ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΙΚΟ QUIZ (ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΔΩ!!!)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2006, 12:32:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

T_Chameleon of Rodos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
92 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2006, 14:32:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολλή ωραίο το θέμα σου φίλε AGNOSTIC.

T_Chameleon of Rodos

Edited by - T_Chameleon of Rodos on 01/06/2006 14:34:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2006, 20:17:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δασκάλα έτσι? Μπράβο!...μεγάλη υπόθεση για σενα,και μεγάλη τύχη για εκείνα τα παιδιά που θα δεχτούν τα φώτα και την επιρροή σου...

Mercury όχι ευτυχώς δεν έχω να κάνω με τόσο μικρά παιδιά.
Καθηγητρια είμαι.

Agnostic το λουκούμι είναι σουτζουκ λουκούμ?


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2006, 20:37:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οχι αγαπητη Gretel,
Το σουτζουκ λουκουμ εχει σχημα λουκανικου (μετα συγχωρησεως) και μεγεθος φιδιου. Περιεχει καρυδια και κοβεται σε μικροτερα κομματια που θυμιζουν σουτζουκακι

www.myhoroscope.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2006, 20:55:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Μα πάρτε κάτι!
Έτσι θα φύγετε, χωρίς να σας κεράσουμε;
(κλασική ατάκα λουκουμιού)


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2006, 21:02:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα που βρηκες φωτο; Ξερεις ποση ωρα εψαχνα;

www.myhoroscope.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2006, 21:41:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


περιμενω εναγωνιως κι αλλες συμμετοχες πριν σας αποσυμβολισω - μην ντρεπεστε καλε!

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2006, 01:15:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Agnostic το λουκούμι είναι σουτζουκ λουκούμ?


Δεν έχω ιδέα από δαύτα αγαπητή
Καλό φαίνεται πάντως...

quote:
περιμενω εναγωνιως κι αλλες συμμετοχες πριν σας αποσυμβολισω - μην ντρεπεστε καλε!

Δεν πιέζουμε κανέναν...αλλά αν δεν απαντήσετε να σας καεί το video που λέει και ο dim.kar!!!

ΥΓ. Τρία πράγματα που προκαλούν εντύπωση μέχρι τώρα εκτός από τον ασπρομάλλη παππού-Θεό.

-Υπάρχει μια τάση εμπιστοσύνης για τον βελονισμό.
-Ο Αγ.Κωνσταντίνος έχει μπει για τα καλά στη μαύρη λίστα με τα αντιπαθητικά ιστορικά πρόσωπα και συναγωνίζεται ακόμα και τον Χίτλερ!!Απίστευτο!!!
-Η Βυζαντινή τέχνη έχει πάει άκλαφτη

Αντε να δούμε κι άλλες απαντήσεις. Ψηλέ, WWalker, ελάτε κι εσείς σιγά σιγά!! Αντε μπράβο να υπάρξει και λίγο ισσοροπία!!!

Αστρονομική απόδειξη περί της υπάρξεως φούξια ελεφάντων...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2006, 02:58:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοριτσάκια, κυρίες, αγοράκια και κύριοι

Επειδής, όταν δεν είμαι εκνευρισμένος, προτιμώ την αστεία πλευρά της ζωής, τα ρίχνω αναλόγως:


1)Οταν ακούς τη λέξη "Θεός" ποια εικόνα σου έρχεται αμέσως στο μυαλο?

Κάτι ορθογώνια παραλληλόγραμμα χρωματιστά χαρτάκια, κάτι φουσκωμένο σφαιρικό με μπαλώματα, και η Σμαράγδα Καρύδη!

2)Θα εμπιστευόσουν μία ή περισσότερες εναλλακτικές θεραπείες? Κι αν ναι ποια/ποιες??

Βεβαίως! Μασάζ από την ...

3)Βουνό ή Θάλασσα? Ποιο από τα δύο σε γοητεύει/γαληνεύει περισσότερο?

Βουνό, χειμώνας, με την ...

4)Ποιοι είναι οι 2 μεγαλύτεροι φόβοι σου?

Η αφραγκία και η πρώτη λέξη που σας έρχεται στο μυαλό και αρχίζει από "α"!

5)Σε περίπτωση που η ανθρωπότητα ερχόταν σε επαφή με εξωγήινους, ποια πιστεύεις πως θα ήταν η σχέση της μαζί τους? α)φιλική/ειρηνική, β)πολεμική/εχθρική, γ)άλλοτε ειρηνική και άλλοτε εχθρική

δ) ερωτική!

6)Αν τελικά ισχύει η μετενσάρκωση και στην επόμενη ζωή,ήξερες ότι θα είσαι κάποιο ζώο,ποιο θα ήθελες να είναι αυτό?

Το κατοικίδιό της ...

7)Βάλε τις παρακάτω τέχνες σε σειρά από την καλύτερη προς την χειρότερη(ή λιγότερο καλή), σύμφωνα πάντα με τα προσωπικά σου αισθητικά κριτήρια. α)Βυζαντινή/Χριστιανική, β)Αρχαια Ελληνική, γ)Δυτικοευρωπαϊκή(αναγέννηση/διαφωτισμός), δ) Ανατολικές (κινέζικη/ιαπωνική/βουδιστική/ινδουιστική κ.τ.λ.)

Εδώ δεν μπορώ να κολλήσω πουθενά την ...

8)Ανάφερε τα αγαπημένα σου ιστορικά/μυθολογικά πρόσωπα(από 1 μέχρι και 4). Δηλαδή αυτούς που θαυμάζεις περισσότερο, ή που θεωρείς πρότυπο κτλ

Η Μπεζεντάκου, ο Πανούσης, ο Φλωρινιώτης και η ...

9)Ομοίως, ανάφερε τα χειρότερα ιστορικά/μυθολογικά πρόσωπα(από 1 μέχρι και 4).Δηλαδή τα περισσότερο αντιπαθητικά,υπερεκτιμημένα ή παράδειγματα προς αποφυγήν.

Ο Νταλάρας, ο Χ"νικολάου, η Τατιάνα και όχι η ...

10)Στο άκουσμα της λέξεως "Ελλάδα", γράψε τις 3 λέξεις που σου έρχονται αμέσως στο μυαλό.

Καμάκι, σουβλάκι, mall-aka 'ss.

11)Γράψε με μία πολύ σύντομη πρόταση τι σε έχει διδάξει η ζωή μέχρι τώρα?

Χέζε πσηλά κι αγνάντευε. Χωρίς (εννοείται) την ...

12)Ποιο είναι το τρομακτικότερο όνειρο που έχεις δει?

Οτι ενέδωσα στην Λουκά και όχι σ' αυτήν ...


Και όπου βλέπετε "...", είναι η Σμαράγδα μας φυσικά!

Εάν ο αγαπητός θεματοθέτης ή κάποιος επίσης αγαπητός συνομιλητής θέλει να σοβαρευτώ, απλώς ας μου το πει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2006, 03:57:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ πάντως μια χαρα σε βρίσκω. Εβαλες κι εσύ αγαπητέ το λιθαράκι σου στο μνημειώδες και ιστορικό αυτό ερωτηματολόγιο. Και ξέρεις κάτι? Δεν έχεις κι άδικο για την Σμαράγδα...

Αστρονομική απόδειξη περί της υπάρξεως φούξια ελεφάντων...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

another star
Μέλος 3ης Βαθμίδας


518 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2006, 09:39:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους another star  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πάντως απ' ότι βλέπω οι πιο πολλοί διαβάζουν και δεν γράφουν

γιατί??


**Είναι η καρδιά φωτιά και χιόνι, γυρίζει μόνη, να βρει Θεό**
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Timetrapped
Μέλος 1ης Βαθμίδας


125 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2006, 11:54:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Timetrapped  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1)Οταν ακούς τη λέξη "Θεός" ποια εικόνα σου έρχεται αμέσως στο μυαλο?
Καμία εικόνα, η εικόνα είναι δημιούργημα της σκέψης και ο θεός κάτι πέρα από τα όρια της σκέψης.

2)Θα εμπιστευόσουν μία ή περισσότερες εναλλακτικές θεραπείες? Κι αν ναι ποια/ποιες??
Εμπιστεύομαι την αυτοΐαση (δεν ξέρω αν είναι η σωστή λέξη) - τη θεραπεία του σώματος μέσω της δύναμης του νου.. Επίσης η ηλιοθεραπεία (όχι όπως την εφαρμόζει ο κόσμος σήμερα) νομίζω πως έχει κάποια ευεργετικά αποτελέσματα (κάτι που ερευνώ αυτόν τον καιρό) κυρίως στην ψυχική διάθεση αλλά και στη σωματική υγεία.

3)Βουνό ή Θάλασσα? Ποιο από τα δύο σε γοητεύει/γαληνεύει περισσότερο?
Βουνό. Λατρεύω και τη θάλασσα αλλά στο βουνό αισθάνομαι πιο κοντά στη φύση, πιο ελεύθερος..

4)Ποιοι είναι οι 2 μεγαλύτεροι φόβοι σου?
Α) Να σκοτώσω (ή τραυματίσω σοβαρά) κάποιον σε αυτοκινητιστικό ατύχημα.
Β) Να μείνω παράλυτος και να χρειάζομαι πάντα κάποιον άλλο να με φροντίζει…

5)Σε περίπτωση που η ανθρωπότητα ερχόταν σε επαφή με εξωγήινους, ποια πιστεύεις πως θα ήταν η σχέση της μαζί τους? α)φιλική/ειρηνική, β)πολεμική/εχθρική, γ)άλλοτε ειρηνική και άλλοτε εχθρική
Από την πλευρά της ανθρωπότητας μάλλον εχθρική…

6)Αν τελικά ισχύει η μετενσάρκωση και στην επόμενη ζωή ήξερες ότι θα είσαι κάποιο ζώο, ποιο θα ήθελες να είναι αυτό?
Ηλεκτροφόρο χέλι… παράγει μέχρι 500 volt (και εμείς πληρώνουμε Δ.Ε.Η.)!

7)Βάλε τις παρακάτω τέχνες σε σειρά από την καλύτερη προς την χειρότερη(ή λιγότερο καλή), σύμφωνα πάντα με τα προσωπικά σου αισθητικά κριτήρια. α)Βυζαντινή/Χριστιανική, β)Αρχαια Ελληνική, γ)Δυτικοευρωπαϊκή(αναγέννηση/διαφωτισμός), δ) Ανατολικές (κινέζικη/ιαπωνική/βουδιστική/ινδουιστική κ.τ.λ.)
β) και δ) μου αρέσουν
με τις άλλες 2 δεν έχω ασχοληθεί

8)Ανάφερε τα αγαπημένα σου ιστορικά/μυθολογικά πρόσωπα(από 1 μέχρι και 4). Δηλαδή αυτούς που θαυμάζεις περισσότερο, ή που θεωρείς πρότυπο κτλ.
Τζίντου Κρισναμούρτι
Πλάτωνας
Μαχάτμα Γκάντι

9)Ομοίως, ανάφερε τα χειρότερα ιστορικά/μυθολογικά πρόσωπα(από 1 μέχρι και 4).Δηλαδή τα περισσότερο αντιπαθητικά,υπερεκτιμημένα ή παράδειγματα προς αποφυγήν.
Χίτλερ
Bush
Batman

10)Στο άκουσμα της λέξεως "Ελλάδα", γράψε τις 3 λέξεις που σου έρχονται αμέσως στο μυαλό.
Ακρόπολη (Αθηνών)
Θάλασσα
Παρακμή (νεοέλληνες)

11)Γράψε με μία πολύ σύντομη πρόταση τι σε έχει διδάξει η ζωή μέχρι τώρα?
Ο μεγαλύτερος εχθρός είναι ο ανεξερεύνητος εαυτός.

12)Ποιο είναι το τρομακτικότερο όνειρο που έχεις δει?
Μπαίνω στο σπίτι μια μέρα και όλοι ήταν θλιμμένοι.. Η αδερφή μου έλλειπε και αμέσως άρχισα να ρωτάω που είναι? Κανείς δε μιλούσε αλλά τα μάτια τους υποδείκνυαν αυτό που φοβόμουν.. Είχε πεθάνει, δε μου το είπαν αλλά ήταν γραμμένο (μεταφορικά) στα πρόσωπα τους… Ξύπνησα απότομα τρομαγμένος, η καρδιά χτυπούσε σε ρυθμούς δίκασης από black metal κομμάτι.. Μετά από κάποια δευτερόλεπτα σύγχυσης συνειδητοποίησα ότι ευτυχώς ήταν όνειρο!


If the truth hurts prepare for pain.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2006, 13:53:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν έχεις κι άδικο για την Σμαράγδα...
Εαν τουλάχιστον 2 συμφωνούν σ' αυτήν την προτίμηση, τότε έχουν καλό γούστο!

Συμπέρασμα; Εχουμε καλό γούστο!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2006, 15:49:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπον αγαπητε μου Agnostic,
Επειδη μολις γυρισαμε απο ταβερνουλα, φαγαμε ψαρακια και το κυριοτερο, κατεβασαμε και τα ουζακια μας, θα απαντησω αναλογως. Οταν θα εχω τις μαυρες μου πιθανον ν΄αλλαξω τις θεσεις μου:

1)Οταν ακούς τη λέξη "Θεός" ποια εικόνα σου έρχεται αμέσως στο μυαλο?

Ο μπαρμπα Στρουμφ. Παλι σε ασπρη γενειαδα παραπεμπει.

2)Θα εμπιστευόσουν μία ή περισσότερες εναλλακτικές θεραπείες? Κι αν ναι ποια/ποιες??

Καμμια.

3)Βουνό ή Θάλασσα? Ποιο από τα δύο σε γοητεύει/γαληνεύει περισσότερο?

Βουνο. Αρκει να ξερω οτι εχει περιπτερο (για τσιγαρα)και να βλεπω και τα φωτα της πολης.

4)Ποιοι είναι οι 2 μεγαλύτεροι φόβοι σου?

Να μην μπορω να αυτοεξυπηρετηθω.
Να χασω καποιο πολυ αγαπημενο μου προσωπο.

5)Σε περίπτωση που η ανθρωπότητα ερχόταν σε επαφή με εξωγήινους, ποια πιστεύεις πως θα ήταν η σχέση της μαζί τους? α)φιλική/ειρηνική, β)πολεμική/εχθρική, γ)άλλοτε ειρηνική και άλλοτε εχθρική

Ας ερθουν και βλεπουμε. Μας τα εχουν πρηξει τοσα χρονια...


6)Αν τελικά ισχύει η μετενσάρκωση και στην επόμενη ζωή,ήξερες ότι θα είσαι κάποιο ζώο,ποιο θα ήθελες να είναι αυτό?

Περισσοτερο ζωο απο οσο ειμαι τωρα, μου ειναι δυσκολο να σκεφτω...

7)Βάλε τις παρακάτω τέχνες σε σειρά από την καλύτερη προς την χειρότερη(ή λιγότερο καλή), σύμφωνα πάντα με τα προσωπικά σου αισθητικά κριτήρια. α)Βυζαντινή/Χριστιανική, β)Αρχαια Ελληνική, γ)Δυτικοευρωπαϊκή(αναγέννηση/διαφωτισμός), δ) Ανατολικές (κινέζικη/ιαπωνική/βουδιστική/ινδουιστική κ.τ.λ.)

β,γ,δ,α.

8)Ανάφερε τα αγαπημένα σου ιστορικά/μυθολογικά πρόσωπα(από 1 μέχρι και 4). Δηλαδή αυτούς που θαυμάζεις περισσότερο, ή που θεωρείς πρότυπο κτλ.

Χιτλερ
Μεγας Αλεξανδρος
Παπαδοπουλος
Παττακος


9)Ομοίως, ανάφερε τα χειρότερα ιστορικά/μυθολογικά πρόσωπα(από 1 μέχρι και 4).Δηλαδή τα περισσότερο αντιπαθητικά,υπερεκτιμημένα ή παράδειγματα προς αποφυγήν.

Χιτλερ
Μεγας Αλεξανδρος
Παπαδοπουλος
Παττακος

10)Στο άκουσμα της λέξεως "Ελλάδα", γράψε τις 3 λέξεις που σου έρχονται αμέσως στο μυαλό.

Αρχαια Ελλαδα
Ψαροταβερνα
Ουζο-κρασι

11)Γράψε με μία πολύ σύντομη πρόταση τι σε έχει διδάξει η ζωή μέχρι τώρα?

Ποτε μη λες ποτε

12)Ποιο είναι το τρομακτικότερο όνειρο που έχεις δει?

Που να πρωτοθυμηθω τωρα....


www.myhoroscope.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2006, 16:26:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή angi

Κατ'αρχήν καλή χώνεψη.
Εγώ τώρα θα φάω ταλιατέλες πράσινες με καρμπονάρα,σπιτικές της μαμάς μου...

Απ'ότι καταλαβαίνω μια χαρά περνάτε εκεί πάνω στην Αλεξανδρούπολη
Nice,nice...

Ωραίες οι απαντήσεις σου
thanks...
Στα ιστορικά πρόσωπα με μπερδεψες λίγο...
Αν και εσύ θα ξέρεις καλύτερα


quote:
Οταν θα εχω τις μαυρες μου πιθανον ν΄αλλαξω τις θεσεις μου:

as you wish...


Αστρονομική απόδειξη περί της υπάρξεως φούξια ελεφάντων...

Edited by - Agnostic on 02/06/2006 16:29:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2006, 17:24:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Επειδη μολις γυρισαμε απο ταβερνουλα, φαγαμε ψαρακια και το κυριοτερο, κατεβασαμε και τα ουζακια μας, θα απαντησω αναλογως. Οταν θα εχω τις μαυρες μου πιθανον ν΄αλλαξω τις θεσεις μου:

Kαλά.. υπάρχουν ακόμα τέτοιες συνήθειες...ταβερνάκια?? Ουζάκια?? αμάν πιά.. αμάν.. το μυαλό σας στο φαί του έχετε...


Αγαπητέ agnostic.
12 ερωτήσεις.. οσοι είναι οι θεοί του Ολύμπου..ή είναι παραπάνω??
Ολες σοφιστικέ.. ούτε μία κουλτουριάρικη...
εεεε.. ούζο είναι αυτό που ρίχνουν και νερό?? Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2006, 17:48:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
10)Στο άκουσμα της λέξεως "Ελλάδα", γράψε τις 3 λέξεις που σου έρχονται αμέσως στο μυαλό.

Αρχαια Ελλαδα
Ψαροταβερνα
Ουζο-κρασι


Θα ηθελα να προσθεσω Ηλιος, γελιο, χιουμορ, αισιοδοξιατωρα που κατεβαζω το καφεδακι μου...

Φωτη μου, εχεις ξεχασει την κατεξοχην μεγαλη αγαπη του Ελληνα;

quote:
Kαλά.. υπάρχουν ακόμα τέτοιες συνήθειες...ταβερνάκια?? Ουζάκια??


www.myhoroscope.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2006, 18:09:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φωτη μου, εχεις ξεχασει την κατεξοχην μεγαλη αγαπη του Ελληνα;

Προφανώς θα εννοείς το ταβερνάκι.. !!

Γιατί εγώ νόμιζα πως η μεγάλη αγάπη του Ελληνα είναι η alphabank..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2006, 18:20:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχω προνοησει απο μικρη γι΄αυτο...
Δεν εχω σχεση με τραπεζες και πιστωτικες...
Μονο για τις επιταγες της δουλειας.
Παντως ως περισσοτερο αξιοπιστη βρισκω την Eurobank και την Εθνικη!!

www.myhoroscope.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2006, 18:45:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Agnostic

Εδω συμπληρωνω:

quote:
9)Ομοίως, ανάφερε τα χειρότερα ιστορικά/μυθολογικά πρόσωπα(από 1 μέχρι και 4).Δηλαδή τα περισσότερο αντιπαθητικά,υπερεκτιμημένα ή παράδειγματα προς αποφυγήν.

ΑΒΡΑΑΜ ΚΑΙ ΜΩΥΣΗΣ

www.myhoroscope.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2006, 18:51:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Nαί.. δεν σε γδέρνουν.. οπως οι αλλες απλά σου παίρνουν το σκάλπ..

Τώρα σε οτι αφορά το ουζάκι.. δεν πιστεύω να συνδράμεις σε διαλογισμούς αυτού του τύπου..
Ξέρεις κάποτε είχα δει μια παρέα που διαλογιζόταν με αυτόν τον τρόπο.
Τους έφερναν ενα μικρό μπουκαλάκι απο αυτό το ούζο.. και έριχναν και νερό και παγάκια για να μην τους κάψει.. Κατόπιν με εναν σπαστήρα (αυτόν που σπάμε τα καρύδια) έσπαγαν τις δαγκάνες ενός φουκαρά αστακού. Και τον έγλειφαν και πασαλειβόντουσαν και έτρωγαν και δώστου και επιναν αυτό το πράγμα και μετά σαν να μην φτάνουν ολα αυτά.. πλήρωσαν κιόλας...ΕΛΕΟΣ

Πάντως η ολη διαδικασία είχε πολυ ενδιαφέρον.
Φυσικά δεν κατάλαβα γιατί το έκαναν.. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2006, 18:58:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΜΩΥΣΗΣ

Tωρα αυτός τι ρόλο έπαιζε..??

Ο υπερκατάσκοπος των δύο ηπείρων..
Κατάσκοπος απο την κούνια του..εεε. το καλάθι του θέλω να πώ..
Αρε μεγάλε Μανέθωνα..

Τελικώς γιατί κατηγορείται?
Επειδή σαβούρωσε οτι σαβούρωσε ή γιατί μίλησε με τον Θεό? ή τον έβαλε ο Θεός να σαβουρώσει??

Για τον Αβρααμ.. μα που τον θυμηθήκατε
Αυτός που κολλάει..??

Τελικώς αυτό το τόπικ αρχίζει να αποκτά ενδιαφέρον.

ΥΓ.. To oυζο.. με ολα αυτά τι σχέση έχει?

Edited by - allzzaro on 02/06/2006 19:13:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2006, 19:26:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε Φωτη!!!
Γιατι κολλησες σε 2 ποτηρακια ουζο με την παρεα;

quote:
ΥΓ.. To oυζο.. με ολα αυτά τι σχέση έχει?

Ηθελα να δειξω την διαθεση μου

Τον Μανεθωνα θα τον εκλαβουμε ως υπερασπιστη μας ή ως συνεχιστη μιας καταστασης;

www.myhoroscope.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2006, 19:34:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Mα με αυτό το πράγμα που πίνουν.. κάνουν και πράγματα .. ακατανόητα..
Φτάνουν στο σημείο να τρώνε κάτι το ζωντανό
Το εχεις σκεφθεί ποτέ αυτό... ζωντανό.
Είναι κάτι χαριτωμένα στρογγυλά ζωάκια.. που τα λένε όστρακα.
Τα τρώνε ζωντανά..

quote:
Τον Μανεθωνα θα τον εκλαβουμε ως υπερασπιστη μας ή ως συνεχιστη μιας καταστασης

Εξαρτάται το κατά πόσο θεωρείται φερ έγγυοςή είχε πλακώσει και αυτός τα ούζα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2006, 19:45:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aσε που μετά τον ξέφρενο αυτό καννιβαλισμό.. σέρνονται , δεν ξέρουν τι λένε, και το κυριώτερο.. τρώνε και κλήση...
ΝΑΙ.. και εκεί αυτοί.. το βιολί τους...
Τι να πώ βρε παιδί μου.. τι να πώ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2006, 19:59:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαι σε οτι αφορά την 6η ερώτηση του θεματοθέτη...

quote:
6)Αν τελικά ισχύει η μετενσάρκωση και στην επόμενη ζωή,ήξερες ότι θα είσαι κάποιο ζώο,ποιο θα ήθελες να είναι αυτό?

Σας εύχομαι στην αλλη σας ζωή να μην είστε... μύδια

Ακου μύδια..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2006, 20:36:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φωτη μου, προφανως εχεις περισσοτερες εμπειριες απο μενα
Δεν καταλαβαινω τα εξης:
quote:
Τώρα σε οτι αφορά το ουζάκι.. δεν πιστεύω να συνδράμεις σε διαλογισμούς αυτού του τύπου..
Ξέρεις κάποτε είχα δει μια παρέα που διαλογιζόταν με αυτόν τον τρόπο.
Τους έφερναν ενα μικρό μπουκαλάκι απο αυτό το ούζο.. και έριχναν και νερό και παγάκια για να μην τους κάψει.. Κατόπιν με εναν σπαστήρα (αυτόν που σπάμε τα καρύδια) έσπαγαν τις δαγκάνες ενός φουκαρά αστακού. Και τον έγλειφαν και πασαλειβόντουσαν και έτρωγαν και δώστου και επιναν αυτό το πράγμα και μετά σαν να μην φτάνουν ολα αυτά.. πλήρωσαν κιόλας...ΕΛΕΟΣ

Οπως και αυτο:

quote:
Σας εύχομαι στην αλλη σας ζωή να μην είστε... μύδια

Μηπως να ημασταν χορτα; Τα φυτα δεν αναπνεουν;

www.myhoroscope.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2006, 04:27:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


αχ Σμαραγδα...

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2006, 17:29:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φωτη μου, προφανως εχεις περισσοτερες εμπειριες απο μενα

Δεν είναι θέμα εμπειρίας καλή μου φίλη.
Είναι θέμα σκέψης.
Δεν μπορώ να ισχυρισθώ οτι ο τρόπος που σκέπτομαι είναι ο ορθός αλλά για ακου και αυτό....σύμφωνα με τη φιλοσοφία του Ζέν ``μπορείς να πιστέψεις σε ότι θέλεις, μιας και το Όλον δεν υποχρεούται να τηρεί μια μορφή.``

quote:
Μηπως να ημασταν χορτα; Τα φυτα δεν αναπνεουν;

Φυσικά!! Και οχι μόνον αναπνέουν!!

Σύμφωνα με τον Ησίοδο angi κάποτε υπήρχε το ``χρυσούν γένος``.
Φυσικά δεν εχει μιλήσει μόνο ο Ησίοδος για το γένος αυτό.
Εγώ θα σταθώ σε μία λεπτομέρεια του Ησίοδου που σίγουρα δεν την έβγαλε από το μυαλό του.
Ότι το γένος αυτό ετρέφετο αποκλειστικά με καρπούς.
Ασχετα λοιπόν σε ποιο ανθρώπινο είδος κατατάξουμε το γένος αυτό, άσχετα σε ποια χρονολογία θα μπορούσε να έζησε, η λεπτομέρεια αυτή με το τι ετρέφετο νομίζω ότι θα ήταν για κάποιον εσωτεριστή το έναυσμα για μία αναζήτηση ανωτέρου επιπέδου».

Στη 3 ερώτηση του agnostic

quote:
3)Βουνό ή Θάλασσα? Ποιο από τα δύο σε γοητεύει/γαληνεύει περισσότερο?

Πιστεύεις οτι οι ερωτήσεις αυτές και οι απαντήσεις που δίδονται είναι διατυπωμένες ώστε να άπτονται της εσωτερικής αναζήτησης?
Αν είναι έτσι για ακου και αυτό…
Η υποκειμενικότητα λέει το ονομάζω ανάλογα με το πώς το βλέπω
Η αντικειμενικότητα λέει το ονομάζω όπως είναι
Το Ζεν λέει δεν είναι τίποτα μέχρι να το ονομάσω
Αν θέλετε μπορούμε να το σχολιάσουμε .. ήδη δόθηκαν πολλές απαντήσεις….

Εγώ λοιπόν με αφορμή το 6ο ερώτημα του agnostic .. καλό εε.. ερωτώ εσάς.. που γράφετε στο μεγαλύτερο ελληνικό φόρουμς εσωτερικής αναζήτησης...

quote:
6)Αν τελικά ισχύει η μετενσάρκωση και στην επόμενη ζωή,ήξερες ότι θα είσαι κάποιο ζώο,ποιο θα ήθελες να είναι αυτό?


Θα θέλατε στην επόμενη ζωή σας να είσαστε μύδια??

YΓ.. Ετσι πληροφοριακά .. στα διάφορα ουζερί οπου ``διαλογίζονται`` διακεκριμένοι μύστες, τυγχάνει να καταβροχθίζουν ζωντανά κάποια πλασματάκια που ονομάζονται ``πεταλίδες``.


Edited by - allzzaro on 03/06/2006 18:51:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

creta_farm
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2006, 17:41:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους creta_farm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
2)Θα εμπιστευόσουν μία ή περισσότερες εναλλακτικές θεραπείες? Κι αν ναι ποια/ποιες??
ΌΧΙ

3)Βουνό ή Θάλασσα? Ποιο από τα δύο σε γοητεύει/γαληνεύει περισσότερο?
ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΗΝ ΚΟΥΡΤΊΝΑ 3 ;

4)Ποιοι είναι οι 2 μεγαλύτεροι φόβοι σου?
α)μην αποτύχω σε αυτό το τεστ
β)μη τυχόν και πετύχω

5)Σε περίπτωση που η ανθρωπότητα ερχόταν σε επαφή με εξωγήινους, ποια πιστεύεις πως θα ήταν η σχέση της μαζί τους? α)φιλική/ειρηνική, β)πολεμική/εχθρική, γ)άλλοτε ειρηνική και άλλοτε εχθρική
ότι είπε ο Αίολος...

6)Αν τελικά ισχύει η μετενσάρκωση και στην επόμενη ζωή,ήξερες ότι θα είσαι κάποιο ζώο,ποιο θα ήθελες να είναι αυτό?
καβουρογαμουρόσαυρος

7)Βάλε τις παρακάτω τέχνες σε σειρά από την καλύτερη προς την χειρότερη(ή λιγότερο καλή), σύμφωνα πάντα με τα προσωπικά σου αισθητικά κριτήρια. α)Βυζαντινή/Χριστιανική, β)Αρχαια Ελληνική, γ)Δυτικοευρωπαϊκή(αναγέννηση/διαφωτισμός), δ) Ανατολικές (κινέζικη/ιαπωνική/βουδιστική/ινδουιστική κ.τ.λ.)
none

8)Ανάφερε τα αγαπημένα σου ιστορικά/μυθολογικά πρόσωπα(από 1 μέχρι και 4). Δηλαδή αυτούς που θαυμάζεις περισσότερο, ή που θεωρείς πρότυπο κτλ.
1)admin
2)amalia
3)d.i
4)μετά το χάος

9)Ομοίως, ανάφερε τα χειρότερα ιστορικά/μυθολογικά πρόσωπα(από 1 μέχρι και 4).Δηλαδή τα περισσότερο αντιπαθητικά,υπερεκτιμημένα ή παράδειγματα προς αποφυγήν.
1)τζόνιμπιγκουντ
2)ΑΙΟΛΟΣ
3)ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ
4)ΝΑΠΟΛΕΟΝ ΒΟΝΑΠΑΡΤΗΣ

10)Στο άκουσμα της λέξεως "Ελλάδα", γράψε τις 3 λέξεις που σου έρχονται αμέσως στο μυαλό.
ΕΛ-ΛΗΝΕΣ
"ΕΛ-Α ΜΕΣΑ ΜΑΝΑ ΜΟΥ"
ΚΑΙ ΠΑΡΙΖΑΚΙ ΕΝ ΕΛ-ΛΑΔΙ

11)Γράψε με μία πολύ σύντομη πρόταση τι σε έχει διδάξει η ζωή μέχρι τώρα?
"Ο ΚΟΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΨΕΥΤΙΚΟΣ
ΚΑΙ ΨΕΥΤΙΚΑ ΒΑΔΙΖΕΙ
ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΧΑΙΡΕΤΕ
ΜΟΝΟ ΟΠΟΙΟΣ ΓΛΕΝΤΙΖΕΙ"

12)Ποιο είναι το τρομακτικότερο όνειρο που έχεις δει?

δεν βλέπω όνειρα....τα ζω!


Edited by - creta_farm on 03/06/2006 17:42:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy