ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Η ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΣΥΝΘΕΣΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2005, 15:30:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα!

quote:
Στα "εννιά πρόσωπα του Χριστού" του Ουίτγουορθ υπάρχει μια διαφορετική περιγραφή τους που δε θα πρέπει να ληφθεί σοβαρά υπόψιν επειδή έρχεται σε αντίφαση με παράλληλα και σχετικά κείμενα της αιγ. βίβλου των νεκρών είτε με άλλες περιγραφές.

Ήθελα πολύ χθες να παραθέσω και αυτήν την ανάλυση (του Ουίτγουορθ) φίλε filosofos3, αλλά στάθηκε αδύνατο να βρω το βιβλίο (και δε νομίζω να έπεσε σε καμιά χαραμάδα της βιβλιοθήκης, δεν είναι δα και τόσο λεπτό )
Θα σε παρακαλούσα, εάν το έχεις πρόχειρο, να μας παραθέσεις και την εκεί ανάλυση των σωμάτων του ανθρώπου (μαζί και με τα χρώματα που τους αποδίδονται, όπως και τις ιδιότητες και τα άλλα χαρακτηριστικά τους).
Εάν το βρω εγώ σήμερα, θα προσπαθήσω να σας τα μεταφέρω.

Σχετικά με την 7άδα πάντως των σωμάτων - όπως δίδεται από το site της Ν.Α, μετά από την δική μου έρευνα, βρήκα:
-κάποια sites που παρουσίαζαν τα σώματα ως 5άδα (σώμα, σκιά, κα, μπα, ακ)
-κάποια που τα παρουσίαζαν ως 7άδα (κατ, κα, μπα, κεϊμπίτ,ακού, σαχού, αμπ)
-κάποια που τα παρουσίαζαν ως 9άδα (τα παραπάνω, μαζί με το ρεν και τη σεκέμ)

Μιας και στην αρχική παρουσίαση της εσωτερικής σύνθεσης χρησιμοποιήθηκε η 7άδα, πιστεύω - όπως ανέφερα και σε προηγούμενο μήνυμα - πως θα βόλευε αυτή η παρουσίαση. Φτάνει να μην κολλήσουμε σ'αυτό και να μην το χρησιμοποιήσουμε σαν "ντε και καλά" απόδειξη πως η 7άδα ισχύει.

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

filosofos3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
588 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2005, 16:36:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δυστυχώα Αμαλία δεν το έχω πλέον. Αλλά δεν πειράζει γιατί και ο Ουίτουορθ δε συμφωνούσε πλήρως ούτε με την αρχαιολογία ούτε με τον εσωτερισμό όπως είχα δει τότε που το διάβασα.
Η γνώμη μου είναι ότι θα πρέπι να συγκεντρωθ0ούν στοιχεία ξεκινώντας από τις πιο αρχαίες δυνατές πηγές και από διορατικές παρατηρήσεις, να συγκριθούν και τότε νομίζω θα μπούν πολλά πράγματα στη θέση τους και θα ξεκαθαρίσει η όποια σύγχυση σχετικά με τα σώματα.
Προτείνω το "Βιβέκα Τσουνταμάνι" ή "το πολύτιμο πετράδι της Διάκρισης" του Σανκαρατσάρυα ,εκδ. Αιώνιος Ηνίοχος "και το Εσωτερικός Βουδισμός" του Σίνετ ,εκδ. Υδρανός, σε όποιον θέλει να δεί λίγα περισσότερα για τα σώματα από λίγο διαφορετική σκοπιά, πέραν της Μπλαβάτσκυ.

Όλα είναι τέλειαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2005, 03:19:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΜΙΛΙΑ: Η αόρατη σύσταση του ανθρώπου κατά τους Beasant-Leadbeater
.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2005, 18:35:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ
ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΟ 2005 ΝΑ ΦΕΡΕΙ ΣΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ ΣΥΝΟΔΟΙΠΟΡΟ ΟΤΙ ΕΠΙΘΥΜΕΙ.

ΟΙ ΓΙΟΡΤΕΣ ΣΤΗΝ ΝΥΜΦΗ ΗΤΑΝ ΥΠΕΡΟΧΕΣ, -ΑΝ ΚΑΙ ΛΙΩΣΑΜΕ ΣΤΑ ΠΟΤΑ-

ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ ΛΟΙΠΟΝ. ΑΓΑΠΗΤΕ ΦΙΛΟΣΟΦΕ ΝΑ ΣΟΥ ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΩ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΤΟΥ ΠΑΡΟΝΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ, -ΑΚΡΙΒΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΩ ΤΙΣ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΜΜΟΝΕΣ ΜΕ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ 7- ΛΕΩ:

ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΝΙΣΤΕΙ ΟΤΙ ΣΕ ΜΙΑ ΒΑΣΙΚΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΠΟΤΕΛΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΔΥΟ ΣΤΟΙΧΕΙΑ, ΠΝΕΥΜΑ ΚΑΙ ΜΟΡΦΗ, ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΔΥΑΔΙΚΑ, ΣΕ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ ΕΧΕΙ ΤΡΙΠΛΗ ΥΠΟΣΤΑΣΗ, ΠΕΝΤΑΠΛΗ, ΕΠΤΑΠΛΗ, ΔΕΚΑΠΛΗ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΛΕΓΟΝΤΑΣ.
ΕΞΕΤΑΖΟΥΜΕ ΤΗ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΣΥΝΘΕΣΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΕΙΔΩΜΕΝΗ ΑΠΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΟΠΤΙΚΕΣ ΓΩΝΙΕΣ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ, ΕΙΤΕ ΤΡΙΑ ΕΙΤΕ 103 Η ΟΥΣΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΙΔΙΑ. ΑΠΛΑ ΘΑ ΤΟ ΕΞΕΤΑΣΟΥΜΕ ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΤΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΕΥΡΑ ΤΗΣ "ΦΥΣΙΚΗΣ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ", ΤΗΣ "ΚΟΣΜΙΚΗΣ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ" Κ.Λ.Π.

ΕΞΕΤΑΖΟΥΜΕ ΜΕ ΑΝΟΙΧΤΟ ΜΥΑΛΟ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΕΜΠΑΘΕΙΕΣ ΤΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ.

ΣΕ ΚΑΘΕ ΕΝΑΝ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΚΑΙ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ.
ΑΛΛΟΣΤΕ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΩ ΤΗ ΘΕΩΡΙΑ ΤΗΣ 7ΠΛΗΣ ΣΥΝΘΕΣΗΣ, ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ. ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΛΙΓΗ ΥΠΟΜΟΝΗ ΘΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΤΑ 9 ΣΩΜΑΤΑ ΠΟΥ ΞΕΠΕΡΝΟΥΝ ΤΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΠΕΔΙΟ ΕΞΕΛΙΞΗΣ ΠΑΝΩ ΣΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ ΓΗ.

ΓΙ'ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΝΑ ΕΚΘΕΣΟΥΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΣΥΝΘΕΣΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ, ΚΑΙ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΤΙΣ ΟΜΟΙΟΤΗΤΕΣ, ΤΙΣ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΕΣ, ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ, ΟΧΙ ΣΤΑ ΝΟΥΜΕΡΑ ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
filosofos3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
588 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2005, 23:29:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή gretel
δεν είχα προθεση να εμπλέξω το θέμα με τη συζήτηση περί επταδικότητας και γενικά ν-αδικοτήτων. Όπως θα είδες άνοιξα νέο τοπικ γιαυτό το θέμα ώστε να μη γίνεται εδώ.
Εξαναγκάστηκα από τη ροή των πραγμάτων και από τις απαντήσεις που έλαβα (ή δεν έλαβα) από τα άλλα μέλη.
Όσον αφορά το αν επηρρεάζει η όποια οπτική γωνία ή ν-αδικότητα επιλέξουμε να δούμε τον άνθρωπο εγώ λέω ΕΠΗΡΡΕΑΖΕΙ.

Η διαφορά για να φανεί θα πρέπει να μελετήσει κανείς κβαντική φυσική. Δε μπορείς να διαιρέσεις πχ το 100 με το 3 και να μη μείνει υπόλοιπο. Δε μπορέις να επιλέξεις οποιαδήποτε ν-αδικότητα για τον άνθρωπο εξίσου και να δέιχνει τα ίδια πράγματα. πρέπει να ξέρεις γιατί την επιλέγεις και τι δείχνει.
Αν οποιοσδήποτε "Δάσκαλος" λέει ότι δεν έχει σημασία από ποια οπτική γωνία θα δούμε τον άνθρωπο και με ποια ν-αδικότητα και ότι η ουσία είναι ίδια, αδιαφορώ. Αν κάποιοι θέλουν να ακολουθήσουν το ένα ή το άλλο δόγμα εγώ δε θα τους εμποδίσω αλλά να μην το επιβάλλουν και στους άλλους. Το να πιστεύει κανείς ότι ΔΕΝ έχει σημασία η οπτική γωνία είναι και αυτό ένα δόγμα.Όπως δόγμα είναι οτιδήποτε αν δεν αποδεικνύεται με κάποιον τρόπο.Τα μέχρι στιγμής γενικώς παραδεχθέντα από την πλειονότητα των εσωτεριστών/αποκρυφιστών ελάχιστα έχουν υποβληθεί σε έλεγχο και σπανίως έχουν αποδειχθεί.

Και ακόμη δεν πιστεύω ότι ο άνθρωπος έχει μόνο 7 σώματα αλλά περισσότερα. Αναπτύσσει κάποια από αυτά ,αλλά έχει στοιχεία,έστω σε σπερματική μορφή που παίζουν ρόλο σημαντικότατο όμως,από όλα τα επίπεδα.
Και από εκείνα που θεωρούνται υπερανθρώπινα.
Καλό βράδυ.

Όλα είναι τέλειαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2005, 01:52:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΕ "ΦΙΛΟΣΟΦΕ" ΑΡΧΙΚΑ ΕΥΤΥΧΕΣ ΤΟ 2005 ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΘΡΟΙΣΜΑ "7" ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΚΑΣΕΙΣ-ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΚΑΝΩ ΧΙΟΥΜΟΡ ΑΛΛΑ ΕΤΣΙ ΕΚΑΤΣΕ-

Η ΣΥΜΒΟΛΗ ΣΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΤΙΚΗ ΑΝ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑΜΕ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΟΥ ΤΟΠΙΚ ΕΙΣΑΙ ΓΝΩΣΤΗΣ ΚΑΠΟΙΑΣ ΑΠΟΨΗΣ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙΣ ΔΙΕΞΟΔΙΚΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΜΕΣΩ Ε-MAIL ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΙΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΕΙΡΑ. ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ ΚΑΤΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ, ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ Σ'ΑΥΤΟ.

Η ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΗ ΜΕΤΑΞΥ ΑΙΓΥΠΤΙΑΚΗΣ ΚΑΙ ΘΙΒΕΤΑΝΙΚΗΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΡΙΣΤΗ ΙΔΕΑ.

ΠΑΝΤΩΣ ΑΝ ΤΟ ΔΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΟΣΟΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΕΚΘΕΣΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΝ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ ΓΝΩΣΗΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2005, 04:30:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όπως δόγμα είναι οτιδήποτε αν δεν αποδεικνύεται με κάποιον τρόπο.

...ή αν υποτίθεται πως αποδεικνύεται με εν τέλει καθαρά υποκειμενικά μέσα ή σοφιστείες.
.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
filosofos3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
588 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2005, 21:53:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αχ τι να κάνω φίλη Ζάντοκ εγώ που είμαι και εντελώς υποκειμενικός και μόνο σοφιστείες λέω; Δε βλέπω να έχω ελπίδα να ξεφύγω από τα δόγματα...[χχ(]

Όλα είναι τέλειαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2005, 22:34:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αχ τι να κάνω φίλη Ζάντοκ εγώ που είμαι και εντελώς υποκειμενικός και μόνο σοφιστείες λέω; Δε βλέπω να έχω ελπίδα να ξεφύγω από τα δόγματα...[χχ(]

Όλα είναι τέλεια


Πολύ προσωπικά τα παίρνεις όλααα...

Για να λυτρωθείς, θα πρέπει πρώτα να λυτρωθείς από την ιδέα της λύτρωσης – Ν. Καζαντζάκης
.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2005, 00:42:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Για να λυτρωθείς, θα πρέπει πρώτα να λυτρωθείς από την ιδέα της λύτρωσης – Ν. Καζαντζάκης

Θα μπορούσε να είχε διαλέξει και καλύτερη διατύπωση, πιο φιλική απέναντι σε λογικοκράτες με τάσεις stack overflow...

Real stupidity beats artificial intelligence any time. -- Terry PratchettΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2005, 04:17:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μήπως να δοκιμάζαμε στο παρόν θέμα, να κρατηθούμε μακριά από διαφωνίες γενικότερου περιεχομένου και να προσφέρει ο καθένας ότι καλύτερο μπορεί στην έρευνα αυτού του θέματος;

Είμαι σίγουρη, πως όλοι όσοι συμμετέχουν στο παρόν θέμα, διαθέτουν σε επαρκέστατο βαθμό τις προυποθέσεις για να διεξάγουν μία εμπεριστατομένη και οπωσδήποτε ενδιαφέρουσα έρευνα!

Και μία πρόσκληση ενδιαφέροντος:
Θα ήταν ιδιαίτερα ενδιαφέρον και χρήσιμο, να βλέπαμε μία ανάλυση της σύστασης του ανθρώπου, βασισμένη στο καββαλιστικό δέντρο. Προσωπικά δεν έχω ασχοληθεί τόσο, ώστε να θεωρώ τον εαυτό μου ως αρμοδιότερη για να το κάνω. Παρακαλώ λοιπόν όποιον έχει τις γνώσεις και τη διάθεση, να μας βοηθήσει σ'αυτό!

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2005, 04:59:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και μία πρόσκληση ενδιαφέροντος:
Θα ήταν ιδιαίτερα ενδιαφέρον και χρήσιμο, να βλέπαμε μία ανάλυση της σύστασης του ανθρώπου, βασισμένη στο καββαλιστικό δέντρο. Προσωπικά δεν έχω ασχοληθεί τόσο, ώστε να θεωρώ τον εαυτό μου ως αρμοδιότερη για να το κάνω. Παρακαλώ λοιπόν όποιον έχει τις γνώσεις και τη διάθεση, να μας βοηθήσει σ'αυτό!

Αγαπητή amalia, όσο με αφορά προσωπικά, αναφέρθηκα επιγραμματικά στην προηγούμενη σελίδα.

Το δέντρο έχει 10 σεφίρες δραστηριότητας ή διαστάσεις ύπαρξης, οι οποίες είναι ταξινομημένες σε 7 επίπεδα και περιλαμβάνεται μέσα σε 4 κόσμους.

Η διάταξη αυτή αφορά τόσο στο σύμπαν, όσο και στον άνθρωπο.
.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2005, 05:05:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το διάβασα zadok, αλλά πιστεύω πως θα ήταν ενδιαφέρον να επεκταθούμε και περισσότερο σ'αυτό. Π.χ ποιές είναι οι σεφίρες (τα ονόματά τους εννοώ), μία ανάλυση της σημασίας τους, κάποιους συσχετισμούς μεταξύ τους, κ.λπ - ότι έχετε ευχαρίστηση δηλαδή.
Αν έχετε.


κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2005, 13:28:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΕΧΩ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΒΒΑΛΙΣΤΙΚΗ ΘΕΩΡΙΑ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΙΔΕΑ Η ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΗΣ.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
filosofos3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
588 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2005, 17:49:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας κάνω εγώ μια προσπάθεια μιας και δεν είμαι ειδικός στο θέμα και ας με διορθώσουν οι ειδικοί.
Το δέντρο των σεφιρώθ υποτίθεται πως είναι η αναπαράσταση των σχέσεων των διαφόρων δυνάμεων ενεργειων του σύμπαντος. Οι καββαλιστές θεωρούν ότι δόθηκε απο τον Μέτατρον τον αρχάγγελο της πρώτης από πάνω σεφίρα στον άνθρωπο προ αμνημονεύτων ετών(διαφέρουν οι παραδοχές).
(Αμαλία ήθελα να ανεβάσω μερικά σχετικά σχήματα και αν θέλεις στείλε μου οδηγίες για το πως γίνεται γιατί προσπάθησα και δε μπόρεσα να το κάνω.Δεν έχω αρκετή εμπειρία ακόμη).
Υποτίθεται ότι με βάση το δέντρο των σεφιρώθ μπορούν να ταξινομηθούν τα πάντα στο σύμπαν. Οι καββαλιστές απέδωσαν ένα όνομα σε κάθε σεφίρα ,έναν αριθμό ,χρώμα ή χρώματα,ήχους ,και γενικά ότι μπορέις να φανταστείς.
Ουδέποτε κανείς εξήγησε μερικές λεπτομέρειες που είναι ζωτικής σημασίας για την όλη κατανόηση του Δέντρου όπως πχ γιατί υπάρχει το κενό μεταξύ 3ης και 4ης σεφίρα ,γιατί "λέιπουν" σεφιρώθ μεταξύ γεσόντ -μαλκούτ , αν υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος τρόπος σχεδιασμού με συγκεκριμένες δαστάσεις κλπ
Αν ακολουθήσουμε τη φόρτσιουν στις αντιστοιχίες η πρώτη τριάδα (κέτερ-χόκμα -μπίνα ή στέμμα -σοφία-κατανόηση) αντιστοιχεί στο θεικό σπινθήρα του ανθρώπου , τα ακόλουθα τρία (έσεντ-γκεμπουρά-τιφαρετ ή έλεος-ισχύς-κάλλος) στην "ατομικότητα" και τα άλλα τέσσερα (νετζά-χοντ-γεσόντ-μαλκούτ ή νίκη/δύναμη -δόξα-θεμέλιο-βασίλιεο)στην "προσωπικότητα".
Αυτά σε γενικές γραμμές και θα ήταν όλα καλά αν...αν δεν υπήρχαν διαφορές στις ταξινομήσεις ,κατατάξεις και αποδώσεις αντιστοιχιών από τους καββαλιστές!!!!
Και εδώ είναι που θέλει προσοχή το πράγμα.
Σύμφωνα με τον Γκερσόμ Σολέμ, ο οποίος είναι/ήταν Ισραηλινός και καθηγητής σε κάποιο πανεπιστήμιο εκεί,όπως λέει στα δύο βιβλία του για την καββάλα που έχουν εκδοθεί στα ελληνικά από τις εκδόσεις ΝΕΟΣ ΣΤΑΘΜΌΣ (ΘΕΜΑΤΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΚΑΒΒΑΛΑ το ένα , και Εισαγωγή στην Καββάλα το άλλο,αν δε με απατά η μνήμη μου) και ο οποίος ασχολήθηκε επί 50 χρόνια (!!!) με την έρευνα της ιστορίας της καββάλα : ΟΥΔΕ[ΠΟΤΕ ΥΠΗΡΞΕ ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΜΦΩΝΙΑ ΕΠΙ ΤΩΝ ΣΕΦΙΡΩΘ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΜΥΗΜΕΝΩΝ ΚΑΒΒΑΛΙΣΤΩΝ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΤΗΣ. Το δε δέντρο της ζωής ευρίσκεται μόνο σε μεσαιωνικές εικόνες -παρατσάσεις των σεφιρώθ και μάλιστα ενώ σχεδιάζεται κατά ποικίλους τρόπυς ΔΕΝ είναι η μοναδική παράσταση των σεφιρώθ, αλλά υπάρχουν και άλλες πχ σε ομόκεντρους κύκλους. Αλλά οι διαφορές δε σταματούν εκεί: ακόμη και η σειρά των σεφιρώθ διαφέρει από καββαλιστή σε καββαλιστή,αν διατηρούν την ίδια ονομασία, το οποίο ποτέ επίσης δε συμβαίνει γενικά.
Η κάθε καββαλιστική ομάδα θεωρούσε το ραββίνο της ως τον πιο φωτισμένο (αυτά λέει ο Σολέμ, δεν είναι δικά μου λόγια) που γνώριζε τα μυστικά των σεφιρώθ και της καββάλα (την άγραφη καββάλα) και πλανεμένους λιγότερο ή περισσότερο τους άλλους. Αυτό συνέβαινε σε όλα σχεδόν τα ζητήματα της καββάλα όχι μόνο στα σεφιρώθ.
Η πραγματική καββάλα,η μυστική παράδοση, κατά τη γνώμη μου πέρασε στο χριστιανισμό όταν αυτός εμφανίστηκε και μόνο εκεί μπορεί να τη βρει πλέον κανείς.
Θα φέρω ένα παράδειγμα: όλα τα ονόματα των 7 πρώτων σεφιρώθ περιγράφονται από τον Ησαΐα ως τα 7 "πνεύματα" που θα επαναπάυονται επί του Μεσσία που δεν είχε γεννηθεί τότε. Αυτά ακριβώς τα "πνεύματα" εννοεί ο Γρηγόριος Παλαμάς (κείμενα του οποίου υπάρχουν και στη Φιλοκαλία) όταν αναφέρεται στις "ενέργειες του Θεού".
Δε χρησιμοποιείται η λέξη "σεφιρώθ" πλέον αλλά η ουσία είναι ίδια!!!
Η ορθόδοξη θεολογία λοιπόν είναι κατεξοχήν καββαλιστική και η πραγματική συνέχεια της παράδοσης του Μωυσή.
Αυτά προς το παρόν. όσοι ασχολούνται με τη καββάλα μπορούν αν δούν τις διαφορές που υπάρχουν στις αντιστοιχίες των σεφιρώθ αλλά και των 22 δρόμων που τα συνδέουν (ακόμη και στο ποια σεφιρώθ υπάρχουν η δεν υπάρχουν σύνδεσμοι εμφανίζονται διαφορές) και οι οποίοι αντιστοιχούνται ,με διαφορετικούς τρόπους στα 22 γράμματα και στις 22 κάρτες της μεγάλης αρκάνας του Ταρώ.

Όλα είναι τέλειαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

filosofos3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
588 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2005, 17:51:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας κάνω εγώ μια προσπάθεια μιας και δεν είμαι ειδικός στο θέμα και ας με διορθώσουν οι ειδικοί.
Το δέντρο των σεφιρώθ υποτίθεται πως είναι η αναπαράσταση των σχέσεων των διαφόρων δυνάμεων ενεργειων του σύμπαντος. Οι καββαλιστές θεωρούν ότι δόθηκε απο τον Μέτατρον τον αρχάγγελο της πρώτης από πάνω σεφίρα στον άνθρωπο προ αμνημονεύτων ετών(διαφέρουν οι παραδοχές).
(Αμαλία ήθελα να ανεβάσω μερικά σχετικά σχήματα και αν θέλεις στείλε μου οδηγίες για το πως γίνεται γιατί προσπάθησα και δε μπόρεσα να το κάνω.Δεν έχω αρκετή εμπειρία ακόμη).
Υποτίθεται ότι με βάση το δέντρο των σεφιρώθ μπορούν να ταξινομηθούν τα πάντα στο σύμπαν. Οι καββαλιστές απέδωσαν ένα όνομα σε κάθε σεφίρα ,έναν αριθμό ,χρώμα ή χρώματα,ήχους ,και γενικά ότι μπορέις να φανταστείς.
Ουδέποτε κανείς εξήγησε μερικές λεπτομέρειες που είναι ζωτικής σημασίας για την όλη κατανόηση του Δέντρου όπως πχ γιατί υπάρχει το κενό μεταξύ 3ης και 4ης σεφίρα ,γιατί "λέιπουν" σεφιρώθ μεταξύ γεσόντ -μαλκούτ , αν υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος τρόπος σχεδιασμού με συγκεκριμένες δαστάσεις κλπ
Αν ακολουθήσουμε τη φόρτσιουν στις αντιστοιχίες η πρώτη τριάδα (κέτερ-χόκμα -μπίνα ή στέμμα -σοφία-κατανόηση) αντιστοιχεί στο θεικό σπινθήρα του ανθρώπου , τα ακόλουθα τρία (έσεντ-γκεμπουρά-τιφαρετ ή έλεος-ισχύς-κάλλος) στην "ατομικότητα" και τα άλλα τέσσερα (νετζά-χοντ-γεσόντ-μαλκούτ ή νίκη/δύναμη -δόξα-θεμέλιο-βασίλιεο)στην "προσωπικότητα".
Αυτά σε γενικές γραμμές και θα ήταν όλα καλά αν...αν δεν υπήρχαν διαφορές στις ταξινομήσεις ,κατατάξεις και αποδώσεις αντιστοιχιών από τους καββαλιστές!!!!
Και εδώ είναι που θέλει προσοχή το πράγμα.
Σύμφωνα με τον Γκερσόμ Σολέμ, ο οποίος είναι/ήταν Ισραηλινός και καθηγητής σε κάποιο πανεπιστήμιο εκεί,όπως λέει στα δύο βιβλία του για την καββάλα που έχουν εκδοθεί στα ελληνικά από τις εκδόσεις ΝΕΟΣ ΣΤΑΘΜΌΣ (ΘΕΜΑΤΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΚΑΒΒΑΛΑ το ένα , και Εισαγωγή στην Καββάλα το άλλο,αν δε με απατά η μνήμη μου) και ο οποίος ασχολήθηκε επί 50 χρόνια (!!!) με την έρευνα της ιστορίας της καββάλα : ΟΥΔΕΠΟΤΕ ΥΠΗΡΞΕ ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΜΦΩΝΙΑ ΕΠΙ ΤΩΝ ΣΕΦΙΡΩΘ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΜΥΗΜΕΝΩΝ ΚΑΒΒΑΛΙΣΤΩΝ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΤΗΣ ΚΑΒΒΑΛΑ. Το δε δέντρο της ζωής ευρίσκεται μόνο σε μεσαιωνικές εικόνικες παραστάσεις των σεφιρώθ και μάλιστα ενώ σχεδιάζεται κατά ποικίλους τρόπους ΔΕΝ είναι η μοναδική παράσταση των σεφιρώθ, αλλά υπάρχουν και άλλες πχ σε ομόκεντρους κύκλους. Αλλά οι διαφορές δε σταματούν εκεί: ακόμη και η σειρά των σεφιρώθ διαφέρει από καββαλιστή σε καββαλιστή,εάν διατηρούν την ίδια ονομασία, το οποίο ποτέ επίσης δε συμβαίνει γενικά.
Η κάθε καββαλιστική ομάδα θεωρούσε το ραββίνο της ως τον πιο φωτισμένο (αυτά λέει ο Σολέμ, δεν είναι δικά μου λόγια) που γνώριζε τα μυστικά των σεφιρώθ και της καββάλα (την άγραφη καββάλα) και πλανεμένους λιγότερο ή περισσότερο τους άλλους. Αυτό συνέβαινε σε όλα σχεδόν τα ζητήματα της καββάλα όχι μόνο στα σεφιρώθ.
Η πραγματική καββάλα,η μυστική παράδοση, κατά τη γνώμη μου πέρασε στο χριστιανισμό όταν αυτός εμφανίστηκε και μόνο εκεί μπορεί να τη βρει πλέον κανείς.
Θα φέρω ένα παράδειγμα: όλα τα ονόματα των 7 πρώτων σεφιρώθ περιγράφονται από τον Ησαΐα ως τα 7 "πνεύματα" που θα επαναπάυονται επί του Μεσσία που δεν είχε γεννηθεί τότε. Αυτά ακριβώς τα "πνεύματα" εννοεί ο Γρηγόριος Παλαμάς (κείμενα του οποίου υπάρχουν και στη Φιλοκαλία) όταν αναφέρεται στις "ενέργειες του Θεού".
Δε χρησιμοποιείται η λέξη "σεφιρώθ" πλέον αλλά η ουσία είναι ίδια!!!
Η ορθόδοξη θεολογία λοιπόν είναι κατεξοχήν καββαλιστική και η πραγματική συνέχεια της παράδοσης του Μωυσή.
Αυτά προς το παρόν. όσοι ασχολούνται με τη καββάλα μπορούν αν δούν τις διαφορές που υπάρχουν στις αντιστοιχίες των σεφιρώθ αλλά και των 22 δρόμων που τα συνδέουν (ακόμη και στο ποια σεφιρώθ υπάρχουν η δεν υπάρχουν σύνδεσμοι εμφανίζονται διαφορές) και οι οποίοι αντιστοιχούνται ,με διαφορετικούς τρόπους στα 22 γράμματα και στις 22 κάρτες της μεγάλης αρκάνας του Ταρώ.

Όλα είναι τέλειαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2005, 22:14:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντα κάποιος έχει την ευχαρίστηση.

Για να δούμε προσπάθειες ή πιο ειδικές τοποθετήσεις...
.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PHILOSOFOS-1
Πλήρες Μέλος

Bolivia
1201 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2005, 17:26:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PHILOSOFOS-1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΕ ΦΙΛΟΣΟΦΕ 3

Η ΚΑΒΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΗ ΒΙΒΛΟΣ ΤΩΝ "ΕΒΡΑΙΩΝ"?
ΤΑ "7 ΠΝΕΥΜΑΤΑ" ΜΗΠΩΣ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΕ ΤΑΓΜΑΤΑ ΑΓΓΕΛΩΝ?
Η ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΓΕΓΡΑΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΡΧΑΓΓΕΛΟ ΜΕΤΑΤΡΟΝ?

Η ΑΓΑΠΗ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΤΙΝΗ

ghΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

filosofos3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
588 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2005, 22:56:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καμπάλα σημαίνει "από το στόμα στο αυτί" και ήταν αρχικά η προφορική παράδοση που υπήρχε από αιώνες στους εβραίους και η οποία με την πα΄ροδο του χρόνου εν΄μερει καταγράφηκε όπως γίνεται με όλες τις παραδόσεις. Δεν ήταν απαγορευμένο βιβλίο όπως το θέτεις αλλά γενικά ήταν δυσπρόσιτη για τους περισσότερους ανθρώπους ακόμη και για τους εβραίους. Τέοιες μυστικές παραδόσεις είχαν όλοι οι λαοί.
Είναι μεγάλη συζήτηση η σχέση των 7 πνευμάτων με τα τάγματα αγγέλων. Πάντως τα 7 πνεύματα είναι εκείνο που άλλοι ονόμασαν 7 ακτίνες του θεού ή της δημιουργίας και έχουν σχέση με τα λεγόμενα 7 σώματα και τα επίπεδα. Χρειάζεται περισσότερη ανάλυση για τη σχέση αυτή.
Κανείς δεν ξέρει την πραγματική ταξινόμηση παρά μόνο εκείνοι που έχουν βαδίσει αρκετά στον δρόμο της μυστικής γνώσης. Οι διάφοροι καβαλιστές και εσωτεριστές διαφωνούσαν για τις αντιστοιχίες και αυτό μπορέις να το δεις συγκρίνοντας τα γραπτά τους που έχουν μείνει και τις αναφορές μερικών σε αντιστοιχίες διαφορετικές από τις δικές τους. Μερικές φορές προβάλλουν τη δική τους άποψη σαν τη μόνη ορθή.

Αυτά προς το παρόν.

Να είσαι καλά.

Όλα είναι τέλειαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PHILOSOFOS-1
Πλήρες Μέλος

Bolivia
1201 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2005, 03:42:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PHILOSOFOS-1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Είναι μεγάλη συζήτηση η σχέση των 7 πνευμάτων με τα τάγματα αγγέλων. Πάντως τα 7 πνεύματα είναι εκείνο που άλλοι ονόμασαν 7 ακτίνες του θεού ή της δημιουργίας και έχουν σχέση με τα λεγόμενα 7 σώματα και τα επίπεδα. Χρειάζεται περισσότερη ανάλυση για τη σχέση αυτή.

φιλοσοφε 3

θα σε παρακαλουσα αν μπορεις να παραθεσεις ποια ειναι η σχεση
αυτη των 7 πνευματων με τα ταγματα αγγελων!!
τι ειναι οι 7 ακτινες η 7 σωματα η επιπεδα?

σε ευχαριστω


η αγαπη ειναι παντοτινη
ολα ειναι τελεια


ghΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2005, 17:46:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ουδέποτε κανείς εξήγησε μερικές λεπτομέρειες που είναι ζωτικής σημασίας για την όλη κατανόηση του Δέντρου όπως πχ γιατί υπάρχει το κενό μεταξύ 3ης και 4ης σεφίρα ,γιατί "λέιπουν" σεφιρώθ μεταξύ γεσόντ -μαλκούτ , αν υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος τρόπος σχεδιασμού με συγκεκριμένες δαστάσεις κλπ
filosofos3

Λυπαμαι που θα διαφωνησω φιλε μου, ομως ειμαι υποχρεωμενος να ενημερωσω οτι,
ΟΛΕΣ οι λεπτομερειες και ζωτικης σημασιας πληροφοριες για την κατανοηση του
δεντρου της ζωης, εχουν δοθει και επεξηγηθει.
Δυστυχως ομως η ΚΑΜΠΑΛΛΑ δεν κατανοειται μονο με την αναγνωση βιβλιων.
Στα παραδειγματα που αναφερεις, μεταξυ 3ης και 4ης σφαιρας (σεφιρα) δεν υπαρχει κενο,
αλλα η σφαιρα ΝΤΑΑΤ (κοσμικη σφαιρα= πλανητης Ποσειδωνας).
Η λεξη κλειδι της σφαιρας αυτης ειναι ΓΝΩΣΗ.
Το προπατορικο αμαρτημα -υποτιθεται -ηταν η ΓΝΩΣΗ του καλου και του κακου.
Φρονω οτι, ειναι κατανοητο γιατι δε σχεδιαζεται στο δεντρο της ζωης.
Υπαρχει ομως και ενας αλλος λογος. Το ΝΤΑΑΤ δεν ανηκει στο ιδιο επιπεδο με το δεντρο.
Αυτο απαιτει περαιτερω αναλυση αλλα δεν ειναι της παραουσας στιγμης.

Μεταξυ Μαλκουτ (Γης) -Γεσουντ(Σεληνη), δεν λειπουν σφαιρες.
Αν το δουμε "κυριολεκτικα" η Γη δεν ανηκει στο δεντρο, αλλα το στηριζει.
Ειναι η ξεκομμενη σφαιρα που αποκοπηκε με την πτωση(!). Το τι ειναι η πτωση, αυτο ειναι μια ...δακρυβρεκτη
ιστορια. Παντως δεν ειναι αυτο που υποστηριζουν τα δογματα.

Το δεντρο της ζωης ειναι ακριβης αναπαρασταση του πλανητικου μας συστηματος,
με σειρα απο τη Γη προς το διαστημα και με αυτη τη σειρα σχεδιαζονται οι σφαιρες.
Οποιαδηποτε αλλη τοποθετηση ειναι εκ του πονηρου, και κανενας σοβαρος Καμπαλλιστης
δεν τις τοποθετει με αλλη σειρα.

Τροπος σχεδιασμου φυσικα υπαρχει, οχι με διαστασεις, αλλα με αναλογιες,
με ακριβεις ΛΟΓΟΥΣ.
Σχεδιασε δυο ισους εφαπτομενους κυκλους και με κεντρο το σημειο επαφης των, σχεδιασε εναν
τριτο κυκλο. Ηδη εχεις σχεδιασει τον αρχικο σκελετο του διαγραμματος, οποτε η συνεχεια ειναι ευκολη.
Στο κεντρο του πρωτου-κατωτερου κυκλου τοποθετειται η Σεληνη-γεσουντ, στο κεντρο του κεντρικου κυκλου
ο Ηλιος - Τφαρετ και στο κεντρο του πανω κυκλου ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΕΙ ο Ποσειδωνας - νταατ, κλπ κλπ....
Οι πλευρικες σφαιρες στα σημεια τομης των κυκλων...

quote:

Αν ακολουθήσουμε τη φόρτσιουν στις αντιστοιχίες η πρώτη τριάδα (κέτερ-χόκμα -μπίνα ή στέμμα -σοφία-κατανόηση) αντιστοιχεί στο θεικό σπινθήρα του ανθρώπου , τα ακόλουθα τρία (έσεντ-γκεμπουρά-τιφαρετ ή έλεος-ισχύς-κάλλος) στην "ατομικότητα" και τα άλλα τέσσερα (νετζά-χοντ-γεσόντ-μαλκούτ ή νίκη/δύναμη -δόξα-θεμέλιο-βασίλιεο)στην "προσωπικότητα". filosofos3

Ο θεϊκος σπινθηρας αποδιδεται μονον στον Πλουτωνα(Κετερ), ο οποιος περιβαλλεται απο τρια "σωματα".
Το πνευματικο, Χοκμα-Μπινα (Ουρανος-Κρονος)(+Νταατ-Ποσειδωνα, κρυφη σφαιρα), το Ψυχικο Χεσεντ-Γκεβουρα-Τιφαρετ (Διας-Αρης-Ηλιος) και το
"σωμα" οι κατωτερες τεσσερις σφαιρες.

Η ΤΕΤΡΑΚΤΥΣ του Πυθαγορα δειχνει αυτην την καταταξη και αποκαλυπτει την τριαδικη συσταση του ανθρωπου.

Η ΤΕΤΡΑΚΤΥΣ αλλωστε εχει τη μορφη ΑΚΡΙΒΩΣ ενος δεντρου, ειναι το δεντρο του Ατλαντα που στολιζαν οι
αρχαιοι μας προγονοι με κυκλικα πολυχρωμα ελασματα, απ' οπου προηλθε το εθιμο του χριστουγεννιατικου δεντρου.

Ενα σχημα-συμβολο που προκυπτει απο το δεντρο της ζωης, ειναι το συμβολο του ΕΡΜΗ,
οπου, στα δυο του κερατα βρισκονται οι δυο ανωτερες σφαιρες, στον κυκλο οι 6 υπολοιπες σφαιρες (μαζι
με τον Ποσειδωνα) και ο σταυρος συμβολιζεται απο τη Γη.
Μεσα στην ημισελινο -κερατα του Ερμη, βρισκεται η ανωτερη σφαιρα, (κετερ-Πλουτωνας).

Οι οκτω σφαιρες μονο, σχηματιζουν το συμβολο της Αφροδιτης (χωρις Κετερ και Μαλκουτ),
κατι που μας παραπεμπει στους Οκτω αιωνες των γνωστικων..

Η Καμπαλλιστικη γνωση ειναι ΜΙΑ και ολοι οι σοβαροι Καμπαλλιστες συμφωνουν με τις
βασικες αρχες της.
Καταταξεις υπαρχουν, η τριαδικη, η τετραδικη, η επταδικη, η οκταδικη και η δεκαδικη.
Καθε μια ομως ειναι μερος του ενος δεντρου και χρησιμευει για επιμερους αναλυση
και δεν αντικρουει τις αλλες καταταξεις αλλα τις συμπληρωνει.

Το αν βεβαια καποιοι παρουσιαζονταν ως "αυθεντιες" υποστηριζοντας τη μοναδικοτητα της αληθειας που πρεσβευαν,
καθε σοβαρος αναζητητης, γνωριζει οτι αυτο ειναι το χαρακτηριστικο γνωρισμα του ψευδοδασκαλου.

quote:

Η πραγματική καββάλα,η μυστική παράδοση, κατά τη γνώμη μου πέρασε στο χριστιανισμό όταν αυτός εμφανίστηκε και μόνο εκεί μπορεί να τη βρει πλέον κανείς.
filosofos3


Ενω η βιβλος ειναι κατα βαση Καμπαλλα, ειδικα η παλαια διαθηκη,
δυστυχως οι φωτοσβεστες πατερες της εκκλησιας, στραφηκαν μανιωδως εναντια στην
ανωτερη αυτη εσωτερικη γνωση, με αποτελεσμα να χαθουν τα κλειδια της ερμηνειας των γραφων
και να καταστει ολο το εργο ενα νεκρο γραμμα.
Γιατι, οπως γραφει ο Παυλος, "το πνευμα ζωοποιει ενω το γραμμα νεκρωνει".

Μονο στον χριστιανισμο, φιλε μου, ΔΕΝ ανευρισκει πλεον τα κλειδια της αγιας αυτης επιστημης.
Ευτυχως καποιοι "αιρετικοι" κατα το επισημο δογμα, αφου ανηυραν τα κλειδια στις αποκρυφες επιστημες,
καταφεραν παλι να εισχωρησουν στα εσωτερικα μυνηματα των γραφων.
Ο Λεβι και ο Μπεμε, ειναι οι πλεον αξιολογοι ερμηνευτες, αν και οχι οι μονοι αξιολογοι.

quote:

Η ορθόδοξη θεολογία λοιπόν είναι κατεξοχήν καββαλιστική και η πραγματική συνέχεια της παράδοσης του Μωυσή.

filosofos3


Δυστυχως φιλε μου, η ορθοδοξη θεολογια ΔΕΝ ειναι ΚΑΘΟΛΟΥ καμπαλλιστικη, ειναι πλεον ενα ΝΕΚΡΟ ΓΡΑΜΜΑ.

Ο τελευταιος που εχει καποια ψηγματα Καμπαλλιστικα ηταν ο Διονυσιος ο αεροπαγιτης,
ομως δυστυχως ηταν μαθητης ενος αποτυγχοντος στα ανωτερα μυστηρια της Καμπαλλα,
του γαμπρου του Ραμπι Γαμαλιηλ, που εμεινε γνωστος ω Παυλος.

Διαφορες στις ατραπους θα βρουμε δυστυχως σημερα και αυτο οφειλεται στον Κροουλι.
Οποτε, οσοι ακολουθουν την καταταξη των Ταρω του Κροουλι, εχουν απομακρυνθει
απο την αρχικη καταταξη...

Παρ' ολη τη διωξη που υπεστη αυτη η αγια γνωση, παρολες τις διαστρεβλωσεις που επιχειρισαν καποιοι,
στον αληθινο αναζητητη αποκαλυπτεται η αληθεια, αν εργαστει πανω στο δεντρο της ζωης.

Τιποτα δεν εχει χαθει...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

filosofos3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
588 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2005, 20:17:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Πασχάλη
σου προτείνω ένθερμα να διαβάσεις τα βιβλια του Γκερσόμ Σολέμ. Είσαι πολύ απόλυτος σε μερικά σημεία. Συμφωνώ μαζί σου σε μερικά αλλά διαφωνώ σε άλλα. Πχ για το σχεδιασμό του δέντρου είχα υποθέσει ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΟΥ ΠΕΡΙΓΡΆΦΕΙΣ αλλά αυτό δεν το διάβασα κάπου. Πρόέκυψε από σύγκριση του διαγράμματος γιν-γιανγκ του ταοϊσμού,του κηρυκείου του Ερμή και του δέντρου.
Όμως είσαι πολύ απόλυτος όταν λες
quote:
ΟΛΕΣ οι λεπτομερειες και ζωτικης σημασιας πληροφοριες για την κατανοηση του
δεντρου της ζωης, εχουν δοθει και επεξηγηθει.

τη στιγμή που υπήρχαν καφαλαιώδεις διαφορές μεταξύ των θεωρούμενων ως πιο μυημένων. Ακόμη και στη διαδοχή των σεφιρώθ και στο ίδιο το σχήμα του δέντρου. Η σφαίρα Νταάτ ΔΕΝ υπάρχει σε παλαιότερες περιγραφές των σεφιρώθ ενώ αλλού ταυτίζεται με την Τίφαρετ.Νταάτ στα εβραικά σημαίνει "γνώση" και δεν είναι συμβολική λέξη. Ελοχά βε Νταάτ είναι το όνομα του Θεού για την 6η Σεφίρα την Τίφαρετ.
Αν ο Ελιφάς Λευί ήταν ο μόνος που γνώριζε τα μυστήρια της Καββάλα ή κάποιος άλλος δε μπορώ να το πω αφοριστικά και εκ των προτέρων.
Συμφωνώ στο ότι αν κανείς παρουσιάζει τη δική του άποψη ως τη μόνη ορθή ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΑΠΟΔΕΙΚΝΎΕΙ τότε είναι ψευδοδιδάσκαλος. Αλλά μέχρι τότε είναι απλώς μια γνώμη ,ούτε αναγκαστικά ορθή ,ούτε αναγκαστικά λανθασμένη, αλλά άξια να μελετηθεί.
Η θεώρηση του Ντάατ ότι ανήκει σε άλλο επίπεδο ανήκει νομίζω στον Κρόουλι τον οποίο απορρίπτεις απ' ότι κατάλαβα και σε αυτό δε θα διαφωνήσω.
Πρόσεξε όμως κάτι που λες εδώ πέρα και το οποίο ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΚΟΙΤΆΞΕΙΣ:

quote:
Το δεντρο της ζωης ειναι ακριβης αναπαρασταση του πλανητικου μας συστηματος,
με σειρα απο τη Γη προς το διαστημα και με αυτη τη σειρα σχεδιαζονται οι σφαιρες.
Οποιαδηποτε αλλη τοποθετηση ειναι εκ του πονηρου, και κανενας σοβαρος Καμπαλλιστης
δεν τις τοποθετει με αλλη σειρα.



Απ' ότι θυμάμαι ο Μάδερς και ο Κρόουλι και η Φόρτσιουν ακολουθούν τη διάταξη που λες,η οποία ΔΕΝ ΕΊΝΑΙ ΑΠΟΛΎΤΩΣ ΑΚΡΙΒΉΣ ως προς τη σειρά των πλανητών ΣΤΟ ΗΛΙΑΚΌ ΣΎΣΤΗΜΑ και θα το αποδείξω αυτό,αλλά την προσεγγίζει απλώς μόνο αν τη θεωρήσουμε σύμφωνα με το Πτολεμαικό σύστημα, ενώ ο Ελιφάς Λευί ακολουθεί διαφορετική!!!
Οπότε αυτός που δεν είναι σοβαρός καββαλιστής είναι ο Λευί(!!!) κατά τη δική σου θεώρηση των πραγμάτων.
Δες μια σημαντική διαφορά στο ίδιο το δέντρο που θα την παρουσιάσω με εικόνες σε επόμενο κέιμενο. Στο ένα λείπουν δύο από τους δρόμους που συνδέουν τη γή με τα Χοντ και Νετζά.
Για τους πλανήτες και τη διαδοχή τους θα πρέπει να θυμηθείς ότι η σειρά απόστασής τους από τον ήλιο είναι:
ΕΡΜΗΣ ,ΑΦΡΟΔΙΤΗ,ΓΗ,ΑΡΗΣ, ΔΙΑΣ, ΚΡΟΝΟΣ,ΟΥΡΑΝΟΣ ,ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ, ΠΛΟΥΤΩΝΑΣ.
Μόνο αν θεωρήσουμε τον ήλιο στο μαλκούτ μπορόυμε να έχουμε τη σειρά που λένε αλλά τότε θα πέσει στο Γεσόντ ο Ερμής ,στο Χοντ η Αφροδίτη, στο Νετζά η ΓΗ, στο τίφαρετ ο Άρης ,Γκεμπούρα-Δίας ,Έσεντ-Κρόνος, Μπίνα-ουρανός , χόκμα Ποσειδώνας και κέτερ-πλούτωνας. όπως βλέπεις δε μπορέι να συμπέσει ΚΑΝΕΝΑΣ πλανήτης με αυτά τα σεφιρώθ που παραδοσιακά τους αποδίδονται. Και αν επιχειρήσεις άλλη κατάταξη (επειδή τις έχω δοκιμάσει όλες όσες μπορούσα να φανταστώ) πάλι δε βγαίνουν ολες οι αντιστοιχίες.

Δοκίμασέ το και θα δεις.

Και αν βρεις μια που να ταιριάζει παρουσίασέ την μας εδώ ή σε άλλο τοπικ. Ο λόγος που δεν ταιριάζουν είναι ότι οι παλαιοί καββαλιστές ακολουθούσαν το Πτολεμαικό σύστημα θεώρησης του ηλιακού συτήματος με τη σειρά των Χαλδαίων όσον αφορά τις αποστάσεις των πλανητών που είναι λανθασμένη όπως ήταν και εκείνη του Πυθαγόρα και του Πλάτωνα.
Η χαλδαική ήταν : ΓΗ,ΣΕΛΗΝΗ,ΕΡΜΉΣ,ΑΦΡΟΔΊΤΗ,ΗΛΙΟΣ, ΑΡΗΣ,ΔΙΑΣ,ΚΡΟΝΟΣ,ΑΣΤΕΡΕΣ,ΠΡΩΤΟ ΚΙΝΗΤΟ.
Οι αστέρες ήταν οι απλανείς και οι καβαλλιστές θεωρούσαν ότι αντιστοιχεί στη χόκμα η σφαίρα τους.
Παρέλειπαν όλοι τη ζώνη των αστεροειδών που υάρχει μεταξύ Άρη -Δία σε απόσταση που προβλέπεται από το νόμο Τίτους-Μπόντε καθώς και όλους τους μικρούς πλανήτες μεταξύ Δια και Κρόνου γιατί φυσικά δεν τους γνώριζαν.
Αν βάλεις τα σεφιρώθ στη σειρά ξεκινώντας από το μαλκούτ και τη σειρά τον πλανητών κατά τους χαλδαίους θα δεις ΟΤΙ ΣΥΜΠΙΠΤΟΥΝ ΑΠΟΛΥΤΑ κάτι που δε μπορεί να γίνει με τη σειρά των πλανητών όπως την ξέρουμε σήμερα που είναι και η πραγματική.
Μερικοί πρόσθεσαν στη σειρά των χαλδαίων τους πλανήτες που ανακαλύφτηκαν μετά (Ουρανο και Ποσειδώνα) στα χόκμα και κέτερ αλλά επειδή μετά ανακαλύφτηκε και ο Πλούτωνας και "περισσευε" σκέφτηκαν(μάλλον ο κρόουλι ή κάποιος σύγχρονός του) να ορίσουν τον Ποσειδώνα στη Νταάτ, κάτι που παραβιάζει την ακολουθία, (γιατί ο ποσειδώνας είναι μεταξύ ουρανού και πλούτωνα ως προς την απόσταση από τον ήλιο) ώστε να συμπέσει ο Πλούτωνας με την Κέτερ. Αναρωτιέμαι τί θα γίνει τώρα που ανακαλύφθηκε και άλλος πλανήτης (ο Σέντνα) στο ηλιακό μας σύστημα;

Η τετρακτύς δεν έχει ΑΚΡΙΒΩΣ τη μορφή του δεντρου αλλά απέχει πολύ. Είναι ισόπλευρο τρίγωνο (στο ακόλουθο σχήμα μπορέι να μη φάινεται καλά) ενώ το "δέντρο" δεν είναι.
τι σχέση έχει το σχήμα αυτό :

Ο
Ο Ο
Ο Ο Ο
Ο Ο Ο Ο ΤΕΤΡΑΚΤΥΣ

ΜΕ ΑΥΤΌ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΕΊ ΚΑΙ ΠΟΥ ΠΕΡΙΣΤΑΝΕΤΑΙ ΣΎΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΟΔΗΓΊΕΣ ΠΟΥ ΈΔΩΣΕΣ(κατά προσέγγιση);
Ο
Ο Ο

Ο Ο
Ο
Ο Ο
Ο

Ο (ΚΑΒΒΑΛΙΣΤΙΚΟ ΔΕΝΤΡΟ)


θα ήθελα σύμφωνα με όσα λες εδώ

quote:
Ενω η βιβλος ειναι κατα βαση Καμπαλλα, ειδικα η παλαια διαθηκη,
δυστυχως οι φωτοσβεστες πατερες της εκκλησιας, στραφηκαν μανιωδως εναντια στην
ανωτερη αυτη εσωτερικη γνωση, με αποτελεσμα να χαθουν τα κλειδια της ερμηνειας των γραφων
και να καταστει ολο το εργο ενα νεκρο γραμμα.
Γιατι, οπως γραφει ο Παυλος, "το πνευμα ζωοποιει ενω το γραμμα νεκρωνει".

Μονο στον χριστιανισμο, φιλε μου, ΔΕΝ ανευρισκει πλεον τα κλειδια της αγιας αυτης επιστημης.
Ευτυχως καποιοι "αιρετικοι" κατα το επισημο δογμα, αφου ανηυραν τα κλειδια στις αποκρυφες επιστημες,
καταφεραν παλι να εισχωρησουν στα εσωτερικα μυνηματα των γραφων.
Ο Λεβι και ο Μπεμε, ειναι οι πλεον αξιολογοι ερμηνευτες, αν και οχι οι μονοι αξιολογοι.


quote:
--------------------------------------------------------------------------------


Η ορθόδοξη θεολογία λοιπόν είναι κατεξοχήν καββαλιστική και η πραγματική συνέχεια της παράδοσης του Μωυσή.

filosofos3


--------------------------------------------------------------------------------


Δυστυχως φιλε μου, η ορθοδοξη θεολογια ΔΕΝ ειναι ΚΑΘΟΛΟΥ καμπαλλιστικη, ειναι πλεον ενα ΝΕΚΡΟ ΓΡΑΜΜΑ.


να μου δώσεις κάποια παραδείγματα που να αποδεικνύουν ότι οι πατέρες της εκκλησίας ήταν "φωτοσβέστες". Δε νομίζω ότι θα σου είναι δύσκολο αφού φτάνεις στο σημείο να τους ονμάσεις έτσι και να πεις ότι

quote:
Ο τελευταιος που εχει καποια ψηγματα Καμπαλλιστικα ηταν ο Διονυσιος ο αεροπαγιτης,
ομως δυστυχως ηταν μαθητης ενος αποτυγχοντος στα ανωτερα μυστηρια της Καμπαλλα,
του γαμπρου του Ραμπι Γαμαλιηλ, που εμεινε γνωστος ω Παυλος.



Τα κείμενα του Αρεοπαγίτη αποτελούν πάντοτε απολύτως ορθόδοξα κείμενα για την παράδοση της εκκλησίας και αυτά είναι που σχολιάζοντας ο Μάξιμος ο ομολογητής και ο Γρηγόριος ο Παλαμάς έγραψαν για τις θείες ενέργειες ,πράγμα που ανέφερα σε προηγούμενο post. Άρα μάλλον κοντά βρίσκεται στην καμπάλα και όχι μακριά όπως την παρουσίασες και η ορθόδοξη εκκλησιαστική παράδοση.

Εξέτασε αυτά που σου ζήτησα για την ακολουθία των πλανητών και την αντιστοιχία σε παρακαλώ και περιμένω τις αποδείξεις της "σκοτόσβεσης" από τους πατέρες.
Επειδή όμως το τοπικ δεν είναι ακριβώς σχετικό με το θέμα ελπίζω να μη δυσανασχετήσουν οι υπόλοιποι αν απαντήσεις εδώ. Αλλιώς βάλε μια ειδοποίηση και εδώ για να διαβάσω το κέιμενο όπου το έγραψες ή στείλε prive μια ειδοποίηση.

Να είστε όλοι καλά.

Όλα είναι τέλειαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

filosofos3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
588 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2005, 23:16:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στο πρώτο δέντρο λείπουν δύο δρόμοι που συνδέουν τη Γη με τα Νετζά και Χοντ
Στο ακόλουθο φαίνεται η απόδοση διαφόρων αντιστοιχιών η οποία είναι διαφορετική σε σχέση με το τρίτο ακόμη και στην απόδοση των πλανητών!!!



Ποιός έχει δίκιο λοιπόν αγαπητέ Πασχάλη;

Όλα είναι τέλειαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

filosofos3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
588 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2005, 23:42:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στο δέντρο που θεωρείται ελληνικό ,μάλλον γνωστικής προέλευσης,βρίσκεται στο site http://www.crcsite.org/GreekKabala1.htm
και που ελπίζω να εμφανιστεί σωστά στη συνέχεια υπάρχει πάλι διαφορά ως προς τη διάταξη τών μονοπατιών που αντιστοιχούνται στα γράμματα από κάτω προς τα πάνω σε αντίθθεση με τα άλλα δέντρα(!!!) και όπου υπάρχουν πεισσότεροι σύνδεσμοι στα ανώτερα σεφιρώθ

Όλα είναι τέλειαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

filosofos3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
588 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2005, 23:48:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εκεί που ανέφερα την τετρακτύ και το δέντρο δεν παρουσιάστηκαν σωστά τα σχήματα γιατί αυτόματα διαγράφονται τα κενά και δεν το ήξερα.
Στο δέντρο που θεωρείται ελληνικό ,μάλλον γνωστικής προέλευσης,και βρίσκεται στο site http://www.crcsite.org/GreekKabala1.htm
και που ελπίζω να εμφανιστεί σωστά στη συνέχεια υπάρχει πάλι διαφορά ως προς τη διάταξη τών μονοπατιών που αντιστοιχούνται στα γράμματα από κάτω προς τα πάνω σε αντίθθεση με τα άλλα δέντρα(!!!) και όπου υπάρχουν πεισσότεροι σύνδεσμοι στα ανώτερα σεφιρώθ

Είναι συνολικά 24 όσα και τα γράμματα της ελληνικής αλφαβήτου. Αν λοιπόν υπήρχε κάποιος που να γνώριζε τη μυστική παράδοση και αν υπήρχε ένα δέντρο που να αποτελέι όντως το σχήμα εκείνο που συνόψόιζει τη σχέση των δυνάμεων μεταξύ τους δε μπορεί όλοι αυτοί με τις διαφορετικές κατατάξεις και επινοήσεις που κάνουνε ο καθένας να είναι ταυτοχρόνως σωστοί

Όλα είναι τέλειαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

filosofos3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
588 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2005, 00:14:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδη δε φαίνεται καλά το ξαναστέλνω

Όλα είναι τέλειαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

filosofos3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
588 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2005, 16:21:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δείτε και αυτό σχετικά με τις αντιστοιχίες και τους πλανήτες.

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=5325

Όλα είναι τέλειαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2005, 14:10:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
______O______

____O____O____

__O___O ___O__

O___O___O____O
........|.|......
........|.|......

Τελικα η ΤΕΤΡΑΚΤΥΣ του Πυθαγορα "μοιζει" με δεντρο; Εμενα Ελατο μου θυμιζει,
δεντρο χριστουγεννιατικο!!!

Αγαπητε filisofos3, χαιρομαι ειληκρινα που βρισκεσαι ετοιμασμενος να διερευνυσουμε
ενα, απο τα πιο αξιολογα -κατ' εμε- συστημα γνωσης, οπως ειναι η ΚΑΜΠΑΛΛΑ.

Βγαινουμε καπως απο την ουσια του θεματος, αν και φρονω οτι στη διαρκεια θα
περιγραψουμε και τη συνθεση των σωματων, συμφωνα με την Καμπαλλιστικη διδασκαλια,
γιαυτο, παρακαλω τους συντοπιτες να μας ενημερωσουν αν πρεπει να συζητηθει και να συνεχιστει
η εμβριθεστερη ανασκοπηση και διερευνυση των καμπαλλιστικων γνωσεων σε αλλο τοπο...

Συνεχιζω προς ωρας,
επισημαινοντας καποια σημεια της διερευνυσης.

Προτεινω καταρχην να δωσουμε εμφαση στις σφαιρες και αργοτερα να επεκταθουμε και στα μονοπατια
-καρτες ΤΑΡΟ-, αλλωστε, οπως γραφει και ο G. SCHOLEM, μιλαμε για δυο δημιουργιες,
μια ιδανικη και παναγνη, που πραγματοποιηθηκε με τη χρηση των σφαιρων (σεφιροθ)
και μια δευτερη, πραγματικη, υλικη, φτιαγμενη απο τους συνδυασμους του λογου,
που βασιζεται πανω στα 22 γραμματα.

Σιγουρα θα προκυψουν συμφωνιες σε καποιες αποψεις, εκει ζηταμε να καταληξουμε,
παραλληλα ομως θα βρεθουμε φανταζομαι και σε αντιπαραθεση,
γεγονος που το θεωρω εξισου χρησιμο και δημιουργικο.

Εκεινο που θελω να αποφυγω, επειδη παρατηρω οτι εχεις ενα πλαισιο θεολογικων
πεποιθησεων, οτι νομιζεις οτι απτεται και ενοχλει αυτες τις πεποιθησεις, να το προσπερνουμε
και να διερευνουμε τα τοσα αλλα θεματα, ωστε να μη φτασουμε τη συζητηση σε μια στειρα
αντιπαραθεση πανω σε δογματικες αντιληψεις.
Εγω στερουμαι δογματικου- θρησκευτικου πλαισιου, οποτε δεν τιθεται απο μενα κανενα
θεμα που θα χρειαστει να προσπερασουμε.
Ας αρχισουμε ομως με καποιες ενστασεις σου...


quote:
Όμως είσαι πολύ απόλυτος όταν λες
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
ΟΛΕΣ οι λεπτομερειες και ζωτικης σημασιας πληροφοριες για την κατανοηση του
δεντρου της ζωης, εχουν δοθει και επεξηγηθει.

--------------------------------------------------------------------------------


τη στιγμή που υπήρχαν καφαλαιώδεις διαφορές μεταξύ των θεωρούμενων ως πιο μυημένων.


Που θεωρεις οτι ειναι το απολυτο;
Δε συμφωνεις οτι ειναι επαρκεις οι λεπτομερειες για την ερμηνεια και κατανοηση του δεντρου;
Η οι ζωτικης σημασιας πληροφοριες -ζωτικης σημασιας- δηλαδη οι ουσιοδεστερες πληροφοριες,
χωρις να σημαινει αυτο οτι δεν υπηρξαν, δεν υπαρχουν η δεν θα υπαρξουν αλλες πληροφοριες,
ουτε φυσικα γραφω πουθενα οτι οι πληροφοριες αυτες υποστηριζουν μια συγκεκριμενη αντιληψη.
Αλιμονο, τοτε δε θα μιλουσαμε για αληθεια, για φιλοσοφια αλλα για δογμα.

quote:
Η σφαίρα Νταάτ ΔΕΝ υπάρχει σε παλαιότερες περιγραφές των σεφιρώθ ενώ αλλού ταυτίζεται με την Τίφαρετ.Νταάτ στα εβραικά σημαίνει "γνώση" και δεν είναι συμβολική λέξη. Ελοχά βε Νταάτ είναι το όνομα του Θεού για την 6η Σεφίρα την Τίφαρετ.

Το δεν υπαρχει, δε νομιζω οτι ειναι η καταλληλη εκφραση. Το σωστο θα ηταν "αποκρυπτεται",
γιατι, ΟΛΟΙ μεχρι τωρα, οσοι εχουν παρουσιασει το δεντρο και ΔΕΝ περιλαμβανουν το ΝΤΑΑΤ,
αναφερονται παντα στην Κρυμμενη σφαιρα.
Τωρα, αν ειναι συμβολικη η οχι, μαλλον θα πρεπει να εξηγησουμε την εννοια "συμβολικη".
Καθε συμβολο, περιλαμβανει ενα πληθος, "ορισμενων" και "προσδιορισμενων" εννοιων και πληροφοριων,
ρολο που εχουν και οι λεξεις "κλειδια" για τις σφαιρες, οπως η λεξη "ΓΝΩΣΗ".
Επειδη, καθε μυητικη διδασκαλια περιλαμβανει τα ρητα, τα απορρητα και τα αρρητα,
καθε σχημα η λεξη του δεντρου, ερμηνευεται ΚΑΙ με τις τρεις παραπανω αναφορες.
Φυσικα στο επιπεδο των "ρητων", ειναι κυριολεκτικη η σημασια τους,
ομως μη μενεις μονο στην επιφανεια, γιατι θα μας διαφυγει ετσι ενα τεραστιο πληθος αξιολογων αποκαλυψεων.

Πουθενα ομως η σφαιρα ΝΤΑΑΤ δεν ταυτιζεται με την ΤΙΦΑΡΕΤ.
Ας μη συγχεεται η ΝΤΑΑΤ με το ΙΕΧΟΒΑ ΑΛΟΑΧ ΒΑ ΝΤΑΑΤ που αναφερεται στη σφαιρα ΤΙΦΑΡΕΤ,
τη σφαιρα που συμβολιζει το πρωτο ξυπνημα της συνειδησης, την πρωτη συνειδηση του θεου,
γιαυτο και η παραπανω φραση, που νοηματικα αποδιδεται σαν,
"ο θεος ο εκδηλωμενος στη σφαιρα του νου", χαρακτηριζει τη σφαιρα ΤΙΦΑΡΕΤ,
η οποια σχετιζεται στενα με την αορατη σφαιρα ΝΤΑΑΤ...

quote:
Η θεώρηση του Ντάατ ότι ανήκει σε άλλο επίπεδο ανήκει νομίζω στον Κρόουλι τον οποίο απορρίπτεις απ' ότι κατάλαβα και σε αυτό δε θα διαφωνήσω.
Πρόσεξε όμως κάτι που λες εδώ πέρα και το οποίο ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΚΟΙΤΆΞΕΙΣ:


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Το δεντρο της ζωης ειναι ακριβης αναπαρασταση του πλανητικου μας συστηματος,
με σειρα απο τη Γη προς το διαστημα και με αυτη τη σειρα σχεδιαζονται οι σφαιρες.
Οποιαδηποτε αλλη τοποθετηση ειναι εκ του πονηρου, και κανενας σοβαρος Καμπαλλιστης
δεν τις τοποθετει με αλλη σειρα.

--------------------------------------------------------------------------------


Απ' ότι θυμάμαι ο Μάδερς και ο Κρόουλι και η Φόρτσιουν ακολουθούν τη διάταξη που λες,η οποία ΔΕΝ ΕΊΝΑΙ ΑΠΟΛΎΤΩΣ ΑΚΡΙΒΉΣ ως προς τη σειρά των πλανητών ΣΤΟ ΗΛΙΑΚΌ ΣΎΣΤΗΜΑ και θα το αποδείξω αυτό,αλλά την προσεγγίζει απλώς μόνο αν τη θεωρήσουμε σύμφωνα με το Πτολεμαικό σύστημα, ενώ ο Ελιφάς Λευί ακολουθεί διαφορετική!!!
Οπότε αυτός που δεν είναι σοβαρός καββαλιστής είναι ο Λευί(!!!) κατά τη δική σου θεώρηση των πραγμάτων.



Η θεωρηση οτι το ΝΤΑΑΤ ανηκει σε αλλο επιπεδο, ΔΕΝ ηταν του Κροουλι αλλα πολυ προγενεστερη,
απλα ο Κροουλι προσδιορισε -οχι ικανοποιητικα κατ' εμε- τη θεση του ΝΤΑΑΤ στη κορυφη μιας πυραμιδας
με βαση τις τρεις ανωτερες σφαιρες.

Για να ειμαστε ειληκρινεις, η σφαιρα ΝΤΑΑΤ δεν ανηκει στο επιπεδο των τριων ανωτερων σφαιρων,
επειδη το ΚΕΤΕΡ (Πλουτωνας) εχει περιπου 17 μοιρες αποκλιση, αρκετα μεγαλη σε σχεση με τα επιπεδα περιφορας των αλλων πλανητων, οριζοντας ετσι ενα επιπεδο, με τον Ουρανο και τον Κρονο, που δεν περιλαμβανει τον Ποσειδωνα (ΝΤΑΑΤ).

Οσο για τον Κροουλι, πραγματι συμφωνουμε...

Η διαταξη των σφαιρων, γραφεις, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΑΚΡΙΒΗΣ...
Νομιζω ειναι πολυ ακριβης και μαλλιστα συμφωνη με το πραγματικο αστρονομικο ηλιοκεντρικο συστημα...
Ο Ηλιος -Η ΤΙΦΑΡΕΤ- καταλαμβανει το κεντρο, και στην περιφερεια τοποθετουνται οι αλλες σφαιρες.
Το σχημα που εικονιζει το δεντρο της ζωης, αναπαριστα το πλανητικο μας συστημα επακριβως,
καποιες χρονικες περιοδους ΠΡΑΓΜΑΤΙ σχηματιζεται στον ουρανο το καμμπαλλιστικο δεντρο, (εχει ενδιαφερον
να προσδιοριστει ΠΟΙΕΣ χρονολογικες περιοδους συνεβη και θα ξανασυμβει αυτο!!!)
Η μοναδικη του "ατελεια" ειναι οτι δεν σχεδιαζονται οι σφαιρες στις ακριβεις τους αποστασεις,
κατι ομως που, καμμια αστρονομικη αναπαρασταση δεν το εχει αποδωσει,
αφου, για να πετυχει να ειναι ευκρινεις οι κοντινοι πλανητες, θα χρειαζοταν ενα σχεδιαγραμμα τουλαχιστον 30 μετρων.

Αλλες αναπαραστασεις των σφαιρων -οπως η Πυθαγορεια Τετρακτυς- δεν ειναι λαθος αναγκαστικα,
αλλωστε, καθε καταταξη, που ειναι μεσα σε αναλογικα ορια πραγματικου, εχει να μας δωσει αρκετες πληροφοριες.
Ολοι κατ' εμε ειναι σοβαροι Καμμπαλλιστες, με την προϋποθεση, καθε αναπαρασταση τους,
να περιλαμβανει τις επιστημονικες αποδεδειγμενες γνωσεις και να μη συγκρουεται με αυτες.

Ας αφησουμε ομως τις ατραπους προσωρινα απ εξω, εκει, με τη δικη σου συμβολη,
θεωρω οτι θα μπορεσουμε να αποδωσουμε μια τεκμηριωμενη αναπαρασταση. ΕΙΔΟΜΕΝ..


Γραφεις παρακατω,

quote:
να μου δώσεις κάποια παραδείγματα που να αποδεικνύουν ότι οι πατέρες της εκκλησίας ήταν "φωτοσβέστες".

Επειδη αγγιζουμε καποιες δογματικες σου αντιληψεις, περιμενω να μου πεις αν θα επεκταθουμε και σε αυτες
και τοτε ειμαι στη διαθεση σου να το συζητησουμε.
Να ρωτησω ομως,
ο χριστιανισμος αποδεχεται την Καμπαλλα;
Γιατι, αποσο γνωριζω, η πλεον Καμπαλλιστικη διδασκαλια χριστιανικης κατευθυνσης-των γνωστικων- δεν αντιμετωπιστηκε με τον πλεον καλοπροαιρετο τροπο.

ΠΡΟΣΟΧΗ! Δεν λεω ΑΝ υπαρχουν αλληγορουμενες Καμπαλλιστικες γνωσεις μεσα στα χριστιανικα κειμενα,
αλλωστε, πως θα γινοταν να μην υπαρχουν, αφου ο χριστιανισμος ειναι εβραιογεννης και εσσαϊκης προελευσης,
αλλα, αν υπαρχουν τα κλειδια ερμηνειας συμφωνα με την Καμπαλλιστικη φιλοσοφια,
αν δεχεται η χριστιανικη εκκλησια την Καμπαλλιστικη φιλοσοφια και αναλυση !!!

Στο βιβλιο του Φαμπρ Ολιβιε, "Η Εβραϊκη γλωσσα αποκατεστημενη", αναφερεται:
Αποδεικνυεται οτι η Γεννεση ειναι καθαρα εργο Αιγυπτιακης Μυησης που πηρε ο Μωυσης.
Η αποκρυπτογραφηση των 10 σφαιρων ειναι εφικτη μονο απο Μυστες που εχουν μυηθει στα μεγαλα μυστηρια.
Κλειδια για την αποκρυπτογραφηση μας δινουν "Τα χρυσα Επη του Πυθαγορα"

Απορω λοιπον που ο GERSHOM SCHOLEM που τοσο σε εντυπωσιασε, δεν επεκτεινε την ερευνα του,
η οποια οφελω να ομολογησω ειναι αρκετα λεπτολογη και εμβριθης,
στην απαρχη των καμπαλλιστικων δοξασιων, αλλα τελειως αφοριστικα και αφοπλιστικα
δηλωνει οτι "δεν γνωριζουμε τιποτα για την προελευση της".

Θα εκπλαγουμε οταν, αναλυοντας, προσεγγισουμε την Ορφικη κοσμογονια αλλα και την Ινδικη Ραμαγιανα
η τι επος του Γιλγαμες, για το πληθος των Καμπαλλιστικων γνωσεων που ενεχουν.

Προβλεπω ομως και ισχυρη αντιπαραθεση, οταν, αναλυοντας τη σφαιρα ΤΙΦΑΡΕΤ,
θα αναγκασθουμε να κανουμε αναφορες για τους θυσιασμενους σωτηρες,
τους Ηλιακους θεανθρωπους, πχ Ωρο, Μιθρα, Κρισνα, Διονυσο, Χριστο κλπ,
κατι που μετα βδελυγμιας απορριπτει ο χριστιανισμος,
αφοριζοντας τους λοιπους και προβαλλοντας δογματικα τη μοναδικοτητα και αληθηνοτητα του Ιησου !!!

Ηδη υπερεβαλλα σε ογκο.
Ας μεινουμε σε αυτα και ας ευχηθουμε καλη συνεχεια...


Edited by - Πασχαλης on 10/01/2005 14:13:55

Edited by - Πασχαλης on 10/01/2005 14:15:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2005, 16:15:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πασχάλη και filosofe3 σας ευχαριστούμε πολύ για την πολύτιμη βοήθειά σας!

Πιστεύω κι εγώ πως θα ήταν ιδιαίτερα χρήσιμη μία ανάλυση της καββαλα, αλλά θα πρότεινα να μην επεκταθούμε σε πολλές λεπτομέρειες (καββαλιστικές) εδώ, διότι το θέμα θα καταλήξει αρκετά δυσνόητο για αρκετά άτομα που δεν κατέχουν τις αναγκάιες γνώσεις για να το κατανοήσουν.
Αλλωστε και ο αρχικός σκοπός του θέματος ήταν να ριχτεί λίγο φως στα διάφορα συστήματα που ερευνούν την εσωτερική σύνθεση του ανθρώπου.
Οπως γράφει η gretel στην εισαγωγική της τοποθέτηση:

quote:
ΕΠΕΙΔΗ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΤΟΠΙΚ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΥΧΝΑ ΟΡΟΛΟΓΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΣΥΝΘΕΣΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ (ΤΑ 7 ΣΩΜΑΤΑ, ΟΙ 3+1 ΚΟΣΜΟΙ ΤΟΥ ΠΛΑΤΩΝΑ Κ.Α) ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΟ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΙΑ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ, ΠΟΥ ΘΑ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ Σ'ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΘΕΩΡΙΕΣ, ΓΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΘΕΜΑΤΩΝ ΟΠΩΣ ΤΑ ΤΣΑΚΡΑΣ, Η ΑΣΤΡΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ.

Σε ότι με αφορά προσωπικά, ήδη τα σχήματα και οι αναλύσεις που δώσατε μου έχουν γεννήσει ερεθίσματα για συγκριτική μελέτη. Πιστεύω πως εάν επικεντρωθούμε σε αυτό, θα έχουμε ένα ενδιαφέρον ταξίδι, εκτός από τη βοήθεια που μπορεί να προσφέρει ο καθένας μας για μεγαλύτερη κατανόηση του θέματος.


Τέλος, να υπενθυμήσω το θέμα:

ΚΑΜΠΑΛΛΑ

όπου μπορεί να γίνει μια μεγαλύτερη εμβάθυνση της σχετικής με την καββαλα συζήτησης.

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

filosofos3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
588 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2005, 17:04:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Πασχάλη
χαίρομαι για τον τρόπο με τον οποίο συζητάς και εκθέτεις τις απόψεις σου. Νομίζω ότι μπορούμε να συνενοηθούμε πολύ καλά και δε θα υπάρξει σοβαρή διαφωνία.
Συμφωνώ κατ' αρχήν να ακουστεί και η γνώμη των υπολοίπων αν θέλουν να συνεχιστεί εδώ αυτή η συζήτηση ή σε άλλο τόπικ.
Θα απαντήσω σε "δόσεις" λόγω έλλιψης χρόνου.
Κατ' αρχήν συμφωνώ για το ότι η τετρακτύς μοιάζει με δέντρο αλλά δεν ήταν εκεί η διαφωνία μου. Η διαφωνία μου είναι ότι δε μοιάζει με το καμπαλλιστικό δέντρο. Επίσης το ότι όντως η τερακτύς μπορέι να κρύβει μυστικά των κόσμων δεν το απέκλεισα και δεν το έφερα ως θέμα συζήτησης επειδή έχω τη γνώμη ότι εόιναι εν μέρει σωστό αλλά δεν έχει πρακτική αξία για μας αν δεν ξέρουμε με ακρίβεια κάτι να επαναλαμβάνουμε απόψεις προγενεστέρων. Για την τετρακτύ ας κ΄'ανουμε μια άλλη συζήτηση γιατί είναι πολλά τα θέματα που θίξαμε ήδη.
Η απολυτότητα στην οποία αναφέρθηκα ήταν η λέξη "ΟΛΕΣ". Δε θεωρώ ότι έχουν εξηγηθεί τα πάντα. Το αντίθετο μάλιστα. Αν θέλεις μπορείς να μου αποδείξεις το αντίθετο και θα είναι αποκάλυψη αυτό αν συμβεί,για μένα. Όμως δεν αποκλείεται να έχω δίκιο εγώ. Θα δούμε στην πορεία τι συμβαίνει.
Απ' ότι θυμάμαι στο σχήμα που πρότεινες για τις σφαίρες η Νταάτ προτείνεις να τοποθετηθεί στο κέντρο του πάνω κύκλου. Ωραία μέχρι εδώ και δε θα διαφωνήσω.Ας αφήσουμε τη σχέση της με την Τίφαρετ για αργότερα ή για άλλη συζήτηση.
Σ'αυτό που λες όμως εδώ:
quote:
Για να ειμαστε ειληκρινεις, η σφαιρα ΝΤΑΑΤ δεν ανηκει στο επιπεδο των τριων ανωτερων σφαιρων,
επειδη το ΚΕΤΕΡ (Πλουτωνας) εχει περιπου 17 μοιρες αποκλιση, αρκετα μεγαλη σε σχεση με τα επιπεδα περιφορας των αλλων πλανητων, οριζοντας ετσι ενα επιπεδο, με τον Ουρανο και τον Κρονο, που δεν περιλαμβανει τον Ποσειδωνα (ΝΤΑΑΤ).



έρχεσαι σε αντίθεση με τη λογική συνεπαγωγή. Διότι ο Ποσειδώνας είναι ΜΕΤΑ τον ουρανό σε απόσταση από τον ήλιο και ο Πλούτωνας ΜΕΤΑ τον Ποσειδώνα. Και αφού αυτός που διαφέρει και βρίσκεται σε άλλο επίπεδο είναι ο τελευταίος και πιο εξωτερικός πλανήτης του ηλιακού συστήματος μεχρι πρότινος,ο Πλούτωνας, αυτός θα έπρεπε να αντιστοιχηθεί στη Νταάτ. Ο Κρόνος αντιστοιχιζόταν και αντιστοιχίζεται ακόμη στο Μπίνα και ο Ουρανός αντιστοιχίζεται στο Χόκμα.Οπότε ο Ποσειδώνας πρέπει να αντιστοιχηθεί στο Κέτερ και ο Πλούτωνας ...περισσεύει ή αντιστοιχείται στο Νταάτ αφού αυτός διαφέρει σε επίπεδο από τους άλλους πλανήτες. Για να είμαστε ακριβείς όμως ΚΑΝΈΝΑΣ πλανήτης δεν είναι στο ίδιο επίπεδο με κάποιον άλλον. Όλων τα τροχιακά επίπεδα έχουν κάποια κλίση ως προς την εκλειπτική μικρή η μεγάλη. Του Πλούτωνα είναι η μεγαλύτερη. Γιατί λοιπόν δεν αντιστοιχούνται έτσι όπως περιέγραψα πιο πάνω που είναι και πιο λογικό αν είναι όντως κατά την απόσταση από τον ήλιο;
quote:
Το σχημα που εικονιζει το δεντρο της ζωης, αναπαριστα το πλανητικο μας συστημα επακριβως,
καποιες χρονικες περιοδους ΠΡΑΓΜΑΤΙ σχηματιζεται στον ουρανο το καμμπαλλιστικο δεντρο, (εχει ενδιαφερον
να προσδιοριστει ΠΟΙΕΣ χρονολογικες περιοδους συνεβη και θα ξανασυμβει αυτο!!!)
Η μοναδικη του "ατελεια" ειναι οτι δεν σχεδιαζονται οι σφαιρες στις ακριβεις τους αποστασεις,
κατι ομως που, καμμια αστρονομικη αναπαρασταση δεν το εχει αποδωσει,
αφου, για να πετυχει να ειναι ευκρινεις οι κοντινοι πλανητες, θα χρειαζοταν ενα σχεδιαγραμμα τουλαχιστον 30 μετρων.


Ενδιαφέρον είναι αυτό που λες για το σχηματισμό του δέντρου στον ουρανό από τις θέσεις των πλανητών, το οποίο μπορεί να προσδιοριστεί, αν και κατά τη γνώμη μου δεν έχει ιδιαίτερη σημασία ΑΥΤΗ η διάταξη. τη θεωρώ αποτέλεσμα του γεωκεντρικού συστήματος στο οποίο πίστευαν τότε. Οι σημαντικές διατάξεις είναι άλλες κατά τη γνώμη μου ,αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.
Όμως η εικόνα του δέντρου δεν εισχύει πάντοτε αλλά μόνο για μερικές περιόδους, κάτι που ίσχυει και για πολλές άλλες αντιστοιχήσεις σφαιρών-πλανητών. Πχ αν βάλεις τον ήλιο στο μαλκούτ και τους πλανήτες με τη σειρά που ξέρουμε πάλι εμφανίζεται αυτό το σχήμα κάποιες περιόδους.
Και αν βάλεις τον ήλιο στο Γεσούντ και τον Ερμή στο μαλκούτ με τους άλλους πλανήτες κατά την απόσταση που έχουν πάλι εμφανίζεται κατά περιόδους. Και στο χοντα να βάλλεις τον ήλιο ο μοίως...και στο Νετζά ομοίως. Οπότε γιατί να μην επιλεγέι οποιαδήποτε άλλη αντιστοιχία;
Αφού η συγκεκριμένη διάταξη δεν είναι η μοναδική και δεν υπάρχει λόγος να τη χρησιμοποιούμε. Δεν είναι μόνο η αδυναμία παρουσίασης των αποστάσεων.
Θα πρέπει να μου απαντήσεις σε αυτά τα τρία ερωτήματα:

[b]1)γιατί επιλέγουμε αυτή τη διάταξη τη στιγμή που τουλάχιστον άλλες 8 (τόσες σίγουρα μπορεί και περισσότερες) έχουν περιοδική εμφάνισή τους κατά την κίνηση των πλανητών; Δεν είναι ζωτικής σημασίας ερώτημα να ξέρει κανείς γιατί επιλέγεται η συγκεκριμένη διάταξη και αντιστοίχηση;

2)Γιατί αντιστοιχήθηκαν με τρόπο που δεν ταιριάζει στην απόστασή τους οι Ποσειδώνας και Πλούτωνας και αποδόθηκε στη Νταάτ ο Ποσειδώνας και όχι στην Κέτερ ,όπως φαίνεται σε ένα από τα δέντρα που αντέγραψα παραπάνω,τη στιγμή που ούτε μεταξύ Κρόνου-Δία βρίσκεται ούτε αυτός είναι που βρίσκεται πολύ έξω από το επίπεδο όλων των άλλων πλανητών όπως ο Πλούτωνας;

3)Γιατί υπάρχει μια εντελώς διαφορετική αντιστοίχηση σφαιρών πλανητών στο τρίτο δέντρο (ασπρόμαυρο,εβραικό όπου ο Κρόνος αντιστοιχεί στο Γκεμπούρα ,Αφροδίτη στο Χόντ,Άρης στο Νετζά κλπ)
Περιμένω την απάντησή σου με ενδιαφέρον είτε εδώ είτε αλλού και θα συνεχίσω με τα θέματα που άφησα.

Όλα είναι τέλειαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy