ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Η ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΣΥΝΘΕΣΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
apollo12
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Denmark
230 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2004, 18:17:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους apollo12  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

OK AMALIAΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

filosofos3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
588 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2004, 21:09:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή gretel σου εύχομαι καλά να περάσεις τις γιορτές και να επνέλθεις το συντομότερο στις συζητήσεις του φόρουμ. Είναι ιδαίτερη χαρά και τιμή για μένα να συμμετέχω σε αυτές όταν βλέπω ότι υπάρχουν άνθρωποι με αγάπη για την αλήθεια.
Στο θέμα μας τώρα. Έγραψες:
quote:

ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΕ ΠΑΡΑΠΑΝΩ Η ΑΜΑΛΙΑ, ΟΤΙ ΣΤΟ ΠΑΡΟΝ ΤΟΠΙΚ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΟΥΜΕ ΤΙΣ ΟΡΟΛΟΓΙΕΣ ΠΟΥ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ ΣΤΟΝ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΣΥΝΘΕΣΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ ΤΗ ΛΕΞΗ "ΑΣΤΡΙΚΟ" Ή "ΑΙΤΙΑΤΟ" Ή "ΠΡΑΝΙΚΟ" ΤΙ ΕΝΝΟΕΙ


Η άποψή μου είναι ότι δεν πρόκειται ποτέ με τις υπάρχουσες ορολογίες που κυκλοφορούν,να καταλάβουμε ποια είναι τα μέρη του εσώτερου εαυτού μας και τι ιδιότητες έχουν ή να καταλάβουμε τι εννοεί ο Α ή ο Β αποκρυφιστής,διότι κανένας από αυτούς δεν είχε την ίδια άποψη με τον άλλο ως προς το τι είναι τα "σώματα", αλλά και κνένας δεν έχει δει σε όλο του το βάθος τον εσώτερο άνθρωπο. Η μόνη λύση κατά τη γνώμη μου είναι επιστροφή στις ρίζες,στα έγκατα της ύπαρξής μας και να πάρουμε τα πράγματα από την αρχή.Τη διαδικασία αυτή μόνο οι πλατωνικοί διάλογοι τη διδάσκουν.Τους θεωρώ ανεκτίμητους γιαυτό το λόγο. Όχι για τα συμπεράσματα στα οποία φαίνεται να καταλήγουν με τα οποία δε συμφωνώ πάνταη.
Η υπάρχουσα γνώση θα χρησιμοποιηθεί ως υλικό και θα αξιοποιηθεί μόνο όταν βρούμε τη σωστή βάση συλλογισμού.
Οι όροι "αστρικό',"αιθερικό" κλπ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΣΑΦΕΣ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΈΝΟ ΝΟΗΜΑ ΣΤΟΝ ΑΠΟΚΡΥΦΙΣΜΟ ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΕ ΜΕ ΑΥΤΟ. Όσοι ασχοληθηκαν στράφηκαν σε κάποια από τις παραδοσιακές θρησκείες και δεν είπαν τουλάχιστον "κάναμε λάθος δτην ορολογία ξεχάστε το και ξεκινήστε από την αρχή".Επειδή φοβόνταν ότι θα έδειχναν ότι δεν έχουν τη γνώση που τα απλά μέλη τους απέδιδαν.Ότι γίνεται μερικές φορές και στην εκκλησία:θεωρούν καλό το να κουκουλωθεί το σκένδαλο ενώ ο Χριστός λέει το αντίθετο πολλές φορές στα Ευαγγέλια. Ακόμη και ο Ληντμπήτερ,που τον θεωρούνε μυημένο , έγινε βουδδιστής και ζητούσε να μυηθεί όπως ο απλός βουδιστής μοναχός!Και μυήθηκε κανονικά και έγινε και βουδιστής και ήταν και Αγγλικανός ιερέας! Σπάνια ερίπτωση.Αλλά δεν τα λένε αυτά,αλλά και άλλα χειρότερα,οι διάδοχοί τους για να μη χαλάσουν την εικόνα του δασκάλου.

quote:
OI ΕΠΤΑΔΙΚΕΣ ΔΟΜΕΣ ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΑ ΟΡΓΑΝΩΤΙΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΣΤΗ ΦΥΣΗ "ΤΗΣ ΠΑΡΟΥΣΑΣ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗΣ ΔΟΜΗΣ ΜΑΣ".


Γιατί θεωρείς δεδομένο ότι στην παρούσα ανθρώπινη δομή μας κυριαρχεί η επταδική δομή στα οργανωτικά συστήματα στη φύση;

Από τέτοιες αστήρικτες παραδοχές θέλω να προφυλάξω όλους μας.Αυτή η ιδέα έχει εμφυσηθεί από τους αποκρυφιστές και είναι ένα μέρος της παγκόσμιας πλάνης ,της μάγια που θα έλεγαν και οι ινδουιστές.Δε μας βοηθάει αλλά μας εμποδίζει στην έρευνά μας το να δεχόμαστε κάτι τέτοιο διότι έτσι στηριζόμαστε σε γνώμες,δικές μας ή άλλων, όχι σε γνώση. Γνώμη είναι κάθε λογική πρόταση ,με τη μαθηματική έννοια, η οποία δεν έχει αποδειχτεί ακόμη ορθή ή εσφαλμένη. Η απόδειξη την κάνει Γνώση, ότι και αν αποδειχτεί,η ορθότητα ή το εσφαλμένο, διότι μετά ξέρεις με βεβαιότητα τι ισχύει ενώ πριν δεν ήξερες. Ο Σωκράτης αυτό ακριβώς έκανε και δίδασκε, την εξέταση των γνωμών ώστε να απελευθερώνεται ο άνθρωπος από αυτές και να τις μετατρέπει σε γνώση.
Τότε αποκτούμε το κίτρινο χρώμα στην αύρα το χρώμα της Γνώσης,αλλιώς τη θολώνουμε όλο και περισσότερο.
Υποθέτω μου επιτρέπεις να βάλω κάτω από το μικροσκόπιο της λογικής ανάλυσης τα ακόλουθα λόγια σου:

quote:
ΣΤΗ ΦΥΣΗ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΠΤΑ ΚΡΥΣΤΑΛΛΙΝΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΖΟΥΝ ΜΟΡΦΕΣ ΚΡΥΣΤΑΛΛΟΠΟΙΗΣΗΣ ΤΩΝ ΟΡΥΚΤΩΝ, ΤΙΣ 7 ΣΤΙΒΑΔΕΣ ΤΟΥ ΑΤΟΜΟΥ, ΤΑ 7 ΓΕΩΛΟΓΙΚΑ ΣΤΡΩΜΑΤΑ ΤΗΣ ΓΗΣ, ΤΑ 7 ΧΡΩΜΑΤΑ, ΤΙΣ 7 ΝΟΤΕΣ, ΤΙΣ 7 ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΤΟΥ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΤΩΝ ΧΗΜΙΚΩΝ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ, ΤΟΥΣ 7 ΑΔΕΝΕΣ (ΑΥΤΟ ΜΕ ΕΠΙΦΥΛΑΞΗ), Κ.Λ.Π.


Ξεκινάς με την αναφορά επταδικοτήτων που υπάρχουν ή φαίνεται να υπάρχουν στη φύση,θωρώντας δεδομένο ότι με κάποιο τρόπο σχετίζονται. Αυτή η σκέψη καλή είναι σαν πρωτη σκέψη όμως δεν είναι γνώση. Δεν εξηγείς πως σχετίζονται και δεν εξετάζεις αν όντως είναι επταδικότητες και του ίδιου είδους επταδικότητες. Επίσης παραλείπεις άλλες ν-αδικότητες(γιατί;)
Ας τις δούμε μία μία.
Σωμφωνώ ότι υπάρχουν 7 συστήματα κρυστάλλωσης και οι στιβάδες των ατόμων (σύμφωνα με ότι γνωρίζουμε)είναι 7 αλλά τι σχέση μπορεί να έχει το ένα με το άλλο; Δε λέω ότι δε μπορεί να έχει αλλά μέχρι να το αποδείξεις εσύ για τον εαυτό σου και εγώ για μένα δεν είναι γνώση αυτό είναι γνώμη.Δε μπορώ να το αποδείξω εγώ σε σενα χωρίς τη δική σου συμμετοχή και δεν πρέπει να σου δώσω την εντύπωση ότι μπορώ να το κάνω αν μου το ζητήσεις.Γιατί σε αφήνω να άγεσαι απο τις γνώμες και όχι από τη γνώση.Μιλάω γενικά πάντα και όχι ειδικά για σένα.
Αλλά και τα 7 συστήματα κρυστάλλωσης είναι 14 και όχι 7!Τα κατέταξαν σε 7 ομάδες ανίσου πλήθος για ευκολία!Αν η ομαδοποίηση γίνει αλλιώς θα έχουμε άλλο πλήθος συστημάτων.
Από τα 14: 1 είναι τετρακλινές,2 μονοκλινή,4 ορθορομβικά,2 τετραγωνικά ,1 ρομβοεδρικό,1 εξαγωνικό και 1 κυβικό.

Και οι στιβάδες ξέρουμε ότι είναι περισσότερες αλλά δεν καταλαμβάνονται από ηλεκτρόνια παρά για σύντομο χρονικό διάστημα όταν δέχονται και επανεκπέμπουν φωτόνια ηλεκτρόνια σε εξωτερικές στιβάδες πχ όταν βρίσκονται μεταξύ δύο πυρήνων κλπ.

Τα 7 γεωλογικά στρώματα είναι 7 σύμφωνα με μια θεωρία πάντα.Γιατί υπάρχουν και εκεί αντικρουόμενες θεωρίες.Δεν ξέρω αν ισχύει αυτή η θεωρία ακόμη.Στον καιρό της Μπλαβάτσκυ μπορεί να ίσχυε,να ήταν πιθανή ή αποδεκτή. Τώρα όμως;Το έχεις ερευνήσει;Αν ναι δώσε μας τα φώτα σου!

Τα χρώματα δεν ορίζονται με κάποιον σαφή τρόπο από τη φύση ως 7! Και μένα μου είχε φανεί παράξενο όταν το διάβασα αυτό αλλά αυτό λένε οι μετρήσεις:δεν υπάρχει συγκεκριμένη οριακή συχνότητα που να ορίζει το όριο του ενός χρώματος από το άλλο! Είναι ένα συνεχές φάσμα συχνοτήτων που ξεπερνά το ορατό, αυτό που μας στέλνει ο Ήλιος.Αυτό που βλέπουμε είναι ένα μέρος των χρωμάτων που στέλνει! Και αν εξετάσεις το πως βλέπουν τα ζώα τότε θα δεις ότι δε βλέπουν γενικά 7 χρώματα ή με τον τρόπο που βλέπουμε εμείς.Ακόμη και μερικοί άνθρωποι βλέπουν περισσότερα χρώματα ,πέρα από τα όρια του ορατού,αλλά και περισσότερες αποχρώσεις στα ορατά. το 7 προήλθε από "την παράδοση" μάλλον και όχι από τη φύση.

Οι 7 νότες (αυτό το έχω ερευνήσει) είναι εντελώς ανθρώπινο κατασκεύασμα και μάλιστα του δυτικού πολιτισμού! Σε άλλους λαούς ,ακόμη και σε μέρη της Ελλάδας υπάρχουν κλίμακες 5 τόνων.Και είναι οι κυρίαρχες ακόμη και σήμερα. ¨η κλίμακες 17 τόνων όπως η αραβική νομίζω. Υπάρχουν και στην ανατολή 7τονες αλλά δεν είναι ο κανόνας.Ο κανόνας είναι οι 5τονες.Το ίδιο ισχύει και για τις μέρες της "εβδομάδας" που ειναι 5μερη στην ανατολή. Και στην αρχαία ελλάδα υπήρχαν 10ήμερα,όχι 7ήμερα.

Οι 7 οικογένειες έχω την εντύπωση ότι είναι 7 μόνο υπό την προυπόθεση ότι τις ομαδοποιούμε με ένα συγκεκριμένο τρόπο (ποιος τον επιλέγει και με τι κριτήρια;)Αλλιώς είναι πολύ περισσότερες.Αλλά και με την κλασσική ομδοποίηση είναι κατ'όνομα μόνο 7 γιατί υπάρχουν και τα ευγενή στοιχεία και μας κάνουν 8 ομάδες!

Και οι αδένες επίσης είναι περισσότεροι από 7!

Και οι πλανήτες που κάποτε πίστευαν ότι είναι 7 αποδείχτηκαν περισσότεροι!

Πως λοιπόν να συνδυαστούν οι 7δικότητες και να αντιστοιχήθούν αφού ούτε 7δικότητες δεν είναι μερικές από αυτές ούτε το νόμο συσχέτισης γνωρίζουμε;

quote:
ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΟΝ ΕΚΦΡΑΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΕΠΤΑΠΛΗ ΣΥΝΘΕΣΗ Ή ΑΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΤΥΠΩΣΟΥΜΕ ΑΛΛΙΩΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟ 7 ΦΟΡΕΙΣ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣ, 7 ΦΥΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΟΥΝ ΣΤΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΤΟΥ ΝΑ ΔΡΑ ΣΤΑ 7 ΚΟΣΜΙΚΑ ΕΠΙΠΕΔΑ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΟ ΝΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΟΝΟ ΑΥΤΑ.

Αν κατάλαβα καλά λές ότι "εφόσον υπάρχουν τόσες επταδικότηταες και η φύση δείχνει να τις προτιμά τουλάχιστον στο ηλιακό μας σύστημα,άρα και η δική μας διαμόρφωση δε μπορεί να μην έχει επταδικό χαρακτήρα και κατ' αναλογία θα είναι επταδική η σύνθεσή μας"

Συμφωνώ ως ένα σημείο με τον τρόπο σκέψης σου αλλά όχι απόλυτα. Κατ΄αρχήν δεν υπάρχει προτίμηση στις 7δες ,κατά τη γνώμη μου, όπως νομίζουμε, αλλά απλώς εμφανίζονται και αυτές όπως και άλλες ν-άδες και σε ίση αναλογία με τις άλλες. Η 7δική μας υπόσταση θα ήταν βέβαιη μόνο αν τα πάντα ήταν εντελώς επταδικά! Αφού δε συμβαίνει αυτό ότι ν-αδες παρατηρούμε θα ισχύουν εν μέρει και σε εμάς αλλά μόνο εν μέρει και μπορεί και καθόλου σε μερικές περιπτώσεις. Αν πχ υπάρχει ένας νόμος για το ζωικό βασίλειο αυτός θα αφορά και εμάς ΚΑΤΑ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΖΩΙΚΟ ΕΑΥΤΟ. Και μόνο τόσο. Δε μπορεί να μας αποκαλύψει τι συβαίνει πιο πάνω. Γιατί να αποκλείεται να υπάρχουν 11 επίπεδα με 5 υποπεδία το καθένα; Ή 13 με 11 υποπεδία το καθένα ή 8 με 6 υποπεδία το καθένα; Μερικοί αποκρφιστές λένε ότι βλέπουν 7δικότητες στα κατώτερα επιπεδα και υποθέτουν και για τα ανώτερα το ίδιο.Κάτι τέτοιο είναι σφάλμα στον τρόπο σκέψης και δυστυχώς αυτό μεταδίδεται μέσω της διδασκαλίας.
Διαβάστε τον εσωτερικό Βουδισμό του Σίννετα και κάντε συγκρίσεις.
Να είστε όλοι καλά


Όλα είναι τέλειαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Satsangi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/12/2004, 22:33:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Satsangi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα,
Είμαι καινούριο μέλος και θα προσπαθήσω να συμετάσχω στη συζήτησή σας.
Τη γνωριμία του εαυτού μας μπορούμε να πετύχουμε με το να εσωστρέψουμε τη προσοχή μας. Η προσοχή είναι η εξωτερική έκφραση του ενσυνείδητου εαυτού μας' της ψυχής μας δηλαδή. Το σώμα μας έχει δέκα ανοίγματα ή πύλες. Η δέκατη πύλη οδηγεί στο Υπερπέραν. Εάν μπορέσουμε να κλείσουμε τις εννέα κατώτερες πύλες του σώματος και να ανοίξουμε τη δέκατη, θα μπορέσουμε να έρθουμε σε επαφή με το ΝΑΑΜ ή Λόγο ή Θείο Φως και Ήχο, που οδηγεί πίσω στην παντοτινή μας κατοικία.

Darshan SinghΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/12/2004, 23:58:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καλως σας βρήκα Zadok και amalia αλλά και όλους τους άλλους. Όσον αφορά το ερώτημα σου Zadok:ναι έχω διαβάσει και τον Κρατύλο και τους περισσότερους από τους διαλόγους του Πλάτωνα και θυμάμαι αρκετά καλά όσα ήταν του άμεσου ενδιάφέροντός, μου όπως συμβαίνει και γενικότερα με ότι ενδιαφέρον διαβάζω.Νομίζω και σεις θα το έχετε παρατηρήσει να σας συμβαίνει. Όσον αφορά τα βιβλία των θεοσοφιστών νομίζω ότι τα περισσότερα κυκλοφορούν και στην Ελλάδα πλέον οποότε με σχετικά μικρό κόστος μέσα σε ένα δύο μήνες μπορεί κανείς ακόμη και αν εργάζεται να επιβεβαιώσει αυτά που γράφω. Προτείνω από τα θεοσοφικά του Τζιναραγιαντάσα το βιβλίο "η απόκρυφη εξέλιξη της ανθωπότητας" του Σίννετ αυτό που έχω πει και του Ληντμπήτερ τα "Αόρατα σώματα του Ανθρώπου" ,"Διδάσκαλοι και ατραπός".Επίσης της Μπεζάντ τα γνωστά 2 "Η επταπλής σύσταση του ανθρώπου" και "Τα 7 σώματα του ανθρώπου". Αν τα βάλετε κάτω και αρχίσετε να τα συγκρίνετε μεταξύ τους και με εκείνα της Μπλαβάτσκυ θα διαπιστώσετε ΄'οτι δεν υπάρχει ομοφωνία ούτε στις ονομασίες και τις ιδιότητες των 7 ακτίνων, ούτε στα σώματα, ούτε στις αντιστοιχίες με χρώματα κλπ. Και αν προχωρήσετε και σε σύγκριση με το Γκουρτζίεφ , με άλλους αποκρυφιστές ή με τα αρχαία κείμενα θα δείτε ακόμη μεγαλύτερες διαφορές. Το αφήνω αυτό σαν θέμα συζήτησης για το μέλλον όταν θα το έχετε πράξει εν μέρει για να μιλάμε συγκεκριμένα γιατί είναι πολύ μεγάλο το θέμα και δε θα ήθελα να μιλάμε αόριστα.

Γειά σου, filosofos3!

Χρόνια Καλά για όλους!

Αγαπητέ μου, ξεκινώ λίγο πιο πίσω τις αναφορές σου.
Χαίρομαι που έχουμε διαβάσει πάνω - κάτω τα ίδια βιβλία, όμως δεν έχω την ίδια αίσθηση μ' εσένα.
Ίσως γιατί τα έχω αναγνώσει με μία διάθεση περισσότερο ευρύτερης αίσθησης και όχι αυτολεξεί αντίληψης.

Το γεγονός π.χ. ότι υπάρχουν διαφοροποιήσεις σε ορολογίες και ταξινομήσεις, δεν το βρίσκω άξιον περιεργίας, αλλά αντιθέτως άκρως φυσιολογικό.
Τα άτομα τα οποία μας χάρισαν κομμάτια των εσω-εξερευνήσεών τους δεν έχουν και δε θα 'πρεπε να έχουν ουδεμία υποχρέωση να είναι συνεπείς ως προς οτιδήποτε.
Θεωρώ ότι ο γνήσιος αναζητητής στην τελική πρέπει και οφείλει να είναι ελεύθερος ακόμα και να αυτοαναιρείται.

quote:
Ακόμη και ο Ληντμπήτερ,που τον θεωρούνε μυημένο , έγινε βουδδιστής και ζητούσε να μυηθεί όπως ο απλός βουδιστής μοναχός!Και μυήθηκε κανονικά και έγινε και βουδιστής και ήταν και Αγγλικανός ιερέας! Σπάνια ερίπτωση.Αλλά δεν τα λένε αυτά,αλλά και άλλα χειρότερα,οι διάδοχοί τους για να μη χαλάσουν την εικόνα του δασκάλου.

Μάλλον έχουμε μπερδέψει τους όρους "μυημένος" και "σοφός".
Θα θυμίσω εδώ το γνωστό παράδειγμα με τον Γκάντι:

Ο Μαχάτμα Γκάντι, λιτός και πειθαρχημένος, όταν ρωτήθηκε από μία Ινδή πώς θα μπορέσει ο γιος της να περιορίσει την κατανάλωση ζάχαρης και γλυκών, της ζήτησε προθεσμία μίας εβδομάδας. Απορημένη η Ινδή, που ο σοφός Γκάντι δεν της είχε απαντήσει άμεσα, επανήλθε την επόμενη εβδομάδα και τότε εκείνος της εξήγησε, ότι όταν τον πρωτοεπισκέφθηκε, η διατροφή του περιελάμβανε ζάχαρη και γλυκά και ότι δε θα ήταν σωστό να συμβουλέψει κάποιον πώς να αυτοπειθαρχήσει, χωρίς να έχει επιβάλλει πρώτα στον εαυτό του τον ανάλογο περιορισμό και έτσι ζήτησε ένα εύλογο χρονικό διάστημα ως περίοδο δοκιμασίας.

Σχετικά με τα επταδικά συστήματα τώρα:

Το γεγονός ότι στη μουσική έχει προτιμηθεί το 7δικό σύστημα φθόγγων έχει μία βαθύτατη κραδασμική σημασία χωρίς αυτό να σημαίνει ότι υποτιμάται οποιοδήποτε άλλο σύστημα.
Εξάλλου το μουσικό αποτέλεσμα δεν αλλάζει.
Ξεκίνησα από το παράδειγμα αυτό, αφού μου είναι το πιο οικείο επίσης και γιατί μέσα από τα οικεία μας πράγματα, πιστεύω ότι μπορούμε ν' ανακαλύψουμε την αλήθεια του κόσμου...

Ως εκ τούτου (και προσπαθώντας να είμαι σαφής αλλά ουχί μακροσκελής), σημασία δεν έχει ο αριθμός, αλλά τί αυτός υποκρύπτει.

quote:
Και οι πλανήτες που κάποτε πίστευαν ότι είναι 7 αποδείχτηκαν περισσότεροι!

Μα ειλικρινά, νομίζεις ότι δεν ήξεραν ότι ήταν περισσότεροι από 7;

----

Θα συμφωνήσω ότι πρέπει να μη θεωρούμε τίποτε δεδομένο και ν' αναζητούμε εκ του μηδενός.
Όμως, ας μη βιαζόμαστε επίσης, να εκφέρουμε κάπως απόλυτη άποψη για τέτοια ζητήματα...

.
.


3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 26/12/2004 00:07:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

filosofos3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
588 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2004, 01:17:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Ζάντοκ
συμφωνώ γενικά με όσα είπες ομως διαφωνώ σε κάποια σημεία ζωτικής σημασίας.

1ο)

quote:

Τα άτομα τα οποία μας χάρισαν κομμάτια των εσω-εξερευνήσεών τους δεν έχουν και δε θα 'πρεπε να έχουν ουδεμία υποχρέωση να είναι συνεπείς ως προς οτιδήποτε.

Θα συμφωνούσα αν το έκαναν αυτό φανερό και σαφές δηλώνοντάς το και όχι όταν κρύβονται πίσω από τη μια ή την άλλη ορολογία την οποία προσπαθούν να κόψουν και να ράψουν ,κυριολεκτικά ,στα μέτρα τους. Η έσω εξερευνήσεις οποιουδήποτε δε θα πρέπει να γίνονται εμπόδιο για τους μεταγενέστερους.
Γιαυτό συμφωνώ απόλυτα με το :
quote:

Θεωρώ ότι ο γνήσιος αναζητητής στην τελική πρέπει και οφείλει να είναι ελεύθερος ακόμα και να αυτοαναιρείται.

αν αυτό αφορά θέματα και απόψεις τα οποόι δεν έχει προβάλλει δημόσια ή τα έχει προβάλλει ως προσωπικές του ιδέες και δεν υποβάλλιε την ιδέα μιας γενικότερης ισχύος. Αλλιώς διαφωνώ κάθετα με την αυτοαναίρεση που δεν δηλώνεται (πχ Ουσπένσκυ στο τέλος της ζωής του)

2ο)Δεν ξέρω ποιον όρο θα διάλεγες για το Ληντμπήτερ πάντως εγώ θα τον έλεγα μυημένο σε κάποια μυστήρια όχι όμως και σοφό σε αντίθεση με τον Γκάντι. Ένας σοφός ακόμη και αν δεν έχει μυηθεί από άνθρωπο μπορεί να μυηθεί από την ίδια τη φύση/σύμπαν/θεό στα μυστήρια εκείνα που δεν έχει μυηθεί. Η ανθρώπινη μύηση δεν εξασφαλίζει τη σοφία. Διευκρίνησε πως εννοείς τους δύο αυτούς όρους αν θέλεις.

3ο)

quote:

Το γεγονός ότι στη μουσική έχει προτιμηθεί το 7δικό σύστημα φθόγγων έχει μία βαθύτατη κραδασμική σημασία χωρίς αυτό να σημαίνει ότι υποτιμάται οποιοδήποτε άλλο σύστημα.
Εξάλλου το μουσικό αποτέλεσμα δεν αλλάζει.

Εδώ θα διαφωνήσω γιατί ξεκινάς από λαθασμένη αφετηρία:ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΕΝΙΚΑ ΠΡΟΤΙΜΗΘΕΊ ΤΟ ΕΠΤΑΔΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ. Απλά στη δυτική μουσική μόνο ισχύει αυτό και δεν έχει καμμιά κραδασμική σημασία ,κατά τη γνώμη μου, αν γίνεται χρήση του χωρίς γνώση των μυστικών του ήχου. Προέκυψε σαν ιστορικό/ιδεολογικό κατάλοιπο από κάποιες μουσικές κλίμακες και έμεινε. Η επτάδα των φθόγγων της δυτικής κλίμακας καμμιά σχέση δεν έχει με εκείνη του Πλάτωνα και εκείνη του Πυθαγόρα.
Το μουσικό αποτέλεσμα ΔΕΝ ΕΊΝΑΙ ΙΔΙΟ αν τα κομμάτια εκτελεστούν σε αρχαιοελληνικές κλίμακες ή σε συγκερασμένη ,δυτική , σημερινή ή σε πεντάτονη. Εραύνησε για την εκτέλεση αρχαιοελληνικών κομματιών με σύχρονη κλίμακα καιμμε την αρχαίες που έγινε στους Δελφούς πριν αρκετά χρόνια όπου αποδείχτηκε δημόσια κάτι που οι μουσικοί ήξεραν ήδη:ότι δεν είναι ίδιο το μουσικό αποτέλεσμα.
(Κατά σύμπτωση ακούω τη "μυθωδία" αυτή τη στιγμή από την τηλεόραση)

4ο)

quote:
Ως εκ τούτου (και προσπαθώντας να είμαι σαφής αλλά ουχί μακροσκελής), σημασία δεν έχει ο αριθμός, αλλά τί αυτός υποκρύπτει.


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Και οι πλανήτες που κάποτε πίστευαν ότι είναι 7 αποδείχτηκαν περισσότεροι!
--------------------------------------------------------------------------------


Μα ειλικρινά, νομίζεις ότι δεν ήξεραν ότι ήταν περισσότεροι από 7;


Αυτό αν το ήξεραν το ήξεραν πολύ λίγοι (δεν έχω διαβάσει τα βιβλία του Σίτσιν αλλά ξέρω γενικάτι υποστηρίζει) ακόμη και εντός των ιερατείων. Οι άνθρωποι που αυτοσχεδίασαν πάνω στις αντιστοιχίες και άφησαν κατάλοιπο τις αστρολογικές και συμβολικές αντιστοιχίες δεν είχαν ιδέα για πλανήτες πέρα από τον Κρόνο και μάλιστα επαναλάμβαναν ότι δε μπορεί να υπάρχει πλανήτης πέρα από τον Κρόνο. Νόμιζαν ότι κλείνει κάποιος μυστικός κύκλος που και οι ίδιοι δε γνώριζαν σε τι οφείλεται. Απλά επαναλάμβαναν στερεότυπα την παράδοση, όπως κάνει ο περισσότερος κόσμος στις πίστεις/θρησκείες.
Δες τα κείμενα του Πτολεμαίου καθώς και εκείνα των Ινδικών Γραφών (Σρίμαντ Μπαγκαβάταμ,Μπριχάτ τζατάκα, κ.α.) που αναφέρονται στους πλανήτες και τα άστρα και τη δομή του σύμπαντος. Μια από τις πιο Ιερες Γραφές των των Ινδών ,η Σριμαντ Μπαγκαβάταμ, δε λέει τίποτε για περισσότερους πλανήτες και όχι μόνο αυτό αλλά είναι και τελείως λανθασμένες οι αποστάσεις που δίνει των πλανητών!!!
[size=6]ΤΟ ΕΙΠΕ ΚΑΜΜΙΑ ΜΠΛΑΒΑΤΣΚΥ ΠΟΤΕ ΑΥΤΟ;
[size=6]
Το ίδιο βέβαια ισχύει και για τις αποστάσεις που θεωρούσαν και οι άλληνες σοφοί και αστρονομοι/αστρολογοι και ο Πυθαγόρας και ο Πλάτωνας (στο Τίμαιο)
Δεν έχει νόημα λοιπόν να προσπαθούμε από τη μια να βρούμε την αλήθεια και από την άλλη να είμαστε εμείς που την απομακρύνουμε με τις αυθαίρετες παραδοχές μας και τις μυθοποιήσεις των αρχαίων σοφών ή φιλοσόφων/ερευνητών.

Τί υποκρύπτει ο αριθμός 7 και έπρεπε να λένε ότι οι πλανήτες ή οι νότες είναι 7 ενώ ήξεραν ότι δεν είναι; Μήπως το "μυστήριο" ή την "αρμονία"; Τις 7 "ακτίνες" που ούτε και οι θεόσοφοι δε συμφωνούσαν μεταξύ στο τί είναι και δίνανε αντιστοιχίες αλλα αντ' άλλων; Σύγκρινε Μπλαβάτσκυ-Ληντμπήτερ-Μπέιλυ-Φόρτσιουν-Λίο και θα δεις τι εννοώ.

Απλά είχαν άγνοια ,κατά τη γνώμη μου που τη διαμόρφωσα μετά από πολλή έρευνα, των νόμων του σύμπαντος και προσπαθούσαν να βρούν μοντέλα περιγραφής τους ,αποτυχημένα πολλές φορές. Σήμερα αντί να δούμε τι σωστό έχει να μας δώσει η σκέψη των τότε ανθρώπων, και εννοώ τη μεθοδολογία και τη φιλοσοφική έρευνα, αναπαράγουμε και τα λάθη που έκαναν και κείνοι από ανυπαρξία δεδομένων ή έλλειψή τους, επειδή τους μυθοποιήσανε ο Α και ο Β αποκρυφιστής, που δεν είχαν βασικές γνώσεις πολλές φορές στο χώρο των θετικών επιστημών.

Να είσατε όλοι καλά και να ερευνάτε χωρίς αυθαίρετες ,θρησκευτικού τύπου, παραδοχές.


Όλα είναι τέλειαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2004, 02:37:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπητή Ζάντοκ
συμφωνώ γενικά με όσα είπες ομως διαφωνώ σε κάποια σημεία ζωτικής σημασίας.

Χαίρομαι, διότι η διαφωνία θα ερεθίσει το νου μας...

quote:
Θα συμφωνούσα αν το έκαναν αυτό φανερό και σαφές δηλώνοντάς το και όχι όταν κρύβονται πίσω από τη μια ή την άλλη ορολογία την οποία προσπαθούν να κόψουν και να ράψουν ,κυριολεκτικά ,στα μέτρα τους.

Αγαπητέ μου, νομίζω ότι κρίνεις αρκετά υποκειμενικά.

Με αυτό εννοώ ότι δεν μπορείς να γνωρίζεις (όπως και κανένας μας εξάλλου) αν τα εκάστοτε κοινωνικά δεδομένα επέβαλλαν σε κάποιους από αυτούς συγκεκριμένες συμπεριφορές ή μυστικότητα.
Αν λάβουμε δε υπ' όψιν τον παράγοντα μυστικότητα και αναλογιστούμε το πόσο λίγοι (σχετικά) γνώριζαν κάποια στοιχεία τότε, τα οποία εύκολα στη σημερινή εποχή προσεγγίζουμε, μπορούμε να εικάσουμε πολλά...
Π.χ. δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι ότι τα στοιχεία τα οποία έχουμε, αυτό το "εξωτερικό" τους ένδυμα, αντιπροσωπεύει πραγματικά το "εσωτερικό" τους κι ότι κάποια στιγμή στη ζωή τους ενώπιον κάποιου έμπιστου φίλου δεν είχαν διατυπώσει άλλους συλλογισμούς, οι οποίοι δεν ήταν να κοινοποιηθούν...

Τα βιβλία είναι το ερέθισμα, από κει και πέρα όλοι οφείλουμε να ερευνούμε με άλλα μέσα...

quote:
Η έσω εξερευνήσεις οποιουδήποτε δε θα πρέπει να γίνονται εμπόδιο για τους μεταγενέστερους.

Εδώ καλέ μου, αυτοαναιρείσαι εσύ νομίζω.
Αν δέχεσαι ότι ο σωστός αναζητητής πρέπει να ξεκινά εκ του μηδενός (όσο αυτό είναι δυνατό), δε θα πρέπει να σε ανησυχεί κάτι τέτοιο.

quote:
Αλλιώς διαφωνώ κάθετα με την αυτοαναίρεση που δεν δηλώνεται (πχ Ουσπένσκυ στο τέλος της ζωής του)

Από πότε αγαπητέ μου, η εσωτερική αναζήτηση έγινε μία δημόσια εικόνα;

quote:
Ένας σοφός ακόμη και αν δεν έχει μυηθεί από άνθρωπο μπορεί να μυηθεί από την ίδια τη φύση/σύμπαν/θεό στα μυστήρια εκείνα που δεν έχει μυηθεί. Η ανθρώπινη μύηση δεν εξασφαλίζει τη σοφία.

Η μύηση δεν είναι ποτέ ανθρώπινη υπόθεση.

Όλοι οι πραγματικά μυημένοι έχουν χριστεί από ανώτερα πεδία.
Ως διεύρυνση συνειδησιακή δεν είναι αποτέλεσμα μίας κοσμικής διαδικασίας, αν και αυτή μπορεί να αποτελεί το έρισμά της.

quote:
(...) ξεκινάς από λαθασμένη αφετηρία:ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΕΝΙΚΑ ΠΡΟΤΙΜΗΘΕΊ ΤΟ ΕΠΤΑΔΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ.

Συγγνώμη, αλλά είναι ευρέως γνωστό ότι το επταδικό σύστημα χρησιμοποιείται στο 99.9% της παγκόσμιας μουσικής παραγωγής.
Έχεις αντίθετη γνώμη;

quote:
Απλά στη δυτική μουσική μόνο ισχύει αυτό και δεν έχει καμμιά κραδασμική σημασία ,κατά τη γνώμη μου, αν γίνεται χρήση του χωρίς γνώση των μυστικών του ήχου.

Αυτό το οποίο υποψιάζομαι ότι αποκαλείς δυτική μουσική, είναι ότι ακούει σχεδόν όλος ο πλανήτης ή κάνω λάθος και εδώ;

Επίσης, επειδή το αντικείμενο στο οποίο αναφέρεσαι άπτεται αποκλειστικά της ειδικότητός μου εδώ και 30 συναπτά έτη, θα ήθελα να επισημάνω ότι δεν υπάρχει ήχος χωρίς κραδασμική αξία με την κατάλληλη πάντα χρήση.

quote:
Προέκυψε σαν ιστορικό/ιδεολογικό κατάλοιπο από κάποιες μουσικές κλίμακες και έμεινε.

Ποιό προέκυψε ως κατάλοιπο; Δε σε καταλαβαίνω εδώ.

quote:
Η επτάδα των φθόγγων της δυτικής κλίμακας καμμιά σχέση δεν έχει με εκείνη του Πλάτωνα και εκείνη του Πυθαγόρα.

Μα δεν προσπάθησε ποτέ να έχει πραγματικά σχέση. Άλλος ήταν ο ρόλος. Σημαίνει κάτι αυτό;

quote:
Το μουσικό αποτέλεσμα ΔΕΝ ΕΊΝΑΙ ΙΔΙΟ αν τα κομμάτια εκτελεστούν σε αρχαιοελληνικές κλίμακες ή σε συγκερασμένη ,δυτική , σημερινή ή σε πεντάτονη.

Εξαρτάται απ' τα κομμάτια.

Ενημερωτικά: η "δυτική" μουσική έγινε συγκερασμένη μετά τον Μότσαρτ. Εκτός από το πιάνο, τα περισσότερα μουσικά όργανα "δυτικής" προέλευσης δεν είναι συγκερασμένα.
Αυτό σημαίνει ότι εξαρτάται από εμάς τί θα επιλέξουμε να παίξουμε.

Προσωπικά, με το βιολί μου έχω κάνει πολλά πειράματα...

quote:
Αυτό αν το ήξεραν το ήξεραν πολύ λίγοι

Αυτό όμως είναι όλο το ζουμί...

Αγαπητέ μου filosofos3, πολύ φοβάμαι ότι μπαίνουμε σε πολύ βαθιά νερά κι ελπίζω ότι αμφότεροι ξέρουμε πολύ καλό κολύμπι.

Οι πραγματικοί αστρολόγοι ήξεραν πολύ καλά ότι οι πλανήτες δεν ήταν μόνον 7, αφού τα ζώδια ήταν 12.
Όμως, αυτόν τον προβληματισμό δεν τον γνώριζαν πολλοί.

Τα μυστικιστικά βιβλία της αρχαιότητας είχαν κάποια "λάθη" εσκεμμένα κατά την άποψή μου, για τα εξωτερικά μάτια, γιατί δεν τους απασχολούσε η επιστημονική αλήθεια όπως την εννοούμε σήμερα, αλλά προσπαθούσαν να συμβολίσουν σημαντικές αλήθειες για την ανθρώπινη ψυχή.

Το ζήτημα καλέ μου, είναι: ποιά αλήθεια ψάχνουμε...

Να 'σαι καλά και θα επικροτήσω την τελευταία σου προτροπή:

quote:
(...) να ερευνάτε χωρίς αυθαίρετες ,θρησκευτικού τύπου, παραδοχές

.
.


3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 26/12/2004 02:42:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

filosofos3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
588 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2004, 14:35:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η μύηση δεν είναι ποτέ ανθρώπινη υπόθεση.

Όλοι οι πραγματικά μυημένοι έχουν χριστεί από ανώτερα πεδία.



Συμφωνώ απόλυτα! Αλλά πως θα ξέρει ο εξωτρικόα παρατηρητής/μαθητής/αγνοών αν το πρόσωπο που έχει απέναντί του έχει όντως μυηθεί όπως λέει;Δε μπορεί να το ξέρει. Εδώ φάινεται και η υπευθυνότητα του "δασκάλου". Αν νοιάζεται για τους συνανθρώπους του και δημοσίως παίξει το ρόλο αυτό,οφειλει τη μεταβολή των απόψεών του να τη γνωστοποιήσει.Διότι ελάχιστοι ξεκινούν την έρευνά τους από το μηδέν. Οι περισσότεροι ενεργούν όπως οι πιστοί των θρησκειών. Απλά έχουν αλλάξει "δόγμα" δεν έχουν ξεφύγει από τη δογματική σκέψη.

Όσον αφορά τη μουσική και τις κλίμακες...
ορισμένα όργανα όντως δε μπορούν από κατασκευής να είναι συγκερασμένα (πχ βιολί,κρουστά,για τα πνευστά δεν ξέρω) όμως οι κιθάρες και τα πιάνα είναι.Το σημαντικό είναι ότι οι τονικές αξίες, για να χρησιμοποιήσω τη σωστή έκφραση, αλλιώνονται με το συγκερασμένο, οπότε όπως έγραψες αφού κάθε ήχος έχει την κραδασμική του αξία επηρρεάζει σαφώς το μουσικό αποτέλεσμα/αίσθηση η εκτέλεση ενός κομματιού με τη μιά ή την άλλη κλίμακα,πεντάτονη επτάτονη ή συγκερασμένη. ξέρω ότι μπορέι να υπάρξουν κομμάτια που να ακούγωνται το ίδιο μεταξύ επτάτονης-πεντάτονης (αν έχουν γραφεί σε πεντάτονη κυρίως) αλλά δεν ισχύει γενικά αυτό ούτε και για συγκερασμενες-μη συγκερασμένες.
Το 99,9% αφορά Ευρώπη και Αμερική, (δίσκους και cd's) αλλά όχι και ανθρώπινο πληθυσμό, γιατί δεν υπολογίζεις καθόλου τις παραδοσιακές μουσικές Κίνας, Ινδίας,Μέσης Αντολής, Αφρικής και Ευρώπης και Αμερικής που συνεχίζουν να υπάρχουν και να εκτελούνται άνευ δισκογραφίας και cd. Μήπως δεν είναι άνθρωποι αυτοί; Μήπως δεν επειδρούν με τη σκέψη τους και τις ακτινοβολίες τους στη διαμόρφωση των λεπτότερων σωμάτων του πλανήτη μας;

Και δε νομίζω να είναι η μειοψηφία όλοι αυτοί (Κίνα ,Ινδία,Αφρική κλπ) !

Ακόμη και εδώ στην Ελλάδα η παραδοσιακή μουσική είναι σε μεγάλο βαθμό πεντατονική (υπάρχει και σχετικός δίσκος της Ελένης Δήμου)
Η ιδέα ότι οι νότες είναι 7 προέρχεται από παλιά (δες και κατατομή κανόνος του Ευκλειδη) αλλά κανείς δεν ξερει ΓΙΑΤΙ πρέπει να είναι 7!
Αυτή η ιδέα είναι το κατάλοιπο στο οποίο αναφέρομαι.

quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Η επτάδα των φθόγγων της δυτικής κλίμακας καμμιά σχέση δεν έχει με εκείνη του Πλάτωνα και εκείνη του Πυθαγόρα.
--------------------------------------------------------------------------------


Μα δεν προσπάθησε ποτέ να έχει πραγματικά σχέση. Άλλος ήταν ο ρόλος. Σημαίνει κάτι αυτό;


θεώρησα ότι είναι φανερό ότι δεν αναφέρομαι στην ΟΝΟΜΑΣΙΑ των φθόγγων αλλά ΣΤΙΣ ΤΟΝΙΚΈΣ ΑΞΙΕΣ. Αν δεν ήταν σαφές το διορθώνω. Αν κάθε ήχος όπως λες έχει τη δική του καδασμική αξία,και συμφωνώ σε αυτό, δε μπορεί να αλλάξει η τονική αξία ούτε μιας νότας σε κάποια κίμακα χωρίς επιπτώσεις!

quote:
Άλλος ήταν ο ρόλος.

Ποιος ήταν ο ρόλος; Κάποιος αρχαίος κριτής μιας επειτροπής που θα έκρινε μουσικούς αγώνες είπε σε ένα μουσικό που επειχείρησε να εισάγει επιπλέον χορδές/τόνους στη λύρα:΄"από ποιο μέρος θέλεις να κόψω τις επιπλέον χορδές;" και δεν του επιτ΄ρεψανε την καινοτομία!
Δες ξανά στην "Πολιτεία" και στους άλλους διαλόγους του Πλάτωνα που αναφέρονται στη μουσική, πόσο μεγάλη σημασία δίνανε στις κλίμακες

Όσον αφορά την απόκρυψη των μυστηρίων, μια έννοια πολύ παρεξηγημένη...λες

quote:
Τα μυστικιστικά βιβλία της αρχαιότητας είχαν κάποια "λάθη" εσκεμμένα κατά την άποψή μου, για τα εξωτερικά μάτια, γιατί δεν τους απασχολούσε η επιστημονική αλήθεια όπως την εννοούμε σήμερα, αλλά προσπαθούσαν να συμβολίσουν σημαντικές αλήθειες για την ανθρώπινη ψυχή.


Αυτοαντιφάσκεις νομίζω εδώ ! Ο συμβολισμός αληθειών δε μπορεί να γίνει με ψευδείς πληροφορίες ,εικόνες ή σύμβολα που δεν είναι ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΆ ΟΡΘΆ σύμφωνα με τη γνώση της εποχής.
Έχω βρει πολλά λάθη σε θεωρίες αρχαίες ή μεσαιωνικές αλλά, τουλάχιστον στους αρχαίους δεν είδα κανένα λάθος που να θεωρώ σκόπιμο.

Μπορείς να φέρεις μερικά παραγείγματα (έστω και λίγα) που να δείχνουν κάτι τέτοιο;

Δες τι λέιε ο Πλάτωνας (ο Σωκράτης μάλλον) στην "Πολιτεία" για τους ποιητές και μυθογράφους. Αν σκέφτονταν να τους περιορίσουν προκειμένου ακόμη και αλήθειες που είχαν συμβολικό χαρακτηρα να μην διαδίδονται ως μύθοι και παρανοούνται από τους αγνοούντες, ήταν δυνατό ποτέ να δεχτούν την απόκρυψη της αλήθειας την οποία θεωρούσαν κακό, με τη διάδοση ψευδών διδασκαλιών;
Κάτι τέτοιο είναι και τώρα και πάντα ΕΓΚΛΗΜΑ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ και όποιος το διαπράττει είναι εγκληματιας κατά της ανθρωπότητας. Οι γνήσιοι μύστες δεν κρύβουν τίποτε αλλά και δεν αποκαλύπτουν τίποτε. Εκφράζουν την αλήθεια με τέτοιο τρόπο που να είναι από κάθε δυνατή άποψη, και επιστημονική, ορθά εκπεφρασμένη και προσιτή σε όποιον έχει δυνατότητα ανώτερης (ας πω μαθηματικής/λογικής) νόησης.
Αν δεν έχουν αυτή τη δυνατότητα οι μύστες στην παρουσίαση της αλήθειας ,κάνουν το καλύτερο, αλλά δεν παραπλανούν με λανθασμένες πληροφορίες ΣΚΟΠΙΜΑ.Κάτι τέτοιο αποτελεί πνευματική διαστροφή! ΣΙΩΠΟΥΝ αν ο μαθητής δεν είναι έτοιμος αλλά δεν παραπλανούν.
Η ΣΚΟΠΙΜΗ παραπλάνηση είναι εφεύρημα σχετικά προσφατο,ΔΕΝ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ ΣΤΙΣ ΜΕΓΑΛΕΣ ΠΑΡΑΔΟΣΕΙΣ και χρήσιμο μόνο στη συγκάλυψη της ΑΓΝΟΙΑΣ που είχαν μερικοί υποτιθέμενοι μυημένοι, νέων συστημάτων(πχ τεκτονισμός, θεοσοφία) , για ότι τους ξεπερνούσε.
Οι κοινωνικές συνθήκες δε μπορούν να σε αναγκάσουν να πεις ψέμματα σε διδασκαλία αλλα το πολύ να σιωπήσεις."Ακόμη και αν σου πω το μεαλύτερο μυστικό ενώπιον όλων κανέις δε θα το καταλάβει" έλεγε κάποιος σούφι. Και είχε δίκιο. Τα μυητικά μυστικά δε χρειάζεται να τα προστατεύσουμε εμείς. Προστατεύονται μόνα τους από τη φύση τους γιατί είναι δυσνόητα και χρειάζονται κάποιο υπόβαθρο λογικής ικανότητας και γνώσεων. Τά άλλα ,τα ανθρώπινα, είναι άνευ σημασίας και αξίας για να χρειαστεί κανείς να ψευσθεί για χάρη τους.

Όσον αφορά τους πλανήτες που υποτίθεται ότι γνώριζαν οι πραγματικοί αστρολόγοι ότι ήταν περισσότεροι από 7

quote:
Οι πραγματικοί αστρολόγοι ήξεραν πολύ καλά ότι οι πλανήτες δεν ήταν μόνον 7, αφού τα ζώδια ήταν 12.
Όμως, αυτόν τον προβληματισμό δεν τον γνώριζαν πολλοί.



διαφωνώ με το συσχετισμό ζωδίων-πλανητών που κάνεις υποβάλλοντας την ιδέα ότι ήξεραν πως είναι 12 ,όσοι και τα ζώδια.
Καμμία σχέση δεν υπάρχει από τη φύση μεταξύ ζωδίων πλανητών με την έννοια της κυριαρχίας που είναι γνωστή σήμερα (πχ Άρης ->Κριός και Σκορπίός κλπ)
Σύγκρινε τις αστρολογίες διαφορετικών μερών του κόσμου και θα δεις ότι υπάρχουν καραυγαλέες αντιφάσεις. Πχ κινέζικες αντιστοιχίες, δυτικές(χαλδαϊκές),αιγυπτιακές και των φυλών της Αμερικής που δεν είχαν καν το ζωδιακό που γνωρίζουμε με τα 12 ζώδια.Αν επιπλέον μελετήσεις και την ιστορία θα δείς ότι και στον ίδιο χώρο μπορείς να βρείς μεγάλες αντιθέσεις για το ίδιο θέμα,όπως στην Κίνα και στη Ινδία για παράδειγμα όπου υπήρχαν τελείως αντίθετες απόψεις μεταξύ τνω αστρολόγων.
Οπότε ας μη μυθοποιούμε κανέναν άνθρωπο ή υπεράνθρωπο.

Με ενδιαφέρει πολύ να μου δώσεις μερικά παραδείγματα διδασκαλιών ΣΚΟΠΙΜΩΣ ΕΣΦΑΛΜΕΝΩΝ από τους αρχαίους,για παραπλάνηση των ερευνητών.

Να είσαι καλά

Όλα είναι τέλειαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2004, 16:12:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αλλά πως θα ξέρει ο εξωτρικόα παρατηρητής/μαθητής/αγνοών αν το πρόσωπο που έχει απέναντί του έχει όντως μυηθεί όπως λέει;Δε μπορεί να το ξέρει.

Αν κάτι δε δείχνει τί είναι, τότε απλά δεν υπάρχει.

quote:
Αν νοιάζεται για τους συνανθρώπους του και δημοσίως παίξει το ρόλο αυτό,οφειλει τη μεταβολή των απόψεών του να τη γνωστοποιήσει.

Ας μη λαϊκίζουμε τόσο...

quote:
ορισμένα όργανα όντως δε μπορούν από κατασκευής να είναι συγκερασμένα (πχ βιολί,κρουστά,για τα πνευστά δεν ξέρω) όμως οι κιθάρες και τα πιάνα είναι. Το σημαντικό είναι ότι οι τονικές αξίες, για να χρησιμοποιήσω τη σωστή έκφραση, αλλιώνονται με το συγκερασμένο, οπότε όπως έγραψες αφού κάθε ήχος έχει την κραδασμική του αξία επηρρεάζει σαφώς το μουσικό αποτέλεσμα/αίσθηση η εκτέλεση ενός κομματιού με τη μιά ή την άλλη κλίμακα,πεντάτονη επτάτονη ή συγκερασμένη.

Αγαπητέ μου, δεν ξέρω τί εμπειρία έχεις από μουσική, αλλά μάλλον έχεις μία τεράστια σύγχιση ορολογιών.

Στην ουσία κανένα μουσικό όργανο δεν είναι συγκερασμένο.
Χαρακτήρισα το πιάνο έτσι, διότι είναι το μόνο, το οποίο χρειάζεται ειδική προεργασία για να αλλάξουν οι συσχετισμοί των παραγόμενων φθόγγων.
Όλα τα υπόλοιπα μουσικά όργανα, είναι τελείως ελεύθερα στον εκτελεστή και εκείνος επιλέγει τον "δρόμο" τον οποίο ακολουθεί στο παίξιμό του.

Η κιθάρα ως έγχορδο δεν είναι φυσικά συγκερασμένο όργανο. Μην μπερδεύεσαι από το γεγονός ότι έχει τάστα. Αυτά τοποθετήθηκαν για λόγους ευκολίας.

Θα φέρω ένα παράδειγμα, για να βοηθήσω όσους πιθανά διαβάζουν και γιατί ο όρος "τονική αξία" δεν είναι σωστός:

Το Ρε δίεση με το Μι ύφεση για έναν πιανίστα είναι ταυτοφωνία.
Για έναν βιολιστή δεν είναι.

Ο συγκερασμός είναι η τεχνική εκείνη που επιτρέπει σε έναν π.χ. πιανίστα και έναν βιολιστή να παίξουν μαζί και να συνηχούν αρμονικά παρά τις τεχνικές διαφορές στα όργανά τους.

Έτσι απλά.

Τώρα, όσον αφορά στην παραδοσιακή μουσική, αυτή παίζεται ανάλογα...

Η επτάτονη διαβάθμιση είναι η πιο πρακτική, δίνει το πιο πλούσιο αποτέλεσμα και είναι αρκετά εύπλαστη.
Αν δεν ήταν έτσι, να είσαι σίγουρος ότι η παγκόσμια μουσική παραγωγή θα είχε στραφεί σε άλλες.

Σχετικά με το συμβολισμό τώρα:

Επειδή μία έννοια έχει πολλές σημασίες και όσο ο άνθρωπος διευρύνει το νου του ανακαλύπτει κι άλλες, δε σημαίνει ότι κάποιος είπε ψέμματα στο παρελθόν. Νομίζω ότι με παρανόησες.

quote:
Οι γνήσιοι μύστες δεν κρύβουν τίποτε αλλά και δεν αποκαλύπτουν τίποτε. Εκφράζουν την αλήθεια με τέτοιο τρόπο που να είναι από κάθε δυνατή άποψη, και επιστημονική, ορθά εκπεφρασμένη και προσιτή σε όποιον έχει δυνατότητα ανώτερης (ας πω μαθηματικής/λογικής) νόησης.

Μύστης και μαθηματική λογική ... Χμμμ...

Στη θέση σου δε θα έβαζα τέτοια στεγανά.
Εν πάσει περιπτώσει, γενικά έτσι είναι τα πράγματα, αλλά είσαι σίγουρος ότι εγώ, εσύ κι ο καθένας μας μπορούμε να εννοήσουμε τον μύστη;

quote:
Η ΣΚΟΠΙΜΗ παραπλάνηση είναι εφεύρημα σχετικά προσφατο,ΔΕΝ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ ΣΤΙΣ ΜΕΓΑΛΕΣ ΠΑΡΑΔΟΣΕΙΣ και χρήσιμο μόνο στη συγκάλυψη της ΑΓΝΟΙΑΣ που είχαν μερικοί υποτιθέμενοι μυημένοι, νέων συστημάτων(πχ τεκτονισμός, θεοσοφία) , για ότι τους ξεπερνούσε.

Επίσης δεν γνωρίζω πόση εμπειρία έχεις από όσα εδώ αναφέρεις, αλλά επέτρεψέ μου να διαφωνίσω.
Κανένα σχετικά σύγχρονο σύστημα δεν έχει υιοθετήσει τακτική σκόπιμης παραπλάνησης για ότι τους "ξεπερνούσε".

Απλά, ότι δύναται ο καθένας καταλαβαίνει. Και έτσι πρέπει να είναι, ώστε το "μήνυμα" να είναι καθολικό...

quote:
Καμμία σχέση δεν υπάρχει από τη φύση μεταξύ ζωδίων πλανητών με την έννοια της κυριαρχίας που είναι γνωστή σήμερα (πχ Άρης ->Κριός και Σκορπίός κλπ)

Πολύ "εξωτερική" και Αριστοτέλειας λογικής αντιμετώπιση!

Τέλος πάντων, νομίζω ότι ξεφεύγουμε πολύ από το αρχικό θέμα, αλλά σου υπενθυμίζω ότι η αντιστοίχηση ζωδίων και πλανητών συμβολίζει κάτι και δεν υπονοεί κάτι αστρονομικής αξίας.

.
.


3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
filosofos3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
588 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2004, 18:50:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Ζάντοκ
Λυπάμαι ...
γιατί δεν απάντησες σε καμμιά από τος ερωτήσεις που σου έκανα

Δε θα ξαναγράψω σε αυτό το τοπικ ξανά για τη μουσική γιατί έχουμε ξεφύγει από το θέμα
Επίσης λυπάμαι αν ασχολείσαι (;)30 χρόνια με τη μουσική και μου γράφεις αυτά τα πράγματα

quote:
Η κιθάρα ως έγχορδο δεν είναι φυσικά συγκερασμένο όργανο. Μην μπερδεύεσαι από το γεγονός ότι έχει τάστα. Αυτά τοποθετήθηκαν για λόγους ευκολίας.


quote:
Ο συγκερασμός είναι η τεχνική εκείνη που επιτρέπει σε έναν π.χ. πιανίστα και έναν βιολιστή να παίξουν μαζί και να συνηχούν αρμονικά παρά τις τεχνικές διαφορές στα όργανά τους.

Έτσι απλά.



quote:
Στην ουσία κανένα μουσικό όργανο δεν είναι συγκερασμένο.
Χαρακτήρισα το πιάνο έτσι, διότι είναι το μόνο, το οποίο χρειάζεται ειδική προεργασία για να αλλάξουν οι συσχετισμοί των παραγόμενων φθόγγων.
Όλα τα υπόλοιπα μουσικά όργανα, είναι τελείως ελεύθερα στον εκτελεστή και εκείνος επιλέγει τον "δρόμο" τον οποίο ακολουθεί στο παίξιμό του.

Τι σχέση έχει ο "δρόμος" με το συγκερασμό;;;;

Προφανώς αγνοείς τη σημασία της λέξης ΣΥΓΚΕΡΑΣΜΟΣ και γνωρίζεις μόνο μερικές από τις επιπτώσεις που έχει στις συχνότητες κάθε τόνου.Δεν είναι μια απλή τεχνική όπως το είπες αλλά μια διαφορετική θεώρηση της κλίμακας:οι τόνοι(οι συχνότητες των τόνων) και τα ημιτόνια (υέσεις,διέσεις) που συνολικά με τους τόνους είναι 12 σε μια οκτάβα, θεωρούνται ως όροι μιας γεωμετρικής ακολουθίας με λόγο την έκτη ρίζα του 2.
ΑΥΤΟ είναι ο συγκερασμός (σύμπτωση=συγκερασμός μερικών διέσεων-υφέσεων) στις κλίμακες και έχει τις επιπτώσεις που ανέφερες πχ ταυτίζεται το Ρε δίεση με το Μι ύφεση ,σόλ δίεση -λα ύφεση ,ντο δίεση-ρε ύφεση κλπ.
Τα τάστα δεν είναι τυχαία τοποθετημένα, ούτε για ευκολία απλώς, όπως είπες, και απορώ πως λες κάτι τέτοιο....

Σχετικά με τους συμβολισμούς μάλλον ξεχνάς τι έχεις πει και λες ότι σε παρανοώ (παράδειγμα τέτοιων σκοπίμων λαθών δεν έφερες κανένα!).Είπες την πρώτη φορά:

quote:
Τα μυστικιστικά βιβλία της αρχαιότητας είχαν κάποια "λάθη" εσκεμμένα κατά την άποψή μου, για τα εξωτερικά μάτια, γιατί δεν τους απασχολούσε η επιστημονική αλήθεια όπως την εννοούμε σήμερα, αλλά προσπαθούσαν να συμβολίσουν σημαντικές αλήθειες για την ανθρώπινη ψυχή.


και μετά
quote:
Επειδή μία έννοια έχει πολλές σημασίες και όσο ο άνθρωπος διευρύνει το νου του ανακαλύπτει κι άλλες, δε σημαίνει ότι κάποιος είπε ψέμματα στο παρελθόν. Νομίζω ότι με παρανόησες.

και

quote:
Κανένα σχετικά σύγχρονο σύστημα δεν έχει υιοθετήσει τακτική σκόπιμης παραπλάνησης για ότι τους "ξεπερνούσε".

Όποιος διαβάζει αυτά τα κείμενα ας βγάλει τα συμπεράσματά του.

Επίσης:

quote:

Μύστης και μαθηματική λογική ... Χμμμ...

Στη θέση σου δε θα έβαζα τέτοια στεγανά.
Εν πάσει περιπτώσει, γενικά έτσι είναι τα πράγματα, αλλά είσαι σίγουρος ότι εγώ, εσύ κι ο καθένας μας μπορούμε να εννοήσουμε τον μύστη;



Η μαθηματική λογική είναι η ύψιστη λειτουργία του ανθρώπινου νου και αν δε μπορεί κανείς να λειτουργήσει σε αυτό το επίπεδο δεν μπορεί να περιμένει να αποκτήσει οποιαδήποτε γνώση/μύηση. Με αυτό τον τρόπο (λογική όχι Αριστοτελική αλλά κάτι περισσότερο απ' αυτή) και δια διαδοχικής εμβαθύνσεως στο νόημα των πραγμάτων μπορεί να φτάσει και ο μελετητης που αρχικά αγνοούσε τα πάντα να αποκτήσει αντίληψη της λειτουργίας των συμπαντικών νόμων και να καταστεί μύστης. Παράδειγμα: ο Σωκράτης όπως ο ίδιος ομολογεί στο "Φαίδωνα" (διάβασέ τον) και ο Ηράκλειτος.
Οπότε απαντώ ΝΑΙ μπορούμε να κατανοήσουμε έναν μύστη αν δαπανήσουμε χρόνο και προσοχή για να εννοήσουμε τους συμπαντικούς νόμους. Επίσης στην αρχή είπες στην αρχή για τους δασκάλους :

quote:
Αν κάτι δε δείχνει τί είναι, τότε απλά δεν υπάρχει.

Και αν κάτι φαίνεται να είναι κάτι είναι σοβαρό κριτήριο αυτό για να πούμε ότι είναι όπως φαίνεται; Αφελές (απολύτως αφελές) δεν είναι αυτό;
Τέλος γιατί λες

quote:
Τέλος πάντων, νομίζω ότι ξεφεύγουμε πολύ από το αρχικό θέμα, αλλά σου υπενθυμίζω ότι η αντιστοίχηση ζωδίων και πλανητών συμβολίζει κάτι και δεν υπονοεί κάτι αστρονομικής αξίας.


Ωραία, πες μας το αυτό το κάτι,γιατί δεν το κάνεις; Μήπως είναι τόσο μυστικό που δε μπορεί να λεχθεί;
Μήπως συμβολίζει τη σχέση των ενεργειών της ψυχής μεταξύ τους όπως έλεγε η Μπέιλυ και άλλοι;
Αφού υπάρχει συμφωνία ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΊΑ μικρόκοσμου-μακρόκοσμου θα μπορούσε να υπάρξει συμβολισμός μέσω των πλανητών αν δεν ήταν ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΆ ΣΩΣΤΟΣ;
Αν λοιπόν υποστηρίζεις κάτι τέτοιο δύο τινάσυμβαίνουν :ή δεν δέχεσαι την αντιστοιχία μικρόκοσμου-μακρόκοσμου οππότε μπορούν να χρησιμοποιηθούν και συμβολισμοί λανθασμένοι από αστρονομικής απόψεως ,ή ...δεν το έχεις σκεφτεί ποτέ από αυτή την πλευρά και επαναλαμβάνεις με θρησκευτική ευλάβεια αυτά που διδάχτηκες από ανθρώπους που δεν ήταν ΚΑΙ επιστήμονες-μύστες του εσωτερισμού, αλλά απλοί οπαδοί.
Τα μυστήρια των 7 ακτίνων και της ψυχής μπορεί να τα γνωρίσει μόνο όποιος ξεφύγει από τα γνωστά και "καθιερωμένα".

ΥΓ. Δεν έιμαι τέκτονας και ούτε θέλω να γίνω διότι δεν έχει να μου προσφέρει τίποτε ο τεκτονισμός. Έχει χάσει την όποιο αίγλη ή άνωθεν ευλογία είχε ποτέ. Τη θεοσοφία τη γνωρίζω πολύ καλά θεωρητικά, αλλά από ένα σημείο και πέρα είχα τις προσωπικές μου εμπειρίες που ήταν και το μέσο για να ελέγξω όλ' αυτά κατά πόσο είναι όντως έτσι όπως τα λένε. Το αποτέλεσμα του ελέγχου με απογοήτευσε οικτρά.


Όλα είναι τέλειαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2004, 19:18:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Λυπάμαι ...
γιατί δεν απάντησες σε καμμιά από τος ερωτήσεις που σου έκανα

Λυπάμαι κι εγώ που το βλέπεις έτσι.

quote:
Επίσης λυπάμαι αν ασχολείσαι (;)30 χρόνια με τη μουσική και μου γράφεις αυτά τα πράγματα

Ε, μάλλον στο Πανεπιστήμιο που πήγα, δε με έμαθαν σωστά ή δεν τα 'παιρνα εγώ τα γράμματα και μου χάριζαν τα μαθήματα.

quote:
Τι σχέση έχει ο "δρόμος" με το συγκερασμό;;;;

Έχεις παίξει ποτέ σου μουσική ή τσάμπα συζητάμε;

quote:
Προφανώς αγνοείς τη σημασία της λέξης ΣΥΓΚΕΡΑΣΜΟΣ και γνωρίζεις μόνο μερικές από τις επιπτώσεις που έχει στις συχνότητες κάθε τόνου.

Ε, για να το λες, έτσι θα 'ναι.

quote:
Δεν είναι μια απλή τεχνική όπως το είπες αλλά μια διαφορετική θεώρηση της κλίμακας:οι τόνοι(οι συχνότητες των τόνων) και τα ημιτόνια (υέσεις,διέσεις) που συνολικά με τους τόνους είναι 12 σε μια οκτάβα, θεωρούνται ως όροι μιας γεωμετρικής ακολουθίας με λόγο την έκτη ρίζα του 2.
ΑΥΤΟ είναι ο συγκερασμός (σύμπτωση=συγκερασμός μερικών διέσεων-υφέσεων) στις κλίμακες και έχει τις επιπτώσεις που ανέφερες πχ ταυτίζεται το Ρε δίεση με το Μι ύφεση ,σόλ δίεση -λα ύφεση ,ντο δίεση-ρε ύφεση κλπ.

Αυτό το οποίο περιγράφεις, προέκυψε ως μαθηματική απόδοση μίας τεχνικής δαχτυλοθεσίας.

quote:
Τα τάστα δεν είναι τυχαία τοποθετημένα, ούτε για ευκολία απλώς, όπως είπες, και απορώ πως λες κάτι τέτοιο....

Τα τάστα φυσικά και δεν είναι τυχαία τοποθετημένα (ΟΥΔΕΠΟΤΕ ΕΓΡΑΨΑ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ).
ΕΙΝΑΙ ΤΟΠΟΘΕΤΗΜΕΝΑ

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2004, 19:45:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Λυπάμαι ...
γιατί δεν απάντησες σε καμμιά από τος ερωτήσεις που σου έκανα

Λυπάμαι κι εγώ που το βλέπεις έτσι.

quote:
Επίσης λυπάμαι αν ασχολείσαι (;)30 χρόνια με τη μουσική και μου γράφεις αυτά τα πράγματα

Ε, μάλλον στο Πανεπιστήμιο που πήγα, δε με έμαθαν σωστά ή δεν τα 'παιρνα εγώ τα γράμματα και μου χάριζαν τα μαθήματα.

quote:
Τι σχέση έχει ο "δρόμος" με το συγκερασμό;;;;

Έχεις παίξει ποτέ σου μουσική ή τσάμπα συζητάμε;

quote:
Προφανώς αγνοείς τη σημασία της λέξης ΣΥΓΚΕΡΑΣΜΟΣ και γνωρίζεις μόνο μερικές από τις επιπτώσεις που έχει στις συχνότητες κάθε τόνου.

Ε, για να το λες, έτσι θα 'ναι.

quote:
Δεν είναι μια απλή τεχνική όπως το είπες αλλά μια διαφορετική θεώρηση της κλίμακας:οι τόνοι(οι συχνότητες των τόνων) και τα ημιτόνια (υέσεις,διέσεις) που συνολικά με τους τόνους είναι 12 σε μια οκτάβα, θεωρούνται ως όροι μιας γεωμετρικής ακολουθίας με λόγο την έκτη ρίζα του 2.
ΑΥΤΟ είναι ο συγκερασμός (σύμπτωση=συγκερασμός μερικών διέσεων-υφέσεων) στις κλίμακες και έχει τις επιπτώσεις που ανέφερες πχ ταυτίζεται το Ρε δίεση με το Μι ύφεση ,σόλ δίεση -λα ύφεση ,ντο δίεση-ρε ύφεση κλπ.

Αυτό το οποίο περιγράφεις, προέκυψε ως μαθηματική απόδοση μίας τεχνικής δαχτυλοθεσίας.
Δεν το λέω εγώ. Η ιστορία της τέχνης στο παλιο-πανεπιστήμιο που πήγαινα.

quote:
Τα τάστα δεν είναι τυχαία τοποθετημένα, ούτε για ευκολία απλώς, όπως είπες, και απορώ πως λες κάτι τέτοιο....

Τα τάστα φυσικά και δεν είναι τυχαία τοποθετημένα (ΟΥΔΕΠΟΤΕ ΕΓΡΑΨΑ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ).
ΕΙΝΑΙ ΤΟΠΟΘΕΤΗΜΕΝΑ ΓΙΑ ΕΥΚΟΛΙΑ είτε σου αρέσει, είτε όχι.

Στο βιολί ξέρεις γιατί δεν έχει τάστα;

Σχετικά με το συμβολισμό, λυπάμαι που δεν εννόησες τον τρόπο γραφής μου. Είχα βάλει και εισαγωγικά στη λέξη λάθη. Συγγνώμη, αλλά δεν βρήκα άλλον τρόπο για να στο περιγράψω.

Τώρα, αν καταλαβαίνεις γενικά, όπως αντιλαμβάνεσαι εμένα, μπορείς να φανταστείς πόσες παρανοήσεις προκύπτουν σε άλλα σοβαρότερα κείμενα.

quote:
Η μαθηματική λογική είναι η ύψιστη λειτουργία του ανθρώπινου νου και αν δε μπορεί κανείς να λειτουργήσει σε αυτό το επίπεδο δεν μπορεί να περιμένει να αποκτήσει οποιαδήποτε γνώση/μύηση. Με αυτό τον τρόπο (λογική όχι Αριστοτελική αλλά κάτι περισσότερο απ' αυτή) και δια διαδοχικής εμβαθύνσεως στο νόημα των πραγμάτων μπορεί να φτάσει και ο μελετητης που αρχικά αγνοούσε τα πάντα να αποκτήσει αντίληψη της λειτουργίας των συμπαντικών νόμων και να καταστεί μύστης. Παράδειγμα: ο Σωκράτης όπως ο ίδιος ομολογεί στο "Φαίδωνα" (διάβασέ τον) και ο Ηράκλειτος.

"Έτσι είναι, αν έτσι νομίζετε" είχε πει ο Λουίτζι Πιραντέλο.
Τί άλλο να πω εγώ η αμαθής;

Το "Φαίδωνα" μπορεί να τον έχω διαβάσει, αλλά μήπως εσύ δογματίζεσαι τώρα;

Εν πάσει περιπτώσει, ως άποψή σου είναι σεβαστή.

quote:
Και αν κάτι φαίνεται να είναι κάτι είναι σοβαρό κριτήριο αυτό για να πούμε ότι είναι όπως φαίνεται; Αφελές (απολύτως αφελές) δεν είναι αυτό;

Εξαρτάται με ποιά αίσθηση αντιλαμβάνεται κάποιος το φαίνεσθαι.

quote:
Ωραία, πες μας το αυτό το κάτι,γιατί δεν το κάνεις; Μήπως είναι τόσο μυστικό που δε μπορεί να λεχθεί;

Αγαπητέ μου, ηρέμησε λίγο... Κουβέντα κάνουμε... Χαλάρωσε...
Πρέπει να κάνουμε και διάλεξη περί αστρολογίας;

quote:
Αφού υπάρχει συμφωνία ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΊΑ μικρόκοσμου-μακρόκοσμου θα μπορούσε να υπάρξει συμβολισμός μέσω των πλανητών αν δεν ήταν ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΆ ΣΩΣΤΟΣ;

Μήπως βιάζεσαι λιγάκι;

Έχεις σχηματίσει τέτοια συνολική εικόνα για την επιστήμη που εξάγεις και συμπεράσματα;

Εδώ η ίδια η επιστήμη δια των εκπροσώπων της δηλώνει ότι τα πάντα είναι υπό αίρεση...

Έχε υπομονή και μη φωνάζεις "Εύρηκα" κάθε φορά που συναντάς ένα κομμάτι της αλήθειας, όπως μας διδάσκει ο γνωστός μύθος του Πλούταρχου.

quote:
Τα μυστήρια των 7 ακτίνων και της ψυχής μπορεί να τα γνωρίσει μόνο όποιος ξεφύγει από τα γνωστά και "καθιερωμένα".

Εσύ αναφέρεσαι στις 7 ακτίνες;;;

Εν πάσει περιπτώσει, σ' αυτό το οποίο λες, απαντώ: και ναι και όχι.

quote:
ΥΓ. Δεν έιμαι τέκτονας και ούτε θέλω να γίνω διότι δεν έχει να μου προσφέρει τίποτε ο τεκτονισμός. Έχει χάσει την όποιο αίγλη ή άνωθεν ευλογία είχε ποτέ. Τη θεοσοφία τη γνωρίζω πολύ καλά θεωρητικά, αλλά από ένα σημείο και πέρα είχα τις προσωπικές μου εμπειρίες που ήταν και το μέσο για να ελέγξω όλ' αυτά κατά πόσο είναι όντως έτσι όπως τα λένε. Το αποτέλεσμα του ελέγχου με απογοήτευσε οικτρά.

Για κάτι το οποίο δεν γνωρίζεις, δεν μπορείς να εκφέρεις και άποψη.
Δε φαντάζομαι να πιστεύεις ότι κάποια εκατοντάδες χρόνια αποκρυφιστικής παράδοσης περιμένουν εσένα ή εμένα να τα επιβεβαιώσουμε.

Για ότι γνωρίζεις, η άποψή σου είναι σεβαστή, αλλά δεν παύει να είναι η προσωπική σου εκτίμηση και τίποτε παραπάνω.

.
.


3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2004, 19:56:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατ' αρχήν θέλω να παρακαλέσω κάποιον υπεύθυνο να σβήσει το πρώτο μήνυμά μου "Απεστάλη: 26/12/2004, 19:18:21", το οποίο καθυστερημένα αντιλήφθηκα ότι είχε σταλεί διπλό.

Δεύτερον, επειδή βλέπω ότι μεταξύ μας τα λέμε και είμαστε σε αρκετά σημεία εκτός θέματος, θα πρότεινα στον αγαπητό filosofos3 να συνεχίσουμε είτε κατ' ιδίαν μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου, είτε πίνοντας έναν καφέ, όπου μπορώ να του δείξω και το βιολί μου, που τόσο καυχιέμαι γι' αυτό.

.
.


3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
filosofos3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
588 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2004, 06:40:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΚ συμφωνώ

Όλα είναι τέλειαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2004, 00:35:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Zadok, καταρχήν χρόνια πολλά και καλά!
Το ίδιο εύχομαι και στους υπόλοιπους συμμετέχοντες.
Επίσης, ζητώ συγνώμη για την απουσία μου αυτές τις μέρες, αν και άφησα κάποια ερωτήματα να πλανώνται, αλλά λόγοι υγείας δεν με άφησαν να μπορέσω να έχω τη συμμετοχή που ήθελα.

Όσον αφορά στην παράκλησή σου, να διαγραφεί μήνυμά σου που βρίσκεται πιο πάνω στην εδώ συζήτηση, δεν μπορεί να γίνει προς το παρόν, για τεχνικούς λόγους.

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2004, 00:51:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή amalia, ευχαριστώ για την ανταπόκριση.

Αντεύχομαι κάθε ευτυχία, για μία γόνιμη και δημιουργική χρονιά!

Αν είναι δυνατό, κρατήστε το αίτημά μου αυτό στα υπ' όψιν, όταν και εφόσον αρθούν οι περιορισμοί της παρούσας κατάστασης.
.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2004, 13:43:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Και οι πλανήτες που κάποτε πίστευαν ότι είναι 7 αποδείχτηκαν περισσότεροι!

Μα ειλικρινά, νομίζεις ότι δεν ήξεραν ότι ήταν περισσότεροι από 7;



Εγώ πάντως αυτή την εντύπωση έχω. Θέλω να πω:
1ον οι άλλοι δύο δε φαίνονται.
2ον οποιοεσδήποτε αρχαίες περιγραφές πλανητών>7 είναι τραγικά εσφαλμένες (και για τους υπόλοιπους 7, της Γης συμπεριλαμβανομένης, οι απόψεις για το τι ακριβώς είναι και πώς ακριβώς συμπεριφέρονται σε γενικές γραμμές είναι επίσης αρκετά εσφαλμένες).


Let's face it: λίγοι πριν το 20ο αιώνα είχαν υποψιαστεί την ύπαρξη του Πλούτωνα και ακόμα λιγότεροι την είχαν υποψιαστεί για τους σωστούς λόγους. Η χρήση ενός 9ου ή 10ου πλανήτη ως σύμβολο σε κάποιον μυστικισμό δε μετράει. Αν ένας μύστης θεωρούσε ότι ο ιπποπόταμος είναι ένα σπάνιο ροζ πτηνό και χρησιμοποιούσε το σύμβολο "ιπποπόταμος" για να δηλώσει τη χάρη και την ομορφιά, αυτό δε θα μέτραγε σαν γνώση της φύσης ενός ιπποπόταμου (αν και μπορεί να μέτραγε πάρα πολύ ως άποψη για τη χάρη και την ομορφιά).

Για την εσωτερική σύνθεση του ανθρώπου, η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω τι να πιστέψω. Παρατηρώ με χαρά ότι οι "εξωτικές" απόψεις (ψυχές, τσάκρα κλπ) είναι αρκετά πιο συνεκτικές και προχωρημένες απ' ό,τι φανταζόμουν, αλλά γενικά πάσχουν από -ψάχνω λέξη για το να αποδίδεις αυθύπαρκτη υπόσταση σε κάτι που ενδεχομένως είναι απλά δημιούργημα του νου, συμβιβάζομαι με- σύγχυση του μοντέλου με την πραγματικότητα.

Έχω να καταγγείλω ότι αν και οι φιλοσοφίες πίσω από όλα αυτά δεν είναι και ό,τι πιο ορθολογιστικό υπάρχει, συχνά δουλεύουν και μάλιστα με τρόπο που δύσκολα θα μπορούσε να αντικρούσει κανείς:

Κάποιος που κάνει 7 χρόνια Τάε-Τσι είναι σαφώς πιο φονικός από έναν καλοεκπαιδευμένο ΟΥΚά, παρ' όλο που ο πρώτος ξεκινά μαζεύοντας μπάλες ενέργειας από το πάτωμα φιλοδοξώντας να γίνει νερό, ενώ ο δεύτερος ξεκινά με εντατική εκπαίδευση φιλοδοξώντας να γίνει ανίκητος.

Όμως το κακό με την εσωτερική μας σύνθεση (φιλοσοφικά) είναι ότι αφορά άμεσα μόνο εμάς τους ίδιους. Είναι πολύ δύσκολο ακόμα και να εκφράσεις σωστά αυτό που είναι μέσα σου και μου φαίνεται ότι πολλά από αυτά που συμβαίνουν μέσα στον καθένα μας δε συμβαίνουν σε κανέναν άλλο. Γίνεται μόνο από το Εγώ μου να βγάλω συμπεράσματα που ισχύουν για όλους; (δηλαδή "γίνεται", αλλά κάπου θα κρύβεται το λογικό λαθάκι)


Real stupidity beats artificial intelligence any time. -- Terry PratchettΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2004, 14:01:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
OI ΕΠΤΑΔΙΚΕΣ ΔΟΜΕΣ ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΑ ΟΡΓΑΝΩΤΙΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΣΤΗ ΦΥΣΗ "ΤΗΣ ΠΑΡΟΥΣΑΣ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗΣ ΔΟΜΗΣ ΜΑΣ".


Γιατί θεωρείς δεδομένο ότι στην παρούσα ανθρώπινη δομή μας κυριαρχεί η επταδική δομή στα οργανωτικά συστήματα στη φύση;

Από τέτοιες αστήρικτες παραδοχές θέλω να προφυλάξω όλους μας.Αυτή η ιδέα έχει εμφυσηθεί από τους αποκρυφιστές και είναι ένα μέρος της παγκόσμιας πλάνης ,της μάγια που θα έλεγαν και οι ινδουιστές.Δε μας βοηθάει αλλά μας εμποδίζει στην έρευνά μας το να δεχόμαστε κάτι τέτοιο διότι έτσι στηριζόμαστε σε γνώμες,δικές μας ή άλλων, όχι σε γνώση. Γνώμη είναι κάθε λογική πρόταση ,με τη μαθηματική έννοια, η οποία δεν έχει αποδειχτεί ακόμη ορθή ή εσφαλμένη. Η απόδειξη την κάνει Γνώση, ότι και αν αποδειχτεί,η ορθότητα ή το εσφαλμένο, διότι μετά ξέρεις με βεβαιότητα τι ισχύει ενώ πριν δεν ήξερες. Ο Σωκράτης αυτό ακριβώς έκανε και δίδασκε, την εξέταση των γνωμών ώστε να απελευθερώνεται ο άνθρωπος από αυτές και να τις μετατρέπει σε γνώση.
Τότε αποκτούμε το κίτρινο χρώμα στην αύρα το χρώμα της Γνώσης,αλλιώς τη θολώνουμε όλο και περισσότερο.
Υποθέτω μου επιτρέπεις να βάλω κάτω από το μικροσκόπιο της λογικής ανάλυσης τα ακόλουθα λόγια σου:

quote:
ΣΤΗ ΦΥΣΗ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΠΤΑ ΚΡΥΣΤΑΛΛΙΝΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΖΟΥΝ ΜΟΡΦΕΣ ΚΡΥΣΤΑΛΛΟΠΟΙΗΣΗΣ ΤΩΝ ΟΡΥΚΤΩΝ, ΤΙΣ 7 ΣΤΙΒΑΔΕΣ ΤΟΥ ΑΤΟΜΟΥ, ΤΑ 7 ΓΕΩΛΟΓΙΚΑ ΣΤΡΩΜΑΤΑ ΤΗΣ ΓΗΣ, ΤΑ 7 ΧΡΩΜΑΤΑ, ΤΙΣ 7 ΝΟΤΕΣ, ΤΙΣ 7 ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΤΟΥ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΤΩΝ ΧΗΜΙΚΩΝ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ, ΤΟΥΣ 7 ΑΔΕΝΕΣ (ΑΥΤΟ ΜΕ ΕΠΙΦΥΛΑΞΗ), Κ.Λ.Π.


Ξεκινάς με την αναφορά επταδικοτήτων που υπάρχουν ή φαίνεται να υπάρχουν στη φύση,θωρώντας δεδομένο ότι με κάποιο τρόπο σχετίζονται. Αυτή η σκέψη καλή είναι σαν πρωτη σκέψη όμως δεν είναι γνώση. Δεν εξηγείς πως σχετίζονται και δεν εξετάζεις αν όντως είναι επταδικότητες και του ίδιου είδους επταδικότητες. Επίσης παραλείπεις άλλες ν-αδικότητες(γιατί;)
Ας τις δούμε μία μία.
Σωμφωνώ ότι υπάρχουν 7 συστήματα κρυστάλλωσης και οι στιβάδες των ατόμων (σύμφωνα με ότι γνωρίζουμε)είναι 7 αλλά τι σχέση μπορεί να έχει το ένα με το άλλο; Δε λέω ότι δε μπορεί να έχει αλλά μέχρι να το αποδείξεις εσύ για τον εαυτό σου και εγώ για μένα δεν είναι γνώση αυτό είναι γνώμη.Δε μπορώ να το αποδείξω εγώ σε σενα χωρίς τη δική σου συμμετοχή και δεν πρέπει να σου δώσω την εντύπωση ότι μπορώ να το κάνω αν μου το ζητήσεις.Γιατί σε αφήνω να άγεσαι απο τις γνώμες και όχι από τη γνώση.Μιλάω γενικά πάντα και όχι ειδικά για σένα.
Αλλά και τα 7 συστήματα κρυστάλλωσης είναι 14 και όχι 7!Τα κατέταξαν σε 7 ομάδες ανίσου πλήθος για ευκολία!Αν η ομαδοποίηση γίνει αλλιώς θα έχουμε άλλο πλήθος συστημάτων.
Από τα 14: 1 είναι τετρακλινές,2 μονοκλινή,4 ορθορομβικά,2 τετραγωνικά ,1 ρομβοεδρικό,1 εξαγωνικό και 1 κυβικό.

Και οι στιβάδες ξέρουμε ότι είναι περισσότερες αλλά δεν καταλαμβάνονται από ηλεκτρόνια παρά για σύντομο χρονικό διάστημα όταν δέχονται και επανεκπέμπουν φωτόνια ηλεκτρόνια σε εξωτερικές στιβάδες πχ όταν βρίσκονται μεταξύ δύο πυρήνων κλπ.

Τα 7 γεωλογικά στρώματα είναι 7 σύμφωνα με μια θεωρία πάντα.Γιατί υπάρχουν και εκεί αντικρουόμενες θεωρίες.Δεν ξέρω αν ισχύει αυτή η θεωρία ακόμη.Στον καιρό της Μπλαβάτσκυ μπορεί να ίσχυε,να ήταν πιθανή ή αποδεκτή. Τώρα όμως;Το έχεις ερευνήσει;Αν ναι δώσε μας τα φώτα σου!

Τα χρώματα δεν ορίζονται με κάποιον σαφή τρόπο από τη φύση ως 7! Και μένα μου είχε φανεί παράξενο όταν το διάβασα αυτό αλλά αυτό λένε οι μετρήσεις:δεν υπάρχει συγκεκριμένη οριακή συχνότητα που να ορίζει το όριο του ενός χρώματος από το άλλο! Είναι ένα συνεχές φάσμα συχνοτήτων που ξεπερνά το ορατό, αυτό που μας στέλνει ο Ήλιος.Αυτό που βλέπουμε είναι ένα μέρος των χρωμάτων που στέλνει! Και αν εξετάσεις το πως βλέπουν τα ζώα τότε θα δεις ότι δε βλέπουν γενικά 7 χρώματα ή με τον τρόπο που βλέπουμε εμείς.Ακόμη και μερικοί άνθρωποι βλέπουν περισσότερα χρώματα ,πέρα από τα όρια του ορατού,αλλά και περισσότερες αποχρώσεις στα ορατά. το 7 προήλθε από "την παράδοση" μάλλον και όχι από τη φύση.

Οι 7 νότες (αυτό το έχω ερευνήσει) είναι εντελώς ανθρώπινο κατασκεύασμα και μάλιστα του δυτικού πολιτισμού! Σε άλλους λαούς ,ακόμη και σε μέρη της Ελλάδας υπάρχουν κλίμακες 5 τόνων.Και είναι οι κυρίαρχες ακόμη και σήμερα. ¨η κλίμακες 17 τόνων όπως η αραβική νομίζω. Υπάρχουν και στην ανατολή 7τονες αλλά δεν είναι ο κανόνας.Ο κανόνας είναι οι 5τονες.Το ίδιο ισχύει και για τις μέρες της "εβδομάδας" που ειναι 5μερη στην ανατολή. Και στην αρχαία ελλάδα υπήρχαν 10ήμερα,όχι 7ήμερα.

Οι 7 οικογένειες έχω την εντύπωση ότι είναι 7 μόνο υπό την προυπόθεση ότι τις ομαδοποιούμε με ένα συγκεκριμένο τρόπο (ποιος τον επιλέγει και με τι κριτήρια;)Αλλιώς είναι πολύ περισσότερες.Αλλά και με την κλασσική ομδοποίηση είναι κατ'όνομα μόνο 7 γιατί υπάρχουν και τα ευγενή στοιχεία και μας κάνουν 8 ομάδες!

Και οι αδένες επίσης είναι περισσότεροι από 7!

Και οι πλανήτες που κάποτε πίστευαν ότι είναι 7 αποδείχτηκαν περισσότεροι!

Πως λοιπόν να συνδυαστούν οι 7δικότητες και να αντιστοιχήθούν αφού ούτε 7δικότητες δεν είναι μερικές από αυτές ούτε το νόμο συσχέτισης γνωρίζουμε;


Αυτό τώρα το πρόσεξα. Πολύ σωστό.

Γενικά είμαι κατά της άποψης ότι το σύμπαν οφείλει να συμπεριφέρεται με τρόπο που βγάζει νόημα για τον κοινό νου (π.χ. "7άρια παντού").

Real stupidity beats artificial intelligence any time. -- Terry PratchettΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2004, 16:16:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ junk95,

με όλο το σεβασμό, αν δεν έχεις αντιληφθεί ή αισθανθεί (για να το πω καλύτερα) κάτι πέρα από το φυσικό σου σώμα (το οποίο συνήθως ούτε αυτό αντιλαμβανόμαστε), σε τί πιστεύεις ότι μπορεί να συνεισφέρει στην παρούσα συζήτηση η στείρα αμφισβήτηση;

Ας το δούμε όμως, κι έτσι:

Λοιπόν, οι αρχαίοι δεν ξέρανε τί τους γίνεται και νόμιζαν ότι οι πλανήτες ήταν 7.

Ερωτήματα:

Υπάρχουν σώματα του ανθρώπου πέραν του φυσικού;

Και αν ναι πόσα είναι;

quote:
Γενικά είμαι κατά της άποψης ότι το σύμπαν οφείλει να συμπεριφέρεται με τρόπο που βγάζει νόημα για τον κοινό νου (π.χ. "7άρια παντού").

Εδώ τίθεται θέμα σοβαρής κατανόησης!

Στο 7 κολλήσαμε τώρα; Αρμονία και αναλογία γενικώς δεν υπάρχει;

Μήπως το 7 εξυπηρετεί σε κάτι;

Έλεος πια!
.
.


3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 28/12/2004 16:18:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

filosofos3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
588 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2004, 16:39:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Ζαντοκ έχεις δίκιο
αλλά δεν είμαστε εμείς που δημιουργήσαμε αυτή την ψύχωση με το 7.Άλλοι τη δημιουργήσανε και είναι υγιειές να αντιδρούμε. Τα σώματα του ανθρώπου είναι όσα έχει αναπτύξει. Μπορεί και περισσότερα από 7,σύμφωνα με τις διδασκαλίες των Σιχ που μιλάνε για περισσότερους από 7 ουρανούς,στις οποίες αναφέρθηκε και o Satsagi.
Εγώ πάντως δε θα ξαναγράψω για το θέμα μιας και, όπως είπες, έχουμε κολλήσει εκεί και πρέπει να ξεκολλήσουμε.

Όλα είναι τέλειαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2004, 17:01:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Άλλοι τη δημιουργήσανε και είναι υγιειές να αντιδρούμε.

Είναι τόσο υγιές, όσο το να ισχυρίζεσαι ότι ο νόμος της βαρύτητας δεν ισχύει, αλλά να μην έχεις καμμία αντιπρόταση επ' αυτού.

quote:
Τα σώματα του ανθρώπου είναι όσα έχει αναπτύξει.

Από ποιόν εξαρτάται αυτό; Όλοι την ίδια ανάπτυξη έχουμε;

quote:
Εγώ πάντως δε θα ξαναγράψω για το θέμα μιας και, όπως είπες, έχουμε κολλήσει εκεί και πρέπει να ξεκολλήσουμε.

Εγώ θα αντιπρότεινα κάτι άλλο:

Ας προσπαθήσουμε να κάνουμε "θετικές" τοποθετήσεις.

Δηλ. ας μην γράφουμε τί θεωρούμε ότι δεν ισχύει, αλλά τί ισχύει.

Ας προσπαθήσουμε να απαντήσουμε στα ερωτήματα, τα οποία ανέφερα πιο πάνω:

Υπάρχουν σώματα του ανθρώπου πέραν του φυσικού;

Και αν ναι πόσα είναι και σε τί αντιστοιχούν;

Πώς τα γνωρίζουμε;
.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
filosofos3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
588 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2004, 19:54:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είναι τόσο υγιές, όσο το να ισχυρίζεσαι ότι ο νόμος της βαρύτητας δεν ισχύει, αλλά να μην έχεις καμμία αντιπρόταση επ' αυτού.



Με λυπεί ο συσχετισμός που κάνεις και είναι προσβλητικός. Εκτός και αν για σένα υγιές είναι να δέχεσαι άκριτα ότι λέει ο καθένας. Αν χρειάζεται κάποιος να αποδέιξει κάτι είναι αυτός που ισχυρίζεται ότι υπάρχει ένας νόμος . Απόδειξη για το αν ο "νόμος του 7" είναι κυρίαρχος σε όλα δεν υπάρχει μέχρι στιγμής,όπως και η ίδια ομολογείς αφού μας ζητάς να κάνουμε προτάσεις.
Παρ'όλα αυτά θα το αντιπαρέλθω και θα καταθέσω τη δική μου πρόταση πάνω στο θέμα.
"Σώμα" είναι κάθε συσώρευση ουσιών που διαρκέι για κάποιο διάστημα. Το σύνολο της λεπτοφυούς ουσίας μιας κατηγορίας συνιστά το σώμα της κατηγορίας αυτής. Πχ η αιθερική ουσία συνολικά αποτελεί ένα αιθερικό σώμα και αντίστοιχα οι υπόλοιπες. Λόγω των ποικίλων βαθμίδων εξέλιξης των ανθρώπων και ελέγχου επί κάθε ουσίας υπάρχει διαφορά και ως προς την ποσότητα και ως προς την ποιότητα ώστε σε μερικούς είναι σαν να λείπουν μερικά από τα είδη τα οποία υπάρχουν μεν αλλά σε έλλειψη. Κανείς δε μπορεί να έχει απόλυτη έλλειψη μιας ουσίας.
Αν ακολουθήσουμ την άποψη Γκουρτζίεφ αυτούς που έχουν έλλειψη ουσίας και είναι ασχημάττιστη (μη σωματοποιημένη) θα λέγαμε ότι δεν έχουν αστρικό "σώμα" ή νοητικό "σώμα".
Με τη θεοσοφική ορολογία θα λέγαμε το αντίθετο αλλά ότι δεν έχει αναπτυχθεί ακόμη.
Δεν υπάρχει κανένας λόγος η απόδειξη που να ορίζει ότι στην παρούσα φάση εξέλιξης έχουμε το πολύ 7 σώματα. Έχουμε άπειρα είδη ενέργειας,κατά τη γνώμη μου, αλλά όχι σε ίσες ποσότητες.

Μπορούμε να γνωρίσουμε τα σώματά μας

1)από "μέσα" παρατηρώντας τον εαυτό μας, καθώς σχετίζεται με τα διαφορα βασίλεια της φύσης, καθώς και το πως αντιδρά στα ερεθίσματα που έρχονται απ'έξω (συλλογισμός,σκέψη,αισθήματα, αισθήσεις κλπ) και να κάνουμε ένα αρχείο παρατηρήσεων

2)με παρατηρήσεις της αύρας της δικής μας ή των άλλων ,κάτι που είναι σχετικά εύκολο για το αιθερικό και εν μέρει για το αστρικό

3)με τεχνικά μέσα όπως φωτογραφία Κίρλιαν και ειδικές κάμερες (το έχει κάνει κάποιος Ιάπωνας) ή γυαλιά με ειδικές ουσίες όπως έκανε ο Κίλνερ

4)με παρατήρηση της αύρας ζώων και φυτών και σύγκριση των διαφορών

5)με παρατηρήσεις των ενεργειών κατά το όνειρο, συνειδητό ή ημισυνείδητο

6)μέσω συγκριτικής μελέτης των περιγραφών από παρατηρήσεις άλλων ανθρώπων, από θρησκευτικές και λαϊκές παραδόσεις ή αποκρυφιστικές.

Επειδή όμως στην τελευταία περίπτωση ελοχεύει ο κίνδυνος από τον κυκεώνα της ορολογίας καλό είναι να προσπαθεί κανείς να βρεί τις ΑΡΧΙΚΕΣ σημασίες των λέξεων και τους όρους εκείνους που ύπάρχουν στη γλώσσα ΤΟΥ, γιατί σε κάθε μήκος και πλάτος της Γης υπάρχουν τέτοιες περιγραφές.

Κατά τη γνώμη μου η καλύτερη μέθοδος είναι η αυτοπαρατήρηση (η πρωτη).

Όλα είναι τέλειαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2004, 20:18:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Με λυπεί ο συσχετισμός που κάνεις και είναι προσβλητικός. Εκτός και αν για σένα υγιές είναι να δέχεσαι άκριτα ότι λέει ο καθένας. Αν χρειάζεται κάποιος να αποδέιξει κάτι είναι αυτός που ισχυρίζεται ότι υπάρχει ένας νόμος . Απόδειξη για το αν ο "νόμος του 7" είναι κυρίαρχος σε όλα δεν υπάρχει μέχρι στιγμής,όπως και η ίδια ομολογείς αφού μας ζητάς να κάνουμε προτάσεις.

Βρε φιλόσοφε, τί θα γίνει με σένα;

Ούτε στο κρύο, ούτε στη ζέστη σε βρίσκουμε;

Από πού κι ως πού προσβλητικός ο συσχετισμός μου;
Σάμπως η νεότερη επιστήμη δεν έχει απορρίψει παλαιότερους νόμους, οι οποίοι εθεωρούντο αποδεδειγμένοι;

Με ξέρεις κι από χθες, για να ξέρεις τί δέχομαι και τί όχι;

Εγώ δεν έχω ομολογήσει τίποτε. Η δική σου νοητική αντίληψη κατασκευάζει συνειρμούς, απ' ότι βλέπω, κατά το δοκούν και μάλλον αντιδράς σαν το δαιμονισμένο κάθε φορά που αντικρίζεις τον αριθμό 7.

Πάω να διαβάσω τις "διδασκαλίες" σου τώρα κι εν τω μεταξύ πάρε μερικά επτάρια, για να σου βρίσκονται...

7
7
7
7
7
7
7
.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 28/12/2004 20:20:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Satsangi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2004, 21:25:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Satsangi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους.
Αγαπητή Zadok θα ήθελα να πω τα εξής σχετικά με το θέμα ύπαρξης των σωμάτων πέραν του φυσικού που θέσατε.
Λέγεται στις μυστικιστικές παραδόσεις ότι ο Θεός, αυτός ο απέραντος Ωκεανός Πανσυνειδητότητας, κάποτε θέλησε να εκφραστεί και αυτή Του η Θεία θέληση προκάλεσε μια δόνηση, το Αγιο Πνεύμα ή Λόγο ή ΝΑΑΜ που εκδηλώθηκε με δύο βασικές εκφράσεις, το Θείο Φως και το Θείο Ήχο ή Ουράνια Αρμονία ή Μουσική των Σφαιρών, όπως το ονόμαζαν οι αρχαίοι ΄Ελληνες φιλόσοφοι. Αυτός ο Λόγος είναι ο δημιουργός των πάντων. Τόσο των πνευματικών όσο και του υλικού επιπέδου.

Λέγεται παραβολικά πάντοτε, ότι οι ψυχές κατά το νομοτελειακό τους ταξίδι μακριά από τη περιοχή του Αγνού πνεύματος,το Βασίλειο των Ουρανών ή ΣΑΤΣ ΚΑΝΤ(σανσκριτικά) και στο δρόμο τους προς το Υλικό Επίπεδο, πήραν από κάθε Εσωτερική Περιοχή που περνούσαν ένα κάλυμμα ή σώμα, με αποτέλεσμα όταν βρίσκονται πάνω στη γη να περιβάλλονται από ένα Υπεραιτιατό,ένα Αιτιατό ή νοητικό, ένα Αστρικό και ένα Υλικό ή Γήινο σώμα. Τα σώματα αυτά αποτελούνται αντίστοιχα από Υπεραιτιατή ύλη,Αιτιατή ή Νοητική ύλη,πραντάν(pradan ή σάτβα(satva),Αστρική ύλη ή πρακρίτι(Prakriti) και ύλη του Γήινου Επιπέδου ή μάγια(maya).
ΣΑΝΤ ΝΤΑΡΣΑΝ

Όσο για το πως τα γνωρίζουμε?
"Η ανώτατη γνώση, είναι η άμεση βίωση της πραγματικότητας, γιατί αυτός που γνωρίζει και αυτό που γνωρίζεται, γίνονται μία πραγματικότητα.
Αυτό επιτυγχάνεται πάνω στη Γή μόνο με το διαλογισμό.
Αυτή και μόνο αυτή είναι η Αλήθεια"¨
<Σανκαρά>
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2004, 21:34:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σ' ευχαριστώ Satsagi και καλώς ήλθες στις συζητήσεις μας!
.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2005, 21:33:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας είναι το 2005 μία χρονιά που θα φέρει πολλά δώρα και ευλογίες σε όλους μας. Καλησπέρα σας.

Δεν πιστεύω πως θα ωφελήσει ιδιαίτερα την έρευνά μας στο παρόν θέμα, να διαφωνούμε σχετικά με το εάν το 7πλό μοντέλο ανάλυσης της ορατής και αόρατης υπόστασής μας είναι το σωστότερο ή όχι. Προσωπικά με εκφράζουν τα λόγια της zadok:

quote:
Το γεγονός ότι στη μουσική έχει προτιμηθεί το 7δικό σύστημα φθόγγων έχει μία βαθύτατη κραδασμική σημασία χωρίς αυτό να σημαίνει ότι υποτιμάται οποιοδήποτε άλλο σύστημα.
Εξάλλου το μουσικό αποτέλεσμα δεν αλλάζει.

αλλάζει μήπως η σύνθεση του ανθρώπου, ανάλογα με το ποιο σύστημα ανάλυσης θα προτιμήσουμε;

και αποτελεί δική μου πεποίθηση η άποψη πως, οι όποιοι διαχωρισμοί έχουν παιδαγωγικό κυρίως όφελος, οπότε δεν υπάρχει λόγος να κολλάμε σ'αυτούς, χάνοντας το βαθύτερο νόημα. Εάν ερευνήσουμε άλλωστε τα συστήματα διαφόρων πολιτισμών που προσπαθούν να περιγράψουν τη δομή του ανθρώπου, θα συναντήσουμε κι άλλους αριθμούς, κάποιοι από τους οποίους μπορεί να καταλήγουν στο 7, κάποιοι όχι, αλλά τελικά έχει αυτό σημασία; (ποιος ξέρει βέβαια; Μπορεί να έχει τελικά, κι αν κάτι τέτοιο μας γεννά απορίες, μπορούμε να το αναλύσουμε σε κάποιο άλλο θέμα)

Παράδειγμα, εδώ και αρκετή ώρα, ερευνώ σε διάφορα site, την εσωτερική σύσταση του ανθρώπου, όπως έχει δοθεί από την αρχαία Αίγυπτο. Εχω συναντήσει ήδη πολλούς συνδιασμούς αριθμών, που προσπαθώ να συγκεράσω (χεχεχε ) σε έναν. Ισως η 7πλή ανάλυση να είναι προτιμότερη, μιας και ξεκίνησε το θέμα με αυτήν, οπότε προσφέρεται περισσότερο και για συγκρίσεις.

Θα προσπαθήσω να επιστρέψω αργότερα, με περισσότερα...


κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2005, 23:57:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητέ junk95,

με όλο το σεβασμό, αν δεν έχεις αντιληφθεί ή αισθανθεί (για να το πω καλύτερα) κάτι πέρα από το φυσικό σου σώμα (το οποίο συνήθως ούτε αυτό αντιλαμβανόμαστε), σε τί πιστεύεις ότι μπορεί να συνεισφέρει στην παρούσα συζήτηση η στείρα αμφισβήτηση;


Δε νομίζω ότι αμφισβητώ στείρα. Το ότι δε δέχομαι μη επαληθεύσιμες άμεσα από εμένα υποκειμενικές απόψεις σαν αληθινές, δε σημαίνει ότι δε θα κάτσω να τις συζητήσω. Ούτε αποκλείω μέσα από τις υποκειμενικές απόψεις να προκύπτει μία αντικειμενική αλήθεια, που ίσως ούτε οι φορείς των απόψεων ούτε κανένας μας να έχει υποψιαστεί. Για να το πω πιο απλά, αντί για

quote:

Υπάρχουν σώματα του ανθρώπου πέραν του φυσικού;

Εγώ νοερά διαβάζω "υπάρχει κάποιο εννοιολογικό πλαίσιο περιγραφής του ανθρώπου στο οποίο να προβλέπονται και άλλα σώματα πέραν του φυσικού και από το οποίο να μπορούμε να βγάλουμε κάποια "χρήσιμα" ή ενδιαφέροντα συμπεράσματα;". Σημειωτέον ότι το "χρήσιμο" ή το "ενδιαφέρον" μπορεί να σχετίζεται με αυτό που πραγματεύεται το πλαίσιο περιγραφής (τον άνθρωπο) αλλά και με τον ίδιο τον περιγράφοντα.

Εν πάσει περιπτώσει, όπου εσύ λες "υπάρχει" εγώ απλά λέω "αν θεωρήσουμε ότι υπάρχει". Άλλωστε ακόμα και η Φυσική αυτό κάνει: κανείς δεν ισχυρίζεται ότι κάπου "υπάρχει" γραμμένο το E=mc^2. Είναι απλώς ένα βολικό μοντέλο για να περιγράψουμε μία πλευρά της αντικειμενικής πραγματικότητας.

quote:

Και αν ναι πόσα είναι;

Ε πόσα είναι;

quote:

quote:
Γενικά είμαι κατά της άποψης ότι το σύμπαν οφείλει να συμπεριφέρεται με τρόπο που βγάζει νόημα για τον κοινό νου (π.χ. "7άρια παντού").

Εδώ τίθεται θέμα σοβαρής κατανόησης!

Στο 7 κολλήσαμε τώρα; Αρμονία και αναλογία γενικώς δεν υπάρχει;

Μήπως το 7 εξυπηρετεί σε κάτι;


Όχι, δεν κολλήσαμε στο 7. Και συμφωνώ ότι απ' ό,τι φαίνεται υπάρχει αρμονία και αναλογία. Όμως δε θεωρώ καθόλου υποχρεωτικό αυτή να είναι κοντά σε ό,τι θεωρεί αρμονικό και αναλογικό ο κοινός νους. Για παράδειγμα, ο κοινός νους εφαρμόζοντας πολωμένη δειγματοληψία των προτύπων που δέχεται, προσέχει τα 7 τσάκρας και τους 7 πλανήτες και τους 7 νάνους, αλλά αγνοεί τους 40 κλέφτες και τις 50 Νηρηίδες και τα 35.5 ΑΒ που ζυγίζει ένα μόριο χλωρίου και τα εκατόν τόσα άρθρα του Συντάγματος και τα 100.000.000.000 άστρα του Γαλαξία κλπ. Ο καθένας μπορεί να το κάνει αυτό. Έτσι είμαστε φτιαγμένοι από τη Μέρα 1 της ζωής μας. Αντιθέτως, δεν είμαστε καθόλου φτιαγμένοι από τη Μέρα 1 της ζωής μας να ξέρουμε ΜΔΕ και μετασχηματισμούς Jacobi και μιγαδικούς αριθμούς και Ν-διάστατους χώρους ώστε να μπορούμε να εκτιμήσουμε την αρμονία που εκφράζει π.χ. η Γενική Σχετικότητα.

Common sense is not the same as reason, που λέει και ο αγαπημένος μου συγγραφέας. Η λογική δεν είναι καθόλου το ίδιο με τον κοινό νου. Και εφ' όσον η λογική και όχι ο κοινός νους έχει δώσει εξετάσεις και αποδείξει ότι δεν τα καταφέρνει άσχημα στην εξήγηση μεγάλου μέρους της πραγματικότητας, αναρωτιέμαι γιατί οποιοδήποτε άλλο σύστημα εξήγησης της πραγματικότητας θα έπρεπε να προσομοιάζει στον κοινό νου.

Εν συντομία, οποιοδήποτε σύστημα σκέψης που βρίσκει "βολικό" ο κοινός νους, είναι για μένα άκρως ύποπτο. Όσο περισσότερο μία ανάλυση τείνει να ταυτιστεί ως προς τη μορφή της με αυτή που θα σου έκανε ο πρώτος περαστικός μετά από επιφανειακότατη επισκόπηση του ζητήματος, τόσο περισσότερες πιθανότητες έχει να ταυτίζεται και ως προς την (μη) αξία της.

Real stupidity beats artificial intelligence any time. -- Terry PratchettΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

filosofos3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
588 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2005, 01:14:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με βρίσκουν ΠΟΛΥ σύμφωνο τα γραφόμενά σου φίλε junk95. Η μέχρι τώρα μελέτη μου μου έδειξε ότι ακόμη και στα κέιμενα ΔΕΝ υπάρχει εμμονή στις επταδικότητες ή σε οποιαδήποτε ν-αδικότητα. Υπάρχουν όλες εξίσου και υπάρχει νόμος που ρυθμίζει ποια ν-αδικότητα θα εμφανιστεί σε κάθε φαινόμενο. Η οπτική μας γωνία, ο τρόπος που βλέπουμε τα πράγματα εξαρτάται από τα δεδομένα που παίρνουμε Αμαλία και συμφωνώ να συζητηθεί σε ξεχωριστό τοπικ.

Όλα είναι τέλειαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2005, 01:46:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου, junk95!

Νομίζω ότι καταλαβαίνω πολύ καλά τί θέλεις να πεις και μπορώ να σου πω, ότι δε νομίζω να διαφωνούμε τελικά.

Αυτό που θα ήθελα να επισημάνω όμως, είναι ότι συμβαίνει το εξής:

Υπάρχουν στοχαστές, οι οποίοι γνωρίζουν πολύ καλά τί πραγματεύονται και έτσι, οι ταξινομήσεις τους, πέρα από αυτούς καθ' αυτούς τους συλλογισμούς τους, έχουν μία ιδιαίτερη σημασία και αξία και έχουν μεγάλη πιθανότητα να ανάγονται αναλογικά και σε άλλα επίπεδα...

Υπάρχουν όμως, και συλλογισμοί κάποιων, οι οποίοι επιφανειακά έχουν εξετάσει κάποια δεδομένα, έχουν δεχτεί άκριτα κάποιες διατυπώσεις του συρμού και αναπαράγοντάς τες, απλά οδηγούνται σε εσφαλμένα - επιπόλαια συμπεράσματα και άτοπες αναγωγές του τύπου "αστυνομικός = όργανο = μπουζούκι".

Αυτό είναι ένα γεγονός, το οποίο συχνά το αντιμετωπίζουμε είτε σε αμιγώς επιστημονικά ζητήματα, είτε σε αποκρυφιστικά - εσωτεριστικά. Οι άνθρωποι παντού ίδιοι είναι.

Δυστυχώς, αυτό που προσπάθησα να υπαινιχθώ πιο πάνω, είναι ότι αν συγκεντρώσουμε π.χ. όλα τα 7άρια τα οποία εμφανίζονται γύρω μας, δε σημαίνει ότι ντε και καλά αυτό κάτι λέει ή αποδεικνύει, δε σημαίνει καν ότι όλα αυτά σχετίζονται. Αυτά είναι μαγγανείες...

Παρ' όλα αυτά, αυτό δε σημαίνει ότι κάποια απ' αυτά τα 7άρια δε συνδέονται με κάποια "αρμονία" κι ότι η επιλογή αυτού του τύπου της αναγωγής δεν κρύβει έναν "κωδικό", ο οποίος για όσους γνωρίζουν, λέει κάτι.

Σχετικά τώρα πιο συγκεκριμένα με τα σώματα...

Τα πάντα, κατά την άποψή μου, έχουν μία συνέχεια.
Δεδομένης της πεποιθήσεως ότι υπάρχουν σώματα πέραν του φυσικού, δε θεωρώ ότι αποτελούν τελείως αυτόνομες ενότητες, ώστε να είμαστε απόλυτοι στις κατατάξεις μας. Αυτό πάλι, δε σημαίνει ότι δεν έχουν σαφείς διαφορές.

Προσωπικά, δέχομαι ως την πλέον λειτουργική κατάταξη, εκείνη των περισσοτέρων αλχημιστών (των Ερμητιστών):

  • Φυσικό σώμα,
  • Ηλεκτροζωτικό (αιθερικό) σώμα,
  • Αστρικό σώμα,
  • Πνευματικό σώμα,
  • Ζωική ψυχή,
  • Θεία ψυχή, και
  • Αγνό πνεύμα ή Θείο Εγώ.

Αυτά περιλαμβάνονται εντός των τεσσάρων ορίων της μικροκοσμικής τετράδος της Καββάλας:

  • Φυσικό σώμα,
  • Αστρικό σώμα,
  • Ζωτική ψυχή, και
  • Θεία ψυχή.

Καλή χρονιά!
.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 03/01/2005 01:48:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2005, 05:32:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΣΥΝΘΕΣΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΑΙΓΥΠΤΟ

Σύμφωνα με την αιγυπτιακή μυθολογία ο άνθρωπος αποτελείται από 7 στοιχεία:

-Khat (Kha)

-Ka

-Ba

-Khaibit

-Akhu (Akh, Khu, Ikhu)

-Sahu

-Ab (Ib)

Εκτός από τα στοιχεία(σώματα) αυτά, κυρίαρχο ρόλο στην αιγυπτιακή μυθολογία παίζουν και δύο ακόμα έννοιες:

-Ren

-Sekhem

Ας τα δούμε όμως, ένα - ένα:

Khat (Kha)
Aυτό είναι το φυσικό θνητό σώμα, που αποσυντίθεται μετά τον θάνατο, το εξώτερο τμήμα του ανθρώπινου όντος, το οποίο μπορούσε να διατηρηθεί μόνο με μουμιοποίηση.
Συχνά, κατά τη διάρκεια της ζωής το σώμα αυτό ονομαζόταν "khet" ή"iru", ενώ η ονομασία "khat" αποδόθηκε κυρίως στο νεκρό σώμα.
Η διατήρηση του σώματος αυτού μετά από τον θάνατο, ήταν πολύ σημαντική για τους αρχαίους αιγύπτιους, που πίστευαν πως έπρεπε να παραμείνει διατηρημένο το σώμα, ώστε να μπορέσει να αναγνωριστεί από το "ka" κατά την επιστροφή του. Αυτός ήταν και ο "λαϊκότερος" λόγος, για τον οποίο το σώμα γινόταν μούμια από τους ιερείς του Ανουβη, και η καταστροφή του μουμιοποιημένου αυτού σώματος, λογίζονταν ως δεύτερος θάνατος...


αρχαία αιγυπτιακή μούμια του φαραώ Ραμσή του 2ου.

Ka
Το διπλό ομοίωμα της προσωπικόητας του ανθρώπου, το οποίο θεωρούνταν πως καθυστερεί να απομακρυνθεί μετά τον θάνατο και τη μουμιοποίηση και το οποίο σύμφωνα με δοξασίες, κατοικούσε στη μούμια ή σε κάποιο άγαλμά της.

H γνωστότερη αναπαράστασή του αποτελούσε δύο ανυψωμένα αντιβράχια(καθώς και το ιερογλυφικό που του αντιστοιχεί)

To "ka" ως το πνευματικό ομοίωμα του ανθρώπου, γεννιέται μαζί με τον άνθρωπο ή μάλλον πλάθεται από την Μεσενέτ( Meskhenet),που είναι υπέυθυνη για τις γεννήσεις, και συνεχίζει να ζει μετά τον θάνατο, τουλάχιστον όσο υπάρχει "μέρος που θα μπορούσε να κατοικήσει". Για τον λόγο αυτό, θεωρούνταν η μουμιοποίηση τόσο σημαντική, ώστε το "ka" να μπορέσει να συναντηθεί ξανά με το σώμα. Το ταξίδι του "ka" στον άλλο κόσμο, γινόταν με μία βάρκα.

Ba
Για την αρχαία Αίγυπτο, το "ba" αποτελούσε το αντίστοιχο της ψυχής και συμβολίζονταν με ένα χελιδόνι, το οποίο έχει ανθρώπινο κεφάλι.

Υπήρχε η δοξασία πως το "ba" κυκλοφορούσε κοντά στο νεκρό σώμα μετά από τον θάνατό του, φροντίζοντάς το, ενώ περίμενε την ένωσή του με το "ka" στην ανάσταση του αποθανόντος. Το "ba" θεωρούνταν πως συχνά συντρόφευε τον αποθανόντα, στο δικαστήριο του Όσιρι.

Khaibit
Λέγεται αλλιώς και "σκιά" του ανθρώπου. Μπορούσε να συμμετέχει σε επικήδεια αφιερώματα και μπορούσε να αποχωριστεί από το σώμα και να ταξιδέψει μόνο του, αρκεί να βρισκόταν κοντά στο "ba".

Akhu (Akh, Khu, Ikhu)
Είναι το φωτεινό και αθάνατο μέρος του ανθρώπου. Αποτελεί την διάνοια, τη βούληση και τις αγνές προθέσεις του ανθρώπου που δεν γνωρίζουν το θάνατο, έτσι το "Akhu", προορίζεται να ανεβεί στα ουράνια και να ζήσει με τους Θεούς στην αιωνιότητα.
Το σύμβολό του, είναι ένας λοφιοφόρος ίβικας.

Sahu
Το άφθαρτο πνευματικό σώμα του ανθρώπου, που διαμένει στα ουράνια και το οποίο εμφανίζεται, όταν ο αποθανόν, περάσει με επιτυχία τη δίκη του Όσιρι.

Ab (Ib)
Είναι η καρδιά του ανθρώπου, αυτή που εμπεριέχει το καλό και το κακό. Είναι αυτή που κατά το θάνατο, ζυγίζεται και συγκρίνεται με το βάρος ενός φτερού (του φτερού της Μαάτ - δίκης) και εάν είναι πιο βαριά, καταβροχθίζεται από την Αμμούτ (Ammut)

Ren και Sekhem
Το "ren" είναι το πραγματικό όνομα του όντος άνθρωπος και έχει τεράστια δύναμη. Λέγεται πως εάν κάποιος γνώριζε το όνομα - ren ενός ανθρώπου, θα μπορούσε να πάρει όλη τη δύναμή του, ή να τον καταστρέψει.
Η "sekhem" είναι η ζωτική δύναμη του ανθρώπου, που ζεί στα ουράνια μαζί με το "akhu" μετά από το θάνατο.


Και στο σημείο αυτό, τελειώνει μια σύντομη συγκριτική έρευνα, σχετικά με την εσωτερική σύνθεση του ανθρώπου, όπως αυτή προκύπτει από ιστορικά και μυθολογικά στοιχεία της αρχαίας Αιγύπτου.
Οποιος ενδιαφέρεται, μπορεί να επισκεφτεί τα σχετικά site:

http://www.ancient-egypt.org/glossary/religion/ka.html
http://www.egyptianmyths.net/ka.htm
http://www.angelfire.com/realm/shades/egypt/ka.htm
http://www.egyptologyonline.com/the_afterlife.htm
http://www.site-ology.com/egypt/RELIG.HTM
http://www.kheper.net/topics/Egypt/Ba.html
http://www.egyptvoyager.com/articles_lifeinancientegypt_ancientegyptconcept_01.htm
http://en.wikipedia.org/wiki/Egyptian_mythology

Επίσης, μία πολύ ενδιαφέρουσα συγκριτική παρουσίαση της εσωτερικής σύνθεσης του ανθρώπου όπως την πίστευαν στην αρχαία Αίγυπτο(στα ελληνικά), μπορεί να βρει κανείς στο:

http://www.nea-acropoli.gr/civilizations/africa/egypt/filosofy_meta_egypt.htm

Για λόγους ευκολότερης πρόσβασης, αλλά και σύγκρισης με τις πληροφορίες που παρέθεσα πιο πάνω, τη μεταφέρω και εδώ:

" Οι 7 φορείς του ανθρώπου ονομάζονταν στην Αιγυπτιακή Μεταφυσική ως εξής:
1. ΚΑΤ, είναι το ανθρώπινο σώμα.
2. ΚΕΙΒΙΤ, είναι η σκιά ή το είδωλο της ψυχής, το στοιχείο που ορίζει τη μορφή του σώματος, το ενεργοποιεί και το ελευθερώνει από την ακινησία.
3. ΚΑ, είναι το αφηρημένο ομοίωμα της προσωπικότητας, η εκδήλωση της ζωτικής ενέργειας, όσον αφορά τις δημιουργικές και συντηρητικές λειτουργίες της. Χάρη σ΄ αυτόν το φορές, ο άνθρωπος συμμετέχει και ενώνεται με την Παγκόσμια Ζωή. Αποτελεί της έδρα των συναισθημάτων και σ' αυτόν καθρεφτίζεται το μέρος του Ουρανού που αντιστοιχεί σε κάθε άνθρωπο. Γι' αυτό επηρεάζεται έντονα από τα άστρα και συσχετίζεται με την Αστρολογία. Είναι το Αστρικό Σώμα του Δυτικού Εσωτερισμού.
4. ΑΒ, είναι η καρδιά ως έδρα της νοημοσύνης, της φρόνησης, των παθών και της ανδρείας. Είναι αυτό που ζυγίζεται στη ιερή ζυγαριά της θείας Δίκης, γιατί αυτό φορτώνεται με το βάρος των ανθρώπινων πράξεων στη ζωή. Το ΑΒ εμπεριέχει την ψυχή του Κεφέρ, του ιερού σκαραβαίου, ο οποίος συμβολίζει κάθε πνευματική ιδιότητα που βρίσκεται σε κατάσταση ανάπτυξης. Η καρδιά πρέπει λοιπόν να εξαγνιστεί από τις κακίες του κόσμου των φαινομένων, για να ελευθερωθεί ο ιερός σκαραβαίος, δηλαδή το πνεύμα.
5. ΒΑ, είναι η αιώνια ανθρώπινη ψυχή. Συμβολίζεται με ένα χελιδόνι με ανθρώπινο κεφάλι. Είναι η ταξιδιάρικη ψυχή ενός ζωντανού όντος, το οποίο είναι ικανό να εκδηλώνεται στον υλικό κόσμο. Αυτή η αρχή είναι δεμένη μυστικά με το ΚΑ και το ΑΒ, τα οποία είναι, κάπως, σαν τη σκιά της.
6. ΑΚ, είναι το πνεύμα που εγκαταλείπει το σώμα τη στιγμή του θανάτου. Είναι μια φωτεινή αρχή που συμβολίζεται με την ίβυδα . Το να γίνει κανείς ΑΚΟΥ σημαίνει να φτάσει στην τελειότητα.
7. ΣΑΧΟΥ ή ΑΤΜΟΥ, είναι το πνευματικό σώμα, απελευθερωμένο από το ΚΑΤ, το φυσικό σώμα. Είναι το φωτεινό περιτύλιγμα του αιώνιου πνεύματος που συνδέει τον άνθρωπο με το ΠΑΝ. Είναι εκείνο το Αγνότατο στοιχείο το οποίο μένει αιωνίως μονάδα, άτομο, πέρα από κάθε αλλαγή και κίνηση του χώρου και του χρόνου."

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

filosofos3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
588 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2005, 12:52:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα να προσθέσω μερικά στοιχεία στα προηγούμενα.
η σύνθεση του ανθρώπου κατά τους Αιγυπτίους είναι ΕΝΝΕΑΔΙΚΗ όχι επταδική αποτελούμενη από τρεις τριάδες συστατικών-σωμάτων. Η επτδικότητα οπως παρουσιάζεται από τη Νέα Ακρόπολη η οποία ακολουθεί το δόγμα Μπλαβάτσκυ δεν αποδίδει σε όλη την έκτασή της την αλήθεια.
Οι εικόνες με τις οποίες παριστάνονταν κάθε σώμα έχουν σημασία καθώς και το όνομα του κάθε σώματος. Προσέξτε ομαδοποιούνται : ΚΑ, ΚΑΤ, ΚΑΙΜΠΙΤ , επίσης ΣΑΧΟΥ ,ΑΧΟΥ ΣΕΧΕΜ και ΡΕΝ,ΜΠΑ, ΑΜΠ.

Θα πρέπει να αναζητήσουμε πληροφορίες για το καθένα και να κάνουμε ένα πίνακα για να δούμε τι συμβαίνει.
Σύμφωνα με την αιγυπτιακή βίβλο των Νεκρών ΔΕΝ ΕΊΝΑΙ ΑΘΑΝΑΤΑ όλα αυτά τα σώματα αλλά διαρκούν για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα και κρίνονται όχι μια αλλά περισσότερες από μια καθώς ανεβαίνει ο άνθρωπος προς τα επάνω. Κατά τις κρίσεις υποφέρει τις ποινές μέχρι να απορριφθεί και κάθε ένα από αυτά κάθε φορά αν δεν έχει καταφέρει με τη ζωή του ο άνθρωπος να το μεταστοιχειώσει σε ανώτερη ενέργεια.
Αυτό συμφωνεί σε μεγάλο βαθμό με την ιδέα της σταδιακής απόρριψης των σωμάτων (μετά από προσωρινές "κολάσεις" )που λένε οι θεοσοφιστές ότι γίνεται στην μεταξύ δύο γεννήσεων πορεία του ανθρώπου.
Στα "εννιά πρόσωπα του Χριστού" του Ουίτγουορθ υπάρχει μια διαφορετική περιγραφή τους που δε θα πρέπει να ληφθεί σοβαρά υπόψιν επειδή έρχεται σε αντίφαση με παράλληλα και σχετικά κείμενα της αιγ. βίβλου των νεκρών είτε με άλλες περιγραφές.
Ενδιαφέρουσα θα ήταν μια σύγκριση με τη θιβετανική βίβλο των νεκρών!

Όλα είναι τέλειαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy