ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ο ΕΧΩΝ ΔΥΟ ΧΙΤΩΝΕΣ....ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΙ 1000
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 11
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2005, 16:21:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μιας και μιλάμε για την Ορθόδοξη Εκκλησία, και όχι για την Αρχιεπισκοπή Αθηνών και μόνο (το λέω επειδή παλαιότερα τέθηκε θέμα του σε τι μας χρειάζεται το Πατριαρχείο Κων/πόλεως), εγώ λέω να δούμε λίγο και τι γίνεται και εκεί κάτω που ο κόσμος έχει περισσότερο ανάγκη την βοήθεια από εμάς του καλοβολεμένους:

http://www.alex-faros.gr/profile.htm

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2005, 16:30:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
προταση

αντι να πετας τα λεφτα σου στον δισκο της ενοριας σου με την ελπιδα οτι θα πανε εκει που πρεπει
παρε τροφημα και αστα εξω απο την πορτα μιας οικογενειας που ξερεις οτι τα εχει αναγκη
κανε το ιδιο με τα ρουχα που θα εδινες στην ενορια
οταν καποιος σου απλωσει το χερι για βοηθεια μην του δωσεις καποιο κερμα αλλα βοηθα τον να βρει δουλεια


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2005, 16:31:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αρχικά προς Ψηλός:

Ψηλός
"Αν και μετά από αυτή μου την επισήμανση δεν μπορείς να καταλάβεις την παγίδα φανατισμού στην οποία έχεις πέσει, τότε λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να κάνω τίποτα παραπάνω για να σου το υποδείξω."

Ούτε εγώ μπορώ να στο υποδείξω αγαπητέ Ψηλέ. Όποιος διαβάσει την αρθρογραφία μπορεί να βγάλει τα δικά του συμπεράσματα.

Ψηλός
"Δεν καταλαβαίνεις ότι προσβάλλεις το πλήθος των λειτουργών του κλήρου που θυσιάζουν τη ζωή τους, καθημερινώς, για το συνάνθρωπό τους;;"

Μπορούν να με μηνύσουν επειδή έβαλα την αρθρογραφία... αλλά πάλι εσένα τι σε νοιάζει....μήπως ανήκεις στο συγκεκριμένο επάγγελμα;;;;

Ψηλός
"Για τα άρθα τα οποία εσύ μιλάς, ως μόνη απάντηση θα σου αναφέρω κάποια άρθρα, που νομίζω ότι εσύ ο ίδιος είχες παραθέσει, όπου έλεγαν ότι δεν είναι δυνατόν σήμερα να καταμετρηθεί η περιουσία της Εκκλησίας. "

Για άλλη μια φορά μου αποδεικνύεις ότι δεν ξέρεις να διαβάζεις...τίποτα δεν είναι αδύνατον...δεν υπάρχει θέληση να γίνει...και μεταξύ μας μην μου πεις ότι πιστεύεις ότι η Θρησκευτική Ιεραρχία δεν γνωρίζει την περιουσία που διαχειρίζεται. Όποιος πιστεύει κάτι τέτοιο έχει το λιγότερο αθώο μυαλό

Ψηλός
"Και κάτι άλλο, μην κατηγορείς τους άλλους ότι ομαδοποιούν και βάζουν τα πάντα στο ίδιο καζάνι, γιατί εσύ είσαι ο πρώτος που το κάνει προκειμένου να στηρίξεις την πολιτική σου."

Ψηλε δεν κάνω πολιτική αν με ενδιέφερε το επάγγελμα αυτό θα ήμουνα στην βουλή και όχι στο εσωτερικα

Ψηλέ τέλος ως προς το άρθρο...είναι πολύ καλό αυτό που κάνει η Εκκλησία αν και είναι γνωστό αλλά είναι όσο μπορεί ή ένα μικρό ποσοστό πχ το 1%. Η περιουσία της όπως παρουσιάζεται από την αρθρογραφία είναι τεράστια. Συνεπώς πόσα από τα ετήσια έσοδα της καταλήγουν δωρεές; πόσα καταλήγουν στις τσέπες των ιεραρχών και της αυλής τους; Λίγο πιο πάνω υπάρχει ένα άρθρο από το E-online δες τι λεει ο Χριστός γίνεται αυτό ή ένα ελάχιστο ποσοστό για τα μάτια του κόσμου; Τέτοια άρθρα αν μπορείς να βρεις και όχι μόνο τα συσσίτια.

Τώρα πάμε στον WWALKER

wwalker
"Με το συμπάθειο κιόλας GDS1, το θέμα το άνοιξες για να την πεις στην Εκκλησία, όχι επειδή μπορούμε εμείς να κάνουμε τίποτα."

Με το συμπάθιο wwalker αλλά κάνεις μεγάλο λάθος και στα δυο. Πρώτον το θέμα το άνοιξα καθώς ερευνούσα πάνω σε αυτό και συνεχίζω. Συνεπώς το έβαλα αρχικά προς ενημέρωση όλων. Γνωρίζω ότι κάποια κονδύλια δίνονται από την Εκκλησία αλλά αυτά μάλλον είναι πενιχρά προς τα έσοδα. Αυτό είναι αντίθετο προς το Θρήσκευμα που οι συγκεκριμένοι εκπροσωπούν. Δεύτερος, ο Ψηλός μας λεει (και συμφωνώ) ότι η εκκλησία δεν είναι μόνο οι παπάδες αλλά όλοι οι πιστοί. Συνεπώς μια και ανήκετε στην Εκκλησία έχετε λόγω. Μπορείτε να δράσετε. Το θέμα είναι αν θέλετε.

wwalker
"Εδώ υπήρξαν άτομα εδώ μέσα που άρχισαν να παραλογίζονται πως ο Πατριάρχης θα πάρει τα όπλα να μπει σε κανα F16 αν πλακωθούμε με τους Τούρκους για να παλέψει για την... πατρίδα του, αγνοώντας ότι ο άνθρωπος είναι εντελώς εκτός στρατεύματος."

Δεν ξέρω ποιοι είπαν τι και δεν με ενδιαφέρει. Αυτό που ξέρω είναι ότι ο Πατριάρχης έχει στρατιωτικό βαθμό (όπως και όλοι οι ιεράρχες). Ο βαθμός του είναι ΣΤΡΑΤΗΓΟΣ αυτά μου τα είπαν Αξιωματικοί καριέρας κατά την στρατιωτική μου θητεία. Συνεπώς αφού φέρει τέτοιο βαθμό (όπως και τον βαθμό που φέρουν οι άλλοι ιεράρχες) τότε δεν είναι εκτός στρατεύματος αλλά εντός. Φυσικά ελπίζω όλα αυτά να είναι λάθος.

Velissarie τελικά συμφωνούμε σε πολλά και χαίρομαι να σε διαβάζω (και να σκεφθείς ότι στις αρχές σκοτωθήκαμε χαχαχα)


Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2005, 16:36:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χαχαχαχαχαχαχα

τώρα το είδα

Ψηλός
"Δεν δίνεται όμως λύση με στάσεις και επιθέσεις, τύπου GDS1"

Έγινα και τύπος επιθέσεων χαχαχαχαχαχαχα. Α ρε Ψηλέ να είσαι καλά μου έφτιαξες την μέρα σε ευχαριστώ


Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2005, 16:42:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
gigeni έχεις απόλυτο δίκιο με βρίσκεις πλήρως σύμφωνω


Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2005, 16:45:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μα ειναι το ποιο λογικο και το ποιο ευκολο που μπορουμε να κανουμε

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2005, 17:01:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε ευχαριστω GDS1 αλλα πιστευω οτι συμφωνουν και αλλοι απλα δεν θελουν να το παραδεχτουν.


ΚΑΘΕ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΡΥΒΕΙ ΕΝΑΝ <<ΑΘΕΟ>> ΜΕΣΑ ΤΟΥ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2005, 17:09:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
wwalker
"Εδώ υπήρξαν άτομα εδώ μέσα που άρχισαν να παραλογίζονται πως ο Πατριάρχης θα πάρει τα όπλα να μπει σε κανα F16 αν πλακωθούμε με τους Τούρκους για να παλέψει για την... πατρίδα του, αγνοώντας ότι ο άνθρωπος είναι εντελώς εκτός στρατεύματος."

Δεν ξέρω ποιοι είπαν τι και δεν με ενδιαφέρει. Αυτό που ξέρω είναι ότι ο Πατριάρχης έχει στρατιωτικό βαθμό (όπως και όλοι οι ιεράρχες). Ο βαθμός του είναι ΣΤΡΑΤΗΓΟΣ αυτά μου τα είπαν Αξιωματικοί καριέρας κατά την στρατιωτική μου θητεία. Συνεπώς αφού φέρει τέτοιο βαθμό (όπως και τον βαθμό που φέρουν οι άλλοι ιεράρχες) τότε δεν είναι εκτός στρατεύματος αλλά εντός. Φυσικά ελπίζω όλα αυτά να είναι λάθος.


Αυτό τώρα πάλι από που προέκυψε;
Ράδιο αρβύλα θα είναι, αλλιώς θα είχε κράξει ο κόσμος.

Από που το άκουσες; Είναι επιβεβαιωμένη πληροφορία;

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2005, 17:15:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Από δυο τρεις αξιωματικούς καριέρας...δεν μπορώ να το αποδείξω σου λέω μόνο ότι μου είπανε...και έγω εύχομαι να είναι ράδιο αρβύλα (αλλά μάλλον δεν είναι)


Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2005, 17:15:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάλλον θέλεις να πεις αυτό:

quote:
Από το 1961 μέχρι το 1963 εκπλήρωσε τις στρατιωτικές υποχρεώσεις του ως ανώτερος αξιωματικός στον τουρκικό στρατό.

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A0%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%AC%CF%81%CF%87%CE%B7%CF%82_%CE%92%CE%B1%CF%81%CE%B8%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%BC%CE%B1%CE%AF%CE%BF%CF%82

Το οποίο απέχει πολύ από "στρατηγός"... ούτε καν μόνιμος δεν είναι.

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2005, 17:19:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Από δυο τρεις αξιωματικούς καριέρας...δεν μπορώ να το αποδείξω σου λέω μόνο ότι μου είπανε...και έγω εύχομαι να είναι ράδιο αρβύλα (αλλά μάλλον δεν είναι)

Μάλλον είναι θες να πεις.
Αν ήταν στρατηγός παλιά, θα είχε βουήξει ο κόσμος.

Εκτός αυτού μου φαίνεται παράλογο οι Τούρκοι να βάλουν για Στρατηγό έναν Ίμβριο με σπουδές στην Ρώμη πάνω στην Ορθόδοξη Θεολογία... Δηλαδή, θα πρέπει να είναι τουλάχιστον γνήσιος Τούρκος και... στρατιωτικός, όχι παπάς...

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2005, 17:23:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλά παρανόηση...αυτό που μου είπαν είναι ότι η κάθε βαθμίδα του κλήρου αντιστοιχεί και σε μια στρατιωτική βαθμίδα πχ Αρχιμανδρίτης = Συνταγματάρχης. Σε περίπτωση πολέμου αυτές οι βαθμίδες ενεργοποιούνται ο Χριστόδουλος για παράδειγμα είναι ΣΤΡΑΤΗΓΟΣ....τώρα για τον άλλον στην Κων/πολη δεν ξέρω καθόλου.


Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2005, 17:34:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
καλά παρανόηση...αυτό που μου είπαν είναι ότι η κάθε βαθμίδα του κλήρου αντιστοιχεί και σε μια στρατιωτική βαθμίδα πχ Αρχιμανδρίτης = Συνταγματάρχης. Σε περίπτωση πολέμου αυτές οι βαθμίδες ενεργοποιούνται ο Χριστόδουλος για παράδειγμα είναι ΣΤΡΑΤΗΓΟΣ....τώρα για τον άλλον στην Κων/πολη δεν ξέρω καθόλου.

Αυτό είναι πολύ πιο λογικό.
Αν και με τον Χριστόδουλο για στρατηγό, δεν ξέρω τι πόλεμο θα κάνουμε, αν θα 'ναι με άρματα ή με καμμια αστακομακαρονάδα...

Τον άλλον (Βαρθολομαίο) δεν νομίζω να τον δεχθούν για Στρατηγό. Μάλλον θα τον φάνε οι γκρίζοι λύκοι επιτόπου αν γίνει καμμιά στραβή μέσα στον φανατισμό τους.
Πάντως είναι ήδη 65 χρονών ο άνθρωπος. Σε λίγο ούτε το ραβδί του δεν θα μπορεί να σηκώσει, πόσο μάλλον κανά πολυβόλο να πυροβολήσει.

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2005, 20:20:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
GDS1
και εγώ άρθρο εφημερίδας σου παρέθεσα, το είδες;;

Συμφωνώ επίσης με το δεύτερο σκέλος της προτροπής του Γηγενή.

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2005, 20:51:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ψηλε θα ηθελα να μαθω με τι συμφωνεις με τι διαφωνεις και γιατι

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2005, 23:03:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και γω συμφωνώ με το δεύτερο μέρος της προτροπής σου Γηγενή.

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2005, 09:05:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός
"GDS1
και εγώ άρθρο εφημερίδας σου παρέθεσα, το είδες;;"

χαχαχαχα βρε Ψηλε βρε Ψηλέ δεν διαβάζεις διάβασε την απαντησή μου και έλα να μου κάνεις την ερώτηση. Κάτσε να στο επισυνάψω για να μην μου κουραστείς:

GDS1 (Απεστάλη: 21/12/2005, 16:31:21)
"Ψηλέ τέλος ως προς το άρθρο...είναι πολύ καλό αυτό που κάνει η Εκκλησία αν και είναι γνωστό αλλά είναι όσο μπορεί ή ένα μικρό ποσοστό πχ το 1%. Η περιουσία της όπως παρουσιάζεται από την αρθρογραφία είναι τεράστια. Συνεπώς πόσα από τα ετήσια έσοδα της καταλήγουν δωρεές; πόσα καταλήγουν στις τσέπες των ιεραρχών και της αυλής τους; Λίγο πιο πάνω υπάρχει ένα άρθρο από το E-online δες τι λεει ο Χριστός γίνεται αυτό ή ένα ελάχιστο ποσοστό για τα μάτια του κόσμου; Τέτοια άρθρα αν μπορείς να βρεις και όχι μόνο τα συσσίτια."


Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2005, 12:27:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η εκκλησια πρεπει να παψει να φερεται σαν κερδοφορος οργανισμος.Η τεραστια πριουσια που εχει καλο ειναι να την διαθεσει σε εκεινους που την εχουν αναγκη γιατι σκοπος του Χριστου δεν ηταν να κατεβει στην γη για να φτιαξει μια εταιρεια με κερδοφορα αλλα να διαδωσει το μυνημα του.Προσωπικα πιστευω οτι εκκλησια=κληρος δηλαδη λαος οποτε δεν χρειαχεται ουτε ακινητη περιουσια περα των εκκλησιων και των μοναστηριων καθως και καποια εσοδα για τα τρεχοντα εξοδα .Ενα αλλο θεμα ειναι γιατι να πληρωνει το κρατος μισθοδοσια στους παπαδες εφοσον δεν υποκειται στην κοσμικη εξουσια ας του συντηρει η εκκλησια.


ΚΑΘΕ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΡΥΒΕΙ ΕΝΑΝ <<ΑΘΕΟ>> ΜΕΣΑ ΤΟΥ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2005, 19:04:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Περί εκκλησιαστικής περιουσίας
Η φιλολογία περί της εκκλησιαστικής περιουσίας είναι παλιά, δίχως όμως να δικαιολογείται πολλές φορές από τα γεγονότα και την πραγματικότητα. Θα προσπαθήσουμε να ρίξουμε λίγο φως στο ταλαιπωρημένο αυτό ζήτημα. Παρακάτω, απαντάμε και στο αδαές επιχείρημα περί μισθοδοσίας των Ορθοδόξων κληρικών που έχει άμεση σχέση με την εκκλησιαστική περιουσία. Καταρρίπτεται ο βασικότερος μύθος γύρω από τον οποίο χτίστηκε η αντιεκκλησιαστική προπαγάνδα των ημερών μας.

Μετά την απελευθέρωση και τη δημιουργία του ελληνικού κράτους (1828), ενώ διατηρείται στη συνείδηση του πληρώματος της εκκλησίας η πίστη στο ιερό και αναπαλλοτρίωτο της εκκλησιαστικής περιουσίας με διάφορα νομοθετήματα επιβάλλεται κατά καιρούς η αναγκαστική απαλλοτρίωση τμημάτων της

• Η αντιβασιλεία του Όθωνα (αλλοεθνής και άλλου δόγματος) πιστεύοντας ότι η περιουσία της Εκκλησίας αποτελεί θησαυρό που κληροδοτήθηκε από τους προγόνους στο ελληνικό έθνος και λησμονώντας την ανεκτίμητη προσφορά των ορθοδόξων μοναστηριών στους παλαιότερους και στους ακόμα νωπούς τότε αγώνες της εθνικής παλιγγενεσίας, με τα βασιλικά διατάγματα του 1833 και 1834 απεφάσισε τη διάλυση 416 μοναστηριών και τη διάθεση της κινητής και ακίνητης περιουσίας τους με το πρόσχημα να συσταθεί το "Εκκλησιαστικό Ταμείο". Ήταν όμως τόσο κακή η σύσταση και οργάνωση του ταμείου αυτού, ώστε το μόνο που συνέβη ήταν η διαρπαγή της εκκλησιαστικής περιουσίας και η πώληση -εκ μέρους επιτηδείων - ιερών σκευών και κειμηλίων στα παζάρια. Το 1836 η απαλλοτριωτική διάθεση της Αντιβασιλείας επεκτάθηκε και στην περιουσία των Μοναστηριών που διατηρήθηκαν σε λειτουργία "χάριν θεάρεστων έργων και προς οικοδομήν ιερών και αγαθοεργών καταστημάτων". Έτσι απαλλοτριώθηκαν υποχρεωτικά και άλλες μοναστηριακές εκτάσεις, ενώ σε όσες απέμειναν επιβλήθηκε βαρύτατη έμμεση φορολογία

• Στη διάρκεια της δεύτερης και τρίτης δεκαετίας του 20ου αιώνα, μετά τους Βαλκανικούς και τον Α Παγκόσμιο Πόλεμο κυρίως δε έπειτα από τη Μικρασιατική Καταστροφή (1922), το ελληνικό κράτος επέτεινε την απαλλοτριωτική του επιβολή σε βάρος της εκκλησιαστικής περιουσίας. Με τους νόμους 1072/1917 και 2050/1920 ("αγροτικός νόμος") και άλλους μεταγενέστερους απαλλοτριωθήκαν αναγκαστικά πολλές μοναστηριακές εκτάσεις για την αποκατάσταση προσφύγων και ακτημόνων και για λόγους "προφανούς ανάγκης και δημόσιας ασφαλείας". Είναι χαρακτηριστικό ότι στην περίοδο 1917 μέχρι 1930 απαλλοτριώθηκαν εκκλησιαστικές εκτάσεις αξίας άνω του ενός δισεκατομμυρίου προπολεμικών δραχμών και το Κράτος κατέβαλε στο Γενικό Εκκλησιαστικό Ταμείο μόνο το 4% (40 εκατομμύρια δραχμές). Τα υπόλοιπα 960 εκατομμύρια οφείλονται ακόμα! Τα περισσότερα μοναστήρια καταδικάστηκαν με τον τρόπο αυτό σε μαρασμό και λειψανδρία! Να σημειωθεί ότι σύμφωνα με υπολογισμούς κατά την πρώτη φάση μόνο, το 50% της γεωργική γης της εκκλησίας δόθηκε σε ακτήμονες, ενώ και η δεύτερη φάση που ολοκληρώθηκε γύρω στο 1930 ήταν εξίσου μεγάλο το κομμάτι γης της εκκλησίας που απαλλοτριώθηκε.

• Με τον κωδ. νόμο 4684/1931 περί "Οργανισμοί Διοικήσεως Εκκλησιαστικής και Μοναστηριακής Περιουσίας" αποφασίσθηκε από την Πολιτεία η ρευστοποίηση της ακίνητης περιουσίας των Μονών παρά τις επιφυλάξεις της Εκκλησίας. Ό,τι εισπράχθηκε από τη ρευστοποίηση σχεδόν στο σύνολό του εξανεμίστηκε εξαιτίας του Β Παγκοσμίου Πολέμου και της ξενικής κατοχής (1940-44)

• Με την από 18/9/1952 "Σύμβαση περί εξαγοράς υπό του Δημοσίου κτημάτων της Εκκλησίας προς αποκατάστασιν ακτημόνων γεωργικών κτηνοτρόφων", η Εκκλησία της Ελλάδος υποχρεώθηκε να παραχωρήσει στο Κράτος το 80% της καλλιεργούμενης ή καλλιεργίσιμης αγροτικής περιουσίας της

• με αντάλλαγμα να λάβει κάποια αστικά ακίνητα και 45.000.000 δραχμές νέας (τότε) εκδόσεως. Στη σύμβαση του 1952 περιέχεται η διακύρηξη του κράτους ότι η απαλλοτρίωση αυτή είναι η τελευταία και δεν πρόκειται να υπάρξει νεότερη στο μέλλον, ενώ υπάρχει και η δέσμευση ότι η Πολιτεία θα παρέχει κάθε αναγκαία υποστήριξη (υλική και τεχνική), ώστε η Εκκλησία να μπορέσει να αξιοποιήσει την εναπομείνουσα περιουσία της. Στην ίδια σύμβαση καθιερώθηκε και η "μισθοδοσία" των κληρικών από τον Κρατικό Προϋπολογισμό - του δε Αρχιεπισκόπου και των Μητροπολιτών από το έτος 1980 - ως υποχρέωσις του Κράτους έναντι των μεγάλων παραχωρήσεων γης στις οποίες είχε προβεί η Εκκλησία της Ελλάδος κατά την δεκαετία 1922-32. Δηλαδή, επειδή το Κράτος αδυνατούσε να καταβάλει οποιοδήποτε αντίτιμο -όπως προέβλεπε ο νόμος του 1932 - συνεφωνήθη να μισθοδοτούνται επ' άπειρον οι κληρικοί και το Κράτος δεσμεύθηκε επ' αυτού. Καταρρίπτεται έτσι ο μύθος που προσπαθεί μάταια να διαιωνίσει ο κ. Πάγκαλος με τις αναφορές του σε "δημόσιους υπαλλήλους". Όταν η άγνοια συναντά τη θρασύτητα, το αποτέλεσμα είναι επικίνδυνο για τους θεσμούς και τη δημοκρατία.

Όταν το 1987 ψηφίστηκε από τη Βουλή ο νόμος 1700/87 (νόμος Τρίτση) που αποτελεί μία ακόμη προσπάθεια για την οριστική αποψίλωση της εκκλησιαστικής περιουσίας, δόθηκε αφορμή να δημοσιευθούν σημαντικά κείμενα. Μεταξύ αυτών και ένα υπό τον τίτλο "ιδιοκτησιακό καθεστώς και αξιοποίηση της αγροτικής γης στην Ελλάδα" (περιοδικό "Εκκλησία" 1-15/4/1987, σελίδες 254-55). Με αναμφισβήτητα στοιχεία, στηριγμένο σε μελέτη των Θ. Τσούμα και Δ. Τασιούλα που εκδόθηκε επίσημως από την Αγροτική Τράπεζα της Ελλάδος λίγο αργότερα, το 1988, αποκεικνύεται ότι στο σύνολο της αγροτικής γης της Ελλάδος ανήκουν

ΔΗΜΟΣΙΟ 43.598.000 στρέμματα
ΤΟΠΙΚΗ ΑΥΤΟΔΙΟΙΚΗΣΗ 15.553.200 στρέμματα
ΕΚΚΛΗΣΙΑ 1.282.300 στρέμματα
ΣΥΝΑΙΤΑΙΡΙΣΜΟΙ 1.098.400 στρέμματα

Από αυτά τα 1.282.300 στρέμματα ιδιοκτησίας της Εκκλησίας, τα 367.000 είναι δασικές εκτάσεις, τα 745.400 βοσκότοποι και μόνο τα 169.900 γεωργική καλλιεργίσιμη γη. Δηλαδή οι καλλιεργήσιμες εκτάσεις της αντιστοιχούν μόλις στο 0.48% του συνόλου της γεωργικής γης της χώρας μας!

Και να ληφθεί υπόψη ότι κατά τη δεκαετία 1974-1983 "εγκαταλείπονται κάθε χρόνο από τους αγρότες και κτηνοτρόφους κατά μέσο όρο 162.400 αγροτικής γης ακαλλιέργητα και ανεκμετάλλευτα". Το 1983 υπολογίστηκαν ως 4.380.000 στρέμματα οι εγκαταλελειμμένες εκτάσεις γης (σχεδόν 3.5 φορές μεγαλύτερες από το σύνολο της γης που ανήκει στην εκκλησία, ενώ σήμερα θα είναι ασφαλώς πολύ περισσότερο).

Παρά ταύτα, στα μάτια κάποιων και η εναπομείνασα περιουσία φαντάζει μεγάλη. Δε λαμβάνεται όμως υπόψη ότι αυτή δεν ανήκει στην Κεντρική Διοίκηση (Ιερά Σύνοδο), αλλά σε περισσότερα από 10.000 εκκλησιαστικά νομικά πρόσωπα (Μητροπόλεις, Ναούς, Μονές, Προσκυνήματα, Ιδρύματα, Κληροδοτήματα και άλλα) το καθένα από τα οποία αγωνίζεται -μέσα από τον κυκεώνα των νομικών και διοικητικών δεσμέυσεων- να διαφυλάξει την κυριότητα και να αξιοποιήσει τα όσα του ανήκουν περιουσιακά στοιχεία, για το καλό του πληρώματος και της εκκλησίας.

Δηλαδή κάθε Μονή και κάθε Ιερός Ναός που είναι ΝΠΔΔ, μεριμνούν για τη συνήθως μικρή περιουσία που έχουν φροντίζοντας για την έντιμη διαχείρισή της και τηρώντας τις αυστηρές διατάξεις που ισχύουν για τα νομικά πρόσωπα. Η διαχείριση αυτή υπόκειται σε τακτικό έλεγχο τόσο από την Εκκλησία όσο και από τα αρμόδια όργανα της Πολιτείας. Ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα κοινωνικής προσφοράς, όχι και το μοναδικό, αποτελεί η Ιερά Μονή Ασωμάτων Πετράκη (Αθήνα). Έχοντας στην κατοχή της σημαντική περιουσία που την απέκτησε κατά τον 17ο και 18ο αιώνα με αγορές των ηγουμένων της (σώζονται στο αρχείο της τα σχετικά έγγραφα), αναδείχθηκε ο μεγαλύτερος κοινωνικός ευεργέτης των Αθηνών. Σε δωρηθέντα ακίνητά της έχουν ανεγερθεί

η Ριζάρειος Σχολή,
η Ακαδημία Αθνών,
το Αιγινήτειο Νοσοκομείο,
το Μετσόβειο Πολυτεχνείο,
το Σκοπευτήριο,
το Πτωχοκομείο,
η Μαράσλειος Ακαδημία,
το Θεραπευτήριο "Ευαγγελισμός",
το Αρεταίειο νοσοκομείο,
η Αγγλική Αρχαιολογική Σχολή,
οι Αστυνομικές Σχολές στην οδό Μεσογείων,
το Νοσοκομείο Παίδων,
το Νοσοκομείο Συγγρού,
το Λαικό Νοσοκομείο "Σωτηρία",
το Ασκληπείο Βούλας,
η Γεννάδειος Βιβλιοθήκη,
το Ορφανοτροφείο Βουλιαγμένης,
το ΠΙΠΚΑ Βούλας
Ιπποκράτειο Νοσοκομείο,
Γηροκομείο,
Εθνική Βιβλιοθήκη,
Πανεπιστήμιο Αθηνών
142 Δημοτικά, Γυμνάσια και Λύκεια της Αττικής
και πολλά άλλα...

Βεβαίως, κανείς δε φρόντισε να μνημονεύονται αυτά, έστω σε μία επιγραφή επί των ανεγερθέντων κτιρίων.

Το δε Δημόσιο έχει γίνει πολλές φορές αποδέκτης εκτάσεων μεγάλης αξίας, τις οποίες παραχώρησε η Εκκλησία προκειμένου να λειτουργήσουν κατασκηνώσεις, να ανεγερθούν σχολεία, ιδρύματα, γυμναστήρια, στρατόπεδα ή να δημιουργηθούν κοινόχρηστοι χώροι για την αναψυχή του λαού. Αυτή, εν συντομία, είναι η αλήθεια.

Η Εκκλησια δικαιούται να έχει περιουσία, όπως δέχθηκαν με πληθώρα αποφάσεών τους όχι μόνο ελληνικά δικαστήρια, αλλά και η Ευρωπαική Επιτροπή Δικαιωμάτων του Ανθρώπου του Συμβουλίου της Ευρώπης, στην οποία προσέφυγαν Ορθόδοξες Μονές κατά του νόμου 1700/87. Και είναι σε θέση να την αξιοποιήσουν επωφελώς για τον ελληνικό λαό, αρκεί να αφαιρεθούν τα νομικά και διοικητικά δεσμά που της έχουν κατά καιρούς επιβληθεί.

Μετά από όλα αυτά, μπορούμε να αντιληφθούμε το πραγματικό μέγεθος της προσφοράς της Εκκλησίας στην ανάπτυξη της Ελλάδος, όπως επίσης και το πραγματικό μέγεθος της εναπομείνουσας περιουσίας της, το οποίο επαναλαμβάνουμε, ανήκει σε περισσότερο από δέκα χιλιάδες διαφορετικά νομικά πρόσωπα. Όσο για τη μισθοδοσία την κληρικών, αυτή αποτελεί υποχρέωση του κράτους προς την εκκλησία, την οποία αποδέχτηκε και υπέγραψε με δική του πρωτοβουλία το ίδιο το κράτος το 1952, επειδή ακριβώς αδυνατούσε να καταβάλλει το αντίτιμο που είχε συμφωνηθεί 20 χρόνια νωρίτερα και που είχε διογκωθεί πολλαπλάσια και είχε ήδη καταστεί δυσβάσταχτο χρέος ακόμη και για το κράτος.

Επιμέλεια, αντιγραφή: Α. Σταλίδης
Πηγές: Εστία, 21/7/2000, Ελεύθερη Ώρα 21/8/2000

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2005, 20:03:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός
"ΕΚΚΛΗΣΙΑ 1.282.300 στρέμματα"

Αυτά τώρα είναι λίγα; Αν είναι λίγα μπορώ να έχω μόνο το 1%;

Ψηλός
"μόνο τα 169.900 γεωργική καλλιεργίσιμη γη. Δηλαδή οι καλλιεργήσιμες εκτάσεις της αντιστοιχούν μόλις στο 0.48% του συνόλου της γεωργικής γης της χώρας μας!"

Δηλαδή αποδεικνύεται ότι οι περισσότερες εκτάσεις βρίσκονται σε αστικά κέντρα όπως Κολωνάκι, Φάληρο κτλ. Συνεπώς εισπράττει τρελά ενοίκια....πολύ καλή διαχείριση δεν νομίζεις ιδίως όταν η αγροτική ζωή στην χώρα μας εδώ και πολλές δεκαετίες ερημώνεται...μωρέ μπράβο επενδυτικό μυαλό τα παπαδαριά.

Παρακαλώ αν μου δώσετε το 1% των εκτάσεων σας να είναι σε αστικό κέντρο. Ευχαριστώ.

Ψηλός
"Και να ληφθεί υπόψη ότι κατά τη δεκαετία 1974-1983 "εγκαταλείπονται κάθε χρόνο από τους αγρότες και κτηνοτρόφους κατά μέσο όρο 162.400 αγροτικής γης ακαλλιέργητα και ανεκμετάλλευτα". "

Αυτό είναι γενικό δεν είναι ειδικό αλλά παρά όλα αυτά αποδεικνύει το προηγούμενο σχόλιο μου

Ψηλός
"Κεντρική Διοίκηση (Ιερά Σύνοδο), αλλά σε περισσότερα από 10.000 εκκλησιαστικά νομικά πρόσωπα (Μητροπόλεις, Ναούς, Μονές, Προσκυνήματα, Ιδρύματα, Κληροδοτήματα και άλλα)"

και αυτά που ανήκουν (Μητροπόλεις, Ναοί, κτλ)....α ναι στην Ιερά Σύνοδο....οκ καλύφθηκα

Ψηλός
"κανείς δε φρόντισε να μνημονεύονται αυτά, έστω σε μία επιγραφή επί των ανεγερθέντων κτιρίων."

αυτό είναι ψέμα σε κάθε δωρεά αναρτείται πλακέτα του χορηγού...μάλλον μας δουλεύει εδώ ο κειμενογράφος


Ψηλός
"Η Εκκλησια δικαιούται να έχει περιουσία, "

Κανείς δεν λεει το αντίθετο...αυτό που λέμε είναι ότι ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΗ ΟΣΟ ΑΠΟΔΥΚΝΕΙΕΤΑΙ ΑΠΟ ΑΛΛΑ ΑΡΘΡΑ;;;;;

Ψηλός
"Επιμέλεια, αντιγραφή: Α. Σταλίδης"

Επιμέλεια σημαίνει αλλαγή των αρχικών κειμένων

Ψηλός
"Α. Σταλίδης"

Ο κος Σταλίδης δεν είναι δημοσιογράφος και ούτε γράφει σε έγκριτη εφημερίδα. Είναι Μεταπτυχιακό Φοιτητής μαθηματικών (http://www.apn.gr/pylh/0110-tautothtes.html) που διατηρεί ένα Portal (Antibaro.gr) με μελέτες σε διάφορα θέματα.

Από τις μελέτες πάνω σε Θρησκευτικά ζητήματα δεν διαθέτει ουδετερότητα, μια και διαφαίνεται ότι είναι φιλικά προσκείμενος προς την Εκκλησία. Αυτό έχει ως ΠΙΘΑΝΟ αποτέλεσμα την μη χρήση όλων των πληροφοριών και δεδομένων ώστε να υποστηρίξει ηθελημένα ή μη τα δικά του πιστεύω.


Το πας καλά Ψηλέ ωραίο άρθρο...βρες κάτι παρόμοιο αλλά προσπάθησε τώρα κάτι πιο ουδέτερο

Καλό Βράδυ....



Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2005, 21:05:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μετά την δημιουργία του Ελληνικού κράτους έπρεπε να γίνουνε πολλές τομές σε θέματα περιουσίας που καπελώθηκε ΕΠΙ ΤΟΥΡΚΟΚΡΑΤΙΑΣ. Μην ξεχνάμε τα ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΠΡΟΝΟΜΙΑ που είχε η εκκλησία από τους Οθωμανούς. Εισπράξεις φόρων και δικαστική αρμοδιότητα είναι λίγα από τα έργα που είχανε αναλάβει εργολαβικά.

Το νέο κράτος, όφειλε να θέσει και ένα τέλος στην αυθαιρεσία των παπάδων. Άραγε, ΠΟΘΕΝ εκπορεύεται το δικαίωμα στην κατάληψη μιας τεράστιας περιοχής όπως του Αγίου Όρους?

Μήπως στο…………«περιβόλι της Παναγιάς»??

Ας γίνει λοιπόν ο διαχωρισμός, ΑΣ ΚΛΗΘΟΥΝΕ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝΕ ΤΑ ΑΝΑΛΟΓΟΥΝΤΑ ΔΙΣΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΤΩΝ ΦΟΡΩΝ ΠΟΥ ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΑΚΙΝΗΤΗ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ ΠΟΥ ΝΕΜΟΝΤΑΙ, ας υπολογιστούν τα τρις των δισεκατομμυρίων δραχμών που στοίχησαν στον Έλληνα φορολογούμενο οι μισθοδοσίες τους, και στο τέλος ΑΣ ΔΟΥΜΕ ΠΟΙΟΣ ΧΡΩΣΤΑΕΙ ΣΕ ΠΟΙΟΝ!!!

Γνωρίζουνε πολύ καλά οι καλοθρεμμένοι παπάδες ότι ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΡΑΤΙΚΟ ΚΟΡΒΑΝΑ! Να είστε απολύτως σίγουροι!!

Επίσης, γνωρίζουνε πολύ καλά ότι άπαξ και γίνει ο χωρισμός, τότε με ταχύτατο ρυθμό θα αρχίσει η απαξίωση και το κλείσιμο εκατοντάδων ίσως εκκλησιών.

Βλέπετε, γνωρίζουνε πολύ καλά τι γίνετε για παράδειγμα σε άλλα κράτη, όπου ΔΕΝ ΕΧΟΥΝΕ ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΣΤΟΝ ΚΡΑΤΙΚΟ ΚΟΡΒΑΝΑ, όπως η Γερμανία. Εκεί, ήδη άρχισαν να ΝΟΙΚΙΑΖΟΥΝΕ ΕΚΚΛΗΣΙΕΣ ΓΙΑ ΑΛΛΕΣ ΧΡΗΣΕΙΣ, όπως για εστιατόρια και εκθέσεις μόδας ή έργων τέχνης.

Αυτός είναι ο λόγος της λυσσαλέας τους αντίδρασης.

Όχι ότι θα σταματήσει αυτή η εξέλιξη, ο οριστικός χωρισμός, απλά στην Ελλάδα ως συνήθως σε όλα αργούμε λιγάκι……
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2005, 21:23:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το άγιο όρος είναι κειμήλιο για τη χώρα μας, πασίγνωστο στον πλανήτη κάτι ανάλογο με το θιβετ. Το επισκέπτονται από όλο τον κόσμο. Καλά είναι κι έτσι ας μην καταστρέφουμε τα πάντα για λίγα ψίχουλα. Εγκράτεια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2005, 21:31:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
dimitris2:
«Το άγιο όρος είναι κειμήλιο για τη χώρα μας, πασίγνωστο στον πλανήτη κάτι ανάλογο με το θιβετ. Το επισκέπτονται από όλο τον κόσμο. Καλά είναι κι έτσι ας μην καταστρέφουμε τα πάντα για λίγα ψίχουλα. Εγκράτεια.»

Δεν λέμε αγαπητέ να «απαλλοτριώσουμε» το Άγιο Όρος, αλλά με τον τρόπο που αποκτήθηκε αυτή η τεράστια έκταση αποκτήθηκαν και εκατοντάδες άλλα οικόπεδα ανά την επικράτεια.

Δεν επιδιώκει κανείς την ισοπέδωση αλλά ας μην τα περνούμε όλα από ένα χτένι.

Βέβαια, καλό θα ήταν να μας έδειχναν οι Αγιορείτες και το τι υπήρχε εκεί ΠΡΙΝ να έρθουνε οι διάφοροι χριστιανοί μοναχοί καθώς και το ΤΙ έγιναν εκείνα τα κειμήλια του λαού μας.

Η έχει και το Θιβέτ την ανάλογη περιουσία???
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2005, 01:34:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
GDS1 είσαι άπαιχτος αγόρι μου!!

Εκεί που προσπαθώ να σε πάρω λίγο στα σοβαρά, αμολάς κάτι ασυναρτησίες και μου κόβεις τα χέρια!!

Ρε συ!!!! Ο άνθρωπος που έγραψε αυτό το άρθρο παραθέτει ένα σωρό στοιχεία όπως νόμοι, συμβάσεις, αποφάσεις του κράτους, ...... και εσύ το χαβά σου;;;;

Έλα ρε GDS1!!! μια φορά να προσπαθούσες να ήσουν λίγο αντικειμενικός και εγώ θα στήσω γλέντι!!!!!

Ώστε αυτός είναι μεροληπτικός ενώ τα άρθρα που παρέθεσες εσύ σφύζουν από ουδετερότητα ε;;;;;;;;;;
Έλα βρε GDS1, τον εαυτό σου πας να ξεγελάσεις!!!!
Ε Λ Ε Ο Σ!!!!!

Τι συμπεράσματα είναι αυτά που βγάζεις (μιλάω για αυτό εδώ "Δηλαδή αποδεικνύεται ότι οι περισσότερες εκτάσεις βρίσκονται σε αστικά κέντρα όπως Κολωνάκι, Φάληρο κτλ. Συνεπώς εισπράττει τρελά ενοίκια ...."
Θα μας τρελάνεις τελείως;;;;;;;;; αφού αναφέρει τι είναι οι υπόλοιπες εκτάσεις, εσύ το χαβά σου;;;;;;;

Αν αμφιβάλεις ότι η Μονή Ασωμάτων Πετράκη δώρισε τα ακίνητα στα οποία ανεγέρθηκαν τα αναφερθέντα ακίνητα, δεν έχεις παρά να το ψάξεις, "μια που σε αυτά είσαι γάτα!!"

Ένα μόνο άρθρο αν είχες παραθέσει, τόσο τεκμηριωμένο όπως και αυτό που σου παρέθεσα εγώ, θα σου έβγαζα το καπέλο ....... ξύπνα βρε!!!!!!!!! Μην νομίζεις ότι είσαι ξύπνιος παλικάρι μου!!!! Σε δουλεύουν!!!!! Το παιχνίδι τους παίζεις!!! Και μην αρχίσεις πάλι να με περιγελάς ....... για δήθεν συνομωσίες! Όταν ανοίξουν τα μάτια σου και δεις τι παίζεται στην πλάτη σου, τότε θα καταλάβεις!!!

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2005, 01:57:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
2500 μοναστήρια υπάρχουνε στην Ελλάδα!!!!! 2500 μοναστήρια έχουνε ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ, την οποία στις περισσότερες περιπτώσεις έχουνε ΚΑΠΕΛΩΣΕΙ στην καμπούρα του κοσμάκη που ήλθαν (λέει..) να «σώσουνε»….

Άραγε, ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΜΑΣ ΣΩΣΕΙ??

Η δε ιεροπρέπεια τους είναι τόση που ακόμη και….εταιρεία για να αποσπούνε κονδύλια από το Γ’ ΚΠΣ έχουνε στήσει! Ναι, έχουμε να κάνουμε βλέπετε με την Εκκλησία Α.Ε.

Ας μην κουράζω όμως, ας απολαύσει ο καθένας τα πολυποίκιλα σχετικά στοιχεία στο άρθρο που ακολουθεί.
http://www.asda.gr/elxoroi/ekklisia.htm

Πως είπαμε? Ο έχων δυο χιτώνες……ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΙ ΤΡΕΙΣ!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2005, 02:38:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

καλά όλα αυτά που μας παραθέτεις Ψηλέ, αλλά εγώ θα το πήγαινα λιγάκι παραπέρα.

Ναι μεν, κάποιες μονές έχουν κάνει κατά καιρούς Δωρεές, άλλα τι είδους "δώρο" είναι αυτό όταν π.χ. έχει η εκκλησία την ιδιοκτησία του λόγω καλών σχέσεων με την τουρκική εξουσία επί τουρκοκρατίας?

Μήπως θα έπρεπε λέω να είχε γίνει πιο νωρίς ο διαχωρισμός κράτους εκκλησίας και να μπεί η δεύτερη στη θέση που της αρμόζει = ο πνευματικός και όχι ο υλικός κόσμός?

Και γιατί παρακαλώ να πρέπει να αποζημιωθεί και από πάνω η εκκλησσία για εκτάσεις που έδωσε στο κράτος και να βγαίνει το 2ο =όλοι εμείς χρεωστής και να πληρώνουμε εφ' όρου ζωής μισθούς στον κλήρο?

Καλό σε συν-ανθρώπους έκανε -όπως πρεσβεύει το δόγμα- ας λάβει το αντίτημο στην μετα θάνατον ζωή.

Αφού έκανε το καλό έσπευσε αμέσως να το καπελώσει με ένα κακό, ωραίο παράδειγμα...

Δηλαδή σαν να λέμε, πολέμησαν οι αγωνιστές μας το '21 να διώξουν τους τούρκους από τα εδάφη και την πατρίδα μας και να την ελευθερώσουν και να σου βρεθήκαν μπροστά σε "σκλαβωμένη" στην εκκλησία γη...

Τι να πει κανείς...

Αλήθεια και όταν χτίζει η εκκλησία (ή όποιο ΝΠΔΔ την καλύπτει) πάρκινγκ αυτοκινήτων, με ποιό σκοπό τα χτίζει? Για την πνευματική σωτηρία...των οδηγών??? ή απλά για να γεμίσει ακόμη περισσότερο τα ταμεία της?

Κοινή λογική χρειάζεται για να μπορεί να δει κανείς, αλλά μάλλον κάποιοι αρέσκονται στο να εθελοτυφλούν.

Προσοχή! με τίποτε δεν αναφέρομαι σε μεμονωμένους κληρικούς οι οποίοι βοηθούν έμπρακτα το συνάνθρωπο τους και δίνουν το παράδειγμα, όμως να πάρει η ευχή σαν πολλοί λίγοι έως σπάνιοι είναι....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2005, 03:28:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Τοξότη,
Ξέρεις στ' αλήθεια πώς έφτιαξε την περιουσία της η Εκκλησία;;
Αφού το ξέρουμε όλοι, και αναφέρεται και στο άρθρο που παρέθεσα: η περιουσία, αυτού που εμείς εδώ τώρα ονομάζουμε Εκκλησία, ανήκει σε περισσότερα από 10.000 εκκλησιαστικά νομικά πρόσωπα!
Δεν πρόκειται για την περιουσία του Κόκκαλη, του Λάτση, του Βαρδινογιάννη, του Ωνάση, ........ το κατάλαβες αυτό;;;;

quote:
Και γιατί παρακαλώ να πρέπει να αποζημιωθεί και από πάνω η εκκλησσία για εκτάσεις που έδωσε στο κράτος και να βγαίνει το 2ο =όλοι εμείς χρεωστής και να πληρώνουμε εφ' όρου ζωής μισθούς στον κλήρο?

Γιατί έτσι αποφάσισε το κράτος που σε αντιπροσωπεύει. Άλλωστε, το κράτος είναι αυτό που φροντίζει για σένα, σε φορολογεί, σε πληρώνει, νοιάζεται για τα παιδιά σου, ..... όχι η Εκκλησία. Αν έκανε όλα τα παραπάνω η Εκκλησία, τότε δεν θα έπρεπε να την αποζημιώσεις.


quote:
Καλό σε συν-ανθρώπους έκανε -όπως πρεσβεύει το δόγμα- ας λάβει το αντίτημο στην μετα θάνατον ζωή.

Και για να συνεχίσει να κάνει καλό και στους συνανθρώπους που έρχονται και μετά από εμάς (και πολύ φοβάμαι ότι θα το έχουν περισσότερο ανάγκη απ' ότι εμείς), η Εκκλησία πρέπει να έχει τα μέσα έτσι ώστε να μπορεί να δηλώνει παρόν.

quote:
Αφού έκανε το καλό έσπευσε αμέσως να το καπελώσει με ένα κακό, ωραίο παράδειγμα...

Η Εκκλησία ποτέ δεν έκανε κακό. Ίσως ορισμένοι άνθρωποι να έχουν κάνει κακό και να εκμεταλλεύτηκαν καταστάσεις. Αυτό είναι γνώρισμα της κοινωνίας μας, τέτοιοι είμαστε, τέτοιους ανθρώπους φτιάχνουμε ......

quote:
Δηλαδή σαν να λέμε, πολέμησαν οι αγωνιστές μας το '21 να διώξουν τους τούρκους από τα εδάφη και την πατρίδα μας και να την ελευθερώσουν και να σου βρεθήκαν μπροστά σε "σκλαβωμένη" στην εκκλησία γη...
Τι να πει κανείς...

Κάνεις μεγάλο λάθος.
Είδες, από το άρθρο που σου παρέθεσα ποιος κατέχει την μεγαλύτερη έκταση γης, έτσι δεν είναι;;;
"""ΔΗΜΟΣΙΟ 43.598.000 στρέμματα
ΤΟΠΙΚΗ ΑΥΤΟΔΙΟΙΚΗΣΗ 15.553.200 στρέμματα"""

Αντί να καταπιάνεστε με την Εκκλησία, και μια που φλέγεστε από ενδιαφέρον για τους άπορους συνανθρώπους μας, για δεν παρακαλείτε τους ηγέτες που σας κυβερνάν, να πουλήσουν ένα μικρό κομματάκι από τις εκτάσεις γης που κατέχουνε, και να γεφυρώσουν έτσι το χάσμα που υπάρχει μεταξύ φτωχών και πλουσίων σήμερα στη χώρα μας;;;

quote:
Αλήθεια και όταν χτίζει η εκκλησία (ή όποιο ΝΠΔΔ την καλύπτει) πάρκινγκ αυτοκινήτων, με ποιό σκοπό τα χτίζει? Για την πνευματική σωτηρία...των οδηγών??? ή απλά για να γεμίσει ακόμη περισσότερο τα ταμεία της?

Πιστεύω για να γεμίσει τα ταμεία της διότι έχει κάποιο έργο να επιτελέσει και έχει ανάγκη από χρήματα.

quote:
Κοινή λογική χρειάζεται για να μπορεί να δει κανείς, αλλά μάλλον κάποιοι αρέσκονται στο να εθελοτυφλούν.

Έτσι λέω και εγώ φίλη Τοξότης, κοινή λογική απαλλαγμένη από φανατισμό και επιπολαιότητες.

quote:
Προσοχή! με τίποτε δεν αναφέρομαι σε μεμονωμένους κληρικούς οι οποίοι βοηθούν έμπρακτα το συνάνθρωπο τους και δίνουν το παράδειγμα, όμως να πάρει η ευχή σαν πολλοί λίγοι έως σπάνιοι είναι....

Και εγώ σου λέω πως είναι πολλοί!!
Μην περιμένεις όμως να τους δεις στην εκπομπή του Καρατζαφέρη και στα γεμάτα αντικειμενικότητα στην πληροφόρηση, κανάλια σας ...... (το σας γιατί εγώ δεν τα βλέπω εδώ που είμαι)


Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2005, 03:51:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ώρες-ώρες, διαβάζοντας τα μηνύματα ορισμένων, έχω την εντύπωση ότι η Εκκλησία κρατά στα χέρια της όλα τα περιουσιακά στοιχεία του Ελληνικού λαού, για τα οποία και μάχονται οι εν λόγω συμμετέχοντες!!!!

Μήπως είναι πράξη δημιουργίας ηθελημένων εντυπώσεων;;;;
Επιπλέον, πιστεύω πως αρκετοί μιλούν έτσι, χωρίς να έχουν σχηματισμένη γνώμη στο μυαλό τους, από συνήθεια, επειδή είναι της μόδας, όλοι πιπιλίζουν τη γνωστή καραμέλα με την περιουσία της Εκκλησίας και σου λέει εφόσον τόσοι και τόσοι μιλάν γι' αυτό, θα έχουν δίκαιο.

Έχω την εντύπωση, επίσης, ότι αρκετοί άνθρωποι αισθάνονται, άλλοι λίγο, άλλοι πολύ, συνιδιοκτήτες με την Εκκλησία στην περιουσία της και έτσι αυθαίρετα, απαιτούν να έχουν λόγο στη διαχείρισή της και νομίζουν ότι μπορούν να λεν ό,τι τους καπνίσει.

Δεν λέω, ήρθαν και τα τελευταία γεγονότα στους κόλπους της Εκκλησίας τα οποία λειτούργησαν ως βούτυρο στο ψωμί των καλοθελητών!!!

Πιστεύω, πως χρειάζεται διάκριση και κριτική στάση απέναντι στα γεγονότα.
Όποιος νοιάζεται πραγματικά για την πορεία της Εκκλησίας, δεν έχει παρά να γίνει ενεργό μέλος και, ως μέλος που νοιάζεται πραγματικά για το καλό της και την εύρυθμη λειτουργία της, να δράσει κατά τρόπο ώστε να μην αφήνει να παρατηρώνται ατασταλείες και καταχρήσεις!!!
Όταν καταλάβουμε όλοι εμείς ότι η Εκκλησία είμαστε εμείς, τότε σίγουρα θα λειτουργήσει όπως εμείς το ευχόμαστε!!

Όποιος όμως θέλει να μένει απ' έξω και να ασκεί τη στείρα, μονόπλευρη και χωρίς αντίκρυσμα κριτική του, λυπάμαι αλλά εξ' ορισμού, αυτό μόνο μπορεί να κάνει και τίποτα περισσότερο.

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2005, 10:03:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός
“GDS1 είσαι άπαιχτος αγόρι μου!! “

Συνήθως το ακούω αυτό από γυναίκες.....Σε ευχαριστώ.....

Ψηλός
«Εκεί που προσπαθώ να σε πάρω λίγο στα σοβαρά, αμολάς κάτι ασυναρτησίες και μου κόβεις τα χέρια!!»

Μια και με κατηγορείς για ασυναρτησίες μπορείς να μου υποδείξεις που μιλάω ασυνάρτητα.....νομίζω ότι μιλάω «συναρτημένα»

Ψηλός
«Ρε συ!!!! Ο άνθρωπος που έγραψε αυτό το άρθρο παραθέτει ένα σωρό στοιχεία όπως νόμοι, συμβάσεις, αποφάσεις του κράτους, ...... και εσύ το χαβά σου;;;;»

Αγαπητέ Ψηλέ και εγώ παρέθεσα όλα αυτά σε 15 άρθρα από ΕΓΚΥΡΕΣ ΕΦΗΜΕΡΙΔΕΣ και ΟΥΔΕΤΕΡΟΥΣ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΥΣ.....Ξέρεις τι μεγάλη διαφορά κάνει η ΠΑΡΑΛΕΙΨΗ ΚΑΠΟΙΩΝ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ όπως αυτών που έχω καταχωρήσει;;;;;; Τεράστια.....

Ψηλός
«Έλα ρε GDS1!!! μια φορά να προσπαθούσες να ήσουν λίγο αντικειμενικός και εγώ θα στήσω γλέντι!!!!!»

Αντιθέτως φίλε Ψηλέ, έχω την αίσθηση ότι είμαι αντικειμενικός....έχω βασίσει την άποψη μου σε ΑΡΘΡΑ ΑΠΟ ΟΥΔΕΤΕΡΟΥΣ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΥΣ και ΟΧΙ ΣΕ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟΥΣ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΜΕ ΞΕΚΑΘΑΡΗ ΘΕΣΗ.....αν διάβασες δεν είπα κάτι αρνητικό για τα συσσίτια.....

Ψηλός
«Ώστε αυτός είναι μεροληπτικός ενώ τα άρθρα που παρέθεσες εσύ σφύζουν από ουδετερότητα ε;;;;;;;;;;»»

Ναι...Είναι ΜΕΡΟΛΗΠΤΙΚΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΔΕΙΞΑ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΝΕ ΚΑΙ ΕΣΥ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΤΑ ΑΡΘΡΑ......

Ψηλός
«Έλα βρε GDS1, τον εαυτό σου πας να ξεγελάσεις!!!!»

Δεν το νομίζω Ψηλέ μάλλον εσύ πας να κάνεις αυτό το πράγμα....στο φόρουμ υπάρχουν καμιά 10αριά άρθρα από εφημερίδες (πχ Ελευθεροτυπία, Καθημερινή, Ναυτεμπορική κτλ) με αποδείξεις και εσύ μου φέρνεις ένα άρθρο ενός ΦΟΙΤΗΤΗ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ ΜΕ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΗΘΕΛΗΜΕΝΑ ΑΦΗΣΕΙ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΘΑΡΗ......


Ψηλός
«Ε Λ Ε Ο Σ!!!!!»

Κανένα, εκεί να πήξεις θα σε μάθω να βρίσκεις σωστές πληροφορίες και όχι δικές σου αερολογίες....βρες και βάλε...αν δεν υπάρχουν τότε βρωμάει πολύ το πράγμα

Ψηλός
«Τι συμπεράσματα είναι αυτά που βγάζεις (μιλάω για αυτό εδώ "Δηλαδή αποδεικνύεται ότι οι περισσότερες εκτάσεις βρίσκονται σε αστικά κέντρα όπως Κολωνάκι, Φάληρο κτλ. Συνεπώς εισπράττει τρελά ενοίκια ...."»

Αν διάβαζες και τα προηγούμενα άρθρα μαζί με τις πληροφορίες που έχει το ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΙΣΤΙΚΟ ΦΥΛΛΑΔΙΑΚΗ ΣΟΥ ΘΑ ΕΒΓΑΙΝΕΣ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ...αλλά φυσικά όλα τα άλλα άρθρα (από Ναυτεμπορική, Βήμα, Καθημερινή, Ελευθεροτυπία, Ριζοσπάστης κτλ) αποσκοπούν στην ενδυνάμωση των παγκοσμιομασσωνικόσιωνιστικών συμφερόντων....ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΑΡΘΡΟ ΜΕΤΡΑΕΙ ΤΟΥ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟΥ ΦΟΙΤΗΤΗ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ ΜΕΛΟΣ ΤΗΣ ΟΟΔΕ

Ψηλός
«Θα μας τρελάνεις τελείως;;;;;;;;; αφού αναφέρει τι είναι οι υπόλοιπες εκτάσεις, εσύ το χαβά σου;;;;;;;»

Ακριβώς αναφέρει και μόνο λίγα είναι αγροτικές εκτάσεις.....

Ψηλός
«Αν αμφιβάλεις ότι η Μονή Ασωμάτων Πετράκη δώρισε τα ακίνητα στα οποία ανεγέρθηκαν τα αναφερθέντα ακίνητα, δεν έχεις παρά να το ψάξεις, "μια που σε αυτά είσαι γάτα!!»

Εγώ είμαι γάτα Ψηλέ δεν είμαι Δάγκας σαν και εσένα....ψάξτω εσύ και φέρε μου αποδείξεις μέχρι τότε δεν πιστεύω τίποτα.....

Ψηλός
«Ένα μόνο άρθρο αν είχες παραθέσει, τόσο τεκμηριωμένο όπως και αυτό που σου παρέθεσα εγώ, θα σου έβγαζα το καπέλο ....... ξύπνα βρε!!!!!!!!!»

Χαχαχαχαχαχα διάλεξε ένα από όλα όσα έβαλα......χαχαχαχαχα απίστευτος ο παπάς...ρε Ψηλέ που λειτουργείς να έρθω να ρίξω κανένα δίφραγκο...

Ψηλός
«Μην νομίζεις ότι είσαι ξύπνιος παλικάρι μου!!!!»

Δεν το νομίζω, είναι αλήθεια ΕΙΜΑΙ.....γιατί να το κρύψουμε άλλωστε

Ψηλός
«Σε δουλεύουν!!!!!»

Εσύ Ψηλε μας δουλεύεις....δεν μου λες φέρε και καμία διατριβή της ΟΟΔΕ και τότε θα σε πιστέψουμε

Ψηλός
«Το παιχνίδι τους παίζεις!!!»

Τάβλι παίζω....εσύ;;;

Ψηλός
«Και μην αρχίσεις πάλι να με περιγελάς .......»

Δεν χρειάζεται αγόρι μου τα καταφέρνεις μόνος σου

Ψηλός
«... για δήθεν συνομωσίες! Όταν ανοίξουν τα μάτια σου και δεις τι παίζεται στην πλάτη σου...,»

καλά έχω και πλατάρες η αλήθεια

Ψηλός
«... τότε θα καταλάβεις!!!»

εσύ να δω πατερ πότε θα καταλάβεις......

Ψηλός
«Ξέρεις στ' αλήθεια πώς έφτιαξε την περιουσία της η Εκκλησία;;
Αφού το ξέρουμε όλοι, και αναφέρεται και στο άρθρο που παρέθεσα: η περιουσία, αυτού που εμείς εδώ τώρα ονομάζουμε Εκκλησία, ανήκει σε περισσότερα από 10.000 εκκλησιαστικά νομικά πρόσωπα!»

Ρε Ψηλέ πότε θα το κόψεις έχουμε γεμίσει γάλατα......και όλα αυτά ανήκουν στην ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΠΩΣ ΤΑ ΑΠΟΚΤΗΣΑΝ ΤΑ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙΑ ΠΑΤΕΡ

Ψηλός
«Είδες, από το άρθρο που σου παρέθεσα ποιος κατέχει την μεγαλύτερη έκταση γης, έτσι δεν είναι;;;»

Ναι στο ΔΗΜΟΣΙΟ ΑΝΕΙΚΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΒΟΥΝΑ......ΡΕ ΠΑΤΕΡ ΘΕΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΤΟ 1 Εκατ. Στρέμματα σε ΑΣΤΙΚΑ ΚΕΝΤΡΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ......ρε πάτερ ηρέμησε εντάξει θα προαχθείς σε ηγούμενος αλλά χαλαρά....Α ΝΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΩ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΑΛΛΑ ΑΡΘΡΑ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΩΝ ΟΧΙ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΩΝ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΜΕΛΩΝ ΤΗΣ ΟΟΔΕ.....α ρε μπαγάσα

Ψηλός
«Πιστεύω για να γεμίσει τα ταμεία της διότι έχει κάποιο έργο να επιτελέσει και έχει ανάγκη από χρήματα.»

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα ναι ναι μεγάλο έργο χαχαχαχα α ρε γιοσάκη ευτυχώς που υπάρχεις και εσύ.....

Ψηλός
«Έτσι λέω και εγώ φίλη Τοξότης, κοινή λογική απαλλαγμένη από φανατισμό και επιπολαιότητες.»

Λόγια Λόγια Λόγια...ΛΟΓΙΑ ΨΕΥΤΙΚΑ.......κάνε και τίποτα πράξη ρε πάτερ εκτίθεσαι τρελά

Ψηλός
«Ώρες-ώρες, διαβάζοντας τα μηνύματα ορισμένων, έχω την εντύπωση ότι η Εκκλησία κρατά στα χέρια της όλα τα περιουσιακά στοιχεία του Ελληνικού λαού, για τα οποία και μάχονται οι εν λόγω συμμετέχοντες!!!!
Μήπως είναι πράξη δημιουργίας ηθελημένων εντυπώσεων;;;;
Επιπλέον, πιστεύω πως αρκετοί μιλούν έτσι, χωρίς να έχουν σχηματισμένη γνώμη στο μυαλό τους, από συνήθεια, επειδή είναι της μόδας, όλοι πιπιλίζουν τη γνωστή καραμέλα με την περιουσία της Εκκλησίας και σου λέει εφόσον τόσοι και τόσοι μιλάν γι' αυτό, θα έχουν δίκαιο.
Έχω την εντύπωση, επίσης, ότι αρκετοί άνθρωποι αισθάνονται, άλλοι λίγο, άλλοι πολύ, συνιδιοκτήτες με την Εκκλησία στην περιουσία της και έτσι αυθαίρετα, απαιτούν να έχουν λόγο στη διαχείρισή της και νομίζουν ότι μπορούν να λεν ό,τι τους καπνίσει.
Δεν λέω, ήρθαν και τα τελευταία γεγονότα στους κόλπους της Εκκλησίας τα οποία λειτούργησαν ως βούτυρο στο ψωμί των καλοθελητών!!!
Πιστεύω, πως χρειάζεται διάκριση και κριτική στάση απέναντι στα γεγονότα.
Όποιος νοιάζεται πραγματικά για την πορεία της Εκκλησίας, δεν έχει παρά να γίνει ενεργό μέλος και, ως μέλος που νοιάζεται πραγματικά για το καλό της και την εύρυθμη λειτουργία της, να δράσει κατά τρόπο ώστε να μην αφήνει να παρατηρώνται ατασταλείες και καταχρήσεις!!!
Όταν καταλάβουμε όλοι εμείς ότι η Εκκλησία είμαστε εμείς, τότε σίγουρα θα λειτουργήσει όπως εμείς το ευχόμαστε!!
Όποιος όμως θέλει να μένει απ' έξω και να ασκεί τη στείρα, μονόπλευρη και χωρίς αντίκρυσμα κριτική του, λυπάμαι αλλά εξ' ορισμού, αυτό μόνο μπορεί να κάνει και τίποτα περισσότερο.»

ΜΠΡΑΒΟ ΜΠΡΑΒΟ ΑΡΙΣΤΗ ΑΥΤΟΚΡΙΤΙΚΗ ΜΠΡΑΒΟ ΨΗΛΕ (μεταξύ μας τώρα από που το αντέγραψες....)

Schwabe
«2500 μοναστήρια υπάρχουνε στην Ελλάδα!!!!! 2500 μοναστήρια έχουνε ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ, την οποία στις περισσότερες περιπτώσεις έχουνε ΚΑΠΕΛΩΣΕΙ στην καμπούρα του κοσμάκη που ήλθαν (λέει..) να «σώσουνε»….»

Πέστα βρε Schwabe αλλά και που τα λες.....η γνωστή παροιμία «στου κουφού την πόρτα.....πάρε την πόρτα και φύγε»

toxotis βλέπω και εσύ παίζεις το ίδιο παιχνίδι των παγκοσμιομασσωνικόσιωνιστικών γουρουνιών ...



Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2005, 12:09:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΨΗΛΟΣ
quote:
Στην ίδια σύμβαση καθιερώθηκε και η "μισθοδοσία" των κληρικών από τον Κρατικό Προϋπολογισμό - του δε Αρχιεπισκόπου και των Μητροπολιτών από το έτος 1980 - ως υποχρέωσις του Κράτους έναντι των μεγάλων παραχωρήσεων γης στις οποίες είχε προβεί η Εκκλησία της Ελλάδος κατά την δεκαετία 1922-32. Δηλαδή, επειδή το Κράτος αδυνατούσε να καταβάλει οποιοδήποτε αντίτιμο -όπως προέβλεπε ο νόμος του 1932 - συνεφωνήθη να μισθοδοτούνται επ' άπειρον οι κληρικοί και το Κράτος δεσμεύθηκε επ' αυτού. Καταρρίπτεται έτσι ο μύθος που προσπαθεί μάταια να διαιωνίσει ο κ. Πάγκαλος με τις αναφορές του σε "δημόσιους υπαλλήλους". Όταν η άγνοια συναντά τη θρασύτητα, το αποτέλεσμα είναι επικίνδυνο για τους θεσμούς και τη δημοκρατία

Συγνωμη δηλαδη αλλα ετσι οπως το βλεπω εγω η εκκλησια βρηκε σε αναγκη το κρατος και το εκμεταλευτηκε ,απο τα αθρα που παρεθεσες η εκκλησια φερεται και πραττει σαν εταιρεια κερδοσκοπικης φυσεως που ως στοχο εχει την αυξηση της περιουσιας της και να κατοχυρωνει τα δικαιωματα της εναντια στα δικαιωματα του απλου λαου .Δηλαδη αντι η εκκλησια να φυλλατει τα δικαιωματα του λαου κανει το αντιθετο.Προσωπικα το μονο που πρεπει να μεινει στην εκκλησια ειναι το Αγιο ορος σαν εκταση γης.Το Οικομενικο Πατρειαρχειο αγωνιζεται να μεινει ζωντανο και η εκκλησια της Ελλαδας οχι μονο δεν το ενισχυει αλλα μεχρι και πριν λιγο καιρο ηθελε να κοψει και αυτην την συνδρομη που εδινε εδω και 200 χρονια θετωντας υπο αμσφηβητιση την κυριαχεια του .Τσιφλικαδες ντυμενους με ρασα δεν θελουμε ,προσοχη δεν κρινω ολους τους παπαδες αλλα αυτους που διαχειριζονται τα οικονομικα της εκκληξσιας.


ΚΑΘΕ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΡΥΒΕΙ ΕΝΑΝ <<ΑΘΕΟ>> ΜΕΣΑ ΤΟΥ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 11 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy