ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΤΟ 4ΠΛΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΗΝ ΚΒΑΝΤΟΜΗΧΑΝΙΚΗ ΚΑΙ ΤΗ ΣΧΕΤΙΚΟΤΗΤΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 10
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2013, 19:47:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΜΥΘΗΡΑ και συνεχίζω για να σε ρωτήσω και άλλη μία εύλογη απορία μου, για να διατυπώσω καλύτερα αυτό που έλεγα για την τριβή που υπόστονται τα σώματα από την ατμόσφαιρα (αιθέρα), το ερώτημα μου δηλαδή και έτσι έχει σχέση άμεση κατ' εμέ με την βαρύτητα.

Ατμόσφαιρα και θάλασσα.

Η αλληλεπίδραση είναι όχι μόνο έντονη αλλά και σπουδαία, η ακριβής έκταση της οποίας όμως ακόμη δεν έχει πλήρως εξακριβωθεί.

Μερικές από τις αμοιβαίες αλληλεπιδράσεις είναι:
η δημιουργία των κυμάτων, των ανέμων, των ρευμάτων, κλπ.

Και ποιο πάνω τα λέει όλα δεν έχουν εξακριβωθεί ακόμα.

Και ρωτάω εγώ είναι η δύναμη του αέρα που τα δημιουργεί ή η τριβή;

Όπως κάποια ρεύματα όπως τα νερά τις Χαλκίδας που λέμε ότι αλλάζουν φορά ανά πόσες ώρες και έχουν εξηγήσει οι ιδικοί, έχουν πει δηλαδή ότι οφείλεται στην σελήνη και τα μετράνε με τις μέρες τι σελήνης, το πιστεύεις αυτό;

Edited by - maria3 on 25/09/2013 17:52:06



σχολιο 14

ταταρχην μαρια εειδη δε εχω ξεστρατησει απο τοι θεμ α που ανοιξα ...θα σου απαντω ακια παραλληλα θα προχωρω και το θεμα ...

καταρχην ο "αερας" δεν ταυριζεται με την εννοια του αιθερα

ο αρεας ετσι οπως τον εννουμε στις εγκυκλιες γνωσεις μας εινα ενα μιγμα μοριων αρατμων ιοντων που βεβεια δεν εχιε παρα μηχανικε ςιδιοτητες κια τασυτικα τουδνε αλληλεπιδρουνπαραμονο καθω στυγκρουονται μεταξυ τους ...αυτο το μιγα εινα ο αρεας που μα μαθανε ...

και βεβεια τεοιο πργαμ αδεν υπαρχιε οπως δν ευπαρχιε το ιδανικο αεριο..τωρα ο αιθερας ειναι κατι πολυπιοσγμημαντικ εινα ολα υατ τα μορια ατομα ιοντα κινουμεν ακια κτλ αληλεπιδρωντα μετα ξυ τους οχι μονο κατα τις συγκρουσεις τους αλλα και εξ αποστασεως μεσω ηλεκτρομαγνητικων δυναμεων . ο αιθερα δνε εινα ενα μηχναικο μεσο απλα αλλα ενα ηλεκτρομαγνητικο συνθετο μεσο που βεβεια εχιε διαφορες διστσεις ...

..υπαρχει ο χονδροειδης αιαρεας υπαρχιε ο λεπτοφυης κτλ ..αυτα δνε τα εχω διαβσει καπου αλλα τεχω σκεφτει απο μονη μου ..με βαση βεβεια τα πενιχρα διαβασματα μου αυτα της κατεστημενης γνωσης ...

...η τριβη λοιπον συμφωνα με το πως ορισαμε τον αιθερα ...ειναι μια ηλεκτρομαγνητικη δυναμη που βεβαια εκφραζεται ως αντισταση , στην κινηση ενος σωματος μεσα στον αιθερα η ακομη και μεταξυ δυο επιφανειων στερεων σωματων ...καθως ο στερεοποιημενος αιθερας ενος σωματος που ερχεται σε επαφη με να αλλο αντιστεκεται στην κινηση ενος αλλου σωματος ... χμμ ειναι δυσκολα ολα αυτα ...και υπο το βλεμα της καλαμπυυρτζισικης μπατσαριας του φορουμ ..χμμ το να μιλα γιαυτα κανεις ειναι σα να ξεγυμνωνεται μπροστα σε ενα πειναλεο και διεστραμενο βιαστη ...

Ο ΑΙΘΕΡΑΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΣΕ ΣΤΕΡΕΑ ΥΓΡΗ ΚΑΙ ΑΕΡΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΧΜΜ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΚΛΑΣΣΙΚ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΤΩΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ ΤΗΣ ΥΛΗΣ ...
Ο ΣΤΕΡΕΟΠΟΗΜΕΝΟΣ ΑΙΘΕΡΑΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΜΟΡΦΗ ΧΟΝΔΡΟΕΙΔΟΥΣ ΑΙΘΕΡΑ ΑΠΟ ΣΥΜΠΛΑΚΟ ΜΑΚΟΜΟΡΙΑ ΜΟΡΙΑ Η ΑΤΟΜΑ Η ΙΟΝΤΑ( ΣΥΠΛΕΓΜΑΤΑ ,ΜΑΚΡΟΠΛΕΓΜΑΤΑ ) ...ΣΤΕΡΕΟΠΟΙΗΑΗ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΕΞΩΑΤΑΤΗ ΑΙΘΕΡΙΚΗ ΔΙΑΣΤΑΣΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ..

ΠΧ ΤΑ ΣΑΡΚΙΝΟ ΣΩΜΑ ΜΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΙ <ΣΤΕΡΕΟΠΟΙΗΜΕΝΟ ΑΙΘΕΡΑ >> ,,, αχχ ποσα εινα να μαθουμε ακομη !!!
τον αιθερα προτειμω να τον αποκαλω βιοηλεκτρομαγνητικη ενεργεια -πεδιο και χαρακτηριζει καθε ζωντανο πλασμα ..

.....οι ψωριαρηδες της πολυγνωσιας που περνιουνται για χρυσοψαρα της γυαλας ΤΗς ΕΛΙΤΙΣΤΙΚΗΣ ΔΥΣΘΕΩΡΗΤΗ ΚΑΙ ΑΚΑΤΑΛΒΙΣΤΙΚΗς ΚΒΑΝΤΙΚΗΣ ΓΝΩΣΗΣ ,,,μη κοιτατε ...και μη διαβαζετε ...μασειστε την ψωρα σας.. σας παρακαλω ξεροκαταπιετε την κια εις υγειαν σας ...

ΕΧΟΥΜΕ ΤΟΝ ΑΙΘΕΡΑΡΤΟΥ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΟΣ , ΤΗΣ ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑΣ, ΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΑΣ , ΤΟΥ ΕΔΑΦΟΥΣ , ΤΟΥ ΔΕΝΤΡΟΥ, ΤΟΥ ΖΩΟΥ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ..ΚΤΛ

ΤΟΝ ΑΙΘΕΡΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΑΠΟΚΑΛΕΣΟΥΜΕ ΚΑΙ
ΝΟΥ ,ΠΝΕΥΜΑ , ΨΥΧΗ , ΠΛΑΣΜΑ , ΠΥΡ ,ΠΝΕΥΜΑ , ΟΡΓΟΝ ,ΑΣΤΡΟΝ , ΦΩΣ, ΖΩΗ , ΒΙΟ,ΤΑΟ, ΤΣΙ ,ΖΕΝ , ΚΑ .....ΑΣ ΤΟΝ ΠΟΥΜΕ ΠΙΟ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΒΙΟΗΛΕΜΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ,ΒΙΟΕΝΕΡΓΕΙΑ ( ΒΙΟΗΛΕΚΤΡΟΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ )


ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 25/09/2013 19:48:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2013, 20:04:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΤΑΔΕΙΞΙΣ 2

..καταρχην να ξεκαθαρισουμε ότι εινα μεγιστο λαθος να θεωρουμε τον Αινσταιν πατερα της σχετικοτητας ή καλυτερα της σχετικιστικης φυσικης ..

..η σχετικιστικη φυσικη υπαρχει απο πολυ παλια απο τοτε που ο Αριστοτελης προσπαθουσε να εξηγησει γιατι ενα βελος συνεχιζει να κινειται τον αερα ...
…τωρα την καθαρα αλγεβρικη της μορφη η σχετικιτικη φυσικη δηλαδη η φυσικη της συΣχετισης φυσικων μεγεθων ετσι οπως μετρουνται απο παρατηρητες που βρισκονται σε κινηΣη μεταξυ τους αυτη λοιπον η φυσικη αναγεται στην εποχη του Γαλιλαιου και των μετασχηματισμων του ...

…δευτερη κατεγραμμενη απο την ιστορια των επιτημων συμβολη ειναι αυτη του Λορενζ με την διαμορφωση των μεταχηματισμων του Γαλιλαιου ωστε να ειναι συμβατοι με τους νομους του Μαξγουελ ..

... κι απο κει και περα στις αρχες του 20ου αιωνα ερχεται ο Αινταιν που υποτιθεται δινει στην σχετικοτητα κυρος συμπαντικης και καθολικης ισχυος με τις βασικες παραδοχες του και προπαθωντας να μεταγραψει τις σχεσεις που συνδεουν διαφορα φυσικα μεγεθη ωστε να ισχυει το αναλοιωτο των φυσικων νομων ...το αναλοιωτο που υποτιθεται ειναι και βασικη παραδοχη της θεωριας του Αινσταιν ...τωρα σε τι βαθμο εγινε επιτυχως η μετεγραφη των διαφορων σχεσεων αυτο ειναι εινα ζητουμενο που θα επιχειρησουμε να διερευνησουμε αν και προβαση ποτε δε ειχαμε σε αυτη καθαυτη την εργασια του Αινσταιν .. η προσπελαση θα γινει απλα μεσα απο οσα παραθετονται και αναλυονται στα διαφορα εγχειριδια πανεπιστημιακης φυσικης που κυκλοφορουν για το ευρυ κοινο ...αν καποιος μπορει να μας διαφωτισει που θα βρικαμε εκδοσεις με αυτα ιδια τα μελετηματα του Αινσταιν θα τον ευγνωμονουσαμε ...

…λοιπον παιδια .. το πρωτο προβλημα με την εισαγωγη των μετασχηματισμων του Λορεντζ ειναι η μη ισχυς της αρχης διατηρησης της ορμης ...εκει ερχονται οι Αινσταινικες αλχημειες που «διορθωνουν» την σχεση ορμης και ταχυτητας προς την επιθυμητη κατευθυνση και κατά την γνωμη μας με μια αυθαιρεσια μαθηματικου τυπου κοβουν και ραβουν την σχεση ετσι ωστε να σωθει η αρχη της διατηρησης της ορμης και κατα βαθος της ενεργειας.. ..αχχχχ!!!
…μιλαμε για τον τυπο p= m u
(1-u2 /c2 )1/2
.. το πρωτο κρουσμα του αδιεξοδου φαινεται στη μορφη που παιρνει ο θεμελιωδης νομος της μηχανικης και τα αδιεξοδα του …αυτος φανηκε αμεσως να παραβιαζεται οδηγωντας μαλιστα σε εντελως παραλογισμενα συμπερασματα μιας και η ορμη δεν ηταν πια αναλογη της ταχυτητας ...

... και αρα ο ρυθμος μεταβολης της δηλαδη η η δυναμη δεν ηταν πλεον αναλόγη της επιταχυνσης .. αποτελεσμα αυτης της «αλλοιοτητας» ηταν συμπερασματα εξωφρενικα του τυπου «η επιταχυνση προσεγγιζει το μηδεν ανεξαρτητως ποσο μεγαλη ειναι η δυναμη απλα και μονο επειδη η ταχυτητα πλησιαζει την ταχυτητα του φωτος» …

.. κατά συνεπεια ο γνωστος μας νομος του Νευτωνα να γραφεται πλεον
F = γ3 m α ( αλλοιοτητα θεμελιωδους νομου της μηχανικης )
Με m την μαζα ηρεμιας και γ = 1/ (1- u2 /c2 )1/2
Από εκει και περα πειραζονται και ολες οι γνωστες μας σχεσεις oι ενεργειακες και αρχιζει μια χιονοστιβαδα από αυθαιρεσιες κι εισαγωγες ορων και μαθηματικων τερτιπιων για να αποκτησουν νοημα λογικο οι παραγωμενες σχεσεις ...αυτη η χιονοστιβαδα αυθαιρεσιων καταληγει τελικα στην περιβοητη ενεργειακη σχεση
Ε2= (mc2)2 + ( pc)2
σχεση αμαγαλμα της ολης αποπειρας της εξωφρενικης και εκβιαστικης των παγκοσμιων αρχων και νομων …μια σχεση που υποτιθεται εκφραζει μια νεα αρχη διατηρησης αυτή της μαζας - ενεργειας και που νομιμοποιει διαφορα παραλογα συμπερασματα
Όπως
-υπαρξη σωματιδιων με μηδενικη μαζα ηρεμιας και μη μηδενικη ορμη
( τετοια ειναι τα φωτονια )
-υπαρξη μιας νεας εκφρασης της ολικης ενεργειας της διασημης σχεσης Ε= mc2 για σωματα ακινητα, οπου m η μαζα ηρεμιας τους ..
συμπερασματα που αληθινα προσβαλλουν τη λογικη μας και το συνολο της φυσικης μας γνωσης γιατι
...πως μπορει να εννοηθουν σωματιδια με μηδενικη μαζα???,,,
και πως μπορει να υπεισερχεται ο παραγοντας c2 (παραγοντας που εχει καθαρα διαστασεις τετραγωνου ταχυτητας) στην ενεργεια ενός σωματος όταν αυτό το σωμα παραμενει ακινητο????........................................................................................................................................................................

ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΑΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΣΤΟ «ΑΙΝΣΤΑΙΝΙΟ» ΣΥΜΠΑΝ ΤΗΣ ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΗΣ ΦΥΣΙΚΗΣ ….. ΠΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΕΡΛΟΓΗ ΠΑΡΑΝΟΗΣΙΑ ΤΗΣ ΚΡΑΤΑ ΕΝΑ ΑΙΩΝΑ ΣΧΕΔΟΝ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΥΠΝΩΤΙΣΜΕΝΗ ΧΑΣΚΟΥΣΑ ΜΕ ΑΝΟΙΚΤΟ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΚΑΙ ΕΚΘΑΜΠΗ …ΜΙΑ ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΗ ΦΥΣΙΚΗ ΥΠΟΒΑΣΤΑΖΟΜΕΝΗ ΑΠΟ ΚΑΤΑ ΣΥΡΡΟΗΝ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΕΣ ΑΥΘΑΙΡΕΣΙΕΣ ΚΑΙ ΑΠΡΕΠΕΙΕΣ ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΦΥΣΙΚΩΝ ΝΟΜΩΝ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΘΑΥΜΑΣΙΑ ΣΤΟΝ ΜΙΚΡΟΚΟΣΜΟ ΚΑΙ ΜΑΚΡΟΚΟΣΜΟ ΜΑΣ…


ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2013, 20:31:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ιταλος

Εχεις εν μέρει ένα δίκαιο!

ομως σε παρακαλώ πολύ, δείξε μου έναν τρόπο να σχολιάσω το κατωτέρω κείμενο της ΜΥΘΗΡΑ, ( ένα απο τα πολλά ), χωρίς να καυτηριάσω, χλευάσω, κ.λ.π.

quote:
ΜΥΘΗΡΑ
ο αρεας ετσι οπως τον εννουμε στις εγκυκλιες γνωσεις μας εινα ενα μιγμα μοριων αρατμων ιοντων που βεβεια δεν εχιε παρα μηχανικε ςιδιοτητες κια τασυτικα τουδνε αλληλεπιδρουνπαραμονο καθω στυγκρουονται μεταξυ τους ...αυτο το μιγα εινα ο αρεας που μα μαθανε ...

Είναι εξωφρενικό ή όχι?
Επιτρέπεται μιά κατά δήλωσή της καθηγήτρια φυσικής, να προσβάλλει ευθαρσώς την νοημοσύνη των αναγνωστών?

Και κακώς σας έχει δημιουργηθεί εντύπωση "τριανδρίας" μεταξύ DSM, AMEINIA και εμένα.Απλώς έτυχε να είναι "ομοούσιες" και "κοινές" κάποιες απόψεις.Τίποτα περισσότερο.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 25/09/2013 20:35:05

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 25/09/2013 21:47:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2013, 20:58:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΜΥΘΗΡΑ
Ο ΑΙΘΕΡΑΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΣΕ ΣΤΕΡΕΑ ΥΓΡΗ ΚΑΙ ΑΕΡΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΧΜΜ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΚΛΑΣΣΙΚ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΤΩΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ ΤΗΣ ΥΛΗΣ ...
Ο ΣΤΕΡΕΟΠΟΗΜΕΝΟΣ ΑΙΘΕΡΑΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΜΟΡΦΗ ΧΟΝΔΡΟΕΙΔΟΥΣ ΑΙΘΕΡΑ ΑΠΟ ΣΥΜΠΛΑΚΟ ΜΑΚΟΜΟΡΙΑ ΜΟΡΙΑ Η ΑΤΟΜΑ Η ΙΟΝΤΑ( ΣΥΠΛΕΓΜΑΤΑ ,ΜΑΚΡΟΠΛΕΓΜΑΤΑ ) ...ΣΤΕΡΕΟΠΟΙΗΑΗ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΕΞΩΑΤΑΤΗ ΑΙΘΕΡΙΚΗ ΔΙΑΣΤΑΣΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ..

Οχι και σε καμία περίπτωση.Ο Αιθέρας υπάρχει μόνο σε μια κατάσταση.Είναι πλάσμα και διαχέει τα πάντα.Στερεά, υγρά και αέρια, υπάρχουν μέσα στον αιθέρα.Δεν υπάρχουν αιθερικές διαστάσεις.Διαστάσεις σκέτες, ναι υπάρχουν.

quote:
ΜΥΘΗΡΑ
ΠΧ ΤΑ ΣΑΡΚΙΝΟ ΣΩΜΑ ΜΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΙ <ΣΤΕΡΕΟΠΟΙΗΜΕΝΟ ΑΙΘΕΡΑ >> ,,, αχχ ποσα εινα να μαθουμε ακομη !!!
τον αιθερα προτειμω να τον αποκαλω βιοηλεκτρομαγνητικη ενεργεια -πεδιο και χαρακτηριζει καθε ζωντανο πλασμα ..

Αλλο αιθέρας και εντελώς άλλο βιοηλεκτρομαγνητική ενέργεια.Το δεύτερο αποτελείται απο άτομα με πυρήνες, ηλεκτρόνια, πρωτόνια, το κενό των οποίων ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕΙ-πληρεί, ο αιθέρας.Το πλάσμα.Σημειωτέον πως η ηλεκτρομαγνητική ενέργεια χαρακτηρίζει κάθε σχηματισμό της ύλης.Προς διαχωρισμό των εμβίων απο τα άβια, χρησιμοποιούμε το πρόθεμα "βιο"!

quote:
ΜΥΘΗΡΑ
ΕΧΟΥΜΕ ΤΟΝ ΑΙΘΕΡΑΡΤΟΥ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΟΣ , ΤΗΣ ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑΣ, ΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΑΣ , ΤΟΥ ΕΔΑΦΟΥΣ , ΤΟΥ ΔΕΝΤΡΟΥ, ΤΟΥ ΖΩΟΥ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ..ΚΤΛ

ΤΟΝ ΑΙΘΕΡΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΑΠΟΚΑΛΕΣΟΥΜΕ ΚΑΙ
ΝΟΥ ,ΠΝΕΥΜΑ , ΨΥΧΗ , ΠΛΑΣΜΑ , ΠΥΡ ,ΠΝΕΥΜΑ , ΟΡΓΟΝ ,ΑΣΤΡΟΝ , ΦΩΣ, ΖΩΗ , ΒΙΟ,ΤΑΟ, ΤΣΙ ,ΖΕΝ , ΚΑ .....ΑΣ ΤΟΝ ΠΟΥΜΕ ΠΙΟ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΒΙΟΗΛΕΜΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ,ΒΙΟΕΝΕΡΓΕΙΑ ( ΒΙΟΗΛΕΚΤΡΟΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ )


Δυστυχώς για σένα, ο αιθέρας είναι ένας και μοναδικός.Μια ουσία που διαχέει την ύλη χωρίς να αποκτά επι μέρους ονομασίες, απο...καθυστερημένους νονούς!!!

Και φυσικά, ουδεμία σχέση έχει με τον νου, πέρα απο το ότι ο νούς υπάρχει μέσα στον αιθέρα.

quote:
ΜΥΘΗΡΑ
…δευτερη κατεγραμμενη απο την ιστορια των επιτημων συμβολη ειναι αυτη του Λορενζ με την διαμορφωση των μεταχηματισμων του Γαλιλαιου ωστε να ειναι συμβατοι με τους νομους του Μαξγουελ ..

Δεν ξέρω τι να πω για αυτο.Αστο να πάει...!

quote:
ΜΥΘΗΡΑ
γιατι
...πως μπορει να εννοηθουν σωματιδια με μηδενικη μαζα???,

Υπάρχουν.Η μάζα τους είναι η ενέργειά τους σε φωτονικές και + ταχύτητες.

quote:
ΜΥΘΗΡΑ
και πως μπορει να υπεισερχεται ο παραγοντας c2 (παραγοντας που εχει καθαρα διαστασεις τετραγωνου ταχυτητας) στην ενεργεια ενός σωματος όταν αυτό το σωμα παραμενει ακινητο????.

Μα καλά, καταλαβαίνεις τι λες?
Αλλά ας το αφήσω και αυτο να πάει...Θα γίνω πολύ κακός αλλοιώς!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2013, 21:20:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
maria3
quote:

Αν χτυπήσεις το προφίλ σου, δες τα θέματα που έχεις συμμετάσχει μέχρι τώρα και τι λες, μην μου λες ότι λέμε εμφανέστατες μ..... γιατί πιστεύω ότι κατάλαβες ότι σε εκτιμώ, όπως πιστεύω και εσύ αν και εγώ δεν είχα την καλύτερη υποδοχή στο φόρουμ.

Το συναίσθημα της εκτίμησης, είναι αμοιβαίο.Και μάλιστα απο την αρχή της συμμετοχής σου.Οι επισημάνσεις μου, προς τα γραπτά σου, δεν έχουν προσωπική χροιά "ανωτερότητας", κάθε άλλο θα έλεγα.Πολλοί άνθρωποι, μη έχοντας εξιδεικευμένη γνώση για κάποιο θέμα, παρασύρονται απο μια χρόνια λανθασμένη άποψη, η οποία σιγά-σιγά, τους γίνεται αξίωμα.Η συνήθης προτροπή μου προς εσένα είναι, η κατάδειξη ενός λάθους, το οποίο θέλω να βρείς μόνη σου, χρησιμοποιώντας την δική σου κριτική αντίληψη, η οποία θεωρώ ότι είναι καλά 'κρυμμένη" πίσω απο ένα πέπλο μερικής επιπολαιότητας, ώς προς κάποια θέματα.
Αποψή μου είναι, ότι έχεις πολλές και ιδανικές ικανότητες, θεώρησης-οπτικής, των πραγμάτων και αυτές προσπαθώ να σου τονίσω.
Αν αυτο, το κρίνεις υπεροπτικό, ζήτησέ μου να σταματήσω τις όποιες "επεμβάσεις" μου στα κείμενά σου.

Η εκτίμησή σου για τον DSM, είναι μια απο τις πιο πάνω λανθασμένες απόψεις, που οδεύουν προς παγίωση.Το "νούμερο", είναι συνήθης χιουμοριστική έκφραση του DSM, καλοπροαίρετη και ουδόλως κακόβουλη.Αλλωστε σου το εξήγησε και ο ίδιος, όπως θυμάμαι σε κάποιο ποστ.
Π.χ οι περισσότεροι άνθρωποι, έχουν την λέξη "μαλάκα" για καλημέρα.Ο DSM, έχει το "νούμερο".

Οσο για τα θέματα που ζητάς να σου υποδείξω, δεν θα το κάνω, δεν είναι πρέπον.Δεν διαφημίζω τίποτα.Απλά σου είπα να ψάξεις προγενέστερα θέματα, όχι κατ' αποκλειστικότητα δικά μου, όπου συμμετέχω με ορισμένες απόψεις που με χαρακτηρίζουν, επι σοβαρών συζητήσεων και κατόπιν να εξαγάγεις συμπεράσματα, όσο αυτο είναι δυνατόν, για την παρουσία μου στο φόρουμ.Οπως κάνω κι εγώ, όταν θέλω να έχω μια κάπως ολοκληρωμένη άποψη, για έναν συνομιλητή μου.

Και τελειώνοντας maria3, δεν μας χωρίζει απολύτως τίποτα.Απλές απόψεις ανταλάσσουμε όλοι μας και δεν είμαστε εχθροί.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2013, 21:47:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα προφανώς και σου είπα εμμέσου πλην σαφώς πολλές φορές ότι θέλω να συμμετέχεις, γιαυτό και επανειλημμένα σου έδωσα και τον λόγο, σε ρώτησα.

Και θα ήθελα να σε ρωτήσω το εξής το πλάσμα σχηματίζεται όταν ένα αέριο γίνει πολύ θερμό με αποτέλεσμα ηλεκτρόνια να δραπετεύσουν από το άτομό τους και να γίνονται ελεύθερα (ελεύθερα ηλεκτρόνια).

Το γίνεται με το πλάσμα και το κρύο; μη μου πεις κρυογενετική και αυτό που βάζουν για το δέρμα.

Διαχέει, κυνός η διάχυση, αυτό λέμε πως γίνετε;

Δεν παίζει ρόλο και η Τραχύτητα, για σένα;

Το ότι είναι άυλο σημαίνει και διαχέει τα πάντα, δεν σημαίνει ότι δεν προσκρούει πάνω τους ή δεν έχει τραχύτητα.

Για παράδειγμα όταν τρέχουμε δεν αισθανόμαστε ότι σχίζουμε τον αέρα;

Η όταν είμαστε σε μία μηχανή πάνω, δηλαδή με μεγαλύτερη ταχύτητα δεν το αισθανόμαστε αυτό περισσότερο;

Τότε τι γίνεται δεν διαχέει;

Edited by - maria3 on 25/09/2013 21:52:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2013, 22:05:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

maria3

quote:

Και θα ήθελα να σε ρωτήσω το εξής το πλάσμα σχηματίζεται όταν ένα αέριο γίνει πολύ θερμό με αποτέλεσμα ηλεκτρόνια να δραπετεύσουν από το άτομό τους και να γίνονται ελεύθερα (ελεύθερα ηλεκτρόνια).

Το πλάσμα στο οποίο αναφερόμαστε ώς αιθέρα, είναι υπεριονισμένα ηλεκτρόνια που υπάρχουν παντού και στα πάντα.Επειδή τα πάντα ρεί, παράγεται συνεχώς ηλεκτρισμός.Απο το πιο μικρό κουαρκ, έως το ογκοδέστερο υλικό ή δομή που μπορείς να φαντασθείς.Και φυσικά το πλάσμα-αιθέρας ενώνει τα πάντα σε μια αδιάκοπη συνεχή συνοχή.

quote:

Το γίνεται με το πλάσμα και το κρύο; μη μου πεις κρυογενετική και αυτό που βάζουν για το δέρμα.

Το κρύο δεν επηρεάζει το πλάσμα.

quote:

Δεν παίζει ρόλο και η Τραχύτητα, για σένα;

Δεν σε καταλαβαίνω.Αν εννοείς ταχύτητα, όχι δεν παίζει κανένα ρόλο.
Αν εννοείς τραχύτητα κυριολεκτικά, ούτε αυτη παίζει ρόλο.

quote:

Το ότι είναι άυλο σημαίνει και διαχέει τα πάντα, δεν σημαίνει ότι δεν προσκρούει πάνω τους ή δεν έχει τραχύτητα.

Το πλάσμα δεν είναι άϋλο.Αόρατο είναι, αν και σε ειδικές συνθήκες, μπορεί να γίνει ορατό.
Δεν προσκρούει σε τίποτα, αφού ήδη βρίσκεται παντού.Το παντού σημαίνει απο υποατομικό έως και μακροκοσμικό επίπεδο.
Να πάλι η τραχύτητα.Οτι και να εννοείς ( ταχύτητα-τραχύτητα ), δεν υφίσταται ώς παράγων επηρεασμού του αιθέρα.Η ταχύτητα υπάρχει, επειδή ο αιθέρας το επιτρέπει.

quote:

Για παράδειγμα όταν τρέχουμε δεν αισθανόμαστε ότι σχίζουμε τον αέρα;

Ναι, αλλά άλλο αέρας και άλλο αιθέρας.

quote:

Η όταν είμαστε σε μία μηχανή πάνω, δηλαδή με μεγαλύτερη ταχύτητα δεν το αισθανόμαστε αυτό περισσότερο;

Τότε τι γίνεται δεν διαχέει;


Σε όποια κινητική κατάσταση και να ευρίσκεσαι, ο αιθέρας εξακολουθεί να διαχέει τα πάντα.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2013, 22:37:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τραχύτητα εννοώ στην κυριολεξία όχι ταχύτητα, ναι ο αιθέρας βρίσκεται παντού και διαχέει τα πάντα, γιαυτό και δεν μπορώ να ορίσω αυτό που θέλω να πω.

Για παράδειγμα η αντιύλη είναι η μορφή της ύλης που αποτελείται από τα αντισωματίδια των σωματιδίων που συγκροτούν τη συνήθη ύλη.

Αν ένα σωματίδιο και ένα αντισωματίδιο έρθουν σε επαφή, και τα δύο καταστρέφονται και παράγεται ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία.

Η Ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία είναι εκπομπή στον χώρο ηλεκτρομαγνητικής ενέργειας υπό μορφή κυμάτων που ονομάζονται ηλεκτρομαγνητικά κύματα. Τα ηλεκτρομαγνητικά κύματα είναι συγχρονισμένα ταλαντούμενα ηλεκτρικά και μαγνητικά πεδία τα οποία ταλαντώνονται σε κάθετα επίπεδα μεταξύ τους και κάθετα προς την διεύθυνση διάδοσης[1]. Διαδίδονται στο κενό με ταχύτητα ίση με την ταχύτητα του φωτός(c=299.792.458 m/s) αλλά και μέσα στην ύλη με ταχύτητα λίγο μικρότερη απ' την ταχύτητα του φωτός.

Και αυτό προσπαθώ να εξηγήσω θεωρώ τον αιθέρα αντιύλη να το πούμε έτσι, γιατί δεν θα το καταλάβετε αν του δώσω την έννοια της ύλης και πιστεύω η βαρύτητα δημιουργείται από αυτόν το παράγοντα και όχι από την έλξη της γης.

Και λέει ποιο πάνω Διαδίδονται στο κενό με ταχύτητα ίση με την ταχύτητα του φωτός(c=299.792.458 m/s), αλλά και μέσα στην ύλη με ταχύτητα λίγο μικρότερη απ' την ταχύτητα του φωτός.

Και εγώ σου λέω δεν διαπερνάν την ύλη, απλά κάνουν την ύλη (ένα σώμα δηλαδή) να έχει πτωτική πορεία δηλαδή αυτό που έλεγα φαντάσου το σαν σκαλοπάτια και αυτό μας τραβάει προς τα κάτω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2013, 22:48:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
maria3
Και αυτό προσπαθώ να εξηγήσω θεωρώ τον αιθέρα αντιύλη να το πούμε έτσι, γιατί δεν θα το καταλάβετε αν του δώσω την έννοια της ύλης και πιστεύω η βαρύτητα δημιουργείται από αυτόν το παράγοντα και όχι από την έλξη της γης.

Aν ο αιθέρας, ήταν αντιύλη, δεν θα υπήρχε σύμπαν!!!
Η βαρύτητα δεν δημιουργείται απο τον αιθέρα.
Είτε είναι έλξη διαφορετικής πυκνότητας σωμάτων, είτε είναι διαφορά ηλεκτρικών δυναμικών πεδίων.
Πρόσεξε maria3, τι σου είπα πιο πάνω, περί κριτικής αντίληψης.Διάβασε, μάθε,ρώτα και μετα βγάλε συμπεράσματα.

quote:
maria3
Και εγώ σου λέω δεν διαπερνάν την ύλη, απλά κάνουν την ύλη (ένα σώμα δηλαδή) να έχει πτωτική πορεία δηλαδή αυτό που έλεγα φαντάσου το σαν σκαλοπάτια και αυτό μας τραβάει προς τα κάτω.

Κι εγώ σου λέω, ότι αν συνεχίσεις έτσι, θα σε αφήσω στην ενημέρωση της ΜΥΤΖΗΘΡΑΣ!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

____________________________________________________
Έγινε επέμβαση στο μήνυμα λόγω
εμπρηστικής παραποίησης ονόματος μέλους.

Υπενθυμίζουμε:
Η παραποίηση (ιδιαίτερα η συστηματική) των usernames
με στόχο την επίθεση σε προσωπικό επίπεδο ή την μείωση
του κύρους των απόψεων ενός μέλους είναι κάτι το οποίο
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΔΕΚΤΟ ΣΤΙΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ESOTERICA

27/9/2013Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2013, 23:16:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή θεωρώ ότι:
1. Αντιμετώπισα με πολλή ανοχή και με καλή διάθεση(εκλαμβάνοντας τες ως έστω τραβηγμένο από τα μαλλιά χιούμορ) εκφράσεις του τύπου:

quote:
εχει ηλεκτρικους δονητες για ολους σας ...η κυραδες σας δε θα καταλαβουν την διαφορα προηγμενη γαλαξιακη τεχνολογια,,,θα δουν χαρα στα σκελια τους υπερβατικη

Όπως μπορεί να δει ο καθένας,ελπίζω, το χιούμορ ξεπερνά κατά πολύ τα όρια του,όταν εμπλέκει άτομα που δεν έχουν τη δυνατότητα να απαντήσουν,όπως οι κυράδες π.χ. των όποιων συμμετεχόντων.
Παρά το παραπάνω απίστευτο φάουλ,συνέχισα να διατηρώ τηνκουβεντούλα στα επίπεδα της χοντρής καζούρας.
Θεωρώ ότι αν κάτσει κάποιος "τρίτος" να αθροίσει τις κουβεντάρες που έχουν ειπωθεί,θα δει ότι οι χαρακτηρισμοί μου ήταν πάντα ελαφρύτεροι.

Επίσης έκανα και μια προσπάθεια να σοβαρέψω τη συζήτηση,στα πλαίσια πάντα του χιούμορ,σε αυτό το σημείο:

quote:
ΜΥΘΗΡΑ,

Θα κάνω μια προσπάθεια να σοβαρευτώ.
Αλήθεια.

Αν προσπαθούσες λίγο να διαχωρήσεις την σχετικότητα από την κβαντομηχανική,όπως αναφέρθηκε ήδη εμμέσως πλην σαφώς από τους άλλους...τους πατριαρχικούς φυσικούς,θα έβλεπες ότι υπάρχει κοινός τόπος...σε αρκετά από αυτά που λες.

Δεν έχεις κάνει τον κόπο να διαβάσεις παλιές αναρτήσεις μελών...


Στον αιθέρα κερδίζεις πόντο.
Συν έναν από την πολεμική στην σχετικότητα μας κάνουν δύο.
Στα υπόλοιπα θέλει ξεμπέρδεμα.
Άμα ζητήσεις την συνδρομή του ...ναργιλορούφη (φτου μπέρδεψα τη γλώσσα μου,καλά το πα?),θα διευκολυνθείς... Ξεκόλλα λίγο.

ΥΣ: Ένα νέο θέμα,ειδικά όταν έχει προκληθεί,αξίζει μια πρώτη ανάρτηση σοβαρή.Η συνέχεια θα εξαρτηθεί...


το οποίο μάλιστα ήταν στην αρχή του νέου θέματος που άνοιξε η Μυθήρα.

Παρά τα παραπάνω,η ένστασή μου ΔΕΝ είναι απέναντι στη Μυθήρα.

Έκανε πολύ χοντρύτερη από μένα "πλάκα" αλλά από τη στιγμή που σιγοντάρησα κι εγώ,τη θεωρώ νομιμοποιημένη.Και γνωρίζω τι αποποιούμαι.

Η ένστασή μου είναι στους:

Italos,


quote:
Από τη στιγμή που διαφωνεις με κάτι η βλέπεις ότι ειναι μια μπούρδα, άδειαζεις τον άλλον με επιχειρήματα

Φίλτατε στο απόσπασμα που λέει για τις "κυράδες μας" θα έπρεπε να το αντιμετωπίσω:
α. με χιούμορ (το οποίο και έκανα,θεωρώντας ότι είναι η πιο άκαπνη λύση)
β. με καταγγελία στην Δ.Ο που θα ήταν παιδιάστικο για τα γούστα μου,αλλά και θα στερούσε το βήμα από την Μυθήρα που τόσο θέλουν κάποιοι να διαβάζουν(και καλά κάνουν)

Λυπάμαι αλλά οι λύσεις που μου προτείνεις εσύ,(να το θεωρήσω...μπούρδα,ή να εξηγήσω με επιχειρήματα που ακριβώς πρέπει να μπουν οι δονητές.... ,προφανώς δεν μου κάνουν.
ΜΗΠΩΣ θέλεις να το ξανασκεφτείς υπό το πρίσμα που σου ανέπτυξα;

Xristoxatz,

Σε αντιμετώπισα αυστηρά,ναι,αλλά στα ίσια και δίνοντας σου το βάρος ατόμου που αξίζει και δύναται να είναι αυτόφωτο.
Μου απάντησες είτε ειρωνικά, είτε θυμωμένα,είτε υπερασπιζόμενος την Μυθήρα,που απ' ότι ελπίζω να καταλαβαίνεις,πια, μια χαρά υπεραμύνεται του εαυτού της υπερκαλύπτοντας-sic τα πυρά που δέχεται.
(ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΑΜΦΙΒΑΛΛΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΠ' ΑΥΤΟΥ Ε?)

Δεν νομίζω ότι έχω διάθεση επί του παρόντος να σου πω κάτι περισσότερο.

Maria3,
Το γεγονός ότι έκανα πλάκα για τα μητριαρχικά-πατριαρχικά της Μυθήρας,θεωρώ ότι απλά απάντησα με χιούμορ σε παπαρίτσες που όλοι μπορούν, ελπίζω και πάλι, να δουν σε αυτό το απόσπασμα της Μυθήρας:

quote:
.ΤΗΝ ΚΑΤΑΡΡΙΨΗ ΜΟΝΟ ΤΙ ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ ΠΝΕΥΜΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΕΙΣΗΓΗΘΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΟΡΓΑΝΩΣΕΙ...ΜΙΛΑΜ ΕΓΙΑ ΤΟ ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ ΠΝΕΥΜΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙΝΑ ΠΟΥΔΝΕ ΠΟΔΗΓΕΤΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΑΝΤΡΙΚΟΑ ΦΑΛΛΟΚΡΑΤΙΚΟ ...

και νπμιζω το οτι δυο γυναικες ασχολουνται με τα επιστημονικα μουρδουλεματα των αντικων θεωριων ειναι εκφραση αυτης του πονευματος ππου εχιε ταση να αναθωρησει ριζικα τα επιστημονικα επιτευγματα της φαλλοκρατιας πατροιαρχιας ...

.... κανεις δνε τολμαει να αμφισβητηστει το πατραρχη αινσταιν ... γαιυταο κια γιανα υπρεβληθουν ταεμποδια ανακαλυφθηκε με το γνωτσο τροπο της αναλκαλυωψης ενα νεο ειδος σωματιδιο=ων ( λεεος πια με αυτ ατα σωματιδια των χαζονυκουρηδων αντρων ) που ονομασαν χμ ""ταχυονια ""


Δεν τραβάω κανένα ζόρι με το αν κάποιος επιστήμονας είναι άνδρας ή γυναίκα,αρκεί να μπορεί να το υποστηρίξει.Ελπίζω να με καταλαβαίνεις.
(ο άνθρωπος που με έκανε να αγαπήσω τη φυσική, ήταν μια καθηγήτριά μου, από τα χρόνια του λυκείου κιόλας).


-------------------------------------------------------------------

Επειδή πλέον δεν μου είναι ευχάριστο, να απαντώ μια σοβαρά, και μια με χιούμορ, αναλόγως την αντιληπτική ικανότητα και διάθεση,τρίτων,είμαι υποχρεωμένος,παρά την "άδεια" που μου δόθηκε εδώ:

quote:
.. αν ηταν να κανω μια ομαδα συζητησης δε θα διαλεγα βεβαια μονο ,, οσους εχουν εκφραστει υποστηρικτικα και θετικα .. αλλα ναι κι αυτους που ενατιωνονται και καλαμπουριζουν ,, θεωρωντας την παρουσια τους σημαντικη μεσα σε συζητησεις κρισιμες ,, για πολλους λογους .. αρκει βεβαια το καλαμπουρι κι οι επιθεσεις να μην εμποδιζαν την ροη των συζητησεων και να μην αποτελουσαν αληθινο φραγμο και δυναμιτιδα τους ...χμ τοτε και μονο τοτε θα ζητουσα στους ταραξιες να αποχωρησουν ...βεβαια οι ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ ΑΜΕΙΝΙΑΣ και DCM δεν εχουν φτασει στο οριακο αυτο σημειο τη μη ανοχης και του δυναμιτισματος των συζητησεων μας ..οποτε ευπροσδεκτοι ειναι

,προς το παρόν,να σας αδειάσω τη γωνιά.

ΥΣ: Μυθήρα,...sorry ,δεν φταίω εγώ που σε "παρατάω" ,με "διώξανε" οι ..συμμαθητές μου.

Καλό βράδυ σε όλες και όλους.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.

Edited by - @ΑΜΕΙΝΙΑΣ on 25/09/2013 23:19:06

Edited by - @ΑΜΕΙΝΙΑΣ on 25/09/2013 23:20:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2013, 00:49:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ:
Έκανε πολύ χοντρύτερη από μένα "πλάκα" αλλά από τη στιγμή που σιγοντάρησα κι εγώ,τη θεωρώ νομιμοποιημένη.Και γνωρίζω τι αποποιούμαι.

Καλοδεχούμενη η πλάκα (ολοι μας κάνουμε κατα καιρούς άλλωστε)
αλλά βλέπεις πως μπορεί να εξελιχθεί...

Πρέπει όμως όταν τελειώσει η όποια πλάκα, να σκεφτούμε ότι συμμετέχουμε σε έναν χώρο όπου ποτέ κανείς δεν "εκδιώχθηκε" για τις απόψεις του, οσο ακραίες ή "παράλογες" είναι.

Και για να προλάβω (τον ΝΙΚΟΜΑΧΟ) το esoterica.gr δεν ειναι διαδικτυακή εγκυκλοπαιδια, οπου ολα πρέπει να συμβαδίζουν με την επιστημονική-τεκμηριωμένη πεπατημένη,
αλλα ένας χώρος όπου ο καθένας μπορεί να εκθέσει ελεύθερα τις απόψεις του.
Τωρα το αν η κοινότητα τις αποδεχθεί είναι άλλο θέμα,
ολα ομως στα πλαίσια του υγιούς και ευπρεπούς διαλόγου, και οχι επιστρατεύοντας κάθε λογής "μαραφέτια"
που σε καμιά των περιπτώσεων δεν αντικρούουν την διαφορετικότητα της άποψης μας!
για παράδειγμα το μέλος ΜΥΘΗΡΑ (προφανώς πλειοδοτώντας)
ανάρτησε μέχρι και συσκευή δόνησης μπετόν αρμέ!
Χιούμορ, θα το χαρακτήριζε κάποιος, μια και αναφερόταν σε διαγαλαξιακούς δονητές (?)
οχι ομως οταν έχουν προηγηθεί ολα αυτα που ανέφερε παραπάνω ο @ΑΜΕΙΝΙΑΣ

Επέμβαση δεν έγινε αν και για πολλές αναρτήσεις η κατάσταση ηταν απαράδεκτη...
ξέρετε, είναι πολύ ψυχοφθόρο να παριστάνεις διαρκώς τον "παιδονόμο",
απο την άλλη, υπάρχουν και κάποιοι κανόνες που πρέπει να εφαρμόζονται.

Ελπίζουμε, τόσο η τελευταία τοποθέτηση του μέλους ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ οσο και του @ΑΜΕΙΝΙΑΣ
θα επαναφέρουν την ηρεμία και την... στροφή στον διάλογο
(όπου αυτο είναι εφικτό)



not asked to learn how deep the secrets ... there are no
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2013, 01:40:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η πραγματικότητα, είναι αυτο που νομίζει η πλειοψηφία ότι είναι. Οχι απαραίτητα το καλύτερο και το πιο λογικό, αλλά αυτο που έχει προσαρμοσθεί, με τις επιθυμίες της κοινωνίας ώς σύνολο.

Μερικά πράγματα, τα αποδεχόμαστε με κοινή λογική και άλλα φτιάχνονται έτσι, ώστε όλο και περισσότεροι άνθρωποι να πιστέψουν, ότι έτσι πρέπει να είναι.

Μια φορά κι έναν καιρό, υπήρχε ένα βασίλειο, όπου όλα ήσαν καλά και οι υπήκοοι ευχαριστημένοι με τον βασιληά τους.Την ευημερία του βασιλείου, ζήλεψε ένας κακός μάγος και δηλητηρίασε την πηγή απο όπου έπιναν νερό.
Αμέσως τρελάθηκαν όλοι οι κάτοικοι.Ο βασιληάς σκέφθηκε να φύγει, επειδή δεν μπορούσε να κυβερνήσει τρελούς.Η βασίλισσα όμως είχε καλύτερη ιδέα.Του είπε να πιούν και αυτοί απο την ίδια πηγή, όπερ και εγένετο.
Αμέσως τρελάθηκε και η βασιλική οικογένεια και έτσι μπόρεσε να συνεχίσει να κυβερνά το βασίλειο και όλοι ήταν πάλι ευχαριστημένοι.

Και στις δυο περιπτώσεις, την πραγματικότητα και το παραμύθι, υπάρχουν άνθρωποι, δυστυχώς λίγοι, οι οποίοι στην περίπτωση της πραγματικότητας, αντιδρούν δυναμικά και αρνούνται να δεχθούν το όποιο "σερβίρισμα" και την όποια κοινωνική "ενσωμάτωση" του λανθασμένου αξιώματος.

Στην περίπτωση του παραμυθιού, αρνούνται και τις δυο λύσεις της βασιλικής οικογένειας και παραμένουν, αντιμετωπίζοντας τους τρελούς υπηκόους, με τρομακτικές απώλειες ακόμη και με κίνδυνο να τρελαθούν και οι ίδιοι, χωρίς να πιούν απο την πηγή.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2013, 07:01:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σχολιο 15
.......αν μη τι αλλο τα χρυσψαρα μας της κβαντικης παραφιλολογιας βγηκαν απο την γυαλα τους ..


καταρχην να πω οτι ουδεποτε δεν θα χαφιεδιζα διαμαρτυρωμενη στην ΔΟ..του φορουμ για κανενα σαw δε το εχω κανει ποτε και σε κανενα τοπο ...το θεωρω απαραδεχτο κια δειγμα μισερης και χαφιεδικης φυσης ...

..ολοι ευπροσδεκτοι λοιπον ...του ταραξιες τους περιποιηθηκα με τους δονητες τσιμεντου πιστεψε με αιθεροβαμονα ...μονο αυτοι θα μπορουσαν να κανουν την χρυση δουλεια να τους συνεφερουν στην ταξη ..και νομιζω αυτο επιτευχθη ...

..αλλα με τους γαλαξιακους δονητες θα συνεχισουμε καθως μεταξυ σοβαρου και αστειου θελω ν α σας πω πολλα πραγματα γιαυτους και την τεχνολογια της συρριγγας που χρησιμοποιουν .. και αποτελει πιστευω την βαση για την κατανοηση της Αποστασιας και την εξαρτηση των Κοκκινων Ναων απο τους Ξενους ....που διαχειριζομαι ως θεμα στην μυθιστορια που εισαγω εκει με τους ΔΥΟ ΝΑΟΥΣ ,,

ΕΠΙΣΗΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΟΕΜ( ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΕΚΛΕΚΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ ) ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΟΧΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΕΚΦΡΑΣΗΣ ΠΟΥ ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΗΝ ΑΠΛΑ ΔΕ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜε ΕΝΑ ΔΕΙΞΟΥΜΕ Ο ΚΑΘΕΙΣ ΤΙ ΚΑΠΝΟ ΦΟΥΜΑΡΕΙ ΚΙ ΟΛΟΙ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΔΩ ΣΑΝ ΠΑΓΙΔΕΥΜΕΝΑ ΠΟΝΤΙΚΙΑ ΥΠΟΚΡΙΤΕΣ ΜΙΑΣ <<ΚΑΛΗΣ >>ΕΙΚΟΝΙΚΗΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ ΤΥΠΙΚΗΣ ΚΑΙ ΑΨΥΧΗΣ ..
..τα χρυσοψαρα μας βγηκαν λοιπον απο την γυαλα και μιλανε.. χμμ αυτο ειναι καλο ...σταματησαν να το παιζουν στο θεμα αυτο μπακαλιαροι της ειρωνιας και τη μουφοπλακιτσας ...χμ αυτο εινα πολυ καλο ,,,χμμ οι δονητες δουλεψαν!!!χαχα!!ελα πλακα κανω!!! ..λοιπον με μετρο η πλακα .... και στο θεμα τωρα ..

.. μια θεωρια για να ειναι καλη πρεπει να υπακουει στην αρχη της απεριττολογιας και ακριβολογιας ..να μην εισαγει περιττα πραγματα και για οτι εισαγει ως εννοια να δινει εξηγησεις τι ακριβως εννοει με την εννοια που εσαγει ...

..εδω εσυ ΝΙΚΟΜΑΧΕ θεωρεις οτι ο αιθερας ειναι αναμεσα στα μορια και τα ατομα κατι αλλο .. τι ειναι δηλαδη ???

...επισης θεωρεις οτι το πλασμα εινα κατι αλλο απο τον αιθερα , και αλλο η βιοηλεκτρομαγνητικη ενεργεια ,, αλλο η υγρη και στερεη και αερια κατασταση που δεν ειναι καταστασεις του αιθερα και μορφες του αλλα <<περιεχονται Mεσα σε αυτον>>> ..μπορεις να ορισεις ολα αυτα??

...τοσες πολλες εννοιες δημιουργουν ως διακριτες και διαφοροποιημενες τεραστια συγχυση και ενα αληθινο ψωριασμα κια συσκοτισμα στο νου μας ..αν οντως θεωρεις αυτα διακριτα και διαφορετικα ο ( αερα υγρο στερεο , πλασμα , αιθερα , βιηλεκτρομαγνητικη ενεργεια )εμπρος μιλησε μας ως προς την διαφορα τους,, πες μας σε τι διαφερουν και γιατι διακρινονται ...αν δεν ξερεις να στηριξεις την διαφοροποιηση αυτη προσδοριζοντας την επακριβως τοτε απλα εισαι ενας νεφελολογος - ρακοσυλλεκτης της ψωριαρας κατεστημενης και κυκλοφορουσας μπαζοποιημενης γνωσης .. εμπρος λοιπον ...πιασε δουλεια ...


λοιπον εχεις να διακρινεις
την εννοια του αιθερα απο εκεινη του πλασματος , του υγρου,στερεου αεριου , και ολα αυτα απο τη εννοια της βιοηλεκτρομαγνητικης ενεργειας ...εμπρος λοιπον ξηγησου γινε ακριβολογος !!
και μετα να πας πεις τι ειναι ο νους το πνευμα η ψυχη κτλ κτλ και σε τι διαφερουν αυτα μεταξυ τους αν βεβεια θεωρεις ουτι δε μπορουμε να τα ταυτιζουμε ολα αυτα ...


...εμεις λεμε ( δικη μας θεση )
βιοηλεκτρομαγνητικη ενεργεια =ΑΙΘΕΡΑΣ = ΝΟΥΣ =ΠΝΕΥΜΑ=ΨΥΧΗ =ΠΥΡ =ΟΡΓΟΝ =ΑΣΤΡΟΝ =ΠΛΑΣΜΑ =ΖΩΗ =ΦΩΣ =ΤΣΙ =ΖΕΝ = ΤΑΟ =ΚΑ ..

ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΕΚΦΟΡΕΣ ΕΝΝΟΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΔΙΑΜΕΣΟΥ ΤΩΝ ΑΙΩΝΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΙΣΜΩΝ ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΟΣ ΔΗΛΑΔΗ ΤΗΣ ΒΙΟΗΛΕΚΤΡΟΜΑΓΝΗΤΙΚΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΤΗΣ ΥΛΟΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΜΕΣΑ ΤΗΣ ΤΑΞΗ-ΟΡΓΑΝΩΣΗ .. ..

ΚΑΙ Η ΒΙΟΗΛΕΜΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΣΕ ΜΙΚΡΟΣΚΟΠΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΑΤΟΜΙΚΑ ΣΩΜΑΤΙΔΙΔΑ , ΑΤΟΜΑ, ΜΟΡΙΑ ,ΙΟΝΤΑ ΣΥΜΠΛΕΓΜΑΤΑ ΑΤΟΜΩΝ ,ΜΟΡΙΩΝ ,ΙΟΝΤΩΝ ΚΤΛ ΠΟΥ ΚΙΝΟΥΝΤΑΙ ΚΙ ΑΛΛΗΛΕΠΙΔΡΟΥΝ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ ΗΛΕΚΤΡΟΜΑΓΝΗΤΙΚΑ ΜΕ ΜΙΑ ΟΡΙΣΜΕΝΗ ΟΜΩΣ ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΘΩΣ ΚΑΘΕ ΣΩΜΑΤΙΔΙΟ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΕΙΔΟΣ ΗΛΕΚΤΡΟΜΑΓΝΗΤΚΟΥ ΠΟΛΥ-ΠΟΛΟΥ ΚΑΙ ΑΡΑ ΜΙΑ ΜΙΚΡΟΣΚΟΠΙΚΗ ΚΕΡΑΙΑ ΗΛΕΚΤΡΟΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΚΑΙ ΚΙΝΟΥΜΕΝΗ ΣΥΝΑΜΑ ..

ΑΥΤΗ ΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΨΑΜΕ ΑΠΟΚΑΛΟΥΜΕ ΒΙΟΗΛΕΚΤΡΟΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ=ΑΙΘΕΡΑ= ΠΝΕΥΜΑ-ΝΟΥ=ΦΩΣ =ΖΩΗ ΚΤΛ ΚΤΛ ΚΤΛ...................


ΕΜΠΡΟΣ ΣΕΙΡΑ ΣΟΥ ΠΕΣ ΜΑΣ ΤΙ ΟΜΝΟΜΑΖΙΕΣ
βιοηλεκτρομαγνητικη ενεργεια
αιθερα
πλασμα
αεριο υγρο στερεο
ΝΟΥ ΠΝΕΥΜΑ ΨΥΧΗ ΠΥΡ ΟΡΓΟΝ ΑΣΤΡΟΝ ΖΩΗ ΦΩΣ ΤΑΟ ΖΕΝ ΚΑ ΤΣΙ

...ασε τις ψωρες και γινε ακριβολογος ...εμπρος για γινε δασκαλος εγω τωρα θελω να μαθητευσω απο σενα ...για την ακριβη σημασια της <<ψωρας >>ως βιοηλεκτρομαγνητικης εμπλοκης διαβαστε εδω στο ΔΕΜΟ 3 ΨΥΧΟΝΟΜΙΚΟΝ ενα θεμα που βεβαια δεν ελκυσε κανεναν εξαιτιας της αυστηροτητας της ταξινομικης κι εξηγηματικης του...
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=11700


ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 26/09/2013 07:11:40

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 26/09/2013 07:29:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2013, 07:57:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΚΑΙ Η ΒΙΟΗΛΕΜΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΣΕ ΜΙΚΡΟΣΚΟΠΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΑΤΟΜΙΚΑ ΣΩΜΑΤΙΔΙΔΑ , ΑΤΟΜΑ, ΜΟΡΙΑ ,ΙΟΝΤΑ ΣΥΜΠΛΕΓΜΑΤΑ ΑΤΟΜΩΝ ,ΜΟΡΙΩΝ ,ΙΟΝΤΩΝ ΚΤΛ ΠΟΥ ΚΙΝΟΥΝΤΑΙ ΚΙ ΑΛΛΗΛΕΠΙΔΡΟΥΝ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ ΗΛΕΚΤΡΟΜΑΓΝΗΤΙΚΑ ΜΕ ΜΙΑ ΟΡΙΣΜΕΝΗ ΟΜΩΣ ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΘΩΣ ΚΑΘΕ ΣΩΜΑΤΙΔΙΟ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΕΙΔΟΣ ΗΛΕΚΤΡΟΜΑΓΝΗΤΚΟΥ ΠΟΛΥ-ΠΟΛΟΥ ΚΑΙ ΑΡΑ ΜΙΑ ΜΙΚΡΟΣΚΟΠΙΚΗ ΚΕΡΑΙΑ ΗΛΕΚΤΡΟΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΚΑΙ ΚΙΝΟΥΜΕΝΗ ΣΥΝΑΜΑ ..

ΑΥΤΗ ΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΨΑΜΕ ΑΠΟΚΑΛΟΥΜΕ ΒΙΟΗΛΕΚΤΡΟΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ=ΑΙΘΕΡΑ= ΠΝΕΥΜΑ-ΝΟΥ=ΦΩΣ =ΖΩΗ ΚΤΛ ΚΤΛ ΚΤΛ...................


ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 26/09/2013 07:11:40

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 26/09/2013 07:29:40


ΜΗΘΗΡΑ χαίρομε που δίνεις τον ορισμό, θα ήθελα να διαβάσεις και παρακάτω την απορία μου.

quote:

Τραχύτητα εννοώ στην κυριολεξία όχι ταχύτητα, ναι ο αιθέρας βρίσκεται παντού και διαχέει τα πάντα, γιαυτό και δεν μπορώ να ορίσω αυτό που θέλω να πω.
Για παράδειγμα η αντιύλη είναι η μορφή της ύλης που αποτελείται από τα αντισωματίδια των σωματιδίων που συγκροτούν τη συνήθη ύλη.

Αν ένα σωματίδιο και ένα αντισωματίδιο έρθουν σε επαφή, και τα δύο καταστρέφονται και παράγεται ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία.

Η Ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία είναι εκπομπή στον χώρο ηλεκτρομαγνητικής ενέργειας υπό μορφή κυμάτων που ονομάζονται ηλεκτρομαγνητικά κύματα. Τα ηλεκτρομαγνητικά κύματα είναι συγχρονισμένα ταλαντούμενα ηλεκτρικά και μαγνητικά πεδία τα οποία ταλαντώνονται σε κάθετα επίπεδα μεταξύ τους και κάθετα προς την διεύθυνση διάδοσης[1]. Διαδίδονται στο κενό με ταχύτητα ίση με την ταχύτητα του φωτός(c=299.792.458 m/s) αλλά και μέσα στην ύλη με ταχύτητα λίγο μικρότερη απ' την ταχύτητα του φωτός.

Και αυτό προσπαθώ να εξηγήσω θεωρώ τον αιθέρα αντιύλη να το πούμε έτσι, γιατί δεν θα το καταλάβετε αν του δώσω την έννοια της ύλης και πιστεύω η βαρύτητα δημιουργείται από αυτόν το παράγοντα και όχι από την έλξη της γης.

Και λέει ποιο πάνω Διαδίδονται στο κενό με ταχύτητα ίση με την ταχύτητα του φωτός(c=299.792.458 m/s), αλλά και μέσα στην ύλη με ταχύτητα λίγο μικρότερη απ' την ταχύτητα του φωτός.

Και εγώ σου λέω δεν διαπερνάν την ύλη, απλά κάνουν την ύλη (ένα σώμα δηλαδή) να έχει πτωτική πορεία δηλαδή αυτό που έλεγα φαντάσου το σαν σκαλοπάτια και αυτό μας τραβάει προς τα κάτω.


ΜΥΘΗΡΑ έστω και αν είμαι λάθος, ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ λέει:

quote:

Aν ο αιθέρας, ήταν αντιύλη, δεν θα υπήρχε σύμπαν!!!
Η βαρύτητα δεν δημιουργείται απο τον αιθέρα.
Είτε είναι έλξη διαφορετικής πυκνότητας σωμάτων, είτε είναι διαφορά ηλεκτρικών δυναμικών πεδίων.


Συμφωνείς εσύ σε αυτό;

Όπου αυτό λέμε και εμείς πάνω κάτω, έλξη διαφορετικής πυκνότητας σωμάτων, είτε είναι διαφορά ηλεκτρικών δυναμικών πεδίων, πως δημιουργούνται αυτά δεν διευκρινίζει και που;

Edited by - maria3 on 26/09/2013 08:01:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2013, 11:10:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σχολιο 16

Μαρια ,,,καταρχην μια διευκρινηση για τα η/μ πεδια να κανω ...με βαση τις εγκυκλιες κατεστημενες γνωσεις μας ( οι οποιες δεν εινα βεβειαολες για το μουσειο ιδεων υπαρχουν κια ληθεις λειτοργικες γνωσεις αλλα περιθωριοποιημενες και κακο διατυπωμενες και κακοπαραδομενς )..

,,,τα η/μ κυματα δεν ειναι παντα εγκαρσια δε εχουν δηλαδη καθετα τα διανυσματα της εντασης ηλεκτρικου και την εντασης μαγνητικου πεδιου ...ουτε βεβαια αυτες οι εντασεις δεν εινα παντα καθετες στην ταχυτητα διαδοσης του κυματος ..τα εγκαρσια κυματα ειναι απλα μια ειδικη περιπτωση η/μ κυματων εξιδανικευμενων ....

..ουτα βεβαια διαδιδονται παντα με σφαιρικα μετωπα αρα ιδια ταχυτητα προς πασα κατεθυνσση στο χωρο κυματα ( αυτο ειναι μια ιδανικη κατασταση προτυποιημενη ,ηλεκτρομαγνητικης διαδοσης )
...
.. επισης αυτο που καθιερωθηκε να λεμε αντιυλη δνε ειναι κατι διαφορετικο απο την γνωστη υποατομικη υλη .. προκειται για σωματιδια που εχουν ιδια μαζα με τα γνωστα σωματιδια τα υποατομικα ( πρωτονια ηλεκτρονια νετρονια ) αλλα διαφορετικες-αντιθετικες ιδιδοτητες πχ φορτιο ,,, ετσι το αντιπρωτονια εχει μαζα πρωτονια αλλα αρνητικο φορτιο , το αντιηλεκτρονιο εχει μαζα ηλεκτρονιου αλλα θετικο φορτιο ..( σημειωτεον τα πρωτονια εχουν θετικο και τα ηλεκτρονια αρνητικο φορτιο )

..αρα οι αντιυλη δεν ειναι μια ξεχωρη κατασταση υλης αλλα ειναι μια λεπτοφυεστατη υποατομικη υλη της ιδιας υλοενεργειακης διαστασεως με αυτη γενικα των αλλων υποατομικων σωματιδιων ( ηλεκτρονια ,πρωτονια )..

..αρα κατα την γνωμη μου απλα αποτελουν ενα λεπτοφυεστατο μαζι με την υπολοιπη σουπα των υποατομικων σωματιδιων επιπεδο -διασταση του αιθερα ..(τις διαστασεις τις εννοω παντα ως υλοενεργειακες και καμμια σχεση με τις τρεις γεωμετρικες διαστασεις πλατος, υψος, μηκος )

.οσο γιατις βαρυθτικες ελξεις δνε πρπιε να τις εννουμε μονο κατακορυφα ..ετσι απλως τις αντιλαμβανομαστε μεσα στο γηινοβαρυτικο μας πεδιο ..γενικα ομως οι βαρυτικες ελξεις ασκουνται κια μεταξυ σδυο οποιδηποτε μαζων πχ πλανητικες μαζες οποτε εκει δεν ειναι ευκολο να πεις οτι λογω βαρυτικης ελξης υπαρχει μια πτωση ..γιατι πως πχ να εννοησεις την πτωση μεσα στο διαστημα ???

..οσο για αυτα που λειει ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ ..
δεν μπορω να τα κρινω ως προ ς την αληθεια τους γιατι ακομη δε μας εχει εξηγησει ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ τι ειναι γιαυτον ο αιθερας .. οι προτασεις του ΝΙΚΟΜΑΧΟΥ εινα πυΚνες νοηματος με αρκετα αλματα νοηματικα του τυπου της μεταγλωσσας των επιστημων ωστε δε μπορω να τις απαρκολουθησω και να τις κρινω ως προς την αληθεια τους ...ειναι ιΣως κατανοητες μονο απο χρυσοψαρα ελιτιστες της κβαντολογιας ""ομοουσιους του ""κατι που δεν κατεχω πιστεψε με
...δηλωνω αγνοουσα ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΑΔΙΑΦΟΡΗ ...
ΕΣΥ ΜΑΡΙΑ ΤΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙς ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ,,ΚΑΙ ΠΩΣ ΣΥΝΔΕΕΤΑΙ Η ΥΠΑΡΞΗ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ ΜΕ ΤΟ ΑΝ Ο ΑΙΘΕΡΑΣ ΕΙΝΑΙ ΥΛΗ Η ΑΝΤΙΥΛΗ ???...


...θεε και κυριε βαλε το χερακι σου ...με αυτες της υπερπροτασεις της κβαντομπουρδιας τις ανεξελεκκτες πλεον απο την κοινη λογικη μας που βασανιζουν και φισκαρουν σε σημειο ασφυξιας τα μυαλουδακια των παιδων !!!

ΕΙΠΕ .........
<<Aν ο αιθέρας, ήταν αντιύλη, δεν θα υπήρχε σύμπαν!!!
Η βαρύτητα δεν δημιουργείται απο τον αιθέρα.
Είτε είναι έλξη διαφορετικής πυκνότητας σωμάτων, είτε είναι διαφορά ηλεκτρικών δυναμικών πεδίων.>>>


ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 26/09/2013 11:10:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2013, 11:24:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

..αρα οι αντιυλη δεν ειναι μια ξεχωρη κατασταση υλης αλλα ειναι μια λεπτοφυεστατη υποατομικη υλη της ιδιας υλοενεργειακης διαστασεως με αυτη γενικα των αλλων υποατομικων σωματιδιων ( ηλεκτρονια ,πρωτονια )..

..αρα κατα την γνωμη μου απλα αποτελουν ενα λεπτοφυεστατο μαζι με την υπολοιπη σουπα των υποατομικων σωματιδιων επιπεδο -διασταση του αιθερα ..(τις διαστασεις τις εννοω παντα ως υλοενεργειακες και καμμια σχεση με τις τρεις γεωμετρικες διαστασεις πλατος, υψος, μηκος )


ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 26/09/2013 11:10:57


Άρα η αντιύλη και εκεί έρχομαι και εγώ και το στηρίζω είναι κάτι σαν το κέντρο (ο πυρήνας), ο οργανισμός της ύλης.

quote:

.οσο γιατις βαρυθτικες ελξεις δνε πρπιε να τις εννουμε μονο κατακορυφα ..ετσι απλως τις αντιλαμβανομαστε μεσα στο γηινοβαρυτικο μας πεδιο ..γενικα ομως οι βαρυτικες ελξεις ασκουνται κια μεταξυ σδυο οποιδηποτε μαζων πχ πλανητικες μαζες οποτε εκει δεν ειναι ευκολο να πεις οτι λογω βαρυτικης ελξης υπαρχει μια πτωση ..γιατι πως πχ να εννοησεις την πτωση μεσα στο διαστημα ???



Και συνεχίζω σύμφωνα με το τι λέμε σήμερα για Γενική θεωρία της Σχετικότητας.

Είναι η θεωρία βαρύτητας που προτάθηκε από τον Άλμπερτ Αϊνστάιν, και η οποία περιγράφει την βαρυτική δύναμη μέσω των καμπυλώσεων του χωροχρόνου παρουσία μάζας.

Βασική αρχή της θεωρίας είναι η ισοδυναμία των επιταχυνόμενων συστημάτων αναφοράς με συστήματα που ευρίσκονται εντός βαρυτικού πεδίου.

Τον Νοέμβριο του 1915, ο Αϊνστάιν παρουσίασε τη θεωρία της Γενικής Σχετικότητας σε μια σειρά διαλέξεων ενώπιον τηςΠρωσσικής Ακαδημίας Επιστημών. Η τελευταία διάλεξη προκάλεσε αναστάτωση στον επιστημονικό κόσμο, καθώς ο Αϊνστάιν παρουσίασε μια θεωρία που αντικαθιστούσε την εξήγηση του Ισαάκ Νεύτωνα για τη βαρύτητα. Σύμφωνα με τη θεωρία αυτή, η βαρύτητα δεν θεωρείται ως το αποτέλεσμα μιας δύναμης, αλλά οφείλεται στην καμπύλωση του χωροχρόνου, η οποία προκαλείται από την περιεχόμενη στον χωρόχρονο μάζα και ενέργεια.

Και εκεί ήρθα και εγώ και ρώτησα πως δημιουργείται αυτή η καμπύλωση του χωροχρόνου;

Δεν είναι το ενδιάμεσο στοιχείο ο αιθέρας;

Γιατί ξέρουμε ότι ο χωροχρόνος δημιουργεί κάτι σαν στροβιλισμό.

Γιαυτό και σου σου είπα:

quote:

Εγώ αυτόν τον χωροχρόνο τον ονομάζω τέταρτη διάσταση να το πούμε έτσι γιαυτό σου είπα ότι ήταν το κλου της υπόθεσης ένας tesseract (τετραδιάστατος κύβος), ένας κύβος σε 3 διαστάσεις εκτεινόμενος σε μια τέταρτη, σαν περιγραφή του χρόνου, δηλαδή όταν το βλέπεις να κινείται από όλες τις πλευρές έτσι όπως εμφανίζεται στον υπολογιστή τι συμπέρασμα βγάζεις;
http://eisatopon.blogspot.gr/2012/01/blog-post_4752.html



Αυτός ο στροβιλισμός δεν δημιουργείται από τα ηλεκτρομαγνητικά πεδία, που δημιουργούνται στον αιθέρα;

Γιατί λέμε ότι Ο αιθέρας επηρεάζει και την θάλασσα όπως διατύπωσα ποιο πάνω, αλλά δεν έχουμε βρει το πως ακόμα.


Edited by - maria3 on 26/09/2013 11:40:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2013, 12:05:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και συνεχίζω βλέπουμε όταν μελετούμε σχετικιστικά φαινόμενα, προσπαθώντας να τα κατανοήσουμε με ευκλείδεια γεωμετρία σε χώρο τριών διαστάσεων, ο χρόνος αλλοιώνεται, καθώς παίζει ρόλο η ταχύτητα του σώματος που μελετάται ως προς τον παρατηρητή και η επίδραση της βαρύτητας φαίνεται να επιβραδύνει το «πέρασμα του χρόνου». Κοιτώντας σε τέσσερις διαστάσεις, απλά λέμε πως ο χωροχρόνος «καμπυλώνει».

Ο χωροχρόνος με τέσσερις διαστάσεις καλύπτει επαρκώς την περιγραφή των βαρυτικών αλληλεπιδράσεων των σωμάτων στο σύμπαν που παρατηρούμε και βιώνουμε. Μια θεωρία που προσπαθεί να ενοποιήσει όλες τις δυνάμεις όμως χρειάζεται περισσότερες διαστάσεις για να περιγράψει ενοποιημένα και τις δυνάμεις πλέον της βαρύτητας, όπως τις δυνάμεις που κυριαρχούν σε υποατομικό επίπεδο. Έτσι, έχουμε για παράδειγμα τη Θεωρία-Mη οποία προσδίδει στο χωροχρονικό συνεχές 11 διαστάσεις.

Η θεωρία των υπερχοδρών

Οι Θεωρίες Χορδών είναι μοντέλα της φυσικής στα οποία τα θεμελιώδη δομικά στοιχεία είναι μονοδιάστατα εκτεταμένα αντικείμενα (Χορδές), σε αντίθεση με την παραδοσιακή έννοια των σημειακών και αδιάστατων στοιχειωδών σωματιδίων. Οι θεωρίες χορδών αποφεύγουν με αυτό τον τρόπο τα προβλήματα και τις ανωμαλίες που προκύπτουν στις φυσικές θεωρίες λόγω της σημειακής φύσης των σωματιδίων. Στη μελέτη των θεωριών χορδών περιλαμβάνονται όχι μόνο μονοδιάστατα αντικείμενα, αλλά και αντικείμενα περισσότερων διαστάσεων, που καλούνται βράνες. Πρέπει να σημειωθεί, ωστόσο, ότι μέχρι σήμερα δεν έχει υπάρξει πειραματική επαλήθευση της θεωρίας χορδών.

Και εκεί βάζουμε και αυτό που λέει ο Στάιν για την γενική θεωρία της Σχετικότητας, οπότε βλέπουμε ότι εκεί στηρίζετε η θεωρία της κβαντικής βαρύτητας, οπότε δεν είναι ότι δεν συσχετίζονται.

Και συνεχίζω, για την θεωρία χορδών.

Η έρευνα γύρω από τη θεωρία χορδών αποσκοπεί στην εξαγωγή μιας θεωρίας των πάντων. Είναι προς το παρόν η μόνη αξιόπιστη θεωρία κβαντικής βαρύτητας, η οποία μπορεί εξίσου καλά να περιγράψει και τις ηλεκτρομαγνητικές και τις άλλες θεμελιώδεις αλληλεπιδράσεις. Στη θεωρία υπερχορδών περιλαμβάνονται και τα φερμιόνια, οι θεμελιώδεις δομικοί λίθοι της ύλης. Δεν είναι, πάντως, ακόμη γνωστό αν η θεωρία υπερχορδών είναι η ακριβής θεωρία του σύμπαντος, ούτε τα περιθώρια των τιμών των φυσικών σταθερών που προβλέπει.

Και αναλύουμε και την Θεωρία-Μη

Υπάρχουν πλέον πειστικές ενδείξεις ότι η θεωρία υπερχορδών αποτελεί μέρος μίας πληρέστερης θεωρίας, η οποία αποκαλείται συνήθως Θεωρία-Μ. Σημαντικό μέρος της γνώσης μας για τη θεωρία-Μ προέρχεται από το όριο χαμηλής ενέργειας, το οποίο περιγράφεται από την ενδεκαδιάστατη υπερβαρύτητα. Η Θεωρία-Μ παρέχει ένα ενοποιητικό πλαίσιο μέσω του οποίου οι θεωρίες υπερχορδών μπορούν να κατανοηθούν ως διαφορετικά ασυμπτωτικά όρια ενός μοναδικού παραμετρικού χώρου.[1] Η θεωρία-Μ μιλάει για δέκα εις την πεντακοσιοστή σύμπαντα (ο αριθμός 10 με εκθέτη τον αριθμό 500)καθένα με τους δικούς του φυσικούς νόμους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2013, 12:48:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Και συνεχίζω βλέπουμε όταν μελετούμε σχετικιστικά φαινόμενα, προσπαθώντας να τα κατανοήσουμε με ευκλείδεια γεωμετρία σε χώρο τριών διαστάσεων, ο χρόνος αλλοιώνεται, καθώς παίζει ρόλο η ταχύτητα του σώματος που μελετάται ως προς τον παρατηρητή και η επίδραση της βαρύτητας φαίνεται να επιβραδύνει το «πέρασμα του χρόνου». Κοιτώντας σε τέσσερις διαστάσεις, απλά λέμε πως ο χωροχρόνος «καμπυλώνει».

Ο χωροχρόνος με τέσσερις διαστάσεις καλύπτει επαρκώς την περιγραφή των βαρυτικών αλληλεπιδράσεων των σωμάτων στο σύμπαν που παρατηρούμε και βιώνουμε. Μια θεωρία που προσπαθεί να ενοποιήσει όλες τις δυνάμεις όμως χρειάζεται περισσότερες διαστάσεις για να περιγράψει ενοποιημένα και τις δυνάμεις πλέον της βαρύτητας, όπως τις δυνάμεις που κυριαρχούν σε υποατομικό επίπεδο. Έτσι, έχουμε για παράδειγμα τη Θεωρία-Mη οποία προσδίδει στο χωροχρονικό συνεχές 11 διαστάσεις.

Η θεωρία των υπερχοδρών

Οι Θεωρίες Χορδών είναι μοντέλα της φυσικής στα οποία τα θεμελιώδη δομικά στοιχεία είναι μονοδιάστατα εκτεταμένα αντικείμενα (Χορδές), σε αντίθεση με την παραδοσιακή έννοια των σημειακών και αδιάστατων στοιχειωδών σωματιδίων. Οι θεωρίες χορδών αποφεύγουν με αυτό τον τρόπο τα προβλήματα και τις ανωμαλίες που προκύπτουν στις φυσικές θεωρίες λόγω της σημειακής φύσης των σωματιδίων. Στη μελέτη των θεωριών χορδών περιλαμβάνονται όχι μόνο μονοδιάστατα αντικείμενα, αλλά και αντικείμενα περισσότερων διαστάσεων, που καλούνται βράνες. Πρέπει να σημειωθεί, ωστόσο, ότι μέχρι σήμερα δεν έχει υπάρξει πειραματική επαλήθευση της θεωρίας χορδών.

Και εκεί βάζουμε και αυτό που λέει ο Στάιν για την γενική θεωρία της Σχετικότητας, οπότε βλέπουμε ότι εκεί στηρίζετε η θεωρία της κβαντικής βαρύτητας, οπότε δεν είναι ότι δεν συσχετίζονται.

Και συνεχίζω, για την θεωρία χορδών.

Η έρευνα γύρω από τη θεωρία χορδών αποσκοπεί στην εξαγωγή μιας θεωρίας των πάντων. Είναι προς το παρόν η μόνη αξιόπιστη θεωρία κβαντικής βαρύτητας, η οποία μπορεί εξίσου καλά να περιγράψει και τις ηλεκτρομαγνητικές και τις άλλες θεμελιώδεις αλληλεπιδράσεις. Στη θεωρία υπερχορδών περιλαμβάνονται και τα φερμιόνια, οι θεμελιώδεις δομικοί λίθοι της ύλης. Δεν είναι, πάντως, ακόμη γνωστό αν η θεωρία υπερχορδών είναι η ακριβής θεωρία του σύμπαντος, ούτε τα περιθώρια των τιμών των φυσικών σταθερών που προβλέπει.

Και αναλύουμε και την Θεωρία-Μη

Υπάρχουν πλέον πειστικές ενδείξεις ότι η θεωρία υπερχορδών αποτελεί μέρος μίας πληρέστερης θεωρίας, η οποία αποκαλείται συνήθως Θεωρία-Μ. Σημαντικό μέρος της γνώσης μας για τη θεωρία-Μ προέρχεται από το όριο χαμηλής ενέργειας, το οποίο περιγράφεται από την ενδεκαδιάστατη υπερβαρύτητα. Η Θεωρία-Μ παρέχει ένα ενοποιητικό πλαίσιο μέσω του οποίου οι θεωρίες υπερχορδών μπορούν να κατανοηθούν ως διαφορετικά ασυμπτωτικά όρια ενός μοναδικού παραμετρικού χώρου.[1] Η θεωρία-Μ μιλάει για δέκα εις την πεντακοσιοστή σύμπαντα (ο αριθμός 10 με εκθέτη τον αριθμό 500)καθένα με τους δικούς του φυσικούς νόμους.



σχολιο 18


...Μαρια τωρα προχωρας σε πραγματαα που δεν κατεχω παρα μονο απλα τα εχω ακουστα ...δε μπορω να παρακολουθησω το συλλογισμο σου ..γιατι βγαινει πλεον απ την κοινη αμπειρια ..παει σε θεωριες ..τι οποιε ςνα σου πως την αληθεια μου τις θεωρω εντελως παραπλανητικες γιατην φυσικη επιστημη ...
τη θεωρια των υπερχορδων την εχω ακουστα δεν την εχω ψαξει ουτε την γενικη σχετικοτητα ...πολυ λιγα πραγματα και δνε μορω να κρινω ... αυτα που λες ...η γνωμη μου ειναι οτι δνε χρειαζονται ολα αυτα για α καταλαβεις το μικροκοσμο ....προκειται για μια παραφιλογια οπως εχω πει που πραγματικα αναλωνει το πνευμα μας απομακρυνοντςα μας απο την φυσικη πραγματικοτητα ...

...ακομη δεν εννοησα το τροπο του χωροχρονου οπως τον εννοεις ...

...ο στροβιλισμος γενικα δεν εινα παρα ενα απο ατα πολλα ειδη κινησης που κανει ενα σωματιδιο .....κια ναι δημιουργει η/μ πεδιο γυρω του ..οπως κια η επιταχυνση η επιβραδυνση σωματιδιων ...δημιουργουν η/μ πεδια .... για τις περιπλοκες και δυσνοητες θεωριες που κατ την γνωμη μου μοιαζουπιο πολυ μεπαιχνιδια του νου παρεχουν να μας πουν κατι για την φυσικη πραγματικοτητα του μικροκοσμου ..

...εως εδω φτανουν οι γνωσεις μου... και μου ειναι αρκετες να καταλαβαινω ολα οσα πρεπει να καταλαβω ...τα υπολοιπα τα θεωρω υπερφιαλα νοητικα παιχνιδια για πνευματικη αναλωση με κινδυνο την ..χμμ πνευματικη "ψωρα" Μαρια !!!προσεχε μην εμπλακεις σε αυτα ...
μαλλον περισσοτερα θα ειχει να σου επι ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ ...xm!!

βεβαια καποια στογμη θα κατσω να μαθω και γιαυτες τις θεβωριες θεωριεςλογω εκλαικευσης γιναν αναρπαστεςκια θα τοςυ περιποιηθω οπω ςτου αξιζιε .....ΑΛΛΑ ΜΑΡΙ ΠΡΟΣΕΧΕ ΔΝΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΙΕΙΣΔΥΣΕΙΣ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΙΣ ΚΡΙΝΕΙΣ ΑΝ ΑΓΝΟΕΙΣ ΒΑΣΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΙΑ ΔΝΕ ΤΑ ΚΑΤΣΝΟΕΙΣ .. ΠΧ ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΚΙΝΗΣΗ ΣΩΜΣΤΙΔΙΟΥ ΠΟΣΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑ ΣΩΜΑΤΙΔΙΟ ??ΚΤΛ ΚΤΛ ...

..ξεκινα απο αυτα ...αν εχεις αληθινο κινητρο σου την γνωση ..αν κινητρο σου δεν ειν απλα η αυτοεπιβεβαιωση του εγω σου μεσω της κατακτησης δυσκολων και περιπλοκων θεωριων γινε πρωτα φιλοσοφος .. πριν εμπλακεις με ολες αυτες τις θεωριες ...την εμπλοκη αυτη την θεωρω καταπελτη του νου και παγιδευση του ...για εν ατομο που δνε εχιε φιλοσφησει βασικα φιανομενα της ζωης ...ΤΙ ΟΝΟΜΑΖΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΚΙΝΗΣΗ ...ποιος θα απαντησει ??????η μηπως θεωρουμε το ερωτημα απλοικο και παιδαριωδες ???ΧΜ!!


KAI KATI ΓΝΙΚΕΥΤΙΚΟ ΟΛΕΣ ΑΥΤΕ ΣΟΙ ΘΕΩΡΙΕΣ ΓΡΙΦΟΙ ΑΠΛΑ ΚΑΠΟΤΕ ΘΑ ΠΕΡΑΣΣΟΥΝ ΤΣΟ ΜΟΥΣΙΕ ΤΩΒΝΙΔΕΩΝ ΩΣ ΑΘΕΩΡΗΤΙΚΕΣ ΑΠΟΠΕΙΡΕ ΝΑ ΥΠΑΚΑΛΥΦΤΟΥΝ ΤΑΚΕΝΑ ΚΙΑ ΟΙ ΔΥΣΕΡΜΗΝΕΙΕΣ ΤΗΣ ΚΒΑΝΤΙΚΗΣ ΦΥΣΙΚΗΣ ΚΙΑ ΤΗΣ ΣΧΕΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ...ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΓΕΝΟΥΝ ΣΥΝΕΧΩΣ ΤΗΝ ΝΑΓΚΗ ΟΛΩΝ ΚΙΑ ΕΝΩΝ ΣΩΜΑΤΙΔΙΩΝ ΟΛΟ ΚΙΑΝΕΩΝ ΘΕΩΡΙΩΝ ...ΚΑΠΟΙΟΙ ΚΥΚΟΙ ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΗΜΕΝΟΙ ΓΕΡΑ ΣΠΑΝΕ ΤΗΝΚΕΦΑΛ ΤΟΥΣ ΝΑ ΕΠΝΟΥΝ ΘΕΩΡΙΣ ΔΙΣΩΣΗ ΤΗΣ ΚΒΑΝΤΟΜΗΧΑΝΙΚΗΣ ΚΙΑ ΤΗΣ ΧΕΤΙΚΟΤΗΤΑΣ...ΕΚΕΙ ΝΑΓΟΝΤΑΙ ΟΛΟΣ ΑΥΤΟΣ Ο ΣΥΦΕΡΤΟΣ ΤΩΝ ΘΕΩΡΙΩΝ ΟΠΩΣ ...
H QED H ΚΒΑΝΤΙΚΗ ΗΛΕΚΤΡΟΔΥΝΑΜΙΚΗ
Η ΘΕΩΡΙΑ ΤΩΝ ΥΠΕΡΧΟΡΔΩΝ
Η ΘΕΩΡΙΑ ΠΕΡΙ ΚΒΑΝΤΙΚΗΣ ΕΜΠΛΟΚΗΣ
ΘΕΩΡΙΕΣ ΓΙΑ ΥΠΕΡΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΡΕΙΣ ΕΩΣ ΑΠΕΙΡΕΣ ( ΘΕΕ ΜΟΥ !!)
Η ΘΕΩΡΙΑ Μ ( ΙΙ ΔΙΑΣΤΑΤΗ που πρωτη φορα την ακουω απο σενα )
ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΠΕΡΙ ΣΩΜΑΤΙΔΙΩΝ ΘΕΩΡΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΞΕΣΤΡΑΤΗΣΕΙ ΤΗΝ ΑΤΟΜΙΚΗ ΚΑΙ ΠΥΡΗΝΙΚΗ ΦΥΣΙΚΗ
κτλ κτλ

ΧΜΜ χρειαζεται ενα Μουσειο Ιδεων και Θεωριων επειγοντως για να εχουν οι γεννιες του μελλοντος μας φυλαγμενς ολες αυτε ς τις θεωριες και να τις μελετουν ως παλαιοντολογικα ευρηματα της εποχης που επικρατουσαν οι δεινοσαυροι νοες της κβαντομηχανικης ....

ΕΔΩ ΜΑΡΙΑ ΕΝΑ ΔΕΙΝΟΣΑΥΡΙΚΟ ΠΝΕΥΜΑ ΥΠΕΡΦΥΟΥΣ ΝΟΗΜΟΝΑ ΤΗΣ ΑΣΥΔΩΤΗΣ ΚΒΑΝΤΟΛΟΓΙΑΣ.. προσεχε γιατι εισαι επιρρεπης σε αυτους μην σε παρασυρουν ..

ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 26/09/2013 13:03:21

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 26/09/2013 13:06:35

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 26/09/2013 13:09:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2013, 13:47:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μιας και μιλήσαμε για κίνηση και μου έβαλες τον ερπετοειδή, εγώ θα σου την δώσω με έναν διαφορετικό ορισμό και μέσα από ένα παράδειγμα.

Τα φίδια πως λαμβάνουν πληροφορίες για το περιβάλλον, μέσω ενός αισθητήριου οργάνου που βρίσκεται στην οροφή του στόματος τους.

Βγάζουν σε συνεχή βάση την γλώσσα έξω, συλλέγουν τα σωματίδια από τον αέρα και το έδαφος.

Όταν η γλώσσα επιστρέφει πίσω στο στόμα, τα σωματίδια προσκολλούνται στο αισθητήριο όργανο το οποίο ανιχνεύει.

Με αυτόν τον τρόπο τα φίδια μπορούν να εντοπίσουν αποτελεσματικά όχι μόνο την λεία τους, αλλά και το ταίρι τους κατά την περίοδο αναπαραγωγής.

Φαντάσου δεν μπορούν να μυρίσουν απλά ανιχνεύουν την κίνηση από την δομή δηλαδή της ατμόσφαιρας τι αλλάζει δηλαδή όταν κάτι αρχίζει και το πλησιάζει;

Αλλάζει μήπως η δομή; Και φαντάσου το αισθάνονται.

Θα μου πεις βέβαια ότι έχουν αναπτύξει καλά και την όραση και ειδικά για τον εντοπισμό κινούμενων αντικειμένων, μπορούν να τα βλέπουν κιόλας όχι μόνο να τα αισθάνονται, αλλά μάλλον η αίσθηση χρησιμεύει γιατί τους δίνει μεγαλύτερη απόσταση ανίχνευσης.

Έχεις δει τα ντοκιμαντέρ πως παρουσιάζουν πως βλέπει το φίδι, ανιχνεύει την θερμοκρασία πως όμως γίνεται αυτό;

Λένε από την θερμοκρασία, αλλά εγώ λέω από την ΒΙΟΗΛΕΚΤΡΟΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ, όπως την ονομάζεις.



Edited by - maria3 on 26/09/2013 13:50:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2013, 13:49:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΗΘΥΡΑ

Συνεχίζεις την "πλακίτσα", και μάλιστα με ουσιαστικά οξύτερο και πιό δεικτικό τρόπο. Στην ώρα σου, θα πάρεις απαντήσεις στις όποιες "χαριτωμενιές" αραδιάζεις. Και θα έχει πράγματι μεγάλη πλάκα. Βάστα και περίμενε.
Επί του παρόντος, σταχυολογώ δυο απ' τα μαργαριτάρια σου, και σχολιάζω.

quote:
...εως εδω φτανουν οι γνωσεις μου... και μου ειναι αρκετες να καταλαβαινω ολα οσα πρεπει να καταλαβω ...τα υπολοιπα τα θεωρω υπερφιαλα νοητικα παιχνιδια για πνευματικη αναλωση με κινδυνο την ..χμμ πνευματικη "ψωρα" Μαρια !!!προσεχε μην εμπλακεις σε αυτα ...
μαλλον περισσοτερα θα ειχει να σου επι ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ ...xm!!

Έχεις αναφέρει σαφώς σε προηγούμενες αναρτήσεις σου, πως είσαι καθηγήτρια φυσικής της μέσης εκπαίδευσης. Η στάση που τηρείς με την παραπάνω αναφορά σου, είναι τουλάχιστον προβληματική. Προσωπικά θα την χαρακτήριζα σκοταδιστική και αυτιστικά μονήρη. Πνευματική "ψώρα" η αναζήτηση? Προφανώς, στην περίπτωσή σου δεν είναι αρμόδια η Δ.Ο, αλλά η διδασκαλική ομοσπονδία, κι ενδεχομένως το ίδιο το υπουργείο παιδείας, αν φυσικά υπό την ανοχή του, πράγματι διδάσκεις στα παιδιά μας.

quote:

ΤΙ ΟΝΟΜΑΖΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΚΙΝΗΣΗ ...ποιος θα απαντησει ??????η μηπως θεωρουμε το ερωτημα απλοικο και παιδαριωδες ???ΧΜ!!

Κίνηση είναι το παρατηρούμενο αποτέλεσμα κατά την μεταφορά-μετατροπή ενέργειας, και προφανώς προυποθέτει την ύπαρξη υποκειμένου.

Υ.Γ. Αν επιμένεις στην όποια μορφή διαλόγου, φρόντισε τα κείμενά σου. Είναι παράλογη η απαίτησή σου, να μπαίνουμε κάθε φορά στην τρομακτική βάσανο της ανασυναρμολόγησης των προτάσεών σου.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2013, 14:23:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΜΥΘΗΡΑ
...επισης θεωρεις οτι το πλασμα εινα κατι αλλο απο τον αιθερα , και αλλο η βιοηλεκτρομαγνητικη ενεργεια ,, αλλο η υγρη και στερεη και αερια κατασταση που δεν ειναι καταστασεις του αιθερα και μορφες του αλλα <<περιεχονται Mεσα σε αυτον>>> ..μπορεις να ορισεις ολα αυτα??

Μήπως είσαι καθυστερημένη ή δυσλεκτική κορίτσι μου?

Δεν εξηγείται αλλοιώς, άλλα να γράφω, άλλα να καταλαβαίνεις και άλλα να λες!!

Που είπα ότι ο αιθέρας είναι διαφορετικός απο το πλάσμα?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 26/09/2013 14:39:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2013, 14:38:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΕΔΩ ΜΑΡΙΑ ΕΝΑ ΔΕΙΝΟΣΑΥΡΙΚΟ ΠΝΕΥΜΑ ΥΠΕΡΦΥΟΥΣ ΝΟΗΜΟΝΑ ΤΗΣ ΑΣΥΔΩΤΗΣ ΚΒΑΝΤΟΛΟΓΙΑΣ..

Καλά!
θα είμαι πολύ μαλάκας να ασχοληθώ μαζί σου στα σοβαρά πλέον!

Σου το λέω ευθέως και με κίνδυνο παρατήρησης απο την ΔΟ.
Εχεις ανάγκη ιατρικής βοήθειας, ώς προς τον καταλογισμό και την αντίληψή σου.

Και η συνέχεια της...πλάκας πλέον!

Κάθε γαλαξίας έχει ένα ιδανικό σημείο...υποδοχής των δονητών σου.
Εκεί ακριβώς στο κέντρο, είναι κάτι μαύρες αχρησιμοποίητες, εδω και πολύ καιρό, τρύπες-ρουφήχτρες.

Είναι επίσης ένα ιδανικό σημείο, για εν τρικυμία κρανία, όπου ο ορίζοντας γεγονότων βιο-ηλεκτρομαγνητίζει και εξαφανίζει,πάσαν νόσον και μαλακίαν!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

____________________________________________________
Έγινε επέμβαση στο μήνυμα λόγω εμπρηστικού
και υπονοούμενου προσβλητικού περιεχομένου

27/9/2013Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2013, 14:42:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

ΕΔΩ ΜΑΡΙΑ ΕΝΑ ΔΕΙΝΟΣΑΥΡΙΚΟ ΠΝΕΥΜΑ ΥΠΕΡΦΥΟΥΣ ΝΟΗΜΟΝΑ ΤΗΣ ΑΣΥΔΩΤΗΣ ΚΒΑΝΤΟΛΟΓΙΑΣ..

Καλά!
θα είμαι πολύ μαλάκας να ασχοληθώ μαζί σου στα σοβαρά πλέον!...


Να που το εσωτέρικα είναι κι εργαλείο αυτογνωσίας!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2013, 14:47:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά εσυ panpam, συναγωνίζεσαι την ΜΥΤΖΗΘΡΑ.


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

____________________________________________________
Έγινε επέμβαση στο μήνυμα λόγω
εμπρηστικής παραποίησης ονόματος μέλους.

Υπενθυμίζουμε:
Η παραποίηση (ιδιαίτερα η συστηματική) των usernames
με στόχο την επίθεση σε προσωπικό επίπεδο ή την μείωση
του κύρους των απόψεων ενός μέλους είναι κάτι το οποίο
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΔΕΚΤΟ ΣΤΙΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ESOTERICA

27/9/2013Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2013, 14:52:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλά εσυ panpam, συναγωνίζεσαι την ΜΥΤΖΗΘΡΑ.


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Ότι μπορεί κάνει ο καθένας - το κατα δύναμη...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2013, 16:42:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κάθε γαλαξίας έχει ένα ιδανικό σημείο...υποδοχής των δονητών σου.
Εκεί ακριβώς στο κέντρο, είναι κάτι μαύρες αχρησιμοποίητες, εδω και πολύ καιρό, τρύπες-ρουφήχτρες.

Είναι επίσης ένα ιδανικό σημείο, για εν τρικυμία κρανία, όπου ο ορίζοντας γεγονότων βιο-ηλεκτρομαγνητίζει και εξαφανίζει,πάσαν νόσον και μαλακίαν!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


ΜΥΘΗΡΑ- ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
30 - 0,1


quote]Ότι μπορεί κάνει ο καθένας - το κατα δύναμη.. [/quote]


Και ο Λουμιδης στους καφεδες

Ετσι δωστεεεεεεεεεεεεεεεεε

Ειχα αρχισει ηδη να βαριεμαι την ανακοχη


ΜΠΡΑΒΟ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ!!!!!!!!

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Η ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ

Edited by - xristosxatz on 26/09/2013 17:05:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2013, 16:51:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φροντιστε ομως να ειναι μεσα σε λογικα πλαισια για να μην θρηνησουμε θυματα

Νομιζω κανεις δεν θα ηθελε να δει κατι τετοιο

quote:
Να που το εσωτέρικα είναι κι εργαλείο αυτογνωσίας!


Και ναι Το esoterica ειναι εργαλειο αυτογνωσιας και μαλιστα τεραστιο

Edited by - xristosxatz on 26/09/2013 16:54:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2013, 17:12:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
xristosxatz

Ξέρεις τι λένε? Οτι όποιος "δεν τό΄χει" με την στρογγυλή θεά, γίνεται αθλητικός δημοσιογράφος, για να σχολιάζει.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2013, 17:37:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σχολιο 19

..μερικα πραγματα δε τα λεμε ευθεως αλλα τα εννουμε ετσι οπω ςμιλησες Νικομαχε για τπλασμα και τον αιθερα εννοησα οτι τα θεωρεις ξεχωριστα .. επιτελους διακρινε μας τι εννοεις οπως εγω ξεκαθαρα ορισα την βιοηλεκτρομαγνητικη ενεργεια ....

πες ξανα τι εινα αιθερας , πλασμα , βιοενεργεια για σενα.. εμπρος ααα και κινηση ....ορισε ,,και τι εννοεις οταν λες οτι ο ταστερεα υγρα περιεχονται στο αιθερα κατι τεοιο νομιζω .. για διευκρινσηε

αδιοριστηη ειμαι της πεινα της ημιαπσχολησης . μη ανησυσχιες για τα κονσερβοιπαιδια ποτε δνε θα εχουντην ευκαιρεια να μαθουν ποσο επιστημονικο υπνο εχουν οι γονεις τους ...

.... σημερα μολι τελιωσα μια ωρα στην κυματικη χμμ τι σπουδαια θεωρια κριμα τα παιδια ν α μαθαινου μονο για την απλη αρμονικη ταλαντωση ...σε μια διασταση .. θελων α πω υπαρχιε κεκτημενεη γνωση και θεωριες πολυ καλυτερες απο τα κβαντο φαντασιοκοπιες ..
..φετος στην χημεια κατευθυνσης Γ' λυκειου εχω μαθητρια ιδιαιτερων και φαγαμε 20 ολοκληρες ωρες πανω στοςυ κβαντικους αριθμους ... αχ θεε μου αλλα δε αντεξα της το ειπα μιας και προοριζεται για γιατρινα και ειναι πολυ καλη μαθητρια .. κοριτσι να ξερεις αυτα εινα για το μουσειο καποτε θα βγουν απο την υλη και κανεις δνε ασχολειτε με αυτα παρα κατι ξεπεσμενοι φαντασιοκοποι ...ευτυχω ςτην ειδικη σχετικο τητα δεν την εχουν σην διδακτεα υλη αχ τι καλα ...!!!

..ηχητικη-ακουστικη ,ρευστομηχανικη κινηση σε υγρα κι αερια ταλαντωσεις σε δυο και τρεις διαστασεις ,, στερεομετρια αχ υπαρχει υλη για αληθινους επιστημονες ...και βεβαια ολη η κεκτημενη γνωση μας ενε ινα αχρηστη υπαρχουν πολυτιμες ςθεωριες με μελλον αλλα δυστυχως στο περιθωρια των εκπαιδευτικων προγραμματων ..

..ολε αυτε ςοι διασημες μπεστ σελερ θεωριες που μου τσαμπουρνατε ,, χμμ ειναι για το καδο ανακυκλωσης ,,, ασχολουμαι μονο με φυσικες ερμηνειες και οχι με νοητικα κατασκευασμτα ναρκισσευτικα αυτων που το παιζουν υπερνοημονες του μακροκοσμου κια μικροκοσμου κια κινηση δνε ξεροιυν ξεκαθαρ να πουν τι ειναι ..

ΚΙΝΗΣΗ = ΑΛΛΑΓΗ - ΜΕΤΑΒΟΛΗ οντος

ΤΙ ΑΛΛΑΓΗ ??????????
-ΤΟΠΟΥ -ΘΕΣΗΣ
-ΕΝΤΑΣΗΣ -ΙΣΧΥΟΣ
-ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ( ΣΧΗΜΑ ΧΡΩΜΑ ,ΑΡΩΜΑ ΓΕΥΜΑ )
-ΜΕΓΕΘΟΥΣ ....

..απλα πραγματα που δυστυχως αν ειμαστε αφιλοσφητοι δεν μπορουμε να τα σκεφτουμε ολα αυτα ...

...ΝΙΚΟΜΑΧΕ εισαι αστειος ...και χασκεις σαν ξεβρακωτος το τι βλεπουμε με κατω το βρακι ασε δεν λεγεται ......οσο για την μαλακια- αυνανισμο δνε εινα δα κι οτι χειροτερο σε πληροφορω οτι το 80% του παγκοσμιου ενηλικα πληθυσμου ειναι αυτοικανοποιητος,, αυτο δνε ειναι οτι καλυτερο αλλα σιγουρα πολυ καλυτερο απο τα μιζερα γαμησια της μις ξενερωτης χυσιας ..μην νιωθεις λοιπον ασχημα ως μαλακας που μας ομολογησες οτι εισαι .. ολοι συναδερφοι ειμαστε .. κουραγιο...οταν θα μιλησουμε για τους δονητες θα βρεις ισως απαγκιο και παρηγορια στην νεα τεχνολογια ...

DMC..μην ανησυχεις τα παιδακια σου οταν με το καλο κανεις ...δεν θα εχουν ποτε την ευτυχια να σε αμφισβητησουν μια ς κια ποτε δε θα με εχουν δασκαλα...ετσι παντα θα ειναι μικρα υποαταγμενα σε σενα
ποντικα κια κια θα τρωνε απο το μουχλοτυρακι τη νοημοσυνης του πατερα τους ποντικου ...και θατου λενε κι ευχαριστω ...

..η πληξη θελει καλαμπουρι εσεις το ειπατε καποτε ...προχωραμε λοιπον ολοι χωραμε σε τουτο το θεμα ,, η ειρωνια διανοουμενων ειναι η αγαπημενη μου τεχνη ...κιανια τοι διασκεδαζω οτνα θυμνωνουν αρκει να μην πεφτουν ολο καρφωματα στην ΔΟΕ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΚΑΛΟΥΜΕ ΚΙΑ ΥΤΗ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΑΣΧΕΙ ,,, ξερω να την κανω καλα αυτη την τεχνη οσο και το παραμυθιασμα ...

...μην χαθουμε θα παω λιαν συντομως στο θεμα για τους ναους και θα μιλησω επιτελους για την τεχνολογια της συριγγα και της αφαιμαξης βιοενεργειας που σε αυτην βασιζονται οι γαλαξιακοι δονητες που πουλησαν στους Αποστατες οι Ξενοι ...
.. την βιονεργεια ( βιοηλεκτρομαγνητικη ενεργεια) την ορισαμε ηδη ...


ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............

____________________________________________________
Έγινε επέμβαση στο μήνυμα λόγω
εμπρηστικού, προσβλητικού και χυδαίου περιεχομένου

27/9/2013Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2013, 17:52:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΗΘΥΡΑ

Ρώτησες:

quote:
ΤΙ ΟΝΟΜΑΖΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΚΙΝΗΣΗ ...ποιος θα απαντησει ??????η μηπως θεωρουμε το ερωτημα απλοικο και παιδαριωδες ???ΧΜ!!

Απάντησα:

quote:
Κίνηση είναι το παρατηρούμενο αποτέλεσμα κατά την μεταφορά-μετατροπή ενέργειας, και προφανώς προυποθέτει την ύπαρξη υποκειμένου.

Ανταπάντησες:

quote:
ΚΙΝΗΣΗ = ΑΛΛΑΓΗ - ΜΕΤΑΒΟΛΗ οντος

ΤΙ ΑΛΛΑΓΗ ??????????
-ΤΟΠΟΥ -ΘΕΣΗΣ
-ΕΝΤΑΣΗΣ -ΙΣΧΥΟΣ
-ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ( ΣΧΗΜΑ ΧΡΩΜΑ ,ΑΡΩΜΑ ΓΕΥΜΑ )
-ΜΕΓΕΘΟΥΣ ....

..απλα πραγματα που δυστυχως αν ειμαστε αφιλοσφητοι δεν μπορουμε να τα σκεφτουμε ολα αυτα ...


Είσαι βέβαιη, πως έχεις περάσει έξω από Πανεπιστήμιο? Έστω από την οδό Πανεπιστημίου?

Τώρα για τα υπόλοιπα σχόλιά σου:

quote:
DMC..μην ανησυχεις τα παιδακια σου οταν με το καλο κανεις ...δεν θα εχουν ποτε την ευτυχια να σε αμφισβητησουν μια ς κια ποτε δε θα με εχουν δασκαλα...ετσι παντα θα ειναι μικρα υποαταγμενα σε σενα
ποντικα κια κια θα τρωνε απο το μουχλοτυρακι τη νοημοσυνης του πατερα τους ποντικου ...και θατου λενε κι ευχαριστω ...

σου εξήγησα, πως θα έρθει και η ώρα σου για πλακίτσα. Βάστα και περίμενε.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 10 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy