣΕΣ ΑΣΚΟΠΕΣ ΠΥΡΚΑΓΙΕΣ....ΑΣ "ΚΑΨΩ" ΚΑΜΜΙΑ...:)

ΔΡΩΜΕΝΟ ΜΕ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΛΟΙΠΟΝ ....
ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΕ ΖΗΛΟ....
ΕΧΜ....
ΦΕΥΓΩ ΤΩΡΑ// ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΕΥΓΕΝΙΚΑ ΝΑ ΞΕΜΑΛΛΙΑΣΤΕΙΤΕ!!!!!

ΘΑ ΤΑ ΠΟΥΜΕ ΑΝ ΑΠΟΚΤΗΣΕΤΕ ΠΟΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΣΤΕΙΡΑ ΛΟΓΙΑ.

ΚΑΙ ΚΡΙΤΙΚΗ ΑΝΕΥ ΛΟΓΟΥ-ΦΑΝΕΡΟΥ- ΠΡΟΣ ΕΜΕΝΑ!ΚΙ ΕΓΩ ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ//ΕΣΕΙΣ ΤΟ ΚΑΤΑΦΕΡΑΤΕ.

ΝΑΑΑΑΙ!....ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΗ ΟΤΑΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΗ//
ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙ ΕΔΩ ΕΣΩ....
ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΤΑΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΚΙΑ...(ΟΥΔΕΝ ΚΑΛΟ ΑΜΙΓΕΣ ΚΑΚΟΥ...)
9καποιοι αρεσκονται στα ΣουπερΜαρκετς)



Technoshamanism
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2004, 08:17:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg
Σας χαιρετώ.
quote:

καλημερα ...βλεπω ομαδικη εγινε...η "επιθεσουλα"

Όπως βλέπεις και ξέρεις αστρολογικά καλή μου ΑτΜούλα, οι Κριοί δεν ξεχνούν...Τους περιΓραφικούς ανθρώπους...

Λοιπόν ΑτΜούλα, νομίζω ότι άδικα κατηγορείς όλους τους Κριούς, υπάρχουν Βρε και καλά παιδιά στο ζώδιο του Κριού! Άσε την ευαίσθητη φύση μας....

Ειλικρινά όμως, καλή μου, κάποιες φορές γίνεσε ημίαιμη, δηλαδή κάτι από esoterica και κάτι απο αστρολόγα ΑΝΆΚΑΤΑ......
Θα πρέπει να είναι χρόνιο το.... πλαστικΌ με άρωμα φραουλίτσας

quote:

ηδη μιλησα + ειπα πολλα/αφου αλλιως δεν καταλαβενετε καν/αλλα κρατησατε παλι οσα κατευθυνουν την ατμα προς τα κατω....και τις παπαρες με τα κριαρισια "εγω" ....και τις καταστροφες που μπορει αυτο να προκαλεσει/οταν αυτο βεβαια εχει σκοπο ειναι φανερο βρε!δεν κρυβεστε....το εκαναν κι αλλοι πριν απο εσας:
(για να μην αναφερω στο ποσο γελοιο ειναι:)


Τι λες βρε, με έναν Κριό ΠΑΝΤΑ μπροστά θα την πάρουμε ξανά την Πόλη;
Θα την πάρουμε την Πόλη;
Θα την πάρουμε την πόλη;
ΦΘΑΝΟΥΝ ΤΡΕΙς ΦΟΡΕς; ΟΙ ΕΡΩΤΗΣΕΙς Ε,Ε,ε,ε,ε,ε;

quote:

αντε "ηρεμα κοριτσια" γιατι αυτο με την παρορμηση του κριου....με προβληματιζε παντα/παρολο που ημουν τερας υπομονης...


ΑτΜούλα τελικά ΤΡΕΛΑΙΝΟΜΑΙ ακόμα να σε διαβάζω....
Διαλέγω την τόσο παραΣτατική φράση Σου....με κόκκινο χρώμα για το ενορατικό παζλ μου...
"καποιοι σκανε και γαιδαρο"(εκεινο το ιερο ζωακι που κουβαλησε Εκεινον)
quote:

ευχομαι η αγελη να μην σε καλει με σκοπο ...που δεν βοηθαει την αντικειμενικη αληθεια.
ΚΑΙ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΛΕΣ ΚΑΛΑ ΤΙ ΕΝΝΟΩ.


;;;;;;;;;;;;;;;ΤΙ;;;;;;;;
quote:

αλλα προτεινω πλαστικΟ με αρωμα φραουλας...μπορει να κανει περισσοτερα...


Υπάρχουν κι αλλα που κάνουν πιο πολλά!!!
quote:

τι να σας πω....λυπαμαι πολυ....


που δεν τα δοκίμασες όλα;
quote:

να λοιπον ολα οσα με βαζετε να βοιωνω λογω των κομπλεξ που βγαζετε κριαρισια.


Τώρα τέτοια θα λέμε;
Για άρρωστα μυαλά, μαλιά και "Μάγια";;;;
Η κατάρα είναι Γαϊδάρα και γυρίζει στον Αφέντη βρε ΑτΜούλα....


Σας χαιρετώ φιλικά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2004, 09:06:15  Εμφάνιση Προφίλ
H κριαρίσια "αγέλη" του τόπικ: Ζαdok, zezmperg Avallon σας εύχεται ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ!

Για τους κριούς δια-βλέπω μια προκατάλληψη γιατί βρε? Η Zadok κριάρι δεν είναι και αυτή?

Οσο για τα τεράστια κριαρίσια ΕΓΩ δεν είναι τίποτα μπροστά σε αυτά μιας άλλης ψυχής... που θεωρεί ότι μπορεί να μας απειλήσει με μάγια... που θεωρεί ότι έχει τη δύναμη γι'αυτό...

Λοιπόν παρόλο που δεν το κατάλαβες πήγες ένα βήμα μπροστά αφού τώρα πια σταμάτησες να μιλάς για "άλλες" συνομοσίες...κάτι είναι κι αυτό...σημαίνει ότι κάτι κατάλαβες από την απάντηση που έστειλα στο μήνυμά σου...και τουλάχιστον σε αυτό ξεκόλλησες...

Με ρωτάς αν είχα παρόμοια εμπειρία...
No comments! Αφήσε τη νοημοσύνη σου να δουλέψει...αγαπημένε καθρέπτη


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2004, 14:12:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ
quote:
Όπως βλέπεις και ξέρεις αστρολογικά καλή μου ΑτΜούλα, οι Κριοί δεν ξεχνούν...Τους περιΓραφικούς ανθρώπους...

"οσα δε φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια"


quote:
Τώρα τέτοια θα λέμε;
Για άρρωστα μυαλά, μαλιά και "Μάγια";;;;
Η κατάρα είναι Γαϊδάρα και γυρίζει στον Αφέντη βρε ΑτΜούλα....

να που συμφωνουμε και σε κατι!ΕΙΠΕΣ ΟΜΩΣ ΜΕΓΑΛΕΣ ΚΟΥΒΕΝΤΕΣ!/ΑΥΤΟ ΔΕΙΧΝΕΙ ΠΟΣΗ ΑΓΝΟΙΑ ΕΧΕΙΣ/ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΚΟ ΜΑ ΒΛΕΠΩ ΕΔΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΟ ΝΑ ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΕΙΣ ΕΤΣΙ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ!/ΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ;...

...μονο που εσυ εβαλες τη λεξη "αρα" στο θεμα μας
και η ατμουλα ειπε :
αφου τοσα πολλα ξερεις ε! δες λιγα ακομη για να μαθεις να μην εισαι τοσο μα τοσο αγενης.
Να προσεχεις πολυ πως μου μιλας/ΠΩΣ ΜΙΛΑΣ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΓΕΝΙΚΑ/
οσο για αυτο που μου καταλογιζεις/ΝΤΡΟΠΗ ΣΟΥ/οσοι ξερουν λιγα φανταζονται τοσο πολλα! ΙΔΙΩΣ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΤΣΙ....ΑΦΟΥ ΑΝΑΡΡΩΤΗΘΗΚΕΣ ΒΡΕ ΠΟΙΑ ΕΙΜΑΙ ΠΕΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΑ ΕΤΣΙ ΘΑ ΣΟΥ ΓΙΝΕΙ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ...ΟΧΙ ΣΤΑ ΚΛΕΦΤΑ...
κατηγορησε με κι αλλο!
...ειναι κακο πραγμα να κανεις τα παντα για να με καταλαβεις
και να μην εχεις το θαρρος να μου το πεις/κατινα/για να μην δειξεις ποσο πολυ θελεις !
επειδη τοσο πολυ λοιπον θελησες σου ειπα απλα
αν θες ζησε πρωτα μια εμπειρια τετοια και μετα ελα να τα πουμε.
ακου " καταρες!"
...τστσττσ....τι χτυπημα κι αυτο.
δεν ειναι βολικο να καταλαβεις τι ειπα αλλα ειναι βολικο για να με χτυπησεις ετσι;
ωραια καντο/να δουμε κι εσυ τι θα καταλαβεις!
καταρες λοιπον δεν ριχνω,επειδη γνωριζω επακριβως τι σημαινει αυτο. επειδη ομως εισαι ακομη καινουργια στο φορουμ //κανε μια αναζητηση και δες ενα παλιο θεμα που εχουμε συζητησει σχετικα/ετσι θα καταλαβεις πως αλλη μια φορα εκανες πονηρια για να μου προσδωσεις χαρακτηριστικα που μαλλον...σε "υπο-δειχνουν" ακριβως ...τι επιδιωκεις αγαπητη;;;;
ειναι απλα τα πργμτ:
μην ασχολεισαι μαζι μου//ιδιως στα κρυφα+ξερειςπολυκαλαΤιεννοω!//
προσωπικα η συμμετοχη σου στο φορουμ μου ειναι αδιαφορη!μονο προβληματα μου δημιουργεις τελικα να απο κατι τετοια καταλαβαινω..
αλλα μαθαινω και απο αυτα/ΕΣΥ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΕΤΣΙ + ΑΛΛΙΩΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝ ΤΟ ΘΑΡΡΟΣ ΝΑ ΤΟ ΠΕΙΣ ΠΑΡΑ ΜΕ ΕΛΙΓΜΟΥΣ ΚΑΝΕΙΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΟΜΟΡΦΑ ΚΑΙ "ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΙΚΑ"...ΝΑΙ ΣΑΝ ΤΟΥΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΥΣ ΠΟΥ "ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ"!!
ξημερωσου μα ασε με ησυχη!

(μου αρεσει που παιρνετε τη ζαντοκ "με το μερος σας"/ερημην της!/καλη τακτικη...//αφου μονο εκεινη με καταλαβε-εχετε μια ευκαιρια να την "βιασετε" φιλικα και να το μαθετε-εστω και με τετοιο "εκβιασμο".
εδω δεν μιλησαμε για ζωδια/αλλα το χρησιμοποιετε/αρα ειστε κοπαδι!
Η Ζαντοκ ισως ειναι μοναχικη/αφου ετσι μαθαινει κανεις
... μα ετσι που προκαλειτε, τι να κανει η ψυχη, να πει οτι δεν ειναι κριος;
ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ!
-ΑΚΟΥ ΛΕΕΙ ΤΡΟΠΟΣ! ΚΑΛΟ!/ΤΙ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΕΛΙΚΑ!...ΕΤΣΙ ΛΕΕΙ ΚΑΝΟΥΝ ΟΣΟΙ Τ' ΑΡΠΑΖΟΥΝ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΚΔΟΤΙΚΕΣ...-

συνταξιδιωτισσα Ζαντοκ /δωσε ολες τις πληροφοριες που εχεις για μενα:)/δημοσια στο φορουμ ομως!!!
οχι κρυφα οπως θελουν εδω τα κοριτσια!

ετσι θα δουμε ολες τις εκφανσεις της αστειοτητας...

φιλια
και καλο περασμα

ΜΑΛΒΙΝΑΤΜΑ


σαν δε ντρεπεστε να μου καταλογειτε τετοια!αυτο ειναι οτι ξαναγυρνα σε σας!ΚΙ ΟΧΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΑ

ΕΙΠΑ:
ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΜΗ ΔΙΔΑΞΕΙΣ ΤΑ ΛΟΓΙΑ.
ΑΥΤΟ ΕΙΠΑ
μα που να ξερετε αφου μονο διαβαζετε...στα λογια ειναι καλος και ο ερπετος/στην εμπειρια ομως....(φανταζομαι μετα απο την συγνωμη θα εγινε αλλος ανρθωπος...ασε που μετα απο αυτα που διαβαζω μαλλον βλεπω ποιες τον προστατευοουν!!

ΕΛΑ ΠΕΣΤΟ ΩΡΑ ΤΕΙΘΕΤΑΙ ΚΑΙ ΘΕΜΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ! ΘΑ ΜΙΛΗΣΟΥΝ ΟΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ ΠΑΙΔΙΑ ΗΣΥΧΙΑ!)

ΓΡΑΦΙΚΑΤΜΑ(:ετσι κι αλλιως ολα ειναι θεμα τοποθετησης(στη γραφιστικη και μη:)



Technoshamanism

Edited by - ΑΤΜΑ on 07/04/2004 14:27:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2004, 15:47:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man
Ειρήνη!!!

Με αγαθή Αγάπη.
just a man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy