ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΝΑΟΣ ΤΟΥ ΣΟΛΩΜΟΝΤΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2004, 21:47:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2004, 21:54:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2004, 22:17:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και μία ενδιαφέρουσα ιστοσελίδα σχετικά με το Ανθρώπινο Σχήμα του Ναού:

The Anthropic Temple

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2004, 23:36:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ μου ΠΛΑΤΩΝΑ σου παρέθεσα την επεξήγηση του λεξικού.

Η ρίζα είναι κοινή και είναι η λέξη Δαήμον.

Επεξηγείς λοιπόν και λες ……

quote:
Δαήμων, είναι ο ειδήμων, αυτός που γνωρίζει κάτι πολύ καλά, επιστημονικά, ο έμπειρος!
Ο έχων λοιπόν αυτές τις ιδιότητες, δεν θα πει πως είναι και ΣΟΦΟΣ…

Ας δούμε όμως μία μία τις έννοιες που παραθέτεις ως επεξήγηση του Δαήμων εσύ

ειδήμων = ο γνωρίζων τι, ο γνώστης, έμπειρος τινός.
έμπειρος = ο έχων πείραν πράγματος τινός, πεπειρασμένος, εξησκημένος, εις τι .

Αν λοιπόν κατά τη γνώμη σου η λέξη ΔΑΗΜΩΝ δε σημαίνει ΣΟΦΟΣ δε φταίω εγώ.
Δικαίωμα σου είναι να κάνεις τι δική σου επεξήγηση των λέξεων και από μένα είναι αποδεκτό αυτό.

Όμως η δική μου οπτική και γνώση μου λέει άλλα και αυτά παραθέτω.
Ουδεμία λοιπόν περίπτωση συγνώμης υφίσταται.
Απλά διαφορά απόψεων υπάρχει στην κατανόηση της Ελληνικής γλώσσας.

Αν όλα τα παραπάνω δεν υποδηλώνουν το ΣΟΦΟ τότε οι γλωσσολόγοι έχουν κάνει τεράστιο λάθος στις επεξηγήσεις τους.

Ας δώσω σ’ αυτό το σημείο και την επεξήγηση της λέξης Σοφός

Σοφός = ο ευφυής ή έμπειρος εις κάθε τι, ο επιτήδειος εις την τέχνη του.

Συγνώμη αν δε συνάδουν τα συμπεράσματα με τα δικά σου.



Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2004, 00:40:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
To link Ramogloy, το έδωσα για μια ακόμα πλατύτερη βλέψη της Σοφίας και του Σοφού!
Δεν είναι θέμα να δούμε μόνο, τι γράφει το ένα και το άλλο λεξικό, μα να βρούμε την αλήθεια.

Σε ρωτώ λοιπόν.

Ένας που είναι έμπειρος και επιτήδειος σε μια τέχνη η επάγγελμα όπως αναφέρει κάποιο λεξικό, είναι και ΣΟΦΟΣ?

Πόσους έμπειρους φαναρτζήδες, ηλεκτρολόγους, τεχνητές, τραγουδιστές, αθλητές, οδοντίατρους…. και για κάθε τέχνη και επάγγελμα, βρες και διάλεξε τους καλύτερους.

Όλοι αυτοί είναι ΣΟΦΟΙ?

Δεν λέω πως κάποιος η κάποιοι από αυτούς δεν γίνεται να είναι σοφοί, μα ποτέ δεν είναι το επάγγελμα η η εμπειρία σε κάτι…. που θα σε κάνει ΣΟΦΟ!

Με άλλα λόγια, για να αγαπιόμαστε!

Ο Σοφός είναι δαήμων, μα ο δαήμων δεν είναι (αναγκαστικά) ΣΟΦΟΣ!

Συγνώμη και πάλι, δεν είναι όπως βλέπεις θέμα συμπερασμάτων…δικών μου η δικών σου!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelsummer
Νέο Μέλος

Austria
27 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2004, 04:25:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelsummer  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σοφός = ο ευφυής ή έμπειρος εις κάθε τι, ο επιτήδειος εις την τέχνη του.



E τότε άλλο ο σοφός και άλλο ο γνώστης.
Καθότι η σοφία αγαπητέ Ράμογλου σύμφωνα με την αντίληψή σου είναι μιά εμπειρογνωστική μηχανοπροσδιοριστική αντίληψη του τεχνισμού μιας ερμηνείας επιστημοφανούς αντιλήψεως προς χάριν ομμάτων της τέχνης ή της εκάστοτε τεχνοτροπίας ορισμένων επαιόντων που χαρακτηρίστηκαν "ειδήμονες" ή Δαίμονες ή Δαήμονες, αλλά σίγουρα παιδιά δοσμένα .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2004, 04:54:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπημένοι μου φίλοι δε θα διαφωνήσω με την οπτική σας.

Το είπα και πριν είναι θέμα οπτικής, ( δεν εμπλέκω τη γλωσσολογική γνώση ) αν π.χ. εναρμονίζουμε τη ρίζα της λέξης με τους σημερινούς ηλεκτρολόγους, φαναρτζήδες, οδοντίατρους, κλπ με την αρχαιότητα τότε έχετε απόλυτο δίκιο.

Δυστυχώς την αυτή εξήγηση με αυτή που διετύπωσα μου έδωσε και καθηγητής Πανεπιστημίου, αλλά ως φαίνετε ήταν καθηγητής της Οδού Πανεπιστημίου και δε τα ήξερε καλά τα γράμματα !

Συγνώμη δε θα αναφερθώ άλλο στη λέξη, έχετε δίκιο !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Να δεις πως το έλεγε ο Πιραντέλο !!!!!!
Πόρκα Μιζέρια !!!!!!! Αφού έτσι το λέτε έτσι θα είναι !

quote:
Ο Σοφός είναι δαήμων, μα ο δαήμων δεν είναι (αναγκαστικά) ΣΟΦΟΣ!


Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelsummer
Νέο Μέλος

Austria
27 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2004, 05:22:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelsummer  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπημένοι μου φίλοι δε θα διαφωνήσω με την οπτική σας.

Τώρα αμα σου πούμε ότι εμείς συμφωνούμε με την οπτική σου αλλά σε κατηγορούμε για Μ***κα θα μας πιστέψεις;
Αν το πιστέψεις όμως θα κάνεις το μεγαλύτερο λάθος της φορουμικής σου καριέρας.
Οι κακοί σε βάλαμε στο στόχαστρο και θα πληρώνεις.
Όχι σαν κακός μηχανικός, αλλά σαν κακή τοποθέτηση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ReDragon
Μέλος 1ης Βαθμίδας


64 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2004, 10:27:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Zadok, απο οτι φαίνεται το θέμα που συζητάμε έχει πολλές διαστάσεις και γι' αυτό όσοι λαμβάνουν μέρος αναφέρονται σε πολλές πτυχές του. Απο την πρώτη στιγμή όταν επικεντρώθηκα σε αυτό το ζήτημα είχα στο μυαλό μου τα πρώτα 3 ερωτήματα που αναφέρεις συν την ερμηνεία του ως σύμβολο-έννοια. Αλλά εδω εισέρχεται και ενα άλλο ερώτημα. Αν πραγματικά θέλουν να χτίσουν τον Ναό κυριολεκτικά? Διαβάζοντας σε μια άλλη συζήτηση του esoterica γράφτηκε οτι οι εργασίες στον Παρθενωνα έχουν ως σκοπό να αλλάξουν τα μάρμαρα του ώστε αυτά να τα μεταφέρουν στο Ισραήλ για την ανέγερση, γεγονός που με έκανε φοβερή εντύπωση αν αυτό γίνεται στην πραγματικότητα.

Φίλε Schwabe αν και θέμα μας έχω την εντύπωση πως δεν είναι η ερμηνεία της αποκάλυψης. Στο Νέα Ιερουσαλήμ ο όρος Νέα νομίζω εννοεί το καινούργια κάτι δηλαδή που δεν υπάρχει. Ακριβώς μετά αναγράφει ότι ο Θεός θα εγκατασταθεί μαζί με τους ανθρώπους, αλλά και πάλι δεν είμαι ειδικός στην ερμηνεία της Αποκάλυψης απλώς γράφω τις σκέψης μου οι οποίες φυσικά μπορεί να είναι εξ' ολοκλήρου λάθος. Άλλωστε για αυτό ζήτησα και την άποψη σας:)).
Επίσης αναφέρεις: Αντιλαμβάνεσαι τώρα αγαπητέ ΠΟΙΑ σχέση έχει ετούτη η ερώτηση μου? Αντιλαμβάνεσαι ΠΟΙΟΣ ψευδοπροφήτης έπεισε τον κόσμο και έκανε εικόνα το 1ο θηρίον?
Είμαι περίεργος πίο είναι το 1ο, το 2ο και το 3ο θηρίον?

Τέλος θα ήθελα αν ρωτίσω ποιός ήταν ο πραγματικός σκοπός της αρχικής ανέγερσης του Ναού απο τον Σολωμόντα?
Σημαντικές οι πληροφορίες σας για την αρχιτεκτονική του :) Σας ευχαριστώ

Ο ΦΟΒΟΣ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2004, 10:46:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Αγαπημένοι μου φίλοι δε θα διαφωνήσω με την οπτική σας.

Τώρα αμα σου πούμε ότι εμείς συμφωνούμε με την οπτική σου αλλά σε κατηγορούμε για Μ***κα θα μας πιστέψεις;
Αν το πιστέψεις όμως θα κάνεις το μεγαλύτερο λάθος της φορουμικής σου καριέρας.
Οι κακοί σε βάλαμε στο στόχαστρο και θα πληρώνεις.
Όχι σαν κακός μηχανικός, αλλά σαν κακή τοποθέτηση.

Μπορείτε να κάνετε ότι θέλετε, μπορείτε να πείτε ότι θέλετε, μπορείτε να εξάγετε όποιο συμπέρασμα θέλετε.
Είσαστε ελεύθεροι άνθρωποι και δεν δικαιούται κανείς να σας πει είτε το τι θα πρέπει να σκέφτεστε, είτε το τι πρέπει να πείτε.

Δεν κάνω καμία Forumική καριέρα για να με ενδιαφέρει το τι εντυπώσεις θα αποκομίσουν οι άλλοι για μένα.
Αν για την κρίση σου είμαι αυτό που είπες παραπάνω τότε θα αποδεχθώ την κρίση σου.

Μη δίνεις σημασία λοιπόν σε ένα Μ***κα και προχώρα.
Άσε τον βλάκα να λέει τα δικά του, εξ άλλου βλάκας είναι και ανάξιος μη πέφτεις στο επίπεδο του, κρατήσου ψηλά εσύ και δείξε το δρόμο και στους άλλους.

Ξέρεις μ’ αρέσει ο ρόλος του «τρελού της γειτονιάς» γιατί είναι ο τύπος που σε κοιτάει και γελάει και εσύ ψάχνεσαι να δεις τι βλέπει αυτός επάνω σου και γελάει, όχι δε βλέπει κάποιο ψεγάδι βλέπει απλά έναν συνάνθρωπο και χαίρεται αλλά δυστυχώς οι λογικοί της γειτονιάς δε το καταλαβαίνουν αυτό, γιατί απλά αυτό δε χωράει στη λογική τους.

Θέματα παιδείας είναι αυτά.

Καλημέρα φίλε μου


Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ReDragon
Μέλος 1ης Βαθμίδας


64 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2004, 11:29:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε steelsummer θεωρώ τον χαρακτηρισμό σου τουλάχιστον ένα ατυχές περιστακό. ο κάθε νούς εχει το δικαίωμα να εκφέρει την άποψη του και να την υπερασπίζεται.

Αγαπητή Zadok: Σε μια ερώτηση σου προς εμένα λες:
Αγαπητέ ReDragon,

το κείμενο το οποίο παρέθεσες, αναφέρεται σε "Νέα Ιερουσαλήμ". Δεν βλέπω αναφορά στο Ναό.
Εννοείς ότι η "Νέα Ιερουσαλήμ" προϋποθέτει την ανοικοδόμηση του Ναού;

Το συγκεκριμένο κείμενο το παρέθεσα ώς απάντηση σε μια ερώτηση που είχε κάνει ο Schwabe για την σχέση της Αποκάλυψης με την Δευτέρα Παρουσία.

Ο ΦΟΒΟΣ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2004, 11:49:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε μεσαιωνικούς χάρτες που είναι σχεδιασμένοι σε περγαμηνές η Ιερουσαλήμ απεικονίζεται στο κέντρο του κόσμου.
Ήταν τότε, όπως εξακολουθεί να παραμένει και σήμερα μια πόλη ιερή για τρεις θρησκείες, τον Χριστιανισμό, τον Ιουδαϊσμό και τον Ισλαμισμό. Για κάθε μία από αυτές η Ιερουσαλήμ ήταν τόπος σημαντικών γεγονότων που δημιούργησαν το δεσμό ανάμεσα στο θεό και στον άνθρωπο. Το πρώτο από αυτά τα γεγονότα ήταν η προετοιμασία του Αβραάμ να θυσιάσει το γιό του Ισαάκ στην προεξοχή ενός βράχου που σήμερα είναι καλυμμένος από ένα χρυσό θόλο.

Ο Δαβίδ στην αλλαγή της πρώτης χιλιετίας κατέλαβε την Ιερουσαλήμ από τους αυτόχθονες κατοίκους τους Ιεβουσαίους. Κάτω από το κάστρο, στο Όρος Μωάβ, κοντά στο σημείο που είχε επιλεγεί από τον Θεό για την θυσία του Ισαάκ, υπήρχε ένα αλώνι που το κατείχε ένας Ιεβουσαίος ο Αυνάν. Όπως λέει λοιπόν η παράδοση «με εντολή του Θεού» ο Δαυίδ το αγόρασε για να δημιουργήσει έναν Ναό όπου θα στέγαζε την Κιβωτό των Εντολών. Ο Δαυίδ συνέλεξε τα υλικά για το Ναό ο οποίος κατασκευάσθηκε τελικά από τον γιό του Σολομώντα περί το 950 π.Χ.
Η Βασιλεία του Σολομώντα σηματοδότησε το απόγειο ενός ανεξάρτητου Εβραϊκού κράτους.

Μετά το θάνατο του, το Ισραήλ κατακτήθηκε από ισχυρά έθνη, τους Ασσυρίους, τους Χαλδαίους, τους Πέρσες.

Ο Ναός καταστράφηκε από τους Χαλδαίους υπό την Βασιλεία του Ναβουχοδονόσορα το 586 π.Χ. και οι Εβραίοι μεταφέρθηκαν ως σκλάβοι στη Βαβυλώνα.

Μετά την νίκη των Περσών επί των Χαλδαίων ο Κύρος επιτρέπει στους Εβραίους να επιστρέψουν στην Ιερουσαλήμ και να ξαναχτίσουν το Ναό το 515 π.Χ.

Το 167 π.Χ. μία στάση κατά των Ελλήνων ( είχαν καταλάβει την περιοχή από την εκστρατεία του Μ. Αλέξανδρου ) για Θρησκευτικά ζητήματα εξελίχθηκε σε πετυχημένη επανάσταση για πολιτική ανεξαρτησία.

Οι ηγέτες της ( τρεις Μακκαβαίοι αδελφοί ) ίδρυσαν τη δυναστεία των Ασμοναίων βασιλέων και ανακατέλαβαν το μεγαλύτερο μέρος του εδάφους που κατείχαν οι Δαυίδ και Σολομών.

Κατά την πορεία των συνεχών συγκρούσεων τους με τα γειτονικά κράτη έκαναν έκκληση για βοήθεια στην ανερχόμενη δύναμη της εποχής τη Ρώμη.

Λόγο μιας εσωτερικής τους διαμάχης ο Πομπήιος πολιορκεί την Ιερουσαλήμ και μετά από τρεις μήνες την καταλαμβάνει καταστρέφοντας εκ νέου το Ναό.

Ο Εβραίος ιστορικός Ιώσηπος αναφέρει …
« Μεταξύ των καταστροφών εκείνης της εποχής καμία δεν προκάλεσε μεγαλύτερο ρίγος σε ολόκληρο το έθνος όσο η έκθεση από τους ξένους σε σε κοινή θέα του Ιερού Τόπου, που είχε ως αποτέλεσμα να αποκαλυφθεί σε όλα τα βλέμματα. Ο Πομπήιος και η ακολουθία του μετέβησαν στο ιερό, στο οποίο ο Αρχιερέας δεν επέτρεπε σε κανέναν να εισέλθει και είδαν τι περιείχε».

Ο Βασιλεύς Ηρώδης, αν και Ρωμαίος πολίτης με Αραβική καταγωγή, για να κερδίσει τη συμπάθεια των οπαδών της θρησκείας που είχε ασπαστεί ανακοινώνει ότι θα έχτιζε εκ νέου το Ναό. Δεσμεύτηκε δε να μην κατεδαφίσει τον παλαιό αν δεν έχει τα υλικά για το νέο.

Τελικά ο Ηρώδης κτίζει ένα τεράστιο ναό ο οποίος είναι εντυπωσιακός διότι μαζί με το Ναό διευρύνθηκαν τα περιβάλλοντα προστατευτικά τείχη και προστέθηκαν και κτήρια.
Ο πλούτος που απορρέει δείχνει στον επισκέπτη ότι ο Ηρώδης αν και Αραβικής καταγωγής ήταν ένας άξιος Εβραίος.

Το 70 μ.Χ. μετά από μία επανάσταση των Εβραίων η πόλη πολιορκείται για έξι μήνες ( από Μάρτιο έως Σεπτέμβριο ) και τελικός ο Ναός καταστρέφετε από τα στρατεύματα του Τίτου και ότι απομένει κατεδαφίζετε με εντολή του εκ θεμελίων.

Αυτή είναι η ιστορική διαδρομή του Ναού.
Ο Ναός αυτός λοιπόν είχε θρησκευτική σημασία για τους Εβραίους και ήταν κτισμένος σ’ ένα τόπο θυσίας γι αυτούς.



Ο κακός λύκος


Edited by - Ramoglou on 08/09/2004 11:51:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΡΩΤΕΣΙΛΑΟΣ
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2004, 13:20:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΡΩΤΕΣΙΛΑΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ισως οι πέτρες δεν είναι ο μόνος τρόπος
http://www.wired.com/wired/archive/12.04/holyland.html?tw=wn_tophead_5

----------------------
Ποίει ά κρίνεις είναι καλά, καν ποιών μέλλης αδοξείν. Φαύλος γαρ κριτής παντός καλού πράγματος όχλοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2004, 17:33:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ReDragon,

Ο αρχέγονος ιουδαϊσμός δεν έχει πλέον κοινά με την λατρεία που επιβάλλει ο χριστιανισμός. Η λατρεία των ειδώλων π.χ. απαγορεύεται ρητά στην Παλαιά Διαθήκη ενώ επιβάλλεται στον χριστιανισμό.

Το θέμα είναι σε ΠΟΙΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ?? Γνωρίζεις π.χ. καμία εικόνα ή καμία απεικόνιση Αγίου των πρώτων δυο αιώνων?

Τυχαίο?

Ο «Μεσσίας» του ιουδαϊσμού είναι ένας ΑΠΛΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ και όχι «θεάνθρωπος». Επίσης, ουδέποτε δύναται ένας Θεός να σταυρωθεί σύμφωνα με την ιουδαϊκή παράδοση.

Όταν έγραφε ο συντάκτης Ιωάννης, που καμία σχέση δεν έχει με τον Ευαγγελιστή, το κίνημα του χριστιανισμού ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΜΟΡΦΗ ΤΟΥ!

Η σημερινή μορφή εξελίχθηκε μετά το 325μ.χ., δηλαδή ΑΙΩΝΕΣ ΜΕΤΑ ΤΗ ΣΥΝΤΑΞΗ ΤΟΥ ΚΕΙΜΕΝΟΥ, και ο συντάκτης υπενθυμίζει εν πολλοίς πως θα πρέπει να αποφευχθεί η «λοξοδρόμηση» από τα πρότυπα τα ιουδαϊκά, όπως αυτά ορίζονται από την διδασκαλία.

Ενσαρκώσεις, άμωμος σύλληψη, θεάνθρωπος, λατρεία εικόνων και ξόανων, είναι στοιχεία ΓΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΕΙ Ο ΣΥΝΤΑΚΤΗΣ.

Αντιλαμβάνεσαι λοιπόν Τι ψάχνεις?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2004, 18:09:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπητή Zadok, απο οτι φαίνεται το θέμα που συζητάμε έχει πολλές διαστάσεις και γι' αυτό όσοι λαμβάνουν μέρος αναφέρονται σε πολλές πτυχές του. Απο την πρώτη στιγμή όταν επικεντρώθηκα σε αυτό το ζήτημα είχα στο μυαλό μου τα πρώτα 3 ερωτήματα που αναφέρεις συν την ερμηνεία του ως σύμβολο-έννοια. Αλλά εδω εισέρχεται και ενα άλλο ερώτημα. Αν πραγματικά θέλουν να χτίσουν τον Ναό κυριολεκτικά? Διαβάζοντας σε μια άλλη συζήτηση του esoterica γράφτηκε οτι οι εργασίες στον Παρθενωνα έχουν ως σκοπό να αλλάξουν τα μάρμαρα του ώστε αυτά να τα μεταφέρουν στο Ισραήλ για την ανέγερση, γεγονός που με έκανε φοβερή εντύπωση αν αυτό γίνεται στην πραγματικότητα.

Αγαπητέ ReDragon, απ' ότι καταλαβαίνω (αν κάνω λάθος, σε παρακαλώ, διόρθωσέ με) αρχική σου πρόθεση ήταν να συζητήσουμε:

quote:
1. Το τί κάνουν οι Εβραίοι,
2. Τί κάνουμε εμείς και τί σημαίνουν αυτά για μας,
3. Η ανοικοδόμηση.

Θα ήθελα να επισημάνω, ότι, κατά την άποψή μου πάντα, θα πρέπει να φροντίσεις ως δημιουργός του θέματος να καθοδηγήσεις τη συζήτηση ανάλογα και να προσδιορίσεις τα πλαίσια μέσα στα οποία θα κινηθούμε, διότι αν πλατιάσουμε, θα κινδυνέψουμε "άλλα να λέει η θειά μου κι άλλα ν' ακούν τ' αυτιά μου".

Π.χ. και πάντα κατά την άποψή μου, η Αγία Γραφή έχει αξία μόνο συμβολική.
Συνεπώς δε θεωρώ σοβαρές τις εικασίες περί των μαρμάρων του Παρθενώνα.

quote:
Τέλος θα ήθελα αν ρωτίσω ποιός ήταν ο πραγματικός σκοπός της αρχικής ανέγερσης του Ναού απο τον Σολωμόντα?

Είχα αναφέρει νωρίτερα:

quote:
...ο Ναός λειτούργησε ως παλάτι του Θεού και εθνικό κέντρο λατρείας των Ισραηλιτών.

Νομίζω ότι είναι αρκετά σαφές.


quote:
Το συγκεκριμένο κείμενο το παρέθεσα ώς απάντηση σε μια ερώτηση που είχε κάνει ο Schwabe για την σχέση της Αποκάλυψης με την Δευτέρα Παρουσία.

Καταλαβαίνω, αλλά ακόμη δε μας έχεις ενημερώσει σε ποιό σημείο η "Αποκάλυψη" αναφέρεται στο Ναό.

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lamogio
Μέλος 3ης Βαθμίδας


560 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2004, 19:28:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lamogio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καταλαβαίνω, αλλά ακόμη δε μας έχεις ενημερώσει σε ποιό σημείο η "Αποκάλυψη" αναφέρεται στο Ναό.


Αναφέρεται αλλά...

ΚΕΦ11
19 ΚΑΙ ΗΝΟΙΧΘΗ Ο ΝΑΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΕΝ ΤΩ ΟΥΡΑΝΩ ΚΑΙ ΕΦΑΝΗ Η ΚΙΒΩΤΟΣ ΤΗΣ ΔΙΑΘΗΚΗΣ ΑΥΤΟΥ ΕΝ ΤΩ ΝΑΩ ΑΥΤΟΥ ΚΑΙ ΕΓΕΙΝΑΝ ΑΣΤΡΑΠΑΙ ΚΑΙ ΦΩΝΑΙ ΚΑΙ ΒΡΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΣΕΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΧΑΛΑΖΑ ΜΕΓΑΛΗ

Αλλά ο ναός είναι στον ουρανό...

ΚΕΦ15
5 ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΑΥΤΑ ΕΙΔΟΝ ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΗΝΟΙΧΘΗ Ο ΝΑΟΣ ΤΗΣ ΣΚΗΝΗΣ ΤΟΥ ΜΑΡΤΥΡΙΟΥ ΕΝ ΤΩ ΟΥΡΑΝΩ

ΚΕΦ15
6 ΚΑΙ ΕΞΗΛΘΟΝ ΕΚ ΤΟΥ ΝΑΟΥ ΟΙ ΕΠΤΑ ΑΓΓΕΛΟΙ ΕΧΟΝΤΕΣ ΤΑΣ ΕΠΤΑ ΠΛΗΓΑΣ ΕΝΔΕΔΥΜΕΝΟΙ ΛΙΝΑ ΚΑΘΑΡΑ ΚΑΙ ΛΑΜΠΡΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΕΖΩΣΜΕΝΟΙ ΠΕΡΙ ΤΑ ΣΤΗΘΗ ΖΩΝΑΣ ΧΡΥΣΑΣ

Επίσης στον ουρανό...

ΚΕΦ16
1 ΚΑΙ ΗΚΟΥΣΑ ΦΩΝΗΝ ΜΕΓΑΛΗΝ ΕΚ ΤΟΥ ΝΑΟΥ ΛΕΓΟΥΣΑΝ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΕΠΤΑ ΑΓΓΕΛΟΥΣ ΥΠΑΓΕΤΕ ΚΑΙ ΕΚΧΕΑΤΕ ΕΙΣ ΤΗΝ ΓΗΝ ΤΑΣ ΦΙΑΛΑΣ ΤΟΥ ΘΥΜΟΥ ΤΟΥ ΘΕΟΥ

ΚΕΦ16
17 ΚΑΙ Ο ΕΒΔΟΜΟΣ ΑΓΓΕΛΟΣ ΕΞΕΧΕΕ ΤΗΝ ΦΙΑΛΗΝ ΑΥΤΟΥ ΕΙΣ ΤΟΝ ΑΕΡΑ ΚΑΙ ΕΞΗΛΘΕ ΦΩΝΗ ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΟ ΤΟΥ ΝΑΟΥ ΤΟΥ ΟΥΡΑΝΟΥ ΑΠΟ ΤΟΥ ΘΡΟΝΟΥ ΛΕΓΟΥΣΑ ΕΤΕΛΕΣΘΗ

Πάντα στον ουρανό...

ΚΕΦ21
22 ΚΑΙ ΝΑΟΝ ΔΕΝ ΕΙΔΟΝ ΕΝ ΑΥΤΗ ΔΙΟΤΙ ΝΑΟΣ ΑΥΤΗΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ Ο ΘΕΟΣ Ο ΠΑΝΤΟΚΡΑΤΩΡ ΚΑΙ ΤΟ ΑΡΝΙΟΝ

"ΕΝ ΑΥΤΗ" εννοεί την πόλη και στην πόλη ναός γιόκ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2004, 19:44:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ, αγαπητέ lamogio!

Απ' ότι διαβάζω, μάλλον έχω δίκιο που θεωρώ ότι το ζήτημα είναι καθαρά συμβολικό.

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lamogio
Μέλος 3ης Βαθμίδας


560 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2004, 19:54:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lamogio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρακαλώ Zadok

Αν και δεν πιστεύω οτι χρειζόσουν βοήθεια.
Δε διάλεξες τυχαία το nick ε;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2004, 20:05:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Παρακαλώ Zadok

Αν και δεν πιστεύω οτι χρειζόσουν βοήθεια.
Δε διάλεξες τυχαία το nick ε;


Πάντα χρειάζεται, μην το λες.

Τώρα "αν δεν παινέψω το σπίτι μου, θα πέσει να με πλακώσει" (μεταφορικά).


3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ReDragon
Μέλος 1ης Βαθμίδας


64 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2004, 19:07:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Zadok: Το ζήτημα δεν ειναι θέμα συμβολισμού αλλά θέμα σωστού αποσυμβολισμού γι΄αυτό η κάθε άποψη έχει και σημασία. Διαφορετικά βιώνει ο καθένας μας ενα πράγμα-αντικείμενο-γεγονός. Παράλληλα είχα παρέθεσει σε ποιά σημεία αναφέρεται η Αποκάλυψη στον Ναό, απλός το έκανα πιο συμπηκνωμένα απο ότι το έκανε το lamogio τον οποίο ευχαριστώ για την ανάλυση του. Στον αρχικό αποσυμβολισμό παρέθεσα ως εξήγηση αυτή που είχε δώσει ο Χριστός.
Επίσης ψάχνωντας απο περιέργεια στο Διαδίκτυο βρήκα αρκετές ιστοσελίδες που έχουν ως σκοπό την αναδημιουργία με κάθε κόστος(Όχι μόνο οικονόμικο) του συγκροτήματος.

Ο ΦΟΒΟΣ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2004, 19:57:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ ReDragon,

συνεχίζω να μη σε κατανοώ. Ίσως να φταίει η ελάχιστη νοημοσύνη μου.

Λες:

quote:
Το ζήτημα δεν ειναι θέμα συμβολισμού αλλά θέμα σωστού αποσυμβολισμού

και συνεχίζεις:

quote:
Διαφορετικά βιώνει ο καθένας μας ενα πράγμα-αντικείμενο-γεγονός.


Παρ' ότι λοιπόν, ακόμη δεν αντιλαμβάνομαι τί πραγματεύεται το θέμα σου, θα ήθελες να μας εξηγήσεις πώς δύναται ο οποιοσδήποτε να κρίνει το "σωστό συμβολισμό";

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
niklet
Νέο Μέλος


37 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2004, 10:37:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους niklet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΙΑ ΝΑ ΧΤΙΣΤΕΙ Ο ΝΑΟΣ ΤΟΘ ΣΟΛΩΜΩΝΤΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΚΡΕΜΙΣΤΕΙ ΕΝΑΣ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΙΚΟΣ ΝΑΟΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΜΕΝΟ ΣΗΜΕΙΟ.Η ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΧΥΘΕΙ ΠΟΛΥ ΑΙΜΑ.ΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΕΧΟΥΝΕ ΟΛΑ ΤΑ ΥΛΙΚΑ ΕΤΟΙΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΧΤΙΖΟΥΝ ΜΕ ΤΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΤΟ ΤΕΛΕΙΩΣΟΥΝ ΜΕΣΑ ΣΕ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΤΟ ΑΡΓΟΤΕΡΟ...ΑΦΟΥ ΒΕΒΑΙΑ ''ΠΑΡΟΥΝ ΕΝΑ ΜΥΝΗΜΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟ..ΕΝΑΝ ΟΙΩΝΟ ΔΗΛΑΔΗ''ΑΠΟ ΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΘΑ ΚΑΤΕΒΕΙ Ο ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΛΕΨΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΙΗΣΟΥ ΣΤΟΝ ΝΑΟ ΤΟΥ ΣΟΛΩΜΩΝΤΑ ΑΛΛΑ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΘΑ ΧΑΣΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑ 12ΧΡΟΝΟ ΠΑΙΔΙ ΘΑ ΣΚΟΤΩΣΕΙ ΤΟΝ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟ.ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΒΕΒΑΙΑ Ο ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΣ ΘΑ ΚΑΤΕΒΕΙ ΜΕ ΤΗ ΜΟΡΦΗ ΕΝΟΣ ΟΜΟΡΦΟΥ ΚΑΙ ΣΟΦΟΥ ΑΝΤΡΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΚΑΛΗ ΤΟΥ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΑΝΤΡΕΣ ΚΑΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΜΕ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ...ΚΑΤΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ...Η ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ ΛΕΕΙ ΟΤΙ Η ΔΕΥΤΕΡΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΚΥΡΙΑΚΗ ΣΥΝΕΠΩΣ,ΑΛΙΜΟΝΟ ΣΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΑΝΕ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΙΣ ΚΥΡΙΑΚΕΣ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

poet
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
163 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2004, 16:06:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους poet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτά που τα διάβασες; σε ποιό κόμικς;

Αν είναι να αρχίσουμε να λέμε μπούρδες όλοι μαζί ρε παιδιά, να μας το πείτε!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2004, 16:19:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να προσθέσω κάτι ενδιαφέρον στην κουβέντα σας; Γνωρίζετε ότι στη Γαλλία υπάρχει αντίγραφο του Ναού ως σχηματισμός εκκλησιών;

Αυτά διάβαζα ξαπλωμένος στην παραλία "Πόρτο κατσίκι" στη Λευκάδα . Περισσότερα εφόσον ενδιαφέρεστε.

sub rosa


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ReDragon
Μέλος 1ης Βαθμίδας


64 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2004, 10:08:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Zadok αναφέρεις: Παρ' ότι λοιπόν, ακόμη δεν αντιλαμβάνομαι τί πραγματεύεται το θέμα σου, θα ήθελες να μας εξηγήσεις πώς δύναται ο οποιοσδήποτε να κρίνει το "σωστό συμβολισμό";

Μα αυτό είναι και το ζητούμενο. Εγώ δεν γνωρίζω τον τρόπο και γι αυτό αλλάζουμε απόψεις για να καταλήξουμε κάπου.
Επίσης να προσθέσω κάτι για το θέμα που σηζητάμε. Μήπως μέσα απο διάφορες καταστάσεις(τηλεόραση - τεχνολογικά επιτεύματα - διαδίκτυο) η σκέψη μας οδηγείται σε συγκεκριμένες προεπιλεγμένες λύσεις βαση των οποίων δημιουργεί ο καθένας τον κόσμο του. Όσο για τον Ναό του Σολωμόντα πιστεύεται ότι όντως θα ξαναδημιουργηθεί? Τι προυποθέσεις χρειάζεται? Ποιές καταστάσεις πρέπει να επιβληθούν στην περιοχή και γενικότερα στον κόσμο(εννοό πως θα αντιδράσουν οι Χριστιανοί οι Μουσουλμάνοι)?

Φίλε Oculatis Abis θα ήθελα αν μπορείς να παραθέσεις τα στοιχεία σου, ευχαριστώ.

Ο ΦΟΒΟΣ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2004, 15:23:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εγώ δεν γνωρίζω τον τρόπο και γι αυτό αλλάζουμε απόψεις για να καταλήξουμε κάπου.

Στο εύχομαι...

quote:
Μήπως μέσα απο διάφορες καταστάσεις(τηλεόραση - τεχνολογικά επιτεύματα - διαδίκτυο) η σκέψη μας οδηγείται σε συγκεκριμένες προεπιλεγμένες λύσεις ...

Και που ζούμε στον κόσμο, σε προεπιλεγμένες λύσεις δεν οδηγούμαστε;

quote:
Όσο για τον Ναό του Σολωμόντα πιστεύεται ότι όντως θα ξαναδημιουργηθεί? Τι προυποθέσεις χρειάζεται? Ποιές καταστάσεις πρέπει να επιβληθούν στην περιοχή και γενικότερα στον κόσμο(εννοό πως θα αντιδράσουν οι Χριστιανοί οι Μουσουλμάνοι)?

Σε ξαναρωτώ: Μιλάς αλληγορικά ή ρεαλιστικά;

Κατά την άποψή μου, μην περιμένεις να δεις τούβλα και τσιμέντο συγκεντρωμένα στην Ιερουσαλήμ. Θα είναι αργά...


3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2004, 10:05:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε Oculatis Abis θα ήθελα αν μπορείς να παραθέσεις τα στοιχεία σου, ευχαριστώ.

ReDragon, δεσμεύομαι να παρουσιάσω τα στοιχεία μου προς συζήτηση άμεσα. Πρέπει όμως να ετοιμάσω και φωτογραφικό υλικό, οπότε λίγη υπομονή!

sub rosa


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ReDragon
Μέλος 1ης Βαθμίδας


64 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2004, 18:00:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη Zadok : Αναφέρεις
-Και που ζούμε στον κόσμο, σε προεπιλεγμένες λύσεις δεν οδηγούμαστε;-
Δεν καταλαβαίνω τον συνιρμό σου?
Επίσης οταν ζητάω την άποψη σας εννοώ αυτό που πιστεύεται άρα το ρεαλιστικό :)
Oculatis Abis περιμένω τα στοιχεία σου ;)
Τελος να ρωτησω κατι. Η Έλικα που βγαίνει απο το DNA απο πόσο παλιά την γνώριζαν?

Ο ΦΟΒΟΣ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2004, 19:37:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλη Zadok : Αναφέρεις
-Και που ζούμε στον κόσμο, σε προεπιλεγμένες λύσεις δεν οδηγούμαστε;-
Δεν καταλαβαίνω τον συνιρμό σου?

Αγαπητέ μου, η πρότασή μου ήταν σε απάντηση της δικής σου ερωτήσεως.

Ρωτάς αν δεχόμαστε επιρροές και συνεπώς η σκέψη μας δεν είναι πρωτότυπη.
Μα, πάντα δε δεχόμαστε επιρροές; Υπάρχει πρωτότυπη σκέψη;
Ότι σκεφτόμαστε, είναι απόρροια της παιδείας, της κοινωνικής μας θέσης, του επαγγελματικού μας προσανατολισμού, του φυσικού περιβάλλοντος και της ιστορικής περιόδου στην οποία διαβιούμε.

Πολύ λίγοι άνθρωποι μπορούν να σκεφτούν υπερβατικά.

quote:
Επίσης οταν ζητάω την άποψη σας εννοώ αυτό που πιστεύεται άρα το ρεαλιστικό :)

Με συγχωρείς, αγαπητέ μου, αλλά ο κάθε άνθρωπος έχει διαφορετική αντίληψη της πραγματικότητος και ως εκ τούτου έχει διαφορετικές πεποιθήσεις.
Ποιός λοιπόν, είναι ο αντικειμενικός σκοπός της παράθεσης πεποιθήσεων περί του Ναού και πώς αυτές θα αξιολογηθούν;

quote:
Τελος να ρωτησω κατι. Η Έλικα που βγαίνει απο το DNA απο πόσο παλιά την γνώριζαν?

Η Έλικα δεν βγαίνει από το DNA. To DNA είναι μία έλικα.

Κατά την γνώμη μου, από πολύ παλιά, αλλά έχει σχέση αυτό με το θέμα;

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ReDragon
Μέλος 1ης Βαθμίδας


64 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2004, 15:09:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με αυτό που ανέφερα με το DNA απλώς ήθελα να δηλώσω ότι γνωρίζοντας απο πριν αρκετά πράγματα τα οποία εμείς πρακτικά τα έχουμε ανακαλύψει στα τέλη του αιώνα που πέρασε, θα μπορούσαν άνετα σε κάποιο συμβολισμό τους με τα τότε δεδομένα να στόχευαν σε κάτι που θα (ξανα)-ανακαλύπτονταν στον μέλλον σαν χρονικό σημάδι η οτιδήποτε άλλο.
Επίσης θέλω να ρωτήσω κάτι το οποίο δεν γνωρίζω. Ο Ναός για τους σημερινούς εβραίους τη σημαίνει? Απο κάθε άποψη θρησκευτική - ιστορική - πολιτική - πολιτιστική..?
Για εμάς ας πούμε ο Παρθενώνας (πήρα τυχαία αυτό το παράδειγμα) δηλώνει πολλά πράγματα που δεν χρειάζεται να τα ξαναπούμε.


Ο ΦΟΒΟΣ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy