ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΙΚΟ QUIZ (ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΔΩ!!!)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2006, 02:49:59  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1. ο ουρανος
2.ναι, αρκετες
3.και τα δυο
4.δεν ξερω δεν απαντω..
5.δεν εχω ιδεα
6.γατα
7.α)Δυτικοευρωπαϊκή(αναγέννηση/διαφωτισμός)- β)Αρχαια Ελληνική - γ)κινέζικη/ιαπωνική/βουδιστική/ινδουιστική - δ)Βυζαντινή/Χριστιανική
8.δεν υπαρχει κατι που εχω σαν προτυπο, τουλαχιστον δεν μου ερχεται κατι αυτη την στιγμη
9.ο Χιτλερ
10.ελια, θαλασσα, μνημεια
11.ειναι ομορφη αρκει να ειναι του γουστου σου..χεχε
12.δεν περιγραφεται γιατι δεν ηταν τοσο το ονειρο οσο η αισθηση που ειχα, ενα μικρο πλασματακι βασικα,οχι και τοσο ομορφο,αλλα εγω ηξερα πως ηταν κακο, που ολοι το εβλεπαν κανονικο ανθρωπο, αλλα τελικα ηταν ενας παραξενος κακος γερος... παραξενο ονειρο, , δεν λεει κατι αλλα ξαναλεω ηταν η αισθηση!


αυτα ...

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ


Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
antreasetsi1
Νέο Μέλος


18 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2006, 18:08:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους antreasetsi1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1)Οταν ακούς τη λέξη "Θεός" ποια εικόνα σου έρχεται αμέσως στο μυαλο?
Απ: Αυτός που τα ξέρει όλα και κινεί τα νήματα...

2)Θα εμπιστευόσουν μία ή περισσότερες εναλλακτικές θεραπείες? Κι αν ναι ποια/ποιες??
Απ: Πολλές, φτάνει όταν τις έχω σε εφαρμογή να βλέπω αποτελέσματα...

3)Βουνό ή Θάλασσα? Ποιο από τα δύο σε γοητεύει/γαληνεύει περισσότερο?
Απ: Βουνό.

4)Ποιοι είναι οι 2 μεγαλύτεροι φόβοι σου?
Απ: Ο ευατός μου και εγώ

5)Σε περίπτωση που η ανθρωπότητα ερχόταν σε επαφή με εξωγήινους, ποια πιστεύεις πως θα ήταν η σχέση της μαζί τους? α)φιλική/ειρηνική, β)πολεμική/εχθρική, γ)άλλοτε ειρηνική και άλλοτε εχθρική
Απ: α

6)Αν τελικά ισχύει η μετενσάρκωση και στην επόμενη ζωή,ήξερες ότι θα είσαι κάποιο ζώο,ποιο θα ήθελες να είναι αυτό?
Απ: Πάνθηρας (Μάυρη Τίγρης)

7)Βάλε τις παρακάτω τέχνες σε σειρά από την καλύτερη προς την χειρότερη(ή λιγότερο καλή), σύμφωνα πάντα με τα προσωπικά σου αισθητικά κριτήρια. α)Βυζαντινή/Χριστιανική, β)Αρχαια Ελληνική, γ)Δυτικοευρωπαϊκή(αναγέννηση/διαφωτισμός), δ) Ανατολικές (κινέζικη/ιαπωνική/βουδιστική/ινδουιστική κ.τ.λ.)
Απ: δ,β,γ,α

8)Ανάφερε τα αγαπημένα σου ιστορικά/μυθολογικά πρόσωπα(από 1 μέχρι και 4). Δηλαδή αυτούς που θαυμάζεις περισσότερο, ή που θεωρείς πρότυπο κτλ.
Απ: Αθηνά, Απόλλων, Ηρακλής, Χριστός

9)Ομοίως, ανάφερε τα χειρότερα ιστορικά/μυθολογικά πρόσωπα(από 1 μέχρι και 4).Δηλαδή τα περισσότερο αντιπαθητικά,υπερεκτιμημένα ή παράδειγματα προς αποφυγήν.
Απ: Μέδουσα, Ειρηνίες, Πάρης, Ηρα

10)Στο άκουσμα της λέξεως "Ελλάδα", γράψε τις 3 λέξεις που σου έρχονται αμέσως στο μυαλό.
Απ: Δημοκρατία, Διακοπές, Πατρίδα

11)Γράψε με μία πολύ σύντομη πρόταση τι σε έχει διδάξει η ζωή μέχρι τώρα?
Απ: Οπως στρώσεις κοιμάσαι...

12)Ποιο είναι το τρομακτικότερο όνειρο που έχεις δει?
Να μεγαλώνει να γίνεται τεράστιο το κρεβάτι και να χάνομαι μέσα του...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2006, 01:22:13  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΙΚΟ QUIZ (ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΔΩ!!!)


καλε μου μας ειδες Ή ακομα?

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ


Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2006, 02:18:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας βλέπω όλους αγαπητή Don't worry...

Ωστε γάτα θα ήθελες να είσαι ε...
χε χε... ελπίζω να μη μας γρατζούναγες άσχημα βέβαια

Thanks για τη συμμετοχή σου, καθώς και για τις υπόλοιπες συμμετοχές...

Αντε να δούμε κι άλλες....

Εχει και λουκουμάκι μετά(και καλά για να προσελκύσουμε κόσμο)

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
debo
Νέο Μέλος

Greece
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2006, 11:55:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους debo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΘΕΟΣ!ΛΕΥΚΟ ΚΕΝΟ!
ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΕΣ ΘΕΡΑΠΕΙΕΣ:ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ,ΙΣΩΣ ΑΝ ΧΡΕΙΑΖΟΤΑΝ ΜΑΛΛΟΝ ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΗ.

ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ, ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ!

Η ΑΠΩΛΕΙΑ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΕΠΙΠΕΔΑ ΚΑΙ Η ΚΑΘΟΔΟΣ ΓΕΝΙΚΑ!
ΤΩΡΑ ΜΕ ΒΑΖΕΙΣ ΣΕ ΣΚΕΨΕΙΣ!ΑΝΑΛΟΓΩΣ.ΑΝ ΕΡΘΟΥΝ ΣΑΝ ΕΠΙΣΚΕΠΤΕΣ ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΡΗΝΗΚΕΣ ΜΕ ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟΨΕΩΝ, ΑΝ ΟΜΩΣ ΕΡΘΟΥΝ ΣΑΝ ΚΑΤΑΚΤΗΤΕΣ ΜΑΛΛΟΝ ΠΟΛΕΜΙΚΕΣ ΜΕ ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ ΠΥΡΩΝ!

ΖΩΟ ΣΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΖΩΗ.ΜΑΛΛΟΝ ΠΑΛΙ ΑΝΘΡΩΠ0Σ ΘΑ ΗΜΟΥΝ, ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΖΩΟ ΔΗΛΑΔΗ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ, ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ!

Η ΣΕΙΡΑ:1.ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ, 2.ΑΝΑΤΟΛΙΚΕΣ, 3.ΒΥΖΑΝΤΙΝΗ, 4.ΔΥΤΙΚΟΕΥΡΩΠΑΙΚΗ

ΙΣΤΟΡΙΚΑ-ΜΥΘΟΛΟΓΙΚΑ ΠΡΟΣΩΠΑ:1.ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ, 2.ΑΙΝΣΤΑΙΝ, 3.ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ, 4.ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ

ΙΣΤΟΡΙΚΑ-ΜΥΘΟΛΟΓΙΚΑ ΠΡΟΣ ΑΠΟΦΥΓΗ:1.ΙΚΑΡΟΣ, 2.ΘΗΣΕΑΣ, 3.ΝΑΡΚΙΣΣΟΣ, 4.ΜΠΟΥΣ!

ΕΛΛΑΔΑ=ΦΩΣ, ΕΛΛΑΔΑ=ΝΕΡΟ, ΕΛΛΑΔΑ=ΓΝΩΣΕΙΣ(ΘΥΜΙΖΕΙ ΛΙΓΟ ΤΟ ΦΩΣ ΝΕΡΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ)

ΥΠΟΜΟΝΗ, ΑΝΤΟΧΗ, ΛΑΚΩΝΙΖΕΙΝ

ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ ΕΦΙΑΛΤΗΣ:ΠΕΤΑΩ ΠΕΡΙΠΟΥ ΣΤΑ 6-7 ΜΕΤΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΤΟΥ ΕΔΑΦΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΕΤΑΞΩ ΠΙΟ ΨΗΛΑ.ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΟ.Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΟΜΩΣ:ΤΟ ΥΨΟΣ ΑΥΞΑΝΕΙ ΑΠΟΤΟΜΑ ΚΑΙ ΧΑΝΟΜΑΙ ΣΤΟ ΧΑΟΣ!

ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ?


deboΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2006, 14:10:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι έγινε ρε παιδιά; Την κοπανήσατε όλοι/ες;
Πολύ αδράνεια έχει πέσει.
Και με αφήσατε μόνο μου...
Με ποιόν θα τσακώνομαι τώρα;

ΚΑΛΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ!!!

Edited by - Αίολος on 17/07/2006 14:26:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2006, 23:15:46  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σας βλέπω όλους αγαπητή Don't worry...

Ωστε γάτα θα ήθελες να είσαι ε...
χε χε... ελπίζω να μη μας γρατζούναγες άσχημα βέβαια


... ναι σας είδα μα την κοπανάω... ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

σόρυ αλλά μου φάνηκε πολύ αστείο...

...Νιαααρρρ*

(* αυτό ήταν η απειλή μίας γάτας) .... λολ

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ


Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
serenite
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2006, 16:25:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serenite  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη Iridav,

quote:
Πώς θες τον φραπέ; Αν τον φτιάφω όπως θέλω μόνη μου, μπορεί να σου βάλω μέσα παγωτό και να μη σου αρέσει.

Aσε θα φέρω τον δικό μου, δεν σου έχω εμπιστοσύνη εσένα μπορεί να μου βάλεις και τίποτα άλλο μέσα


quote:
Δεν έχω κουδούνι. Χιχι

καλά θα φέρω και σκάλα , μπαλκόνι έχεις τουλάχιστον ή θα κάνω τον spiderman στους τοίχους του σπιτιού σου;

Να σου πω...

αν είναι να με ταλαιπωρήσεις κι άλλο, άστο, θα πάω στον φίλο Αίολο, εκείνος τουλάχιστον υποσχέθηκε να με βαρέσει μόνο, όχι να με βάζει να φτιάχνω φραπέ και να σκαρφαλώνω σκάλες, πόσο κουραστικό να είναι πια αυτό;

quote:
ΚΑΛΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ!!!

φεύγεις;;; φτου!!!!

σκάλες θα ανεβαίνω τελικά. Τι όροφο είπαμε;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2006, 12:24:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

φεύγεις;;; φτου!!!!


Δεν φεύγω γλυκιά μου.
Σ' εσάς το εύχομαι!
Μία ευχάριστη, πρωτόγνωρη και γλυκιά υποχρέωση με κρατάει στην πόλη.
Και γκρινιάζω για να μην με αφήσετε μόνο μου.
Αλλά και να φύγετε δεν θα σας κρατήσω μούτρα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2006, 23:03:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να σας δω λοιπόν τι ψάρια πιάνετε...

Πόσες χορδές είχε η λύρα του Απόλλωνα και πόσες του Ορφέα


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Stavroula
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2006, 04:47:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stavroula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

1. Όλη η ανθρωπότητα ταυτόχρονα. Σαν να περνάνε όλα τα πιθανά πρόσωπα του πλανήτη από μπροστά μου σαν σε φλας-μπακ...

2.Ναι εμπιστεύομαι μόνον εναλλακτικές θεραπείες.
Εδώ και 10 χρόνια κάνω μόνο ομοιοπαθητική (επιτυχώς) και πιστεύω στον καθαρισμό αύρας, στη ρεφλεξολογία, στο βελονισμό....

3. Εξίσου βουνό/θάλασσα. Δε θα ένιωθα προσωπική ισορροπία αν διάλεγα μόνο το ένα εκ των δύο.

4. α) η ζωή &
β) η ζωή

5. Θέλω να πιστεύω ειρηνική.

6. Στην μετενσάρκωση δεν γινόμαστε ζώα, αυτό είναι μετεμψύχωση. Από την εμφάνιση του Χριστού και μετά μόνο μετενσαρκωνόμαστε σε θετικότερες ή αρνητικότερες ανθρώπινες καταστάσεις.

7. -Αρχαία Ελληνική
-Ανατολικές
-Βυζαντινή
-Δυτική

8. Χριστός, Βούδας, Απόλλωνας, Δίας

9. Αδιάφορο....

10. Ήλιος, Θεοί, Διαδραμάτιση γεγονότων.

11. Να έχω το θάρρος να αναιρώ αυτά που ήδη γνωρίζω. Να μη αρκούμαι δηλαδή μόνο σε αυτά που ξέρω γιατί υπάρχουν άπειρα που μπορούν να με διαψεύσουν.

12. Δεν είναι "θετικο" και δεν κάνει καλό στην εξέλιξή μας να αναφέρουμε τα άσχημα όνειρά μας.

Edited by - Stavroula on 23/07/2006 04:58:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2006, 05:16:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οσο θα λείπει για διακοπές και πλατσουρίσματα ο θεματοθέτης (καμιά 15-αριά μέρες) μην ντρέπεστε να απαντάτε και άλλοι στο διαβολικό αυτό quiz.

Αλλωστε μην ξεχνάτε ότι ουσιαστικά με τις απαντήσεις που δίνετε αποσυμβολίζεστε ως ένα βαθμό μόνοι σας
Κοινώς "καταλάβαμε τι βιολί βαράτε πουλάκια μου " γενικά

Και μη νομίζετε πως θα μου ξεφύγετε όσο θα είμαι διακοπές. Με την επιστροφή μου θα σας ελέγξω όλους όσους θα απαντήσουν. Κανείς δεν θα μείνει αν-εξέλεγκτος

Και μην ξεχνάτε ότι οι πιο εμπνευσμένες απαντήσεις θα βραβευθούν αρχικά με λουκούμι...μέχρι τουλάχιστον να γίνει εξωνυχιστικός αποσυμβολισμός από τους "ειδικούς αποσυμβολιστές"

Τα λέμε λοιπόν

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2006, 09:04:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι εσύ πας διακοπές, φίλε μου Agnostic?
Άντε, καλά να περάσεις και καλά μπάνια.

Εγώ πάντως δεν κατάφερα να με αποσυμβολίσω αρκετά...

Υ.Γ. Επειδή δε μου αρέσουν τα λουκούμια βρες κάτι άλλο.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2006, 01:27:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

1. ΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜ Θεός!
Καμμιά εικόνα.

2.Δεν το έχω σκεφτεί, αλλά προκειμένου να μην πάω σε γιατρό πολύ πιθανό.

3.Βουνό!!!!!!

4.Η μοναξιά
Το ύψος

5.Αν κρίνω από τις σχέσεις των γήινων μόνο φιλική δεν θα μπορούσε να είναι.

6.Μαϊμού ή Χελώνα

7.Β-Δ-Γ-Α

8. Γκάντι
Χριστός
Αντιγόνη
Διογένης

09. Στάλιν
Ένα σωρός "Άγιοι"
Σαρόν
Σάουρον

10. Φως
Ποίηση
Πάθος

11. Πουτ.... ενηλικίωση

12. Πνίγομαι μέσα σε νερό και δεν μπορώ να ξεφύγω

Δεν θέλω πια να γυρίζω στις θάλασσες φωνάζοντας...
Θέλω να βρω κι εγώ μια φωνή να μ'αποκρίνεται.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2006, 19:32:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1)Οταν ακούς τη λέξη "Θεός" ποια εικόνα σου έρχεται αμέσως στο μυαλο?

Η Φύση (Σύν-παν). Η Μητέρα Θεών και ανθρώπων.

2)Θα εμπιστευόσουν μία ή περισσότερες εναλλακτικές θεραπείες? Κι αν ναι ποια/ποιες??

Όχι.

3)Βουνό ή Θάλασσα? Ποιο από τα δύο σε γοητεύει/γαληνεύει περισσότερο?

Βουνό. Η θάλασσα (συγχώρα με Ποσειδώνα) είναι πολύ μονότονη.

4)Ποιοι είναι οι 2 μεγαλύτεροι φόβοι σου?

1)Οι άνθρωποι.
2)Πάλι οι άνθρωποι. Είναι τα πιο επικίνδυνα και κακόβουλα πλάσματα στον πλανήτη.

5)Σε περίπτωση που η ανθρωπότητα ερχόταν σε επαφή με εξωγήινους, ποια πιστεύεις πως θα ήταν η σχέση της μαζί τους? α)φιλική/ειρηνική, β)πολεμική/εχθρική, γ)άλλοτε ειρηνική και άλλοτε εχθρική

Κάτσε να’ ρθουν πρώτα και βλέπουμε.

6)Αν τελικά ισχύει η μετενσάρκωση και στην επόμενη ζωή,ήξερες ότι θα είσαι κάποιο ζώο,ποιο θα ήθελες να είναι αυτό?

Θα προτιμούσα παράλληλα να υπήρχε και κάποια μετάλλαξη. Δεν θα μου «καθόταν» άσχημο να ξαναγεννιόμουν τραγοπόδαρος. Είναι αναμφίβολα πιο βολικό, για ορειβατικούς λόγους.

7)Βάλε τις παρακάτω τέχνες σε σειρά από την καλύτερη προς την χειρότερη(ή λιγότερο καλή), σύμφωνα πάντα με τα προσωπικά σου αισθητικά κριτήρια. α)Βυζαντινή/Χριστιανική, β)Αρχαια Ελληνική, γ)Δυτικοευρωπαϊκή(αναγέννηση/διαφωτισμός), δ) Ανατολικές (κινέζικη/ιαπωνική/βουδιστική/ινδουιστική κ.τ.λ.)

α) Αρχαία Ελληνική
β) Αναγέννηση

Η Ανατολική τέχνη σεβαστή αλλά δεν με συγκινεί, όσο για τη βυζαντινοχριστιανική, πιο κάτω κι΄ απ’ τον πάτο.

8)Ανάφερε τα αγαπημένα σου ιστορικά/μυθολογικά πρόσωπα(από 1 μέχρι και 4). Δηλαδή αυτούς που θαυμάζεις περισσότερο, ή που θεωρείς πρότυπο κτλ.

1) Αθηνά 2) Μιλτιάδης 3) Μέγας Αλέξανδρος 4) Ιουλιανός

9)Ομοίως, ανάφερε τα χειρότερα ιστορικά/μυθολογικά πρόσωπα(από 1 μέχρι και 4).Δηλαδή τα περισσότερο αντιπαθητικά,υπερεκτιμημένα ή παράδειγματα προς αποφυγήν.

1.Ιησούς.
2.Οι Βιβλικοί «ήρωες».
3.Οι υποτιθέμενοι «άγιοι».
4.Οι καθ’ όλη τη διάρκεια της Ιστορίας μας Έλληνες προδότες γλύφτες και ρουφιάνοι.

10)Στο άκουσμα της λέξεως "Ελλάδα", γράψε τις 3 λέξεις που σου έρχονται αμέσως στο μυαλό.

1. Φύση
2. Διονυσιασμός
3. Θεοί
4. Φως

11)Γράψε με μία πολύ σύντομη πρόταση τι σε έχει διδάξει η ζωή μέχρι τώρα?

Να παίρνω τα βουνά.

12)Ποιο είναι το τρομακτικότερο όνειρο που έχεις δει?

Ο παππούς μου νεκροζώντανος.


ΠΑΝΑ ΚΑΛΩ ΚΡΑΤΕΡΟΝ, ΝΟΜΙΟΝ,
ΚΟΣΜΟΙΟ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ,
ΟΥΡΑΝΟΝ ΗΔΕ ΘΑΛΑΣΣΑΝ ΙΔΕ ΧΘΟΝΙΑ
ΠΑΜΒΑΣΙΛΕΙΑΝ
ΚΑΙ ΠΥΡ ΑΘΑΝΑΤΟΝ ΤΑΔΕ ΓΑΡ ΜΕΛΗ
ΕΣΤΙ ΤΑ ΠΑΝΟΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2006, 01:28:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

11)Γράψε με μία πολύ σύντομη πρόταση τι σε έχει διδάξει η ζωή μέχρι τώρα:

Ntavelis166

Να παίρνω τα βουνά.



ελααα!

αν δε μου τολεγες δε θα το υποψιαζομουν ποτε!!!


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
maraT
Μέλος 1ης Βαθμίδας


74 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2006, 11:40:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraT  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ήρθε ο καιρός να απαντήσω καιεγώ σ'αυτό το τεστάκι.
πάμε λοιπόν.

1)Οταν ακούς τη λέξη "Θεός" ποια εικόνα σου έρχεται αμέσως στο μυαλο?

καμοιά ιδιαίτερη, μάλλον κάτι σαν ουρανός, κενό ή κάτι τέτοιο.

2)Θα εμπιστευόσουν μία ή περισσότερες εναλλακτικές θεραπείες? Κι αν ναι ποια/ποιες??

ανάλογα την πάθηση. είμαι ρεφλεξολόγος και υπέρ γενικά των εναλλακτικών θεραπειών. λίγο από όλες για πρόληψη καλήτερα.

3)Βουνό ή Θάλασσα? Ποιο από τα δύο σε γοητεύει/γαληνεύει περισσότερο?

βουνό το καλοκαίρι και θάλασσα το χειμώνα

4)Ποιοι είναι οι 2 μεγαλύτεροι φόβοι σου?

α) να μην μπορώ να βοηθήσω κάποιον που ζητάει την βοήθειά μου
β) όλες τις δερματικές παθήσεις

5)Σε περίπτωση που η ανθρωπότητα ερχόταν σε επαφή με εξωγήινους, ποια πιστεύεις πως θα ήταν η σχέση της μαζί τους? α)φιλική/ειρηνική, β)πολεμική/εχθρική, γ)άλλοτε ειρηνική και άλλοτε εχθρική

εξαρτάται το φεγγάρι.

6)Αν τελικά ισχύει η μετενσάρκωση και στην επόμενη ζωή,ήξερες ότι θα είσαι κάποιο ζώο,ποιο θα ήθελες να είναι αυτό?

κάτι σε αιλουροειδές παρακαλώ!

7)Βάλε τις παρακάτω τέχνες σε σειρά από την καλύτερη προς την χειρότερη(ή λιγότερο καλή), σύμφωνα πάντα με τα προσωπικά σου αισθητικά κριτήρια. α)Βυζαντινή/Χριστιανική, β)Αρχαια Ελληνική, γ)Δυτικοευρωπαϊκή(αναγέννηση/διαφωτισμός), δ) Ανατολικές (κινέζικη/ιαπωνική/βουδιστική/ινδουιστική κ.τ.λ.)

ανατολικές, αρχαία ελληνική, δυτικοευρωπαϊκή, βυζάντιο

8)Ανάφερε τα αγαπημένα σου ιστορικά/μυθολογικά πρόσωπα(από 1 μέχρι και 4). Δηλαδή αυτούς που θαυμάζεις περισσότερο, ή που θεωρείς πρότυπο κτλ.

όλους όσους δίδαξαν αγάπη, ισότιτα και ειρήνη!

9)Ομοίως, ανάφερε τα χειρότερα ιστορικά/μυθολογικά πρόσωπα(από 1 μέχρι και 4).Δηλαδή τα περισσότερο αντιπαθητικά,υπερεκτιμημένα ή παράδειγματα προς αποφυγήν.

όλους τους κατακτητές, δυνάστες και παράφρωνες!

10)Στο άκουσμα της λέξεως "Ελλάδα", γράψε τις 3 λέξεις που σου έρχονται αμέσως στο μυαλό.

πολιτισμός, φυσικό κάλος, γκρινιάριδες έλληνες

11)Γράψε με μία πολύ σύντομη πρόταση τι σε έχει διδάξει η ζωή μέχρι τώρα?

τίποτα δεν μένει κρυφό, αγάπα τον πλησίον σου, τα πάντα αλλάζουν.

12)Ποιο είναι το τρομακτικότερο όνειρο που έχεις δει?

οτιδήποτε έχει να κάνει με ζουζούνια

τι λες γιατρέ μου; θα ζήσω; Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

debo
Νέο Μέλος

Greece
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2006, 10:10:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους debo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
HELLO!ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΔΩ?

deboΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Fafmir
Νέο Μέλος

Greece
37 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2006, 10:54:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Fafmir  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας παιδιά!
Καλή η ιδέα για το Quiz και θα ήθελα και γω να απαντήσω:
Απαντήσεις:
1)Η εικόνα του Ιησού Χριστού
2)Δεν ξέρω.Πάντως αν δοκίμαζα κάτι τέτοιο πολύ πιθανών να στρεφόμουνα στον βελονισμό.
3)Το καλοκαίρι θάλασσα τον χειμώνα βουνό!Αλλά περισσότερο με γαληνεύει το βουνό
4) α)Να χάσω κάποιο συγγενικό μου πρόσωπο β)Να πάθει κάτι η υγεία μου(όχι να πεθάνω) όπως πχ.να χάσω κάποιο μέλος του σώματος μου,να τρελλαθώ κλπ
5)Δεν μπορώ να ξέρω οπότε διαλέγω το γ)
6)Δεν θα ήθελα αλλα θα προτιμούσα σκύλος!
7)Δυτικοευρωπαική,Ανατολικές,Αρχαία ελληνική,Βυζαντινή/Χριστιανική
8)χμμμμ...Από την μυθολογία μου αρέσει ο Ηρακλής,ο Οδυσσέας ενώ από την Ιστορία θα διάλεγα τον Χριστό
9)Χίτλερ,Μπους
10)νησιά,σουβλάκι,τουρίστες!
11)Ότι ο χρόνος περνάει γρήγορα και δεν πρέπει να τον πετάμε
12)Ότι το ταβάνει πέφτει και με πλακώνειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
sentna
Νέο Μέλος

Greece
24 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2006, 02:38:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sentna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1)Οταν ακούς τη λέξη "Θεός" ποια εικόνα σου έρχεται αμέσως στο μυαλο?
Βλέπω τον ουράνό νύχτα και πολύ ψηλά μια μόρφή άυλη σαν ομίχλη που είναι πολύ δυνατή και ανώτερη
2)Θα εμπιστευόσουν μία ή περισσότερες εναλλακτικές θεραπείες? Κι αν ναι ποια/ποιες??
Δεν θα έμενα μόνο σε αύτες απορίπτωντας την κλασική ιατρική αλλά ναι θα εμπιστεύομουν-δοκίμαζα και χωρίς να έχω τοσο ασχοληθεί και να γνωρίζω και λεπτομέρειες για κάποιες από αυτές...Βασικά μόνο ρεικι έχω δοκιμάσει.
3)Βουνό ή Θάλασσα? Ποιο από τα δύο σε γοητεύει/γαληνεύει περισσότερο?
Βουνό.Αλλά και η θάλασσα.Αναλόγως τη φάση που περνάει η ζωή μου.
4)Ποιοι είναι οι 2 μεγαλύτεροι φόβοι σου?
-Να ξυπνήσω μια μέρα και να μην μπορώ να επικοινωνήσω με κανέναν άνθρωπο για το υπόλοιπο της ζωής μου.
-Να ξυπνήσω την ίδια μέρα και να ανακαλύψω ότι έχω μετανιώσει για τη ζωή που έζησα έτσι όπως την έζησα...

5)Σε περίπτωση που η ανθρωπότητα ερχόταν σε επαφή με εξωγήινους, ποια πιστεύεις πως θα ήταν η σχέση της μαζί τους? α)φιλική/ειρηνική, β)πολεμική/εχθρική, γ)άλλοτε ειρηνική και άλλοτε εχθρική
Πολύ θα ήθελα το α...αλλά ρεαλιστικά το γ.και αυτό επείδη οι εξωγήινοι θα ήθελαν να αγοράσουν οικόπεδα στη γη κ.τ.λ και θα έμπαιναν και τα οικονομικά-πολιτικά στη μέση και να που ξαφνικά θα άρχιζαν και οι εχθρικές σχέσεις....χαχα

6)Αν τελικά ισχύει η μετενσάρκωση και στην επόμενη ζωή,ήξερες ότι θα είσαι κάποιο ζώο,ποιο θα ήθελες να είναι αυτό?
ένα αρκουδάκι πάντα για να με προστατεύουν οι φιλοζωικές...χαχα
πουλι μετράει?κοράκι θα ήθελα να είμαι να κρατώ συντροφιά σε μια σκοτεινή μάγισσα/μάγο ψηλά σε ένα πύργο και κάποια στιγμή ίσως με κάποιο της ξόρκι με μετέτρεπε σε άνθρωπο!!!!!

7)Βάλε τις παρακάτω τέχνες σε σειρά από την καλύτερη προς την χειρότερη(ή λιγότερο καλή), σύμφωνα πάντα με τα προσωπικά σου αισθητικά κριτήρια. α)Βυζαντινή/Χριστιανική, β)Αρχαια Ελληνική, γ)Δυτικοευρωπαϊκή(αναγέννηση/διαφωτισμός), δ) Ανατολικές (κινέζικη/ιαπωνική/βουδιστική/ινδουιστική κ.τ.λ.)
β-δ-γ-α

8)Ανάφερε τα αγαπημένα σου ιστορικά/μυθολογικά πρόσωπα(από 1 μέχρι και 4). Δηλαδή αυτούς που θαυμάζεις περισσότερο, ή που θεωρείς πρότυπο κτλ.
Χριστός
Αινστάιν
Λεονάρντο ντα βιντσι
Λιλιθ
Σεντνα
9)Ομοίως, ανάφερε τα χειρότερα ιστορικά/μυθολογικά πρόσωπα(από 1 μέχρι και 4).Δηλαδή τα περισσότερο αντιπαθητικά,υπερεκτιμημένα ή παράδειγματα προς αποφυγήν.
Ηρώδης
Χίτλερ
Μπους

10)Στο άκουσμα της λέξεως "Ελλάδα", γράψε τις 3 λέξεις που σου έρχονται αμέσως στο μυαλό.
ηλιος θαλασσα και το αγόρι μου...
καλά...ανεξάρτητη,όμορφη και πολύ τεμπέλα γκόμενα

11)Γράψε με μία πολύ σύντομη πρόταση τι σε έχει διδάξει η ζωή μέχρι τώρα?
Κοίταξα λοιπόν στον καθρέφτη μου να βλέπω εμένα κ αν τυχόν κοιτάζοντας το ειδωλό μου ,σπάσει ο καθρέφτης ,τουλάχιστον θα είμαι ευτυχισμένη που κ πάλι θα έχω μείνει εγώ και ας μην έχω πλεον καθρέφτη,θα χαρώ που τα κατάφερα και με είδα έστω και λίγο........

12)Ποιο είναι το τρομακτικότερο όνειρο που έχεις δει?
την ημέρα που πέθανε η θεία μου το ίδιο βράδυ είδα εμένα να εισβάλω σε ένα χώρο( σχεδόν πετώντας)που ήταν γεμάτος με μαρμάρινα κρεβάτια και ανθρώπους να βρίσκω τη θεία μου και να προσπαθώ να τη σηκώσω και να νιώθω ότι με διώχνουν και να επιμένω ότι γίνεται να τη σηκώσω να με αφησουν και ότι ξέρω πως...και μετά να γυρνάω δίπλα σε έναν αλλο παππόυ που ήταν διασωληνώμένος και να λέω ''να αυτόν τότε, γίνεται...το ξέρω....''
Ηταν περίεργο όχι τόσο τρομακτικό αλλα η ένταση ήταν σαν να το ζω αληθινά...το επομενο βραδυ όμως ειχε τη συνέχεια του το όνειρο και τότε ένιωσα λίγο φόβο...με βλέπω πάλι να τρέχω σχεδόν να πετάω κάπου σαν σε ταράτσα μιας πολυκατοικίας έχοντας πάρει απο πισω κάτι ακαθόριστες μορφές που τρέχουν με ιλιγγιώδη ταχύτητα και πηδάνε από την ταράτσα ας το πω απέναντι σε ένα αλλο χώρο σαν ψηλό κτήριο...και τότε εγω φρεναρω απότομα και κοιταζω το κενό και απέναντι είναι ένας μαυροντυμένος άντρας και μου γνέφει κουνώντας με το χερι του να πηδήξω στην πλευρά που είναι και αρχίζει να μου μιλάει κ να με προτρέπει να πηδήξω απέναντι εκεί που είναι.εγώ αρνούμαι και λέω μα δεν μπορω....και τότε γυρναει και μου λέει έλα μπορείς...ήρθες και εχτες....ξέρεις...Εκεί ,ενώ μέχρι εκείνη τη στιγμή δεν ένιωθα τίποτα εκτος από την ψυχολογική πίεση επειδή επέμενε κ μου έλεγε ελα πήδα ο τύπος, ταράχτηκα τόσο που ξύπνησα με ταχυκαρδία από το φόβο μου....

Edited by - sentna on 07/09/2006 02:52:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2006, 08:56:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατόπιν προτροπής σου από άλλο forum,θα απαντήσω στο ερωτηματολόγιό σου,για να δούμε μπας και νεοπαγανίζω,χεχε!!


1)Οταν ακούς τη λέξη "Θεός" ποια εικόνα σου έρχεται αμέσως στο μυαλο?
-θα συμφωνήσω με κάποια κοπέλα που είπε κάτι για ένα κυριούλη με άσπρα μαλλιά και γενειάδα,κάτι σαν τον Γκάνταλφ.

2)Θα εμπιστευόσουν μία ή περισσότερες εναλλακτικές θεραπείες? Κι αν ναι ποια/ποιες??
-Νομίζω ότι ο βελονισμός αποδεδειγμένα πλέον,κάνει θαύματα.

3)Βουνό ή Θάλασσα?
-Θάλασσα,Ελληνίδα είμαι!!!

4)Ποιοι είναι οι 2 μεγαλύτεροι φόβοι σου?
-Η αρρώστεια και ο θάνατος αγαπημένων προσώπων.

5)Σε περίπτωση που η ανθρωπότητα ερχόταν σε επαφή με εξωγήινους, ποια πιστεύεις πως θα ήταν η σχέση της μαζί τους? α)φιλική/ειρηνική, β)πολεμική/εχθρική, γ)άλλοτε ειρηνική και άλλοτε εχθρική
-Το γ

6)Αν τελικά ισχύει η μετενσάρκωση και στην επόμενη ζωή,ήξερες ότι θα είσαι κάποιο ζώο,ποιο θα ήθελες να είναι αυτό?
-Λιοντάρι.

7)Βάλε τις παρακάτω τέχνες σε σειρά από την καλύτερη προς την χειρότερη(ή λιγότερο καλή), σύμφωνα πάντα με τα προσωπικά σου αισθητικά κριτήρια. α)Βυζαντινή/Χριστιανική, β)Αρχαια Ελληνική, γ)Δυτικοευρωπαϊκή(αναγέννηση/διαφωτισμός), δ) Ανατολικές (κινέζικη/ιαπωνική/βουδιστική/ινδουιστική κ.τ.λ.)
-1.Αρχαία Ελληνική
2.Ανατολικές
3.Δυτικοευρωπαϊκή
4.Βυζαντινή

8)Ανάφερε τα αγαπημένα σου ιστορικά/μυθολογικά πρόσωπα(από 1 μέχρι και 4). Δηλαδή αυτούς που θαυμάζεις περισσότερο, ή που θεωρείς πρότυπο κτλ.
-1.Αθηνά
2.Ηρακλής(την Ζήνα δεν θα την αναφέρω καθότι δεν υπήρχε,αλλά την θαυμάζω εξίσου,πειράζει;
3.Μέγας Αλέξανδρος
4.Θεοδώρα

9)Ομοίως, ανάφερε τα χειρότερα ιστορικά/μυθολογικά πρόσωπα(από 1 μέχρι και 4).Δηλαδή τα περισσότερο αντιπαθητικά,υπερεκτιμημένα ή παράδειγματα προς αποφυγήν.
-1.Θεοδόσιος ο Μέγας(μα τι ειρωνεία πια αυτό το "Μέγας"..)
2.Ιουστινιανός
3.Αλκιβιάδης
4.Αγαμέμνονας

10)Στο άκουσμα της λέξεως "Ελλάδα", γράψε τις 3 λέξεις που σου έρχονται αμέσως στο μυαλό.
-1.Ήλιος
2.Θάλασσα
3.Παρθενών

11)Γράψε με μία πολύ σύντομη πρόταση τι σε έχει διδάξει η ζωή μέχρι τώρα?
Καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη

12)Ποιο είναι το τρομακτικότερο όνειρο που έχεις δει?
Ότι με έφαγε ένας κλόουν(μη γελάσει κανείς,ήμουν μικρή!!)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2006, 23:45:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν Μαράκι, με μια ματιά στις απαντήσεις σου θα έλεγα ότι είσαι πιο κοντά στην αρχαία Ελλάδα παρά στον χριστιανισμό. Αυτό δεν σημαίνει βεβαίως σε καμία περίπτωση ότι "νεοπαγανίζεις" όπως άστοχα σου είπαν.

Ευχαριστώ για τη συμμετοχή σου

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2006, 18:21:48  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Oσο αφορα το Κουιζ του Agnostic:

1)Οταν ακούς τη λέξη "Θεός" ποια εικόνα σου έρχεται αμέσως στο μυαλο?

Ενα προσωπο ηρεμο-συναμμα αυστηρο

2)Θα εμπιστευόσουν μία ή περισσότερες εναλλακτικές θεραπείες? Κι αν ναι ποια/ποιες??

Οχι...

3)Βουνό ή Θάλασσα? Ποιο από τα δύο σε γοητεύει/γαληνεύει περισσότερο?

Φυσικοτατα Βουνο, ειδικα στην αρχη της ανοιξης, που η βλαστησι οργιαζει

4)Ποιοι είναι οι 2 μεγαλύτεροι φόβοι σου?

Αραχνη-Αραχνη

5) Σε περίπτωση που η ανθρωπότητα ερχόταν σε επαφή με εξωγήινους, ποια πιστεύεις πως θα ήταν η σχέση της μαζί τους? α)φιλική/ειρηνική, β)πολεμική/εχθρική, γ)άλλοτε ειρηνική και άλλοτε εχθρική

Πολεμικη - εχθρικη... ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΣΥΝΑΝΤΗΘΟΥΝ ΟΙ ΔΡΟΜΟΙ ΜΑΣ

6) Αν τελικά ισχύει η μετενσάρκωση και στην επόμενη ζωή,ήξερες ότι θα είσαι κάποιο ζώο,ποιο θα ήθελες να είναι αυτό?

Βασιλικος Αετος

7) Βάλε τις παρακάτω τέχνες σε σειρά από την καλύτερη προς την χειρότερη(ή λιγότερο καλή), σύμφωνα πάντα με τα προσωπικά σου αισθητικά κριτήρια. α)Βυζαντινή/Χριστιανική, β)Αρχαια Ελληνική, γ)Δυτικοευρωπαϊκή(αναγέννηση/διαφωτισμός), δ) Ανατολικές (κινέζικη/ιαπωνική/βουδιστική/ινδουιστική κ.τ.λ.)

α. Αρχαιοελληνικη
β. Αρχαια Αιγυπτιακη (την ξεχασες)
γ. Βυζαντινη-Χριστιανικη
δ. Δυτικοευρωπαϊκη
ε. Ανατολικη

8) Ανάφερε τα αγαπημένα σου ιστορικά/μυθολογικά πρόσωπα(από 1 μέχρι και 4). Δηλαδή αυτούς που θαυμάζεις περισσότερο, ή που θεωρείς πρότυπο κτλ.

Αχιλλεας

9) Ομοίως, ανάφερε τα χειρότερα ιστορικά/μυθολογικά πρόσωπα(από 1 μέχρι και 4).Δηλαδή τα περισσότερο αντιπαθητικά,υπερεκτιμημένα ή παράδειγματα προς αποφυγήν.

α. Ηρακλης
β. Σουπερμαν!!!!

10) Στο άκουσμα της λέξεως "Ελλάδα", γράψε τις 3 λέξεις που σου έρχονται αμέσως στο μυαλό.

α. Μπλε
β. Πολυ Μπλε
γ. Παρα πολυ Μπλε

11) Γράψε με μία πολύ σύντομη πρόταση τι σε έχει διδάξει η ζωή μέχρι τώρα?

Τοσα πολλα και ομως τοσα λιγα...

12) Ποιο είναι το τρομακτικότερο όνειρο που έχεις δει?

Ευτυχως ή Δυστυχως δεν θυμαμαι τα ονειρα μου, γιατι δεν δινω σημασια



GENUS PANTHERAS FELIDAE

...and the Predators will prevail...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2006, 15:54:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ουφ,σε ευχαριστώ,ανακουφίστηκα!!!
Πραγματικά,είχα αγχωθεί με τα παραληρήματα του Ψηλού και με καθησύχασες!!!
Αστειεύομαι όπως κατάλαβες.Να σε ρωτήσω όμως τώρα σοβαρά,με ποιά κριτήρια βγάζεις τα πορίσματα του τεστ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2006, 04:29:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τίποτα καλή μου

Τώρα για τα κριτήρια με βάση τα οποία βγάζω το αποτέλεσμα του quiz αυτά είναι...εεεχμμ, να...κοίτα....εγώ..εεεε (τι απαντάμε τώρα)

Βασικά για το συμπέρασμα που έβγαλα ότι είσαι πιο κοντά στην Αρχαία Ελλάδα, χωρίς όμως να νεοπαγανίζεις...απλά αξιολόγησα τις απαντήσεις σου στα ερωτήματα 1,7,8,9,10. Τα υπόλοιπα είναι μυστικά του επαγγέλματος

ΥΓ. Να ευχαριστήσω και τον φίλο PREDATOR για τη συμμετοχή του καθώς και τους τελευταίους συμμετέχοντες στη σελίδα. Ελπίζω να το έχετε διασκεδάσει όσοι απαντήσατε μέχρι τώρα. Και νέες συμμετοχές καλοδεχούμενες θα είναι

Τα λέμε.

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2006, 11:35:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το φαντάστηκα ότι από εκείνες τις απαντήσεις θα έβγαζες το πόρισμα,χεχε!!Όσο για τα μυστικά του επαγγέλματος,ψυχολόγος είσαι καλέ;Έχω μια κολλητή ψυχολόγο που σκέφτομαι να της πω να μπεί στο φόρουμ,ειδικά στο "ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ",αλλά αρνείται για ψυχολογικούς λόγους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

vasiliskos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
264 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2006, 14:52:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vasiliskos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1)Οταν ακούς τη λέξη "Θεός" ποια εικόνα σου έρχεται αμέσως στο μυαλο?

Η Θεός από τη ταινία «Το Δόγμα» Και επίσης ο Μέτατρον πάντα από την ίδια ταινία που μας ενημέρωσε ότι όποιος λέει ότι μιλάει με το Θεό μιλάει μ'εκείνον.

2)Θα εμπιστευόσουν μία ή περισσότερες εναλλακτικές θεραπείες? Κι αν ναι ποια/ποιες??
βότανα

3)Βουνό ή Θάλασσα? Ποιο από τα δύο σε γοητεύει/γαληνεύει περισσότερο?
Ο Πάρνωνας και ο Ταύγετος (και όλα τα άλλα ελληνικά βουνά.Απλά αυτά είναι το σπίτι μου)

4)Ποιοι είναι οι 2 μεγαλύτεροι φόβοι σου?
Να με θάψουν ζωντανή
Οσοι δεν απαντήσουν σ’αυτό το τέστ!

5)Σε περίπτωση που η ανθρωπότητα ερχόταν σε επαφή με εξωγήινους, ποια πιστεύεις πως θα ήταν η σχέση της μαζί τους? α)φιλική/ειρηνική, β)πολεμική/εχθρική, γ)άλλοτε ειρηνική και άλλοτε εχθρική

Θα μας έβλεπαν όπως περίπου βλέπει εμένα κάθε πρωϊ το αφεντικό μου στη δουλειά

6)Αν τελικά ισχύει η μετενσάρκωση και στην επόμενη ζωή,ήξερες ότι θα είσαι κάποιο ζώο,ποιο θα ήθελες να είναι αυτό?

βασιλίσκος!

7)Βάλε τις παρακάτω τέχνες σε σειρά από την καλύτερη προς την χειρότερη(ή λιγότερο καλή), σύμφωνα πάντα με τα προσωπικά σου αισθητικά κριτήρια. α)Βυζαντινή/Χριστιανική, β)Αρχαια Ελληνική, γ)Δυτικοευρωπαϊκή(αναγέννηση/διαφωτισμός), δ) Ανατολικές (κινέζικη/ιαπωνική/βουδιστική/ινδουιστική κ.τ.λ.)

Αρχαία Ελληνική

8)Ανάφερε τα αγαπημένα σου ιστορικά/μυθολογικά πρόσωπα(από 1 μέχρι και 4). Δηλαδή αυτούς που θαυμάζεις περισσότερο, ή που θεωρείς πρότυπο κτλ

Προμηθέας
Η πρώτη μου δασκάλα η Φωτεινή παρόλο που έκανε ένα λάθος, είπε ότι σίγουρα θα προκόψω...

9)Ομοίως, ανάφερε τα χειρότερα ιστορικά/μυθολογικά πρόσωπα(από 1 μέχρι και 4).Δηλαδή τα περισσότερο αντιπαθητικά,υπερεκτιμημένα ή παράδειγματα προς αποφυγήν

Ο Κωσταντίνος και η μήτηρ του μαζί
Η γειτόνισα μου που έχει ξεπαστρέψει όλα τα ζωντανά στη γειτονιά μας με φόλες και γυαλιά

10)Στο άκουσμα της λέξεως "Ελλάδα", γράψε τις 3 λέξεις που σου έρχονται αμέσως στο μυαλό.

Et in arcadia ego (εντάξει είναι 4 λέξεις...)

11)Γράψε με μία πολύ σύντομη πρόταση τι σε έχει διδάξει η ζωή μέχρι τώρα?

ότι είναι ζόρικη αλλά είναι όμορφη η άτιμη..

12)Ποιο είναι το τρομακτικότερο όνειρο που έχεις δει?

Η γιαγιά μου ένα μήνα μετά το θάνατό της ήρθε και με βρήκε.
Το πρόβλημα είναι ότι δεν κοιμόμουν. Εκτότε το έχω καταχωρήσει απαραιτήτως στα όνειρα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

whiz
Μέλος 2ης Βαθμίδας


196 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2006, 12:58:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους whiz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπερα κι απο μενα!

1)Οταν ακούς τη λέξη "Θεός" ποια εικόνα σου έρχεται αμέσως στο μυαλο?
Η μητερα φυση.

2)Θα εμπιστευόσουν μία ή περισσότερες εναλλακτικές θεραπείες? Κι αν ναι ποια/ποιες??
τα βοτανα και συμβουλες τις γιαγιας.

3)Βουνό ή Θάλασσα? Ποιο από τα δύο σε γοητεύει/γαληνεύει περισσότερο?
ο συνδιασμος και τον δυο.

4)Ποιοι είναι οι 2 μεγαλύτεροι φόβοι σου?
η μοναξια,να μην προλαβω να εκπληρωσω τα ονειρα μου.

5)Σε περίπτωση που η ανθρωπότητα ερχόταν σε επαφή με εξωγήινους, ποια πιστεύεις πως θα ήταν η σχέση της μαζί τους? α)φιλική/ειρηνική, β)πολεμική/εχθρική, γ)άλλοτε ειρηνική και άλλοτε εχθρική

υποκριτικη.


6)Αν τελικά ισχύει η μετενσάρκωση και στην επόμενη ζωή,ήξερες ότι θα είσαι κάποιο ζώο,ποιο θα ήθελες να είναι αυτό?

τιγρης.


7)Βάλε τις παρακάτω τέχνες σε σειρά από την καλύτερη προς την χειρότερη(ή λιγότερο καλή), σύμφωνα πάντα με τα προσωπικά σου αισθητικά κριτήρια. α)Βυζαντινή/Χριστιανική, β)Αρχαια Ελληνική, γ)Δυτικοευρωπαϊκή(αναγέννηση/διαφωτισμός), δ) Ανατολικές (κινέζικη/ιαπωνική/βουδιστική/ινδουιστική κ.τ.λ.)

-β,α,γ,δ.


8)Ανάφερε τα αγαπημένα σου ιστορικά/μυθολογικά πρόσωπα(από 1 μέχρι και 4). Δηλαδή αυτούς που θαυμάζεις περισσότερο, ή που θεωρείς πρότυπο κτλ

-Εκτορας.

9)Ομοίως, ανάφερε τα χειρότερα ιστορικά/μυθολογικά πρόσωπα(από 1 μέχρι και 4).Δηλαδή τα περισσότερο αντιπαθητικά,υπερεκτιμημένα ή παράδειγματα προς αποφυγήν

-Ηρα

10)Στο άκουσμα της λέξεως "Ελλάδα", γράψε τις 3 λέξεις που σου έρχονται αμέσως στο μυαλό

-γαλαζιο,ομορφες παραλιες,γραφειοκρατεια.

11)Γράψε με μία πολύ σύντομη πρόταση τι σε έχει διδάξει η ζωή μέχρι τώρα?

-ποτε μη λες ποτε.ολα ανατρεπονται.Να μην επιτρεπω να με βλαψουν.

12)Ποιο είναι το τρομακτικότερο όνειρο που έχεις δει?

-να μην εχω κατι να κρατηθω.ολα να πεφτουν


για να δουμε...


Mε εκτιμηση ΆνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

whiz
Μέλος 2ης Βαθμίδας


196 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2006, 12:59:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους whiz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπερα κι απο μενα!

1)Οταν ακούς τη λέξη "Θεός" ποια εικόνα σου έρχεται αμέσως στο μυαλο?
Η μητερα φυση.

2)Θα εμπιστευόσουν μία ή περισσότερες εναλλακτικές θεραπείες? Κι αν ναι ποια/ποιες??
τα βοτανα και συμβουλες τις γιαγιας.

3)Βουνό ή Θάλασσα? Ποιο από τα δύο σε γοητεύει/γαληνεύει περισσότερο?
ο συνδιασμος και τον δυο.

4)Ποιοι είναι οι 2 μεγαλύτεροι φόβοι σου?
η μοναξια,να μην προλαβω να εκπληρωσω τα ονειρα μου.

5)Σε περίπτωση που η ανθρωπότητα ερχόταν σε επαφή με εξωγήινους, ποια πιστεύεις πως θα ήταν η σχέση της μαζί τους? α)φιλική/ειρηνική, β)πολεμική/εχθρική, γ)άλλοτε ειρηνική και άλλοτε εχθρική

υποκριτικη.


6)Αν τελικά ισχύει η μετενσάρκωση και στην επόμενη ζωή,ήξερες ότι θα είσαι κάποιο ζώο,ποιο θα ήθελες να είναι αυτό?

τιγρης.


7)Βάλε τις παρακάτω τέχνες σε σειρά από την καλύτερη προς την χειρότερη(ή λιγότερο καλή), σύμφωνα πάντα με τα προσωπικά σου αισθητικά κριτήρια. α)Βυζαντινή/Χριστιανική, β)Αρχαια Ελληνική, γ)Δυτικοευρωπαϊκή(αναγέννηση/διαφωτισμός), δ) Ανατολικές (κινέζικη/ιαπωνική/βουδιστική/ινδουιστική κ.τ.λ.)

-β,α,γ,δ.


8)Ανάφερε τα αγαπημένα σου ιστορικά/μυθολογικά πρόσωπα(από 1 μέχρι και 4). Δηλαδή αυτούς που θαυμάζεις περισσότερο, ή που θεωρείς πρότυπο κτλ

-Εκτορας.

9)Ομοίως, ανάφερε τα χειρότερα ιστορικά/μυθολογικά πρόσωπα(από 1 μέχρι και 4).Δηλαδή τα περισσότερο αντιπαθητικά,υπερεκτιμημένα ή παράδειγματα προς αποφυγήν

-Ηρα

10)Στο άκουσμα της λέξεως "Ελλάδα", γράψε τις 3 λέξεις που σου έρχονται αμέσως στο μυαλό

-γαλαζιο,ομορφες παραλιες,γραφειοκρατεια.

11)Γράψε με μία πολύ σύντομη πρόταση τι σε έχει διδάξει η ζωή μέχρι τώρα?

-ποτε μη λες ποτε.ολα ανατρεπονται.Να μην επιτρεπω να με βλαψουν.

12)Ποιο είναι το τρομακτικότερο όνειρο που έχεις δει?

-να μην εχω κατι να κρατηθω.ολα να πεφτουν


για να δουμε...


Mε εκτιμηση ΆνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bluechild
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2006, 11:21:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bluechild  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους τους αναζητητές. Χαίρομαι πολύ που είστε ακόμα εδώ αυξάνεστε και πληθήνετε :)


1)Οταν ακούς τη λέξη "Θεός" ποια εικόνα σου έρχεται αμέσως στο μυαλο?


1.Όταν ακούω αυτή την λέξη στο μυαλό μου έρχεται μια εικόνα που είναι πολύ δύσκολο να περιγράψω. Είναι κάτι σαν μια τεραστίων διαστάσεων ημιδιαφανής λευκή οντότητα που δεν έχει συγκεκριμένο σχήμα

2)Θα εμπιστευόσουν μία ή περισσότερες εναλλακτικές θεραπείες? Κι αν ναι ποια/ποιες??

2.Σίγουρα θα εμπιστευόμουν κάποιες εναλλακτικές θεραπείες και έχω ήδη εμπιστευτεί. Αρκεί να νοιώθω εμπιστοσύνη για τον θεραπευτή. Δεν είμαι σίγουρος αν είναι θεραπεία αυτό αλλά πριν μερικές μέρες μια γυναίκα την οποία εμπιστεύομαι πάρα πολύ μου έκανε εναρμόνιση των τσάκρα.

3)Βουνό ή Θάλασσα? Ποιο από τα δύο σε γοητεύει/γαληνεύει περισσότερο?

3.Και τα δυο με γαληνεύουν αλλά περ4ισσότερο η θάλασσα γιατί σημαντικός παράγοντας για την ηρεμία της ψυχής μου είναι να αντικρίζω τον ορίζοντα.

4)Ποιοι είναι οι 2 μεγαλύτεροι φόβοι σου?


4.Ο ένας φόβος μου είναι να μην ξαναγυρίσω στο ποτό και ο άλλος μου φόβος είναι μην δεν ανακαλύψω ποτέ για ποιον λόγο βρίσκομαι εδώ και ποιον σκοπό έχω να εκπληρώσω σε αυτή τη ζωή μου.

5)Σε περίπτωση που η ανθρωπότητα ερχόταν σε επαφή με εξωγήινους, ποια πιστεύεις πως θα ήταν η σχέση της μαζί τους? α)φιλική/ειρηνική, β)πολεμική/εχθρική, γ)άλλοτε ειρηνική και άλλοτε εχθρική

5.Και τα τρία σενάρια είναι πιθανά Δεν ξέρω αλλά πολύ φοβάμαι ότι θα είναι εχθρική από την δικιά μας μεριά λόγω της άγνοιας που έχει το μεγαλύτερο μέρος των ανθρώπων που κατοικούν στον πλανήτη.

6)Αν τελικά ισχύει η μετενσάρκωση και στην επόμενη ζωή,ήξερες ότι θα είσαι κάποιο ζώο,ποιο θα ήθελες να είναι αυτό?

6.δελφίνι.

7)Βάλε τις παρακάτω τέχνες σε σειρά από την καλύτερη προς την χειρότερη(ή λιγότερο καλή), σύμφωνα πάντα με τα προσωπικά σου αισθητικά κριτήρια. α)Βυζαντινή/Χριστιανική, β)Αρχαια Ελληνική, γ)Δυτικοευρωπαϊκή(αναγέννηση/διαφωτισμός), δ) Ανατολικές (κινέζικη/ιαπωνική/βουδιστική/ινδουιστική κ.τ.λ.)

7.α) αρχαία ελληνική, β) ανατολικές, γ) βυζαντινή/χριστιανική, δ) δυτικοευρωπαϊκή.

8)Ανάφερε τα αγαπημένα σου ιστορικά/μυθολογικά πρόσωπα(από 1 μέχρι και 4). Δηλαδή αυτούς που θαυμάζεις περισσότερο, ή που θεωρείς πρότυπο κτλ.

8.λεονάρντο ντα βίτσι, Ιησούς, Αϊνστάιν,

9)Ομοίως, ανάφερε τα χειρότερα ιστορικά/μυθολογικά πρόσωπα(από 1 μέχρι και 4).Δηλαδή τα περισσότερο αντιπαθητικά,υπερεκτιμημένα ή παράδειγματα προς αποφυγήν.

9.Χίτλερ, Μπους, Παπαδόπουλος

10)Στο άκουσμα της λέξεως "Ελλάδα", γράψε τις 3 λέξεις που σου έρχονται αμέσως στο μυαλό.

10.Ήλιος, θάλασσα, χρήμα.

11)Γράψε με μία πολύ σύντομη πρόταση τι σε έχει διδάξει η ζωή μέχρι τώρα?

11.Εμπιστεύσου το σύμπαν. Για κάποιο λόγο είσαι εδώ.

12)Ποιο είναι το τρομακτικότερο όνειρο που έχεις δει?

12.Ήταν σκοτάδι, βρωμούσε σαν στάβλος και δεν έβλεπα τίποτα. Ήξερα που ήμουν όμως και ένοιωθα τα πάντα. Ένοιωθα ότι ήμουν κουλουριασμένος γυμνός, βρώμικος και μόνος σε ένα δωμάτιο που δεν είχε ταβάνι και οι τοίχοι του υψώνονταν περίπου στο μισό μέτρο. Το δωμάτιο ενώνονταν με εκατοντάδες αλλά τέτοια ίδια δωμάτια (κάτι παρόμοιο με τα γραφεία σε μεγάλες εταιρίες που ενώνονται μεταξύ τους και όλα μαζί από ψιλά αν τα δεις μοιάζουν με μια τεράστια παγοθήκη). Σε όλα τα υπόλοιπα δωμάτια υπήρχαν άνθρωποι στην ίδια κατάσταση με εμένα και για έναν λόγο που δεν ήξερα όλοι μα όλοι ουρλιάζαμε και κλαίγαμε κραυγάζοντας κάποιος να μας ελευθερώσει. Το συναίσθημα που πήρα από το όνειρο αυτό δεν θα το ξεχάσω ποτέ. Ένοιωσα τον απόλυτο τρόμο και φόβο. Ήταν το εντονότερο και ποιο σκοταδικό όνειρο που έχω δει μέχρι τώρα. Βέβαια η περιγραφή του δεν έχει καμία μα καμία σχέση με το βίωμά του.

keep it simpleΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy