ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ο ΕΧΩΝ ΔΥΟ ΧΙΤΩΝΕΣ....ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΙ 1000
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 11
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2005, 23:22:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
quote:Τι εννοείς "αποφάσισα"; Έτσι είναι τα πράγματα, από εκεί και πέρα τι σημασία έχω έγω;

Η εκφραση σου ειναι κατηγορηματικη , σαν να εισαι απο αυτους που αποφαζιζουν...ετσι μιλας.


Με το συμπάθειο κιόλας, αλλά αυτό μου θυμίζει κάτι χαζογκομενίτσες που διαμαρτύρονται συνέχεια στο αγόρι τους ότι "δεν μου λες σ'αγαπώ όπως θέλω!!!!".

Στο πως το είπα είναι το θέμα;


Α ναι, για να μην ξεχνιόμαστε, αποφασίζω και εγώ όπως και εσύ και ο γείτονάς σου, όπως κάθε πολίτης με δικαιώματα ψήφου στην δημοκρατία μας.

quote:
Δεν ηταν η ουσια αυτο ομως .η ουσια ειναι στα πεπραγμενα του ιερατειουπου αφηνεις-ετε ασχολιαστα...

Απ, εδώ σε πιάνω αδιάβαστο, φίλε Αδιάβαστε.
Μπορείς να ανεβείς στην προηγούμενη σελίδα να με δεις να σχολιάζω τα όσα γράφει ο GDS1, συμφωνόντας ότι δεν αξίζει κάτι να υπερασπιστώ από ανηθικότητες και άλλα τινά που μπορεί να έχει κάνει ο τάδε ιεράρχης.


----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.

Edited by - WWalker on 22/11/2005 23:29:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2005, 23:27:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάτσω να το κάνω quote κιόλας, για να μην μου την βγεις:

quote:
quote: Τι να πουν βρε Αίολε....Δεν υπάρχει λόγος να υποστηρίξουν κάτι, τα πράγματα είναι ξεκάθαρα...!!!

Καλά το λες GDS1. Δεν βρίσκω τον παραμικρό λόγο να κάτσω να απολογηθώ για την διαφθορά την σήψη και την παρακμή στον κλήρο, όταν στο κάτω κάτω της γραφής δεν είναι αυτά τα οποία θέλω στους ιεράρχες μου.
Αν ήταν να κάτσω να απολογηθώ για τον αρχ. Αναστάσιο στην Αλβανία που κάνει έργο θεάρεστο ή για το Πατριαρχείο Αλεξανδρείας που κοιτάει πως να ταίσει τους πένιτες συνανθρώπους μας κάτω στην Αφρική, ευχαρίστως να το κάνω.


Μπορείς να το βρεις στην 2η σελίδα κάπου στην μέση.
Μην μου πεις ότι το λέω στα αστεία ή δεν το εννοώ ή τίποτα άλλο τέτοιο κουφό, γιατί θα σκίζω τα ρούχα μου μετά.

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2005, 09:42:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους

Wwalker πρωινιάτικα και εσύ να σχίσεις τα ρούχα σου κάτσε να βραδιάσει λίγο να πιούμε και τα ουίσκια μας και ύστερα...


Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2005, 13:05:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
GDSI
Έχω την εντύπωση ότι δεν διαβάζεις τα μηνύματά μου!!
Δεν απέφυγα ποτέ να αναφέρω πως υπάρχουν, δυστυχώς, στους κόλπους του κλήρου, άτομα που δεν τιμούν καθόλου το λειτούργημά τους. Μπορεί να λέγονται Αμβρόσιος, Γιοσάκης, ...... Αυτό που ξεχνάς και εσύ είναι πως πρόκειται για ανθρώπους σαν και εσένα και εμένα. Το ράσο δεν κάνει τον παπά!
Εσύ όμως, χάρη αυτών των μεμονωμένων περιπτώσεων, βγάζεις τη χαντζάρα σου και κατασφάζεις όλο το οικοδόμημα που λέγεται Ορθοδοξία σήμερα!!! Εδώ ακριβώς βρίσκεται η διαφορά μας!!!
Συμφωνώ μαζί σου ότι αυτοί οι άνθρωποι πρέπει κάποια μέρα να δώσουν λόγο για ό,τι έχουν κάνει!! Σε ποιον όμως να δώσουν λόγο;;;;;; Έχει μείνει κανείς σήμερα στην Ελλάδα που να μπορεί να δικάσει;;; Αφού και οι δικαστές είναι λερωμένοι! Γι’ αυτό σου λέω πως και αυτοί αποτελούν κομμάτι της σαθρής μας κοινωνίας και τίποτα άλλο παραπάνω!!

Όσον αφορά αυτό που λες για τους ιδιώτες, το αφήνω ασχολίαστο γιατί θεωρώ ότι βλέπεις τα πράγματα με ένα δικό σου ξεχωριστό τρόπο, αφού μου λες ότι οι λωποδύτες και οι καταχραστές με την αξία τους έχουν καταφέρει να φτιάξουν τόσο πλούτο ..... , δεν αξίζει να πάμε τη συζήτηση αλλού!

ΣΒΑΜΠΕ
Προσπαθώ να βιάσω τον εαυτό μου για να παραδεχθώ ότι σε κάποια πράγματα είσαι αντικειμενικός, αλλά δεν μου βγαίνει, και γι' αυτό φταις εσύ!!
Καλά βρε, θέλεις να μας κάνεις να πιστέψουμε στ' αλήθεια ότι υπάρχει ελευθερία έκφρασης σήμερα στην Ελλάδα, αλλά και όπου αλλού στον κόσμο;;
Είναι δυνατόν σήμερα, στην Ελλάδα, να εκφράσεις ελεύθερα τις απόψεις σου, χωρίς να υποστείς τις συνέπειες μετά;; Δεν μιλώ για τις "λογικές" συνέπεις λόγω της βαρύτητας του λόγου του καθενός! Μιλώ για τον αποκλεισμό και την τιμωρία που θα υποστείς εφόσον οι απόψεις σου δεν συμβαδίζουν με αυτές του εκάστοτε καθεστώτος! Πιστεύω καταλαβαίνεις πολύ καλά τι εννοώ!!

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Τεκμαίρεται από πολλά ιστορικά στοιχεία που προέρχονται από πρωτόγονες πηγές, όπου μαρτυρούν τον μαρασμό των αρχαίων ιερών χώρων ή και την καταστροφή τους και λεηλασία από τους ίδιους τους ανθρώπους της εποχής. Και για του λόγου το αληθές, ψάξε να δεις π.χ. στις επιστολές του Πλινίου, όπου αναφέρει ότι ενώ είχαν αδειάσει και εγκαταλειφθεί οι ναοί, άρχισαν να ξαναγεμίζουν διότι ο κόσμος φοβόταν μην έχει την ίδια τύχη με τους Χριστιανούς, οπότε έπρεπε με κάποιο τρόπο να δείξουν ότι δεν ασπαζόταν την καινούργια θρησκεία!


Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2005, 14:04:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν δεν βρίσκεις επιλήψιμο το ότι οι Τούρκοι κατακλέβουν το Πατριαρχείο, το οποίο έχει τις περιουσίες της μειονότητας, τότε τι να πω.
Η περιουσία ανήκει στην Εκκλησία, δηλαδή στο σύνολό της, γιατί Εκκλησία = σύνολο ανθρώπων, δηλαδή σε σένα και σε μένα, αν ανήκεις, και μπορείς να πας στην Αρχιεπισκοπή να ζητήσεις βοήθεια αν πραγματικά τα χρειάζεσαι, όπως ο αρχ. Χριστόδουλος συχνά παραπονιέται ότι του ΄ρχονται άνθρωποι με χρέη.

Μας λές δηλαδή ότι το πατριαρχείο λειτουργεί σαν τράπεζα;
Δηλαδή και η εδώ περιουσία αντιστοίχως, ανήκει σ' εμένα και 'σένα κλπ;
Εγώ πάντως δεν εισπράττω τίποτε.
ΕΣΥ;
Και ποιός τους έδωσε την εντολή να τα διαχειρίζονται;
Γιατί δεν τα δίνουν στους δικαιούχους;
ΠΑΡΑΠΟΝΙΕΤΑΙ Ο Χριστόδουλος;;;
Γιατί; Να δίνει δεν είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ από την θρησκεία του;
Παραπονιέται μεν, αλλά δεν μας είπες αν βοηθάει αυτούς με τα χρέη...
Θυμάσαι τι έγινε εδώ με τους σεισμόπληκτους;
Η μας δουλεύεις φίλε μπου, ή σ' έχουν δουλέψει...
quote:
Όχι, εννοείται.
Δεν είναι θεικός νόμος αυτός, ανθρώπινος είναι, της κοινωνίας.
Δεν ξέρω κανέναν που να τους έχει απαγορεύσει να πολεμάνε...
Αν θυμάμαι καλά, αυτοί αφόρισαν τον Παπαφλέσσα επειδής πολέμισε για την πατρίδα του και την ελευθερία!
Καλός χρυσός είσαι ρε WWalker, αλλά μην το ξεφτυλίζουμε τελείως με την προπαγάνδα...
quote:
Δηλαδή με την λογική σου η ελληνική μειονότητα στην Πόλη και στην Τένεδο/Ίμβρο είναι τούρκοι εφόσον:
α) είναι Τούρκοι πολίτες
β) γεννήθηκε στην Τουρκία (Ίμβρο γεννήθηκε)
γ) υπηρέτησε Στρατιώτης.

Σε τι διαφέρουν από έναν οποιονδήποτε Τούρκο;
quote:
Δεν είναι στρατεύσιμος είπαμε, είναι παπάς.
Εμείς δεν το πληρώνουμε, πληρώνουμε το Πατριαρχείο και μόνο, το οποίο είναι οργανισμός του Τουρκικού κράτους, άρα του τα σκάνε και οι Τούρκοι.
Εφ' όσον στρατεύτηκε ως παπάς, και μάλιστα ως ΑΝΩΤΕΡΟΣ (πάνω από ταγματάρχης δηλαδή!!!) (γιατί;) αξιωματικός, ΕΙΝΑΙ ΣΤΡΑΤΕΥΣΙΜΟΣ!
ΜΕ ΠΟΙΟΝ ΘΑ ΠΟΛΕΜΙΣΕΙ;
Δεν στα είπανε καλά (κάποιον μου θυμίζεις) φίλε μου.
ΔΕΝ του τα σκάνε οι Τούρκοι. Δεν είναι ηλίθιοι!
Εχουν δικό τους ΟΡΘΟΔΟΞΟ ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟ!
Θα ήταν ηλίθιοι εάν τους τα έπερναν από την μια και τους τα έδιναν από την άλλη.
Αυτοί που τους τα σκάνε μόνιμα είναι οι ηλίθιοι...
quote:
Δηλαδή Αίολε,
Όσοι Έλληνες το γένος, γεννήθηκαν ή μεγάλωσαν σε ξένο κράτος π.χ. κάποιο ευρωπαϊκό, και υπηρέτησαν τη θητεία τους στο εν λόγω κράτος, ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΘΕΩΡΟΥΜΕ ΕΛΛΗΝΕΣ;;
***Ειλικρινά, δεν καταλαβαίνω το τρόπο σκέψης σου;

Το "γένος";
Πως ξεχωρίζεις τα γένη Ψηλέ μου;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2005, 15:03:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός
"Εσύ όμως, χάρη αυτών των μεμονωμένων περιπτώσεων, βγάζεις τη χαντζάρα σου και κατασφάζεις όλο το οικοδόμημα που λέγεται Ορθοδοξία σήμερα!!! Εδώ ακριβώς βρίσκεται η διαφορά μας!!!"

Ααααααα, δηλαδή όλα αυτά τα άρθρα αναφέρονται σε ένα με δυο άτομα μόνο....εντάξει ζητώ ταπεινά συγνώμη από το ΟΙΚΟΔΟΜΗΜΑ

Ψηλός
"Όσον αφορά αυτό που λες για τους ιδιώτες, το αφήνω ασχολίαστο γιατί θεωρώ ότι βλέπεις τα πράγματα με ένα δικό σου ξεχωριστό τρόπο, αφού μου λες ότι οι λωποδύτες και οι καταχραστές με την αξία τους έχουν καταφέρει να φτιάξουν τόσο πλούτο ..... , δεν αξίζει να πάμε τη συζήτηση αλλού!"

Φτου ρε γμτ μου....συνεννόηση τσιμέντο....

Ρεεε Ψηλέ διαβάζεις ή κάνεις ότι διαβάζεις;;;;;;;;;;

Μίλησα εγώ για λωποδύτες;;;;;;;; ΟΧΙ

Μίλησα για άτομα που με την δουλειά τους φτάσανε κάπου....αν εσύ τους ζηλεύεις και τους λες λωποδύτες μαγκιά σου...πειράζει που δεν τους λεω εγώ;;;;;;

οχουυυυυυυυυυυ, μωρέ αδερφάκι μου μερικές φορές έχεις κλειδώσει την κεφάλα σου και πηγαίνεις.......

όπως και να έχει το θέμα μας δεν είναι αυτό ΑΛΛΑ ΤΟ ΟΙΚΟΔΟΜΗΜΑ.....ME TΑ ΣΑΠΙΑ ΘΕΜΕΛΙΑ



Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2005, 17:50:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ψηλός
"Εσύ όμως, χάρη αυτών των μεμονωμένων περιπτώσεων, βγάζεις τη χαντζάρα σου και κατασφάζεις όλο το οικοδόμημα που λέγεται Ορθοδοξία σήμερα!!! Εδώ ακριβώς βρίσκεται η διαφορά μας!!!"

Ααααααα, δηλαδή όλα αυτά τα άρθρα αναφέρονται σε ένα με δυο άτομα μόνο....εντάξει ζητώ ταπεινά συγνώμη από το ΟΙΚΟΔΟΜΗΜΑ



Για να δω λοιπόν αν είσαι τόσο αντικειμενικός όσο θες να νομίζεις ότι είσαι: ανέφερε ονόματα που έχουν κάνει ατασταλείες και έχει εξακριβωθεί (όχι φήμες που προέρχονται από τα κανάλια αυτών που εσύ εκθειάζεις!).

quote:
Ψηλός
"Όσον αφορά αυτό που λες για τους ιδιώτες, το αφήνω ασχολίαστο γιατί θεωρώ ότι βλέπεις τα πράγματα με ένα δικό σου ξεχωριστό τρόπο, αφού μου λες ότι οι λωποδύτες και οι καταχραστές με την αξία τους έχουν καταφέρει να φτιάξουν τόσο πλούτο ..... , δεν αξίζει να πάμε τη συζήτηση αλλού!"

Φτου ρε γμτ μου....συνεννόηση τσιμέντο....

Ρεεε Ψηλέ διαβάζεις ή κάνεις ότι διαβάζεις;;;;;;;;;;

Μίλησα εγώ για λωποδύτες;;;;;;;; ΟΧΙ

Μίλησα για άτομα που με την δουλειά τους φτάσανε κάπου....αν εσύ τους ζηλεύεις και τους λες λωποδύτες μαγκιά σου...πειράζει που δεν τους λεω εγώ;;;;;;

οχουυυυυυυυυυυ, μωρέ αδερφάκι μου μερικές φορές έχεις κλειδώσει την κεφάλα σου και πηγαίνεις.......

όπως και να έχει το θέμα μας δεν είναι αυτό ΑΛΛΑ ΤΟ ΟΙΚΟΔΟΜΗΜΑ.....ME TΑ ΣΑΠΙΑ ΘΕΜΕΛΙΑ



Κόκαλης, Λάτσης, Ωνάσης, Κυριακού, Κουρής, ....... όλοι αυτοί, και τόσοι άλλοι που δεν τους ξέρουμε, με τη δουλειά τους έφτιαξαν τόσο πλούτο βρε GDS1??

Εμένα ο πατέρας μου δούλεψε μια ζωή στα κτήματα και ποτέ δεν κατάφερε να σηκώσει κεφάλι!! Μια ζωή χρεωμένος στην τράπεζα ήταν!! Έπαιρναν την παραγωγή οι χονδρέμποροι και όταν, τον επόμενο χρόνο, ερχόταν επιτέλους για να πληρώσουν, το χρέος στην τράπεζα ήταν μεγαλύτερο από αυτό που έπρεπε να παίρνει!!
Τώρα, στα γεράματά του, του δίνουν 280 ευρώ σύνταξη για να βγάλει το μήνα, και το κράτος σου, γεμάτο υπερηφάνεια, αλαλάζει ότι φροντίζει τον αγρότη!!!!

Και μου λες εσύ ότι με τη δουλειά τους κάποιοι έφτασαν εκεί που έφτασαν;; Με τη δουλειά σου μόνο και όταν είσαι ειλικρινής, δεν γίνεσαι πλούσιος!! Μόνο αν καταχραστείς και κλέψεις τον συνάνθρωπό σου θα φτιάξεις πλούτο, κατάλαβέ το επιτέλους!!!!!

Είσαι νέο παιδί, δεν ξέρω αν ζεις στα πούπουλα και ούτε με ενδιαφέρει! Να ξέρεις όμως πως ο πλούτος ποτέ δεν έρχεται με τον ιδρώτα και μόνο. Πιστεύω πως την πανουργία και την πονηρία εσύ τις έχεις βαφτίσει εξυπνάδα, και αυτό σε κάνει να εκφράζεσαι κατ' αυτόν τον τρόπο.
Αφού έχεις αναλάβει το ρόλο του κριτή, να έχεις το σθένος και την ειλικρίνεια, να χρησιμοποιείς τα ίδια σταθμά για όλους τους ανθρώπους, ανεξάρτητα με το αν φορούν ράσο ή όχι!

ΑΙΟΛΕ
Όσοι έχουν γεννηθεί από γονείς που αυτοί με τη σειρά τους γεννήθηκαν στην Ελλάδα.
Για παράδειγμα, το δικό μου παιδί που γεννήθηκε εδώ στο εξωτερικό, δεν θα θεωρείται έλληνας αν υπηρετήσει τη στρατιωτική του θητεία στη χώρα όπου διαμένω;;;

Φιλικά όπως πάντα

Edited by - Ψηλός on 23/11/2005 17:53:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2005, 18:46:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός
"Για να δω λοιπόν αν είσαι τόσο αντικειμενικός όσο θες να νομίζεις ότι είσαι: ανέφερε ονόματα που έχουν κάνει ατασταλείες και έχει εξακριβωθεί (όχι φήμες που προέρχονται από τα κανάλια αυτών που εσύ εκθειάζεις!)."

Φήμες από τα κανάλια και τις εφημερίδες αχαααααααααααααααα.....

Αφού ρε μπαγάσα καθαρός ουρανός δεν φοβάται γιατί δεν γίνετε επίσημος έλεγχος των Περουσιακών στοιχείων της ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ;;;;;

ΤΙ ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΠΑΠΠΑΔΕΣ;;;;;; ΚΑΙ ΤΑ ΚΡΑΤΑΤΕ ΓΙΑ ΠΑΡΤΙ ΣΑΣ;;;;;

Αλλά αν θέλεις πιάσε όλη την ιεραρχία......τα τελευταία 2000 χρόνια....

Ψηλός
"Κόκαλης, Λάτσης, Ωνάσης, Κυριακού, Κουρής, ....... όλοι αυτοί, και τόσοι άλλοι που δεν τους ξέρουμε, με τη δουλειά τους έφτιαξαν τόσο πλούτο βρε GDS1??"

che cazzo voi??????

Σκοτώσανε κανέναν ρε φίλε;;;; κάνανε μπούκα σε κανένα σπίτι και κλέψανε;;;; είχανε μπουρδέλα;;;;; κάνανε εμπόριο ναρκωτικών ;;;;; γιατί είναι καθίκια αυτοί και οι παππάδες δεν είναι;;;;

Ψηλός
"Εμένα ο πατέρας μου δούλεψε μια ζωή στα κτήματα και ποτέ δεν κατάφερε να σηκώσει κεφάλι!! Μια ζωή χρεωμένος στην τράπεζα ήταν!! Έπαιρναν την παραγωγή οι χονδρέμποροι και όταν, τον επόμενο χρόνο, ερχόταν επιτέλους για να πληρώσουν, το χρέος στην τράπεζα ήταν μεγαλύτερο από αυτό που έπρεπε να παίρνει!!
Τώρα, στα γεράματά του, του δίνουν 280 ευρώ σύνταξη για να βγάλει το μήνα, και το κράτος σου, γεμάτο υπερηφάνεια, αλαλάζει ότι φροντίζει τον αγρότη!!!!"

Δηλαδή ρε Ψηλε μόνο οι Αγρότες είναι καλά παιδιά;;;; Δηλαδή εγώ που έκανα κάτι παραπάνω είμαι αλήτης (καλά δεν είναι ανάγκη να απαντήσεις);;;;;

Ψηλός
"Και μου λες εσύ ότι με τη δουλειά τους κάποιοι έφτασαν εκεί που έφτασαν;; Με τη δουλειά σου μόνο και όταν είσαι ειλικρινής, δεν γίνεσαι πλούσιος!! Μόνο αν καταχραστείς και κλέψεις τον συνάνθρωπό σου θα φτιάξεις πλούτο, κατάλαβέ το επιτέλους!!!!!"

τσικ τσικ

Είσαι απόλυτος....ΛΑΘΟΣ

Ψηλός
"Είσαι νέο παιδί, δεν ξέρω αν ζεις στα πούπουλα και ούτε με ενδιαφέρει!"

Στα ώπα ώπα σε είχα και σε ζηλεύαααανε και ωχ αμαν

Ψηλός
"Να ξέρεις όμως πως ο πλούτος ποτέ δεν έρχεται με τον ιδρώτα και μόνο."

Πράγματι...δεν έχεις προσωπική ζωή....είσαι συνέχεια στο άγχος για τα ρίσκα που παίρνεις.....και γενικά πολλά προβλήματα....

Ψηλός
"Πιστεύω πως την πανουργία και την πονηρία εσύ τις έχεις βαφτίσει εξυπνάδα, και αυτό σε κάνει να εκφράζεσαι κατ' αυτόν τον τρόπο."

Το να είναι κάποιος πονηρός απαιτεί και ένα ποσοστό ευφυίας....ο χαζός δεν μπορεί να είναι πονηρός ... δεν έχει το υπόβαθρο να σκεφτεί πονηρά....

Ψηλός
"Αφού έχεις αναλάβει το ρόλο του κριτή, να έχεις το σθένος και την ειλικρίνεια, να χρησιμοποιείς τα ίδια σταθμά για όλους τους ανθρώπους, ανεξάρτητα με το αν φορούν ράσο ή όχι!"

Αν ήμουνα κριτής φίλε Ψηλέ δεν ξέρεις τι θα έκανα.....τα ίδια μέτρα και ίδια σταθμά τα έχω....ανοιξε ένα θέμα με τους πλούσιους που φθονείς και θα δεις αμεροληψία...αλλά στο παρών θέμα συζητάμε ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΛΟΥΤΟ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ


Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2005, 18:54:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Με το συμπάθειο κιόλας, αλλά αυτό μου θυμίζει κάτι χαζογκομενίτσες που διαμαρτύρονται συνέχεια στο αγόρι τους ότι "δεν μου λες σ'αγαπώ όπως θέλω!!!!".

Κι εμενα μου θυμιζει εκεινον που λεει καλημερα Γιαννη κι ο Γιαννης λεει κουκια σπερνω !
Τα ΄χεις μπερδεψει λιγο τα πραγματα ....
quote:
Α ναι, για να μην ξεχνιόμαστε, αποφασίζω και εγώ όπως και εσύ και ο γείτονάς σου, όπως κάθε πολίτης με δικαιώματα ψήφου στην δημοκρατία μας.

Πλανασαι πλανην οικτραν ! Το θεμα της Δημοκρατιας ειναι αλλο .Ουτε εμενα ουτε και κανεναν αλλο Ελληνα δεν ρωτησαν (ουτε καν περιλαμβανετε στον προϋπολογισμο του κρατους)για τα μυστικα -απορρητα κονδυλια που αποδιδουν στο Πατριαρχειο ,ακριβως επειδη ειναι απορρητα.
quote:
Καλά το λες GDS1. Δεν βρίσκω τον παραμικρό λόγο να κάτσω να απολογηθώ για την διαφθορά την σήψη και την παρακμή στον κλήρο, όταν στο κάτω κάτω της γραφής δεν είναι αυτά τα οποία θέλω στους ιεράρχες μου.
Αν ήταν να κάτσω να απολογηθώ για τον αρχ. Αναστάσιο στην Αλβανία που κάνει έργο θεάρεστο ή για το Πατριαρχείο Αλεξανδρείας που κοιτάει πως να ταίσει τους πένιτες συνανθρώπους μας κάτω στην Αφρική, ευχαρίστως να το κάνω.

Δεν εχεις καταλαβει ενα πραγμα.Ο Αλεξανρειας και ορισμενοι αλλοι δεν εχουν την αναγκη να τους δωσουν τα ευσημα,και δεν επιτελουν "θεαρεστο" εργο ,αλλα ανθρωπαρεστο εργο.Ολοι οι αλλοι επιτελουν Θεαρεστο εργο.Αυτη ηταν,ειναι και θα ειναι η δομη της εκκλησιας ως φαινεται και απο τις γραφες.( λ.χ. ΨΑΛΜΟΙ - 2o Κεφάλαιο

1 ΔΙΑ ΤΙ ΕΦΡΥΑΞΑΝ ΤΑ ΕΘΝΗ ΚΑΙ ΟΙ ΛΑΟΙ ΕΜΕΛΕΤΗΣΑΝ ΜΑΤΑΙΑ
2 ΠΑΡΕΣΤΑΘΗΣΑΝ ΟΙ ΒΑΣΙΛΕΙΣ ΤΗΣ ΓΗΣ ΚΑΙ ΟΙ ΑΡΧΟΝΤΕΣ ΣΥΝΗΧΘΗΣΑΝ ΟΜΟΥ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΑΥΤΟΥ ΛΕΓΟΝΤΕΣ
3 ΑΣ ΔΙΑΣΠΑΣΩΜΕΝ ΤΟΥΣ ΔΕΣΜΟΥΣ ΑΥΤΩΝ ΚΑΙ ΑΣ ΑΠΟΡΡΙΨΩΜΕΝ ΑΦ ΗΜΩΝ ΤΑΣ ΑΛΥΣΕΙΣ ΑΥΤΩΝ
4 Ο ΚΑΘΗΜΕΝΟΣ ΕΝ ΟΥΡΑΝΟΙΣ ΘΕΛΕΙ ΓΕΛΑΣΕΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΕΚΜΥΚΤΗΡΙΣΕΙ ΑΥΤΟΥΣ
5 ΤΟΤΕ ΘΕΛΕΙ ΛΑΛΗΣΕΙ ΠΡΟΣ ΑΥΤΟΥΣ ΕΝ ΤΗ ΟΡΓΗ ΑΥΤΟΝ ΚΑΙ ΕΝ ΤΩ ΘΥΜΩ ΑΥΤΟΥ ΘΕΛΕΙ ΣΥΝΤΑΡΑΞΕΙ ΑΥΤΟΥΣ
6 ΑΛΛ ΕΓΩ ΘΕΛΕΙ ΕΙΠΕΙ ΕΧΡΙΣΑ ΤΟΝ ΒΑΣΙΛΕΑ ΜΟΥ ΕΠΙ ΣΙΩΝ ΤΟ ΟΡΟΣ ΤΟ ΑΓΙΟΝ ΜΟΥ
7 ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΑΝΑΓΓΕΙΛΕΙ ΤΟ ΠΡΟΣΤΑΓΜΑ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΕΙΠΕ ΠΡΟΣ ΕΜΕ ΥΙΟΣ ΜΟΥ ΕΙΣΑΙ ΣΥ ΕΓΩ ΣΗΜΕΡΟΝ ΣΕ ΕΓΕΝΝΗΣΑ
8 ΖΗΤΗΣΟΝ ΠΑΡ ΕΜΟΥ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΣΟΙ ΔΩΣΕΙ ΤΑ ΕΘΝΗ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑΝ ΣΟΥ ΚΑΙ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΝ ΣΟΥ ΤΑ ΠΕΡΑΤΑ ΤΗΣ ΓΗΣ
9 ΘΕΛΕΙΣ ΠΟΙΜΑΝΕΙ ΑΥΤΟΥΣ ΕΝ ΡΑΒΔΩ ΣΙΔΗΡΑ ΩΣ ΣΚΕΥΟΣ ΚΕΡΑΜΕΩΣ ΘΕΛΕΙΣ ΣΥΝΤΡΙΨΕΙ ΑΥΤΟΥΣ
10 ΤΩΡΑ ΛΟΙΠΟΝ ΒΑΣΙΛΕΙΣ ΣΥΝΕΤΙΣΘΗΤΕ ΔΙΔΑΧΘΗΤΕ ΚΡΙΤΑΙ ΤΗΣ ΓΗΣ
11 ΔΟΥΛΕΥΕΤΕ ΤΟΝ ΚΥΡΙΟΝ ΕΝ ΦΟΒΩ ΚΑΙ ΑΓΑΛΛΕΣΘΕ ΕΝ ΤΡΟΜΩ
12 ΦΙΛΕΙΤΕ ΤΟΝ ΥΙΟΝ ΜΗΠΟΤΕ ΟΡΓΙΣΘΗ ΚΑΙ ΑΠΟΛΕΣΘΗΤΕ ΕΚ ΤΗΣ ΟΔΟΥ ΟΤΑΝ ΕΞΑΦΘΗ ΤΑΧΕΩΣ Ο ΘΥΜΟΣ ΑΥΤΟΥ ΜΑΚΑΡΙΟΙ ΠΑΝΤΕΣ ΟΙ ΠΕΠΟΙΘΟΤΕΣ ΕΠ ΑΥΤΟΝ)

Φοβος θεου αγαπητοι WWalker & Ψηλε.Δεν χρειαζεται πολυς κοπος για να επιτευχθει το ποθητον αποτελεσμα : η πιστη .Ολα τα αλλα ερχονται απο μονα τους ή μαλλον απο τους ....Θεομπαιχτες του ιερατειου (λ.χ. πραξεις των αποστολων ε΄ 1-11 , ξερεις...Ανανιας και Σαπφειρα....περιουσια...χαρισμα στην εκκλησια παρα του Πετρου ...αποκρυψη μερος αυτης...μυστηριωδης θανατος και των δυο ????)

Θυμηθηκα τωρα εκεινο το τραγουδι του Σφακιανακη που λεει ...λυκοι θα υπαρχουν οσο υπαρχουν προβατα..., ο παραλληλισμος δικος σου !

Προσεχετε παντως αν χαρισεται εν ζωη την περιουσια σας στον κληρο να προσκομισετε και αποδεικτικα απο την ...Δ.Ο.Υ. !

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2005, 20:27:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ψάξε να δεις π.χ. στις επιστολές του Πλινίου,

Αυτον το Πλινιο εννοεις ----> :
Σε επιστολή του προς τον αυτοκράτορα Τραϊανό, ο Ρωμαίος διοικητής Πλίνιος ο Νεότερος (1ος αιώνας μ.Χ.) ανέφερε ότι υπέβαλε σε βασανιστήρια δύο σκλάβες που δήλωναν λειτουργοί, δηλαδή ιέρειες. Ασε ...δεν θα παρω...

Στον αντιποδα παραθετω εγω τα εξης :

1ον) "Επειδή μερικοί συνελήφθησαν, αν και αξιώθηκαν το χριστιανικό βάπτισμα, διακατεχόμενοι από την πλάνη των ανόσιων μυσαρών Ελλήνων, να διαπράττουν εκείνα που δικαιολογημένα εξοργίζουν το φιλάνθρωπο θεό. Αυτοί θα υποβληθούν στην αντίστοιχη τιμωρία και μάλιστα με πνεύμα επιείκειας αν επιμείνουν στην πλάνη των Ελλήνων θα υποβληθούν στην εσχάτη των ποινών. Θα παρεμποδίσουμε δε κάθε μάθημα που διδάσκεται από όσους πάσχουν από τη νόσο και τη μανία των ανόσιων Ελλήνων, ώστε προσποιούμενοι ότι διδάσκουν, να μην μπορούν πια να διαφθείρουν τις ψυχές των μαθητών τους με δήθεν αλήθειες"

Κώδικας αυτοκράτορα Ιουστινιανού 6ος αι. μΧ (1.10.9)

20ν)Αυτοκράτορας Κωνστάντιος και Καίσαρας Ιουλιανός: 356 μχ

Διατάσσουμε όσοι τελούν θυσίες ή λατρεύουν αγάλματα να τιμωρηθούν με την ποινή του θανάτου, (XVI.16.10.6)

3ον)Αυτοκράτορες Αρκάδιος και Ονώριος προς Ευτυχιανόν, Έπαρχο Πραιτορίου - 399 μχ

Όσοι ναοί βρίσκονται στην επαρχία θα καταστραφούν χωρίς φασαρία και οχλαγωγία. Γιατί μόνο όταν θα έχουν γκρεμιστεί και εξαλειφθεί από προσώπου γης, θα έχει καταστραφεί και η υλική βάση επάνω στην οποία στηρίζονται οι δεισιδαιμονίες.(XVI.10.16)

4ον) 406 Ο Ιωάννης Χρυσόστομος συγκεντρώνει χρήματα από θεομανείς προσήλυτες για τις εργασίες διαλύσεως των εθνικών Ναών. Το ίδιο έτος διατάσσει την εκθεμελίωση και πυρπόληση του θαυμαστού Ναού της Εφεσίας Αρτέμιδος. Στην Σαλαμίνα της Κύπρου οι “Άγιοι” Επιφάνειος και Ευτύχιος συνεχίζουν τις καταστροφές των Ιερών και την κατασφαγή όσων αρνούνται να βαπτισθούν.

Μακρυς ο καταλογος ...θελεις να συνεχισω...θα γεμισουν πολλοι σκληροι δισκοι του esoterica.
Ολα τα ανωτερω δειχνουν την ηπια προσαρμογη του Ελληνισμου προς τον χριστιανισμο.

ΕΡΡΩΣΘΕΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2005, 21:26:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μας λές δηλαδή ότι το πατριαρχείο λειτουργεί σαν τράπεζα;
Δηλαδή και η εδώ περιουσία αντιστοίχως, ανήκει σ' εμένα και 'σένα κλπ;
Εγώ πάντως δεν εισπράττω τίποτε.
ΕΣΥ;

Ναι, ακριβώς αυτό σου λέω.
Εγώ δεν έχω εισπράξει, γιατί δεν ζήτησα ποτέ να εισπράξω. Γνωρίζω όμως συγκεκριμένα ιερέα και ενορία (άμα θες στην λέω κιόλας σε PM) όπου ο ιερέας από τα λεφτά της Εκκλησίας βγάζει στην τράπεζα ποσό και τα χωρίζει ακολούθως κάθε φορά που μια νέα κοπέλα φτιάχνει σπιτικό να παντρευτεί, και τους τα σκάει ζεστά ζεστά.

http://athos.alexsoft.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=223&Itemid=1

quote:
Και ποιός τους έδωσε την εντολή να τα διαχειρίζονται;
Γιατί δεν τα δίνουν στους δικαιούχους;
ΠΑΡΑΠΟΝΙΕΤΑΙ Ο Χριστόδουλος;;;
Γιατί; Να δίνει δεν είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ από την θρησκεία του;
Παραπονιέται μεν, αλλά δεν μας είπες αν βοηθάει αυτούς με τα χρέη...

Δεν παραπονιέται για ότι τους τα σκάει, παραπονιέται για το ότι έρχονται άνθρωποι που χρωστάνε της μιχαλούς.

quote:
Θυμάσαι τι έγινε εδώ με τους σεισμόπληκτους;

Εσύ στην Ασία θυμάσαι τι έδωσε η Εκκλησία με το τσουνάμι, η στην Νέα Ορλεάνη είδες τι έκανε η Αρχιεπισκοπή Αμερικής; Να σε βοηθήσω, goarch.com.

quote:
Η μας δουλεύεις φίλε μπου, ή σ' έχουν δουλέψει...

Ότι πεις.
Πάντως μπορώ να σου κάνω ακόμα και ειδικές αναφορές στο πόσα σκάει η Εκκλησία κάθε χρόνο σε φιλανθρωπίες.

quote:
Δεν ξέρω κανέναν που να τους έχει απαγορεύσει να πολεμάνε...
Αν θυμάμαι καλά, αυτοί αφόρισαν τον Παπαφλέσσα επειδής πολέμισε για την πατρίδα του και την ελευθερία!

Μπορείς να βρεις αντικειμενικότατη ανάλυση για την ιστορία αυτή στο βιβλίο του Καμπουράκη "Μια σταγόνα Ιστορία" τόμος 1ος, όπου αναλύει σχετικά με την κόντρα Μητροπολίτη (Πατρών νομίζω) και Παπαφλέσσα.
Δεν νομίζω πως τον αφόρησαν.
Α ναι, επί Βυζαντίου ακόμη απαγορεύοταν να πολεμάνε οι μοναχοί και οι ιερωμένοι γενικότερα.
Τώρα, νομίζω ανήκουν στο Ι5, ως πρώτη ειδική κατηγορία. Αν παρατήσουν την καλογηρική ή την ιερωσύνη οφείλουν να περάσουν στρατό (αν είναι σε στρατεύσιμη ηλικία).

quote:
quote:Δηλαδή με την λογική σου η ελληνική μειονότητα στην Πόλη και στην Τένεδο/Ίμβρο είναι τούρκοι εφόσον:
α) είναι Τούρκοι πολίτες
β) γεννήθηκε στην Τουρκία (Ίμβρο γεννήθηκε)
γ) υπηρέτησε Στρατιώτης.

Σε τι διαφέρουν από έναν οποιονδήποτε Τούρκο;


Καλά τι λες τώρα, επικοινωνούμε; Δεν το καταλαβαίνεις ότι αποκηρύσσεις κάπου 6.000.000 έλληνες της ομογένειας με αυτή την λογική;
Σε τι διαφέρει; Στα πάντα διαφέρει από έναν Τούρκο: στην θρησκεία, στην γλώσσα, στην καταγωγή, στην εθνική ταυτότητα. Ένα κάρο θέματα υπάρχουν στα οποία διαφέρει και κράζουν, εσύ πιάστηκες από το ότι τον περάσαν στρατιώτη οι τούρκοι για να τον βγάλεις Τούρκο;

quote:
Εφ' όσον στρατεύτηκε ως παπάς, και μάλιστα ως ΑΝΩΤΕΡΟΣ (πάνω από ταγματάρχης δηλαδή!!!) (γιατί;) αξιωματικός, ΕΙΝΑΙ ΣΤΡΑΤΕΥΣΙΜΟΣ!
ΜΕ ΠΟΙΟΝ ΘΑ ΠΟΛΕΜΙΣΕΙ;

Επειδή πολύ το κουράζουμε, και έχω βαρεθεί να λέω τα ίδια και τα ίδια:

Ο Πατριάρχης Βαρθολομαίος ο Α' γεννήθηκε στις 29 Φεβρουαρίου 1940 στο χωριό Άγιοι Θεόδωροι Ίμβρου και το κοσμικό του όνομα ήταν Δημήτριος Αρχοντώνης.

Εγγράφηκε στη θεολογικη σχολή Χάλκης, λαμβάνωντας πτυχίο στα 1961. Χειροτονήθηκε διάκονος τον Αύγουστο του 1961, στο μητροπολιτικό ναό της Ίμβρου, από τον πνευματικό του πατέρα, τότε Μητροπολίτη Ίμβρου και μετέπειτα Μητροπολίτη Χαλκηδόνος, Μελίτωνα Χατζή και του δόθηκε το όνομα Βαρθολομαίος.

Από το 1961 μέχρι το 1963 εκπλήρωσε τις στρατιωτικές υποχρεώσεις του ως ανώτερος αξιωματικός στον τουρκικό στρατό.

Από το 1963 έως το 1968, παρακολούθησε μεταπτυχιακές σπουδές, με υποτροφία από το Οικουμενικό Πατριαρχείο, στο Γρηγοριανό πανεπιστήμιο της Ρώμης. Έλαβε το διδακτορικό του στο κανονικό δίκαιο.

Μιλα επτά γλώσσες- ελληνικά, αγγλικά, τουρκικά, ιταλικά, λατινικά, γαλλικά και γερμανικά.

Όταν επέστρεψε στην Κωνσταντινούπολη το 1968, διορίστηκε ως βοηθός κοσμήτορα της Θεολογικής Σχολής της Χάλκης και τον Οκτώβριο του 1969 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον πνευματικό του πατέρα.

Έξι μήνες αργότερα ο τότε Οικουμενικός Πατριάρχης Αθηναγόρας τόν χειροθέτησε Αρχιμανδρίτη στο πατριαρχικό παρεκκλήσι του Αγίου Ανδρέα.

Όταν ο Δημήτριος Παπαδόπουλος εξελέγη Οικουμενικός Πατριάρχης το 1972, συνέστησε το πατριαρχικό γραφείο και ονόμασε το νεαρό Αρχιμανδρίτη Βαρθολομαίο διευθυντή του.

Την ημέρα των Χριστουγέννων του 1973 χειροτονήθηκε Μητροπολίτης Φιλαδελφείας. Παρέμεινε προϊστάμενος του πατριαρχικού γραφείου μέχρι την ενθρόνισή του ως Μητροπολίτη Χαλκηδόνος τον Ιανουάριο του 1990.

Από το 1975 συμμετείχε στις εργασίες του Παγκοσμίου Συμβουλίου Εκκλησιών.

Στις 22 Οκτωβρίου 1991 εξελέγη από την Πατριαρχική Σύνοδο ο 270ος Αρχιεπίσκοπος Κωνσταντινουπόλεως - Νέας Ρώμης και Οικουμενικός Πατριάρχης.

------------

Χειροτονήθηκε διάκονος, λέει η βιογραφία του, μετά τον πήγανε στρατό, και μετά συνέχισε μεταπτυχιακά.

Επίσης, αν δεν το παρατήρησες, ο άνθρωπος είναι... 65 χρονών, ακόμη και να μην ήταν παπάς, στην επιστράτευση δεν θα παρουσιαζόνταν ούτε με σφαίρες γέρος άνθρωπος.

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.

Edited by - WWalker on 23/11/2005 21:37:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2005, 21:29:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
quote:Καλά το λες GDS1. Δεν βρίσκω τον παραμικρό λόγο να κάτσω να απολογηθώ για την διαφθορά την σήψη και την παρακμή στον κλήρο, όταν στο κάτω κάτω της γραφής δεν είναι αυτά τα οποία θέλω στους ιεράρχες μου.
Αν ήταν να κάτσω να απολογηθώ για τον αρχ. Αναστάσιο στην Αλβανία που κάνει έργο θεάρεστο ή για το Πατριαρχείο Αλεξανδρείας που κοιτάει πως να ταίσει τους πένιτες συνανθρώπους μας κάτω στην Αφρική, ευχαρίστως να το κάνω.

Δεν εχεις καταλαβει ενα πραγμα.Ο Αλεξανρειας και ορισμενοι αλλοι δεν εχουν την αναγκη να τους δωσουν τα ευσημα,και δεν επιτελουν "θεαρεστο" εργο ,αλλα ανθρωπαρεστο εργο.


Εγώ δεν έχω καταλάβει, ή εσύ που ψάχνεις εναγωνίως να βρεις άνθρωπο να απολογηθεί και δεν σου κάθομαι;
Άντε γιατί σαν να παραγνωριστήκαμε εδώ μέσα. Αρχίζουν και οι υποδείξεις μετά τις *δήθεν* παραλήψεις μας "να τοποθετηθούμε επί της ουσίας".


----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2005, 21:34:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
quote:Με το συμπάθειο κιόλας, αλλά αυτό μου θυμίζει κάτι χαζογκομενίτσες που διαμαρτύρονται συνέχεια στο αγόρι τους ότι "δεν μου λες σ'αγαπώ όπως θέλω!!!!".

Κι εμενα μου θυμιζει εκεινον που λεει καλημερα Γιαννη κι ο Γιαννης λεει κουκια σπερνω !
Τα ΄χεις μπερδεψει λιγο τα πραγματα ....


Ή εγώ τα έχω μπερδέψει, ή εσύ μπαίνεις φορτσαρισμένος εδώ μέσα και επικρίνεις "υφάκια" για να πιαστείς από κάπου.
Τέλος πάντων. Δικαιωμά μου είναι να γράφω ότι μου γουστάρει και όπως μου γουστάρει. Αν δεν σου αρέσει το ύφος μου, σφίξου να μην το σχολιάσεις.

quote:
quote: Α ναι, για να μην ξεχνιόμαστε, αποφασίζω και εγώ όπως και εσύ και ο γείτονάς σου, όπως κάθε πολίτης με δικαιώματα ψήφου στην δημοκρατία μας.

Πλανασαι πλανην οικτραν ! Το θεμα της Δημοκρατιας ειναι αλλο .Ουτε εμενα ουτε και κανεναν αλλο Ελληνα δεν ρωτησαν (ουτε καν περιλαμβανετε στον προϋπολογισμο του κρατους)για τα μυστικα -απορρητα κονδυλια που αποδιδουν στο Πατριαρχειο ,ακριβως επειδη ειναι απορρητα.


Αιντέέέ....
Δεν πάνε καλά τα πράγματα. "Πλανώμαι πλάνην" λέει, επειδή λέω πως έχω δικαίωμα ψήφου, και δεν με ρωτάνε για τα κονδύλια...
Τρια πουλάκια κάθονταν...


----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2005, 00:54:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
WWalker:
«Α ναι, επί Βυζαντίου ακόμη απαγορεύοταν να πολεμάνε οι μοναχοί και οι ιερωμένοι γενικότερα.»

Έτσι σου αρέσει να το βλέπεις? Αλήθεια, μήπως θυμάσαι ΠΟΤΕ όρθωσαν το ανάστημα τους φίλτατε? Πότε αποφάσισαν να θυσιαστούνε για ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ?

Άσε, τζάμπα μην ψάχνεις. ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ.

Για παράδειγμα, είναι γνωστή η τάση παραχάραξης των ιστορικών γεγονότων της επαναστάσεως του αφυπνισμένου ελληνικού έθνους του 1821 από το ρωμαίικο γένος των ορθοδόξων (κατάλοιπο της Ανατολικής Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας) το οποίο υπό την ηγεσία του Οικουμενικού Πατριαρχείου και της παλιάς αριστοκρατίας της Ανατολικής Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας, που είχε συνείδηση ρωμαίικη (ρωμαϊκή) και όχι ελληνική, έβλεπε τα σχέδια και τους αγώνες για την δημιουργία ελληνικού κράτους ως εμπόδιο στα δικά της φιλόδοξα σχέδια

(Η «περίφημη» εικόνα περί «Ρωμανίας», στην οποία θα υπάγονται όλα τα ορθόδοξα έθνη της Βαλκανικής, με συνδετικό κρίκο όμως όχι το έθνος αλλά τη θρησκεία και την Ορθοδοξία, με πνευματική και πολιτική εξουσία στην γενέτειρα του καισαροπαπισμού Κωνσταντινούπολη, και πάει λέγοντας!!).

Κατά τον ίδιο τρόπο φίλτατε, βλέπουμε στη Ναυμαχία του Ναβαρίνου, ο πατριάρχης Άγαθάγγελος ζητούσε από τους Έλληνες να έλθουν σε συνεννόηση με την Τουρκία και να μη δεχθούν τη συμφωνία των προστάτιδων δυνάμεων (6 Ιουλίου 1827), με την οποία η Έλλάς ανακηρυσσόταν αυτοκέφαλο κράτος!

Έχεις όντως δίκαιο, η «απαγόρευση» στο να πολεμάνε ΥΠΕΡ του Ελληνισμού έχει παλαιές ρίζες……

Εγώ απλά να υπενθυμίσω την ΠΡΟΔΟΣΙΑ ΤΟΥ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ ΠΑΠΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΓΙΟΡΕΙΤΕΣ ΜΟΝΑΧΟΥΣ.

Ο Εμμανουήλ Παπάς υπήρξε, στους προ της επαναστάσεως του 1821 χρόνους, ο πιο διακεκριμένος από τους Έλληνες της Μακεδονίας και ειδικά της πόλης των Σερρών. Ήταν μεγαλέμπορος και τραπεζίτης και συχνά επενέβαινε με το κύρος του, αλλά και με δωροδοκίες, για να γλιτώσει την ζωή των άτυχων ραγιάδων λίγο προ της εκτελέσεως τους. Διέθεσε όλη την τεράστια περιουσία του στον εθνικό αγώνα, και στο τέλος πέθανε φτωχός αλλά και προδομένος από τους Αγιορείτες μοναχούς.

Ο Παπάς μυήθηκε στην φιλική Εταιρεία από τον Ιωάννη Φαρμάκη και ο Άλ. Υψηλάντης ανέθεσε σε αυτόν την προπαρασκευή της επαναστάσεως στην Μακεδονία. Οργάνωσε και εξόπλισε τους αγωνιστές δαπανώντας όλη του την περιουσία και κατάφερε να επιφέρει καίρια πλήγματα στους Τούρκους.

Στην διάρκεια του αγώνα ζήτησε την οικονομική βοήθεια των αγιορειτών μοναχών για την αγορά πολεμοφοδίων αλλά η απάντηση τους ήτανε αρνητική. Ακόμα και όταν ζήτησε ένα μικρό ποσό ως δάνειο (60.000 γρόσια) από τις μονές του Αγίου Όρους βρήκε αντιδράσεις. Μη έχοντας οι αγωνιστές της Μακεδονίας επαρκείς πόρους για την αγορά πολεμικού υλικού και εμφανώς αποδυναμωμένοι, ηττήθηκαν από τις δυνάμεις του Αβδούλ Αμπούδ πασσά στην μάχη της Κασσάνδρας όπου και σφαγιάσθηκαν.

Στο μεταξύ οι απεσταλμένοι του Αβδούλ Αμπούδ είχανε φθάσει στους Αγιορείτες μοναχούς με προτάσεις προς παράδοση. Τους υπόσχονταν ο Πασσάς την πλήρη ασφάλεια των μονών αν παρέδιδαν τον Εμμ.Παπά, τα όπλα, τα κανόνια, καθώς και αν πλήρωναν αποζημίωση 2.500.000 γρόσσια! Το αποτέλεσμα ήτανε να συμφωνήσουνε άμεσα δεκαεννέα μονές, μέσω κοινής επιστολής, για την άμεση παράδοση του Εμμ.Παπά στους Τούρκους!

Ο Εμμ.Παπάς μόλις που πρόφθασε να διαφύγει με την βοήθεια του ΑΝΔΡΕΙΟΥ ηγούμενου της Μονής Εσφιγμένου Ιωακείμ, να επιβιβασθεί στο πλοίο του Χ.Βισβίζη και να μεταβεί στην Ύδρα ( Ο Παπάς είχε καταφύγει στην Μονή Εσφιγμένου, πράγμα το οποίο αφού πληροφορήθηκαν οι ηγούμενοι των άλλων 19 μοναστηρίων συνέταξαν το γνωστό κατάπτυστο κείμενο όπου ζητούσανε την άμεση παράδοση του αγωνιστή στους Τούρκους).

Ο Εμμανουήλ Παπάς πέθανε από συγκοπή της καρδιάς του καθώς το πλοίο που τον μετέφερε παρέπλεε τον Καφηρέα. Ετάφη στην Ύδρα με τιμές αρχιστράτηγου. Αξίζει να αναφέρουμε ότι οι λιγόψυχοι και φιλοχρήματοι Αγιορείτες κατέβαλαν στον Πασά εκ των 2.500.000 γροσίων μέχρι και το τελευταίο!


Αυτά από τους «αγωνιστές» φίλτατε……
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2005, 01:09:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
WWalker:
«Α ναι, επί Βυζαντίου ακόμη απαγορεύοταν να πολεμάνε οι μοναχοί και οι ιερωμένοι γενικότερα.»

Έτσι σου αρέσει να το βλέπεις? Αλήθεια, μήπως θυμάσαι ΠΟΤΕ όρθωσαν το ανάστημα τους φίλτατε? Πότε αποφάσισαν να θυσιαστούνε για ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ?

Άσε, τζάμπα μην ψάχνεις. ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ.

Για παράδειγμα, είναι γνωστή η τάση παραχάραξης των ιστορικών γεγονότων της επαναστάσεως του αφυπνισμένου ελληνικού έθνους του 1821 από το ρωμαίικο γένος των ορθοδόξων (κατάλοιπο της Ανατολικής Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας) το οποίο υπό την ηγεσία του Οικουμενικού Πατριαρχείου και της παλιάς αριστοκρατίας της Ανατολικής Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας, που είχε συνείδηση ρωμαίικη (ρωμαϊκή) και όχι ελληνική, έβλεπε τα σχέδια και τους αγώνες για την δημιουργία ελληνικού κράτους ως εμπόδιο στα δικά της φιλόδοξα σχέδια

(Η «περίφημη» εικόνα περί «Ρωμανίας», στην οποία θα υπάγονται όλα τα ορθόδοξα έθνη της Βαλκανικής, με συνδετικό κρίκο όμως όχι το έθνος αλλά τη θρησκεία και την Ορθοδοξία, με πνευματική και πολιτική εξουσία στην γενέτειρα του καισαροπαπισμού Κωνσταντινούπολη, και πάει λέγοντας!!).

Κατά τον ίδιο τρόπο φίλτατε, βλέπουμε στη Ναυμαχία του Ναβαρίνου, ο πατριάρχης Άγαθάγγελος ζητούσε από τους Έλληνες να έλθουν σε συνεννόηση με την Τουρκία και να μη δεχθούν τη συμφωνία των προστάτιδων δυνάμεων (6 Ιουλίου 1827), με την οποία η Έλλάς ανακηρυσσόταν αυτοκέφαλο κράτος!

Έχεις όντως δίκαιο, η «απαγόρευση» στο να πολεμάνε ΥΠΕΡ του Ελληνισμού έχει παλαιές ρίζες……

Εγώ απλά να υπενθυμίσω την ΠΡΟΔΟΣΙΑ ΤΟΥ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ ΠΑΠΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΓΙΟΡΕΙΤΕΣ ΜΟΝΑΧΟΥΣ.

Ο Εμμανουήλ Παπάς υπήρξε, στους προ της επαναστάσεως του 1821 χρόνους, ο πιο διακεκριμένος από τους Έλληνες της Μακεδονίας και ειδικά της πόλης των Σερρών. Ήταν μεγαλέμπορος και τραπεζίτης και συχνά επενέβαινε με το κύρος του, αλλά και με δωροδοκίες, για να γλιτώσει την ζωή των άτυχων ραγιάδων λίγο προ της εκτελέσεως τους. Διέθεσε όλη την τεράστια περιουσία του στον εθνικό αγώνα, και στο τέλος πέθανε φτωχός αλλά και προδομένος από τους Αγιορείτες μοναχούς.

Ο Παπάς μυήθηκε στην φιλική Εταιρεία από τον Ιωάννη Φαρμάκη και ο Άλ. Υψηλάντης ανέθεσε σε αυτόν την προπαρασκευή της επαναστάσεως στην Μακεδονία. Οργάνωσε και εξόπλισε τους αγωνιστές δαπανώντας όλη του την περιουσία και κατάφερε να επιφέρει καίρια πλήγματα στους Τούρκους.

Στην διάρκεια του αγώνα ζήτησε την οικονομική βοήθεια των αγιορειτών μοναχών για την αγορά πολεμοφοδίων αλλά η απάντηση τους ήτανε αρνητική. Ακόμα και όταν ζήτησε ένα μικρό ποσό ως δάνειο (60.000 γρόσια) από τις μονές του Αγίου Όρους βρήκε αντιδράσεις. Μη έχοντας οι αγωνιστές της Μακεδονίας επαρκείς πόρους για την αγορά πολεμικού υλικού και εμφανώς αποδυναμωμένοι, ηττήθηκαν από τις δυνάμεις του Αβδούλ Αμπούδ πασσά στην μάχη της Κασσάνδρας όπου και σφαγιάσθηκαν.

Στο μεταξύ οι απεσταλμένοι του Αβδούλ Αμπούδ είχανε φθάσει στους Αγιορείτες μοναχούς με προτάσεις προς παράδοση. Τους υπόσχονταν ο Πασσάς την πλήρη ασφάλεια των μονών αν παρέδιδαν τον Εμμ.Παπά, τα όπλα, τα κανόνια, καθώς και αν πλήρωναν αποζημίωση 2.500.000 γρόσσια! Το αποτέλεσμα ήτανε να συμφωνήσουνε άμεσα δεκαεννέα μονές, μέσω κοινής επιστολής, για την άμεση παράδοση του Εμμ.Παπά στους Τούρκους!

Ο Εμμ.Παπάς μόλις που πρόφθασε να διαφύγει με την βοήθεια του ΑΝΔΡΕΙΟΥ ηγούμενου της Μονής Εσφιγμένου Ιωακείμ, να επιβιβασθεί στο πλοίο του Χ.Βισβίζη και να μεταβεί στην Ύδρα ( Ο Παπάς είχε καταφύγει στην Μονή Εσφιγμένου, πράγμα το οποίο αφού πληροφορήθηκαν οι ηγούμενοι των άλλων 19 μοναστηρίων συνέταξαν το γνωστό κατάπτυστο κείμενο όπου ζητούσανε την άμεση παράδοση του αγωνιστή στους Τούρκους).

Ο Εμμανουήλ Παπάς πέθανε από συγκοπή της καρδιάς του καθώς το πλοίο που τον μετέφερε παρέπλεε τον Καφηρέα. Ετάφη στην Ύδρα με τιμές αρχιστράτηγου. Αξίζει να αναφέρουμε ότι οι λιγόψυχοι και φιλοχρήματοι Αγιορείτες κατέβαλαν στον Πασά εκ των 2.500.000 γροσίων μέχρι και το τελευταίο!


Αυτά από τους «αγωνιστές» φίλτατε……


Καλά ρε Schwabe, με χαλκεύματα και αερολογίες θα κάνεις διάλογο; Σοβαρέψου λίγο αγαπητέ!

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2005, 02:15:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
ψάξε να δεις π.χ. στις επιστολές του Πλινίου,

Αυτον το Πλινιο εννοεις ----> :
Σε επιστολή του προς τον αυτοκράτορα Τραϊανό, ο Ρωμαίος διοικητής Πλίνιος ο Νεότερος (1ος αιώνας μ.Χ.) ανέφερε ότι υπέβαλε σε βασανιστήρια δύο σκλάβες που δήλωναν λειτουργοί, δηλαδή ιέρειες. Ασε ...δεν θα παρω...

Στον αντιποδα παραθετω εγω τα εξης :

1ον) "Επειδή μερικοί συνελήφθησαν, αν και αξιώθηκαν το χριστιανικό βάπτισμα, διακατεχόμενοι από την πλάνη των ανόσιων μυσαρών Ελλήνων, να διαπράττουν εκείνα που δικαιολογημένα εξοργίζουν το φιλάνθρωπο θεό. Αυτοί θα υποβληθούν στην αντίστοιχη τιμωρία και μάλιστα με πνεύμα επιείκειας αν επιμείνουν στην πλάνη των Ελλήνων θα υποβληθούν στην εσχάτη των ποινών. Θα παρεμποδίσουμε δε κάθε μάθημα που διδάσκεται από όσους πάσχουν από τη νόσο και τη μανία των ανόσιων Ελλήνων, ώστε προσποιούμενοι ότι διδάσκουν, να μην μπορούν πια να διαφθείρουν τις ψυχές των μαθητών τους με δήθεν αλήθειες"

Κώδικας αυτοκράτορα Ιουστινιανού 6ος αι. μΧ (1.10.9)

20ν)Αυτοκράτορας Κωνστάντιος και Καίσαρας Ιουλιανός: 356 μχ

Διατάσσουμε όσοι τελούν θυσίες ή λατρεύουν αγάλματα να τιμωρηθούν με την ποινή του θανάτου, (XVI.16.10.6)

3ον)Αυτοκράτορες Αρκάδιος και Ονώριος προς Ευτυχιανόν, Έπαρχο Πραιτορίου - 399 μχ

Όσοι ναοί βρίσκονται στην επαρχία θα καταστραφούν χωρίς φασαρία και οχλαγωγία. Γιατί μόνο όταν θα έχουν γκρεμιστεί και εξαλειφθεί από προσώπου γης, θα έχει καταστραφεί και η υλική βάση επάνω στην οποία στηρίζονται οι δεισιδαιμονίες.(XVI.10.16)

4ον) 406 Ο Ιωάννης Χρυσόστομος συγκεντρώνει χρήματα από θεομανείς προσήλυτες για τις εργασίες διαλύσεως των εθνικών Ναών. Το ίδιο έτος διατάσσει την εκθεμελίωση και πυρπόληση του θαυμαστού Ναού της Εφεσίας Αρτέμιδος. Στην Σαλαμίνα της Κύπρου οι “Άγιοι” Επιφάνειος και Ευτύχιος συνεχίζουν τις καταστροφές των Ιερών και την κατασφαγή όσων αρνούνται να βαπτισθούν.

Μακρυς ο καταλογος ...θελεις να συνεχισω...θα γεμισουν πολλοι σκληροι δισκοι του esoterica.
Ολα τα ανωτερω δειχνουν την ηπια προσαρμογη του Ελληνισμου προς τον χριστιανισμο.

ΕΡΡΩΣΘΕ



Ναι, κάνε την πάπια. Ναι γι' αυτό ακριβώς το κομμάτι μίλησα σχετικά με τις επιστολές του Πλινίου

Μια που ανέφερες τον Ιουστινιανό κώδικα βρε Αδιάβαστε, πώς βλέπεις τον παρακάτω; Δεν νομίζεις ότι αυτό έρχεται σε σύγκρουση με αυτά που παραθέτεις εσύ;;

"I.11.6
Imperatores Honorius et Theodosius aa. Asclepiodoto pp.
Christianis, qui vel vere sunt vel esse di****ur, specialiter demandamus, ut iudaeis ac paganis in quiete degentibus nihilque temptantibus turbulentum legibusque contrarium non audeant manus inferre religionis auctoritate abusi. nam si contra securos fuerint violenti vel eorum bona diripuerint, non ea sola quae abstulerint, sed convicti in duplum quae rapuerint restituere compellantur. Rectores etiam provinciarum et officia et principales cognoscant se, si non ipsi talia vindicent, sed fieri a popularibus hoc permiserint, ut eos qui fecerint puniendos. -d. vi id. iun. constantinopoli asclepiodoto et mariniano conss. [a. 423]
Αυτοκράτορες Ονώριος και Θεοδόσιος προς Ασκληπιόδοτο, Έπαρχο Πραιτορίου
Διατάσσουμε ότι αυτοί που είναι ή λένε ότι είναι χριστιανοί να μην τολμήσουν να κάνουν κατάχρηση της εξουσίας που τους δίνει η Εκκλησία και να απλώνουν χέρι σε Εβραίους και ειδωλολάτρες, πηγαίνοντας έτσι ενάντια σε ό,τι λέει ο νόμος και δημιουργώντας ταραχή μεταξύ ανθρώπων που ζουν ήρεμα. Όποιος φανεί βίαιος απέναντι σε ήσυχους ανθρώπους, αρπάζοντας τις περιουσίες των, θα υποχρεωθεί να αποκαταστήσει όχι μόνο αυτά που αφαίρεσαι, αλλά τη λεία τους εις διπλούν. Οι διοικητές των επαρχιών, οι αξιωματούχοι και οι άρχοντες των πόλεων ας μάθουν ότι αν επιτρέψουν τέτοια πράγματα, για να είναι δημοφιλείς, θα τιμωρηθούν όπως και αυτοί που διέπραξαν το αδίκημα. - Ιούνιος, 423 μαχχ"

Δεν νομίζεις ότι κάτι δεν πάει καλά με τα όσα μας λές εσύ;;;;;;;

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2005, 08:27:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τέλος πάντων. Δικαιωμά μου είναι να γράφω ότι μου γουστάρει και όπως μου γουστάρει. Αν δεν σου αρέσει το ύφος μου, σφίξου να μην το σχολιάσεις.

Βρέ WWalker, είναι απάντηση αυτή?
Αν μπεί ο καθένας εδώ μέσα και γράφει όπως του γουστάρει, όπως λές, αναλογίζεσαι τι έχει να γίνει?
Θα γίνει χάβρα Ιουδαίων και θα έχουμε έναν αχταρμά απαντήσεων.
Είμαστε ελεύθεροι να λέμε την άποψη μας σε όσα θέματα βλέπουμε αλλά είμαστε κι υποχρεωμένοι να σεβόμαστε και τον χώρο αυτό και τους συνομιλητές μας.

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μηδενιστής
Μέλος 2ης Βαθμίδας


277 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2005, 11:17:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μηδενιστής  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αναφέρεται παραπάνω για τινές ιεραποστολικές ευεργεσίες της εκκλησίας. Μα αυτή είναι η δουλειά τους φίλοι μου, δέν δίνουν δικά τους χρήματα, αλλά χρήματα κάποιων ανθρώπων με καλή διάθεση που μπορεί να τύχει να βρίσκομαι και εγώ μεταξύ αυτών. Και πληρώνονται απο το κράτος για να φέρουν εις πέρας την αποστολή τους, καθήκον τους απέναντι στην κοινωνία είναι να την πραγματοποιήσουν. Όσο τας πλείστες περιπτώσεων που είναι αποδεδειγμένες πάρα πολλές εκπροσώπων του θεού να βάζουν τα λεφτά στην τσέπη τους, αντί να καταλήξουν στους φτωχούς και τους κατατρεγμένους δέν έχω να πώ τίποτα περισσότερο. Αγυρτία και θεουργία της ύψιστης μορφής και οι περιπτώσεις είναι ούκ ολίγες.
Αγαπητέ φίλε Ψηλέ αναφέρεις ένα διάταγμα στα 1000 που εξεδώθησαν απο τους πρωτοβυζαντινούς αυτοκράτορες, γιατί δέν άναφέρεις και τα λοιπά 999 μήπως γιατί δέν σας συμφέρουν?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2005, 12:21:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Βρέ WWalker, είναι απάντηση αυτή?
Αν μπεί ο καθένας εδώ μέσα και γράφει όπως του γουστάρει, όπως λές, αναλογίζεσαι τι έχει να γίνει?
Θα γίνει χάβρα Ιουδαίων και θα έχουμε έναν αχταρμά απαντήσεων.
Είμαστε ελεύθεροι να λέμε την άποψη μας σε όσα θέματα βλέπουμε αλλά είμαστε κι υποχρεωμένοι να σεβόμαστε και τον χώρο αυτό και τους συνομιλητές μας.

Incubus, με δουλεύεις και συ τώρα;
Εγώ έγραψα:

quote:
Τα δις θα τα πληρώνουμε, όπως τα πληρώνει και η Μόσχα και στο Πατριαρχείο της.

Και αυτό είναι πολύ... κατηγορηματικό λέει, και δεν έπρεπε να το γράψω.
Αυτό το πράγμα πρώτη φορά το ακούω. Λέει είναι πολύ κατηγορηματικό, και ξύνισε, γι' αυτό και ο άλλος μετά με πλακώνει στην ειρωνία.

quote:
Αφου τ΄αποφασισες εσυ WWalker εμεις το "πομνιο" θα συνετιστουμε...

Και μετά έρχεσαι και μου την λες εμμένα, και όχι στον άλλον που απ'εδώ το πάει απ'εκεί το πάει, το ζητάει να πλακωθούμε εδώ μέσα.
Έλεος πια!

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2005, 15:58:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αναφέρεται παραπάνω για τινές ιεραποστολικές ευεργεσίες της εκκλησίας. Μα αυτή είναι η δουλειά τους φίλοι μου, δέν δίνουν δικά τους χρήματα, αλλά χρήματα κάποιων ανθρώπων με καλή διάθεση που μπορεί να τύχει να βρίσκομαι και εγώ μεταξύ αυτών. Και πληρώνονται απο το κράτος για να φέρουν εις πέρας την αποστολή τους, καθήκον τους απέναντι στην κοινωνία είναι να την πραγματοποιήσουν. Όσο τας πλείστες περιπτώσεων που είναι αποδεδειγμένες πάρα πολλές εκπροσώπων του θεού να βάζουν τα λεφτά στην τσέπη τους, αντί να καταλήξουν στους φτωχούς και τους κατατρεγμένους δέν έχω να πώ τίποτα περισσότερο. Αγυρτία και θεουργία της ύψιστης μορφής και οι περιπτώσεις είναι ούκ ολίγες.
Αγαπητέ φίλε Ψηλέ αναφέρεις ένα διάταγμα στα 1000 που εξεδώθησαν απο τους πρωτοβυζαντινούς αυτοκράτορες, γιατί δέν άναφέρεις και τα λοιπά 999 μήπως γιατί δέν σας συμφέρουν?

Δεν αναφέρθηκα στην ποσότητα αλλά σε αυτό που γράφει το διάταγμα που παράθεσα.΄
Έρχεται σε κατάφορη σύγκρουση με αυτά που λένε τα διατάγματα που παράθεσες εσύ φίλε μου.

Και σε ρωτώ να μου πεις, αν γνωρίζεις, πώς είναι δυνατόν το ένα διάταγμα να αναιρεί το άλλο;

ΤΙ ΠΑΙΖΕΤΑΙ ΕΔΩ ΠΕΡΑ;

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2005, 16:27:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι επαναστάτες του 1821, στους οποίους όλοι οφείλουμε την ελευθερία μας, έλεγαν "οι ευσεβέστατοι ΗΜΩΝ αυτοκράτορες της Κωνσταντινουπόλεως", και τέλος να θυμίσω τον ορισμό του Ελληνα, από τους ίδιους, στα επαναστατικά συντάγματα: "Έλληνες είναι οι χριστιανοί κάτοικοι της Ελλάδας". Αν αυτό δεν είναι βυζαντινό, τότε τί άλλο είναι; Ιδού η απόδειξη πως οι Ελληνες του 1821 συνέχιζαν το Βυζάντιο και θεωρούσαν τους βυζαντινούς ως προγόνους τους:

-Νομική Διάταξις της Ανατολικής Χέρσου Ελλάδος, ή Οργανισμός του Αρείου Πάγου, Γερουσίας της Ανατ. Ελλάδος, 4/11/1821: "Οι κοινωνικοί νόμοι των αειμνήστων χριστιανών αυτοκρατόρων της Ελλάδος μόνοι ισχύουσι κατά το παρόν εις την Ανατολικήν Χέρσον Ελλάδαν"

-Προσωρινό πολίτευμα της Ελλάδος 1/1/1822, όπου μεταξύ άλλων λέει: "Άχρι της κοινοποιήσεως των ειρημένων κωδίκων, αι πολιτικαί και εγκληματικαι διαδικασίαι βάσιν έχουσι τους Νόμους των αειμνήστων Χριστιανών ημών αυτοκρατόρων".

-Νόμος της Επιδαύρου, Εθνική Συνέλευση, εν Άστρει 1823, επαναλαμβάνονται τα παραπάνω και στις 1/4/1823 από τα Πρακτικά διαβάζουμε: "Διορίζεται επιτροπή για να εκθέση τα κυριώτερα των εγκληματικών εκ του προχείρου, ερανιζομένη από τους νόμους των ημετέρων αειμνήστων Βυζαντινών Αυτοκρατόρων".

-Πολιτικόν Σύνταγμα της Ελλάδος, Τροιζήνα, 1827 :"Έως ότου δημοσιευθώσι Κώδικες οι Βυζαντινοί Νόμοι (..) και οι παρά της Ελληνικής Πολιτείας δημοσιευόμενοι νόμοι έχουν ισχύν".

Επομένως η άποψη ότι το Βυζάντιο ήταν, ώς τον Παπαρηγόπουλο, ξένο για τους Έλληνες του 19ου αιώνα, κι ότι μόνο μετά το 1850 απετέλεσε τμήμα της ελληνικής ιδεολογίας, είναι προϊόν τερατώδους άγνοιας. Από την πρώτη εθνοσυνέλευση, από το πρώτο έτος της Επανάστασης οι Έλληνες γνώριζαν και ήταν περήφανοι («αείμνηστοι») ότι οι Βυζαντινοί ήταν οι πρόγονοί τους.

Τα λόγια του Ρασσιά και του Δαυλού ότι τάχα «το Βυζάντιο το εισήγαγε στην Ελλάδα ο Παπαρηγόπουλος» κι ότι δήθεν «αρχικά δεν υπήρχε καμμία σχέση των (απλών και μη) Ελλήνων με το Βυζάντιο, αλλά τάχα μετά παρείσφρυσε και άλωσε το νεοελληνικό κράτος ο βυζαντινισμός», καθώς και η παχυλή άγνοια ορισμένων εκ των «προοδευτικών», δεν επαρκούν, για να να καταρρίψουν ή να αποκρύψουν την ιστορική αλήθεια.

Είναι αλήθεια ότι το Οθωνικό ξενόδουλο κράτος από το 1833- ώς τον Ζακυνθηνό, Ζαμπέλιο και Παπαρηγόπουλο, επηρεασμένο από την Δύση αγνοούσε ή απέρριπτε το Βυζάντιο˙ όμως το ελληνικό κράτος προ του 1833, δίχως ξένες «Προστάτιδες Δυνάμεις», καθώς και οι Έλληνες από την πρώτη στιγμή της Ελευθερίας τους, αναφέρθηκαν μέσα από επίσημα κείμενα του Ελληνικού κράτους στη σχέση τους με τους βυζαντινούς προγόνους τους.


ΚΑΘΕ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΡΥΒΕΙ ΕΝΑΝ <<ΑΘΕΟ>> ΜΕΣΑ ΤΟΥ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2005, 18:18:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμάν Βελισάριε!!!
Τώρα τους έβαλες δύσκολα!!!

Ότι ξεφεύγει από τα πλαίσια της προπαγάνδας του Δαυλού και του Ρασιά προκαλούν μπλοκάρισμα βρε παιδί μου!!!!

Μα καλά, που τα βρίσκεις κάτι τέτοια και μας αναστατώνεις;;;;;;;

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2005, 18:23:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν νομίζεις ότι κάτι δεν πάει καλά με τα όσα μας λές εσύ;;;;;;;
Λες;
quote:
Μια που ανέφερες τον Ιουστινιανό κώδικα βρε Αδιάβαστε, πώς βλέπεις τον παρακάτω; Δεν νομίζεις ότι αυτό έρχεται σε σύγκρουση με αυτά που παραθέτεις εσύ;;

Σαφως!Δες ομως παρακατω : Αυτοκράτορες Ονώριος και Θεοδόσιος προς Ασκληπιόδοτο, 'Επαρχο Πραιτορίου - 423 μχ . Οι νόμοι που έχουν εκδοθεί μέχρι τώρα θα εξαλείψουν όσους ειδωλολάτρες υπάρχουν ακόμη, αν και πιστεύουμε ότι δεν έχει μείνει πια κανένας.(XVI.10.22)
Πασιφανες λοιπον οτι ο κωδικας που αναφερεις δεν εχει π ρ α κ τ ι κ η ισχυ.Ειναι σαν να λεει δηλαδη η NASA στους κατοικους των Η.Π.Α. :απαγορευεται να πατε στη σεληνη (!) λες και μπορουν να πανε!
Αν λοιπον εγω κανω την παπια (?) εσυ κανεις την στρουθοκαμηλο με αριστουργηματικο τροπο θαλεγα!

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2005, 18:25:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και αυτό είναι πολύ... κατηγορηματικό λέει, και δεν έπρεπε να το γράψω.
Αυτό το πράγμα πρώτη φορά το ακούω. Λέει είναι πολύ κατηγορηματικό, και ξύνισε, γι' αυτό και ο άλλος μετά με πλακώνει στην ειρωνία.

Η ερωτηση ηταν :
quote:
Αυτό που ρωτάω φίλε wwalker είναι, τι θα στερηθούμε στην πράξη εάν εκλείψει ο θεσμός.
Τι θα χάσω από την τσέπη μου δηλαδή.
Εκτός από τα δις που ΔΕΝ θα πληρώνουμε
Και η απαντηση σου ηταν:
quote:
Τα δις θα τα πληρώνουμε, όπως τα πληρώνει και η Μόσχα και στο Πατριαρχείο της.
Αυτη ειναι μια κατηγορηματικη εκφραση ,που να χτυπας τον κ... σου κατω !Επισης δεν ειπα πουθενα εγω οτι δεν επρεπε να το γραψεις...
quote:
...απ'εδώ το πάει απ'εκεί το πάει,το ζητάει να πλακωθούμε εδώ μέσα.

Αυτο παλι ...ε;
quote:
Ή εγώ τα έχω μπερδέψει, ή εσύ μπαίνεις φορτσαρισμένος εδώ μέσα και επικρίνεις "υφάκια" για να πιαστείς από κάπου.

Ειναι φανερο οτι βρισκεσαι σε πληρη συγχυση...Δεν σου ζηταω να απολογηθεις για κανενα.Να δεις τα πραγματα οπως ειναι σου λεω ...ετσι απλα,τι υφακια και μ.... μου λες.
quote:
Αιντέέέ....
Δεν πάνε καλά τα πράγματα. "Πλανώμαι πλάνην" λέει, επειδή λέω πως έχω δικαίωμα ψήφου, και δεν με ρωτάνε για τα κονδύλια...
Τρια πουλάκια κάθονταν...

Δεν ειπες αυτο .Επιβεβαιωνεις την συγχυση σου.Ειλικρινα σε περιμενα πιο "γατα".
Ειπες :Α ναι, για να μην ξεχνιόμαστε, αποφασίζω και εγώ όπως και εσύ και ο γείτονάς σου, όπως κάθε πολίτης με δικαιώματα ψήφου στην δημοκρατία μας.Τι εναι αυτο που αποφασιζεις δηλαδη,οτι εχεις δικαιωμα ψηφου;Προφανως αλλο ηθελες να πεις και αλλο εγραψες!
Προσπαθησε να αποδωσεις το νοημα που θελεις σωστα για να μη υπαρχει παρανοηση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2005, 19:52:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να ρωτήσω κάτι από πλήρη αφέλεια;;;;;;

ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ ΤΟ ΒΥΖΑΝΤΙΟ, ΟΙ ΟΠΛΑΡΧΗΓΟΙ ΚΤΛ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ;;;;;;;;;;

ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΛΟΥΤΟ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΜΙΛΑΜΕ

ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΛΟΥΤΟ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ

Γ Ι Α Τ Ο Ν Π Λ Ο Υ Τ Ο Τ Η Σ Ε Κ Κ Λ Η Σ Ι Α Σ....


Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2005, 20:33:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μα καλά, που τα βρίσκεις κάτι τέτοια και μας αναστατώνεις;;;;;;;

Απο δω ---->http://www.rwmania.greatnow.com/byzant-nev-exist.htm

Ολα αυτα ομως ειναι μια επαναληψη απο δω --->http://www.esoterica.gr/FORUMS/topic.asp?whichpage=5&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=5999.Τι σχεση εχουν με το παρον τοπικ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2005, 00:00:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
WWalker:
«Καλά ρε Schwabe, με χαλκεύματα και αερολογίες θα κάνεις διάλογο; Σοβαρέψου λίγο αγαπητέ!»

Κοίτα να δεις φίλτατε, στο έχω πει και παλαιότερα και μυαλό δεν λες να βάλεις: μπλέκεσαι με θέματα τα οποία ΑΓΝΟΕΙΣ. Δεν σου φταίνε οι άλλοι.

Η κατάπτυστη συμπεριφορά των μοναχών είναι μια ΓΝΩΣΤΗ ΙΣΤΟΡΙΑ, αυτός είναι και ο λόγος για τον οποίο πολλοί έλληνες ιστορικοί προσπάθησαν να δικαιολογήσουνε την προδοτική συμπεριφορά των φιλάργυρων ιερωμένων.

Ψάξε, διάβασε, και μετά άρχισε να μιλάς, διότι με το άγχος, την επιπολαιότητα και την χαρακτηριστική σου ημιμάθεια απλά εκτίθεσαι.

Οι παπάδες εκείνοι, δέχθηκαν να παραδώσουνε στον Τούρκο σαν πρωταίτιο της εξέγερσης στη Μακεδονία τον Εμμανουήλ Παπά, τον οποίο οι ίδιοι οι αχρείοι είχανε προ λίγου ανακηρύξει ως προστάτη και οδηγό τους, πλην όμως τότε….απλά ΤΟΥΣ ΔΩΡΙΖΕ ΧΡΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΕΙΣ!!

Βλέπεις, για κακή τους τύχη έχουνε διασωθεί τα σχετικά κείμενα, και έτσι έχει μείνει στην ιστορία η θλιβερή υπογραφή τους κάτω από το έγγραφο-εντολή- για ΑΜΕΣΗ ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΤΟΥ ΕΜΜ.ΠΑΠΑ ΣΤΟΝ ΤΟΥΡΚΟ ΑΒΔΟΥΛ ΑΜΠΟΥΔ.

Το έγγραφο των άνανδρων ανδρείκελων φέρει ημερομηνία 9 Νοεμβρίου 1821 ημέρα Τετάρτη.

Και εάν δεν έχεις ποτέ σου ανοίξει σχετικά βιβλία, σου συνιστώ να το κάνεις, διότι πέρα από την εφήμερη παπαγαλία εσχατολογικών ακροβασιών οφείλεις και λίγα πράγματα στον τόπο που γεννήθηκες.

Ας θυμηθούμε λοιπόν τι έγραψε σχετικά ένας από τους μεγαλύτερους ιστορικούς της πατρίδας μας, ο Ακαδημαϊκός Διονύσιος Α. Κόκκινος:

«Η πράξις αυτή δεν έχει δικαιολογίαν και όλα τα καθηγιασμένα ύδατα του Αγίου Όρους δεν είναι δυνατόν ν’αποπλύνουν από αυτό το αίσχος τους δεκαεννέα ηγουμένους που υπέγραψαν την επιστολήν, δια της οποίας έσπευδαν να παραδώσουν εις τον Πασσάν ένα θύμα τόσης περιοπής δια να μετριάσουν τους άλλους όρους της υποταγής, και κυρίως τον αφρόντα την χρηματικήν αποζημίωσιν».


Και εάν πάλι έχεις σχετικά ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΝΤΟΚΟΥΜΕΝΤΑ, τότε ορίστε να αποκαθηλώσεις τον Ακαδημαϊκό Δ.Κόκκινο βαφτίζοντας τον και αυτόν…..αερολόγο και χαλκευτή της ιστορίας που έχει τιμήσει με την παρουσία του!!!

Κακομοίρη……
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2005, 00:03:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Να ρωτήσω κάτι από πλήρη αφέλεια;;;;;;

ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ ΤΟ ΒΥΖΑΝΤΙΟ, ΟΙ ΟΠΛΑΡΧΗΓΟΙ ΚΤΛ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ;;;;;;;;;;

ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΛΟΥΤΟ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΜΙΛΑΜΕ

ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΛΟΥΤΟ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ

Γ Ι Α Τ Ο Ν Π Λ Ο Υ Τ Ο Τ Η Σ Ε Κ Κ Λ Η Σ Ι Α Σ....


Ρε GDS1, ντροπή πια, το βλέπεις ότι τα παιδιά το διασκεδάζουν να αερολογούν για τούρκους και βυζαντινούς, και θες να τους το χαλάσεις; Ε μα πια και συ αδελφέ, να θες οι συνομιλητές σου να μένουν εντός θέματος, σε ποιον κόσμο ζεις; (ή μάλλον σε ποιο forum γράφεις...)

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2005, 00:04:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κακομοίρη……

Κακομοίρης είσαι και φαίνεσαι.

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2005, 00:29:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
quote:Τα δις θα τα πληρώνουμε, όπως τα πληρώνει και η Μόσχα και στο Πατριαρχείο της.

Αυτη ειναι μια κατηγορηματικη εκφραση ,που να χτυπας τον κ... σου κατω !Επισης δεν ειπα πουθενα εγω οτι δεν επρεπε να το γραψεις...


Όχι, τέτοιες συνήθειες εγώ δεν τις έχω.
Αν εσένα σου αρέσει να βλέπεις κώλους να χτυπιούνται από κάτω, δικό σου το βίτσιο. Από εμένα έχεις το ελεύθερο να τους καμαρώνεις.

Το κατά πόσον η χρήση μελλοντικού χρόνου καθιστά μια πρόταση "κατηγορηματική" ή μη, αυτό το ξέρεις εσύ και το λοιπό κακό συναπάντημα, καθώς και το κατά πόσον θα 'πρεπε να φωνάζεις εσύ που δήθεν έγραψα εγώ κάτι κατηγορηματικά και σε πείραξε, και όχι εγώ που με το καλημέρα σου στο topic, αρχίζεις ειρωνίες και προσβολές σε προσωπικό χωρίς καν να σε ξέρω.

quote:
quote:...απ'εδώ το πάει απ'εκεί το πάει,το ζητάει να πλακωθούμε εδώ μέσα.

Αυτο παλι ...ε;


Για να δούμε ρε αδελφέ.
Ειρωνεύεσαι τον Ψηλό, και μετά σκας και ένα

quote:
Κατι τετοια λες και ο WWalker σου δινει τα ευσημα

Πάει στα κομμάτια αυτό.
Μετά, στο ίδιο post, λες και απευθύνεται σε εσένα αυτό που έγραψα:

quote:
quote:Τα δις θα τα πληρώνουμε, όπως τα πληρώνει και η Μόσχα και στο Πατριαρχείο της.

Αφου τ΄αποφασισες εσυ WWalker εμεις το "πομνιο" θα συνετιστουμε...


Και μετά από 2 posts:

quote:
Δεν ηταν η ουσια αυτο ομως .η ουσια ειναι στα πεπραγμενα του ιερατειουπου αφηνεις-ετε ασχολιαστα...

Τα οποία βέβαια εγώ έκανα τον κόπο να σχολιάσω από την 2η σελίδα, αλλά εσύ ως συνήθως μόνο να ειρωνεύεσαι ξέρεις και να το παίζεις έξυπνος, αντί να κάτσεις να διαβάσεις τι έχει γράψει ο άλλος ως τώρα.

Και μετά συνεχίζοντας το γνωστό "το παίζω έξυπνος"-spree, αρχίζεις:

quote:
Κι εμενα μου θυμιζει εκεινον που λεει καλημερα Γιαννη κι ο Γιαννης λεει κουκια σπερνω !
Τα ΄χεις μπερδεψει λιγο τα πραγματα ....

quote:
Πλανασαι πλανην οικτραν !

quote:
Δεν εχεις καταλαβει ενα πραγμα. κλπ

quote:
Φοβος θεου αγαπητοι WWalker & Ψηλε

quote:
Θυμηθηκα τωρα εκεινο το τραγουδι του Σφακιανακη που λεει ...λυκοι θα υπαρχουν οσο υπαρχουν προβατα..., ο παραλληλισμος δικος σου !

Προσεχετε παντως αν χαρισεται εν ζωη την περιουσια σας στον κληρο να προσκομισετε και αποδεικτικα απο την ...Δ.Ο.Υ. !


Κατά τα άλλα, φταίω εγώ που... τα λέω "κατηγορηματικά" δήθεν.

Α, και προσθέτεις και στην καινούρια απάντησή σου:

quote:
Ειναι φανερο οτι βρισκεσαι σε πληρη συγχυση...Δεν σου ζηταω να απολογηθεις για κανενα.Να δεις τα πραγματα οπως ειναι σου λεω ...ετσι απλα,τι υφακια και μ.... μου λες.

Εγώ προσωπικά αδελφέ, δεν ενδιαφέρομαι να δω τα πράγματα όπως σου φαίνονται εσένα σωστό ούτε στο παραμικρό. Για την ακρίβεια, δεν σου ζήτησα ποτέ να με σχολιάσεις, όπως και δεν θέλω να πιάσω κουβέντα μαζί σου.
Τώρα, τι να δω τα πράγματα όπως "είναι" (τάχα...) μου λες, όταν εσύ μπαίνεις εδώ μέσα και εξ' αρχής με ειρωνεύεσαι, με προσβάλλεις, και μετά μου μιλάς λες και είσαι καθηγητής και γω Γυμνασιόπαιδο, και όλα αυτά, χωρίς καν να με ρωτήσεις αν θέλω να μου κάνεις ανάλυση.

quote:
Δεν ειπες αυτο. Επιβεβαιωνεις την συγχυση σου.Ειλικρινα σε περιμενα πιο "γατα".
Ειπες :Α ναι, για να μην ξεχνιόμαστε, αποφασίζω και εγώ όπως και εσύ και ο γείτονάς σου, όπως κάθε πολίτης με δικαιώματα ψήφου στην δημοκρατία μας.Τι εναι αυτο που αποφασιζεις δηλαδη,οτι εχεις δικαιωμα ψηφου;Προφανως αλλο ηθελες να πεις και αλλο εγραψες!
Προσπαθησε να αποδωσεις το νοημα που θελεις σωστα για να μη υπαρχει παρανοηση.

Για σένα όλοι είναι σε σύγχυση, εκτός από εσένα που μπαίνεις εδώ μέσα ο έξυπνος, και ξεκινάς το κήρυγμα συνοδευόμενο από τα γνωστά "δεν έχεις καταλάβει","το λες κατηγορηματικά, γι' αυτό και δικαιολούμαι να σε ειρωνεύομαι","είσαι σε σύγχυση", λες και εγώ σου μίλησα έστω στην αρχή και θέλω να έρθεις εσύ -ο έξυπνος- να με βγάλεις από την... σύγχυση.


----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.

Edited by - WWalker on 25/11/2005 00:38:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 11 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy