ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΙΚΟ QUIZ (ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΔΩ!!!)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
T_Chameleon of Rodos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
92 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2006, 13:47:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Iridav το Όνειρο που είδες ήταν όντως τρομαχτικό
Ειδικά για σένα. Ανάμνησης που έχουμε από παιδία μπορεί να της έχουμε ξεχάσει είναι όμως καταχωρημένες στο υποσυνείδητο και κάποιες στιγμές επανέρχονται μέσο τον ονείρων η περιστατικών που συμβαίνουν σε άλλους με αφορμή να θυμόμαστε κάποια περιστατικά που μας συνέβησαν.


ΕΝΑ ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΙ ΤΙΠΟΤΕ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ

T_Chameleon of RodosΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

iridav
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2006, 11:34:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους iridav  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Iridav το Όνειρο που είδες ήταν όντως τρομαχτικό
Ειδικά για σένα. Ανάμνησης που έχουμε από παιδία μπορεί να της έχουμε ξεχάσει είναι όμως καταχωρημένες στο υποσυνείδητο και κάποιες στιγμές επανέρχονται μέσο τον ονείρων η περιστατικών που συμβαίνουν σε άλλους με αφορμή να θυμόμαστε κάποια περιστατικά που μας συνέβησαν.




Ευχαριστώ για την κατανόηση χαμελεοντάκι! Όσα σχετίζονται με το όνειρο και έχουν συμβεί στην πραγματικότητα, όμως, τα θυμάμαι συχνά. Δεν είναι στο υποσυνείδητό μου νομίζω.

Αποτελέσματα δε θα πάρουμε; :P

:*) Μου αρέσει να ζω!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

serenite
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2006, 14:37:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serenite  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλησπέρα σε όλους,

η αλήθεια είναι ότι ψιλοβαριόμουν να απαντήσω σε όλα αυτά αλλά μιας και από τις συμμετοχές περιμένουν οι υπόλοιποι απαντήσεις θα βάλω ένα λιθαράκι, ελπίζω να τα πας καλύτερα απο τον τελευταίο ψυχολόγο που με είδε και με έδιωξε λόγω αγνώστης ταυτότητας ψυχολογικής πάθησης...

quote:
1)Όταν ακούς τη λέξη "Θεός" ποια εικόνα σου έρχεται αμέσως στο μυαλο?

Μια συμπαντική νοήμον ενέργεια που επηρεάζει κάθε τι που έχει ζωτική ενέργεια και σύγχρονος επηρεάζεται και η ίδια από αυτό.

quote:
2)Θα εμπιστευόσουν μία ή περισσότερες εναλλακτικές θεραπείες? Κι αν ναι ποια/ποιες??

Το θέμα δεν είναι αν θα εμπιστευόμουν την ίδια την θεραπεία αλλά κατά πόσο θα εμπιστευόμουν αυτόν/ήν που θα μου την έκανε, χλωμό δηλαδή …

quote:
3)Βουνό ή Θάλασσα? Ποιο από τα δύο σε γοητεύει/γαληνεύει περισσότερο?

Η θάλασσα διότι αλλάζει εικόνες, αισθήματα, χρώματα και αφήνει πάντα την αίσθηση ελευθερίας.

quote:
4)Ποιοι είναι οι 2 μεγαλύτεροι φόβοι σου?

O θάνατος αγαπημένων προσώπων, η στέρηση της ελευθερίας.

quote:
5)Σε περίπτωση που η ανθρωπότητα ερχόταν σε επαφή με εξωγήινους, ποια πιστεύεις πως θα ήταν η σχέση της μαζί τους? α)φιλική/ειρηνική, β)πολεμική/εχθρική, γ)άλλοτε ειρηνική και άλλοτε εχθρική

Ούτε απαραίτητα εχθρική ούτε απαραίτητα φιλική κάτι σε σχέση αλληλοεξυπηρέτησης συμφερόντων μου κάνει εμένα , το πώς θα εξελισσόταν αυτό τώρα είναι άλλη ιστορία.

quote:
6)Αν τελικά ισχύει η μετενσάρκωση και στην επόμενη ζωή,ήξερες ότι θα είσαι κάποιο ζώο,ποιο θα ήθελες να είναι αυτό?

Βασικά δεν θα ήθελα να μετενσαρκωθώ σε ζώο παρόλο που είμαι φιλόζωη αλλά αν πρέπει να επιλέξω κάτι αυτό θα ήταν γάτα, πρώτον γιατί οι κίνδυνοι αφανισμού μου περιορίζονται σε αυτοκίνητα και φόλες, οπότε επιλέγω να είμαι γάτα επαρχίας και ιδιότροπη στο φαΐ, δεύτερον γιατί μετά τις απίστευτες αλητείες μου κάποιος που θα με θεωρούσε τρελά χαριτωμένη (ακόμα και όταν εγώ θα κατέστρεφα της κουρτίνες του) θα με έπαιρνε αγκαλιά της κρύες νύχτες του χειμώνα και θα κοιμόμασταν αγκαλίτσα χωρίς αυτό να προϋπόθετε και αντάλλαγμα, φυσικά θα φρόντιζε για την διατροφή μου χωρίς να έχει την απαίτηση να του σιδερώνω πουκάμισα ή να του φτιάχνω καφέ και τρίτων θα μπορούσα να τριγυρίζω με όποιο γατούλι θα ήθελα χωρίς αυτός να με θεωρεί κτήμα του και να έχουμε προσωπικές διαπλοκές περί της σχέσης μας, ένα νιάου θα αρκούσε…

quote:
7)Βάλε τις παρακάτω τέχνες σε σειρά από την καλύτερη προς την χειρότερη(ή λιγότερο καλή), σύμφωνα πάντα με τα προσωπικά σου αισθητικά κριτήρια. α)Βυζαντινή/Χριστιανική, β)Αρχαια Ελληνική, γ)Δυτικοευρωπαϊκή(αναγέννηση/διαφωτισμός), δ) Ανατολικές (κινέζικη/ιαπωνική/βουδιστική/ινδουιστική κ.τ.λ.)

Εγώ προσωπικά δεν μπορώ να ταξινομήσω γενικά την τέχνη, θεωρώ ότι είναι έκφραση και κάθε έκφραση δηλώνει κάτι εντελώς διαφορετικό και ξεχωριστό, άσχετα αν εικονικά μου αρέσει ή όχι δεν κρίνω την διαφορετικότητα της έκφρασης την αποδέχομαι για την ξεχωριστή της δήλωση (αρκεί να μην καταστρέφει εντελώς την αισθητική μου)
Τώρα αν έπρεπε αναγκαστικά να βάλω κάποια τέχνη πρώτη θα έβαζα την δική μου που έχει και ένα σκοπό προς τα εμένα, να ξεδίδω πασαλείβοντας όλον τον κόσμο και εν πορεία πλήρως ικανοποιημένη να το πετάω στα σκουπίδια χωρίς καμιά τύψη.

quote:
8)Ανάφερε τα αγαπημένα σου ιστορικά/μυθολογικά πρόσωπα(από 1 μέχρι και 4). Δηλαδή αυτούς που θαυμάζεις περισσότερο, ή που θεωρείς πρότυπο κτλ.

Ποτέ δεν είχα πρότυπα και ποτέ δεν θαύμασα κανένα ιστορικό/μυθολογικό πρόσωπο. Αν θες μια γενικότητα θαυμάζω αυτούς που εγκατέλειψαν την προσωπική τους ζωή για να βοηθήσουν κάποιων άλλων ανθρώπων τις ζωές και την μανούλα μου που μπόρεσε να με αντέξει όταν βρισκόμουν στην εφηβεία, ήρωας, ήρωας.

quote:
9)Ομοίως, ανάφερε τα χειρότερα ιστορικά/μυθολογικά πρόσωπα(από 1 μέχρι και 4).Δηλαδή τα περισσότερο αντιπαθητικά,υπερεκτιμημένα ή παράδειγματα προς αποφυγήν.

Ονόματα δεν χρειάζεται να γράψω, κάθε έναν βασανιστή, ρατσιστή, σαδιστή που έκανε ένα σύνολο ανθρώπων να υποφέρουν και επίσης κάθε άσημο που έκανε εμένα προσωπικά να υποφέρω.

quote:
10)Στο άκουσμα της λέξεως "Ελλάδα", γράψε τις 3 λέξεις που σου έρχονται αμέσως στο μυαλό.

Άνεμος- Θάλασσα – ποικιλία (όχι αυτή που τρώμε με ούζο)

quote:
11)Γράψε με μία πολύ σύντομη πρόταση τι σε έχει διδάξει η ζωή μέχρι τώρα?

Τα πάντα είναι μια ρευστή ψευδαίσθηση που ο καθένας γεμίζει με βιώματα, θέλω, όνειρα και θεωρίες προκειμένου να δημιουργήσει την δική του πραγματικότητα.

quote:
12)Ποιο είναι το τρομακτικότερο όνειρο που έχεις δει?

βρισκόμουν σε μια τελετή ψυχών όπου γινόταν για όλες τις ψυχές που είχαν κλείσει ένα χρόνο από το θανατό τους. Οι ψυχές βρισκόντουσαν σε ένα κάρο όπου το τραβούσαν άλογα, τριγύρω υπήρχαν άλλες οντότητες των οποίων τα πρόσωπα δεν μπορούσα να δω. Εγώ βρισκόμουν εκεί αιωρούμενη και κανείς δεν φαινόταν να με βλέπει, ή απλώς δεν μου έδιναν σημασία. Η ατμόσφαιρα ήταν εντελώς απόκοσμη, το πιο περίεργο ήταν ότι δεν μπορούσα να δω ορίζοντα, έδαφος, ουρανό ή κάτι τέτοιο, δεν ήταν ότι κάτι εμπόδιζε την όραση μου αλλά έμοιαζε σαν κάθε φορά που κοίταγα να γινόταν delete στην μνήμη μου, σαν να μην μπορούσε ο εγκέφαλος μου να καταγράψει κάποια εικόνα και να την επαναφέρει. Ακουγόταν ένας ήχος, ένα είδος μελωδίας από πολλές φωνές οι οποία αποτελούταν από το άκουσμα κάποιων φωνηέντων , δεν είχε λόγια δηλαδή που να λένε κάτι συγκεκριμένο, ούτε και κάποιο μουσικό όργανο υπήρχε σε αυτή και η μελωδία αυτή υπήρχε παντού δεν φαινόταν να προέρχεται από κάπου συγκεκριμένα. Οι λεπτομέρειες του ονείρου δεν έχουν σημασία ούτε και ήταν το ίδιο το όνειρο που με τρόμαξε, με τρόμαξε όταν σε μια επαφή που είχα με έναν φίλο οραματιστή μου είπε πως η τελετή αυτή υπάρχει. Με τρόμαξε η απόκοσμη αίσθηση που είχα ακόμα και όταν ξύπνησα και η μελωδία που καμιά φορά την φέρνω στο κεφάλι μου για να μην την ξεχάσω. Φυσικά δεν ισχυρίζομαι πως είμαι 100% σίγουρη ότι ο φίλος μου είχε δίκιο για την ύπαρξη αυτής της τελετής, η ιδέα όμως και μόνο να βρέθηκα εκεί με κάνει να νοιώθω κάπως.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

serenite
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2006, 14:33:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serenite  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ηθελα να σας πω κάτι που με έχει απασχολήσει ιδιαίτερα θα έλεγα τις τελευταίες μέρες καθώς δυσκολεύομαι ως προς την ερμηνία της κατάστασης.

ΓΙΑΤΙ ΜΟΛΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΕΓΩ ΣΕ ΕΝΑ ΤΕΣΤ ΕΞΑΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ ΟΛΟΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟ?

Να αρχίσω να το παίρνω προσωπικά;

Να αρχίσω να σκέφτομαι ότι είμαι ψυχοπαθής και απλά κανείς δεν θέλει να μου ανακοινώσει τα αποτελέσματα την ψυχοερευνάς μου;

Ας μου γράψετε ψέματα αν είναι αυτό το πρόβλημα βρε παιδιά, ότι είμαι πανέξυπνη, ταλαντούχα κ.λ.π. κ.λ.π. θα τα πιστέψω, τι να κάνω, αν είναι σας δημιουργήσω πρόβλημα....

Είπα να βοηθήσω στην συμμετοχή όχι να εξαφανίσω όλους τους συμμετέχοντες.

(Πάω να γράψω τα ίδια και στο άλλο τεστ μπας και απο εκεί τριγυρνάει κανείς και τύχει και πέσει πάνω στο απελπισμένο μυνημά μου)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2006, 15:53:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΓΙΑΤΙ ΜΟΛΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΕΓΩ ΣΕ ΕΝΑ ΤΕΣΤ ΕΞΑΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ ΟΛΟΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟ?

Το παρατήρησες και εσύ??Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

iridav
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2006, 21:15:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους iridav  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΓΙΑΤΙ ΜΟΛΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΕΓΩ ΣΕ ΕΝΑ ΤΕΣΤ ΕΞΑΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ ΟΛΟΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟ?


Μήπως επειδή αργείς πάντα να απαντήσεις; Ίσως όσοι ήταν να απαντήσουν στο τεστ να το έκαναν πριν από εσένα. Αυτό σημαίνει, σύμφωνα με τα αποτελέσματα της ψυχοπνευματικής μου έρευνας που διεξήχθει στις 22/6/2006, ότι πάσχεις από οξεία αργοστροφία. Μια ασθένεια η οποία προσβάλλει κυρίως νεαρά άτομα που κάθονται πολλές ώρες μπροστά από τον υπολογιστή τους. Συμπτώματα: Αργούν να πάρουν χαμπάρι τι συμβαίνει γύρω τους και συμηθίζουν να καίνε κάρβουνο αντί για πετρέλαιο το χειμώνα. Πλάκα κάνω.

:*) Μου αρέσει να ζω!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2006, 13:28:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη serenite τις είδα από την πρώτη στιγμή που τις έγραψες τις απαντήσεις σου, απλά περιμένουμε κι άλλους για να αρχίσουμε τους αποσυμβολισμούς.

Εδω θα ήθελα να ρωτήσω το εξής, ειδικά τους υποψήφιους αποσυμβολιστές.

Πιστεύετε ότι αν αρχίσουμε να αποσυμβολίζουμε τότε μετά δεν θα λεχει νόημα να απαντήσουν κι άλλα άτομα?? Ή ότι ενας ενδεχόμενος αποσυμβολισμός τώρα θα επηρρεάσει τις απαντήσεις τους??


Αστρονομική απόδειξη περί της υπάρξεως φούξια ελεφάντων...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

serenite
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2006, 15:20:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serenite  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Bασικά με παρεξηγήσατε,

πιθανόν να φταίει η οξεία αργοστροφία μου (περίμενε εσύ δεν σε ξέχασα, θα σε αναλάβω εντός ολίγον). Δεν εννοούσα γιατί δεν μου δείνονται αποτελέσματα αλλά γιατί γενικά σταματάει το μπίρι μπίρι που γίνεται περι ανέμων και υδάτων, παπ πέφτει νέκρα ξαφνικά, και όλα αυτά φυσικά τα έγραψα με χιούμορ δεν παραπονιέμαι.

Φίλη Ιridav,

quote:
Αυτό σημαίνει, σύμφωνα με τα αποτελέσματα της ψυχοπνευματικής μου έρευνας που διεξήχθει στις 22/6/2006, ότι πάσχεις από οξεία αργοστροφία.

την επόμενη φορά που θα διεξάγεις τέτοιες ψυχοπνευματικές έρευνες να με φωνάξεις για βοήθεια. Βάση μιας επιστημονικής έρευνας ανακαλύφτηκε ότι αν κρατήσεις το κεφάλι κάποιου για πολύ ώρα μέσα σε νερό τότε εκείνος ανακαλύπτει αμέσως απο τι πάσχει. Βασική προιπόθεση είναι αυτός που επιχειρεί το πείραμα να είναι"εύστροφος" ώστε να βγάλει το πειραματόζωο εγκαίρως πριν τον τραγικό θανατό του.

Επειδή με τα λόγια δεν γίνεται δουλειά, φτιάξε ένα φραπέ, γέμισε μια λεκάνη νερό και έρχομαι να σου δείξω πως γίνεται.

quote:
Μια ασθένεια η οποία προσβάλλει κυρίως νεαρά άτομα

Όταν λες νεαρά τι ηλικία περίπου εννοείς; Γιατί αν εννοείς απο 15-25 παίζει να το πάρω ως κοπλιμέντο και να την γλυτώσεις τελικά.

quote:
:*) Μου αρέσει να ζω!

Σ΄"αρέσει" να ζεις; αυτό να το σκεφτόσουνα πριν γράψεις ότι έγραψες....

Πλάκα κάνω και εγώ αλλά για καλό κακό πρόσεχε ποιος σου χτυπάει κουδούνι.

Φίλε Agnostic,

quote:
Ή ότι ενας ενδεχόμενος αποσυμβολισμός τώρα θα επηρρεάσει τις απαντήσεις τους??

Πιθανόν να τους επηρρέαζε, σάμπως και η ζέστη όμως το ίδιο δεν θα κάνει; Πλάκα κάνω ας αναμένουμε...

φιλικά,
serenite
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2006, 16:25:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Βάση μιας επιστημονικής έρευνας ανακαλύφτηκε ότι αν κρατήσεις το κεφάλι κάποιου για πολύ ώρα μέσα σε νερό τότε εκείνος ανακαλύπτει αμέσως απο τι πάσχει. Βασική προιπόθεση είναι αυτός που επιχειρεί το πείραμα να είναι"εύστροφος" ώστε να βγάλει το πειραματόζωο εγκαίρως πριν τον τραγικό θανατό του.

Γιατί εχω την εντύπωση οτι οποιος επιχειρήσει τέτοιο πείραμα απέχει της ευστροφίας?

quote:
Δεν εννοούσα γιατί δεν μου δείνονται αποτελέσματα αλλά γιατί γενικά σταματάει το μπίρι μπίρι που γίνεται περι ανέμων και υδάτων, παπ πέφτει νέκρα ξαφνικά, και όλα αυτά φυσικά τα έγραψα με χιούμορ δεν παραπονιέμαι.

Αυτό το μπίρι.. μπίρι.. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2006, 16:38:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εδω θα ήθελα να ρωτήσω το εξής, ειδικά τους υποψήφιους αποσυμβολιστές.


Και εγώ.. αντε πιά αποσυμβολίστε ...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fantomas3004
Μέλος 1ης Βαθμίδας

USA
145 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2006, 21:25:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fantomas3004  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Βάση μιας επιστημονικής έρευνας ανακαλύφτηκε ότι αν κρατήσεις το κεφάλι κάποιου για πολύ ώρα μέσα σε νερό τότε εκείνος ανακαλύπτει αμέσως απο τι πάσχει.

Θα του το έχει ψιθυρίσει ο άγιος Πέτρος εννοείςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λευκίππη
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2006, 11:25:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Λευκίππη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ok!! Αρχίζω (χωρίς να έχω διαβάσει καμία απάντηση, για να μην επηρεαστό...)
1) Ο Ουρανός, γαλάζιος, με μικρά λευκά συννεφάκια!!
2) Θα εμπιστευόμουν (εκτός από την κλασσική ιατρική) και την βοτανοθεραπεία.
3) ΘΑΛΑΣΣΑ......!
4) Απώλεια αγαπημένων - εγκατάλειψη.
5) Εάν η έκβαση εξαρτώνταν από την ανθρωπότητα, δυστυχώς θα είχαμε εχθρικές σχέσεις. (Ας είν'καλά οι μεγάλες δυνάμαεις (στρατιωτικές)!Εάν εξαρτώνταν από τους εξωγίηνους....μάλλον άλλοτε εχθρική και άλλοτε ειρηνική.. ( αυτό γιατί δεν ξέρω το είδος ώστε να συμπεράνω..)
6)Άλογο και μάλιστα θυληκό και λευκό! (Το όνομά μου...)
7) β, γ, δ, α.
8) Νο 1=> Ήρ, (από την πολιτεία του Πλάτωνα), Νο2=> Μοργκάνα Λε Φε, Νο3=> Γοργόνα η αδελφή του Μεγάλου Αλεξάνδρου (ακόμα ρωτάει να μάθει νέα του) Νο4=> Ιησούς.
9) Νο1=> Χίτλερ, Νο2=> Μέγας Αλέξανδρος (σκότωσε χιλιάδες από προσωπική έπαρση) Νο3=> Μπους, Νο4=> Μινώταυρος.
10) Λέξεις..δύσκολο γιατί εγώ σκέπτομαι με εικόνες.. Θα πω εικόνες... Γαλάζιος ουρανός, μπλέ θάλασσα, Ήλιος, ένα κοριτσάκι περίπου 5 ετών, που τρέχει σε ένα ανθισμένο λιβάδι, έχει τα χεράκια της υψωμένα στον ουρανό (θεό) και γελάει.
11) Ότι πάντα σου πέρνει κάτι που αγαπάς, για να σου δώσει κάτι άλλο που θα αγαπήσεις στο μέλλον, ότι τίποτε δεν συμβαίνει τυχαία, και πως ότι κάνεις θα το βρεις μπροστά σου.
12)Δεν θυμάμαι ακριβώς το όνειρο. Ήταν μια μαύρη σκιά ,τεράστια η οποία με καταδίωκε με σκοπό να με βλάψει. Με κυνηγούσε αρκετή ώρα και λίγα δευτερόλεπτα πριν με φτάσει, ξύπνησα έχοντας παραλύσει, ειλικρινά δεν μπορούσα να κουνήσω ούτε τα μάτια μου. Για λίγα λεπτά μόνο ανέπνεα και είχα την αίσθηση ότι αυτό το πλάσμα ήταν μέσα στο σπίτι, έξω από την κρεβατοκάμαρά μου.. Ήθελα να σηκωθώ να πάω στο δωμάτιο των παιδιών μου,να δω αν είναι καλά, όμως τα μέλη μου δεν υπάκουαν..Αγωνία τρομερή!! Φρίκη!


Αυτά και από εμένα!! Το προφιλ ποιος θα το βγάλει;;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2006, 14:54:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πιστεύετε ότι αν αρχίσουμε να αποσυμβολίζουμε τότε μετά δεν θα λεχει νόημα να απαντήσουν κι άλλα άτομα?? Ή ότι ενας ενδεχόμενος αποσυμβολισμός τώρα θα επηρρεάσει τις απαντήσεις τους??
Ενας αποσυμβολισμός σίγουρα θα επηρρεάσει τις απαντήσεις τους, φίλτατε Agnostic.
Γνωρίζοντας τις πραγματικές ερωτήσεις που κρύβονται πίσω από τις φαινομενικά αθώες (δόλιε!) ερωτήσεις που μας έθεσες, θα απαντήσουν υστερόβουλα και με πονηρίαν, προς ιδίων όφελος! (καλό;)

Καλλίτερα να περιμένουμε.

Καλέ serenite;
Μη φοβάσαι γλυκιά μου!
Όλοι εδώ είμασται.
Μαζί σου!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2006, 15:05:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...αλλά και πάλι... μήπως να τους στέλναμε κανα ι-μέϊλ;

Edited by - Αίολος on 26/06/2006 15:07:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2006, 15:54:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
1)Οταν ακούς τη λέξη "Θεός" ποια εικόνα σου έρχεται αμέσως στο μυαλο?

Πατερας

quote:
2)Θα εμπιστευόσουν μία ή περισσότερες εναλλακτικές θεραπείες? Κι αν ναι ποια/ποιες??

οχι

quote:
3)Βουνό ή Θάλασσα? Ποιο από τα δύο σε γοητεύει/γαληνεύει περισσότερο?

θαλασσα

quote:
4)Ποιοι είναι οι 2 μεγαλύτεροι φόβοι σου?

α-Να μην ειχα γεννηθει Ελληνας.β-να ημουν ορφανος
quote:
5)Σε περίπτωση που η ανθρωπότητα ερχόταν σε επαφή με εξωγήινους, ποια πιστεύεις πως θα ήταν η σχέση της μαζί τους? α)φιλική/ειρηνική, β)πολεμική/εχθρική, γ)άλλοτε ειρηνική και άλλοτε εχθρική

Δεν υπαρχουν εξωγηινοι

quote:
6)Αν τελικά ισχύει η μετενσάρκωση και στην επόμενη ζωή,ήξερες ότι θα είσαι κάποιο ζώο,ποιο θα ήθελες να είναι αυτό?

δεν ισχυει και αν ισχυε θα ηθελα παλι να ειχα γεννηθει ανθρωπος

quote:
7)Βάλε τις παρακάτω τέχνες σε σειρά από την καλύτερη προς την χειρότερη(ή λιγότερο καλή), σύμφωνα πάντα με τα προσωπικά σου αισθητικά κριτήρια. α)Βυζαντινή/Χριστιανική, β)Αρχαια Ελληνική, γ)Δυτικοευρωπαϊκή(αναγέννηση/διαφωτισμός), δ) δ- Ανατολικές (κινέζικη/ιαπωνική/βουδιστική/ινδουιστική κ.τ.λ.)

α-Αρχαια Ελληνική,β-Βυζαντινή/Χριστιανική γ-Δυτικοευρωπαϊκή,δ- Ανατολικές
quote:
8)Ανάφερε τα αγαπημένα σου ιστορικά/μυθολογικά πρόσωπα(από 1 μέχρι και 4). Δηλαδή αυτούς που θαυμάζεις περισσότερο, ή που θεωρείς πρότυπο κτλ.

Αλεξανδρος ο μεγας ,Κωνσταντινος ο μεγας ,Ηρακλειος,Παλαιολογος Κωνσταντινος.
quote:
9)Ομοίως, ανάφερε τα χειρότερα ιστορικά/μυθολογικά πρόσωπα(από 1 μέχρι και 4).Δηλαδή τα περισσότερο αντιπαθητικά,υπερεκτιμημένα ή παράδειγματα προς αποφυγήν.

Αντιγονος ο μονοφθαλμος,Αγαμεμνων,Ξερξης,Εφιαλτης.

quote:
10)Στο άκουσμα της λέξεως "Ελλάδα", γράψε τις 3 λέξεις που σου έρχονται αμέσως στο μυαλό.

Ιστορια-παραδοση-προδοσια.
quote:
11)Γράψε με μία πολύ σύντομη πρόταση τι σε έχει διδάξει η ζωή μέχρι τώρα?

Σκεψου πριν μιλησεις και ακου πριν κατακρινεις.

quote:
12)Ποιο είναι το τρομακτικότερο όνειρο που έχεις δει?

Οτι τραγουδουσα στην Γιουροβιζιον.


Ενας εκπαιδευμένος πολεμιστής πρέπει να είναι ικανός να αντεπεξέλθει εναντίον ενός εχθρικού στρατού χωρίς να χρησιμοποιήσει ματωμένο σπαθί.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2006, 06:00:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ενας αποσυμβολισμός σίγουρα θα επηρρεάσει τις απαντήσεις τους, φίλτατε Agnostic.
Γνωρίζοντας τις πραγματικές ερωτήσεις που κρύβονται πίσω από τις φαινομενικά αθώες (δόλιε!) ερωτήσεις που μας έθεσες, θα απαντήσουν υστερόβουλα και με πονηρίαν, προς ιδίων όφελος! (καλό;)

Χμμμ...ενδιαφέρουσα σκέψη φίλε μου.

Κι αυτό που πρότεινες με το mail, δεν είναι άσχημη ιδέα.
Πάντως, εγώ επαναλαμβάνω ότι δεν έχω εμπιστοσύνη στον εαυτό μου για αποσυμβολισμούς. Ούτε ανάλογη πείρα έχω

Φίλη Λευκίππη και φίλε Βελισσάριε thanks για τις συμμετοχές σας.

Αναμένουμε κι άλλους. Πάμε, πάμε, πάμε να βλέπω κι άλλες απαντησούλες

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2006, 07:25:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Agnostic
Απεστάλη: 27/06/2006, 06:00:00

Αυτό είχα να το δω πολύ καιρό!
6 το πρωΐ νταν!

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2006, 16:07:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειλικρινά δεν το είχα σκοπό!!!
Απλά έτυχε

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2006, 22:35:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και λίγη κουβεντούλα καθώς περιμένουμε...

Βρε VELISSARIE μην είσαι τόσο σφιγμένος.
Εδώ είναι χώρος διασκέδασης και κουτσομπολιού!
Δεν θα σου την πέσω...
Χαλάρωσε!
Δεν χρειάζεται να είσαι τόσο απόλυτος.
Το εύκαμπτο καλάμι επιβιώνει στον δυνατό αέρα...
Οχι το άκαμπτο δέντρο!

Χαμογέλασε! Κάνεις τους άλλους ν' ανησυχούν...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

serenite
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2006, 00:01:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serenite  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γιατί εχω την εντύπωση οτι οποιος επιχειρήσει τέτοιο πείραμα απέχει της ευστροφίας?

Φίλε μου Alzzaro μέσα έπεσες, μη το κάνεις θέμα όμως γιατί δεν θα βρίσκω εθελοντές

quote:
Θα του το έχει ψιθυρίσει ο άγιος Πέτρος εννοείς

Φίλε Fantomas αυτόν τον τύπο να μην τον εμπιστεύεσαι, αφού μου έδωσε αυτή την καταπληκτική ιδέα πήγε και το σφύριξε στο θύμα μετά, και το θύμα εξαφανίστηκε… τσάμπα η όμορφη λεκανίτσα που αγόρασα, χώραγε δύο κεφάλια μέσα όχι μόνο ένα, αλλά έτσι είναι εδώ μέσα, τους παρακαλείς να τους ανοίξεις τα μάτια και στην κοπανάνε.

quote:
Καλέ serenite;
Μη φοβάσαι γλυκιά μου!

Σε ευχαριστώ καλέ μου Αίολε, εκείνο που φοβάμαι τώρα είναι ότι θα μου μείνει τσάμπα η λεκανίτσα, να το σκεφτόσουνα μήπως; Μήπως λέω μη βαράς… αν δεν πετύχει το πείραμα την κρατάς για ποδόλουτρο. εεεεε?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2006, 09:30:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Βρε VELISSARIE μην είσαι τόσο σφιγμένος.
Εδώ είναι χώρος διασκέδασης και κουτσομπολιού!
Δεν θα σου την πέσω...
Χαλάρωσε!
Δεν χρειάζεται να είσαι τόσο απόλυτος.
Το εύκαμπτο καλάμι επιβιώνει στον δυνατό αέρα...
Οχι το άκαμπτο δέντρο!

Χαμογέλασε! Κάνεις τους άλλους ν' ανησυχούν...



Ελεγα μηπως μου την πεις παλι για τα πιστευω μου.Ανοιγα το θεμα για να δω και ειδα εσενα πριν σε διαβασω λεω ωχ!!αλλα παλι καλα .


Ενας εκπαιδευμένος πολεμιστής πρέπει να είναι ικανός να αντεπεξέλθει εναντίον ενός εχθρικού στρατού χωρίς να χρησιμοποιήσει ματωμένο σπαθί.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2006, 22:48:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γίνομαι και καλό παιδί άμα θέλω VELISSARIΕ!
quote:
Σε ευχαριστώ καλέ μου Αίολε, εκείνο που φοβάμαι τώρα είναι ότι θα μου μείνει τσάμπα η λεκανίτσα, να το σκεφτόσουνα μήπως; Μήπως λέω μη βαράς… αν δεν πετύχει το πείραμα την κρατάς για ποδόλουτρο. εεεεε?
Παρακαλώ γλυκιά μου, αλλά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GWGW
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
430 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2006, 17:24:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GWGW  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
1)Όταν ακούς τη λέξη "Θεός" ποια εικόνα σου έρχεται αμέσως στο μυαλο?

ενα παππου με ασπρα γενια που με κοιταει και χαμογελαει...

quote:
2)Θα εμπιστευόσουν μία ή περισσότερες εναλλακτικές θεραπείες? Κι αν ναι ποια/ποιες??

ναι αρκει να ήξερα οτι αυτος που θα την εκανε ειναι εμπειρος πανω σε αυτο το θεμα και οχι κομπογιανιτης

quote:
3)Βουνό ή Θάλασσα? Ποιο από τα δύο σε γοητεύει/γαληνεύει περισσότερο?

η Θαλασσααα.. ολη μου τη ζωη εχω σχεση με αυτη.ειναι αναποσπαστο κομματι μου

quote:
4)Ποιοι είναι οι 2 μεγαλύτεροι φόβοι σου?

ενα φοβο εχω που τρεμω.επειδη ειμαι η μικροτερη της οικογενειας (εχω μεγαλη διαφορα απο τα αδερφια μου) οτι καποια στιγμη θα μεινω μονη

quote:
5)Σε περίπτωση που η ανθρωπότητα ερχόταν σε επαφή με εξωγήινους, ποια πιστεύεις πως θα ήταν η σχέση της μαζί τους? α)φιλική/ειρηνική, β)πολεμική/εχθρική, γ)άλλοτε ειρηνική και άλλοτε εχθρική

μαλλον οπως ειναι η σχεση μας με τα μυρμηγκια..

quote:
6)Αν τελικά ισχύει η μετενσάρκωση και στην επόμενη ζωή,ήξερες ότι θα είσαι κάποιο ζώο,ποιο θα ήθελες να είναι αυτό?

δε πιστευω στη μετενσαρκωση.. τωρα αν ο θεουλης ηθελα να με κανει ζωο..μμμ τοτε μαλλον θα μου ταιριαζε κατι σε σκύλο ή σε άλογο..

quote:
7)Βάλε τις παρακάτω τέχνες σε σειρά από την καλύτερη προς την χειρότερη(ή λιγότερο καλή), σύμφωνα πάντα με τα προσωπικά σου αισθητικά κριτήρια. α)Βυζαντινή/Χριστιανική, β)Αρχαια Ελληνική, γ)Δυτικοευρωπαϊκή(αναγέννηση/διαφωτισμός), δ) Ανατολικές (κινέζικη/ιαπωνική/βουδιστική/ινδουιστική κ.τ.λ.)

Αδυνατον!! γιατι αυτο προυποθέτει οτι τις ξέρω...!
η τεχνη όμως ειναι κατι πολυ σχετικο, δε νομιζω οτι μπορει να μπει σε καλουπι καλη,καλυτερη,χειροτερη κτλ

quote:
8)Ανάφερε τα αγαπημένα σου ιστορικά/μυθολογικά πρόσωπα(από 1 μέχρι και 4). Δηλαδή αυτούς που θαυμάζεις περισσότερο, ή που θεωρείς πρότυπο κτλ.

ενας ειναι το προτυπο Μ.Αλεξανδρος..
αλλα αφου θελετε και αλλους..μμμ Αχιλλεας, Μ.Ναπολεων, και Αριστοτέλης..

quote:
12)Ποιο είναι το τρομακτικότερο όνειρο που έχεις δει?

Εχω δει δυο πιο τρομακτικα όνειρα.
το ένα το είδα για μονο μια βραδια και ηταν πολυ ζωντανο, ηταν πολυ μικρης διαρκειας και αυτο γιατι πετάχτηκα απο την τρομαρα μου..ημουν δεμενη και μπροστα μου ηταν ο διαολος, μου μιλουσε (δε θυμαμαι τι μου ελεγε)ηταν ομως μια μαυρη μορφη,τρομακτικη(οχι τερατομορφη).
και ο δευτερος εφιαλτης,υποθετω ειναι απο αυτους που τον βλέπουν πολλοι, συνεχιζοταν μαλιστα και για πολλα βραδια, ειναι οτι εγω σηκωνομαι απο το κρεβατι, βγαινω στο μπαλκονι, κοιταω κατω και τοτε αποκοβεται το μπαλκονι και πεφτω....

[/quote]

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GWGW
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
430 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2006, 17:37:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GWGW  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
9)Ομοίως, ανάφερε τα χειρότερα ιστορικά/μυθολογικά πρόσωπα(από 1 μέχρι και 4).Δηλαδή τα περισσότερο αντιπαθητικά,υπερεκτιμημένα ή παράδειγματα προς αποφυγήν.

Τζορτζ Μπους, Εφιαλτης, Λαζοπουλος (αν και οχι ιστορικο-μυθικο)

quote:
10)Στο άκουσμα της λέξεως "Ελλάδα", γράψε τις 3 λέξεις που σου έρχονται αμέσως στο μυαλό.

Ηλιος, Φως, Ελευθερια

quote:
11)Γράψε με μία πολύ σύντομη πρόταση τι σε έχει διδάξει η ζωή μέχρι τώρα?

"Πολυ καλο για να ειναι αληθινο"


Συγνωμη βρε παιδια...τα ξεχασα αυτα!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2006, 12:53:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πω πω τι έχανα τόσο καιρό !!!!!!

Για να δούμε.......

1)Οταν ακούς τη λέξη "Θεός" ποια εικόνα σου έρχεται αμέσως στο μυαλο?

Απολύτως τίποτα.
Χωρίς καμία μορφή, κάτι πέρα από την ανθρώπινη αντίληψη.

2)Θα εμπιστευόσουν μία ή περισσότερες εναλλακτικές θεραπείες? Κι αν ναι ποια/ποιες??

Την έσχατη στιγμή όλες όσες θα μου πρότειναν αξιόπιστα άτομα.
Έτσι κι' αλλιώς τι θα είχα να χάσω.

3)Βουνό ή Θάλασσα? Ποιο από τα δύο σε γοητεύει/γαληνεύει περισσότερο?

Ο συνδιασμός και των δύο πιστεύω ότι είναι το ιδανικό.
Αν πρέπει να διαλέξω ένα, τότε θάλασσα.

4)Ποιοι είναι οι 2 μεγαλύτεροι φόβοι σου?

1/Να μην πάθουν τίποτα οι δικοί μου άνθρωποι και
2/Ο άνθρωπος.

5)Σε περίπτωση που η ανθρωπότητα ερχόταν σε επαφή με εξωγήινους, ποια πιστεύεις πως θα ήταν η σχέση της μαζί τους? α)φιλική/ειρηνική, β)πολεμική/εχθρική, γ)άλλοτε ειρηνική και άλλοτε εχθρική

1/Αν ήμασταν εμείς κατακτητές θα τους σφάζαμε και θα τους κάναμε χριστιανούς για το καλό τους.
2/Αν ήταν αυτοί κατακτητές μπορεί και να τη γλιτώναμε.

6)Αν τελικά ισχύει η μετενσάρκωση και στην επόμενη ζωή,ήξερες ότι θα είσαι κάποιο ζώο,ποιο θα ήθελες να είναι αυτό?

Ότι να 'ναι έτσι κι' αλλιώς το κάθε ένα έχει τη χάρη του.
Αλλά αν με πιέσεις.....

αμμοφάγος αερομπανανοκορκόδειλος αποδημητικός

7)Βάλε τις παρακάτω τέχνες σε σειρά από την καλύτερη προς την χειρότερη(ή λιγότερο καλή), σύμφωνα πάντα με τα προσωπικά σου αισθητικά κριτήρια. α)Βυζαντινή/Χριστιανική, β)Αρχαια Ελληνική, γ)Δυτικοευρωπαϊκή(αναγέννηση/διαφωτισμός), δ) Ανατολικές (κινέζικη/ιαπωνική/βουδιστική/ινδουιστική κ.τ.λ.)

1/Αρχαία Ελληνική
2/Δυτικοευρωπαϊκή(αναγέννηση/διαφωτισμός)
3/Ανατολικές (κινέζικη/ιαπωνική/βουδιστική/ινδουιστική κ.τ.λ.
4/Βυζαντινή/Χριστιανική

8)Ανάφερε τα αγαπημένα σου ιστορικά/μυθολογικά πρόσωπα(από 1 μέχρι και 4). Δηλαδή αυτούς που θαυμάζεις περισσότερο, ή που θεωρείς πρότυπο κτλ.

1/Σωκράτης
2/Πλάτων
3/Μέγας Αλέξανδρος
4/Αχιλλέας

και πολύ άλλοι.....


9)Ομοίως, ανάφερε τα χειρότερα ιστορικά/μυθολογικά πρόσωπα(από 1 μέχρι και 4).Δηλαδή τα περισσότερο αντιπαθητικά,υπερεκτιμημένα ή παράδειγματα προς αποφυγήν.

Όλους όσους έδρασαν εις βάρος της ελευθερίας και της προόδου της ανθρωπότητας.

10)Στο άκουσμα της λέξεως "Ελλάδα", γράψε τις 3 λέξεις που σου έρχονται αμέσως στο μυαλό.

1/Αρχαία Ελλάδα
2/Θάλασσα
3/Ήλιος
και BONUS...
4/Το πιάσιμο κώλου, όταν πας να συνδιάσεις το 2 και το 3.

11)Γράψε με μία πολύ σύντομη πρόταση τι σε έχει διδάξει η ζωή μέχρι τώρα?

Ότι κανείς δε χάνεται και...... υπομονή.

12)Ποιο είναι το τρομακτικότερο όνειρο που έχεις δει?

Ότι ήμουν βάζελος.

Και τέλος φίλε Agnostic συγχαρητήρια για το πανέξυπνο θέμα που άνοιξες.
Είναι απ' τα λίγα που δεν μπορούμε να τσακωθούμαι.


Να 'στε όλοι καλά...

ΣτράτοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2006, 10:02:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να δούμε...

1)Οταν ακούς τη λέξη "Θεός" ποια εικόνα σου έρχεται αμέσως στο μυαλο?

Να δούμε πως να το περιγράψω τώρα αυτό. Δεν είναι χειροπιαστή εικόνα, είναι περισσότερο σαν την εικόνα το φως να διαπερνάει τα σύννεφα.

2)Θα εμπιστευόσουν μία ή περισσότερες εναλλακτικές θεραπείες? Κι αν ναι ποια/ποιες??

Υποθέτω πως όχι, εκτός κι αν δεν είχε πλέον καμμία άλλη λύση να προτείνει η ιατρική, αλλά και πάλι με δυσπιστία.

3)Βουνό ή Θάλασσα? Ποιο από τα δύο σε γοητεύει/γαληνεύει περισσότερο?

Θάλασσα, ταιριάζει περισσότερο στο χαρακτήρα μου.

4)Ποιοι είναι οι 2 μεγαλύτεροι φόβοι σου?

α) Να χάσω τα μαλλιά μου
β) Να ξυπνήσω και να μην έχω καφέ στο σπίτι

(χωρίς αστεία, δεν υπάρχει κάτι που να μου έχει γίνει φοβία)

5)Σε περίπτωση που η ανθρωπότητα ερχόταν σε επαφή με εξωγήινους, ποια πιστεύεις πως θα ήταν η σχέση της μαζί τους? α)φιλική/ειρηνική, β)πολεμική/εχθρική, γ)άλλοτε ειρηνική και άλλοτε εχθρική

α) φιλική/ειρηνική, προφανώς γιατί αν υπάρχει εξωγήινη ζωή δεν θα έχει καμία σχέση με την ανθρώπινη φύση.

6)Αν τελικά ισχύει η μετενσάρκωση και στην επόμενη ζωή,ήξερες ότι θα είσαι κάποιο ζώο,ποιο θα ήθελες να είναι αυτό?

Βάτραχος. Λόγω lifestyle!

7)Βάλε τις παρακάτω τέχνες σε σειρά από την καλύτερη προς την χειρότερη(ή λιγότερο καλή), σύμφωνα πάντα με τα προσωπικά σου αισθητικά κριτήρια. α)Βυζαντινή/Χριστιανική, β)Αρχαια Ελληνική, γ)Δυτικοευρωπαϊκή(αναγέννηση/διαφωτισμός), δ) Ανατολικές (κινέζικη/ιαπωνική/βουδιστική/ινδουιστική κ.τ.λ.)

Μιας και μιλάμε για τέχνες:
α) Δυτικοευρωπαική(αναγέννηση/διαφωτισμός)
β) Αρχαία Ελληνική
γ) Βυζαντινή/Χριστιανική
δ) Ανατολικές

8)Ανάφερε τα αγαπημένα σου ιστορικά/μυθολογικά πρόσωπα(από 1 μέχρι και 4). Δηλαδή αυτούς που θαυμάζεις περισσότερο, ή που θεωρείς πρότυπο κτλ.

με τη σειρά που τους αναφέρω:
α) Μέγας Αλέξανδρος
β) Πάπας Ιννοκέντιος ο 3ος
γ) Καρλομάγνος
δ) Ιβάν ο Τρομερός

Τα παραπάνω πρόσωπα δεν τα θαυμάζω λόγω ηθικών αξιών, αλλά λόγω ικανοτήτων. Τα θεωρώ πρότυπα κοσμικών ισχυρών ηγετών σε κάθε περίπτωση, όχι ηθικά σωστούς ηγέτες.

9)Ομοίως, ανάφερε τα χειρότερα ιστορικά/μυθολογικά πρόσωπα(από 1 μέχρι και 4).Δηλαδή τα περισσότερο αντιπαθητικά,υπερεκτιμημένα ή παράδειγματα προς αποφυγήν.

α) Ιωσήφ Στάλιν
β) Ουάσινγκτον
γ) Μπους ο νεότερος
δ) Τόνι Μπλαιρ

(όλοι τους είναι υπερεκτιμημένοι, ειδικά ο γ) )

10)Στο άκουσμα της λέξεως "Ελλάδα", γράψε τις 3 λέξεις που σου έρχονται αμέσως στο μυαλό.

Άγαλμα
Πολιτισμός
Φραπές

11)Γράψε με μία πολύ σύντομη πρόταση τι σε έχει διδάξει η ζωή μέχρι τώρα?

"Ο νικηφόρος στρατός πρώτα νικάει και μετά πολεμάει
Ο ηττημένος στρατός πρώτα πολεμάει και μετά χάνει."
(Sun Tzu - the Art of War)


12)Ποιο είναι το τρομακτικότερο όνειρο που έχεις δει?

Το είδα όταν ήμουν 3-4 χρονών, και αν θυμάμαι καλά πρόκειται για μια σύναξη περίεργων σκοτεινών πλασμάτων που φορούσαν μαύρες κουκούλες (δεν φαινόταν τίποτα παρά οι κουκούλες) και είχαν μαζευτεί σε κύκλο γύρω από ένα μεγάλο βαθούλωμα στη Γη με αρκετά μεγάλο βάθος και χαρακτηριστικά κόκκινο χώμα. Στην όλη σκηνή επικρατούσε ένα απίστευτα διαβολικό πορτοκαλί χαμηλό φως. Η εικόνα ήταν στατική.

Τέλος!

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2006, 10:04:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Agnostic, να υποθέσω πως το test έχει σκοπό να επιβεβαιώσει κάποια πεποίθησή σου πως πάνω κάτω τα πρόσωπα με συγκεκριμένο ιδεολογικό υπόβαθρο θα δίνουν πάνω κάτω μεταξύ τους τις ίδιες απαντήσεις (πχ οι χριστιανοί θα δίνουν περισσότερο βυζαντινοκεντρικές απαντήσεις);

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2006, 13:45:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ WWalker ήταν και αυτό που λες μία σκέψη μου, όταν μου ήρθε η συγκεκριμένη ιδεά του ερωτηματολογίου.
Κάποιες ερωτήσεις του quiz αντανακλούν είτε άμεσα είτε έμμεσα και τις θρησκευτικές/θεολογικές πεποιθήσεις των μελών.

Ωστόσο, δεν πίστευα πως εσύ και ο Βελισσάριος π.χ. θα βάζατε απαραίτητα την βυζαντινή τέχνη πρώτη, πράγμα που φάνηκε από τις απαντήσεις σας.

Αν αρχίσουμε να πιάνουμε τους αποσυμβολισμούς θα βγουν ενδιαφέροντα συμπεράσματα.

Οσο για σένα, έβγαλα ένα βασικό συμπέρασμα από δύο απαντήσεις σου


quote:
4)Ποιοι είναι οι 2 μεγαλύτεροι φόβοι σου?

α) Να χάσω τα μαλλιά μου
β) Να ξυπνήσω και να μην έχω καφέ στο σπίτι


quote:
10)Στο άκουσμα της λέξεως "Ελλάδα", γράψε τις 3 λέξεις που σου έρχονται αμέσως στο μυαλό.

Άγαλμα
Πολιτισμός
Φραπές


Είσαι και πολύ ΦΡΑΠΕΔΙΑΡΗΣ, ω ρε Συνέλληνα!!!
Ωραίος!!!

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2006, 14:38:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

2 την μέρα πίνω, αλλιώς σέρνομαι!!!!

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

iridav
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2006, 12:22:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους iridav  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν Serenite, εννοούσα νεαρά άτομα. Νέος είσαι από τα 20 ως τα 30. Είδες που δεν έφυγαν όλοι; Τώρα γράφουν πολλοί. Φιλάκια!

Υ.Γ. Πώς θες τον φραπέ; Αν τον φτιάφω όπως θέλω μόνη μου, μπορεί να σου βάλω μέσα παγωτό και να μη σου αρέσει.

Υ.Γ.2 Δεν έχω κουδούνι. Χιχι

:*) Μου αρέσει να ζω!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1552734
Maintained by Digital Alchemy