ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΙΚΟ QUIZ (ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΔΩ!!!)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2006, 03:02:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εμείς πληθυνόμαστε, ο Agnostic δεν ξέρω αν εξακολουθεί να *βρίσκεται ανάμεσά μας*...

1)Οταν ακούς τη λέξη "Θεός" ποια εικόνα σου έρχεται αμέσως στο μυαλο?
Απ: Όλοι και όλα.

2)Θα εμπιστευόσουν μία ή περισσότερες εναλλακτικές θεραπείες? Κι αν ναι ποια/ποιες??
Απ: Ήδη εμπιστεύομαι και εφαρμόζω τρεις: ρέικι (Usui), Θεραπεία Πνευματικής Απόκρισης και θεραπευτικό κύκλο.

3)Βουνό ή Θάλασσα? Ποιο από τα δύο σε γοητεύει/γαληνεύει περισσότερο?
Απ: Βουνό σε βατή απόσταση από τη θάλασσα, π.χ. τον Όλυμπο.

4)Ποιοι είναι οι 2 μεγαλύτεροι φόβοι σου?
Απ: (α) Να μείνω μόνη. (β) Να μείνω μόνη με ένα μεγάλο έντομο.

5)Σε περίπτωση που η ανθρωπότητα ερχόταν σε επαφή με εξωγήινους, ποια πιστεύεις πως θα ήταν η σχέση της μαζί τους? α)φιλική/ειρηνική, β)πολεμική/εχθρική, γ)άλλοτε ειρηνική και άλλοτε εχθρική
Aπ: Για να είμαι ειλικρινής, καρφί δεν μου καίγεται. Εδώ δεν έχω καταφέρει να τα βρω πλήρως με τον εαυτό μου, κατά συνέπεια ούτε καν με τους υπόλοιπους γήινους...

6)Αν τελικά ισχύει η μετενσάρκωση και στην επόμενη ζωή,ήξερες ότι θα είσαι κάποιο ζώο, ποιο ζώο θα ήθελες να είσαι;
Απ: Φάλαινα (για το τι αντιπροσωπεύει για τους ινδιάνους).

7)Βάλε τις παρακάτω τέχνες σε σειρά από την καλύτερη προς την χειρότερη(ή λιγότερο καλή), σύμφωνα πάντα με τα προσωπικά σου αισθητικά κριτήρια. α)Βυζαντινή/Χριστιανική, β)Αρχαια Ελληνική, γ)Δυτικοευρωπαϊκή(αναγέννηση/διαφωτισμός), δ) Ανατολικές (κινέζικη/ιαπωνική/βουδιστική/ινδουιστική κ.τ.λ.)
Απ: β-δ-α-γ.

8)Ανάφερε τα αγαπημένα σου ιστορικά/μυθολογικά πρόσωπα(από 1 μέχρι και 4). Δηλαδή αυτούς που θαυμάζεις περισσότερο, ή που θεωρείς πρότυπο κτλ.
Απ: Αμφιάραος, Ιπποκράτης, Παναγία, αρχ. Μιχαήλ.

9)Ομοίως, ανάφερε τα χειρότερα ιστορικά/μυθολογικά πρόσωπα(από 1 μέχρι και 4).Δηλαδή τα περισσότερο αντιπαθητικά,υπερεκτιμημένα ή παράδειγματα προς αποφυγήν.
Απ: Αρθούρος, Βιβιάν (κυρά της λίμνης), Σηθ και οι παρόμοιοι του τελευταίου.

10)Στο άκουσμα της λέξεως "Ελλάδα", γράψε τις 3 λέξεις που σου έρχονται αμέσως στο μυαλό.
Απ: Φως. Παρακμή. Ελπίδα.

11)Γράψε με μία πολύ σύντομη πρόταση τι σε έχει διδάξει η ζωή μέχρι τώρα?
Απ: Ότι αυτό που νόμιζα ότι ήταν οι άλλοι ήμουν εγώ και πάλι εγώ.

12)Ποιο είναι το τρομακτικότερο όνειρο που έχεις δει?
Απ: Δεν το θυμάμαι πια. Το συγχώρεσα, το αγάπησα, το ευλόγησα και το άφησα να φύγει...

Ευχαριστώ Agnostic, ήταν πολύ καλό.

Με αγάπη,
Unseen

ΥΓ. Συμφωνώ με τον Dying Incubus, δεν μου αρέσει το λουκούμι, συμβιβάζομαι όμως με κανένα γλυκό του κουταλιού (κεράσι, βύσσινο,...) και από καφέδες ελληνικό μέτριο παρακαλώ (κάτι παραγγελίες είδα πιο πάνω...).


***** Συγχώρεση. Αγάπη. Ευλογία. *****

Edited by - Unseen on 19/12/2006 03:09:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2006, 03:26:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φυσικά και βρίσκομαι "ανάμεσά σας" και σας παρακολουθώ

Ενδιαφέρουσες οι απαντήσεις σου
Προφανώς τρέφεις μια αδυναμία για τα μεγάλα έντομα

quote:
Ευχαριστώ Agnostic, ήταν πολύ καλό.


Εγώ ευχαριστώ για την ανταπόκριση.

quote:
ΥΓ. Συμφωνώ με τον Dying Incubus, δεν μου αρέσει το λουκούμι, συμβιβάζομαι όμως με κανένα γλυκό του κουταλιού (κεράσι, βύσσινο,...) και από καφέδες ελληνικό μέτριο παρακαλώ (κάτι παραγγελίες είδα πιο πάνω...).


Εφτασεεεεε

Χαίρομαι που πέρασες εσύ καλά. Το γλυκάκι είναι απλά μια επιβράβευση.

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2006, 08:35:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Agnostic: Προφανώς τρέφεις μια αδυναμία για τα μεγάλα έντομα
Είναι πασιφανές, ε; Ελπίζω να μην τρέφουν κι αυτά μια αδυναμία για μένα...

quote:
Χαίρομαι που πέρασες εσύ καλά. Το γλυκάκι είναι απλά μια επιβράβευση.
Ευχαριστώ παρ' όλα αυτά. Και το ηλεκτρονικό γλυκάκι θα το πάρω, γιατί ξέρω ότι μου το δίνεις με την καρδιά σου.

Καλές γιορτές να έχουμε.

Με αγάπη,
Unseen

***** Συγχώρεση. Αγάπη. Ευλογία. *****Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2006, 11:11:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Unseen:
Ευχαριστώ παρ' όλα αυτά. Και το ηλεκτρονικό γλυκάκι θα το πάρω, γιατί ξέρω ότι μου το δίνεις με την καρδιά σου

Σημασία μετράει η καλή διάθεση και η αγάπη προς τον συνομιλητή μας φίλη Unseen
Το γλυκό στην φωτογραφία του υπολογιστή δέν μας προσφέρει τίποτα όπως και εάν το βλέπουμε στο βιβλίο συνταγών μαγειρικής.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2006, 13:05:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και έτσι είναι, καλέ μου snoopy, ακριβώς έτσι.

Με αγάπη,
Unseen

***** Συγχώρεση. Αγάπη. Ευλογία. *****Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μιλενα Ρ.
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2007, 11:49:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μιλενα Ρ.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1)Ο Θεος μοιαζει μ`ενα απεραντο,λευκο,ζεστο φως! 2)θα εμπιστευομουν ανεπιφυλακτα τη δακτυλοπιεση η αλλιως σια-τσου και τον βελονισμο. 3)Θαλασσα ασυζητητι! 4)Ο θανατος κυριολεκτικα και μεταφορικα της ψυχης και του σωματος!! 5)Αλλοτε ειρηνικη και αλλοτε εχθρικη. 6)Αλογο αγριο κι ελευθερο να καλπαζει,οπου θελει καθε στιγμη. 7)Αρχαια ελληνικη-Ανατολικη-Δυτικοευρωπαικη-Βυζαντινη. 8)Σολωνας-Ιπποκρατης-Ηρακλειτος-Χριστος. 9)Χιτλερ-Δρακοντας. 10)γαλαζιο-ηλιος-γελιο. 11) Οσο ζω μαθαινω γιατι θελω να εξελιχθω και το καταπληκτικο του Ηρακλειτου:Τα παντα ρει...12)Ο μονιμος εφιαλτης μου,ειναι να ζωντανευει η μορφη της γιαγιας μου,μεσα απ`το φωτογραφικο της καδρο και να με παραμονευει τεραστια,σκοτεινη,απειλητικη φιγουρα,στις γωνιες του σπιτιου η να καθεται και να παρακολουθει καθε μου κινηση. Θα περιμενω ανυπομονα την απαντηση σου,σ`ευχαριστω πολυ!Φιλια!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2007, 07:27:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θα περιμενω ανυπομονα την απαντηση σου,σ`ευχαριστω πολυ!Φιλια!

Χεχε

Επικροτώ ιδιαίτερα στις παρακάτω απαντήσεις σου

quote:
6)Αλογο αγριο κι ελευθερο να καλπαζει,οπου θελει καθε στιγμη.


quote:
8)Ιπποκρατης


quote:
10)γελιο

Νομίζω κιόλας ότι για την 8 και την 10 πρώτη φορά μπαίνουν αυτές οι δύο πρωτότυπες απαντήσεις

Οφείλω να ομολογήσω βέβαια ότι το όνειρό σου είναι όντως αρκετά τρομακτικό
Κι αφού λες ότι είναι και μόνιμο, απλά εύχομαι να περάσει και να μην σε τρομάζει πια

Ευχαριστώ για τη συμμετοχή σου.
Ελπίζω να το ευχαριστήθηκες

Φιλιά κι από μένα

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Μιλενα Ρ.
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2007, 18:22:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μιλενα Ρ.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σ`ευχαριστω για την απαντηση, αν και την περιμενα πιο ψυχαναλυτικη!Οντως ειναι πολυ ενδιαφερουσες οι περισσοτερες απαντησεις.Ευτυχως με τον εφιαλτη αυτο που με ταλαιπωρουσε απο παιδι,τα "εχω βρει".Το εχω επεξεργαστει μεσα μου απο καθε αποψη και το εχω ετσι απομυθοποιησει. Ελπιζω να τα ξαναπουμε,φιλια!

Edited by - Μιλενα Ρ. on 15/01/2007 18:28:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krios
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1951 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2007, 16:38:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1)όταν ακούς τη λέξη "Θεός" ποια εικόνα σου έρχεται αμέσως στο μυαλό?
Το μεγαλείο της φύσης!

2)Θα εμπιστευόσουν μία ή περισσότερες εναλλακτικές θεραπείες? Κι αν ναι ποια/ποιες??
Πιθανόν κάποια βότανα.

3)Βουνό ή Θάλασσα? Ποιο από τα δύο σε γοητεύει/γαληνεύει περισσότερο?
Ο συνδυασμός αυτών, αν και κατά βάθος προτιμώ το βουνό!

4)Ποιοι είναι οι 2 μεγαλύτεροι φόβοι σου?
α) το να είμαστε μόνοι στο σύμπαν!
β)το να μην είμαστε μόνοι στο σύμπαν!

5)Σε περίπτωση που η ανθρωπότητα ερχόταν σε επαφή με εξωγήινους, ποια πιστεύεις πως θα ήταν η σχέση της μαζί τους? α)φιλική/ειρηνική, β)πολεμική/εχθρική, γ)άλλοτε ειρηνική και άλλοτε εχθρική
Ακόμα δεν τον είδαμε, και... Γιάννη τον ε βγάλαμε...(που λέει και ο λαός)

6)Αν τελικά ισχύει η μετενσάρκωση και στην επόμενη ζωή,ήξερες ότι θα είσαι κάποιο ζώο,ποιο θα ήθελες να είναι αυτό?
Δεν πιστεύω σε αυτά...

7)Βάλε τις παρακάτω τέχνες σε σειρά από την καλύτερη προς την χειρότερη(ή λιγότερο καλή), σύμφωνα πάντα με τα προσωπικά σου αισθητικά κριτήρια. α)Βυζαντινή/Χριστιανική, β)Αρχαία Ελληνική, γ)Δυτικοευρωπαϊκή(αναγέννηση/διαφωτισμός), δ) Ανατολικές (κινέζικη/ιαπωνική/βουδιστική/ινδουιστική κ.τ.λ.)
α)Αρχαία Αιγυπτιακή β)Αρχαία Ελληνική γ)Ανατολικές (κινέζικη/ιαπωνική/βουδιστική/ινδουιστική κ.τ.λ.) δ)γιοκ...

8)Ανάφερε τα αγαπημένα σου ιστορικά/μυθολογικά πρόσωπα(από 1 μέχρι και 4). Δηλαδή αυτούς που θαυμάζεις περισσότερο, ή που θεωρείς πρότυπο κτλ.
α) Οδυσσέας β) Αινείας

9)Ομοίως, ανάφερε τα χειρότερα ιστορικά/μυθολογικά πρόσωπα(από 1 μέχρι και 4).Δηλαδή τα περισσότερο αντιπαθητικά,υπερεκτιμημένα ή παραδείγματα προς αποφυγήν.
Ο π... ο Κολόμβος

10)Στο άκουσμα της λέξεως "Ελλάδα", γράψε τις 3 λέξεις που σου έρχονται αμέσως στο μυαλό.
βουνά, Γαλάζιο, Ακροθαλασσιές...

11)Γράψε με μία πολύ σύντομη πρόταση τι σε έχει διδάξει η ζωή μέχρι τώρα?
Πίσω έχει η αχλάδα την ουρά...

12)Ποιο είναι το τρομακτικότερο όνειρο που έχεις δει?
Πολύ μεγάλο για να το αναφέρω, αν και δεν πιστεύω σε αυτά...



Η αμφιβολία είναι η αρχή της σοφίας!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
NASAROYTAKI
Πλήρες Μέλος

Greece
856 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2011, 11:29:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

1)Οταν ακούς τη λέξη "Θεός" ποια εικόνα σου έρχεται αμέσως στο μυαλο?

Όταν ακούω την λέξη θεός δεν μου έρχεται καμία εικόνα διότι πολύ απλά δεν πιστεύω στον θεό.

2)Θα εμπιστευόσουν μία ή περισσότερες εναλλακτικές θεραπείες? Κι αν ναι ποια/ποιες??

Δεν εμπιστεύομαι τις εναλλακτικές θεραπείες διότι προτιμώ οτι είναι αποδεδηγμένο απο την επιστήμη.

3)Βουνό ή Θάλασσα? Ποιο από τα δύο σε γοητεύει/γαληνεύει περισσότερο?

Προτιμώ την θάλασσα διότι μου αρέσει το νερό και μισώ το βουνό.

4)Ποιοι είναι οι 2 μεγαλύτεροι φόβοι σου?

Το σκοτάδι και να είμαι μόνη μου.

5)Σε περίπτωση που η ανθρωπότητα ερχόταν σε επαφή με εξωγήινους, ποια πιστεύεις πως θα ήταν η σχέση της μαζί τους? α)φιλική/ειρηνική, β)πολεμική/εχθρική, γ)άλλοτε ειρηνική και άλλοτε εχθρική

Θα προτιμούσα να ήτανε φιλικοί(εφόσον ειναι τεχνολογικά προηγμένοι τότε ειναι και πολιτισμένοι, οπότε όχι εχθρικές διαδέσεις).


6)Αν τελικά ισχύει η μετενσάρκωση και στην επόμενη ζωή,ήξερες ότι θα είσαι κάποιο ζώο,ποιο θα ήθελες να είναι αυτό?

Δεν πιστεύω στην μετενσάρκωση αλλά θα ήθελα να είμουνα πιγκουίνος

7)Βάλε τις παρακάτω τέχνες σε σειρά από την καλύτερη προς την χειρότερη(ή λιγότερο καλή), σύμφωνα πάντα με τα προσωπικά σου αισθητικά κριτήρια. α)Βυζαντινή/Χριστιανική, β)Αρχαια Ελληνική, γ)Δυτικοευρωπαϊκή(αναγέννηση/διαφωτισμός), δ) Ανατολικές (κινέζικη/ιαπωνική/βουδιστική/ινδουιστική κ.τ.λ.)


1.Δυτικοευρωπαική
2.Αρχαία Ελληνική
3.Βυζαντινή/Χριστιανική
4. Ανατολικές

8)Ανάφερε τα αγαπημένα σου ιστορικά/μυθολογικά πρόσωπα(από 1 μέχρι και 4). Δηλαδή αυτούς που θαυμάζεις περισσότερο, ή που θεωρείς πρότυπο κτλ.


1.Αλμπερτ Αινστάιν
2.Γαλιλαίος
3.Ισαάκ Νεύτωνας
4.Μαρί Κιουρί


9)Ομοίως, ανάφερε τα χειρότερα ιστορικά/μυθολογικά πρόσωπα(από 1 μέχρι και 4).Δηλαδή τα περισσότερο αντιπαθητικά,υπερεκτιμημένα ή παράδειγματα προς αποφυγήν.


1.Συρανό Ντε Πρεζεράκ(ήταν ερωτευμένος με την ξαδέρφη του)
2.Τζακ ο Αντεροβγάλτης(σκότωνε γυναίκες μόνο,τι ρατσιστής)

10)Στο άκουσμα της λέξεως "Ελλάδα", γράψε τις 3 λέξεις που σου έρχονται αμέσως στο μυαλό.


1. Θαυμάσιο κέντρο πολιτισμού
2. Πολλα ιστορικά πρόσωπα-πολλές ιστορικές ανακαλύψεις
3. Ωραίες παραλίες


11)Γράψε με μία πολύ σύντομη πρόταση τι σε έχει διδάξει η ζωή μέχρι τώρα?

Απολύτως τίποτα!

12)Ποιο είναι το τρομακτικότερο όνειρο που έχεις δει?


Δεν ξέρω αν είναι τρομαχτικό αλλα βλέπω συνέχεια ένα μπλε σπίτι με σχεδιάκια άσπρα(εσωτερικό),όλα τα έπιπλα μπλε,ακόμη και το νερό, δεν είναι κανεις μέσα παρά μόνο εγώ, είναι γεμάτο κρύπτες και μοιάζει σαν σπίτι πλουσίου στην ινδία! και στην ζωη μου δεν το εχω ξαναδει!



Το σύμπαν είναι ένα όμορφο άλυτο μυστήριο που το κάθε του κομάτι φαντάζει ξεχωριστό!

Edited by - NASAROYTAKI on 06/01/2011 11:29:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

erzebet_bathory
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2011, 02:10:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1)Οταν ακούς τη λέξη "Θεός" ποια εικόνα σου έρχεται αμέσως στο μυαλο?

ενας γεροντας με μακρια λευκα γενια αναμεσα σε συννεφα.


2)Θα εμπιστευόσουν μία ή περισσότερες εναλλακτικές θεραπείες? Κι αν ναι ποια/ποιες??

ναι.την αρωματοθεραπεια ..την ομοιοπαθητικη.

3)Βουνό ή Θάλασσα? Ποιο από τα δύο σε γοητεύει/γαληνεύει περισσότερο?

βουνο...πρασινο....γαλανος ουρανος με λευκα συννεφακια....κατω απο τα πευκα ακουγοντας το κελαηδημα των πουλιων.. τα τζιτζικια...

4)Ποιοι είναι οι 2 μεγαλύτεροι φόβοι σου?

οι αρρωστιες-αναπηριες και η εγκαταλειψη οταν υπαρχουν αυτες.

5)Σε περίπτωση που η ανθρωπότητα ερχόταν σε επαφή με εξωγήινους, ποια πιστεύεις πως θα ήταν η σχέση της μαζί τους? α)φιλική/ειρηνική, β)πολεμική/εχθρική, γ)άλλοτε ειρηνική και άλλοτε εχθρική


εχθρικη.γιατι οι περισσοτεροι ειναι στενομυαλοι κ εγωιστες κ δε θα μπορεσουν να αποδεχτουν διαφορετικη ζωη... κ θα τους εβλεπαν εχθρικα κ ανταγωνιστικα.με αγνοια κ φοβο.


6)Αν τελικά ισχύει η μετενσάρκωση και στην επόμενη ζωή,ήξερες ότι θα είσαι κάποιο ζώο,ποιο θα ήθελες να είναι αυτό?


γατα.

7)Βάλε τις παρακάτω τέχνες σε σειρά από την καλύτερη προς την χειρότερη(ή λιγότερο καλή), σύμφωνα πάντα με τα προσωπικά σου αισθητικά κριτήρια. α)Βυζαντινή/Χριστιανική, β)Αρχαια Ελληνική, γ)Δυτικοευρωπαϊκή(αναγέννηση/διαφωτισμός), δ) Ανατολικές (κινέζικη/ιαπωνική/βουδιστική/ινδουιστική κ.τ.λ.)


α) -β) -γ) -δ)

8)Ανάφερε τα αγαπημένα σου ιστορικά/μυθολογικά πρόσωπα(από 1 μέχρι και 4). Δηλαδή αυτούς που θαυμάζεις περισσότερο, ή που θεωρείς πρότυπο κτλ.


μεγας αλεξανδρος


9)Ομοίως, ανάφερε τα χειρότερα ιστορικά/μυθολογικά πρόσωπα(από 1 μέχρι και 4).Δηλαδή τα περισσότερο αντιπαθητικά,υπερεκτιμημένα ή παράδειγματα προς αποφυγήν

καποδιστριας.


10)Στο άκουσμα της λέξεως "Ελλάδα", γράψε τις 3 λέξεις που σου έρχονται αμέσως στο μυαλό


νησια-τζατζικι- σουβλακι


11)Γράψε με μία πολύ σύντομη πρόταση τι σε έχει διδάξει η ζωή μέχρι τώρα?

να μην χαραμιζω εμενα κ τον χρονο μου σε οτι δεν αξιζει-προσφερει κατι ουσιαστικο.

12)Ποιο είναι το τρομακτικότερο όνειρο που έχεις δει?


βλεποντας ενα βιντεο στο γιου τιουμπ περι καταστροφης του κοσμου το 2012 και πλανητη nibiru.. ειδα στον υπνο μου οτι ημουν με τον πατερα μου κ κοιταζα τον ουρανο τρομαγμενη ..ηταν η ημερομηνια που θα γινοταν η συντελεια κ καλα.... κ περιμενα να δω τι θα γινει κ ευχομουν να μη γινει τιποτα. κοιταζα λοιπον τον μαυρο ουρανο με τα αστερια .. ωσπου ξαφνικα ο μαυρος ουρανος εγινε πορτοκαλοκοκκινος σιγα σιγα κ εμγανιστηκε ο πλανητης nibiru να ερχεται απο μακρια καταπανω μας... πορτοκαλης με μαυρες τρυπες για ματια κ ενα ανοιχτο μαυρο στομα... θμαμαι ουρλιαζα κ μετα τιποτα. ξυπνησα.

περιμενω τα αποτελεσματα...


Timendi causa est nescire...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2011, 06:16:36  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

1)Οταν ακούς τη λέξη "Θεός" ποια εικόνα σου έρχεται αμέσως στο μυαλο?

Ο ουρανός

2)Θα εμπιστευόσουν μία ή περισσότερες εναλλακτικές θεραπείες? Κι αν ναι ποια/ποιες??
Αρωματοθεραπεία - Βότανα - Ομοιοπαθητική - (Γιόγκα)

3)Βουνό ή Θάλασσα? Ποιο από τα δύο σε γοητεύει/γαληνεύει περισσότερο?

Και τα δύο, λατρεύω το νερό αλλά όταν πρόκειται για διακοπές προτιμώ να είμαι στο δάσος ενός βουνού, δίπλα σε μία λίμνη!!!!!!!!!!

4)Ποιοι είναι οι 2 μεγαλύτεροι φόβοι σου?

Η νοσηρότητα των ανθρώπων και ο θάνατος αγαπημένου προσώπου

5)Σε περίπτωση που η ανθρωπότητα ερχόταν σε επαφή με εξωγήινους, ποια πιστεύεις πως θα ήταν η σχέση της μαζί τους? α)φιλική/ειρηνική, β)πολεμική/εχθρική, γ)άλλοτε ειρηνική και άλλοτε εχθρική

Αν ήταν πιο αναπτυγμένοι τεχνολογικά από εμάς θα είμασταν μάλλον κάπως ευγενικοί και προς το φιλικό, αν όχι, τότε θα ξεχνούσαμε τους τρόπους μας.

6)Αν τελικά ισχύει η μετενσάρκωση και στην επόμενη ζωή,ήξερες ότι θα είσαι κάποιο ζώο,ποιο θα ήθελες να είναι αυτό?

Λύκος ή Γάτα αλλά αν θα ήθελα πραγματικά να το ευχαριστηθώ θα ήθελα να ήμουνα κάποιο πλάσμα της αβύσσου ή εξωγήινη για να μην συναντήσω άνθρωπο σε όλη μου τη ζωή...!!!!!!

7)Βάλε τις παρακάτω τέχνες σε σειρά από την καλύτερη προς την χειρότερη(ή λιγότερο καλή), σύμφωνα πάντα με τα προσωπικά σου αισθητικά κριτήρια. α)Βυζαντινή/Χριστιανική, β)Αρχαια Ελληνική, γ)Δυτικοευρωπαϊκή(αναγέννηση/διαφωτισμός), δ) Ανατολικές (κινέζικη/ιαπωνική/βουδιστική/ινδουιστική κ.τ.λ.)

Γ
Β
Δ
Οι υπόλοιπες μου είναι μάλλον αδιάφορες

8)Ανάφερε τα αγαπημένα σου ιστορικά/μυθολογικά πρόσωπα(από 1 μέχρι και 4). Δηλαδή αυτούς που θαυμάζεις περισσότερο, ή που θεωρείς πρότυπο κτλ.

Μαχάτμα Γκάντι
Όσκαρ Ουάιλντ
Φρίντα Κάλο
κ.α.

9)Ομοίως, ανάφερε τα χειρότερα ιστορικά/μυθολογικά πρόσωπα(από 1 μέχρι και 4).Δηλαδή τα περισσότερο αντιπαθητικά,υπερεκτιμημένα ή παράδειγματα προς αποφυγήν.

Χίτλερ
Στάλιν
Μένγκελε
και πολλούς άλλους

10)Στο άκουσμα της λέξεως "Ελλάδα", γράψε τις 3 λέξεις που σου έρχονται αμέσως στο μυαλό.

σκουπίδια
μαμάκας
διαφθρά

11)Γράψε με μία πολύ σύντομη πρόταση τι σε έχει διδάξει η ζωή μέχρι τώρα?

Ότι όλα είναι σχετικά

12)Ποιο είναι το τρομακτικότερο όνειρο που έχεις δει?

Ήταν τόσο τρομακτικό που το έχω κάνει delete ;)




THE TRUE REVOLUTION IS IN MIND

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
G.
Μέλος 2ης Βαθμίδας

United Kingdom
364 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2011, 10:35:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους G.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1) Τίποτα που να περιγράφει την έννοια. Στη δική μου λογική των πραγμάτων απλά δεν γίνεται.

2) Ολες κατά περίπτωση, χωρίς να υποκαθιστώ με αυτές τις συμβατικές θεραπείες (αν και έχω δει καλύτερα αποτελέσματα με τις πρώτες σε πολλά πράγματα)..

3) Βουνό, χαλαρά

4) Ο εξής ένας, να αρχίσω στα ξαφνικά να φοβάμαι οτιδήποτε.

5) All of the above, εφόσον δεν υπάρχουν στοιχεία από προηγούμενες εμπειρίες οι πιθανότητες παραμένουν οι ίδιες και το τι πιστεύω εγώ καθόλου δεν θα επηρέαζε το τελικό αποτέλεσμα

6) Καλά, τι λάθη θα είχα κάνει σε αυτή που να πρέπει να ολισθήσω προς τα πίσω στην εξέλιξη...?

7) Καμμία, οτιδήποτε έχει οριστεί σαν θρησκεία περισσότερο έχει δυσκολέψει τον άνθρωπο παρά τον έχει βελτιώσει.

8) Σκοτεινή Ισιδα και εξηγώ γιατί : Great Isis built up, the terrible Black Isis, the source of all power, who seldom comes, and only at the great moments. I am used to Her power and received it fearlessly, knowing that in a few seconds She would change into Her beautiful aspect, which is so much more beautiful than anything that can be built under the symbolism of the White Isis, who is always liable to change over into the Black Isis if much power is brought through Her. Therefore we who have knowledge work with the Black Isis and transmute Her.

9) Αλκιβιάδης, χαλαρά. Το πρότυπο του καιροσκόπου.

10) Μου έρχονται περισσότερες από τρεις και τις παραθέτω : "Από που φεύγουμε?"

11) Τίποτα. (πιο σύντομα δεν γινόταν)

12) ... μακάρι να είχα δει κάτι τρομακτικότερο από αυτά που έχω αντικρύσει ξύπνια.. και να σηκωθώ και να πω ουφ ευτυχώς ένα όνειρο ήταν..

την καλημέρα μου


για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2011, 08:25:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραία η ανάσταση του θέματος NASAROYTAKI!
Είχα απαντήσει παλιά (30/05/2006) και αναρρωτιέμαι, έχουν αλλάξει οι απόψεις μου από τότε; (πέντε χρόνια μετά...)

ΠΕΙΡΑΜΑ:
Απαντάω και τώρα και θα παραθέσω τις προηγούμενες απόψεις για σύγκριση. Εννοείται ότι δεν θα κοιτάξω τις παλιότερες απαντήσεις πριν απαντήσω ξανά.


amalia - 2011

1)Οταν ακούς τη λέξη "Θεός" ποια εικόνα σου έρχεται αμέσως στο μυαλο?
Μια ζωγραφιά με συννεφάκια μέσα στα οποία βρίσκεται ένας κύριος με άσπρα γένια (όχι ο Άγιος Βασίλης ) που υπάρχει μόνο ως μια ανθρώπινη κατασκευή που μας την μάθανε οι γονείς και το σχολείο.

2)Θα εμπιστευόσουν μία ή περισσότερες εναλλακτικές θεραπείες? Κι αν ναι ποια/ποιες??
Αν πραγματικά είχα πρόβλημα υγείας δε θα το άφηνα σε εναλλακτικές θεραπείες. Ίσως αν ήμουν απελπισμένη και εάν η εναλλακτική θεραπεία δεν ερχόταν σε αντίθεση με την δυτική ιατρική ή εάν ήμουν καταδικασμένη. Δε θα επέλεγα περίεργους εξωτικούς θεραπευτές, ίσως να επέλεγα βελονισμό ή υπνωτισμό από κάποιον που έχει φήμη ότι είναι πολύ καλός.

3)Βουνό ή Θάλασσα? Ποιο από τα δύο σε γοητεύει/γαληνεύει περισσότερο?
Περισσότερο η θάλασσα. Τη λατρεύω. Αλλά και το βουνό με μαγεύει, προτιμώ όμως θάλασσα.

4)Ποιοι είναι οι 2 μεγαλύτεροι φόβοι σου?
1: Να έχω μια ζωή χωρίς αγάπη, στόχους και ενδιαφέροντα.
2: Να χάσω τα λογικά μου.

5)Σε περίπτωση που η ανθρωπότητα ερχόταν σε επαφή με εξωγήινους, ποια πιστεύεις πως θα ήταν η σχέση της μαζί τους? α)φιλική/ειρηνική, β)πολεμική/εχθρική, γ)άλλοτε ειρηνική και άλλοτε εχθρική
Πιστεύω ότι θα ήταν ειρηνική, τουλάχιστον από τη δική τους πλευρα.

6)Αν τελικά ισχύει η μετενσάρκωση και στην επόμενη ζωή,ήξερες ότι θα είσαι κάποιο ζώο,ποιο θα ήθελες να είναι αυτό?
Ή κανένα σκυλάκι μαλλιαρό να με χαϊδεύουν και να με αγαπούν συνέχεια, ή δελφίνι ή παπαγάλος σε σπίτι με ανθρώπους που να ενδιαφέρονται μαζί μου και να μου μαθαίνουν πράγματα.

7)Βάλε τις παρακάτω τέχνες σε σειρά από την καλύτερη προς την χειρότερη(ή λιγότερο καλή), σύμφωνα πάντα με τα προσωπικά σου αισθητικά κριτήρια. α)Βυζαντινή/Χριστιανική, β)Αρχαια Ελληνική, γ)Δυτικοευρωπαϊκή(αναγέννηση/διαφωτισμός), δ) Ανατολικές (κινέζικη/ιαπωνική/βουδιστική/ινδουιστική κ.τ.λ.)
Αρχαία Ελληνική, Ανατολικές, Δυτικοευρωπαϊκή, Βυζαντινή.

8)Ανάφερε τα αγαπημένα σου ιστορικά/μυθολογικά πρόσωπα(από 1 μέχρι και 4). Δηλαδή αυτούς που θαυμάζεις περισσότερο, ή που θεωρείς πρότυπο κτλ.
Αριστοτέλης, Σωκράτης, Αθηνά, Υπατία

9)Ομοίως, ανάφερε τα χειρότερα ιστορικά/μυθολογικά πρόσωπα(από 1 μέχρι και 4).Δηλαδή τα περισσότερο αντιπαθητικά,υπερεκτιμημένα ή παράδειγματα προς αποφυγήν.
Επίσκοπος Αλεξανδρείας (Κύριλλος), Άγιος Κωνσταντίνος, Αγία Ελένη, Χίτλερ


10)Στο άκουσμα της λέξεως "Ελλάδα", γράψε τις 3 λέξεις που σου έρχονται αμέσως στο μυαλό.
Φως, Θάλασσα, Αρχαία Φιλοσοφία

11)Γράψε με μία πολύ σύντομη πρόταση τι σε έχει διδάξει η ζωή μέχρι τώρα?
Ποτέ μην είσαι απόλυτος για κάτι, αλλά κι αυτό ας μην είναι απόλυτο!!

12)Ποιο είναι το τρομακτικότερο όνειρο που έχεις δει?
Κάτι αγάλματα που τα είχαμε ξεθάψει ως παιδιά και είχανε μέσα πτώματα σε χάρτινες σακούλες

ΚΑΙ ΤΩΡΑ,
Η ΣΥΓΚΡΙΣΗ:

amalia - 2006

quote:
1)Οταν ακούς τη λέξη "Θεός" ποια εικόνα σου έρχεται αμέσως στο μυαλο?
Όταν ακούω τη λέξη Θεός, μου έρχεται στο μυαλό ένας παππούς με άσπρα γένια και άσπρα μαλλιά, κάπως σαν τον Γκάνταλφ (λέτε να είναι τυχαίο που τον έκαναν έτσι;...)
Όταν ακούω τη λέξη Θεότητα, τα πράγματα είναι κάπως καλύτερα, γιατί μου έρχεται στο μυαλό μια ιδιότητα, μια ανώτερη αρχή, κάτι που δεν είναι προσωποποιημένο, αλλά μπορεί να εκφράζεται μέσω διαφορετικών μορφών. Επίσης, η λέξη Θείο, μου ταιριάζει καλύτερα από το Θεός.

2)Θα εμπιστευόσουν μία ή περισσότερες εναλλακτικές θεραπείες? Κι αν ναι ποια/ποιες??
Θα εμπιστευόμουν εναλλακτικές θεραπείες, αλλά εάν από αυτές θα έπρεπε να εξαρτηθεί το εάν ζήσω ή πεθάνω, δεν ξέρω τι θα διάλεγα. Πιθανώς εάν ήξερα πως με την παραδοσιακή ιατρική ήμουν καταδικασμένη ούτως ή άλλως για τα θυμαράκια, θα στρεφόμουν στην εναλλακτική ιατρική.

3)Βουνό ή Θάλασσα? Ποιο από τα δύο σε γοητεύει/γαληνεύει περισσότερο?
Θάλασσα, γιατί νιώθω σα να πετάω.

4)Ποιοι είναι οι 2 μεγαλύτεροι φόβοι σου?
Ο φόβος του θανάτου (δικού μου και αγαπημένων μου προσώπων) και ο φόβος να μην έχω νόημα στη ζωή μου, να μην ξέρω γιατί ζω.

5)Σε περίπτωση που η ανθρωπότητα ερχόταν σε επαφή με εξωγήινους, ποια πιστεύεις πως θα ήταν η σχέση της μαζί τους? α)φιλική/ειρηνική, β)πολεμική/εχθρική, γ)άλλοτε ειρηνική και άλλοτε εχθρική
Πιστεύω πως θα ήταν αρκετά περίεργη, εφόσον ακόμα και φιλική να ήταν η πρόθεσή τους, θα αντιπροσώπευαν για την ανθρωπότητα μια εντελώς ξένη κοσμοαντίληψη. Κάθε τι που δεν χωράει στην κοσμοαντίληψή μας το βλέπουμε συχνά ως εχθρικό. Ή το φοβόμαστε.

6)Αν τελικά ισχύει η μετενσάρκωση και στην επόμενη ζωή,ήξερες ότι θα είσαι κάποιο ζώο,ποιο θα ήθελες να είναι αυτό?
Ο άνθρωπος δεν μετενσαρκώνεται σε ζώο, αλλά σε άλλο άνθρωπο - κατά κανόνα.
Ωστόσο, εάν λάβω ρητορικά την ερώτησή σου, θα ήθελα να είμαι κάποιο πουλί, ίσως αετός.

7)Βάλε τις παρακάτω τέχνες σε σειρά από την καλύτερη προς την χειρότερη(ή λιγότερο καλή), σύμφωνα πάντα με τα προσωπικά σου αισθητικά κριτήρια. α)Βυζαντινή/Χριστιανική, β)Αρχαια Ελληνική, γ)Δυτικοευρωπαϊκή(αναγέννηση/διαφωτισμός), δ) Ανατολικές (κινέζικη/ιαπωνική/βουδιστική/ινδουιστική κ.τ.λ.)
Ανατολικές
Αρχαία Ελληνική και Δυτικοευρωπαική (μαζί)
Βυζαντινή - Χριστιανική - ευχαριστώ δε θα πάρω (πλάκα κάνω, μερικά βυζαντινά και χριστιανικά έργα είναι υπέροχα)

8)Ανάφερε τα αγαπημένα σου ιστορικά/μυθολογικά πρόσωπα(από 1 μέχρι και 4). Δηλαδή αυτούς που θαυμάζεις περισσότερο, ή που θεωρείς πρότυπο κτλ.
Κόμης Σαιν Ζερμαίν
Έλενα Πέτροβνα Μπλαβάτσκυ
Δαλάι Λάμα
Ηράκλειτος

9)Ομοίως, ανάφερε τα χειρότερα ιστορικά/μυθολογικά πρόσωπα(από 1 μέχρι και 4).Δηλαδή τα περισσότερο αντιπαθητικά,υπερεκτιμημένα ή παράδειγματα προς αποφυγήν.
Άγιος Κωσταντίνος
Αγία Ελένη
Ιουστίνιανός
Τερτυλλιανός

10)Στο άκουσμα της λέξεως "Ελλάδα", γράψε τις 3 λέξεις που σου έρχονται αμέσως στο μυαλό.
Θάλασσα
Φιλοσοφία
Αρμονία

11)Γράψε με μία πολύ σύντομη πρόταση τι σε έχει διδάξει η ζωή μέχρι τώρα?
Γελά καλά, όποιος γελάει τελευταίος


12)Ποιο είναι το τρομακτικότερο όνειρο που έχεις δει?

Όταν ήμουν μικρή, έβλεπα μία παιδική σειρά που λεγόταν "ο κήπος με τα αγάλματα", που αναφερόταν σε κάτι παιδιά, τα οποία είχαν βρει θαμμένα στην παραλία κάτι αγάλματα.
Είχα δει, πως τα αγάλματα ήταν ακέφαλα και κούφια, και πως μέσα σε κάθε ένα από αυτά υπήρχε ένα πτώμα.


Τα αποτελέσματα της σύγκρισης στο επόμενο μήνυμα


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2011, 08:38:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φοβερό πείραμα!!
Βλέπεις τον εαυτό σου πως ήταν και πώς άλλαξε!!

Απ' ότι είδα, στα βασικά δεν έχω αλλάξει και πολύ. Η θάλλασα εξακολουθεί να μου αρέσει, η ίδια εικόνα με τον Θεό στο συννεφάκι μου έρχεται στο νου, παρόμοιους φόβους έχω με αυτούς που είχα, θεωρώ την ανθρωπότητα δυνητικά πιο εχθρική από τους εξωγήινους, κ.λπ.
Α! Και πράγματι ο εφιάλτης με τα αγάλματα ήταν ο χειρότερός μου (για να τον αναφέρω και δεύτερη φορά χωρίς να έχω συννενοηθεί με τον εαυτό μου )

Εντύπωση μου έκαναν κάποιες διαφορετικές απόψεις που έχω για τη μετενσάρκωση, για το ποιούς ανθρώπους θαυμάζω τώρα, ποιους αντιπαθώ κ.λπ. Προφανώς, οι πεποιθήσεις μου έχουν αλλάξει και αυτό το θεωρώ καλό: όσο ζεις να μαθαίνεις ή... "Ποτέ μην είσαι απόλυτος για κάτι, αλλά κι αυτό ας μην είναι απόλυτο!!"

Δοκιμάστε τη σύγκριση όσοι είχατε κάνει το quiz παλιότερα. Είναι αποκαλυπτική!



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

chess
Μέλος 3ης Βαθμίδας


697 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2011, 21:49:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1)Οταν ακούς τη λέξη "Θεός" ποια εικόνα σου έρχεται αμέσως στο μυαλο?

Δεν εχει μια συγκεκριμενη εικονα...Ειναι ενα συναισθημα..

2)Θα εμπιστευόσουν μία ή περισσότερες εναλλακτικές θεραπείες? Κι αν ναι ποια/ποιες??

Γενικα δεν εμπιστευομαι τις θεραπειες, συμβατικεσ η εναλλακτικες...

3)Βουνό ή Θάλασσα? Ποιο από τα δύο σε γοητεύει/γαληνεύει περισσότερο?

Βουνο

4)Ποιοι είναι οι 2 μεγαλύτεροι φόβοι σου?

Η απωλεια σημαντικων ανθρωπων γυρω μου
Η προδοσια

5)Σε περίπτωση που η ανθρωπότητα ερχόταν σε επαφή με εξωγήινους, ποια πιστεύεις πως θα ήταν η σχέση της μαζί τους? α)φιλική/ειρηνική, β)πολεμική/εχθρική, γ)άλλοτε ειρηνική και άλλοτε εχθρική

Σχεση συμφεροντων αρα το γ....

6)Αν τελικά ισχύει η μετενσάρκωση και στην επόμενη ζωή,ήξερες ότι θα είσαι κάποιο ζώο,ποιο θα ήθελες να είναι αυτό?

Λυκος


7)Βάλε τις παρακάτω τέχνες σε σειρά από την καλύτερη προς την χειρότερη(ή λιγότερο καλή), σύμφωνα πάντα με τα προσωπικά σου αισθητικά κριτήρια. α)Βυζαντινή/Χριστιανική, β)Αρχαια Ελληνική, γ)Δυτικοευρωπαϊκή(αναγέννηση/διαφωτισμός), δ) Ανατολικές (κινέζικη/ιαπωνική/βουδιστική/ινδουιστική κ.τ.λ.)

Δυτικοευρωπαικη
Αρχαια Ελληνικη
Ανατολικη
Βυζαντινη/Χριστιανικη

8)Ανάφερε τα αγαπημένα σου ιστορικά/μυθολογικά πρόσωπα(από 1 μέχρι και 4). Δηλαδή αυτούς που θαυμάζεις περισσότερο, ή που θεωρείς πρότυπο κτλ.

Ροζα Λουξεμπουργκ
Νικολας Ασιμος
Λιλιθ

9)Ομοίως, ανάφερε τα χειρότερα ιστορικά/μυθολογικά πρόσωπα(από 1 μέχρι και 4).Δηλαδή τα περισσότερο αντιπαθητικά,υπερεκτιμημένα ή παράδειγματα προς αποφυγήν.

Περικλης
Χιτλερ

10)Στο άκουσμα της λέξεως "Ελλάδα", γράψε τις 3 λέξεις που σου έρχονται αμέσως στο μυαλό.

Διαφθορα
Θαλασσα
Πιστη

11)Γράψε με μία πολύ σύντομη πρόταση τι σε έχει διδάξει η ζωή μέχρι τώρα?

Πολλα και τιποτα..

12)Ποιο είναι το τρομακτικότερο όνειρο που έχεις δει?

Ο εσωτερικος μου κοσμος....

Όταν ο κλόουν του τσίρκου, αυτοκτόνησε πάνω στη σκηνή, όλοι νομίσαν ότι ήταν μέρος του σόου και γελάσανε ακόμη πιο πολύΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2011, 09:58:10  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
10)Στο άκουσμα της λέξεως "Ελλάδα", γράψε τις 3 λέξεις που σου έρχονται αμέσως στο μυαλό.

Διαφθορα
...
...



και ομως ειναι κριμα να λες αυτη τη λεξη.... καθως δεν ευθυνεται η ΕΛΛΑΔΑ για αυτο, αλλα οι ανθρωποι (δεν κανουν τα ρασα τον παπα, ομοιως, δεν κανει η χωρα τα δεινα)

Ειναι ευθυνη ολων μας, και αυτων που τις πραττουν, αλλα και αυτων που σε καθε ευκαιρια τους "υποστηριζουν" (λεγε με εκλογες) αλλα και αυτων που αδιαφορουν να αντιδρασουν εναντιον τους (λεγε με "δεν παω να ψηφισω", ή ακομα και με τις πορειες, που σε καμια περιπτωση δεν φερνει το αποτελεσμα που πρεπει, αλλα εχουμε και παλι σπασιματα - κυριως ανθρωπινων μελων - καταστροφες κ.α.)

η Ελλαδα απο το 1831 που αρχισε ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ να υπαρχει ως ενα ενιαιο κρατος, κινειται στα πλαισια του "αρπαξω χρημα"...

μπορουμε να πουμε και νωριτερα, κατα την Επανασταση, οταν καποιοι καλοθελητες, κατακλεψαν απο τα δανεια των Μεγαλων (τοτε) Δυναμεων, για "ιδιαν και προσωπικην χρησην"...

τουλαχιστο, ας κρατησουμε σαν πρωτη λεξη την ΙΣΤΟΡΙΑ, που ευτυχως για εμας ειναι η πλουσιοτερη που υπαρχει (τουλαχιστο σε αυτη τη πλευρα του πλανητη)....


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2011, 03:25:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


1-.ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΟΥ ΓΑΛΑΞΙΑ ΜΑΣ.
2-.0ΧΙ
3-.ΒΟΥΝΟ ΜΕ ΘΑΛΑΣΣΑ.
4.-Τ0 ΚΑΚΟ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ (ΦΤΟΥ-ΦΤΟΥ ΜΑΚΡΥΑ)
ΤΟ ΚΑΚΟ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ (ΦΤΟΥ-ΦΤΟΥ ΜΑΚΡΥΑ)
5-.ΑΜΑΝ ΚΑΙ ΠΟΤΕ!!!!
6-.ΚΑΝΕΝΑ
7-.ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ,ΒΥΖΑΝΤΙΝΗ,ΔΥΤΙΚΟΕΥΡΩΠΑΙΚΗ.
8-.ΠΡΟΜΗΘΕΥΣ,ΣΩΚΡΑΤΗΣ,ΙΗΣΟΥΣ ΧΡΙΣΤΟΣ,ΠΛΟΥΤΑΡΧΟΣ.
9-.ΣΤΑΛΙΝ,ΧΙΤΛΕΡ,ΘΕΟΔΩΣΙΟΣ,ΚΥΡΙΛΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ.
10-.ΦΩΣ,ΠΑΡΘΕΝΩΝ,ΕΛΠΙΔΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Levana
Μέλος 1ης Βαθμίδας


70 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2011, 16:01:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάρα πολύ ωραίο θέμα, αν και απ' ότι βλέπω δεν έχει γράψει κανείς απ' τον Απρίλη.. Γιατί βρε παιδιά; Λοιπόν, να και οι δικές μου απαντήσεις:
1)Ένας γαλαξίας που εκτείνεται στο άπειρο και στο κέντρο δυο μάτια σαν διαμάντια
2)Μόνο αν είχα εξαντλήσει κάθε περιθώριο με τις παραδοσιακές και μόνο βελονισμό ή ρεφλεξολογία. Θα ήθελα να μπορώ να πω και κάτι πιο εξελιγμένο όπως αυτούπνωση ή κάτι τέτοιο αλλά δεν έχω καθόλου αυτοπειθαρχία
3)Βουνό, χαλαρά
4)Μη χαθούν απ' τη ζωή μου όσοι εμπιστεύομαι και αγαπώ (με όποιο τρόπο μπορεί να χαθεί ένας άνθρωπος) και να μην πάθω Αλτσχάιμερ και ξεκουτιάνω (επ' αυτού κάτι θα είχε να πει ο Εαρινός...)
5)Θα ήθελα να είχαμε φιλικές σχέσεις με τους γείτονες... Αλλά όλα εξαρτώνται απ' τα διαγαλαξιακά συμφέροντα
6)Δεν ξέρω τί θα ήμουνα στην πραγματικότητα αλλά θα ήθελα να είμαι γεράκι
7)Δυτικοευρωπαική (γιατί έτσι μεγάλωσα και με έμαθαν να σκέφτομαι),Ανατολική (αν έχει ασχοληθεί κανείς με το Χοκουσάι και το Σέσσου θα καταλάβει το γιατί), Αρχαία Ελληνική και Βυζαντινή
8)Οδυσσέας (ο ταξιδευτής, ο πολυμήχανος, ο βασανσμένος, ο ονειροπόλος, ο εραστής, ο, ο, ο... είναι ό,τι θέλουν να γίνουν οι περισσότεροι και δεν τολμούν), Σαντιάγο (από τον Αλχημιστή του Κοέλο- παράτησε τα πάντα για ν' ακολουθήσει ένα όνειρο, δεν είναι και λίγο), Γκάντι (για την πιθανότητα η επανάσταση να είναι έστω και μια φορά αναίμακτη) και Όσκαρ Γουάιλντ (ακόμα και αν δεν έγραφε τόσο υπέροχα θα τον λάτρευα και μόνο για μια φράση: "Ονειροπόλος είναι αυτός που βρίσκει το δρόμο του μόνο στο σεληνόφως και η τιμωρία του είναι ότι βλέπει την αυγή πριν τον υπόλοιπο κόσμο")
9)Σαβοναρόλα (για τα βιβλία που έκαψε και το φιλόσοφο που κατέστρεψε: Τζιοβάνι Πίκο ντε λα Μιράντολα), Μάο (ο μεγαλύτερος σφαγέας της ιστορίας μετά το Χίτλερ... αλλά τουλάχιστον ο Χίτλερ δεν προσποιούνταν τον κομμουνιστή), ο καλόγερος Χόρχε από το Όνομα του Ρόδου του Έκο (χωρίς σχόλιο) και ο Γιόζεφ Μένγκελε (επίσης χωρίς σχόλιο)
10)ήλιος, θάλασσα, ασφυκτικές οικογένειες
11)Εκείνοι που γελούν πολύ ειν' εκείνοι που πονούν περισσότερο
12) Ήμουν σε ένα δάσος μόνη. Όπως περπατούσα πέφτω πάνω σε μια φυλή καννίβαλων. Τρέχω να ξεφύγω αλλά με πιάνουν, μου ανοίγουν στα δύο το κεφάλι με ένα τσεκούρι και μου τρώνε τον εγκέφαλο... (οκ, ναι... μάλλον βλέπω πολλά θρίλερ)
Τώρα, απ' όλα αυτά που έγραψα, βγάζει κανείς συμπέρασμα;;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2011, 16:52:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
4)Μη χαθούν απ' τη ζωή μου όσοι εμπιστεύομαι και αγαπώ (με όποιο τρόπο μπορεί να χαθεί ένας άνθρωπος) και να μην πάθω Αλτσχάιμερ και ξεκουτιάνω

(επ' αυτού κάτι θα είχε να πει ο Εαρινός...)

Aνθρώπινες σκέψεις και επιθυμίες φίλη μου...μόνο που όλα όσα αναφέρεις ανάγονται σε χρόνο μέλλοντα...και γώ με τις "ευχές" δεν τα πάω και τόσο καλά...

Σε ενεστώτα χρόνο τι κάνουμε αλήθεια και ο οποίος -για να είμαστε ρεαλιστές- ουσιαστικά μόνον υπάρχει???
Αυτή τη στιγμή φερ'ειπείν...τι ακριβώς κάνεις γενικά και ειδικότερα για όλα όσα όπως αναφέρεις "επιθυμείς"???

ΣΗΜ:"Επικαλέσθηκες τον Εαρινό και ήρθε..."


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 22/05/2011 16:53:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2011, 08:53:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

1)Οταν ακούς τη λέξη "Θεός" ποια εικόνα σου έρχεται αμέσως στο μυαλο?

Το Σύμπαν !!!

2)Θα εμπιστευόσουν μία ή περισσότερες εναλλακτικές θεραπείες? Κι αν ναι ποια/ποιες??

Την μέθοδο του Ασκληπιού !!!

3)Βουνό ή Θάλασσα? Ποιο από τα δύο σε γοητεύει/γαληνεύει περισσότερο?

Σίγουρα η θάλασσα γιατί μου αφήνει το περιθώριο να φανταστώ πολλά ταξίδια …

4)Ποιοι είναι οι 2 μεγαλύτεροι φόβοι σου?

Ο "καλός" άνθρωπος και ο κακός άνθρωπος !!!

5)Σε περίπτωση που η ανθρωπότητα ερχόταν σε επαφή με εξωγήινους, ποια πιστεύεις πως θα ήταν η σχέση της μαζί τους? α)φιλική/ειρηνική, β)πολεμική/εχθρική, γ)άλλοτε ειρηνική και άλλοτε εχθρική

Δεν μπορείς να γνωρίζεις το Άγνωστο και τι συναισθήματα θα σου γεννήσει …


6)Αν τελικά ισχύει η μετενσάρκωση και στην επόμενη ζωή,ήξερες ότι θα είσαι κάποιο ζώο,ποιο θα ήθελες να είναι αυτό?

Σίγουρα αιλουροειδές. Να πω Λέων !


7)Βάλε τις παρακάτω τέχνες σε σειρά από την καλύτερη προς την χειρότερη(ή λιγότερο καλή), σύμφωνα πάντα με τα προσωπικά σου αισθητικά κριτήρια. α)Βυζαντινή/Χριστιανική, β)Αρχαια Ελληνική, γ)Δυτικοευρωπαϊκή(αναγέννηση/διαφωτισμός), δ) Ανατολικές (κινέζικη/ιαπωνική/βουδιστική/ινδουιστική κ.τ.λ.)

Αρχαια Ελληνική, Ανατολικές (κινέζικη/ιαπωνική/βουδιστική/ινδουιστική κ.τ.λ.), Δυτικοευρωπαϊκή(αναγέννηση/διαφωτισμός), Βυζαντινή/Χριστιανική


8)Ανάφερε τα αγαπημένα σου ιστορικά/μυθολογικά πρόσωπα(από 1 μέχρι και 4). Δηλαδή αυτούς που θαυμάζεις περισσότερο, ή που θεωρείς πρότυπο κτλ.

Τριπτόλεμος,Πλάτων,Κολοκοτρώνης,Καποδίστριας


9)Ομοίως, ανάφερε τα χειρότερα ιστορικά/μυθολογικά πρόσωπα(από 1 μέχρι και 4).Δηλαδή τα περισσότερο αντιπαθητικά,υπερεκτιμημένα ή παράδειγματα προς αποφυγήν.

Εφιάλτης,Βενιζέλος,Καραμανλής,Παπανδρέου (Ανδρέας)


10)Στο άκουσμα της λέξεως "Ελλάδα", γράψε τις 3 λέξεις που σου έρχονται αμέσως στο μυαλό.

Πνεύμα,Σοφία,Ηρωϊσμός,Άνθρωπος


11)Γράψε με μία πολύ σύντομη πρόταση τι σε έχει διδάξει η ζωή μέχρι τώρα?

Να φυλάγομαι από τους « καλούς» ανθρώπους !!!

12)Ποιο είναι το τρομακτικότερο όνειρο που έχεις δει?

Όποτε είχε σχέση με εκκλησίες !!!


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Levana
Μέλος 1ης Βαθμίδας


70 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2011, 15:56:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΗΜ:"Επικαλέσθηκες τον Εαρινό και ήρθε..."

Τί κάνω σε ενεστώτα χρόνο ε; Χμμμμ... Δύσκολα μου βάζεις φίλε μου. Το παλεύω στο μέτρο του δυνατού, αλήθεια σου λέω! Μα πονάει πολύ το να πηγαίνεις κόντρα στους άλλους, στη στοιχειώδη λογική σου και στην καθεστηκυία τάξη για να μείνεις πιστός στον εαυτό σου και στην αλήθεια σου. Έχει πολλή μοναξιά ο δρόμος!
Την καλησπέρα μου αγαπητέ μου!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

---Sophie---
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
169 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2011, 16:11:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1)Οταν ακούς τη λέξη "Θεός" ποια εικόνα σου έρχεται αμέσως στο μυαλο?

Ασπρα μαλλια,ασπρα γενια,το συνηθισμενο.

2)Θα εμπιστευόσουν μία ή περισσότερες εναλλακτικές θεραπείες? Κι αν ναι ποια/ποιες??

Μονο αν ηξερα οτι με την κανονικη δεν την γλυτωνα ετσι και αλλιως.

3)Βουνό ή Θάλασσα? Ποιο από τα δύο σε γοητεύει/γαληνεύει περισσότερο?

Θαλασσα.Ζω μονο για την Θαλασσα!

4)Ποιοι είναι οι 2 μεγαλύτεροι φόβοι σου?

Να πεθανουν αυτοι που αγαπω.
Να φοβαμαι.

5)Σε περίπτωση που η ανθρωπότητα ερχόταν σε επαφή με εξωγήινους, ποια πιστεύεις πως θα ήταν η σχέση της μαζί τους? α)φιλική/ειρηνική, β)πολεμική/εχθρική, γ)άλλοτε ειρηνική και άλλοτε εχθρική

Σιγα μην υπαρχει μονο ενας εξωγηινος λαος,αρα με αλλους ειρηνικη με αλλους εχθρικη,διαγαλαξιακες μπιζνες.

6)Αν τελικά ισχύει η μετενσάρκωση και στην επόμενη ζωή,ήξερες ότι θα είσαι κάποιο ζώο,ποιο θα ήθελες να είναι αυτό?

Κανενα γιατι ή θα σκοτωθω γρηγορα ή θα σκοτωσω πολυ.

7)Βάλε τις παρακάτω τέχνες σε σειρά από την καλύτερη προς την χειρότερη(ή λιγότερο καλή), σύμφωνα πάντα με τα προσωπικά σου αισθητικά κριτήρια. α)Βυζαντινή/Χριστιανική, β)Αρχαια Ελληνική, γ)Δυτικοευρωπαϊκή(αναγέννηση/διαφωτισμός), δ) Ανατολικές (κινέζικη/ιαπωνική/βουδιστική/ινδουιστική κ.τ.λ.)

Δεν τις εχω μελετησει και τοσο για να κρινω.

8)Ανάφερε τα αγαπημένα σου ιστορικά/μυθολογικά πρόσωπα(από 1 μέχρι και 4). Δηλαδή αυτούς που θαυμάζεις περισσότερο, ή που θεωρείς πρότυπο κτλ.

Αριστοφανης
Σωκρατης

9)Ομοίως, ανάφερε τα χειρότερα ιστορικά/μυθολογικά πρόσωπα(από 1 μέχρι και 4).Δηλαδή τα περισσότερο αντιπαθητικά,υπερεκτιμημένα ή παράδειγματα προς αποφυγήν.

Χιτλερ
Μουσολινι

10)Στο άκουσμα της λέξεως "Ελλάδα", γράψε τις 3 λέξεις που σου έρχονται αμέσως στο μυαλό.

Θαλασσα
Περηφανεια
Το καρπουζι της Γιουροβιζιον!

11)Γράψε με μία πολύ σύντομη πρόταση τι σε έχει διδάξει η ζωή μέχρι τώρα?

Τιποτα δεν ειναι αυτο που φαινεται.

12)Ποιο είναι το τρομακτικότερο όνειρο που έχεις δει?

Δεν θυμαμαι εχω δει πολλα,συνηθως οτι με κυνηγουσαν να με σκοτωσουν και(να σημειωσω οτι οταν εβλεπα εφιαλτες πανατ ηξερα οτι ονειρευομαι) οταν με επιαναν αναγκαζα τον εαυτο μου να ξυπνησει.

Θα σε έστελνα στον διάολο...αλλά δεν μου φταίει και αυτός!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mystery flower
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
204 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2011, 19:20:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
1)Οταν ακούς τη λέξη "Θεός" ποια εικόνα σου έρχεται αμέσως στο μυαλο?

Αγία Τριάδα.


quote:
2)Θα εμπιστευόσουν μία ή περισσότερες εναλλακτικές θεραπείες? Κι αν ναι ποια/ποιες??

Η ρεφλεξολογία θεωρείται εναλλακτική θεραπεία; Αν ναι, απαντώ αυτή.

quote:
3)Βουνό ή Θάλασσα? Ποιο από τα δύο σε γοητεύει/γαληνεύει περισσότερο?


Το βουνό.


quote:
4)Ποιοι είναι οι 2 μεγαλύτεροι φόβοι σου?

1) Τα γηρατειά

2) Η μοναξιά.


quote:
5)Σε περίπτωση που η ανθρωπότητα ερχόταν σε επαφή με εξωγήινους, ποια πιστεύεις πως θα ήταν η σχέση της μαζί τους? α)φιλική/ειρηνική, β)πολεμική/εχθρική, γ)άλλοτε ειρηνική και άλλοτε εχθρική

Το γ


quote:
6)Αν τελικά ισχύει η μετενσάρκωση και στην επόμενη ζωή,ήξερες ότι θα είσαι κάποιο ζώο,ποιο θα ήθελες να είναι αυτό?

Το αγαπημένο μου ζωάκι, αρκουδάκι panda.


quote:
7)Βάλε τις παρακάτω τέχνες σε σειρά από την καλύτερη προς την χειρότερη(ή λιγότερο καλή), σύμφωνα πάντα με τα προσωπικά σου αισθητικά κριτήρια. α)Βυζαντινή/Χριστιανική, β)Αρχαια Ελληνική, γ)Δυτικοευρωπαϊκή(αναγέννηση/διαφωτισμός), δ) Ανατολικές (κινέζικη/ιαπωνική/βουδιστική/ινδουιστική κ.τ.λ.)

Ισχύει για μένα η σειρά που τις έγραψες α,β,γ,δ.

quote:
8)Ανάφερε τα αγαπημένα σου ιστορικά/μυθολογικά πρόσωπα(από 1 μέχρι και 4). Δηλαδή αυτούς που θαυμάζεις περισσότερο, ή που θεωρείς πρότυπο κτλ.

1) Ηρακλής
2) Θησέας
3) Οδυσσέας
4) Ιάσωνας


quote:
9)Ομοίως, ανάφερε τα χειρότερα ιστορικά/μυθολογικά πρόσωπα(από 1 μέχρι και 4).Δηλαδή τα περισσότερο αντιπαθητικά,υπερεκτιμημένα ή παράδειγματα προς αποφυγήν.

1) Οιδίποδας
2) Μινώταυρος
3) Κιρκη
4) Πολύφημος


quote:
10)Στο άκουσμα της λέξεως "Ελλάδα", γράψε τις 3 λέξεις που σου έρχονται αμέσως στο μυαλό.

Μνημόνιο, Κρίση, Οικονομία.


quote:
11)Γράψε με μία πολύ σύντομη πρόταση τι σε έχει διδάξει η ζωή μέχρι τώρα?

Τίποτα δεν μπορεί να γίνει δικό σου αν δεν το ορίζει το πεπρωμένο σου.


quote:
12)Ποιο είναι το τρομακτικότερο όνειρο που έχεις δει?

Την Παναγιά να με μαλώνει.

Ταξίδι στο άγνωστοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy