ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 << ΤΟ ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ ΙΟΥΔΑ >>
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2005, 00:38:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:


ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ jonniebegood Ο ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟ ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ (ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΓΡΑΦΕΙ).

ΑΛΛΑ ΚΥΡΙΩΣ ΜΗΠΩΣ Ο ΙΟΥΔΑΣ ΔΕΝ ΚΡΕΜΑΣΤΗΚΕ.



τωρα με βαζεις να θεσω και ετερον προβληματισμο φιλτατε : ο Χριστος οντως σταυρωθηκε?

γιατι καποιες φημες θελουν να υπηρχε ο ταφος του στην Σαμαρεια...


αλλα κι αν σταυρωθηκε, σταυρωθηκε σε σταυρο ή σε Τ οπως συνηθιζαν οι Ρωμαιοι?


προσωπικα συμφωνω με οσους υποστηριζουν οτι τα ευαγγελια γραφτηκαν πολυ μετα τον θανατο των μαθητων του Χριστου.


οποτε δεν εχουμε μια ιστορικη καταγραφη απο ουδετερο παρατηρητη, αλλα θρησκευτικα κειμενα γραμενα απο χριστιανους.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2005, 16:53:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Sesostris ΣΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΛΑΘΟΣ...

Η ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΙΩΑΝΝΗ ΤΟΥ ΕΥΑΓΓΑΛΙΣΤΟΥ ΑΛΛΑ ΤΟΥ ΙΩΑΝΝΗ ΤΟΥ ΘΕΟΛΟΓΟΥ....

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ jonniebegood ΧΑΙΡΩΜΑΙ ΠΟΥ ΒΑΖΕΙΣ ΤΟΥΣ ΠΡΟΒΗΜΑΤΙΣΜΟΥΣ..
ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΠΩΣ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΣΤΑΥΡΩΘΗΚΕ ΣΕ "Τ" ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΕ ΣΤΑΥΡΟ...

ΣΤΑΥΡΟΣ ΕΓΙΝΕ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΗ ΣΥΝΟΔΟ ΕΑΝ ΔΕΝ ΜΕ ΑΠΑΤΑ Η ΜΝΗΜΗ ΜΟΥ...

ΤΩΝ ΠΡΩΤΩΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΩΝ ΤΑ ΙΕΡΑ ΣΥΜΒΟΛΑ ΗΤΑΝ Ο ΙΧΘΥΣ ΚΑΙ Η ΑΜΠΕΛΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ Ο ΣΤΑΥΡΟΣ..

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΣΤΑΥΡΩΣΗ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΠΟ ΣΥΓΓΡΑΦΕΙΣ..
Ο ΠΡΩΤΟΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΣΤΟ ΜΙΑΛΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΙΩΣ. ΦΛΑΒΙΟΣ..

ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΙΓΑ.....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2005, 09:37:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AVATARGR:
«Η ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΙΩΑΝΝΗ ΤΟΥ ΕΥΑΓΓΑΛΙΣΤΟΥ ΑΛΛΑ ΤΟΥ ΙΩΑΝΝΗ ΤΟΥ ΘΕΟΛΟΓΟΥ....»

Είναι ηλίου φαεινότερο, για όσους έχουνε προβληματιστεί σχετικά, ότι η Αποκάλυψη δεν ταυτίζεται πουθενά με τον Ιωάννη τον Ευαγγελιστή.

Δεν υπάρχει ούτε ένα σημείο που να δηλώνει την ταυτότητα του συγγραφέα, και μάλιστα οι συσχετισμοί που αναδύονται συνηγορούν κάθε άλλο παρά για τον «γνωστό» Ευαγγελιστή.

Είναι μια προφορική παράδοση που υιοθέτησε το ιερατείο και όχι ένα συμπέρασμα βάση στοιχείων.

Ως προς τον σταυρό, συμφωνώ απόλυτα αγαπητέ AVATARGR με τα λεγόμενα σου. Για να επιτευχθεί η σταύρωση χρησιμοποιούνταν το «Τ» και όχι ο ισοσκελής σταυρός.

Ο ισοσκελής σταυρός έχει συμβολισμούς πολύ παλαιότερους από την εμφάνιση του χριστιανισμού και του Χριστού.

Οι χριστιανοί υιοθέτησαν, όπως πολύ σωστά γράφεις, αιώνες αργότερα αυτό το σύμβολο και σίγουρα ΗΤΑΝ ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΓΝΩΣΤΟ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ. Μάλιστα, δεν μπορούμε από κανένα απολύτως εδάφιο της Κ.Δ. να εξάγουμε ασφαλή συμπεράσματα ότι ο Ιησούς επιθυμούσε καν ένα τέτοιο σύμβολο ή γενικότερα κάποια σύμβολα.

Αλήθεια, είναι ποτέ δυνατόν να πιστεύουμε ότι ο Παντογνώστης Θεός, που ταυτίζεται στο πρόσωπο του Ιησού, είχε άγνοια συμβόλων και μετέπειτα πρακτικών? Είναι ποτέ δυνατόν να μην είχε την πρόνοια να προσδιορίσει το σύμβολο από το οποίο έμελλαν να χαρακτηρίζονται για αιώνες οι πιστοί του?

Απλά, αυτό το οποίο επικράτησε αιώνες αργότερα, με το σήμα τον σταυρό, τον Δεκέμβριο ως γέννηση και άλλα πολλά, ήταν κάτι εντελώς διαφορετικό. Ήταν εξουσία, πολιτική, χρήμα, τράπεζες, φόνοι και ατελείωτο αίμα.

Εάν ποτέ υπήρξε ετούτος ο Ιησούς, τότε θα ήταν πολύ δυστυχισμένος για το κατάντημα του αρχικού μηνύματος του………

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Νεφέλη
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
110 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2005, 14:08:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Νεφέλη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επιτρέψτε μου να προσφέρω μερικές πληροφορίες «εκ των έσω» σχετικά μ’ αυτά τα χειρόγραφα, μιας και τυγχάνει να τις γνωρίζω μέσω συγγενικού προσώπου που εργάζεται στην Πρεσβεία της Αιγύπτου.

Πριν όμως αναφέρω τα όσα έμαθα, σημειώσατε ότι κάθε φορά που βρίσκονται νέα ευρήματα στην Αίγυπτο, ενημερώνονται οι Πρεσβείες της Αιγύπτου ανά τον κόσμο άμεσα, μέσω του Αιγυπτιακού Υπουργείου Τουρισμού και του Πολιτισμού.

Για τα Κοπτικά έγγραφα λοιπόν:

Στις 22 Φεβρουαρίου του 2005, η Πρεσβεία ενημερώθηκε από το Υπουργείο για την ανακάλυψη 3 Κοπτικών χειρογράφων, κρυμμένα σε δοχεία μέσα σε Φαραωνικό τάφο, νότια του Λούξορ στην περιοχή Al-Qurna. Η ανακάλυψη έγινε από Πολωνική αρχαιολογική ομάδα σε συνεργασία με το Αιγυπτιακό Ύπατο Συμβούλιο Αρχαιοτήτων.
Ο Γενικός Γραμματέας του Συμβουλίου, Zahi Hawas, είπε ότι βρέθηκαν εκεί, πιθανότατα επειδή ήταν κρυμμένα εκεί από Χριστιανούς, για να μην τα βρουν οι Ρωμαίοι.
Περαιτέρω, ανακοίνωσε ότι το ένα χειρόγραφο είναι γραμμένο σε πέτρα διαστάσεων 22,5 εκ. Χ 17 εκ. και πάχους 3 εκ με μελάνι. Τα άλλα δύο είναι βιβλιαράκια 50 σελίδων, με δερμάτινο δέσιμο και σε πολύ κακή κατάσταση.
Πρόσθεσε ότι ελπίζουν το περιεχόμενό τους να «ρίξει φως» στην ιστορία των πρώτων χρόνων του Χριστιανισμού.

Δύο μέρες αργότερα, στις 24 Φεβρουαρίου 2005, η Πρεσβεία ενημερώθηκε από το Υπουργείο για νεότερα σχετικά με τα εν λόγω ευρήματα:
Ο Αιγύπτιος Υπουργός Πολιτισμού, Farouq Hosni, ανακοίνωσε ότι το εύρημα χρονολογήθηκε από την Πολωνική ομάδα, τον 6ο αιώνα και πιστεύεται ότι είναι το δεύτερο μεγαλύτερο σε σημαντικότητα για τον Χριστιανισμό εύρημα, από 1945 που είχαν βρεθεί Κοπτικά χειρόγραφα στην Nag Hammadi της Δυτικής Ερήμου της Αιγύπτου. Συμπλήρωσε ότι αναμένεται η συντήρηση και μετάφρασή τους.

Από τις 24 Φεβρουαρίου ΔΕΝ έχουν ανακοινωθεί ακόμα νεότερα σχετικά με αυτά τα ευρήματα!

Επιπλέον, αξίζει να τονίσω πως ΔΕΝ υπάρχουν άλλα Κοπτικά ευρήματα στην Αίγυπτο εδώ και χρόνια.

Δεν γνωρίζω τις πηγές της ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑΣ, αλλά διακρίνω μπόλικη... «σάλτσα», ανακρίβειες και αυθαίρετα συμπεράσματα.

...Αυτά!


_______________
...Not all those who wonder are lost... (lotr)


Edited by - Νεφέλη on 15/04/2005 14:19:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2005, 15:36:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Αvatar και ο Schwabe μιλούν για έναν:

"Πάπυρο 62 σελίδων που βρέθηκε στην Αίγυπτο ανάμεσα στο 1950 και το 1960, αλλά οι ιδιοκτήτες του δεν κατάλαβαν την αξία του μέχρι πρόσφατα, σύμφωνα με το Ιδρυμα Maecenas των Βρυξελλών."

http://www.theaustralian.news.com.au/common/story_page/0,5744,12698856%255E1702,00.html


Η Νεφέλη αναφέρει μία πρόσφατη ανακάλυψη.

"19 Φεβρουαρίου, 2005
Πολωνοί αρχαιολόγοι που έκαναν ανασκαφές στην πόλη του Λούξορ βρήκαν 3 αρχαία Κοπτικά κείμενα σε ένα Φαραωνικό τάφο.

Το εύρημα είναι η πιό σημαντική ανακάλυψη Κοπτικών κειμένων μετά το 1945 όταν ένα ζευγάρι Βεδουίνων έπεσε πάνω σε Κοπτικούς κώδικες στο
Nag Hammadi, στην δυτική έρημο της Αιγύπτου.

Τα χειρόγραφα χρονολογούνται από τον 6ο αιώνα και ήταν σφραγισμένα μέσα σε ένα τάφο της Μεσαίας Δυναστείας (2000-1800 πΧ) στο Λούξορ, είπε το Ανώτατο Συμβούλιο Αρχαιοτήτων της Αιγύπτου.
Πιθανόν τα έκρυψαν εκεί Χριστιανοί που διώκονταν εκείνη την εποχή
από τους Ρωμαίους."

http://www.mirabilis.ca/archives/2005_02.html


Δεν είναι άσχετα μεταξύ τους, καθώς τα λεγόμενα "Γνωστικά Ευαγγέλια" βρέθηκαν στο Nag Hammadi το 1945 και πιθανόν πρόκειται για κομμάτια από την ίδια συλλογή.

Η λεγόμενη "βιβλιοθήκη του Nag Hammadi" περιλαμβάνει μέχρι στιγμής 13 κώδικες που με την σειρά τους περιλαμβάνουν πάνω από 50 κείμενα, όπως το Ευαγγέλιο του Θωμά, του Φιλίππου και το Ευαγγέλιο της Αλήθειας.

To Ευαγγέλιο του Ιούδα δεν συμπεριλαμβάνεται σε αυτή την συλλογή, αλλά δεν γνωρίζουμε αν της ανήκε αρχικά ή όχι (δεν έχουμε στοιχεία πότε βρέθηκε και πού).


Βρήκα ένα site που αναφέρεται στον Ιούδα, το οποίο ισχυρίζεται ότι ο Ιούδας δεν ήταν κάποιο φυσικό πρόσωπο, αλλά συμβολισμός και μάλιστα ότι συμβολίζει την Εβραϊκή Ιεραρχία που "πρόδωσε" τον Ιησού και την ιστορία του στα "κανονικά Ευαγγέλια" την ονομάζει "urban legend".
Ενδιαφέρουσα άποψη, αλλά αν δεχτούμε ότι η ιστορία του Ιούδα είναι συμβολισμός τότε θα μπορούσαμε να πούμε ότι και η Σταύρωση του Ιησού είναι εξίσου συμβολική, καθώς και πολλά άλλα γεγονότα και πρόσωπα που περιγράφονται μέσα και δεν θα βγάλουμε άκρη.

http://www.awitness.org/nt/synoptic_gospels_compared/judas_legends_myths_gospels.html

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2005, 23:11:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΑΝΤΩΣ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΦΙΛΗ ΑΤΜΑ..

αχ Αβαταρ!---ευτυχως που περασα απο το τοπικ! ειχα τοσο καιρο να μπω εσω και ανακαλυπτω πως σε καθε ποστ σου σχεδον αναφερεσαι σε μενα, τροπο τινα..:)))--
"Τα στοιχεια" λοιπον-που λες οτι περιμενεις- ειναι οσα ειχα καποτε θεσει οταν οι δυο μας μαλιστα ξεκινησαμε να συζηταμε στο θεμα της -ερμηνειας- Προδοσιας στον Εσωτερισμο..(ξεχασες;)
Αν θυμασαι, ειχα δωσει στοιχεια απο ενα αρθρο που εδωσε καποιο ανωνυμο μελος της "αδερφοτητας της θλιψης" και αναφεροταν τοσο για το εργο της μυστικης αυτης ομαδας οσο και τη για τη σχεση του Καζαντζακη με αυτη (και που μαλλον αυτη η σχεση του με την αδερφοτητα του εδωσε και τον "αφορισμο" της εκκλησιας...)
Αν παλι τα οσα ειχα τοτε θεσει δεν επαρκουν στο εδω θεμα ...θα ανατρεξω στο αρχειο μου και οταν εχω χρονο θα παραθεσω τυχον συμπληρωματικα(αν υπαρχουν)στοιχεια..:)

Αnyways

..προσεξα στα "νεα μεσα απο το ιντερνετ" οτι η φιλη spirit εδωσε το αρθρο που αναφερεσαι στην εισαγωγη του θεματος σου απο τα Νεα/
so here's the link:
Αποκρυπτογραφήθηκε στην Οξφόρδη το «Κατά Ιούδαν Ευαγγέλιο»


φως εν σκοτει!



cprtght@tm@2005
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2005, 00:31:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Έχω την γνώμη, πως η ύπαρξη ή όχι και η αυθεντικότητα ή η πλαστογραφία ενός τέτοιου κειμένου, θα υποστεί ούτως ή άλλως παρόμοια μεταχείριση με τα κείμενα των ευαγγελιστών. Μονάχα προβλήματα θα φέρει στο μυαλό των ανθρώπων...

Τα δέοντα,
Deva Parinito

Edited by - Deva_Parinito on 23/04/2005 01:22:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2005, 14:21:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πότε το έγραψε το ευαγγέλιο ο Ιούδας?
Λίγο πριν αυτοκτονήσει?
Ή μήπως έγραφε για τον καλό Ιησού από παλιά μέχρι να τον προδώσει?
Γιατί όταν το διάβασα μόνο καλά γράφει για τον Ιησού.
________________
Τα απόκρυφα ευαγγέλια διαφέρουν κατά το ύφος και τη γλώσσα πολύ απ τα κανονικά.
Που σημαίνει ότι τα έγραψαν στο πόδι μερικοί που δεν είχαν γνωρίσει τον Ιησού ούτε στο όνειρό τους ή ήσαν απλοί ανθρώποι που δεν ήξεραν και πολλά γράμματα.
Αυτό μας οδηγεί στο συλλογισμό ότι γραφτηκαν αρκετούς αιώνες αργότερα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2005, 17:19:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
dimitris2:
«τα απόκρυφα ευαγγέλια διαφέρουν κατά το ύφος και τη γλώσσα πολύ απ τα κανονικά.
Που σημαίνει ότι τα έγραψαν στο πόδι μερικοί που δεν είχαν γνωρίσει τον Ιησού ούτε στο όνειρό τους ή ήσαν απλοί ανθρώποι που δεν ήξεραν και πολλά γράμματα.»

Δεν υπάρχουνε «κανονικά» και «απόκρυφα». Αυτά είναι ταμπέλες που έβαλε ο νικητής, και όχι ο αγγελιοφόρος της ιστορικής αλήθειας αγαπητέ.

Γνώρισαν δηλαδή τον Ιησού αυτοί που γράφουνε ως «Ευαγγελιστές»? ΠΟΘΕΝ η βεβαιότητα? Επειδή το λένε τα κείμενα που ανασκεύασε η Κωνσταντίνεια Χριστολογία τον 4ο αιώνα?

Η μήπως επειδή «Τον γνώριζαν» βρίθουνε τα…….«κανονικά» κείμενα από σειρά αντιφάσεων και ιστορικών ανακριβειών?

Τέλος, είχανε δηλαδή καμία υψηλή μόρφωση οι ψαράδες? Η μήπως έχουμε και για αυτούς κανένα «απόκρυφο» βιογραφικό σπουδών και δεν το πήραμε χαμπάρι?

Κανένα Ευαγγέλιο δεν διεκδικεί περισσότερη αξιοπιστία από το άλλο, καθώς τα κείμενα αυτά απευθύνονταν σε πιστούς διαφόρων αποχρώσεων. Άλλοι ήσαν Γνωστικοί Χριστιανοί, και έβλεπαν τα πάντα ως συμβολισμούς και αλληγορίες, και άλλοι ήσαν σχολαστικοί φονταμενταλιστές και έβλεπαν ακριβώς την απόσταση μεταξύ του προσώπου τους και των κειμένων.

Αυτή είναι η αλήθεια, και όποιος έχει ΣΤΟΙΧΕΙΑ για τα όσα λέει ας τα προσκομίσει.

Μάλλον θα κερδίσει πολλά, καθότι έως σήμερα ουδείς το έχει καταφέρει……..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2005, 12:11:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Δεν υπάρχουνε «κανονικά» και «απόκρυφα». Αυτά είναι ταμπέλες που έβαλε ο νικητής, και όχι ο αγγελιοφόρος της ιστορικής αλήθειας αγαπητέ.



αυτη ειναι η αληθεια...


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2005, 18:58:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ ΑΤΜΑ ΝΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΣΟΥ ΕΑΝ ΣΟΥ ΗΤΑΝ ΔΥΝΑΤΟΝ....

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Schwabe ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ..

quote:
Κανένα Ευαγγέλιο δεν διεκδικεί περισσότερη αξιοπιστία από το άλλο, καθώς τα κείμενα αυτά απευθύνονταν σε πιστούς διαφόρων αποχρώσεων. Άλλοι ήσαν Γνωστικοί Χριστιανοί, και έβλεπαν τα πάντα ως συμβολισμούς και αλληγορίες, και άλλοι ήσαν σχολαστικοί φονταμενταλιστές και έβλεπαν ακριβώς την απόσταση μεταξύ του προσώπου τους και των κειμένων.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2006, 21:34:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΚΟΜΑ ΦΟΡΑ ΤΟ ESOTERICA.gr ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ 05/04/2005 ΕΧEI ΚΑΝΕΙ ΑΝΑΦΟΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ ΤΟΥ ΙΟΥΔΑ.

ΣΗΜΕΡΑ ΟΛΑ ΤΑ ΚΑΛΑΛΙΑ (ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ) ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΣΑΝ ΜΙΑ ΝΕΑ ΕΙΔΗΣΗ.

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ << ΤΟ ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ ΙΟΥΔΑ >> ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΤΟΠΙΚΣ ΠΟΥ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΧΩΡΟ ΤΗΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ.

ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΧΩΡΟ ΣΗΜΕΙΟ ΑΝΑΦΟΡΑΣ ΓΙΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΟΛΛΑ.

ΕΛΠΙΖΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ (ΜΙΑ ΚΑΙ ΗΛΘΕ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ) ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΑΝ ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2006, 22:56:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά έκανες και το "ανέβασες" το θέμα. Εμένα δεν δουλεύει η αναζήτηση και δεν κατάφερα να το βρω ούτε στο google.

Μεταφέρω την απάντηση μου εδώ
Εντάξει πρέπει να το διαβάσουμε πρώτα... είναι 13 διπλές σελίδες, θα γράφει αρκετά. Πάντως για μένα επιβεβαιώνει ότι η όλη ιστορία "μαγειρεύτηκε" από τους μετέπειτα ιεράρχες. Ο,τι ήθελαν κράτησαν και ό,τι δεν τους έκανε το εξαφάνισαν

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

morpheaus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2006, 23:51:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morpheaus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους,
Τα ερωτήματα που θέτωνται σε αυτό το topic είναι αρκετα εύλογα και ελπίζω να απαντηθούν σύντομα.

Εχω όμως και εγώ μια ερώτηση:
Ο Ιούδας ήταν κοντά στον Ιησού αρκετό καιρό, πως είναι δυνατόν να τον πρόδωσε για τα λεφτα, σύμφωνα με τις γραφές ήταν μια πολύ εξέχουσα πρωσοπικότητα που επιρέαζε τους πάντες γύρω του,
ε λοιπον βρε παιδί μου αυτός ο Ιούδας να μην πήρε κανένα μύνημα απο αυτόν τον Θεϊκά απεσταλμένο Υιο του θεου και να τον δώσει έτσι στεγνά για 30 αργύρια.

Αλλα ακόμα και να το έκανε γιατι κρεμάστηκε, επειδή το μετάνιωσε, ε τότε ήταν βλάκας γιατι έπρεπε να ξέρει τις συνέπειες των πραξεών του.

Πάντως εν ολίγης πιστεύω πως ο χειρότερος εγκλειματίας να ήταν κοντά στον Ιησού αν άκουγε τα μισά απο όσα δίδασκε (τουλάχιστον αυτά που αναφερουν οι γραφές) σίγουρα δεν θα το έκανε τουλάχιστον με την θελησή του.


Το παρελθόν είναι δάσκαλος του παρόντος και οδηγός του μέλλοντοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2006, 00:36:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τα απόκρυφα ευαγγέλια διαφέρουν κατά το ύφος και τη γλώσσα πολύ απ τα κανονικά.
Που σημαίνει ότι τα έγραψαν στο πόδι μερικοί που δεν είχαν γνωρίσει τον Ιησού ούτε στο όνειρό τους ή ήσαν απλοί ανθρώποι που δεν ήξεραν και πολλά γράμματα.

Δεν ξερω απο που εβγαλες αυτο το συμπερασμα. Το ευαγγελιο του Θωμα παντως, ειναι πολυ ενδιαφερον.

_________________________


Tότενες το μαύρο φίδι
το διπλό του το γλωσσίδι
πίσω από την αστοιβιά
βγάζει και κουνάει με βιά:

"Φως ζητάνε τα χαϊβάνια
κι' οι ραγιάδες απ' τα ουράνια,
μα θεοί κι' όξαποδώ
κει δεν είναι παρά δώ."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2006, 13:36:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Καταρχήν να ξεκαθαρίσουμε για ποιόν Ιούδα μιλάμε.Ο Ιησούς είχε δύο μαθητές με το όνομα "Ιούδας",τον Ισκαριώτη και το Θαδδαίο.

Άρα για ποιόν από τους δύο μιλάμε?


Η ουσία όμως δεν είναι αυτή.


Ειλικρινά πείτε μου υπάρχει έστω και ένας που να πιστεύει ότι το εν λόγω κείμενο είναι και το αυθεντικό(εάν υποθέσουμε ότι υπήρξε ποτέ το αυθεντικό)??

Όλα είναι προιόν Σχεδίου.


Και το λέω αυτό εγώ που απεχθάνομαι τις εκάστοτε θεωριούλες συνομωσίας.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

FindTheLife
Νέο Μέλος

Greece
30 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2006, 17:17:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FindTheLife  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα πεσει πολυ λασπη για την θρεισκεια ακομα δεν ειδαμε τιποτα εχουν να πουν ακομη.............Και το κακο ειναι οτι ο κοσμος τα πιστευει.

Ο δρομος για την κορυφη περναει παντα απο το τελος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2006, 22:07:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ kost για τον Ισκαριώτη μιλάμε αλλά δεν εννοούμε ότι αυτός έγραψε το Ευαγγέλιο. Και τι ακριβώς εννοείς με το "αυθεντικό"; Κατά την γνώμη μου είναι όσο αυθεντικά είναι και τα υπόλοιπα Ευαγγέλια.

Αυτό το κείμενο φαίνεται ότι κυκλοφορούσε παράλληλα με όλα τα άλλα Ευαγγέλια (κανονικά και απόκρυφα) από τον 2ο αιώνα τουλάχιστον. Θεωρείται ότι ήταν μέρος της διδασκαλίας των Γνωστικών Χριστιανών, όπως και άλλα από τα απόκρυφα και απλώς όταν η Γνωστική διδασκαλία θεωρήθηκε αιρετική προφανώς αποσύρθηκαν από την γενική κυκλοφορία. Μέχρι τότε φαίνεται ότι δεν υπήρχε μια ενιαία διδασκαλία αλλά τελικά μετά την γνωστή σύνοδο επί Κωνσταντίνου αποφασίστηκε ότι για να μπορέσει να επικρατήσει ο Χριστιανισμός ως επίσημη θρησκεία της αυτοκρατορίας θα έπρεπε να ξεκαθαριστεί η διδασκαλία και να απομακρυνθούν τα στοιχεία αυτά που θα προκαλούσαν σύγχιση στους πιστούς.

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2006, 22:19:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΚΑΝΕ ΕΝΑΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ Π ΜΑΡΓΑΡΗΣ ΠΩΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΩΝ ΓΝΩΣΤΙΚΩΝ.

ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ ΑΠΟ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΚΑΙ ΓΡΑΦΤΗΚΕ ΤΟ 120 μχ...

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ Ostria ΚΑΙ ΣΕ ΜΕΝΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΜΑΓΕΙΡΕΜΕΝΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ....

ΓΙΑΤΙ ΠΑΝΤΑ ΒΡΙΣΚΟΥΝΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΧΡΟΝΙΚΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ (ΟΠΩΣ ΠΑΣΧΑ Η ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ) ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΕΤΟΙΕΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ?????
ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ????

ΠΑΝΤΩΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΑΦΟΡΙΣΤΙΚΟΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΟΥΜΕ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΑΥΤΟ...
ΜΕ ΜΙΑ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ ΒΕΒΑΙΑ...

ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΑΛΛΑ 4 ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

morpheaus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2006, 23:25:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morpheaus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε AVATAR GR θα συμφωνίσω μαζί σου...

Φιλε findthelife το κακό είναι οτι ο κόσμος πιστευεί αυτα που η εκκλησία του δίνει χωρίς να σκεφτεται και να κάνεις κάποιες συγκρίσεις.


Το παρελθόν είναι δάσκαλος του παρόντος και οδηγός του μέλλοντοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2006, 23:48:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα η αποστολή του Ιούδα ήταν τελείως συγκεκριμένη.

Δεν θεωρώ τυχαία τη στιγμή που βγήκε, και fake να είναι όλο το θέμα είναι μια τάση αναθεώρησης που ακολουθεί την τάση Κώδικας Ντα Βίντσι κ.λ.π.


Δηλαδή και να μην ήταν ο Ιούδας ο κακός και βδελυρός προδώτης που συνηθίσαμε να διδασκόμαστε -γιατί τον διάλεξε για μαθητή αφού θα τον πρόδιδε?- το ερώτημά μου είναι:

Δεν μπορώ να καταλάβω σε τί θα βλάψει τον Ιησού και τον Χριστιανισμό αν ο Ιούδας τον πρόδωσε για 30 αργύρια ή επειδή έτσι έπρεπε να συμβεί?


So let it be written
So let it be done


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Phaethon
Νέο Μέλος

Greece
31 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2006, 00:27:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Phaethon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΧΕΙ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΣ ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΣ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΠΕΙΡΑΣΜΟ ΤΟΥ Ν. ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗ ;;;;; ΙΣΩΣ ΕΑΝ ΔΙΑΒΑΖΑΜΕ ΧΩΡΗΣ ΠΑΡΟΠΙΔΕΣ ΝΑ ΒΛΕΠΑΜΕ ΚΑΘΑΡΩΤΕΡΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2006, 00:56:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ερμηνεία των τριάκοντα αργυρίων, θα έλεγα ότι είναι μια αφελέστατη απάντηση ως προς την αιτιολόγηση της φερόμενης «προδοσίας».

Να πρόδωσε ΤΙ άραγε ο Ιούδας?

Υπήρχανε λόγοι προδοσίας? Αν αναλογιστούμε σε ποια εποχή αναφερόμαστε, ποιος ήταν ο πληθυσμός της πόλης, αλλά και πόσο εύκολο ήταν ο εντοπισμός και σύλληψη ενός ατόμου που θα θεωρούνταν από τους Ρωμαίους απειλή για την εξουσία τους, τότε αντιλαμβανόμαστε ότι κάτι άλλο παίχτηκε.

Πρόδωσε τον Ιησού ή τον λύτρωσε?

Θήτης ή θύμα ο Ιούδας? Πως θα εξελίσσονταν η όλη αφήγηση δίχως τον Ιούδα?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2006, 01:16:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θυμήθηκα ένα ανεκδοτάκι που είναι και επίκαιρο, βέβαια είναι κομματάκι παλιό και οι περισσότεροι μάλλον το ξέρετε:

"Ήταν η βραδιά του ΜΥΣΤΙΚΟΥ ΔΕΙΠΝΟΥ ο οποίος λάμβανε χώρα σε μια ταβέρνα της εποχής. Αφού λοιπόν ο Ιησους και οι Μαθητές φάγανε και ήπιανε ήρθε η ώρα να πληρώσουν τη λυπητερή.

Έρχεται ο σερβιτόρος με το λογαριασμό στο χέρι και τον παραδίδει στον Ιησού. Τον κοιτάει ο Ιησούς γυρίζει στον Ιωάννη και λέει:

-"Ιωάννη τακτοποίησε σε παρακαλώ το λογαριασμό"

Τον κοιτάει ο Ιωάννης γυρίζει στον Ανδρέα και του λέει:

-"Ανδρέα ο Κύριος είπε τακτοποίησε σε παρακαλώ το λογαριασμό"

Τον κοιτάει ο Ανδρέας γυρίζει στον Πέτρο και του λέει:

-"Πέτρο τακτοποίησε σε παρακαλώ, είπε ο Δάσκαλος, το λογαριασμό.

Τον κοιτάει ο Πέτρος.... και πάει λέγοντας φτάνει ο λογαριασμός στον Ιούδα.

Κοιτάει δίπλα του ο Ιούδας και βλέπει τον Ιησού. Και μέσα από τα δόντια του μονολογεί:

-"ΦΤΟΥ ΣΟΥ Γ@ΜωΤ@ ΑΝΤΕ ΝΑ ΒΡΩ ΤΩΡΑ 30 ΑΡΓΥΡΙΑ.


μια εναλλακτική ερμηνία της "προδωσίας"


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2006, 01:17:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

AVATARGR
ΓΙΑΤΙ ΠΑΝΤΑ ΒΡΙΣΚΟΥΝΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΧΡΟΝΙΚΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ (ΟΠΩΣ ΠΑΣΧΑ Η ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ) ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΕΤΟΙΕΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ?????
ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ????



γιατι τοτε πουλαει η ειδηση απο τα ΜΜΕ φιλτατε...

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2006, 01:25:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

θυμαμαι οταν πρωτοπροβληθηκε η ροκ ταινια Ιησους Χριστος σουπερ σταρ την φρικη που επεσε για τους προβληματισμους του Ιουδα...


ενυ γουεϊ καλα μου παιδια, τι εκανε υποτιθεται ο Ιησους στο ορος των ελαιων?

τι ζητησε???


αρα γνωριζε - κι αν γνωριζε, ο Ιουδας επαιξε τον προδιαγεγραμμενο ρολο του.

τον δυσκολοτερο απ ολους!


εξαλλου, βασιζομενοι στα αναγνωρισμενα ευαγγελια, ολοι οι μαθηταδες την ειχαν κοπανησει τις κρισιμες ωρες - τοση πιστη ειχαν!


οπότε συμφωνω με την απορια της γκρετελ: τι τους χαλαει αν ο Ιουδας ηταν μερος του σχεδιου?


εκτος κι αν η συνταγη απαιτει κι εναν προδοτη εκτος απο τον κακο (τον διαβολο)...

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2006, 02:21:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι όχι ακριβώς σχετικό με το θέμα αλλα εξίσου σημαντικό. Η Παλαιά και η Καινή Διαθήκη με όλα τα κείμενα που συμπεριλαμβάνουν μέχρι σήμερα, πότε και από ποια Οικουμενική Σύνοδο καθορίστηκαν? Ευχαριστώ και συγγνώμη για την παρέμβαση.


Μη σκοτώνεις τα κουνούπια...άλλοι σου πίνουν το αίμα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

social worker
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2006, 03:25:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους social worker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βασικά τωρα όλοι μιλάμε χωρίς καν να έχουμε δει μια λέξη η μια ανάλυση ή μια μετάφραση απο αυτό το ευαγγέλιο...

Οπότε μου φαίνεται λιγο ακαιρο να βγάζουμε συμπερασματα..


Επίσης "ευαγγελια" υπάρχουν πολλά...Ακόμη και για τον διάβολο...
Το θέμα ειναι ποιος τα γράφει και ποια είναι τα κινητρά του ποιες οι πηγές του.

Όσο για την "γνώση" που έκρυβαν κάποια μοναστήρια η οποιουδήποτε είδους θρησκευτικοί τόποι:

1ον

Πιστευεται οτι αν "αφηνόταν" σε εποχές όπως διωγμοι αναγέννηση, βοιομηχανική επανάσταση και παγκόσμιοι πόλεμοι θα μπορούσε να επιβιώσει??

Θεωρητικά απο το 1900 και ουσιαστικά απο 1990 και μετά έχουμε συνθήκες τετοιες που να επιτρεπουν την ανάλυση αυτού που λέμε απαγορευμένη γνώση...


2ον

κατι που είναι "θεόσταλτο" ή "θεοπνευστο" πιστευεται οτι μπορεί να κρυφτεί??

3ον

Αμαν ποια με αυτήν την "λατρεία" της κρυφής γνώσης..Λες και τα μάθαμε όλα και μόνο αυτά μας έλειπαν..

Το μόνο λάθος των εκκλησιών και των θρησκειών που έκρυψαν γνωση είναι οτι την έκρυψαν...

Ας άφηναν απλώς να την κρίνει ο χρόνος..

Θαντεχε ο Καζαντζακης χωρίς τους αφορισμούς απο πίσω?

θαντέξει ο Κώδικας Ντα Βίντσι χωρίς τις αντιδράσεις τις καθολικής εκκλησίας?

Η το "Ευαγελιο του Ιούδα" χωρίς όλες αυτές τις αντιδρασεις?

Έχουν κάνει τόσοι και τόσοι καριερα στην πλάτη της εκκλησίας....


Τώρα αν είναι καλός η κακός ο Ιούδας...Έχει καθησει κανείς απο δω μέσα σε κανα μεταθανατιο δικαστηριο και τα έμαθε όλα???


Ε ΡΕ ΓΕΛΙΑ ΠΟΥ ΡΙΧΝΕΙ ΑΥΤΟΣ ΕΚΕΙ ΠΑΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΗΛΙΘΙΟΤΗΤΑ ΜΑΣ!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2006, 08:12:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι όχι ακριβώς σχετικό με το θέμα αλλα εξίσου σημαντικό. Η Παλαιά και η Καινή Διαθήκη με όλα τα κείμενα που συμπεριλαμβάνουν μέχρι σήμερα, πότε και από ποια Οικουμενική Σύνοδο καθορίστηκαν? Ευχαριστώ και συγγνώμη για την παρέμβαση.



Οι Επτά Οικουμενικές Σύνοδοι:

"Η Α΄ Οικουμενική Σύνοδος διήρκεσε δύο μήνες και δώδεκα ημέρες και πραγματοποιήθηκε στη Νίκαια της Βιθυνίας. Συνεκλήθη από τον Μέγα Κωνσταντίνο στις 20 Μαΐου του 325 και σε αυτή έλαβαν μέρος τριακόσιοι δεκαοχτώ επίσκοποι. Εξέδωσε είκοσι κανόνες συμπεριλαμβανομένου του Συμβόλου της Νικαίας (α’ μέρος του Συμβόλου της Πίστεως), τον Κανόνα της Αγίας Γραφής και κανόνισε την ημερομηνία εορτασμού του Πάσχα. Κύριος λόγος σύγκλησής της υπήρξε η διδασκαλία του Αρείου ενάντια στη θεότητα του Ιησού Χριστού. Η Σύνοδος καταδίκασε τη διδασκαλία του Αρείου και διεκήρυξε την ομοουσιότητα του Υιού με τον Πατέρα".

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9F%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%85%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82_%CE%A3%CF%8D%CE%BD%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CE%B9#.CE.9F.CE.B9_.CE.95.CF.80.CF.84.CE.AC_.CE.9F.CE.B9.CE.BA.CE.BF.CF.85.CE.BC.CE.B5.CE.BD.CE.B9.CE.BA.CE.AD.CF.82_.CE.A3.CF.8D.CE.BD.CE.BF.CE.B4.CE.BF.CE.B9

Επίσης, ΤΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΤΗΣ ΚΑΙΝΗΣ ΔΙΑΘΗΚΗΣ Η ΧΡΟΝΟΛΟΓΗΣΗ ΚΑΙ Η ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗ ΤΟΥΣ
http://www.bibliopolis.gr/allGreeks/content.php?article.95

Επίσης τα 4 Ευαγγέλια, Άρθρο του Γιώργου Ιωαννίδη

http://f6.grp.yahoofs.com/v1/0JQ4RPIUCFiBJe1_wRElD3GPy-0LUHOpylrsfsq9RSR0KbD6oVFSe49iYPaIq1ayg8Zhxaa76NiP4y59ZD_3/%80%A0%A0%A2%F1%E8%F1%EF%20%80%A0%A0%F4%EF%F5%20%80%A0%A0%C3%E9%FE%F1%E3%EF%F5%20%80%A0%A0%C9%F9%E1%ED%ED%DF%E4%E7.doc

Επίσης Το πρόβλημα με τη Βίβλο

http://www.freechristians.com/FC_Greece/bible/greece_bible.htm

«Ω ψυχή μου, μην ποθείς αθάνατη ζωή μονάχα επιδίωκε ό,τι μπορείς να κατορθώσεις»

Edited by - ΠΛΩΤΙΝΟΣ on 09/04/2006 10:33:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2006, 12:06:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Agnostic,

Η Παλαιά Διαθήκη δεν αποτέλεσε σημείο «τριβής» για τους Χριστιανούς, και ειδικότερα δε για τους Χριστιανούς της ΜΕΤΑ Κωνσταντίνειας Χριστολογίας.

Από την στιγμή που υιοθέτησε ο Κωνσταντίνος ως κρατική θρησκεία τον Χριστιανισμό, γεγονός που του απέφερε και την περίφημη αγιοποίηση του ιδίου όσο και της μητέρας του, και ορίστηκε το σύμβολο της πίστεως με την Α οικουμενική σύνοδο, άρχισε και το μαγείρεμα των «κατάλληλων» ευαγγελίων που επρόκειτο να ενταχθούν στο προφίλ που ΘΑ ΟΦΕΙΛΕ να έχει ο Θεός της Pax Romana.

Έτσι, εκμεταλλευόμενος ο ομολογουμένως έξυπνος Κωνσταντίνος την θρησκοληψία της εποχής, αλλά και την εξαθλίωση των λαϊκών στρωμάτων, δημιούργησε μια θεωρητική πολιτική άποψη με κέντρο και «νόημα» τον Χριστιανισμό. Τον Χριστιανισμό που ο ίδιος αποδέχονταν και διαμόρφωσε.

Επειδή το αλαλούμ που επικρατούσε περί των «πηγών» των διαφόρων ευαγγελίων ήτανε χαώδες, οι Θεολόγοι ΤΗΣ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ προσπάθησαν το δεύτερο μισό του 3ου αιώνα να αποκαταστήσουν κάποιο ενιαίο ευαγγελικό κείμενο. Επειδή όμως ΚΑΙ ΕΔΩ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΕ ΧΑΜΟΣ, έγιναν τελικά τρεις παραλλαγές αποδεκτές (!): του Ησύχιου της Αλεξάνδρειας, του Πάμφυλου της Καισάρειας και του Λουκά της Αντιόχειας.

Μέσα από αυτές τις «απαραίτητες ζυμώσεις» προήλθαν και τα σημερινά κείμενα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1552734
Maintained by Digital Alchemy