ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ο ΕΧΩΝ ΔΥΟ ΧΙΤΩΝΕΣ....ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΙ 1000
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 11
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2005, 20:27:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Για το αφορολόγητο της Εκκλησίας τί έχει να πεί ο Μητροπολίτης; Γιατί η εκκλησία έχει ξεχωριστό ταμείο από το κράτος αφού δεν υπάρχει διαχωρισμός;
Η τεράστια γαιοκτησία της εκκλησίας που αποδίδεται; Καμία σχέση με τα τσιφλίκια των Τούρκων υπάρχει; Δεν ξέρω, ρωτώ.

Μάθε απ΄ τα λάθη των άλλων. Η ζωή είναι πολύ μικρή για να τα κάνεις όλα αυτοπροσώπως ;)



Αν διαβάσεις το άρθρο θα δεις πως ο Μητροπολίτης αναλύει τον όρο Εκκλησία.
Οι ερωτήσεις σου ποιο μέρος της Εκκλησίας αφορούν;;
Απ' όσο ξέρω, η ιδιοκτησία της Εκκλησίας (τα όργανά της) προέρχεται από δωρεές ή παραχωρήσεις ιδιωτών ανά τους αιώνες. Ακόμη και σήμερα, δεν είναι λίγοι εκείνοι που αφήνουν την περιουσία τους σε ιδρύματα που διαχειρίζεται η Εκκλησία (τα όργανά της) ή και απευθείας σε διάφορες ενορίες Μητροπόλεων.

Φιλικά όπως πάντα

Edited by - Ψηλός on 20/11/2005 20:30:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2005, 22:47:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός:
«Ακόμη και σήμερα, δεν είναι λίγοι εκείνοι που αφήνουν την περιουσία τους σε ιδρύματα που διαχειρίζεται η Εκκλησία (τα όργανά της) ή και απευθείας σε διάφορες ενορίες Μητροπόλεων.»

Ναι Ψηλέ, δεν είναι λίγοι. Είναι αλήθεια. ΜΙΑ ΠΟΝΕΜΕΝΗ ΑΛΗΘΕΙΑ!

Όπως πρόσφατα μάθαμε μέσω των ΜΜΕ ότι ο λαλίστατος Αμβρόσιος (πρώην ανώτερος της χωροφυλακής επί Χούντας..) ανακύκλωνε σε δεκτικές και μοναχικές κυρίες (με αντίστοιχη περιουσία..) ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΤΥΠΟ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ, προβάλλοντας τους το απίθανο και κατάπτυστο επιχείρημα της……μετά θάνατον σωτηρία της αμαρτωλής ψυχής τους!!!!!!

Όντως λοιπόν, δεν είναι λίγοι αυτοί που ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΠΟΛΥΕΤΗ ΠΛΥΣΗ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ, μια πολυετή διδαχή Σατανάδων και «μεταθανάτιας εξασφάλισης της δεξιάς του Κυρίου», υποκύπτουνε και χαρίζουνε τα υπάρχοντα τους στα σκοτεινά συμφέροντα επαγγελματιών ιερωμένων.

Τα παραδείγματα πολλά και διαχρονικά.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2005, 00:30:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ψηλός:
«Ακόμη και σήμερα, δεν είναι λίγοι εκείνοι που αφήνουν την περιουσία τους σε ιδρύματα που διαχειρίζεται η Εκκλησία (τα όργανά της) ή και απευθείας σε διάφορες ενορίες Μητροπόλεων.»

Ναι Ψηλέ, δεν είναι λίγοι. Είναι αλήθεια. ΜΙΑ ΠΟΝΕΜΕΝΗ ΑΛΗΘΕΙΑ!

Όπως πρόσφατα μάθαμε μέσω των ΜΜΕ ότι ο λαλίστατος Αμβρόσιος (πρώην ανώτερος της χωροφυλακής επί Χούντας..) ανακύκλωνε σε δεκτικές και μοναχικές κυρίες (με αντίστοιχη περιουσία..) ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΤΥΠΟ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ, προβάλλοντας τους το απίθανο και κατάπτυστο επιχείρημα της……μετά θάνατον σωτηρία της αμαρτωλής ψυχής τους!!!!!!

Όντως λοιπόν, δεν είναι λίγοι αυτοί που ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΠΟΛΥΕΤΗ ΠΛΥΣΗ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ, μια πολυετή διδαχή Σατανάδων και «μεταθανάτιας εξασφάλισης της δεξιάς του Κυρίου», υποκύπτουνε και χαρίζουνε τα υπάρχοντα τους στα σκοτεινά συμφέροντα επαγγελματιών ιερωμένων.

Τα παραδείγματα πολλά και διαχρονικά.


Είχες δεν είχες το έφερες πάλι στα μέτρα σου Σβάμπε, προκειμένου να μας κεράσεις μια από τα ίδια.

Να σε ρωτήσω όμως κάτι;
Που ήταν οι συγγενείς αυτών των κυριών να τις περιθάλψουν και να τις δώσουν λίγη αγάπη και στοργή;;
Που είναι οι άνθρωποι με τη λογική και την αίθρια σκέψη (όπως σου αρέσει να λες) να σταθούν δίπλα στους ανθρώπους τους τη στιγμή που τους έχουν ανάγκη;;

(****ΥΠΕΡΒΟΡΕΙΕ!!! τι να λέμε τώρα ε;;; τι αγάπες και στοργές προς τους ασθενέστερους συνανθρώπους μας ε;;; Αλήθεια, πώς τα χαρακτήρισες κάποτε κάτι τέτοια ΠΟΤΑΠΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ;;; για θύμησέ μου;;)

Σβάμπε, πού είναι οι άνθρωποι της κοινωνίας που εσύ θέλεις και προσπαθείς να πείσεις ότι είναι η τελειότερη, για να ενδιαφερθούν και να δώσουν λίγη ανθρωπιά;; ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΒΑΜΠΕ!! ΟΠΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΣΥ ΜΑΤΑΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣΕΙΣ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ!!!

Θέλεις να σου πω εγώ που είναι οι άνθρωποί σου φίλε Σβάμπε;;
Δεν τους βλέπεις και σήμερα που είναι;;
Δεν βλέπεις που κλείνουν την πόρτα κατάμουτρα στους ανθρώπους τους;; Βλέπεις, με τα γηρατειά ή με τις ασθένειές τους οι άνθρωποι γίνονται εμπόδιο και βάρος στα παιδιά τους ή στα εγγόνια τους ή στα ανήψια τους που, ενόσω είναι εν ζωή (οι γέροντες), ούτε απ' έξω από την πόρτα του σπιτιού τους δεν περνάνε μην τυχόν και τους δούνε (οι γέροντες) και τους ζητήσουν κάποια χάρη!!!

Όταν όμως τα τινάξουν οι γέροντες, τότε γίνεται σφαγή για τα περιουσιακά στοιχεία και τρέχουν όλοι να αρπάξουν όσο το δυνατόν περισσότερα γίνεται.
Τότε λοιπόν μιλάνε για δικαιώματα και το δίκαιο, και διαρυκνύουν τα ιμάτια τους, και κατά προτίμηση στα κανάλια που διψάνε για κάτι τέτοιο, αν δουν ότι ο άνθρωπός τους δεν τους άφησε τίποτα ή άφησε την περιουσία του σε κάποιο ίδρυμα ή σε κάποια ενορία που ενδιαφέρθηκε γι' αυτόν που είχε γίνει βάρος στους συγγενείς του!!!

Δυστυχώς, κανείς δεν αρνείται ότι στους κόλπους του κλήρου υπάρχουν και άτομα που εκμεταλλεύονται τα περιουσιακά στοιχεία της Εκκλησίας.
Τουλάχιστον, όμως, η Εκκλησία φροντίζει κι ένα σωρό ιδρύματα και προσφέρει κοινωνικό έργο.

***Άσε ρε Σβάμπε, παρακολουθώ τώρα τελευταία το τί γίνεται στην ελληνική κοινωνία και φρίττω!!!!
Ορίστε λοιπόν, ο άνθρωπος σήμερα αρνείται το Χριστό! Τέτοια κοινωνία ονειρεύεσαι Σβάμπε;;; ΝΑ ΤΗ ΧΑΙΡΕΣΑΙ!!!

****Είχα κατεβεί Ελλάδα για ένα μήνα.
Κάθε φορά που κόντευα να φάω τα μούτρα μου σκοντάφτοντας στα κατεστραμένα πεζοδρόμια που χρόνια τώρα δεν λένε να τα φτιάξουνε, και κάθε φορά που κόντευα να σπάσω το αυτοκίνητό μου, στους δημόσιους δρόμους, όταν έπεφτα σε λακούβες και αυλάκια που είχε ανοίξει είτε η ΔΕΗ είτε ο ΟΤΕ ή ο οποιοσδήποτε ασυνείδητος ιδιώτης, χωρίς να νοιαστούν να ρίξουν λίγι άφαλτο και να τα καλύψουν ...... μου ερχόταν στο νου μου ο ΓΗΓΕΝΗΣ και σκεφτόμουνα "α ρε μπαγάσα Γηγενή, να χαρώ εγώ το κράτος σου που με τους φόρους, που τσαμπουκαλίδικα μου τα αρπάζει, φροντίζει για όλα και για ό,τι έχω ανάγκη"!!! και του έριχνα και κανένα μπινελίκι μιας που αυτός (ο Γηγενής) ήταν ο πρώτος που μου ερχόταν στο μυαλό με τα όσα μου είχε πει για κάποιο "φανταστικό" κράτος που αν έπιανε φωτιά, λέει, το σπίτι μου θα έτρεχε η πυροσβεστική να μου το σβήσει!!!

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2005, 01:52:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός:
«Που ήταν οι συγγενείς αυτών των κυριών να τις περιθάλψουν και να τις δώσουν λίγη αγάπη και στοργή;;»

Έστω και να ήταν έτσι, πράγμα που δεν γνωρίζουμε και εξόχως αμφιβάλω, αυτό τους νομιμοποιεί να……μοιράζουνε υποδείγματα κληρονομιάς???

Έλεος πια!

Ψηλός:
«Θέλεις να σου πω εγώ που είναι οι άνθρωποί σου φίλε Σβάμπε;;
Δεν τους βλέπεις και σήμερα που είναι;;»

Μιλάς αόριστα και δίχως συγκεκριμένα στοιχεία. Ισοπεδώνεις την θρησκευτική και μεταφυσική αγυρτεία με την μειωμένη συνοχή της κοινωνίας. Σε λάθος δρόμο πατάς αγαπητέ….

Ψηλός:
«Τουλάχιστον, όμως, η Εκκλησία φροντίζει κι ένα σωρό ιδρύματα και προσφέρει κοινωνικό έργο.»

Η εκκλησία, στοιχίζει στον Έλληνα φορολογούμενο 200 εκατομμύρια ευρώ το χρόνο σε μισθοδοσία!! Γνωρίζεις ΠΟΣΑ κοινωφελή ιδρύματα, ΠΟΣΑ έργα αγαθοεργίας θα μπορούσανε να γίνονται με σχεδόν 70 δισεκατομμύρια δραχμές ανά έτος???

Στα ποσά αυτά ΔΕΝ ΕΧΟΥΝΕ ΣΥΝΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΙ οι διάφορες παροχές δήμων και κοινοτήτων καθώς και τα τόσα εκατομμύρια των αδαών που χάνονται στην εκκλησιαστική χοάνη. Γνωρίζεις ότι ένας από τους μεγαλύτερους μετόχους της Εθνικής Τράπεζας είναι η εκκλησία? Γνωρίζεις ότι η εκκλησία έχει θέση στο Δ.Σ. της Εθνικής? Γνωρίζεις τι ύψους είναι τα ποσά που διατηρούνε στο εξωτερικό, όπου και κατευθύνονται τα διάφορα κληροδοτήματα Ελλήνων της διασποράς?

Τα όσα παρέχει φίλτατε η εκκλησία, είναι μια παρωνυχίδα μπροστά στον χορό των δισεκατομμυρίων.

Έννοια σου, και γνωρίζουνε πολύ καλά το επικοινωνιακό παιχνίδι.

Ψηλός:
«Ορίστε λοιπόν, ο άνθρωπος σήμερα αρνείται το Χριστό! Τέτοια κοινωνία ονειρεύεσαι Σβάμπε;;; ΝΑ ΤΗ ΧΑΙΡΕΣΑΙ!!!»

Ο άνθρωπος δεν αρνείται κανέναν Χριστό. Ο άνθρωπος συνειδητοποιεί την ανυπαρξία των Χριστών και των Θεανθρώπων, συνειδητοποιεί την απληστία των δήθεν ιερωμένων, συνειδητοποιεί ότι ΟΛΑ ΑΠΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΧΕΡΑΚΙ ΕΧΟΥΝΕ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΙΖΟΥΝΕ ΚΑΠΟΙΟΙ ΓΚΑΙΝΤΑ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΟΥ.

Η μήπως θ’θελες να μας υποδείξεις ΠΟΙΑ εποχή είναι αυτή την οποία αναπολείς? Μήπως το θεοκρατικό βυζάντιο ή τις λυσσαλέες φαγωμάρες των τσοπαναραίων στο εκλεκτό χωράφι του Γιαχβέ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Orianna
Μέλος 1ης Βαθμίδας


65 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2005, 02:23:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Orianna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλέ, πάρε κάποια συγκεκριμένη θέση, σε παρακαλώ στο ερώτημα

"Είναι ή δεν είναι προκλητικό να δίνει ο πιστός τον οβολόν του προς υποστήριξη των φτωχών μίας ενορίας, ενώ η Εκκλησία έχει αποδεδειγμένα τα χρήματα για να εξαφανίσει σε χρόνο μηδέν τη φτώχια στον τόπο μας;"

Θεωρείς ότι η σημερινή Εκκλησία έχει έστω και κάποια μακρυνή ομοιότητα προς αυτό που δίδαξε ο Χριστός;

Όσον αφορά το αφορολόγητο, εννοώ τόσο την Εκκλησία όσο και τα ιδρύματα - συλλόγους που συνδέονται με αυτήν. Δεν είναι επαίσχυντο το ότι δεν φορολογείται η Εκκλησία;

Μάθε απ΄ τα λάθη των άλλων. Η ζωή είναι πολύ μικρή για να τα κάνεις όλα αυτοπροσώπως ;)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2005, 09:34:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΥΣΤΥΧΩΣ Ο ΚΟΣΜΑΚΗΣ "ΜΑΣΑΕΙ" ΑΚΟΜΑ....
ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΕΓΡΑΦΕ ΚΑΙ Ο ΛΙΑΝΤΙΝΗΣ :

Για τους ευρωπαίους οι νεοέλληνες είμαστε μια δράκα ανθρώπων απρόσωπη, ανάμεσα σε βαλκανιλίκι', τουρκολογιά και αράπηδες. Είμαστε οι ορτοντόξ. Με το ρούσικο τυπικό στη γραφή, με τους κουμπέδες και τους τρούλλους πάνω από τα σπίτια των χωριών μας, με ακτινογραφίες σωμάτων και σκουληκόμορφες φιγούρες αγίων στους τοί­χους των εκκλησιών.

Οι ευρωπαίοι βλέπουνε τους πολιτικούς μας να ψηφίζουν στη Βουλή να μπει το «ορθόδοξος» στην ευρωπαϊκή μας ταυτότητα, κατά τη διαταγή των παπάδων, και κοιτά­νε ανακατωμένοι και ναυτιάζοντας κατά το θεοκρατικό Ιράν και τους Αγιατολάχους.

θέλεις να χεις πιστή την εικόνα του νεοέλληνα; Λάβε το ράσο του γύπα και του κόρακα. Λάβε τις ασπιδωτές κοιλιές των ιερέων, το καλυμμαύκι του Μακαρίου Β’ της Κύπρου. Και τα γένεια τα καλογερικά, που κρύβουν το πρόσωπο, καθώς άκοσμοι αγκαθεροί φράχτες τους αγρούς. Και τις κουκουλωμένες καλόγριες, την άλλη έκδοση του φερετζέ της τούρκισσας. και έχεις το νεοέλληνα φωτογραφία στον τοίχο.

…Αλλά πέστε να πάψουν επάνω οι φωνές των γυναικών.
Και σταματήστε τα δάκρυα για τον Ορέστη. Γιατί κάπου βαθιά στον καθένα μας υπάρχουν κρυμμένοι οι έλληνες. Και περιμένουν..

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2005, 10:00:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Έλειψα ένα μήνα αλλά βλέπω ότι τα βιολιά δεν σταμάτησαν να παίζουν!!"

Άντε ρε παιδί....καλώς τον και ας άργησε.....

Ψηλός
"Όλοι όσοι αναρωτιέστε γιατί πληρώνετε την εκκλησία, γιατί δεν κάνετε ένα κόπο να ερευνήσετε και να βρείτε από πότε άρχισαν να πληρώνονται με μισθό οι παπάδες και γιατί το κράτος καταβάλλει εισφορές υπέρ της εκκλησίας;;"

Από τότε που υπάρχει το Σύνταγμα......


Λοιπόν δείτε τι απαιτεί η Εκκλησία και υπογράμμισε σαν σημαντικό ο Ψηλός

"τότε θα πρέπει αφενός μεν να καταργηθούν όλες οι συμβάσεις με τις οποίες το Κράτος απαλλο­τρίωσε την περιουσία της Εκκλη­σίας, χωρίς να την αποζημιώσει, αφετέρου δε θα πρέπει να επιστραφούν οι περιουσίες αυτές ή να αποτιμηθεί η αξία τους με σημε­ρινά δεδομένα και να δοθούν τα χρήματα στην Εκκλησία για τη μισθοδοσία του Κλήρου."

Του Σεβ. Μητροπολίτου Ναυπάκτου και Αγ. Βλασίου Ιεροθέου

Είναι απίστευτοι...έχω κάτι καλύτερο σαν λύση.... να επιστρέψει η Εκκλησία όλους τους μισθούς, χορηγίες στο Κράτος και να πληρώσει όλο το ΦΠΑ σε σημερινές αξίες στην Εφορία (όπως ΦΠΑ, Φόρος Μεγάλης Ακίνητης Περιουσίας, Φόρος κερδών κτλ κτλ).

Και κάτι για τον Ψηλό και για το Παπαδαριό που δίνει λύσεις, όταν το Κράτος προβαίνει σε απαλλοτρίωση αποζημιώνει τον δικαιούχο με βάση τα αντικειμενικά κριτήρια. Οπότε η Εκκλησία έχει ήδη αποζημιωθεί και να μην λεει κουφά ......

Η Εκκλησία δεν έχει να παίρνει έχει να δίνει.....


Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2005, 13:33:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Αίολε,
μιας και έλλειψα για λίγο, και δεν μπόρεσα να σου απαντήσω νωρίτερα, απαντώ τώρα.

quote:
Αναρωτήθηκες ποτέ σε τι μας χρησιμεύει;

Από θρησκευτικής απόψεως, στο ότι είναι Πατριάρχης, και κάθε Αρχιεπισκοπή υπάγεται σε Πατριαρχείο ως γνωστόν, το οποίο σημαίνει πως έχει λειτουργικό ρόλο ως Ιεράρχης, και ως συνεκτικό στοιχείο μεταξύ των Αρχιεπισκοπικών θρόνων που αφορούν Έλληνες (τόσο στην Ελλάδα, όσο και στην ομογένεια).
Από θρησκευτικής, αλλά κάπως πιο πολιτικοποιημένης άποψης, στο ότι είναι Οικουμενικός Πατριάρχης, το οποίο σημαίνει πως ασκεί έλεγχο σε ολόκληρη την Ορθόδοξη Εκκλησία, είτε παντελή έλεγχο (βλέπε Ουκρανική Ορθόδοξη Εκκλησία Αμερικής ή Φινλανδική Ορθόδοξη Εκκλησία), είτε περιορισμένο (στα Πατριαρχεία τα οποία προηγουμένως ήταν αρχιεπισκοπές κάτω από αυτόν). Επίσης, στο να ασκεί λογής λογής πιέσεις, με τους Αμερικάνους να "την μπαίνουν" στους Τούρκους για τις θρησκευτικές ελευθερίες, και να μας ανοίγει πόρτες στο εξωτερικό μέσω αρχιεπισκοπών (βλέπε Αμερικής με τον αρχ. Δημήτριο που κάνει θαυμάσια δουλειά).
Όσον αφορά την Τουρκία τώρα, σε παραπέμπω στη Λωζάνη, με την οποία αποφασίστηκε ότι θα πρέπει να παραμείνουν οι Έλληνες στην Πόλη ώστε το Πατριαρχείο να έχει ποίμνιο, το οποίο από μόνο του είναι ήδη μια μεγάλη πρόφαση από την οποία αγκιστρωθήκαμε.
Το αν οι τουρκαλάδες δεν έχουν μπέσα να τηρήσουν την συμφωνία στην οποία βάλανε την υπογραφή τους, δεν είναι κάτι για το οποίο ευθύνεται το Πατριαρχείο.
Τώρα, μιας και μιλάμε για το σήμερα, το Πατριαρχείο παίζει τον ρόλο της "κερκόπορτας" για εμάς προς τους τούρκους, μιας και κάθε φορά που μιλάμε για θρησκευτικά δικαιώματα στην Τουρκία στα πλαίσια της Ευρωπαικής Ένωσης και την ένταξη, αναφέρεται συνέχεια το θέμα του Πατριαρχείου, των περιουσιών του Πατριαρχείου σε Τουρκικό έδαφος τις οποίες οι Τούρκοι συνεχώς δημεύουν με πρόσχημα το ότι ο Χριστός δεν παρουσιάζεται στο δικαστήριο να τις διεκδικήσει (!!!), το θέμα της ελληνορθόδοξης μειονότητας και ένα σωρό άλλα τα οποία μόνο ο Πατριάρχης τα ξέρει και τα τραβάει καθημερινά με τους γκρίζους λύκους να του πετάνε μολότοφ.

quote:
Δεν μας απάντησες όμως στην ερώτηση "ΜΕ ΠΟΙΟΝ ΘΑ ΠΟΛΕΜΙΣΕΙ;;;"

Απαντώντας λοιπόν σε αυτό, εγώ θα σου πω ότι δεν πρόκειται να πολεμήσει, για τον απλό λόγο ότι είναι παπάς.
Το πιο πιθανό είναι ότι θα τον σκοτώσουν σε μια προσπάθεια εκφοβισμού της ελληνικής μειονότητας (φανερής και μη), όπως τον προκάτοχό του τον Γρηγόριο τον 'Ε στην Επανάσταση.

quote:
quote: Αν το πεις με εχθρικότητα, με στυλάκι "σε δουλεύουν φουκαρά, και συ τους τα σκας ζώο" εννοείται πως ο άλλος αυτό θα σου πει.

...και θα συνεχίσει να τα σκάει!
ΠΑΝΕΞΥΠΝΟ!


Μιας και αναφερόμουνα στον Velial που νομίζει ότι τα σκάμε στους παπάδες, θα μου πει και μένα κανείς τι ακριβώς σκάω στους παπάδες;
Λέω, γιατί εγώ το μόνο που "σκάω" στους παπάδες είναι ένα 50άλεπτο για να πάρω κερί, και αυτό καλά κάνω και το σκάω, γιατί το κερί δεν μου ανήκει.

quote:
...και μπορείς να μας υπενθυμίσεις πότε μίλησε τελευταία φορά υπέρ της Κύπρου ο Τούρκος πατριάρχης, WWalker;
...και σε ποιά εποχή υπηρέτησε στον Τουρκικό στρατό ως αξιωματικός<--(!);

Κάποιο πουλάκι μού είπε την εποχή της εισβολής, αλλά μπορεί να έκανε λάθος...


Αν οι αρχιμανδρίτες υπηρετούν στρατό, τότε πάω πάσο.

" Μεταξὺ τῶν ἐτῶν 1963-1968 μετεξεπαιδεύθη ὡς ὑπότροφος τοῦ Οἰκουμενικοῦ Πατριαρχείου ἐν τῷ Ἰνστιτούτῳ Ἀνατολικῶν Σπουδῶν Ῥώμης, ἐν τῷ Οἰκουμενικῷ Ἰνστιτούτω Bossey Ἐλβετίας καὶ ἐν τῷ Πανεπιστημίῳ τοῦ Μοναχοῦ, εἰδικευθεὶς εἰς τὸ Κανονικὸν Δίκαιον. Ἀνηγορεύθη διδάκτωρ τοῦ ἐν Ῥώμῃ Ἰνστιτούτου (Γρηγοριανὸν Πανεπιστήμιον), ὑποβαλών διατριβὴν μὲ θέμα «Περὶ τὴν κωδικοποίησιν τῶν ἱερῶν κανόνων καὶ τῶν κανονικῶν Διατάξεων ἐν τῇ Ὀρθοδόξῳ Ἐκκλησίᾳ».

Ἐπιστρέψας τὸ 1968 εἰς τὴν Πόλιν διωρίσθη Βοηθὸς Σχολάρχης ἐν τῇ Ἱερᾷ Θεολογικῇ Σχολῇ Χάλκης, ἐν τῇ ὁποίᾳ τὸ ἑπόμενον ἔτος ἐχειροτονήθη πρεσβύτερος. Μετὰ ἐξάμηνόν που ὁ Πατριάρχης Ἀθηναγόρας ἐχειροθέτησεν αὐτὸν εἰς τὸ ὀφφίκιον τοῦ Ἀρχιμανδρίτου.

Τὸ 1972, ὅταν ἐξελέγη Οἰκουμενικὸς Πατριάρχης ὁ ἀοίδιμος Δημήτριος καὶ ἵδρυσε τὸ Ἰδιαίτερον Πατριαρχικὸν Γραφεῖον, ἐκάλεσεν ὡς Διευθυντὴν αὐτοῦ τὸν Ἀρχιμανδρίτην Βαρθολομαῖον, τὸν ὁποῖον καὶ προήγαγε τὸ ἑπόμενον ἔτος (Χριστούγεννα 1973) εἰς Μητροπολίτην Φιλαδελφείας. Ἐπὶ κεφαλῆς τοῦ Γραφείου τούτου ἔμεινε μέχρι τῆς προαγωγῆς του εἰς Μητροπολίτην Γέροντα Χαλκηδόνος (Ἰανουάριος 1990)."

Έχει από το '68 Αρχιμανδρίτης.

http://www.ec-patr.gr/athp/index.php?lang=gr

Τώρα να είχαν οι Τούρκοι τόση έλλειψη από στρατιώτες δεν το νομίζω.
Αν έχεις κάποιο στοιχείο που να υποστηρίζει το αντίθετο, καλοδεχούμενο προς εξέτασην.

quote:
Και που καταλήγουν τα δις που του σκάμε;

Αυτό τώρα, για να στο απαντήσω, θα πρέπει να βρίσκομαι μέσα στο λογιστήριο και να βλέπω αν "τα τρώει" κανένας. Αλλά δεν νομίζω, μιας και οι τουρκαλάδες κάτι τέτοια ψάχνουν για αφορμή για να τον σύρουν στα δικαστήρια.

-------------------

GDS1:

quote:
Επ, τι χαμπάρια παλιόφιλε.....

wwalker
"Δεν βρίσκω τον παραμικρό λόγο να κάτσω να απολογηθώ για την διαφθορά την σήψη και την παρακμή στον κλήρο, όταν στο κάτω κάτω της γραφής δεν είναι αυτά τα οποία θέλω στους ιεράρχες μου."

Μια και είμαστε αγωνιστές δεν θα έπρεπε κατά τη γνώμη σου (και εφόσον συμφωνείς με όλα τα παραπάνω) σε μια λύση όλων αυτών όπως ακριβώς τάζει και η ίδια η Θρησκεία.....;;;;;

Έχω την εντύπωση πως είσαι...γιατί λοιπόν δεν υπάρχει μια ομάδα πιστών που να απαιτεί την απογκίστρωση της Εκκλησίας από το κράτος;;;;; γιατί δεν υπάρχει μια ομάδα πιστών που να απαιτεί ότι όλα όσα βγάζει η Εκκλησία να τα δίνει (ΟΛΑ) στους φτωχούς της Πατρίδος μας;;;;;; Γιατί δεν υπάρχει μια ομάδα πιστών που να απαιτεί την άμεση πώληση των περουσιακών στοιχείων της Εκκλησίας και άμεση δωρεά στους φτωχούς και αν όχι στους φτωχούς στο Κράτος να καλύψει το έλλει 15000 φόρες και να απιτήσει την φοροελάφρυνση όλων των πολιτών;;;;;;;;; ΓΙΑΤΙ¨;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Αχ θυμήθηκα και ένα τραγουδάκι τώρα...γιατί,, γιατί, γιατί απομακρύνεσαιιιιιιιιι (Χαριτοτσαλακωμένος)


Να σου πω GDS1.
Το θέμα με τον χωρισμό Εκκλησίας-κράτους με έχει απασχολίσει.
Σκεφτόμουνα ότι έχει τα καλά του, αλλά έχει και τα κακά του.
Το να φτιαχθεί μια ομάδα πίεσης η οποία και να ασκεί κριτική στην Εκκλησία και να την πιέζει να λαμβάνει αποφάσεις ή να κάνει δωρεές δεν το βλέπω καλό. Από την μια γιατί ομάδες μέσα στην Εκκλησία που να ασκεί πιέσεις για δωρεές και φιλανθρωπίες υπάρχουν σχεδόν σε κάθε Ναό (μιας και πέρασες από το athos.alexsoft.gr, είδες μια τυπική τέτοια ομάδα), οι οποίες όμως κοιτούν να κάνουν την δουλειά τους χωρίς να επιβαρύνουν τον κλήρο. Από την άλλη, γιατί η Εκκλησία έχει ήδη διοίκηση (και βαρέων-βαρών με τόσα αξιώματα) και τα... λόμπυ μέσα στην Εκκλησία μπορεί να προκαλέσουν πολλά προβλήματα.
Τα περί Εκκλησίας-κράτους τώρα. Δεν νομίζω φίλε μου πως θα βοηθήσει καθόλου αυτό. Σκέψου το και εσύ. Προχθές την Τρίτη στον Χατζηνικολάου είχαν μια τέτοια συζήτηση, στην οποία ήταν παρρών και ο Μητροπολίτης Θεσσαλονίκης Άνθιμος. Αυτό το οποίο δήλωσε, ήταν, πως αν γίνει κάτι τέτοιο, τότε η Εκκλησία θα ιδρύσει δικιά της ομάδα πίεσης, η οποία θα αναλαμβάνει ρόλο να πιέζει το κοινοβούλιο να συνενέσει σε θέματα που άπτονται της Εκκλησίας, με άλλα λόγια, ένα... εκκλησιαστικό κόμμα μέσα στο Κοινοβούλιο.
Φαντάζεσαι τα χάλια μας τότε; Δεν συνεννοούμαστε μια φορά τώρα, θα συνεννοούμαστε τότε; Μπορεί να οδηγηθούμε σε καταστάσεις όπως στην Κύπρο με τον Μακάριο που είχε και τα δύο αξιώματα, και μάλιστα δ η μ ο κ ρ α τ ι κ ό τ α τα.

Αν είναι να συμβεί κάτι τέτοιο, θα πρέπει τέλος πάντων να το κάνουμε με πολλή προσοχή, για να μην οδηγηθούμε σε καταστάσεις σαν την Γαλλία.

Τέλος πάντων αυτό χωρεί μπόλικη συζήτηση, ας το αφήσουμε για άλλο θέμα, μιας και εδώ είναι εκτός τόπου.

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2005, 19:17:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
WWalker:
«Επίσης, στο να ασκεί λογής λογής πιέσεις, με τους Αμερικάνους να "την μπαίνουν" στους Τούρκους για τις θρησκευτικές ελευθερίες, και να μας ανοίγει πόρτες στο εξωτερικό μέσω αρχιεπισκοπών (βλέπε Αμερικής με τον αρχ. Δημήτριο που κάνει θαυμάσια δουλειά).»

Ναι, οι «πόρτες» τους φάνηκαν με την…….«τιμή» που τους έκαναν οι Αμερικανοί στο θέμα των Σκοπίων…….

Φάνηκαν τόοοοοσο διάφανα οι «αγαστές σχέσεις επιρροής» ώστε……έσπευσαν να διαμαρτυρηθούν για την μη ενημέρωση τους!!

WWalker:
«Τώρα, μιας και μιλάμε για το σήμερα, το Πατριαρχείο παίζει τον ρόλο της "κερκόπορτας" για εμάς προς τους τούρκους, μιας και κάθε φορά που μιλάμε για θρησκευτικά δικαιώματα στην Τουρκία στα πλαίσια της Ευρωπαικής Ένωσης και την ένταξη, αναφέρεται συνέχεια το θέμα του Πατριαρχείου..»

Και λοιπόν?? Το «όφελος» ΠΟΥ είναι??? Τα διαχρονικά «οφέλη» ΠΟΥ είναι??

Το όφελος για τον Έλληνα φορολογούμενο ΠΟΥ είναι? Το όφελος για την Ελληνική επιρροή ΠΟΥ είναι? Μήπως στο ότι από την Κύπρο δεν κουνάνε το πόδι τους? Μήπως στο ότι μπαινοβγαίνουνε στον ελληνικό εναέριο χώρο ΟΠΟΤΕ ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΙ ΓΟΥΣΤΟ?? Μήπως στο ότι όταν θελήσανε να πετάξουνε τους Έλληνες της Κωνσταντινούπολης έξω από τον Βόσπορο ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΜΠΟΔΙΣΕ??

Μήπως στο ότι ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝΕ ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΚΑΤΕΒΕΙ???

Κόστος μονάχα πληρώνουμε αγαπητέ για το Πατριαρχείο, για μια Ρωμαϊκή δημιουργία και κατασκευή, κόστος που είναι δυσβάσταχτο για την μικρή την τσέπη μας.

WWalker:
«Το πιο πιθανό είναι ότι θα τον σκοτώσουν σε μια προσπάθεια εκφοβισμού της ελληνικής μειονότητας (φανερής και μη), όπως τον προκάτοχό του τον Γρηγόριο τον 'Ε στην Επανάσταση.»

Γιατί, μήπως θυμάσαι ΜΙΑ μονάχα στιγμή στην ιστορία κατά την οποία πολέμησαν?? Μήπως θυμάσαι πότε τάχθηκαν κατά των Τούρκων προκειμένου να υπερασπιστούνε ΜΕ ΤΟ ΤΟΜΑΡΙ ΤΟΥΣ Έλληνες?

Τζάμπα μην ψάχνεις…..

WWalker:
«Αυτό τώρα, για να στο απαντήσω, θα πρέπει να βρίσκομαι μέσα στο λογιστήριο και να βλέπω αν "τα τρώει" κανένας. Αλλά δεν νομίζω, μιας και οι τουρκαλάδες κάτι τέτοια ψάχνουν για αφορμή για να τον σύρουν στα δικαστήρια.»

Πρόσφατα είδαν το φως της δημοσιότητας έγγραφα που αποδεικνύουνε τις παροχές της Ελληνικής κυβέρνησης προς το Πατριαρχείο. Δεν είναι κάτι καινούργιο.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2005, 19:42:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ναι, οι «πόρτες» τους φάνηκαν με την…….«τιμή» που τους έκαναν οι Αμερικανοί στο θέμα των Σκοπίων…….

Φάνηκαν τόοοοοσο διάφανα οι «αγαστές σχέσεις επιρροής» ώστε……έσπευσαν να διαμαρτυρηθούν για την μη ενημέρωση τους!!


Σιγά μην σου δώσουν και την κάτω Ιταλία οι Αμερικάνοι επειδή είναι ο Πατριάρχης στην Κων/πολη.
Σοβαρέψου λέω εγώ.

Τι να μας πεις και συ κακόμοιρε.
Ψάχνεις να πιαστείς από κάπου να με ακυρώσεις.
Αλλά που!
Χωρίς επιχειρήματα που βγαίνεις γυμνός μέσα στα αγκάθια ρεεεεεεε!!!!!!!!


----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.

Edited by - WWalker on 21/11/2005 19:46:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2005, 20:02:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
WWalker:
«Σιγά μην σου δώσουν και την κάτω Ιταλία οι Αμερικάνοι επειδή είναι ο Πατριάρχης στην Κων/πολη.
Σοβαρέψου λέω εγώ.»

Δηλαδή, για να καταλάβουμε το συλλογισμό σου, η ενημέρωση ως προς τις προθέσεις (και όχι η συζήτηση!!) για την ανακοίνωση ενός de facto θέματος από τους Αμερικανούς προς τον Αρχ. Δημήτριο, ισούται με……επιστροφή εδαφών από την εποχή του Σωκράτη??????

Ωραία! Και έλεγα και’γω, με τι είδους «ανάλυση» τελικά προσεγγίζεις τέτοια θέματα……

Δηλαδή, για να το αντιληφθούμε καλύτερα, εάν ΔΕΝ είχε «επιρροή» ο Δημήτριος, τότε ΤΙ ΘΑ ΑΛΛΑΖΕ???

WWalker:
«Τι να μας πεις και συ κακόμοιρε.»

Κακόμοιρος, είναι αυτός που δεν λέει να αντιληφθεί ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ, αυτός που σέρνεται πίσω από τις διαπλοκές και τα μελανά σημεία του ράσου, αυτός που ζει στο σήμερα κοιτώντας στο χρονοντούλαπο της ιστορίας και των άθλιων στιγμών της.

WWalker:
«Ψάχνεις να πιαστείς από κάπου να με ακυρώσεις.»

Το να σε «ακυρώσω» δεν έχει ενδιαφέρον. Το να πιέζεσαι όμως και να μας λες τις βαθύτερες απόψεις σου, ναι.

Τα υπόλοιπα, είναι προσωπικές σου πικρίες.

WWalker:
«Χωρίς επιχειρήματα που βγαίνεις γυμνός μέσα στα αγκάθια ρεεεεεεε!!!!!!!!»

Ναι βρε, σαν αυτό με…την κάτω Ιταλία???


Για την ταμπακέρα όμως φίλτατε, και πάλι τίποτα. Όπως συνήθως.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2005, 20:41:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
2 γράφω εγώ, 20 γράφει ο Schwabe, κατεβατά ολόκληρα, λες και κάτι λένε.

Κάτι τέτοια κάνεις και σε βαριέμαι.

Και να πεις να έγραφες και τίποτα αξιόλογο, να χρήζει σχολιασμού, πάει στα κομμάτια.


----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2005, 20:54:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
WWalker:
«Κάτι τέτοια κάνεις και σε βαριέμαι.»

Ναι, ναι, φυσικά, φυσικά…….

WWalker:
«Και να πεις να έγραφες και τίποτα αξιόλογο, να χρήζει σχολιασμού, πάει στα κομμάτια.»

Ε, δεν μπορούμε όλοι ρε μεγάλε να λεγόμαστε…… WWalker!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2005, 21:01:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
WWalker:
«Κάτι τέτοια κάνεις και σε βαριέμαι.»

Ναι, ναι, φυσικά, φυσικά…….


Έννοια σου και σου 'ρχεται!

quote:
WWalker:
«Και να πεις να έγραφες και τίποτα αξιόλογο, να χρήζει σχολιασμού, πάει στα κομμάτια.»

Ε, δεν μπορούμε όλοι ρε μεγάλε να λεγόμαστε…… WWalker!!!!




Και πως μπορείτε να λέγεστε, αγαπητέ Νικολή; Schwabe ή μήπως ΚΡΙΤΤΟΝ? Λέω γιατί μια απ'τα ίδια είστε!

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2005, 21:23:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
WWalker:
«Έννοια σου και σου 'ρχεται!»

Κι άλλη…προφητεία βρε????????????

WWalker:
«Και πως μπορείτε να λέγεστε, αγαπητέ Νικολή; Schwabe ή μήπως ΚΡΙΤΤΟΝ? Λέω γιατί μια απ'τα ίδια είστε!»

Εμένα ΚΡΙΤΤΟΝ (!)? Ντεν γκνωρίζει!!

Ξέρεις κάτι και δεν μας το λες??

Εσύ μήπως…..νεο-απολογητής!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2005, 21:51:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
WWalker:
«Και πως μπορείτε να λέγεστε, αγαπητέ Νικολή; Schwabe ή μήπως ΚΡΙΤΤΟΝ? Λέω γιατί μια απ'τα ίδια είστε!»

Εμένα ΚΡΙΤΤΟΝ (!)? Ντεν γκνωρίζει!!

Ξέρεις κάτι και δεν μας το λες??

Εσύ μήπως…..νεο-απολογητής!!!!!


Μπα, μπα δεν θα μου φτιάξεις και μένα ένα τόπικ όπως ο φίλος σου να γράφει "ΚΡΥΦΤΟΑΠΟΛΟΓΗΤΗΣ ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ WWALKER" όπως παλιά φτιάξανε στον Ψηλό και στον Σνούπυ;

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2005, 22:49:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό που ρωτάω φίλε wwalker είναι, τι θα στερηθούμε στην πράξη εάν εκλείψει ο θεσμός.
Τι θα χάσω από την τσέπη μου δηλαδή.
Εκτός από τα δις που ΔΕΝ θα πληρώνουμε.
quote:
Μιας και αναφερόμουνα στον Velial που νομίζει ότι τα σκάμε στους παπάδες, θα μου πει και μένα κανείς τι ακριβώς σκάω στους παπάδες;
Λέω, γιατί εγώ το μόνο που "σκάω" στους παπάδες είναι ένα 50άλεπτο για να πάρω κερί, και αυτό καλά κάνω και το σκάω, γιατί το κερί δεν μου ανήκει.
Διάβασε τα πρώτα ποστ του GDS1.
Εκτός κι αν τ' αμφισβητείς...
quote:
περιουσιών του Πατριαρχείου σε Τουρκικό έδαφος τις οποίες οι Τούρκοι συνεχώς δημεύουν με πρόσχημα το ότι ο Χριστός δεν παρουσιάζεται στο δικαστήριο να τις διεκδικήσει (!!!),
Τι το επιλήψιμο σ' αυτό;
Μήπως θα έπρεπε να κάνουμε κι εμείς το ίδιο; Και χωρίς κανένα πρόσχημα.
Απλώς θα τους εφαρμόσουμε αυτά που μας κηρύττουν. Με τους δύο χιτώνες κλπ...
Οι ίδιοι λένε ότι δεν τους ανήκει αυτή η ΤΕΡΑΣΤΙΑ περιουσία.
Σε ποιόν ανήκει; Στον θεό;
quote:
Απαντώντας λοιπόν σε αυτό, εγώ θα σου πω ότι δεν πρόκειται να πολεμήσει, για τον απλό λόγο ότι είναι παπάς.
Δηλαδή για τον θεό είναι κακό να πολεμάς για την πατρίδα σου;
quote:
Τώρα να είχαν οι Τούρκοι τόση έλλειψη από στρατιώτες δεν το νομίζω.
Ασχετα με το τι νομίζεις αγαπητέ, ρίξε μια ματιά σ' αυτό..."Αποφοίτησε από τη Θεολογική σχολή της Χάλκης το 1961 και κατόπιν χειροτονήθηκε διάκονος στις 13 Αυγούστου 1961 από τον Μητροπολίτη τότε Ίμβρου και Τενέδου Μελίτωνα, οπότε και μετονομάσθηκε Βαρθολομαίος. Αμέσως μετά την απόλυση του από τον Τουρκικό στρατό το 1963, ...από εδώ:--> http://www.cmkon.org/Patriarxes.htm.
Τούρκος πολίτης, Τούρκος στρατιώτης, στην Τουρκία γεννήθηκε...
Σε τι διαφέρει από έναν Τουρκο αλήθεια;
Κι αφού είναι στρατεύσιμος, θα πολεμίσει φυσικά για την Τουρκία!
Κι εμείς ΤΟΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ!!!
...κι εσύ τον υπερασπίζεσαι!
Προς ποίου όφελος;
quote:
Αυτό τώρα, για να στο απαντήσω, θα πρέπει να βρίσκομαι μέσα στο λογιστήριο και να βλέπω αν "τα τρώει" κανένας.
Ας υποθέσουμε ότι δεν τα τρώει κανείς.
Που καταλήγουν;

Καλώς μας ήρθες GTS1.
Σου κρατάμε την θέση ζεστή!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2005, 23:07:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
το Πατριαρχείο παίζει τον ρόλο της "κερκόπορτας" για εμάς προς τους τούρκους,
...και των Τούρκων προς την Ευρώπη, απ' ότι φαίνεται εδώ: "Την αισιοδοξία του ότι στο μέλλον η Τουρκία θα ενταχθεί στην οικογένεια της Ευρωπαϊκής Ενωσης προσαρμοζόμενη στο Ευρωπαϊκό πρότυπο, εξέφρασε χθες στο Φανάρι ο Οικουμενικός Πατριάρχης Βαρθολομαίος υποδεχόμενος την αποστολή από το Ηράκλειο που οργάνωσε η Νομαρχία.", ...από εδώ: http://www.patris.gr/archive/2002/12/17/6th.html
Κάνει ότι θα έκανε κι ένας Τούρκος για την πατρίδα του!
Και ούτε λέξη για τον όρο που λέγεται Κύπρος!
ΕΜΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΤΟΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ;;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2005, 23:09:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά βρε Σβάμπε, σε ποιον πλανήτη ζεις εσύ;;

Για ποια κίτρινα άλογα και πράσινες ελιές μας μιλάς;;

Δεν βλέπεις τριγύρω σου τη διαπλοκή και τη βρωμιά, στην Εκκλησία κόλλησες εσύ;; Άνθρωποι την απαρτίζουν και Αυτή και ορισμένοι, ελάχιστοι ευτυχώς, "συνάδουν" με τον "παλμό" της εποχής μας που κυριαρχεί στην κοινωνία του σήμερα, στην κοινωνία που ΕΣΥ ονειρεύεσαι.

Που είναι ο κόσμος για τον οποίο εσύ μας μιλάς;; ΣΤΗ ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΣΟΥ ΠΙΘΑΝΩΣ!!
Όχι τίποτα άλλο, αλλά εμείς αυτό που βλέπουμε, τουλάχιστον στην Ελλαδίτσα μας σήμερα που μαλώνει με τα ρούχα της και προσπαθεί να φτιάξει φανταστικούς εχθρούς - ΟΠΩΣ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ -, είναι ένα απέραντο τοπίο διαπλοκής, κομπίνας, εκμετάλλευσης, ......

Ορίστε λοιπόν, ο άνθρωπος δεν έχει ούτε φόβο Θεού, ούτε φόβο ανθρώπου, .... σου αρέσει λοιπόν όπως τα έχει σκ#5τ%$σει σήμερα;;;
Αφού σταύρωσε το Θεάνθρωπο έγινε Θεός ο ίδιος, ορίστε λοιπόν τα αποτελέσματα, χαίρεσαι για την κατάντια μας;;; ΕΝΑΝ ΤΕΤΟΙΟ ΚΟΣΜΟ ΕΠΙΘΥΜΕΙΣ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΟΥ;;

Και μια που συνέχεια το λες και το ξαναλές, για πες μας λοιπόν, πότε το έθνος μας διήνυε λαμπρότερη πορεία, επί εποχής Βυζαντίου ή σήμερα;;;

Φιλικά όπως πάντα

Edited by - Ψηλός on 21/11/2005 23:25:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2005, 23:20:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά βρε Αίολε, δεν σε λογάριαζα για τόσο αθώο τελικά!!!

Θέλει πολύ μυαλό για να καταλάβεις το γιατί ο Πατριάρχης εκφράζεται έτσι;;;

Ή μήπως θέλει κι άλλο τόσο μυαλό να καταλάβεις γιατί οι πολιτικοί μας (ο Γιάννης και ο Γιαννάκης, εννοώ), ρίχνουν ζουμπεκιές, γίνονται κουμπάροι και κάνουν τους τσαρλατάνους για χάρη των γειτόνων μας;;

ΤΕΛΙΚΑ, ΛΥΣΕ ΜΟΥ ΜΙΑ ΑΠΟΡΡΙΑ: εσύ τι πληρώνεις για τον Πατριάρχη;;;


Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2005, 23:28:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΤΕΛΙΚΑ, ΛΥΣΕ ΜΟΥ ΜΙΑ ΑΠΟΡΡΙΑ: εσύ τι πληρώνεις για τον Πατριάρχη;;;
1. Να σε πληροφορήσω Ψηλέ μου ότι από το κάθε € που εισπράττει το κράτος, τα 83 λεπτά προέρχονται από μισθωτούς και συνταξιούχους.
2. Είμαι μισθωτός.
3. Διάβασε κι εσύ τα πρώτα ποστ του GDS1.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2005, 23:33:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα σας.

quote:
Όσον αφορά την Τουρκία τώρα, σε παραπέμπω στη Λωζάνη, με την οποία αποφασίστηκε ότι θα πρέπει να παραμείνουν οι Έλληνες στην Πόλη ώστε το Πατριαρχείο να έχει ποίμνιο, το οποίο από μόνο του είναι ήδη μια μεγάλη πρόφαση από την οποία αγκιστρωθήκαμε.

Ξεκαθαρα λοιπον το ποιμνιο του Πατριαρχειου ειναι Ελληνες. Ομως στο "ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟΝ ΤΟΥ ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΟΥ ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟΥ ΕΤΟΥΣ 2005" ( Α. Κατα τας εθνικας εορτας) φερεται ως ημερα αργιας των Πατριαρχικων γραφειων η 30η Αυγουστου ,επισημαινετε δε ως επετειος της νικης του Αρχιστρατηγου. Να διευκρινησω δε οτι η επετειος αυτη αφορα τις σφαγες του Κεμαλ Ατατουρκ κατα του Ελληνισμου τις Μικρας Ασιας το 1922.

Κατα συνεπειαν λοιπον οι Ελληνες (της πολης) και το Πατριαρχειο γιορταζουν τις σφαγες των Ελληνων !Ευγε!Και σε σενα και στο Πατριαρχειο.

Και σαν να μην εφτανε αυτο καθε χρονο το ελλη-ρωμαικο κρατος στερει απο τους Ελληνες πολιτες αρκετα δις στελνοντας τα (μετρητα παρακαλω)με ακρα μυστικοτητα στο εν λογο Πατριαρχειο.(http://www.davlos.gr/pdf/19068.pdf)

Σε καποιο αλλο τοπικ παρεθεσα τους υπο των Πατριαρχων αφορισμους της επαναστασης.Το χειροτερο ομως ειναι αλλο.Υπηρξαν και υποκινητες εμφυλιου πολεμου . Ποιοι; Οι ελεω θεου πατριαρχαι Αγαθαγγελος1828 και Γρηγοριος στ΄ 1840. Μεταξυ αλλων λεει ο Θ.Φαρμακιδης:

»Και ΕΚΕΙΝΟΣ(σημ.Ο Αγαθαγγελος) ύπο το προσχημα Θρησκευτικων παραινέσεων, εμελέτησε ν΄ αποτοξευση μεταξυ των Έλληνων ΕΜΦΥΛΙΟΝ ΠΟΛΕΜΟΝ και ΟΥΤΟΣ (σημ. Ο Γρηγοριος) υπο το προσχημα της διατηρησεως ακεραιου και απαραχαράκτου' της ορθοδοξίας, επενόησεν ή ανεδεχθη να εκτελεση παρ΄αλλων επινοημενον ολεθριωτατον σχεδιον!
»ΕΛΛΗΝΕΣ! ΠΡΟΣΕΧΕΤΕ απο των ΠΑΝΑΓΙΩΤΑΤΩΝ και ΟIΚΟΥΜΕΝΙΚΩΝ ΠΑΤΡΙΑΡΧΩΝ!!».
.

Και ολα αυτα για να μην χασουν την εξουσια και κυριως τον "παρά".Ποτε δεν τους ενοιαξε ο Ελληνικος λαος,ποτε!Μια ζωη του πιναν το αιμα με χιλιους δυο τροπους .Μεγαλοι εφευρετες!

Να θυμισω την "τακτικη" ,την "κανονικη",την "χρονιατικη" φορολογια...και τις εκτακτες οπως τα περιβοητα "εμβατικια", "φιλοτιμα", "ζητειαι", "συνοικεσια", "δισκοι", "λειτουργικα", προθεσεις", "ψυχομεριδια", "απανταχουσες"....
Καπως ετσι λοιπον εκαναν αυτην την τρομερη περιουσια που αναφερει ο φιλτατος Schwabe,η οποια σαφεστατα δεν τους ανηκει.

Πολυ ευστοχο λοιπον το θεμα του GDS1 : Ο ΕΧΩΝ ΔΥΟ ΧΙΤΩΝΕΣ....ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΙ 1000 Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2005, 23:37:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και τι σχέση έχει το κράτος με τον Πατριάρχη, αυτό είναι που δεν καταλαβαίνω;;

Αφού βρε, κανείς δεν γνωρίζει ακριβώς και με σιγουριά πόση περιουσία έχει η Εκκλησία και τι πληρώνει ή παραχωρεί από φόρους το κράτος στην Εκκλησία.

Όλοι εικασίες κάνουν, και όλοι έχουν την τάση, παρακινούμενοι από την "αγάπη" τους προς την Εκκλησία, να βάζουν δικές τους σάλτσες και να κάνουν την τρίχα τριχιά!!!


Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2005, 23:48:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εμ αυτό τώρα από το Δαυλό μου θύμισε κάτι λάτρεις συνομωσιών και τον Ιντιάνα Τζόουνς που ανακαλύπτουν μυστικά έγγραφα και απόρρητες πληροφορίες (αφού είναι τέτοια, πώς στην ευχή αυτοί τα ανακαλύπτουν, ένα Θεός ξέρει!!)!!

Εγώ, πάντως, ένα πράγμα ξέρω, άσχετα με το τί γράφουν οι φίλοι μας στο Δαυλό: όλοι οι οπλαρχηγοί, κατά την επανάσταση του 21, πριν ξεκινήσουν οποιαδήποτε μάχη, πήγαιναν στην εκκλησία για να ευλογήσουν τα όπλα τους!!

Τώρα, το τι θα πει ο Δαυλός ή και ο κάθε οπαδός ή και αναγνώστης του, μάλλον λίγη έως καθόλου σημασία έχουν!!

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2005, 00:06:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εμ αυτό τώρα από το Δαυλό μου θύμισε κάτι λάτρεις συνομωσιών και τον Ιντιάνα Τζόουνς που ανακαλύπτουν μυστικά έγγραφα και απόρρητες πληροφορίες (αφού είναι τέτοια, πώς στην ευχή αυτοί τα ανακαλύπτουν, ένα Θεός ξέρει!!)!!
Το έγγραφο αυτό: http://www.davlos.gr/pdf/19068.pdf...δεν υφίσταται;
Ο Δαυλός λέει ψέμματα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2005, 00:09:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εμ αυτό τώρα από το Δαυλό μου θύμισε
Κανε τον κοπο να μπεις στην σελιδα που εδωσα και μετα μιλας ή διαψευδεις.
quote:
Εγώ, πάντως, ένα πράγμα ξέρω, άσχετα με το τί γράφουν οι φίλοι μας στο Δαυλό: όλοι οι οπλαρχηγοί, κατά την επανάσταση του 21, πριν ξεκινήσουν οποιαδήποτε μάχη, πήγαιναν στην εκκλησία για να ευλογήσουν τα όπλα τους!!
Και τι σημαινει αυτο.Οτι το ιερατειο δεν εκλεβε ;
quote:
Τώρα, το τι θα πει ο Δαυλός ή και ο κάθε οπαδός ή και αναγνώστης του, μάλλον λίγη έως καθόλου σημασία έχουν!!
Ο δαυλος στο συγκεκριμενο θεμα δεν εκφραζει γνωμη.Φερνει ντοκουμεντα και μαλιστα αδιαψευστα.Εχω την εντυπωση οτι παραληρεις!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2005, 00:12:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...και καληνύχτα σου!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2005, 01:08:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
WWalker:
«Μπα, μπα δεν θα μου φτιάξεις και μένα ένα τόπικ όπως ο φίλος σου να γράφει "ΚΡΥΦΤΟΑΠΟΛΟΓΗΤΗΣ ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ WWALKER" όπως παλιά φτιάξανε στον Ψηλό και στον Σνούπυ;»

Για να σου κάνει κάποιος κάτι τέτοιο, υποθέτω, θα πρέπει να αποτελεί ο λόγος και τα γραφόμενα σου αντικείμενο σοβαρής αντιπαράθεσης.

Αντιλαμβάνεσαι γιατί ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ??Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2005, 01:33:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός:
«Καλά βρε Σβάμπε, σε ποιον πλανήτη ζεις εσύ;;»

Εγώ άλλο ήθελα να σε ρωτήσω: τι χρονολογία βλέπεις?

Ψηλός:
«Δεν βλέπεις τριγύρω σου τη διαπλοκή και τη βρωμιά, στην Εκκλησία κόλλησες εσύ;;»

Δεν προχωράμε με συμψηφισμούς αγαπητέ, αλλά κατονομάζουμε τα πράγματα ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥΣ. Απλό είναι.

Ψηλός:
«Που είναι ο κόσμος για τον οποίο εσύ μας μιλάς;; ΣΤΗ ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΣΟΥ ΠΙΘΑΝΩΣ!!»

Πες μας κάτι άλλο: πότε και που υπήρξε ένα καλό παράδειγμα «χριστιανικής κοινωνίας» που ΕΣΥ χαριεντίζεσαι? ΠΟΥ αγαπητέ?

Στο θεοκρατικό «Βυζάντιο» (άσε που ποτέ δεν λέγονταν έτσι)? Μήπως θέλεις να μας υποδείξεις κάτι? Στον αντίποδα, η δημοκρατία για παράδειγμα είναι ένα γέννημα των μη-χριστιανικών κοινωνιών.

Λοιπόν?

Ψηλός:
«Ορίστε λοιπόν, ο άνθρωπος δεν έχει ούτε φόβο Θεού, ούτε φόβο ανθρώπου, .... σου αρέσει λοιπόν όπως τα έχει σκ#5τ%$σει σήμερα;;;»

Ο άνθρωπος όταν έχει την ΑΥΘΑΙΡΕΣΙΑ του θεού, τότε γίνεται αδίστακτος και ανεύθυνος. Και τούτο διότι αισθάνεται ότι θα «δικαιωθεί» στην…..άλλη τη ζωή από τον Θεό του και πάει λέγοντας.

Όλοι αυτοί που ανατινάζονται φίλτατε στον αέρα, ξέρεις, ΦΟΒΟ ΘΕΟΥ ΕΧΟΥΝΕ! Όλοι αυτοί οι ανώμαλοι και εκμεταλλευτές ιερωμένοι, που συνεχώς βγαίνουνε στην φόρα, ΦΟΒΟ ΘΕΟΥ ΕΧΟΥΝΕ!

Θέλεις να πούμε και άλλα?

Ψηλός:
«Και μια που συνέχεια το λες και το ξαναλές, για πες μας λοιπόν, πότε το έθνος μας διήνυε λαμπρότερη πορεία, επί εποχής Βυζαντίου ή σήμερα;;;»

Πρώτον, δεν διένυε «το έθνος μας» καμία πορεία, τουλάχιστον για πολλούς αιώνες, και τούτο διότι η Νέα Ρώμη ήταν η μεταφορά της έδρας των Ρωμαίων ΚΑΤΑΚΤΗΤΩΝ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ, και δεύτερον η όποια πορεία ΕΙΧΕ το έθνος ανεκόπη από τους εκχριστιανισμένους δυτικούς.

Επίσης, δεν μπορούμε να συγκρίνουμε το τότε με το σήμερα, καθώς το σημερινό ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ έχει διάρκεια κατά πολύ μικρότερη του Ρωμαϊκού, καθώς και ότι τότε υπήρξε μια ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑ ενώ σήμερα είναι μια μικρή χώρα των Βαλκανίων.

Ωστόσο, σήμερα είναι σαφώς καλύτερα, καθώς υπάρχει ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΣΤΗΝ ΕΚΦΡΑΣΗ, κάτι που χαρακτήριζε ανέκαθεν τον Έλληνα αλλά όχι το θεοκρατικό Βυζάντιο, όπως και μια σταδιακά ολοένα βελτιούμενη κατάσταση των επιστημών.

Εν ολίγοις, δεν έχουμε να ζηλέψουμε τίποτα. Εάν δε μελετήσουμε και την σταδιακή φθορά και απαξία της αυτοκρατορίας στο διάβα των αιώνων, τότε αντιλαμβανόμαστε γιατί ο κόσμος μιλάει σήμερα για τον Μέγα Αλέξανδρο ως ζωντανό παράδειγμα Ελληνικού μεγαλείου και όχι για κάποιον αυτοκράτορα της Κωνσταντινούπολης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2005, 02:04:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πες μου βρε Σβάμπε πότε υπήρξε δημοκρατία στη χώρα μας;;
Αν μου βρεις έστω και μια περίοδο που υπήρξε πραγματική δημοκρατία, θα σου βγάλω το καπέλο!!!

Καιρός είναι να σταματήσεις με το ίδιο και το ίδιο παραμύθι!!!

Καμία πορεία δεν διεκόπη από κανένα!!

Ο λαός μας, με τη θέλησή του και συνειδητά επέλεξε το Χριστιανισμό. Καιρός είναι να σταματήσεις να πλάθεις και να δημιουργείς εχθρούς και αντιπάλους!!

Ο μόνος εχθρός και αντίπαλος του λαού ήταν το σάπιο, δουλοκρατικό καθεστώς που σε συνεργασία με το τότε ιερατείο που πατρονάριζε ανθρωπόμορφους Θεούς ταλαιπωρούσε και πουλούσε και αγόραζε την αξιπρέπεια του ανθρώπου.
Ήρθε μετά και η Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία και έκανε τα πράγματα ακόμη πιο απάνθρωπα με τα χαράτσια της και με τις αιματοβαμένες τακτικές της!!

Όπως και να ερχόταν τα πράγματα, κάποια στιγμή ο κόσμος θα εξεγείρονταν και θα αποτείναζε αυτό το απάνθρωπο πολιτικοθρησκευτικό καθεστώς!!

Δεν είναι τυχαίο άλλωστε που και στη σύγχρονη ιστορία, κινήματα που εμπνεύστηκαν από παρόμοιες, θα έλεγα παγανιστικής προέλευσης, συνταγές, είχαν την τύχη που τους άξιζε, αφού πρώτα άφησαν πίσω τον ώλεθρο και την καταστροφή!!

Σβάμπε, έχουν γνώση οι φύλακες!!!

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 11 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy