ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 Ας γίνει μιά καλή αρχή...Πρόταση ψυχής...Κι αν κλειδωθεί το θέμα χαλάλι...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 9
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2006, 10:18:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ θα ήθελα να επεκταθώ λίγο σε αυτά που είπε ο φίλος durden_alie:
Η απενεργοποίηση ενός μέλους όσο δίκαιη ή άδικη μπορεί να είναι, δεν σημαίνει τίποτα στον υλικό κόσμο. Δεν είναι κάποιος προσωποποιημένος που φιμώνεται αλλά μια καθαρά διαδικτυακή ύπαρξη. Οι περισσότεροι εδώ μέσα (ίσως και ο υποφαινόμενος) δεν είναι στην πραγματική τους ζωή αυτό που δείχνουν εδώ μέσα, άλλωστε η γραπτή επικοινωνία δίνει άλλη εικόνα από τον προφορικό λόγο.

Αν λοιπόν, καθίσουμε και αναλογιστούμε τις πραγματικές συνέπειες μιας διαγραφής σε μια διαδικτυακή κοινότητα θα δούμε ότι δεν είναι και τόσο σοβαρές (δεν θέλω να μειώσω την παρουσία κανενός, αλλά η αλήθεια είναι ότι υπάρχουν αρκετά άτομα στο διαδίκτυο που σίγουρα είναι αξιόλογα και ξέρουν ανάλογα πράγματα αλλά δεν έχουν μπεί στο esoterica ή στο κάθε esoterica.). "Αντικαταστάτες" μπορούν να βρεθούν.

Το θέμα είναι πώς αντιμετωπίζει το άτομο την διαγραφή του. Η διαγραφή είναι μια μορφή κοινωνικής απόρριψης και η απόρριψη πονάει..
Από την άλλη όμως όπως ανέφερα και παραπάνω ουσιαστικά η απόρριψη δεν αφορά ένα άτομο-υπαρκτό πρόσωπο, αλλά μια διαδικτυακή προσωπικότητα για αυτό και δεν πρέπει να την παίρνουμε τόσο στα σοβαρά ως άτομα.

Αύριο - μεθαύριο μπορεί να διαγραφώ και εγώ για παράδειγμα, αυτό τί σημαίνει όμως
Σημαίνει ότι η συμπεριφορά μου δεν είναι αποδεκτή από τους άλλους και πρέπει ή να την αλλάξω ή να πάψω να σχετίζομαι με όλα αυτά τα άτομα. Εννίωτε μπορεί να γίνει και λάθος οπότε δεν συμβαίνει τίποτα .
Η διαγραφή δεν θίγει την προσωπικότητα κανενός αλλά είναι ένα μέσο προστασίας του φόρουμ από κακοήθεις ή ανθρώπους που για τον α ή β λόγο παρεκτρέπονται. Η διαγραφή δεν μειώνει κανέναν απλώς δείχνει ότι ένα άτομο δεν ταιριάζει στον χώρο. Ανάλογοι χώροι υπάρχουν παντού και φαντάζομαι υπάρχει ένα μέρος για τον καθένα.

Όταν τελικά μάθουμε να μην ταυτίζουμε την προσωπικότητά μας με ένα account σε forum (πράγμα που γίνεται επανηλλειμένα και δείχνει πόσο "λίγοι" είμαστε μερικές φορές) τότε θα παύσουν αυτά τα φαινόμενα γκρίνιας.
Πότε όμως


I'm going to enjoy watching you die, Mr. Anderson.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dragon rider
Μέλος 2ης Βαθμίδας


267 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2006, 12:56:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dragon rider  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2006, 14:37:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ...
Ούτε και εγώ συμφωνώ (με την απάντησή σου). Ανέλυσέ μου σε τί δεν συμφωνείς και θα σε πάρω στα σοβαρά. Μονολεκτικές απαντήσεις χάριν εντυπωσιασμού είναι τουλάχιστον φαιδροί.


I'm going to enjoy watching you die, Mr. Anderson.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TheChosenNone
Μέλος 1ης Βαθμίδας


110 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2006, 15:05:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TheChosenNone  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
durden_alie

Εγώ βλέπω δύο άτομα που θέλουν να γυρίσουν και το έχουν δηλώσει.
Γι αυτό μίλησα γι αυτούς.Οι υπόλοιποι υποθέτω δεν θέλουν να ξεκλειδωθουν,εχουν φτιάξει αλλη ταυτότητα και γράφουν.Καποιοι το δήλωσαν καποιοι κρύβονται.Ειλικρινά δεν με νοιάζει.Ας κάνουν οτι θέλουν.Η ΑΤΜΑ και ο Pixeldream ζήτησαν τους λογαριασμούς τους πίσω.Γι αυτό και μίλησα μόνο γι αυτούς.Στην συνάντηση ομως που είχα δήλωσα ακόμα και την αρνηση μου στην πρωτη διαγραφή του Deva,δεν αλλαξε η γνώμη μου επειδη μάλωσα μαζί του μετά.

Έχω την αίσθηση οτι είναι δύσκολο για τους διαχειριστές να παραδεχτούνε λάθος ή εστω να αλλάξουν τους όρους που θέσανε,αν και νομίζω οτι πλέον εχουν καταλάβει και αυτοί οτι με το να εμμένουν στην στάση τους,βοηθούνε στην διαιώνιση του προβλήματος.

Όπως έχω ξαναπεί το νόμισμα εδώ δεν εχει δυο πλευρές.

Ελπίζω το θέμα να παραμένει ανοιχτό γιατί καλοβουλα οι διαχειριστές το σκέφτονται το ζήτημα και θέλουν να δουν απόψεις για να δράσουν και οχι για να ξαναπούμε τα ιδια και τα ιδια ή να μαλωσουμε μεταξύ μας διαφωνόντας για παράπλευρα θέματα με σκοπό να καταντήσουμε Κουραστικοί σε εσας και εν τελη Γραφικοί ωστε κανεις πια να ενδιαφέρεται για το κυρίως θέμα.Ξέρεις ειναι μια τακτική και αυτή.Ελπίζω να μην την εχουν υοθετήσει.

Πάντως σε ευχαριστώ για την τοποθέτηση σου φίλε durden_alie
μιας και μου δείχνεις οτι η σκέψη σου είναι δίκαιη και καθαρή.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2006, 15:21:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όταν τελικά μάθουμε να μην ταυτίζουμε την προσωπικότητά μας με ένα account σε forum (πράγμα που γίνεται επανηλλειμένα και δείχνει πόσο "λίγοι" είμαστε μερικές φορές) τότε θα παύσουν αυτά τα φαινόμενα γκρίνιας.

Aυτό που είπε ο Περονόσπορος είναι μεγάλη κουβέντα και νομίζω ότι είναι και η ρίζα του προβλήματος.


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2006, 15:28:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επίσης
quote:
Η διαγραφή είναι μια μορφή κοινωνικής απόρριψης και η απόρριψη πονάει...

Η διαγραφή δεν είναι παρα ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΟΛΛΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ απόρριψης... και γω αν και δεν διαγράφτηκα ποτέ κάποτε την ένιωσα τόσο έντονα αυτή την απόρριψη που "οδηγήθηκα" σε "αυτοεξόριση".
Αυτό για τους "απορριφθέντες" μήπως και καταλάβουν ότι τους καταλαβαίνω απόλυτα...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2006, 16:31:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Aυτό που είπε ο Περονόσπορος είναι μεγάλη κουβέντα και νομίζω ότι είναι και η ρίζα του προβλήματος.
Το ξέρω Avallon αλλα εγώ τα λέω, εγώ τα ακούω (άντε και 5-6 που καταλαβαίνουν τί γράφω ).
Τον 1ο πληθυντικό τον έβαλα γιατί το κάνω και εγώ αυτό το λάθος, αλλά το παλεύω που θα μου πάει...
quote:
Η διαγραφή δεν είναι παρα ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΟΛΛΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ απόρριψης... και γω αν και δεν διαγράφτηκα ποτέ κάποτε την ένιωσα τόσο έντονα αυτή την απόρριψη που "οδηγήθηκα" σε "αυτοεξόριση".
Αυτό για τους "απορριφθέντες" μήπως και καταλάβουν ότι τους καταλαβαίνω απόλυτα...
Εννοείται!!!! Εμείς δηλαδή από τον Άρη ήρθαμε και δεν έχουμε νιώσει ποτέ απόρριψη στην ζωή μας

quote:
Η ΑΤΜΑ και ο Pixeldream ζήτησαν τους λογαριασμούς τους πίσω.
Δηλαδή αν μπούν με άλλους λογαριασμούς και δεν τους αντιληφθούν όπως έκανες εσύ Ryche παλιότερα τί θα γίνει Άρα δεν τους νοιάζει να προσφέρουν,αλλά να φανεί ότι προσφέρουν αυτοί, τέτοια προσφορά να μου λείπει...
Αλλά εδώ έρχεται αυτό που λέγαμε για την ταύτιση με την διαδικτυακή προσωπικότητα. Άμα δεν φαίνεtαι ότι είσαι ο τάδε ή ο δείνα δεν θα μπείς μέσα στο forum. Και εγώ ρωτώ γιατί .

Τόσο εγωιστές είμαστε πιά???!! Εμένα πχ κανείς δεν με ξέρει εδώ μέσα (ούτε και θα με συναντήσει ποτέ πιθανότατα), άρα έχει σημασία να ξέρει ότι είμαι ο τάδε ή ο δείνα
Ποσώς τους ενδιαφέρει αν είμαι ο Batman, αν είμαι ο Αρσέν Λουπέν ή ο Κωλοκοτρώνης. Μιά άποψη εκφράζω και πάνω σε αυτό συζητώ. Τί με νοιάζει στην τελική ποιός είναι Ο Pixel, ποιός ο Peronosporos και ποιά η Avallon. Μπορεί να είναι εξαιρετικοί άνθρωποι, μπορεί και σκάρτοι, αλλά αυτό ΔΕΧΟΜΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ ΣΕ ΑΝΩΝΥΜΟ ΦΟΡΟΥΜ.

Εγώ θέλω να δώ τις σκέψεις των άλλων όχι το ποιοί είναι. Αν ήθελα να το κάνω αυτό θα έβγαινα λίγο πιο συχνά έξω. Εσείς γιατί δεν σέβεστε την επιθυμία μου ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΡΩ ΠΟΙΟΙ ΕΙΣΤΕ ΚΑΙ ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ
Έχετε δεί ποτέ να σας διατυμπανίζω ότι είμαι το α ή το β?
Εγωισμό δεν έχω εγώ ?
Σκλάβος γεννήθηκα ?
Άρα γιατί δεν σας λέω τί κάνω στην καθημερινή μου ζωή ?
Γιατί σεβομαι την επιθυμία των άλλων να μην ξέρουν ποιός είμαι!!!
Δεν τους νοιάζει ρε αδερφέ πώς να το κάνουμε!!!

ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΕΙΝΑΙ ΙΔΕΕΣ ΚΑΙ ΣΚΕΨΕΙΣ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ. Οι άνθρωποι είναι γύρω σας, αυτό που κοιτάς τώρα είναι μια οθόνη τίποτα άλλο. Εγώ είμαι μακριά. Δεν ξέρεις ποιός είμαι (δεν είμαι και τίποτα ιδιαίτερο άλλωστε) και δεν θα μάθεις και ποτέ. Με όποιο Nick και να μπώ τις ιδέες μου θα προσφέρω, γιατί εμένα αυτό με ενδιαφέρει, να ανταλλάξω ιδέες Tο πρόσωπο που τις γράφει δεν θα έπρεπε να δίνει κύρος σε αυτές αν δεν έχουν οι ίδιες το κύρος που πρέπει. Αν συμβαίνει αυτό (αν μας νοιάζουν τα ανύπαρκτα πρόσωπα και όχι οι σκέψεις), αρμενίζουμε ήδη στραβά και καταλύουμε κάθε έννοια ισότητας. Αυτό θέλουμε από το φόρουμ

Αναρωτηθείτε.....


I'm going to enjoy watching you die, Mr. Anderson.

Edited by - Peronosporos on 18/01/2006 16:37:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2006, 16:33:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η λυση ειναι μια ηρεμηστε δεν ωφελει σε τιποτα να τσακωνεστε.


Ενας εκπαιδευμένος πολεμιστής πρέπει να είναι ικανός να αντεπεξέλθει εναντίον ενός εχθρικού στρατού χωρίς να χρησιμοποιήσει ματωμένο σπαθί.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2006, 18:15:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΕΙΝΑΙ ΙΔΕΕΣ ΚΑΙ ΣΚΕΨΕΙΣ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ. Οι άνθρωποι είναι γύρω σας, αυτό που κοιτάς τώρα είναι μια οθόνη τίποτα άλλο. Εγώ είμαι μακριά. Δεν ξέρεις ποιός είμαι (δεν είμαι και τίποτα ιδιαίτερο άλλωστε) και δεν θα μάθεις και ποτέ. Με όποιο Nick και να μπώ τις ιδέες μου θα προσφέρω, γιατί εμένα αυτό με ενδιαφέρει, να ανταλλάξω ιδέες Tο πρόσωπο που τις γράφει δεν θα έπρεπε να δίνει κύρος σε αυτές αν δεν έχουν οι ίδιες το κύρος που πρέπει. Αν συμβαίνει αυτό (αν μας νοιάζουν τα ανύπαρκτα πρόσωπα και όχι οι σκέψεις), αρμενίζουμε ήδη στραβά και καταλύουμε κάθε έννοια ισότητας. Αυτό θέλουμε από το φόρουμ

Αναρωτηθείτε.....



Περονόσπορε σου βγάζω το καπέλο!
Αυτό είναι και όποιος κατάλαβε, κατάλαβε.

Ταυτίζονται οι ιδέες που διακινεί ένα πρόσωπο με το ίδιο το πρόσωπο;
Για να κάνεις αυτήν την ταύτιση θα πρέπει να γνωρίζεις πολύ καλά τον άλλο, δηλ. να κινείσαι στο περιβάλλον του ΓΙΑ ΑΡΚΕΤΑ ΧΡΟΝΙΑ.
Ο καθένας μπορεί να λέει ότι θέλει και να πιστεύει ότι θέλει για τον εαυτό του και τις ιδέες του. Εγώ με τι κριτήρια θα κρίνω ότι είναι αυτό που λέει, ή ότι εφαρμόζει στην ζωή του αυτά που λέει εδώ μέσα;!

Τώρα θα μου πείτε και το internet ως εικονικό περιβάλλον μπορεί να σου δώσει μια εντύπωση για τον άλλο. Οχι πάντα και πάντως όχι ολοκληρωμένη.
Αυτό που μου έχει δώσει η συμμετοχή μου εδώ μέσα και αλλού, είναι ότι ΣΠΑΝΙΑ ταυτίζονται οι εκφερόμενες ιδέες με τα πρόσωπα που τις εκφέρουν (και αυτό φαίνεται ιδιαίτερα στις κατά καιρούς διαμάχες)

Οπότε δεν με ενδιαφέρει ποιός βρίσκεται πίσω από ένα nickname (εκτός κι αν ψιλιάζομαι ότι με ενδιαφέρει ως άνθρωπος), η προσωπική του ζωή μου είναι αδιάφορη -εφ όσον δεν προσθέτει κάτι στην δική μου αναζήτηση της γνώσης- το πόσο συχνά γράφει ή το πόσα μηνύματα στέλνει την ημέρα, μου φαίνεται απλώς γελοίο.
Και ας ξεκολλήσουμε επιτέλους από αυτόν τον χαζό διαχωρισμό "παλιού και νέου μέλους". Επειδή είμαι παλιό μέλος είμαι σωστή, καταξιωμένη στον χώρο και θα πρέπει οι άλλοι να με σέβονται;! Πού το γράφει αυτό;!


Οπότε ας γίνουμε πιό σαφείς. Οταν κρίνουμε ιδέες, κρίνουμε ιδέες και όχι πρόσωπα. Οταν ο άλλος προσβάλλεται επειδή κρίνουμε ή απορρίπτουμε μία ιδέα του -μια άποψή του, δεν σημαίνει ότι απορρίπτουμε τον ίδιο. Από την άλλη όταν κάποιος μας δίνει το δικαίωμα να κρίνουμε το πρόσωπο και όχι κάποια ιδέα, τότε ας μην διαμαρτύρεται. Δεν υπάρχει νόμος που να απαγορεύει να απαντάς όπως θες σε οτιδήποτε έχει κατατεθεί.

Τέλος,
υπάρχουν πολλά είδη προσβολής και ένα από τα χειρότερα είναι η προσβολή της νοημοσύνης μας...

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2006, 18:44:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ TheChosenNone,

Καταρχήν, να σ’ ευχαριστήσω με τη σειρά μου για τα καλά σου λόγια, αν και θεωρώ ότι τελικά αυτό ακριβώς το αίσθημα δικαίου δεν είναι μια πολυτέλεια «λίγων και πεφωτισμένων», αλλά ένα χάρισμα που κρύβεται μέσα στον καθένα μας, ανεξάρτητα αν καμιά φορά, τυφλωμένοι ίσως από τις πάσης φύσεως διενέξεις, το λησμονούμε, το θάβουμε. Το αίσθημα δικαίου παρέα βεβαίως με τη λογική και τη σύνεση, στην οποία δεν έχω σταματήσει να έχω εμπιστοσύνη...Ούτε για μια στιγμή!

Η αναφορά μου στα υπόλοιπα διεγραμμένα μέλη δεν είχε βέβαια το χαρακτήρα μομφής κατά του προσώπου σου. Ούτε και ήταν μια απόπειρα από μέρους μου να το παίξω συνήγορος ή πληρεξούσιος αντιπρόσωπος κανενός...Άλλωστε, ούτε εσύ, ούτε και κανένα από τα υπόλοιπα τέσσερα μέλη για τα οποία συζητούμε δεν έχει ανάγκη από τέτοιον και αυτό το γνωρίζω πολύ καλά. Η αναφορά μου είχε το χαρακτήρα της υπενθύμισης, όχι στα πλαίσια μιας κούφιας κι άνοστης «δεοντολογίας», αλλά ως μια πράξη ουσίας, θέλω να πιστεύω, για να μπει το θέμα στη σωστή του βάση και να εξεταστεί ολοκληρωμένα και δίκαια για όλους.

Χαίρομαι που στην απάντησή σου διέκρινα ότι δεν υπάρχει πια η διάθεση προσκόλλησης σε «παράπλευρα θέματα», όπως κι εσύ τα ονομάζεις και «μηρυκασμού» των ίδιων και των ίδιων δυσάρεστων για όλους—πίστεψέ με—καταστάσεων. Η σκέψη που κάνεις περί των λόγων για τους οποίους το θέμα εξακολουθεί να είναι ανοιχτό, μη νομίζεις ότι δεν πέρασε κι από το δικό μου μυαλό. Είναι όμως μια σκέψη που δεν μπορώ προσωπικά να αποδεχτώ, γιατί θεωρώ ότι υποτιμά τη συντονιστική ομάδα, η οποία δεν έχει δώσει δα και τέτοια δείγματα στο παρελθόν, δείγματα δηλαδή μιας τέτοιας «υπόγειας» συμπεριφοράς. Το είχα ξαναπεί αυτό άλλωστε όταν μιλούσα για τα κίνητρα που πιθανώς την οδήγησαν στην απόφαση περί ιδιωτικών συναντήσεων, όταν έλεγα ότι δεν μπορώ να δεχτώ ότι υπάρχει η απαίτηση από μέρους τους να τους δηλωθεί η όποια «υποτέλεια». Τέλοσπάντων, δεν έχω λόγο να πιστεύω πως είναι έτσι τα πράγματα!

Προς το παρόν λοιπόν, σ’ ευχαριστώ για την απάντησή σου και κρατώ τη δική σου ειλικρινή, θέλω να πιστεύω, διάθεση για διάλογο και την πρόθεσή σου να μην ξεκινήσει και πάλι το ίδιο «γαϊτανάκι» μαχών και αδιέξοδων διαξιφισμών.

Θα χαρώ επίσης να δω και τη συμμετοχή στο διάλογο αυτό και κάποιου εκ της συντονιστικής ομάδας, μια και είναι ένα θέμα που αφορά κι αυτούς, από τη στιγμή που σχολιάζουμε το λανθασμένο ή όχι μιας δικής τους απόφασης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2006, 18:45:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Περονόσπορε,

Το σκεπτικό που μας αναλύεις δε σου κρύβω ότι μ’ έχει προβληματίσει κι εμένα πολλές φορές...

Ως προς την τάυτιση της προσωπικότητας με κάποιο λογαριασμό έχω να πω τα εξής, τα οποία είναι και οι δικές μου σκέψεις : Προσωπικά, δεν έχω την τάση να δείχνω κάτι διαφορετικό στα λεγόμενά μου απ’ αυτό που πραγματικά είμαι. Ο γραπτός λόγος βέβαια, σαφώς και δεν μπορεί να μας δώσει μια πλήρη εικόνα...Συχνά, μπορεί να βγουν στην επιφάνεια άλλες πτυχές του χαρακτήρα, αλλά και να τονιστούν περισσότερο ή λιγότερο κάποια ήδη υπάρχοντα στοιχεία του. Γεγονός είναι πάντως ότι ο γραπτός λόγος, όπως αυτός εκφράζεται μέσα από τη συμμετοχή σ’ ένα φόρουμ όπως αυτό, δεν μπορεί να είναι απογυμνωμένος από την προσωπικότητα που τον εκφράζει, από το άτομο που, καθισμένο πίσω από μια οθόνη, πατά τα πλήκτρα. Είτε το θέλουμε, είτε όχι, ένα φόρουμ ΔΕΝ είναι μόνο ιδέες και σκέψεις, γυμνές και «αποστειρωμένες» από τα υπόλοιπα που απαρτίζουν έναν ολοκληρωμένο άνθρωπο. Είναι ΚΑΙ ιδέες, αλλά είναι ΚΑΙ οι άνθρωποι που τις γεννούν, χωρίς αυτό φυσικά να σημαίνει ότι θα πρέπει να μας ενδιαφέρει η προσωπική ζωή του καθενός από αυτούς, το όνομά του, ο αριθμός του τηλεφώνου του ή της πιστωτικής του κάρτας κοκ και αυτό είναι κάτι στο οποίο συμφωνώ απόλυτα.

Τα προβλήματα, κατ’ εμέ, ξεκινούν όταν ο διαδικτυακός θάνατος—ο TheChosenNone έχει μιλήσει σ’ ένα παλιό θέμα γι’ αυτό—ή έστω η απειλή αυτού, βιώνεται ως εμπειρία πραγματικού θανάτου! Όταν αυτή η ταύτιση προσώπου και λογαριασμού, που είναι αναπόφευκτη ως ένα βαθμό, γίνεται τόσο ισχυρή, που το άτομο δεν μπορεί να διανοηθεί την ύπαρξή του χωρίς την ψηφιακή του υπόσταση...Μιλάμε φυσικά για καταστάσεις ακραίες! Και, για να κάνω και μια άλλη παρατήρηση πιο...επί του θέματος, εδώ δεν έχουμε να κάνουμε με οριστικές διαγραφές μελών αλλά με προσωρινές απενεργοποιήσεις και επανενεργοποίηση υπό προϋποθέσεις, τουλάχιστον όπως αυτό έχει εκφραστεί από τη συντονιστική ομάδα και το μήνυμα του Admin. Οπότε, οφείλουμε τουλάχιστον να αναγνωρίσουμε σε όλα τα προσφάτως απενεργοποιημένα μέλη το δικαίωμα να ζητούν την «επανένταξή» τους στο φόρουμ με τους προηγούμενούς τους λογαριασμούς. Για να ‘μαστε ακριβοδίκαιοι το λέω!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2006, 22:13:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Προσωπικά, δεν έχω την τάση να δείχνω κάτι διαφορετικό στα λεγόμενά μου απ’ αυτό που πραγματικά είμαι.
και εγώ Durden αλλά δεν μπορείς να ξέρεις αν αποτελούμε κανόνα ή εξάιρεση....
quote:
Είναι ΚΑΙ ιδέες, αλλά είναι ΚΑΙ οι άνθρωποι που τις γεννούν, χωρίς αυτό φυσικά να σημαίνει ότι θα πρέπει να μας ενδιαφέρει η προσωπική ζωή του καθενός από αυτούς, το όνομά του, ο αριθμός του τηλεφώνου του ή της πιστωτικής του κάρτας κοκ και αυτό είναι κάτι στο οποίο συμφωνώ απόλυτα.
Από αυτά που καταλαβαίνω με το λίγο μυαλό που μου έδωσε ο θεός, ο άνθρωπος είναι οι μνήμες του και οι σκέψεις του. Δεν είναι τίποτα άλλο. Η κινητική συμπεριφορά του, πολύ λίγο μπορεί να φανερωθεί μέσω του γραπτού λόγου. Προφανώς υπάρχουν και συναισθήματα αλλά και πάλι δεν είναι δυνατόν να περάσεις στον άλλο τα συναισθήματά σου όπως τα θές εσύ. Ο καθένας είναι διαφορετικός σε αυτόν τον κόσμο και η ψυχοσύνθεσή του διαφέρει ανάλογα.

Ο άνθρωπος είναι η σάρκα του και η σκέψη του. Δεν είναι κάτι άλλο (εγώ προσωπικά εντάσσω την ψυχή στην νόηση και την θεωρώ αδιάσπαστη με την νόηση αν όχι ταυτόσημη). Εδώ η σάρκα μας δεν παίζει ρόλο μόνο η σκέψη μας μένει, άντε και κανά συναίσθημα.

quote:
Τα προβλήματα, κατ’ εμέ, ξεκινούν όταν ο διαδικτυακός θάνατος—ο TheChosenNone έχει μιλήσει σ’ ένα παλιό θέμα γι’ αυτό—ή έστω η απειλή αυτού, βιώνεται ως εμπειρία πραγματικού θανάτου!
Έτσι ακριβώς είναι Durden. Αυτό επισημαίνω και εγώ παραπάνω, ότι η ταύτιση αυτή είναι απαράδεκτη για ώριμους ανθρώπους. Δεν θα πω τίποτα περισσότερα γιατί θα δυναμιτίσω το κλίμα. Νομίζω άλλωστε ότι έχω πεί πάρα πολλά, περισσότερα ίσως από ότι θα έπρεπε....

Φιλικά
Περονοτέτοιος


I'm going to enjoy watching you die, Mr. Anderson.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TheChosenNone
Μέλος 1ης Βαθμίδας


110 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2006, 23:11:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TheChosenNone  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν ξέρεις ποιός είμαι (δεν είμαι και τίποτα ιδιαίτερο άλλωστε) και δεν θα μάθεις και ποτέ.

quote:
Δηλαδή αν μπούν με άλλους λογαριασμούς και δεν τους αντιληφθούν όπως έκανες εσύ Ryche παλιότερα τί θα γίνει Άρα δεν τους νοιάζει να προσφέρουν,αλλά να φανεί ότι προσφέρουν αυτοί, τέτοια προσφορά να μου λείπει...
Αλλά εδώ έρχεται αυτό που λέγαμε για την ταύτιση με την διαδικτυακή προσωπικότητα. Άμα δεν φαίνεtαι ότι είσαι ο τάδε ή ο δείνα δεν θα μπείς μέσα στο forum. Και εγώ ρωτώ γιατί


Aγαπητέ Peronosporos

Δηλαδη τωρα που εσύ γνωρίζεις οτι ειμαι ο Ryche με Ξέρεις;
Πρέπει νομίζω να αποφασίσεις.Έτσι και αλλιώς δεν γνωριζόμαστε.Ο καθένας μας γνωρίζει αυτό που εχει επιτρέψει ο άλλος να δει.
Αυτό που εχουμε δει μπορεί να ισχύει στην πραγματικότητα μπορεί και όχι.
Αφου λοιπόν δεν Ενδιαφερόμαστε για το ποιός είναι ο άλλος και ουσιαστικά δεν μπορούμε να ξέρουμε τότε ποιό το κόλλημα μας;Γιατί να μην έχουν τις ταυτότητες τους όσοι τις θέλουν;Αφου ειτε καποιος λέγεται ryche είτε RIECH εμεις δεν τον γνωρίζουμε.

Και αφου δεν τους γνωρίζουμε,δεν μπορούμε να κρίνουμε τα Κίνητρα τους,ούτε αν θέλουν να προσφέρουν ή οχι και το πως.Αυτό που λές λοιπόν για ταυτιση ειναι μια Υπόθεση που μπορεί να αληθεύει,μπορει και όχι.Είναι μια άποψη.Γιατί αν σου πω οτι εγώ γράφω στο φορουμ π.χ γιατί κανω ένα πείραμα και όχι γιατι θέλω να προσφέρω,δεν έχω το δικαίωμα να το κάνω;Γιατι πρέπει να το κάνουμε όλοι για τους δικούς σου λόγους;Λοιπόν ισως θα πρέπει να είμαστε πιο προσεκτικοί για τις Προθέσεις που αποδίδουμε σε ανθρώπους που δεν τους Γνωριζουμε ουτε και μας ενδιαφέρουν

Aυτό το λάθος το έκανα κάι γω πολλές φορές γι αυτό στο λέω.


quote:
Εγώ θέλω να δώ τις σκέψεις των άλλων όχι το ποιοί είναι. Αν ήθελα να το κάνω αυτό θα έβγαινα λίγο πιο συχνά έξω. Εσείς γιατί δεν σέβεστε την επιθυμία μου ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΡΩ ΠΟΙΟΙ ΕΙΣΤΕ ΚΑΙ ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ
Έχετε δεί ποτέ να σας διατυμπανίζω ότι είμαι το α ή το β?
Εγωισμό δεν έχω εγώ ?
Σκλάβος γεννήθηκα ?
Άρα γιατί δεν σας λέω τί κάνω στην καθημερινή μου ζωή ?



Σε ποιους μιλάς;
Πες ξεκάθαρα.
Σε ρωτώ ωστε να ξερουμε σε ποιους αναφέρεσαι και να μπορέσουν και αυτοί να σου απαντήσουν.


Αγαπητέ Durden_alie

Νομίζω και γω οτι δεν έχω κάτι άλλο να πω.Αναμένω μια επίσημη τοποθέτηση σε αυτά που είπαμε.Οχι βέβαια αν καναν λάθος οι συντονιστές στο παρελθόν αλλά το πως αλλιώς μπορεί να βρεθεί μια Λυση.Αυτό εχει σημασία και ουσιαστική αξία και αυτό ξανατονίζω.

Edited by - TheChosenNone on 18/01/2006 23:13:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dragon rider
Μέλος 2ης Βαθμίδας


267 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2006, 02:14:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dragon rider  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν εκφράζεται το nickname αλλά ο άνθρωπος.
Το nickname υπάρχει για να ξέρουμε με ποιον μιλάμε.
Η άποψη ανήκει στον άνθρωπο πίσω από το nickname και όχι στο nickname.

Στην ουσία η απενεργοποίηση είναι η αφαίρεση του λόγου.
Δεν απομακρύνουν το μέλος αλλά την άποψη του ανθρώπου.
Υπάρχει ταύτιση επειδή η άποψη ανήκει στον άνθρωπο πίσω από το nickname.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dragon rider
Μέλος 2ης Βαθμίδας


267 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2006, 02:15:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dragon rider  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στην ερώτηση αν μπορούμε να ξέρουμε αν αυτά που λέγονται μέσα στο forum τηρούνται και έξω από αυτό τα πράγματα είναι πολύ απλά.
Αν η άποψη ενός ανθρώπου σου ταιριάζει και σου αρέσει μπορείς να την υιοθετήσεις.
Αν η άποψη που σου αρέσει δεν τηρείται από αυτόν που στην πρόσφερε είναι δικό του πρόβλημα.
Το θέμα είναι αν με αυτή την άποψη βρήκες κάποιες λύσεις ή όχι.

Στην ζωή έξω από το forum όλοι κάνετε πράγματα που υπόσχεστε όχι στους άλλους αλλά στον ίδιο τον εαυτό σας;
Στην ζωή έξω από το forum έχετε απόψεις που σας αρέσουν και δεν κάνετε ποτέ το αντίθετο από αυτό που λέει η άποψη σας;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dragon rider
Μέλος 2ης Βαθμίδας


267 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2006, 02:20:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dragon rider  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν μίλησα αόριστα και κάποιοι προσβλήθηκαν απενεργοποιήθηκα.
Ποιους πρόσβαλα δεν έμαθα ποτέ γιατί δεν διαμαρτυθηκε κανένα μέλος.
Καταδικάστηκε το πρόσωπο μου και όχι οι απόψεις μου.

Το ψηφιακό μου πρόσωπο με την δική μου άποψη.

Προσβολή νοημοσύνης;
Προσβολή νοημοσύνης είναι όταν απενεργοποιούν και απαιτούν από την Άτμα να κάνει ολόκληρο ταξίδι αυθημερόν για να τα πούνε για λίγη ώρα.
Αυτό δεν είναι απενεργοποίηση αλλά διαγραφή.

Πως θα φαινόταν σε αυτούς τους τύπους αν έβαζαν στο google την λέξη φασισμός και σαν πρώτη επιλογή εμφανιζόταν το site του esoterica;
(Google bombing - υπάρχει θέμα στα νέα από το internet)

πως θα τους φαινόταν αν τους έστελνα και ένα email να έρθουν να με βρουν στην Πράγα για να τα πούμε για ένα καφέ και να με πείσουν ότι δεν τους αξίζει η ταμπέλα φασισμός και αμέσως να επέστρεφαν στην Ελλάδα;

Σίγουρα το τηλέφωνο και τα email θα τους φαινόντουσαν καλή ιδέα.
Γιατί να κάνω κάτι τέτοιο;
Αυτοί έκαναν κάτι παρόμοιο και σε μερικούς φάνηκε απόλυτα φυσιολογικό.

Αυτό είναι προσβολή νοημοσύνης.

ΟΤΑΝ ΖΗΤΑΣ ΔΙΑΛΟΓΟ ΚΑΙ ΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΣΙΩΠΗ/ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ/ΛΥΣΕΙΣ ΝΗΠΙΑΚΟΥ ΕΠΙΠΕΔΟΥ/ΚΡΥΦΤΟΥΛΙ ΔΕΝ ΠΡΟΣΒΑΛΟΥΝ ΤΗΝ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ ΣΟΥ.
ΕΙΝΑΙ ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΕΧΟΝΤΑΙ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dragon rider
Μέλος 2ης Βαθμίδας


267 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2006, 02:21:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dragon rider  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν επισκεφτεσαι μια καφετερία δεν πας για να επισκεφτείς τον καφετζή.

Ψηφιακές ή όχι οι απόψεις υπάρχουν για να ακούγονται και κανένας δεν έχει το δικαίωμα να μας αφαιρεί τον λόγο με δικαιολογίες και σιωπές.

Η καταδίκη είναι το τελευταίο κεφαλαίο.
Πρώτα εμφανίζεται η καταγγελία και αφού γίνει η συζήτηση βγαίνει η απόφαση.
Εδώ γιατί έχουμε αόριστες καταδίκες από το πουθενά;
Γιατί έχουμε μεταμφιεσμένες διαγραφές;

Ποιος προσβλήθηκε;
Τι τον πρόσβαλλε;
Μήπως παρεξήγησε κάτι;
Με ρώτησε κανένας κάτι για το θέμα;
Έγινε κάποιος διάλογος;
Όχι.
Φυσιολογικά πράγματα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dragon rider
Μέλος 2ης Βαθμίδας


267 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2006, 02:24:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dragon rider  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η άξια του καθενός φαίνεται μέσα από την συζήτηση και την άποψη που έχει σε κάποια θέματα.
Η άξια των ανθρώπων που φιμώνουν απόψεις από πού φαίνεται;
Από την απουσία του διάλογου;
Από εκβιαστικές προσκλήσεις για να αποκτήσεις το δικαίωμα να συζητάς με ανθρώπους που εκτιμάς την άποψη τους;;

Εγώ συνήθιζα να ανταλλάσσω απόψεις με τα μέλη.
Γιατί να αναγκαστώ να πάω σε μια συζήτηση στην οποία θα είναι άνθρωποι με τους οποίους μπορεί και να μην έχω συζητήσει ποτέ;

Το λογικό είναι να πάω να συζητήσω με ανθρώπους που αντάλλαξα δυο κουβέντες.

Αυτό δεν είναι προσβολή της νοημοσύνης;


Το κρυφτούλι δεν υποτιμά την ανθρώπινη νοημοσύνη;
Η τακτική των υπεύθυνων του forum είναι κρυφτούλι.
Κάνε λίστα με ερωτήσεις δεν είναι διάλογος αλλά παραγγελιά.

Αφού δεν σου αρέσει γιατί δεν φεύγεις;
Γιατί μπορεί να ξεκινήσω μια συζήτηση με τον ryche και στην κουβέντα μπορεί να μπει και κάποιος με αξιόλογη άποψη και να έχουμε έναν όμορφο διάλογο.
Είχα συζητήσεις με τον ryche που μου κέντρισαν το ενδιαφέρον και όχι μόνο το δικό μου.

Είναι παράλογο;
Μόνο κουτσομπολιά και σαχλές συζητήσεις σας μαγνητίζουν το ενδιαφέρων;

Η άποψη δεν είναι σάρκα αλλά κομμάτι του εαυτού μας.
Ο εαυτός σας έχει σάρκα;
ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ ΕΧΟΥΝ ΣΑΡΚΑ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dragon rider
Μέλος 2ης Βαθμίδας


267 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2006, 02:27:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dragon rider  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
durden_alie
Η δικαιοσύνη είναι ακριβή και πολύπλοκη.
Αυτοί που την απλοποιούν...στην ουσία ράβουν την δικαιοσύνη στα μέτρα τους.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dragon rider
Μέλος 2ης Βαθμίδας


267 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2006, 02:31:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dragon rider  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Περονόσπορε αντικαταστατές μπορούν να βρεθούν οι απόψεις όμως δεν θα είναι οι ίδιες.
Δεν θα ακούγονται όλες οι απόψεις.

Τι θα γίνει αν αντικατασταθούν οι διαφορετικές απόψεις;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

karma
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
497 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2006, 03:11:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους karma  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί μου φίλοι

Θα κάνω μία παρένθεση ορμώμενη από τη δημοσίευση του αγαπητού durden_alie και ειδικά σε αυτό :

quote:
Τα προβλήματα, κατ’ εμέ, ξεκινούν όταν ο διαδικτυακός θάνατος—ο TheChosenNone έχει μιλήσει σ’ ένα παλιό θέμα γι’ αυτό—ή έστω η απειλή αυτού, βιώνεται ως εμπειρία πραγματικού θανάτου! Όταν αυτή η ταύτιση προσώπου και λογαριασμού, που είναι αναπόφευκτη ως ένα βαθμό, γίνεται τόσο ισχυρή, που το άτομο δεν μπορεί να διανοηθεί την ύπαρξή του χωρίς την ψηφιακή του υπόσταση...

Internet και σύγχρονη εποχή... Αν και στη Ελλάδα (ευτυχώς) βρισκόμαστε ακόμα πίσω, το Internet έχει γίνει για πολλούς τρόπος ζωής... Ίσως και μία εξάρτηση.

Παλιά υπήρχε μεταξύ των ανθρώπων άμεση και προσωπική επαφή. Συναντούσαν ο ένας τον άλλον στα καφενεία, στα σπίτια, στις συνεστιάσεις κ.λ.π. (οι πρόγονοί μου στην Πόλη τις λέγανε βεγγέρες). Στη σύγχρονη κοινωνία που ζούμε, ίσως επειδή δεν υπάρχει αρκετός ελεύθερος χρόνος ή έτσι μας έχει μάθει το σύστημα, η προσωπική αυτή επαφή έχει κατά πολύ αντικατασταθεί με το Internet, τα forums και ιδιαίτερα με τα chat rooms, όπου η συζήτηση από τα σαλόνια και από τις ζεστές γωνιές δίπλα στο τζάκι, έχει μεταφερθεί εκεί. Εμείς οι άνθρωποι έχουμε ανάγκη για επικοινωνία. Είμαστε κοινωνικά όντα, γι’ αυτό ζούμε σε οργανωμένες κοινωνίες και όχι μόνοι στα βουνά... Άσχετα από το σύστημα, πιστεύω ότι η προσωπική επαφή είναι καλύτερη και αναντικατάστατη. Γίνεται ανταλλαγή ενέργειας, κάτι που δεν μπορεί να δώσει μία επικοινωνία πίσω από έναν ψυχρό υπολογιστή. Όταν συναντηθήκαμε μερικοί φίλοι από το Esoterica, για τη φιλοσοφική μας συζήτηση, γυρίσαμε σπίτι «άλλοι άνθρωποι»...



Φιλικά, η www.greekastrology.gr


karmaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2006, 04:39:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου και πάλι Pixeldream...

Λες :

quote:
durden_alie
Η δικαιοσύνη είναι ακριβή και πολύπλοκη.
Αυτοί που την απλοποιούν...στην ουσία ράβουν την δικαιοσύνη στα μέτρα τους.

Κοίτα να δεις που έχω την ΑΚΡΙΒΩΣ αντίθετη άποψη......Και, θ’ ακουστεί ίσως οξύμωρο, αλλά νομίζω πως τελικά δεν απέχει και πολύ απ’ τη δική σου...Θα καταλάβεις ελπίζω τί εννοώ!

Λες ότι η δικαιοσύνη είναι πολύπλοκη...Αντιθέτως πιστεύω πως τελικά η δικαιοσύνη είναι πάρα μα πάρα πολύ απλή...Κάτι τέτοιο δεν την κάνει κι εύκολη...Κάθε άλλο!

Βλέπεις, Pixeldream, το μόνο εύκολο είναι να ωρύεται κάποιος για την αδικία που έγινε Σ’ ΑΥΤΟΝ ΚΑΙ ΜΟΝΟ, εκτοξεύοντας κατάρες κατά...«δικαίων και αδίκων» και ξεχνώντας τις αδικίες που μπορεί να διέπραξε κι ο ίδιος ή που μπορεί να διαπράχθηκαν και εναντίον άλλων! Αυτά που λέω δεν έχουν στόχο εσένα φυσικά, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι επικροτώ τον «καταγγελτικό» σου λόγο...Αισθάνεσαι όμως πικραμένος κι αυτό το αναγνωρίζω και το δέχομαι...Είναι απλά οι προβληματισμοί μου πάνω στο θέμα! Θα θεωρούσα δε τον ίδιο μου τον εαυτό τον τελευταίο που έκανε κτήμα της συνειδήσεώς του αυτό το περιβόητο αίσθημα δικαίου για το οποίο μιλάμε...Αλλά, προσπαθώ, Pixeldream, ειλικρινά προσπαθώ! Και μέσα στην προσπάθειά μου αυτή, διακρίνω όλο και περισσότερο την απλότητα της δικαιοσύνης...Μέσα στην απλότητά της, η δικαιοσύνη εκτός από τυφλή είναι και ήρεμη, Pixeldream...Δεν κρατά πύρινες ρομφαίες...Είναι λιτή κι αυτό ίσως είναι που την κάνει και δύσκολη!

Θεωρώ ότι γίνεται μια προσπάθεια αυτή τη στιγμή να δειχτεί, μέσα απ’ αυτό το θέμα, το ΠΟΣΟ ΑΠΛΗ είναι τελικά η δικαιοσύνη! Γιατί, όταν τα μεγάλα και πομπώδη λόγια ξεφουσκώσουν και όλη η συσσωρευμένη οργή καταλαγιάσει, τότε είναι που αναδύονται και λάμπουν σ’ όλο τους το μεγαλείο η λογική και η σύνεση...τα προαπαιτούμενα αυτά της δικαιοσύνης! Μιας δικαιοσύνης που δεν θα κοιτά «ονόματα και ταμπέλες», που δεν θα ‘χει τίποτε απ’ τη μιζέρια και τη φαγωμάρα που μας οδήγησε ως εδώ. Μια δίκαιη λύση, που την έχετε—και την έχουμε—ΟΛΟΙ ανάγκη θα είναι πέρα και πάνω από τέτοιες πρακτικές, αν θέλει να ‘ναι δίκαιη! Ελπίζουμε λοιπόν σ’ αυτήν και την περιμένουμε όλοι!

Χάρηκα που σε ξαναείδα, έστω κι ως dragon rider! Ελπίζω σύντομα να σε δω και ως Pixeldream, όπως και τα υπόλοιπα τέσσερα απενεργοποιημένα μέλη!

Edited by - durden_alie on 19/01/2006 04:40:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2006, 10:48:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για το ζήτημα των nickname επιτρέψτε μου να έχω την δική μου άποψη. Δεν θα την αναλύσω επειδή θα βγούμε εκτός θέματος.
Πάντως η εικονική προσωπικότητα μπορεί είτε να ταυτίζεται με το πραγματικό πρόσωπο μας, είτε να μην ταυτίζεται καθόλου και να είναι εντελώς αυτόνομη, είτε να παίζει τον ρόλο του "δικηγόρου του διαβόλου" (των πραγματικών μας απόψεων), είτε να ταυτίζεται με το ιδανικό και όχι με το αληθινό πρόσωπό μας, είτε, είτε... Υπάρχουν άπειροι συνδυασμοί και όλοι εξαρτούνται από τα κίνητρα μας την κάθε φορά.

Τώρα αν η ταύτιση μας με ένα nickname (και με το εικονικό προφίλ του) είναι απόλυτη και δεν μπορούμε να υπάρξουμε διαδικτυακά χωρίς αυτό (πόσο μάλλον αν αυτό επηρεάζει και την πραγματικότητά μας) τότε νομίζω ότι έχουμε πρόβλημα. Παρόλα αυτά δεν βρίσκω κακό να επιθυμούμε να εκφραζόμαστε με κάποιο συγκεκριμένο nickname. Και εγώ όταν πρωτομπαίνω σε έναν χώρο ελέγχω να δω αν είναι ελεύθερο ένα από τα nicknames που χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια.


quote:
Στην ζωή έξω από το forum όλοι κάνετε πράγματα που υπόσχεστε όχι στους άλλους αλλά στον ίδιο τον εαυτό σας;
Στην ζωή έξω από το forum έχετε απόψεις που σας αρέσουν και δεν κάνετε ποτέ το αντίθετο από αυτό που λέει η άποψη σας;

Εχω την ελπίδα ότι αυτό προσπαθούμε να πετύχουμε. Ομως αν κατ' επανάληψη άλλα λέμε και άλλα πράττουμε τότε είμαστε αναξιόπιστοι. Αυτή είναι και η πρόκληση αν θες. Να μιλάμε για πράγματα εφαρμόσιμα και πρώτα-πρώτα εφαρμόσιμα από μας τους ίδιους.

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2006, 11:32:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ολοι έχουμε τις κακές μας στιγμές...
Το να πω κάποια στιγμή μια βλακεία δε με κάνει αυτόματα βλάκα.
Νομίζω ότι καταλαβαίνετε τι θέλω να πω...

Εχω όμως μιαν απορία... Τι πρόβλημα υπάρχει αν δεν χρησιμοποιείται το nickname Ατμα ή Pixeldream? Aφού ούτως ή άλλως και τον dragon rider pixeldreamτον αναφωνούμε... Κοινώς ξέρουμε ότι αυτές οι απόψεις, αυτή η συνεισφορά είναι από τον pixeldream.
Αυτό σε απάντηση στον Ryche (νυν ΤheChosenNone) για το ότι είναι κρίμα να ξεχαστεί η συνεισφορά κάποιου nickname εδώ μέσα.
Δε ξεχνιέται... όλοι γνωρίζουμε... και όλοι αναγνωρίζουμε...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2006, 11:43:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Περονόσπορε αντικαταστατές μπορούν να βρεθούν οι απόψεις όμως δεν θα είναι οι ίδιες.
Δεν θα ακούγονται όλες οι απόψεις.
To forum δεν είναι ο Περονόσπορος ούτε o pixeldream. Όταν θα φύγουμε με το καλό απο εδώ θα είναι διαφορετικό, αλλά αν το σκεφτείς καλά το φόρουμ είναι απλά ένα περιτύλιγμα ζαχαροπλαστείου. Μέσα μπορεί να έχει ότι γλυκό μπορείς να φανταστείς. Το φόρουμ σήμερα είναι διαφορετικό από χθές. Αύριο θα είναι διαφορετικό από σήμερα.

Δεν έχει σημασία ποιές απόψεις ακούγονται, αρκεί να ακούγονται απόψεις ΕΛΕΥΘΕΡΑ. Εγώ δεν έχω δεί ανελευθερία απόψεων μέσα στο φόρουμ, το οποίο από όσο γνωρίζω είναι από τα πλέον "χαλαρά" και ελεύθερα φόρουμ στην Ελλάδα. Εγώ πχ. και μερικοί άλλοι στο "μύθος και θρησκεία" θα είχαμε φάει ban προ πολλού σε άλλα fora. Αυτό δεν το λέω για να γλύψω κανέναν, απλά θέλω να σου υποδείξω ότι είσαι πάρα πολύ υποκειμενικός όταν κατηγορείς τους υπεύθυνους του esoterica για "φίμωση" και ανελευθερία.

Ελεύθερα είπες κάποια πράγματα και ελεύθερα σε κλειδώσαν. Όπως και ένας ληστής ελεύθερα κλέβει κάποια πράγματα και ελεύθερα οι άλλοι τον φυλακίζουν. Τον περιορισμό της ελευθερίας σου πρέπει να τον δέχεσαι εσύ στα πλαίσια μιας δημοκρατίας (αλήθεια ξέρεις τί είναι)όταν αυτή υπερβαίνει τα δικά σου δικαιώματα. Εσύ δεν νοείς να καταλάβεις(και η πλειοψηφία των ατόμων που έχω συναντήσει εδώ μέσα) ότι δεν μπορείς να λές ότι θέλεις σε μια δημοκρατία, στο όνομα της ελευθερίας του λόγου. Ελευθερία του λόγου υπάρχει για να ακούγονται απόψεις όχι για να προσβάλλονται άνθρωποι έστω και ανώνυμα

Εσύ μπορείς δηλαδή να βγείς και να προσβάλλεις το σύνταγμα ή την σημαία Με ποιό δικαίωμα Άμα είναι έτσι να κυκλοφορείς γυμνός και να ισχυρίζεσαι ότι είναι δικαίωμά σου διότι εκφράζεις την άποψή σου έμπρακτα.

quote:
Εγώ συνήθιζα να ανταλλάσσω απόψεις με τα μέλη.
Γιατί να αναγκαστώ να πάω σε μια συζήτηση στην οποία θα είναι άνθρωποι με τους οποίους μπορεί και να μην έχω συζητήσει ποτέ;
Τί κόλημα είναι αυτό πάλι Αγοραφοβία έχεις
quote:
Δεν εκφράζεται το nickname αλλά ο άνθρωπος.
Το nickname υπάρχει για να ξέρουμε με ποιον μιλάμε.
Η άποψη ανήκει στον άνθρωπο πίσω από το nickname και όχι στο nickname.
Αυτή σου η άποψη με την ακριβώς επόμενη είναι τελείως αντίθετες
quote:
Αν η άποψη ενός ανθρώπου σου ταιριάζει και σου αρέσει μπορείς να την υιοθετήσεις.
Αν η άποψη που σου αρέσει δεν τηρείται από αυτόν που στην πρόσφερε είναι δικό του πρόβλημα.
Το θέμα είναι αν με αυτή την άποψη βρήκες κάποιες λύσεις ή όχι.
Άρα δεν μιλάμε για τον άνθρωπο αλλά για τις απόψεις του. Ρε μήπως πίνεις τίποτα περίεργο
quote:
Αφού δεν σου αρέσει γιατί δεν φεύγεις;
Το ίδιο μπορεί να ειπωθεί για σένα, εγώ μια χαρά είμαι εδώ και καλά περνάω,εσύ χτυπιέσαι χωρίς λόγο. Παρεπιπτώντως γιατί κάθεσαι αφού ΔΕΝ συμμετέχεις σε άλλα θέματα εκτός από το τυράχλαδο και τις απόψεις. Δεν σε είδα ποτέ στο παράξενο πχ.

Ryche

quote:
Σε ποιους μιλάς;
Πες ξεκάθαρα.
Σε ρωτώ ωστε να ξερουμε σε ποιους αναφέρεσαι και να μπορέσουν και αυτοί να σου απαντήσουν.
Εσένα τί σε κόφτει είσαι από αυτούς που απευθήνομαι
quote:
Γιατί να μην έχουν τις ταυτότητες τους όσοι τις θέλουν;
Κακώς στρέφεις αλλού τη συζήτηση. Εγώ ρωτάω αν είναι νοσηρό να ζητάς πάση θυσία να μπείς με ένα nickname γιατί έχεις ταυτιστεί απόλυτα με αυτό. Τελικά είναι ή δεν είναι νοσηρό γιατί συμπεριφορά υγιούς πνευματικά ανθρώπου δεν είναι...
quote:
Δηλαδη τωρα που εσύ γνωρίζεις οτι ειμαι ο Ryche με Ξέρεις;
Πρέπει νομίζω να αποφασίσεις.Έτσι και αλλιώς δεν γνωριζόμαστε.Ο καθένας μας γνωρίζει αυτό που εχει επιτρέψει ο άλλος να δει.
Δηλαδή εσύ τί νομίζεις ότι είμαι Αυτή η πρόταση είναι λάθος. Εσύ απλά βλέπεις πράγματα και υποθέτεις, το τί σου επιτρέπω να δείς είναι αδιάφορο, η εμπειρία σου συνθέτει το προφίλ μου και τα συναισθήματά σου καθορίζουν το πώς θα μου συμπεριφερθείς. Με λίγα λόγια είσαι θύμα της ίδιας σου της αυταπάτης. Ο περονόσπορος δεν υπάρχει, εγώ λέγομαι Ανέστης. Ο περονόσπορος είναι μια οθόνη και καμιά 500 μυνήματα, ο Ανέστης είναι άνθρωπος και ζεί ανάμεσά σας.
Αν ο περονόσπορος πεθάνει, ο Ανέστης πρέπει να συνεχίσει την ζωή του.

Με τον περονόσπορο μπορεί να χτυπιέσαι εδώ μέσα αλλά να πάς με τον Ανέστη για κρασί. Ο περονόσπορος ΔΕΝ είναι ο Ανέστης, είναι ένα μόνο ένα παράγωγο των σκέψεών του Ανέστη. Οι απόψεις του περονόσπορου είναι απόψεις καθαρά δικές του. Ο Ανέστης χρησιμοποιεί διπλωματία στις καθημερινές του σχέσεις, ο περονόσπορος δεν την χρειάζεται γιατί δεν είναι ο Ανέστης-άνθρωπος αλλά ένα φανταστικό παράγωγο. Δεν έχει να υπερασπιστεί τον εαυτό του και την όποια κοινωνική θέση του ή την όποια περιουσία του.

Έτσι και εσύ Ryche είσαι ένα φανταστικό παράγωγο. Και όλοι αυτοί που διαγράφηκαν θέλουν να αναβιώσουν ώς φανταστικά πρόσωπα-παράγωγα σκέψεων. Αν αλλάξουν όνομα δηλαδή θα γίνουν λιγότερο "αληθινοι" Μα ήδη είναι πέρα για πέρα "ψεύτικοι" απλώς δεν το έχουν συνειδητοποιήσει ακόμα. Δεν είναι οι εαυτοί τους, αλλά κάποιοι άλλοι...


I'm going to enjoy watching you die, Mr. Anderson.

Edited by - Peronosporos on 19/01/2006 13:04:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2006, 12:29:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Με τον περονόσπορο μπορεί να χτυπιέσαι εδώ μέσα αλλά να πάς με τον Ανέστη για κρασί. Ο περονόσπορος ΔΕΝ είναι ο Ανέστης, είναι ένα μόνο ένα παράγωγο των σκέψεών του Ανέστη. Οι απόψεις του περονόσπορου είναι απόψεις καθαρά δικές του. Ο Ανέστης χρησιμοποιεί διπλωματία στις καθημερινές του σχέσεις, ο περονόσπορος δεν την χρειάζεται γιατί δεν είναι ο Ανέστης-άνθρωπος αλλά ένα φανταστικό παράγωγο. Δεν έχει να υπερασπιστεί τον εαυτό του και την όποια κοινωνική θέση του ή την όποια περιουσία του.



Ανεστη εισαι σωστος συγχαρητηρια αποδιδεις τα σωστα.


Ενας εκπαιδευμένος πολεμιστής πρέπει να είναι ικανός να αντεπεξέλθει εναντίον ενός εχθρικού στρατού χωρίς να χρησιμοποιήσει ματωμένο σπαθί.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dragon rider
Μέλος 2ης Βαθμίδας


267 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2006, 15:08:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dragon rider  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
durden_alie
μέσα από την συζήτηση βλέπεις που έχεις κάνει λάθος και που είσαι σωστός.
Μέσα από την συζήτηση ξεμπερδεύονται κάποιες καταστάσεις.
Οι συζητήσεις ξεπερνάνε κάποια όρια και επιστρέφουν σε αυτά.
Δεν είναι πάντα δυσάρεστες οι καταστάσεις όπου ξεπερνάμε κάποια όρια.
Τα υπόλοιπα είναι επανάληψη.

Οι πύρινες ρομφαίες είναι η φυσική αντίδραση στην αδιαφορία.
Η δικαιοσύνη πρέπει να έχει πύρινες ρομφαίες για να είναι σεβαστή.
Η δικαιοσύνη πρέπει να είναι τυφλή για να μαγκώνει και αυτούς που νομοθετούν.

Δεν θεωρώ τον εαυτό μου πομπώδη.
Πιστεύω πως ζήτησα απλά πράγματα τα οποία σύμφωνα με τον τρόπο που έχει διαμορφωθεί η ζωή μας ακούγονται κάπως παράξενα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dragon rider
Μέλος 2ης Βαθμίδας


267 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2006, 15:10:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dragon rider  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ostria
Η αναξιοπιστία βλάπτει σε μεγαλύτερο ποσοστό τον αναξιόπιστο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dragon rider
Μέλος 2ης Βαθμίδας


267 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2006, 15:11:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dragon rider  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Avallon
Δεν είναι θέμα nickname.
Είναι θέμα ανθρώπινης υπόληψης.
Είναι θέμα υποκρισίας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dragon rider
Μέλος 2ης Βαθμίδας


267 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2006, 15:16:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dragon rider  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Peronosporos
Κάποιες πλευρές του forum δεν αλλάζουν και δεν θα αλλάξουν όσο κάποιοι συνεχίζουν να χρησιμοποιούν την ίδια τακτική.
Κάθε μέρα δημοσιεύονται και διαφορετικές απόψεις όμως οι χαρακτήρες δεν αλλάζουν.

Ελευθέρα είπα κάποια πράγματα και ελευθέρα με φίμωσαν.
Μάλιστα.
Γιατί συγκρίνεις δυο διαφορετικά πράγματα;
Είπα την άποψη μου και κάποιοι έδρασαν εναντίον μου.
Τι σχέση έχει η άποψη κάποιου ανθρώπου με τον τρόπο που ενεργούν κάποιοι ενάντιων του.
Ενάντια στον άνθρωπο και όχι στην άποψη.

Ελευθέρια του λόγου υπάρχει για να λες αυτό που σκέφτεσαι.
Την άποψη μου είπα και εγώ.
Δεν μπορείς να ξέρεις πάντα ποτέ θα προσβάλεις κάποιον.
Όταν μιλάς αόριστα και προσβάλεις κάποιον;
Γιαυτο υπάρχουν οι συζητήσεις.

Προσωπικά έχω ρωτήσει ποιον έχω προσβάλει όμως δεν έλαβα καμία απάντηση.

Τα παραδείγματα με την σημαία και το σύνταγμα είναι συγκεκριμένα.
Πιστεύω πως ήμουν αόριστος.

Ποιος προσβάλει την σημαία;
Αυτός που την καίει ή αυτός που δεν ξέρει αν η 25η Μαρτίου έγινε το 1821 ή το 1940;

Ποιος προσβάλει το σύνταγμα;
Αυτός που παρανομεί ή αυτός που το χρησιμοποιεί με τρόπο που να τον ωφελεί προσωπικά;

Συζητώ με αυτούς που θέλω και όχι με άτομα που μου επιβάλουν.
Παράλογο και αυτό;
Γιατί σου φαίνονται εξωφρενικά αυτά που λέω;

Η άποψη μου δεν είναι αντίθετη.
Ο άνθρωπος με το nickname που μπορεί να βρίσκεται στην συζήτηση θα είναι κάποιος με τον οποίο θα με αναγκάσουν να μιλήσω.
Παράλογο και αυτό;

Ακόμα δεν έχει ανακοινωθεί ποιοι θα ήταν στην συζήτηση.
Από την πλευρά τους μυστικότητα.
Για την πλευρά μου δεν τρέχει και τίποτα δεν δαγκώνουμε.
Αυτό πάει να πει χρησιμοποιώ το σύνταγμα με σκοπό το προσωπικό συμφέρων.

Ο άνθρωπος είναι οι απόψεις του.
Πίνω μόνο νερό και με πρόσβαλες με το αστείο υπονοούμενο σου.
Βλέπεις πως γίνονται οι προσβολές;

Πως θα σου φαινόταν αν σε απενεργοποιούσα και σου γύριζα την πλάτη χωρίς να σου πω κουβέντα;
Δεν ξέρω πως θα αντιδρούσες όμως το σίγουρο είναι πως θα σε ενοχλούσε.
Στην καλύτερη θα με έλεγες και κολλημένο μ***κα.
Βέβαια στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν θα σε ενοχλήσει επειδή δεν μπορώ να κάνω κάτι τέτοιο και θα είναι φυσική μια απάντηση του τύπου δεν με νοιάζει.

Έχω εξηγήσει τον λόγο που βρίσκομαι ακόμα στο forum.
Για να δικαιολογήσω την παρουσία μου πρέπει να συμμετέχω σε όλα τα θέματα;
Συμμετέχω εκεί που νομίζω πως έχω να πω κάτι και όχι μόνο και μόνο για λόγους διαφήμισης.
Το μεταξύ τυρού και αχλαδιού δεν είναι Β’ κατηγόριας χώρος.

Εκεί φαίνεται ο πραγματικός τρόπος σκέψης και όχι αυτό που μου είπε ένας φίλος μου.

Πιστεύω πως όταν ο ryche ζητάει να μπαίνουν τα μέλη με τα nickname που θέλουν υπάρχει σοβαρότερος λόγος από μια απλή ταύτιση.
Για μένα είναι υποκριτικό να μπορείς να μπαίνεις με άλλο nickname και όχι με το nickname που διάλεξες όταν μπήκες στο forum.

Είναι άσχημο να κουβαλάς την ρετσινιά της διαγραφής.
Μεταμορφώνεσαι σε μαύρο πρόβατο άσχετα αν αδικήθηκες.

Και πολλοί λόγοι ακόμα.

Δεν υπάρχουν φανταστικά παράγωγα αλλά άνθρωποι.
Μιλάς με ανθρώπους και όχι με κώδικα php.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 9 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy