ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ο ΕΧΩΝ ΔΥΟ ΧΙΤΩΝΕΣ....ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΙ 1000
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 11
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2005, 21:06:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
WWalker:
«Ούτε στοίχημα θέλω ούτε τίποτα τέτοιο:»

Μου φτάνει αυτό φίλτατε. Σε προκάλεσα αρκετές φορές. Καμία αντίδραση.

Βλέπεις, έτσι εντοπίζουμε και την διαφορά μεταξύ της βεβαιότητας και της αβεβαιότητας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2005, 01:59:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δηλαδη θα μπορουσε να πει κανεις πως τα δις "μπορει" και να μην τα πληρωνουμε ετσι; Αμεσως μετα ομως λες πως ετσι εχουν τα πραγματα.Ειλικρινα δεν μπορω να σε καταλαβω.

Ναι.
Αυτό ισχύει: τα κονδύλια προς πατριαρχεία και άλλους τέτοιους οργανισμούς που αποτελούν διευρυμένες πρεσβείες για την χώρα μας, εγώ προσωπικά πιστεύω πως θα τα πληρώνουμε ότι και να γίνει. Δεν είναι θέμα Εκκλησίας-κράτους, αλλά αποκλειστικά και μόνο κράτους και συμφερόντων.

quote:
quote: Ή αυτό αγαπητέ, ή κάπου σκάλωσες προηγουμένως.

Οχι φιλτατε.Μην λαμβανεις ως αδυναμια το οτι δεν θελω να συνεχισω στο ιδιο στυλ.Αν θελεις μπορω να το κανω αναδρομικα!


Κάθε άλλο αγαπητέ.

quote:
quote:Είπα εγώ ότι θέλω να πλακωθούμε ώστε να χρειάζεται να γράψω και τον... τρόπο;

Ναι ,δυο φορες.


Δεν το νομίζω...

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2005, 02:07:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
WWalker:
«Ούτε στοίχημα θέλω ούτε τίποτα τέτοιο:»

Μου φτάνει αυτό φίλτατε. Σε προκάλεσα αρκετές φορές. Καμία αντίδραση.

Βλέπεις, έτσι εντοπίζουμε και την διαφορά μεταξύ της βεβαιότητας και της αβεβαιότητας.


Εγώ αγαπητέ σου προτείνω να μας αναφέρεις την πηγή σου, αν και έχω κουράσει να το λέω και συ να αρνείσαι πεισματικά, μιλόντας για στοιχήματα και άλλα τέτοια που είναι άνευ ουσίας για την συζήτησή μας.

Το γιατί δεν λες να μας αναφέρεις πηγή, ας το κρίνει ο καθένας.

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2005, 20:25:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
WWalker:
«Το γιατί δεν λες να μας αναφέρεις πηγή, ας το κρίνει ο καθένας.»

Ιδού η Ρόδος ιδού και....το στοίχημα!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2005, 20:38:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
WWalker:
«Το γιατί δεν λες να μας αναφέρεις πηγή, ας το κρίνει ο καθένας.»

Ιδού η Ρόδος ιδού και....το στοίχημα!!


Η πηγή όμως, που είναι;
ΠΟΥ είναι η πηγή; οεο
ΠΟΥ είναι η πηγή;
ΠΟΥ είναι η πηγή; οεο
ΠΟΥ είναι η πηγή;
ΠΟΥ είναι η πηγή; οεο
ΠΟΥ είναι η πηγή;
ΠΟΥ είναι η πηγή; οεο
ΠΟΥ είναι η πηγή;
ΠΟΥ είναι η πηγή; οεο
ΠΟΥ είναι η πηγή;
ΠΟΥ είναι η πηγή; οεο
ΠΟΥ είναι η πηγή;

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2005, 20:40:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ναι.
Αυτό ισχύει: τα κονδύλια προς πατριαρχεία και άλλους τέτοιους οργανισμούς που αποτελούν διευρυμένες πρεσβείες για την χώρα μας, εγώ προσωπικά πιστεύω πως θα τα πληρώνουμε ότι και να γίνει. Δεν είναι θέμα Εκκλησίας-κράτους, αλλά αποκλειστικά και μόνο κράτους και συμφερόντων.

Για αλλη μια φορα δηλωνεις βεβαιοτητα (εισαι δηλαδη κατηγορηματικος).Ας υποθεσουμε ομως οτι ετσι εχουν τα πραγματα.

Με το σκεπτικο αυτο θα πρεπει να εκδιδονται κονδυλια και στο Πατριαρχειο Βορειου και Νοτιου Αμερικης (εκει ειναι τα μεγαλα συμφεροντα) ή στο Πατριαρχειο Ρωσιας (και εκει μεγαλα συμφεροντα)ή στο Πατριαρχειο πασης Αφρικης....και ο καταλογος μακραινει...

Προσωπικα πιστευω οτι δεν πρεπει να δινουμε ουτε μια δραχμη (ή...λεπτα)σε κανενα,αφένος διοτι δεν τα εχει αναγκη το Πατριαρχειο και αφέτερου διοτι δεν συντρεχει κανενας λογος για να τα δινει το κρατος.Και εν πασει περιπτωση αν ειναι συμφεροντα οπως λες ,τοτε για ποιο λογο ειναι "απορρητα".Τι ειδους απορρητα συμφεροντα εχει το κρατος απο την εκκλησια.

Το Πατριαρχειο ,κατα το κοινως ομολογουμενο,δεν εχει αναγκη χρηματων ,αρα ευλογως καταληγουμε στην εκδοχη πως καποιου αλλους ειδους εξαρτηση υφισταται το κρατος μας απο το Πατριαρχειο.Μηπως πληρωνουμε ακριβα την ειρηνη φιλτατε.

Μηπως αυτο που αναφερει ο Διον.Κοκκινος (Η Ελληνικη Επαναστασις,εκδ.Μελισσα) :«ό Πατριάρχης κατόπιν πιέσεως τής Πύλης όΦειλομένης εις επιμονήν του Σουλτάνου [...] διέταξε τήν άπο τών άμβώνων τών εκκλησιών διαφώτισιν τών ραγιάδων, ότι μόνη ή ύποταγή είς τον σουλτανον ήτο δυνατον νά τους σώση καί νά επαναφέρη τήν γαλήνην διά τής άναδημιουργίας ειρηνικής συμβιώσεως μέ τους Τούρκους».εχει και σημερα πρακτικη εφαρμογη δια τον λογο οτι δεν εχουμε κυβερνητες με αρχ.... !

Ιδου τι απαντησε ( Διον.Κοκκινος ,Η Ελληνικη Επαναστασις τ.ΙΑ΄,447-450) τοτε ,μεταξυ αλλων, ο κυβερνητης Ι.Α.Καποδιστριας στον Πατριαρχη: «Πάμπολυ αίμα έχύθη, πάμπολλαι ούσίαι έφθάρησαν είς διάστημα όκτώ ετών πολέμου καί δυστυχιών, καθ' ους ό τόπος ουτος κατηφανίσθη, ώστε όλως διόλου άδύνατον εΙναι νά έπανέλθη είς όποιανδήποτε κατάστασιν πραγμάτων βάσιν εχουσαν τό παρελθόν».

Σ΄εβαλα σε σκεψεις; Ας το ελπισουμε.

quote:
Δεν το νομίζω...
Γιατι δεν το νομιζεις;Οριστε λοιπον: No 1)
quote:
Και μετά έρχεσαι και μου την λες εμμένα, και όχι στον άλλον που απ'εδώ το πάει απ'εκεί το πάει, το ζητάει να πλακωθούμε εδώ μέσα.

και No 2)
quote:
Ένα κάρο λόγους ανέφερα για τους οποίους το πας φιρί φιρί να πλακωθούμε,
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2005, 21:02:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Με το σκεπτικο αυτο θα πρεπει να εκδιδονται κονδυλια και στο Πατριαρχειο Βορειου και Νοτιου Αμερικης (εκει ειναι τα μεγαλα συμφεροντα) ή στο Πατριαρχειο Ρωσιας (και εκει μεγαλα συμφεροντα)ή στο Πατριαρχειο πασης Αφρικης....και ο καταλογος μακραινει...

Στο Πατριαρχείο Ρωσίας τα δίνει η Μόσχα, δεν χρειάζεται να της τα δίνουμε εμείς. Συμφέροντα σε αυτό δεν έχουμε.
Στο Πατριαρχείο πάσης Αφρικής δίνουμε μπόλικα μυστικά κονδύλια, και χάρη στην Εκκλησία της Ελλάδος, το προμηθεύουμε διαρκώς με $$, προμήθειες και έμψυχο δυναμικό.
Πατριαρχείο Βορείου και Νοτίου Αμερικής δεν υπάρχει. Αρχιεπισκοπή υπάρχει, και μάλιστα τετραπλή και πενταπλή (βλέπεις δεν είναι μόνο οι Έλληνες στην Αμερική), και το τροφοδοτούμε και αυτό μέσω του Οικουμενικού Πατριαρχείου στο οποίο και υπάγεται, αν παραβλέψουμε το γεγονός πως διαρκώς το τροφοδοτούμε με μπόλικο υλικό γενικότερης στήριξης της ομογένειας, καθ'ότι σε αυτό έχει ανατεθεί και η εκπαίδευση/μόρφωση της ομογένειας.
Τα υπόλοιπα Πατριαρχεία (Ρουμανίας, Σερβίας, Βουλγαρίας, Μόσχας, Γεωργίας, Αντιοχείας) δεν είναι ελληνορθόδοξα (με εξαίρεση το Αντιοχείας που τιτλοφορείται Ελληνορθόδοξο καθ'ότι πρεσβυγενές), γι' αυτό και τα τροφοδοτούν οι λαοί τους. Σε αυτά δεν έχουμε λόγο, παρά μόνο σχέσεις φιλίας.

quote:
Το Πατριαρχειο ,κατα το κοινως ομολογουμενο,δεν εχει αναγκη χρηματων ,αρα ευλογως καταληγουμε στην εκδοχη πως καποιου αλλους ειδους εξαρτηση υφισταται το κρατος μας απο το Πατριαρχειο.Μηπως πληρωνουμε ακριβα την ειρηνη φιλτατε.

Μηπως αυτο που αναφερει ο Διον.Κοκκινος (Η Ελληνικη Επαναστασις,εκδ.Μελισσα) :«ό Πατριάρχης κατόπιν πιέσεως τής Πύλης όΦειλομένης εις επιμονήν του Σουλτάνου [...] διέταξε τήν άπο τών άμβώνων τών εκκλησιών διαφώτισιν τών ραγιάδων, ότι μόνη ή ύποταγή είς τον σουλτανον ήτο δυνατον νά τους σώση καί νά επαναφέρη τήν γαλήνην διά τής άναδημιουργίας ειρηνικής συμβιώσεως μέ τους Τούρκους».εχει και σημερα πρακτικη εφαρμογη δια τον λογο οτι δεν εχουμε κυβερνητες με αρχ.... !

Ιδου τι απαντησε ( Διον.Κοκκινος ,Η Ελληνικη Επαναστασις τ.ΙΑ΄,447-450) τοτε ,μεταξυ αλλων, ο κυβερνητης Ι.Α.Καποδιστριας στον Πατριαρχη: «Πάμπολυ αίμα έχύθη, πάμπολλαι ούσίαι έφθάρησαν είς διάστημα όκτώ ετών πολέμου καί δυστυχιών, καθ' ους ό τόπος ουτος κατηφανίσθη, ώστε όλως διόλου άδύνατον εΙναι νά έπανέλθη είς όποιανδήποτε κατάστασιν πραγμάτων βάσιν εχουσαν τό παρελθόν».

Σ΄εβαλα σε σκεψεις; Ας το ελπισουμε.


Καθόλου σε σκέψεις δεν με έβαλες, εφόσον εγώ μιλάω για γεωπολιτικά δεδομένα του πολιτικού παρασκηνίου του 20ου-21ου αιώνα, και εσύ αναφέρεις αποσπάσματα από το '21.
Τουλάχιστον αυτά έχουν την ανάλογη βιβλιογραφία (ακούς Schwabe, βιβλιογραφία!).

quote:
Για αλλη μια φορα δηλωνεις βεβαιοτητα (εισαι δηλαδη κατηγορηματικος).

Άντε πάλι από την αρχή με το πως τα γράφω και το πως τα λέω... Τι κόλλημα έχεις φάει με το αν είμαι εγώ κατηγορηματικός ή ξέρω γω τι άλλο, μου λες;

quote:
quote:Δεν το νομίζω...

Γιατι δεν το νομιζεις;Οριστε λοιπον: No 1)

quote:Και μετά έρχεσαι και μου την λες εμμένα, και όχι στον άλλον που απ'εδώ το πάει απ'εκεί το πάει, το ζητάει να πλακωθούμε εδώ μέσα.

και No 2)

quote:Ένα κάρο λόγους ανέφερα για τους οποίους το πας φιρί φιρί να πλακωθούμε,


Από τα παραπάνω αγαπητέ προκύπτει πως εσύ είσαι αυτός που προκαλλεί, και εγώ αυτός που γίνεται δέκτης της πρόκλησης, όχι αυτός που θέτει την πρόκληση. Άνθρακες ο θησαυρός σου.


----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2005, 21:17:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καθόλου σε σκέψεις δεν με έβαλες,
Κακο αυτο!Πολυ κακο! Αρκεισαι στο "πιστευε και μη ερευνα" ,ενω θα επρεπε να χρησημοποιησεις το κομα (,).
quote:

Από τα παραπάνω αγαπητέ προκύπτει πως εσύ είσαι αυτός που προκαλλεί, και εγώ αυτός που γίνεται δέκτης της πρόκλησης, όχι αυτός που θέτει την πρόκληση.

Ετσι το εξελαβες εσυ,δεν σημαινει πως ειναι ετσι.Οπως και να ΄ναι το ειπες δυο φορες .Επειδη ειπες "δεν νομιζω γι΄αυτο το ανεφερα.

Καλο βραδυ!

Υ.Γ. Ο ψηλος που΄ναι,χαθηκε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2005, 23:37:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καλο βραδυ!

Και σένα αγαπητέ αδιάβαστε, καλό σου βράδυ.


----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2005, 02:22:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εδώ είμαι,


......... σας απολαμβάνω!!!!!!!!!!

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2005, 21:04:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
VELISSARIOS

Οι επαναστάτες του 1821, στους οποίους όλοι οφείλουμε την ελευθερία μας, έλεγαν "οι ευσεβέστατοι ΗΜΩΝ αυτοκράτορες της Κωνσταντινουπόλεως", και τέλος να θυμίσω τον ορισμό του Ελληνα, από τους ίδιους, στα επαναστατικά συντάγματα: "Έλληνες είναι οι χριστιανοί κάτοικοι της Ελλάδας". Αν αυτό δεν είναι βυζαντινό, τότε τί άλλο είναι;


Το συνταγμα που επικαλεισαι αγαπητε ,ηταν απορροια διχαστικων επεμβασεων,τοσο του σουλτανου , του Πατριαρχειου ,των κοτζαμπασηδων οσο της Ρωσιας και μερος των Ευρωπαιων κ.α...

Για ολους αυτους η επανασταση επρεπε να μην εχει κανενα στοιχειο κοινωνικης ανατροπης ,αλλα να φαινεται οτι στρεφεται αποκλειστικα εναντια στην Τουρκικη τυραννια και οτι ειναι αγωνας της χριστιανοσυνης με τον μωαμεθανισμο.

Παρα, λοιπον , τις αντιδρασεις πολλων αγωνιστων η θεση αυτη υπερισχυσε και τα προνομοια του Κληρου εξασφαλιστηκαν.Συνεπεια τουτου ηταν το "σπασιμο" της συμμαχιας-συνθηκης [Ελληνων-ορθοδοξων αγωνιστων και Ελληνων-μουσουλμανων αγωνιστων(εξιλαμισθεντων)].Σε μικρο χρονικο διαστημα αρχισαν οι σφαγες των Ελληνων-μουσουλμανων απο τους "πιστους" σε πολλα μερη της Ελλαδος( ειχε εξισωθει η εννοια Ελληνας =ορθοδοχος και Τουρκος =μουσουλμανος). Η συνθηκη κουρελαστηκε λεει ο Θ.Κολοκοτρωνης (Σ.Μελα,"Ο Γερος του Μωρια" τ.Β΄).

Ετσι λοιπον οπως αναμενονταν ο θρησκευτικος χαρακτηρας του μελλοντος Ελληνικου κρατους γινεται φανερος απο την πρωτη κιολας Εθνικη Συνελευση στην Επιδαυρο το Ιανουαριο 1822 με το ρηθεν :Οσοι αυτοχθονες κατοικοι της Ελλαδος πιστευουσιν εις Χριστον ,εισιν Ελληνες... Κριτηριο δηλαδη Ελληνικοτητας ηταν μονο η "πιστης εις Χριστον".

Αρα φιλτατε δεν ειναι στοιχειο προς επιρρωσην των λεχθεντων σου αυτο .

--------------------------------------------------------------------------------------

quote:
Εδώ είμαι,
......... σας απολαμβάνω!!!!!!!!!!

Πρεπει να σε ...απολαυσομε και εμεις ομως.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2005, 21:42:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πρεπει να σε ...απολαυσομε και εμεις ομως.

Κάθε πράγμα στον καιρό του και ο κολιός τον Αύγουστο φίλε μου!!

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2005, 18:41:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Τα πολιτικά κόμματα, οι εφορίες, τα μέσα ενημέρωσης και η εκκλησία, βρίσκονται στην κορυφή της διαφθοράς στην Ελλάδα, όπως προκύπτει από τα στοιχεία της έρευνας «Βαρόμετρο της Διαφθοράς του 2005» που έκανε η οργάνωση «Διεθνής Διαφάνεια», ενώ στις λιγότερο διεφθαρμένες υπηρεσίες είναι οι ένοπλες δυνάμεις και οι μη κυβερνητικές οργανώσεις. Πάντως, το 30% πιστεύει ότι η διαφθορά στην Eλλάδα θα μειωθεί τα επόμενα τρία χρόνια, ενώ το 40% ότι θα αυξηθεί."

Η ΝΑΥΤΕΜΠΟΡΙΚΗ ON LINE
Παρασκευή, 9 Δεκεμβρίου 2005 16:21

http://www.naftemporiki.gr/news/static/05/12/09/1129141.htm


Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2005, 12:18:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ - 2002

«Aλλαγή πλεύσης» για εκκλησιαστική περιουσία

Σε αλλαγή πλεύσης οδηγείται η κυβέρνηση στο επίμαχο Προεδρικό Διάταγμα περί απαλλοτριώσεων μεγάλων εκτάσεων εκκλησιαστικής περιουσίας λόγω των Oλυμπιακών Aγώνων του 2004, καθώς εν όψει των επερχόμενων δημοτικών και νομαρχιακών εκλογών δεν επιθυμεί να οξύνει εκ νέου τις σχέσεις της με την Eκκλησία.

Tο συγκεκριμένο «στίγμα» έδωσε, χθες, η υπουργός ΠEXΩΔE Bάσω Παπανδρέου, αποστασιοποιούμενη από προγενέστερες επιλογές του προκατόχου της κ. K. Λαλιώτη. Yπενθυμίζεται ότι η Eκκλησία της Eλλάδος αντέδρασε εντονότατα στην προώθηση Π.Δ. από τον Oργανισμό Pυθμιστικού Σχεδίου Aθήνας (OPΣA), που συντάχθηκε επί υπουργίας του κ. Λαλιώτη, και το οποίο προβλέπει την αναγκαστική απαλλοτρίωση εκκλησιαστικών εκτάσεων στην παραλιακή ζώνη από το Φάληρο μέχρι την Aγία Mαρίνα Kρωπίας , αλλά και να διαμορφωθεί η ήδη δομημένη περιοχή από τη λεωφόρο Ποσειδώνος προς την ενδοχώρα τουλάχιστον σε βάθος 2 χιλιομέτρων.

Πηγές της Eκκλησίας, με δηλώσεις τους στην «K», κατηγόρησαν τον κ. Λαλιώτη για εμπαιγμό της Eκκλησίας, αφού όπως έλεγαν, επί των ημερών του, υποσχόταν να βοηθήσει στην αξιοποίηση της εκκλησιαστικής περιουσίας, την ώρα που εν κρυπτώ ετοίμαζε το Π.Δ., το οποίο υπεύθυνοι των οικονομικών της Iεράς Συνόδου χαρακτηρίζουν αντιδημοκρατικό. «Σχεδιασμοί που ξεκίνησαν με την προτροπή της Πολιτείας», τόνιζε στη σχετική ανακοίνωσή της η Iερά Σύνοδος, «καταργούνται και εξαφανίζονται τώρα από μιαν άλλη κρατική υπηρεσία, τον OPΣA, χωρίς μάλιστα αποζημίωση, αυθαίρετα και ετσιθελικά».

Mετά την τηλεφωνική συνομιλία που είχε με τον Aρχιεπίσκοπο Xριστόδουλο, η κ. Bάσω Παπανδρέου δήλωσε πως το σχέδιο του Π.Δ. είναι απλώς μια πρόταση προς διαβούλευση και όχι το τελικό κείμενο, αφήνοντας έτσι ανοιχτό το ενδεχόμενο να τροποποιηθεί. Διευκρίνισε, δε, πως δεν έχει ληφθεί οριστική απόφαση ακόμη και πως το Π.Δ. θα οριστικοποιηθεί με βάση τις προτάσεις των εμπλεκόμενων φορέων, μεταξύ των οποίων είναι και η Eκκλησία της Eλλάδος.

www.kathimerini.gr/4dcgi/ _w_articles_politics_2_01/02/2002_14472


Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμα

Edited by - GDS1 on 21/12/2005 12:31:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2005, 12:28:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ε-online
Aπειλούσαν και το '78 με αφορισμούς και συλλαλητήρια
Tου BIKTΩPA NETA

Γνωρίζουν πολύ καλά οι ιεράρχες-σταυροφόροι και προπαντός ο αρχιεπίσκοπος Xριστόδουλος ότι η μη αναγραφή του θρησκεύματος στις αστυνομικές ταυτότητες δεν θίγει την Ορθοδοξία και δεν δημιουργεί κανένα απολύτως πρόβλημα από όσα επικαλούνται για να δικαιολογήσουν την αντιπαράθεσή τους με την Πολιτεία. Οι ταυτότητες ήταν μια καλή ευκαιρία για να προκαλέσουν θόρυβο και να επισείσουν τον κίνδυνο ότι έρχονται πολλά άλλα ύστερα απ' αυτό «το πρώτο βήμα», που υπαγόρευσαν ξένα κέντρα και εξωθεσμικοί παράγοντες, με στόχο να αποδυναμώσουν την Ορθοδοξία και να μετατρέψουν την Eλλάδα σε ένα άθρησκο κράτος και να την απομακρύνουν από τις παραδόσεις της.

Eίναι βέβαιοι οι ιεράρχες, που θορυβούν και ξεσηκώνουν τον κόσμο με δημαγωγίες, ότι δεν πρόκειται να γίνει απολύτως τίποτε, διότι δεν υπάρχει η πολιτική βούληση να ανοίξει απ' αυτήν την κυβέρνηση ο ογκώδης φάκελος των σχέσεων Eκκλησίας και Kράτους. Aν υπήρχε θα ήταν στις αναθεωρητικές διατάξεις του Συντάγματος και εκείνες που αφορούν τις σχέσεις Eκκλησίας και Πολιτείας. Aκόμη και το θέμα των ταυτοτήτων δεν ήθελε να το δημιουργήσει η κυβέρνηση, όπως ομολογούν κατ' ιδίαν υπουργοί που εμπλέκονται, επισημαίνοντας ότι ούτε η στιγμή ήταν κατάλληλη ούτε και προετοιμασία της κοινής γνώμης έγινε ώστε να εξασφαλιστεί η συναίνεσή της. Προέκυψε από μια συνέντευξη του υπουργού Δικαιοσύνης Mιχ. Σταθόπουλου, χωρίς να υπάρχει προηγούμενη κυβερνητική απόφαση ή οδηγία και υπόδειξη της Eυρωπαϊκής Eνωσης. H Aρχή Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων ενήργησε κατά το Σύνταγμα και τους νόμους για να πει τα αυτονόητα και η κυβέρνηση δεν ήταν δυνατόν να αποφασίσει τα αντίθετα και να υποκύψει στις πιέσεις και τις απειλές της Eκκλησίας.

Tι φοβούνται, όμως, οι ιεράρχες-σταυροφόροι; Δεν θέλουν να ανοίξει ο φάκελος των σχέσεων Eκκλησίας και Kράτους και προπαντός το θέμα της εκκλησιαστικής περιουσίας, που παραμένει σε εκκρεμότητα. Θέλουν να έχουν δικαιώματα, αλλά όχι και υποχρεώσεις. Nα μην αναμιγνύεται το Kράτος στις υποθέσεις της Eκκλησίας, αλλά η Eκκλησία να έχει λόγο στις αποφάσεις της κυβέρνησης, με το επιχείρημα ότι εκπροσωπεί το λαό και στο όνομα αυτού ενεργεί. Θέλει, με δυο λόγια, έναν ιδιότυπο χωρισμό Eκκλησίας και Πολιτείας. Kατ' επανάληψη, μετά τη Mεταπολίτευση, ετέθη και από την κυβέρνηση K. Kαραμανλή και από την κυβέρνηση του Aνδρέα Παπανδρέου το επίμαχο θέμα της εκκλησιαστικής περιουσίας και οι σχετικές διαπραγματεύσεις έφτασαν σε αδιέξοδο έπειτα από έντονες αντιδράσεις της Eκκλησίας. H εκκλησιαστική περιουσία, εκτός από τα αστικά ακίνητα, φτάνει το 1.000.000 στρέμματα, στα οποία περιλαμβάνονται πάνω από 15.000 στρέμματα στην Aττική, ιδιαίτερα μεγάλης αξίας.

Tον Οκτώβριο του 1978, ύστερα από μεγάλα παζάρια, επετεύχθη μια συμφωνία για την οποία ο εισηγητής του θέματος Mητροπολίτης Φθιώτιδος Δαμασκηνός είπε στην Iερά Σύνοδο ότι «η σύμβασις του 1978 θα είναι ίσως η μεγαλυτέρα επιτυχία της Eκκλησίας». H συμφωνία προέβλεπε να παραχωρηθούν στο Kράτος τα 4/5, δηλαδή 800.000 στρέμματα και η Eκκλησία να κρατήσει «κατ' επιλογήν» 200.000 στρέμματα, ανάμεσα στα οποία και τα 15.000 στρέμματα της Aττικής, που ήταν δυνατό να αξιοποιηθούν αμέσως, δηλαδή να κοπούν σε 40.000 οικόπεδα. Για την παραχώρηση των 800.000 στρεμμάτων η Eκκλησία θα έπαιρνε τα εξής ανταλλάγματα:

– Tο Kράτος θα αναλάμβανε τη μισθοδοσία των κληρικών, όπως και την ανέλαβε.

– Tο Kράτος δεν θα έπαιρνε εισφορές από τα έσοδα των μοναστηριών.

– Tο Kράτος θα βοηθούσε για την αξιοποίηση των 200.000 στρεμμάτων, δηλαδή θα διευκόλυνε την οικοπεδοποίησή τους, αναλαμβάνοντας και τις σχετικές δαπάνες.

Δεν έχει η Eκκλησία χρήματα για να αξιοποιήσει την περιουσία της, ώστε να αποδόσει περισσότερα για να αναπτύξει το χριστιανικό της έργο; Eχει και μάλιστα πολλά. H Eκκλησία είναι ο δεύτερος, μετά το κράτος, μεγάλος μέτοχος της Eθνικής Tράπεζας. Mε τα κεφάλαιά της και με διαφανή διαχείριση θα μπορούσε και την περιουσία της να αξιοποιήσει και θεάρεστο έργο να προσφέρει, χωρίς να ζητάει ενίσχυση από το κράτος ή κοινοτικά κονδύλια.

Δεν είναι φτωχή η Eκκλησία. Tο ουσιώδες, ωστόσο, ερώτημα είναι: Πρέπει η Eκκλησία και οι ιεράρχες να έχουν περιουσία; Kατά το θείο κήρυγμα, όχι. Eίπε ο Iησούς στους μαθητές του: «Δωρεάν ελάβετε, δωρεάν δότε· μη κτήσησθε χρυσόν μηδέ άργυρον μηδέ χαλκόν εις τας ζώνας υμών, μη πήραν εις οδόν, μηδέ δύο χιτώνας, μηδέ υποδήματα μηδέ ράβδον» (Mατθαίος ι' 9.10). Οχι χρήματα, ούτε δισάκι (πήραν) να έχουν, τους ζητούσε ο Xριστός.

Οσο για τα κτήματα και εδώ ο θείος λόγος δίνει την απάντηση: «Kαι ιδού εις προσελθών είπεν αυτώ· διδάσκαλε αγαθέ, τι αγαθόν ποιήσω ίνα έχω ζωήν αιώνιον; ο δε είπεν αυτώ: (...) ει θέλεις τέλειος είναι, ύπαγε πώλησόν σου τα υπάρχοντα και δος πτωχοίς, και έξεις θησαυρόν εν ουρανώ, και δεύρο ακολούθει μοι· ακούσας δε ο νεανίσκος τον λόγον απήλθε λυπούμενος· ην γαρ έχων κτήματα πολλά. Ο δε Iησούς είπε τοις μαθηταίς αυτού· αμήν λέγω υμίν ότι δυσκόλως πλούσιος εισελεύσετε εις την βασιλείαν των ουρανών. Πάλιν δε λέγω υμίν, ευκοπώτερον έστι κάμηλον διά τρυπήματος ραφίδος διελθείν ή πλούσιον εις την βασιλείαν του Θεού εισελθείν.» (Mατθαίος ιθ').

Aλλά και αλλού είπε: «Πωλήσατε τα υπάρχοντα υμών και δότε ελεημοσύνην» (Λουκάς ιβ'). Aς μην πάμε παραπέρα και ας μη θυμηθούμε τα όσα έπρεπε να πράξουν και δεν έπραξαν κατά την επτάχρονη δικτατορία οι ιεράρχες, αλλά και ούτε σήμερα πράττουν οι περισσότεροι, διότι πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις: «Eπείνασα γαρ και ουκ εδώκατέ μοι φαγείν, εδίψησα και ουκ εποτίσατέ με, ξένος ήμην, και ου συνηγάγετέ με, γυμνός και ου περιεβάλετέ με, ασθενής και εν φυλακή και ουκ επεσκέψασθέ με» (Mατθαίος κε').

Kατά τις διαπραγματεύσεις το 1978 για την εκκλησιαστική περιουσία οι ιεράρχες θορυβούσαν και απειλούσαν, όπως και τώρα, την τότε κυβέρνηση Kαραμανλή, λέγοντας στην Iερά Σύνοδο: «Mας κοροϊδεύει ο Kαραμανλής, αδελφοί. Mη φοβάστε τον νέο Kαίσαρα. Mη φοβάστε τη Bουλή. Eμείς είμαστε η Bουλή. Eπειδή ο Aνδρέας έχει δηλώσει ότι θα απαλλοτριώσει την εκκλησιαστική περιουσία, ο Kαραμανλής μάς την παίρνει για να κερδίσει ψήφους». Eφτασαν, μάλιστα, να ζητήσουν τότε και δημοψήφισμα για την ένταξη της Eλλάδας στην EΟK, υποστηρίζοντας ότι «το ευσεβές πλήρωμα δεν θέλει την ένταξη».

Zητούσαν και τότε συνάντηση με τον Kαραμανλή και ένας μητροπολίτης (ο Φλωρίνης) πρότεινε: «Ο Kαραμανλής καταπολεμεί την Eκκλησία. Γι' αυτό και πρέπει να επιμείνουμε να μας δεχθεί. Kαι να του τα πούμε, όπως εμείς ξέρουμε. Eμείς θα επιμείνουμε και αν πει το όχι, τότε θα τον καταγγείλουμε στον ελληνικό λαό. Θα κάνουμε, ακόμη, ένα πανελλήνιο αντικυβερνητικό συλλαλητήριο έντονης διαμαρτυρίας στο Eθνικό Στάδιο». Tην ίδια περίοδο αντιπροσωπεία από ιεράρχες είχε επισκεφθεί τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας Kων. Tσάτσο, τον οποίο απείλησαν με αφορισμό αν δεν ανακληθεί ο νόμος για τις αμβλώσεις. Ο Πρόεδρος τούς απάντησε: «Θα με αφορίσετε, αλλά και εγώ θα ανοίξω το στόμα μου. Kαι έχω να πω πολλά για σας».

Tα ίδια με τότε συμβαίνουν και σήμερα. Tίποτε δεν άλλαξε στην Eκκλησία και με την ηγεσία του εκσυγχρονιστή αρχιεπισκόπου Xριστόδουλου. Eυτυχώς υπάρχουν κάποιοι σοβαροί και λογικοί ιεράρχες, όπως και η πλειοψηφία των απλών κληρικών, που διασώζουν το κύρος της Eκκλησίας.

http://www.hri.org/E/2000/00-06-13.dir/stiles/analisi.htm


Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2005, 12:44:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ζω για την στιγμη που θα φορολογηθει η περιουσια της εκκλησιας για να μπορεσει και ο λαος να παψει να πληρωνει τα σπασμενα.Αλλα φοβαμαι οτι καμια κυβερνηση δεν θα το κανει


ΚΑΘΕ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΡΥΒΕΙ ΕΝΑΝ <<ΑΘΕΟ>> ΜΕΣΑ ΤΟΥ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2005, 13:25:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σίγουρα και εγώ έχω κάποιες ενστάσεις σχετικά με τη διαχείριση της εκκλησιαστικής περιουσίας, αν και δεν μου πέφτει λόγος.

Θα ήθελα όμως να θέσω ένα ερώτημα προς όλους μας.

Αν τελικά η Εκκλησία (έχει γίνει διευκρίνιση για το τι εννούμε Εκκλησία εν προκειμένω, έτσι;) αύριο βρισκόταν να μην έχει τίποτα στην κατοχή της, πιστεύετε ότι το κράτος ή κάποιος άλλος φορέας θα μπορούσε να αναλάβει το έργο που επιτελεί έως τώρα η Εκκλησία;;

Πιστεύετε επίσης πως αυτή η περιουσία θα διανέμοταν στους μη έχοντες;;
Που το είδατε βρε παιδιά να συμβαίνει αυτό σε τούτο εδώ τον κόσμο και εγώ δεν το πείρα χαμπάρι;;;

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2005, 13:41:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλε από ότι διαφένεται από τα άρθρα (από έγκριτες εφημερίδες) η Εκκλησία δεν επιτελεί κανένα έργο. Λειτουργεί απλά ως επιχείρηση παροχής υπηρεσιών (Παράδεισος ΑΕ)...και ως επιχείρηση θα μπορούσε να λειτουργήσει χωρίς την βοήθεια του κράτους

Πάντως ότι και να πούμε για να δικαιολογήσουμε τους Εκκλησιαστικούς Ιεράρχες είναι απλά δικαιολογίες. Η Εκκλησία έχει αμύθητη περιουσία και αντί να βοηθάει τους φτωχούς χτίζει βίλλες για τους ιεράρχες και όλα τα άλλα ωραία όπως ακριβώς είπε και η κεφαλή της (Ο Ιησούς).

Εγώ το μόνο που μπορώ να πω είναι τα MBA στο Harvard, MIT, ALBA κτλ είναι κωλόχαρτα στην Ιερατική σχολή μαθαίνονται όλα τα κόλπα του ΕΠΙΧΕΙΡΕΙΝ....


Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2005, 14:11:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Tην ίδια περίοδο αντιπροσωπεία από ιεράρχες είχε επισκεφθεί τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας Kων. Tσάτσο, τον οποίο απείλησαν με αφορισμό αν δεν ανακληθεί ο νόμος για τις αμβλώσεις. Ο Πρόεδρος τούς απάντησε: «Θα με αφορίσετε, αλλά και εγώ θα ανοίξω το στόμα μου. Kαι έχω να πω πολλά για σας».

Αμαρτία μου που το λέω, αλλά ο νόμος για τις αμβλώσεις είναι από μόνος του ξεχρόνιασμα και αφορισμός για πολύ κόσμο, με πρώτο τον Τσάτσο...

quote:
Εγώ το μόνο που μπορώ να πω είναι τα MBA στο Harvard, MIT, ALBA κτλ είναι κωλόχαρτα στην Ιερατική σχολή μαθαίνονται όλα τα κόλπα του ΕΠΙΧΕΙΡΕΙΝ....

Τι λες ρε GDS1, κωλόχαρτα; Σώωωπα μωρέέέέ...

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2005, 14:16:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
WWALKER δεν νομίζω ότι πρέπει να επεκταθούμε στο θέμα των αμβλώσεων εδώ ίσως σε άλλο θέμα. Όμως το έβαλα στα bold για να τονίσω μια από τις μεθόδους (αφορισμός) που οι αγαπημένοι ιεράρχες κάνουν χρήση για να περάσουν αυτό που θέλουν....

όσο για το άλλο χαίρομαι που συμφωνείς....


Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2005, 14:19:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ GDS1, και από τα γραφόμενα σου, χωρίς να υπάρχει ανάγκη αναδρομής σε έγκριτες εφημερίδες, διαφαίνεται ότι "τελείς υπό καθεστώς" φανατισμού και δεν αφήνεις περιθώρια αμφιβολίας ότι ο σκοπός σου όταν άνοιξες αυτό εδώ το θέμα, ήταν και είναι να σπιλώσεις την Εκκλησία, χρησιμοποιώντας και διουργώντας διάφορα μέσα και πληροφρίες, και ΟΧΙ να προσφέρεις κάτι.

Πολύ φοβάμαι ότι αγνοείς τελείως το τι εστί δημιουργικός και όμορφος διάλογος χωρίς να καταφεύγουμε σε ανόητους φανφαρισμούς.

Προτιμώ όμως να προσπεράσω την τακτική σου, καθώς και τακτικές παρόμοιες που "ευδοκιμούν" το εσωτέρικα.
Περιμένω σοβαρές σκέψεις και προτάσεις, αν υπάρχουν.

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2005, 14:36:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Ψηλε,

Χαίρομαι που νιώθεις κατά αυτόν τον τρόπο, μάλλον επιτέλους άρχισες να διαβάζεις τα άρθρα από τις εφημερίδες που έβαλα (Ναυτεμπορική, Ελευθεροτυπία, Βήμα, κτλ)

Δεν είναι όμως μόνο αυτός ο λόγος που χαίρομαι για αυτά που λες...χαίρομαι επιπλέον γιατί πλέον είναι ξεκάθαρες οι παρωπίδες σου στο Θέμα Εκκλησία. Οτιδήποτε εναντίον της, το βάλεις με μένος.

Φυσικά όταν δεν μπορείς να πεις τίποτα για τις αποδείξεις που έρχονται στο φως αρχίζεις και αποπροσανατολίζεις την κουβέντα και βάλεις τον αγγελιοφόρο. Μην βάλεις εμένα αγαπητέ Ψηλέ, αν μπορείς βάλε τα άρθρα αποδεικνύοντας πόσο λάθος είναι με αποδείξεις ('εστω για μια φορά).

Επιπλέον δεν καταλαβαίνω γιατί θίγεσαι τόσο πολύ η Εκκλησία δεν έχει να κάνει με την Θρησκεία σου. Άλλωστε οι ίδιοι οι ιεράρχες σας το αποδεικνύουν με την συμπεριφορά τους. Δεν έθιξα το Θρησκευτικό σου πιστεύω...μήπως έθιξα το επάγγελμα σου;;;;



Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2005, 14:59:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ψηλε από ότι διαφένεται από τα άρθρα (από έγκριτες εφημερίδες) η Εκκλησία δεν επιτελεί κανένα έργο. Λειτουργεί απλά ως επιχείρηση παροχής υπηρεσιών (Παράδεισος ΑΕ)...και ως επιχείρηση θα μπορούσε να λειτουργήσει χωρίς την βοήθεια του κράτους

Αν και μετά από αυτή μου την επισήμανση δεν μπορείς να καταλάβεις την παγίδα φανατισμού στην οποία έχεις πέσει, τότε λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να κάνω τίποτα παραπάνω για να σου το υποδείξω.

Δεν καταλαβαίνεις ότι προσβάλλεις το πλήθος των λειτουργών του κλήρου που θυσιάζουν τη ζωή τους, καθημερινώς, για το συνάνθρωπό τους;;
Αν δεν τους βλέπεις όλους αυτούς, τότε κάποιο πρόβλημα έχεις φίλε μου και ψάξε να το βρεις!

Για τα άρθα τα οποία εσύ μιλάς, ως μόνη απάντηση θα σου αναφέρω κάποια άρθρα, που νομίζω ότι εσύ ο ίδιος είχες παραθέσει, όπου έλεγαν ότι δεν είναι δυνατόν σήμερα να καταμετρηθεί η περιουσία της Εκκλησίας. Έλεγαν επίσης ότι όσον αφορά τον πλούτο της, γίνεται εσμαλμένος υπολογισμός διότι πολλά ακίνητα που έχει ποτέ δεν θα μπορούσαν να μεταβληθούν σε ρευστό .....

Και κάτι άλλο, μην κατηγορείς τους άλλους ότι ομαδοποιούν και βάζουν τα πάντα στο ίδιο καζάνι, γιατί εσύ είσαι ο πρώτος που το κάνει προκειμένου να στηρίξεις την πολιτική σου.

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2005, 15:09:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με το συμπάθειο κιόλας GDS1, το θέμα το άνοιξες για να την πεις στην Εκκλησία, όχι επειδή μπορούμε εμείς να κάνουμε τίποτα.

Εδώ υπήρξαν άτομα εδώ μέσα που άρχισαν να παραλογίζονται πως ο Πατριάρχης θα πάρει τα όπλα να μπει σε κανα F16 αν πλακωθούμε με τους Τούρκους για να παλέψει για την... πατρίδα του, αγνοώντας ότι ο άνθρωπος είναι εντελώς εκτός στρατεύματος.

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.

Edited by - WWalker on 21/12/2005 15:11:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2005, 15:31:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θεμα ειναι οτι οι προσπαθειες που εχουν γινει ακομα και για τους αστεγους παρθηκαν απο τον δημο Αθηνων και οχι απο την εκκλησια ενα αλλο παραδειγμα ειναι τα σισυτια που γινονται και αυτα απο τον δημο .Τωρα μην μου πεις ψηλε πως η εκκλησια κανει εργο εκτος αν θεωρεισ τις μεμονωμενες προσπαθειες καποιων παπαδων απο τα εξοδα της μονης τους που ειναι μεν αξιαιπενες αλλα δεν ειναι προιον συλλογικης προσπαθειας της επισημης εκκλησιας.


ΚΑΘΕ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΡΥΒΕΙ ΕΝΑΝ <<ΑΘΕΟ>> ΜΕΣΑ ΤΟΥ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2005, 15:45:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το θεμα ειναι οτι οι προσπαθειες που εχουν γινει ακομα και για τους αστεγους παρθηκαν απο τον δημο Αθηνων και οχι απο την εκκλησια ενα αλλο παραδειγμα ειναι τα σισυτια που γινονται και αυτα απο τον δημο .Τωρα μην μου πεις ψηλε πως η εκκλησια κανει εργο εκτος αν θεωρεισ τις μεμονωμενες προσπαθειες καποιων παπαδων απο τα εξοδα της μονης τους που ειναι μεν αξιαιπενες αλλα δεν ειναι προιον συλλογικης προσπαθειας της επισημης εκκλησιας.

Εδώ πάντως μαζεύουν τρόφιμα σαν Μητρόπολη, όχι σαν ενορία.

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2005, 15:56:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
WWALKER
quote:
Εδώ πάντως μαζεύουν τρόφιμα σαν Μητρόπολη, όχι σαν ενορία
Ακομη και να ισχυει με την περιουσια που εχει η επισημη εκκλησια θα μπορουσε να στεγασει ολους τους αστεγους της Ελλαδας και να τους συτιζει καθημερινως και οχι να παιζει στο χρηματιστηριο.Ειμαι Χ.Ο αλλα αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει να μην εχω κριτικη σκεψη απεναντι σε αυτα που αφορουν συμπατριωτες μου.


ΚΑΘΕ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΡΥΒΕΙ ΕΝΑΝ <<ΑΘΕΟ>> ΜΕΣΑ ΤΟΥ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2005, 16:02:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"
Oι σύγχρονες «Βασιλειάδες» της Eλλάδας
Πρόσφυγες, τοξικομανείς, άστεγοι στο επίκεντρο του φιλανθρωπικού έργου της Eκκλησίας

Tου Nικου Παπαχρηστου

Συσσίτια, οίκοι ευγηρίας, ορφανοτροφεία, ιατρεία, στέγες αναπήρων και ατόμων με ιδιαίτερες ανάγκες αποτελούν τη μαρτυρία αγάπης της Εκκλησίας. Eνα μικρό μέρος του φιλανθρωπικού έργου της, στο οποίο συμμετέχουν κληρικοί και πιστοί με ένα μόνο στόχο: τη στήριξη του πάσχοντος ανθρώπου. Χωρίς διακρίσεις και διαχωρισμούς, τα ενοριακά φιλόπτωχα ταμεία της Αρχιεπισκοπής και των Μητροπόλεων προσφέρουν τη βοήθεια και τη συμπαράστασή τους σε όλους όσοι έχουν ανάγκη ανεξαρτήτως φύλου, καταγωγής, χρώματος και θρησκείας. Oπως ακριβώς συνέβαινε τον 4ο αιώνα, όταν οι κατατρεγμένοι και οι φτωχοί της Μικράς Ασίας έβρισκαν καταφύγιο στα νοσοκομεία και τα πτωχοκομεία που είχε δημιουργήσει ο Μέγας Βασίλειος, ο πρώτος επίσκοπος που δημιούργησε ένα οργανωμένο σύστημα κοινωνικής πρόνοιας με την ίδρυση μιας σειράς ιδρυμάτων. Το 368, η «Βασιλειάδα», όπως ονομαζόταν, αποτελούσε το κέντρο της φιλανθρωπίας του Μεγάλου Βασιλείου.

Από τους πρώτους αιώνες, η Εκκλησία ανέπτυξε φιλανθρωπική δραστηριότητα φροντίζοντας τους φτωχούς, τις χήρες, τα ορφανά και τους αναπήρους. Σήμερα, η Εκκλησία συνεχίζει το φιλανθρωπικό της έργο, αλλά και την προσπάθειά της να παρέμβει ουσιαστικά στα προβλήματα που δημιούργησαν οι νέες συνθήκες ζωής και η αποξένωση των ανθρώπων. Οι άστεγοι, τα θύματα των ναρκωτικών, οι κακοποιημένες γυναίκες και οι πρόσφυγες είναι ορισμένες από τις ευαίσθητες κοινωνικές ομάδες για τις οποίες η Εκκλησία δείχνει, ιδιαίτερα τα τελευταία χρόνια, το ενδιαφέρον της.

Στην Αρχιεπισκοπή Αθηνών, έπειτα από πρωτοβουλία του Αρχιεπισκόπου κ. Χριστόδουλου, λειτουργεί από τον περασμένο Απρίλιο το φιλανθρωπικό κατάστημα «Ταβιθά».

«Η “Ταβιθά” προμηθεύει με ρούχα και υποδήματα τους φτωχούς και τους αστέγους της Αθήνας, τις φυλακές σε όλη την Ελλάδα, αλλά και το κέντρο Παλιννοστούντων στο Λαύριο», σημειώνει ο π. Θεμιστοκλής Χριστοδούλου, διευθυντής της Χριστιανικής Αλληλεγγύης της Αρχιεπισκοπής. Τους τελευταίους οκτώ μήνες, το κατάστημα προσέφερε περισσότερα από 35.000 τεμάχια ρούχων και υποδημάτων, ενώ περισσότερα από 1.200 άτομα πέρασαν τις πόρτες του. «Από αυτούς, οι 280 ήταν άστεγοι και τους προσφέρθηκαν 1.761 τεμάχια ρούχων», αναφέρει ο π. Θεμιστοκλής και προσθέτει: «Δεν τελειώνουν. Η Αθήνα γεμίζει από αστέγους».

Διανομή συσσιτίου

Αυτό ήταν και ο λόγος που η Αρχιεπισκοπή αποφάσισε να βοηθήσει τους αστέγους στα σημεία όπου βρίσκουν καταφύγιο. Με τη βοήθεια μιας ομάδας εθελοντών νέων και ενός ειδικά μετασκευασμένου οχήματος ξεκίνησε η διανομή φαγητού σε αστέγους της Αθήνας. Το πρόγραμμα ονομάζεται «Κιβωτός Αγάπης» και από τον περασμένο Απρίλιο έχουν προσφερθεί περισσότερες από 6.500 μερίδες φαγητού.

Το επόμενο βήμα στην προστασία των αστέγων είναι η δημιουργία ενός χώρου φιλοξενίας. «Θα είναι ένας χώρος με ειδικά διαμορφωμένα λουτρά, όπου οι άστεγοι θα μπορούν να κάνουν μπάνιο, να βρίσκουν ρούχα, ζεστό φαγητό και ένα κρεβάτι για ξεκουραστούν για μία ή δύο ημέρες. Θα υπάρχει κοινωνική λειτουργός και ιατρός, ενώ φιλοδοξούμε να λειτουργεί γραφείο ευρέσεως εργασίας για την επανένταξη των αστέγων στο κοινωνικό σύνολο», υπογραμμίζει ο π. Θεμιστοκλής Χριστοδούλου.

Tο φιλανθρωπικό έργο του Mεγάλου Bασιλείου

Ο Aγιος των παιδιών, Μέγας Βασίλειος γεννήθηκε το 329 και υπήρξε ένας από τους πιο σημαντικούς Επισκόπους της Εκκλησίας με σημαντικό θεολογικό και φιλανθρωπικό έργο. Βαθύτατα μορφωμένος και ένας από τους πρώτους «οικολόγους» αφού αγαπούσε ιδιαίτερα τη φύση. Στάθηκε στο πλευρό των φτωχών και των δούλων ενώ αγωνίστηκε για την ελάφρυνση της φορολογίας του λαού.

H «Βασιλειάδα» ήταν το κέντρο της φιλανθρωπικής δράσης του Μεγάλου Βασιλείου. «Μια νέα πόλη» όπως την περιέγραφε ο Aγιος Γρηγόριος ο Θεολόγος. Περιελάμβανε έναν μεγαλοπρεπή Ναό, νοσοκομείο - με πλήρη εξοπλισμό και μεγάλο αριθμό ιατρών, νοσοκόμων και βοηθητικού προσωπικού- λεπροκομείο, πτωχοκομείο, ορφανοτροφείο και γηροκομείο. Επίσης είχαν ανεγερθεί οικήματα για τη φιλοξενία των κληρικών και του προσωπικού που υπηρετούσε στα ιδρύματα αλλά και για τους άρχοντες, τους κρατικούς λειτουργούς και τους πολίτες από άλλες περιοχές που επισκέπτονταν τη «Βασιλειάδα».

Ο Μέγας Βασίλειος περνούσε τον περισσότερο καιρό κοντά στους ανθρώπους που είχαν ανάγκη. Προσέφερε τις υπηρεσίες του στο νοσοκομείο και το λεπροκομείο, αξιοποιώντας τις γνώσεις του στην Ιατρική.

Σήμερα πολλά φιλανθρωπικά ιδρύματά της φέρουν το όνομα της πόλης που ίδρυσε ο Μέγας Βασίλειος."

ΠΗΓΗ: http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_ell_33894_01/01/2005_129092

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2005, 16:10:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ακομη και να ισχυει με την περιουσια που εχει η επισημη εκκλησια θα μπορουσε να στεγασει ολους τους αστεγους της Ελλαδας και να τους συτιζει καθημερινως και οχι να παιζει στο χρηματιστηριο.Ειμαι Χ.Ο αλλα αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει να μην εχω κριτικη σκεψη απεναντι σε αυτα που αφορουν συμπατριωτες μου.

Αν και το λες ως παράδειγμα, εγώ απ'όσο θυμάμαι η Εκκλησία τότε που ανέβαινε το Χρηματιστήριο πήρε την απόφαση να μην "παίξει" την περιουσία της σε μετοχές στο χρηματιστήριο.
Τα λεφτά της Εκκλησίας επαρκούν για πολλά πράγματα, πρέπει όμως να καταλάβουμε ότι χωρίς $$$ στο budget σαν οργανισμός που είναι (κάπως διαφορετικός βέβαια από τους άλλους) θα βρεθεί σε αδιέξοδο μεγάλο.

Συμφωνώ και εγώ σε αυτό που λες, ότι πρέπει να έχουμε κριτική σκέψη απέναντι σε αυτά που αφορούν τα της πατρίδας μου, και επαυξάνω. Η κριτική σκέψη όμως δεν πρέπει να σταματάει στα όσα μας ενημερώνουν αλλά και στα πίσω από αυτά.

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2005, 16:18:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Βελησάριε,
και εγώ στέκομαι με κριτική σκέψη και βλέμμα απέναντι στα τεκταινόμενα της Εκκλησίας μας. Τα κακώς κείμενα τα βλέπω και εγώ.

Δεν δίνεται όμως λύση με στάσεις και επιθέσεις, τύπου GDS1.

Είμαστε όλοι μέλη του σώματος του Χριστού και πρέπει να γίνουμε και ενεργά μέλη, ο καθένας σύμφωνα με τις ικανότητες και δυνατότητές του, αν πραγματικά μας ενδιαφέρει η υγιής λειτουργία και διατήρηση του σώματος.

Εκτός κι αν έχετε να προτείνετε κάτι που θα μπορούσε να αντικαταστήσει και να εξασφαλίσει τη συνέχιση, έστω αυτού του μικρού κατ' εσάς, έργου που επιτελεί σήμερα η Εκκλησία μας.


Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 11 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy