ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΓΙΑΤΙ ΤΟΣΗ ΥΣΤΕΡΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΚΩΔΙΚΑ ΝΤΑ ΒΙΝΤΣΙ;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 10
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2004, 03:04:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

μην εισαι τοσο επιθετικη μηπως γραφεις μπαρουφες εσυ για κοιταξου
λιγο μεσα σου και μην το παιζεις εξυπνη!!
ηξερα οτι θα αντιδρασεις ετσι!!


Τί σύμπτωση!

Κι εγώ το ήξερα ότι θα αντιδράσεις έτσι. Ήξερα ότι θα με πεις "επιθετική".

Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις λίγο γύρω σου... πού βρίσκεσαι ας πούμε...
αν είναι μέρα ή νύχτα...

Όσο για τις μπαρούφες... ουδέν σχόλιο!


.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 15/12/2004 03:10:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2004, 03:09:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


θα μπορουσες να εισαι πιο διαλλακτικη ηρεμη και συνεργασιμη
οχι μονο μαζι μου αλλα οταν "συνομιλεις" και με τους αλλους
νομιζεις οτι δεν σε παρακολουθω
μην μου την βγαινεις!! εσυ εχεις να χασεις εγω δεν το παιζω εξυπνος!!


Το τί θα μπορούσα ή όχι, αφορά εμένα και δε σου ζήτησα συστάσεις.
Κι αυτό το περίμενες, ε;

Σου δίνω λοιπόν, ότι περιμένεις... μέχρι να πέσουν οι μάσκες...
Σύνδρομο ντεντέκτιβ και συνηγόρου μαζί... Χμμμ...

Να χάσω; Να χάσεις; Θα δείξει...
Παίζουμε κάτι στα ζάρια άραγε;
Για να δούμε πόσο έξυπνος είσαι...

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 15/12/2004 03:11:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2004, 16:01:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η αλήθεια είναι αγαπητή Ζάντοκ ότι πολλές φορές ο τρόπος σου είναι επιθετικός και στο έχω επισημάνει κι εγω. Θέλω να σου πω ότι εδω δεν υπάρχει λόγος, ούτε προσπάθεια (τουλάχιστον για μένα) να πείσω κανέναν και φαντάζομαι ότι και τους περισσότερους δεν τους ενδιαφέρει αυτό. Μπορούμε λοιπόν να συνδιαλεγόμαστε πιο ήρεμα και κόσμια χωρίς προσβολές του ενός απέναντι στον άλλο...
Φιλικά...

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...

Edited by - Απέριττος on 15/12/2004 16:04:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2004, 16:16:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Απέριττε,

περιττολογείς αναιτίως κατά την άποψή μου.
θα χαρώ να διαβάσω, αν έχετε, να πείτε κάτι για το θέμα...

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
apollo12
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Denmark
230 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2004, 01:36:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους apollo12  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Να χάσω; Να χάσεις; Θα δείξει...
Παίζουμε κάτι στα ζάρια άραγε;
Για να δούμε πόσο έξυπνος είσαι...


κερδισες εισαι ικανοποιημενη?
μπορει να χασουμε και οι δυο!!
ξερεις καλο ταβλι? Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

apollo12
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Denmark
230 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2004, 01:43:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους apollo12  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

μου αρεσουν τα δυσκολα κοριτσια και τα αγρια!!!
πιστευω να εισαι μια απο αυτες? Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
analphabet
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
321 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2004, 14:17:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους analphabet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή ZADOC επέτρεψέ μου να σε καλέσω στο αχλαδότυρο, στο topic της ηλιθιότητας. Εμπεριέχει τώρα τελευταία κάποιες πιθανές εξηγήσεις για τις επιθέσεις που κατά καιρούς εξαπολείουν μερικοί.

Φιλικά

analphabetΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2004, 16:29:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Once again...

sub rosa

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2004, 17:10:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τεχνική αποσυμπίεσης Νο 417.

Ήρθαν τρεις σπανοί απ' την Πόλη,
πέντε τρίχες είχαν όλοι.
Ήρθε κι ένας τηνιακός,
πέντε τρίχες μοναχός.
Οι σπανοί όταν τον είδαν,
πήγαν και τον συνεπήραν:

-Βρε, καλώς τον πολυγένη
κι από πούθε κατεβαίνει;
-Απ' την Πόλη κατεβαίνω
και στη Βενετιά πηγαίνω,
θέλω ν' αγοράσω χτένια
γιατί μ' έφαγαν τα γένια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δέλτος
Νέο Μέλος

Greece
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/12/2004, 00:17:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δέλτος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα.
Φίλτατε Άπέριττε, νομίζω οτι το θέμα που άνοιξες ήταν πολύ επιτυχημένο στο μεγαλύτερο μέρος του. Ηταν και αρκετά διδακτικό, για εμένα τουλάχιστον. Επέτρεψέ μου να το επαναφέρω, με 2 μηνύματα.

Το πρώτο μήνυμα αφορά άλλα (και οχι αφορά ΣΕ άλλα....) έργα του Leonardo, που προσωπικά μου έκαναν εντύπωση. Εργα που, οταν μπήκα στον κόπο να ψάξω (μετά την ανάγνωση του βιβλίου), με αποζημίωσαν με νέα σημεία άξια παρατήρησης.

Για παράδειγμα η εικόνα που παραθέτω σε σύνδεσμο, που απεικονίζει τον ευαγγελισμό. Παρακαλώ τη βοήθειά σας στον εντοπισμό "περίεργων" σημείων. Προσωπικά είδα στο συγκεκριμένο έργο ενα σημείο που χρήζει τουλάχιστον συζήτησης. Επιστρέψτε μου να μην αποκαλύψω κατα την παρούσα φάση τις παρατηρήσεις μου, απλά περιμένοντας επιβεβαίωση οτι δεν με γελούν τα μάτια μου (μας πήραν και τα χρόνια βλέπετε...:)).

Ο σύνδεσμος:

http://cgfa.sunsite.dk/vinci/p-vinci18.htm

Να σημειώσω εδώ οτι η εικόνα δεν αναφέρεται πουθενά στο γνωστό βιβλίο του Brawn.


Edited by - Δέλτος on 25/12/2004 00:37:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δέλτος
Νέο Μέλος

Greece
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/12/2004, 00:33:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δέλτος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το δεύτερο μήνυμα έχει να κάνει με την αλήθεια ή όχι του βιβλίου.
Ο προβληματισμός μου είναι ο εξής:
Εχουν εκδοθεί τουλάχιστον 2 βιβλία, που ασχολούνται με τη διάψευση του βιβλίου:

1)De-coding Da Vinci - Amy Welborn
2)The Da Vinci Hoax, Exposing the Errors in The Da Vinci Code - Carl E. Olson and Sandra Miesel

Επίσης, όπως ήδη αναφέρθηκε στη συγκεκριμένη σειρά μηνυμάτων, έχουν ήδη δημοσιευθεί τουλάχιστον σε 2 περιοδικά "του χώρου" αντίστοιχα άρθρα που διαψεύδουν τα "στοιχεία" που δίνει ο συγγραφέας.

Παρατηρείται συνεπώς, κατα την άποψή, μου μια έντονη προσπάθεια να δυσφημιστεί ο συγγραφέας, ή στην καλύτερη περίπτωση, να διαψευστούν τα γραφόμενά του.

Η ερώτηση που θα ήθελα να κάνω είναι η εξής: Με δεδομένο οτι το βιβλίο είναι ενα μυθιστόρημα, όπως λέει ο ίδιος ο συγγραφέας στον πρόλογό του, ποιός ο λόγος όλων των παραπάνω προσπαθειών?

Παρακαλώ τις παρατηρήσεις σας.
Ευχαριστώ που με ανεκτήκατε.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

analphabet
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
321 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2004, 11:01:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους analphabet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το χέρι της παρθένου. Αγκαλιάζει ανάποδα κάτι που στάζει? Είναι αυτό που βλέπω ή με γελούν τα μάτια μου?

BE CAREFULL WHAT YOU WISΗ IS WHAT YOU WANT !!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

analphabet
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
321 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2004, 11:06:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους analphabet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Δελτέ έχω πάθει πλάκα. Που το ξετρύπωσες αυτό βρέ θηρίο?

Και πως δε το πήρε πρέφα ο Dan? Ισως να του το στέλναμε σε Mail να πέρνει ιδέες γα το επόμενο κοκτείλ Θρησκευτοαμφισβήτησης, τεχοαναφορών και κινηματογραφικού αστυνομικού που εξυψώνει τις πωλήσεις του στα ύψη.


BE CAREFULL WHAT YOU WISΗ IS WHAT YOU WANT !!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2004, 12:45:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό που πρώτα ανακαλύπτουμε σε εκείνους τους καλλιτέχνες, είναι η «καλή τέχνη» με την έννοια της γεωμετρίας, των αναλογιών, των χρωματικών συνδυασμών κ.ά. Ορισμένες φορές μάλιστα, σαν από σκέρτσο, οι ισορροπίες καταστρατηγούνται. Ίσως με αυτόν τον τρόπο οι καλλιτέχνες ήθελαν να κάνουν μια επίδειξη της γνώσης τους ή και να επισημάνουν κάποια στοιχεία, ορατά μόνο στους υποψιασμένους.

Ο ντα Βίντσι ήταν φαρσέρ και άθεος. Σε ορισμένα έργα του ασεβεί καγχάζοντας κάτω από τη μύτη εκείνων τους οποίους ειρωνεύεται. Μπορούμε να το πούμε ιδιόρρυθμη έμπνευση, γιατί προφανώς ο ντα Βίντσι δεν έμενε μόνο στην απεικόνιση μιας κατάστασης αλλά ενέθετε και τις «μπηχτές» του. Τώρα, δεν ξέρω από εκεί και πέρα αν πραγματικά σε όλα τα έργα του υπάρχουν συμβολισμοί ή εμείς έχουμε πάρει φόρα και αναζητούμε παντού κρυφά μηνύματα.

Υπάρχει άλλος ένας νταβιντσικός «Ευαγγελισμός», επίσης.

Όλα αυτά τα μυστήρια –ή τα κατά φαντασία μυστήρια– αρέσουν πολύ τώρα τελευταία. (Αρκεί να ρίξουμε μια ματιά και στη θεματολογία του παρόντος φόρουμ!) Έχουν κυκλοφορήσει αμέτρητα βιβλία που βασίζονται σε «μυστικά» και το Νο 1 σε ανάγνωση είναι το γνωστό και μη εξαιρετέο «Κωδικός ντα Βίντσι» του φίλου μας Νταν Μπράουν. Δεν νομίζω πως όταν κυκλοφόρησε υποστηρίχθηκε περισσότερο από άλλα του είδους. Απλά, άρεσε. Πέρα από τα όποια φανερά ή κρυφά νοήματα, φαίνεται πως ο Μπράουν ούτως ή άλλως τα καταφέρνει και στο γράψιμο. Έχω διαβάσει σαφώς καλύτερα μυθιστορήματα από τα δικά του, όμως τα άλλα παραμένουν στο περιθώριο. Υπάρχουν και κάποια αξιοπρόσεχτα ελλήνων συγγραφέων.

Έτυχε να διαβάσω τον «Κωδικό» πριν εκδοθεί στα ελληνικά και δεν μου είπε τίποτα. Μετά διαπίστωσα ότι είχα διαβάσει ένα best-seller, όμως η γνώμη μου δεν άλλαξε. Γούστα είναι αυτά. Η εντύπωσή μου είναι ότι ο Μπράουν κατάφερε να γράψει ένα «λαϊκό» μυθιστόρημα, με ισορροπημένες δόσεις «αποκαλύψεων» και περιπέτειας. Όπως συμβαίνει και άλλες φορές, ο δρόμος στρώθηκε και ακολούθησαν οι… αποκωδικοποιήσεις, αποβλέποντας σε μια σχετική εκδοτική επιτυχία.

Αν όλα αυτά είναι ένα οργανωμένο σχέδιο… τι να πω. Αυτές οι «αποκαλύψεις» έχουν γίνει και από άλλα βιβλία, που ίσως να μην είχαν την αντίστοιχη επιτυχία γιατί ήταν περισσότερο ακαδημαϊκά. Όσο για τη δυσφήμιση, φίλε Δέλτο, δεν θα συμφωνούσα. Όλος αυτός ο χαβαλές, διαφήμιση κάνει!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

analphabet
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
321 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2004, 15:10:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους analphabet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Spiral μου αυτό που διακρίνω εγώ στον πίνακα είναι πραγματικά σκανδαλώδεις.

Προσβάλει την αισθητική μου πραγματικά.

Έχω μείνει με το στόμα ανοιχτό !


BE CAREFULL WHAT YOU WISΗ IS WHAT YOU WANT !!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ounos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


64 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2004, 02:47:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ounos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
*Για να επανέλθω λοιπόν στο βιβλίο, πιστεύω ότι η επιτυχία του
*οφείλεται στο γεγονός ότι στις μέρες μας για έναν ανεξήγητο λόγο
*πολύς κόσμος έχει αφυπνιστεί, καταλαβαίνει ότι κάτι δεν πάει καλά
*σύμφωνα με το πως του παρουσιάζουν την πραγματικότητα και οι
*πληροφορίες που περνούν απο το βιβλίο, δεν κάνουν τίποτε άλλο απο το
*να μας κάνει να θυμηθούμε την γνώση που ήδη ύπάρχει μέσα μας.
*Είναι σαν την αίσθηση που έχουμε όταν μας έρχεται μια φαεινή ιδέα ή
*όταν ξαφνικά βλέπουμε κάτι που ήταν μπροστά στα μάτια μας κι εμείς
*δεν το βλέπαμε και όταν μας αποκαλυφθεί μένουμε έκπληκτοι.

Κι ομως, σε πιανω να εχεις εμπεδωσει ο ιδιος τοσο τον Dan Brown που χρησιμοποιεις και παρουσιαζεις αυτουσιες εκφρασεις του ως δικες σου... (Κατι που δυστυχως ριχνει λιγο την αξιοπιστια αυτων που λες). Η αντιγραφη μαλιστα ειναι τοσο εξοφθαλμη κι ανεπεξεργαστη, γιατι ειναι πληρως παραλογο να λες οτι οι ανθρωποι "γνωριζαν" ηδη το πληθος των πληροφοριων που παρουσιαζει ο Brown, και...απλως τους τα θυμισε. Βγαζει ματι.

Συμβαινει συχνα οταν διαβαζουμε κατι με μεγαλη προσδοκια.
Φιλικη παρατηρηση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2004, 03:27:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατά σειρά εμφανίσεως:

quote:
Παρατηρείται συνεπώς, κατα την άποψή, μου μια έντονη προσπάθεια να δυσφημιστεί ο συγγραφέας, ή στην καλύτερη περίπτωση, να διαψευστούν τα γραφόμενά του.

Η ερώτηση που θα ήθελα να κάνω είναι η εξής: Με δεδομένο οτι το βιβλίο είναι ενα μυθιστόρημα, όπως λέει ο ίδιος ο συγγραφέας στον πρόλογό του, ποιός ο λόγος όλων των παραπάνω προσπαθειών?


Καλώς τον Δέλτο!

Νομίζω ότι όταν ένα βιβλίο αποκτά τόσο μεγάλη φήμη και προβάλλει τόσο "φρέσκιες" απόψεις, είναι λογικό να υπάρχει και έντονος αντίλογος.
Ας μην ξεχνάμε, ότι στην ουσία κι η αρνητική διαφήμιση, εν τέλει διαφήμιση είναι.


Αγαπητή analphabet, τί μάτι είν' αυτό!

Φίλτατε Spiral, από πού μας προκύπτει ότι ο Da Vinci ήτο άθεος;

Καλωσορίζω και το νέο μέλος ounos!

Υποθέτω ότι απευθύνεται στον αγαπητό Απέριττος...
.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
analphabet
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
321 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2004, 10:44:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους analphabet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπητή analphabet, τί μάτι είν' αυτό!

Τσακίρικο !!

Αφού εγώ δεν πιστεύω στον Μωάμεθ είναι λέτε σωστό να πάω στην Τουρκία και να τον ζωγραφίσω σε χυδαία-υβριστική σεξουαλική πόζα?
Νομίζω πως ο Oh Draconian Devil το παράκανε λιγάκι στον Ευαγγελισμό!
Γι αυτό κ εμένα μου φυγε το μάτι !

Όσο για το βιβλίο θεωρώ πως από λογοτεχνική άποψη ήταν πολύ μέτριο έως κακό, από μυθιστορηματική άποψη αρκετά καλό, με κινηματογραφικές περιγραφές. Θα γίνει ωραία ταινία.

Το πιο βασικό όμως είναι πως το βιβλίο αυτό κατάφερε με πολύ ευκολοχώνευτο τρόπο να δείξει στο ευρύ κοινό ότι πλανάτε πλάνη οικτρά αν πιστεύει τα παραμυθάκια των γραφών, που είτε για λόγους τρομοκρατίας από την πλευρά της εκκλησίας, είτε γιατί έτσι θέλησε το Εβραϊκό ιερατείο μας τα σερβίρουν και απαιτούν να τα τηρούμε στο όνομα του ...Θεού.

Αίσχος.

Το βιβλίο είναι παραμύθι, η ακρίβεια των στοιχείων που παραθέτει πού υποκειμενική, μυθιστόρημα και πάλι μυθιστόρημα.

Αλλά χωρίς να βλασφημεί όπως ο Leonardo, χωρίς να βρίζει, αναθεματίζει ή έστω προκαλεί καταφέρνει να μας δείξει πόσο κουτά είναι τα όσα θέλουν να πιστεύουμε. Αυτή την αφύπνιση που επιτυγχάνει μια μερίδα ανθρώπων τη στρέφει με τρόπο πολύ ομαλό στην αναζήτηση της αλήθειας ή έστω στην αμφισβήτηση.

Γι αυτό και μόνο θεωρώ τον Κώδικα ένα καλό βιβλίο..


BE CAREFULL WHAT YOU WISΗ IS WHAT YOU WANT !!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tpt
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
323 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2004, 11:42:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tpt  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΠΕΙΔΗ Η ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΣΤΡΑΒΟΣ Η ΕΣΕΙΣ ΦΑΝΤΑΣΙΟΠΛΗΚΤΟΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΕΤΟΙΑ ΑΝΑΛΥΣΗ ΕΙΚΟΝΑΣ ΔΕΝ ΒΓΑΖΩ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΕΞΗΓΗΣΤΕ ΜΟΥ ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΣΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΑΥΤΗΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗΣ ΑΝΑΛΥΣΗΣ......:(ΤΙ ΕΙΔΑΤΕ ΚΑΙ ΠΟΥ ΑΚΡΙΒΩΣ,ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΕΝΝΟΕΙΤΕ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ...):
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
tpt
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
323 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2004, 11:52:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tpt  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΕΙΤΕ ΤΟ LINK ,ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΦΩΤΟ,ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ.....
ΙΔΟΥ.....


http://www.christusrex.org/www2/art/angels-2.htm

δειτε την "high resolution" των 484kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δέλτος
Νέο Μέλος

Greece
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2004, 11:57:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δέλτος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλτατε analphabet, χαίρομαι που βλέπουμε τα ίδια πράγματα...:)

quote:

Φίλε Δελτέ έχω πάθει πλάκα. Που το ξετρύπωσες αυτό βρέ θηρίο?

Και πως δε το πήρε πρέφα ο Dan? Ισως να του το στέλναμε σε Mail να πέρνει ιδέες γα το επόμενο κοκτείλ Θρησκευτοαμφισβήτησης, τεχοαναφορών και κινηματογραφικού αστυνομικού που εξυψώνει τις πωλήσεις του στα ύψη.


BE CAREFULL WHAT YOU WISΗ IS WHAT YOU WANT !!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2004, 12:10:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ξέρω αν είναι αυτό ακριβώς που νομίζουμε.

Πάντως τα έκανε κάτι τέτοια παιχνιδάκια ο Λεονάρντο.

Δείτε και εδώ, σελίδα 23, για την "Παρθένο των βράχων" (ποιων βράχων;) μια πιο εμπεριστατωμένη ανάλυση:

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=23&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=1012Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δέλτος
Νέο Μέλος

Greece
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2004, 12:16:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δέλτος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλώς τον Δέλτο!

Νομίζω ότι όταν ένα βιβλίο αποκτά τόσο μεγάλη φήμη και προβάλλει τόσο "φρέσκιες" απόψεις, είναι λογικό να υπάρχει και έντονος αντίλογος.
Ας μην ξεχνάμε, ότι στην ουσία κι η αρνητική διαφήμιση, εν τέλει διαφήμιση είναι.



Αγαπητή zadok, όπως και αγαπητέ spiral, συμφωνώ απόλυτα με το γεγονός οτι και η αρνητική διαφήμιση είναι διαφήμιση.
Στην περίπτωση του συγκεκριμένου βιβλίου όμως, βρίσκω υπερβολική την αντίδραση για ένα "μυθιστόρημα". Ψάχνοντας στο νετ, βρήκα τελικά 7 βιβλία (κι ενα στα ελληνικά), που έχουν ως θέμα την διάψευση, καθώς και πληθώρα άρθρων, κυρίως καθολικών ιστοσελίδων, που προσπαθούν το ίδιο.

Η ερώτηση βασικά είχε να κάνει με θεωρία συνομωσίας....
Αν λάβουμε ως δεδομένο οτι κάποια στοιχεία του βιβλίου είναι αληθή.
Αν λάβουμε ως δεδομένο οτι εκπρόσωπος της αδελφότητας θα κάνει γνωστή τη συνομωσία εντός της χιλιετίας που ζούμε αυτή τη στιγμή.

Η απορία μου συνεπώς είναι, μήπως η λέξη "μυθιστόρημα" είναι πρόφαση για να περάσει κάποια μηνύματα που αλλοιώς δεν θα μπορούσε να περάσει μέσα απο το βιβλίο? Μήπως αν τα περνούσε αλλοιώς, σήμερα πιθανώς και να μην ζούσε? Μήπως τα μηνύματα που πέρασε είναι πλήρως αληθή, και στόχευαν σε μια μειοψηφία "εκλεκτών" αναγνωστών?

Αν ισχύουν τα παραπάνω, τότε δικαιολογούνται απόλυτα όλες οι προσπάθειες διάψευσης. Τότε, ίσως βρισκόμαστε στα πρόθυρα μιας νέας εποχής, απο πάρα πολλές πλευρές....

ΥΓ. Να καταστήσω σαφές οτι δεν υιοθετώ τις παραπάνω απόψεις, απλά θέτω προβληματισμούς μου προς συζήτηση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

voidec 13
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2004, 12:31:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους voidec 13  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος voidec 13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΑΙΔΙΑ ΟΥΤΕ ΚΙ ΕΓΩ ΒΛΕΠΩ "ΚΑΤΙ". ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΓΙΝΕΤΕ ΠΙΟ ΣΑΦΕΙΣ? ΤΙ ΣΤΟ ΚΑΛΟ, ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΟΦΘΑΛΜΙΑΤΡΟ!!!

Ξέχνα ό,τι ήσουν.Γίνε αυτό για το οποίο γεννήθηκες!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δέλτος
Νέο Μέλος

Greece
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2004, 12:33:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δέλτος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΕΙΤΕ ΤΟ LINK ,ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΦΩΤΟ,ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ.....
ΙΔΟΥ.....


http://www.christusrex.org/www2/art/angels-2.htm

δειτε την "high resolution" των 484k



Αγαπητέ tpt, δές λίγο το δεξί χέρι της παναγίας, που είναι απλωμένο προς το τραπέζι...
Εν ανάγκη κάνε zoom-in - zoom-out, μήπως διακρίνεις κάτι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2004, 13:01:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η απορία μου συνεπώς είναι, μήπως η λέξη "μυθιστόρημα" είναι πρόφαση για να περάσει κάποια μηνύματα που αλλοιώς δεν θα μπορούσε να περάσει μέσα απο το βιβλίο? Μήπως αν τα περνούσε αλλοιώς, σήμερα πιθανώς και να μην ζούσε? Μήπως τα μηνύματα που πέρασε είναι πλήρως αληθή, και στόχευαν σε μια μειοψηφία "εκλεκτών" αναγνωστών?


Αγαπητέ Δέλτο, την ίδια ακριβώς απορία είχα μια φορά κι έναν καιρό όταν είχα διαβάσει "Το εκκρεμές του Φουκώ". Τελικά όμως δεν νομίζω, μάλλον οι συγγραφείς επωφελούνται από τη γοητεία που ασκούν τα "μυστικά". Από εκεί και πέρα είναι και θέμα τύχης.

Όπως γράφω και παραπάνω, κυκλοφορούν αμέτρητα βιβλία (ακόμα και στην Ελλάδα) με ανάλογη θεματολογία. Αν ρίξεις μια ματιά στο amazon.com ή σε όποιο μεγάλο βιβλιοπωλείο, θα το διαπιστώσεις. Όσο για τις διαψεύσεις, είναι κι αυτές στο πλαίσιο του εμπορικού παιχνιδιού.

quote:

Η ερώτηση βασικά είχε να κάνει με θεωρία συνομωσίας....
Αν λάβουμε ως δεδομένο οτι κάποια στοιχεία του βιβλίου είναι αληθή.
Αν λάβουμε ως δεδομένο οτι εκπρόσωπος της αδελφότητας θα κάνει γνωστή τη συνομωσία εντός της χιλιετίας που ζούμε αυτή τη στιγμή.


Οι θεωρίες συνωμοσίας δίνουν και παίρνουν. Η αρχή έγινε μετά τον πόλεμο, όταν λανσαρίστηκαν τα UFOs και ο "ψυχρός πόλεμος". Πάντα χρειάζονται κάποιοι κακοί για να λειτουργούν οι φοβίες μας.

quote:

Κάποια στοιχεία του βιβλίου είναι αληθή... ως προς το μύθο.


Δεν φαντάζομαι -αν και θα είχε ενδιαφέρον!- ότι θα εμφανιστεί ποτέ εκπρόσωπος... τύπου. Οι αδελφότητες, για την κοινή γνώμη, καλύπτονται από ένα πέπλο μυστηρίου και αυτό είναι το ωραίο τους. Μου φαίνεται όμως ότι κάτω από τον πέπλο δεν υπάρχει τίποτα, είναι σαν το παραμύθι με τα "Καινούργια ρούχα του αυτοκράτορα".

quote:

Τότε, ίσως βρισκόμαστε στα πρόθυρα μιας νέας εποχής, απο πάρα πολλές πλευρές....


Θα επαναλάβω ότι βρισκόμαστε στα πρόθυρα (ή μάλλον τα έχουμε ξεπεράσει) μιας νέας εκδοτικής - μάρκετινγκ εποχής.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
analphabet
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
321 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2004, 13:38:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους analphabet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου αν το βιβλίο ενοχλούσε πολύ την εκκλησία, θα είχε απαγορευτει κι ο αγαπητός dan θα είχε ..αφορηστεί !!

Είναι μ υ θ η σ τ ό ρ η μ α, αυτό που πρέπει να κρατήσουμε είναι η αμφισβήτηση των όσων διδασκόμαστε όχι τα όσα παραθέτει ως ..γεγονότα.

BE CAREFULL WHAT YOU WISΗ IS WHAT YOU WANT !!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tpt
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
323 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2004, 13:39:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tpt  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΧΡΕΙΑΖΕΣΤΕ ΟΦΘΑΛΜΙΑΤΡΟ.
ΤΟ ΔΕΞΙ ΧΕΡΙ ΤΗΣ ΠΑΡΘΕΝΟΥ ΑΓΓΙΖΕΙ ΤΗΝ ΓΥΡΙΣΜΕΝΗ ΣΕΛΙΔΑ ΕΝΟΣ ΒΙΒΛΙΟΥ,ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΤΗΣ ΔΑΧΤΥΛΟ ΤΟΝΙΖΕΙ ΜΙΑ ΣΕΙΡΑ,ΣΑΝ ΝΑ ΔΙΕΚΟΨΕ Ο ΑΓΓΕΛΟΣ ΤΗΝ ΑΝΑΓΝΩΣΗ ΤΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ.
ΤΙ ΣΤΑΖΕΙ ΚΑΙ ΧΑΖΟΜΑΡΕΣ...?ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΕΙΝΑΙ ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ PLAYBOY KAI ΣΤΑΖΕΙ......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2004, 14:12:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Δέλτος,

σε γενικές γραμμές θα συμφωνήσω με το φίλτατο Spiral.

Το μόνο το οποίο θα ήθελα να προσθέσω είναι ότι δε νομίζω ότι οποιοσδήποτε μηχανισμός χρειάζεται ένα "μυθιστόρημα" για να περάσει τα μηνύματά του.

Ας μη γελιόμαστε: μικρά μυστικά, τα οποία οι πιο ψαγμένοι ήδη γνώριζαν, μέσω του βιβλίου απλά έγιναν πιο ευρείας κατανάλωσης...
Είναι σημεία των καιρών!

Τώρα, σχετικά με το πέπλο... ε, όποιος το σηκώνει, ξέρει και τί κρύβει...

quote:
Φίλοι μου αν το βιβλίο ενοχλούσε πολύ την εκκλησία, θα είχε απαγορευτει κι ο αγαπητός dan θα είχε ..αφορηστεί !!

Αγαπητή analphabet, ο κακομοίρης ο Dan δεν είχε την τύχη να τον διαφημίσει το ίδιο το Βατικανό... Έχουν αλλάξει οι εποχές...

quote:
ΧΡΕΙΑΖΕΣΤΕ ΟΦΘΑΛΜΙΑΤΡΟ.

Αγαπητέ tpt,

απλά λίγη πονηριά χρειάζεται...

Δε σου φαίνονται κάπως κυκλικές οι σελίδες; Αν έβγαζε μάτι, νομίζεις ότι θα είχε επιζήσει το έργο;
.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2004, 15:26:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελικά θα μας πείτε τι "κρύβει" ο πίνακας;

sub rosa

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 10 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy