ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 Ας γίνει μιά καλή αρχή...Πρόταση ψυχής...Κι αν κλειδωθεί το θέμα χαλάλι...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 9
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2006, 17:19:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου γεια σας...

Μερικές ακόμη σκέψεις θα ‘θελα να παραθέσω, με αφορμή τα όσα ειπώθηκαν μέχρι στιγμής...

Η συζήτηση περί των nicknames, της διαφόρου βαθμού ταύτισης μ’ αυτά, της σύγχυσης της διαδικτυακής με την «εξωφορουμική» πραγματικότητα κλπ είναι βεβαίως γοητευτική. Θεωρώ όμως ότι μια περαιτέρω ανάλυση και επιμονή σ’ αυτήν και θα συμφωνήσω στο σημείο αυτό με την αγαπητή Ostria—αμάν, έχω βαρεθεί να τη γράφω αυτή τη φράση εδώ μέσα...—θα μας οδηγήσει εκτός θέματος!

Εδώ έχουμε να κάνουμε μ’ ένα συγκεκριμένο ζήτημα : Τους προσφάτως απενεργοποιημένους λογαριασμούς και τις προϋποθέσεις επανενεργοποίησής τους! Και, ειδικότερα, αφενός μεν με τη απόφαση των διαχειριστών περί ιδιωτικών συναντήσεων, αφετέρου δε με τις όποιες «δεσμεύσεις» από την πλευρά των απενεργοποιημένων μελών ότι έχουν όλη την καλή πρόθεση να μη μετατραπεί και πάλι το φόρουμ σε πεδίο μάχης! Θα επαναλάβω στο σημείο αυτό ότι δεν έχουμε να κάνουμε στη συγκεκριμένη περίπτωση με οριστικές διαγραφές μελών, αλλά με προσωρινές απενεργοποιήσεις...Τουλάχιστον εγώ αυτό κατάλαβα από την ανακοίνωση του Admin και αν κάνω λάθος, παρακαλώ, ας με διορθώσει κάποιος! Αυτό από μόνο του σημαίνει ότι δεν τίθεται ζήτημα αλλαγής nickname για να εξασφαλιστεί η συμμετοχή στο φόρουμ! Ας το δούμε λογικά το πράγμα, ρε παιδιά! Δεν ζήτησε κανείς να αλλάξει ο οποιοσδήποτε το nickname του για να «μη βλέπουμε ποιος είναι» ή ο,τιδήποτε άλλο! Το αν ο TheChosenNone επέλεξε να συνεχίσει τη συμμετοχή του στο φόρουμ με ένα νέο nickname, αυτό είναι δικό του ζήτημα και με γεια του με χαρά του! Όπως το ίδιο ισχύει και αν ο οποιοσδήποτε άλλος επιλέξει έναν τέτοιο δρόμο. Αλλά δεν υπάρχει καμιά τέτοια «απαίτηση» στην οποία να «αντιδρούν» με τη σειρά τους τα μέλη για τα οποία μιλάμε! Γι’ αυτό και εξακολουθώ να θεωρώ λογική την επιθυμία τους να συνεχίσουν να γράφουν με τους παλιούς τους λογαριασμούς!

Το ζήτημα εδώ πιστεύω πως είναι το να βρεθεί μια συμβιβαστική και δίκαιη λύση ώστε να επιστρέψει όποιος θέλει να επιστρέψει κι όχι το με ποιο nickname θα γράφει και το αν πειράζει ή δεν πειράζει να το αλλάξει αυτό!

Και κάτι για τον αγαπητό Pixeldream : Φίλε μου, όταν μίλησα για δυσάρεστες καταστάσεις ξέρεις πολύ καλά που αναφερόμουν! Το να ξεπεράσει τα όρια μια συζήτηση είναι θεμιτό—το να «τεντωθούμε», που λέει και η Ostria. Το να μετατρέπεται όμως μια συζήτηση σε πεδίο ομηρικών μαχών με επιθέσεις επί προσωπικού, «μπινελίκια», «καντήλια» (ευθέως ή «υπογείως», μικρή διαφορά κάνει) κι άλλα τέτοια γλαφυρά κι αυτό να διαιωνίζεται ες αεί, ε αυτό δεν είναι κι ό,τι πιο ευχάριστο. Όσο για τις «ρομφαίες», ίσως και να ‘χεις δίκιο και σίγουρα συμφωνώ στο ότι ούτε ο νομοθέτης είναι υπεράνω του δικαίου! Επιμένω όμως στην απλότητα : Ψηλάφηση των λαθών μας και ψύχραιμη αντιμετώπιση! Τί πιο απλό; Ξέρω ότι 1+1 δεν κάνει πάντα 2—αλλιώς δεν θα ‘μουνα και σ’ αυτό το φόρουμ—αλλά, πως να το κάνουμε, τις περισσότερες φορές ΤΟΣΟ κάνει!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TheChosenNone
Μέλος 1ης Βαθμίδας


110 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2006, 17:21:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TheChosenNone  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
PERONOSPOROS
Γειά σου και πάλι.

Νομίζω οτι έχουμε πέσει σε ενα Ψευτοδίλλημα.Ερευνούμε το αν ένα nickname ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα ή όχι και την Αιτία που ο καθένας μας επιλέγει ένα "εσωτερικό" ψευδώνυμο για να εκφραστεί.Θεωρώ απλά οτι είναι δικαίωμα του καθενός να επιλέγει και να θέλει να εκφράζεται με ενα συγκεκριμένο ψευδώνυμο.Ποιά εσωτερική κίνηση/ψυχική ανάγκη/κίνητρο/πρόθεση τον φέρνει στο να επιλέξει και να επιθυμεί να συνεχίσει με το ίδιο nickname να εκφράζεται,δεν νομίζω οτι μας αφορά ούτε και θα το μάθουμε ποτέ αλλά ούτε είναι και ουσιαστικά το θέμα μας.Μπορούμε κάλλιστα να ανοίξουμε ένα άλλο θέμα και να το συζητήσουμε εκεί ή να συνεχίσουμε στο RPG Game Esoterica forums την συζήτηση μας.

Θα ήθελα τώρα να σκεφτούμε κάτι:

Αν η τιμωρία δεν απευθήνεται στο Φυσικό Πρόσωπο αλλα στο Νickname
ποιός ο λόγος να συναντηθούν με το Φυσικό πρόσωπο;Αν έπεφτε
μια "καμπάνα" π.χ για ένα μήνα για παραβαση του Χ κανόνα και μετά
το ψηφιακό πρόσωπο ξεκλειδωνοταν θα ήταν πολύ καλύτερα.Γιατί ο άλλος
και θα είχε το χρόνο να το δεί πιο καθαρά το θέμα και γνωρίζοντας οτι θα ξεκλειδωθεί μετά το πέρας της τιμωρίας του δεν θα έμπαινε στο τρυπάκι να δημιουργήσει νέο λογαριασμό και να μπεί να τα χώσει και να διαιωνίσει το πρόβλημα.Αν λοιπόν δεν είναι σημαντικό το nickname,γιατί δεν δίνεται πίσω;

Ο Pixelnightmare κλειδώθηκε με αφορμή τον κανονισμό που λέει οτι δεν πρέπει να γίνεται γνωστοποίηση της παλαιάς ταυτότητος κατα το διάστημα που λαμβάνει μέρος η τημωρία του.

1ον:Σημαίνει οτι το Νickname είναι σημαντικό και για τους υπεύθηνους του χώρου αλλιώς γιατί να μην το γνωστοποιήσει;Και αφού δεν είναι η τιμωρία για το Φυσικο πρόσωπο αλλα για ένα απλό nickname γιατι κλειδώθηκε ως Pixelnightmare;
2ον:Που να το ήξερε οτι υπάρχει τέτοιος κανονισμός;Δεν μπορούσε να το γνωρίζει αφού μέχρι εκείνη την στιγμή δεν υπήρχε.Απλα Δημιουργήθηκε.Αν κάνω λάθος παρακαλώ τους υπευθηνους να μου γνωστοποιήσουν το κανονισμό.
3ον:Ακόμη και να υπήρχε και να ήταν ενήμερος,για ποιόν λόγο να προσποιηθεί και να υποκριθεί κάποιον άλλο;

Βλέπουμε λοιπόν οτι η τιμωρία απευθήνεται και στο Φυσικό πρόσωπο που
χρησιμοποιεί το nick μιας και οι υπέυθηνοι του χώρου Ταυτίζουν τον ανθρωπο με το nick(λογικό) και γι αυτό του ζητάνε να συναντηθούν Ιδιωτικά μαζί του,αλλιώς θα λύνανε το πρόβλημα εδώ μεσα στα forums Δημόσια.Είναι τόσο απλό.Γι αυτό αγαπητοί φίλοι,το πρόβλημα μας δεν είναι Γιατι κάποιος επιθυμεί ενα συγκεκριμένο nickname αλλά το οτι απλά το επιθυμεί γιατί εκανε κάποια παράβαση στους κανονισμούς του φορουμ και αφου πλέον τιμωρήθηκε Αρκετά,απλά ζητά την ενεργοποιήση του και αυτό είναι όλο.

Durden
Το όλο θέμα περι επανενεργοποίησης λογαριασμών οπως του δικού μου και του Pixeldream ισως δεν θα έπρεπε να υφίσταται κάν μιας και υπάρχει κανόνας που λέει τα εξής:

ΑDMIN:
quote]
Έχεις καταρχήν απόλυτο δίκιο να αναρωτιέσαι. Οπωσδήποτε, όπως κι εσύ παρατηρείς, η Προσωρινή Απενεργοποίηση Λογαριασμών δεν πρέπει να επιτρέπει τη δημιουργία άλλων Λογαριασμών από τον ίδιο άνθρωπο και αυτό δεν γίνεται ούτως ή άλλως. (υπάρχουν μόνον κάποιες περιπτώσεις όπου επιτρέπεται η δημιουργία καινούργιου λογαριασμού χωρίς την μεσολάβηση περιόδου αδράνειας του Μέλους - και αυτό εξαρτάται κυρίως από τον τύπο και την χροιά των εσφαλμένων συμπεριφορών καθώς και από την ποιότητα των διαφαινόμενων προθέσεων της ανανεωμένης συμμετοχής - αλλά σε αυτές τις λίγες περιπτώσεις ο αρχικός Λογαριασμός απενεργοποιείται οριστικά και η στάση μας απέναντι στον καινούργιο είναι οπωσδήποτε πιο "προσεκτική" για ένα εύλογο χρονικό διάστημα) quote]

Βλέπεις οι κανόνες είναι κανόνες και μπορούν να στραφούν και προς αυτούς που τους δημιούργησαν.Ετσι λοιπόν γιατί ο Pixeldream να πάει στην συνάντηση όταν γνωρίζει οτι οι κανόνες ισχύουν ή αναιρουνται αναλόγως;Θα μου πεις,ωχ ρε αδερφε τι πας και βρίσκεις;Oι ανθρωποι εντάξει επεσαν σε μια αντίφαση,αλλα έχουν την πρόθεση να το συζητήσουν.Και γω μαζι σου φίλε.

Για να δούμε όμως μπορεί να γίνει και αλλη υπέρβαση των κανόνων
οπως η συνάντηση για να βρεθεί μια λύση;Προτείνω λοιπόν και σε σενα Pixeldream αυτοσυγκράτηση και υπομονη μέχρι να τοποθετηθούν οι αρμόδιοι και αν η στάση τους είναι αρνητικήτοτε αγαπητέ πιστεψέ με θα φωνάζουμε μαζί.

Φιλικά Peronosporos
θα ήθελα να σου πώ ότι δεν με κόφτει σε ποιούς αναφέρεσαι,αλλά θα ήταν εντιμό εκ μέρους σου να μιλάς καθαρά και τις οποιες κατηγορίες εκτοξέυεις να τις συγκεκριμενοποιείς ωστε να μην είναι απλά υπονοούμενα,που δεν τιμούν κανέναν αλλά ισα ισα,υποτιμούν όλους μας.

Απο την άλλη και για να σου επιστρέψω την εξυπνάδα σου,θα ήθελα να σε ρωτήσω εσένα τι σε κόφτει που κάποιος επιθυμεί να εχει ενα συγκεκριμένο nickname ή επιθυμεί να γνωστοποιήσει κάτι απο την προσωπική του ζωή;E,λοιπόν όσο σε κόφτει εσένα άλλο τόσο κόφτει και μενα.


Λές στον Pixeldream:

quote:

Εσύ δεν νοείς να καταλάβεις(και η πλειοψηφία των ατόμων που έχω συναντήσει εδώ μέσα) ότι δεν μπορείς να λές ότι θέλεις σε μια δημοκρατία, στο όνομα της ελευθερίας του λόγου. Ελευθερία του λόγου υπάρχει για να ακούγονται απόψεις όχι για να προσβάλλονται άνθρωποι έστω και ανώνυμα

αλλα παρακάτω κάνεις το εξής:

quote:
Ρε μήπως πίνεις τίποτα περίεργο;

quote:
Αγοραφοβία έχεις ;

quote:
Καλύτερα να αλλάξει το ΑΤΜΑ σε B-ATMA-N . Άλλωστε και μόνο η άρνηση αν μπεί με άλλο nick δείχνει παθολογική εξάρτηση από αυτό..

Μόλις τώρα λοιπόν μπήκες στην πλειοψηφία των ανθρωπων που εδω μέσα εχεις συναντήσει.Κατηγόρησες τον Pixeldream για το ίδιο πράγμα που έκανες και συ στους άλλους και εχεις παραβεί και εσυ τους κανόνες του Forum.Και είναι λογικό γιατι ειμαστε ανθρωποι και κανουμε λάθη.
Διακρίνω λοιπόν-και εδώ ειμαι αν κάνω λάθος-μια Ταση απο σένα να Κρίνεις και να Μαντέυεις με μια περισσια σιγουριά το ψυχολογικό γίγνεσθαι των αλλων(οπως και παλαιότερα με την Αφροδίτη)για ανθρώπους που δεν Γνωρίζεις και ούτε μπορείς να γνωρίζεις απο ενα nickname όπως και ο ίδιος παραδέχεσαι.

Τα ίδια λάθη τα χω κάνει και έγω γι αυτο και σου τα τονίζω.

Αφού όμως σου αρέσει να βρίσκεις τα ψυχολογικά προβλήματα που ο καθένας φέρει για πές μου:

Ποιά ανάγκη σου σε κινεί ώστε να αποδίδεις σε ανθρώπους που δεν γνωρίζεις ψυχολογικά προβληματα;
Aπάντησε.
Οχι σε μένα,αλλά σε σένα.
Που ξέρεις μπορεί κατι να βρεις.

Βλέπεις φίλε μου ετσι είναι τα πράγματα.Ουδεις Αναμαρτητος.
Δεν μπορείς να κατηγορείς τους άλλους για τα δημοκρατικά όρια
όταν τα έχεις υπερβεί,δεν μπορείς να μιλάς στους αλλους και να τους
λές για την αλαζονική τους στάση οντας αλαζόνας,δεν μπορεις να αποδίδεις ψυχολογικά αίτια στους άλλους όταν πρώτα δεν έχεις ψαχτεί.
Βλέπεις μόλις σε εκρινα.Και συ μέσα σου μάλλον θα λες:Τι λεει αυτός;
Με ξέρει και απο χθές;Φαντάσου απλά οτι όλοι το ιδιο σκεφτόμαστε.

Αυτά δεν στα λέω για να σου την σπάσω ούτε και για να μαλώσουμε.
Ειλικρινά δεν θέλω.Στα λέω γιατι μπορεί να τα έχω κάνει και εγώ.
Ας μην είσαι λοιπόν τόσο απόλυτος και σίγουρος γιατί οτι αφορά
ανθρώπους που δεν γνωρίζεις.Μπορείς λοιπόν μονάχα να Υποθέτεις
και βέβαια να το κάνεις με πιο κόσμιο τρόπο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2006, 18:16:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ανάψτε...
Σιωπώ, και το έχω γράψει ξανά ότι η σιωπή πονάει...
Σε αρκετές περιπτώσεις...Πιστέψτε με...
Χαίρομαι που δεν κλειδώθηκε το θέμα, και θα ενθουσιαζόμουν αν άνοιγαν οι πύλες του ΕSOTERICA, γιά κείνους που θέλουν και πρέπει κάτι να πουν
παραμένοντας απενεργοποιημένοι.
Ευχαριστώ που δεν κλειδώθηκε το θέμα. Μετακομίσεις, προβλήματα υγείας σοβαρότατα της μητέρας μου, και διάφορα άλλα, με έκαναν ούτε καν, να μπορώ να εισέλθω να δω να διαβάσω να ταξιδέψω μαζί σας...

Εύχομαι να ανοίξουν οι δρόμοι γιά κείνους που είναι κλεισμένοι ακόμα,
τα αδιέξοδα να καταφέρουμε όλοι να τα διαπεράσουμε, καταγράφοντας απορίες και επιστρέφοντας δυναμικά με τις λογικοφανείς απαντήσεις...
Μισώ τις χαώδεις αβεβαιότητες.
Λατρεύω παθιασμένα την καθαρότητα.

Ελπιώ να δοκιμάσουν ξανά όλοι οι απενεργοποιημένοι την γεύση της επιστροφής... ΄Αμεσα...

Μνήμες που να θωπεύουν όνειρα, και λόγια παράθυρα ολάνοιχτα καταντίκρυ στον ήλιο.
Περπατητές στο μεσοστράτι της ζωής όλοι προσδοκάμε τριανταφυλλιές ελπίδας και συνύπαρξης να φυτρώσουν. Δεν έχουμε να μοιράσουμε τίποτα.
διαδρομές φωτεινές
συναντήσεις εσωτερικές
ανοιγμένες καρδιές
μετρώντας απείρους ήλιους και σελήνες γνώσεων.
Είμαστε εδώ.
Κόντρα στην αποχαύνωση της κάθε υστερίας των καιρών,
το ξέρω γίνομαι ποιητική ενοχλώ κάποιους,
οίστρους ακούτε κι από σκοτάδι και βροχή
φως προσπαθώ να μοιράσω ταπεινά
και ξέρω
πως πολλοί και αρκετές εδώ μέσα, έχουν όνειρα φωτεινά που μετρούν τη ζωή τους, και συντρίφτηκαν στους αιχμηρούς βράχους της πραγματικότητας.
Το ξέρω συχνά θυμώνω σκληρές κουβέντες πετώ, σαν κύμα που σκάει σε βράχο.
Και τ΄αγριεμένα κύματα είναι σημείο ζωής.
Δεν είναι;
Η νηνεμία ενίοτε είναι θάνατος.
Συνεπείς και αξιόχρεοι σε χρόνους αρεστούς.
Ας γίνει μιά καλή αρχή και ας επιστρέψουν οι απενεργοποιημένοι.
Η μέρα φεύγει.
Να οι σκιές μακραίνουν θολώνουν απλώνονται. Η παλέτα του ουρανού όμως επιστρέφει εντός μας, μοιράζει χίλια χρώματα. Αρκεί να το θέλουμε.
Σιωπώ.
Μα πάντα μέσα μου είμαι ένας ουρανός μιά αχτίδα χρυσόρριχτης γραμμής, δοσμένη στην αύρα των καιρών. Κι άλλοτε ένα δέντρο που σειέται με ορμή.
Σιωπώ,ανοίγοντας το ουράνιο τόξο βαθαίνοντας το νου αδιάκοπα, σαλπάρω σαν τα οράματα, κάθε σούρουπο ακόμα με πανιά πειρατικά.
Αιώνιοι εκδρομείς είμαστε όλοι, αναζητώντας καταφύγια δρυμώνες αγκαλιές που θα στεγάσουν την πρόωρη φυγή μας.
Ας γυρίσουν οι απενεργοποιημένοι.
΄Ισως το βλέμμα τους σταυρός στην χαίτη των αετών σκίρτημα περηφάνειας ανασεμιά που κοντοστέκεται κι αφουγκράζεται το αέναο φως των κυμάτων κάτι να έχει ακόμα να πει...

Σιωπώ,
μα σαν Αφροδίτη της Γαίας ριγώ, αγναντεύω τις ψυχές των ποταμών, τις διαδρομές στα ανοιχτά ξέφωτα, τα λόγια κείνων που αγαπάω, καταγράφω τον άνεμο που ξεριζώνει μνήμες, σπάω τα θραύσματα του χρόνου, ξεχειμωνιάζοντας μαζί με το πρώτο Γεναριάτικο σύννεφο.
Χορεύω, στο σύθαμπο, προσεύχομαι γιά τις χαρές του κόσμου, ροδώνες και νυχτολούλουδα κρύβω στο χαμόγελό μου, και μισώ κείνους που πικράγκαθα μοιράζουν θελημένα ή όχι.

Σιωπώ,
μα θαρρώ πως η φωνή μου είναι σάλπιγγα που ζητά να επιστρέψουν οι απενεργοποιημένοι, σαν φως στα προάστια της έρημης πόλης.
Αστρικά λουλούδια στην πηγή του λαβύρινθου, διαλείμματα σκιάς και φωτός αλήθεια, έχουμε όλοι.
Αφήστε το όνειρο να προχωρήσει...
Σκοτεινή γλυκειά ζεστή κι η αποψινή νύχτα, το χέρι χαιδεύει τη γλύκα του ξύλου προσεγγίζει...
Πηγαίνουμε
προχωράμε
μιλάμε
απαντάμε
φωνές οικείες σύντομες αγάπης φωνές.
΄Ισως εδώ να είμαστε μιά οικογένεια.
ΑΣ ΕΠΙΣΤΡΕΨΟΥΝ ΟΙ ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΜΕΝΟΙ.
ΩΣ ΤΟΤΕ, στην ράχη του αγέρα πορεύομαι. Σιωπηλή κραυγαλέα ψυχή, κλείνοντας βαθειές λαβωματιές ακόμα και στα στέρνα των εχθρών μου.
Μπορώ κι είμαι -τόσο τυχερή- να μαντεύω στα αναχώματα των κέδρων μυστικές φωνές φλογισμένους ανέμους, μπορώ να κρατώ τη μοναξιά του κόσμου στην καρδιά μου, παίζοντας παιχνίδια ζωής και θανάτου στην αρένα του σύμπαντος.
Πορεύομαι όρθια στην κουπαστή της πανδαισίας των ουρανών.
Γεύομαι της ποίησης το χρώμα. Κι ας σας θυμώνει αυτό.
ΑΣ ΓΥΡΙΣΟΥΝ ΟΙ ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΜΕΝΟΙ.
Μικροί θεοί, με δάδες αγάπης σύνεσης κι αρετής. Μας χωράει όλους αυτό το τεράστιο σπίτι.
Ας ανάψουμε λοιπόν το τζάκι της λύτρωσης, τώρα που το φεγγάρι σκορπά το σπέρμα της φωνής του στους λαβυρίνθους του μυαλού. Προχωράμε απλά.
Ας ανάψουμε το τζάκι των κρυφών παλμών της ψυχής του ΕSOTERICA. Απλά.
Ως τότε ντύνομαι ένα αστέρι γιά να φωτίζω τις εσώτερες πτυχές του είναι σας. Κρυφοί παλμοί ψυχής. Κι η αλήθεια μου γιορντάνι στο λαιμό. ΄Αλλοι φορούν στο λαιμό το απέραντο τέλμα της ζωής τους.
Δεν είναι απατηλή η ευτυχία.
Καλή επιστροφή.
Σ΄ένα άλλο πέταγμα θα βγω ονειρικό.
Φιλί συμβολικό.
Μετρώ το άυλο στερέωμα του σύμπαντος.
Σιωπή ταιριάζει σε κείνους που κρατούν στα χέρια μιά ζωή εκτός σχεδίου...
Αγαπάμε τους πάντες. Ακόμα και κείνους με τη φουρτούνα στην καρδιά με τον μισεμό στην άκρη των ματιών,
προσεύχομαι λοιπόν στον αστερισμό της λήθης στην έλευση των ορίων, στις γαλάζιες ανταύγειες του μύθου του χρόνου των λόγων που συντρίβουν την καταχνιά.
Ανάψτε κι απόψε το τζάκι του ESOTERICA.
Στους βωμούς οι ιερείς της συγνώμης κρατούν βάρδειες...

Ανάψτε...Επιστρέψτε. Τοποθετηθείτε. Φωνές ζωής...

ΑΦΡΟΔΙΤΗ-ΔΡΑΚΟΣ ΚΑΙ ΔΡΑΚΟΣ. ΕΝΑ.Δυό φεγγάρια φωτισμένα στα μιδράλια του ιερατείου,δρεπανοφόρα όνειρα, λαδολύχναρα σβησμένα,τα πηδάλια ταξιδίου, στεφανωμένο όραμα.Επαναλάμπω...Α.Ρ.
=))=II=((=

Edited by - ΑΦΡΟΔΙΤΗ on 19/01/2006 18:21:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2006, 18:31:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σ' ευχαριστώ Αφροδίτη.
Λυπάμαι που δεν μπορώ να σου γράψω ένα ποιήμα σαν τα δικά σου...
Προχωράμε...

Λοιπόν προτείνω να ακολουθήσουμε τις παραπάνω προτάσεις του σοφού φίλου, και να ξεκινήσουμε την ανασύνταξη με αλλαγή στην διακόσμηση και με εκείνη την επιδρομή στη θάλασσα...
Είναι πολύ πιο γρήγορο, αποτελεσματικό και ακίνδυνο.
Και βλέπουμε...

Ετσι και αλλιώς τα υπόλοιπα απ' οτι αντιλαμβάνομαι έχουμε άπειρο χρόνο να τα κυνηγάμε...και να φιλοσοφούμε...

Με πολλή αγάπη


Εγώ σε ευχαριστώ, που σε γνώρισα και που αγάπησα τη μορφή και την φωτεινότητα της ψυχής σου. Ευχαριστώ και γιά σήμερα. Δραπέτευση στο φως, στη θαλπωρή της ίδιας της ζωής...
΄Οσο γιά κείνη τη βόλτα στη θάλασσα προς το Σούνιο ΤΗΝ ποθώ κι εγώ...
Κάποιες ανθρώπινες επαφές είναι το χάδι μιάς χαρούμενης όρασης, κομμάτια ανοιξιάτικης εικόνας γεμάτης από εξαίσια χρώματα.
Κι εγώ σε ευχαριστώ, και χαίρομαι που μοιάζουμε σε κάτι. ΄Οτι αγαπάμε το αγαπάμε γιά πάντα.
Ζωγραφίζουμε τους στίχους και περιμένουμε να φωτίσουν γιατί βράδιασε...
΄Οτι αγαπάμε NST ΤΟ ΑΓΑΠΑΜΕ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ. ΚΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ...Ε;ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ;

ΑΦΡΟΔΙΤΗ-ΔΡΑΚΟΣ ΚΑΙ ΔΡΑΚΟΣ. ΕΝΑ.Δυό φεγγάρια φωτισμένα στα μιδράλια του ιερατείου,δρεπανοφόρα όνειρα, λαδολύχναρα σβησμένα,τα πηδάλια ταξιδίου, στεφανωμένο όραμα.Επαναλάμπω...Α.Ρ.
=))=II=((=

Edited by - ΑΦΡΟΔΙΤΗ on 19/01/2006 18:32:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2006, 18:40:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω μόνο να παρατηρήσω, αγαπητέ TheChosenNone, ότι όταν υπάρχει ψυχραιμία μπορεί να βρεθεί κοινός τόπος και χαίρομαι όταν αυτό συμβαίνει. Ακριβώς έτσι είναι τα πράγματα...Λάθη διαπράχθηκαν κι απ’ τις δυο—ή όσες είναι τελοσπάντων—πλευρές...«Ουδείς αναμάρτητος», το ‘πες κι εσύ! Αλλά, έλεος πια, και γλώσσα έχουμε και διάθεση για κουβέντα και συνεννόηση! Χορτάσαμε πια από παρεξηγήσεις και παρερμηνείες και «διάβασμα» των κανόνων με το μικροσκόπιο! Ας πάψουμε πια να θυμίζουμε πολιτικάντηδες και να αναλωνόμαστε σε κουβέντες του «στυλ» : «Ναι, αλλά εσείς όταν ήσασταν κυβέρνηση κάνατε αυτά κι εκείνα!», για να εισπράξουμε έπειτα απαντήσεις αναλόγου...«βάθους». Εδώ!...Τα βάζουμε όλα κάτω και κάνουμε ένα βήμα! Δεν λησμονούμε το παρελθόν, αλλά δεν το αφήνουμε και να μας βγάζει από το δρόμο μας, να διαβάλλει τη σκέψη μας...Να μας κάνει να ξεχνάμε τον Ορθό Λόγο! Έτσι βρίσκονται οι λύσεις κι όχι στα «αιματοβαμμένα» πεδία των μαχών!

Pixeldream, έχει δίκιο εδώ ο TheChosenNone, φίλε! Ψυχραιμία και αυτοσυγκράτηση χρειάζεται...

Νομίζω πως έφτασε η ώρα να μιλήσουν οι διαχειριστές! (Ναι, ξέρω, σαν το «πέταγμα του γαντιού» ακούστηκε αυτό...) Είναι η ώρα όμως να ακουστείτε κι εσείς πιστεύω!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δημήτρης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
571 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2006, 20:29:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημήτρης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Durden Alie σε προηγούμενο ποστ αναφέρεις ότι είναι δύσκολο (και το κατανοείς) για τους διαχειριστές (και γενικά για όσους έχουν μια θέση ευθύνης) να πάρουν πίσω κάτι που έχουν εξαγγείλει, αναφερόμενος στην διαδικασία των προσωπικών συναντήσεων. Ηθελα να σε ρωτήσω αν έχεις κάποια πληροφορία που να δείχνει ότι οι διαχειριστές τώρα πλέον βλέπουν τη δυσκολία των προσωπικών συναντήσεων και επιθυμούν να τις ακυρώσουν αλλά διστάζουν για να μη φανεί δημόσια ότι έκαναν λάθος εκτίμηση.

Επίσης στο πρώτο ποστ αυτής της σελίδας αναγνωρίζεις στη διαχείριση ότι έχει το δικαίωμα να διαγράφει μέλη αλλά δεν έχει δικαίωμα να τα απενεργοποιεί με τον τρόπο που θεωρεί σωστό. Δηλαδή έχει τη δυνατότητα ο διαχειριστής να διαγράψει δια παντός ένα μέλος αλλά δεν έχει τη δυνατότητα να το απενεργοποιήσει προσωρινά με τους όρους που θέτει. Μα αν έχω καταλάβει σωστά η προσωρινή απενεργοποίηση με τον όρο της προσωπικής συνάντησης είναι μια τελευταία προσπάθεια ώστε να βρεθεί λύση στο πρόβλημα και να μην προχωρήσει η διαγραφή. Δηλαδή ενώ σε ένα άλλο φορουμ ο διαχειριστής θα προχωρούσε στην διαγραφή ενός μέλους, εδώ επειδή υπάρχει πραγματικό ενδιαφέρον για τους ανθρώπους πίσω από τα nicknames γίνεται μια τελευταία προσπάθεια ώστε να μην πραγματοποιηθεί η διαγραφή. Πιστεύω πως αυτό είναι προς τιμήν της διαχείρισης. Οι άνθρωποι επειδή πραγματικά επιθυμούν να βρουν μια λύση και όχι να ξεφορτωθούν το πρόβλημα με τη διαγραφή, διαθέτουν το χρόνο τους σε μια προσωπική συνάντηση όπου υποθέτω ότι θα αποσαφηνίζεται απ΄τη μια μεριά ο ρόλος των φόρουμ και από την άλλη ο τρόπος με τον οποίο εντάσσεται το συγκεκριμένο μέλος μέσα σ΄αυτά.Υπάρχει κοινός τόπος κάπου εκεί ή όχι ;

Τα παραπάνω αφορούν τη δική μου οπτική γωνία. Επειδή όμως δεν έχω δει πουθενά εώς τώρα (ίσως μου διαφεύγει) κάποια σχετική ανακοίνωση από την πλευρά της διαχείρισης που να ξεκαθαρίζει τα πράγματα θεωρώ πως είναι σκόπιμο να λάβουν θέση και να ξεκαθαρίσουν το θέμα. Συμφωνώ φίλε μου, πως έφτασε η ώρα να μιλήσουν οι διαχειριστές.

Συμφωνώ επίσης ότι πρέπει να υπάρχει διάθεση για κουβέντα και καλές προθέσεις εκατέρωθεν χωρίς υπονοούμενα και χωρίς προσπάθεια να προκαταλαμβάνει η μια πλευρά τις θέσεις της άλλης με έμμεσες απειλές...
Ναι χορτάσαμε από παρεξηγήσεις, παρερμηνείες και διάβασμα των κανόνων. Το γράμμα του νόμου είναι νεκρό όσο νεκρές είναι και οι λέξεις μέσα από τις οποίες ψάχνουμε με το μικροσκόπιο να βρούμε τους λόγους για τους οποίους διαγράφηκε το τάδε ή το δείνα μέλος. Πίσω από τις λέξεις υπάρχει μια δυναμική και μια κατάσταση της στιγμής εκείνης που ειπώθηκαν ή γράφηκαν. Τώρα πέρασε.. Γι αυτό θεωρώ πως ειδικά αυτές οι καταστάσεις πρέπει να εξετάζονται συνολικά.


Edited by - Δημήτρης on 19/01/2006 20:32:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2006, 21:16:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Δημήτρη...

Κατανοώ τις απορίες σου και θα προσπαθήσω να σου δώσω κάποιες απαντήσεις με σαφήνεια.

quote:
Αγαπητέ Durden Alie σε προηγούμενο ποστ αναφέρεις ότι είναι δύσκολο (και το κατανοείς) για τους διαχειριστές (και γενικά για όσους έχουν μια θέση ευθύνης) να πάρουν πίσω κάτι που έχουν εξαγγείλει, αναφερόμενος στην διαδικασία των προσωπικών συναντήσεων. Ηθελα να σε ρωτήσω αν έχεις κάποια πληροφορία που να δείχνει ότι οι διαχειριστές τώρα πλέον βλέπουν τη δυσκολία των προσωπικών συναντήσεων και επιθυμούν να τις ακυρώσουν αλλά διστάζουν για να μη φανεί δημόσια ότι έκαναν λάθος εκτίμηση.

Όχι, αγαπητέ, δεν έχω καμία πληροφορία που να δείχνει κάτι τέτοιο! Αυτή ήταν απλά η προσωπική μου εκτίμηση πάνω στο θέμα των συναντήσεων και πως οι διαχειριστές την αντιλαμβάνονται. Αυθαίρετη; Ίσως! Το δέχομαι! Άλλωστε έχω πολλές φορές δηλώσει ότι δεν είμαι αντιπρόσωπος ούτε των διαχειριστών ούτε και κανενός άλλου παρά μόνον του εαυτού μου! Αυτό που εκφράζω είναι απλά η δική μου εκτίμηση, την οποία φυσικά έχω το θάρρος να δηλώσω και την αφήνω στη διάθεση οποιουδήποτε ενδιαφερομένου να ασκήσει κριτική σ’ αυτή ή και να τη διαψεύσει! Γι’ αυτό και είπα ότι περιμένω και την άποψη των διαχειριστών! Για να μου δηλώσουν, αν θέλεις, ότι οι εκτιμήσεις μου είναι λανθασμένες! Για να γίνει ένας διάλογος!

quote:
Επίσης στο πρώτο ποστ αυτής της σελίδας αναγνωρίζεις στη διαχείριση ότι έχει το δικαίωμα να διαγράφει μέλη αλλά δεν έχει δικαίωμα να τα απενεργοποιεί με τον τρόπο που θεωρεί σωστό. Δηλαδή έχει τη δυνατότητα ο διαχειριστής να διαγράψει δια παντός ένα μέλος αλλά δεν έχει τη δυνατότητα να το απενεργοποιήσει προσωρινά με τους όρους που θέτει. Μα αν έχω καταλάβει σωστά η προσωρινή απενεργοποίηση με τον όρο της προσωπικής συνάντησης είναι μια τελευταία προσπάθεια ώστε να βρεθεί λύση στο πρόβλημα και να μην προχωρήσει η διαγραφή. Δηλαδή ενώ σε ένα άλλο φορουμ ο διαχειριστής θα προχωρούσε στην διαγραφή ενός μέλους, εδώ επειδή υπάρχει πραγματικό ενδιαφέρον για τους ανθρώπους πίσω από τα nicknames γίνεται μια τελευταία προσπάθεια ώστε να μην πραγματοποιηθεί η διαγραφή. Πιστεύω πως αυτό είναι προς τιμήν της διαχείρισης. Οι άνθρωποι επειδή πραγματικά επιθυμούν να βρουν μια λύση και όχι να ξεφορτωθούν το πρόβλημα με τη διαγραφή, διαθέτουν το χρόνο τους σε μια προσωπική συνάντηση όπου υποθέτω ότι θα αποσαφηνίζεται απ΄τη μια μεριά ο ρόλος των φόρουμ και από την άλλη ο τρόπος με τον οποίο εντάσσεται το συγκεκριμένο μέλος μέσα σ΄αυτά.Υπάρχει κοινός τόπος κάπου εκεί ή όχι ;

Πάνω σ’ αυτό, θα σε παρακαλούσα να ξαναδιαβάσεις την ακριβή μου διατύπωση για να καταλάβεις ότι κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει! Οι διαχειριστές έχουν κάθε δικαίωμα να πράττουν όπως αυτοί θεωρούν ότι είναι το πιο σωστό. Η προσωπική μου—και πάλι—άποψη όμως είναι ότι ακόμη και οι πράξεις των διαχειριστών είναι—ή τουλάχιστον θα έπρεπε να είναι—στη διάθεση όλων προς κριτική, είτε αυτές αφορούν σε μόνιμες είτε σε προσωρινές απενεργοποιήσεις λογαριασμών. Όπως θα θυμάσαι κι εσύ, ίσως, από το προηγούμενο θέμα του αγαπητού Pixeldream δήλωσα ξεκάθαρα ότι αφενός μεν συμφωνώ με την κίνηση των διαχειριστών να απενεργοποιήσουν τα συγκεκριμένα μέλη, αφετέρου δε διαφωνώ με την απόφασή τους να βάλουν ως προϋπόθεση μιας πιθανής επανενεργοποίησης μια ιδιωτική συνάντηση. Ξεκαθάρισα δε ότι η διαφωνία μου αυτή δεν έχει να κάνει με τα κίνητρα πίσω από την απόφαση αυτή—που ούτε για μια στιγμή δεν θεώρησα ότι είναι «σκοτεινά»—αλλά με αυτήν καθαυτήν τη δυσκολία να πραγματοποιηθούν οι συναντήσεις αυτές, όπως και με την εντύπωση που πιθανώς η κίνηση αυτή θα δημιουργούσε σε κάποιους. Είμαι σε θέση να γνωρίζω ότι τα περισσότερα από τα απενεργοποιημένα μέλη ΔΕΝ είναι κάτοικοι Αθηνών—μια και έγινε σαφές ότι οι συναντήσεις θα γίνονταν στην Αθήνα. Αν θέλεις, έφερα και τον εαυτό μου στη θέση τους! Τους τελευταίους μήνες ζω κι εργάζομαι στο Λονδίνο...Φαντάζεσαι πως θα ηχούσε στα δικά μου αυτιά μια τέτοια απόφαση σε περίπτωση απενεργοποίησής μου; Και εν πάσει περιπτώσει, δεν μπορώ να κατανοήσω τι περισσότερο θα είχε να προσφέρει μία «τετ α τετ» συνάντηση για να δοθούν οι απαιτούμενες «εξηγήσεις». Ναι, φίλε μου, άνθρωποι βρίσκονται πίσω από τα nicknames, αλλά αυτοί είναι που στο κάτω κάτω «κινούν» τα πάντα...Άνθρωποι δεν είναι και πίσω από το ακουστικό ενός τηλεφώνου; Άνθρωποι δεν είναι και πίσω από ένα πληκτρολόγιο που συντάσσει ένα e-mail; Εξακολουθώ να πιστεύω πως ΝΑΙ!

Σέβομαι λοιπόν, αγαπητέ Δημήτρη, τη διαφορετική οπτική σου στο ζήτημα, απλά διαφωνώ μαζί της και, όπως βλέπω, όχι στα ουσιώδη! Γιατί όπως κι εσύ αναγνωρίζεις την καλή πρόθεση της συντονιστικής ομάδας, το ειλικρινές ενδιαφέρον για τα μέλη αυτής εδώ της διαδικτυακής κοινότητας, έτσι κι εγώ ούτε για μια στιγμή την αμφισβήτησα! Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου στο ότι οι διαχειριστές νοιάζονται πραγματικά και έχουν δείξει άλλωστε ουκ ολίγες φορές και στο παρελθόν το ενδιαφέρον τους αυτό, τη διαλλακτικότητά τους και την καλή τους πρόθεση. Γι’ αυτό και είμαι σίγουρος ότι και αυτή τη φορά θα σκεφτούν σοβαρά το ενδεχόμενο μιας συμβιβαστικής λύσης, από τη στιγμή που βήματα καλής πρόθεσης από την άλλη πλευρά είναι ήδη ορατά. Άλλωστε κι εσύ λες ότι ήλθε η ώρα να μιλήσουν κι αυτοί...Είναι κάτι που κι εγώ, όπως κι εσύ, επιθυμώ, τη διεξαγωγή ενός κόσμιου και πολιτισμένου διαλόγου κι αν έσφαλα σε κάποια μου εκτίμηση, βεβαίως και θα αναγνωρίσω αυτό μου το λάθος!

Edited by - durden_alie on 19/01/2006 21:18:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

G.
Μέλος 2ης Βαθμίδας

United Kingdom
364 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2006, 22:23:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους G.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα,

Μοναδικός σκοπός αυτού του λογαριασμού είναι να φιλοξενήσει αυτό το ένα και μοναδικό post, προκειμένου να καταθέσω τη γνώμη μου σε μία συζήτηση που με αφορά και προσωπικά. Αν και αποσπασματικά, καθώς δεν έχω εύκολη πρόσβαση στο internet, παρακολούθησα τη συγκεκριμένη συζήτηση και άλλες παράπλευρες και θα ήθελα να τοποθετηθώ επί του θέματος.

Στο χρονικό διάστημα που συμμετείχα στις συζητήσεις του Esoterica, είδα με χαρά μου πως δεν αποκλείστηκε ποτέ το ανθρώπινο στοιχείο είτε με τη μορφή χιούμορ, είτε με τη μορφή δημιουργικής έκφρασης ή ακόμα και με τον εκνευρισμό που μπορεί να συνοδεύει σχέσεις διαδικτυακές, ατόμων που διαφωνούν. Θα έλεγα πως αυτό ακριβώς είναι το χαρακτηριστικό αυτού του διαδικτυακού τόπου, που τον κάνει να διαφέρει από όμοιούς του σε θεματολογία, και σίγουρα του δίνει την πρώτη θέση ανάμεσά τους. Όχι γιατί φιλοξενεί πιο ικανούς ή γνώστες συμμετέχοντες των συζητήσεων, αλλά γιατί τους επιτρέπει την ανάπτυξη προσωπικού λόγου κι έκφρασης.

Στα πλαίσια αυτά, πολλές φορές (κι αυτό είναι ανθρώπινο) το μέτρο χάθηκε και η ανταλλαγή ιδεών ξέφυγε από τα καθορισμένα (μέσα από τους κανόνες εγγραφής ή τους άγραφους ανάλογους καλής πίστης) πλαίσια. Άλλες φορές με θετικό και άλλες με αρνητικό τρόπο. Η υπερβολή στην έκφραση και στην διατύπωση συναισθημάτων και ιδεών έχουμε όλοι δει να γίνεται και δημιουργικά, αλλά και καταστροφικά. Και στις δύο περιπτώσεις ήμουν και είμαι της άποψης πως πρέπει να αποφεύγεται. Τα όρια βέβαια, όταν πρόκειται για υπερβολή «δημιουργικού» λόγου είναι σαφώς πιο ελαστικά αν και νομίζω, πως το αποτέλεσμα είναι εξίσου κουραστικό και εις βάρος των υπόλοιπων συζητήσεων. Η χρυσή τομή είναι δύσκολο να εφαρμοστεί, καθώς, αν κάτι εμπεριέχει το στοιχείο της υπερβολής και είναι ευχάριστο στα μάτια και τα αυτιά μας ή έστω τα προσωπικά μας γούστα, γίνεται πιο εύκολα αποδεκτό.

Στο άλλο άκρο αυτής της περίπτωσης βρίσκονται διαμάχες, εύκολα εντοπίσιμες εξ αρχής, που όχι λίγες φορές έχουν διαδραματιστεί σε αυτόν το χώρο, για πολλούς διαφορετικούς λόγους και με πολλούς διαφορετικούς πρωταγωνιστές κάθε φορά. Στην τελευταία απ’ αυτές πήρα μέρος κι εγώ, άλλοτε αμυνόμενη κι άλλοτε επιτιθέμενη. Προσωπικά, ούτε μπορώ ούτε θέλω να αναιρέσω όσα έχω καταγράψει εδώ μέσα, καθώς αυτό θα σήμαινε πως αναιρώ το παρελθόν της προσωπικότητάς μου πάνω στο οποίο όμως βασίζεται το παρόν και το μέλλον της. Γιατί άποψή μου είναι πως μόνο αποδεχόμενοι, αλλά όχι αγκιστρωμένοι απ’ αυτό το παρελθόν μπορούμε να οικοδομήσουμε το παρόν και το μέλλον.

Δε μπορώ επίσης να προδικάσω μία ευτυχή συνέχεια καθώς θα ήταν τουλάχιστον άστοχο. Θα έπρεπε να ήμουν αφενός μάντης για να το κάνω αυτό κι αφετέρου να πιστεύω πως το μέλλον είναι προκαθορισμένο με απουσία της προσωπικής μας επιλογής στα πράγματα. Επειδή τίποτα από τα δύο δεν συμβαίνει λοιπόν το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να δηλώσω την πρόθεσή μου να περιοριστώ στη συμμετοχή μου στις συζητήσεις του Esoterica, αφήνοντας πίσω μου τα «κακώς κείμενα». Χωρίς να μπορώ να προδικάσω ούτε την επιτυχία αυτής της προσπάθειας.

Με βάση αυτό το σκεπτικό, επιθυμώ όσο και οι υπόλοιποι να ενεργοποιηθεί ξανά ο λογαριασμός μου. Κι αυτό όχι γιατί μόνο μέσα απ’ αυτόν μπορώ να εκφραστώ αλλά γιατί θεωρώ αναποτελεσματικό το να κρύβεται κανείς πίσω απ’ το δάχτυλό του ή εν προκειμένω πίσω από έναν νέο λογαριασμό.

Στην πρόταση για προσωπική συνάντηση δεν μπορούσα ούτε μπορώ να ανταποκριθώ για λόγους που δεν αφορούν το φόρουμ (όσο φυσικά δεν το αφορούν και οι μεταξύ μας σχέσεις ή διαπληκτισμοί) και καθώς δεν είχα καμία άλλη πρόταση επίλυσης του θέματος πιστεύω πως, για μένα τουλάχιστον, η κατάσταση βρίσκεται σε αδιέξοδο συνεννόησης. Την οποία όμως επιθυμώ και αποδέχομαι και φυσικά εφόσον το φυσικό πρόσωπο πίσω απ’ το λογαριασμό παραμείνει διαχωρισμένο από τον ίδιο το λογαριασμό, εξίσου για όλους μας.

Κλείνω με την πολύ επιτυχημένη ευχή για το νέο έτος, που δέχτηκα τις μέρες που πέρασαν, για σύνεση και ηρεμία και συμπληρώνω σ’ αυτά τις ευχές μου για πνευματική καθαρότητα και συναισθηματική ισορροπία.

Ευχαριστώ

Galadriel of Galadhrim

Edited by - G. on 19/01/2006 22:30:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2006, 22:43:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ostria
Η αναξιοπιστία βλάπτει σε μεγαλύτερο ποσοστό τον αναξιόπιστο.

Μα αυτό ακριβώς είπα.

quote:
Με τον περονόσπορο μπορεί να χτυπιέσαι εδώ μέσα αλλά να πάς με τον Ανέστη για κρασί. Ο περονόσπορος ΔΕΝ είναι ο Ανέστης, είναι ένα μόνο ένα παράγωγο των σκέψεών του Ανέστη.


quote:
και θα συμφωνήσω στο σημείο αυτό με την αγαπητή Ostria—αμάν, έχω βαρεθεί να τη γράφω αυτή τη φράση εδώ μέσα...—θα μας οδηγήσει εκτός θέματος!

Μήπως ήρθε ο καιρός να διαφωνήσουμε και να τσακωθούμε, έτσι για αλλαγή;!


quote:
Ελευθέρα είπα κάποια πράγματα και ελευθέρα με φίμωσαν.

Δηλαδή εσύ τώρα είσαι φιμωμένος;


quote:
Πως θα σου φαινόταν αν σε απενεργοποιούσα και σου γύριζα την πλάτη χωρίς να σου πω κουβέντα;
Δεν ξέρω πως θα αντιδρούσες όμως το σίγουρο είναι πως θα σε ενοχλούσε.
Στην καλύτερη θα με έλεγες και κολλημένο μ***κα.


Εγώ αυτό ακριβώς θα έλεγα -αν πίστευα ότι είναι άδικη η απενεργοποίηση βέβαια- και μετά θα έπαιρνα τα καπελάκι μου και βουρ για άλλες πολιτείες.
Ειλικρινά αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί όλη αυτή η επιμονή. Δίνεις μια μάχη για να παραμείνεις σε ένα μέρος που δεν εγκρίνεις τον τρόπο της λειτουργίας του και δεν έχεις καμιά εμπιστοσύνη στους υπεύθυνους του. Γιατί το κάνεις;


quote:
Αν η τιμωρία δεν απευθήνεται στο Φυσικό Πρόσωπο αλλα στο Νickname ποιός ο λόγος να συναντηθούν με το Φυσικό πρόσωπο;Αν έπεφτε
μια "καμπάνα" π.χ για ένα μήνα για παραβαση του Χ κανόνα και μετά
το ψηφιακό πρόσωπο ξεκλειδωνοταν θα ήταν πολύ καλύτερα.

Ξεχνάς όμως αγαπητέ μου πώς ξεκίνησε η όλη ιστορία. Εδώ δεν είχαμε αντιπαραθέσεις nicknames αλλά φυσικών προσώπων. Πάντως θα συμφωνήσω με την "καμπάνα" μια και έξω. Είναι προφανώς η καλύτερη λύση.
Εχω όμως την εντύπωση -την ίδια που έχει και ο Δημήτρης- ότι η πρόταση για προσωπική επαφή ήταν μέσα στα πλαίσια της αναζήτησης μιας πιό διαχρονικής λύσης ώστε να αποφευχθούν τα ίδια φαινόμενα στο μέλλον. Απέτυχε αυτή η πρόταση εν τη γεννέσει της; Προφανώς. Επειδή κανείς δεν μπορεί να επιβάλει στον άλλο μια συνάντηση που δεν θέλει.


quote:
Βλέπεις φίλε μου ετσι είναι τα πράγματα.Ουδεις Αναμαρτητος.
Δεν μπορείς να κατηγορείς τους άλλους για τα δημοκρατικά όρια
όταν τα έχεις υπερβεί,δεν μπορείς να μιλάς στους αλλους και να τους
λές για την αλαζονική τους στάση οντας αλαζόνας,δεν μπορεις να αποδίδεις ψυχολογικά αίτια στους άλλους όταν πρώτα δεν έχεις ψαχτεί.
Βλέπεις μόλις σε εκρινα.Και συ μέσα σου μάλλον θα λες:Τι λεει αυτός;
Με ξέρει και απο χθές;Φαντάσου απλά οτι όλοι το ιδιο σκεφτόμαστε.


Αυτό σηκώνει μεγααααααααάλη κουβέντα!
Πόσες φορές δεν έχεις πει διαβάζοντας ένα μήνυμα, "μα τι μ@λ@κίες λέει αυτός τώρα;!" Και στο επόμενο θέμα μπορείς να πεις για τον ίδιο "Τι καλά που τα λέει εδώ!"

Κρίνεις αυτά που λέει και ταυτόχρονα κρίνεις την εικόνα που σου παρουσιάζει ο άλλος σε σχέση πάντα με το συγκεκριμένο μήνυμα ή τα ανάλογα μηνύματα -αν υπάρχει επανάληψη- (αυτά για τους καθρέφτες μας, το είδωλό μας κλπ μπορεί να ισχύουν σε ορισμένες περιπτώσεις όχι όμως σε όλες).

Από κει και πέρα, είμαστε ή όχι ελεύθεροι να εκφράσουμε αυτή την όποια κριτική μας, είτε είναι θετική είτε αρνητική; Το σίγουρο είναι ότι αν την εκφράζαμε έτσι όπως βγαίνει αυθόρμητα την ώρα που διαβάζουμε κάτι, τότε θα είχε μεγάλο γέλιο! (για τον εαυτό μου μιλάω οκ; δεν λογοκρίνω τις σκέψεις μου)

Τι γίνεται λοιπόν όταν θέλουμε να εκφράσουμε την κριτική μας (θέλουμε ρε παιδί μου να πούμε δημοσίως ότι αυτά που είπες παραπάνω για μένα είναι βλακείες!) αλλά ξέρουμε ότι δεν είναι πρέπον; (δεν είναι πρέπον τελικά; δεν το έχω ξεκαθαρίσει ακόμα. Γιατί δεν είναι πρέπον; "Μην κρίνεις για να μη κριθείς"; Ε,και;! Γιατί πρέπει να φοβόμαστε την κριτική;)

Αλλά, εφ όσον αποφασίσω να εκφράσω την κριτική μου (βέβαια ο τρόπος παίζει ρόλο αλλά και εδώ θα είχαμε πολλά να πούμε πχ εγώ προτιμώ την ευθεία κριτική από τα μισόλογα, τις ειρωνίες κλπ) και εφ όσον όντως δεν γνωριζόμαστε (άρα και δεν πρέπει ούτε να σε χαροποιεί μια θετική κριτική ούτε να σε θίγει μια αρνητική), και αν το συμπέρασμα μου είναι αυθαίρετο, τότε γιατί να μπεις στον κόπο να δικαιολογηθείς ή να μου επιτεθείς;
Το πολύ-πολύ να γελάσεις αν σου φανεί αστείο ή γελοίο ή να μου γράψεις "λες μ@λ@κίες" και να μην μου ξαναμιλήσεις. Οταν κάτι δεν σε αγγίζει, δεν σε αγγίζει, έτσι δεν είναι;
(δεν τα λέω ειδικά για σένα οκ; Γενικά μιλάω επειδή με έχει απασχολήσει το θέμα.)

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2006, 23:04:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς την Galadriel.

Και το σκεφτόμουν διαβάζοντας τα μηνύματα ότι μιλάμε για όλους, εκτός από δύο άλλους απενεργοποιημένους, την Galadriel και τον Deva.
Οτι ισχύσει για τον όποιον ένα ελπίζω ότι θα ισχύσει και για όλους τους υπόλοιπους, οκ; (Νομίζω ότι ήρθε η ώρα να παρουσιαστεί και ο admin...)


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2006, 04:52:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βεβαίως αγαπητή Ostria! Θα ήθελα κι εγώ να τοποθετηθώ επί διαφόρων ζητημάτων που τέθηκαν από συμμετέχοντες στην παρούσα Συζήτηση ή γενικότερα αφορούν ή σχετίζονται με θέματα που θίγονται σ'αυτήν.

Μόνο, θα παρακαλούσα να μου επιτρέψετε να βρω τον απαραίτητο χρόνο γι'αυτό, καθώς η τοποθέτηση μπορεί να είναι κάπως... "επιμήκης"!


-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2006, 10:54:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλησπέρα,

Μοναδικός σκοπός αυτού του λογαριασμού είναι να φιλοξενήσει αυτό το ένα και μοναδικό post, προκειμένου να καταθέσω τη γνώμη μου σε μία συζήτηση που με αφορά και προσωπικά. Αν και αποσπασματικά, καθώς δεν έχω εύκολη πρόσβαση στο internet, παρακολούθησα τη συγκεκριμένη συζήτηση και άλλες παράπλευρες και θα ήθελα να τοποθετηθώ επί του θέματος.

Στο χρονικό διάστημα που συμμετείχα στις συζητήσεις του Esoterica, είδα με χαρά μου πως δεν αποκλείστηκε ποτέ το ανθρώπινο στοιχείο είτε με τη μορφή χιούμορ, είτε με τη μορφή δημιουργικής έκφρασης ή ακόμα και με τον εκνευρισμό που μπορεί να συνοδεύει σχέσεις διαδικτυακές, ατόμων που διαφωνούν. Θα έλεγα πως αυτό ακριβώς είναι το χαρακτηριστικό αυτού του διαδικτυακού τόπου, που τον κάνει να διαφέρει από όμοιούς του σε θεματολογία, και σίγουρα του δίνει την πρώτη θέση ανάμεσά τους. Όχι γιατί φιλοξενεί πιο ικανούς ή γνώστες συμμετέχοντες των συζητήσεων, αλλά γιατί τους επιτρέπει την ανάπτυξη προσωπικού λόγου κι έκφρασης.

Στα πλαίσια αυτά, πολλές φορές (κι αυτό είναι ανθρώπινο) το μέτρο χάθηκε και η ανταλλαγή ιδεών ξέφυγε από τα καθορισμένα (μέσα από τους κανόνες εγγραφής ή τους άγραφους ανάλογους καλής πίστης) πλαίσια. Άλλες φορές με θετικό και άλλες με αρνητικό τρόπο. Η υπερβολή στην έκφραση και στην διατύπωση συναισθημάτων και ιδεών έχουμε όλοι δει να γίνεται και δημιουργικά, αλλά και καταστροφικά. Και στις δύο περιπτώσεις ήμουν και είμαι της άποψης πως πρέπει να αποφεύγεται. Τα όρια βέβαια, όταν πρόκειται για υπερβολή «δημιουργικού» λόγου είναι σαφώς πιο ελαστικά αν και νομίζω, πως το αποτέλεσμα είναι εξίσου κουραστικό και εις βάρος των υπόλοιπων συζητήσεων. Η χρυσή τομή είναι δύσκολο να εφαρμοστεί, καθώς, αν κάτι εμπεριέχει το στοιχείο της υπερβολής και είναι ευχάριστο στα μάτια και τα αυτιά μας ή έστω τα προσωπικά μας γούστα, γίνεται πιο εύκολα αποδεκτό.

Στο άλλο άκρο αυτής της περίπτωσης βρίσκονται διαμάχες, εύκολα εντοπίσιμες εξ αρχής, που όχι λίγες φορές έχουν διαδραματιστεί σε αυτόν το χώρο, για πολλούς διαφορετικούς λόγους και με πολλούς διαφορετικούς πρωταγωνιστές κάθε φορά. Στην τελευταία απ’ αυτές πήρα μέρος κι εγώ, άλλοτε αμυνόμενη κι άλλοτε επιτιθέμενη. Προσωπικά, ούτε μπορώ ούτε θέλω να αναιρέσω όσα έχω καταγράψει εδώ μέσα, καθώς αυτό θα σήμαινε πως αναιρώ το παρελθόν της προσωπικότητάς μου πάνω στο οποίο όμως βασίζεται το παρόν και το μέλλον της. Γιατί άποψή μου είναι πως μόνο αποδεχόμενοι, αλλά όχι αγκιστρωμένοι απ’ αυτό το παρελθόν μπορούμε να οικοδομήσουμε το παρόν και το μέλλον.

Δε μπορώ επίσης να προδικάσω μία ευτυχή συνέχεια καθώς θα ήταν τουλάχιστον άστοχο. Θα έπρεπε να ήμουν αφενός μάντης για να το κάνω αυτό κι αφετέρου να πιστεύω πως το μέλλον είναι προκαθορισμένο με απουσία της προσωπικής μας επιλογής στα πράγματα. Επειδή τίποτα από τα δύο δεν συμβαίνει λοιπόν το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να δηλώσω την πρόθεσή μου να περιοριστώ στη συμμετοχή μου στις συζητήσεις του Esoterica, αφήνοντας πίσω μου τα «κακώς κείμενα». Χωρίς να μπορώ να προδικάσω ούτε την επιτυχία αυτής της προσπάθειας.

Με βάση αυτό το σκεπτικό, επιθυμώ όσο και οι υπόλοιποι να ενεργοποιηθεί ξανά ο λογαριασμός μου. Κι αυτό όχι γιατί μόνο μέσα απ’ αυτόν μπορώ να εκφραστώ αλλά γιατί θεωρώ αναποτελεσματικό το να κρύβεται κανείς πίσω απ’ το δάχτυλό του ή εν προκειμένω πίσω από έναν νέο λογαριασμό.

Στην πρόταση για προσωπική συνάντηση δεν μπορούσα ούτε μπορώ να ανταποκριθώ για λόγους που δεν αφορούν το φόρουμ (όσο φυσικά δεν το αφορούν και οι μεταξύ μας σχέσεις ή διαπληκτισμοί) και καθώς δεν είχα καμία άλλη πρόταση επίλυσης του θέματος πιστεύω πως, για μένα τουλάχιστον, η κατάσταση βρίσκεται σε αδιέξοδο συνεννόησης. Την οποία όμως επιθυμώ και αποδέχομαι και φυσικά εφόσον το φυσικό πρόσωπο πίσω απ’ το λογαριασμό παραμείνει διαχωρισμένο από τον ίδιο το λογαριασμό, εξίσου για όλους μας.

Κλείνω με την πολύ επιτυχημένη ευχή για το νέο έτος, που δέχτηκα τις μέρες που πέρασαν, για σύνεση και ηρεμία και συμπληρώνω σ’ αυτά τις ευχές μου για πνευματική καθαρότητα και συναισθηματική ισορροπία.

Ευχαριστώ

Galadriel of Galadhrim

Edited by - G. on 19/01/2006 22:30:38


Αφήνω ακέραιο το κείμενο της galadriel, και την καλωσορίζω...
΄Οταν ζητούσα να επανέλθουν οι απενεργοποιημένοι ειλικρινά, εννοούσα τους πάντες. Το ESOTERICA.GR είναι ένα τεράστιο σπίτι, ζεστό, που χωρά τους πάντες. ΄Εχει άπειρα δωμάτια...΄Ολοι κάποτε άλλωστε γινόμαστε ταπεινοί απλοί αληθινοί και μεγαλόψυχοι. Κι εδώ μέσα έχουμε αρκετούς.
Δεν είμαι αχάριστη. Η αχαριστία χαρακτηρίζει γενικά τον άνθρωπο. Το ξέρετε όλοι. Χρειάζεται μεγάλη καλλιέργεια της ψυχής γιά να την αποβάλλει...
ΝΑ ΓΥΡΙΣΟΥΝ ΟΛΟΙ ΛΟΙΠΟΝ, ΚΑΙ ΤΗΝ GALADRIEL ΕΝΝΟΟΥΣΑ...
Οι κοινοί πνευματικοί άνθρωποι χρησιμοποιούν την ανθρώπινη νόησή τους και τα παράγωγά της γιά να επιτύχουν τα επιτεύγματά τους. Και γίνονται σοφοί ίσως και αθάνατοι. ΟΤΑΝ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΓΝΩΡΙΣΕΙ ΤΑ ΜΥΧΙΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΤΟΥ ΤΟ ΣΩΜΑ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ ΘΑ ΠΑΨΕΙ ΝΑ ΝΟΣΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΕΙΨΗ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ, ΤΗΣ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗΣ ΤΟΥ ΣΕΒΑΣΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΥΠΕΡΟΧΗΣ...

ΜΑΘΑΙΝΩ, ΟΤΙ Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΚΑΙ Η ΑΥΤΟΠΕΙΘΑΡΧΙΑ ΕΧΟΥΝ ΚΟΙΝΗ ΠΡΟΕΛΕΥΣΗ ΤΟ ΣΕΒΑΣΜΟ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΜΑΣ.
ΟΛΟΙ ΚΑΠΟΤΕ ΞΕΦΕΥΓΟΥΜΕ ΟΜΩΣ.
ΚΑΛΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΦΩΣ.
Η ΚΑΚΙΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΙ ΠΡΩΤΑ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΤΗΝ ΝΙΩΘΕΙ.
ΓΙΑΤΙ;
ΤΟΝ ΚΑΤΑΔΙΚΑΖΕΙ ΣΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΑΡΓΟ ΄Η ΒΙΑΙΟ...

Η ΠΕΙΡΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΕΜΠΕΔΩΝΕΤΑΙ ΟΡΘΑ ΟΤΑΝ ΜΑΣ ΒΟΗΘΑ Ν΄ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΠΛΑΝΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΛΑΘΗ ΜΑΣ.
ΧΑΙΡΕΤΩ ΤΟΥΣ ΠΑΝΤΕΣ, ΤΟΥΣ ΚΑΛΗΜΕΡΙΖΩ, ΕΥΧΟΜΑΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ ΘΑΡΡΟΣ, ΚΑΙ ΧΑΜΟΓΕΛΩ ΣΤΟΥΣ ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΜΕΝΟΥΣ, ΓΙΑΤΙ Η ΦΩΝΗ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΕΔΩ...

ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ, Ο ΕΞΕΛΙΓΜΕΝΟΣ ΓΝΩΣΤΗΣ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΣ, ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΙΝΑ ΙΣΧΥΡΟΣ ΚΑΙ ΟΡΘΑ ΠΟΛΥ ΟΡΘΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ.
ΚΑΛΗΜΕΡΑ...

ΑΦΡΟΔΙΤΗ-ΔΡΑΚΟΣ ΚΑΙ ΔΡΑΚΟΣ. ΕΝΑ.Δυό φεγγάρια φωτισμένα στα μιδράλια του ιερατείου,δρεπανοφόρα όνειρα, λαδολύχναρα σβησμένα,τα πηδάλια ταξιδίου, στεφανωμένο όραμα.Επαναλάμπω...Α.Ρ.
=))=II=((=Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2006, 11:27:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Βεβαίως αγαπητή Ostria! Θα ήθελα κι εγώ να τοποθετηθώ επί διαφόρων ζητημάτων που τέθηκαν από συμμετέχοντες στην παρούσα Συζήτηση ή γενικότερα αφορούν ή σχετίζονται με θέματα που θίγονται σ'αυτήν.

Μόνο, θα παρακαλούσα να μου επιτρέψετε να βρω τον απαραίτητο χρόνο γι'αυτό, καθώς η τοποθέτηση μπορεί να είναι κάπως... "επιμήκης"!



Καλημέρα Admin! Φαντάζομαι ότι θα έχεις να πεις αρκετά! Οποτε βρεις τον χρόνο και χμ... ελπίζω να μην είναι υπέρδιπλο το σεντόνι!


quote:
Αφήνω ακέραιο το κείμενο της galadriel, και την καλωσορίζω...
΄Οταν ζητούσα να επανέλθουν οι απενεργοποιημένοι ειλικρινά, εννοούσα τους πάντες.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2006, 11:36:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
΄Οντως ΄Οστρια. Τους πάντες.
Συνειδητός είμαι όχι όταν γνωρίζω πως κάνω κάτι, αλλά όταν γνωρίζω γιατί το κάνω...

Ο ΛΟΓΟΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ...
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΟΣΤΡΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ...

ΑΦΡΟΔΙΤΗ-ΔΡΑΚΟΣ ΚΑΙ ΔΡΑΚΟΣ. ΕΝΑ.Δυό φεγγάρια φωτισμένα στα μιδράλια του ιερατείου,δρεπανοφόρα όνειρα, λαδολύχναρα σβησμένα,τα πηδάλια ταξιδίου, στεφανωμένο όραμα.Επαναλάμπω...Α.Ρ.
=))=II=((=Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2006, 15:44:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θεωρώ απλά οτι είναι δικαίωμα του καθενός να επιλέγει και να θέλει να εκφράζεται με ενα συγκεκριμένο ψευδώνυμο.Ποιά εσωτερική κίνηση/ψυχική ανάγκη/κίνητρο/πρόθεση τον φέρνει στο να επιλέξει και να επιθυμεί να συνεχίσει με το ίδιο nickname να εκφράζεται,δεν νομίζω οτι μας αφορά ούτε και θα το μάθουμε ποτέ αλλά ούτε είναι και ουσιαστικά το θέμα μας

Επειδή διαβάζω και ξαναδιαβάζω και δεν έχω ακόμη καταλάβει... τι να κάνω είμαι λίγο αργόστροφη... ποιό είναι το πρόβλημα της Ατμας και δεν γράφει? Το ότι θέλει το nickname της ή τον αριθμό των μηνυμάτων της?
Η ερώτηση προς τον Ryche που ξέρει την απάντηση από πρώτο χέρι για να μην αρχίσουμε και το ξεφτιλίζουμε το θέμα με ανούσιες εικασίες και εμπρηστικά ποστ...

ΑΦΡΟΔΙΤΗ... έτσι σε θέλω...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2006, 16:53:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ποιό είναι το πρόβλημα της Ατμας και δεν γράφει?

έβγαλε φουσκάλα στο δάχτυλο...

Αν έμπαινε κ έγραφε με άλλο όνομα πριν γίνει όλη αυτή η συζήτηση
θα έπεφτε κράξιμο κ σπόντες για διπλούς λογαριασμούς/
τώρα είναι η κοινώς αποδεκτή λύση!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2006, 21:01:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Περίμενα απάντηση αλλά όχι από σένα Valta... και εξήγησα το λόγο...δε θέλω να αναλωθούμε σε ανούσια ειρωνικά ποστ,που τυχόν πυροδοτήσουν ξανά το κλίμα... περιμένω απάντηση από τον Ryche.

Και που ξέρεις...ίσως κάτι βγει...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2006, 13:32:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλημέρα με την ευχή να γίνουν όλα όμορφα, έτσι όπως πρέπει...

ΑΦΡΟΔΙΤΗ-ΔΡΑΚΟΣ ΚΑΙ ΔΡΑΚΟΣ. ΕΝΑ.Δυό φεγγάρια φωτισμένα στα μιδράλια του ιερατείου,δρεπανοφόρα όνειρα, λαδολύχναρα σβησμένα,τα πηδάλια ταξιδίου, στεφανωμένο όραμα.Επαναλάμπω...Α.Ρ.
=))=II=((=Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dragon rider
Μέλος 2ης Βαθμίδας


267 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2006, 03:54:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dragon rider  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΤΗΝ ΛΙΣΤΑ ΑΝΑΜΟΝΗΣ...ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΤΙΠΟΤΑ ΤΩΡΑ ΑΛΛΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΘΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2006, 09:24:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι άλλο να πείς, αγαπητέ μου?
Μένει κάτι άλλο πια να πείς...?
Νομίζω πως πρέπει να ειπωθούν κάποια πράγματα γιατί ίσως έχουν μείνει μερικά "κενά"...
Πρώτα απ' όλα, αγαπητέ dragon_rider (τέως pixeldream) δεν καταλαβαίνω που βρίσκεις την έλλειψη διάθεσης διαλόγου από την πλευρά του esoterica.
Σου έχει γίνει πρόταση για προσωπική συνάντηση με υπεύθυνους του esoterica και δεν την έχεις αποδεχθεί.
Μήπως λοιπόν είσαι εσύ αυτός που δεν επιθυμεί ένα διάλογο?
Αυτά λοιπόν που επιθυμείς να ειπωθούν δημοσίως ή να "μας πείς", δε μπορείς να τα πείς σε μια συνάντηση?
Ρωτάς γιατί απενεργοποιήθηκες...
Να σου θυμίσω πως πρίν από την απενεργοποίηση σου συνέβαλες από την πλευρά σου σε μια γενικότερη αναταραχή μέσα στα forums?
Εγώ γιατί θυμάμαι, φίλε μου, την Αμαλία να σου έχει κάνει κάποιες επισημάνσεις?

Σε αυτό το σημείο θα ήθελα να πώ τη γνώμη μου για την σπουδαιότητα των προσωπικών συναντήσεων ύστερα από μια απενεργοποίηση κάποιου μέλους.
Πιστεύω πως ακριβώς η θέληση που υπάρχει από το esoterica για κάτι τέτοιο δείχνει το πραγματικό ενδιαφέρον που υπάρχει πρός όλα του τα μέλη ανεξαιρέτως.
Εάν αντιμετώπιζε το κάθε μέλος απλά και μόνο ως nickname δεν θα δινόταν αυτή η ευκαιρία για ένα διάλογο όπου μπορούν να συζητηθούν αρκετά πράγματα, να γίνει ένας διάλογος ουσιαστικός και να βρεθεί μια λύση ώστε να αποφευχθούν παλιότερα λάθη.

Ακούω οτι το esoterica δεν διαγράφει μέλη αλλά ανθρώπους, τους απορρίπτει...
Εάν γινόταν αυτό δεν θα δινόταν η ευκαιρία για μια προσωπική συνάντηση.
Εάν γινόταν αυτό, ο άνθρωπος που "έχασε" το λογαριασμό του δεν θα άνοιγε άλλον, όταν η ορισμένη χρονική απενεργοποίηση έληγε.

Εάν λοιπόν υπάρχει πραγματικά η επιθυμία να συμμετάσχει κάποιος στο esoterica μετά από κάποια απενεργοποίηση ορισμένης χρονικής διάρκειας, γιατί δε μπορεί να το κάνει με ένα νέο λογαριασμό?
Εάν είναι πεπεισμένος/η οτι η συμπεριφορά του θα υπόκειται στους σωστούς τρόπους λειτουργίας και συμμετοχής γιατί δεν το κάνει?
Δεν πιστεύω πως είναι αναγκαία η ταύτιση ανθρώπου - nickname.
Όταν ένας άνθρωπος επιθυμεί να εκφραστεί σε ένα διαδικτυακό χώρο μπορεί να το κάνει.
Το αν έχει το Α ή το Β ψευδώνυμο νομίζω πως δεν είναι τόσο μεγάλης σπουδαιότητας γιατί ακριβώς εκφράζει πράγματα που είναι μέσα του.

Από την άλλη, αν δεχθούμε οτι οι προσωπικές συναντήσεις δεν είναι σωστές, δεν θα θεωρηθεί άδικο να γίνει αυτή η παράβλεψη για κάποια μέλη ενώ κάποια άλλα μέλη όντως συναντήθηκαν με υπεύθυνους του esoterica?
Αυτά όλα που λέω δεν αναφέρονται μόνο στον dragon_rider, είναι γενικά σε όσα έχω δεί να συζητούνται τις τελευταίες ημέρες επί του θέματος.
Άλλωστε στον dragon_rider τα έχω πεί εκτενέστατα και στο παρελθόν όλα αυτά...

Αγαπητέ TheChosenNone (τέως ryche), σε βλέπω να εκφέρεις την γνώμη σου σθεναρά για 2 απενεργοποιημένα μέλη μας.
Το πιο δίκαιο δεν θα ήταν να γενίκευες τα λόγια σου και τα επιχειρήματα σου για όσα μέλη απενεργοποίηθηκαν?
Ξέρεις, καλέ μου φίλε, η δικαιοσύνη δεν είναι να λέμε τα πράγματα απλά αντικειμενικά.
Πέρα από αυτό, είμαστε δίκαιοι όταν μιλάμε αντικειμενικά, αναφερόμενοι σε όλους.
Είτε με αυτούς τους ανθρώπους είχαμε διαφορές είτε όχι...

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2006, 12:19:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπητέ TheChosenNone (τέως ryche), σε βλέπω να εκφέρεις την γνώμη σου σθεναρά για 2 απενεργοποιημένα μέλη μας.
Το πιο δίκαιο δεν θα ήταν να γενίκευες τα λόγια σου και τα επιχειρήματα σου για όσα μέλη απενεργοποίηθηκαν?

Μπες στη σειρά Dying Incubus... και γω περιμένω απάντηση από τον Ryche... περιέργως αργεί και νομίζω ότι καταλαβαίνω γιατί... μάλλον δε θα απαντήσει...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2006, 13:37:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συνήθως ο διάλογος, με καλή θέληση, φέρνει κάποια αποτελέσματα. Επιθυμητά ή μη. Αναμενόμενα ή όχι.
΄Ενας ζεστός καφές σταράτες κουβέντες τσιγάρο και χαλαρότητα ψυχών.
Νομίζω ότι ένα πλατύ χαμόγελο και άφθονη σωστή διάθεση από ΟΛΕΣ τις πλευρές θα φέρει αρκετό φως. Και εδώ που τα λέμε ή μάλλον τα γράφουμε με τέτοιες φριχτές καιρικές συνθήκες, παγωνιές καταιγίδες και βροντές μάλλον λίγο φως έστω, θα φέρει αν όχι την άνοιξη, κάποια λύση. Θερμότερη προφανώς από την οργή του μάγκα Γενάρη...
Ελπιώ...

Να λέμε σε λίγο τέλος καλό,
όλα καλά...
Διαφωνεί κανείς...
Αν όχι δηλαδή, σηκώνω τα μανίκια...
Τι είπατε;

ΑΦΡΟΔΙΤΗ-ΔΡΑΚΟΣ ΚΑΙ ΔΡΑΚΟΣ. ΕΝΑ.Δυό φεγγάρια φωτισμένα στα μιδράλια του ιερατείου,δρεπανοφόρα όνειρα, λαδολύχναρα σβησμένα,τα πηδάλια ταξιδίου, στεφανωμένο όραμα.Επαναλάμπω...Α.Ρ.
=))=II=((=Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2006, 14:31:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας...

Αγαπητέ Dying Incubus,

quote:
Εάν λοιπόν υπάρχει πραγματικά η επιθυμία να συμμετάσχει κάποιος στο esoterica μετά από κάποια απενεργοποίηση ορισμένης χρονικής διάρκειας, γιατί δε μπορεί να το κάνει με ένα νέο λογαριασμό?

Μπορώ εγώ να ρωτήσω : «Και γιατί να το κάνει;»! Μα το λες και μόνος σου, αγαπητέ, ότι πρόκειται για απενεργοποίηση ορισμένης χρονικής διάρκειας! Όπως εγώ το αντιλαμβάνομαι, αυτό σημαίνει ότι το μέλος που απενεργοποιείται συνεχίζει, έπειτα από το διάστημα αυτό, με τον παλιό του λογαριασμό! Κάτι δεν καταλαβαίνω καλά ίσως; Υπάρχει μήπως κάποια τέτοια επιθυμία από την πλευρά των υπευθύνων; Μ' αυτό που λες, είναι σαν να δηλώνεις σε κάποιο από τα μέλη αυτά ότι : "Αν έλθεις στη συνάντηση, τότε θα έχεις τον παλιό σου λογαριασμό. Αν όχι, άνοιξε έναν καινούργιο κι όλα ΟΚ!". Δεν ακούγεται "κάπως" αυτό;

quote:
Από την άλλη, αν δεχθούμε οτι οι προσωπικές συναντήσεις δεν είναι σωστές, δεν θα θεωρηθεί άδικο να γίνει αυτή η παράβλεψη για κάποια μέλη ενώ κάποια άλλα μέλη όντως συναντήθηκαν με υπεύθυνους του esoterica?

Μπορώ επίσης να ρωτήσω : "Από ποιους θα θεωρηθεί άδικο;" Από τα μέλη που ήλθαν στη συνάντηση ίσως; Αν κατάλαβα καλά, συναντήθηκαν με τους υπευθύνους του Esoterica μέχρι στιγμής η Αφροδίτη και ο TheChosenNone. Ας τους ρωτήσουμε λοιπόν...Θα το θεωρούσαν άδικο; Μα η ίδια η Αφροδίτη πχ ζητά να βρεθεί συμβιβαστική λύση...Κι ο TheChosenNone με τη σειρά του συμφώνησε σ' αυτό! Εκτός κι αν εννοείς ότι θα φανεί ότι γίνονται "διακρίσεις" στα υπόλοιπα μέλη του Esoterica, αν και δε νομίζω ότι κάτι τέτοιο είναι πιθανό! Το πρόβλημα δηλαδή είναι να κρατήσουν οι υπεύθυνοι τα "προσχήματα";

Τα παραπάνω τα λέω επειδή αναφέρθηκες γενικά σε όσους έχουν εκφέρει άποψη για τις ιδιωτικές συναντήσεις...Αλλά ίσως θα ήταν καλύτερο να περιμένουμε και την τοποθέτηση του Admin, του οποίου φυσικά υπάρχει η δέσμευση και πρέπει να γίνει σεβαστή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dragon rider
Μέλος 2ης Βαθμίδας


267 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2006, 16:23:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dragon rider  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποιος σου είπε ότι δεν έχω πω τίποτα άλλο.
Αυτό νομίζεις ή αυτό θέλεις;
Μόλις άρχισα.
Δεν μπορείς να ξέρεις τι έχω να πω ακόμα.
Αυτό που τελείωσε είναι το αόριστο.

Έχω φύγει από το αόριστο γιατί σας ενοχλούσε και τώρα πια είμαι στο συγκεκριμένο.
Το συγκεκριμένο το οποίο δεν θα σας αρέσει καθόλου.

Τα κενά υπάρχουν από πλευράς υπεύθυνων.
Απουσία και κενά έδρανα.

Μήπως είσαι εσύ αυτός που δεν επιθυμεί τον διάλογο γιατί και σε εσένα έχω θέσει κάποια ερωτήματα όμως εσύ απάντησες κατά προτίμηση.
Αν θέλεις μπορώ να σου υπενθυμίσω που δεν απάντησες.
Συμπτωματικά έχει σχέση με την συνάντηση που τόσο πολύ ποθείς.

Μέχρι στιγμής δεν έχω αποφύγει κάποια ερώτηση και συνηθίζω να απαντω/σχολιαζω χωρίς να αφήνω τίποτα στο περιθώριο.
Αν πιστεύει κάποιος πως δεν σχολίασα κάτι ας μου κάνει μια μικρή υπενθύμιση για να το κάνω.

Μια γενικότερη αναταραχή μέσα στο forum;
Σε ποια αναταραχή αναφέρεσαι;
Στην deva περίοδο;

Αναφέρεσαι στην αόριστη γενική αναταραχή;
Ακόμα δεν έχει ανακοινωθεί που ακριβώς έχω σφάλει.
Ακόμα δεν έχει γίνει μια συζήτηση πάνω στο σφάλμα μου.

Πως μπορείς και έρχεσαι λοιπόν και μου λες πως η ποινή μου έχει βασιστεί κάπου από την στιγμή που ούτε εσύ δεν ξέρεις που ακριβώς έσφαλα;

Έχω ξαναπεί πως η καταδίκη είναι το τέλος και όχι η αρχή.

ΣΙΩΠΗΛΗ ΚΑΤΑΔΙΚΗ;


Τα παλαιοτέρα λάθη επαναλαμβάνονται με μαθηματική ακρίβεια.
Τι να φταίει;
Τα μέλη;

Ως ποτέ θα φταίνε μόνο τα μέλη;
Ήρθε η ώρα να αρχίσουν μερικοί άνθρωποι να παραδέχονται τα λάθη τους και να διορθώνουν και η απουσία δεν διορθώνει τίποτα.


Η Αμαλία κυκλοφορεί στο forum όμως δεν κάνει καμία δήλωση.
Έχει τον χρόνο να μπει σε άσχετα με το πρόβλημα θέματα και να κλειδώνει θέματα
Ο admin δηλώνει έλλειψη χρόνου και υπόσχεται απαντήσεις σε χρόνο αόριστο.

Πρόσεξε όμως κάτι.
Ο admin δεν υποσχέθηκε διάλογο αλλά μια απάντηση.

Η Αμαλία που από ότι φαίνεται έχει τον χρόνο γιατί δεν μπαίνει στην συζήτηση;

Αφού η Αμαλία έκανε την απενεργοποίηση.


Γιατί θα πρέπει να αλλάζουμε τα nickname κάθε λίγο και λιγάκι και σύμφωνα με την όρεξη του κάθε admin;
Το θέμα με τα nickname έχει συζητηθεί και έχουν πει όλοι την άποψη τους και δεν υπάρχει λόγος να επαναλάβω για άλλη μια φορά την άποψη μου.

Αν θέλεις να σεβαστείς την άποψη μου θα ήθελα να χρησιμοποιείς το pixeldream γιατί το θέμα είναι και ο pixeldream.

Αν θέλεις να θεωρηθείς δίκαιος θα πρέπει να σκεφτείς τον σεβασμό που δείχνεις σε κάποιον με την προκλητική απουσία.

Αν θέλεις να θεωρηθείς δίκαιος θα πρέπει να σκεφτείς και τα μέλη που δεν μπορούν να έρθουν στην συνάντηση.

Αν θέλεις να θεωρηθείς δίκαιος θα πρέπει να σκεφτείς το γεγονός πως κανένας δεν μπορεί να αναγκάσει κάποιον να πάρει μέρος σε μια συζήτηση με ανθρώπους που δεν γνωρίζει.

Αν θέλεις να θεωρηθείς δίκαιος θα πρέπει να σκεφτείς πως έχουμε και εμείς περιορισμένο χρόνο.
Με ποιο πρόγραμμα θα γινόταν η συνάντηση;
Τον ελεύθερο χρόνο μου ή τον δικό σας;

Αν θέλεις να θεωρηθείς δίκαιος θα πρέπει να σκεφτείς πως η καταδίκη είναι το αποτέλεσμα μιας διαδικασίας.

Αυτά περί δικαιοσύνης και σκέψης.


ΑΦΟΥ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΑΦΥΣΙΚΗ ΤΗΝ ΤΑΥΤΙΣΗ ΜΕ ΤΑ NICKNAME ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TheChosenNone
Μέλος 1ης Βαθμίδας


110 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2006, 17:23:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TheChosenNone  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεία σου Αγαπητέ Dying Incubus

quote:
Αγαπητέ TheChosenNone (τέως ryche), σε βλέπω να εκφέρεις την γνώμη σου σθεναρά για 2 απενεργοποιημένα μέλη μας.
Το πιο δίκαιο δεν θα ήταν να γενίκευες τα λόγια σου και τα επιχειρήματα σου για όσα μέλη απενεργοποίηθηκαν?


Καλέ μου φίλε.Λυπάμαι που με βάζεις στην διαδικασία να Επαναλαμβάνομαι όταν ξεκάθαρα έχω τοποθετεί λίγα post πιο πίσω όταν και ο φίλος Durden_alie μου έκανε ακριβώς την ίδια ερώτηση και έδωσα μια ξεκάθαρη απάντηση που στάθηκε και αφορμή για να τοποθετηθεί άλλο ένα απενεργοποιημένο μέλος.Θέλω να πιστέυω οτι απλά σου ξέφυγε η απαντησή μου.Λοιπόν ξανατοποθετώ την άποψη μου.

Το θέμα το άνοιξε η φίλη Αφροδίτη ζητώντας να συζητήσουμε για την επανενεργοποιήση των λογαριασμών Pixeldream και ΑΤΜΑ.Νομίζω οτι αυτό
το γνωρίζεις μιας και είσαι απο τα μέλη που άμεσα τοποθετήθηκες εκφράζοντας την αρνησή σου για έναν νέο κύκλο συζητήσεων.
Στον φίλο Durden είπα:

quote:
Εγώ βλέπω δύο άτομα που θέλουν να γυρίσουν και το έχουν δηλώσει.
Γι αυτό μίλησα γι αυτούς.Οι υπόλοιποι υποθέτω δεν θέλουν να ξεκλειδωθουν,εχουν φτιάξει αλλη ταυτότητα και γράφουν.Καποιοι το δήλωσαν καποιοι κρύβονται.Ειλικρινά δεν με νοιάζει.Ας κάνουν οτι θέλουν.Η ΑΤΜΑ και ο Pixeldream ζήτησαν τους λογαριασμούς τους πίσω.Γι αυτό και μίλησα μόνο γι αυτούς.Στην συνάντηση ομως που είχα δήλωσα ακόμα και την αρνηση μου στην πρωτη διαγραφή του Deva,δεν αλλαξε η γνώμη μου επειδη μάλωσα μαζί του μετά.




Ορίστε λοιπόν καλέ μου φίλε.Ελπίζω να σου λύθηκε η απορία.

quote:


Ξέρεις, καλέ μου φίλε, η δικαιοσύνη δεν είναι να λέμε τα πράγματα απλά αντικειμενικά.
Πέρα από αυτό, είμαστε δίκαιοι όταν μιλάμε αντικειμενικά, αναφερόμενοι σε όλους.
Είτε με αυτούς τους ανθρώπους είχαμε διαφορές είτε όχι...


Ευχαριστώ αγαπητέ για την προσπάθεια σας να μου εξηγήσετε τον όρο δικαιοσύνη,αν και ομολογώ οτι μια τέτοια κίνηση δεν θα αποδώσει τα αναμενόμενα αποτελέσματα ως προς το πρόσωπο μου αφού εγώ προσωπικά έχω εντελώς διαστρεβλωμένη οπτική για την έννοια αυτή,γεγονός που αποτέλεσε και αιτία υπέρβασης των ορίων των κανόνων που έχετε θεσπίσει και εφαρμόζονται απο την κριτική σας ικανότητα μεν αλλά και απο την ουσιαστική γνώση του όρου αυτού.Θεωρώ άστοχο λοιπόν να μου υποδείξετε την ορθή έννοια της δικαιοσύνης μιας και εγώ δεν Κατέχω καμμία εξουσία μέσα στο forum που θα μπορούσε να αποτελέσει με την δράση της αιτία διαστρέβλωσης ή αλλοίωσης του όρου αυτού.

Πάντως ευχαριστώ πολύ.

Aγαπητέ Durden_alie
θα συμφωνήσω με όλο το τελευταίο pοst.

Eίναι καλύτερα να αναμένουμε την επίσιμη τοποθέτηση του Admin και να μην λέμε τα ίδια και τα ίδια.


Αvallon

quote:

Επειδή διαβάζω και ξαναδιαβάζω και δεν έχω ακόμη καταλάβει... τι να κάνω είμαι λίγο αργόστροφη... ποιό είναι το πρόβλημα της Ατμας και δεν γράφει?

Οσο και να θές δεν με πείθεις οτι είσαι αργόστροφη.Αν δεν κατάλαβες ξαναδιάβασε με.Aν και η Valnta με κάλυψε πλήρως.

Προτείνω και εγώ με την σειρά μου σε οσους προτεινουν την μόδα που θέλει τα παλιά μέλη να δημιουργουν νέες ταυτότητες να μην διδάσκουν τα λόγια αν δεν μπορουν να γινουν το παράδειγμα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2006, 17:56:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν θέλεις να θεωρηθείς δίκαιος θα πρέπει να σκεφτείς το γεγονός πως κανένας δεν μπορεί να αναγκάσει κάποιον να πάρει μέρος σε μια συζήτηση με ανθρώπους που δεν γνωρίζει.

Αν θέλεις να θεωρηθείς δίκαιος θα πρέπει να σκεφτείς πως έχουμε και εμείς περιορισμένο χρόνο.
Με ποιο πρόγραμμα θα γινόταν η συνάντηση;
Τον ελεύθερο χρόνο μου ή τον δικό σας;


Αγαπητέ Dragon rider δεν προσπαθεί να σε "αναγκάσει" κανείς, μια πρόσκληση σε ζωντανή συζήτηση σου έγινε.

Με ανθρώπους που δεν γνωρίζεις? Και λοιπόν? Θα τους γνωρίσεις.
Ειλικρινά μου είναι δύσκολο να καταλάβω το πρόβλημα.

Σχετικά με το πρόγραμμα νομίζω ότι μπορεί να βρεθεί κάποια στιγμή που θα βολεύει και τις δύο πλευρές.

Θέληση αν υπάρχει γίνονται όλα. Αν δεν υπάρχει είναι εύκολο να βρίσκουμε εμπόδια εκεί που δεν υπάρχουν.

Και κάτι που νομίζω ότι ειπωθηκε και είναι λάθος. Η Αμαλία δεν σε απενεργοποίησε μόνη της. Έχει το κλειδί ως διαχειρίστρια αλλά δεν παίρνει μόνη της τις αποφάσεις.



"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2006, 18:16:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάλιστα...
Ας πάρουμε ένα - ένα τα πράγματα!
Αγαπητέ durden_alie, όπως ανακοινώθηκε στην απενεργοποίηση κάθε μέλους προϋπόθεση για την επανενεργοποίηση του κάθε λογαριασμού ήταν να γίνει μια προσωπική συνάντηση με μέλη των Υπευθύνων του esoterica.
Με ρωτάς "και γιατί να το κάνει αυτό το κάθε μέλος"?
Μα, απάντησα σε αυτό και στο προηγούμενο μου post και στα υπόλοιπα που έχω καταθέσει για αυτό το θέμα, καλέ μου φίλε!
Υπέπεσες όμως σε ένα λάθος πρίν.
Δεν είπα οτι με το να έρθει κάποιο μέλος σε μια συνάντηση θα πάρει πίσω το λογαριασμό του.
Συγκεκριμένα είπα αυτό:

quote:
δεν θα δινόταν αυτή η ευκαιρία για ένα διάλογο όπου μπορούν να συζητηθούν αρκετά πράγματα, να γίνει ένας διάλογος ουσιαστικός και να βρεθεί μια λύση ώστε να αποφευχθούν παλιότερα λάθη.

Το θέμα είναι ο διάλογος.
Αυτό δεν το βρίσκω και τόσο κακό, σωστά...?

Αγαπητέ pixeldream (αφού επιθυμείς να σε αποκαλώ έτσι), πρώτα απ' όλα δεν κατανοώ καθόλου την επιθετική σου στάση...
Εφόσον επιθυμείς ένα διάλογο, όπως λές, προσπάθησε να μετριάσεις λίγο τους τόνους σου.
Δε νομίζεις οτι είναι καλύτερα έτσι...?

quote:
Ποιος σου είπε ότι δεν έχω πω τίποτα άλλο.
Αυτό νομίζεις ή αυτό θέλεις;
Μόλις άρχισα.
Δεν μπορείς να ξέρεις τι έχω να πω ακόμα.
Αυτό που τελείωσε είναι το αόριστο.

Εγώ, φίλε μου, ούτε νομίζω κάτι ούτε θέλω να πιστεύω κάτι συγκεκριμένο όσον αφορά αυτά που επιθυμείς να πείς.

Αναφορικά με αυτό που μου προσάπτεις, την έλλειψη διάθεσης διαλόγου μαζί σου από την πλευρά μου, εγώ γιατί θυμάμαι να έχω στείλει αρκετά μηνύματα σε σένα τόσο στο "Κυτίο Παραπόνων" όσο και στο "τι είναι αυτό?"
Κι αν θυμάσαι καλά προσπαθούσα να απαντώ σε κάθε σου ερώτημα μέχρι το σημείο που σου επεσήμανα 2 φορές οτι παραποιείς τα λεγόμενα μου.
Εσύ δεν ξέρεις λοιπόν που έσφαλες...?
Μπορείς να κοιτάξεις λίγο στο Κυτίο Παραπόνων και να δείς τα τελευταία σου μηνύματα προτού απενεργοποιηθείς?
Μπορείς να θυμηθείς αν σου έγιναν παραινέσεις ή όχι?
Η συμπεριφορά σου στην "deva περίοδο", όπως την αναφέρεις, ήταν η αρμόζουσα?
Η συμπεριφορά σου μετά από αυτήν την "εποχή" ήταν η αρμόζουσα?

Αναφέρεσαι επίσης στην Αμαλία και τον admin.
Δε μπορώ εγώ να αναφερθώ στο γιατί δεν έχουν απαντήσει στο topic.
Πάντως έχω δεί δέσμευση του Admin οτι θα απαντήσει όποτε βρεί χρόνο οπότε υπομονή!
Σχετικά με την συνάντηση και την έλλειψη χρόνου από την πλευρά σου που υποδηλώνεις, επέτρεψε μου να ρωτήσω κάτι:
Ήρθες ποτέ σε επαφή με κάποιον Υπεύθυνο προκειμένου να βρεθεί μια μέση οδός για τον χρόνο συνάντησης?

Και φτάνουμε στο ερώτημα που μου θέτεις...

quote:
ΑΦΟΥ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΑΦΥΣΙΚΗ ΤΗΝ ΤΑΥΤΙΣΗ ΜΕ ΤΑ NICKNAME ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ;

Μα, δε νομίζω να κλειδώθηκα εγώ, αγαπητέ μου!
Αν κλειδωνόταν ο λογαριασμός μου, κι ήθελα πάσει θυσία να τον αποκτήσω και πάλι, είτε θα πήγαινα στην συνάντηση αυτή (εφόσον μου γινόταν ανοικτά μια τέτοια πρόσκληση) είτε μετά το πέρας της χρονικής απενεργοποίησης θα άνοιγα ένα νέο λογαριασμό και θα ενημέρωνα τα αρμόδια άτομα για το ποιός είμαι.
Από κει και πέρα, θα προσπαθούσα να συμμετέχω εποικοδομητικά στους διαλόγους των forums.

Φίλε TheChosenNone, προσωπικά δεν καλύπτομαι....
Εκτιμώ όμως το οτι μου απάντησες στο ερώτημα μου.
Αφού όμως έχεις ήδη την δική σου αντίληψη για την δικαιοσύνη, δεν ξέρω αν δύναμαι να πώ κάτι άλλο επάνω σ' αυτό.
Μια υποσημείωση μόνο:
Δεν προσπάθησα να σε διδάξω τίποτα για την δικαιοσύνη, προσπάθησα μόνο να σου δώσω μια εναλλακτική άποψη για αυτήν, άποψη που εκτίμησα οτι αγνοείς...

Θα συμφωνήσω κι εγώ με την άποψη, τόσο την δική σου, όσο και του φίλου durden_alie, σχετικά με την προσμονή της απάντησης του Admin.
Θα χαρώ λοιπόν, φίλε μου, να δώ την συμμετοχή σου και στα υπόλοιπα topics που ενδεχομένως θα μπορούσες να αναφερθείς σε ένα σωρό άλλα πράγματα...

Από την πλευρά μου έκανα κάποια σχόλια για αυτά που διάβασα να γράφονται.
Καλό σας απόγευμα!


In anticipation of my resurrection...

Edited by - Dying_Incubus on 23/01/2006 18:19:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TheChosenNone
Μέλος 1ης Βαθμίδας


110 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2006, 18:50:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TheChosenNone  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε TheChosenNone, προσωπικά δεν καλύπτομαι....


Δεν πειράζει.


quote:
Δεν προσπάθησα να σε διδάξω τίποτα για την δικαιοσύνη, προσπάθησα μόνο να σου δώσω μια εναλλακτική άποψη για αυτήν, άποψη που εκτίμησα οτι αγνοείς...


Χωρίς να επιθυμώ ούτε εγώ να σας διδάξω την δική μου εναλλακτικά διαστρεβλωμενη αποψη που έχω για την δικαιοσύνη,θα ήθελα να σας πώ οτι θα μπορούσατε να κάνετε το ίδιο ακριβώς ερώτημα και στα υπόλοιπα μέλη οπως στον Pixeldream,Αφροδίτη,Galandriel ώστε να μπορείτε να μου δώσετε ένα δείγμα αυτηνης της εναλλακτικής σας αποψης και πρακτικά.

quote:
Θα χαρώ λοιπόν, φίλε μου, να δώ την συμμετοχή σου και στα υπόλοιπα topics που ενδεχομένως θα μπορούσες να αναφερθείς σε ένα σωρό άλλα πράγματα...



Και γώ θα χαρώ φίλε μου πολύ,να δείς την συμμετοχή μου και στα υπόλοιπα τοπικς μιας και ήδη υπάρχει αυτή μου η δραστηριότητα.

Kαλο απόγευμα και σε σένα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amaglia
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2006, 19:04:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amaglia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Άμα ξεπεράσω την ΑΤΜΑ στα μηνύματα, θα 'μαι αυτή που τα κατάφερε όλα... :)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2006, 19:07:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Oύτε και γω μπορώ να πω ότι καλύφθηκα από τον Ryche, μάλιστα πιστεύω ότι εντέχνως πλην σαφώς υπεκφεύγει να απαντήσει στο ερώτημα που έθεσα: Αν η όλη φασαρία είναι για το nikname ή για τον αριθμό των μηνυμάτων...

Για να σε καλύψω εγώ όμως που κάθησα και το έστιψα το μυαλουδάκι μου βρήκα έναν τρόπο για να είναι η ΑΤΜΑ και πάλι κοντά μας (αν το θέλει πράγματι βέβαια...).

Θα της πρότεινα λοιπόν αφού δεν μπορεί να ξεπεράσει την προσκόλλησή της στο αγαπημένο της nickname να το χρησιμοποιήσει το ίδιο ακριβώς αλλά όχι με κεφαλαία.
Αντί για ΑΤΜΑ λοιπόν να έλθει ξανά κοντά μας ως Ατμα
Αλλωστε όπως είχε πει άλλωστε και η ίδια στο παρελθόν η δονηση του ονόματος δεν αλλάζει από τη χρήση ή μη κεφαλαίων...

Αν τώρα δεν μπορεί να ξεπεράσει ούτε την προσκόλληση στα κεφαλαία καλό θα είναι να δοκιμάσει να το γράψει στα λατινικά (αν το ΑΤΜΑ είναι γραμμένο στα ελληνικά ως κωδικός...) Νομίζω το σύστημα θα το διαβάσει σαν διαφορετικό όνομα και θα το δεχτεί...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."

Edited by - Avallon on 23/01/2006 19:09:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 9 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy