ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΓΙΑΤΙ ΤΟΣΗ ΥΣΤΕΡΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΚΩΔΙΚΑ ΝΤΑ ΒΙΝΤΣΙ;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 10
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2004, 01:30:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αλήθεια θα σας ενοχλούσε ο Ιησούς να ήταν άνθρωπος, να είχε γυναίκα και παιδιά;

Εμένα καθόλου, αλλά η επίσημη θρησκεία δεν θα έχανε το θεικό περιτύλιγμά της;

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-


Αγαπητή Ostria, θυμάμαι παλιότερα που μου είχες γράψει σε άλλο θέμα, ότι δεν εκτιμάς ιδιαίτερα του Γνωστικούς και τους Νεο-πλατωνικούς.
Δε σε κρίνω, σε παρακαλώ, μην παρεξηγήσεις την πρόθεσή μου.

Αυτές οι απόψεις περί της ανθρώπινης πλευράς του Γιεσούα ήκμασαν ιδιαίτερα στους κόλπους των Γνωστικών και βέβαια κυνηγήθηκαν ιδιαίτερα από τους "φονταμενταλιστές" του Χριστιανισμού.

Δε νομίζω ότι επί της ουσίας αλλάζει κάτι αν ο Γιεσούα παντρεύτηκε και έκανε παιδιά ή αν αν επέστρεψε στον Πατέρα μετά την Σταύρωση. Εδώ δεν ξέρουμε καλά - καλά, αν υπήρξε και ποτέ στο φυσικό πεδίο.
Για τους "φονταμενταλιστές" όμως, παίζει, διότι αλλιώς δεν έχουν λόγο ύπαρξης.

Η Σταύρωση είναι μία ψυχική κατάσταση και ο πειρασμός είναι πάντα ο ίδιος.
Ως τέτοια τη βίωσε κι ο υπέρτατος Διδάσκαλος.
Αυτή είναι η άποψή μου.


3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2004, 09:17:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Zadok, όντως το έχω πει και το επαναλαβάνω. Και βέβαια δεν παρεξηγώ.
Προσωπικά δεν πιστεύω καν στην ύπαρξη του Ιησού ως φυσικό πρόσωπο. Οπότε η ερώτηση είναι καθαρά θεωρητική (όσο με αφορά). Αλλά συμφωνείς και συμφωνώ στο εξής:
"Για τους "φονταμενταλιστές" όμως, παίζει, διότι αλλιώς δεν έχουν λόγο ύπαρξης"

Και επειδή το δόγμα των φονταμενταλιστών, είναι η επίσημη εκδοχή της θρησκείας του Χριστιανισμού, θεωρώ ότι θα είχαν κάθε λόγο να αποκρύψουν όποια στοιχεία "αποκάλυπταν" την ανθρώπινη φύση του Ιησού. Γι αυτό και κάποια βιβλία-ευαγγέλια μπήκαν στην λίστα των απόκρυφων, εφ όσον δεν μπορούσαν να τα εξαφανίσουν τελείως. Γι αυτό και υπάρχουν τόσες διαφορετικές εκδοχές στις λεπτομέρειες, μέσα στα επίσημα ευαγγέλια.

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2004, 11:30:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και επειδή το δόγμα των φονταμενταλιστών, είναι η επίσημη εκδοχή της θρησκείας του Χριστιανισμού, θεωρώ ότι θα είχαν κάθε λόγο να αποκρύψουν όποια στοιχεία "αποκάλυπταν" την ανθρώπινη φύση του Ιησού. Γι αυτό και κάποια βιβλία-ευαγγέλια μπήκαν στην λίστα των απόκρυφων, εφ όσον δεν μπορούσαν να τα εξαφανίσουν τελείως. Γι αυτό και υπάρχουν τόσες διαφορετικές εκδοχές στις λεπτομέρειες, μέσα στα επίσημα ευαγγέλια.


Σαφώς έχουν συμβεί αυτά, αγαπητή Ostria.
Κορυφαίο δε γεγονός της προσπάθειας αυτής από πλευράς "φονταμενταλιστών" ήταν η ίδια η εκστρατεία εξολόθρευσης των Ναϊτών ιπποτών.

Όμως, αυτό που με προβληματίζει προσωπικά είναι το "τί σημαίνει αυτό για τον καθένα;".

Θεωρώ ότι απασχολούμεθα πάρα πολύ με το αν π.χ. υπήρξε ο Γιεσούα ως φυσικό πρόσωπο, αν παντρεύτηκε κι αν υπάρχουν απόγονοι.

Η αλληγορία του μύθου (είτε μέσα στο θρησκευτικό του πλαίσιο, είτε στο ιστορικό ή όποιο άλλο πλαίσιο) κρύβει σημαντικότερες αλήθειες για το μέσο άνθρωπο.

Και μου φαίνεται ότι η απόκρυψη αυτής της αλήθειας είναι πολύ καλύτερα μεθοδευμένη από όσο φανταζόμεθα.
Δυστυχώς, ακόμα και αυτή η αποκάλυψη στοιχείων (όπως αυτά που συζητούμε εδώ) είναι μέρος αυτής της μεθόδευσης, της απομάκρυνσης από το κέντρο του ζητήματος.

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2004, 11:37:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Από την άλλη πλευρά, υπάρχει και κάτι θετικό σ' αυτές τις "αποκαλύψεις", αρκετά σημαντικό.

Μας μαθαίνουν να μην είμαστε δογματικοί και ν' αναζητούμε την αλήθεια παντού χωρίς να θεωρούμε οτιδήποτε δεδομένο.

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2004, 18:44:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η αλληγορία του μύθου (είτε μέσα στο θρησκευτικό του πλαίσιο, είτε στο ιστορικό ή όποιο άλλο πλαίσιο) κρύβει σημαντικότερες αλήθειες για το μέσο άνθρωπο.
Και μου φαίνεται ότι η απόκρυψη αυτής της αλήθειας είναι πολύ καλύτερα μεθοδευμένη από όσο φανταζόμεθα.
Δυστυχώς, ακόμα και αυτή η αποκάλυψη στοιχείων (όπως αυτά που συζητούμε εδώ) είναι μέρος αυτής της μεθόδευσης, της απομάκρυνσης από το κέντρο του ζητήματος.

Χμμ... αγαπητή Zadok θα μπορούσε να ισχύει αυτό που λες.
Εχεις σκεφτεί όμως ότι αυτό μπορεί να γίνεται όχι λόγω μεθοδευμένης απόκρυψης, αλλά λόγω γενικότερης αδυναμίας εφαρμογής των όμορφων κατα τ'άλλα προτροπών, τόσο σε προσωπικό αλλά και πολύ περισσότερο σε κοινωνικό επίπεδο;

Είναι αυτό που λέμε, η θεωρία, η πράξη και η απόσταση ανάμεσά τους. Ενα άτομο που πρεσβεύει καλώς τέτοιες αλήθειες και τις εφαρμόζει, σχεδόν αυτόματα αυτο-απομονώνεται από την κοινωνία. Για το ίδιο το άτομο μπορεί να είναι λυτρωτικό, αλλά για την κοινωνία φαίνεται να είναι διαλυτικό στοιχείο, γι αυτό και επικίνδυνο. Σε μικρές κοινωνίες όπως πχ οι Εσσαίους ή η μικρή κοινωνία ενός απομονωμένου μοναστηριού, μπορεί να λειτουργήσει, αλλά από κει και πέρα;

Ισως γι αυτό λέω, να επιμένουμε τόσο στα εξωτερικά στοιχεία του
"μύθου", επειδή αυτά ίσως μας δίνουν την δικαιολογία που χρειαζόμαστε για να μην νοιώθουμε ανίκανοι που δεν μπορούμε να εφαρμόσουμε τα εσωτερικά;
Ο ένας λέει, οκ αυτά τα έκανε ο υιός του Θεού, οπότε μην περιμένετε ότι εγώ μπορώ με μιάς να γίνω ισάξιος του, αλλά προσπαθώ (που λέει ο λόγος).
Ο άλλος λέει, οκ αυτά τα έκανε ένας ιδιόρρυθμος άνθρωπος, ένας σοφός, ένας "ερημήτης" παρόλο που ζούσε μέσα στην κοινωνία, που ακολουθούσε τον δικό του δρόμο, οπότε καλά έκανε ο άνθρωπος για τον εαυτό του, αλλά εμένα γιατί να με αφορά;


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cocolas78
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2004, 00:26:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cocolas78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΤΥΧΕ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΕΝΩ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗ ΜΕΣΗ ΤΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΣΩ ΟΤΙ ΤΟ ΓΝΩΣΤΙΚΟ ΚΑΙ ΜΟΡΦΩΤΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΟΠΩΣ Η ΟΣΤΡΙΑ ΚΑΙ Η ΖΑΝΤΟΚ ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΑΜΦΗΣΒΗΤΗΤΟ ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΟΣΟ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΞΕΝΙΖΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΑΠΛΩΣ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΘΕΜΑ.ΕΜΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΜΕ ΣΥΝΤΑΡΑΞΕ.ΕΙΔΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΟΤΙ ΚΑΙ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΑΝ ΙΣΧΥΟΥΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ.ΜΙΛΑΤΕ ΣΟΒΑΡΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ?ΑΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΙΣΧΥΟΥΝ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΤΑΡΑΖΟΝΤΑΙ ΤΑ ΘΕΜΕΛΙΑ ΤΗΣ ΔΥΤΙΚΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΑΛΛΑ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΥΝΤΡΙΒΟΝΤΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΩΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ,ΟΛΑ ΟΣΑ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ,ΟΛΑ ΟΣΑ ΜΑΣ ΚΡΑΤΑΝΕ ΣΤΙΣ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ.Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΕΝΕΙ ΜΕΤΕΩΡΟΣ ΦΕΡΟΝΤΑΣ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΤΗΣ ΕΥΘΥΝΗΣ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΗΚΑ Ο ΙΔΙΟΣ.ΚΑΙ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΚΩΤΟ.ΠΟΙΟΣ Ο ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΜΗ ΚΛΕΨΩ,ΝΑ ΜΗ ΣΚΟΤΩΣΩ,ΝΑ ΜΗ ΒΙΑΣΩ ΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΛΟΓΟΔΟΤΩ ΠΟΥΘΕΝΑ.ΓΙΝΟΜΑΣΤΕ ΖΩΑ ΠΟΥ ΤΑ ΣΥΓΚΡΑΤΟΥΝ ΜΟΝΟ ΟΙ ΝΟΜΟΙ.ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΣΤΗ ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΝΑ ΝΗΣΤΕΥΩ ΤΙΣ ΤΕΤΑΡΤΕΣ?ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΗΣ ΧΑΛΑΣΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΩΣΙΒΙΟ.ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΙΩΣ ΘΑ ΠΝΙΓΕΙ ΣΤΗ ΦΟΥΡΤΟΥΝΙΑΣΜΕΝΗ ΘΑΛΑΣΣΑ ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΗΓΟΡΙΑ.ΤΕΛΙΚΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΟΥΜΕ.ΠΟΛΛΟΙ ΘΑ ΔΙΑΦΩΝΗΣΟΥΝ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ Ο ΝΙΟ ΗΤΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΚΟΚΚΙΝΟ ΧΑΠΙ ΚΑΙ ΝΑ ΧΑΘΕΙ ΣΤΗ ΛΗΘΗ?ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΑ ΒΓΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕ ΠΕΙΣΕΙ ΠΩΣ ΕΧΩ ΑΔΙΚΟ,ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΕΧΩ ΑΔΙΚΟ,ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΩ,ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΥΓΕΝΙΚΟΣ,ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΝΤΡΕΥΤΩ,ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΛΕΩ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗ ΤΑ ΓΡΑΨΩ ΟΛΑ ΞΕΡΕΤΕ ΠΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΜΙΑ ΒΑΛΙΤΣΑ ΚΑΙ ΝΑ ΦΥΓΩ ΟΥΤΕ ΚΑΙΓΩ ΔΕ ΞΕΡΩ ΓΙΑ ΠΟΥ?ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΡΕΛΑΙΝΕΣΕ.ΑΝ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΗΤΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΟΝΟ ΤΗ ΑΞΙΑ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ.ΤΑ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΚΙΟ ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ.ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΕΔΩ ΙΣΩΣ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΑΘΕΟΙ Η ΜΗ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ Η ΔΕ ΞΕΡΩ ΤΙ.ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΟΜΩΣ ΓΚΡΕΜΙΖΟΝΤΑΙ ΟΛΑ ΟΣΑ ΠΙΣΤΕΥΑ.ΔΕ ΠΙΣΤΕΥΑ ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΔΑΣΚΑΛΟΙ ΤΟΥΣ ΗΤΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΑΡΑ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ.Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ ΕΚΕΙ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ,ΤΩΡΑ???

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2004, 00:46:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Ostria, μπορεί όντως να μην είναι όλα μέρος της ίδιας μεθόδευσης.

Απλά αναρωτιέμαι, πόσο ακόμα θα παραπέει ο άνθρωπος μεταξύ δογματισμού και υπεραπλούστευσης έως ότου δει τον "τρίτο δρόμο"...

Επέτρεψέ μου να αντιγράψω ένα σχόλιό μου από το θέμα των Ναϊτών, του οποίου το σύνδεσμο είχα δώσει προηγουμένως, σχετικά με το θηλυκό στοιχείο (και όχι πρόσωπο) στο Μυστικό Δείπνο:

...ας δούμε λίγο και το εσωτεριστικό διάγραμμα, το οποίο ονομάζεται Δέντρο των Σεφιρώθ.

Το Εν-Σοφ του Θεού, δηλαδή ο Θεός ο ίδιος ως αρχή ριζικά υπερβατική και ακατάληπτη, εξωτερικεύεται σ' ένα είδος μυστικού οργανισμού, τον οποίο συμβολίζει το Δέντρο.

Τα κλαδιά του Δέντρου είναι τα Σεφιρώθ, δηλαδή διαδοχικές εμφανίσεις της θείας Δύναμης.
Υπάρχουν δέκα διαφορετικοί βαθμοί μέσα από τους οποίους ο Θεός εξαπλώνεται κατά κάποιον τρόπο διαμέσου της δημιουργίας του.

Όμως, τα αριστερά Σεφιρώθ είναι θηλυκά και τα δεξιά Σεφιρώθ είναι αρσενικά.

Ακόμη περισσότερο, το τελευταίο των Σεφιρώθ (η Sephirah), θηλυκό, καλείται να παίξει έναν εξαιρετικά περίεργο ρόλο στη δραματουργία του κόσμου: ονομάζεται Σεκινά (Schekinah) - η Μητέρα ή η Βασίλισσα ή η Δέσποινα (Προστάτρια) ή, ακόμη, η Νύφη (ή: η Νυμφευμένη).
Δανείζομαι τις μεταφράσεις αυτές από τον G.G.Scholem και το βιβλίο La Kabbale et sa symbolique (Η Καβάλα και η συμβολική της), σ.79.

Κατά το Zohar, η παρουσία της θηλυκής Μορφής είναι επαρκώς επιβλητική, ώστε ο Βασιλιάς-Θεός να απευθύνεται άμεσα σ' αυτήν μ' έναν περίεργο διάλογο, για να της αναγγείλει πως ο άνθρωπος αμάρτησε.
Η Σεκινά είναι η "Εξ Ύψους Μητέρα" και οι δεσμοί, οι οποίοι την ενώνουν με την αρσενική Αρχή ισοδυναμούν με ιερογαμία, τον "Ιερό γάμο". (βλέπε "Μυστικός Δείπνος" κατά Ντα Βίντσι)

Βλέπουμε λοιπόν, να επανεμφανίζονται εδώ έντονα αρχαϊκά μυθικά θέματα και όλα συμβαίνουν σα να παίρνει κάπως την εκδίκησή της η ανατολική Μεγάλη Μητέρα, την οποία η Γραφή αποδιώχνει.
Άλλωστε, σ' έναν ισπανικό κλάδο της καβαλιστικής παράδοσης, η Μητέρα γίνεται ξεκάθαρα επίγεια.
Αυτή η δυσνόητη εξήγηση ξεκινά από την εικόνα του Αδάμ, ο οποίος γεννήθηκε από τη γη (το χώμα).
Κατά τον Scholem (σ. 185): "Πρόκειται λοιπόν, εδώ... για ένα μυθικό γάμο της γης με τον Ελοχίμ, όπου ο Αδάμ εμφανίζεται ως το "αιώνιο σύμβολο", η "σφραγίδα και το μνημείο του έρωτά τους"".

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2004, 01:13:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε cocolas78, καλώς ήλθες!

Κατ' αρχήν, θα ήθελα να σου προτείνω κάτι:

Μην γράφεις μονοκόμματα κείμενα, γιατί είναι κουραστικά στο μάτι για ανάγνωση.
Μοίραζέ τα σε παραγράφους...

quote:
ΑΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΙΣΧΥΟΥΝ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΤΑΡΑΖΟΝΤΑΙ ΤΑ ΘΕΜΕΛΙΑ ΤΗΣ ΔΥΤΙΚΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΑΛΛΑ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΥΝΤΡΙΒΟΝΤΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΩΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ,ΟΛΑ ΟΣΑ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ,ΟΛΑ ΟΣΑ ΜΑΣ ΚΡΑΤΑΝΕ ΣΤΙΣ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ.

Δε νομίζω ότι είναι κακό να ταρακουνάμε τα θεμέλια που και που.
Πώς θα εξελιχθούμε, φίλε μου; Ξέρεις, η στασιμότητα οδηγεί μοιραία και στο θάνατο!

Δε συμφωνώ ότι αυτά μας κάνουν ανθρώπους. Δεν υπάρχουν άλλα;
Μήπως είναι μία καλή ευκαιρία να επαναπροσδιορίσουμε τις αξίες μας, καλέ μου;

quote:
Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΕΝΕΙ ΜΕΤΕΩΡΟΣ ΦΕΡΟΝΤΑΣ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΤΗΣ ΕΥΘΥΝΗΣ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΗΚΑ Ο ΙΔΙΟΣ.

ΜΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΝΑ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΟΥΜΕ, ΝΑ ΤΟ ΑΝΤΕΞΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΑΘΟΥΜΕ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΑΣ.

quote:
ΚΑΙ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΚΩΤΟ.ΠΟΙΟΣ Ο ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΜΗ ΚΛΕΨΩ,ΝΑ ΜΗ ΣΚΟΤΩΣΩ,ΝΑ ΜΗ ΒΙΑΣΩ ΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΛΟΓΟΔΟΤΩ ΠΟΥΘΕΝΑ.ΓΙΝΟΜΑΣΤΕ ΖΩΑ ΠΟΥ ΤΑ ΣΥΓΚΡΑΤΟΥΝ ΜΟΝΟ ΟΙ ΝΟΜΟΙ.ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΣΤΗ ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΝΑ ΝΗΣΤΕΥΩ ΤΙΣ ΤΕΤΑΡΤΕΣ?ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΗΣ ΧΑΛΑΣΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΩΣΙΒΙΟ.ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΙΩΣ ΘΑ ΠΝΙΓΕΙ ΣΤΗ ΦΟΥΡΤΟΥΝΙΑΣΜΕΝΗ ΘΑΛΑΣΣΑ ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΗΓΟΡΙΑ.

Δηλαδή, επειδή ο Χριστός δεν παντρεύτηκε δεν κλέβεις, δεν σκοτώνεις κλπ.;
Φίλε μου, για σκέψου το λίγο...
Τί πραγματικά σε καθιστά ηθικό ον;;;

quote:
ΑΝ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΗΤΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΟΝΟ ΤΗ ΑΞΙΑ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ.

«Σταυρώθηκε ο Χριστός, κι από τότε νικήθηκε ο θάνατος»
( Ο ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ ΠΕΙΡΑΣΜΟΣ )

Ο Χριστός πόνεσε, κι από τότε ο πόνος άγιασε,
πολέμησε ως την τελευταία στιγμή, ο Πειρασμός να τον πλανέψει,
κι ο Πειρασμός νικήθηκε, σταυρώθηκε ο Χριστός,
κι από τότε νικήθηκε ο θάνατος.

Η δυαδική υπόσταση του Χριστού στάθηκε για μένα πάντα βαθύ, ανεξερεύνητο μυστήριο, η λαχτάρα, η τόσο ανθρώπινη, η τόσο υπερανθρώπινη, να φτάση ο άνθρωπος ως το Θεό -η πιο σωστά: να επιστρέψει ο άνθρωπος στο Θεό και να ταυτιστεί μαζί του, η νοσταλγία αυτή, η τόσο μυστική και συνάμα τόσο πραγματική, άνοιγε μέσα μου πληγές και πηγές μεγάλες.

Από τη νεοτητά μου η πρωταρχική αγωνία μου, από όπου πήγαζαν όλες μου οι χαρές κι όλες μου οι πίκρες, ήταν ετούτη: η ακατάπαυτη, ανήλεη πάλη ανάμεσα στο πνεύμα και στη σάρκα.

Μέσα μου παμπάλαιες ανθρώπινες και προανθρώπινες σκοτεινές δυνάμες του Πονηρού. Μέσα μου παμπάλαιες ανθρώπινες και προανθρώπινες φωτερές δυνάμες του Θεού, κι η ψυχή μου ήταν η παλαίστρα όπου οι δυο τούτοι στρατοί χτυπιούνταν κι έσμιγαν.

Αγωνία μεγάλη. Αγαπούσα το σώμα μου, και δεν ήθελα να χαθεί. Αγαπούσα την ψυχή μου, και δεν ήθελα να ξεπέσει. Μάχομουν να φιλιώσω τις δυο αυτές αντίδρομες κοσμογονικές δυνάμες, να νιώσουν πως δει είναι οχτροί, είναι συνεργάτες, και να χαρούν, να χαρώ κι εγώ μαζί τους, την αρμονία.

Κάθε άνθρωπος είναι θεάνθρωπος, σάρκα και πνέμα, να γιατί το μυστήριο μιας ορισμένης θρησκείας, είναι πανανθρώπινο. Σε κάθε άνθρωπο ξεσπάει η πάλη Θεού κι ανθρώπου, και συνάμα η λαχτάρα της φίλιωσης. Τις πρισσότερες φορές η πάλη αυτή είναι ασύνειδη, βαστάει λίγο, δεν αντέχει μια αδύνατη ψυχή ν' αντιστέκεται καιρό πολύ στη σάρκα, βαραίνει, γίνεται κι αυτή σάρκα, κι ο αγώνας παίρνει τέλος. Μα στους υπεύθυνους ανθρώπους, που έχουν μερόνυχτα καρφωμένα τα μάτια τους στο ανώτατο Χρέος, η πάλη ανάμεσα στη σάρκα και στο πνέμα ξεσπάει χωρίς έλεος και μπορεί να βαστάξει ως το θάνατο.

'Οσο πιο δυνατή η ψυχή κι η σάρκα, τόσο κι η πάλη πιο γόνιμη κι η τελική αρμονία πιο πλούσια. Δεν αγαπάει ο Θεός τις αδύνατες ψυχές και τις πλαδαρές σάρκες. Το πνέμα θέλει νά' χει να παλέψει με δυνατή, γεμάτη αντίσταση σάρκα, είναι πουλί σαρκοβόρο, που ακατάπαυτα πεινάει, τρώει σάρκα και την εξαφανίζει αφομοιώνοντάς τη.

Πάλη ανάμεσα στη σάρκα και στο πνέμα, ανταρσία κι αντίσταση, φίλιωση κι υποταγή, και τέλος, ανώτατος σκοπός της πάλης, η ένωση με το Θεό -να ο ανήφορος που πήρε ο Χριστός και μας καλεί να πάρουμε κι εμείς ακολουθώντας τα αιματωμένα του αχνάρια.

Πώς να κινήσουμε κι εμείς για την ανώτατη αυτή κορφή, όπου, πρωτότοκος υιός της σωτηρίας, έφτασε ο Χριστός -να το ανώτατο Χρέος του αγωνιζόμενου ανθρώπου.

Ανάγκη λοιπόν, για να μπορούμε να τον ακολουθήσουμε, βαθιά να ξέρουμε τον αγώνα, να ζήσουμε την αγωνία του, πως νίκησε τις ανθισμένες παγίδες της γης, πως θυσίασε τις μεγάλες και τις μικρές χαρές του ανθρώπου κι ανέβηκε από θυσία σε θυσία, από άθλο σε άθλο, στην κορυφή της άθλησης, στο Σταυρό.

Γράφοντας την εξομολόγηση ετούτη της αγωνίας και της μεγάλης ελπίδας του ανθρώπου ήμουν συγκινημένος τόσο που τα μάτια μου βούρκωναν, δεν είχα νιώσει ποτέ με τόση γλύκα, με τόσι πόνο να πέφτει στάλα στάλα το αίμα του Χριστού στην καρδιά ου.

Γιατί ο Χριστός, για ν' ανέβει στην κορυφή της θυσίας, στο Σταυρό, στην κορυφή της εξαϋλωσης, στο Θεό, πέρασε όλα τα στάδια του αγωνιζόμενου ανθρώπου. 'Ολα, και γι' αυτό κι ο πόνος του μας είναι τόσο γνώριμος και τον πονούμε, κι η τελική νίκη του μας φαίνεται τόσο και δικιά μας μελλούμενη νίκη. 'Ο,τι είχε βαθιά ανθρώπινο ο Χριστός μας βοηθάει να τον καταλάβουμε και να τον αγαπήσουμε και να παρακολουθούμε τα Πάθη του σαν νά 'ταν δικά μας πάθη. Αν δεν είχε μέσα του το ζεστό ανθρώπινο στοιχείο, δε θα μπορούσε ποτέ με τόση σιγουράδα και τρυφερότητα να αγγίξει την καρδιά μας, και δε θα μπορούσε να γίνει πρότυπο στη ζωή μας. Αγωνιζόμαστε κι εμείς, τον βλέπουμε κι αυτόν να αγωνίζεται και παίρνουμε κουράγιο. Βλέπουμε δεν είμαστε ολομόναχοι στον κόσμο, αγωνίζεται κι αυτός μαζί μας.

Η κάθε στιγμή του Χριστού είναι αγώνας και νίκη. Νίκησε την ακαταμάχητη γοητεία της απλής ανθρώπινης χαράς, νικήσε τους πειρασμούς, μετουσίωνε ολοένα τη σάρκα σε πνέμα κι ανηφόριζε, έφτασε στην κορυφή του Γολγοθά, ανέβηκε στο Σταυρό.

Μα κι εκεί ο αγώνας του δεν τελείωσε, επάνω στο Σταυρό τον περίμενε ο Πειρασμός, ο Τελευταίος Πειρασμός, σε μια βίαιη αστραπή άπλωσε το πνεμα του Πονηρού μπροστά από τα λιποθυμισμένα μάτια του Σταυρωμένου το πλανερό όραμα μιας γαλήνιας, ευτυχισμένης ζωής: είχε πάρει, λέει, έτσι του φάνηκε, τον εύκολο στρωτό δρόμο του ανθρώπου, είχε παντρευτεί, είχε κάμει παιδιά, τον αγαπούσαν και τον τιμούσαν οι άνθρωποι. Και τώρα γέροςπια, κάθουνταν στο κατώφλι του σπιτιού του, θυμόταν τις λαχτάρες της νιότης του και χαμογελούσε ευχαριστημένος. Τι καλά, τι φρόνιμα που έκαμε και πήρε το δρόμο του ανθρώπου, και τι παραφροσύνη ήταν εκείνη να θέλει, λέει, να σώσει τον κόσμο ! Τι χαρά που γλίτωσε από τις κακουχίες, το μαρτύρι και το Σταυρό.

Να ποιος ήταν ο τελευταίος πειρασμός που ήρθε, σε μιαν αστραπή, να ταράξει τις στερνές στιγμές του Σωτήρα.

Μα ολομεμιάς τίναξε ο Χριστός το κεφάλι, άνοιξε τα μάτια, είδε, όχι, όχι, δεν πρόδωκε, δόξα σοι ο Θεός, δεν λιποτάχτησε, εξετέλεσε την αποστολή που του εμπιστεύτηκε ο Θεός, δεν παντρεύτηκε, δεν έζησε ευτυχισμένος, έφτασε στην κορυφή της θυσίας, βρίσκεται καρφωμένος απάνω στο Σταυρό.

'Εκλεισε τα μάτια του ευτυχισμένος, και τότε ακούστηκε θριαμβευτικιά η κραυγή: "Τετέλεσται !" Δηλαδή τέλεψα το χρέος μου, σταυρώθηκα, δεν έπεσα στον πειρασμό.

Για να δώσω ένα ανώτατο πρότυπο στον αγωνιζόμενο άνθρωπο, για να δείξω πως δεν πρέπει να φοβάται τον πόνο, τον πειρασμό και το θάνατο, γιατί όλα αυτά μπορεί να νικηθούν, νικήθηκαν κιόλα, γράφτηκε το βιβλίο ετούτο. Ο Χριστός πόνεσε, κι από τότε ο πόνος άγιασε, πολέμησε, ως την τελευταία στιγμή, ο Πειρασμός να τον πλανέψει, κι ο Πειρασμός νικήθηκε, σταυρώθηκε ο Χριστός, κι από τότε νικήθηκε ο θάνατος.

Κάθε εμπόδιο στην πορεία του γίνουνταν αφορμή κι ορόσημο νίκης, έχουμε πια ένα πρότυπο μπροστά μας, που μας ανοίγει το δρόμο και μας δίνει κουράγιο

Το βιβλίο ετούτο δεν είναι βιογραφία, είναι εξομολόγηση του αγωνιζόμενου ανθρώπου. Δημοσιεύοντάς το έκαμα το χρέος μου, το χρέος ενός ανθρώπου που πολύ αγωνίστηκε, πολύ πικράθηκε στη ζωή του και πολύ έλπισε. Είμαι βέβαιος πως κάθε λεύτερος άνθρωπος που θα διαβάσει το βιβλίο ετούτο, το γεμάτο αγάπη, θ' αγαπήσει περισσότερο παρά ποτέ, καλύτερα παρά ποτέ; το Χριστό.

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
cocolas78
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2004, 14:51:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cocolas78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΗ ΖΟΝΤΑΚ ΕΙΠΕΣ ΠΩΣ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΛΕΨΕΙ.ΑΥΤΟ ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΤΟ ΛΕΕΙ ΚΑΜΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ.ΑΝ ΕΣΥ ΠΡΕΣΒΕΥΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΝΕΟ ΔΟΓΜΑ ΝΑ ΒΓΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΠΕΙΣ ΑΝΟΙΧΤΑ ΚΙΟΧΙ ΝΑ ΚΡΥΒΕΣΑΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΜΥΣΤΙΚΙΣΤΙΚΕΣ ΑΝΗΣΥΧΙΕΣ ΤΟΥ ΕΣΟΤΕΡΙΚΑ.ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΤΙ ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΔΩΜΕΣΑ.ΟΜΩΣ ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΝ ΜΑΖΕΥΤΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΚΑΙ ΠΗΔΗΞΟΥΝ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑ ΓΚΡΕΜΟ ΟΠΩΣ ΚΑΝΑΝΕ ΟΙ ΓΙΑΠΩΝΕΖΟΙ ΜΕ ΤΟΝ ΧΕΙΛ ΜΠΟΜΠ!
ΞΕΡΕΙΣ Η ΑΝΑΝΕΩΣΗ ΚΑΛΗ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΑ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΗ.ΑΝ ΤΟ ΠΟΥΛΑΚΙ ΠΟΥ ΓΕΝΝΙΕΤΑΙ ΠΗΔΗΞΕΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗ ΦΩΛΙΑ ΧΩΡΙΣ ΦΤΕΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΑΝΕΩΘΕΙ ΑΛΛΑ ΘΑ ΓΚΡΕΜΟΤΣΑΚΙΣΤΕΙ.
ΜΙΛΑΣ ΓΙΑ ΗΘΙΚΕΣ ΑΞΙΕΣ.ΕΣΥ ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΠΩΣ ΕΙΣΑΙ ΗΘΙΚΟ ΟΝ?ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΑΝΩΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΤΟΤΕ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΘΕΤΕΙ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ ΚΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΠΑΤΑ.ΜΙΛΑΣ ΓΙΑ ΗΘΙΚΗ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙΣ (ΟΠΩΣ ΚΑΙΓΩ)ΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΓΕΜΑΤΗ ΚΑΙ ΤΟ ΠΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ.ΘΑ ΣΟΥ ΔΩΣΩ ΕΝΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ.ΑΝ ΗΣΟΥΝ ΜΕ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΣΟΥ ΣΕΝΑ ΠΑΓΩΜΕΝΟ ΒΟΥΝΟ ΚΑΙ ΕΙΧΑΤΕ ΝΑ ΦΑΤΕ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ.ΗΞΕΡΕΣ ΠΩΣ ΑΝ ΕΝΑΣ ΑΠΟΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΘΥΣΙΑΖΟΝΤΑΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΚΟΒΑΝ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΦΕΤΕΣ ΘΑ ΖΟΥΣΑΝ ΓΙΑ ΑΛΛΕΣ ΤΟΣΕΣ ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΩΣ ΤΟΤΕ ΤΟΥΣ ΕΒΡΙΣΚΑΝ.ΠΟΙΟΝ ΘΑ ΕΣΦΑΖΕΣ ΤΟΤΕ?ΓΙΑ ΠΕΣΜΟΥ ΤΩΡΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΗΘΙΚΟ ΚΑΙ ΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ?
ΛΕΣ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΤΟΣΟ ΤΟ ΑΝ Ο ΘΕΟΣ ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΕ?ΑΝ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΕΙΝΑΙ 'ΜΟΝΟ'ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕΝ ΔΕΧΟΜΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ.ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΜΑΣ.ΓΙΑΤΙ ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΠΡΟΦΗΤΗΣ Ο ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΥΜΠΟΝΟΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΧΕΔΟΝ ΣΟΦΙΑ.ΚΑΙ Ο ΠΑΠΠΟΥΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΟΦΟΣ ΔΕΝ ΕΦΤΑΙΞΕ ΘΡΗΣΚΕΙΑ.ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΘΑ ΣΚΟΤΩΣΩ ΑΝ Η ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΨΕΜΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΜΕ ΚΛΕΙΣΟΥΝ ΜΕΣΑ.ΟΙ ΝΟΜΟΙ ΓΡΑΦΤΗΚΑΝ ΑΠΟ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΑΡΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟΙ ΓΙΑΤΙ ΩΣ ΓΝΩΣΤΟ ΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ΤΟΥΣ ΓΡΑΦΟΥΝ ΟΙ ΙΣΧΥΡΟΙ.ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΟΛΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΝΑ ΚΑΘΗΣΟΥΝ ΠΑΝΩ ΣΕ ΜΙΑ ΛΛΛΗ ΒΑΣΗ.ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΠΛΕΟΝ ΜΕ ΣΙΓΟΥΡΙΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΗΘΙΚΟ ΚΑΙ ΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ.ΓΙΑΥΤΟ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΤΑΘΕΙ ΜΟΝΟΣ.
ΚΑΝΕΝΑ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΕΝΟΣ ΣΥΝΟΛΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΑΚΟΥΣΕΙ ΣΕ ΕΝΤΟΛΕΣ ΠΟΥ ΠΡΟΕΡΧΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΕΞΩ ΑΠΟ ΑΥΤΟ.ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΧΕΣΤΗΚΑ(CHIK)ΑΝ ΜΟΥ ΠΕΙ Ο ΠΑΠΑΣ Η Ο ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΣ ΝΑ ΜΗ ΣΚΟΤΩΣΩ.ΚΑΙ ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ?ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ Π0Υ ΚΑΤΑΛΗΓΟΥΜΕ?ΕΜΕΝΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΕ ΦΟΒΗΖΟΥΝ.ΤΡΟΜΑΖΩ ΤΙ ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΣΤΟ ΜΕΣΟ ΝΟΥ.ΜΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ ΑΠΟΤΟΝ ΚΑΖΑΤΖΑΚΗ.ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ?ΤΟΝ ΗΞΕΡΕ Η ΜΑΝΑ ΤΟΥ ΘΑ ΠΕΙ Ο ΑΓΡΟΤΗΣ ΤΗΣ ΚΙΝΑΣ?ΕΤΣΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΤΑΝΤΑΕΙ ΜΗΔΕΝΙΣΤΗΣ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΣΥΧΑΙΝΟΜΑΙ ΟΣΟ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.
Η ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΕΛΠΙΔΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ:ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΑΝ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΕΚΑΝΕ ΣΕΧ ΜΕ ΤΗ ΜΑΓΔΑΛΗΝΗ ΑΛΛΑ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΑΝ ΗΤΑΝ ΘΕΟΠΝΕΥΣΤΟΣ.ΤΟ ΕΝΑ ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΑΝΑΙΡΕΙ ΤΟ ΑΛΛΟ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2004, 17:50:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ cocolas78,

επειδή το υφάκι σου προς το πρόσωπό μου ξεκινώντας την τοποθέτησή σου δε μου αρέσει καθόλου, το βρίσκω από προσβλητικό έως τελείως υποτιμητικό και δε συνάδει με τον τρόπο που εγώ σου απευθύνθηκα, θα μου επιτρέψεις να μη σου ξανα-απαντήσω.

Ψάξε και βρες τις απαντήσεις. Ούτως ή άλλως αυτό είναι το μόνο το οποίο οφείλεις να κάνεις, ως καθήκον προς τον εαυτό σου και πάντα κατά την γνώμη μου.

Αν μπήκες εδώ μέσα, για να τοποθετήσεις τους ανθρώπους μέσα στα κουτάκια (βλέπε δόγματα), τα οποία εσύ αντιλαμβάνεσαι, εγώ δε θα συνηγορήσω σ' αυτή την πλάνη του νου σου.

Όταν μάθεις να σέβεσαι τη νοημοσύνη και την ελευθερία της σκέψης των συνομιλητών σου και εφόσον το επιθυμείς, τα ξαναλέμε...

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2004, 21:38:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρόλο που για μένα οι περι Ιησού σχέσεις με γυναίκες είναι
άκρως Φωσκολικές τις εποχής που απλά διαδόθηκαν σαν ταινίες
"απο χωρίο εις χωρίο" και χωρίς να αμφισβητώ την φυσική ύπαρξη
του Ιησού θα πώ στον αγαπητό cocolas78 οτι παρόλο που έκφρασε
την ανυσηχία του προς την Zadok αυτή έκρυβε τον φόβο της ευθύνης
του εαυτού μας. Αυτού δηλαδή που πρέσβευε ο λόγος του Ιησού να
τον ακολουθήσουμε και να γίνουμε Κύριοι του εαυτού μας ώστε να
είμαστε στον παράδεισο στην βασιλεία του θεού κ.α

Δηλαδή ναί όντως μπορούμε να σφάξουμε να φάμε (άντε να ήσουνα στην
Αφρική στους ανθρωποφάγους) και σύ στον Παράδεισο που ξέρουνε θα
πήγαινες. Το όλο σκηνικό είναι οτι άν σκεφτείς οτι κάθε σφαγή ανα
τους αιώνες έγινε γιατί έλεγαν οτι εγώ τάσσομαι σε ένα πιστεύω του Χ
βιβλίου που έλεγε για τον ΑΒΓ και έπερναν "Στρατιές" θα μπορούσε αυτό
να σε ανυσηχήσει καθόλου οτι όλοι οι χριστιανοί του 1821 σκοτώσανε
γιατί το ήθελε ο Θεός; Το ίδιο δεν έκαναν και οι Τούρκοι αλλα για τον
Αλλάχ νωρίτερα; Το ίδιο και άλλοι και άλλοι και άλλοι;

Αυτό που αλλάζει εμένα απο τον ανθρωποφάγο είναι το τί έχουμε μάθει,
πάθει, περάσει στη ζωή μας σε σχέση με αυτόν. Ναί ο ανθρωποφάγος δεν
έχει laptop να μπαίνει στο www.human-eater.com και να κάνει chat
με τους ίδιους στη δίαιτά του αλλα σίγουρα η πρόθεσή του δεν είναι
να σκοτώσει για να εκδικηθεί. Άλλο το μίσος άλλο η επιβίωση.
Άν μάθεις οτι για να φάς πρέπει να σκοτώσεις θα σκοτώσεις χωρίς μίσος.
Άν μάθεις οτι έχει φαί και χωρίς να σκοτώσεις και όχι μόνο ούτε κάν
τα ζώα και τα ψάρια (σε πάω στο άκρο vegeterian) θα βλέπεις και την
δολοφονία ενός ζώου στιγερή. Όπως το μάθεις είναι το θηλαστικό.

Σφάξε με αγά μου να αγιάσω. Μα αυτά είπε ο Χριστός ;
Μάχαιρα έλαβες Μάχαιρα θα λάβεις είπε (άν είπε)
Γύρνα το μάγουλό σου είπε (άν είπε)

Αγάπη ή μίσος βλέπουμε τελικά όλοι να πρεσβέυει η σημερινή κοινωνία
που φοβάσαι οτι θα καταρεύσει και με ποιό λόγο στηρίζεται σήμερα;
Της αγάπης;

Τώρα τί είδα σήμερα και μου σηκώθηκε η τρίχα; Οτι η Κωσταντινούπολη
έιναι η πρωτεύουσα της Ελλάδας και οτι ο Θεός έβαλε την υπογραφή του
(δές Τρίτσης) για να είναι η Ελλάδα όπως είναι. Κάτι σάν video clip
που έλεγε καλό βόλι κάτι για επαναστάσεις και τατοιάυτα. Όλα αυτά
βέβαια όταν είσαι στον στρατό και σου δίνουν το ΤΑΠ είσαι απλά ένας
αναλώσσιμος καταλαβαίνεις οτι δεν έχεις φωνή συνείδηση θέληση και
κάνεις τα πάντα υπέρ Πίστεως και Πατρίδος...

Αυτό με τον Προύσαλη στα Εγκλήματα το είχατε δεί;
"Μιά βδομάδα την έβγαλα με τον Μιχαλάκη..."

μιαμ μιαμ μιαμ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2004, 00:34:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΑΓΑΠΗΤΗ ΖΟΝΤΑΚ ΕΙΠΕΣ ΠΩΣ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΛΕΨΕΙ.ΑΥΤΟ ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΤΟ ΛΕΕΙ ΚΑΜΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ.ΑΝ ΕΣΥ ΠΡΕΣΒΕΥΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΝΕΟ ΔΟΓΜΑ ΝΑ ΒΓΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΠΕΙΣ ΑΝΟΙΧΤΑ ΚΙΟΧΙ ΝΑ ΚΡΥΒΕΣΑΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΜΥΣΤΙΚΙΣΤΙΚΕΣ ΑΝΗΣΥΧΙΕΣ ΤΟΥ ΕΣΟΤΕΡΙΚΑ.ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΤΙ ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΔΩΜΕΣΑ.ΟΜΩΣ ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΝ ΜΑΖΕΥΤΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΚΑΙ ΠΗΔΗΞΟΥΝ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑ ΓΚΡΕΜΟ ΟΠΩΣ ΚΑΝΑΝΕ ΟΙ ΓΙΑΠΩΝΕΖΟΙ ΜΕ ΤΟΝ ΧΕΙΛ ΜΠΟΜΠ!
ΞΕΡΕΙΣ Η ΑΝΑΝΕΩΣΗ ΚΑΛΗ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΑ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΗ.ΑΝ ΤΟ ΠΟΥΛΑΚΙ ΠΟΥ ΓΕΝΝΙΕΤΑΙ ΠΗΔΗΞΕΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗ ΦΩΛΙΑ ΧΩΡΙΣ ΦΤΕΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΑΝΕΩΘΕΙ ΑΛΛΑ ΘΑ ΓΚΡΕΜΟΤΣΑΚΙΣΤΕΙ.
ΜΙΛΑΣ ΓΙΑ ΗΘΙΚΕΣ ΑΞΙΕΣ.ΕΣΥ ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΠΩΣ ΕΙΣΑΙ ΗΘΙΚΟ ΟΝ?ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΑΝΩΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΤΟΤΕ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΘΕΤΕΙ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ ΚΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΠΑΤΑ.ΜΙΛΑΣ ΓΙΑ ΗΘΙΚΗ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙΣ (ΟΠΩΣ ΚΑΙΓΩ)ΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΓΕΜΑΤΗ ΚΑΙ ΤΟ ΠΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ.ΘΑ ΣΟΥ ΔΩΣΩ ΕΝΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ.ΑΝ ΗΣΟΥΝ ΜΕ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΣΟΥ ΣΕΝΑ ΠΑΓΩΜΕΝΟ ΒΟΥΝΟ ΚΑΙ ΕΙΧΑΤΕ ΝΑ ΦΑΤΕ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ.ΗΞΕΡΕΣ ΠΩΣ ΑΝ ΕΝΑΣ ΑΠΟΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΘΥΣΙΑΖΟΝΤΑΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΚΟΒΑΝ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΦΕΤΕΣ ΘΑ ΖΟΥΣΑΝ ΓΙΑ ΑΛΛΕΣ ΤΟΣΕΣ ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΩΣ ΤΟΤΕ ΤΟΥΣ ΕΒΡΙΣΚΑΝ.ΠΟΙΟΝ ΘΑ ΕΣΦΑΖΕΣ ΤΟΤΕ?ΓΙΑ ΠΕΣΜΟΥ ΤΩΡΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΗΘΙΚΟ ΚΑΙ ΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ?
ΛΕΣ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΤΟΣΟ ΤΟ ΑΝ Ο ΘΕΟΣ ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΕ?ΑΝ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΕΙΝΑΙ 'ΜΟΝΟ'ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕΝ ΔΕΧΟΜΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ.ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΜΑΣ.ΓΙΑΤΙ ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΠΡΟΦΗΤΗΣ Ο ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΥΜΠΟΝΟΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΧΕΔΟΝ ΣΟΦΙΑ.ΚΑΙ Ο ΠΑΠΠΟΥΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΟΦΟΣ ΔΕΝ ΕΦΤΑΙΞΕ ΘΡΗΣΚΕΙΑ.ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΘΑ ΣΚΟΤΩΣΩ ΑΝ Η ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΨΕΜΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΜΕ ΚΛΕΙΣΟΥΝ ΜΕΣΑ.ΟΙ ΝΟΜΟΙ ΓΡΑΦΤΗΚΑΝ ΑΠΟ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΑΡΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟΙ ΓΙΑΤΙ ΩΣ ΓΝΩΣΤΟ ΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ΤΟΥΣ ΓΡΑΦΟΥΝ ΟΙ ΙΣΧΥΡΟΙ.ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΟΛΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΝΑ ΚΑΘΗΣΟΥΝ ΠΑΝΩ ΣΕ ΜΙΑ ΛΛΛΗ ΒΑΣΗ.ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΠΛΕΟΝ ΜΕ ΣΙΓΟΥΡΙΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΗΘΙΚΟ ΚΑΙ ΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ.ΓΙΑΥΤΟ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΤΑΘΕΙ ΜΟΝΟΣ.
ΚΑΝΕΝΑ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΕΝΟΣ ΣΥΝΟΛΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΑΚΟΥΣΕΙ ΣΕ ΕΝΤΟΛΕΣ ΠΟΥ ΠΡΟΕΡΧΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΕΞΩ ΑΠΟ ΑΥΤΟ.ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΧΕΣΤΗΚΑ(CHIK)ΑΝ ΜΟΥ ΠΕΙ Ο ΠΑΠΑΣ Η Ο ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΣ ΝΑ ΜΗ ΣΚΟΤΩΣΩ.ΚΑΙ ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ?ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ Π0Υ ΚΑΤΑΛΗΓΟΥΜΕ?ΕΜΕΝΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΕ ΦΟΒΗΖΟΥΝ.ΤΡΟΜΑΖΩ ΤΙ ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΣΤΟ ΜΕΣΟ ΝΟΥ.ΜΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ ΑΠΟΤΟΝ ΚΑΖΑΤΖΑΚΗ.ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ?ΤΟΝ ΗΞΕΡΕ Η ΜΑΝΑ ΤΟΥ ΘΑ ΠΕΙ Ο ΑΓΡΟΤΗΣ ΤΗΣ ΚΙΝΑΣ?ΕΤΣΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΤΑΝΤΑΕΙ ΜΗΔΕΝΙΣΤΗΣ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΣΥΧΑΙΝΟΜΑΙ ΟΣΟ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.
Η ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΕΛΠΙΔΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ:ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΑΝ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΕΚΑΝΕ ΣΕΧ ΜΕ ΤΗ ΜΑΓΔΑΛΗΝΗ ΑΛΛΑ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΑΝ ΗΤΑΝ ΘΕΟΠΝΕΥΣΤΟΣ.ΤΟ ΕΝΑ ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΑΝΑΙΡΕΙ ΤΟ ΑΛΛΟ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΔΙΑΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΞΕΚΙΝΩΝΤΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΠΟΣΤ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΝ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΗΤΑΝ ΣΟΦΟΣ ΟΣΟ Ο ΠΑΠΟΥΣ ΜΟΥ Ή Ο ΔΙΚΟΣ ΣΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΜΕΤΡΟΥΣΑΜΕ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΜΕ ΣΗΜΕΙΟ ΑΝΑΦΟΡΑΣ ΤΗ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΟΥ.

ΤΟ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΗΤΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΣΑΝ ΕΜΕΝΑ ΚΙ ΕΣΕΝΑ. ΟΙ ΝΟΜΟΘΕΤΕΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΘΕΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΗΤΑΝ -βλ. ΣΟΛΩΝ- ΑΛΛΑ ΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ΤΟΥΣ ΥΠΑΚΟΥΑΝ ΟΙ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟΙ ΤΟΥΣ.

ΔΗΛ. Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΕΙ ΝΑ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΟΥΣ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΜΑΣ? ΠΡΙΝ ΓΕΝΝΗΘΕΙ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΥΠΗΡΧΑΝ ΧΡΥΣΟΙ ΑΙΩΝΕΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΔΕΝ ΤΡΩΓΑΜΕ Ο ΕΝΑΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ.

ΤΟΝ ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗ ΔΕΝ ΤΟΝ ΞΕΡΕΙ Η ΜΑΝΑ ΣΤΗΝ ΚΙΝΑ ΞΕΡΕΙ ΟΜΩΣ ΤΟΝ ΚΟΜΦΟΥΚΙΟ.

ΑΝ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΗΤΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΔΕΧΕΣΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ ΝΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΝΑ ΞΕΧΩΡΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΩΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΙ ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ ΙΣΟΣ Μ'ΑΥΤΟΝ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΟΜΟΙΟΣ.

ΩΣ ΠΡΟΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΙΠΕ Η ΖΑΝΤΟΚ ΠΕΡΙ ΕΥΘΥΝΗΣ ΤΩΝ ΠΡΑΞΕΩΝ ΜΑΣ, ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ. ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΔΗΛ. ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΕΠΙΓΝΩΣΗ ΤΩΝ ΣΥΝΕΠΕΙΩΝ ΤΩΝ ΠΡΑΞΕΩΝ ΜΑΣ? ΘΑ ΜΑΣ ΣΩΣΕΙ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΕΠΕΙΔΗ ΘΑ ΚΟΙΝΩΝΗΣΟΥΜΕ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΜΕ ΤΕΛΙΚΑ ΣΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ?
Η ΔΡΑΣΗ ΚΑΙ Η ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΚΟΣΜΙΚΟΣ ΝΟΜΟΣ -ΘΕΙΑ ΔΙΚΗ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟΓΕΡΟ ΠΡΟΣ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ- ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ ΘΑ ΤΑ ΦΑΜΕ ΣΤΗ ΜΑΠΑ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΔΕ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ.

ΤΟ ΠΟΥΛΑΚΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΓΕΙ ΑΠΟ ΤΗ ΦΩΛΙΑ ΧΩΡΙΣ ΦΤΕΡΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΘΑΝΕΙ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ.

ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΥ ΠΕΡΙ ΓΙΑΠΩΝΕΖΩΝ, ΜΥΣΤΙΚΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΔΟΓΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΙΘΕΣΗ ΣΤΗ ΖΑΝΤΟΚ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΓΙΑΤΙ ΤΗΝ ΕΚΑΝΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΟΜΩΣ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΕΣΑΙ ΕΥΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΣΤΟΥΣ ΣΥΝΟΜΙΛΙΤΕΣ ΣΟΥ.

ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΚΑΛΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΣΕ ΚΑΛΩΣΟΡΙΖΩ


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2004, 11:05:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Zadok λες

"Κατά το Zohar, η παρουσία της θηλυκής Μορφής είναι επαρκώς επιβλητική, ώστε ο Βασιλιάς-Θεός να απευθύνεται άμεσα σ' αυτήν μ' έναν περίεργο διάλογο, για να της αναγγείλει πως ο άνθρωπος αμάρτησε."

Επειδή δεν έχω διαβάσει αυτά τα κείμενα μήπως θα μπορούσες να μας αναφέρεις αυτόν τον διάλογο, αν γίνεται; Ακούγεται ενδιαφέρον.

Χωρίς να έχω διαβάσει πολλές λεπτομέρειες πάνω στις αρχαίες θρησκείες και λατρείες, έχω αναρρωτηθεί πολλές φορές κάτω από ποιές συνθήκες και ιστορικές ανάγκες έγινε η αλλαγή της λατρείας από το θηλυκό στο αρσενικό στοιχείο, και μάλιστα με τον καιρό το θηλυκό στοιχείο σχεδόν να δαιμονοποιηθεί και να εξοστρακιστεί, αφήνοντάς το να κινείται στο περιθώριο των σύγχρονων θρησκειών.

Πάντως για να μην απομακρυνθούμε από το θέμα μας, ο συμβολισμός της γυναικείας φύσης (και εννοώ του κυπέλλου-μήτρας) είναι σαφής(;) σε κάποιες προϊστορικές και πρωτοϊστορικές απεικονίσεις.

Σύμφωνα με τους αρχαιολόγους η πρώτη εικόνα είναι από την προδυναστική Αίγυπτο και απεικονίζει την θεά-πουλί και η δεύτερη από ελληνικό αμφορέα που απεικονίζει την θεά Αρτεμη.
Αλλά τώρα που το σκέφτομαι και το πιό συνηθισμένο σχήμα των αμφορέων δεν έχει γυναικείο σχήμα;

Με αυτό θέλω να πω ότι υπογείως, η λατρεία της Μεγάλης Θεάς, της Μητέρας Γης, επέζησε στους αιώνες. Φτάνει να μπορούμε να αναγνωρίσουμε
τα στοιχεία.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2004, 11:47:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ cocola78 με άλλα λόγια λες,
ότι ο φόβος της κόλασης ή η προσδοκία του παράδεισου είναι αυτά που κρατούν τους ανθρώπους από το να κάνουν τις κακές πράξεις που θέλουν να κάνουν. Αρα μιλάμε για εκ φύσεως κακούς ανθρώπους οι οποίοι δεν καλυτερεύουν, απλώς προσποιούνται στην ζωή τους για να ξεγελάσουν τον Θεό και να κερδίσουν την θέση τους στον παράδεισο. Και ο Θεός το δέχεται αυτό; Πώς το βλέπεις;

Μετά λες "Η ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΕΛΠΙΔΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ:ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΑΝ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΕΚΑΝΕ ΣΕΧ ΜΕ ΤΗ ΜΑΓΔΑΛΗΝΗ ΑΛΛΑ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΑΝ ΗΤΑΝ ΘΕΟΠΝΕΥΣΤΟΣ.ΤΟ ΕΝΑ ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΑΝΑΙΡΕΙ ΤΟ ΑΛΛΟ."

Με ποιά κριτήρια αξιολογούμε ότι κάποιος είναι θεόπνευστος;

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lan Dong Xsien Ren
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2004, 13:07:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Lan Dong Xsien Ren  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στην αρχή, είδα τη βροχή να πέφτει έξω από το παράθυρό μου με ευγένεια.
Ήταν νύχτα και η πόλη κοιμόταν.
Έφτιαξα το αγαπημένο για τις “περασμένες ώρες” oulong τσάι μου κι έβαλα Bowie να ακούσω γιατί τον χρειαζόμουν. Άνοιξα το ημερολόγιο που ουδέποτε “κρατούσα” και κύκλωσα την τρέχουσα ημερομηνία. Άρχισα να γράφω κάτω από αυτήν:

"Ο Λόγος,
που έρχεται πάντα “εκ των έσω”, είναι η αιτία της φύσης μας.
Η αιτία της τέχνης και η αιτία της Πίστης".

Σηκώνοντας για άλλη μια φορά το βλέμμα μου, στην εικόνα που έβλεπα έξω από το παράθυρο είχε προστεθεί τώρα ένα νεαρό ζευγάρι που χαριεντίζονταν κάτω από το απέναντι υπόστεγο. Δυστυχώς για εμένα, όχι κάτω και από τη βροχή.
(Έτσι, η φωτογραφική μηχανή έμεινε στη θέση της, και το στυλό μου συνέχισε τον αυτοσχεδιασμό των δαχτύλων):

"Η Αγάπη,
που έρχεται πάντα “εκ των έσω”, είναι η αιτία της κίνησης.
Η αιτία της εξέλιξης και η αιτία της Πτήσης".

...έριξα μία τελευταία ματιά στη βροχή που έξω έπεφτε αδιαλείπτως, κι έπειτα στις λέξεις που γέμιζαν τη λεζάντα της ημέρας που ξεκινούσε. Ο γραφικός χαρακτήρας των λέξεων είχε κάτι ακόμα να μου θυμίσει.

"Δεν ξέρω να γράφω, δε θέλω στο γράψιμο να ξέρω…"

Ένας Μπλε Χειμώνας γεμάτος Διάφανα Κρίνα

ΥΓ. Συγχωρέστε το φαινομενικά εκτός θέματος κείμενό μου. Η τελευταία ερώτηση της Ostria μου την υπόδειξε.

Silence Chi ImmortalityΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2004, 14:56:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Ostria,

το Zohar το έχω στα Γαλλικά. Μόλις βρω λίγο χρόνο θα αποπειραθώ να μεταφράσω το τμήμα αυτό και να το παραθέσω.


Lan Dong Xsien Ren καλώς ήλθες!

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
astral-project
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
608 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2004, 11:14:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους astral-project  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
προσωπικα δεν με ενδιαφερει αν ο χριστος ηταν παντρεμενος ή οχι. επισης αν εκανε θαυματα. αυτο που με ενδιαφερει ειναι η διδασκαλια του. ολα τα υπολοιπα τα θεωρω τριχες της εκκλησιας, η οποια για να βγαλει λεφτα και για να αποκτησει εξουσια, ειναι ικανη να βυθισει στον σκοταδισμο για 2000 χρονια 5 ηπειρους.

διαβασα το βιβλιο, το βρηκα αρκετα ενδιαφερον, επιβεβαιωσε αυτα τα οποια ηδη γνωριζα απο προηγουμενα αναγνωσματα και εκανα το εξης:

ρωτησα εναν φιλο μου, φανατικο ορθοδοξο, που γυρναει εδω και χρονια απο μοναστηρι σε μοναστηρι και εναν αλλον που ειναι ροδοσταυρος με βαθμο ιπποτη, για τα γραφομενα του βιβλιου.

και ω! τι θαυμα! μου τα επιβεβαιωσαν αμφοτεροι.

ισως τελικα η εννοια της αποκαλυψης να ειναι αυτο. η εξοδος του κοσμου απο τον σκοταδισμο....

------------------------
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2004, 00:48:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι...
ειλικρινά αναρωτιέμαι ποιο το νόημα όλης αυτής της αντιπαράθεσης σχετικά με την φύση του Ιησού... Αν ηταν θεική ή ανθρώπινη, αν ήταν παντρεμένος με τέσσερα παιδιά, αν όχι αν ήταν γκέι ή δεν ξέρω τι άλλο... ξέρετε κάτι με το συμπάθειο; Προσωπικά χέστηκα... δεν θα μου αλλάξει σε τίποτα την γνώμη μου για την υπέρτατη διδασκαλία αυτού του υπέροχου πλάσματος. Είναι η διδασκαλία της αγάπης του πλησίον μας. Αν έχουμε αγάπη μεταξύ μας δεν έχουμε ανάγκη κανένα κερατά και κανείς δεν μπορεί να μας ελέγξει. Είμαστε ελεύθεροι και τίποτε δεν μας τρομάζει...
Φιλικά Απέριττος...

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

everyflow
Νέο Μέλος


25 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2004, 18:45:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους everyflow  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδιά ας μην γελιόμαστε...ο συγγραφέας μελέτησε διεξοδικά τα όσα πραγματεύεται και κατάφερε να δέσει αριστοτεχνικά τη φαντασία με την πραγματικότητα και πέτυχε το μόνο εύκολο πράγμα. Να εξάψει την φαντασία και την περιέργεια του κόσμου για ο,τιδήποτε αντισυμβατικό και πέραν του γνωστού και κατεστημένου. Όπως το κατάφερε και ο Ουμπέρτο Έκο με το "Όνομα του Ρόδου" βασιζόμενος στον ωραιότερο θρύλο των φιλολόγων, το δεύτερο βιβλίο της Ποιητικής του Αριστοτέλη.

Ónen i-Estel Edain.Ú-chebin Estel anim...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

astral-project
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
608 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2004, 19:02:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους astral-project  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αναλογη γνωση προσφερει και το βιβλιο του τομ ρομπινς "ο χορος των εφτα πεπλων"
μαζι με μια θαυμασια ιστορια κανει αναφορα στην λατρεια της ασταρτης.

αξιζει να το διαβασετε.

------------------------
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hantok
Μέλος 1ης Βαθμίδας


58 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2004, 05:42:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hantok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
to biblio einai poli kalo den mou arese katholou to telos pou perimena fisika kati perisotero . episis tin istoria tin grafoun oi nikites skeftite posa pragmata mas exi apagorepsi i eklisia den mou aresi na pigeno me ton oxlo . i pentalfa to apolito geometriko simbolo lisi kai klidi gia apira patterns sto simban einai apagoreumeno kai katarameno simbolo skeftite to. fisika den xriazete na eise parapano apo 5 xronon gia na katalabis oti o xristos den itan gios tou theou min trelathoume. ksipniste xrisimopiiste tin apoliti analogia stin zoi sas eiste ftiagmeni apo auti oti kanete einai afti problepste ti kai mathete apo auti ti einai?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stavros_Η
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cuba
177 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2004, 11:33:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stavros_Η  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είχε πάρει η γυναίκα μου το βιβλίο απο το καλοκαίρι, αλλά μόλις πριν απο 2 βδομάδες αποφάσισα να το διαβάσω επηρεασμένος ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ απο την τεράστια διαφήμιση που βλέπω να περνάει μπροστά απο τα μάτια μου και δίπλα απο τα αυτιά μου.

Αν εξαιρέσεις δύο - τρία πράγματα που έμαθα για τους πίνακες του DaVinci, η ιστορία που διάβασα θα μπορούσε κάλιστα να είναι ένα sequel του Indiana Jones, εκτός απο το τέλος βέβαια οπου ο Indy θα διέθετε καλύτερο και πιο ενδιαφέρον.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2004, 12:26:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κ ένα σχετικό παιχνίδι γρίφων....

http://www.randomhouse.com/doubleday/davinci/index-ctc.html

http://thedavincicode.com

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

FrondoR
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2004, 16:11:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FrondoR  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος FrondoR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Απέριττε το θέμα Νταβίντσι εχει φέρει αναταραχή στο αναγνωστικό κοινό. Προσωπικά το εχω διαβάσει και μου άρεσε πολύ, ίσως γιατί έχουμε πήξει απ' τις προκαταλήψεις της εκκλησίας. Προσωπικά δεν θα με πείραζε ο Ιησούς να ήταν όπως εμείς και να είχε φτάσει σε τέτοιο επίπεδο πνευματικότητας που ούτε να το φανταστούμε μπορούμε.
Πρόκειται να διαβάσω και το Illuminati, ελπίζω να είναι το ίδιο καλό. Αν έχεις να μου προτείνης κάποιο καλό βιβλίο, ευπρόσδεκτο!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SUNNY
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
174 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2004, 19:32:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SUNNY  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΘΩ ΣΕ ΕΝΑ ΜΗΝΥΜΑ ΤΗΣ OSTRIA ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΤΟΥ ΤΟΠΙΚ. ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΠΙΝΑΚΕΣ.

Ο ΙΩΑΝΝΗΣ ΦΟΡΑΕΙ ΣΤΟ ΛΑΙΜΟ ΤΟΥ ΕΝΑ ΜΕΝΤΑΓΙΟΝ.
ΕΜΕΝΑ ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙ ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ ΚΟΣΜΗΜΑ. ΑΥΤΟ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ¨ΑΝΑΝΕΩΣΗ¨ΤΟΥ ΠΙΝΑΚΑ.

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ¨Η ΜΑΝΤΟΝΑ ΤΩΝ ΒΡΑΧΩΝ¨:
ΕΝΩ ΤΟ ΧΕΡΙ ΤΟΥ ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ, ΑΝ ΑΝΟΙΞΟΥΜΕ ΤΗΝ ΜΕΓΕΝΘΥΝΣΗ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΣΕΛΙΔΑ ΑΥΤΗ http://digilander.libero.it/debibliotheca/Arte/Leonardopaint_file/slide0054_image041.jpg
ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ.

ΒΑΣΙΚΑ ΜΠΕΡΔΕΥΤΗΚΑ ΜΕ ΤΟ ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΙΝΑΚΕΣ!
(ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΤΕ)

ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΑΝ ΓΥΡΝΑΩ ΤΟ ΘΕΜΑ ΛΙΓΟ ΠΙΣΩ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2004, 20:44:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Από την επίσημη ιστοσελίδα του Dan Brown:

Η Παρθένα των Βράχων (απαγορευμένη έκδοση)

***********************


Η Παρθένα των Βράχων (αποδεκτή έκδοση)

SUNNY, μάλλον πρέπει να διαβάσεις το βιβλίο και ν' ασχοληθείς λίγο περισσότερο εν γένει...

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2004, 21:10:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου καλησπέρα σας. Κατ' αρχήν οφείλω μια απάντηση στον Frondor. Ναι αγαπητέ φίλε έχω να σου προτείνω πολύ σπουδαία βιβλία. Λοιπόν θα ξεκινήσω απο παλαιότερα και θα φτάσω σε πιο πρόσφατα. Θα σου πρότεινα να διαβάσεις κατ' αρχήν το βιβλίο των Παουελς και Μπερζιέ "Η αυγή των Μάγων" το οποίο αν δεν με απατά η μνήμη μου είχε κυκλοφορήσει απο τις εκδόσεις ΚΑΚΤΟΣ. Στην συνέχεια θα σου έλεγα να συνεχίσεις με το βιβλίο του Ουμπέρτο Έκο "Το εκκρεμές του Φουκώ" εκδόσεις ΓΝΩΣΗ. Θα σου πρότεινα επίσης να διαβάσεις τα βιβλία του Λεωνίδα Χατζηνικολάου "Επιστροφή απο την λήθη" εκδόσεις ΛΙΒΑΝΗ (αν δεν κάνω λάθος), το καταπληκτικό "Ο θαυματουργός ψίθυρος του Ερμή" εκδόσεις ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ και το τελευταίο του "Το ελιξήριο της αθανασίας" εκδόσεις ΔΙΗΓΗΣΗ.
Όσο για τα βιβλία του Νταν Μπράουν έχω να πω επίσης τούτο. Ο Μπράουν δεν ανακάλυψε την Αμερική. Όλα αυτά που γράφει έχουν ειπωθεί στο παρελθόν κατά κόρον. Τουλάχιστον για μένα δεν είναι καινούρια. Το θέμα είναι πως ο κόσμος τώρα είναι πιο έτοιμος για να ακούσει κάποια πράγματα περισσότερο απο κάθε άλλη φορά. Αν και στον κόσμο υπάρχει ακόμα πολύ φανατισμός, πεποίθησή μου είναι ότι τα επικρατούντα ιερατεία πνέουν τα λοίσθια. Βέβαια η κατάρρευσή τους δεν θα γίνει μέσα σε ένα ή δύο χρόνια μπορεί να πάρει και δεκαετίες.... Όμως αυτοί που έχουν τον έλεγχο των ιερατείων το ξέρουν και προσπαθούν να προλάβουν τις εξελίξεις.
Επίσης απο προσωπική μου εμπειρία έχω να σας πώ τούτο. ΄Ένα απο τα στοιχεία του Μπράουν που αναφέρονται στο βιβλίο και το διαπίστωσα ιδίοις όμμασιν. Σε πρόσφατο ταξίδι μου στην Αίγυπτο επισκέφθηκα αρκετούς φαραωνικούς ναούς. Σε πολλούς απο αυτούς είδα αναπαράσταση της Ίσιδας που θήλαζε τον Ώρο. Αυτή είναι μια εικόνα που έκλεψαν οι χριστιανοί και την αντικατέστησαν με την Παναγία που θηλάζει τον Χριστό. Στην ουσία αυτό είναι ένα αρχέτυπο. Ξέρετε λοιπόν τι είχαν κάνει οι καλοί χριστιανοί μόλις απόκτησαν δύναμη; Πήγαν στους ναούς και πελέκησαν τις τοιχογραφίες για να μην βλέπει ο κόσμος αυτήν την εικόνα και κάνει αναγωγές με την παλιά θρησκεία. Για να μην πω τα χίλια μύρια άλλα στοιχεία που προσπάθησαν να εξαφανίσουν. Αυτό δείχνει ότι όλη η ιστορία του χριστιανισμού και όχι του Χριστού για να ξεκαθαρίσω την θέση μου, είναι μια καλοστημένη απάτη...
Αυτά προς το παρόν και θα επανέλθω...
Φιλικά Απέριττος...

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

peppita
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2004, 18:15:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους peppita  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα...
Μετα απο μακροχρόνια απουσία(λόγω διακοπών κλπ κλπ...),είπα να γράψω σ’αυτό το θέμα γιατι πριν απο καμια ώρα το πολύ τελείωσα το πρώτο βιβλίο του Brown Illuminati-Οι Πεφωτισμένοι...Απο οτι καταλαβαινεται μιλαει για την εν λόγω μυστικη αδελφότητα...Ενα πραγματικά πολύ ενδιαφέρον βιβλίο...Δεν ξέρω αν όλα τα γεγονότα ειναι αληθινά...Δεν εχω προλάβει να τα διασταυρώσω...Πάντως αξίζει...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2004, 22:00:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα βιβλία του Νταν Μπράουν είναι κοινές περιπέτειες με εύρημα ότι στη θέση των κακών υπάρχουν τύποι που ανήκουν σε γαργαλιστικές -για τον πολύ κόσμο- οργανώσεις. Το "Ιλλουμινάτι" (πρόκειται για ελληνικό εμπορικό και όχι τον πρωτότυπο τίτλο του μυθιστορήματος) είναι φτωχό και προβλέψιμο, αφού ακολουθεί συνηθσμένες συνταγές (ο φαινομενικά καλός που αποδεικνύεται κακός και το αντίθετο).

Ωστόσο, ο συγγραφέας έτυχε σε μια καλή συγκυρία αφού αυτές οι ιστορίες επί των ημερών μας αρέσουν. (Παραπέμπω στο εισαγωγικό κείμενο του Απέριττου.) Ίσως δέκα χρόνια πριν τα βιβλία του να είχαν περάσει απαρατήρητα. Το καλύτερό τους σημείο είναι ότι κεντρίζουν την περιέργεια για τα σχετικά, το χειρότερό τους ότι μπορεί να δημιουργούν εσφαλμένες εντυπώσεις- αν τα πάρει κανείς στα σοβαρά.

Τα ελληνικά (και όχι μόνο) βιβλιοπωλεία έχουν γεμίσει από παρεμφερή μυθιστορήματα, έγιναν της μόδας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

peppita
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2004, 17:12:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους peppita  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όντως,ο κανονικός τίτλος του μυθιστορήματος είναι"angels and demons"αν δεν απατόμαι...πολύ ελκυστικό για την επόχη μας,δεν βρίσκετε...;Σε μια εποχή που μέχρι και η"κουτσή Μαρία"ασχολειτε με τα"ανεξήγητα" και δηλώνει φανατική θαυμάστρια του Χαρδαβέλλα...Έχω βαρεθεί να βρίσκομαι με παρέες και κάποια στιγμή να πεταγεται κάποιος και να λέει:"Ρε μ...(-αν το γράψω θα με κόψει η λογοκρισία...),είδατε τί έγινε στο Χαρδαβέλλα χθές...;Ουάου...Λύγισε το κουτάλι..."και πάει λέγοντας...Δηλαδή είμαι η μόνη που δεν με πολυσυγκινεί ο Χαρδαβέλλας...;sorry,για το παραπάνω ξέσπασμα αλλα αν δεν τα έλεγα θα έσκαγα...

Κατερίνα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 10 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy