ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΓΙΑΤΙ ΤΟΣΗ ΥΣΤΕΡΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΚΩΔΙΚΑ ΝΤΑ ΒΙΝΤΣΙ;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 10
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
kati
Νέο Μέλος

Greece
19 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2005, 18:18:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kati  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ZADOK, ευχαριστώ για την απάντηση και το καλωσόρισμα!

Συνεχίστε έτσι. Οι πληροφορίες είναι πολύ ενδιαφέρουσες!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

astral-project
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
608 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2005, 19:09:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους astral-project  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
κοιταζω κοιταζω την παναγια, ενα ματι να σαν του πολυφημου, αλλα βιβλιο ή κροσια δεν βλεπω.

εβαλα τους φακους μου, τιποτα.
εβαλα τα γυαλια μου, τιποτα.
τα βγαλα, παλι τιποτα.
εκανα εναν συνδιασμο φακων - γυαλιων, παλι τιποτα.

το ενα χερι κραταει το παιδακι (τζιζους) και το αλλο παει να αρπαξει το αλλο παιδακι.

βιβλιο μηδεν.

για φωτιστε την αοματη....

------------------------
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2005, 19:28:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάλλον λάθος πίνακα κοιτάς και λάθος στοιχεία αναζητάς.

Για ξαναδιάβασέ τα συγκεκριμένα μηνύματα στις προηγούμενες σελίδες...

Είναι δύο διαφορετικοί πίνακες με διαφορετικά στοιχεία.

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Iνδιάνα
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2005, 19:04:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Iνδιάνα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πήρα σήμερα το περιοδικό Focus καθώς με τράβηξε ο τίτλος "Η αλήθεια για τον Κώδικα DaVinci", μη περιμένοντας βέβαια να βρω απαντήσεις περί Ρεν-λε-Σατώ, Άγιο Δισκοπότηρο, Ναίτες και τα σχετικά.
Το συγκεκριμένο άρθρο μάλλον προσπαθεί να απομυθοποιήσει το όλο ζήτημα. Εντάξει, συμφωνώ ότι η υπόθεση "Κοινό της Σιών" μπορεί και να ήτανε απάτη του Πλαντάρ και ότι το πολυσυζητημένο βιβλίο "Holy Blood,Holy Grail" ίσως και να
βασίζεται στα αυθαίρετα συμπεράσματα των συγγραφέων του (το βιβλίο αποκαλείται ξέσπασμα μυθοπλασίας).
Όμως δε μου κάθεται καλά η υπόθεση ότι ο Σονιέρ πλούτισε από δωρεές της ενορίας στην εκκλησία του! Μια τέτοια υπόθεση μπορεί να εξηγεί την από κει και έπειτα άνετη ζωή του, δε δικαιολογεί όμως τις υπόλοιπες δραστηριότητες του. Εκτός κι αν εμείς έχουμε παρασυρθεί τόσο πολύ που βλέπουμε μυστήρια εκεί που δεν υπάρχουν...

Για το "Μυστικό Δείπνο" του DaVinci τώρα, και δω τα πράγματα παρουσιάζονται ξεκάθαρα. Από τα προσχέδια του πίνακα φαίνεται πως το χέρι που κρατάει το μαχαίρι ανήκει στον Απόστολο Πέτρο και συμβολίζει το γεγονός πως αυτός έκοψε το αυτί του υπηρέτη του αρχιερέα όταν οι Ρωμαίοι συνέλαβαν τον Ιησού. Βέβαια δεν εξηγούνται πειστικά οι υπόλοιπες παραδοξότητες του συγκεκριμένου πίνακα...

Υποστηρίζεται και η άποψη πως τα πάντα περί επιγραφών και κωδικοποιημένων μυνημάτων εξηγούνται αν γνωρίζει κανείς τα βασικά για την Αγία Γραφή. Π.χ, η επιγραφή CHRISTUS A.O.M.P.S.DEFENDIT υπάρχει στο Βατικανό και σημαίνει "ο Χριστός προφυλάσει το λαό του από κάθε κακό" και όχι "ο Χριστός προφυλάσσει την αρχαία μυστική τάξη της Αδελφότητας της Σιών". Ακόμα, η επιγραφή "Αυτό το μέρος είναι φοβερό" στην είσοδο της εκκλησίας προέρχεται από εδάφιο της Α.Γραφής στο οποίο το "φοβερό" έχει την έννοια του "αξιοθαύμαστου".

Τέλος, αναφέρεται φυσικά και η άποψη της Εκκλησίας, η οποία υποστηρίζει ότι όλα αυτά είναι παραφιλολογία των συγγραφέων που εκμεταλλεύονται εμπορικά τη θρησκεία...

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους όσους συμμετέχετε στο topic, έμαθα πολλά πράγματα από αυτές τις σελίδες και έχω να πω ότι αν σε αγγίξει το μυστήριο αυτό μια φορά, θα συνεχίσει να σε μαγεύει για πάντα...όσα κείμενα κι αν διαβάσεις που να θέλουν να το απομυθοποιήσουν...

-Ο άνθρωπος γεννήθηκε για να προδώσει τη μοίρα του-Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

astral-project
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
608 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2005, 18:55:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους astral-project  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ειναι τελικα τοσο σημαντικο το να ηταν θεανθρωπος ο ιησους, το να ηταν παντρεμενος ή οχι, το να μην αναστηθηκε??? ή τελικα να μην εχει κανει ουτε ενα θαυμα???

την διδασκαλια του δεν υποτιθεται οτι ακολουθουμε και οχι την δωροδοκια μεσω θαυματων????

------------------------
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2005, 19:23:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έλα μου ντε.

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
_nate_
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2005, 04:13:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους _nate_  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν

Διαβάζοντας όλο το θέμα απο την πρώτη σελίδα και φτάνοντας στην εικόνα του "Ευαγγελισμού" , στην αρχή χωρίς να έχω διαβάσει τι υπάρχει δεν έβλεπα τίποτα. Και μετά είδα αυτό στη γωνία δεξιά.

Είναι ολοκάθαρα ένα πέος το οποίο Αγγίζει η Μαρία.

Οσον αφορά το βιβλίο είναι πιο αριστερά και μάλλον πάνω σε κάτι που μοιάζει με βάση οπότε κάποιος που απλά το κοιτάει όντως δε ξέρει αν βλέπει βιβλιό η αυτό που τελικά υποθέτει ότι διακρίνει... Δείτε το πιο προσεκτικά. Θα εκπλαγείτε.

Για το "Μυστικό Δείπνο" νομίζω τα παμε όλα. Πραγματικά παρουσιάζει ενδιαφέρον. Οπως και η "Παρθένος των βράχων" όπου όντως δε πίστευα σε αυτά που έβλεπα. Πραγματικά εύχομαι να ήμουν φέτος στο Παρίσι και στο Λούβρο μιας και πέρυσι δεν είχα ιδεά περί όλων αυτών.

Τελικά αποδεικνύεται ότι μυθιστόρημα ή όχι, ο Da Vinci ήταν όντως κάτι παραπέρα απο έναν απλό ζωγραφο. Βλασφημος, είρωνας ή αθεος δε γνωρίζω... Πάντως δεν είναι δυνατόν να εχει κάνει τελικά τόσα που στιγμή τη στιγμή τα αποσυμβολίζεις. Αφήστε που έτσι και αλλιώς το όνομα του είναι μαγικά συνδεδεμένο με μια άλλη διάθεση, μιας και το πιο γνωστό του έργο , η Μόνα Λίζα, ταλαιπωρεί χρόνια τώρα τους πάντες που γοητεύονται απο κάτι που φαινομενικά δεν υπάρχει. ειναι απλώς ένας πίνακας και όμως δεν μπορείτε να καταλάβετε τι γίνεται στο Λούβρο. Χιλιάδες κόσμου το κοιτάνε αποσβολωμένοι, περιμένοντας το τι θα συμβεί αν κάτσουν λίγο ακόμη.

Περίεργος τυπος ο Da Vinci.... Πολύ περίεργος.

Α ναι.
γνωρίζει κανείς ένα βιβλίο που ονομάζεται "Ρέκβιεμ" ?
Τελικά αρχίζει και αυτό και μαθαίνεται απο ότι ακούω παντού. Ισως εκπλαγείτε με το θέμα που πραγματέυεται...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tpt
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
323 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2005, 08:54:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tpt  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ ΦΙΛΕ ΝΑΤΕ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ.
ΘΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΜΙΑ ΧΑΡΗ ΝΑ ΠΑΡΑΘΕΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΜΕ ENA COPY/PASTE ΤΟ ΠΕΡΙΦΗΜΟ ΠΕΟΣ ΝΑ ΞΕΣΤΡΑΒΩΘΩ ,ΝΑ ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΤΩ ,ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΟΥ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΣΤΡΑΒΟΣ ΝΙΩΘΩ ΚΑΙ ΧΑΖΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΔΙΑΚΡΙΝΩ?
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
καύκαλο
Νέο Μέλος


27 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2005, 10:54:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους καύκαλο  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

TPT.

ΤΥΦΛΩΘΗΚΑ ΚΙ ΕΓΩ.

Η ΕΙΚΟΝΑ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΞΕΚΑΘΑΡΗ( ΤΩΝ 474 ΚΒ ),

ΠΟΥ ΤΟ ΕΙΔΑΤΕ ΡΕ ΤΟ ΠΕΟΣ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

καύκαλο
Νέο Μέλος


27 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2005, 11:01:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους καύκαλο  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΩΣ ΝΑ ΑΝΕΒΑΣΩ ΜΙΑ ΕΙΚΟΝΑ?

ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΕΟΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

_nate_
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2005, 17:33:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους _nate_  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς σας βρήκα όλους :)

Λοιπόν, εστειλα την εν λόγω φωτογραφία σε 4 ατομα. οι 3 είδανε αυτά που είδα και εγώ όταν τη κοιτούσα, ένας δεν είδε τιποτα. Κοινώς ο πίνακας είναι έξοχα φτιαγμένος απο τη στιγμή που έστω και ενας δε μπόρεσε να διακρίνει το "πικάντικο" σημείο....

Σας παραθέτω το λινκ με το πίνακα και τα 2 σημεία τα οποία θα πρέπει να παρατηρήσετε καλά. Η Παναγία καθώς και ο 'Αγγελος που έχει το χέρι του .... (αναλογιζόμενοι το ρούχο και πως αυτό τον καλύπτει)
Κάντε και λίγο ζούμ... θα το δείτε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

καύκαλο
Νέο Μέλος


27 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2005, 08:25:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους καύκαλο  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

καύκαλο
Νέο Μέλος


27 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2005, 08:54:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους καύκαλο  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
καύκαλο
Νέο Μέλος


27 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2005, 08:58:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους καύκαλο  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
tpt
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
323 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2005, 10:41:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tpt  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
KOITΑ , ΚΑΙ Ο Μ.ΝΑΠΟΛΕΩΝ ΕΙΧΕ ΤΟ ΧΕΡΙ ΤΟΥ ΚΡΥΜΜΕΝΟ.ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΠΙΑΝΕ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΤΟΥ Η ΚΡΑΤΟΥΣΕ ΔΟΝΗΤΗ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΝΩΦΟΡΙ ΤΟΥ.ΕΙΚΑΣΙΕΣ ΚΑΝΕ ΟΣΕΣ ΘΕΛΕΙΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΙΣΧΥΟΥΝ Η ΟΤΙ ΣΥΜΒΟΛΙΖΕΙ ΚΑΤΙ Η ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΧΕΡΙΟΥ ΤΟΥ ΑΓΓΕΛΟΥ.
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ ΘΑ ΤΟ ΞΑΝΑ,ΞΑΝΑ,ΞΑΝΑ,ΞΑΝΑ ΠΩ.Η ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΠΟΥ ΠΑΡΑΘΕΤΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΧΑΜΗΛΗΣ(ΧΑΛΙΑ)ΑΝΑΛΥΣΗΣ ΚΑΙ Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ(ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ).
ΔΕΣ ΑΥΤΗΝ ΚΑΙ ΥΣΤΕΡΑ ΠΕΣ ΜΟΥ ΑΝ ΕΝΑ ΑΝΟΙΧΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΣΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑ DICK...:

http://www.christusrex.org/www2/art/angels-2.htm

...ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΞΕΣΤΡΑΒΩΘΟΥΜΕ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙ.
ΦΙΛΙΚΑ....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

καύκαλο
Νέο Μέλος


27 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2005, 11:56:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους καύκαλο  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ ΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ
ΥΨΗΛΗΣ ΑΝΑΛΥΣΗΣ

ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΜΛΕΚΟΥΜΕ ΤΑ ΠΕΗΜΕ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΦΘΟΥΜΕ ΟΜΑΔΙΚΑ ΕΝΑΝ ΨΥΧΙΑΤΡΟ.

http://www.christusrex.org/www2/art/angels-2.htm

ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΕΛΙΔΑ ΔΕΙΤΕ ΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΥΨΗΛΗ ΑΝΑΛΥΣΗ.

ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ TPT ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΕΛΙΔΑ ΠΟΥ ΕΔΩΣΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2005, 15:07:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ βλέπω να έχετε αρχίσει να ξεφεύγετε...

Ηρεμία! Δεν είναι απαραίτητο να βλέπουμε όλοι τα ίδια.

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2005, 22:04:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
O καθένας βλέπει ότι θέλει...

- ένας παγανιστής βλέπει ένα πέος...

- ένας εθνικός ένα τεράστιο Ε σχηματισμένο από τον κίονα στο κεφάλι της Μαρίας

- ένας άλλος εσωτεριστής μπορεί να γοητευθεί με τα σύμβολα που υπάρχουν στη βάση του "έδρανου"...(ρόδακες, φοίνικες-αλήθεια γιατί φοίνικες και όχι περιστέρια λόγω αγνότητος?- καθώς και 2 σπείρες ενωμένες με μια "φούντα" στο κάτω μέρος τους που παραπέμπουν έντονα στο γυναικείο γεννητικό σύστημα...)

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν έχει σημασία το τι βλέπουμε ούτε το τι θέλει να μας πει ο Λεονάρντο Ντα Βίντσι...
Επίσης δεν έχει σημασία ΤΟ ΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ...
Σημασία έχει τι είναι στην πραγματικότητα...

Υ.Γ. Αγαπητέ/ή nate και να πήγαινες στο Λούβρο πολύ αμφιβάλλω αν θα το έβλεπες το έργο αυτό. Εγώ για να το δω πήγαινα από το πρωϊ μέχρι το κλείσιμο επι τρείς μέρες!! Και αν και ήξερα από τον χάρτη του μουσείου σε ποια πτέρυγα περίπου βρισκόταν ήταν πολύ δύσκολο να τον βρω γιατί δεν ήταν στην κεντρική αίθουσα της πτέρυγας αλλά σε ένα παράπλευρο πολύ μικρό δωματιάκι που ελάχιστοι επισκέπτες πήγαιναν...


Avallon Reloaded...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
_nate_
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2005, 08:02:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους _nate_  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εγώ βλέπω να έχετε αρχίσει να ξεφεύγετε...

Ηρεμία! Δεν είναι απαραίτητο να βλέπουμε όλοι τα ίδια.

.
.

3A


Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)




Α γεια σου.
αυτό λέω και εγώ πιο πάνω.
Απο τη στιγμή που κανείς δε βλέπει τα ίδια, εκεί μιλάμε για μαγκια του Da Vinci :)


Edited by - _nate_ on 22/01/2005 08:04:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2005, 00:07:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φυσικά και πρόκειται για τεράστια μαγκιά του Λεονάρντο,εξάλλου μιλάμε για τον άνθρωπο που θεωρείται από τους επιστήμονες ότι είχε το υψηλότερο IQ(γύρω στο 210).

Αυτή είναι η έννοια της αμφισημίας,ο ένας να φωνάζει "ναι είναι πέος",ο άλλος να ουρλιάζει "όχι,αποκλείεται".Φανταστείτε τί θα έγινε εκείνη την εποχή,ειδικά στους κύκλους της εκκλησίας,φοβερό μπάχαλο!!!

Εδώ που τα λέμε πάντως το πέος μπορεί να είναι θολό αλλά είναι ΟΛΟΦΑΝΕΡΟ!Πραγματικά απορώ με αυτούς που δεν το βλέπουν το ρημάδι.

Θα'ναι σαν να μπαίνει η άνοιξη,θα'ναι ουρανού κατάνυξη που έλεγε και η Βόσσου με το Μικρούτσικο!!Άσχετο αλλά μου άρεσε το τραγούδι

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tpt
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
323 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2005, 03:01:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tpt  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο ΚΛΥΤΕΡΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΕΝΑ ΠΕΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΙΑΣ ΞΑΝΘΙΑΣ(ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ.....) ΕΙΝΑΙ Η ΑΝ ΤΗΣ ΒΓΑΛΕΙΣ ΤΟΝ ΕΓΚΕΛΦΑΛΟ Η ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΣΕΞ...
ΔΙΑΛΕΞΤΕ ΚΑΙ ΠΑΡΕ....
ΜΑΓΚΙΕΣ ΚΑΙ ΚΟΥΡΑΦΕΞΑΛΑ.
Ο ΝΤΑ ΒΙΝΤΣΙ ΗΤΑΝ ΕΝΑΣ ΙΔΙΟΡΥΘΜΟΣ ΚΑΙ ΑΞΙΟΣ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΗΣ.ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΓΙΑ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ "ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΝ" ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ..ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ.
ΕΓΩ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΩ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΕΝΑ ΜΕΛΟΣ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ Ε.ΤΙ ΛΕΤΕ?ΠΙΟ ΒΟΛΙΚΟ ΑΠ ΤΟ ΝΑ ΚΑΘΟΜΑΙ ΣΕ ΕΝΑ ΔΕΙΠΝΟ ΗΛΙΘΙΩΝ ΝΑ ΑΠΟΣΥΜΒΟΛΙΖΩ ΣΥΜΒΟΛΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.
ΦΙΛΙΚΑ...........Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amwn_ra
Νέο Μέλος

Greece
12 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2005, 19:30:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amwn_ra  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
etsi poy einai o aggelos den mporei na pianei to peos toy, kai h panagia krataei ena papyro,poy to eidate ithela kai na ksera.h fantasia orgiase blepw.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
καύκαλο
Νέο Μέλος


27 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2005, 08:18:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους καύκαλο  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΓΩ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΩ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΕΝΑ ΜΕΛΟΣ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ Ε.ΤΙ ΛΕΤΕ?ΠΙΟ ΒΟΛΙΚΟ ΑΠ ΤΟ ΝΑ ΚΑΘΟΜΑΙ ΣΕ ΕΝΑ ΔΕΙΠΝΟ ΗΛΙΘΙΩΝ ΝΑ ΑΠΟΣΥΜΒΟΛΙΖΩ ΣΥΜΒΟΛΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.


ΣΩΣΤΟΣ Ο ΠΑΙΧΤΗΣ!!

ΤΙ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙΟ ΚΑΘΕΝΑΣ ΒΛΕΠΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ??


ΑΝ ΠΕΡΑΣΕ Η ΕΙΚΟΝΑ, ΤΟ ΕΥΧΟΜΑΙ, ΑΝΤΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΒΛΕΠΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ.

Υ.Γ.
ΕΓΩ ΒΛΕΠΩ ΕΝΑΝ ΟΜΟΦΥΛΟΦΥΛΛΟ ΑΝΔΡΑ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΕΡΩΤΙΚΗΣ ΣΥΝΕΥΡΕΣΗΣ, ΕΣΕΙΣ?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2005, 13:07:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αν το θεωρείς δείπνο ηλιθίων σήκω και φύγε.Ουστ!!

Ακόμα εδώ είσαι?


Δεν ήταν απλά άξιος καλλιτέχνης,ήταν Ο ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΗΣ!!

Δεν είμαι ξανθιά,ούτε μελαχρινή.Είμαι άντρας και το κέφι μου θα κάνω που λέει και ο άλλος!

Ρε πιτσιρίκο το μαραφέτι που έχεις ανάμεσα στα πόδια σου πόσο καιρό έχεις να το δεις σηκωμένο?Πόσο καιρό έχεις να τον δεις το τζουτζούκο σου να ορθώνεται και να ανεμίζει περήφανος?Κάτι μου λέει ότι πάει καιρός!Αλλιώς δεν εξηγείται να μην το βλέπεις κοτζάμ πράγμα στον πίνακα.

Η επιμονή σου με κάνει να πιστεύω ότι έχεις οξεία γκαβομάρα!!

Όσο για τον αποσυμβολισμό που έκανα περί 25ης Μαρτίου,Άνοιξης,Κριού,Παγανισμού και Αναπαραγωγής προφανώς σου έπεσαν βαριά(παρόλο που δεν είναι και τίποτα δύσκολο για να τα καταλάβει κανείς).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

analphabet
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
321 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2005, 14:40:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους analphabet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπητή analphabet, welcome back!

Σ΄ευχαριστώ καλή μου, αν και άργησα να το δω.

Οι πίνακές, τα σύμβολα, πολύ συχνά και οι ήχοι προκαλούν τελείως αντίθετα συναισθήματα στους ανθρώπους.

Ένας φωτισμένος καλλιτέχνης σαν το Leonardo που ζωγράφιζε αντιφατικά και έδινε διπλή σημασία στις απεικονίσεις του, και με δεδομένη την υψηλή νοημοσύνη του, θεωρώ πως ζωγράφιζε έτσι ώστε η αμφισημία στα έργα του να μην γίνεται άμεσα και απλά φανερή.

Αν είσαι έτοιμος να δεις, θα δεις. Εγώ πάντως στην υψηλή ανάλυση δε διακρίνω το πέος, στη χαμηλή δεν διέκρινα το βιβλίο παιδιά, νόμιζα πως είχε μπουρδουκλώσει απλά τα χρώματα για να θολώσει την εικόνα και να φανεί το πέος.


BE CAREFULL WHAT YOU WISΗ IS WHAT YOU WANT !!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2005, 15:15:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν είναι παράλογη η ταύτιση. Πάντως το βλέπω μόνον στα πλαίσια του ότι ο Leonardo ήταν απίστευτος prankster και δεν του αποδίδω στον πίνακα κάποιον βαθύτερο συμβολισμό. Πιστεύω πως ο Leonardo στα "καλύτερά" του ασχολείται περισσότερο με το συμβολισμό του θηλυκού στοιχείου.

by the way, μια και μιλάμε για το θηλυκό στοιχείο και χωρίς να θέλω να μειώσω τις υπόλοιπες e-γυναίκες του forum, θεωρώ τη Zadok ως την απόλυτη cult θηλυκή φιγούρα

sub rosa

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2005, 15:29:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και κάτι ακόμα για τον εν λόγω πίνακα σχετικά με την προοπτική του. Αν παρατηρήσετε το σημείο όπου στηρίζεται το αναλόγιο, θα διαπιστώσετε πως βρίσκεται πάνω σε μια επίπεδη βάση που καλύπτεται από κάτι σαν μαντίλι. Όμως αυτό που φαίνεται σαν "ρέον μαλλί" στο μπροστινό μέρος του αναλογίου ακουμπά στο πέτρινο γλυπτό που εμφανώς βρίσκεται μπροστά από το αναλόγιο. Πάραυτα το απροσδιορίστου υφής (και υπόστασης) "μαλλί" ζωγραφίστηκε με τρόπο που το δείχνει να πέφτει κάθετα. Αν έχετε καταλάβει τι θέλω να πω, το κάτω πεδίο που αφορά το σημείο που ακουμπά το "μαλλί", προοπτικά δε συμφωνεί με το σημείο του πέτρινου γλυπτού. Ίσως όχι τόσο σημαντική παρατήρηση, αλλά κατ' εμέ άλλη μια singularity του πίνακα.

Υ.Γ. Ας φτιάξει την ανωτέρω εικόνα κάποιος καλός μοδερατόρε γιατί πρέπει να τεντώσω την TFT μου (κρίμα η Eizo )

sub rosa

Edited by - Oculatis Abis on 24/01/2005 15:40:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2005, 15:37:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

by the way, μια και μιλάμε για το θηλυκό στοιχείο και χωρίς να θέλω να μειώσω τις υπόλοιπες e-γυναίκες του forum, θεωρώ τη Zadok ως την απόλυτη cult θηλυκή φιγούρα

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2005, 19:36:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί μου φίλοι. Θα μου επιτρέψετε μια κι εγω δημιούργησα αυτό το τόπικ να πω κι εγω την γνώμη μου. Εγω φίλοι μου τυχαίνει να έχω μια παλιά έκδοση με τους μεγάλους ζωγράφους μέσα στην οποία υπάρχει η απεικόνιση του πίνακα του ευαγγελισμού και μάλιστα πολύ καλά τυπωμένη... Συγνώμη ρε παιδιά αλλά το πέος που λέτε εγω δεν το βλέπω και δόξα το Θεό και μου σηκώνεται (για να απαντήσω στον φίλο που μίλησε λίγο προκλητικά) και επειδή μου αρέσουν οι γυμνές φωτο έχω δει πολλά πέη σε φωτογραφίες. Θα μπορούσα επίσης να πω ότι το βιβλίο που δίνει την εντύπωση πέους, στην ανάλυση του κομπιούτερ πράγματι σου δίνει αυτήν την εντύπωση. Στην ανάλυση όμως του βιβλίου και πάλι θέλει πολύ μεγάλη φαντασία να το δεις έτσι. Δεν λέω ότι αποκλείεται να έγινε με αυτόν τον σκοπό πάντως δεν είναι και τόσο φανερό. Για μένα πιο φανερό είναι το φαλλικό σύμβολο που υπάρχει στην Μαντόνα των βράχων όπου πράγματι είναι ξεκάθαρο σαν σχήμα.
Επίσης ήθελα να πω σε όσους δεν το είδαν στις ειδήσεις, ότι η Γαλλική κυβέρνηση έδωσε με μεγάλη ευχαρίστηση άδεια στους παραγωγούς της ταινίας, να κάνουν τα γυρίσματα στο μουσείο του Λούβρου και στους άλλους χώρους που αναφέρονται στο βιβλίο, γιατί θέλουν να εκμεταλλευτούν το γεγονός της αύξησης της επισκεψιμότητας και της έμμεσης διαφήμισης της χώρας μέσα απο το βιβλίο. Αντιθέτως η καθολική εκκλησία όπως ήταν φυσικό δεν επέτρεψε να γίνουν τα γυρίσματα στην εκκλησία του αγίου Σουλπικίου για ευνόητους λόγους.
Υπάρχει περίπτωση να μην υποστηρίξει κάποιος το οικοδόμημά του; (το οποίο όμως είναι σαθρό και πλησιάζει η μέρα που θα καταρρεύσει...)
Φιλικά...

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2005, 22:28:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Απέριττε,παρεξήγησες.Αυτό που έγραψα απευθυνόταν στον tpt και μόνο σε αυτόν μιας και αυτός αναφέρθηκε σε εμένα ειρωνικά.

Εσύ μίλησες μια χαρά διότι αναγνώρισες ότι η φωτογραφία του κομπιούτερ μπορεί να ερμηνευθεί και ως φαλλός.

Αυτό που δεν κατάλαβε ο tpt είναι το εξής.Ο Leonardo ΔΕΝ ΕΝΝΟΕΙ ΤΟ ΦΑΛΛΟ,ΤΟΝ ΥΠΟΝΝΟΕΙ!!

Έχει τεράστια διαφορά το Εννοούμενο από το Υποννοούμενο.

Όταν ΕΝΝΟΩ κάτι σημαίνει ότι το λέω ξεκάθαρα,δίχως περιστροφές.Όταν ΥΠΟΝΝΟΩ κάτι σημαίνει ότι το φέρνω πλάγια,έμμεσα.

Επαναλαμβάνω για τρίτη φορά ότι ο Leonardo δεν θα μπορούσε επουδενί να ΕΝΝΟΗΣΕΙ το φαλλικό σύμβολο διότι ακόμα και οι τυφλοί θα αναγνώριζαν το γενετικό μόριο με αποτέλεσμα ο πίνακας να καταστραφεί και η εκκλησία να του πάρει το κεφάλι.

Είναι γελοίο να χρησιμοποιούμε ως επιχείρημα ότι ο φαλλός δεν είναι άμεσα ορατός.Μα εννοείται ότι δεν είναι άμεσα ορατός!!!!

Επομένως αποφάσισε να ΥΠΟΝΝΟΗΣΕΙ το φαλλό και ο τελειότερος τρόπος για να υποννοήσεις κάτι είναι μέσω μίας αμφισημίας,αμφισημία που έχει δύο ερμηνίες,την προφανή και την λιγότερο προφανή που άλλοι θα την αναγνωρίσουν και άλλοι δεν θα την αναγνωρίσουν.

Εγώ δεν λέω ότι βλέπουμε μόνο ένα φαλλό.Μπορούμε να δούμε και άλλα πράγματα.Ο φαλλός όμως είναι μία οπτική γωνία ΑΝΑΜΦΙΣΒΗΤΗΤΗ και αυτό δεν είναι καθόλου τυχαίο.Η πιθανότητα να ζωγραφίσω κάτι που να θυμίζει τυχαία φαλλό είναι μία στο εκατομμύριο πόσο μάλλον για ένα ζωγράφο τελειομανή όπως ο Λεονάρντο ο οποίος ήταν ικανός να κολλήσει για χρόνια σε μία λεπτομέρεια.


Ακόμα και οι πέτρες γνωρίζουν ότι ο Λεονάρντο ήταν φαρσέρ και του άρεσε να ρίχνει σπόντες στην εκκλησία με οποιοδήποτε τρόπο!

Πάντως επειδή τη φωτογραφία την έχω δει μόνο σε κομπιούτερ υπάρχει το ενδεχόμενο να έχει τροποποιηθεί επίτηδες και ο αληθινός πίνακας να μην έχει καμία σχέση με αυτό που βλέπουμε.

Ελπίζω να έγινα κατανοητός.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 10 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy