ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΜΕ ΠΟΙΑ ΜΕΘΟΔΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΛΕΣΩ ΠΝΕΥΜΑΤΑ.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2005, 17:06:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Φανατικός/ή δεν έιναι αυτός/ή, που εξ ορισμού δεν βλέπει πιο μακριά από τη μύτη του ???

Ε λοιπόν, όσους φίλους "έφερα" στο μυαλό μου, όλοι/όλες έχουν φυσιολογικές ... μύτες !

Υ.Γ. Πώ. πω...
Μόλιε διαπίστωσα ότι έφτασα τα 2250 μηνύματα. Λές να με ... διαγράψουν ????


χμ... πρόσεξε τώρα πως πάει το πράγμα κάκιστε...

φανατικός μπορεί να είναι τόσο αυτός που δεν βλέπει πιο μακρυά απ' την μύτη του (και αυτό δεν σημαίνει τίποτα για το μέγεθος της ίδιας της μύτης) όσο κι αυτός που δεν μπορεί να δει πιο μακρυά απ' την μύτη κάποιου άλλου, τρίτου... (για δες στον καθρέφτη... μήπως έχει πρόβλημα η δικη σου μύτη?)

τώρα για το θέμα των μηνυμάτων... θα σου έλεγα να επισκεφτείς ένα παλιότερο θέμα.... περί μηνυματοθηρίας... μπα, όχι άσε....περσινά ξυνά σταφύλια...


Galadriel


in God we trust

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2005, 17:10:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

το θεμα δεν ειναι να καλεσεις το πνευμα σπιτι σου....
το θεμα ειναι να το καταφερεις να κανει και καμια δουλεια....
εστω και αυτη του φυλακα....



α, μα βέβαια!

έτσι έχει ενδιαφέρον το πράγμα

παρακαλώ πολύ, όποιος έχει πληροφορίες για το πως καλούμε ένα πνεύμα/δαίμονα/άγγελο/φύλακα/καθαρίστρια/μαγείρισα
να καταθέσει αμέσως τις τεχνικές...


κατά τ'άλλα... νομίζω πως για διασκέδαση είναι καταλληλότερη η παιδική χαρά, ο κινηματογράφος, οι συναυλίες κλπ...

και όχι η επίκληση πνευμάτων...


Galadriel


in God we trust

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2005, 17:34:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

horror

ALOS ΑΝ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΤΟ 2ο ΜΗΝΥΜΑ ΜΟΥ,ΘΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙΣ ΟΤΙ ΓΡΑΦΩ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ.


κι αν σου πει τι θα κερδισεις?

αυτος ειναι αυτος, και εσυ εισαι εσυ!

quote:

ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΓΡΑΦΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΣΠΑΣΟΥΝ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΤΟΥΣ..ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΕΚΑΝΑ,ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΜΙΑ ΕΙΚΟΝΑ.


οχι καλε μου, εγω τουλαχιστον τα ξεσπαω εμπρακτως τα νευρα μου και οχι δικτυακα.


σου εδειξα το πρωτο λαθος σου: ανοιξες τοπικ ενω μπορουσες να ρωτησεις σε καποιο ηδη υπαρχον.

το δευτερο (μεγαλο) λαθος σου ειναι οτι νομιζεις πως μπορεις να παιξεις με το μυαλο σου διχως τιμημα!


δεν υπαρχει εικονα φιλε!!!


quote:

ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ,ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΘΕΛΩ,ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΕΝΝΟΩ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΚΑΠΟΙΑ ΒΙΒΛΙΑ(ΑΣΧΟΛΗΘΩ).



τι να γραψεις αφου δεν ξερεις, δεν σε ενδιαφερει να προσπαθησεις να μαθεις, και το κανεις για την πλακα σου???


να σε προστατευσουν προσπαθουν καποιοι δουλευοντας σε...

ξυπνα!!!


.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2005, 17:46:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Εφιάλτης

Y.G.3:Emeis tha to aknoume me to gnosto poturaki!Ama thes des to arthro pou uparxei kapou mesa sto Forum!


εχει υπαρξει πειραμα οπου επιστημονες εκατσαν και δημιουργησαν ενα φανταστικο προσωπο το οποιο οχι μονο απαντουσε στις ερωτησεις αλλα μετακινουσε και επιπλα.

αυτο το φαινομενο ειναι υλοποιηση της σκεπτομορφης, και οι Θιβετιανοι μοναχοι το λενε Τουλπα.

αποτελει ασκηση συγκεντρωσης για τους πολυ "προχωρημενους" στα μοναστηρια.

φτανουν σε σημειο να την βλεπουν χωρις να προσπαθουν πλεον, και πολλες φορες την βλεπουν και αλλοι.


το θεμα ομως ειναι να γνωριζεις και πως την διαλυεις την σκεπτομορφη...

.


quote:

astral-project

το θεμα δεν ειναι να καλεσεις το πνευμα σπιτι σου....
το θεμα ειναι να το καταφερεις να κανει και καμια δουλεια....
εστω και αυτη του φυλακα....


να πνευμα, να μαλαμα εχω να πω....



quote:

Hermes

Και πολλες φορες θα σου τυχει να ακουσεις εσυ το "καλεσμα", παρα αυτο που καλεις.


Περα ομως απο την φαντασια και την δημιουργια του μυαλου, καλο θα ειναι οσοι εχουν την ορεξη να καλεσουν πνευματα-δαιμονες-αγγελους-θεους θα πρεπει να προσεξουν την αλλαγη του πνευματικου τους κοσμου οσο αυτη εχει ως σημειο αναφορας τη σφαιρα επιρροης της ψυχολογικης καταστασης του μαγου-conjurer...προσοχη λοιπον γιατι, μετα την φαντασια υπαρχει η παρανοια.


.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

horror
Νέο Μέλος

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2005, 19:24:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους horror  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατ΄αρχας καλησπερα σε ολους...Jonniebegood ξερω οτι οταν προσπαθεις να προστατεψεις καποιον δεν τον δουλευεις,και οσο για το αν το κανω για την πλακα μου,δεν θεωρω οτι οι υπολοιποι που το εχουν κανει το εχουν κανει για σοβαρο λογο.Τωρα για το topic που ανοιξα δεν σε υποχρεωσε κανενας να μπεις.Παντως σε ευχαριστω,εστω κι ας ειναι λαθος ο τροπος που θελεις να μου περασεις αυτο που θεωρεις σωστο...Dying Incubus θα ηθελα να το ζησω σαν εμπειρια αλλα πρεπει πρωτα να παρω καποιες αποψεις και μετα βλεπω..Εφιαλτης αν τελικα το κανω θα το γραψω αλλα δεν προκειται να παρακινησω κανενα να το κανει,εξαρταται την περιπτωση.!θα ηθελα πολυ να μαθω αν γωριζει καποιος κατα ποσο ισχυει αυτο που λενε,οτι τα πνευματα/ψυχες για τις 40ημερες μετα το θανατο τους κυκλοφορουν στον τοπο που εζησαν και μετα κλινονται σε καποιο θαλαμο μεχρι την δευτερα παρουσια που θα γινει η κριση..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2005, 21:55:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητέ/Aγαπητή horror εύχομαι και ελπίζω να μην θεώρησες το post μου ειρωνικό ή περιπαικτικό, ούτε και νομίζω ότι επιχειρήθηκε κάτι τέτοιο και από τους υπόλοιπους συζητητές. Aν τελικώς, σε ό,τι αφορά τη δική μου συμμετοχή στο topic, εκλήφθει έτσι, θέλω ειλικρινώς να σου ζητήσω συγνώμη αλλά δεν συνηθίζω να ειρωνεύομαι ή να περιγελώ μέλη του forum. Aκόμη, βεβαίως, αναμένω μια ξεκάθαρη απάντηση στο ερώτημα που σου έθεσα αλλά τέλος πάντων.

Στο θέμα μας τώρα... O ευρύτερα γνωστός τρόπος επίκλησης πνεύματος, είναι ο γνωστός πίνακας Ouija (αν δεν απατώμαι υπάρχει και topic) ο οποίος κακώς (κάκιστα) θεωρείται παιχνίδι. H μορφή της επικοινωνίας που παρέχει ο πίνακας Ouija είναι επικίνδυνη επειδή είναι ανεξέλεγκτη από άτομα που, συνήθως, είναι αρχάριοι και απληροφόρητοι σχετικά με τους πιθανούς κινδύνους. Δεν είναι παιχνίδι και υπάρχουν άνθρωποι που έχουν υποφέρει τις συνέπειες της άγνοιάς τους κατα τη χρήση του. Eρχόμενος σε επαφή με ένα πνεύμα που βρίσκεται στο κατώτερο αστρικό πεδίο (κάποιος που έχει πεθάνει με βίαιο ή ξαφνικό θάνατο) ενδέχεται να εκδηλώσει θυμό και επικίνδυνη συμπεριφορά. Aν, δε, ζητήσεις την υλική απόδειξη της ύπαρξής του, του δίνεις το δικαίωμα να σε βλάψει και του επιτρέπεις την είσοδο στο φυσικό κόσμο.

Προσωπική και άρα υποκειμενική μου άποψη, είναι ότι δεν πρέπει να πειραματίζεται ή να αυτοσχεδιάζει κανείς με κάτι που δεν μπορεί να καταλάβει. Είναι και επικίνδυνο και ανόητο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mariha2912
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
619 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2005, 03:07:32  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος mariha2912  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
θα ηθελα να το ζησω σαν εμπειρια αλλα πρεπει πρωτα να παρω καποιες αποψεις και μετα βλεπω..

ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΑΝΟΙΞΕΣ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΑΝΟΙΞΕΙΣ,ΚΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ,Η ΕΠΕΙΔΗ ΣΤΑ ΑΛΗΘΕΙΑ ΣΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ. ΟΠΩΣ ΣΟΥ ΕΠΙΣΗΜΑΝΑΝ ΚΙ ΑΛΛΟΙ ΠΙΟ ΠΑΝΩ, ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΧΕΤΙΚΑ ΤΟΠΙΚ, ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΟΥ ΕΔΩΣΕ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΑ ΛΙΝΚ, ΑΛΛΑ ΕΣΥ ΔΕΝ ΜΠΗΚΕΣ ΚΑΝ ΣΤΟΝ ΚΟΠΟ ΝΑ ΤΑ ΔΕΙΣ!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2005, 09:21:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
horror, πρώτα απ' όλα θα έπρεπε να αναλογιστείς τις πιθανές συνέπειες από αυτή την περιέργεια σου.
Αν δεχθούμε οτι υπάρχουν πράγματι πνεύματα, φαντάσματα ή δεν ξέρω τι ίσως να μη μπορείς να απαλλαγείς από αυτά αν τα καλέσεις.
Το λέω αυτό γιατί έχω ακούσει οτι αυτή η διαδικασία είναι επικίνδυνη...
Μερικά πράγματα, φίλε μου, δεν θα έπρεπε να τα ψάχνουμε σε μεγάλο βαθμό.

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stemix
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2005, 10:46:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stemix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
horror, ούτε και εγώ γνωρίζω τίποτα σχετικά, αλλά δεν νομίζεις ότι αν ήταν κάτι εύκολο (για να μην πω αληθινό), δεν θα υπήρχαν τόσοι και τόσοι τσαρλατάνοι;


Edited by - meΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

horror
Νέο Μέλος

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2005, 10:50:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους horror  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΠΡΩΤΑ ΑΠ΄ΟΛΑ ΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ ΤΟΝ Oannes,ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΔΕΚΤΕΣ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ,ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΔΙΕΚΡΙΝΑ ΚΑΠΟΙΑ ΕΙΡΩΝΕΙΑ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΧΕΙΣ ΓΡΑΨΕΙ,ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΖΗΤΑΣ ΣΥΓΝΩΜΗ.Σ΄ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

horror
Νέο Μέλος

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2005, 11:12:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους horror  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΑΝΟΙΞΕΣ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΑΝΟΙΞΕΙΣ,ΚΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ,Η ΕΠΕΙΔΗ ΣΤΑ ΑΛΗΘΕΙΑ ΣΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ. ΟΠΩΣ ΣΟΥ ΕΠΙΣΗΜΑΝΑΝ ΚΙ ΑΛΛΟΙ ΠΙΟ ΠΑΝΩ, ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΧΕΤΙΚΑ ΤΟΠΙΚ, ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΟΥ ΕΔΩΣΕ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΑ ΛΙΝΚ, ΑΛΛΑ ΕΣΥ ΔΕΝ ΜΠΗΚΕΣ ΚΑΝ ΣΤΟΝ ΚΟΠΟ ΝΑ ΤΑ ΔΕΙΣ!!!
[/quote]


Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΝΟΜΙΖΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ...ΑΠΛΑ ΜΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΑΝΟΙΞΑ ΤΟ ΤΟPIC ΗΤΑΝ Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΜΠΕΙ ΣΤΟ FORUM ΚΑΙ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΠΟΥ ΝΑ ΨΑΞΩ,ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ LINKS MΠHKA KAI TA ΕΙΔΑ!!!!!!!!!!!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

horror
Νέο Μέλος

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2005, 11:21:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους horror  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
STEMIX ΚΑΛΗΜΕΡΑ,ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΗΘΙΝΟ,ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΤΣΑΡΛΑΤΑΝΟΙ,ΑΛΛΑ ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΠΟΙΟΙ ΛΕΝΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΠΟΙΟΙ ΨΕΜΜΑΤΑ..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
horror
Νέο Μέλος

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2005, 11:44:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους horror  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν δεχθούμε οτι υπάρχουν πράγματι πνεύματα, φαντάσματα ή δεν ξέρω τι ίσως να μη μπορείς να απαλλαγείς από αυτά αν τα καλέσεις.

ΑΥΤΟ ΦΟΒΑΜΑΙ ΚΙ ΕΓΩ..ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΟΧΩΡΑΩ..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariha2912
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
619 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2005, 03:30:53  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος mariha2912  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΝΟΜΙΖΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ...ΑΠΛΑ ΜΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΑΝΟΙΞΑ ΤΟ ΤΟPIC ΗΤΑΝ Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΜΠΕΙ ΣΤΟ FORUM ΚΑΙ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΠΟΥ ΝΑ ΨΑΞΩ,ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ LINKS MΠHKA KAI TA ΕΙΔΑ!!!!!!!!!!!!!!!!

ΤΟΤΕ ΛΟΙΠΟΝ, ΑΣ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΣΕ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΗΔΗ ΥΠΑΡΧΟΝΤΑ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μυθο-ΔΙΑ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
87 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2005, 07:09:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μυθο-ΔΙΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Horror όπως σου ανέφεραν και άλλα μέλη καλό είναι να μην ασχοληθείς με κάτι
το οποίο δεν γνωρίζεις.Γνωρίζω ανθρώπους που επιχείρησαν να κάνουν το λεγόμενο
τραπεζάκι,επειδή άκουσαν λέει πως τα χαζοαμερικανάκια που το κάνουν έχουν
αποτελέσματα!αποτέλεσμα είχαν όντως,το ποτήρι κουνήθηκε,το πνεύμα απάντησε σε
ερωτήσεις,έκανε και τις ανάλογες προβλέψεις.Σα να μην έφτανε μόνο αυτό,έκαναν το λάθος
για μένα,να του ζητήσουν να τους φανερωθεί.Άσπρισαν όλοι,πάνιασαν και άρχισαν να τρέχουν
πανικόβλητοι.Ο φίλος μου αρνείται σθεναρά να μου πει τι είδε,ακόμη και αν έχουν περάσει
3 χρόνια.Να σημειώσω πως από τότε υποφέρει από εφιάλτες και τα νεύρα του δεν είναι και
στα καλύτερά τους.Όλα αυτά μπορεί να μην είναι αλήθεια,μπορεί και να μην ισχύουν.
Αν όμως είναι?το διακινδυνεύεις?διακινδυνεύεις να νομίσεις ότι είδες κάτι και να σου αφήσει
κανά ψυχολογικό μετά?επειδή προσωπικά πιστεύω στα πνεύματα,είμαι της άποψης
ότι πρέπει να τα σεβόμαστε,δε σε ενοχλώ δε με ενοχλείς.Στην τελική θα σου κάνει τη ζωή
σου καλύτερη?θα σου προσφέρει κάτι?εγώ προσωπικά δεν θα ρίσκαρα την ψυχική μου ηρεμία
για μια περιέργεια.Τα παραδείγματα που μπορώ να σου πω είναι αμέτρητα.

-Still Life in Still Water-Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2005, 08:34:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προσωπικά ούτε εγώ θα δοκίμαζα κάτι τέτοιο για τους λόγους που είπε η αγαπητή Μυθο-ΔΙΑ.
Και φυσικά θα προσπαθούσα να απέτρεπα κι εκείνους που θα το επιχειρούσαν.
Καλό θα ήταν πάντως να συνεχιζόταν η συζήτηση σε κάποιο από τα ήδη υπάρχοντα θέματα...

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2005, 13:06:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
δεν ξέρω τι ίσως να μη μπορείς να απαλλαγείς από αυτά αν τα καλέσεις.

Oσο υπαρχει δραση, τοσο υπαρχει και αντιδραση..στο καλεσμα πνευματων πρεπει πρωτα να ξερεις τι καλεις (καλο-κακο), και αναλογα να εχεις και το καταλληλο εργαλειο.

quote:
XVI. Purple Mill
The delicate purple mist streams up from the hills: I watch and wait for the meaning of it all.

Sometimes it seems like the incense smoke of Aspiration ascending towards the Sun---giver of Light, Life, Love and Liberty to the Children of Earth.

But the Sun is going down behind the Mountains, and Thy Starry Lamps glow in the Sky.

Is not the Lamp above the Altar a symbol of the Desire of the Higher to draw up the lower to Itself?

So, O Lady of Heaven, I liken the Mist to the life-breath of Souls who pant for Thee here below.

And I remember Thy words:

Above, the gemmed azure is
The naked splendour of Nuit;
She bends in ecstacy to kiss
The secret ardours of Hadit.
The winged globe, the starry blue,
Are mine, O Ankh-af-na-khonsu!
I, too, would ascend as a delicate purple mist that steams up from the Hills. Art Thou not all Pleasure and Purple?


Στο παραπανω απο τα 31 καλεσματα της Stargodess(XXXI HYMNS
TO THE STAR GODDESS) του O.T.O, πρεπει πρωτα να εχεις "σοφια"- για να καταλαβεις(η γνωση), "πιστη"-στις πραξεις σου και στο αποτελεσμα αυτων, "δυναμη"-ωστε να αντεξεις την επιθεση αλλα και την χαρη...το καλεσμα πνευματων δεν ειναι για παιδια, και κατακυριωτερο λογο δεν ειναι για ατομα ασχετα με το αντικειμενο.

Γεια παραδειγμα, πρεπει να ξερεις πολλα για να πραξεις λιγα σε αυτες τις καταστασεις.

Στο THE CONJURATION OF KRONOS του Golden Dawn, υπαρχουν ελληνικα αλλα και στοιχεια βαβυλωνιακης παραδοσης...αν δεν ξερεις, θα εχεις περιεργες ημερες μετα το καλεσμα.
Δες τι λεει η πρωτη παραγραφος φιλε horror, και δες ποσα μπορεις να καταλαβεις μεσα απο καθε λεξη.Πριν αναρωτηθεις ποσες μεθοδοι υπαρχουν για να καλεσεις πνευματα, καλο θα ειναι να δεις ποσες λειτουργουν και ποσες δεν εχουν να κανουν με σοβαροτητα και φαντασια.

quote:
Σα να μην έφτανε μόνο αυτό,έκαναν το λάθος
για μένα,να του ζητήσουν να τους φανερωθεί

Επιστημη στον αποκρυφισμο, ολα εχουν αναλυση στον κοσμο και ολα αδυναμιες...
Καλο θα ειναι να ξερουμε περα απο το γνωστο υπαρχει το αγνωστο, αυτο δεν παει να πει πως το αγνωστο δεν ειναι και φυσικο, δεν υπαρχει τιποτα αλλο περα απο ενεργεια και σκεψη, τα πνευματα-δαιμονια-αγγελακια-θεοι ειναι ολα κομματι της ανθρωπινης πραγματικοτητας.
Παραδειγμα καλυτερο δεν μπορει να αποτελεσει η σοφια του Aleister Crowley στο BOOK OF LIES,στο ->

" [29]
10

{Kappa-epsilon-Phi-Alpha-Lambda-Eta Iota}

WINDLESTRAWS

The Abyss of Hallucinations has Law and Reason;
but in Truth there is no bond between the Toys of
the Gods.
This Reason and Law is the Bond of the Great Lie.
Truth! Truth! Truth! crieth the Lord of the Abyss
of Hallucinations.
There is no silence in that Abyss: for all that men
call Silence is Its Speech.
This Abyss is also called "Hell", and "The Many".
Its name is "Consciousness", and "The Universe",
among men.
But THAT which neither is silent, nor speaks, re-
joices therein.
"

הצטרף לקרקס
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
horror
Νέο Μέλος

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2005, 14:32:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους horror  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΗ ΜΥΘΟ-ΔΙΑ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΟΥ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ..ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ..ΗΕRMES THANKS ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΔΙΑΘΕΤΩ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ΚΑΙ ΤΗ ΣΟΦΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΩ...ΤΑ ΛΕΜΕ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΤΟPIC.mariha2912 ΣΤΑΜΑΤΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΤΟΣΟ ΟΞΥΘΥΜΗ/ΟΣ..ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΣ ΕΙΜΑΙ ΑΚΟΜΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2005, 15:01:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ..


ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΣ ΕΙΜΑΙ ΑΚΟΜΑ.


χαιρομαι που αποκτας συνεση!


καλως ηρθες στο φορουμ

.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΔΑΡ ΑΣΟΥΡ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


136 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2005, 16:04:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Eρχόμενος σε επαφή με ένα πνεύμα που βρίσκεται στο κατώτερο αστρικό πεδίο (κάποιος που έχει πεθάνει με βίαιο ή ξαφνικό θάνατο) ενδέχεται να εκδηλώσει θυμό και επικίνδυνη συμπεριφορά.


Θεωρω πως ειναι παρατολμο να υποστηριζουμε οτι οι λεγομενοι<<κατοικοι του αστρικου κοσμου>> μπορουν να εποικηνονησουν με τους κατοικους του φισικου κοσμου.
Τα φαινομενα υπνοβασιας και υπνοτισμου των μεντιουμ δεν αποδυκειουν παντως κατι τετειο.
ισως στις παραπανω περιπτοσεις να εχουμε μια καποια διαφορετικη κατασταση της συνηδεισης,παρομεια με του υπνου,του ονειρου,της μεθης,και των ψευδεσθησεων,αλλα νομιζω πως ειναι ματαιο να μιλαμε για επαφες με αλλες οντοτητες διαφορετικων υπαρξεων.
Η αιτια της ενεργειας του ανθρωπινου δυναμικου στα φαινομενα του πνευματισμου φανταζει πιο λογικη και πιο αληθινη και ισως με την παροδο των ετων να ειναι και πιο ευκολο να αποδηχτει.


Ερωτας ειναι η τεχνη του να φευγεις.
(Δ.Λιαντινης)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Knight Kadosh
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2005, 16:21:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Knight Kadosh  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ΑΔΔΑΡ ΑΣΟΥΡ δε θα συμφωνήσω απόλυτα. Ακολουθώντας τη θεωρία του Bergson, ότι δηλαδή ο ανθρώπινος εγκέφαλος λειτουργεί αφαιρετικά, φιλτράρει δηλαδή τις πληροφορίες που δέχεται για να μην καταρρεύσει από τον καταιγισμό αυτών, σε ειδικές συνειδησιακές καταστάσεις όπως ο ύπνος, ο διαλογισμός, ένα ατύχημα, χρήση ψυχοτρόπων ουσιών, παρουσία σε ισχυρά ενεργειακούς τόπους κλπ ο ανθρώπινος εγκέφαλος δύναται να "ανοίξει" έστω και για λίγο ένα κανάλι επικοινωνίας με μια πραγματικότητα που συνήθως αγνοεί.

Εκεί τα πράγματα μπορεί να γίνουν πολύ ενδιαφέροντα και o άμεσα εμπλεκόμενος μπορεί να βιώσει καταστάσεις πρωτόγνωρες. Κινούμενοι σε αυτή τη βάση και θεωρώντας πως τελικά υπάρχουν κι άλλα όντα που βρίσκονται σε διαφορετικά πεδία από αυτά που συνήθως αντιλαμβάνεται ο άνθρωπος, τότε ναι, είναι δυνατή αυτή η επικοινωνία. Θυμίζω πως δεν υπάρχει μια (1) πραγματικότητα, καθώς πραγματικότητα είναι το κάθετί που αντιλαμβανόμαστε σε κάθε δεδομένη στιγμή. Περισσότερα περί "πραγματικότητας" σε σχετικά topics του Esoterica...

Edited by - Knight Kadosh on 16/09/2005 16:56:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΔΑΡ ΑΣΟΥΡ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


136 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2005, 13:34:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Knight Kadosh στα παραπανω που αναφερες,δηλ στις ειδικες συνειδησιακές καταστασεις που μπορει να βρεθει ο ανθρωπινος εγκεφαλος,ειναι ευλογο να αναρωτηθουμε που σταματα το ονειρο και που αρχιζει η πραγματικοτιτα.
Οι σχιζοφρενεις αντιλαμβανονται πραγματα που δεν υπαρχουν.
Το ιδιο και οι ναρκομανεις,και κατα πασα πιθανοτητα τα μεντιουμ αντιλαμβανονται οσα ονειρευονται!,και καμια φορα τα μεταδιδουν και στους αλλους.
Πρεπει τις αντιληψεις τους να τις θεωρησουμε πραγματικες;
Γραφεις:
πραγματικότητα είναι το κάθετί που αντιλαμβανόμαστε σε κάθε δεδομένη στιγμή
Mηπως θα ηταν πιο βολικο αλλα και λογικο για την ερευνα μας να προσθεταμε:
πραγματικότητα είναι το κάθετί που αντιλαμβανόμαστε σε κάθε δεδομένη στιγμή εχοντας το οργανο ακριβειας του εγκεφαλου ισοροπημενο.
Αλλιως κυνδινευουμε να μπερδεψουμε την αισθηση με την παρεσθηση, τον υπνο με την εγρηγορση ,τη μεθη με την νηφαλιοτητα ,το γεγονος με τη φημη,την φαντασια με την πραγματικοτητα.
Αλλα τι ειναι φανταστικο και τι πραγματικο;
Tι συμβαινει στο μυαλο μας και τι εξω απαυτο;

Ερωτας ειναι η τεχνη του να φευγεις.
(Δ.Λιαντινης)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Knight Kadosh
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2005, 20:15:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Knight Kadosh  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι όροι "πραγματικό" και "μη πραγματικό" είναι ανθρώπινες επινοήσεις για να μπορέσουμε να αντιληφθούμε-ερμηνεύσουμε το σύμπαν. Εξακολουθώ να πιστεύω πως πραγματικό είναι το οτιδήποτε αντιλαμβανόμαστε, πέρα από ερμηνείες, αξιολογήσεις και έννοιες.

Μιλάς για ισορροπημένο εγκέφαλο, αλλά ποιός βάζει τα όρια του λογικού και του παράλογου; Δεν τίθεται θέμα "βολικού". Είμαι της άποψης πως οτιδήποτε υπάρχει, ανεξαρτήτου μορφής και υπόστασης είναι πραγματικό. Κινδυνεύουμε να μεταφράσουμε ως πραγματικό ότι είναι στατιστικά πιθανότερο να συμβεί! Έχουμε συνηθίσει να ζούμε με ένα δεδομένο τρόπο, δεχόμενοι κάποια συγκεκριμένα ερεθίσματα. Αυτά τα μεταφράζουμε ως πραγματικά και τα λιγότερο πιθανά ή συχνά (βλ. όνειρα) τα βαφτίζουμε μαραίσθηση, φαντασία κλπ.

Αν και ξεφεύγουμε λίγο από το θέμα (πάραυτα εξίσου σημαντικό), θα σε προέτρεπα να διαβάσεις το σχετικό topic: http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=486&ARCHIVE=&whichpage=1

Lux e tenebris
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Knight MIXAIL
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
266 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2005, 21:11:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Knight MIXAIL  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
horror καλησπερα

Νομιζω οτι πριν την πραξη καλω ειναι να γνωρισεις καποια στοιχεια θεωριτικα τουλαχιστον
Να ξερεις δηλαδη τι ΜΠΟΡΕΙ να συνατησεις και να αντιμετωπισεις
Μετα ακολουθει η μεθοδος

Παντως γνωριζε πως, ομοια με καποιο ταξειδι,εχουμε μαζι μας οτι κουβαλαμε.

Τελος υπαρχει ενα ωραιο βιβλιο απο τις εκδοσεις ΑΡΧΕΤΥΠΟ
Βικτωρ ΟΥΓΚΩ Συνομιλιες με την Αιωνιοτητα

LOVE IS THE LAW
HARMONY THE EFFECT

Knight ΜΙΧΑΗΛ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΔΑΡ ΑΣΟΥΡ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


136 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2005, 16:11:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οι όροι "πραγματικό" και "μη πραγματικό" είναι ανθρώπινες επινοήσεις για να μπορέσουμε να αντιληφθούμε-ερμηνεύσουμε το σύμπαν. Εξακολουθώ να πιστεύω πως πραγματικό είναι το οτιδήποτε αντιλαμβανόμαστε, πέρα από ερμηνείες, αξιολογήσεις και έννοιες.




Ενδιαφερουσα θεωρια φιλε Knight Kadosh η οποια λεει οτι ο παραφρων η ο<< αγριος>> χρηστης ουσιων ,ο οποιος βλεπει ενα σπιτι να καιγεται,το σπιτι καιγεται πραγματικα! εστω και αν για εναν δευτερο ταυτοχρονο παρατηρητη(ο οποιος εχει<< σωας τα φρενας>>,το οργανο ακριβειας το οποιο λεγαμε)το σπιτι ειναι φρεσκοβαμενο και στη θεση του!
θελω να διωρθοσω καπως την προηγουμενη εκτιμιση απο το προηγουμενο ποστ την οποια ξαναδιαβασα και δεν μου <<καθεται>>καλα.
Λεω λοιπον:αντικειμενικη πραγματικοτιτα ως προς ενα γεγονος ,ειναι το καθεαυτο γεγονος οπως εχει καταγραφει στο φως.
Οντος αντικειμενικη πραγματικοτιτα με τιμιτη τον ανθρωπο υπαρχει αλλα μονο σε καποιες περιπτωσεις.
Ολοι θεωρουμε πραγματικοτιτα οτι αυτη εδω ειναι η λεοφορο Συγκρου αλλα οταν παμε γηπεδο,μερικοι απο μας θα ορκιστουμε οτι η φαση ειναι γκολ,και μερικοι θα ορκιστουμε οτι η φαση ειναι οφ σαιτ.
Η πραγματικη αληθεια ομως εχει καταγραφει στο φως και ταξιδευει.

Ερωτας ειναι η τεχνη του να φευγεις.
(Δ.Λιαντινης)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Xotchipilli2
Μέλος 2ης Βαθμίδας


347 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2005, 20:22:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xotchipilli2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Περι "φανταστικού" και " πραγματικού" λοιπόν η συζήτηση.Και περι "καλοκαλιμπραρισμένων εγκεφάλων".Όμορφα! Το δύσκολο είναι να ορίσουμε το καλιμπράρισμα...

Είναι το καλιμπράρισμα ότι θα κατέγραφε μια κάμερα σε μια ταινία,μια κάμερα που "δεν έχει άποψη ,προκαταλήψεις ταμπού" αλλα μας εκθέτει σε...ωμες δόσεις φωτονίων? Ίσως...Αλλα υπάρχει και ο αποδέκτης! Που εκεί υπεισέρχονται τα φίλτρα. Ίσως είναι άσκοπο να αμφισβητούμε την "σκληρή" πραγματικότητα αντικειμένων (εξού και η λέξη) όπως ένα τραπέζι.Τι γίνεται όμως σε πιο λεπτες αποχρώσεις της νόησης? Λίγες παραθέσεις απο προηγούμενές μου αποστολές.Είναι απο το θέμα περι αν το παρελθόν μας είναι "πραγματικό"-"αληθινό".Υπομονή...

quote:
Φιλε μου Osiris τι είναι "πραγματικό" και τι "φανταστικό"? Δεν μιλώ για φιλοσοφία εδώ ,μιλώ καθαρα για το τι ορίζουμε ως φανταστικό...Φανταστικό = ψέυτικο,ανευ σημασίας,άχρηστο? Πραγματικό= αληθινό ,με χρησιμότητα,κάτι που μπορούμε να βασιστούμε πάνω του? Και τι συμβαίνει αν κάτι αντικειμενικά "φανταστικό" είναι σημαντικό για εμάς,μας ορίζει? Μήπως γίνεται υποκειμενικά πραγματικό? Δεν μιλάω για σοφιστείες του τύπου "αποδεικνύω οτι το τραπέζι είναι πάπια" μιλάω απλά για ...λεπτότερες χροιές της αντιληφθήσας πραγματικότητας.

Λέει ο λαός οτι η μνήμη ομορφαίνει τα πράματα ,τους περνάει μια επιχρύσωση.Η νευρολογία λέει ακριβώς το ίδιο αλλα πιο επιστημονικά. ΌΛες οι αισθησεις σου φιλτράρωνται απο τον εγκέφαλό σου ,κατηγοριοποιούνται,αντιστοιχίζωντα σε ήδη υπάρχουσες εμπειρίες ,παραλλάσωνται και συμπληρώνωνται.Τι απο αυτά που βιώνεις λοιπόν είναι "πραγματικό" και που υπεισέρχετε "μηχανική παρεμβολή" απο τον εγκέφαλό σου? Κάτι σαν "μοντάρισμα" σε δελτίο ειδήσεων δηλαδή...

Μόνο μια αίσθηση δεν φιλτράρεται...Η όσφρηση! Έχεις παρατηρήσει τι μνήμες οσφρητικές σου μένουν?

Να ένα θεματάκι που θα άξιζε να ανοίξεις ένα βιβλίο νευρολογίας/νευροεπιστήμης ή ακόμα και ψυχολογίας μέσα απο το οργανικό πρίσμα για να το επαληθεύσεις και να το μάθεις.Οι γνώσεις σε αυτά τα βιβλία είναι τεκμηριωμένες με πειράματα...Μερικά ίσως μπορείς να τα κάνεις και εσύ,μύρισε ένα γιασεμί σήμερα

Νούς ορά και νούς ακούει...Μυρίζει όμως όπως ακούει και όπως θωρεί?



Και επίσης λίγο παρακάτω

quote:
Ω ναί! Διαφορετική αντίληψη για το τί είναι πραγματικό και τί φανταστικο κάτι που γίνεται ιδιαίτερα έκδηλο στις λεπτοτερες χροιές των νοημάτων.

Με απλά λόγια : Πιθανότατα αυτή την στιγμή ο υπολογιστής σου στέκει πάνω σε ένα τραπέζι.Αν μπορούσα να σε δώ και να τα πούμε απο κοντά,δεν νομίζω να υπήρχε καμμία αμφιβολία ούτε απο εμένα ,ούτε απο εσένα οτι ΟΝΤΩΣ ένας υπολογιστής (ο δικός σου) στέκει πάνω στο τραπέζι ή το γραφείο σου. Και για τους δυό μας αυτή είναι η σκληρή πραγματικότητα.Το τραπέζι το αντιλαμβανόμαστε ως τραπέζι,τον υπολογιστή σου ώς υπολογιστή σου,δεν χρειάζεται ΚΑΝ να φιλοσοφήσουμε πάνω στην ύπαρξή τους την δεδομένη χρονική στιγμή στον δεδομένο χώρο και είναι γεγονότα ΕΠΑΛΗΘΕΥΣΙΜΑ. Αντιθέτως αν αντιλαμβανόμουν το τραπέζι σου ώς "φανταστικό" και οτι πραγματικά είναι μια μηχανή χιλιάρα (εκτός το οτι θα με έλεγες τρελλό,που ώ ναι! Δείχνει οτι κάθε άνθρωπος διαφορετικά θεωρεί φανταστικά ή πραγματικά) θα μου έλεγες "ωραία φίλε,καβάλα την και πιάσε τα 0-100 σε 5 δευτερόλεπτα.Εξαιρετικα δυσκολο,επειδή είναι τραπέζι και δεν είναι χιλιάρα!

Ας αφήσουμε αυτο το παράδειγμα...Δώσε βάση εδώ :

Υπάρχει ζωή μετα τον θάνατο.
Οι νεκροί μας μιλούν.
Υπάρχουν Φαντάσματα.
Μετά απο τον θάνατό μας απλά σαπίζουμε.
Υπάρχουν εξωγήινοι.
Υπάρχει Χ αριθμός μη φυσικών σωμάτων (αιθερικά ψυχικά κτλ κτλ).
Ο Μπούς σχεδίασε την πτώση των δίδυμων πύργων για να εισβάλει σε χώρες της μέσης ανατολής.
Οποιοδήποτε ψυχοενεργό ΠΡΕΠΕΙ να ονομάζεται "ναρκωτικό",ασυζητητί βλάπτει οποιαδήποτε προσσέγγισή του και όσοι μιλάνε για αυτά είναι "κακοί,παραπλανημένοι άνθρωποι" (να συλληφθούν αμέσως!!!).
Οι άντρες νοιάζωνται μόνο για το σέξ.
Το προγαμιαίο σέξ είναι αμαρτία.
Το προγαμιαίο σέξ είναι απαραίτητο για την ολοκλήρωση της προσωπικότητας κάποιου.

Οι παραπάνω δηλώσεις είναι Πραγματικές (αληθινές, έγκυρες) ή Φανταστικές (αποκυήματα φαντασιόπληκτων,ψέμματα ,λανθασμένες) αναλόγως ποιον θα ρωτήσεις.Συμπεριέλαβα απο μεταφυσικές ανυσηχείες ,πολιτικές πεποιθήσεις/θεωρίες εώς ταμπού. Θα μου πείς "δεν είναι απλά διαφορετικές γνώμες"?Είναι αλλα αντικατοπτρίζουν "εκδοχές προσωπικής πραγματικότητας" του κάθε ατόμου,αντικατοπτρίζουν την δικιά του κοσμοθεωρία και τους άξονες στους οποίους κινείτε το άτομο.Για κάποιον που πιστεύει στην Συνωμωσιολογία της 11ής Σεπτεμβρίου,το οτι η πτώση των δίδυμων πύργων ήταν "εσωτερικό" έργο της Αμερικής είναι ΑΛΗΘΕΙΑ.Το οτι το έκανε ο Μίστερ Μπίν (Λάντεν,όχι ο άλλος με το αρκουδάκι) είναι ΦΑΝΤΑΣΙΕΣ και ΨΕΜΜΑΤΑ. Για κάποιον που δεν το πιστεύει και νιώθει απειλημένος απο την τρομοκρατία ,αυτά περι συνωμωσίας είναι....Φαντασιώσεις!

Τί είναι λοιπόν? Φανταστικά? Πραγματικά? Ναι ,αναμφισβήτητα "κάτι" συνέβει που "κάποιος" το οργάνωσε.Το πώς το αντιλαμβάνεται όμως ο καθένας και που θέτει τα όρια του φανταστικού και του πραγματικού είναι προσωπική υπόθεση.Και αναλόγως το θέμα αυτο διαμορφώνει την ζωή του. Κάνε ένα γκάλοπ πχ στους φίλους σου συζητώντας επίμαχες απόψεις ή ακόμα και καθημερινά γεγονότα (Πχ Τι έπαιξε τελικά και δεν μας μιλάει πια η Μαίρη) και θα δείς τεράστιες διαφορές στην προσωπική σου πραγματικότητα με την...προσωπική τους πραγματικότητα.

Και εδώ μιλάμε για "καθημερινούς" ανθρώπους.Υπάρχουν και άλλοι "καθημερινοί" άνθρωποι (με την διαφορά οτι κλινικώς πάσχουν απο μανία καταδιώξεως) που μπορεί να αυτοπυρποληθούν επειδή τους "κυνηγάει η CIA" ,και άς είναι η τελευταία τρύπα του ζουρνά χωρίς γνώση κρατικών ή άλλων ένοχων μυστικών.Αυτοί είναι τρελλοί? Ναι θα μου πείς,το διέγνωσε η υπέροχη,τρισμέγιστη Ιατρική! Ναι,επειδή εμείς δεν βλέπουμε ΚΑΝΕΝΑ να τον κυνηγάει! Όμως...για τον δυστηχή φίλο μας αυτό είναι πέρα για πέρα ψεύτικο,αυτός έχει προσωπικές ενδείξεις οτι τον κυνηγάνε και γιαυτό φτάνει στην αντικειμενικά πραγματικότατη πράξη να λουστεί με πετρέλαιο και να γίνει παρανάλωμα του πυρός μπροστά στα σοκαρισμένα μάτια των γειτώνων του.Και Ναι! Για την γυναίκα αυτού του ατόμου,που τον έχασε έτσι το πρακτικό αποτέλεσμα του να τον κυνηγούσε η CIA (να αυτοπυρποληθεί ως ύστατη διαφυγή) είναι το ίδιο με το αν ΝΟΜΙΖΕ οτι τον κυνηγούσε η εν λόγω φιλανθρωπική υπηρεσία (να αυτοπυρποληθεί,πάλι,ως ύστατη διαφυγή).


Μια αληθινή ανάμνηση λοιπόν φίλε μου,αλλα συνάμα και φανταστική,επειδή περιέχει και πολλά φανταστικά στοιχεία.Είναι ΑΛΗΘΙΝΗ ή ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ? Αν βρούμε την εξίσωση,το κλάσμα ,την θεωρία που μας επιτρέπει να αξιολογίσουμε αν κάτι είναι αληθινό ή φανταστικό μετρώντας τα επιμέρους αληθινά (σύμφωνα με ποιόν?) και τα επιμέρους φανταστικά κομμάτια του και βγάζωντας πόρισμα,τότε μόνο θα το λύσουμε αυτό!

Το θέμα όμως δεν είναι εκεί.Είναι αν για ΕΣΕΝΑ είναι πραγματική! Και είναι πραγματική ολότελα πραγματική γιατί ακόμα και η "πλαστή" σου μνήμη ,ακόμα και η "αληθινή" σου μνήμη σε διαμορφώνει μέσω των απόψεών σου,μέσω των εμπειριών σου και δημιουργούν αυτό το άτομο που σε εμάς είναι γνωστό ώς Osiris_A_K.Ο Osiris ( θεότητα αν δεν κάνω λάθος) που επέλεξες για ψευδόνυμο,είναι Αληθινός ή Φανταστικός θεός? Τι μας νοιάζει? Έχει σημασία? Το επέλεξες ως ψευδόνυμο να σε ορίζει εδώ μέσα και αυτό κάτι λέει!Είτε στον βγάλω πραγματικό ή φανταστικό δεν έχει σημασία,επειδή με αυτά που έζησες ,που έμαθες,ίσως και λόγω μιας τυχαίας σου επιλογής εδώ ΕΙΣΑΙ ο Osiris_A_K.Για την μητέρα σου πολύ απλά ίσως είναι ο Γιώργος,Τάκης,Δαήφρωνας,Τζέημς και αν της ζητήσω στο τηλέφωνο τον Osiri να μου πεί "Ένα λεπτό να σε συνδέσω με...Κάιρο"

Όλα τα παραπάνω φυσικά δεν είναι ούτε αληθινά,αλλα ούτε φανταστικά παρα μόνο ότι αποφασίσεις οτι είναι για εσένα και μόνο για εσένα.


Ευχαριστώ για την υπομονή σας,ελπίζω να μην σας κούρασα!

Τι λέτε λοιπόν να αρχίσουμε να μελετάμε στον ελεύθερό μας χρόνο περισσότερες νευροεπιστήμες? Ναι ,τα βιβλία τους είναι πιο ακριβά απο βιβλία με επικλήσεις πνευμάτων ή την "Σολωμονική" ( :D ) που κυκλοφορεί στο εμπόριο αλλα εκεί μέσα οι μάγκες σου λένε πώς βρήκαν αυτά που βρήκαν και σου δίνουν και βιβλιογραφία απο εργασίες αν θές να σκάψεις το κρεμμύδι δύο πόντους πιο βαθειά.

Μια βουτιά στις νευροεπιστήμες ίσως μας έδειχνε οτι και το "σωστό καλιμπράρισμα" του εγκεφάλου είναι ...αντικειμενικό σε πολύ μικρό βαθμό.Καθαρά σε χοντρό,χυδαίο οργανικό βαθμό...Απο εκεί και πέρα χωράει και το freestyle ,και δεν χρειάζετε να βλέπεις σπίτια να καίγονται ενώ είναι καλοβαμμένα. Υπάρχουν πιο λεπτές χροιές...

Όσον αφορά το θέμα των ουσιών που αναφέρθηκε,ψάξτε σε αυτό το φόρουμ, έχω βάλει ένα κειμενάκι που θα το βρείτε με την λέξη κλειδί "Ενθεογενή", που εξηγεί μερικα -που θα ονόμαζε ο κόσμος- παραισθητικά φαινόμενα και το αν η όχι α) είναι αποκαλυπτικά για εμάς β)εππιρεάζουν ΑΛΗΘΙΝΟΤΑΤΑ (και αντικειμενικοτατα) την πραγματικότητα μας.

Προς το παρόν περι "Πραγματικότητας" ο λόγος!

"Ναυπηγοί της Φαντασίας,για έναν κόσμο πιο σωστό!" -Razzastar.

Reality: A serotonine induced Hallucination?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

franandy2001
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Germany
107 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2005, 22:25:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους franandy2001  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλοι η περιεργεια σκοτωνηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2005, 13:40:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
φιλοι η περιεργεια σκοτωνη

Tη γατα...


quote:
"Σολωμονική"

Δεν αξιζει...εγω και κατι φιλοι μου απο Αγγλια καναμε καποιες πρακτικες πανω στα κλειδια του Σολωμοντα, αλλα τιποτα.
Μετα πηγα απο ενωχιανα...εκει δεν θελω να απαντησω για το τι εγινε
,πολλα και διαφορα ομως το θεμα ειναι αν τα προκαλει ο ιδιος μας ο εαυτος.

הצטרף לקרקס
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Jaya
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
127 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2005, 14:32:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jaya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί καλέ τι τα θες;
Άστα στην ησυχία τους και μην τα ταλαιπωρείς τσάμπα! Θα ήθελες εσένα να σε καλέσει δηλαδή κάποιο πνεύμα….?????


Όποιος στο φως ζεστάθηκε, είδε κι έζησε στο φως...
όποιος στο φως τυφλώθηκε, αξιώθηκε αιώνιο σκοτάδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2005, 15:40:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

aaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy