ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΤΟ 4ΠΛΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΗΝ ΚΒΑΝΤΟΜΗΧΑΝΙΚΗ ΚΑΙ ΤΗ ΣΧΕΤΙΚΟΤΗΤΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 10
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2013, 11:01:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μιας και μιλήσαμε για κίνηση και μου έβαλες τον ερπετοειδή, εγώ θα σου την δώσω με έναν διαφορετικό ορισμό και μέσα από ένα παράδειγμα.

Τα φίδια πως λαμβάνουν πληροφορίες για το περιβάλλον, μέσω ενός αισθητήριου οργάνου που βρίσκεται στην οροφή του στόματος τους.

Βγάζουν σε συνεχή βάση την γλώσσα έξω, συλλέγουν τα σωματίδια από τον αέρα και το έδαφος.

Όταν η γλώσσα επιστρέφει πίσω στο στόμα, τα σωματίδια προσκολλούνται στο αισθητήριο όργανο το οποίο ανιχνεύει.

Με αυτόν τον τρόπο τα φίδια μπορούν να εντοπίσουν αποτελεσματικά όχι μόνο την λεία τους, αλλά και το ταίρι τους κατά την περίοδο αναπαραγωγής.

Φαντάσου δεν μπορούν να μυρίσουν απλά ανιχνεύουν την κίνηση από την δομή δηλαδή της ατμόσφαιρας τι αλλάζει δηλαδή όταν κάτι αρχίζει και το πλησιάζει;

Αλλάζει μήπως η δομή; Και φαντάσου το αισθάνονται.

Θα μου πεις βέβαια ότι έχουν αναπτύξει καλά και την όραση και ειδικά για τον εντοπισμό κινούμενων αντικειμένων, μπορούν να τα βλέπουν κιόλας όχι μόνο να τα αισθάνονται, αλλά μάλλον η αίσθηση χρησιμεύει γιατί τους δίνει μεγαλύτερη απόσταση ανίχνευσης.

Έχεις δει τα ντοκιμαντέρ πως παρουσιάζουν πως βλέπει το φίδι, ανιχνεύει την θερμοκρασία πως όμως γίνεται αυτό;

Λένε από την θερμοκρασία, αλλά εγώ λέω από την ΒΙΟΗΛΕΚΤΡΟΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ, όπως την ονομάζεις.


Edited by - maria3 on 26/09/2013 13:50:22


Οπότε όπως βλέπουμε δεν έχουν μαντικές ιδιότητες βέβαια, είδαμε ποιο πάνω πως ανιχνεύουν την κίνηση, άρα για μένα κάτι αλλάζει στην δομή των σωματιδίων όταν περπατάει ένας ζωντανός οργανισμός τι γίνεται όμως;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2013, 11:17:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
.Οπότε όπως βλέπουμε δεν έχουν μαντικές ιδιότητες βέβαια, είδαμε ποιο πάνω πως ανιχνεύουν την κίνηση, άρα για μένα κάτι αλλάζει στην δομή των σωματιδίων όταν περπατάει ένας ζωντανός οργανισμός τι γίνεται όμως;



Κάτι σαν την Αρχή του Αρχιμίδη σε πιο ήπιο, όπως περπατάς καταλαμβάνεις χώρο - πράγμα που 'καταγράφεται' και στα γύρω σωματίδια (που με τη σειρά του πιέζουν τα πιο πέρα) αλλά και - κι εδώ είναι το πιο σχετικό - στην ίδια τη δομή του Κόσμου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2013, 12:11:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
.Οπότε όπως βλέπουμε δεν έχουν μαντικές ιδιότητες βέβαια, είδαμε ποιο πάνω πως ανιχνεύουν την κίνηση, άρα για μένα κάτι αλλάζει στην δομή των σωματιδίων όταν περπατάει ένας ζωντανός οργανισμός τι γίνεται όμως;



Κάτι σαν την Αρχή του Αρχιμίδη σε πιο ήπιο, όπως περπατάς καταλαμβάνεις χώρο - πράγμα που 'καταγράφεται' και στα γύρω σωματίδια (που με τη σειρά του πιέζουν τα πιο πέρα) αλλά και - κι εδώ είναι το πιο σχετικό - στην ίδια τη δομή του Κόσμου.


Συμφωνώ μαζί σου panpam και θέτω και άλλο ένα ερώτημα στην ΜΥΘΗΡΑ.

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι δεν άκουσα την συμβουλή σου και είδη δεν διαβάζω, αλλά μου δημιουργούνται πολλές απορίες, μία από αυτές είναι για παράδειγμα.

Η ατμοσφαιρική ή βαρομετρική πίεση μεταβάλλεται «οριζόντια» και «κατακόρυφα» τόσο από τόπου εις τόπο, όσο και από χρόνου εις χρόνο παρατήρησης. Οι «οριζόντιες μεταβολές» είναι πολύ μικρότερες των «κατακόρυφων μεταβολών» πλην όμως έχουν εξαιρετική σημασία στη δημιουργία των καιρικών φαινομένων, όπως π.χ. Οι άνεμοι, είναι αποτέλεσμα αυτών των μεταβολών.

Και τι τους κάνει να πιστεύουν ότι όταν μεταβάλετε από οριζόντια σε κατακόρυφη και ούτε καθ' εξής, δεν γίνεται μια ελαφριά βέβαια περιστροφή όπου και δημιουργεί αυτή η μεταβολή τον αέρα ή αυτό εννοεί όταν μεταβάλλονται;

Δηλαδή περιστρέφονται (λέω βαριά περιστροφή γιατί η ελαφριά προκαλεί μόνο τον αέρα) και φέρνουμε για παράδειγμα του ανεμοστρόβιλους τι γίνεται εκεί;

Και ξέρουμε ότι ο ανεμοστρόβιλος ή επίσημα αεροδίνη, είναι ένα μικρής έκτασης μετεωρολογικό φαινόμενο μικρής χρονικής διάρκειας. Όπως εξηγεί και το όνομά του πρόκειται για κατακόρυφο ή κεκλιμένο στροβιλισμό του αέρα που διαρκεί από μερικά δευτερόλεπτα μέχρι λίγα λεπτά της ώρας. Στο βόρειο ημισφαίριο συνήθως η φορά του ανεμοστρόβιλου είναι δεξιόστροφη, σε αντίθεση με το νότιο ημισφαίριο όπου η φορά είναι αριστερόστροφη.

Το φαινόμενο αυτό προκαλείται λόγω του ιξώδους του ατμοσφαιρικού αέρα, ιδιαίτερα όταν θερμές μάζες του υψώνονται με ταχύτητα που υπερβαίνουν κάποιο σχετικό "κρίσιμο όριο", ή όταν συναντούνται αντίθετα ρεύματα αέρος.

Μπορεί επίσης να δημιουργηθεί σε κάποιο αιφνίδιο εμπόδιο κινούμενης μάζας αέρος, όπως συμβαίνει κυρίως σε κορυφές βουνών.

Τυχόν συνδυασμός δύο παραπάνω παραγόντων αυξάνει πολύ την ένταση του φαινομένου.

Στην αγγλική ορολογία οι ανεμοστρόβιλοι ονομάζονται whirlwinds.

Άλλες ονομασίες είναι "δαίμονες κονιορτού" (dustdevils) ή "στήλες άμμου" (sandpillars).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2013, 13:11:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Sσχολιο 35

χμμμ .. μου αρεσει η τροπη που πηρε το θεμα και την βλεπω ως ενδεικτικα φαινομενα αποδειξης του << αιθερα>> ως βιοηλεκτρομαγνητικης ενεργειας χμμ ναι γιατι οχι ???..

...οποτε προσθετω και συμπληρωνω τα φαινομενα που εχουν επισημανθει απο Μαρια ...

- ανιχνευτικη διαισθητικη ικανοτητα καποιων ζωων (πχ φιδιου , νυχτεριδας, δελφινιου ,χελιδονιων ) ...
-
-οι δυναμεις τριβης αντιστασης μεσα στο αερα και γενικα στα ρευστα
-τα τριχοειδη φαινομενα
-η δημιουργια υδρατμων -νερου στην ατμοσφαιρα
-η φορτιση του μοριων υγροποιημενου αερα -συννεφα
-η δημιουργια κεραυνου
-η δυναμη ανωσης ( νομιζω κι αυτο εχεις θιξει καπου Μαρια )

-η δημιουργια παραξενων μετεωρολογικων φαινομενων πχ ανεμοστροβιλων ....

οι ενδειξεις αυτες κι η αναπτυξη τους εν ειδει ερωτηματων οπως ηδη τα εχεις εκθεσει θα μπορουσε να ειναι για σενα Μαρια ενα καλο σχεδιο <<δοκιμιου -εργασιας >>πανω στην αναθεωρηση κι επανεξεταση της υποθεσης του αιθερα ...
,,,βεβαια δεν ξερω καταρχην αν ακους συμβουλες .. .. δε σε γνωριζω προσωπικα ..για το διαβασμα που σου προτεινω,,μπορει να σου φαινεται βαρετο να ξανανοιγεις τα σχολικα βιβλια ,, την στιγμη που εχεις μπροστα σου ενα ολοκληρο διαδικτυο πληροφοριων.. ομως μη ξεχνας στο διαδικτυο και την ζουγκλα του αν μπαινεις χωρις χαρτη-οδηγο αξιων και βασικων νοηματοδοτησεων το σιγουρο ειναι οτι θα υποστεις νοητικη συγχυση και ο διασκεδασμο του πνευματος σε διαφορα μη ουσιωδη ...
..παντως για ολους μας ισχυει πιστευω αυτο,,,οτι δηλαδη πρεπει να επιστρεψουμε στην αναγνωση αρχαιων συγγραφεων της φυσικης φιλοσοφιας που οι επιστημονιζοντες και διανοουμενιζοντες που τρεφονται με δυτικες αγγλο γοτθο σαξωνικες "σακουλες" γνωσης πλαστικοποιημενες και αδειανες απο φιλοσοφικο περιεχομενο,, τους θεωρουν ξεπερασμενους ...


προτεινω καταρχην απαραιτηταα
<<ΟΡΓΑΝΟΝ >>ΤΟΥ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ
ΚΑΙ <<ΦΥΣΙΚΑ>> ΚΑΙ <<ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΑ >>

.....στα ΦΥΣΙΚΑ θα βρειτε ενα ξεκαθαρο ορισμο της κινησης και της μεταβολης και βασικες εννοιες για την κατανοηση της κινησης οπως η << <εντελεχεια>


...να εδω στις εκδοσεις Κακτος η πιο ολοκληρωμενη και συστηματοποιημενη σειρα εκδοσεων αρχαιων συγγραφεων που υπολειπεται βεβαια φιλολογικα αλλα σαν συνολικη προσπαθεια εκδοσης ενος τετοιου ευρους γραμματεικου ειναι πραγματι πρωτοπορα για τα εκδοτικα δεδομενα ..

http://www.kaktos.gr/default.asp?pid=6&la=1&ct=2&page=6

ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 02/10/2013 13:31:36

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 02/10/2013 13:33:27

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 02/10/2013 13:37:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2013, 14:30:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
maria3 λες:
quote:
τι τους κάνει να πιστεύουν ότι όταν μεταβάλετε από οριζόντια σε κατακόρυφη και ούτε καθ' εξής, δεν γίνεται μια ελαφριά βέβαια περιστροφή όπου και δημιουργεί αυτή η μεταβολή τον αέρα ή αυτό εννοεί όταν μεταβάλλονται;

Παρακάτω αναλύεις διάφορα (σωστά δεδομένα) για το φαινόμενο,
συμπεριλαμβανόμενης και της απάντησης στην απορία σου(!)

Διερωτώμαι, πως γίνετε κάποιος να έχει τόσες γνώσεις επάνω στο φαινόμενο
και παράλληλα να εκφράζει απορίες ως κάποιος που ακούει για πρώτη φορά το εν λόγω φυσικό φαινόμενο...

Σε μπέρδεψα ε?
Εγω να δεις τι τραβάω στην προσπάθεια να διακρίνω στα κείμενα σου
ποιες είναι οι απορίες σου και ποιες οι γνώσεις σου.

Οχι πως ειναι κακο να μην εχει κάποιος ειδικές γνώσεις,
καθε αλλο, απλά αυτο πρέπει να είναι ξεκάθαρο,
δεν μπορεί να γνωρίζουμε τι είναι η "βροχή" και κάθε φορα που ψιχαλίζει,
πανικόβλητοι να τρέχουμε για απαντήσεις στη... wikipedia

άντε και τις διαβάσαμε... τις κατανοήσαμε?
αν οχι, παλι την επόμενη φορα που θα ψιχαλίσει....θα "τρομοκρατηθούμε"



not asked to learn how deep the secrets ... there are no
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2013, 15:34:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

maria3 λες:
quote:
τι τους κάνει να πιστεύουν ότι όταν μεταβάλετε από οριζόντια σε κατακόρυφη και ούτε καθ' εξής, δεν γίνεται μια ελαφριά βέβαια περιστροφή όπου και δημιουργεί αυτή η μεταβολή τον αέρα ή αυτό εννοεί όταν μεταβάλλονται;

Παρακάτω αναλύεις διάφορα (σωστά δεδομένα) για το φαινόμενο,
συμπεριλαμβανόμενης και της απάντησης στην απορία σου(!)

Διερωτώμαι, πως γίνετε κάποιος να έχει τόσες γνώσεις επάνω στο φαινόμενο
και παράλληλα να εκφράζει απορίες ως κάποιος που ακούει για πρώτη φορά το εν λόγω φυσικό φαινόμενο...

Σε μπέρδεψα ε?
Εγω να δεις τι τραβάω στην προσπάθεια να διακρίνω στα κείμενα σου
ποιες είναι οι απορίες σου και ποιες οι γνώσεις σου.

Οχι πως ειναι κακο να μην εχει κάποιος ειδικές γνώσεις,
καθε αλλο, απλά αυτο πρέπει να είναι ξεκάθαρο,
δεν μπορεί να γνωρίζουμε τι είναι η "βροχή" και κάθε φορα που ψιχαλίζει,
πανικόβλητοι να τρέχουμε για απαντήσεις στη... wikipedia

άντε και τις διαβάσαμε... τις κατανοήσαμε?
αν οχι, παλι την επόμενη φορα που θα ψιχαλίσει....θα "τρομοκρατηθούμε"



not asked to learn how deep the secrets ... there are no


Έχεις δίκαιο σε αυτό που λες αλλά υπάρχει το εξής πρόβλημα.

Θέλω να παραθέσω τις απόψεις και θέλω να το κάνω με την κοινή λογική αν δεν καταλάβουμε πρώτα αυτό πως θα καταλάβατε το παράδειγμα μου;

'Ισως κάποιες φορές μιλάω με γρίφους απλά όταν παραθέτω κάτι από το wiki το κάνω και δεν το αμφισβητεί κανείς, μετά δίνω βέβαια και το παράδειγμα μου ως προς το συλλογισμό μου.

Και το wiki όπως ξέρουμε είναι κάτι γρήγορο και αξιόπιστο κάποιες φορές όταν θες να βρεις κάτι και να το επισυνάψεις και γρήγορα.

Οι γνώσεις μου θεωρητικές μέχρι στιγμής και όχι πρακτικές.

Υ.Γ Δεν θέλω να φαίνεται ότι βγάζω καινούργιους νόμους, αλλά να φαίνεται το πρωτότυπο των ιδεών (οι θεωρίες) μου δεν νομίζεις.


Edited by - maria3 on 02/10/2013 15:40:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2013, 15:53:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να αναπτύξεις θεωρίες maria3, πρέπει να έχεις ολοκληρωμένη γνώση του αντικειμένου.Χωρίς αυτή, είναι αδύνατη η ανάπτυξη θεωρίας.
Το να τρέχεις στη βικιπεδια, για τμηματική γνώση, σε κάνει να φαίνεσαι γελοία, όταν καταθέτεις αυταπάντητα και ετερόκλητα ερωτήματα.

Σου το έχω επισημάνει τρις αυτο.
Και βλέπω ότι και ο συντονιστής, σου υπέδειξε τον σωστό τρόπο.

Σίγουρα και άλλοι αναγνώστες, οι οποίοι δεν θέλουν να σε στενοχωρήσουν.

Εσυ όμως, συνεχίζεις ακάθεκτη, συνεπικουρούμενη απο την άλλη πελαγωμένη και μας έχετε εξορύξει τους...οφθαλμούς, με την Ε.Π.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 02/10/2013 15:54:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2013, 16:00:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Για να αναπτύξεις θεωρίες maria3, πρέπει να έχεις ολοκληρωμένη γνώση του αντικειμένου.Χωρίς αυτή, είναι αδύνατη η ανάπτυξη θεωρίας.
Το να τρέχεις στη βικιπεδια, για τμηματική γνώση, σε κάνει να φαίνεσαι γελοία, όταν καταθέτεις αυταπάντητα και ετερόκλητα ερωτήματα.

Σου το έχω επισημάνει τρις αυτο.
Και βλέπω ότι και ο συντονιστής, σου υπέδειξε τον σωστό τρόπο.

...


Δεν έχεις απόλυτο δίκιο σ'αυτό. Μερικές φορές το να ανατρέξεις για μια απλή αναφορά αρκεί -

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2013, 16:02:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Για να αναπτύξεις θεωρίες maria3, πρέπει να έχεις ολοκληρωμένη γνώση του αντικειμένου.Χωρίς αυτή, είναι αδύνατη η ανάπτυξη θεωρίας.
Το να τρέχεις στη βικιπεδια, για τμηματική γνώση, σε κάνει να φαίνεσαι γελοία, όταν καταθέτεις αυταπάντητα και ετερόκλητα ερωτήματα.

Σου το έχω επισημάνει τρις αυτο.
Και βλέπω ότι και ο συντονιστής, σου υπέδειξε τον σωστό τρόπο.

Σίγουρα και άλλοι αναγνώστες, οι οποίοι δεν θέλουν να σε στενοχωρήσουν.

Εσυ όμως, συνεχίζεις ακάθεκτη, συνεπικουρούμενη απο την άλλη πελαγωμένη και μας έχετε εξορύξει τους...οφθαλμούς, με την Ε.Π.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 02/10/2013 15:54:49


Αν πρόσεξες τρέχω στο wiki για να αντιπαραθέσω κάποια πράγματα, δεν μου είναι δύσκολο να μην το κάνω και να σου δίνω την δικιά μου θεωρεία μπορείς να με ρωτήσεις πως αντιλαμβάνομαι εγώ το πράγματα.

Και δεν έχω πρόβλημα να σου αναπτύξω την θεωρεία μου αλλά θα σου πω δεν θα είναι και τόσο πρακτική.

Πίστεψε με η ΜΥΘΗΡΑ είναι η μόνη που έχει μπει στον ειρμό μου και ξέρει πολύ καλά τι κάνω, δεν έχει μπερδευτεί καθόλου, γιαυτό και βάζει μόνο τα ερωτήματα αν πρόσεξες.

Υ.Γ θα μου πεις σε λίγο ότι και τα παραδείγματα τα δίνω μέσα από το wiki; Ή όχι και μην μου πεις ότι πρέπει να ψάξω να βρω όλες τις θεωρίες που έχουν ειπωθεί για να έχω άποψη.


Edited by - maria3 on 02/10/2013 16:12:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2013, 16:16:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
το wiki όπως ξέρουμε είναι κάτι γρήγορο και αξιόπιστο κάποιες φορές όταν θες να βρεις κάτι και να το επισυνάψεις και γρήγορα.

Στη wikipedia μπορείς να καταφεύγεις για μια γρήγορη ανάγνωση ή φρεσκάρισμα γνώσεων.
Οταν όμως μπερδεύεις στα κείμενα σου "δανικές" γνώσεις με την μέθοδο της αντιγραφής
(δείχνοντας οτι τα κατανοείς) και αποτελούν γνώση σου,
οπως σου είπα και παραπάνω, δεν ξέρει ο αναγνώστης αν ρωτάς ή απαντάς!

Γι αυτο καλο θα ειναι να διατυπώνεις την ερώτηση σου απλα,

Θα συμφωνήσω σε κατι με το μέλος ΜΥΘΗΡΑ,
οταν έχουμε αρκετά κενά σε βασικές (σχολικού επίπεδου) γνώσεις,
είναι πολύ δύσκολο, εως αδύνατο, να εμβαθύνουμε σε εξειδικευμένες γνώσεις.
Να σου δώσω ενα παράδειγμα,
οσο και να μου εξηγήσει έμενα ενας χειρούργος πως γίνετε μια επέμβαση,
ξέρεις τι θα μου "μείνει" ?
Παίρνεις ενα νυστέρι και κόβεις...
(αυτο είναι ολο κι ολο η ιατρική? και απαντώ: οχι βέβαια)
αν ηταν ετσι, θα διαβάζαμε 2-3 άρθρα και θα είμαστε σε θέση να γίνουμε Φυσικοί, Χημικοί, Μετεωρολόγοι, Σεισμολόγοι και παει λέγοντας

Βήμα βήμα λοιπόν



not asked to learn how deep the secrets ... there are no
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2013, 16:16:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς maria3

Πάντως στο << Μύθος και Θρησκεία >>, γράφουν λιγότερες "αναθυμιάσεις"!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2013, 16:26:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
το wiki όπως ξέρουμε είναι κάτι γρήγορο και αξιόπιστο κάποιες φορές όταν θες να βρεις κάτι και να το επισυνάψεις και γρήγορα.

Στη wikipedia μπορείς να καταφεύγεις για μια γρήγορη ανάγνωση ή φρεσκάρισμα γνώσεων.
Οταν όμως μπερδεύεις στα κείμενα σου "δανικές" γνώσεις με την μέθοδο της αντιγραφής
(δείχνοντας οτι τα κατανοείς) και αποτελούν γνώση σου,
οπως σου είπα και παραπάνω, δεν ξέρει ο αναγνώστης αν ρωτάς ή απαντάς!

Γι αυτο καλο θα ειναι να διατυπώνεις την ερώτηση σου απλα,

Θα συμφωνήσω σε κατι με το μέλος ΜΥΘΗΡΑ,
οταν έχουμε αρκετά κενά σε βασικές (σχολικού επίπεδου) γνώσεις,
είναι πολύ δύσκολο, εως αδύνατο, να εμβαθύνουμε σε εξειδικευμένες γνώσεις.
Να σου δώσω ενα παράδειγμα,
οσο και να μου εξηγήσει έμενα ενας χειρούργος πως γίνετε μια επέμβαση,
ξέρεις τι θα μου "μείνει" ?
Παίρνεις ενα νυστέρι και κόβεις...
(αυτο είναι ολο κι ολο η ιατρική? και απαντώ: οχι βέβαια)
αν ηταν ετσι, θα διαβάζαμε 2-3 άρθρα και θα είμαστε σε θέση να γίνουμε Φυσικοί, Χημικοί, Μετεωρολόγοι, Σεισμολόγοι και παει λέγοντας

Βήμα βήμα λοιπόν



not asked to learn how deep the secrets ... there are no


Δεκτών πάντως απλά θα δίνω κατευθείαν το παράδειγμα μου, γιατί μου αρέσει να μιλάω με παραδείγματα.

Δεν δήλωσα πουθενά ότι είμαι φυσικός ή ότι δεν έχω κάποια κενά, γιαυτό και η ΜΥΘΗΡΑ ξέρει και μου είπε να διαβάσω κάποια βιβλία, γιατί έχω κάποιες θεωρίες και θέλω να τις αναπτύξω απλά δεν ξέρω αν θα τις αναπτύξω σωστά.

Και δίνω παραδείγματα δικά μου όχι με δανικές γνώσεις όταν είμαι παρατηρητής κάποιον φαινομένων.

Πάρε παράδειγμα από τον ΝΙΚΟΜΑΧΟ και τι λέει:

quote:

Καλώς maria3
Πάντως στο << Μύθος και Θρησκεία >>, γράφουν λιγότερες "αναθυμιάσεις"!!


Αναθυμιάσεις ως προς τι όλα αυτά τα παραδείγματα που ανάπτυξα εγώ μέσα από τους νόμους είναι αναθυμιάσεις;

Εκτός και αν δεν πρέπει να μιλάμε.

Edited by - maria3 on 02/10/2013 16:34:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2013, 17:26:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα βάλω όλα τα ερωτήματα που έθεσα ως προς τον αιθέρα, σε μία σειρά για το τι είναι δικό μου και θα τα αριθμήσω.

Παράδειγμα 1.

ΜΥΘΗΡΑ θα ήθελα να μου απαντήσεις παρακάτω.

Θα σου δώσω ένα παράδειγμα, κάνουμε ένα πείραμα με αυτά τα στοιχεία, δηλαδή παίζουμε ρακέτες στην παραλία όπως είπε ένα φίλος από εδώ, κάτω από τον ήλιο (φωτόνια) με το μπαλάκι και το πετάμε ο ένας στον άλλο,τα αποτελέσματα βγαίνουν ως προς το μπαλάκι.

Θα βάλουμε μέσα τα στοιχεία, θα μιλήσω απλά:

Από τη σχέση E=mc², η ενέργεια και η μάζα είναι ισοδύναμες.

F: το μέτρο της βαρυτικής δύναμης.

Και την ταχύτητά (u)

Η ορμή ορίζεται ως το γινόμενο της μάζας (m) του αντικειμένου επί την ταχύτητά (u) του.

Από wiki Και καταλήγω έλα μου ντε όμως που κάτι τέτοιο δεν ισχύει για σώματα που κινούνται υπό την επίδραση άλλων δυνάμεων, όπως για παράδειγμα ηλεκτρικών. Πράγματι η επιτάχυνση που θα αποκτήσει ένα ηλεκτρικά φορτισμένο σώμα σε ηλεκτρικό πεδίο είναι, λόγο του ότι παράγοντας εδώ είναι ο ήλιος.

Οπότε παίρνουμε αυτήν θεωρεία:
a=(F/ma)=(q/ma)E

Παράδειγμα 2.

Η ταχύτητα του φωτός για να φτάσει σε μας δεν διαπερνάει το οξυγόνο; (Όπου αποτελείται από κυανοβακτήρια, άλγη και φυτά με τη διαδικασία της φωτοσύνθεσης, όπου δεν είναι ορατό στα μάτια μας) και ξέρουμε από τι αποτελείται δηλαδή σε ένα δάσος με περισσότερο οξυγόνο θα είναι το ίδιο;

Δεν παίζει ρόλο και η υγρασία που έχει κάθε τόπος;

Δεν αποτελείται και από στερεά σωματίδια;

Παράδειγμα 3.


Όποτε λέμε και το μπαλάκι έχει υποστεί και τριβή γιατί ο αιθέρας δεν άυλος οπότε έχουμε και Τ, η βαρύτητα για να συνεχίσω το σκεπτικό μου έχει άμεση σχέση με την τριβή που υπέστη ένα σώμα, βλέπε αιθέρα και από τι αποτελείτε, φαντάσου το δηλαδή σαν να έχει μία σκάλα, οπότε όταν θα πέφτει το μπαλάκι μας, δεν θα έχει την ίδια βαρυτική δύναμη από την ώρα που θα το πετάξουμε δηλαδή μέχρι την ώρα που θα πέσει κάτω.

Αυτός είναι πιστεύω και ο λόγος που δεν μπορούμε να νικήσουμε την βαρύτητα, δεν έχουμε αρχίσει να κάνουμε μετρήσεις (η φυσική δηλαδή, όχι οι χημικοί) στα στρώματα, (στα σκαλοπάτια)του αιθέρα.
Και συνεχίζω παρακάτω με την αρχή της ισοδυναμίας, που για μένα είναι τελείως λανθάνουσα, γιατί δεν έχει μέσα την τριβή, τα συμπεράσματα δικά σου.

Παράδειγμα 4.

Και έρχομαι εγώ και σου λέω για παράδειγμα πετάμε ένα αντικείμενο από τον πρώτο όροφο και βρέχει και την επόμενη μέρα το ξανά πετάμε άλλα έχει ήλιο, θα πέσει με την ίδια ταχύτητα και θα έχει την ίδια βαρύτητα;

Δηλαδή δεν πρέπει να μετρήσουμε την δύναμη της βαρύτητας και ότι το αντικείμενο υπέστη και αυτό τριβή λόγο των μικροσωματιδίων και διάφορων ουσιών που υπάρχουν στον αιθέρα και μην μου πεις ότι δεν τα επηρεάζει και είναι μικρή, γιατί βλέπουμε ένα μήλο τρόμε και μετά αν πάει κάποιος να μας χαϊδέψει το χέρι για παράδειγμα αισθανόμαστε την τριβή, δηλαδή δεν το βλέπουμε αλλά ακούμε τον ήχο.

Και συνεχίζω στο διάστημα δεν έχουμε βαρύτητα και ούτε και οξυγόνο, (δηλαδή αιθέρα), δεν ξέρω αν έχουν λιγότερα η περισσότερα μικροσωματίδια βέβαια.

π.χ όταν πέφτει ένας μετεωρίτης μόλις μπει συνήθως στην γήινη ατμόσφαιρα δεν γίνεται κομμάτια, δεν θυμάμαι πως λέγεται η ουσία αυτή του αιθέρα.
Αφού είναι άυλος πως δημιουργείτε αυτό;

Παραδειγμά 5.

ΜΥΘΗΡΑ πόσο χαίρομε που με αντιλαμβάνεσαι, ντρεπόμουν να ρωτήσω στο σχολείο γιαυτό και την φυσική την θεωρούσα τελείως ανούσια, θα σου δώσω ένα παράδειγμα είδα το δύο χιλιάδες δύο με ένα, ένα υπερκύβο από έναν υπολογιστή τετραδιάστατο και είπα αυθόρμητα σε κάτι φίλους που ήταν μαζί και το βλέπανε χα!! χα!! η τέταρτη διάσταση και μου λένε τι΄;

Ο χωροχρόνος και όλοι γελάγανε και με κοροϊδέψανε για το τι λέω, δεν με αντιλαμβανόταν κανείς και με θωρούσαν τελείως χαζή, από τότε σταμάτησα και να μιλάω για φυσική, τέλος πάντων.

Παράδειγμα 6.

Γιαυτό και είπα χαίρομε που με καταλαβαίνεις, λόγο του ότι δεν είμαι
φυσικός και δεν μπορώ να το διατυπώσω σωστά, η διατύπωση είναι το
πρόβλημα για να κάνεις έναν άνθρωπο να σε αντιληφθεί και οι παρωπίδες,
στο να μην σε θεωρήσει χαζή, γιατί μπορεί να λες κάτι πρωτότυπο σαν ιδέα αλλά η ανθρώπινη νοημοσύνη να μην το αντιλαμβάνεται.

Τώρα θέλω να μείνεις σε αυτό το σκεπτικό μου δηλαδή να φανταστούμε τον
αιθέρα και το αντικείμενο που ρίχνουμε και τον διαπερνά σαν να
κατρακυλάει από σκαλοπάτια το λέω απλά, π.χ όταν ένα αντικείμενο αιωρείται ανεπέστιτα χωρίς να το βλέπουμε δεν ανεβοκατεβαίνει λίγο μέχρι να καταλήξει κάτω βέβαια, θα μου πεις αυτό έχει σχέση με την
αεροδυναμική.

Παράδειγμα 7.

Και συνεχίζω ΜΥΘΗΡΑ γιατί πιστεύεις ότι πολύ άνθρωποι έχουν αστρικές προβολές αν το εξηγήσεις επιστημονικά;

Δεν είναι κάτι σαν χωροχρόνος που δημιουργείται;

Τηλεμεταφέρονται δηλαδή;

Πως να το εξηγήσουμε;

Εγώ αυτόν τον χωροχρόνο τον ονομάζω τέταρτη διάσταση να το πούμε έτσι γιαυτό σου είπα ότι ήταν το κλου της υπόθεσης ένας tesseract (τετραδιάστατος κύβος), ένας κύβος σε 3 διαστάσεις εκτεινόμενος σε μια τέταρτη, σαν περιγραφή του χρόνου, δηλαδή όταν το βλέπεις να κινείται από όλες τις πλευρές έτσι όπως εμφανίζεται στον υπολογιστή τι συμπέρασμα βγάζεις; 

http://eisatopon.blogspot.gr/2012/01/blog-post_4752.html

Παράδειγμα 8.

Και θα ήθελα να σε ρωτήσω το εξής το πλάσμα σχηματίζεται όταν ένα αέριο γίνει πολύ θερμό με αποτέλεσμα ηλεκτρόνια να δραπετεύσουν από το άτομό τους και να γίνονται ελεύθερα (ελεύθερα ηλεκτρόνια).
Το γίνεται με το πλάσμα και το κρύο;

μη μου πεις κρυογενετική και αυτό που βάζουν για το δέρμα.

Διαχέει, κυνός η διάχυση, αυτό λέμε πως γίνετε;

Δεν παίζει ρόλο και η Τραχύτητα, για σένα;

Το ότι είναι άυλο σημαίνει και διαχέει τα πάντα, δεν σημαίνει ότι δεν προσκρούει πάνω τους ή δεν έχει τραχύτητα.

Για παράδειγμα όταν τρέχουμε δεν αισθανόμαστε ότι σχίζουμε τον αέρα;
Η όταν είμαστε σε μία μηχανή πάνω, δηλαδή με μεγαλύτερη ταχύτητα δεν το αισθανόμαστε αυτό περισσότερο;

Τότε τι γίνεται δεν διαχέει;


Παράδειγμα 9.

Και αυτό προσπαθώ να εξηγήσω θεωρώ τον αιθέρα αντιύλη να το πούμε έτσι, γιατί δεν θα το καταλάβετε αν του δώσω την έννοια της ύλης και πιστεύω η βαρύτητα δημιουργείται από αυτόν το παράγοντα και όχι από την έλξη της γης.

Και λέει ποιο πάνω Διαδίδονται στο κενό με ταχύτητα ίση με την ταχύτητα του φωτός(c=299.792.458 m/s), αλλά και μέσα στην ύλη με ταχύτητα λίγο μικρότερη απ' την ταχύτητα του φωτός.

Και εγώ σου λέω δεν διαπερνάν την ύλη, απλά κάνουν την ύλη (ένα σώμα δηλαδή) να έχει πτωτική πορεία δηλαδή αυτό που έλεγα φαντάσου το σαν σκαλοπάτια και αυτό μας τραβάει προς τα κάτω.

Παράδειγμα 10.

Και εκεί ήρθα και εγώ και ρώτησα πως δημιουργείται αυτή η καμπύλωση του χωροχρόνου;

Δεν είναι το ενδιάμεσο στοιχείο ο αιθέρας;

Γιατί ξέρουμε ότι ο χωροχρόνος δημιουργεί κάτι σαν στροβιλισμό.
Γιαυτό και σου σου είπα:
quote:

Εγώ αυτόν τον χωροχρόνο τον ονομάζω τέταρτη διάσταση να το πούμε έτσι γιαυτό σου είπα ότι ήταν το κλου της υπόθεσης ένας tesseract (τετραδιάστατος κύβος), ένας κύβος σε 3 διαστάσεις εκτεινόμενος σε μια τέταρτη, σαν περιγραφή του χρόνου, δηλαδή όταν το βλέπεις να κινείται από όλες τις πλευρές έτσι όπως εμφανίζεται στον υπολογιστή τι συμπέρασμα βγάζεις; 
http://eisatopon.blogspot.gr/2012/01/blog-post_4752.html


Αυτός ο στροβιλισμός δεν δημιουργείται από τα ηλεκτρομαγνητικά πεδία, που δημιουργούνται στον αιθέρα;
Γιατί λέμε ότι Ο αιθέρας επηρεάζει και την θάλασσα όπως διατύπωσα ποιο πάνω, αλλά δεν έχουμε βρει το πως ακόμα.

Παράδειγμα 11.

Μιας και μιλήσαμε για κίνηση και μου έβαλες τον ερπετοειδή, εγώ θα σου την δώσω με έναν διαφορετικό ορισμό και μέσα από ένα παράδειγμα.
Τα φίδια πως λαμβάνουν πληροφορίες για το περιβάλλον, μέσω ενός αισθητήριου οργάνου που βρίσκεται στην οροφή του στόματος τους.
Βγάζουν σε συνεχή βάση την γλώσσα έξω, συλλέγουν τα σωματίδια από τον αέρα και το έδαφος.

Όταν η γλώσσα επιστρέφει πίσω στο στόμα, τα σωματίδια προσκολλούνται στο αισθητήριο όργανο το οποίο ανιχνεύει.

Με αυτόν τον τρόπο τα φίδια μπορούν να εντοπίσουν αποτελεσματικά όχι μόνο την λεία τους, αλλά και το ταίρι τους κατά την περίοδο αναπαραγωγής.

Φαντάσου δεν μπορούν να μυρίσουν απλά ανιχνεύουν την κίνηση από την δομή δηλαδή της ατμόσφαιρας τι αλλάζει δηλαδή όταν κάτι αρχίζει και το πλησιάζει;

Αλλάζει μήπως η δομή; Και φαντάσου το αισθάνονται.

Θα μου πεις βέβαια ότι έχουν αναπτύξει καλά και την όραση και ειδικά για τον εντοπισμό κινούμενων αντικειμένων, μπορούν να τα βλέπουν κιόλας όχι μόνο να τα αισθάνονται, αλλά μάλλον η αίσθηση χρησιμεύει γιατί τους δίνει μεγαλύτερη απόσταση ανίχνευσης.

Έχεις δει τα ντοκιμαντέρ πως παρουσιάζουν πως βλέπει το φίδι, ανιχνεύει την θερμοκρασία πως όμως γίνεται αυτό;

Λένε από την θερμοκρασία, αλλά εγώ λέω από την ΒΙΟΗΛΕΚΤΡΟΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ, όπως την ονομάζεις.

Παράδειγμα 12.


Αυτός ο στροβιλισμός δεν δημιουργείται από τα ηλεκτρομαγνητικά πεδία, που δημιουργούνται στον αιθέρα;

Γιατί λέμε ότι Ο αιθέρας επηρεάζει και την θάλασσα όπως διατύπωσα ποιο πάνω, αλλά δεν έχουμε βρει το πως ακόμα.

Παράδειγμα 13.

Πιστεύω και εγώ το πείραμα πέτυχε και η αληθινή μαρτυρία είναι ότι φαινόταν μόνο το περίγραμμα του στο νερό, δηλαδή παγιδεύτηκε στο χωροχρόνο, όταν λέμε χωροχρόνο όλοι φαντάζονται σύμφωνα με τις ταινίες ότι έχουμε μια μηχανή όπου έχει ένα μηχάνημα με ημερομηνίες και το γυρίζουμε, στην ημερομηνία που θέλουμε και μας μεταφέρει εκεί.
Όχι δεν είναι όμως έτσι τα πράγματα.

και συνεχίζω και αν υπήρξε λέμε τώρα τηλεμεταφορά που λέγετε με το ολόγραμμα του, πιστεύω ότι δεν μπόρεσαν ούτε να ελέγξουν που αυτό θα γίνει και όχι τον χρόνο φυσικά.

Απλά αυτό το πείραμα μας αποδεικνύει την τέταρτη διάσταση.

Παράδειγμα 14.

quote:

Μαρια πιστευες η θαλασσα ειναι πολυ καλη εξομοιωση του αιθερα ???κι οτι η μελετη της η υδροδυναμικη θα μα εδινε λυσεις και μαλιστα μαθηματικες για χιλια προβληματα του μακροκοσμου και του μικροκοσμου ...χωρις να χρειζομαστε τα ορνιθοσκαλισματα των κβαντομηχανικων κια τις σχετικιτσικες αινταινιες μουφιες , εε το πιστευεις αυτο ??

Ναι το πιστεύω απόλυτα και πιστεύω ότι θα μας δώσει και εξηγήσεις για την βαρύτητα.
Θα κάνω μία έρευνα και θα σου απαντήσω.

Παράδειγμα 15.

ΜΥΘΗΡΑ συνεχίζω για να σε βάλω στον ειρμό μου, η θάλασσα όπως ξέρουμε δεν έχει βαρύτητα αλλά δεν είναι άυλη και μέσα τις δεν υφίσταται βαρύτητα, αλλά προτού ξεκινήσουμε με την θάλασσα πρέπει να αρχίσουμε με το νερό και τους μηχανισμούς του.

Πώς το νερό ανεβαίνει στα δέντρα;

Τα τριχοειδή φαινόμενα έχουν τις παραπάνω πολύ χρήσιμες εφαρμογές τόσο στη φύση, όσο και στην καθημερινή μας ζωή.
Οπότε βλέπουμε και εδώ ότι είναι κάτι σαν τριβή έτσι δεν είναι;
Εσύ πως το εξηγείς;

Παράδειγμα 16.

Τελικά, με τη σταθεροποίηση της ατμόσφαιρας το περίσσευμα του νερού συσσωρευόταν σε κοιλώματα και έτσι σχηματίστηκε σιγά-σιγά ο ωκεανός.

Και γιαυτό και λέμε ότι είναι αλληλένδετα αλλά δεν έχουν βρει την δομή τους επ' ακριβώς.

Στην σημερινή εποχή όμως λέμε ότι οι λίμνες γεμίζουν από από τις βροχοπτώσεις πως δημιουργούνται όμως αυτές;

Δημιουργήθηκαν μετά από τους υδρατμούς και τον αιθέρα;

Παραδεγμα 17.

Γιατί πιστεύεις ότι δημιουργείτε αυτός ο στροβιλισμός, τι μίξη γίνεται;

Και γιατί το νερό το καθαρό δεν είναι καλός αγωγός αλλά παίζουν μεγάλο ρόλο και εκεί οι μικροοργανισμοί.

Παράδειγμα 18.

Sol-Mix Εκεί θέλαμε να καταλήξουμε αλλά θέλουμε να το αναλύσουμε πρώτα, ως προς την βαρύτητα και τον καλό αγωγό που είναι το νερό.
Και ποια είναι η αλληλεπίδραση τους.

Και μετά να φτάσουμε στην πέμπτη διάσταση, δεν διευκρινίζεται όμως αν όλο αυτό θα στροβιλίζεται και αν θα είναι επιβλαβή για τον άνθρωπο ή ραδιενεργό.

Ούτε αν είναι υποθαλάσσιο ή όχι.
Νικάει δηλαδή τον χωροχρόνο, την βαρύτητα και την ύλη; Είναι κάτι σαν τηλεμεταφορά όπως δίνουμε τον ορισμό της λέξης.

Παράδειγμα 19.

Sol-Mix εγώ τον χωροχρόνο, τον αντιλαμβάνομαι σαν μία παγίδα, μία δύνη δηλαδή που δημιουργείται και μας μεταφέρει, δεν εννοώ τον χωροχρόνο που μας ταξιδεύει στο μέλλον και στο παρελθόν, αλλά εννοώ την διάσταση.

Παράδειγμα 20.

ΜΗΘΥΡΑ συγνώμη που επεμβαίνω αλλά θέλω να δείξω κάτι στον ΝΙΚΟΜΑΧΟ
γιατί πιστεύει ότι κατάλαβα ασυνάρτητα πράγματα με τον Sol-Mix.
λέει λοιπόν ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ:
quote:

Δεν υπήρξε ποτε Μεγάλη Εκρηξη.
ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

Και έρχομαι εγώ σε άλλο θέμα στην Σοφία και λέω το έξεις:
quote:

Για να το πω απλά πιστεύω ότι στο σύμπαν υπάρχουν διαστάσεις, όπως τα κενά αέρος και δημιουργείται εκεί μέσα κάτι σαν χωροχρόνος, αυτό και για μένα είναι ο ενδιάμεσος χώρος, το κέντρο όπως λες και εδώ συμφωνώ μαζί σου στα παραπάνω.

Σύμφωνα με την δική κοσμολογική θεωρεία θα σου πω το εξής, το Σύμπαν δεν είναι ισότροπο όπως λέγετε, δηλαδή δεν θεωρώ ότι είναι ομογενές και ότι διέπεται από του ίδιους φυσικούς νόμους στο σύνολο της έκτασης του, πιστεύω ότι αλλάζουν οι νόμοι, μην ξεχνάμε το σύμπαν είναι αχανές και δεν έχουμε ανακαλύψει όλους του πλανήτες του.

Όταν δημιουργήθηκε το σύμπαν που εννοούμε στην μορφή την σημερινή, ήταν σαν άνοιξε μία πόρτα από άλλοι διάσταση και να δημιουργήθηκε όπως το βλέπουμε σήμερα μέσα από το χωροχρόνο.

Ναι πιστεύω και εγώ ότι υπάρχει ένας ενδιάμεσος χώρος και δεν πιστεύω στην μεγάλη έκρηξη, το κέντρο δηλαδή που δημιουργήθηκε όλο αυτό, αλλά σε μία άλλη μεγάλη διάσταση, που έχει υπό Γαλαξίες να το πούμε έτσι απλά, που είναι τρισεκατομμύρια έτη μπροστά από εμάς, ίσως και περισσότερα, γιαυτό και ήταν σαν να άνοιξε μία μεγάλη πύλη-διάσταση και να δημιουργήθηκε αυτό που βλέπουμε σήμερα, αυτός είναι και ο ενδιάμεσος χώρος ως προ το σύμπαν.

Εγώ εκεί το στηρίζω εσύ ΝΙΚΟΜΑΧΕ που το στηρίζεις;
Και ας θεωρηθώ τρελή για αυτήν την άποψη μου.

Παράδειγμα 21.

maria3 γράφεις
Εγώ από δική μου καθαρά φυσική εμπειρία πιστεύω το πολύ μέρες βδομάδα.
Δεν γνωρίζω από προσωπική εμπειρία και μόνο, μία φορά μου έχει συμβεί, ήταν 8 ή 10 ώρες και γλύτωσα από σοβαρό ατύχημα τα τελευταία δέκατα του δευτερολέπτου που το θυμήθηκα, το περίεργο ήταν ότι άλλαξα την ροή των γεγονότων γιατί στην ροή που είχα δει, είχα πάθει το ατύχημα.

Παράδειγμα 22.

Sol-Mix μπορούμε να παρέμβουμε μετέπειτα αρκεί να το θυμηθούμε την ώρα που αντιδράμε και να μην το αγνοήσουμε, το θυμήθηκες μετά γιατί έγιναν υποσυνείδητα οι κινήσεις σου.

Και θα σου δώσω ένα παράδειγμα την εμπειρία της προμνησίας.

Ο όρος προμνησία περιγράφει την αίσθηση ότι κάποιος έχει δει ή βιώσει ξανά στο παρελθόν μία κατάσταση. Συχνότερα χρησιμοποιείται ο όρος déjà vu που στη γαλλική γλώσσα σημαίνει "ήδη ιδωμένο".

Αυτό το φαινόμενο το θεωρώ εγώ ότι έχει να κάνει με τον φυσικό χωροχρόνο, απλά όταν καταλάβεις ότι μπαίνει στο ασυνείδητο κομμάτι μας και όχι στο συνειδητό, μπορείς να καταλάβεις ότι από την σκέψη είναι κάτι που δημιουργείτε στο παρελθόν και αλλάζει και το μέλλον εκείνη την στιγμή.

Δηλαδή εκείνη την ώρα αλλάζει το παρελθόν μας με αυτό που μας συμβαίνει, γιαυτό και μας θυμίζει κάτι αυτή η στιγμή.

Τώρα για το μέλλον μπορούμε να πάμε και μέρες ποιο μπροστά (να ρίξουμε μία ματιά δηλαδή) αρκεί να λειτουργεί εκείνη την ώρα το ασυνείδητο σε συνδυασμό του συνειδητού, τι εννοώ, αυτό συμβαίνει αρκεί να ήμαστε μισό κοιμισμένοι, απλά δεν ξέρω αν αυτή την διάσταση μπορούμε να την δημιουργήσουμε εμείς ή αν συμβαίνει εκείνη την ώρα φυσικά στον χώρο.
Με άλλα λόγια για να το διευκρινίσω εκείνη την στιγμή δημιουργείται κάτι που μας παγιδεύει εγώ το ονομάζω, στο χωροχρόνο.

Άλλα αν θέλεις συνεχίζουμε στο θέμα που σου έχει ανοίξει η ΜΥΘΗΡΑ για να μπερδεύουμε το θέμα της με τα δικά μας.

Στο παράξενο στο άνοιξε και μιλάει για την θεωρεία σου.

Παράδειγμα 23.

Σημειώνω κάποια πράγματα δικά σου και λες:
quote:

αυξάνοντας την ταχύτητα περιστροφής των κινητών κυλινδρικών περιστρεφόμενων μαγνητών παρουσιάζονται φαινόμενα “υπέρ βαρύτητας“ και “ενοποιημένου πεδίου“.

Στις πόσες περιστροφές έχεις ρυθμίσει τους κυλίνδρους σου;
Πόσες περιστροφές δηλαδή κάνουν;
quote:

έξω τους σταθερούς παραλληλόγραμμους μαγνήτες, δια μέσου των κυκλικών με γρανάζια εκκεντροφόρων, και του μικρού κινητήρα που θα απελευθερώσει τους κινητούς περιστρεφόμενους κυλινδρικούς μαγνήτες από τις βάσεις στηρίξεως τους.

Γιατί σταθερούς παραλληλόγραμμους μαγνήτες;
είδες το σχήμα που έδειξα ένα τετραδιάστατο κύβο και το πως περιστρέφετε;
quote:

“Βαρύτητα” = Η δύναμη που συγκρατεί να ουράνια σώματα στις αποστάσεις που τα χωρίζουν και την ύλη τους πάνω σε αυτά.

Κατά την γνώμη μου δεν αψηφάς την βαρύτητα, απλά παρακάμπτεις την ύλη, γιαυτό και θεωρείς την δύνη μαύρες τρύπες.
quote:

Ποσοστά του Σύμπαντος ανά Διάσταση
Τέταρτη Διάσταση - Μαύρες Τρύπες = 3,44390653215556 %

Γιαυτό σε ρώτησα για την ραδιενέργεια.
quote:

Η τέταρτη διάσταση προέρχεται από συμπύκνωση και την μετάλλαξη των πεδίων της τρίτης διάστασης, όταν βρει τις κατάλληλες συνθήκες και γίνεται αντιληπτή από εμάς, από τις μαύρες τρύπες.

Πως καθορίζεις την τρίτη διάσταση;
Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι η τέταρτη και η πέμπτη διάσταση είναι αλληλένδετες κατά κάποιο τρόπο γιατί διέπονται από το χωροχρόνο (την μαύρη τρύπα όπως τη λες).

Παράδειγμα 24.

ΜΥΘΗΡΑ και Sol-Mix κάτι άσχετο για κάποιους αλλά πολύ σημαντικό για μένα μπορείτε να μου πείτε το σκόρδο όταν καίγεται η μυρωδιά του γιατί μας θυμίζει φυσικό αέριο;
Οσμή του αερίου mercaptan
Πρόκειται για άχρωμο προσθετικό που χρησιμοποιείται στο φυσικό αέριο γιατί η θειώδης μυρωδιά του, συμβάλλει στο να εντοπίζονται οι διαρροές.
Μπορείς να μου πεις πως αναμιγνύουν αέριο με αέριο;
Το κόστος δεν είναι μεγάλο;

Παράδειγμα 25.

ΜΥΘΗΡΑ ο αιθέρας σε σχέση με τον ηλεκτρισμό και η φυσική ενέργεια του.
Και συνεχίζω με τον αιθέρα και θα μιλήσω με ένα παράδειγμα, για την αστραπή.

Γιατί όταν τα μικροσωματίδια υγροποιηθούν και πλησιάζουν το ένα το άλλο δημιουργείτε αυτός ο ηλεκτρισμός γιατί;
Είναι δύο ερωτήματα που θα μας κάνουν να δούμε τον μικρόκοσμο καλύτερα πιστεύω


Παράδειγμα 26.

Συμφωνώ μαζί σου panpam και θέτω και άλλο ένα ερώτημα στην ΜΥΘΗΡΑ.
Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι δεν άκουσα την συμβουλή σου και είδη δεν διαβάζω, αλλά μου δημιουργούνται πολλές απορίες, μία από αυτές είναι για παράδειγμα.

Και τι τους κάνει να πιστεύουν ότι όταν μεταβάλετε από οριζόντια σε κατακόρυφη και ούτε καθ' εξής, δεν γίνεται μια ελαφριά βέβαια περιστροφή όπου και δημιουργεί αυτή η μεταβολή τον αέρα ή αυτό εννοεί όταν μεταβάλλονται;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2013, 17:54:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρακάμπτοντας την ερωτηθείσα,
Θα μου επιτρέψεις να σταθώ σε 2 βασικές φράσεις σου, που εμπλέκονται σε ολα σου τα ερωτήματα.
θέλω να τις ξανά διαβάσεις προσεκτικά!

Α)
Η ταχύτητα του φωτός για να φτάσει σε μας δεν διαπερνάει το οξυγόνο;

Β)
στο διάστημα δεν έχουμε βαρύτητα και ούτε και οξυγόνο, (δηλαδή αιθέρα)

Δεν σε διορθώνω,
απλα θα ήθελα να μου πεις
απο πότε oξυγόνο και Αιθέρας είναι ταυτόσημα?




not asked to learn how deep the secrets ... there are no

Edited by - AitheroVamon on 02/10/2013 17:59:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2013, 18:06:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Παρακάμπτοντας την ερωτηθείσα,
Θα μου επιτρέψεις να σταθώ σε 2 βασικές φράσεις σου, που εμπλέκονται σε ολα σου τα ερωτήματα.
θέλω να τις ξανά διαβάσεις προσεκτικά!

Α)
Η ταχύτητα του φωτός για να φτάσει σε μας δεν διαπερνάει το οξυγόνο;

Β)
στο διάστημα δεν έχουμε βαρύτητα και ούτε και οξυγόνο, (δηλαδή αιθέρα)

Δεν σε διορθώνω,
απλα θα ήθελα να μου πεις πως γίνετε να φτάσει σε εμάς μια μονάδα μέτρησης,
και δεύτερον
απο πότε oξυγόνο και Αιθέρας είναι ταυτόσημα?




not asked to learn how deep the secrets ... there are no


Πρώτον μπορούμε να κάνουμε μετρήσεις στα σωματίδια και σε αυτά τα φαινόμενα που σου δίνω για να μπορέσουμε να τα συνδυάσουμε, θα μου πεις έχουν γίνει αλλά από ότι φαίνεται παρακάμπτουν η φυσική τους μετεωρολόγους και οι μετεωρολόγοι τους φυσικούς, όπως είπε και η ΜΥΘΗΡΑ όταν γίνεται σεισμός αλλάζουν τα βαρομετρικά στην ατμόσφαιρα γιατί συμβαίνει όμως αυτό.

Δεύτερον πιστεύω ότι ο αιθέρας αποτελείται και από το οξυγόνο (φυσικό δεν είναι) και είναι αυτό που κάνει της αντιδράσεις, βέβαια στην ουσία του έχει τα ίδια σωματίδια μικροοργανισμούς δηλαδή.

Θα σε ρωτήσω κάτι γιατί οι παλιοί όταν ρίχνει κεραυνούς λένε να μην στέκεστε κάτω από δέντρα.

Και γιατί στην Σαχάρα που δεν έχει ίχνος δέντρου δεν έχει και νερό;

Και έχει αφόρητη ζέστη;

Τι ξέρουμε ότι εκπέμπουν τα δέντρα οξυγόνο και γιατί γίνεται αυτό σε σχέση με τα υγροσταγονίδια.

Κάπου θέλω να καταλήξω βέβαια αλλά θέλω χρόνο ακόμα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2013, 18:59:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατ'αρχην , αφαίρεσα την "πρώτη" ερώτηση
γιατί "διάβασα" αλλο πράγμα απο αυτό που έλεγες... αλλά δεν σε πρόλαβα

Τωρα για τον Αιθέρα, εννοείται οτι μπορείς να του δίνεις όποια σύσταση θέλεις, μια και παραμένει ένα υποθετικό στοιχείο στη σφαίρα της φιλοσοφίας ή της Μεσαιωνικής αντίληψης (ακόμη)

quote:
Θα σε ρωτήσω κάτι γιατί οι παλιοί όταν ρίχνει κεραυνούς λένε να μην στέκεστε κάτω από δέντρα.

Γιατί το ρεύμα ακολουθεί την πιο σύντομη οδό
(οι "παλιοί" το ήξεραν εμπειρικά αυτό)

quote:
Και γιατί στην Σαχάρα που δεν έχει ίχνος δέντρου δεν έχει και νερό;

Πολλές έρημοι πάνω ή πέριξ του ισημερινού ειναι αφιλόξενα μέρη για ζωη, αυτες δημιουργήθηκαν οχι σε τυχαίες θέσης αλλα εξαρτημένες απο καθαρά μετεωρολογικά ή γεωλογικά/γεωγραφικά δεδομένα
(νερο δεν υπάρχει οχι γιατι δεν υπάρχουν δέντρα, αλλα το αντίστροφο)

quote:
Και έχει αφόρητη ζέστη;

Τα γεωλογικά και γεωγραφικά δεδομένα που ειπα παραπάνω
(δημιουργία "τοξικού" μικροκλίματος)

quote:
Τι ξέρουμε ότι εκπέμπουν τα δέντρα οξυγόνο και γιατί γίνεται αυτό σε σχέση με τα υγροσταγονίδια.

Τι να σου πω, εγω κατι ειχα διαβασει οτι υπεύθυνη για αυτή τη διαδικασία είναι η φωτοσύνθεση (ήλιος) και οχι... "υγροσταγονίδια"



not asked to learn how deep the secrets ... there are no

Edited by - AitheroVamon on 02/10/2013 19:02:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2013, 19:14:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AitheroVamon

Εχω μια μεγάλη κιουριοσιτυ.

Τι προσπαθείς να δείξεις?

quote:

Η ταχύτητα του φωτός για να φτάσει σε μας δεν διαπερνάει το οξυγόνο;

Αιθήρ, δείξε μου πως η ταχύτητα, διαπερνά το οξυγόνο.
Αλλοιώς θα χρειασθώ την βοήθεια κλινικού ψυχολόγου.

quote:

στο διάστημα δεν έχουμε βαρύτητα και ούτε και οξυγόνο, (δηλαδή αιθέρα)

Εσυ Αιθήρ, αναπνέεις τον αιθέρα, η μόνο οι πνεύμονες της maria3, έχουν αυτήν την ικανότητα?

quote:

Και συνεχίζω στο διάστημα δεν έχουμε βαρύτητα και ούτε και οξυγόνο, (δηλαδή αιθέρα), δεν ξέρω αν έχουν λιγότερα η περισσότερα μικροσωματίδια βέβαια.

Αφού δεν ξέρεις, δεν θα πρέπει πρώτα να μάθεις και μετά να στολίσεις το φόρουμ με...μαργαριτάρια?

Εχει πολυ πλάκα όμως.Το διασκεδάζω!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2013, 19:50:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

(νερο δεν υπάρχει οχι γιατι δεν υπάρχουν δέντρα, αλλα το αντίστροφο)

Edited by - AitheroVamon on 02/10/2013 19:02:32


Υπάρχουν υπόγεια νερά στην Σαχάρα πως υδροδοτούνται σε σχέση με την βροχή μιλάμε.

quote:

Τι να σου πω, εγω κατι ειχα διαβασει οτι υπεύθυνη για αυτή τη διαδικασία είναι η φωτοσύνθεση (ήλιος) και οχι... "υγροσταγονίδια"


Ναι και εγώ βιαζόμουν εκείνη την ώρα και το έθεσα λάθος εννοούσα πως δημιουργούνται τα υδροσταγονίδια δεν παίζει ρόλο και το οξυγόνο που παράγεται από τα δέντρα;
Δεν εννοούσα ότι δεν δημιουργείτε μέσο φωτοσύνθεσης.


Α)
Η ταχύτητα του φωτός για να φτάσει σε μας δεν διαπερνάει το οξυγόνο;
Β)
στο διάστημα δεν έχουμε βαρύτητα και ούτε και οξυγόνο, (δηλαδή αιθέρα)
Δεν σε διορθώνω,
απλα θα ήθελα να μου πεις πως γίνετε να φτάσει σε εμάς μια μονάδα μέτρησης,
και δεύτερον
απο πότε oξυγόνο και Αιθέρας είναι ταυτόσημα?

quote:


Α) Για τις μετρήσεις σου απάντησα.
Β) Γιατί δεν συνυπάρχουν και τα δύο και θεωρούντο ατμόσφαιρα γιατί σου φαίνεται περίεργο τα σωματίδια και των δύο δεν συνυπάρχουν ομαλά (θα μου πεις όχι πάντα);

Τώρα ΝΙΚΟΜΑΧΕ λες:

[/quote]

Αιθήρ, δείξε μου πως η ταχύτητα, διαπερνά το οξυγόνο.
Αλλοιώς θα χρειασθώ την βοήθεια κλινικού ψυχολόγου.

[/quote]

Για να φτάσει σε εμάς η ταχύτητα δεν διαπερνάει τα σωματίδια του οξυγόνου και να ταυτίζω τα σωματίδια του αιθέρα με το οξυγόνο, απλά δεν είναι ορατό στα μάτια μας.

[/quote]

Εσυ Αιθήρ, αναπνέεις τον αιθέρα, η μόνο οι πνεύμονες της maria3, έχουν αυτήν την ικανότητα?

[/quote]

Δηλαδή ο ανθρώπινος οργανισμός με την αναπνοή φιλτράρει την ατμόσφαιρα και παίρνει μόνο το οξυγόνο, όχι άσχετα αν απομονώνει μέσα στο οργανισμό του μετά μόνο αυτό.

[/quote]

Αφού δεν ξέρεις, δεν θα πρέπει πρώτα να μάθεις και μετά να στολίσεις το φόρουμ με...μαργαριτάρια?

Εχει πολυ πλάκα όμως.Το διασκεδάζω!

[/quote]

Αν το προσέξεις συνεπάγεται απλά ξέχασα να βάλω το ερωτηματικό βάλε το ερωτηματικό και μετά δες τι λέω.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2013, 20:39:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα...μαργαριτάρια μας!!

quote:

Για να φτάσει σε εμάς η ταχύτητα δεν διαπερνάει τα σωματίδια του οξυγόνου και να ταυτίζω τα σωματίδια του αιθέρα με το οξυγόνο, απλά δεν είναι ορατό στα μάτια μας.

Η ταχύτητα, δεν φθάνει ποτέ σε μας.
Για να ταυτίσεις τα σωματίδια του οξυγόνου με τον Αιθέρα,θα πρέπει να τα γνωρίζεις.
Ποιά είναι τα σωματίδια του οξυγόνου και ποιά του Αιθέρα?

quote:

Δηλαδή ο ανθρώπινος οργανισμός με την αναπνοή φιλτράρει την ατμόσφαιρα και παίρνει μόνο το οξυγόνο, όχι άσχετα αν απομονώνει μέσα στο οργανισμό του μετά μόνο αυτό.

Ο άνθρωπος, αναπνέει περίπου 75% άζωτο, 20% οξυγόνο και 5% ευγενή και άλλα αέρια.
Δεν απομονώνει οξυγόνο, ούτε άλλο αέριο.Μόνο καταναλώνει.

quote:

Αν το προσέξεις συνεπάγεται απλά ξέχασα να βάλω το ερωτηματικό βάλε το ερωτηματικό και μετά δες τι λέω.

Οσα => και ? να βάλω, τον...ψυχολόγο δεν τον γλυτώνω!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2013, 21:00:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΙΚΟΜΑΧΕ επειδή δεν είμαι άνθρωπος της συνεχόμενης αντιπαράθεσης, δεν με πειράζει, ας θεωρείς τις απόψεις μου μαργαριτάρια.

Δεν ξέρω τι κόλλημα έχεις φάει και τι προσπαθείς να αποδείξεις;

Γενικός το βλέπω στην εικόνα που προσπαθείς να περάσεις προς το φόρουμ και βλέπω έναν άνθρωπο με βαθιά προβλήματα από την καθημερινότητα του και την απογοήτευση του, όπου προσπαθεί να την περάσει εδώ μέσα.

Ούτως ή άλλος το θέμα είναι στο παράξενο και πουθενά αλλού, αν νομίζεις ότι θα επηρεαστεί κάποιος και μην κρίνεις και την ΜΥΘΗΡΑ όπου είναι μία κατασταλαγμένη γυναίκα, με τις απόψεις τις.

Αν δεν σου αρέσουν αυτά που λέω μην τα διαβάζεις δεν σε υποχρέωσε κανείς εξάλλου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2013, 02:37:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
maria3
Γενικός το βλέπω στην εικόνα που προσπαθείς να περάσεις προς το φόρουμ και βλέπω έναν άνθρωπο με βαθιά προβλήματα από την καθημερινότητα του και την απογοήτευση του, όπου προσπαθεί να την περάσει εδώ μέσα.

Μόλις είδες, ότι δεν γλυτώνω τον ψυχολόγο, αποφάσισες να τον αντικαταστήσεις?
Εγώ θέλω πτυχιούχο ψυχολόγο και όχι της βικιπαίδειας.

quote:

Ούτως ή άλλος το θέμα είναι στο παράξενο και πουθενά αλλού, αν νομίζεις ότι θα επηρεαστεί κάποιος και μην κρίνεις και την ΜΥΘΗΡΑ όπου είναι μία κατασταλαγμένη γυναίκα, με τις απόψεις τις.

Επειδή είναι στο παράξενο, νομίζεις ότι έχεις το δικαίωμα, να διαστρεβλώνεις κατα το δοκούν, αιώνες επιστημονικής προσπάθειας...ξεστραβώματος των ανθρώπων?

Οσο για το πόσο κατασταλαγμένη είναι η ΜΥΘΗΡΑ, το ρημάδι το πληκτρολόγιό της ξέρει μόνο.Της κάνει mind games.Κάθε φορά που η ΜΥΘΗΡΑ, πληκτρολογεί μια λέξη, αυτο το άτιμο, αλλάζει ξαφνικά τις θέσεις των γραμμάτων με το γνωστό αποτέλεσμα.
Να μην την καταλαβαίνουμε την κακομοίρα και να την παρεξηγούμε!

quote:

Αν δεν σου αρέσουν αυτά που λέω μην τα διαβάζεις δεν σε υποχρέωσε κανείς εξάλλου.

Δεν μου αρέσουν και τόσο, είναι η αλήθεια.
Αλλά πρέπει να σε διαβάζω.Κάποιος να πατάει λίγο φρένο, αλλοιώς θα πέσουμε στον...γκρεμό!!

Κατα τα άλλα, εξακολουθώ να σε συμπαθώ!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2013, 06:14:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AitheroVamon Το σκέφτηκα πως πρέπει να ειπωθεί το θέμα για να καταλάβεις τι εννοώ, μετρήσεις μπορούμε να κάνουμε με τον κατάλληλο χρωματισμό έτσι ώστε όλα τα στρώματα αυτά των μικροσωματιδίων να αρχίσουν να γίνονται ορατά πρώτα στα μάτια μας και μετά να πάρουμε το κατάλληλο υλικό από αυτά, όταν είπα φαντάσου την ατμόσφαιρα σαν σκαλοπάτια εννοούσα τα στρώματα της.

Τι είναι όμως αυτό που δημιουργεί όμως αυτά τα στρώματα;

Όταν είπα το φως διαπερνάει το οξυγόνο εννοούσα τα στρώματα των σωματιδίων του, το φως το βλέπουμε εμείς, δηλαδή φτάνει σε εμάς, άσπρο και διαφανές, δεν σημαίνει ότι είναι κιόλας, δες για παράδειγμα τον μηχανισμό που έχουν κάποια ζώα και πως βλέπουνε δεν βλέπουνε όπως εμείς,

π.χ μία νέα μελέτη για τους σκύλους έδειξε:

Οι Ρώσοι ερευνητές εκτύπωσαν τέσσερις σελίδες χαρτί σε διαφορετικά χρώματα:

Σκούρο κίτρινο, σκούρο μπλε, ανοιχτό κίτρινο και ανοιχτό μπλε. Οι σκούρες αποχρώσεις χρησιμοποιήθηκαν προκειμένου να ελεγχθεί η θεωρία που αναφέρει ότι οι σκύλοι εκμεταλλεύονται τα επίπεδα φωτεινότητας για να διακρίνουν τα διαφορετικά αντικείμενα.

Και καταλήγοντας οι ερευνητές τόνισαν ότι«δείξαμε πως σε οκτώ μη εκπαιδευμένους προηγουμένως σκύλους το χρώμα παρείχε περισσότερες πληροφορίες σε σύγκριση με τη φωτεινότητα όταν γινόταν επιλογή μεταξύ οπτικών ερεθισμάτων.

Τα αποτελέσματά μας αποδεικνύουν ότι κάτω από φυσικές συνθήκες φωτισμού οι πληροφορίες που αφορούν το χρώμα κυριαρχούν ακόμη και για τα ζώα που διαθέτουν μόνο δύο τύπους φωτοϋποδοχέων και συγκεκριμένα κωνίων».

Τι είναι αυτό λοιπόν που τους κάνει και ανιχνεύουν βάση χρωμάτων την κίνηση

Υ.Γ αν και θα το θεωρήσετε και αυτό κουφό, όμως θα κάνω την εξής ερώτηση αφού το φως δεν έχει ύλη γιατί δεν διαπερνάει τις επιφάνειες αλλά προσκρούει πάνω τους και ή αλλάζει φορά ή σταματάει να εκπέμπει, π.χ γιατί δεν εισέρχεται κάτω από το έδαφος τι συμβαίνει;


Edited by - maria3 on 03/10/2013 07:48:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2013, 14:28:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
AitheroVamon Το σκέφτηκα πως πρέπει να ειπωθεί το θέμα για να καταλάβεις τι εννοώ, μετρήσεις μπορούμε να κάνουμε με τον κατάλληλο χρωματισμό έτσι ώστε όλα τα στρώματα αυτά των μικροσωματιδίων να αρχίσουν να γίνονται ορατά πρώτα στα μάτια μας και μετά να πάρουμε το κατάλληλο υλικό από αυτά, όταν είπα φαντάσου την ατμόσφαιρα σαν σκαλοπάτια εννοούσα τα στρώματα της.

Τι είναι όμως αυτό που δημιουργεί όμως αυτά τα στρώματα;

Όταν είπα το φως διαπερνάει το οξυγόνο εννοούσα τα στρώματα των σωματιδίων του, το φως το βλέπουμε εμείς, δηλαδή φτάνει σε εμάς, άσπρο και διαφανές, δεν σημαίνει ότι είναι κιόλας, δες για παράδειγμα τον μηχανισμό που έχουν κάποια ζώα και πως βλέπουνε δεν βλέπουνε όπως εμείς,


"Τι είναι όμως αυτό που δημιουργεί όμως αυτά τα στρώματα;"
Τώρα ειλικρινά, αυτό ήταν ερώτηση?
πως δηλαδη δημιουργούνται τα στρώματα της ατμόσφαιρας(?)
και ναι, πως να τη συνδυάσω με την μελέτη για... σκύλους(?)!


Τι να σου πω βρε maria3 μάλλον δεν είμαι σε θέση
(λόγω περιορισμένων γνώσεων)
να αντιληφθώ αυτά που ρωτάς, και το που θέλεις να καταλήξεις,

Φυσικός δεν είμαι, επομένως δεν έχω και τις απαντήσεις.
Το αφήνω να το κάνουν όσοι έχουν τις γνώσεις,
και κατανοήσουν το ερώτημα.




not asked to learn how deep the secrets ... there are no
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2013, 14:36:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

...Υ.Γ αν και θα το θεωρήσετε και αυτό κουφό, όμως θα κάνω την εξής ερώτηση αφού το φως δεν έχει ύλη γιατί δεν διαπερνάει τις επιφάνειες αλλά προσκρούει πάνω τους και ή αλλάζει φορά ή σταματάει να εκπέμπει, π.χ γιατί δεν εισέρχεται κάτω από το έδαφος τι συμβαίνει;..
κανείς δε λέει ότι το φώς δεν έχει ύλη - το φως συμπεριφέρεται με τρόπο που άλλοτε μοιάζει να είναι σωματίδιο (ύλη) κι άλλοτε κύμα (ενέργεια) και δεν έχει μεν μάζα, αλλά από την άλλη είναι αρκετά 'υλικό' ώστε να μην διαπερνά εύκολα τα πάντα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2013, 15:22:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

"Τι είναι όμως αυτό που δημιουργεί όμως αυτά τα στρώματα;"
Τώρα ειλικρινά, αυτό ήταν ερώτηση?
πως δηλαδη δημιουργούνται τα στρώματα της ατμόσφαιρας(?)
και ναι, πως να τη συνδυάσω με την μελέτη για... σκύλους(?)!


Τι να σου πω βρε maria3 μάλλον δεν είμαι σε θέση
(λόγω περιορισμένων γνώσεων)
να αντιληφθώ αυτά που ρωτάς, και το που θέλεις να καταλήξεις,

Φυσικός δεν είμαι, επομένως δεν έχω και τις απαντήσεις.
Το αφήνω να το κάνουν όσοι έχουν τις γνώσεις,
και κατανοήσουν το ερώτημα.




not asked to learn how deep the secrets ... there are no


Την μελέτη για της σκύλους την έβαλα όσον αφορά τα χρώματα και πως μπορούμε να κάνουμε μετρήσεις στην ατμόσφαιρα αυτό δεν με είχες ρωτήσει;

Πιστεύω ότι και αυτά ανιχνεύουν τα χρώματα από την κίνηση μας, γιατί μετατοπίζουμε αυτά τα σωματίδια όταν κινούμαστε, αυτό εννοούσα.

Τώρα αυτό που εννοούσα και ήθελα να σε βάλω να σκεφτείς είναι ότι τα στρώματα δημιουργούνται από διάφορες αιτίες όπως ξέρουμε, τώρα όλη η ατμόσφαιρα αποτελείται από μικροσωματίδια γιατί αντιδρούν έτσι το ένα σε σχέση όμως με το άλλο και π.χ δεν μπερδεύονται αναμεταξύ τους και δημιουργείται αυτό που σου λέω, τα διάφορα επίπεδα, τι είναι δηλαδή αυτό που τα συγκρατεί εσύ τι πιστεύεις;

Και δεν μιλάω γιαυτό το στρώμα τις αιθαλομίχλης από την καύση των ξύλων το χειμώνα αλλά για τα φυσικά στρώματα.

quote:

κανείς δε λέει ότι το φώς δεν έχει ύλη - το φως συμπεριφέρεται με τρόπο που άλλοτε μοιάζει να είναι σωματίδιο (ύλη) κι άλλοτε κύμα (ενέργεια) και δεν έχει μεν μάζα, αλλά από την άλλη είναι αρκετά 'υλικό' ώστε να μην διαπερνά εύκολα τα πάντα.


Άρα panpam καταλήγουμε στο ερώτημα που έβαλα σε σχέση με το μπαλάκι, δεν πρέπει να μετρήσουμε και την τριβή του που έθεσα ποιο πάνω;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2013, 15:49:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιατί αντιδρούν έτσι το ένα σε σχέση όμως με το άλλο και π.χ δεν μπερδεύονται αναμεταξύ τους και δημιουργείται αυτό που σου λέω, τα διάφορα επίπεδα, τι είναι δηλαδή αυτό που τα συγκρατεί εσύ τι πιστεύεις;

Εγω δεν μπορω να καταρυψω αυτο που μου εμαθαν στο σχολειο
οτι δηλαδη "αυτο" που τα συγκρατεί δεν ειναι άλλο απο τη βαρύτητα!
(γι αυτο κι αλλοι πλανήτες στο ηλιακό μας σύστημα, ενω διέθεταν κάποτε ατμόσφαιρα, την έχασαν οταν εξασθένισε το βαρυτικο τους πεδίο)
τα στρώματα που ανέφερες, ως γνωστόν ειναι η Τροπόσφαιρα, Στρατόσφαιρα, Μεσόσφαιρα, Θερμόσφαιρα, Εξώσφαιρα
την απάντηση στην έδωσε (περίπου) παραπάνω ο NIKOMAXOΣ,
γιατι αυτο που εσυ θεωρείς ατμόσφαιρα, δεν αποτελείται ΜΟΝΟ απο οξυγόνο!!!
(ίσως ενα παράδειγμα σε βοηθήσει: ανακατεύοντας λαδι με νερό,
θα πάρει το καθένα τη θέση του σε ενα ποτήρι ή θα αναμειχθούν)



not asked to learn how deep the secrets ... there are no
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2013, 15:52:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

...
Άρα panpam καταλήγουμε στο ερώτημα που έβαλα σε σχέση με το μπαλάκι, δεν πρέπει να μετρήσουμε και την τριβή του που έθεσα ποιο πάνω;


Ναι αλλά η τριβή μπορεί να αποδωθεί σε άλλα κι όχι σε κάποιον 'αιθέρα'

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2013, 16:00:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
γιατί αντιδρούν έτσι το ένα σε σχέση όμως με το άλλο και π.χ δεν μπερδεύονται αναμεταξύ τους και δημιουργείται αυτό που σου λέω, τα διάφορα επίπεδα, τι είναι δηλαδή αυτό που τα συγκρατεί εσύ τι πιστεύεις;

Εγω δεν μπορω να καταρυψω αυτο που μου εμαθαν στο σχολειο
οτι δηλαδη "αυτο" που τα συγκρατεί δεν ειναι άλλο απο τη βαρύτητα!
(γι αυτο κι αλλοι πλανήτες στο ηλιακό μας σύστημα, ενω διέθεταν κάποτε ατμόσφαιρα, την έχασαν οταν εξασθένισε το βαρυτικο τους πεδίο)
τα στρώματα που ανέφερες, ως γνωστόν ειναι η Τροπόσφαιρα, Στρατόσφαιρα, Μεσόσφαιρα, Θερμόσφαιρα, Εξώσφαιρα
την απάντηση στην έδωσε (περίπου) παραπάνω ο NIKOMAXOΣ,
γιατι αυτο που εσυ θεωρείς ατμόσφαιρα, δεν αποτελείται ΜΟΝΟ απο οξυγόνο!!!
(ίσως ενα παράδειγμα σε βοηθήσει: ανακατεύοντας λαδι με νερό,
θα πάρει το καθένα τη θέση του σε ενα ποτήρι ή θα αναμειχθούν)



not asked to learn how deep the secrets ... there are no



Επειδή το διατύπωσα έτσι δεν σημαίνει ότι είπα ότι η ατμόσφαιρα αποτελείται μόνο από οξυγόνο.

Όσον αφορά τους άλλους πλανήτες και το τι συνέβη δεν είναι σίγουρο και δεν έχουν αποδείξεις (όπως και εγώ) μία θεωρεία είναι και αυτή.

Γιαυτό και η ΜΥΘΗΡΑ έχει μπει απόλυτα στην σκέψη μου και ξέρει τι ρωτάω.

quote:

Ναι αλλά η τριβή μπορεί να αποδωθεί σε άλλα κι όχι σε κάποιον 'αιθέρα'


Διάβασε το παράδειγμα μου, εννοώ το μπαλάκι θα υποστεί και τριβή όταν το πετάμε λόγο των σωματιδίων που υπάρχουν στην ατμόσφαιρα, μην αρχίσω πάλι από τι αποτελείτε, μία θεωρεία είναι.

Edited by - maria3 on 03/10/2013 16:01:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2013, 16:12:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Επειδή το διατύπωσα έτσι δεν σημαίνει ότι είπα ότι η ατμόσφαιρα αποτελείται μόνο από οξυγόνο.

Όσον αφορά τους άλλους πλανήτες και το τι συνέβη δεν είναι σίγουρο και δεν έχουν αποδείξεις (όπως και εγώ) μία θεωρεία είναι και αυτή.

Γιαυτό και η ΜΥΘΗΡΑ έχει μπει απόλυτα στην σκέψη μου και ξέρει τι ρωτάω.



Γι'αυτο ειπα οτι ειναι δικο μου το πρόβλημα,
καταλαβαίνω αυτο που διατυπώνει ο άλλος και οχι αυτο που σκέφτεται

Επομένως εγκαταλείπω ησύχως τον διάλογο,
για να τον συνεχίσεις με κάποιον πιο συνεννοήσιμο μεγαλύτερης αντιληπτικής ικανότητας




not asked to learn how deep the secrets ... there are no
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2013, 16:16:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Επειδή το διατύπωσα έτσι δεν σημαίνει ότι είπα ότι η ατμόσφαιρα αποτελείται μόνο από οξυγόνο.

Όσον αφορά τους άλλους πλανήτες και το τι συνέβη δεν είναι σίγουρο και δεν έχουν αποδείξεις (όπως και εγώ) μία θεωρεία είναι και αυτή.

Γιαυτό και η ΜΥΘΗΡΑ έχει μπει απόλυτα στην σκέψη μου και ξέρει τι ρωτάω.



Γι'αυτο ειπα οτι ειναι δικο μου το πρόβλημα,
καταλαβαίνω αυτο που διατυπώνει ο άλλος και οχι αυτο που σκέφτεται

Επομένως εγκαταλείπω ησύχως τον διάλογο,
για να τον συνεχίσεις με κάποιον πιο συνεννοήσιμο μεγαλύτερης αντιληπτικής ικανότητας




not asked to learn how deep the secrets ... there are no


Όπως και να έχει σε ευχαριστώ που μπήκες στην διαδικασία έστω του να με αντιληφθείς και πάνω κάτω κατάλαβες τι θέλω να πω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 10 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy